Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλοι @ hudson και @ Tsaklas ξεχνάτε φαίνεται ότι οι επανακυκλοφορίες είναι ουσιαστικά εξαντλημένοι τόμοι στη συντριπτική τους πλειοψηφία! Το "Eternals" ήταν εντελώς αψυχολόγητο, πιστεύω όμως ότι έγινε καθαρά από αμέλεια και τελικά ΙΣΩΣ να βγει εκτός, οπότε τότε ελάτε να μου πείτε αν έχει λόγο η "Anubis" ή όχι στις κυκλοφορίες αυτές! Το "Civil War" θα βγει μετά από 2.5 χρόνια ρε παιδιά, όταν ήδη τώρα δεν πρέπει να 'χουν μείνει πολλά κομμάτια εκεί έξω! Είναι ο 120ος τόμος! Όπως και ο 119ος το "Spider-Verse", ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι! Ωστόσο παίζει να 'μαι από τους λίγους που δεν τον έχουν αγοράσει ακόμη (θα τον αγοράσω φυσικά...)! Ελάτε τώρα... Η "Anubis" ασφαλώς και έχει λόγο, το κουβεντιάζουμε εδώ από τους πρώτους μήνες. Τι άλλαξε δηλαδή όταν βλέπουμε πως χρησιμοποιεί τους ήδη μεταφρασμένους τόμους για να τους εισάγει στη σειρά της "Hachette" και βάσει εκείνων να γίνονται κάποιες διαφοροποιήσεις στη σειρά κυκλοφορίας της Αγγλικής; Αν πιάσουμε την Αγγλική σειρά, που είναι το "Old Man Logan" στους πρώτους 60 τόμους; Που είναι τα "Captain Britain and MI13: Vampire State" & "Thunderbolts: Faith in Monsters"; Γιατί το "Marvel Zombies" απ' τον 22ο τόμο μεταπήδησε στον 55ο της ελληνικής έκδοσης; Μα επειδή υπήρχαν κάποια κομμάτια ακόμα προς πώληση που έβαλαν σε boxes! Γιατί το "Ultimates" απ' τον 4ο τόμο πήγε στον 38ο; Για τον ίδιο λόγο! Στα δε "New X-Men" θυμόσαστε φαντάζομαι τι κουβέντα κάναμε. Πάλι λάθος προγραμματισμός της "Anubis" ήταν. Αμέσως μετά την κυκλοφορία τους, δίδονται οι δύο τόμοι στο παζάρι της "Anubis" με προσφορά, λιγότερο συμφέρουσα όμως και πάλι από την έκδοση της "Hachette" (ακόμη κι αν τα "σκοτώνανε"). Ο φίλος @ PowerRangers8 ήταν που το 'χε κοινοποιήσει ή ο @ nikolas1503 , δε θυμάμαι. Γνώμη μου είναι πως έχουν λόγο και αυτό φαίνεται από τις επιλογές και από τις αλλαγές, εάν δεχτούμε φυσικά όλοι ότι όντως η Ελληνική σειρά ακολουθεί τη Βρετανική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

29 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Φίλοι @ hudson και @ Tsaklas ξεχνάτε φαίνεται ότι οι επανακυκλοφορίες είναι ουσιαστικά εξαντλημένοι τόμοι στη συντριπτική τους πλειοψηφία! Το "Eternals" ήταν εντελώς αψυχολόγητο, πιστεύω όμως ότι έγινε καθαρά από αμέλεια και τελικά ΙΣΩΣ να βγει εκτός, οπότε τότε ελάτε να μου πείτε αν έχει λόγο η "Anubis" ή όχι στις κυκλοφορίες αυτές! Το "Civil War" θα βγει μετά από 2.5 χρόνια ρε παιδιά, όταν ήδη τώρα δεν πρέπει να 'χουν μείνει πολλά κομμάτια εκεί έξω! Είναι ο 120ος τόμος! Όπως και ο 119ος το "Spider-Verse", ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι! Ωστόσο παίζει να 'μαι από τους λίγους που δεν τον έχουν αγοράσει ακόμη (θα τον αγοράσω φυσικά...)! Ελάτε τώρα... Η "Anubis" ασφαλώς και έχει λόγο, το κουβεντιάζουμε εδώ από τους πρώτους μήνες. Τι άλλαξε δηλαδή όταν βλέπουμε πως χρησιμοποιεί τους ήδη μεταφρασμένους τόμους για να τους εισάγει στη σειρά της "Hachette" και βάσει εκείνων να γίνονται κάποιες διαφοροποιήσεις στη σειρά κυκλοφορίας της Αγγλικής; Αν πιάσουμε την Αγγλική σειρά, που είναι το "Old Man Logan" στους πρώτους 60 τόμους; Που είναι τα "Captain Britain and MI13: Vampire State" & "Thunderbolts: Faith in Monsters"; Γιατί το "Marvel Zombies" απ' τον 22ο τόμο μεταπήδησε στον 55ο της ελληνικής έκδοσης; Μα επειδή υπήρχαν κάποια κομμάτια ακόμα προς πώληση που έβαλαν σε boxes! Γιατί το "Ultimates" απ' τον 4ο τόμο πήγε στον 38ο; Για τον ίδιο λόγο! Στα δε "New X-Men" θυμόσαστε φαντάζομαι τι κουβέντα κάναμε. Πάλι λάθος προγραμματισμός της "Anubis" ήταν. Αμέσως μετά την κυκλοφορία τους, δίδονται οι δύο τόμοι στο παζάρι της "Anubis" με προσφορά, λιγότερο συμφέρουσα όμως και πάλι από την έκδοση της "Hachette" (ακόμη κι αν τα "σκοτώνανε"). Ο φίλος @ PowerRangers8 ήταν που το 'χε κοινοποιήσει ή ο @ nikolas1503 , δε θυμάμαι. Γνώμη μου είναι πως έχουν λόγο και αυτό φαίνεται από τις επιλογές και από τις αλλαγές, εάν δεχτούμε φυσικά όλοι ότι όντως η Ελληνική σειρά ακολουθεί τη Βρετανική.

Μα ναι, δεν διαφωνούμε. Νομίζω και οι δύο είπαμε ότι η Anubis επεμβαίνει σε ένα βαθμό, απλά δεν διαλέγει ποιους τόμους θα βγάλει, όπως πιστεύαμε εξαρχής. Η σειρά που βγαίνουν προφανώς είναι στο χέρι της, όσους δεν την συμφέρει τους έχει πράγματι καθυστερήσει όπως είπες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2175
  • Reputation:   21465
  • Achievement Points:  2214
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Φίλε @ Mandrake θα συμφωνήσω, στην ουσία το ίδιο πράγμα λέμε, ότι η "Anubis" έχει λόγο στην σειρά έκδοσης κάθε τόμου. Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορεί να αποφύγει την έκδοση κάποιας ιστορίας αλλά μπορεί να την παρατείνει προς το συμφέρον της, όπως και έκανε. Αλλά στην 1η 60άδα φέρθηκε καλά και στην περίπτωση της "Οξύ", από τους 7 τόμους που είχε έβγαλε μόνο τους 3.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35154
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  49
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

4 ώρες πριν, Bilis είπε:

Πιστεύω πως με την επέκταση έφυγε και η ανάγκη για την ολοκλήρωση της ράχης. Τουλάχιστον εγώ έτσι νοιώθω. Οι πρώτοι 60 τόμοι έχουν ένα ενιαίο σχέδιο αλλά απ' ότι έχω δει στους υπόλοιπους γίνεται απλά ένα κολλάζ ηρώων από διάφορα τεύχη. Προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει τόσο η ολοκλήρωση και της δεύτερης 60άδας. Θα μπορούσα να την πάρω επιλεκτικά αλλά έχω την οικονομική άνεση να  αγοράζω όλους τους τόμους της ενώ παίρνω επιλεκτικά από την συλλογή της Radnet. Πάντως το ότι βλέπουμε τόσες συλλογές και επεκτάσεις καλό είναι, σημαίνει ότι μάλλον αναπτύσσεται η αγορά. Εγώ, π.χ. πριν την Επίσημη Συλλογή δεν έπαιρνα σχεδόν καθόλου κόμικς. Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να φτάσουμε σε υπερκορεσμό (αν ξέρω γω βγει και τρίτη συλλογή Marvel) αλλά εκτιμώ πως προς το παρόν καλά είμαστε.

Και εγώ σχετικά με την ράχη το ίδιο αισθάνομαι καθώς μετά από τόσους πολλούς τόμους και λόγω έλλειψης χώρου έχω αναγκαστεί να τα τοποθετώ στην βιβλιοθήκη και το ένα πάνω στο άλλο . Οπότε ναι πλέον η ράχη νομίζω μετά την επέκταση έχει χάσει το νόημα της . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Για μένα η ράχη ουδέποτε ήταν και ουδέποτε θα γίνει κριτήριο για να πάρω μια σειρά.
Καταρχάς δεν έχω χώρο στη μικρή βιβλιοθήκη μου (που ούτως ή άλλως δεν τη χρησιμοποιώ ολόκληρη).
Εδώ και καιρό τα κόμικς που παίρνω τα βάζω είτε σε κούτες, είτε σε συρτάρια, είτε τα στοιβάζω σε κάποιο κομοδίνο*.

Αλλά και να είχα χώρο δεν θα έπαιρνα όλα τα τεύχη μιας σειράς απλά για να "θαυμάζω" τη ράχη.
Για μένα τα κόμικς είναι μέσο ψυχαγωγίας και όχι διακοσμητικό στοιχείο.

Μ΄αρέσει να τα διαβάζω (πολλάκις μάλιστα, όχι μόνο μια φορά) και όχι να τα χαζεύω από απόσταση.
Εκτός αυτού θα συμφωνήσω με όσα παιδιά είπαν ότι η ράχη της συγκεκριμένης συλλογής φαίνεται σαν ένα "ενιαίο μασίφ πράγμα".

Οι ράχες πχ των τόμων της radnet πιο ωραίες μού φαίνονται αισθητικά. Και πιο πρακτικές. Έχουν τον τίτλο πάνω, οπότε μπορείς εύκολα να εντοπίσεις τον τόμο που ψάχνεις.

 

 

* Αυτός είναι κι ο βασικός λόγος που ενώ θέλω, βαριέμαι να βγάλω φωτογραφία τη συλλογή των κόμικς μου, καθώς θα πρέπει πρώτα ν΄αδειάσω συρτάρια, κούτες και κομοδίνα, ν΄αδειάσω τα υπόλοιπα ράφια της βιβλιοθήκης που δεν έχουν δικά μου πράγματα, να στήσω τα κόμικς μου στη βιβλιοθήκη, να τα φωτογραφίσω, μετά να ξαναβάλω τα κόμικς μου σε κούτες, συρτάρια και κομοδίνα και τέλος να επανατοποθετήσω τα πράγματα που δεν είναι δικά μου στα ράφια της βιβλιοθήκης.
Κουράστηκα και μόνο που το έγραψα :lol:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38025
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  35
  • Reputation:   230
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  915 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα ήθελα να ρωτήσω για ποιο λόγο η Ελληνική έκδοση δεν ακολουθεί την αγγλόφωνη σειρά τόμων; Προφανώς θα απαντήσετε ότι έχουν λόγο και οι άλλες εκδοτικές όπως επίσης για να αποφύγουν τον αθέμιτο ανταγωνισμό. Σύμφωνα με μια γρήγορη ματιά που έριξα στην αναμενόμενη 60άδα δεν συμπεριλαμβάνονται αξιόλογοι τόμοι όπως Avengers versus X-Men, Marvel What If?, The Avengers/Defenders War και Warlock όπου αν δεν κάνω λάθος δεν πρέπει να έχουν εκδοθεί στην χώρα. 

Επεξεργασία από APOLONAS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

55 λεπτά πριν, APOLONAS είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω για ποιο λόγο η Ελληνική έκδοση δεν ακολουθεί την αγγλόφωνη σειρά τόμων; Προφανώς θα απαντήσετε ότι έχουν λόγο και οι άλλες εκδοτικές όπως επίσης για να αποφύγουν τον αθέμιτο ανταγωνισμό. Σύμφωνα με μια γρήγορη ματιά που έριξα στην αναμενόμενη 60άδα δεν συμπεριλαμβάνονται αξιόλογοι τόμοι όπως Avengers versus X-Men, Marvel What If?, The Avengers/Defenders War και Warlock όπου αν δεν κάνω λάθος δεν πρέπει να έχουν εκδοθεί στην χώρα. 

Το Avengers vs X-Men έχει κυκλοφορήσει σε τευχακια από την Anubis 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35585
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  42
  • Reputation:   149
  • Achievement Points:  43
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1539 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Λεω να παρω 2,3 τομους για αρχη να δω τι φαση ειναι. Να ξεκινησω απο την αρχη; Βλεπω οτι στο site δεν υπαρχουν ολοι οι τομοι, ειδικα οι πρωτοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 12/10/2021 στο 9:03 ΜΜ, hudson είπε:

Φίλε @ Mandrake θα συμφωνήσω, στην ουσία το ίδιο πράγμα λέμε, ότι η "Anubis" έχει λόγο στην σειρά έκδοσης κάθε τόμου. Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορεί να αποφύγει την έκδοση κάποιας ιστορίας αλλά μπορεί να την παρατείνει προς το συμφέρον της, όπως και έκανε. Αλλά στην 1η 60άδα φέρθηκε καλά και στην περίπτωση της "Οξύ", από τους 7 τόμους που είχε έβγαλε μόνο τους 3.

 

Και αυτό το σχολιάσαμε φίλε μου! Ποιοι τόμοι ήταν εκείνοι; Για κάποιους θυμάμαι πως είχαμε πει ότι είχαν κυκλοφορήσει "κοντά", κατά συνέπεια τα δικαιώματα τα είχε ακόμη η "Οξύ". Όσο για το "The Dark Phoenix Saga", επειδή είναι must buy τίτλος, δεν αποκλείεται να τα κρατάει ακόμη για μελλοντική επανέκδοση και γι' αυτό δε μπόρεσε να μπει ούτε στη 2η εξάδα. Δεν τους έχω πρόχειρους τώρα, αλλά αν δούμε ποιοι 4 δε μπήκαν και πότε κυκλοφόρησαν απ' τις εκδόσεις "Οξύ", θα έχουμε καλύτερη εικόνα για το αν πράγματι "τους τη χάρισε". Έπειτα μη ξεχνάς ότι είναι προτιμότερο για την "Anubis" να επανακυκλοφορήσει τόμους μέσα απ' τη σειρά στους οποίους δε θα πληρώσει καν μεταφραστή! Επομένως μπορεί να παραμερίστηκαν και κάποιοι της "Οξύ" που εκείνη δεν είχε πλέον τα δικαιώματα, προκειμένου να έχει μεγαλύτερο κέρδος η "Anubis" από ορισμένους τόμους. Τώρα, για το αν έχει επιλογή ή όχι και μπορεί να βγάλει κάποιους εκτός ή να προσθέσει δικούς της (exclusives), θα το διαπιστώσουμε μονάχα αν βγει exclusive που δεν έχει κυκλοφορήσει αλλού η "Hachette" και έχει βγει ξανά απ' την "Anubis", έστω σε μορφή τευχών! Αλλιώς, προφανώς και ακολουθεί όσους έχουν εκδοθεί στο εξωτερικό, δε γίνεται διαφορετικά. Με μια πρόχειρη ματιά στη Βρετανική δε βρήκα όμως το "Captain America: Εκτός Χρόνου" και νομίζω άλλο ένα που πρέπει να το ξαναβρώ τώρα... Που είναι το αντίστοιχο; Το είδατε εσείς; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

On 14/10/2021 στο 9:44 ΠΜ, lazostat είπε:

Λεω να παρω 2,3 τομους για αρχη να δω τι φαση ειναι. Να ξεκινησω απο την αρχη; Βλεπω οτι στο site δεν υπαρχουν ολοι οι τομοι, ειδικα οι πρωτοι.

Οι περισσότερες ιστορίες είναι αυτοτελείς οπότε μπορείς να ξεκινήσεις απ' όπου θέλεις. Θα σου πρότεινα να αγοράσεις τόμους με τους ήρωες που σε ενδιαφέρουν ή με ιστορίες για τις οποίες έχεις ακούσει καλά λόγια. Αν έχεις κάποια ιστορία στο μυαλό σου αλλά δεν είσαι 100% σίγουρος μπορείς να ρωτήσεις και εδώ στο forum για να σου πούμε μερικά λόγια γι' αυτή και αν αξίζει.
 

 

24 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Με μια πρόχειρη ματιά στη Βρετανική δε βρήκα όμως το "Captain America: Εκτός Χρόνου" και νομίζω άλλο ένα που πρέπει να το ξαναβρώ τώρα... Που είναι το αντίστοιχο; Το είδατε εσείς; :thinking:

Το "Captain America: Εκτός Χρόνου" δεν κυκλοφόρησε στην Βρετανική συλλογή. Είναι region exclusive που κυκλοφόρησε σε Αργεντινή, Βραζιλία, Βουλγαρία, Τσεχία, Γερμανία, Ελλάδα, Ουγγαρία, Ιρλανδία, Περού, Πολωνία και Ρωσία σύμφωνα με την Wikipedia. Σε μερικές χώρες είχε το όνομα "Captain America: Winter Soldier Part 1".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

27 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Και αυτό το σχολιάσαμε φίλε μου! Ποιοι τόμοι ήταν εκείνοι; Για κάποιους θυμάμαι πως είχαμε πει ότι είχαν κυκλοφορήσει "κοντά", κατά συνέπεια τα δικαιώματα τα είχε ακόμη η "Οξύ". Όσο για το "The Dark Phoenix Saga", επειδή είναι must buy τίτλος, δεν αποκλείεται να τα κρατάει ακόμη για μελλοντική επανέκδοση και γι' αυτό δε μπόρεσε να μπει ούτε στη 2η εξάδα. Δεν τους έχω πρόχειρους τώρα, αλλά αν δούμε ποιοι 4 δε μπήκαν και πότε κυκλοφόρησαν απ' τις εκδόσεις "Οξύ", θα έχουμε καλύτερη εικόνα για το αν πράγματι "τους τη χάρισε". Έπειτα μη ξεχνάς ότι είναι προτιμότερο για την "Anubis" να επανακυκλοφορήσει τόμους μέσα απ' τη σειρά στους οποίους δε θα πληρώσει καν μεταφραστή! Επομένως μπορεί να παραμερίστηκαν και κάποιοι της "Οξύ" που εκείνη δεν είχε πλέον τα δικαιώματα, προκειμένου να έχει μεγαλύτερο κέρδος η "Anubis" από ορισμένους τόμους. Τώρα, για το αν έχει επιλογή ή όχι και μπορεί να βγάλει κάποιους εκτός ή να προσθέσει δικούς της (exclusives), θα το διαπιστώσουμε μονάχα αν βγει exclusive που δεν έχει κυκλοφορήσει αλλού η "Hachette" και έχει βγει ξανά απ' την "Anubis", έστω σε μορφή τευχών! Αλλιώς, προφανώς και ακολουθεί όσους έχουν εκδοθεί στο εξωτερικό, δε γίνεται διαφορετικά. Με μια πρόχειρη ματιά στη Βρετανική δε βρήκα όμως το "Captain America: Εκτός Χρόνου" και νομίζω άλλο ένα που πρέπει να το ξαναβρώ τώρα... Που είναι το αντίστοιχο; Το είδατε εσείς; :thinking:

 

Συν τα δύο Marvel Knights Spider-Man και αυτά για ρην ώρα δεν είναι στην Βρετανική συλλογή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2175
  • Reputation:   21465
  • Achievement Points:  2214
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πριν από 1 ώρα, Mandrake είπε:

 

Και αυτό το σχολιάσαμε φίλε μου! Ποιοι τόμοι ήταν εκείνοι; Για κάποιους θυμάμαι πως είχαμε πει ότι είχαν κυκλοφορήσει "κοντά", κατά συνέπεια τα δικαιώματα τα είχε ακόμη η "Οξύ". Όσο για το "The Dark Phoenix Saga", επειδή είναι must buy τίτλος, δεν αποκλείεται να τα κρατάει ακόμη για μελλοντική επανέκδοση και γι' αυτό δε μπόρεσε να μπει ούτε στη 2η εξάδα. Δεν τους έχω πρόχειρους τώρα, αλλά αν δούμε ποιοι 4 δε μπήκαν και πότε κυκλοφόρησαν απ' τις εκδόσεις "Οξύ", θα έχουμε καλύτερη εικόνα για το αν πράγματι "τους τη χάρισε". Έπειτα μη ξεχνάς ότι είναι προτιμότερο για την "Anubis" να επανακυκλοφορήσει τόμους μέσα απ' τη σειρά στους οποίους δε θα πληρώσει καν μεταφραστή! Επομένως μπορεί να παραμερίστηκαν και κάποιοι της "Οξύ" που εκείνη δεν είχε πλέον τα δικαιώματα, προκειμένου να έχει μεγαλύτερο κέρδος η "Anubis" από ορισμένους τόμους. Τώρα, για το αν έχει επιλογή ή όχι και μπορεί να βγάλει κάποιους εκτός ή να προσθέσει δικούς της (exclusives), θα το διαπιστώσουμε μονάχα αν βγει exclusive που δεν έχει κυκλοφορήσει αλλού η "Hachette" και έχει βγει ξανά απ' την "Anubis", έστω σε μορφή τευχών! Αλλιώς, προφανώς και ακολουθεί όσους έχουν εκδοθεί στο εξωτερικό, δε γίνεται διαφορετικά. Με μια πρόχειρη ματιά στη Βρετανική δε βρήκα όμως το "Captain America: Εκτός Χρόνου" και νομίζω άλλο ένα που πρέπει να το ξαναβρώ τώρα... Που είναι το αντίστοιχο; Το είδατε εσείς; :thinking:

Οι 4 τόμοι της "Οξύ" που βρίσκονται στην 1η 60άδα και δεν βγήκαν είναι

"Doctor Strange The Oath" Νοέμβριος 2016

"Wolverine Weapon X" Φεβρουάριος 2017

"World War Hulk" Ιούλιος 2017

"Venom" Απρίλιος 2018

 

Από τα 3 πρώτα ήδη, όταν ξεκίνησε η συλλογή, είχαν περάσει 2 χρόνια που υποτίθεται ότι κρατάνε τα δικαιώματα. Όσο για το "Venom", στο όριο.

Δεν ξέρουμε φυσικά αν η "Οξύ" ξανά πήρε τα δικαιώματα για κάποιους από αυτούς τους τόμους.

 

Εγώ πολύ θα ήθελα πάντως να είχαμε από τις εκδοτικές γενικά κάποια επίσημα στοιχεία όσον αφορά δικαιώματα, τρόποι έκδοσης, πωλήσεις, τι τραβάει, τι δεν τραβάει κτλ.

Θα μου πεις ποιους αφορούν όλα αυτά; Ίσως μόνο εμάς που το συζητάμε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτά είμαι σίγουρος ότι έχουν γίνει σε συζητήσεις στη "ΛΕ.ΦΙ.Κ." από εκδότες, άλλωστε το έχει πει κι ο @ germanicus αν θυμάμαι καλά σε κάποια παρουσίαση ότι ο Λευτέρης Σταυριανός της "Jemma Press" τους ανέφερε διάφορα inside info σε ζητήματα εκδόσεων. Σίγουρα θα έχουν γίνει συζητήσεις κι από άλλους επαγγελματίες του είδους, γι' αυτό καλό είναι να μη χάνετε τέτοια events! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1292
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μήπως κάποιος φίλος επιβεβαίωσε τη λίστα των τόμων της δεύτερης εξηντάδας;; Η Radnet τόλμησε να παραδώσει τη λίστα των τευχών δημόσια με το ξεκίνημα της συλλογής της, ελπίζω το ίδιο να γίνει και με τη δεύτερη εξηντάδα της συλλογής της Hachette. Κατανοώ ότι για πολλούς χαλάει το αίσθημα της έκπληξης και της προσμονής, για τους περισσότερους όμως θα είναι μια διευκόλυνση αφού θα μπορούμε να οργανώσουμε αναλόγως τις αγορές και το μηνιαία προϋπολογισμό μας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τώρα, Θεόδωρος είπε:

Μήπως κάποιος φίλος επιβεβαίωσε τη λίστα των τόμων της δεύτερης εξηντάδας;; Η Radnet τόλμησε να παραδώσει τη λίστα των τευχών δημόσια με το ξεκίνημα της συλλογής της, ελπίζω το ίδιο να γίνει και με τη δεύτερη εξηντάδα της συλλογής της Hachette. Κατανοώ ότι για πολλούς χαλάει το αίσθημα της έκπληξης και της προσμονής, για τους περισσότερους όμως θα είναι μια διευκόλυνση αφού θα μπορούμε να οργανώσουμε αναλόγως τις αγορές και το μηνιαία προϋπολογισμό μας. 

 

Πάνω σε αυτό κουβεντιάζουμε στις τελευταίες δύο σελίδες με επίσημη απάντηση. Τσέκαρε δυο σελίδες πίσω διότι μάλλον τα έχασες. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 ώρες πριν, Θεόδωρος είπε:

Μήπως κάποιος φίλος επιβεβαίωσε τη λίστα των τόμων της δεύτερης εξηντάδας;; Η Radnet τόλμησε να παραδώσει τη λίστα των τευχών δημόσια με το ξεκίνημα της συλλογής της, ελπίζω το ίδιο να γίνει και με τη δεύτερη εξηντάδα της συλλογής της Hachette. Κατανοώ ότι για πολλούς χαλάει το αίσθημα της έκπληξης και της προσμονής, για τους περισσότερους όμως θα είναι μια διευκόλυνση αφού θα μπορούμε να οργανώσουμε αναλόγως τις αγορές και το μηνιαία προϋπολογισμό μας. 

Όπως είπα και στο θέμα με τη λίστα πληροφοριών, έστειλα κι εγώ μέιλ και μου έστειλαν πίσω την ίδια λίστα σε ένα word. Και πριν από εμένα σε ένα άλλο παιδί αν θυμάμαι καλά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38025
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  35
  • Reputation:   230
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  915 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 11/10/2021 στο 9:03 ΜΜ, Captain Cooper είπε:

Αν όντως ισχύουν οι συγκεκριμένοι τόμοι, τότε ουσιαστικά από τα πρώτα 120 τεύχη της αρχικής αγγλόφωνης συλλογής δε θα δούμε:

 

2

 

Uncanny X-Men: Dark Phoenix

 

 (έχει κυκλοφορήσει από την ΟΞΥ)

 

80

 

Howard the Duck

 

 

 

83

 

Warlock (Part 1)

 

 

 

86

 

Warlock (Part 2)

 

 

 

87

 

Fear Itself (Part 1)

 

 (έχει κυκλοφορήσει από την Anubis)

 

91

 

Spider-Man: Marvel Team-Up

 

 

 

92

 

Hulk: Heart of the Atom

 

 

 

96

 

Fear Itself (Part 2)

 

 (έχει κυκλοφορήσει από την Anubis)

 

102

 

Battle Scars

 

 

 

104

 

The Defenders: Day of the Defenders

 

 

 

105

 

Avengers vs. X-Men (Part 1)

 

 (έχει κυκλοφορήσει από την Anubis)

 

107

 

The Avengers: Kree-Skrull War

 

 

 

109

 

The Inhumans

 

 

 

110

 

Marvel Origins: The 70s

 

 

 

111

 

Avengers vs. X-Men (Part 2)

 

 (έχει κυκλοφορήσει από την Anubis)

 

112

 

Avengers: Defenders War

 

 

 

113

 

Deathlok: Origins

 

 

 

114

 

Ultimate Comics Spider-Man: Who is Miles Morales?

 

 

 

118

 

Captain America and The Falcon: Madbomb

 

 

 

119

 

Marvel What If?

 

 

 

120

 

Avengers vs. X-Men (Part 3)

 

 (έχει κυκλοφορήσει από την Anubis)

 

 

 

Δυστυχώς έχει αφήσει πολύ καλούς τίτλους εκτός, ενώ δεν έχει συμπεριλάβει τόσο πολύ δελεαστικά τεύχη (για εμένα τουλάχιστον) όχι ότι δεν υπάρχουν και αξιόλογα μέσα στην λίστα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και τώρα ακολουθεί άλλο ένα "επίκαιρο" ποστ...

 

Λίγες μέρες έλειψα από το φόρουμ και για άλλη μια φορά έχασα τα καλύτερα! :crying: Μας έγινε γνωστή η δεύτερη 60άδα!!! :yahoo: Με μία γρήγορη ματιά (και μέχρι να συνέλθω από την χαρά μου) οι περισσότερες ιστορίες που κοίταξα μου φάνηκαν πάρα πολύ ενδιαφέρουσες με αυτές που περιμένω ήδη με μεγάλη ανυπομονησία να είναι το Wolverine: Old Man Logan, το Daredevil: Marked for Murder, το Deadpool's Secret Secret Wars, το The Mighty Thor: Ragnarok και το The Invincible Iron Man: The Tragedy and the Triumph (δηλαδή ως επί το πλείστον τις ιστορίες με λατινική αρίθμηση στην original συλλογή). Επίσης είναι ευχάριστο το γεγονός ότι στην δεύτερη 60άδα θα μας δοθεί η ευκαιρία να γνωρίσουμε και κάποιους νέους χαρακτήρες μέσα από τους τόμους των Silver Surfer, Iron Fist και Marvel Horror. Το μόνο που λίγο με δυσαρέστησε είναι που δεν θα έχουμε στην δεύτερη 60άδα τις ιστορίες των Warlock (Part 1 και Part 2), The Avengers: Kree-Skrull War και Marvel What If?, ιστορίες που συμπεριλήφθηκαν στην αντίστοιχη original 60άδα. Τέλος, όσο αφορά τις ιστορίες του Σπάιντερ-Μαν μου φάνηκαν όλες πολλά υποσχόμενες, απλά αν ήταν στο χέρι μου θα προτιμούσα αντί της ιστορίας του Superior Spider-Man: My Own Worst Enemy να έβαζα αυτήν του Ultimate Comics Spider-Man: Who is Miles Morales?.

 

On 11/10/2021 στο 10:59 ΜΜ, hudson είπε:

Στην 2η 60άδα κλείνουνε τις τρύπες της 1ης 60άδας, έχουμε τα 12 από τα 13 που δεν βγήκαν.

Το 13ο είναι το "Dark Phoenix", λίγο περίεργο, μια καλή ιστορία και να μείνει έξω από την 120άδα:thinking: .

 

Όντως, θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου. Πάντως η όλη κατάσταση που έχει προκύψει με τον τόμο των Eternals με την αλλαγή της ημερομηνίας κυκλοφορίας του με έχει βάλει σε σκέψεις. Λέτε να γίνει καμία έκπληξη και αντί για τον τόμο των Eternals να δούμε τελικά στην θέση του αυτόν του Dark Phoenix; :thinking:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 ώρες πριν, kaneda είπε:

Και τώρα ακολουθεί άλλο ένα "επίκαιρο" ποστ...

 

Λίγες μέρες έλειψα από το φόρουμ και για άλλη μια φορά έχασα τα καλύτερα! :crying: Μας έγινε γνωστή η δεύτερη 60άδα!!! :yahoo: Με μία γρήγορη ματιά (και μέχρι να συνέλθω από την χαρά μου) οι περισσότερες ιστορίες που κοίταξα μου φάνηκαν πάρα πολύ ενδιαφέρουσες με αυτές που περιμένω ήδη με μεγάλη ανυπομονησία να είναι το Wolverine: Old Man Logan, το Daredevil: Marked for Murder, το Deadpool's Secret Secret Wars, το The Mighty Thor: Ragnarok και το The Invincible Iron Man: The Tragedy and the Triumph (δηλαδή ως επί το πλείστον τις ιστορίες με λατινική αρίθμηση στην original συλλογή). Επίσης είναι ευχάριστο το γεγονός ότι στην δεύτερη 60άδα θα μας δοθεί η ευκαιρία να γνωρίσουμε και κάποιους νέους χαρακτήρες μέσα από τους τόμους των Silver Surfer, Iron Fist και Marvel Horror. Το μόνο που λίγο με δυσαρέστησε είναι που δεν θα έχουμε στην δεύτερη 60άδα τις ιστορίες των Warlock (Part 1 και Part 2), The Avengers: Kree-Skrull War και Marvel What If?, ιστορίες που συμπεριλήφθηκαν στην αντίστοιχη original 60άδα. Τέλος, όσο αφορά τις ιστορίες του Σπάιντερ-Μαν μου φάνηκαν όλες πολλά υποσχόμενες, απλά αν ήταν στο χέρι μου θα προτιμούσα αντί της ιστορίας του Superior Spider-Man: My Own Worst Enemy να έβαζα αυτήν του Ultimate Comics Spider-Man: Who is Miles Morales?.

 

 

Όντως, θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου. Πάντως η όλη κατάσταση που έχει προκύψει με τον τόμο των Eternals με την αλλαγή της ημερομηνίας κυκλοφορίας του με έχει βάλει σε σκέψεις. Λέτε να γίνει καμία έκπληξη και αντί για τον τόμο των Eternals να δούμε τελικά στην θέση του αυτόν του Dark Phoenix; :thinking:

 

Το My Own Worst Enemy είναι ιστορία ενώς run όπου ο Spider-Man είναι κακός.

 

Καλά,όχι απόλυτα σωστό αυτό που είπα αλλά πρέπει να το διαβάσεις.Δεν μπορώ να πω περισσότερα.

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38025
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  35
  • Reputation:   230
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  915 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με αφορμή την πιθανή αντικατάσταση του τόμου των Eternals σε μερικές εβδομάδες, εσείς ποιον τόμο θα θέλατε να δείτε στην θέση του;

Εγώ θα ήθελα να δω τα The Infinity Saga αλλά επειδή αποτελούνται από 5 μέρη το βγάζω εκτός. Η επόμενη επιλογή μου είναι 1) Marvel What If? (Best of), 2) Marvel Universe: The End, 3) Thanos: Thanos Wins, 4) X-Men: Schism και 5) κάποιον τόμο που να περιέχει την ιστορία Uncanny X-Men: Days of Future Past.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ναι ναι ναι !! :orchestra:

 

Θέλουμε τον τόμο Days of Future Past που έχει κυκλοφορήσει ως exclusive σε Γαλλία, Ρωσία, Αργεντινή και άλλες χώρες:

 

11449812_daysoffuturepastfrance-1.thumb.jpg.685d078c1e98ccf099c465e15766f3fd.jpg 1069875470_daysoffuturepastfrance-2.thumb.jpg.949868a7fb93b6a55559382633ca5cb5.jpg

 

Περιέχει τα Χ-ΜΕΝ 138-143 και το ΑΝΝUAL #4. 

 

Αλλά δυστυχώς δεν πρόκειται να γίνει... :crying:

Και θα μας μείνει το ψυχικό τραύμα που η Μαμούθ προσπέρασε αυτά τα τεύχη στο μηνιαίο Χ-ΜΕΝ... :sick2:

 

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μόλις τώρα, APOLONAS είπε:

Με αφορμή την πιθανή αντικατάσταση του τόμου των Eternals σε μερικές εβδομάδες, εσείς ποιον τόμο θα θέλατε να δείτε στην θέση του;

Εγώ θα ήθελα να δω τα The Infinity Saga αλλά επειδή αποτελούνται από 5 μέρη το βγάζω εκτός. Η επόμενη επιλογή μου είναι 1) Marvel What If? (Best of), 2) Marvel Universe: The End, 3) Thanos: Thanos Wins, 4) X-Men: Schism και 5) κάποιον τόμο που να περιέχει την ιστορία Uncanny X-Men: Days of Future Past.

 

Το Days of Future Past  υπάρχει ήδη ως διεθνές αποκλειστικό (δηλαδή κάπου εκτώς Αγγλίας,νομίζω το συγκεκριμένο είναι στην Γαλλία και κάπου αλλού).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

6 min ago , O Φρατζάτος said:

 

Το Days of Future Past  υπάρχει ήδη ως διεθνές αποκλειστικό (δηλαδή κάπου εκτώς Αγγλίας,νομίζω το συγκεκριμένο είναι στην Γαλλία και κάπου αλλού).

 

Συγνώμη, το ποστ μου πάνω απ'το δικό σου το είδες; :wow:

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δηλαδή αποκλείεται ουσιαστικά στην περίπτωση που αναβληθεί το Eternals να μην κυκλοφορήσει ο "Μαύρος Φοίνικας"?Το λέω γιατί δεν έχω πάρει την κυκλοφορία από την "Οξύ" περιμένοντας μήπως κυκλοφορήσει με την 2η 60αδα..

Ξέρει μήπως κανείς αν είναι ν προβώ στην αγορά αυτού του τόσο σημαντικού έργου η να περιμένω;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38006
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  10
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  918 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Περιμενε να τελειωσει η 1τη 60αδα κιαν δε βγει στη θεση των eternals παρτο

 

εκτος αν θες να περιμενεις μερικα χρονακια μηπως ειναι στην 3τη 60αδα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

11 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

Συγνώμη, το ποστ μου πάνω απ'το δικό σου το είδες; :wow:

 

 

Ομολογώ πως όχι,όταν έγραφα το σχόλιό μου το δικό σου δεν είχε περαστεί ακόμα και όταν το ανάρτησα τότε βγήκε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

16 ώρες πριν, albert είπε:

Δηλαδή αποκλείεται ουσιαστικά στην περίπτωση που αναβληθεί το Eternals να μην κυκλοφορήσει ο "Μαύρος Φοίνικας"?Το λέω γιατί δεν έχω πάρει την κυκλοφορία από την "Οξύ" περιμένοντας μήπως κυκλοφορήσει με την 2η 60αδα..

Ξέρει μήπως κανείς αν είναι ν προβώ στην αγορά αυτού του τόσο σημαντικού έργου η να περιμένω;

 

Χωρίς να έχω κάποια πληροφόρηση από την εκδοτική πιστεύω ότι κατά 99% θα δούμε το τόμο των Eternals στην πρώτη 60άδα. Ο βασικότερος λόγος που το πιστεύω αυτό είναι ότι η εκδοτική στα κατά καιρούς email που παίρνουμε από αυτήν, δεν μας έχει κάνει κάποια "παρασπονδία". Δηλαδή ότι τόμο μας έχει ανακοινώσει ότι θα κυκλοφορήσει, τελικά τον κυκλοφόρησε. Επίσης άλλος ένας λόγος πιστεύω ότι είναι η αλλαγή κυκλοφορίας του τόμου (ήταν να βγει το Καλοκαίρι) προκειμένου αυτός να συμπέσει με την αντίστοιχη ταινία των Eternals που θα βγει τον Νοέμβρη (ή τέλος πάντων να προλάβει να διώξει την νέα έκδοση της Ανούμπις που είχε κυκλοφορήσει πρόσφτα), αν και είναι λίγο παράξενο αυτό, διότι η εκδοτική δεν έπραξε κάτι ανάλογο με τον τόμο του Οίκου του Μ όταν βγήκε το WandaVision (αλλά και πάλι μπορεί τότε να μην το γνώριζαν/είχαν σκεφτεί).

 

Τώρα όσον αφορά τον τόμο του Μαύρου Φοίνικα. Μα καλά, συμπληρώνουν στην δεύτερη 60άδα όλους τους εναπομείναντες τόμους που κυκλοφόρησαν στην πρώτη original 60άδα (ανάμεσά τους τόμοι που έχουν κυκλοφορήσει στο παρελθόν από Ανούμπις και Οξύ) και δεν περιλαμβάνουν την ιστορία του Μαύρου Φοίνικα (που ήταν μάλιστα και ο δεύτερος τόμος που κυκλοφόρησε στο εξωτερικό) η οποία και θεωρείται αδιαμφισβήτητα ως η καλύτερη ιστορία των Χ-ΜΕΝ; Παιδιά μισό λεπτό, μην πέσετε να με φάτε, να εξηγηθώ. Έχοντας παρακολουθήσει κατά καιρούς τις συζητήσεις σας με τις επανακδόσεις και παρόλο που θα ήθελα να έβλεπα μέσα στην συλλογή τον Μαύρο Φοίνικα, είμαι και εγώ υπέρ της άποψης του να κυκλοφορούν νέες ιστορίες στην συλλογή. Απλά το όλο σκεπτικό μου είναι ότι από την στιγμή που θα έχουμε, καλώς ή κακώς, ιστορίες που έχουν κυκλοφορήσει στο παρελθόν από την Οξύ, θα μπορούσαν να συμπεριλάβουν στην δεύτερη 60άδα τον Μαύρο Φοίνικα, χωρίς να είναι απαραίτητο να βγουν από τις 12 επανεκδόσεις 13 (θα μπορούσαν να έβγαζαν πάλι 12 επανεκδόσεις αντικαθιστώντας "μία επανέκδοση" με τον Μαύρο Φοίνικα).

 

Τέλος, φίλε @ albert δυστυχώς δεν μπορώ να σε συμβουλέψω στο αν πρέπει να πάρεις τον τόμο από την Οξύ "σήμερα/αύριο", ή να περιμένεις (τουλάχιστον μέχρι το κλείσιμο της πρώτης 60άδας) για να δεις αν τελικά δεν κυκλοφορήσει ο τόμος των Eternals και αντ' αυτού μπει ο Μαύρος Φοίνικας. Η απόφαση είναι δική σου, αλλά παρόλα αυτά ελπίζω κάπως να σε βοήθησα. :)

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Screenshot_20211018_151008.thumb.jpg.dddd2189bf462ac4a9289fbc45f78ef5.jpg

 

Το μάθαμε κι αυτό λοιπόν. Μην αρχίσει πάλι πανικός, ααα τι θα γίνει πχ το Σπαιντερμαν που ήταν στη θέση του. Εφόσον έχει προγραμματιστεί, θα βγει, λογικά ως τόμος 59. Η σειρά εξαρχής δεν ήταν 100% σίγουρη εξάλλου. 

 

Όσο για την καθυστέρηση του Eternals φαντάζομαι έγινε γιατί συνειδητοποίησαν ότι 4 Νοέμβρη βγαίνει η ταινία τους, οπότε ήθελε η Anubis να το αργήσει μπας και ξεπουλήσει την επανέκδοση που έκανε πέρσι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1292
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μεγάλο τόλμημα όπως και να έχει η δεύτερη 60αδα. Προσωπικά, μόνο χαρά και ικανοποίηση με γεμίζει, ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσει να αντέξει στην αγορά ειδικά με μια ακόμα Marvel συλλογή η οποία ουσιαστικά δρα ανταγωνιστικά. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ολοκληρωθούν και οι επόμενοι 60 τόμοι και - γιατί όχι - να συνεχίσουμε και παραπέρα όπως συμβαίνει σε άλλες χώρες. Εκ των συμφραζομένων πάντως, η πρώτη 60αδα πρέπει να έφερε σημαντικό κέρδος στην εταιρεία αλλιώς δεν θα έπαιρνε το ρίσκο να προχωρήσει στην επέκταση της. Φαίνεται πως το αγοραστικό κοινό της 9ης Τέχνης, αυξάνεται τόσο ποσοτικά όσο και σε αγοραστική δύναμη κατά μονάδα. 

Όσον αφορά τους τίτλους, από εδώ και πέρα δεν έχω απαιτήσεις, ότι καινούργιο και πρωτοειδωμένο καταφτάνει είναι ευπρόσδεκτο. Και όσον αφορά τις επανεκδόσεις, μάλλον είναι το αναγκαίο κακό που συνοδεύει την ύπαρξη αυτής της σειράς αν και για αυτούς που τώρα εισέρχονται στον χώρο, προφανώς δεν αποτελεί πρόβλημα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12005
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  23
  • Reputation:   218
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5173 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προσωπικά έχω ξετρελαθει και με τις δύο σειρές Μάρβελ που κυκλοφορούν. Ελπίζω να πάνε καλά και να χορτάσουμε μπόλικες ιστορίες. Είναι σαν να εκδίδονται 30 τεύχη το μήνα.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.