Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

52 λεπτά πριν, APOLONAS είπε:

΄Εχει κανείς ιδέα για αυτό το κόμιξ;

N1040220.jpg

 

Από τη σειρά 'The End' 

Το υποθετικό τέλος του Σύμπαντος της Μαρβελ ή αλλιώς πως θα τελείωνε το σύμπαν της μαρβελ.

 

Έχουν βγει τέτοιου είδους υποθετικά σενάρια τέλους για πολλούς χαρακτήρες της Μαρβελ.Μία από αυτές μάλιστα την είδαμε στη συλλογή,των Τεσσάρων Φαντάστικών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Στο youtube βλέπω μια ψιλοκίνηση με Marvel zombies και το επόμενο τεύχος είναι της συλλογής είναι Marvel Zombies,σίγουρα δεν πρόκειται να βγει καμιά ταινία;

 

(Επίσης,ξέρω πως το γράφω σε λάθος μέρος αλλά επειδή δεν υπάρχει άλλο μερος...Ελπίζω αν κάποιος πρέπει να φέρει μια συλλογή παρόμοια με αυτή εδώ αλλά για DC να είναι η Hatchette με την δική της ως "απάντηση" στην luppa με τη συλλογή της Marvel χρονολογικά και όχι η Eaglemoss,γιατί η Eaglemoss υπερβασίζεται στην τριάδα ενώ της Hatchette όχι.Παρόλο που είναι στην αρχή της έχει ποικιλία (αρχή είναι βέβαια).)

 

Ναι ξέρω ολόκληρο κατεβατό :lol:

Κανονικά θα το έγραφα πριν λίγο καιρό αλλά τώρα που κοντεύω σιγά σιγά στο τέλος της θητείας μου δεν έβρισκα τη δύναμη να ασχοληθώ να το γράψω.Σε τρώνε η ρουτίνα και πολλά άλλα,άσχημα.    

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1675 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

51 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Στο youtube βλέπω μια ψιλοκίνηση με Marvel zombies και το επόμενο τεύχος είναι της συλλογής είναι Marvel Zombies,σίγουρα δεν πρόκειται να βγει καμιά ταινία;

Βγήκε ένα επεισόδιο στην σειρά What If? το οποίο βασίζεται στο Marvel Zombies. Το έχουμε υπεραναλύσει το θέμα με την ταινία. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

53 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Στο youtube βλέπω μια ψιλοκίνηση με Marvel zombies και το επόμενο τεύχος είναι της συλλογής είναι Marvel Zombies,σίγουρα δεν πρόκειται να βγει καμιά ταινία;

 

(Επίσης,ξέρω πως το γράφω σε λάθος μέρος αλλά επειδή δεν υπάρχει άλλο μερος...Ελπίζω αν κάποιος πρέπει να φέρει μια συλλογή παρόμοια με αυτή εδώ αλλά για DC να είναι η Hatchette με την δική της ως "απάντηση" στην luppa με τη συλλογή της Marvel χρονολογικά και όχι η Eaglemoss,γιατί η Eaglemoss υπερβασίζεται στην τριάδα ενώ της Hatchette όχι.Παρόλο που είναι στην αρχή της έχει ποικιλία (αρχή είναι βέβαια).)

 

Ναι ξέρω ολόκληρο κατεβατό :lol:

Κανονικά θα το έγραφα πριν λίγο καιρό αλλά τώρα που κοντεύω σιγά σιγά στο τέλος της θητείας μου δεν έβρισκα τη δύναμη να ασχοληθώ να το γράψω.Σε τρώνε η ρουτίνα και πολλά άλλα,άσχημα.    

Κι εγώ τα ίδια έβλεπα στο YouTube για ταινία με τo Marvel Zombies...:lol: Όσοι μου απάντησαν (όπως και ο @ Bilis ) λένε ότι είναι fake τα βιντεάκια κι ας αναφέρει και το Disney+...:sad1:

Για αυτό αναφέρει κι ο @ Bilis  ότι το έχουμε υπεραναλύσει το θέμα...:lol: Κοίτα λίγο πιο πριν το θέμα από τις απαντήσεις που μου έδωσαν...(Δεν θα πρέπει να είναι πάνω από 2 σελίδες...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

https://youtu.be/SkIDhXnaFis

 

 

Αυτό εννοεί @ O Φρατζάτος  λογικά... Πριν 5 ημέρες βγήκε το βιντεάκι και πριν μια εβδομάδα ένα άλλο...

Σε κανένα δεν αναφέρεται πάντως το What If? ! Αναφέρει την πλατφόρμα Disney+ και live action trailer...:thinking:

 

Επεξεργασία από olyssesmoore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Όχι όχι,ξέρω ότι το έχετε ξαναπεί αυτό για ταινία αλλά είδα ξαφνικά βίντεο για παράδειγμα: "Marvel Zombies Full History" και "Marvel Zombies Origins" από τους Comics Explained και Comicstorian αντίστοιχα να έχουν δημοσιευτεί πρόσφατα.Και απόρησα πως και ξαφνικό ενδιαφέρον τώρα για το Marvel Zombies και να κυκλοφορήσει μάλιστα στη συλλογή εδώ σύντομα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21905
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σήμερα Τετάρτη 6/10/2021 κυκλοφόρησε το "Marvel Zombies", όχι Πέμπτη, όχι Παρασκευή.

Το λέω για όσους ενδιαφέρονται για την ακριβή ημέρα κυκλοφορίας (φίλε @ Mandrake ακούς;:))

Επόμενο τεύχος

image.thumb.jpeg.0897a0721a7aa8cac3f2040757ffc07d.jpeg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, hudson είπε:

Σήμερα Τετάρτη 6/10/2021 κυκλοφόρησε το "Marvel Zombies", όχι Πέμπτη, όχι Παρασκευή.

Το λέω για όσους ενδιαφέρονται για την ακριβή ημέρα κυκλοφορίας (φίλε @ Mandrake ακούς;:))

Επόμενο τεύχος

image.thumb.jpeg.0897a0721a7aa8cac3f2040757ffc07d.jpeg

Βλέπω ότι έχει τον παλιό τίτλο από την παλιά έκδοση της Anubis. Λέτε τελικά να είμαστε η πρώτη χώρα που θα έχει και τα 12 τεύχη σε 2 τόμους;:thinking:

 

Μπορείς να σκανάρεις και το οπισθόφυλλο; Να δούμε ποιά τεύχη θα περιέχει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21905
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πριν από 1 ώρα, olyssesmoore είπε:

Μπορείς να σκανάρεις και το οπισθόφυλλο; Να δούμε ποιά τεύχη θα περιέχει;

Αν εννοείς το "Marvel Zombies" περιέχει τα #1-5, όπως και η έκδοση της "Anubis"

 

Το "Marvel Knights Spider-Man" δεν έχει ακόμα οπισθόφυλλο, θα έχει σε 2 εβδομάδες.

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

16 λεπτά πριν, hudson είπε:

Αν εννοείς το "Marvel Zombies" περιέχει τα #1-5, όπως και η έκδοση της "Anubis"

 

Το "Marvel Knights Spider-Man" δεν έχει ακόμα οπισθόφυλλο, θα έχει σε 2 εβδομάδες.

Ναι στην αρχή έμεινα τόσο πολύ στο Marvel Knights Spider-Man που νόμιζα ότι τώρα κυκλοφορεί...:lol: Μετά το κατάλαβα...:sad1:

 

Πάντως αυτό με το οπισθόφυλλο όσον αφορά το Marvel Zombies θα το ήθελα και σκαναρισμένο να θαυμάσουμε λίγο και το οπισθόφυλλο... (Εκτός αν  το περιμένουμε από τον @ nikolas12  αύριο...)

 

 

Υ.Γ. Απλά η ανάλυση όπως την κάνει ο @ nikolas12 έχω συνηθίσει και οι υπόλοιπες τις θεωρώ πιο κατώτερες-τσαπατσούλικες... Και σε καμία περίπτωση δεν το αναφέρω για να θίξω κάποιον, αλλά επειδή έχω συνηθίσει αυτόν τον τύπο ανάλυσης δεν μου είναι αρκετό το υποκατάστατο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, olyssesmoore είπε:

 

Υ.Γ. Απλά η ανάλυση όπως την κάνει ο @ nikolas12 έχω συνηθίσει και οι υπόλοιπες τις θεωρώ πιο κατώτερες-τσαπατσούλικες... Και σε καμία περίπτωση δεν το αναφέρω για να θίξω κάποιον, αλλά επειδή έχω συνηθίσει αυτόν τον τύπο ανάλυσης δεν μου είναι αρκετό το υποκατάστατο...

 

Και εμένα μου αρέσουν πολύ,ξέρεις όμως που θριαμβέβουν πραγματικά οι αναλύσεις του Νίκου; Στο στοιχείο του,την DC.

 

Ναι κάτι έπαθα με dc τον τελευταίο καιρό το ξέρω,απλά είδα τη συλλογή DC Heroes and Villains Collection της Hatchette και έλεγα πόσο ωραία είναι.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

1 ώρα πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Και εμένα μου αρέσουν πολύ,ξέρεις όμως που θριαμβέβουν πραγματικά οι αναλύσεις του Νίκου; Στο στοιχείο του,την DC.

 

Ναι κάτι έπαθα με dc τον τελευταίο καιρό το ξέρω,απλά είδα τη συλλογή DC Heroes and Villains Collection της Hatchette και έλεγα πόσο ωραία είναι.

 

Αυτό δεν το γνώριζα...

Μακάρι να βγει τότε και μία συλλογή της Dc να έχουμε να ασχολούμαστε... Τουλάχιστον όχι προς το παρόν γιατί έχουν μαζευτεί πολλές...:lol:

Ακόμη περιμένουμε 2 συλλογές από τις 10 αρχικά που μας απάντησαν από την GB-PUBLISHING... Για να δούμε ποιές θα είναι...:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36677
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  6
  • Reputation:   16
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Καλησπέρα σε όλους 

Όσον αφορά τα παιδιά που έχουν απορία για την συλλογή της hachette DC Heroes and Villains,είχα ρωτήσω κάποτε και μου απάντησαν αυτό :)

 

Screenshot_20211006-202029_Gmail.thumb.jpg.c966ffacb2a5466f16d7c01e3e1bafde.jpg

 

(Συγγνώμη για την ποιότητα,δεν έχω πολύ έμπειρα με το editing:lol:)

 

Σίγουρα όμως δεν αποκλείεται η πιθανότητα να κυκλοφορήσει και σε εμάς κάποια στιγμή οπότε υπάρχει ελπίδα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  423
  • Reputation:   3258
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1520 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Κατά τη προσωπική μου γνώμη πιστεύω πως μόλις ολοκληρώνεται η σειρά Επίσημη Συλλογή Marvel , αντί για τη επέκταση σε 20 ή  60 τεύχη θα ήταν τελεία να έχουμε τη DC Heroes and Villains.

Για να είμαι ειλικρινής χρειάζομαι λίγο διάλειμμα από τη Marvel. Την χόρτασα πια αλλά εξακολουθώ να την συλλέγω.

Απολαύστε το ωραίο βίντεο που παρουσιάζει τη DC.

 

 

main-hero-img.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21905
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ζητάω συγνώμη από τους Marvelάκιδες, αλλά μετά από το παραπάνω βίντεο θα ευχόμουν, αν δεν γίνεται να κυκλοφορήσουν ταυτόχρονα και οι δύο συλλογές της "Hachette", το Δεκέμβριο να δούμε το τελευταίο τεύχος της "Marvel Collection" και τον Ιανουάριο το πρώτο της "DC". Μετά την μαύρη ας δούμε και μια άσπρη...μέρα,  εε συλλογή ήθελα να πω. Θα μπορούσαν να το πάνε εναλλάξ 60 τόμοι Marvel, 60 τόμοι DC, μετά ξανά Marvel κτλ.  Το ξέρω ότι αυτό είναι δύσκολο να γίνει, αλλά ας ελπίσουμε ότι κάποια στιγμή θα χαρούμε και εμείς οι DCάκηδες.

Πολύ ωραία έκδοση.

19 λεπτά πριν, PowerRangers8 είπε:

Για να είμαι ειλικρινής χρειάζομαι λίγο διάλειμμα από τη Marvel

Και εγώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38025
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  35
  • Reputation:   230
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

59 λεπτά πριν, hudson είπε:

Ζητάω συγνώμη από τους Marvelάκιδες, αλλά μετά από το παραπάνω βίντεο θα ευχόμουν, αν δεν γίνεται να κυκλοφορήσουν ταυτόχρονα και οι δύο συλλογές της "Hachette", το Δεκέμβριο να δούμε το τελευταίο τεύχος της "Marvel Collection" και τον Ιανουάριο το πρώτο της "DC". Μετά την μαύρη ας δούμε και μια άσπρη...μέρα,  εε συλλογή ήθελα να πω. Θα μπορούσαν να το πάνε εναλλάξ 60 τόμοι Marvel, 60 τόμοι DC, μετά ξανά Marvel κτλ.  Το ξέρω ότι αυτό είναι δύσκολο να γίνει, αλλά ας ελπίσουμε ότι κάποια στιγμή θα χαρούμε και εμείς οι DCάκηδες.

Πολύ ωραία έκδοση.

Και εγώ.

Εγώ πάλι ελπίζω να συνεχιστεί η συλλογή της Marvel, η DC πλην των ιστοριών του μπάτμαν μου φαίνονται μονοδιάστατες και υποδεέστερες  σε σχέση με των ιστοριών της Marvel. Επίσης και οι χαρακτήρες μου φαίνονται  χαμηλότερου επιπέδου με εξαίρεση τους κακούς στον κόσμο του Μπάτμαν (τζόκερ, γρίφος, πιγκουίνος, TwoFace, Puppet Master κ.α.) 

Υ.Γ. Παρόλο αυτά το κορυφαίο κινούμενο σχέδιο με super ήρωες που έχει κυκλοφορήσει σε κινούμενο σχέδιο (και όχι μόνο) κατά την γνώμη μου είναι μακράν το Batman: The Animated Series 1992-1995 και μετά έρχεται το Spider-Man: The Animated Series 1994-1998

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εγώ μετά τη συλλογή της Marvel θα ήθελα αυτή :)

 

PRESSE-HACHETTE-COLLECTION-VAN-HAMME-04.thumb.jpg.60404e7a8a87e29ebdd8f1c7859cb2d4.jpg

 

Καλά, χρυσά τα υπερηρωικά, αλλά σαν τα BD δεν είναι :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  423
  • Reputation:   3258
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1520 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

12 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Εγώ μετά τη συλλογή της Marvel θα ήθελα αυτή :)

 

PRESSE-HACHETTE-COLLECTION-VAN-HAMME-04.thumb.jpg.60404e7a8a87e29ebdd8f1c7859cb2d4.jpg

 

Καλά, χρυσά τα υπερηρωικά, αλλά σαν τα BD δεν είναι :)

 

 

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι είδος είναι αυτό? Μου κεντρίζει το ενδιαφέρον...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι είδος είναι αυτό? Μου κεντρίζει το ενδιαφέρον...

 

BD λέγονται τα γαλλοβελγικά κόμικς (Αστερίξ, ΤενΤεν, Λούκυ Λουκ, Ιζνογκούντ, Μπλούμπερυ, Μπλάκσαντ κτλ).
Ο Jean Van Hamme είναι απ΄τους καλύτερους σύγχρονους σεναριογράφους BD.
Γράφει περιπέτειες (είτε αστυνομικές, είτε φαντασίας, είτε ιστορικές, είτε πολιτικές, είτε οικονομικές, ακόμα και western έχει γράψει).
Κάποιες απ΄τις πιο γνωστές σειρές του (που έχουν εκδοθεί και στην Ελλάδα) είναι ο XIII, o Θόργκαλ και πρόσφατα ο Λάργκο Γουίντς (μέσω των Μπλεκ και πλέον του περιοδικού Non-Stop Comics).
Ενώ έχει γράψει και 3 ιστορίες Μπλέικ & Μόρτιμερ (σ΄ένα μήνα βγαίνει και 4η στο εξωτερικό).

Mιλάμε για αριστουργήματα.
Πέρα από σειρές έχει και αρκετά mini-series και one-shots.


Η συλλογή αυτή απ΄ό,τι βλέπω περιλαμβάνει σχεδόν όλα τα έργα του.
Θόργκαλ δεν βλέπω να αναφέρει πουθενά, αλλά υπάρχει άλλη συλλογή (πάλι της Hachette) μόνο με Θόργκαλ.
Ίσως γι΄αυτό δεν τα έβαλαν.

Η Van Hamme Collection πρέπει να΄ναι πολύ πρόσφατη και δεν έχω καταφέρει να βρω πολλές πληροφορίες.
Προφανώς και είναι όνειρο θερινής νυκτός να τη δούμε στην Ελλάδα, αλλά η Hachette έχει βγάλει πολλές άλλες συλλογές με γαλλοβελγικά.
Θα ήθελα να βλέπαμε κάποια και στη χώρα μας.
Φτάνει πια με Marvel και υπερηρωικά γενικότερα.
Υπάρχουν κι άλλα είδη κόμικς :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ Laz33  τα υπερηρωικα έχουν τεράστιο κοινό ανεξάρτητου ηλικίας. Έχουν τους καμπαναδες που με μεγάλη χαρά παρακολουθούμε εδώ μέσα να συγκρίνουν εποχές αλλά και τους πιτσιρικάδες που ξέρουν τα υπερηρωικα από τις ταινίες. Τι να πούμε εμείς (βάζω και εμένα μέσα) των BD. Απίθανη η συλλογή του Van Hamme δε λέω. Και εγώ θα την ήθελα με τα χίλια. Την είδα και μου έτρεξαν τα σαλια. Αλλά αν ήμουν ο κύριος Hachette στην Ελλάδα DC θα έβγαζα και όχι αυτήν. Ποιος τον ξέρει τον Van Hamme και ποιος τον Μπάτμαν.

Δυστυχώς αυτά είναι για αγοραστικά κοινά μεγάλα όπου αξίζει το ρίσκο της επένδυσης. 

Βέβαια εδώ πουλάνε ακόμα οι κατσαρίδες και ο iron man -αυτοκινητο- πλοίο μια βίδα την εβδομάδα. :lol:

Αλλά νομίζω τελικά ότι είναι θέμα χρόνου να κυκλοφορήσει η εγκυκλοπαίδεια DC.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Προφανώς και η συλλογή Van Hamme θα πήγαινε άκλαφτη στην Ελλάδα.

Oι περισσότεροι αν τους πεις Βαν Αμ θα σου πουν τι ΄ναι αυτό; Αλλά ακόμα κι αν τους πεις είναι ο δημιουργός του Θόργκαλ και του Λάργκο Γουίντς, το πιο πιθανό να ξύνουν το κεφάλι τους.


Όμως και συλλογή DC να βγει, αποκλείεται να έχει την επιτυχία της Marvel.
Καταρχάς ας πάρουμε τον Μπάτμαν, που είναι ο πιο δημοφιλής ήρωας της εταιρείας κατά κοινή ομολογία.
Επειδή τα έψαχνα πριν κάποιο καιρό. Πόσες top ιστορίες Mπάτμαν δεν έχουμε δει στην Ελλάδα;
Νομίζω εκτός του Long Halloween, άντε και του Τhe Black Mirror, όλες οι υπόλοιπες έχουν εκδοθεί.
Και μιλάω για σύγχρονες εκδόσεις, δεν σας πάω δεκαετία ΄80 και ΄90.

Και στα Σούπερμαν κάτι αντίστοιχο συμβαίνει (επίσης το είχα ψάξει). Άντε 2-3 top ιστορίες να μην είδαμε στα ελληνικά.
Οι άλλοι ήρωες δεν είναι και τόσο δημοφιλείς. Ποιος θα πάρει Φλας ή Γκρην Λάντερν (εκτός του Τσάκλα :lol:);

 

Άρα αποψή μου, και μια DC συλλογή να βγει δεν θα κάνει μεγάλη επιτυχία.

Καλώς ή κακώς εκτός απ΄την ποιότητα σ΄ένα κόμικ μετράει πολύ και το marketing.
Κι εκεί η Marvel δεν έχει αντίπαλο.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ Laz33 Και γιατί ρε παιδιά αυτοί στο Big Bang Theory είναι DCακηδες και όχι Marvelακηδες? 

Και δεν κάνω πλάκα. Αλήθεια ρωτάω. Η πρώτη μου επαφή με αυτό τον χώρο ήταν μέσω του Sheldon cooper. Και η αλήθεια είναι ότι μου σχηματίστηκε η εντύπωση ότι τα DC είναι τα καλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

46 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Προφανώς και η συλλογή Van Hamme θα πήγαινε άκλαφτη στην Ελλάδα.

Oι περισσότεροι αν τους πεις Βαν Αμ θα σου πουν τι ΄ναι αυτό; Αλλά ακόμα κι αν τους πεις είναι ο δημιουργός του Θόργκαλ και του Λάργκο Γουίντς, το πιο πιθανό να ξύνουν το κεφάλι τους.


Όμως και συλλογή DC να βγει, αποκλείεται να έχει την επιτυχία της Marvel.
Καταρχάς ας πάρουμε τον Μπάτμαν, που είναι ο πιο δημοφιλής ήρωας της εταιρείας κατά κοινή ομολογία.
Επειδή τα έψαχνα πριν κάποιο καιρό. Πόσες top ιστορίες Mπάτμαν δεν έχουμε δει στην Ελλάδα;
Νομίζω εκτός του Long Halloween, άντε και του Τhe Black Mirror, όλες οι υπόλοιπες έχουν εκδοθεί.
Και μιλάω για σύγχρονες εκδόσεις, δεν σας πάω δεκαετία ΄80 και ΄90.

Και στα Σούπερμαν κάτι αντίστοιχο συμβαίνει (επίσης το είχα ψάξει). Άντε 2-3 top ιστορίες να μην είδαμε στα ελληνικά.
Οι άλλοι ήρωες δεν είναι και τόσο δημοφιλείς. Ποιος θα πάρει Φλας ή Γκρην Λάντερν (εκτός του Τσάκλα :lol:);

 

Άρα αποψή μου, και μια DC συλλογή να βγει δεν θα κάνει μεγάλη επιτυχία.

Καλώς ή κακώς εκτός απ΄την ποιότητα σ΄ένα κόμικ μετράει πολύ και το marketing.
Κι εκεί η Marvel δεν έχει αντίπαλο.

 

Knightfall;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21905
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

3 λεπτά πριν, Manitou είπε:

@ Laz33 Και γιατί ρε παιδιά αυτοί στο Big Bang Theory είναι DCακηδες και όχι Marvelακηδες? 

Και δεν κάνω πλάκα. Αλήθεια ρωτάω. Η πρώτη μου επαφή με αυτό τον χώρο ήταν μέσω του Sheldon cooper. Και η αλήθεια είναι ότι μου σχηματίστηκε η εντύπωση ότι τα DC είναι τα καλά.

Έχω την εντύπωση ότι το Big Bang Theory είναι παραγωγή Worner Bros που σχετίζεται με την DC και είναι λογικό να διαβάζουν-διαφημίζουν τα κόμικς της.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Συμφωνώ κι εγώ που είμαι DCάκιας φουλ ότι δυστυχώς μια συλλογή DC θα είχε πολύ μικρότερο κοινό. Δεν είχαμε την τύχη που είχε η Marvel, να δημιουργηθεί ένα επιτυχημένο κινηματογραφικό σύμπαν που θα ψήσει περισσότερο κόσμο να διαβάσει τα κόμικς. Φανς υπάρχουν αλλά σαφώς λιγότεροι από αυτούς που θα ενδιαφερθούν για τον κάθε ήρωα της Marvel, σε σχέση με την DC.  Μακάρι πάντως να βγει κι εδώ μια αντίστοιχη συλλογή για DC, δεν λέω. Αλλά καταλαβαίνω τον λόγο που έχουν εστιάσει στην Marvel.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1675 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Εγώ δεν ξέρω από DC. Ανυπομονώ για την 3η συλλογή Marvel! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

14 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Εγώ δεν ξέρω από DC. Ανυπομονώ για την 3η συλλογή Marvel! :lol:

 

Νταξ,μην το παρακάνεις. :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 hours ago, Manitou said:

@ Laz33 Και γιατί ρε παιδιά αυτοί στο Big Bang Theory είναι DCακηδες και όχι Marvelακηδες? 

Και δεν κάνω πλάκα. Αλήθεια ρωτάω. Η πρώτη μου επαφή με αυτό τον χώρο ήταν μέσω του Sheldon cooper. Και η αλήθεια είναι ότι μου σχηματίστηκε η εντύπωση ότι τα DC είναι τα καλά.

 

Να λοιπόν που περνάει και κάποια σωστά μηνύματα η τηλεόραση :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

5 hours ago, Laz33 said:

Καταρχάς ας πάρουμε τον Μπάτμαν, που είναι ο πιο δημοφιλής ήρωας της εταιρείας κατά κοινή ομολογία.
(...)

Και στα Σούπερμαν κάτι αντίστοιχο συμβαίνει (επίσης το είχα ψάξει). Άντε 2-3 top ιστορίες να μην είδαμε στα ελληνικά.
Οι άλλοι ήρωες δεν είναι και τόσο δημοφιλείς. Ποιος θα πάρει Φλας ή Γκρην Λάντερν (εκτός του Τσάκλα :lol:);

 

Wonder Woman? Aquaman? Joker? Harley Quinn?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, constantinople είπε:

Wonder Woman? Aquaman? Joker? Harley Quinn?

Άκλαφτοι θα πάνε κι αυτοί.

Ποιος Άκουαμαν; Ο Ραντανπλάν παίζει να΄χει μεγαλύτερο κοινό :lol:
Άσε που Τζόκερ και Χάρλεϊ Κουίν δεν τους λες ανεξάρτητους ήρωες. Είναι χαρακτήρες απ΄τα Μπάτμαν.

Άσχετα αν έχουν δικές τους σειρές πλέον :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.