Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Ο τόμος 49 "Marvel Origins : Δεκαετία του 1960" έχει χαλαρωμένη την βιβλιοδεσία κι επειδή στο  ? μου έχει υγρασία υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή να ξεκολλήσουν σελίδες. Έτσι έστειλα email αν μπορούν να το αντικαταστήσουν! Και μου απάντησαν θετικά κι ότι γίνεται...:valt: 

Ακόμη τους έστειλα email για τον τρόπο που παραδίδει η ACS τα δέματα,αν δηλωθούν ως "Ανέπαφη αποστολή", και μου απάντησαν ότι θα κοιτάξουν τον τρόπο αποστολής τους...

Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον τρόπο που απαντάνε στα email και ολοκληρώνουν τις αντικαταστάσεις!!! Είναι επαγγελματίες!!! Μπράβο τους!!!:clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 50: Fantastic Four Το Τέλος

 

9780785119456.jpg

 

Κάποια στιγμή η Marvel είχε μία ιδέα από αυτές που έχουν αρκετές εκδοτικές και αυτή ήταν να λανσάρουν μία σειρά ιστοριών σε κοινό σύμπαν ή και με κοινό τίτλο, οι οποίες θα αφορούσαν αυτόνομα graphic novels για ήρωες της εταιρείας και θα είχαν την ίδια θεματική. Το έχουμε στη DC με το Earth One, το έχουμε δει και στη Marvel και ένα τέτοιο εγχείρημα είναι το The End. Το The End λοιπόν είναι μια σειρά από κόμικ, τα οποία λαμβάνουν χώρα εκτός του main continuity και ουσιαστικά αφηγούνται την τελευταία ιστορία ενός ήρωα. Έτσι λοιπόν βγήκαν από σειρές έξι τευχών και τριλογίες μέχρι one-shots με τον τίτλο του εκάστοτε ήρωα και δίπλα το The End, το οποίο σήμαινε ότι είναι η τελευταία του ιστορία. Να πούμε εδώ ότι το αποτέλεσμα δεν ήταν πάντα απαισιόδοξο, υπήρχαν σκοτεινές, υπήρχαν και πιο αισιόδοξες ιστορίες.

 

01_03.jpg

 

Ίσως η πιο γνωστή από αυτή τη σειρά ήταν το Fantastic Four: The End ή Fantastic Four Το Τέλος όπως μεταφράστηκε στα ελληνικά και θα αποτελέσει τον τόμο 50 της συλλογής μας. Το σενάριο και το σχέδιο είναι του Alan Davis, ο οποίος ήταν και σχεδιαστής του τόμου του Captain Britain και θα περιέχει έξι τεύχη, άρα μιλάμε για τόμο με τυπικό μέγεθος. Η ιστορία όπως είπαμε εκτυλίσσεται εκτός του κύριου continuity και ουσιαστικά αφορά την τελευταία περιπέτεια των Fantastic Four. Η ομάδα αποφασίζει να διαλυθεί μετά από μία μεγάλη τραγωδία και τα μέλη της αποφασίζουν ο καθένας να χαράξει το δικό του μονοπάτι. Αυτός όμως τους αφήνει εκτεθειμένους σε παλιότερους εχθρούς που βρίσκουν τρόπο να απειλήσουν τη ομάδα, αλλά και ολόκληρο το γαλαξία και έτσι οι F4 επανενώνονται για να αποτρέψουν μία ακόμη τραγωδία από το να συμβεί, ωστόσο αυτή θα είναι και η τελευταία φορά που θα δράσουν μαζί σαν ομάδα.

 

005646uk1.jpg

 

Αν και είναι κόμικ που βγήκε σχετικά κοντά, συγκεκριμένα το 2006, αυτό που έχω δει στο σχέδιο και αυτό που έχω διαβάσει σε αρκετές κριτικές είναι ότι έχει μία 100% retro αισθητική με σύγχρονες τεχνοτροπίες. Ο Davis χρησιμοποιεί πολύ αφηγηματικά μοτίβα και στοιχεία της Silver και Bronze Age των κόμικς αποτίοντας φόρο τιμής και σε κλασικούς δημιουργούς της ομάδας όπως ο Stan Lee, o Jack Kirby και ο John Byrne. Σε γενικές γραμμές πρόκειται για μία ωραία σειρά έξι τευχών που δε χρειάζεται να έχεις προηγούμενες γνώσεις για να καταλάβεις τι γίνεται, ούτε να ξέρεις πολλά για τη μυθολογία των χαρακτήρων. Μία elseworlds ιστορία για το κύκνειο άσμα τεσσάρων ηρώων και το αν το τέλος θα είναι αισιόδοξο ή τραγικό θα το δούμε σε λίγες μέρες :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

8 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Τι θα δούμε στον τόμο 50: Fantastic Four Το Τέλος

 

9780785119456.jpg

 

Κάποια στιγμή η Marvel είχε μία ιδέα από αυτές που έχουν αρκετές εκδοτικές και αυτή ήταν να λανσάρουν μία σειρά ιστοριών σε κοινό σύμπαν ή και με κοινό τίτλο, οι οποίες θα αφορούσαν αυτόνομα graphic novels για ήρωες της εταιρείας και θα είχαν την ίδια θεματική. Το έχουμε στη DC με το Earth One, το έχουμε δει και στη Marvel και ένα τέτοιο εγχείρημα είναι το The End. Το The End λοιπόν είναι μια σειρά από κόμικ, τα οποία λαμβάνουν χώρα εκτός του main continuity και ουσιαστικά αφηγούνται την τελευταία ιστορία ενός ήρωα. Έτσι λοιπόν βγήκαν από σειρές έξι τευχών και τριλογίες μέχρι one-shots με τον τίτλο του εκάστοτε ήρωα και δίπλα το The End, το οποίο σήμαινε ότι είναι η τελευταία του ιστορία. Να πούμε εδώ ότι το αποτέλεσμα δεν ήταν πάντα απαισιόδοξο, υπήρχαν σκοτεινές, υπήρχαν και πιο αισιόδοξες ιστορίες.

 

01_03.jpg

 

Ίσως η πιο γνωστή από αυτή τη σειρά ήταν το Fantastic Four: The End ή Fantastic Four Το Τέλος όπως μεταφράστηκε στα ελληνικά και θα αποτελέσει τον τόμο 50 της συλλογής μας. Το σενάριο και το σχέδιο είναι του Alan Davis, ο οποίος ήταν και σχεδιαστής του τόμου του Captain Britain και θα περιέχει έξι τεύχη, άρα μιλάμε για τόμο με τυπικό μέγεθος. Η ιστορία όπως είπαμε εκτυλίσσεται εκτός του κύριου continuity και ουσιαστικά αφορά την τελευταία περιπέτεια των Fantastic Four. Η ομάδα αποφασίζει να διαλυθεί μετά από μία μεγάλη τραγωδία και τα μέλη της αποφασίζουν ο καθένας να χαράξει το δικό του μονοπάτι. Αυτός όμως τους αφήνει εκτεθειμένους σε παλιότερους εχθρούς που βρίσκουν τρόπο να απειλήσουν τη ομάδα, αλλά και ολόκληρο το γαλαξία και έτσι οι F4 επανενώνονται για να αποτρέψουν μία ακόμη τραγωδία από το να συμβεί, ωστόσο αυτή θα είναι και η τελευταία φορά που θα δράσουν μαζί σαν ομάδα.

 

005646uk1.jpg

 

Αν και είναι κόμικ που βγήκε σχετικά κοντά, συγκεκριμένα το 2006, αυτό που έχω δει στο σχέδιο και αυτό που έχω διαβάσει σε αρκετές κριτικές είναι ότι έχει μία 100% retro αισθητική με σύγχρονες τεχνοτροπίες. Ο Davis χρησιμοποιεί πολύ αφηγηματικά μοτίβα και στοιχεία της Silver και Bronze Age των κόμικς αποτίοντας φόρο τιμής και σε κλασικούς δημιουργούς της ομάδας όπως ο Stan Lee, o Jack Kirby και ο John Byrne. Σε γενικές γραμμές πρόκειται για μία ωραία σειρά έξι τευχών που δε χρειάζεται να έχεις προηγούμενες γνώσεις για να καταλάβεις τι γίνεται, ούτε να ξέρεις πολλά για τη μυθολογία των χαρακτήρων. Μία elseworlds ιστορία για το κύκνειο άσμα τεσσάρων ηρώων και το αν το τέλος θα είναι αισιόδοξο ή τραγικό θα το δούμε σε λίγες μέρες :) 

Κι έλεγα πότε θα κάνεις την ανάλυση! Πίστευα ότι θα αργήσει κι άλλο!:lol:

Πολύ ωραία ανάλυση!:clap2:

Πάλι καλά που έχουμε κι εσένα για να παίρνουμε μια μυρουδιά τι θα διαβάσουμε...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  124
  • Reputation:   863
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Τι θα δούμε στον τόμο 50: Fantastic Four Το Τέλος

 

9780785119456.jpg

 

Κάποια στιγμή η Marvel είχε μία ιδέα από αυτές που έχουν αρκετές εκδοτικές και αυτή ήταν να λανσάρουν μία σειρά ιστοριών σε κοινό σύμπαν ή και με κοινό τίτλο, οι οποίες θα αφορούσαν αυτόνομα graphic novels για ήρωες της εταιρείας και θα είχαν την ίδια θεματική. Το έχουμε στη DC με το Earth One, το έχουμε δει και στη Marvel και ένα τέτοιο εγχείρημα είναι το The End. Το The End λοιπόν είναι μια σειρά από κόμικ, τα οποία λαμβάνουν χώρα εκτός του main continuity και ουσιαστικά αφηγούνται την τελευταία ιστορία ενός ήρωα. Έτσι λοιπόν βγήκαν από σειρές έξι τευχών και τριλογίες μέχρι one-shots με τον τίτλο του εκάστοτε ήρωα και δίπλα το The End, το οποίο σήμαινε ότι είναι η τελευταία του ιστορία. Να πούμε εδώ ότι το αποτέλεσμα δεν ήταν πάντα απαισιόδοξο, υπήρχαν σκοτεινές, υπήρχαν και πιο αισιόδοξες ιστορίες.

 

01_03.jpg

 

Ίσως η πιο γνωστή από αυτή τη σειρά ήταν το Fantastic Four: The End ή Fantastic Four Το Τέλος όπως μεταφράστηκε στα ελληνικά και θα αποτελέσει τον τόμο 50 της συλλογής μας. Το σενάριο και το σχέδιο είναι του Alan Davis, ο οποίος ήταν και σχεδιαστής του τόμου του Captain Britain και θα περιέχει έξι τεύχη, άρα μιλάμε για τόμο με τυπικό μέγεθος. Η ιστορία όπως είπαμε εκτυλίσσεται εκτός του κύριου continuity και ουσιαστικά αφορά την τελευταία περιπέτεια των Fantastic Four. Η ομάδα αποφασίζει να διαλυθεί μετά από μία μεγάλη τραγωδία και τα μέλη της αποφασίζουν ο καθένας να χαράξει το δικό του μονοπάτι. Αυτός όμως τους αφήνει εκτεθειμένους σε παλιότερους εχθρούς που βρίσκουν τρόπο να απειλήσουν τη ομάδα, αλλά και ολόκληρο το γαλαξία και έτσι οι F4 επανενώνονται για να αποτρέψουν μία ακόμη τραγωδία από το να συμβεί, ωστόσο αυτή θα είναι και η τελευταία φορά που θα δράσουν μαζί σαν ομάδα.

 

005646uk1.jpg

 

Αν και είναι κόμικ που βγήκε σχετικά κοντά, συγκεκριμένα το 2006, αυτό που έχω δει στο σχέδιο και αυτό που έχω διαβάσει σε αρκετές κριτικές είναι ότι έχει μία 100% retro αισθητική με σύγχρονες τεχνοτροπίες. Ο Davis χρησιμοποιεί πολύ αφηγηματικά μοτίβα και στοιχεία της Silver και Bronze Age των κόμικς αποτίοντας φόρο τιμής και σε κλασικούς δημιουργούς της ομάδας όπως ο Stan Lee, o Jack Kirby και ο John Byrne. Σε γενικές γραμμές πρόκειται για μία ωραία σειρά έξι τευχών που δε χρειάζεται να έχεις προηγούμενες γνώσεις για να καταλάβεις τι γίνεται, ούτε να ξέρεις πολλά για τη μυθολογία των χαρακτήρων. Μία elseworlds ιστορία για το κύκνειο άσμα τεσσάρων ηρώων και το αν το τέλος θα είναι αισιόδοξο ή τραγικό θα το δούμε σε λίγες μέρες :) 

....και είχα την (λανθασμένη) εντύπωση οτι συνδέεται με τον #34 FANTASTIC FOUR - Απόλυτη Δράση. Αν κατάλαβα σωστά αυτό δεν έχει γεγονότα που προηγούνται ή έπονται ; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35390
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  13
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ξέρετε σε ποια σημεία της Αθήνας κυκλοφορούν τη Πέμπτη οι τόμοι?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37723
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  20
  • Reputation:   136
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  977 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

15 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Τι θα δούμε στον τόμο 50: Fantastic Four Το Τέλος

 

9780785119456.jpg

 

Κάποια στιγμή η Marvel είχε μία ιδέα από αυτές που έχουν αρκετές εκδοτικές και αυτή ήταν να λανσάρουν μία σειρά ιστοριών σε κοινό σύμπαν ή και με κοινό τίτλο, οι οποίες θα αφορούσαν αυτόνομα graphic novels για ήρωες της εταιρείας και θα είχαν την ίδια θεματική. Το έχουμε στη DC με το Earth One, το έχουμε δει και στη Marvel και ένα τέτοιο εγχείρημα είναι το The End. Το The End λοιπόν είναι μια σειρά από κόμικ, τα οποία λαμβάνουν χώρα εκτός του main continuity και ουσιαστικά αφηγούνται την τελευταία ιστορία ενός ήρωα. Έτσι λοιπόν βγήκαν από σειρές έξι τευχών και τριλογίες μέχρι one-shots με τον τίτλο του εκάστοτε ήρωα και δίπλα το The End, το οποίο σήμαινε ότι είναι η τελευταία του ιστορία. Να πούμε εδώ ότι το αποτέλεσμα δεν ήταν πάντα απαισιόδοξο, υπήρχαν σκοτεινές, υπήρχαν και πιο αισιόδοξες ιστορίες.

 

01_03.jpg

 

Ίσως η πιο γνωστή από αυτή τη σειρά ήταν το Fantastic Four: The End ή Fantastic Four Το Τέλος όπως μεταφράστηκε στα ελληνικά και θα αποτελέσει τον τόμο 50 της συλλογής μας. Το σενάριο και το σχέδιο είναι του Alan Davis, ο οποίος ήταν και σχεδιαστής του τόμου του Captain Britain και θα περιέχει έξι τεύχη, άρα μιλάμε για τόμο με τυπικό μέγεθος. Η ιστορία όπως είπαμε εκτυλίσσεται εκτός του κύριου continuity και ουσιαστικά αφορά την τελευταία περιπέτεια των Fantastic Four. Η ομάδα αποφασίζει να διαλυθεί μετά από μία μεγάλη τραγωδία και τα μέλη της αποφασίζουν ο καθένας να χαράξει το δικό του μονοπάτι. Αυτός όμως τους αφήνει εκτεθειμένους σε παλιότερους εχθρούς που βρίσκουν τρόπο να απειλήσουν τη ομάδα, αλλά και ολόκληρο το γαλαξία και έτσι οι F4 επανενώνονται για να αποτρέψουν μία ακόμη τραγωδία από το να συμβεί, ωστόσο αυτή θα είναι και η τελευταία φορά που θα δράσουν μαζί σαν ομάδα.

 

005646uk1.jpg

 

Αν και είναι κόμικ που βγήκε σχετικά κοντά, συγκεκριμένα το 2006, αυτό που έχω δει στο σχέδιο και αυτό που έχω διαβάσει σε αρκετές κριτικές είναι ότι έχει μία 100% retro αισθητική με σύγχρονες τεχνοτροπίες. Ο Davis χρησιμοποιεί πολύ αφηγηματικά μοτίβα και στοιχεία της Silver και Bronze Age των κόμικς αποτίοντας φόρο τιμής και σε κλασικούς δημιουργούς της ομάδας όπως ο Stan Lee, o Jack Kirby και ο John Byrne. Σε γενικές γραμμές πρόκειται για μία ωραία σειρά έξι τευχών που δε χρειάζεται να έχεις προηγούμενες γνώσεις για να καταλάβεις τι γίνεται, ούτε να ξέρεις πολλά για τη μυθολογία των χαρακτήρων. Μία elseworlds ιστορία για το κύκνειο άσμα τεσσάρων ηρώων και το αν το τέλος θα είναι αισιόδοξο ή τραγικό θα το δούμε σε λίγες μέρες :) 

Άλλες "The End" ιστορίες είναι με τον Miles Morales, τον Hulk, τη Spider-Girl, τον Iron Man, τον Punisher, τους X-Men και άλλους.... Υπήρχε μέχρι και μία για το σύμπαν της Μάρβελ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37723
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  20
  • Reputation:   136
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  977 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 23/7/2021 στο 2:46 ΜΜ, olyssesmoore είπε:

Ο τόμος 49 "Marvel Origins : Δεκαετία του 1960" έχει χαλαρωμένη την βιβλιοδεσία κι επειδή στο  ? μου έχει υγρασία υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή να ξεκολλήσουν σελίδες. Έτσι έστειλα email αν μπορούν να το αντικαταστήσουν! Και μου απάντησαν θετικά κι ότι γίνεται...:valt: 

Ακόμη τους έστειλα email για τον τρόπο που παραδίδει η ACS τα δέματα,αν δηλωθούν ως "Ανέπαφη αποστολή", και μου απάντησαν ότι θα κοιτάξουν τον τρόπο αποστολής τους...

Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον τρόπο που απαντάνε στα email και ολοκληρώνουν τις αντικαταστάσεις!!! Είναι επαγγελματίες!!! Μπράβο τους!!!:clap2:

Πάντως η δική μου έκδοση ήταν μια χαρά. Επίσης, είμαι κι εγώ πολύ ευχαριστημένος με τον τρόπο που απαντάνε, γιατί είχα στείλει κι εγώ mail για πληροφορίες και πήρα πολύ θετική απάντηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37723
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  20
  • Reputation:   136
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  977 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έκανα μία μικρή έρευνα και ανακάλυψα ότι θα υπάρξει κι άλλο Marvel Origins με ήρωες από τη δεκαετία του '70. Συγκεκριμένα, Spider Woman, Iron Fist, Luke Cage, Ghost Rider, She-Hulk, Nova, Captain Britain και Warlock.

Marvel Ultimate Graphic Novel Collection Classic - Origins The 60's & 70's  | eBay

Επίσης, ποια είναι η γνώμη σας για το Marvel Origins; Εγώ, προσωπικά, το λάτρεψα και χαίρομαι που έβγαλαν και στα ελληνικά τις ιστορίες προέλευσης των υπερ-ηρώων. Είναι μία άξια προσθήκη στη βιβλιοθήκη μου.

Όμως, θυμήθηκα ότι στη δεκαετία του '60 βγήκε και το πρώτο κόμικ με τον Θωρ και τον Δόκτωρ Στρέιντζ. Αργότερα, διαβάζοντας τα λόγια του εκδότη (αυτά που έχει στην αρχή πριν τις ιστορίες), είδα ότι οι ιστορίες τους θα βγουν σε επόμενα τεύχη. Ξέρει κάποιος σε ποια;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 ώρες πριν, Spider Than είπε:

Έκανα μία μικρή έρευνα και ανακάλυψα ότι θα υπάρξει κι άλλο Marvel Origins με ήρωες από τη δεκαετία του '70. Συγκεκριμένα, Spider Woman, Iron Fist, Luke Cage, Ghost Rider, She-Hulk, Nova, Captain Britain και Warlock.

 

Επίσης, ποια είναι η γνώμη σας για το Marvel Origins; Εγώ, προσωπικά, το λάτρεψα και χαίρομαι που έβγαλαν και στα ελληνικά τις ιστορίες προέλευσης των υπερ-ηρώων. Είναι μία άξια προσθήκη στη βιβλιοθήκη μου.

Όμως, θυμήθηκα ότι στη δεκαετία του '60 βγήκε και το πρώτο κόμικ με τον Θωρ και τον Δόκτωρ Στρέιντζ. Αργότερα, διαβάζοντας τα λόγια του εκδότη (αυτά που έχει στην αρχή πριν τις ιστορίες), είδα ότι οι ιστορίες τους θα βγουν σε επόμενα τεύχη. Ξέρει κάποιος σε ποια;

Μακάρι να δούμε και το 70s, αν και έχει σαφώς λιγότερο δημοφιλείς ήρωες. Για την σημείωση του εκδότη σχετικά με τον Θωρ και τον Δρ. Στρέιντζ θα επαναλάβω αυτό που είχα πει και τις προάλλες, προσωπικά ψάχνοντας στην λίστα με τα τεύχη της ξένης συλλογής, δεν βρήκα τόμο που να συμπεριλαμβάνει τις πρώτες εμφανίσεις τους (Journey Into Mystery #83 και Strange Tales #110). Ίσως είχαν σκοπό να τους συμπεριλάβουν κάπου αλλά κάτι να άλλαξε, κι εμείς είδαμε απλά μια μετάφραση της πρόθεσης των ξένων να τους συμπεριλάβουν τότε, όχι κάποια επικαιροποιημένη δήλωση της Hachette ότι "ναι, θα μπουν σίγουρα".

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37723
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  20
  • Reputation:   136
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  977 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

13 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Μακάρι να δούμε και το 70s, αν και έχει σαφώς λιγότερο δημοφιλείς ήρωες. Για την σημείωση του εκδότη σχετικά με τον Θωρ και τον Δρ. Στρέιντζ θα επαναλάβω αυτό που είχα πει και τις προάλλες, προσωπικά ψάχνοντας στην λίστα με τα τεύχη της ξένης συλλογής, δεν βρήκα τόμο που να συμπεριλαμβάνει τις πρώτες εμφανίσεις τους (Journey Into Mystery #83 και Strange Tales #110). Ίσως είχαν σκοπό να τους συμπεριλάβουν κάπου αλλά κάτι να άλλαξε, κι εμείς είδαμε απλά μια μετάφραση της πρόθεσης των ξένων να τους συμπεριλάβουν τότε, όχι κάποια επικαιροποιημένη δήλωση της Hachette ότι "ναι, θα μπουν σίγουρα".

Μάλλον έχεις δίκιο. Έψαξα κι εγώ τα επόμενα τεύχη και δεν βρήκα τόμο που να περιέχει τις ιστορίες. Μάλλον έγινε αυτό που λες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Οσο για την επέκταση της σειράς σε άλλους 60 τόμους (πλησιάζουμε στον 50ο  και δεν έχουμε επίσημη ανακοίνωση) θα ήθελα πολύ να έχω τους επόμενους τίτλους:

1.Wolverine: Old Man Logan

2.Secret Invasion

3.Son of M

4.X-Men: Twilight of the Mutants

5.Shadowland

6.X-Men: Schism

7.The Life and Death of Captain Marvel

8.The Incredible Hulk: This Monster Unleashed

9.Nick Fury: Agent of S.H.I.E.L.D.

10.Ultimate Spider-Man: The Death of Spider-Man

11.Thor: Tales of Asgard

12.Avengers: The Children's Crusade

13.Warlock

14.The Amazing Spider-Man: Spider-Man No More

15.The Mighty Thor: Ragnarok

16.The Avengers: The Korvac Saga

17.Doctor Strange: A Separate Reality

18.Fantastic Four: Doomsday

19.The Amazing Spider-Man: Death of the Stacys

20.Daredevil: Sound and Fury

21.The Avengers: Kree-Skrull War

22.The Amazing Spider-Man: Spider-Island

23.Marvel Origins: The 70s

24.Avengers: Defenders War

25.Ultimate Comics Spider-Man: Who is Miles Morales?

26.Marvel Horror

27.Uncanny Avengers: The Red Shadow

28.Hawkeye: My Life as a Weapon

29.Time Runs Out

30.Spider-Gwen: Greater Power

31.Punisher: On The Road

32.Earth X Saga

33.Onslaught

34.Moon Knight: Lunatic

35.Astonishing X-Men: Life Of X

36.Old Man Hawkeye

 

Δεν με πειράζουν να έρθουν στα ελληνικά πολλές άλλες αδημοσίευτες ιστορίες αλλά οι τίτλοι που ανάφερα είναι ουαου, (Το ξέρω πως είμαι απαιτητικος και δεν γίνεται να τα θέλουμε όλα αλλά κάποιοι από αυτούς τουλάχιστον θα είναι στο ράφι μας).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Τον Άλαν Ντέιβις τον γνώρισα πρώτη φορά στον τόμο #18 του Κάπτεν Μπρίτεν και από τα πρώτα καρέ που είδα αμέσως τον λάτρεψα. Αν όπως λέει και ο @ nikolas12 ο επερχόμενος τόμος αποπνέει έναν αέρα 20ού αιώνα, τότε δηλώνω αρκετά ανυπόμονος για να διαβάσω την τελευταία (θεωρητικά) ιστορία των Τεσσάρων Φανταστικών. Πάντως η αλήθεια είναι ότι έχοντας δει και άλλες δουλειές του Ντέιβις (κυρίως σαν σχεδιαστή) μου έχουν δημιουργηθεί ήδη υψηλές προσδοκίες για τον επερχόμενο τόμο. Λίγο μόνο από το εξώφυλλο δεν μου έκανε καλή σχεδιαστικά εντύπωση η Σούζαν (και αυτό το αναφέρω γιατί συνήθως μου κάνει καλή εντύπωση), αλλά μπορεί να μην έκανε ο Ντέιβις τον σχεδιασμό των εξωφύλλων. Όπως και να 'χει ας κάνω υπομονή δύο μερούλες ακόμα και βλέπω μήπως τελικά αλλάξω γνώμη.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Δεν θα δούμε σήμερα σκαναρισμένο τον νέο τόμο; :crying::sad1: ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΗΓΕ...:Ungry::grr: Ήρεμα ρωτάω...:lmao:

Ή ξανά μπέρδεψα τις μέρες;:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2155
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

16 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

Οσο για την επέκταση της σειράς σε άλλους 60 τόμους (πλησιάζουμε στον 50ο  και δεν έχουμε επίσημη ανακοίνωση) θα ήθελα πολύ να έχω τους επόμενους τίτλους:

1.Wolverine: Old Man Logan

2.Secret Invasion

3.Son of M

4.X-Men: Twilight of the Mutants

5.Shadowland

6.X-Men: Schism

7.The Life and Death of Captain Marvel

8.The Incredible Hulk: This Monster Unleashed

9.Nick Fury: Agent of S.H.I.E.L.D.

10.Ultimate Spider-Man: The Death of Spider-Man

11.Thor: Tales of Asgard

12.Avengers: The Children's Crusade

13.Warlock

14.The Amazing Spider-Man: Spider-Man No More

15.The Mighty Thor: Ragnarok

16.The Avengers: The Korvac Saga

17.Doctor Strange: A Separate Reality

18.Fantastic Four: Doomsday

19.The Amazing Spider-Man: Death of the Stacys

20.Daredevil: Sound and Fury

21.The Avengers: Kree-Skrull War

22.The Amazing Spider-Man: Spider-Island

23.Marvel Origins: The 70s

24.Avengers: Defenders War

25.Ultimate Comics Spider-Man: Who is Miles Morales?

26.Marvel Horror

27.Uncanny Avengers: The Red Shadow

28.Hawkeye: My Life as a Weapon

29.Time Runs Out

30.Spider-Gwen: Greater Power

31.Punisher: On The Road

32.Earth X Saga

33.Onslaught

34.Moon Knight: Lunatic

35.Astonishing X-Men: Life Of X

36.Old Man Hawkeye

 

Δεν με πειράζουν να έρθουν στα ελληνικά πολλές άλλες αδημοσίευτες ιστορίες αλλά οι τίτλοι που ανάφερα είναι ουαου, (Το ξέρω πως είμαι απαιτητικος και δεν γίνεται να τα θέλουμε όλα αλλά κάποιοι από αυτούς τουλάχιστον θα είναι στο ράφι μας).

Μπορώ να σε καθησυχάσω και να σου πω πως ένας από την πρώτη επτάδα θα κυκλοφορήσει σίγουρα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35390
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  13
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Jessica Jones το επόμενο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Ilias είπε:

Μπορώ να σε καθησυχάσω και να σου πω πως ένας από την πρώτη επτάδα θα κυκλοφορήσει σίγουρα!

@ Ilias παρε μας τα μυαλά και συνεχιζε να μεταφραζεις τα κλασικα τα ορθοδοξα. Αναμένουμε no more,  stacys, cpt marvel,  Korvac Saga, days of future past και συζηταμε στη πορεια για τα παρακατω. Δε θελω τσαχπινιές και μα μού, αυτο που σου λεω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2155
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

57 λεπτά πριν, sarkas είπε:

@ Ilias παρε μας τα μυαλά και συνεχιζε να μεταφραζεις τα κλασικα τα ορθοδοξα. Αναμένουμε no more,  stacys, cpt marvel,  Korvac Saga, days of future past και συζηταμε στη πορεια για τα παρακατω. Δε θελω τσαχπινιές και μα μού, αυτο που σου λεω!

Ασ'το πάνω μου. Θα επιληφθώ πάραυτα! Χαχαχα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1292
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Από τα καλύτερα νέα η συνέχιση της σειράς!! Να γράψω και γω ποιους τόμους θα ήθελα να δώ κινούμενος όχι τόσο με κριτήρια αγαπημένου χαρακτήρα όσο με κριτήρια εμφάνισης νέων ιστοριών, χαρακτήρων κτλ:

1. Silver Surfer - New Dawn
2. Nova: Origin
3. Nick Fury: Agent of S.H.I.E.L.D.
4. Rocket Racoon: a Chasing Tail
5. Vision: little Better than a Beast
6. Vision: Little Worse than a Man
7. Punisher: On the Road
8. Old Man Logan: Berserker
9. The Life and Death of Captain Marvel

10. Silver Surfer: Origins

Μάλλον είναι δεδομένη η κυκλοφορία των Siege και 1602 που την μετάφραση τους την έχει έτοιμη η Anubis. Ειδικά για το δεύτερο δεν με χαλάει καθόλου, το θεωρώ all time classic. Αν λάβουμε επίσης υπόψιν ότι μέχρι τον Μάιο του 2023 αναμένουμε ακόμα εννέα ταινίες του MCU, πιστεύω ότι πολλοί τόμοι θα συμπέσουν με την κυκλοφορία της αντίστοιχης ταινίας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Συγνώμη που είμαι εκτός θέματος, αλλά στη Κοριθνο υπάρχει κανένα περίπτερο που να πουλάει αυτή τη σειρά? Λόγω διακοπών το Σ/Κ της γιορτής της 15ης του μηνά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

32 λεπτά πριν, PowerRangers8 είπε:

Συγνώμη που είμαι εκτός θέματος, αλλά στη Κοριθνο υπάρχει κανένα περίπτερο που να πουλάει αυτή τη σειρά? Λόγω διακοπών το Σ/Κ της γιορτής της 15ης του μηνά.

Συνήθως στην επαρχία φέρνουν μετρημένους τους τόμους και όσους ξέρουν ότι πωλούνται... Για αυτό καλό είναι να τους αγοράζεις από ένα συγκεκριμένο περίπτερο-σημείο τύπου.

 

Σημείωση: Πιστεύω ότι αν το παραγγείλεις πριν την κυκλοφορία του θα στο φέρουν. Όμως δεν νομίζω να έρθει γρήγορα ο τόμος με τους Fantastic Four που κυκλοφορεί σήμερα... Από τον επόμενο τόμο μπορεί να το έχεις έγκαιρα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πήρα τον τόμο Fantastic Four:The End κι από ότι βλέπω ξαναεπιστρέψαμε στους λεπτούς τόμους...:sad1:

Καλύτερα γιατί είχα αρχίσει να ανησυχώ μήπως δεν χωρέσει η πρώτη 60άδα σε ένα ράφι...:lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μας απομένουν άλλα δέκα τεύχη που θα ολοκληρωθεί η πρώτη 60αδα τις 17 του Δεκεμβρίου. Αναμένουμε τη επίσημη ανακοίνωση για την επέκταση της σειράς.?

226163373_1208049096289488_1965538596912081995_n.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

1 ώρα πριν, PowerRangers8 είπε:

Μας απομένουν άλλα δέκα τεύχη που θα ολοκληρωθεί η πρώτη 60αδα τις 17 του Δεκεμβρίου. Αναμένουμε τη επίσημη ανακοίνωση για την επέκταση της σειράς.?

226163373_1208049096289488_1965538596912081995_n.jpg

Γιατί δεν έχει δοθεί η επίσημη ανακοίνωση για την επέκταση της σειράς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Ήδη από το πρώτο τευχάκι του τόμου "Fantastic Four: The End" έχω πολλές απορίες, αλλά και μένω έκπληκτος από τα γεγονότα...

Υπάρχουν πολλοί ήρωες...που κανονικά ο τόμος δεν θα έπρεπε να λέγεται Fantastic Four, αλλά "mixed marvel"! Κι εκτός αυτού υπάρχουν πολλοί ήρωες που μου είναι άγνωστοι... Όπως οι Karnak, Γουάιατ, θάντρα...

SPOILER ALERT

Ένα ακόμη απίστευτο γεγονός είναι ότι ο Μπεν Γκριμ αποκτά οικογένεια... αλλά κι ότι μπορεί να ξαναγίνει άνθρωπος! Πώς γίνεται αυτό; Πώς μπορεί να επανέλθει στην ανθρώπινη μορφή;

Ακόμη πώς απέκτησε κόρη ο strange;

 

Υ.Γ. Είναι τόσο πλούσιος ο τόμος που θα το πηγαίνω αργά αργά για να το απολαύσω... 

 

Τόσο λεπτός ε;

 

Ένας τόμος 6 "τευχακιών" είναι κανονικού μεγέθους στη συλλογή,ας πούμε.

 

18 Δεκέμβρη (χωρίς τυχόν φυλακές),απολύομαι.Οπότε η πρώτη εξηντάδα τελειώνει μαζί με την θητεία μου.Ωραία!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

11 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Τόσο λεπτός ε;

 

Ένας τόμος 6 "τευχακιών" είναι κανονικού μεγέθους στη συλλογή,ας πούμε.

 

18 Δεκέμβρη (χωρίς τυχόν φυλακές),απολύομαι.Οπότε η πρώτη εξηντάδα τελειώνει μαζί με την θητεία μου.Ωραία!!

Ναι το ξέρω ότι ένας τόμος 6 "τευχακίων" είναι κανονικού μεγέθους στην συλλογή. Αλλά εξακολουθεί να είναι πολύ λεπτός... Αφού η εικόνα της ράχης δεν χωράει ολόκληρη και καταλαμβάνει χώρο και από την πλευρά του εξωφύλλου!!! Τώρα αν ο δικός μου τόμος θεωρείται κακέκτυπο τί να πω;

Ακόμη έχουμε δει και τόμους 6 "τευχακίων" που είναι πιο χοντρός...

Επεξεργασία από olyssesmoore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

On 30/7/2021 στο 9:18 ΜΜ, olyssesmoore είπε:

Ήδη από το πρώτο τευχάκι του τόμου "Fantastic Four: The End" έχω πολλές απορίες, αλλά και μένω έκπληκτος από τα γεγονότα...

Υπάρχουν πολλοί ήρωες...που κανονικά ο τόμος δεν θα έπρεπε να λέγεται Fantastic Four, αλλά "mixed marvel"! Κι εκτός αυτού υπάρχουν πολλοί ήρωες που μου είναι άγνωστοι... Όπως οι Karnak, Γουάιατ, θάντρα...

SPOILER ALERT

Ένα ακόμη απίστευτο γεγονός είναι ότι ο Μπεν Γκριμ αποκτά οικογένεια... αλλά κι ότι μπορεί να ξαναγίνει άνθρωπος! Πώς γίνεται αυτό; Πώς μπορεί να επανέλθει στην ανθρώπινη μορφή;

Ακόμη πώς απέκτησε κόρη ο strange;

 

Υ.Γ. Είναι τόσο πλούσιος ο τόμος που θα το πηγαίνω αργά αργά για να το απολαύσω...

 

Χωρίς να έχω προλάβει να διαβάσω τον τόμο, ούτε σε εμένα είναι γνωστοί οι χαρακτήρες που ανέφερες. Τώρα όσο αφορά τον Μπεν Γριμμ, το μόνο που γνωρίζω είναι ότι βασικά από πάντα ο χαρακτήρας του "μπορούσε" να αλλάζει όψη από το Πράγμα σε Μπεν Γκριμμ και αντίστροφα όποτε αυτός το επιθυμούσε. Μάλιστα στον τόμο 36 της συλλογής του δεύτερου μέρους των Μυστικών Πολέμων, μας δείχνει σε κάποιο σημείο (νομίζω προς το τέλος) τον Ριντ να το αντιλαμβάνεται αυτό. Αν θυμάμαι καλά νομίζω πως ο Ριντ εξηγεί (στους αναγνώστες) ότι ο λόγος που ο Μπεν δεν μπορεί να αλλάξει όψη κατά βούληση, οφείλεται σε "κάτι ψυχοσωματικό" που αποκτά αυτός όταν μεταμορφώνεται σε Πράγμα για πρώτη φορά. Λογικά στον τόμο 50, αφού και καλά έχουν περάσει πολλά χρόνια, θα έμαθε να το ελέγχει αυτό και επομένως μπορεί να αλλάζει όψη όποτε θέλει.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

On 25/7/2021 στο 4:20 ΜΜ, Yorugosu είπε:

....και είχα την (λανθασμένη) εντύπωση οτι συνδέεται με τον #34 FANTASTIC FOUR - Απόλυτη Δράση. Αν κατάλαβα σωστά αυτό δεν έχει γεγονότα που προηγούνται ή έπονται ; :thinking:

Καμιά σχέση... Στα εξτραδάκια στο τέλος αναφέρεται ότι αυτή η ιστορία μπορεί να την διαβάσει οποιοσδήποτε χωρίς να χρειάζεται να γνωρίζει όλη την ιστορία των Fantastic Four....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Μετά το τέλος της ανάγνωσης του τόμου 50-"Fantastic Four:Το τέλος" μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:

Βλέπουμε στο "Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα" ο Reed Richards και την Sue να έχουν παιδιά και τον Dr.Strange να βρίσκεται περίπου στην ίδια ηλικία με τον Reed και χωρίς να έχει κόρη!Αντίθετα στο "Fantastic Four:Το τέλος" ο Dr.Strange  έχει γεράσει και έχει μια κόρη που είναι περίπου στην ίδια ηλικία με τον Reed! Ακόμη στο "Fantastic Four:Το τέλος" τα παιδιά των Reed και Sue δεν έχουν μεγαλώσει τόσο πολύ... Είτε πριν το συμβάν με τον Doom είτε μετά. Όσο για το μετά σύμφωνα με την ιστορία απλά "έκαναν ένα ταξίδι στο μέλλον" και λογικά για αυτό δεν "πέρασε" ο χρόνος πάνω τους...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Όσον αφορά τον τόμο 50-"Fantastic Four:Το τέλος" πέτυχα το Τζάκποτ!Κι αυτός ο τόμος έχει χαλαρωμένη την βιβλιοδεσία...:valt::lol: Αυτό ήταν το μόνο αρνητικό... Τόσο τυχερός ούτε με το λαχείο μιλάμε!...:lmao:Παρότι δεν έχω χάσει τόμο τόσο συχνά να μου τυχαίνει προβληματικός τόμος δεν μου έχει ξαναγίνει...(Ίσως να φταίει κι η θερμοκρασία...:lol:) Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα που φτάνουμε στο τέλος της πρώτης 60αδας και στην αρχή της δεύτερης και ξέρουν ότι υπάρχει ανταπόκριση δεν τους προσέχουν τόσο τους τόμους;

Πάντως τους έστειλα μήνυμα και μου απάντησαν θετικά ότι θα γίνει η αντικατάστασή του... Το πιο λυπηρό είναι ότι μεγαλώνει η λίστα με τους ελαττωματικούς τόμους....:lol:και φυσικά θα μεγαλώσει το διάστημα που θα μου τους στείλουν...:sad1: Αρχικά ντρεπόμουν να τους στείλω μήνυμα για το συχνό Τζάκποτ κακέκτυπων τόμων... μήπως νομίσουν ότι προξενώ μόνος μου τα ελαττώματα ή ότι τους κοροϊδεύω...(Για αυτό στέλνω και τις φωτογραφίες που το αποδεικνύουν στα email.... Θα τις έβαζα κι εδώ αλλά μόνο σκαναρισμένες φωτογραφίες γίνεται...)

 

Υ.Γ. Μπορεί κάποιοι να δυσανασχετούν που κάνω διαφορετικά ποστ συχνά, αλλά όταν θέλω να ασχοληθώ με διαφορετικό θέμα κάνω την αλλαγή...

Επεξεργασία από olyssesmoore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

15 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Μετά το τέλος της ανάγνωσης του τόμου 50-"Fantastic Four:Το τέλος" μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:

Βλέπουμε στο "Fantastic Four: Ασύλληπτη Παγίδα" ο Reed Richards και την Sue να έχουν παιδιά και τον Dr.Strange να βρίσκεται περίπου στην ίδια ηλικία με τον Reed και χωρίς να έχει κόρη!Αντίθετα στο "Fantastic Four:Το τέλος" ο Dr.Strange  έχει γεράσει και έχει μια κόρη που είναι περίπου στην ίδια ηλικία με τον Reed! Ακόμη στο "Fantastic Four:Το τέλος" τα παιδιά των Reed και Sue δεν έχουν μεγαλώσει τόσο πολύ... Είτε πριν το συμβάν με τον Doom είτε μετά. Όσο για το μετά σύμφωνα με την ιστορία απλά "έκαναν ένα ταξίδι στο μέλλον" και λογικά για αυτό δεν "πέρασε" ο χρόνος πάνω τους...

Η διαφορά ηλικίας εξηγείται επειδή στο "Τέλος" οι Fantastic Four και οι περισσότεροι υπερήρωες χρησιμοποιούν μια τεχνολογία που αυξάνει το προσδόκιμο ζωής ενώ ο Dr. Strange αρνείται να την χρησιμοποιήσει. Το εξηγούσε αυτό κάπου στα δύο πρώτα τεύχη. Λογικά το συμβάν με τον Doom θα συνέβη στο πιο κοντινό μέλλον, γι' αυτό τα παιδιά δεν φαίνονται πολύ μεγαλύτερα. Όσο για την κόρη του Dr. Strange, δεν ξέρω πότε την απέκτησε αλλά μπορεί να είχε γεννηθεί στην "Ασύλληπτη Παγίδα" αλλά να μην εμφανίστηκε ή αναφέρθηκε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.