Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πριν από 1 ώρα, constantinople είπε:

Αν θέλεις απλή γνωριμία ( και όχι σχέση :) ) μπορείς να καταβάσεις από εδώ σε ψηφιακή μορφή τα πρώτα τεύχη ΧΑΟΥΑΡΝΤ ΝΤΑΚ που είχε εκδόσει ο ΚΑΜΠΑΝΑΣ το 1978/9.

 

Αν και δηλώνω περισσότερο φίλος στην έντυπη μορφή των κόμικς, σ' ευχαριστώ για το link. :thanks:

 

Τουλάχιστον θα μου φύγει ο νταλγκάς! :lol:

 

4 λεπτά πριν, Ilias είπε:

Στο Origins θα δεις τις πρώτες εμφανίσεις των πιο διάσημων υπερηρώων της Marvel. Πιο ρετρό δεν έχει!

 

Ό,τι καλύτερο, δηλαδή, για κάποιον που του αρέσουν τα υπερηρωικά, αλλά δεν διαθέτει τις απαραίτητες γνώσεις! :wow: 

 

Σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση! :thanks:

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35028
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   173
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Προσωπικά, καθώς δεν έχω κανένα από τα αναφερόμενα θα ήμουν  πολύ ευχαριστημένος αν επιβεβαιωθούν.
Ελπίζω βέβαια σε συνέχιση της σειράς ώστε να συμπεριληφθούν , αν είναι δυνατό, το Death of Stacy, Dark Phoenix και World War Hulk. Καταλαβαίνω, βέβαια, πως για τα δυο τελευταία θα είχαν πολλοί τις αντιρρήσεις τους (λογικό!).

Απλά εγώ που δεν τα έχω, αν και θέλω να τα πάρω στην παρούσα έκδοση της οξύ, δε μπαίνω στη διαδικασία (ακόμη) μήπως και εκδοθούν στη σειρά.

Γενικά, για να μη βρεθώ σε αυτή τη θέση, προτιμώ τον τελευταίο χρόνο οι αγορές μου από υπερηρωικά εκτός συλλογής να είναι DC

Επεξεργασία από Giagri
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

17 λεπτά πριν, Giagri είπε:

Γενικά, για να μη βρεθώ σε αυτή τη θέση, προτιμώ τον τελευταίο χρόνο οι αγορές μου από υπερηρωικά εκτός συλλογής να είναι DC

 

Μην νομίζεις, κι αυτό είναι ένα ρίσκο. Μπορεί να γλυκαθεί με τα κέρδη η εταιρεία με την Συλλογή Marvel και να ξεκινήσει να κυκλοφορεί και την Συλλογή DC! :P 

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35028
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   173
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

2 λεπτά πριν, Indian είπε:

 

Μην νομίζεις, κι αυτό είναι ένα ρίσκο. Μπορεί να γλυκαθεί με τα κέρδη η εταιρεία με την Συλλογή Marvel και να ξεκινήσει να κυκλοφορεί και την Συλλογή DC! :P 

 

 

:beer5:

 
??? Να σου πω την αλήθεια μακάρι!! Το βλέπω δύσκολο όμως καθώς, καλώς ή κακώς, η Marvel μέσω του MCU έχει μονοπωλήσει το ενδιαφέρον των νεότερων ηλικιών και έχει αναπτύξει πολύ το brand της στους μη ιδιαίτερα εξοικειωμένους, γεγονός που βοηθάει πολύ τέτοιες εκδοτικές ενέργειες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 λεπτό πριν, Giagri είπε:

 
??? Να σου πω την αλήθεια μακάρι!! Το βλέπω δύσκολο όμως καθώς, καλώς ή κακώς, η Marvel μέσω του MCU έχει μονοπωλήσει το ενδιαφέρον των νεότερων ηλικιών και έχει αναπτύξει πολύ το brand της στους μη ιδιαίτερα εξοικειωμένους, γεγονός που βοηθάει πολύ τέτοιες εκδοτικές ενέργειες!

 

Θα συμφωνήσω. :) Η Marvel διαθέτει καλύτερη στρατηγική κι έχει αναπτυχθεί σε όλους τους τομείς της τέχνης γενικότερα. 

 

Βέβαια, τώρα τελευταία και η DC ξεκινάει να αναπτύσσεται κάπως (με τις ταινίες και τις τηλεοπτικές σειρές) γι' αυτό διατηρώ μία επιφύλαξη για την συνέχεια. Αλλά, όπως λες, δεν μπορεί (στην παρούσα κατάσταση) να "χτυπήσει" την Marvel. :) 

 

Μακάρι, βέβαια, να γίνει κάτι τέτοιο, για να έχουμε την χαρά ν' απολαύσουμε και τις ιστορίες του αντίπαλου "στρατοπέδου" σε καλής ποιότητας τόμους! :pray:

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

11 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Κι εγώ φάρσα νόμιζα ήταν στην αρχή.
Αν όντως ισχύει η λίστα τον επόμενο τόμο μου θα τον πάρω σε... 11 εβδομάδες :(
Σε γενικές γραμμές οι επιλογές είναι ψιλοαναμενόμενες, έχει όμως και μερικές εκπλήξεις όπως Spider-Gwen, Jessica Jones κτλ.
Κρίμα πάντως που δεν θα μπει άλλο ρετρό Spider-Man, όπως και το Dark Phoenix Saga.
Τουλάχιστον θα έχουμε το Galactus, αν και αργεί ακόμα.

Εντύπωση πάντως μου κάνει που δεν θα δούμε άλλο Hulk στη συλλογή :thinking:
 

Κι εγώ θα ήθελα κάποιες ιστορίες όπως το Death of Stacy Death of Captain Marvel, Old Man Logan κι μερικές, οι οποίες θα μπορούσαν να είναι στις θέσεις των επανεκδόσεων.

Όσο για το Dark Phoenix Saga υπάρχει ήδη στα ράφια της ΟΞΥ.

Ούτε Hulk, ούτε Iron Man, ούτε μερικούς άγνωστους ήρωες όπως τον Moon Knight + Hawkeye για να τους γνωρίζουμε.

Υπάρχει και η θετική πλευρά,θα έχουμε αυτές τις ιστορίες που ανάφερες, φίλε.

Μερικές φόρες τα πράγματα δεν έρχονται όπως θέλεις. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

To Dark Phoenix Saga απ΄ό,τι κατάλαβα είναι το τελευταίο μέρος ενός μεγάλου run, οπότε θα ήθελα να το διαβάσω στην έκδοση της Hachette που έχει τον πρόλογο "η ιστορία μέχρι τώρα".
Θα με βοηθήσει να μάθω τι προηγήθηκε και να καταλάβω καλύτερα την υπόθεση.
Ενώ στην έκδοση της Οξύ φαντάζομαι ξεκινάει κατευθείαν η ιστορία και θα μου δημιουργηθούν αρκετές απορίες.
Ένας λόγος είναι αυτός. Και ο άλλος φυσικά η τιμή. Στην Οξύ κάνει 20€.
Οπότε αν δεν βγει μέσω Hachette δεν με βλέπω να το παίρνω.
Μόνο αν το πάρει η Πρωτοπορία και κάνει καμιά γενναία έκπτωση τουλάχιστον 25-30%.

Αλλά 20€ για κάτι που οk, θα΄θελα να διαβάσω αλλά δεν καίγομαι κιόλας, δεν τα δίνω :)

 

Το Death of Stacys ή το Spider-Man No More τα ήθελα κι εγώ. Ας ελπίσουμε να μπουν σε περίπτωση που επεκταθεί η σειρά στους 80 τόμους.

 

Όσον αφορά τη λίστα δεν θεωρώ ότι η Argos θα μπορούσε να τρολάρει.
Λογικά είναι έγκυρη.

Ίσως βέβαια αλλάξουν κάποια πράματα στην πορεία.
Για τους Eternals πχ θυμάμαι κι εγώ ότι ο Τσέλιος είχε πει πως δεν θα έμπαιναν στη συλλογή.

Άρα κάτι άλλαξε στoν αρχικό σχεδιασμό.

Αν πάντως η τελική λίστα είναι αυτή, απ΄τους επόμενους 19 τόμους θα πάρω μόνο τους εξής: 47, 48, 56, 58, 59, 60 και ίσως τον 52 :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2175
  • Reputation:   21467
  • Achievement Points:  2214
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

24 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Μόνο αν το πάρει η Πρωτοπορία και κάνει καμιά γενναία έκπτωση τουλάχιστον 25-30%.

Αλλά 20€ για κάτι που οk, θα΄θελα να διαβάσω αλλά δεν καίγομαι κιόλας, δεν τα δίνω

https://www.protoporia.gr/byrne-john-x-men-to-epos-toy-mayroy-foinika-9789604365302.html

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Well η Άργος μας σκότωσε λίγο την κουβεντούλα και το στοιχείο της έκπληξης με τους επόμενους τόμους. Λίγες τις ήξερα, κάποιες δεν είχα ιδέα ότι θα μπουν, σίγουρα πάντως αν δει κανείς όλη την εξηντάδα, ξέρει πως πρόκειται για must ιστορίες που θα έδινες σε κάποιον που θέλει να μπει στα Marvel κόμικ. Μέγα fail η επανέκδοση του Eternals. Ίσως ο μόνος τόμος που δε θα τιμήσω. Επίσης μου αρέσει το αρκετά μεγαλύτερο εύρος της περιόδου που βγήκαν οι ιστορίες έχουμε αρκετές πιο παλιές των 60s και πολλές πιο σύγχρονες, αλλά κυρίως με ενθουσιάζουν οι διαφορετικοί ήρωες όπως η Spider Gwen και ο Ghost Rider που έρχονται στα ελληνικά :) 

 

Τώρα σαν πρόταση προς όλους. Το Marvel Knights Spider-Man τιμήστε το οπωσδήποτε! Όσοι γουστάρετε Spider-Man, Marvel, παίρνετε αποσπασματικά τόμους κτλ, πάρτε το όπως και να 'χει. Σίγουρα στις πέντε αγαπημένες μου Spider-Man ιστορίες και λόγω του ότι είναι ο αγαπημένος μου ήρωας της Marvel έχω διαβάσει αρκετές για να έχω μέτρο σύγκρισης. Το βρήκα εξαντλημένο και το πλήρωσα λίγο πιο κάτω από την τιμή καταλόγου που είχε, αλλά και πάλι μιλάμε για μαγική ιστορία και εννοείται θα την ξανατιμήσω :)Περισσότερη ανάλυση χωρίς spoilers έχω και εδώ. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@nikolas12 Εντάξει, μπορεί να χάθηκε το πλεονέκτημα της έκπληξης (και κατά συνέπεια το ηλεκτρονικό λουκούμι :lol: ), αλλά οι αναλύσεις και οι παρουσιάσεις σου για τον κάθε τόμο παραμένουν απολαυστικές, αναλυτικές κι εύστοχες. ;) 

 

 

:beer5:

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

7 λεπτά πριν, Indian είπε:

@nikolas12 Εντάξει, μπορεί να χάθηκε το πλεονέκτημα της έκπληξης (και κατά συνέπεια το ηλεκτρονικό λουκούμι :lol: ), αλλά οι αναλύσεις και οι παρουσιάσεις σου για τον κάθε τόμο παραμένουν απολαυστικές, αναλυτικές κι εύστοχες. ;) 

 

 

:beer5:

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε Indian και εγώ ξέρεις πόσο μου αρέσουν οι κριτικές σου, αλλά και πολλών παιδιών γιατί τις έχω διαβάσει σχεδόν όλες :D Βέβαια πλέον έχω να διαβάσω τόμο από το Φεβρουάριο, αλλά κάτι θα κάνουμε :lol: Περίμενα χρόνια να έχω επιτέλους το Demon In a Bottle, το Blue και το House of M και εδώ και εβδομάδες βολοδέρνουν και τα τρία στη στοίβα και δεν έχω βρει τον απαιτούμενο χρόνο να διαβάσω και να  γράψω :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@nikolas12 Αυτή η δουλειά θα μας φάει ρε φίλε! :( 

 

Τουλάχιστον εγώ είμαι από τους "τυχερούς", που έχω μεγάλους χρόνους αναμονής κατά την φόρτωση κι έτσι κάθομαι στο φορτηγό και διαβάζω κόμικς! :P 

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

8 ώρες πριν, hudson είπε:

Δεν το είχα δει.
Καλή φάση :cool:
14€ θα μπορούσα να δώσω για το συγκεκριμένο.
Κοίτα που μπαίνω σε σκέψεις τώρα :thinking:
Ήθελα να κάνω μια παραγγελία από Πρωτοπορία κι έψαχνα κάτι να συμπληρώσω τα 30€ για τα δωρεάν μεταφορικά :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υπενθυμίζω για όσους βιάζονται ότι τα επόμενα 20 graphic novels δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμη και μάλλον πως θα ανακοινωθούν μετά από αρκετό καιρό (προς το τέλος της 60άδας φαντάζομαι). Τώρα βέβαια που έχει σπάσει το μονοπώλιο του "Public" και έχουν αρχίσει να φαίνονται μεγαλύτερες εκπτώσεις, ίσως έχει εξαντληθεί μέχρι τότε. Δικό σας το ρίσκο...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2154
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

7 ώρες πριν, Laz33 είπε:


Ήθελα να κάνω μια παραγγελία από Πρωτοπορία κι έψαχνα κάτι να συμπληρώσω τα 30€ για τα δωρεάν μεταφορικά :)

 

Story of my life! Χαχαχαχα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάνω που σκέφτηκα να μπω στο φόρουμ να δω κάποιο νέο για να συνέλθω από αυτά που μόλις διάβασα στην ιστορία του House of Cards M (εντάξει, τελευταίο λογοπαίγνιο που κάνω με τον τίτλο, αλήθεια :)), είδα το ποστ του @PowerRangers8 και δεν ξέρω κατά πού να κάνω. Επειδή είχα να μπω στο φόρουμ από την Πέμπτη αν θυμάμαι καλά, διαβάζοντας τα σχόλια των παιδιών που ακολούθησαν μετά την αποκάλυψη των εναπομείναντων τόμων, περίμενα καρτερικά την στιγμή που θα έβγαινε ο @PowerRangers8 μαζί με τον @nikolas12 και τον @Ilias και θα αποκάλυπταν ότι η καλύτερη Πρωταπριλιάτικη φάρσα γίνεται την ημέρα μετά την Πρωταπριλιά. :lol: Μα τί απίθανα νέα ήταν αυτά!!! :dance::dance::dance: Δηλώνω κατενθουσιασμένος με Second Genesis, Coming of Galactus και Birth of Ultron! Επίσης πολύ καλή επιλογή να δούμε και ιστορίες με γυναίκες πρωταγωνίστριες. Δύο πράγματα που μου έκαναν εντύπωση είναι πως τελικά στην 60άδα θα δούμε αρκετούς τόμους του Σπάιντι (δεν με χαλάει καθόλου αυτό), όπως επίσης και για τις δύο ιστορίες των Τεσσάρων Φανταστικών που δεν περίμενα να έβλεπα στην συλογή (και μάλιστα με μόλις οχτώ τόμους διαφορά). Τέλος, πάλι κάτι που δεν περίμενα, είναι το γεγονός ότι αρκετούτσικες από τις επικείμενες ιστορίες είναι εκτός της original 60άδας. Προχωράμε δυναμικά και ελπίζουμε σε επέκταση της συλλογής! :pray:

 

Υ.Γ.: Κάτι που απλά πιστεύω ότι πρέπει να αναφερθεί, είναι το γεγονός ότι παίζει να είμαστε η πρώτη χώρα παγκοσμίως που κυκλοφόρησε την συλλογή της Χασέτ και δεν συμπεριέλαβε μέσα στην 60άδα την ιστορία του Dark Phoenix.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2175
  • Reputation:   21467
  • Achievement Points:  2214
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πρόσεξα ότι τα "Marvel Knights Spider-Man" στη συλλογή περιλαμβάνουν τα τεύχη 1 ως 8 (1-4 ο πρώτος τόμος και 5-8 ο δεύτερος) ενώ η Anubis είχε βγάλει τα τεύχη 1 ως 12. Εφόσον έχει τη μετάφραση και για τα 9-12

θα μπορούσε να τα βάλει και αυτά, ίσως. Δεν έχω καταλάβει γιατί βγάλαν μόνο τα 8 τεύχη και όχι και τα 12, αφού η ιστορία στα 8 αφήνει αναπάντητα ερωτήματα. Στο κάτω κάτω έχει βγει και ένα Hardcover 300 σελίδων περίπου και με τα 12 τεύχη το 2005 ή 2006, που σημαίνει ότι το πλασάρουν σαν μια ιστορία όλο αυτό.

Ίσως από την άλλη, σκέφτονται κάποια στιγμή να βγάλουν και ένα τρίτο τόμο για να το κλείσουν. 

Είναι πολύ δυνατή ιστορία.

Αξίζει.

 

Υ.Γ  Πάντως για να τα βρω δυσκολεύτηκα πολύ. Έψαχνα για καιρό σε όλα τα βιβλιοπωλεία, κιμιξάδικα, παλαιοβιβλιοπωλεία της Αθήνας, e-shop και τελικά πριν τρία, τέσσερα χρόνια περίπου, ένα τόμο τον βρήκα σε βιβλιοπωλείο της Κέρκυρας και άλλον, της Λάρισας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Καλα αν πανε και εκδωσουν την ιστορια ημιτελη ειναι εντελως dealbraker πιστευω για ατομα που την εχουν ηδη απο Ανουμπις. Προσωπικα, θα μου γλιτωσει 20 ευρω αν συμβει κατι τετοιο, γιατι θα γλιτωσω απο το ψυχαναγκασμο με τετοια πατατα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Στους τόμους που ανακοινώθηκαν υπάρχουν πολλοί που μου είναι άγνωστοι ή αδιάφοροι, οι περισσότεροι όμως είναι διαμάντια. Το Eternals είναι περίεργη επιλογή. Αν ήθελαν ιστορία του Geiman θα μπορούσαν να βάλλουν το 1602, το οποίο αν και είναι επανέκδοση, είναι παλιότερο. Εννοείται πως θα συνεχίσω το αρχικό μου σχέδιο να ολοκληρώσω την συλλογή και εύχομαι να δούμε και την πολυπόθητη επέκταση των 20 τόμων ή και γιατί όχι, μια παρόμοια συλλογή με ιστορίες της DC. :cheers3:

Παρατήρησα ότι η Hatchette ξεκίνησε μια δική της τον Ιανουάριο αλλά αυτή παραπέμπει περισσότερο στην Marvel's Mightiest Heroes Graphic Novel Collection όπου κάθε τεύχος είναι αφιερωμένο σε έναν ήρωα και περιλαμβάνει πολλές άκυρες μικρές ιστορίες από αυτόν. Θα προτιμούσα την συλλογή της Eaglemoss για να είμαι ειλικρινής αλλά και μόνο με την συλλογή της Marvel είμαι ικανοποιημένος.

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

14 ώρες πριν, hudson είπε:

Πρόσεξα ότι τα "Marvel Knights Spider-Man" στη συλλογή περιλαμβάνουν τα τεύχη 1 ως 8 (1-4 ο πρώτος τόμος και 5-8 ο δεύτερος) ενώ η Anubis είχε βγάλει τα τεύχη 1 ως 12. Εφόσον έχει τη μετάφραση και για τα 9-12

θα μπορούσε να τα βάλει και αυτά, ίσως. Δεν έχω καταλάβει γιατί βγάλαν μόνο τα 8 τεύχη και όχι και τα 12, αφού η ιστορία στα 8 αφήνει αναπάντητα ερωτήματα. Στο κάτω κάτω έχει βγει και ένα Hardcover 300 σελίδων περίπου και με τα 12 τεύχη το 2005 ή 2006, που σημαίνει ότι το πλασάρουν σαν μια ιστορία όλο αυτό.

Ίσως από την άλλη, σκέφτονται κάποια στιγμή να βγάλουν και ένα τρίτο τόμο για να το κλείσουν. 

Είναι πολύ δυνατή ιστορία.

Αξίζει.

 

Υ.Γ  Πάντως για να τα βρω δυσκολεύτηκα πολύ. Έψαχνα για καιρό σε όλα τα βιβλιοπωλεία, κιμιξάδικα, παλαιοβιβλιοπωλεία της Αθήνας, e-shop και τελικά πριν τρία, τέσσερα χρόνια περίπου, ένα τόμο τον βρήκα σε βιβλιοπωλείο της Κέρκυρας και άλλον, της Λάρισας.

 

Ωχ, ξενέρωσα τώρα με το Marvel Knights Spider-Man.
Το θεωρούσα σίγουρη αγορά. Πλέον δεν ξέρω τι θα κάνω αν είναι να βγει ανολοκλήρωτη η ιστορία :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55391
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

8 min ago , Laz33 said:

Ωχ, ξενέρωσα τώρα με το Marvel Knights Spider-Man.
Το θεωρούσα σίγουρη αγορά. Πλέον δεν ξέρω τι θα κάνω αν είναι να βγει ανολοκλήρωτη η ιστορία :thinking:

 

E καλά, έτσι κι αλλιώς δεν έχεις πάρει και πολλούς τόμους, οπότε δυο πάνω δυο κάτω δεν θ'αλλάξει και τίποτα! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Μισό λεπτό, ανολοκλήρωτη με ποια έννοια; Γιατί η ίδια σειρά έχει άλλα 12 τεύχη που δεν βγήκαν ποτέ ούτε απο Anubis, όπως πχ έχει και το New X-Men άλλα τόσα. Οι περισσότερες ιστορίες της συλλογής ειναι μέρη κάποιου run με πολλά παραπάνω τεύχη. Δυστυχώς η συλλογή παει με βάση τα ξένα collected editions που αντί για 6 τεύχη, είχαν 4, και γι'αυτό αυτή η παράλειψη στο Marvel Knights. Ξενερα σίγουρα αλλά πιστεύω δύσκολα θα βρει κάποιος τις ελληνικές εκδόσεις για να έχει και τα 12 τεύχη. Φαντάζομαι όμως ότι είναι το κλασικό που γίνεται σε διάφορους τόμους της συλλογής, λύνεται η κεντρική υποθεση και αφήνει κάποια ερωτήματα για το μέλλον, για να επιλυθούν στα επόμενα τευχη. Δεν νομίζω δηλαδή να σε αφήνει τελείως ξεκρέμαστο με μια λειψή ιστορία. Ας με διορθώσει όποιος το έχει διαβάσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

28 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Μισό λεπτό, ανολοκλήρωτη με ποια έννοια; Γιατί η ίδια σειρά έχει άλλα 12 τεύχη που δεν βγήκαν ποτέ ούτε απο Anubis, όπως πχ έχει και το New X-Men άλλα τόσα. Οι περισσότερες ιστορίες της συλλογής ειναι μέρη κάποιου run με πολλά παραπάνω τεύχη. Δυστυχώς η συλλογή παει με βάση τα ξένα collected editions που αντί για 6 τεύχη, είχαν 4, και γι'αυτό αυτή η παράλειψη στο Marvel Knights. Ξενερα σίγουρα αλλά πιστεύω δύσκολα θα βρει κάποιος τις ελληνικές εκδόσεις για να έχει και τα 12 τεύχη. Φαντάζομαι όμως ότι είναι το κλασικό που γίνεται σε διάφορους τόμους της συλλογής, λύνεται η κεντρική υποθεση και αφήνει κάποια ερωτήματα για το μέλλον, για να επιλυθούν στα επόμενα τευχη. Δεν νομίζω δηλαδή να σε αφήνει τελείως ξεκρέμαστο με μια λειψή ιστορία. Ας με διορθώσει όποιος το έχει διαβάσει.

 

Η συγκεκριμένη ιστορία αν τη θες με αρχή, μέση και τέλος είναι 12 τευχών. Δηλαδή ήταν τρία arcs των τεσσάρων τευχών, τα Down Among the Dead Men, Venomous και The Last Stand, αλλά ουσιαστικά αφορούν μια κεντρική ιστορία που έτρεχε πίσω από όλα. Τα 12 τεύχη ήταν γραμμένα από τον Mark Millar και σχεδιασμένα από τον Terry Dodson. Ο τίτλος Marvel Knights Spider-Man πράγματι συνεχίζεται από άλλους δημιουργούς που ξεκινούν από το τεύχος 13, η ουσία ωστόσο στα πρώτα 12 είναι ότι δε μιλάμε για ένα run δημιουργών με ξεχωριστές ιστορίες, αλλά για μια ιστορία 12 τευχών που παρουσιάζεται σπαστά στα 3 προαναφερθέντα arcs. Και όντως αν δε φέρουν τα τελευταία τέσσερα στα ελληνικά θα είναι ανολοκλήρωτη, ιδίως από συναισθηματικής απόψεως, γιατί έχει τρομερό κλείσιμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2175
  • Reputation:   21467
  • Achievement Points:  2214
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Παραθέτω έναν διάλογο από την προ τελευταία σελίδα του 8ου τεύχους.

 

Spoiler

image.thumb.jpeg.a228b2205bb506929cf8db50354cb68d.jpeg

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Εντάξει με πείσατε...

 

#ReleaseTheAnubisCut με τα 12 τεύχη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Οπότε εγώ που έχω μόνο τον δεύτερο τόμο από την Anubis, να μην τον χαρίσω ε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2175
  • Reputation:   21467
  • Achievement Points:  2214
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

4 λεπτά πριν, thor77 είπε:

Οπότε εγώ που έχω μόνο τον δεύτερο τόμο από την Anubis, να μην τον χαρίσω ε;

Σε περίπτωση που δεν βγουν όλα τα τεύχη από τη Hachette, αγγελία στο γνωστό site με τιμή εκκίνησης τα 500 ευρώ. Αν δε φτάσει το 1000 δεν πουλάω.:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

20 ώρες πριν, hudson είπε:

Πρόσεξα ότι τα "Marvel Knights Spider-Man" στη συλλογή περιλαμβάνουν τα τεύχη 1 ως 8 (1-4 ο πρώτος τόμος και 5-8 ο δεύτερος) ενώ η Anubis είχε βγάλει τα τεύχη 1 ως 12. Εφόσον έχει τη μετάφραση και για τα 9-12

θα μπορούσε να τα βάλει και αυτά, ίσως. Δεν έχω καταλάβει γιατί βγάλαν μόνο τα 8 τεύχη και όχι και τα 12, αφού η ιστορία στα 8 αφήνει αναπάντητα ερωτήματα. Στο κάτω κάτω έχει βγει και ένα Hardcover 300 σελίδων περίπου και με τα 12 τεύχη το 2005 ή 2006, που σημαίνει ότι το πλασάρουν σαν μια ιστορία όλο αυτό.

Ίσως από την άλλη, σκέφτονται κάποια στιγμή να βγάλουν και ένα τρίτο τόμο για να το κλείσουν. 

Είναι πολύ δυνατή ιστορία.

Αξίζει.

 

Αν πάμε με βάση τους δύο τόμους των New Χ-ΜΕΝ της Χασέτ, που δεν περιλάμβαναν ένα τεύχος Annual (το οποίο από ότι είπαν τα παιδιά που το έχουν από την Ανούμπις, υπήρχε στην αντίστοιχη έκδοση), τότε και οι τόμοι του Σπάιντερ-Μαν δεν θα περιλαμβάνουν τα τέσσερα τελευταία τεύχη που αναφέρθηκαν. Μπορεί να ισχύει αυτό που είπε ο @hudson, ότι τα τεύχη #9-12 τα κρατάνε για μελλοντική έκδοση.

 

Πάντως και να τα εκδώσουν τελικά, πώς θα το κάνουν, από την στιγμή που τα arcs όπως αναφέρατε είναι χωρισμένα σε τέσσερα μέρη; Να βάλουν τα τέσσερα τελευταία τεύχη στον δεύτερο τόμο (συνολικά αυτός δηλαδή να έχει τα τεύχη #5-12); Να τα "σπάσουν" και να βάλουν στο πρώτο τόμο τα τεύχη #1-6 και στον δεύτερο τα τεύχη #7-12 (για αριθμητική ισορροπία); Ναι αλλά έτσι δεν αφήνουν το δεύτερο arc "σπασμένο" σε δύο τόμους; Λογικά αν προχωρήσουν στην έκδοση των τευχών #9-12, μάλλον θα προτιμήσουν την πρώτη λύση, παρότι στους δύο τόμους θα δημιουργηθεί αριθμητική ανισορροπία (τέσσερα τεύχη ο πρώτος, έξι τεύχη ο δεύτερος). Ό,τι και να γίνει πάντως, μακάρι η εκδοτική να κάνει τα μαγικά της και να μας δώσει και τα δώδεκα τεύχη. :pray:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

1 ώρα πριν, kaneda είπε:

 

Αν πάμε με βάση τους δύο τόμους των New Χ-ΜΕΝ της Χασέτ, που δεν περιλάμβαναν ένα τεύχος Annual (το οποίο από ότι είπαν τα παιδιά που το έχουν από την Ανούμπις, υπήρχε στην αντίστοιχη έκδοση), τότε και οι τόμοι του Σπάιντερ-Μαν δεν θα περιλαμβάνουν τα τέσσερα τελευταία τεύχη που αναφέρθηκαν. Μπορεί να ισχύει αυτό που είπε ο @hudson, ότι τα τεύχη #9-12 τα κρατάνε για μελλοντική έκδοση.

 

Πάντως και να τα εκδώσουν τελικά, πώς θα το κάνουν, από την στιγμή που τα arcs όπως αναφέρατε είναι χωρισμένα σε τέσσερα μέρη; Να βάλουν τα τέσσερα τελευταία τεύχη στον δεύτερο τόμο (συνολικά αυτός δηλαδή να έχει τα τεύχη #5-12); Να τα "σπάσουν" και να βάλουν στο πρώτο τόμο τα τεύχη #1-6 και στον δεύτερο τα τεύχη #7-12 (για αριθμητική ισορροπία); Ναι αλλά έτσι δεν αφήνουν το δεύτερο arc "σπασμένο" σε δύο τόμους; Λογικά αν προχωρήσουν στην έκδοση των τευχών #9-12, μάλλον θα προτιμήσουν την πρώτη λύση, παρότι στους δύο τόμους θα δημιουργηθεί αριθμητική ανισορροπία (τέσσερα τεύχη ο πρώτος, έξι τεύχη ο δεύτερος). Ό,τι και να γίνει πάντως, μακάρι η εκδοτική να κάνει τα μαγικά της και να μας δώσει και τα δώδεκα τεύχη. :pray:

Κι εγώ ελπίζω να δούμε ολόκληρη την ιστορία. Λαμβάνοντας όμως υπόψη πως δεν υπάρχει τρίτος τόμος στην συλλογή του εξωτερικού και ότι ο δεύτερος είναι και ο τελευταίος της εξηντάδας, το θεωρώ σχεδόν αδύνατο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τελικά φαίνεται ότι οι πληροφορίες μας είναι σωστές, καθώς η διαφήμιση του επόμενου τόμου θα φιλοξενεί την ιστορία "The Ultimates - Εθνική Ασφάλεια". :) 

 

Βέβαια, τώρα που το σκέφτομαι, ξέραμε από το πρώτο μέρος ότι η ιστορία θα έμπαινε στον τόμο #43. :shit2:

 

Παραθέτω κι εδώ την φωτογραφία του επόμενου εξώφυλλου.

 

IMG_20210407_181656.thumb.jpg.c036ae083bea753f9f9747b3504c7483.jpg

 

 

:beer5:

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.