Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Απλά του αρέσει η νέα συλλογή Marvel και θέλει bd ο Laz,καθαρό σαμποτάζ!!!!  :lol:

 

Εγώ θέλω να σε ρωτήσω το εξής φίλε @ Laz33  αν έβγαινε (οποιαδήποτε) συλλογή DC,θα έπαιρνες τεύχη της;  Οποιουδήποτε χαρακτήρα ή ιστορίας ή event/γεγονός θέλεις  και όσα θέλεις

 

Πάντως επειδή στη συγκεκριμένη που είπα  έχει και Neil Gaiman (1602) και Alan Moore  (Captain Britain) πιο φανερούς ακόμα,ένα τεύχος έστω είναι must have 

 

Θέλω να δω πόσο μακριά θα πάει η συζήτηση  μέχρι κάποιος να τη σταματήσει  :lol:

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2153
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

Απλά του αρέσει η νέα συλλογή Marvel και θέλει bd ο Laz,καθαρό σαμποτάζ!!!!  :lol:

 

Εγώ θέλω να σε ρωτήσω το εξής φίλε @ Laz33  αν έβγαινε (οποιαδήποτε) συλλογή DC,θα έπαιρνες τεύχη της;  Οποιουδήποτε χαρακτήρα ή ιστορίας ή event/γεγονός θέλεις  και όσα θέλεις

 

Πάντως επειδή στη συγκεκριμένη που είπα  έχει και Neil Gaiman (1602) και Alan Moore  (Captain Britain) πιο φανερούς ακόμα,ένα τεύχος έστω είναι must have 

 

Θέλω να δω πόσο μακριά θα πάει η συζήτηση  μέχρι κάποιος να τη σταματήσει  :lol:

 

Η σειρά DC Heroes & Villains της Hachette έχει και τους δυο που αναφέρεις. Εκτός αν αυτό λες και δεν το κατάλαβα. Πάντως σε ό,τι έχει να κάνει με ποιότητα, απήχηση χαρακτήρων κτλ, θεωρώ πως και η DC έχει πολύ αξιόλογους ήρωες και ομάδες. Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου ο Deadpool πχ, αλλά εννοείται πως αγόρασα το συγκεκριμένο τεύχος της σειράς της Marvel. Είπαμε, ποντάρουν στον ψυχαναγκασμό μας να έχουμε ολόκληρη τη συλλογή και να δημιουργήσουμε την υπέροχη "αφίσα"! Αν και, αλήθεια τώρα, υπάρχει τέτοιο ράφι που να χωράει όλα τα τεύχη;;;;;;;;;; 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

10 λεπτά πριν, Ilias είπε:

Η σειρά DC Heroes & Villains της Hachette έχει και τους δυο που αναφέρεις. Εκτός αν αυτό λες και δεν το κατάλαβα. Πάντως σε ό,τι έχει να κάνει με ποιότητα, απήχηση χαρακτήρων κτλ, θεωρώ πως και η DC έχει πολύ αξιόλογους ήρωες και ομάδες. Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου ο Deadpool πχ, αλλά εννοείται πως αγόρασα το συγκεκριμένο τεύχος της σειράς της Marvel. Είπαμε, ποντάρουν στον ψυχαναγκασμό μας να έχουμε ολόκληρη τη συλλογή και να δημιουργήσουμε την υπέροχη "αφίσα"! Αν και, αλήθεια τώρα, υπάρχει τέτοιο ράφι που να χωράει όλα τα τεύχη;;;;;;;;;; 

 

 

Αυτό εννοώ πως τους έχει,στα δύο πρώτα τεύχη μάλιστα. O Laz λέει πχ πως ο Green Lantern θα πάει άκλαφτος.Ε σε αυτόν που πάει να απορρίψει τον Green Lantern του πετάς ένα τεύχος από το run του Geoff Johns ή ακόμα και το Blackest Night.Αν μετά δεν του αρέσει ο χαρακτήρας δεν έχω κάτι άλλο να πω.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2153
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Αυτό εννοώ πως τους έχει,στα δύο πρώτα τεύχη μάλιστα. O Laz λέει πχ πως ο Green Lantern θα πάει άκλαφτος.Ε σε αυτόν που πάει να απορρίψει τον Green Lantern του πετάς ένα τεύχος από το run του Geoff Johns ή ακόμα και το Blackest Night.Αν μετά δεν του αρέσει ο χαρακτήρας δεν έχω κάτι άλλο να πω.

 

 

 

Ναι, οκ, τώρα το έπιασα. Θα συμφωνήσω απόλυτα. Επίσης, επειδή η DC έχει λιγότερους σε αριθμό γνωστούς ήρωες, εγώ είμαι φουλ υπέρ να βγει και η αντίστοιχη συλλογή της Hachette. Δηλαδή ένα Swamp Thing το θέλω κολασμένα! Και Justice Society κτλ κτλ. Γενικά, μια τέτοια συλλογή με αυτή την τιμή και ποιότητα, είναι must buy!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

7 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Ποιος Άκουαμαν; Ο Ραντανπλάν παίζει να΄χει μεγαλύτερο κοινό :lol:

Η ταινία του Ραντανπλάν μάζεψε ένα δισεκατομμύριο δολάρια στο box office;

Πάντως αν είναι να δούμε συλλογή της DC, θα ήθελα να είναι στην ίδια ποιότητα με την Επίσημης Συλλογής. Η DC Heroes & Villains της Hatchette μοιάζει περισσότερο με την Marvel's Mightiest Heroes. Βέβαια τώρα πρόσφατα ξεκίνησα να ασχολούμαι με την DC οπότε δεν ξέρω, μπορεί και εκείνη η συλλογή να περιέχει αξιόλογες ιστορίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 λεπτό πριν, Bilis είπε:

Η ταινία του Ραντανπλάν μάζεψε ένα δισεκατομμύριο δολάρια στο box office;

Πάντως αν είναι να δούμε συλλογή της DC, θα ήθελα να είναι στην ίδια ποιότητα με την Επίσημης Συλλογής. Η DC Heroes & Villains της Hatchette μοιάζει περισσότερο με την Marvel's Mightiest Heroes. Βέβαια τώρα πρόσφατα ξεκίνησα να ασχολούμαι με την DC οπότε δεν ξέρω, μπορεί και εκείνη η συλλογή να περιέχει αξιόλογες ιστορίες.

 

Έτσι πίστευα και εγώ στην αρχή,αλλά αν το δεις περισσότερο  είναι σαν την Επίσημη Συλλογή.Αλλιώς δεν θα είχε δύο τεύχη για τον ίδιο χαρακτήρα.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55363
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, Ilias said:

Δηλαδή ένα Swamp Thing το θέλω κολασμένα! 

 

Πρόσεχε γιατί θα λερωθείς! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ αν και κυρίως του υπερηρωικού, με θεωρώ εδώ και καιρό παμφάγο όσον αφορά το κόμικ. Δηλαδή και Van Hamme θα έτρεχα να πάρω και DC θα πήγαινα να πάρω, ακόμα και σειρά με καλά ερωτικά θα έπαιρνα αφού οι μόνες μου γνώσεις πάνω σε αυτά είναι ό,τι έχω διαβάσει από Βαβέλ (και με έχει ψήσει και ο πρόεδρος με τις προτάσεις του). 

 

Τώρα όσον αφορά τα Marvel συμφωνώ ότι είναι μια εταιρεία που τα κόμικ της θα είναι πιο ευπώλητα στην Ελλάδα. Και αυτό στηρίζεται σε πολλούς παράγοντες. Ο πρώτος παράγοντας είναι ότι για πολλά χρόνια ο Καμπανάς και άλλες εταιρείες καθιέρωσαν τον Spider-Man σαν ήρωα (πιστεύω ότι είναι ο αγαπημένος του ελληνικού κοινού) και γενικά τα κόμικ της Marvel και ο δεύτερος ότι οι ταινίες του MCU έχουν προσχωρήσει τόσο μαζικά στην ποπ κουλτούρα που πλέον υπάρχει αναγνωστικό κοινό όλων των ηλικιών για τα κόμικ.

 

Και μην ξεχνάμε ότι ειδικά η Marvel έφτασε να στο να επηρεάζονται τα κόμικ από τις ταινίες και όχι το αντίθετο. Ειδικά στα μέσα των 10s είχαμε καλές κινήσεις π.χ ήρωες που χωρίς το MCU ήταν ψιλοάγνωστοι, πήραν δικές τους σειρές και διαβάσαμε και καλές ιστορίες όπως η Jessica Jones που είδαμε στη συλλογή ή το The Vision του Tom King. Βέβαια υπήρχαν και παταγώδεις αποτυχίες, ειδικά τους Inhumans έμοιαζε σαν να θέλουν να τους κάνουν νέους X-Men και έτσι είχαμε τα ίδια και τα ίδια για 2 σεζόν στο Agents of SHIELD, μία κάκιστη τηλεοπτική σειρά και απίστευτη επιρροή στα κόμικ. Ευτυχώς ήρθε ο Taylor με το X-Men Red και κυρίως ο Hickman και επανέφεραν τη θρυλική ομάδα στις δόξες.

 

Anyway εγώ είμαι της άποψης ότι μια σειρά DC στην Ελλάδα θα ήταν ενδιαφέρον πείραμα, αλλά δε θα μπορούσα να προδιαγράψω την επιτυχία της. Όντως ο Aquaman, η Catwoman κτλ δεν είναι γνωστοί ήρωες, αλλά και η Hachette πουλάει Ghost Rider και Jessica Jones. Γιατί να μη δούμε ας πούμε το Catwoman: When In Rome των Loeb-Sale; Το θέμα είναι πως θα επικοινωνήσεις ότι είναι τόμος των δημιουργών του εξαιρετικού Spider-Man: Blue. Εγώ τη DC τη λατρεύω. Στα κόμικ των τελευταίων 15 χρόνων την έχω πιο ψηλά από τη Marvel, συνολικά τις αγαπώ και τις δύο. 

 

Πιστεύω ότι εδώ μέσα θα πείθαμε κόσμο να δοκιμάσει καινούρια κόμικ. Το Swamp Thing του Alan Moore ας πούμε που είπε ο @ Ilias . Το Batman: A Death in the Family με τον συγκλονιστικό θάνατο του Robin. Το κακό είναι ότι πολλές πραγματικά καλές ιστορίες DC έχουν ήδη βγει στη γλώσσα μας, ειδικά από τις επιλογές της Eaglemoss. Στη γκάμα όμως πάντα υπάρχουν καλές επιλογές. Το ζήτημα είναι ότι εδώ είμαστε απλώς μια κοινότητα, πόσοι θα είχαν πειστεί εκτός αυτής να την αγοράσουν, γιατί αυτοί κάνουν τη διαφορά. Φοβάμαι όχι πολλοί. Θα έβλεπα όμως μια μικρή δοκιμαστική συλλογή 20-30 τόμων, οι οποίοι θα έπρεπε να βγουν όλοι και μετά να πάρει επέκταση αν πετύχαινε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  109
  • Reputation:   690
  • Achievement Points:  109
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1903 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ξέρει  κανείς  το email ή  το τηλέφωνο για αντικατάσταση τόμου?

(κάπου  το είδα  στην στήλη  εδώ  αλλά  δεν ξέρω  που)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36273
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  37
  • Reputation:   245
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δεν ξέρω αν έχει ξανά ειπωθεί αλλά ίσως η καινούργια σειρά marvel της radnet να ήταν ο λόγος που άλλαξε η σειρά στο origin 60s η hachette. Και αυτό γιατί όλες οι πρώτες ιστορίες των ηρώων θα είχαν βγεί από την radnet μαζί με τις συνέχειες τους άρα δεν θα υπήρχε λόγος να πάρει κάποιος την hachette (εκτός από την ράχη) αν παρέμενε προτελευταίος τόμος όπως αρχικά είχαν πει. Πολύ έξυπνη κίνηση!:up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Οι βασικοί ήρωες ναι, αλλά η Επίσημη Συλλογή συμπεριλαμβάνει τις πρώτες εμφανίσεις του Αντ-Μαν και της Γουόσπ που δεν συμπεριλαμβάνονται στην Κλασική Συλλογή (τώρα αν θα 'περνε κάποιος τον τόμο μόνο γι' αυτούς τους 2 δεν ξέρω...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

9 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

Εγώ θέλω να σε ρωτήσω το εξής φίλε @ Laz33  αν έβγαινε (οποιαδήποτε) συλλογή DC,θα έπαιρνες τεύχη της;  Οποιουδήποτε χαρακτήρα ή ιστορίας ή event/γεγονός θέλεις  και όσα θέλεις

 

Πάντως επειδή στη συγκεκριμένη που είπα  έχει και Neil Gaiman (1602) και Alan Moore  (Captain Britain) πιο φανερούς ακόμα,ένα τεύχος έστω είναι must have

 

Για να μη μιλάω θεωρητικά, θα σου πω ακριβώς.
Βλέπω τώρα ότι η συλλογή DC Heroes & Villains της Hachette έχει βγάλει μέχρι στιγμής 22 τόμους.

Απ΄αυτούς ζήτημα να έπαιρνα μόλις... έναν.
Τον #17 που έχει τα 6 πρώτα τεύχη της σειράς "Τhe Man of Steel" του John Byrne, τα οποία βέβαια είδαμε και στα ελληνικά απ΄τις εκδόσεις Πέργαμος. Δεν τα έχω όμως τα τευχάκια (αν και τα ΄χω διαβάσει στο παρελθόν) και γι΄αυτό ίσως έπαιρνα τον τόμο.
Οι υπόλοιποι μού είναι εξαιρετικά αδιάφοροι.
Εκτός του #3, του οποίου όμως τις ιστορίες τις έχω από εκδόσεις Anubis, άρα δεν θα τον ξανάπαιρνα.
Συνολικά δηλαδή βαριά 1 τόμος στους 22.

Σαν να λέμε τίποτα :)

 

Πάμε τώρα και σ΄αυτήν της Eaglemoss, την DC Comics Graphic Novel Collection.

Αυτή έχει βγάλει 162 τόμους μέχρι στιγμής, αλλά ας πάρουμε τους 60 πρώτους, μιας και τόσοι θα βγουν (αν βγουν ποτέ) στη χώρα μας σε 1η φάση.
Απ΄τους 60 πρώτους μ΄ενδιαφέρουν οι... 4.
Ο #11 (Βatman: A Death in the Family), oι #17-18 (Βatman: The Long Halloween) και ο #31 (Superman: Secret Origin). Άντε βαριά να΄παιρνα και τον #10 που έχει κι αυτός τα 6 τεύχη Man of Steel του Byrne, όπως στη συλλογή της Hachette.
Άρα 5 τόμοι στους 60.
Ούτε 10%.
 

Για σύγκριση να πω ότι στην τρέχουσα συλλογή Marvel της Hachette έχω πάρει 18 τόμους μέχρι στιγμής (άσχετα αν κάποιους τελικά τους πούλησα) και θα πάρω άλλον έναν μέχρι τον 60ο.

Άρα 19 στους 60.

Κάτι έκανα εδώ. Είχε μια άλφα απήχηση σε μένα η συλλογή.
Αλλά της DC (όποια απ΄τις 2 και να βγει) μην περιμένει να τζιράρει από μένα :D

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

1 ώρα πριν, Lykid είπε:

Δεν ξέρω αν έχει ξανά ειπωθεί αλλά ίσως η καινούργια σειρά marvel της radnet να ήταν ο λόγος που άλλαξε η σειρά στο origin 60s η hachette. Και αυτό γιατί όλες οι πρώτες ιστορίες των ηρώων θα είχαν βγεί από την radnet μαζί με τις συνέχειες τους άρα δεν θα υπήρχε λόγος να πάρει κάποιος την hachette (εκτός από την ράχη) αν παρέμενε προτελευταίος τόμος όπως αρχικά είχαν πει. Πολύ έξυπνη κίνηση!:up:

Όχι μόνο η ράχη, αλλά και τα εξτραδάκια που έχει ο κάθε τόμος... Και φυσικά ότι είναι με σκληρό εξώφυλλο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 6/10/2021 στο 12:56 ΜΜ, hudson είπε:

Σήμερα Τετάρτη 6/10/2021 κυκλοφόρησε το "Marvel Zombies", όχι Πέμπτη, όχι Παρασκευή.

Το λέω για όσους ενδιαφέρονται για την ακριβή ημέρα κυκλοφορίας (φίλε @ Mandrake ακούς;:))

Επόμενο τεύχος

 

 

Σ' ευχαριστώ φίλε Γιώργο που με σκέφτεσαι! Σημειώνω λοιπόν!  :doctor:

 

 

On 6/10/2021 στο 9:08 ΜΜ, hudson είπε:

Ζητάω συγνώμη από τους Marvelάκιδες, αλλά μετά από το παραπάνω βίντεο θα ευχόμουν, αν δεν γίνεται να κυκλοφορήσουν ταυτόχρονα και οι δύο συλλογές της "Hachette", το Δεκέμβριο να δούμε το τελευταίο τεύχος της "Marvel Collection" και τον Ιανουάριο το πρώτο της "DC". Μετά την μαύρη ας δούμε και μια άσπρη...μέρα,  εε συλλογή ήθελα να πω. Θα μπορούσαν να το πάνε εναλλάξ 60 τόμοι Marvel, 60 τόμοι DC, μετά ξανά Marvel κτλ.  Το ξέρω ότι αυτό είναι δύσκολο να γίνει, αλλά ας ελπίσουμε ότι κάποια στιγμή θα χαρούμε και εμείς οι DCάκηδες.

Πολύ ωραία έκδοση.

Και εγώ.

 

Κι εγώ του Όρκου είμαι οπαδός! :D

 

In brightest day, in darkest night,

wish no more series come to my sight.

Avoid adopting money waste,

beware publishers, no need to haste! :SmokingDevil:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55363
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ακολουθεί η 1η έκδοση από τις εκδόσεις Καμπανά, Μσμούθ & Modern Times των τευχών Incredible Hulk 370-377 που είδαμε στον τόμο 8 της συλλογής "Hulk: Σιωπηλές Κραυγές".

 

Ο Καμπανάς δημοσίευσε τις πρώτες ιστορίες (Hulk 370-375) του τόμου στα τελευταία τεύχη του περιοδικού Σπάιντερμαν 581-589 (Ιούλιος ως Σεπτέμβριος 1992), λίγο πριν σταματήσει την έκδοση των περιοδικών του. 

 

Τη σκυτάλη πήρε η Μαμούθ Κόμιξ που έκδωσε τη συνέχεια (Hulk 376-377) στα τεύχη του περιοδικού Άνθρωπος Αράχνη 3 & 7 (Απρίλιος & Ιούνιος 1993).

 

Τέλος και οι εκδόσεις Modern Times επανέκδωσαν το Hulk 377 στο τεύχος Νο.1 του Incredible Hulk (Χαλκ πλέον!) που κυκλοφόρησαν τον Ιούλιο του 1997.

 

Ξεκινάμε όμως με το Incredible Hulk... 369 που εκδόθηκε από τον Καμπανά στο Σπάιντερμαν 576:

2082985939_HU369SP5761992.thumb.jpg.f1d59efa835f5b4dc51f1dcfee9b7ff1.jpg (εικόνα από το σκαν του eponymus)

Πολλοί παραπονεθήκατε για την έλλειψη background του συγκεκριμένου τόμου που λόγω των πολλών άγνωστων σε σας χαρακτήρων δεν σας επέτρεψε να καταλάβετε τι ακριβώς γίνεται. Και δίκαια, εφόσον τα τεύχη του συγκεκριμένου τόμου αποτελούν την κορύφωση ενός story arc (Green vs Gray Hulk) που ξεκίνησε 50 τεύχη πριν και είναι απόλυτα φυσικό όσοι δεν το παρακολούθησαν να χαθούν.

 

Εγώ να προσθέσω ότι ήταν κακός... οιωνός για το πως χειρίστηκε η Hachette το συγκεκριμένο run το ότι ακόμη και η ιστορία "Silent Screams" από την οποία πήρε το όνομα του ο τόμος, δεν υπήρχε μέσα στον τόμο (!!) και σας προτρέπω να την διαβάσετε (τουλάχιστον όσοι έχετε διαβάσει και τον τόμο) από το σκαν του eponymus που μπορείτε να βρείτε εδώ.

 

Πάμε λοιπόν και στις ιστορίες του τόμου της Hachette:

 

    Hulk 370 - Σπαιντερμαν 581         Hulk 371 - Σπαιντερμαν 582

884554307_HU370SP5811992.thumb.jpg.787b0a66bde5fc690137513e93a52203.jpg256887067_HU371SP5821992.thumb.jpg.5916a6ab09ec1c995f31462859428b95.jpg(εικόνες από τα σκαν του eponymus)

    Hulk 372 - Σπαιντερμαν 583         Hulk 373 - Σπαιντερμαν 584

621539941_HU372SP5831992.thumb.jpg.f93d55c1113185dae6156c876230eafc.jpg1536925434_HU373SP5841992.thumb.jpg.4525ede41e7d00af291570b4bbea274d.jpg(εικόνες από τα σκαν του eponymus)

    Hulk 374 - Σπαιντερμαν 585         Hulk 375 - Σπαιντερμαν 586

969323351_HU374SP5851992.thumb.jpg.6a1bfbf375a9285b248647e654ad8e54.jpg1770156500_HU375SP5861992.thumb.jpg.be541e9b77a680520ec08aa9d9cce560.jpg(εικόνες από τα σκαν των eponymus & Pantheon)

 Hulk 376 - Άνθρωπος Αράχνη 3 | Hulk 377 - Άνθρωπος Αράχνη 7 & Inc.Hulk/Modern Times 1

1324677728_HU376AA0031993.thumb.jpg.4c2556caf78e6975bfa65df751556850.jpg1765585086_HU377AA0071993.thumb.jpg.fcc00482a38eba5c258bc00e0b970a11.jpg836576974_HU377XA0011997.thumb.jpg.59f97629c64693a1c0cd02188ca56e5d.jpg

                             (εικόνες από τα σκαν των Pantheon, Leonidio & GreekComicFan)

 

Spoiler

Και για όσους θα ήθελαν να συνεχίσουν να διαβάζουν τη σειρά, παραθέτω τη συνέχεια που δημοσιεύθηκε στα Ελληνικά από τις εκδόσεις Μαμούθ Κόμιξ και Modern Times.

 

Και πραγματικά όσοι διαβάσατε τον τόμο, αξίζετε να αποζημιωθείτε για την... ταλαιπωρία σας, εφόσον στερηθήκατε όχι μόνο τις ιστορίες που προηγήθηκαν αυτών εδώ αλλά και τις καταπληκτικές και ιδιαιτέρου Ελληνικού ενδιαφέροντος ιστορίες που τις ακολούθησαν και ενώ περάσατε το μπέρδεμα του set-up δεν διαβάσατε το pay off.

 

Και μιλάμε για Ελληνικού ενδιαφέροντος γιατί η οργάνωση που ακολουθεί έχει ως μέλη αρχαία ελληνικά πρόσωπα από την εποχή της Τροίας: Οδυσσέα, Αχιλλέα, Έκτορα, Πάρη, Αγαμέμνονα και ένα σωρό άλλους ήρωες της Ιλιάδας.

 

Ας δούμε λοιπόν αυτές που βγήκαν στα Ελληνικά:

 

 Hulk 378 - Άνθρωπος Αράχνη 11 | Hulk 379 - Άνθρωπος Αράχνη 16 & Inc.Hulk/Modern Times 1

1902289239_HU378AA0111993.thumb.jpg.201dfe031a56330496fdccedb5513212.jpg1907953324_HU379AA0161993.thumb.jpg.730fd2ca5266ed10ebd4cb1cb45099f8.jpg1920424926_HU379XA0011997.thumb.jpg.2b9f1746b80aa28e1257d428b9dd2d93.jpg

                              (εικόνες από τα σκαν των Serros, Leonidio & GreekComicFan)

 

Το Χουλκ Νο.378 περιέχει χιουμοριστική Χριστουγεννιάτικη ιστορία (εκτός continuity) με τον Γκρίζο Χουλκ.

 

Για όσους δεν ξέρουν τι παίχτηκε μ'αυτόν, ο Γκρίζος Χουλκ που οραματίστηκε ο Peter David εμφανίστηκε πρώτη φορά στο Χουλκ 324. Ήταν μικρότερος σε μέγεθος από τον πράσινο Χουλκ, έτσι ώστε να μπορεί να κυκλοφορεί πιο άνετα ανάμεσα στους ανθρώπους και ο αντίστοιχος με την εμφάνιση του σκοτεινός χαρακτήρας του τον οδήγησε να γίνει μπράβος του υποκόσμου (Mr Joe Fixit) που δούλευε για τους νονούς της νύχτας στο Las Vegas!

 

Συγχρόνως προσπαθούσε να εξαφανίσει νοητικά τους χαρακτήρες των Μπρους Μπάνερ και Πράσινου Χουλκ που μαχόταν μέσα του για να κυριαρχήσουν στην προσωπικότητα του ή απλά να διατηρήσουν την ξεχωριστή τους υπόσταση!

 

 Hulk 380 - Άνθρωπος Αράχνη 20 | Hulk 381 - Άνθρωπος Αράχνη 24 & Inc.Hulk/Modern Times 2

1501852019_HU380AA0201994.thumb.jpg.7cea1227c370b0ab52f6745e72070d66.jpg2029231789_HU381AA0241994.thumb.jpg.6069239cf7b3bef547a0d383aa6d8d4c.jpg1788401639_HU381XA0021997.thumb.jpg.717c662d211662e9f1609c3170bca222.jpg

                              (εικόνες από τα σκαν των Leonidio, Pantheon & Icarus)

 

 Hulk 382-Inc.Hulk/Modern Times 3 | Hulk 383-Inc.Hulk/Modern Times 4 | Hulk 384-Inc.Hulk/Modern Times 5

1851963221_HU382XA0031997.thumb.jpg.c60afeb8f6c8d96e193b7fa55ef91c41.jpg1158581527_HU383XA0041997.thumb.jpg.af9994b9e6a674caacce72cac1b369c7.jpg1352960325_HU384XA0051997.thumb.jpg.8ff712f323fc3ff62ccab09f8c1fa3c7.jpg

                                 (εικόνες από τα σκαν των Icarus & GreekComicFan)

 

Στο #382 σε πρώτο πλάνο ο Αχιλλέας και πίσω από το τζάμι ο Έκτορας που τον ταλαιπωρεί.

 

H ιστορία του Χουλκ #384 συνέβη κατά τη διάρκεια του Infinity Gauntlet, όταν ο Χουλκ σμικρύνθηκε και βρέθηκε στους υπονόμους της Νέας Υόρκης να πολεμάει... ποντίκια!

 

 Hulk 385-Inc.Hulk/Modern Times 6 | Hulk 386-Inc.Hulk/Modern Times 7 | Hulk 387-Inc.Hulk/Modern Times 7

1439163782_HU385XA0061998.thumb.jpg.69bd96980d1a92602c34d5f5ce4d18c8.jpg746173548_HU386XA0071998.thumb.jpg.1ae0d9f9b5e66de930bbb61d00c7c328.jpg330685_HU387XA0071998.thumb.jpg.1850739efd60020c2767101c9b9feb67.jpg

                                                 (εικόνες από τα σκαν του Pantheon)

 

Σε αυτά τα τεύχη ο Χουλκ αναλαμβάνει διάφορες αποστολές ως μέλος της... αρχαιοπρεπούς οργάνωσης αλλά δυστυχώς η Modern Times διέκοψε τη σειρά στο τεύχος 7 και έτσι δεν είδαμε στα Ελληνικά τις υπόλοιπες ιστορίες των... τρωϊκών ηρώων :(

 

 

Ουφ, αυτό ήταν! Πλέον έχουμε καλύψει όλους τους τόμους που περιέχουν ιστορίες που είχε δημοσιεύσει ο Καμπανάς!

:up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Φίλε @ constantinople έχεις κάνει φοβερή δουλειά :clap2:.

Έχω πάθει πλάκα με τις γνώσεις σου στις εκδόσεις της "Marvel" που έχουν βγει στην Ελλάδα.

Η αλήθεια είναι ότι τα περισσότερα "Marvel" που έχω είναι από "Μαμούθ" και μετά, από "Kabana" έχω ελάχιστα, αλλά μετά από τις παρουσιάσεις σου εύχομαι να είχα και άλλα.

 

Προτείνω να μπουν όλα αυτά σε ξεχωριστό θέμα για να είναι συγκεντρωμένα και να τα θαυμάζουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

On 8/10/2021 στο 11:51 ΠΜ, Elias είπε:

Ξέρει  κανείς  το email ή  το τηλέφωνο για αντικατάσταση τόμου?

(κάπου  το είδα  στην στήλη  εδώ  αλλά  δεν ξέρω  που)

Eγω το ειχα γραψει τοτε, εγω θα το γραψω και τωρα :lol:

 

hachette@argoscom.gr

 

:havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38025
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  35
  • Reputation:   230
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  915 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υπάρχει ένα κανάλι στο youtube που κάνει ξεφύλλισμα σε όλα τα τεύχη της συλλογής.  

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55363
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

5 hours ago, Bilis said:

Marvel Zombies
Για το σχέδιο του Phillips έχω μεικτά συναισθήματα. Μερικές φορές μπορεί να αποδώσει καλά εκφράσεις και λεπτομέρειες αλλά οι χαρακτήρες και τα αντικείμενα που βρίσκονται στο υπόβαθρο έχουν υπερβολικά απλοϊκό σχεδιασμό.

 

Πάντως πολύ δόντι βρε παιδί μου! Ο τόμος συστήνεται ανεπιφύλακτα σε οδοντίατρους! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  109
  • Reputation:   690
  • Achievement Points:  109
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1903 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 9/10/2021 στο 6:53 ΜΜ, christs είπε:

Eγω το ειχα γραψει τοτε, εγω θα το γραψω και τωρα :lol:

 

hachette@argoscom.gr

 

:havefun:

Ευχαριστώ για την πληροφορία......να που τελικά  μου χρειάστηκε  το χαρτάκι  που είχε  κάποιος τόμος  μέσα με αυτό  το mail......χαχαχα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

κάποιος ανάρτησε στο φβ πριν λίγο αυτό 

 

Για όποιον ενδιαφέρεται.
Σε επικοινωνία που είχα με την hachette μου επιβεβαίωσαν οτι η συλλογή της marvel θα πάρει όντως επέκταση εως τα 120 τεύχη, θα υπάρχει μάλιστα σχετική ενημέρωση στο τεύχος 57.
Παρακάτω παραθέτω τα τεύχη 61 - 120 για τα οποία επίσης με ενημέρωσαν. Επειδή κάποιοι θέλουν να έχουν τα επόμενα τεύχη σαν εκπληξη, συνεχιστε την ανάγνωση με δική σας ευθύνη.
61 Black Panther: Who Is The Black Panther
62 Captain America & the Falcon: The Secret Empire
63 Wolverine: Weapon X
64 1602
65 Deadpool’s Secret Secret Wars
66 World War Hulk
67 Captain Britain and MI13: Vampire State
68 Captain America: The Chosen
69 Wolverine: Old Man Logan
70 Secret Invasion
71 Doctor Strange: The Oath
72 Thunderbolts: Faith in Monsters
73 Venom
74 Son Of M
75 Avengers Prime
76 X-Men: Twilight of the Mutants
77 Shadowland
78 Iron Man -The Tragedy and the Triumph
79 X-Men Schism
80 Life and Death of Captain Marvel Part 1
81 Life and Death of Captain Marvel Part2
82 Ultimate Death of Spider-Man
83 Thor - Tales of Asgard
84 Siege
85 The Incredible Hulk:The Monster Unleashed
86 Nick Fury: Agent of SHIELD Part 1
87 Nick Fury: Agent of SHIELD Part 2
88 Avengers: Children Crusade
89 Daredevil: Marked For Murder
90 The Amazing Spider-Man - Spider-Man No More
91 The Mighty Thor: Ragnarok
92 Iron Fist: The Search for Colleen Wing
93 X-Men: In the Shadow Of Sauron
94 Hulk: Scorched Earth
95 Dr Strange: A Separate Reality
96 Silver Surfer: Origins
97 Spider-Island Part 1
98 Spider-Island Part 2
99 Black Panther: Panther's Rage
100 Marvel Horror
101 Fantastic Four: Doomsday
102 The Amazing Spider-Man: Death of The Stacys
103 Daredevil: Sound and Fury
104 The Avengers: The Korvac Saga
105 Iron Man: The Beginning of the End
106 Uncanny Avengers: The Red Shadow
107 Hawkeye: My Life As A Weapon
108 All-New Ghost Rider:Engines of Vengeance
109 Avengers: Avengers World
110 Silver Surfer: New Dawn
111 New Avengers: Everything Dies
112 Superior Spider-Man: My Own Worst Enemy
113 Thor: God of Thunder: The God Butcher
114 Infinity Vol. 1
115 Infinity Vol. 2
116 Young Avengers: Style > Substance
117 Death of Wolverine
118 Rocket Raccoon: A Chasing Tail
119 The Amazing Spider-Man: Spider-Verse
120 Civil War
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  109
  • Reputation:   690
  • Achievement Points:  109
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1903 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

22 λεπτά πριν, nikolas1503 είπε:

κάποιος ανάρτησε στο φβ πριν λίγο αυτό 

 

Για όποιον ενδιαφέρεται.
Σε επικοινωνία που είχα με την hachette μου επιβεβαίωσαν οτι η συλλογή της marvel θα πάρει όντως επέκταση εως τα 120 τεύχη, θα υπάρχει μάλιστα σχετική ενημέρωση στο τεύχος 57.
Παρακάτω παραθέτω τα τεύχη 61 - 120 για τα οποία επίσης με ενημέρωσαν. Επειδή κάποιοι θέλουν να έχουν τα επόμενα τεύχη σαν εκπληξη, συνεχιστε την ανάγνωση με δική σας ευθύνη.
61 Black Panther: Who Is The Black Panther
62 Captain America & the Falcon: The Secret Empire
63 Wolverine: Weapon X
64 1602
65 Deadpool’s Secret Secret Wars
66 World War Hulk
67 Captain Britain and MI13: Vampire State
68 Captain America: The Chosen
69 Wolverine: Old Man Logan
70 Secret Invasion
71 Doctor Strange: The Oath
72 Thunderbolts: Faith in Monsters
73 Venom
74 Son Of M
75 Avengers Prime
76 X-Men: Twilight of the Mutants
77 Shadowland
78 Iron Man -The Tragedy and the Triumph
79 X-Men Schism
80 Life and Death of Captain Marvel Part 1
81 Life and Death of Captain Marvel Part2
82 Ultimate Death of Spider-Man
83 Thor - Tales of Asgard
84 Siege
85 The Incredible Hulk:The Monster Unleashed
86 Nick Fury: Agent of SHIELD Part 1
87 Nick Fury: Agent of SHIELD Part 2
88 Avengers: Children Crusade
89 Daredevil: Marked For Murder
90 The Amazing Spider-Man - Spider-Man No More
91 The Mighty Thor: Ragnarok
92 Iron Fist: The Search for Colleen Wing
93 X-Men: In the Shadow Of Sauron
94 Hulk: Scorched Earth
95 Dr Strange: A Separate Reality
96 Silver Surfer: Origins
97 Spider-Island Part 1
98 Spider-Island Part 2
99 Black Panther: Panther's Rage
100 Marvel Horror
101 Fantastic Four: Doomsday
102 The Amazing Spider-Man: Death of The Stacys
103 Daredevil: Sound and Fury
104 The Avengers: The Korvac Saga
105 Iron Man: The Beginning of the End
106 Uncanny Avengers: The Red Shadow
107 Hawkeye: My Life As A Weapon
108 All-New Ghost Rider:Engines of Vengeance
109 Avengers: Avengers World
110 Silver Surfer: New Dawn
111 New Avengers: Everything Dies
112 Superior Spider-Man: My Own Worst Enemy
113 Thor: God of Thunder: The God Butcher
114 Infinity Vol. 1
115 Infinity Vol. 2
116 Young Avengers: Style > Substance
117 Death of Wolverine
118 Rocket Raccoon: A Chasing Tail
119 The Amazing Spider-Man: Spider-Verse
120 Civil War

  Θεωρώ  ότι  έχουν  επιλέξει  ωραίες  ιστορίες στην 2η 60αδα της συλλογής......αρκετές  επανεκδόσεις  βέβαια (γύρω  στις 10 αν μέτρησα σωστά) , το Dark Phoenix  Saga δεν το έχουν  μέσα,  ελπίζω  η τιμή  να παραμείνει  η ίδια,  και τώρα  το μόνο  που χρειάζεται  είναι  υπομονή  άλλα  2.5 χρόνια  περίπου για να ολοκληρωθεί  και περισσότερος  χώρος  στην βιβλιοθήκη.......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Φοβερά νέα, θα στείλω κι εγω ένα μέιλ για επιβεβαίωση. Με τα τωρινά δεδομένα πάντως έχουμε πολύ δυνατούς τίτλους στη 2η 60άδα! Old Man Logan, Life and Death of Captain Marvel, Secret Invasion, Spider-Man No More, Death of the Stacys, πιστεύω τα θέλαμε όλοι!

 

Από επανεκδόσεις, πραγματικά λυπάμαι την ΟΞΥ, σχεδόν ό,τι έχει κυκλοφορήσει θα είναι στη 2η 60άδα:

  • 61 Black Panther: Who Is The Black Panther

  • 63 Wolverine: Weapon X

  • 66 World War Hulk

  • 71 Doctor Strange The Oath

  • 73 Venom

  • 75 Avengers Prime 

  • 107 Hawkeye My Life as a Weapon (θα κυκλοφορήσει φέτος τον Νοέμβριο)

 

Όπως και αυτά από Anubis:

  • 64 1602
  • 84 Siege
  • 113 Thor: God of Thunder: The God Butcher
  • 117 Death of Wolverine
  • 119 The Amazing Spider-Man: Spider-Verse
  • 120 Civil War

13/60 επανεκδόσεις λοιπόν, όχι κι άσχημα. Στην 1η 60άδα είχαμε 17/60 αν μετράω σωστά. (Μιλώντας πάντα για σύγχρονες εκδόσεις και όχι τεύχη από Καμπανά/Modern Times). 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Καλές επιλογές, αλλά και πολλές επανεκδόσεις και από Anubis και από Οξύ. Νομίζω ότι η πρώτη 60άδα έχει αρκετά πιο κλασικές ιστορίες, ενώ η δεύτερη πιο σύγχρονες και λιγότερο ενδιαφέρουσες. Υπάρχουν όμως και κάποιες φανταστικές επιλογές όπως Spider-Island, The Life and Death of Captain Marvel, Death of the Stacys και αρκετά ακόμη. @ Tsaklas  και το Avengers Prime έχει βγάλει η Οξύ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εγώ είμαι ικανοποιημένος από την λίστα αφού έχω μόνο το Thor: Godbutcher. Υποθέτω βέβαια ότι η λίστα δεν είναι με σειρά κυκλοφορίας αφού ό,τι είναι σε δυο μέρη καταλαμβάνει διαδοχικές θέσεις στην αρίθμηση, πράγμα που δεν συνέβαινε στην πρώτη 60δα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  680
  • Reputation:   5371
  • Achievement Points:  727
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ούτε στη δεύτερη εξηντάδα Howard the Duck;:moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Το ποσοστό 13/60 επανεκδόσεις είναι αρκετά νορμάλ και ανεκτό, μου κάνει για να συνεχίσω τη συλλογή. Ευτυχώς από τότε που ξεκίνησε η κυκλοφορία της προνόησα να μην αγοράζω τόμους της ΟΞΥ γιατι περίμενα οτι κάποιοι θα μπουν σε αυτην, και θα γλιτώσω αρκετά χρήματα. Απο την αλλη οπως ειναι ευλογο, καποιους τομους ακυκλοφορητους εδω τους εχω στα αγγλικο, αλλα αυτο ειναι αναποφευκτο.

Συνεχίζουμε δυναμικά! :spidey_yeah_that:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Πολύ ευχάριστα νέα! Οι τόμοι είναι μια μίξη δυνατών αλλά και λιγότερο γνωστών τίτλων, επιτρέποντας έτσι κάποιον να μπορεί να επιλέγει μεταξύ αυτής της συλλογής και των Κλασικών Ηρώων.
 

1 ώρα πριν, Tsaklas είπε:

13/60 επανεκδόσεις λοιπόν, όχι κι άσχημα. Στην 1η 60άδα είχαμε 17/20 αν μετράω σωστά. (Μιλώντας πάντα για σύγχρονες εκδόσεις και όχι τεύχη από Καμπανά/Modern Times). 

Εννοείς 17/60;
 

1 ώρα πριν, thor77 είπε:

Εγώ είμαι ικανοποιημένος από την λίστα αφού έχω μόνο το Thor: Godbutcher. Υποθέτω βέβαια ότι η λίστα δεν είναι με σειρά κυκλοφορίας αφού ό,τι είναι σε δυο μέρη καταλαμβάνει διαδοχικές θέσεις στην αρίθμηση, πράγμα που δεν συνέβαινε στην πρώτη 60δα

Μπορεί να άλλαξαν τακτική και να βάζουν τα δύο μέρη διαδοχικά από εδώ και μπρος. Έχω την εντύπωση πως έτσι γίνεται στην συλλογή DC της Eaglemoss.

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35028
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   173
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

2 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Φοβερά νέα, θα στείλω κι εγω ένα μέιλ για επιβεβαίωση. Με τα τωρινά δεδομένα πάντως έχουμε πολύ δυνατούς τίτλους στη 2η 60άδα! Old Man Logan, Life and Death of Captain Marvel, Secret Invasion, Spider-Man No More, Death of the Stacys, πιστεύω τα θέλαμε όλοι!

 

Από επανεκδόσεις, πραγματικά λυπάμαι την ΟΞΥ, σχεδόν ό,τι έχει κυκλοφορήσει θα είναι στη 2η 60άδα:

  • 61 Black Panther: Who Is The Black Panther

  • 63 Wolverine: Weapon X

  • 66 World War Hulk

  • 71 Doctor Strange The Oath

  • 73 Venom

  • 75 Avengers Prime 

  • 107 Hawkeye My Life as a Weapon (θα κυκλοφορήσει φέτος τον Νοέμβριο)

 

Όπως και αυτά από Anubis:

  • 64 1602
  • 84 Siege
  • 113 Thor: God of Thunder: The God Butcher
  • 117 Death of Wolverine
  • 119 The Amazing Spider-Man: Spider-Verse
  • 120 Civil War

13/60 επανεκδόσεις λοιπόν, όχι κι άσχημα. Στην 1η 60άδα είχαμε 17/20 αν μετράω σωστά. (Μιλώντας πάντα για σύγχρονες εκδόσεις και όχι τεύχη από Καμπανά/Modern Times). 

 Και τα:

114 Infinity Vol. 1
115 Infinity Vol. 2
 
επανέκδοση (ΟΞΥ) ή κάνω λάθος; 
 
Μια χαρά η λίστα πάντως…!
 
Αν μπορούμε να διασταυρώσουμε ότι ο μαύρος φοίνικας δεν θα είναι μέσα, για να το πάρουμε όσο υπάρχουν ακόμα αντίτυπα από έκδοση ΟΞΥ ( το καθυστερούσα τόσο καιρό μήπως και…)
Επεξεργασία από Giagri
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  680
  • Reputation:   5371
  • Achievement Points:  727
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Αν όντως ισχύουν οι συγκεκριμένοι τόμοι, τότε ουσιαστικά από τα πρώτα 120 τεύχη της αρχικής αγγλόφωνης συλλογής δε θα δούμε:

 

2

 

Uncanny X-Men: Dark Phoenix

 

 (έχει κυκλοφορήσει από την ΟΞΥ)

 

80

 

Howard the Duck

 

 

 

83

 

Warlock (Part 1)

 

 

 

86

 

Warlock (Part 2)

 

 

 

87

 

Fear Itself (Part 1)

 

 (έχει κυκλοφορήσει από την Anubis)

 

91

 

Spider-Man: Marvel Team-Up

 

 

 

92

 

Hulk: Heart of the Atom

 

 

 

96

 

Fear Itself (Part 2)

 

 (έχει κυκλοφορήσει από την Anubis)

 

102

 

Battle Scars

 

 

 

104

 

The Defenders: Day of the Defenders

 

 

 

105

 

Avengers vs. X-Men (Part 1)

 

 (έχει κυκλοφορήσει από την Anubis)

 

107

 

The Avengers: Kree-Skrull War

 

 

 

109

 

The Inhumans

 

 

 

110

 

Marvel Origins: The 70s

 

 

 

111

 

Avengers vs. X-Men (Part 2)

 

 (έχει κυκλοφορήσει από την Anubis)

 

112

 

Avengers: Defenders War

 

 

 

113

 

Deathlok: Origins

 

 

 

114

 

Ultimate Comics Spider-Man: Who is Miles Morales?

 

 

 

118

 

Captain America and The Falcon: Madbomb

 

 

 

119

 

Marvel What If?

 

 

 

120

 

Avengers vs. X-Men (Part 3)

 

 (έχει κυκλοφορήσει από την Anubis)

 

 

 

Επεξεργασία από Captain Cooper
  • Like 10
  • Λύπη 1
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.