Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1703 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Από όσα έχω διαβάσει μέσα στο φόρουμ, είναι από τις πιο αγαπημένες ιστορίες των 4 Φανταστικών, σε συνδυασμό με την εμφάνιση του Silver Surfer. Συνεπώς, άχαστη αγορά για όσους είμαστε νέοι στην Μάρβελ και σε όσους αρέσει το "παλιό σχέδιο".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

13 ώρες πριν, Captain Cooper είπε:

 

Εμένα το ο Γέρος Λόγκαν στον τόμο 69 μου χτυπάει ακόμα πιο άσχημα .

Είναι επειδή δεν θα βγει το Howard the duck μέσα στην επέκταση...και να σου έκατσε άσχημα...:lol:

Πάντως πώς λέτε να τον μεταφράσουν αν το βγάλουν μετά τον τόμο 120; Χάουαρντ ο πάπιος;:thinking::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  750
  • Reputation:   7103
  • Achievement Points:  764
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2948 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πάντως για μένα το πιο ταιριαστο θα ήταν το:

 

Λόγκαν ο κωλόγερος !!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2873 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 ώρες πριν, Manitou είπε:

Παιδιά ο επόμενος τόμος τι φάση είναι? Φ4 επιστροφή του Γκάλακτους (πως λέγεται δεν θυμάμαι).  


Γκαλάκτους νομίζω προφέρεται.
Για μένα είναι πολύ σημαντικός τόμος.
Αφενός ο 19ος και τελευταίος που θ΄αγοράσω απ΄την 1η εξηντάδα, αφετέρου αυτός που θα κρίνει αν θα πάρω κάποιους τόμους ή και όλους των F4 απ΄την άλλη συλλογή, αυτή της radnet.
Θεωρείται ότι περιέχει τις καλύτερες κλασικές ιστορίες F4, ιδίως τα τεύχη 48-50 έχουν τις υψηλότερες βαθμολογίες.
Oπότε αν δεν μ΄αρέσει και τόσο ή μου φανεί απλά ok, πάει να πει ότι αποκλείεται να μ΄αρέσουν οι υπόλοιποι τόμοι που βγάζει η radnet.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  647
  • Reputation:   5830
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  924 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

31 min ago , Laz33 said:


Γκαλάκτους νομίζω προφέρεται.
Για μένα είναι πολύ σημαντικός τόμος.
Αφενός ο 19ος και τελευταίος που θ΄αγοράσω απ΄την 1η εξηντάδα, αφετέρου αυτός που θα κρίνει αν θα πάρω κάποιους τόμους ή και όλους των F4 απ΄την άλλη συλλογή, αυτή της radnet.
Θεωρείται ότι περιέχει τις καλύτερες κλασικές ιστορίες F4, ιδίως τα τεύχη 48-50 έχουν τις υψηλότερες βαθμολογίες.
Oπότε αν δεν μ΄αρέσει και τόσο ή μου φανεί απλά ok, πάει να πει ότι αποκλείεται να μ΄αρέσουν οι υπόλοιποι τόμοι που βγάζει η radnet.

 

 

Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για μένα για τον συγκεκριμένο τόμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Fantastic Four 1994 Season 1 Episode 5 The Silver Surfer and the Coming of Galactus, Part I - Watch Cartoons and Anime Online in HD for Free (wcofun.com)

 

Για οποιον ενδιαφερεται να παρει μια γευση

 

Eιδα σχετικα προσφατα το επισοδειο και εχω μια ιδεα τι πραγματευεται. Δεν νομιζω να απεδωσαν τον Γκαλάκτους στο καρτουν οπως θα επρεπε, ο Σιλβερ Σερφερ ομως ηταν συγκινητικος 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  750
  • Reputation:   7103
  • Achievement Points:  764
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2948 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Είναι όντως υπερ κλασσική ιστορία.

 

Είναι όμως μέρος ενός πολύ καταπληκτικού συνόλου ιστοριών, των ff 26-100 που αποτελούν το θεμέλιο λίθο του σύμπαντος της Μάρβελ.

 

Μεμονωμένη θα σας αρέσει σίγουρα, λίγο ή πολύ αλλά σαν μέρος του συνόλου θα την απολαύσετε πολύ περισσότερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  647
  • Reputation:   5830
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  924 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

33 min ago , ManaLeak13 said:

Fantastic Four 1994 Season 1 Episode 5 The Silver Surfer and the Coming of Galactus, Part I - Watch Cartoons and Anime Online in HD for Free (wcofun.com)

 

Για οποιον ενδιαφερεται να παρει μια γευση

 

Eιδα σχετικα προσφατα το επισοδειο και εχω μια ιδεα τι πραγματευεται. Δεν νομιζω να απεδωσαν τον Γκαλάκτους στο καρτουν οπως θα επρεπε, ο Σιλβερ Σερφερ ομως ηταν συγκινητικος 

 

Νομίζω και μια ταινία F4 του 2007 είναι σχετική με την υπόθεση, αλλα θυμάμαι οτι ειχε να κάνει περισσότερο με τον Silver Surfer και δεν ξέρω αν ήταν επηρεασμένη απ το συγκεκριμένο story.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  109
  • Reputation:   690
  • Achievement Points:  109
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ελπίζω στην επέκταση της συλλογής  να μην αυξηθεί  η τιμή  του κάθε τόμου  (μιας και όλα  σχεδόν  παίρνουν  την άνοδο στο θέμα  τιμής) και να μείνει  στο 10ευρω 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3015
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1647 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

On 4/11/2021 στο 4:04 ΜΜ, Guts είπε:

Νομίζω και μια ταινία F4 του 2007 είναι σχετική με την υπόθεση, αλλα θυμάμαι οτι ειχε να κάνει περισσότερο με τον Silver Surfer και δεν ξέρω αν ήταν επηρεασμένη απ το συγκεκριμένο story.

 

Πολύ σωστά αναφέρεις. Πρόκειται για το Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007), το οποίο αποτελεί sequel της αντίστοιχης ταινίας του 2005. Αν και η ταινία δεν θεωρείται και τόσο καλή, στα χαρτιά η πλοκή της ιστορίας έχει να κάνει με τον ερχομό του Γκαλάκτους στην Γη, όπως αυτός παρουσιάζεται στον επερχόμενο τόμο των Τεσσάρων Φανταστικών.

 

On 4/11/2021 στο 4:17 ΜΜ, Elias είπε:

Ελπίζω στην επέκταση της συλλογής  να μην αυξηθεί  η τιμή  του κάθε τόμου  (μιας και όλα  σχεδόν  παίρνουν  την άνοδο στο θέμα  τιμής) και να μείνει  στο 10ευρω 

 

Γενικά μακάρι το όλο θέμα με τον πληθωρισμό που συμβαίνει σε διάφορα προϊόντα να μπορέσει να ελεγχθεί και να μην ξεφύγει. Πάντως και εγώ ελπίζω να μην γίνει τίποτα απρόοπτο και αυξηθεί η τιμή των τόμων. Αν και σε περίπτωση που συμβεί αυτό, λογικά οι τιμές και σε άλλα έντυπα (όπως κόμιξ, βιβλία κ.ά.) τόσο σε περίπτερα, όσο και σε βιβλιοπωλεία θα αυξηθούν αντίστοιχα (βέβαια δεν είναι 100% απαραίτητο ότι θα συμβεί αυτό). Ας σκεφτόμαστε θετικά όμως και ας ελπίζουμε ότι η τιμή στην αγαπημένη μας συλλογή δεν θα αλλάξει. :pray:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38006
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  10
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

17 hours ago, PowerRangers8 said:

Δεν είσαι ο μόνος που έχει μεγάλο πρόβλημα. Στο δικό μου δωμάτιο γεμάτο από εκατοντάδες κόμικς, αγαλματίδια, pop funko, PS4/Nintendo Switch Lite/Games. Και τον υπολογιστη. Στο κοντινό μέλλον θα πρέπει να αγοράσω μικρή βιβλιοθήκη για την επέκταση της σειράς και των καινούργιων τόμων Anubis/ΟΞΥ. Πολύ χαμός!!!!!!!

 

Πάντως εγώ ήδη μπήκα στα έξοδα! Άλλαξα το χαλασμένο πληκτρολόγιο και επανήλθαν οι τόνοι! :)

Το επόμενο βήμα: να πάρω καμιά ραφιέρα απ΄το σαλόνι να τη βάλω στο δωμάτιο μου αλλα φοβάμαι τη μάνα μου όταν δει τα μπιμπελό στις κουτες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

5 ώρες πριν, Guts είπε:

 

Νομίζω και μια ταινία F4 του 2007 είναι σχετική με την υπόθεση, αλλα θυμάμαι οτι ειχε να κάνει περισσότερο με τον Silver Surfer και δεν ξέρω αν ήταν επηρεασμένη απ το συγκεκριμένο story.

 

Την ειχα δει και στο σινεμα νομιζω.Tερμα αδιαφορη δεν αποτυπωσαν ποτε τι εστι Fantastic Four.Το μονο που μου εχει μεινει ειναι το ποσο κουκλαρα ηταν τοτε η Jessica Alba και ποσο γαματος ηθοποιος ειναι ο Julian McMahon(εκανε τον Doom):cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94927
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τρομερά ευχάριστο το γεγονός ότι η αξιόλογη αυτή σειρά έχει αποκτήσει φανατικό κοινό, το οποίο πίεσε τους υπεύθυνους να επεκτείνουν την κυκλοφορία της. :dance:

 

Το κακό είναι ότι αρκετοί από τους νέους τίτλους έχουν κυκλοφορήσει και στην χώρα μας και δυστυχώς τους διαθέτω. :( Τουλάχιστον τώρα θα τους έχουμε σε πολυτελή έκδοση.

 

Ελπίζω ότι οι επόμενοι 10 τόμοι (μέχρι τον #80) θα αποτελούνται από ανέκδοτες ιστορίες στην χώρα μας. :D

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  647
  • Reputation:   5830
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  924 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Πήγα σήμερα στο υποπρακτορείο της GB στον Πειραιά να παραλάβω τον τόμο 26 ''Marvels'' που είχα κάνει παραγγελία γιατί διάβασα πολλές καλές κριτικές τελευταία και είχα ψηθεί και με την θεματολογία του! Τον παραλαμβάνω στα γρήγορα και φεύγω λιγο βιαστικά γιατί ειχα και αλλες δουλειές εκείνη τη στιγμή και ήμουν στο τρέξιμο...
Μετά απο λίγη ώρα φτάνω σπίτι ανοίγω το πακέτο και βλέπω τον τόμο 56 Marvel Knights Spiderman!!! (αν και μου αρέσει πολύ ο Spiderman είχα ξενερώσει με την εκδοτική που βγάζει μόνο τους 2 απ΄τους 3 τόμους του Marvel Knights, και είχα πεί οτι δεν θα ασχοληθώ καθόλου με αυτούς τους 2 τόμους)
Φυσικά μου ήταν εύκολο απο Δευτέρα να πάρω τηλέφωνο να ενημερώσω για το λάθος και να μου το αντικαταστήσουν με το Marvels! Αυτό όμως που δεν ήταν εύκολο είναι το να βγάλω το σ/κ με ένα ελκυστικότατο story Spiderman να μου κλείνει το μάτι. :)  Οπως μπορείτε να καταλάβετε έσκισα ζελατίνες και μέσα σε ένα 2ωράκι το διάβασα μονορούφι! χαχαχα
 
Στο δια ταύτα, αν και το ''Blockbuster'' στυλ δεν είναι τόσο του γούστου μου, το συγκεκριμένο story κέρδισε το ενδιαφέρον μου και ήταν πραγματικά απολαυστική η ανάγνωσή του. Με κινηματογραφική κλιμάκωση και όμορφη alternative ιστορία παρουσιάζει ενα σοβαρό και γεμάτο σασπένς αποτέλεσμα. (τωρα μένει να δούμε την 2η συνέχεια και η 3η μαλλον θα πάει για online ανάγνωση)Το σχέδιο μου άρεσε αρκετά και ειδικά σε κάποια καρέ παααρα πολύ. Λεπτομερέστατο σχέδιο με dark ''πινελιές'' στην ατμόσφαιρα και πολύ καλή απόδοση των χαρακτήρων!
 
Μια και θα αργήσουμε να ξαναδούμε Spiderman στη νέα 60άδα δεν μετανιώνω καθόλου που τελικά πήρα αυτον τον τόμο! Ακόμα κάθομαι και τον ξεφυλλίζω και χαζεύω τα σχέδια.Περιμένουμε λοιπόν τη συνέχεια...
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

@ Guts το υποπρακτορείο της Gb στον Πειραιά γνωρίζεις διεύθυνση;Αν ναι ποιά είναι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16028
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@ olyssesmoore     απο την σελιδα της gb   https://www.gb-publishingservices.gr/

 

Το λεει κατω κατω.

 

υποπρακτορειο Βασιλικων 49, Πειραιας, τκ 18540

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  647
  • Reputation:   5830
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  924 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

19 min ago , olyssesmoore said:

@ Guts το υποπρακτορείο της Gb στον Πειραιά γνωρίζεις διεύθυνση;Αν ναι ποιά είναι;

 

Είναι στα Καμίνια στην οδό Βασιλικών 49. Πρώτα θα μπείς στη σελίδα τους και θα κάνεις online παραγγελία για παραλαβή απ'το υποπρακτορείο και μετα απο μία ημέρα θα είναι έτοιμο για παραλαβή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Τελείωσα την ανάγνωση του τόμου 57- Secret Avengers:Αποστολή στον Άρη. Δεν θα πω πολλά. Παρότι λίγα τευχάκια σου κρατούσε το ενδιαφέρον και με μάχες και  δράση, αλλά είχε και την αγωνία με τα μυστικά που μαθαίνεις στο τέλος της ανάγνωσης...

Ο σκοπός της ανάρτησής μου δεν ήταν κριτική του τόμου, αλλά μετά την ανάγνωση του τόμου μου γεννήθηκε αυτό το ερώτημα: "Ο Moon Knight ποιός είναι;". Πού και πότε εμφανίστηκε πρώτη φορά; Τί δυνάμεις έχει; Υπάρχει κόμικ με τον Moon Knight στα ελληνικά; Κι αν ναι, ποιό; Υπάρχει περίπτωση να τον δούμε και στην συλλογή "Κλασικοί Υπερήρωες";

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5259
  • Reputation:   56167
  • Achievement Points:  5431
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

O Moonnight πρωτοεμφανίστηκε στο Werewolf by Night #32 το 1975 και πήρε τη δική του σειρά το 1980 οπότε δε θα τον δούμε στους Κλασσικούς Υπερήρωες (εκτός αν φτάσει η σειρά στην Ελλάδα μέχρι τους Defenders που κάποια στιγμή είχε γίνει μέλος τους).

 

moonight.thumb.jpg.3e15624761630fecb761c9913184c323.jpg

 

Στην Ελλάδα τον πρωτοείδαμε στα Σπάιντερμαν του Καμπανά #261 (20/5/1986) που δημοσίευσε το Spectacular Spiderman #22 και #272 (5/8/1986) που δημοσίευσε το Spectacular Spiderman #23, τεύχη στα οποία ο Moonnight ήταν guest star πριν αποκτήσει τη δική του σειρά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  423
  • Reputation:   3258
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1521 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Τον Moonnight τον είδαμε και στο Amazing Spiderman της Modern Times.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35181
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 58: Fantastic Four Ο Ερχομός του Γκαλάκτους

 

Fantastic_Four_48.jpg

 

Πολλοί μπορεί να το έχουν καταλάβει, αλλά τελευταία είμαι πάρα πολύ απασχολημένος με προσωπικά θέματα-δουλειά-εκπομπές κτλ οπότε δεν έχω αρκετό χρόνο μέσα στην εβδομάδα να ψάχνω τα previews. Στους τόμους με πιο παλιές ιστορίες, μπορεί να είναι και δυσκολότερο, αλλά τέλος πάντων εννοείται να κάνω κι εγώ μια προσπάθεια. 

 

75870c4135feab5fb15b6f912fa00c04._SX360_QL80_TTD_.jpg  images.jpg

 

Είναι γνωστό ότι ο Galactus είναι ένας εκ των καλύτερων κακών των Fantastic Four και σίγουρα και ένας από τους μεγαλύτερους στο σύμπαν της Marvel. Έτσι στο νέο τόμο της Hachette θα δούμε την πρώτη εμφάνιση του ήρωα στο Fantastic Four #48. Η αλήθεια είναι ότι η ιστορία του ερχομού του Galactus δεν είναι πολύ μεγάλη σε αριθμό τευχών, ωστόσο όπως συμβαίνει συνήθως σε αυτούς τους τόμους υπάρχει και ένα προπαρασκευαστικό κομμάτι, το οποίο επίσης θα το δούμε.

 

Fantastic_Four_Vol_1_48_001.jpg

 

Έτσι λοιπόν ξεκινάμε με τον γάμο της Sue Storm και του Reed Richards στο τεύχος Annual #3 - The Wedding of Reed Richards and Sue Storm από τον οποίο ξεκινάει ένας κυκεώνας γεγονότων. Τα τεύχη που υπάρχουν γενικά είναι τα Fantastic Four #44 έως #51 και στο #45 έχουμε την είσοδο των Inhumans που κάνουν την πρώτη τους εμφάνιση στο MCU και σιγά σιγά ανοίγει ο δρόμος για να έρθει ο Galactus. Μετά την ιστορία των Inhumans γνωρίζουμε ότι ο Silver Surfer αρχίζει και πλησιάζει προς τη Γη με αποτέλεσμα ο γνωστός Uatu the Watcher εμφανίζεται στον Reed για να του πει ότι κάποιες ατμοσφαιρικές αλλαγές που παρατηρούνται έχουν να κάνουν με την προσπάθεια του να μην πέσει η Γη στην προσοχή του Silver Surfer καθώς η εμφάνιση του προμηνύει και την εμφάνιση του Galactus. Από εκεί και πέρα δεν έχει άλλα spoilers :)

 

images (1).jpg  αρχείο λήψης.jpg

 

Είναι μια ιστορία που περιμέναμε να διαβάσουμε στη συλλογή Κλασικοί Υπερήρωες, αλλά τελικά μας έρχεται εδώ πρώτα ως μια από τις παλιές και κλασικές ιστορίες που περιλαμβάνει που και που η Hachette. Προφανώς τη γραφή του Lee και το σχέδιο του Kirby τα έχετε μάθει όσοι αγοράζετε την άλλη συλλογή, όσοι δεν την παίρνετε, γνωρίζετε ότι μιλάμε για all time classics. Συνεπώς υπομονή και σύντομα ο Galactus έρχεται εναντίον των Fantastic Four!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  629
  • Reputation:   3251
  • Achievement Points:  652
  • Days Won:  1
  • With Us For:  907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ενώ δεν έχω ασχοληθεί με αυτή την συλλογή μέχρι τώρα, διαβάζοντας τι έρχεται από δω και πέρα, το Old Man Logan εφόσον περιλαμβάνει όλο το story arc είναι μια περίπτωση που μου τράβηξε πολύ το ενδιαφέρον

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  647
  • Reputation:   5830
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  924 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που έχουν διαβάσει το Fantastic Four: The coming of Galactus, πέρα απο κλασική ιστορία (που σίγουρα είναι) θεωρείτε οτι είναι ένα απ'τα καλύτερα FF4 story? Έχω διαβάσει λίγα FF4 κόμικς και δεν είναι τόσο του γούστου μου,αλλά θα ήθελα να έχω 2-3 πραγματικά καλά FF4 στη βιβλιοθήκη μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1703 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Αφού ο Μαύρος Φοίνικας δεν περιλαμβάνεται δυστυχώς στην επέκταση της σειράς, για όποιον ενδιαφέρεται για την απόκτησή του, η αλυσίδα public τον έβαλε σε προσφορά ένεκα black friday:

image.thumb.png.e89ad6e7e3c1aeb1814059234cdb1a88.png

Επεξεργασία από Metatron89
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  266
  • Reputation:   1420
  • Achievement Points:  289
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Εντάξει δεν μπορώ να σας πω τι χαρά νιώθω σήμερα,αυτός ο τόμος ήταν που τον περίμενα από τότε που άρχισε η συλλογή πριν δύο χρόνια, coming of Galactus σε μια ας το πούμε deluxe edition των δέκα ευρώ και μάλιστα στην γλώσσα μας εντάξει τι άλλο να ζητήσεις.Για την ιστορία δεν θα πω τίποτα από τις πιο κλασσικές στην ιστορία των κομικς και αν είσαι και φαν των FF θα την λατρέψεις δεν υπάρχει καλύτερη.Όμως (πάντα υπάρχει ένα αλλά ή όμως) εντόπισα κάτι που δεν το λέω και απαραίτητα κακό,στο τεύχος #48 το ιστορικό τεύχος που πρωτοεμφανίζεται ο Galactus στον τόμο έχουν χτωματίσει την στολή του όπως την ξέρουμε πλέον δηλαδή το κλασσικό ροζμωβμπλε ενώ στην πρώτη του εμφάνιση η στολή του είναι κόκκινο-πράσινο.Καταλαβαίνω ότι  το έκαναν αυτό λογικά για να έχει μια συνοχή και να μην ξενίσει το μάτι του αναγνώστη που έχει συνηθίσει μια στολή αλλά θα ήθελα να άφηναν έστω σε αυτό το καρε την original στολή.

Ορίστε παρακάτω και μια σύγκριση συγνώμη για την φωτογραφία προσπάθησα να την βγάλω όσο καλύτερη μπορούσα.

 

Screenshot 2021-11-19 at 16-29-22 Fantastic Four (1961) Issue #48 - Read Fantastic Four (1961) Issue #48 comic online in hi[...].png

IMG_20211119_162439.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

54 λεπτά πριν, Νίκος Τσιλοπάνος είπε:

Εντάξει δεν μπορώ να σας πω τι χαρά νιώθω σήμερα,αυτός ο τόμος ήταν που τον περίμενα από τότε που άρχισε η συλλογή πριν δύο χρόνια, coming of Galactus σε μια ας το πούμε deluxe edition των δέκα ευρώ και μάλιστα στην γλώσσα μας εντάξει τι άλλο να ζητήσεις.Για την ιστορία δεν θα πω τίποτα από τις πιο κλασσικές στην ιστορία των κομικς και αν είσαι και φαν των FF θα την λατρέψεις δεν υπάρχει καλύτερη.Όμως (πάντα υπάρχει ένα αλλά ή όμως) εντόπισα κάτι που δεν το λέω και απαραίτητα κακό,στο τεύχος #48 το ιστορικό τεύχος που πρωτοεμφανίζεται ο Galactus στον τόμο έχουν χτωματίσει την στολή του όπως την ξέρουμε πλέον δηλαδή το κλασσικό ροζμωβμπλε ενώ στην πρώτη του εμφάνιση η στολή του είναι κόκκινο-πράσινο.Καταλαβαίνω ότι  το έκαναν αυτό λογικά για να έχει μια συνοχή και να μην ξενίσει το μάτι του αναγνώστη που έχει συνηθίσει μια στολή αλλά θα ήθελα να άφηναν έστω σε αυτό το καρε την original στολή.

Ορίστε παρακάτω και μια σύγκριση συγνώμη για την φωτογραφία προσπάθησα να την βγάλω όσο καλύτερη μπορούσα.

 

Screenshot 2021-11-19 at 16-29-22 Fantastic Four (1961) Issue #48 - Read Fantastic Four (1961) Issue #48 comic online in hi[...].png

IMG_20211119_162439.jpg

 

Το έψαξα και υπάρχει όντως για ένα μόνο καρέ το κοκκινο-πράσινο χρώμα,στο τέλος του τεύχους.Ενώ στο επόμενο είναι πιο κοντά στον ευρέως γνωστό χρωματισμό του.Είναι σαν να σκέφτηκαν τότε "πως είναι έτσι; Πρέπει να το αλλάξουμε άμεσα".  

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35181
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Για εμένα το πιο ωραίο στοιχείο του Galactus είναι ότι δεν έχει μια σταθερή μορφή, δεν είναι φυσικό ον. Αντιθέτως κάθε φυλή, τον βλέπει σαν μια τρομακτική φιγούρα που είναι όμως καθ' ομοίωσιν της, γι' αυτό και εμείς τον βλέπουμε σαν ένα υπερβολικά μεγάλο και δυνατό άνθρωπο, ενώ άλλες φυλές εξωγήινων τον βλέπουν αλλιώς. Αν πατήσετε εδώ, μπορείτε να δείτε περισσότερα.

 

7phWy.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  898
  • Reputation:   8664
  • Achievement Points:  996
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5739 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ο τόμος έχει εξαφανιστεί από την περιοχή μου. Θα χρειαστεί άνοδος προς κέντρο. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34602
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πιο ωραίος ήταν κόκκινο πράσινος. Και εγώ τον πήρα τον τόμο. Να διαβάσω και για εκείνο τον γάμο που ρωταγα στην άλλη σειρά. Άλλοι θέλουν Galactus και άλλοι κουφέτα. Πόσο shopping star πχια

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94927
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

21 ώρες πριν, Metatron89 είπε:

Αφού ο Μαύρος Φοίνικας δεν περιλαμβάνεται δυστυχώς στην επέκταση της σειράς, για όποιον ενδιαφέρεται για την απόκτησή του, η αλυσίδα public τον έβαλε σε προσφορά ένεκα black friday:

image.thumb.png.e89ad6e7e3c1aeb1814059234cdb1a88.png

 

Κατά την γνώμη μου, μία εξαιρετική ιστορία που δεν απογοητεύει κανέναν. :) 

 

2 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Για εμένα το πιο ωραίο στοιχείο του Galactus είναι ότι δεν έχει μια σταθερή μορφή, δεν είναι φυσικό ον.

 

Μια χαρά τον κολάτσισαν, όμως οι φίλοι μας στο "Marvel Zombies"! :chicken:  :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.