Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55422
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Μιλάω για την πανοπλία του Iron Man που πωλείται σε κομμάτια προς συναρμολόγηση, καλό μου παιδί, όχι για κόμικς!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 ώρες πριν, constantinople είπε:

Μιλάω για την πανοπλία του Iron Man που πωλείται σε κομμάτια προς συναρμολόγηση, καλό μου παιδί, όχι για κόμικς!

 

Το ξέρω πλάκα σου έκανα.Ξέχασα τη φατσούλα,συγνώμη για αυτό.

 

Έτσι όπως το είπες μου θύμησες κάποια άτομα που λένε φράσεις τύπου "μην αγοράζεις κόμικ,άχρηστα πράγματα".Και επειδή είσαι κομιξάς ήθελα να σου κάνω πλάκα με πιθανές χρήσεις που μπορεί να έχουν τα κόμικ σε κάποιον που δεν διαβάζει κόμικ ή δεν τον νοιάζουν.

 

Αυτό,με χιούμορ.

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1626 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 20/1/2022 στο 2:44 ΠΜ, O Φρατζάτος είπε:

Δεν θυμάμαι ποιος είπε πως το ήθελε παλιότερα αλλά το God loves,Man Kills των X-Men είναι στο τεύχος Marvel Masters: Chris Claremont της Αγγλικής συλλογής.

 

Και επειδή στο μέλλον θα βγει το Venom (σκέτο,δεν έχει υπότιτλο) του Rick Remender εδώ,θέλω να ρωτήσω:

 

Ποιο εξώφυλλο προτιμάτε;

 

Το κανονικό (τουλάχιστον της Αγγλικής έκδοσης του 2012);

 

1.

N1040060.thumb.jpg.1225ab310d7a3f19b2c064fd531547cf.jpg

 

Ή της Βραζιλιάνικης έκδοσης (και από οτι φάνηκε της Αγγλικής έκδοσης του 2016);

 

2.

N1065075.thumb.jpg.0ebf22307c95e907c75a4e78f7f6dfc5.jpg

 

 

Μία από τις ιδέες της ιστορίας είναι πως ένα γνώριμο πρόσωπο του Spider-Man (όποιος ξέρει ή έχει δει τη σειρά κινουμένων σχεδίων Ultimate Spider-Man,ξέρει) χρησιμοποιεί τον συμβιωτή Βένομ σε μυστικές αποστολές.Αλλά αν το χρησιμοποιεί για πάνω από δύο ώρες ή νευριάσει πολύ τότε κινδυνεύει να τον κυριεύσει ο συμβιωτής και να ενωθούν για πάντα (μετά βγαίνει επίπονα και δύσκολα α λα Eddie Brock δεύτερος γύρος με τον Spider-Man).

Αυτό φαίνεται στα εξώφυλλα,στο πρώτο είναι ο άνθρωπος υπό έλεγχο και στο δεύτερο ο συμβιωτής.

 

Εγώ προτιμώ το πρώτο πάντως,όχι μόνο γιατί έχει την ίδια στάση από το εξώφυλλο του Amazing Spider-Man 300 αλλά και γιατί έχει το όπλο να πυροβολάει με κάλυκες  να πέφτουν παντού,ποιο '90s πεθαίνεις.Το δεύτερο πάλι όχι μόνο μοιάζει με μπαλόνι αλλά και το δεξί του χέρι νομίζω πως φαίνεται περίεργο.

 

 

Εγώ! Εγώ το είχα πει. :) Είχα αναφέρει πως θα ήθελα να έβλεπα αυτήν την ιστορία και ο @ Bilis μας ενημέρωσε (και τώρα και εσύ) ότι η ιστορία περιλαμβάνεται στον 202ο τόμο της original συλλογής. Μακάρι ο τόμος να συμπεριληφθεί στην τρίτη 60άδα σε περίπτωση που η συλλογή επεκταθεί. :pray: Βέβαια μέχρι τότε έχουμε πολύ καιρό μπροστά μας. Μας περιμένουν άλλα κομιξ. ;) Τέλος και εγώ με την σειρά μου προτιμώ το πρώτο εξώφυλλο που παραθέτεις για τον επερχόμενο τόμο του Βένομ.

 

On 20/1/2022 στο 12:41 ΜΜ, thor77 είπε:

Θεωρητικά ναι, αλλά είναι αρκετά προχωρημένα τεύχη, οπότε:

Ένα μέρος του κοινού έχει αποφασίσει και ακολουθεί την μια από τις δύο σειρές οπότε για αυτούς (είτε προτιμούν την σειρά της Radnet είτε της Hachette) είναι αδιάφορο το τι θα εκδώσει η άλλη εταιρία. 

 

Ένα άλλο μέρος του κοινού ακολουθεί και τις δύο σειρές, γι' αυτούς είναι ίσως λίγο ενοχλητικό αλλά αν έχεις ήδη 89 τόμους από την μια και 63 από την άλλη σειρά θα πάρεις άλλον έναν (άλλωστε δεν θα είναι η πρώτη φορά που κάτι θα το έχεις διπλό) 

 

Τέλος αυτοί που αγοράζουν επιλεκτικά ίσως να προβληματιστούν ποια έκδοση να προτιμήσουν (αν αποφασίσουν να αποκτήσουν την ιστορία, κι αν έχουν αντιληφθεί έγκαιρα ότι η ίδια ιστορία θα είναι παράλληλα και στις 2 εκδόσεις)

 

Συμφωνώ απολύτως με όσα αναφέρεις. Μόνο για την τελευταία παράγραφό σου θα ήθελα να προσθέσω ότι για αυτούς που αγοράζουν επιλεκτικά ενδεχομένως να επιλέξουν την έκδοση της Χασέτ (παρότι είναι ακριβότερη από της Radnet), κυρίως λόγω των επιπλέων πληροφοριών που θα έχει ο τόμος (στην αρχή και) στο τέλος.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

35 λεπτά πριν, kaneda είπε:

 

Εγώ! Εγώ το είχα πει. :) Είχα αναφέρει πως θα ήθελα να έβλεπα αυτήν την ιστορία και ο @ Bilis μας ενημέρωσε (και τώρα και εσύ) ότι η ιστορία περιλαμβάνεται στον 202ο τόμο της original συλλογής. Μακάρι ο τόμος να συμπεριληφθεί στην τρίτη 60άδα σε περίπτωση που η συλλογή επεκταθεί. :pray: Βέβαια μέχρι τότε έχουμε πολύ καιρό μπροστά μας. Μας περιμένουν άλλα κομιξ. ;) Τέλος και εγώ με την σειρά μου προτιμώ το πρώτο εξώφυλλο που παραθέτεις για τον επερχόμενο τόμο του Βένομ.

 

 

Συμφωνώ απολύτως με όσα αναφέρεις. Μόνο για την τελευταία παράγραφό σου θα ήθελα να προσθέσω ότι για αυτούς που αγοράζουν επιλεκτικά ενδεχομένως να επιλέξουν την έκδοση της Χασέτ (παρότι είναι ακριβότερη από της Radnet), κυρίως λόγω των επιπλέων πληροφοριών που θα έχει ο τόμος (στην αρχή και) στο τέλος.

 

Μπα εγώ πιστεύω μόνο όσοι παίρνουν όλη την συλλογή της Hatchette (μαζί με της Radnet ή χωρίς) θα πάρουν εκείνο το τεύχος.Όσοι παίρνουν επιλεκτικά θα πάνε στη Radnet,εκτώς αν είναι ανυπόμονοι.Βέβαια για λόγους πληρότητας μπορεί να πάνε μόνο στης Radnet ***

 

Γιατί οπως λεει ο Στέφανος εδώ:

On 20/1/2022 στο 4:46 ΠΜ, StefanosPap είπε:

Για διάφορους λόγους δεν μαζεύω την συγκεκριμένη σειρά, αλλά από περιέργεια χάζευα τους επόμενους τόμους για να δω αν κάποιος με ενδιαφέρει. Περιττό να πω ότι το Old Man Logan είναι σιγουράκι, αν και έχουμε καιρό μέχρι τότε. Όμως έπεσα πάνω και σε κάτι άλλο.

 

Τόμος 90 The Amazing Spider-Man - Spider-Man No More

 

Για όποιον δεν ξέρει ή δεν θυμάται, είναι το στόρι με τον Πίτερ να παρατάει τον ρόλο του Spidey και το χαρακτηριστικό πάνελ με την πεταμένη στολή στον κάδο. Φαντάζομαι κιόλας, επειδή μιλάμε για τόμο, θα έχει όλο το arc με τα τεύχη από 50 μέχρι 52 του AMS. (πρώτη εμφάνιση Kingpin κιόλας)

 

Το παράξενο και ενδιαφέρον που είναι; Αν πάνε όλα ιδανικά, δλδ αυτή η συλλογή βγαίνει κάθε 2 βδομάδες και η άλλη της Radnet βγαίνει κάθε βδομάδα και πάει σε 2η 60αδα, οι συλλογές αυτές συμπίπτουν. Ο τόμος 90 βγαίνει 27/1/23, ο τομος 64 της Radnet που περιέχει το AMS 50 βγαίνει 9/12/22 και ο τόμος 72 που έχει AMS 51 και 52 βγαίνει 3/2/23

 

Θα πρέπει βέβαια όπως είπα να είναι όλα τέλεια μέχρι τότε. Είναι λογικό όμως, ακόμα και αν υπάρχουν κάποιες καθυστερήσεις, δύο συλλογές να βγάλουν τόσο κοντά τα ίδια τεύχη;

 

Οι συλλογές συναντιούνται εκείνο τον μήνα.Μπορεί να αλλάξει η Hachette τη μερα κυκλοφορίας,μπορεί όχι.Δεν ξέρω θα δούμε.

 

Όμως περιμένω είτε  βίντεο σύγκρισης από μέλος στο φόρουμ ή ανάρτηση στο ίδιο το φόρουμ.

 

 

**Μπορώ να εξηγήσω τους πιθανούς λόγους που το τεύχος της Hatchette δεν είναι πλήρης.

Και αυτό ειναι λόγω χόρου.Το κεντρικό storyline No More είναι τα ASM 50-52.Ο τόμος της Hatchette τα ASM 44-50,μέχρι το 50 δηλαδή.Είναι ήδη 7 τεύχη.Και ωραία,ακολουθούν παράπονα ότι λείπουν τα 51 και 52 και πως τελειώνει σε cliffhanger.

 

Αλλά αν έμπαιναν τα 46-52 (7 τεύχη και πιάνει το No More μέσα) και εκεί θα έπεφταν παράπονα γιατι η ιστορία θα ξεκινούσε έτσι (αρχή του ASM 46):

RCO002_1469439962.thumb.jpg.e268b2b73509fdb8e165eac6e15165e0.jpg

 

Τότε ο κόσμος μπορεί να έλεγε: "Γιατί ο Πίτερ εχει σπασμένο χέρι;"  "Τι έχασα;"  "Γιατί δεν το έβαλαν;"

 

Στο #44 δείχνει τον λόγο για το σπασμένο χέρι.

Η φάση θα είχε έστω λίγη φωνή ούτως ή άλλως.Βέβαια μπορεί να είναι άλλος ο λόγος και εγώ να κάνω λάθος.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

50 λεπτά πριν, kaneda είπε:

Συμφωνώ απολύτως με όσα αναφέρεις. Μόνο για την τελευταία παράγραφό σου θα ήθελα να προσθέσω ότι για αυτούς που αγοράζουν επιλεκτικά ενδεχομένως να επιλέξουν την έκδοση της Χασέτ (παρότι είναι ακριβότερη από της Radnet), κυρίως λόγω των επιπλέων πληροφοριών που θα έχει ο τόμος (στην αρχή και) στο τέλος.

 

Πληροφοριακά, εγώ που δεν έχω ούτε ένα τεύχος της Hatchett και μαζεύω μόνο από της Radnet (κυρίως τα Spider-Man) δεν έχω σκοπό να πάρω το αντίστοιχο τεύχος της Hatchett για το Spider-Man No More. Αν μάλιστα η Hatchett το τελευταίο τεύχος που έχει μέσα σε αυτόν τον τόμο είναι το AMS #50, τότε η Radnet θα το έχει βγάλει και νωρίτερα θεωρητικά πάντα μιλώντας και θα βγάλει στον επόμενο τόμο τα επόμενα τεύχη του arc με τον Kingpin μέσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, O Φρατζάτος είπε:

**Μπορώ να εξηγήσω τους πιθανούς λόγους που το τεύχος της Hatchette δεν είναι πλήρης.

Και αυτό ειναι λόγω χόρου.Το κεντρικό storyline No More είναι τα ASM 50-52.Ο τόμος της Hatchette τα ASM 44-50,μέχρι το 50 δηλαδή.Είναι ήδη 7 τεύχη.Και ωραία,ακολουθούν παράπονα ότι λείπουν τα 51 και 52 και πως τελειώνει σε cliffhanger.

 

Αλλά αν έμπαιναν τα 46-52 (7 τεύχη και πιάνει το No More μέσα) και εκεί θα έπεφταν παράπονα γιατι η ιστορία θα ξεκινούσε έτσι (αρχή του ASM 46):

RCO002_1469439962.thumb.jpg.e268b2b73509fdb8e165eac6e15165e0.jpg

 

Τότε ο κόσμος μπορεί να έλεγε: "Γιατί ο Πίτερ εχει σπασμένο χέρι;"  "Τι έχασα;"  "Γιατί δεν το έβαλαν;"

 

Στο #44 δείχνει τον λόγο για το σπασμένο χέρι.

Η φάση θα είχε έστω λίγη φωνή ούτως ή άλλως.Βέβαια μπορεί να είναι άλλος ο λόγος και εγώ να κάνω λάθος.

 

 

Ντάξει το arc του Spider-Man No More όπως και να το κάνουμε είναι τα AMS #50 με #52. Καλύτερο στο δικό μου μυαλό είναι ας το ξεκινήσω λίγο απότομα βάζοντας μια περίληψη πχ στην αρχή για το πως φτάσαμε εδώ, παρά να μείνεις σε cliffhanger σε μια συλλογή που είναι αυτοτελή ιστορίες. Γνώμη μου πάντα.

 

Το post μου να σου πω την αλήθεια δεν είχε να κάνει με το θέμα πληρότητας. Ποια έκδοση θα είναι πιο ολοκληρωμένη. Ίσως να φταίω κι εγώ και να μην το έθεσα σωστά. Είχε να κάνει πιο πολύ με τον ανταγωνισμό. Δηλαδή, βγαίνουν δύο εκδόσεις, το ίδιο στορυ, παρόμοια περίπου ίδια εποχή. Οπότε οι πωλήσεις θα μοιραστούν αντί να πάνε όλοι την μία φορά να πάρουν της Hatchette και την άλλη της Radnet. Που κακά τα ψέματα, Spider-Man είναι. Πουλάει χωρίς διαφήμιση και δεν χρειάζεται να ξέρεις και πολλά. Όλα αυτά που λέω βέβαια υποθέσεις είναι. Μπορεί να μην υπάρξει κανένα θέμα.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

@ StefanosPap

 

Δεν θα έλεγα πως αυτή η συλλογή θέλει να είναι με αυτοτελείς ιστορίες per say,πιο πολύ παίρνει τα φαβορί και τις πιο σημαντικές ιστορίες ή αυτές που ήταν επιτυχίες και δεν χρειάζεται να είναι canon ή in continuity.Σύμφωνα με την σελίδα της στην Βικιπαίδεια.

 

Τρανό παράδειγμα το New Avengers Απόδραση και το Thor Αναγέννηση (συγνώμη Thor Αναγέννηση,σπέρνεις αλλά τελείωνεις σε cliffhanger)

 

Είναι και τα δύο οι πρώτες ιστορίες των run τους.

 

Πιο πολύ της Radnet θέλει να είναι πλήρης (που δεν είναι 100%) με την αρχική Marvel και ευτυχώς για την συλλογή εκείνη  η πορεία της Marvel είναι σαν δέντρο.

 

Με πέντε σειρές περίπου ξεκίνησε που με την πάροδο του χρόνου έγιναν εκατό πέντε.Από τις ρίζες στα κλαδιά.Οπότε μέχρι ένα σημείο μπορεί να το ελέγξει απόλυτα αν το επιθυμεί.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

49 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

@ StefanosPap

 

Δεν θα έλεγα πως αυτή η συλλογή θέλει να είναι με αυτοτελείς ιστορίες per say,πιο πολύ παίρνει τα φαβορί και τις πιο σημαντικές ιστορίες ή αυτές που ήταν επιτυχίες.Σύμφωνα με την σελίδα της στην Βικιπαίδεια.

 

Οκ, το ακούω αλλά δεν συμφωνώ κιόλας με αυτή την λογική. Το λέω από την άποψη ότι αφήνεις σε cliffhanger για οποιοδήποτε λόγο μια ιστορία. Αν θέλω να μάθω την συνέχεια τι γίνεται; Κάποιες ιστορίες μπορεί να έχουν βγει, αλλά όχι με όλες. Έγραψα κιόλας ποιο είναι το "μοντέλο" που θα θεωρούσα καλύτερο. Βέβαια υποθετικά είναι αυτά. Μπορεί να έχει συμβεί σε μία ή δύο περιπτώσεις στους 62 τόμους που δεν είναι και κάτι τρομερό.

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Πιο πολύ της Radnet θέλει να είναι πλήρης (που δεν είναι 100%) με ρην αρχική Marvel και ευτυχώς για την συλλογή εκείνη  η πορεία της Marvel είναι σαν δέντρο.

 

Αναγκαστικά κιόλας λόγω του πως προωθείται πρέπει να είναι πλήρης (ή όσο πιο κοντά γίνεται) αυτή η συλλογή. Γι'αυτό κιόλας όπου χρειάζεται δεν έχουν βάλει μόνο την κύρια σειρά του χαρακτήρα, αλλά βάζουν τεύχη του και από άλλες σειρές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 λεπτό πριν, StefanosPap είπε:

 

Οκ, το ακούω αλλά δεν συμφωνώ κιόλας με αυτή την λογική. Το λέω από την άποψη ότι αφήνεις σε cliffhanger για οποιοδήποτε λόγο μια ιστορία. Αν θέλω να μάθω την συνέχεια τι γίνεται; Κάποιες ιστορίες μπορεί να έχουν βγει, αλλά όχι με όλες. Έγραψα κιόλας πιο είναι το "μοντέλο" που θα θεωρούσα καλύτερο. Βέβαια υποθετικά είναι αυτά. Μπορεί να έχει συμβεί σε μία ή δύο περιπτώσεις στους 62 τόμους που δεν είναι και κάτι τρομερό.

 

Έπρεπε να βάλω "σημαντικές ιστορίες και κεφάλαια/arcs"

 

Ένας τόμος μπορεί να έχει 7 τεύχη των 22 σελιδών,περίπου.Με εξαιρέσεις πάντα.

 

Τα τευχάκια και στα δύο αρχικά runs όλα έτσι τελείωναν.Αλλά περιοδικά σειράς ήταν εξ αρχής και όχι αυτοτελή βιβλία,οπότε εντάξει.

 

Α και στο New Avengers Απόδραση,το πρόσωπο που εμφανίζεται ξανά στο τέλος δεν εμφανίζεται ξανά στη κεντρική σειρά αλλά στο annual.Ok I guess...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 63: Wolverine Όπλο Χ 

 

220px-Marvel_Comics_Presents_79.jpg

 

Για πολλά χρόνια μετά τη δημιουργία του Λυκομάτη δεν είχε χυθεί φως σχετικά με το παρελθόν του και κυρίως για το πως απέκτησε τις δυνάμεις του. Έτσι το 1991 σε σενάριο και σχέδιο του Barry Windsor-Smith, γνωστό κυρίως από τα χρόνια που ήταν στα Conan της Marvel έρχεται ένα κόμικ που θα ενταχθεί πολύ εύκολα ανάμεσα στα 4-5 καλύτερα που έχουν βγει για τον Wolverine. Δεν δημοσιεύθηκε σε κάποιον τίτλο που αφορούσε τον ήρωα, αλλά χρησιμοποιήθηκε σαν story arc στο κόμικ Marvel Comics Presents. 

 

Marvel_Comics_Presents_Vol_1_78.jpg

 

Αν και δημοσιεύτηκε σε δεκατρία τεύχη της σειράς αυτής, ο τόμος δε θα είναι πολύ μεγάλος, αλλά θα έχει μεσαίο προς μικρό μέγεθος περί τις 150 σελίδες. Από εκεί και μετά να πούμε δύο λόγια με την ιστορία. Αυτό που αφορά είναι τα πειράματα που έγιναν στον Wolverine προκειμένου τα νύχια του να ενισχυθούν με αδαμάντιο μέσα από το πρόγραμμα Weapon X ή Όπλο Χ ελληνιστί. Σκοπός του Καθηγητή (όχι του Professor X) που είναι επικεφαλής του προγράμματος και των βοηθών του είναι να διαγράψουν τη μνήμη του Wolverine, να ενισχύσουν τα νύχια του και να δημιουργήσουν μια φονική μηχανή που δε θα έχει αναστολές.

 

illo-2.jpg  647e1dba371f0fe49d3eae264bb0e5a7.jpg

 

Ο Wolverine στην ιστορία αυτή δεν έχει αντιμετώπιση ενός κανονικού ανθρώπου ή ζώου, αλλά όλοι στο πρόγραμμα τον βλέπουν σαν αντικείμενο. Ο λόγος είναι ώστε να καταφέρουν να τον χωρίσουν εντελώς από την ανθρώπινη φύση του και να τον κάνουν το τέρας που θέλουν. Όπως καταλαβαίνει κανείς, όλη αυτή η υπόθεση δεν πηγαίνει κατ' ευχήν για όσους πράττουν τα πειράματα και ο ήρωας προσπαθεί να ξεφύγει από το πρόγραμμα και να μη χάσει εντελώς τις αναμνήσεις του. Είναι μια ιστορία βίαιη, αλλά ταυτόχρονα πολύ σημαντική και πολύ προσωπική για τον ήρωα.

 

illo-1.jpg

 

Για το σχέδιο του Smith, πρέπει να πω ότι δε μοιάζει καθόλου με κόμικ του 1991, αλλά σε πάει 1-2 δεκαετίες πίσω. Οι έντονοι χρωματισμοί και τα μελάνια του ένιωθα κάπως σαν να με μπερδεύουν στην αρχή, αλλά και σταθερά it grew on me, το συνήθισα και στο τέλος το βρήκα αρκετά καλό. Όπως και να 'χει πρόκειται για κόμικ που αν σας αρέσει ο Wolverine δεν πρέπει να χάσετε, από εκεί και μετά ψάξτε λίγο παραπάνω να δείτε αν θα σας αρέσει η ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35154
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  49
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1635 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

On 20/1/2022 στο 12:59 ΜΜ, hudson είπε:

Αυτό που έχω να πω είναι ότι εδώ και 50 χρόνια στην Ελλάδα έχουμε δει - ευτυχώς - πολλές ιστορίες από Marvel (Καμπανάς, Μαμούθ, Modern Time, Anubis, Οξύ). Και με τις δύο αυτές συλλογές (Hachette, Radnet) έχουμε δει και θα δούμε (εκτός από νέες ιστορίες) καλώς ή κακώς πολλές επανεκδόσεις Marvel.  Αναπόφευκτο.

Καιρός νομίζω να δούμε και λίγο DC, ε! τι λέτε;;:lol:

 

 

πρεπει να κυκλοφορησει και συλλογη dc επειγοντως . χρειαζομαστε και τις δυο και marvel και dc γιατι αλλιως δεν γινεται

Επεξεργασία από Barcelona ? the best
  • Like 10
  • Διαφωνώ 1
  • Αστείο 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

F it,πάμε και για τις δύο συλλογές dc,hatchette και eaglemoss.All the way!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Οριστε η λιστα με τους γνωστους τιτλους με τις ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ της δευτερης 60αδας. Σιγουρα θα υπαρξει πιθανοτητα να αλλαξει καποιος τιτλος με αλλον στη θεση οπως κοντα στο τελος της πρωτης 60αδας (ετσι εχει δικαιωμα ο εκδοτης για αλλαγες).  Αν θελετε καποιον συγκεκριμενο τιτλο που περιμενετε σαν τρελος,σημειωσε τη ημερομηνια στο κινητο ή στο υπολογιστη για ενεργοποίηση θυμησης.  Η δευτερη 60αδα ολοκληρωενεται τις 5 Απριλιου 2024.

 

63 - Wolverine: Weapon X = Marvel Comics Presents #72–84 (ΟΞΥ)  28/1/22
64 - 1602 = 1602 #1–8 (ANUBIS)   11/2/22
65 - Deadpool’s Secret Secret Wars = Deadpool's Secret Secret Wars #1–4 25/2/22
66 - World War Hulk = World War Hulk #1–5 (ΟΞΥ)  11/3/22
67 - Captain Britain and MI13: Vampire State = Captain Britain & MI-13 #10–15 and Captain Britain And MI-13 Annual #1  25/3/22
68 - Captain America: The Chosen = Captain America: The Chosen #1–6  8/4/22
69 - Wolverine: Old Man Logan = Wolverine (Vol. 3) #66–72 and Wolverine: Giant Size Old Man Logan  22/4/22
70 - Secret Invasion = Secret Invasion #1–8   6/5/22
71 - Doctor Strange: The Oath = Doctor Strange: The Oath #1–5 (ΟΞΥ)  20/5/22
72 - Thunderbolts: Faith in Monsters = Thunderbolts #110–115 and Civil War: Choosing Sides  3/6/22
73 - Venom = Venom (Vol. 2) #1–5 (ΟΞΥ)  17/6/22
74 - Son Of M = Son of M #1–6   1/7/22
75 - Avengers Prime = Avengers Prime #1–5 (ΟΞΥ)   15/7/22
76 - X-Men: Twilight of the Mutants = X-Men #50–59 (Radnet2024)   29/7/22
77 - Shadowland = Shadowland #1–5  12/8/22
78 - Iron Man -The Tragedy and the Triumph = Tales of Suspense #91–99, Iron Man and Sub-Mariner and Iron Man #1–4  26/8/22
79 - X-Men Schism = X-Men: Schism #1–5, Generation Hope #10–11 & X-Men: Regenesis #1  9/9/22
80 - Life and Death of Captain Marvel Part 1 = Iron Man #55, Captain Marvel #25–30 and Marvel Feature #12   23/9/22
81 - Life and Death of Captain Marvel Part 2 = Captain Marvel #31–34, Avengers #125, and Marvel Graphic Novel #1 7/10/22
82 - Ultimate Death of Spider-Man = Ultimate Spider-Man #153–160  21/10/22
83 - Thor - Tales of Asgard = Thor: Tales of Asgard #1–6   4/11/22
84 - Siege = Siege #1–4 and Siege: The Cabal (Anubis)     18/11/22
85 - The Incredible Hulk:The Monster Unleashed = Tales To Astonish #101, The Incredible Hulk #102–108 and Annual #1  2/12/22
86 - Nick Fury: Agent of SHIELD Part 1 = Strange Tales #150–162     16/12/22
87 - Nick Fury: Agent of SHIELD Part 2 = Strange Tales #163–168 & Nick Fury: Agent of S.H.I.E.L.D. #1–5   30/12/22
88 - Avengers: Children Crusade = Uncanny X-Men #526, Avengers: The Children's Crusade #1–9 & Avengers: The Children's Crusade Young Avengers #1  13/1/23
89 - Daredevil: Marked For Murder = Daredevil #158–161 & 163–167 (ΟΞΥ!)  27/1/23
90 - The Amazing Spider-Man - Spider-Man No More = The Amazing Spider-Man #44–50   10/2/23
91 - The Mighty Thor: Ragnarok = The Mighty Thor #153–159    24/2/23
92 - Iron Fist: The Search for Colleen Wing = Marvel Premiere #25 & Iron Fist #1–7   10/3/23
93 - X-Men: In the Shadow Of Sauron = X-Men #60–66 (Radnet2024) and Amazing Adventures #11   24/3/23
94 - Hulk: Scorched Earth = Hulk (vol. 2) #25–30  7/4/22
95 - Dr Strange: A Separate Reality = Marvel Premiere #9–14 and Doctor Strange (vol. 2) #1–5.   21/4/23
96 - Silver Surfer: Origins = Silver Surfer #1–5   5/5/23
97 - Spider-Island Part 1 = The Amazing Spider-Man #666–669, Venom #6, and Spider-Island: Deadly Foes  19/5/23
98 - Spider-Island Part 2 = Amazing Spider-Man #670–673 and Venom #7–8  2/6/23
99 - Black Panther: Panther's Rage = Jungle Action #6–18    16/6/23
100 - Marvel Horror = Ghost Rider #1–2, Marvel Spotlight #2, #11–12, Savage Tales #1, Tomb of Dracula #1, Monster of Frankenstein #1, Supernatural Thrillers #5, Strange Tales #169  30/6/23
101 - Fantastic Four: Doomsday = Fantastic Four #52–60   14/7/23
102 - The Amazing Spider-Man: Death of The Stacys = Amazing Spider-Man #88–92 (Radnet2024) & 121–122   28/7/23
103 - Daredevil: Sound and Fury = Daredevil (Vol. 3) #1–6   11/8/23
104 - The Avengers: The Korvac Saga = Thor Annual #6, Avengers #167–168 & 170–177    25/8/23
105 - Iron Man: The Beginning of the End = The Invincible Iron Man #14–23    8/9/23
106 - Uncanny Avengers: The Red Shadow = Uncanny Avengers #1–5   22/9/23
107 - Hawkeye: My Life As A Weapon = Hawkeye (Vol. 4) #1–5 and Young Avengers Presents #6   6/10/23
108 - All-New Ghost Rider: Engines of Vengeance = All-New Ghost Rider #1–5   20/10/23
109 - Avengers: Avengers World = Avengers (Vol. 5) #1–6   3/11/23
110 - Silver Surfer: New Dawn = Silver Surfer (Vol. 7) #1–5, "Girl on Board" from All-New Marvel Point One  17/11/23
111 - New Avengers: Everything Dies = New Avengers (Vol. 3) #1–6   1/12/23
112 - Superior Spider-Man: My Own Worst Enemy = Amazing Spider-Man #698–700, Superior Spider-Man #1–5   15/12/23
113 - Thor: God of Thunder: The God Butcher = Thor God of Thunder #1–5 (Anubis σε τευχάκια)   29/12/23
114 - Infinity Vol. 1 = Infinity #1–3, Avengers (Vol. 5) #18–20, New Avengers (Vol. 3) #9–10   12/1/24
115 - Infinity Vol. 2 = Infinity #4–6, Avengers (Vol. 5) #21–23, New Avengers (Vol. 3) #11–12   26/1/24
116 - Young Avengers: Style > Substance = Young Avengers (Vol. 2) #1–5   9/2/24
117 - Death of Wolverine = Death of Wolverine #1–4 (Anubis)   23/2/24
118 - Rocket Raccoon: A Chasing Tail = Rocket Raccoon (Vol. 2) #1–6   8/3/24
119 - The Amazing Spider-Man: Spider-Verse = Amazing Spider-Man (Vol. 3) #9–15 (Anubis)   22/3/24
120 - Civil War = Civil War #1–7 (Anubis)  5/4/24

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

12 λεπτά πριν, PowerRangers8 είπε:

Οριστε η λιστα με τους γνωστους τιτλους με τις ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ της δευτερης 60αδας. Σιγουρα θα υπαρξει πιθανοτητα να αλλαξει καποιος τιτλος με αλλον στη θεση οπως κοντα στο τελος της πρωτης 60αδας (ετσι εχει δικαιωμα ο εκδοτης για αλλαγες).  Αν θελετε καποιον συγκεκριμενο τιτλο που περιμενετε σαν τρελος,σημειωσε τη ημερομηνια στο κινητο ή στο υπολογιστη για ενεργοποίηση θυμησης.  Η δευτερη 60αδα ολοκληρωενεται τις 5 Απριλιου 2024.

 

63 - Wolverine: Weapon X = Marvel Comics Presents #72–84 (ΟΞΥ)  28/1/22
64 - 1602 = 1602 #1–8 (ANUBIS)   11/2/22
65 - Deadpool’s Secret Secret Wars = Deadpool's Secret Secret Wars #1–4 25/2/22
66 - World War Hulk = World War Hulk #1–5 (ΟΞΥ)  11/3/22
67 - Captain Britain and MI13: Vampire State = Captain Britain & MI-13 #10–15 and Captain Britain And MI-13 Annual #1  25/3/22
68 - Captain America: The Chosen = Captain America: The Chosen #1–6  8/4/22
69 - Wolverine: Old Man Logan = Wolverine (Vol. 3) #66–72 and Wolverine: Giant Size Old Man Logan  22/4/22
70 - Secret Invasion = Secret Invasion #1–8   6/5/22
71 - Doctor Strange: The Oath = Doctor Strange: The Oath #1–5 (ΟΞΥ)  20/5/22
72 - Thunderbolts: Faith in Monsters = Thunderbolts #110–115 and Civil War: Choosing Sides  3/6/22
73 - Venom = Venom (Vol. 2) #1–5 (ΟΞΥ)  17/6/22
74 - Son Of M = Son of M #1–6   1/7/22
75 - Avengers Prime = Avengers Prime #1–5 (ΟΞΥ)   15/7/22
76 - X-Men: Twilight of the Mutants = X-Men #50–59 (Radnet2024)   29/7/22
77 - Shadowland = Shadowland #1–5  12/8/22
78 - Iron Man -The Tragedy and the Triumph = Tales of Suspense #91–99, Iron Man and Sub-Mariner and Iron Man #1–4  26/8/22
79 - X-Men Schism = X-Men: Schism #1–5, Generation Hope #10–11 & X-Men: Regenesis #1  9/9/22
80 - Life and Death of Captain Marvel Part 1 = Iron Man #55, Captain Marvel #25–30 and Marvel Feature #12   23/9/22
81 - Life and Death of Captain Marvel Part 2 = Captain Marvel #31–34, Avengers #125, and Marvel Graphic Novel #1 7/10/22
82 - Ultimate Death of Spider-Man = Ultimate Spider-Man #153–160  21/10/22
83 - Thor - Tales of Asgard = Thor: Tales of Asgard #1–6   4/11/22
84 - Siege = Siege #1–4 and Siege: The Cabal (Anubis)     18/11/22
85 - The Incredible Hulk:The Monster Unleashed = Tales To Astonish #101, The Incredible Hulk #102–108 and Annual #1  2/12/22
86 - Nick Fury: Agent of SHIELD Part 1 = Strange Tales #150–162     16/12/22
87 - Nick Fury: Agent of SHIELD Part 2 = Strange Tales #163–168 & Nick Fury: Agent of S.H.I.E.L.D. #1–5   30/12/22
88 - Avengers: Children Crusade = Uncanny X-Men #526, Avengers: The Children's Crusade #1–9 & Avengers: The Children's Crusade Young Avengers #1  13/1/23
89 - Daredevil: Marked For Murder = Daredevil #158–161 & 163–167 (ΟΞΥ!)  27/1/23
90 - The Amazing Spider-Man - Spider-Man No More = The Amazing Spider-Man #44–50   10/2/23
91 - The Mighty Thor: Ragnarok = The Mighty Thor #153–159    24/2/23
92 - Iron Fist: The Search for Colleen Wing = Marvel Premiere #25 & Iron Fist #1–7   10/3/23
93 - X-Men: In the Shadow Of Sauron = X-Men #60–66 (Radnet2024) and Amazing Adventures #11   24/3/23
94 - Hulk: Scorched Earth = Hulk (vol. 2) #25–30  7/4/22
95 - Dr Strange: A Separate Reality = Marvel Premiere #9–14 and Doctor Strange (vol. 2) #1–5.   21/4/23
96 - Silver Surfer: Origins = Silver Surfer #1–5   5/5/23
97 - Spider-Island Part 1 = The Amazing Spider-Man #666–669, Venom #6, and Spider-Island: Deadly Foes  19/5/23
98 - Spider-Island Part 2 = Amazing Spider-Man #670–673 and Venom #7–8  2/6/23
99 - Black Panther: Panther's Rage = Jungle Action #6–18    16/6/23
100 - Marvel Horror = Ghost Rider #1–2, Marvel Spotlight #2, #11–12, Savage Tales #1, Tomb of Dracula #1, Monster of Frankenstein #1, Supernatural Thrillers #5, Strange Tales #169  30/6/23
101 - Fantastic Four: Doomsday = Fantastic Four #52–60   14/7/23
102 - The Amazing Spider-Man: Death of The Stacys = Amazing Spider-Man #88–92 (Radnet2024) & 121–122   28/7/23
103 - Daredevil: Sound and Fury = Daredevil (Vol. 3) #1–6   11/8/23
104 - The Avengers: The Korvac Saga = Thor Annual #6, Avengers #167–168 & 170–177    25/8/23
105 - Iron Man: The Beginning of the End = The Invincible Iron Man #14–23    8/9/23
106 - Uncanny Avengers: The Red Shadow = Uncanny Avengers #1–5   22/9/23
107 - Hawkeye: My Life As A Weapon = Hawkeye (Vol. 4) #1–5 and Young Avengers Presents #6   6/10/23
108 - All-New Ghost Rider: Engines of Vengeance = All-New Ghost Rider #1–5   20/10/23
109 - Avengers: Avengers World = Avengers (Vol. 5) #1–6   3/11/23
110 - Silver Surfer: New Dawn = Silver Surfer (Vol. 7) #1–5, "Girl on Board" from All-New Marvel Point One  17/11/23
111 - New Avengers: Everything Dies = New Avengers (Vol. 3) #1–6   1/12/23
112 - Superior Spider-Man: My Own Worst Enemy = Amazing Spider-Man #698–700, Superior Spider-Man #1–5   15/12/23
113 - Thor: God of Thunder: The God Butcher = Thor God of Thunder #1–5 (Anubis σε τευχάκια)   29/12/23
114 - Infinity Vol. 1 = Infinity #1–3, Avengers (Vol. 5) #18–20, New Avengers (Vol. 3) #9–10   12/1/24
115 - Infinity Vol. 2 = Infinity #4–6, Avengers (Vol. 5) #21–23, New Avengers (Vol. 3) #11–12   26/1/24
116 - Young Avengers: Style > Substance = Young Avengers (Vol. 2) #1–5   9/2/24
117 - Death of Wolverine = Death of Wolverine #1–4 (Anubis)   23/2/24
118 - Rocket Raccoon: A Chasing Tail = Rocket Raccoon (Vol. 2) #1–6   8/3/24
119 - The Amazing Spider-Man: Spider-Verse = Amazing Spider-Man (Vol. 3) #9–15 (Anubis)   22/3/24
120 - Civil War = Civil War #1–7 (Anubis)  5/4/24

 

Ξέχασες ότι τα τεύχη του τόμου 101 Fantastic Four Doomsday θα είναι στην πρώτη 60άδα της Radnet!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

4 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Ξέχασες ότι τα τεύχη του τόμου 101 Fantastic Four Doomsday θα είναι στην πρώτη 60άδα της Radnet!

 

Ναι σωστά, το ξέχασα. Να ξέρεις πως με τη στεναχώρια δεν μαζεύω τη σειρά της Randet λόγω της έλλειψης χώρου και των οικονομικών θεμάτων πάρα μόνο τον Σπαιντερμαν. Ευχαριστώ για τη μικρή λεπτομέρεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

6 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

 

Ναι σωστά, το ξέχασα. Να ξέρεις πως με τη στεναχώρια δεν μαζεύω τη σειρά της Randet λόγω της έλλειψης χώρου και των οικονομικών θεμάτων πάρα μόνο τον Σπαιντερμαν. Ευχαριστώ για τη μικρή λεπτομέρεια.

Δεν χρειαζόταν να τα μαζεύεις για να το αναφέρεις... Το ανέφερα γιατί έκανες την αρχή για την radnet, αλλά και για από άλλες εκδοτικές...

Ακόμη το θυμάμαι που το είχες ξανααναφέρει το θέμα των οικογενειών και οικονομικών προβλημάτων... Να πω την αλήθεια ούτε κι εγώ μαζεύω την συλλογή της radnet λόγω οικονομικών... Αλλά μαζεύω λίγα λίγα χρήματα για να κάνω την συνδρομή όταν είναι και να γλιτώσω ακόμη και το 1,10 για το κάθε τεύχος... Μέχρι στιγμής έχω μέχρι τον τέταρτο τόμο που έτυχε η Radnet να μου δώσει εκπτωτικό κουπόνι αξίας 10 ευρώ για το black Friday κι έτσι πήρα τους τόμους 2-4!(Τον πρώτο τον είχα πάρει από το περίπτερο...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

2 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Δεν χρειαζόταν να τα μαζεύεις για να το αναφέρεις... Το ανέφερα γιατί έκανες την αρχή για την radnet, αλλά και για από άλλες εκδοτικές...

Ακόμη το θυμάμαι που το είχες ξανααναφέρει το θέμα των οικογενειών και οικονομικών προβλημάτων... Να πω την αλήθεια ούτε κι εγώ μαζεύω την συλλογή της radnet λόγω οικονομικών... Αλλά μαζεύω λίγα λίγα χρήματα για να κάνω την συνδρομή όταν είναι και να γλιτώσω ακόμη και το 1,10 για το κάθε τεύχος... Μέχρι στιγμής έχω μέχρι τον τέταρτο τόμο που έτυχε η Radnet να μου δώσει εκπτωτικό κουπόνι αξίας 10 ευρώ για το black Friday κι έτσι πήρα τους τόμους 2-4!(Τον πρώτο τον είχα πάρει από το περίπτερο...)

 

Πολύ καλή κίνηση. Εγώ συνεχίζω κανονικά τη σειρά της Hachette.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

12 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

 

Πολύ καλή κίνηση. Εγώ συνεχίζω κανονικά τη σειρά της Hachette.

Ναι κι εγώ μόνο αυτή αντέχω να αγοράζω... Ένα 10άρικο ανά 2 εβδομάδες είναι ότι πρέπει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5390
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μία πρώτη οργανωμένη απόπειρα για την αντιστοίχηση των σειρών της Μarvel που έχουν κυκλοφορήσει ή θα κυκλοφορήσουν μεταξύ διάφορων εκδόσεων. Για αρχή, αντιστοίχηση των τόμων της Hacchette με αυτών της Radnet. Ο πίνακας είναι σε χρονολογική σειρά αρχικής κυκλοφορίας των ιστοριών.

 

#

 

Τίτλος

 

Τεύχη που περιέχονται

 

Τόμος Radnet

 

49

Marvel Origins Δεκαετία του 1960

Fantastic Four #1

2

Amazing Fantasy #15

1

Incredible Hulk #1

4

Daredevil #1

18

Tales of Suspense #39

6

Uncanny X-Men #1

51

Avengers #1 and Avengers #4

10

Tales to Astonish #27

-

Tales to Astonish #44

-

16

Doctor Strange Άγνωστοι τόποι, άγνωστοι καιροί

Strange Tales #130–134

211

Strange Tales #135–144

221

Strange Tales #145–146

231

58

Fantastic Four Ο Ερχομός του Γκαλάκτους

Fantastic Four #44–45 and Fantastic Four Annual #3

38

Fantastic Four #46-50

44

Fantastic Four #51

53

101

Fantastic Four: Ημέρα της Κρίσης

Fantastic Four #52-55

Fantastic Four #56-59

59

Fantastic Four #60

65

90

The Amazing Spider-Man: Spider-Man No More

The Amazing Spider-Man #44–45

58

The Amazing Spider-Man #46-50

64

78

The Invincible Iron Man: The Tragedy and the Triumph

Tales of Suspense #91–95

68

Tales of Suspense #96–99, Iron Man and Sub-Mariner #1 and The Invincible Iron Man #1–2

83

The Invincible Iron Man #3–4

91

85

The Incredible Hulk: This Monster Unleashed

Tales To Astonish #101, The Incredible Hulk #102–104

82

The Incredible Hulk #105–108

90

The Incredible Hulk Annual #1

98

91

The Mighty Thor: Ragnarok

The Mighty Thor #153–156

85

The Mighty Thor #157–159

93

54

 The Avengers Η Γέννηση του Ούλτρον

Avengers #54–56

94

Avengers #57–59 and Avengers Annual #2

103

Avengers #60

112

96

Silver Surfer: Origins

Silver Surfer #1–4

151

Silver Surfer #5

158

76

X-Men: Twilight of the Mutants

X-Men #50

110

X-Men #51-54

119

X-Men #55-59

128

105

The Invincible Iron Man: The Beginning of the End

The Invincible Iron Man #14–17

108

The Invincible Iron Man #18-22

117

The Invincible Iron Man #23

126

93

X-Men: In the Shadow of Sauron

X-Men #60–66

137

Amazing Adventures #11

-

102

The Amazing Spider-Man: Death of the Stacys

Amazing Spider-Man #85-89

148

Amazing Spider-Man #90–92

154

Amazing Spider-Man #121–122

200

80

The Life and Death of Captain Marvel (Part 1)

The Invincible Iron Man #55

183

Captain Marvel #25–30

-

Marvel Feature #12

-

62

Captain America & The Falcon Μυστική Αυτοκρατορία

Captain America and the Falcon #169

204

Captain America and the Falcon #170-174

214

Captain America and the Falcon #175–176

224

81

The Life and Death of Captain Marvel (Part 2)

Captain Marvel #31–32

-

Captain Marvel #33

217

Avengers #125

Captain Marvel #34

-

Marvel Graphic Novel #1

-

52

Uncanny X-Men Δεύτερη Γέννηση

Giant-Size X-Men #1 & X-Men #94–97

251

X-Men #98–103

….

Επεξεργασία από Captain Cooper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38529
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   74
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  792 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Καλησπέρα σας! Καινούριος χρήστης του φόρουμ εδώ και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Σκέφτομαι να αγοράζω αυτά τα σκληρόδετα που κυκλοφορούν στα περίπτερα. Αλλά θα ήθελα και παλιούς τόμους. Στο site παραγγελιών όμως λειπουν πολλοί από αυτούς. Ξέρουμε αν θα επανακυκλοφορησουν; Σας ευχαριστώ για την απάντηση. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

16 λεπτά πριν, AlexSFfanboy είπε:

Καλησπέρα σας! Καινούριος χρήστης του φόρουμ εδώ και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Σκέφτομαι να αγοράζω αυτά τα σκληρόδετα που κυκλοφορούν στα περίπτερα. Αλλά θα ήθελα και παλιούς τόμους. Στο site παραγγελιών όμως λειπουν πολλοί από αυτούς. Ξέρουμε αν θα επανακυκλοφορησουν; Σας ευχαριστώ για την απάντηση. 

Απ' όσο γνωρίζω, οι τόμοι στο e-shop ανανεώνονται τακτικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38529
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   74
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  792 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απαντηση. Θα μου φύγουν όλα τα λεφτά απ'οτι φαίνεται, ειδικά αφού αγοράζω και της Radnet, από την οποία τους έχω όλους μέχρι στιγμής. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Να ρωτήσω. Το 1602 που θα δούμε, τι ακριβώς είναι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

13 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Να ρωτήσω. Το 1602 που θα δούμε, τι ακριβώς είναι;

 

Ιστορία του Neil Gaiman που έχει γράψει και το Eternals, η οποία λαμβάνει χώρα το 1602 και σου δείχνει τους ήρωες της Marvel πως θα ήταν σε εκείνη την εποχή. Διαδραματίζεται στην Αγγλία της Ελισάβετ της Α' και του Ιάκωβου του Α΄ και ΣΤ΄ και φιλοξενεί πολλά redesigns ή αλλαγές χαρακτήρων στο πως θα ήταν τον 17ο αιώνα π.χ ο Doctor Strange είναι ο γιατρός της αυλής της βασίλισσας, ο Nick Fury αρχηγός της αντικατασκοπικής κτλ. Έχει Ναΐτες ιππότες, μεσαιωνική Ευρώπη, αλλά δε γλυτώνει και από το όλο concept του Multiverse και του νέου timeline. Περισσότερα στο αφιέρωμα που θα γίνει εν καιρώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

3 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

 

Ιστορία του Neil Gaiman που έχει γράψει και το Eternals, η οποία λαμβάνει χώρα το 1602 και σου δείχνει τους ήρωες της Marvel πως θα ήταν σε εκείνη την εποχή. Διαδραματίζεται στην Αγγλία της Ελισάβετ της Α' και του Ιάκωβου του Α΄ και ΣΤ΄ και φιλοξενεί πολλά redesigns ή αλλαγές χαρακτήρων στο πως θα ήταν τον 17ο αιώνα π.χ ο Doctor Strange είναι ο γιατρός της αυλής της βασίλισσας, ο Nick Fury αρχηγός της αντικατασκοπικής κτλ. Έχει Ναΐτες ιππότες, μεσαιωνική Ευρώπη, αλλά δε γλυτώνει και από το όλο concept του Multiverse και του νέου timeline. Περισσότερα στο αφιέρωμα που θα γίνει εν καιρώ.

Τι λες τώρα:NoNo:; Έχω μείνει κατάπληκτος! Ήρωες της Marvel στον Διαφωτισμό; Ακούγεται αφενός σούπερ ενδιαφέρον κι αφετέρου μπορεί να ενταχθούν και κάποιες κωμικές σκηνές στο σενάριο. Πάντως οι Ναϊτες διαλύθηκαν τον 14ο αιώνα(πώς φαίνεται η επιρροή του Ρόσα:lol:), ενώ ο Μεσαίωνας είχε λήξει περίπου εκατό χρόνια πριν. Πάντως, είμαι περίεργος να μάθω τον λόγο που επιλέχθηκε ως χρονιά το 1602. Γιατί όχι το 1605 ή 1604 ας πούμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

3 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Τι λες τώρα:NoNo:; Έχω μείνει κατάπληκτος! Ήρωες της Marvel στον Διαφωτισμό; Ακούγεται αφενός σούπερ ενδιαφέρον κι αφετέρου μπορεί να ενταχθούν και κάποιες κωμικές σκηνές στο σενάριο. Πάντως οι Ναϊτες διαλύθηκαν τον 14ο αιώνα(πώς φαίνεται η επιρροή του Ρόσα:lol:), ενώ ο Μεσαίωνας είχε λήξει περίπου εκατό χρόνια πριν. Πάντως, είμαι περίεργος να μάθω τον λόγο που επιλέχθηκε ως χρονιά το 1602. Γιατί όχι το 1605 ή 1604 ας πούμε.

 

Βλακεία το πως το έγραψα, όχι Ναΐτες σαν εμφάνιση, Ναΐτες σαν μυθολογία, υπάρχει δηλαδή το concept ενός θησαυρού που πρέπει να μεταφερθεί από την Ιερουσαλήμ στην Αγγλία και ανατίθεται στον Fury από τη βασίλισσα. Ουσιαστικά είναι σαν να λέμε η εποχή μετά-Ναϊτών που έχουν ακόμα κάποιους πράκτορες ας πούμε. Ο Fury με τη σειρά του αναθέτει την αποστολή σε έναν τυφλό πράκτορα που κάνει το διασκεδαστή στους δρόμους σαν κάλυψη, τον Matthew Murdoch. Επίσης βοηθός του Fury είναι κάποιος Peter Parquagh. Ελπίζω να σε βοήθησα περισσότερο τώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

1 λεπτό πριν, nikolas12 είπε:

 

Βλακεία το πως το έγραψα, όχι Ναΐτες σαν εμφάνιση, Ναΐτες σαν μυθολογία, υπάρχει δηλαδή το concept ενός θησαυρού που πρέπει να μεταφερθεί από την Ιερουσαλήμ στην Αγγλία και ανατίθεται στον Fury από τη βασίλισσα. Ουσιαστικά είναι σαν να λέμε η εποχή μετά-Ναϊτών που έχουν ακόμα κάποιους πράκτορες ας πούμε. Ο Fury με τη σειρά του αναθέτει την αποστολή σε έναν τυφλό πράκτορα που κάνει το διασκεδαστή στους δρόμους σαν κάλυψη, τον Matthew Murdoch. Επίσης βοηθός του Fury είναι κάποιος Peter Parquagh. Ελπίζω να σε βοήθησα περισσότερο τώρα.

Ναι, ευχαριστώ πολύ, τώρα ξέρω τι να περιμένω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

 Το 1602 είναι κορυφή ! Από τους πιο αναμενόμενους τόμους για εμένα. Τρομερή ιστορία και ατμόσφαιρα που θα λατρέψουν οι φαν του Sword & Sorcery είδους, με εξαιρετικό σχέδιο από Andy Kubert. :awesome:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ξερόλας mode on:

 

Σε διάφορες θεωρίες συνωμοσίας οι Ναΐτες που διαλύθηκαν στις αρχές του 14ου αιώνα από τους Φίλιππο Δ' της Γαλλίας και τον πάπα Κλήμη τον Ε' επιβιώνουν σαν μυστική εταιρεία πίσω από τους Ροδόσταυρους και τους Μασόνους (Ελευθεροτέκτονες) που εμφανίστηκαν αργότερα. Γενικά μπερδεμένη υπόθεση. Πάντως ναι μεν ο Μεσαίωνας και η Αναγέννηση είχαν τελειώσει το 1602, αλλά και για Διαφωτισμό μιλάμε μετά το 1688.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.