Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

On 1/3/2021 στο 6:03 ΜΜ, Valtasar είπε:

Μπορεί να είναι και η πρώτη μου ανάρτηση εδώ... :lol: 

 

Από τη πηγή λοιπόν μερικά νέα που σίγουρα ενδιαφέρουν κάποιους....

 

Η σειρά πάει καλά (παραπάνω από το αναμενόμενο) και θα κλείσει σίγουρα τους 60 τόμους. Υπάρχει πιθανότητα να επεκταθεί άλλους 20, όταν το μάθουμε με σιγουριά (προς το τέλος της 60άδας), θα είστε οι πρώτοι που θα το μάθετε.

 

Όποιοι έχετε χάσει (ή μετανιώσει που δεν πήρατε) προηγούμενα τεύχη, μπορείτε να τα βρείτε ΕΔΩ.

 

Σχετικά με μελλοντικά τεύχη, μείνετε συντονισμένοι, θα έχουμε νέα σύντομα :)

 

17 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Επειδή δε θέλω να ανοίξω πολύ την κάνουλα των πληροφοριών, θα αναφέρω μόνο αυτό: Ξέρουμε κάποιους από τους επόμενους τόμους. Μέσα στο ΣΚ ή αρχές της επόμενης εβδομάδας θα βγει το ποια ιστορία θα αφορά ο τόμος 41 και θα συνοδεύεται από μικρό αφιερωματάκι δια χειρός μου. Μέχρι τότε θα σας βγάλω μια ψηφοφορία με το ποιος νομίζετε ότι μπορεί να είναι με πιθανές επιλογές (μπορεί βέβαια να σας τρολάρω και να μη βάλω τον τόμο 41 :lol:)

 

Aπό εκεί και πέρα, αφού κυκλοφορεί ο κάθε τόμος, σε ανύποπτο χρονικό σημείο θα ανεβαίνει το ποιος θα είναι ο επόμενος :) Υπάρχουν κι άλλα πραγματάκια στα σκαριά, αλλά δε μπορώ να επεκταθώ :) Nα θυμάστε πως αυτό που έγινε, δηλαδή να γνωρίζουμε πλέον τόμους, να έχουμε επίσημη πληροφόρηση κτλ, έγινε λόγω της αγάπης, των κριτικών, των σχολίων και της ποιότητας των συζητήσεων από τα μέλη της κοινότητας του GC για τη συλλογή της Marvel και όχι μόνο, οπότε συνεχίζουμε όλοι μαζί δυναμικά :)

 

Εξαιρετικά τα νέα που μάθαμε από τον @Valtasar και τον @nikolas12! :dance::dance::dance: Μακάρι να πάνε όλα καλά και η συλλογή να επεκταθεί και μετά τους 60 τόμους... :pray: ή τους 80. ;)@nikolas12 λυπήσου μας και μην μας τρολάρεις, εκτός βέβαια και αν βάλεις κάποιον άλλον από τους προσεχείς τόμους! :lmao:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

8 ώρες πριν, Alkis30 είπε:

Παιδιά γνωρίζει κανείς αν πρόκειται να κυκλοφορήσει και το Secret Wars II (του 1985) στη συλλογή  ? Οι τόμοι 30 και 36 ήταν το 1ο μέρος, θα ήθελα να δω και το ΙΙ. 

 

Δεν υπάρχει στην Αγγλική συλλογή την οποία η Ελληνική ακολουθεί (ή οποιαδήποτε άλλη έκδοση της συλλογής) και δεν πιστεύω να βγει.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

On 2/3/2021 στο 9:34 ΠΜ, Mandrake είπε:

Δε θα με χαλούσε να έβλεπα ένα "Onslaught" σε τέτοια έκδοση! Είναι επιπλέον υλικό όμως και είναι σε 4 τόμους (έχει πολύ παραπάνω υλικό), οπότε ας μην κάνω όνειρα...

σ ευχαριστώ για τον Beyonder

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

34 λεπτά πριν, SPAWN είπε:

σ ευχαριστώ για τον Beyonder

 

Αυτό που πρέπει ως ουσία να "κρατήσεις", είναι ότι

 

Spoiler

Οι Beyonders του δίτομου της "Anubis" είναι η πραγματική φυλή, εκείνοι έφτιαξαν Κοσμικούς Κύβους που διαπότισαν με την ενέργειά τους και "τους έστειλαν" ως πείραμα και οι ίδιοι αυτοί Κύβοι σε κάποιο χρονικό διάστημα θα αναπτύσσονταν σε κάποια όντα. Κάποιοι των οποίων η ενέργεια δεν είχε προηγουμένως εξαντληθεί, βεβαίως... Η περίπτωση Molecule Man & Beyonder ήταν ένα "ατύχημα" όπου η ίδια όμως ενέργεια αντί να έρθει πρωτύτερα με τη μορφή Κύβου, πέρασε λόγω του πειράματος στο πολυσύμπαν και δημιούργησε από τη μία τον 1ο Beyonder, ο οποίος δε γνώριζε με ακρίβεια τη φυσιολογία του και παράλληλα έδωσε δυνάμεις στον Molecule Man. Οι υπόλοιποι Molecule Men που σχηματίστηκαν ένας για κάθε σύμπαν, ήταν επόμενο πείραμα των θεοτήτων εκείνων στη σύγχρονη, πλέον, εποχή. Τα ακριβή κίνητρά τους δεν πρέπει να αναφέρονται σε καμιά ιστορία, περισσότερο σαν "παιχνίδι" το έβλεπαν. Δεν έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες που σχετίζονται όμως και δε γνωρίζω περισσότερα. Θα βοηθούσε να δεις τις σαρώσεις τευχών "Σπάιντερ Μαν", εάν δεν έχεις τα τεύχη του Καμπανά, με το "Secret Wars II"! Εκεί θα έβλεπες τι γνώσεις είχε αποκομίσει γυρίζοντας κάθε διάσταση του πολυσύμπαντος, ποιο είναι το πραγματικό μέγεθος της δύναμής του σε σχέση με άλλες οντότητες του πολυσύμπαντος και τι κίνητρο είχε για να κάνει αυτά που έκανε. Υποθέτω ότι παρόμοιο κίνητρο είχε και η φυλή του μελλοντικά με πολύ πιο επιθετικό τόνο, όμως, απόλυτα καταστροφικό.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35028
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   173
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Αρχικά, συγνώμη για το, σχετικά, off-topic...

Περίπου 18 μήνες μετά και με, σε λίγες μέρες, 40 τόμους να έχουν ήδη εκδοθεί, θέλω να πω ότι η σειρά αυτή ήταν η αιτία της εγγραφής μου στο forum. Έκτοτε, αν και σχεδόν ποτέ δε γράφω (είναι και ο πιτσιρικάς απαιτητικός τώρα που άρχισε να περπατάει) συνδέομαι καθημερινά και οποίος ελεύθερος χρόνος υπάρχει κατά τη διάρκεια της ημέρας καταναλώνεται στην ανάγνωση διαφόρων  topics του forum, κυρίως σε αυτά αφιερωματικού χαρακτήρα. 
Υπηρξε επίσης αφορμή να ξεσκονίζω όλα τα παλιότερα κόμικς ( και ... Κόμιξ ) που είχα στην βιβλιοθήκη, να συμπληρώσω κάποιες συλλογές που είχαν μείνει στη μέση (πχ Λούκι Λουκ), να αποκτήσω κάποια τα οποία ήθελα χρόνια ( πχ Sin City) και να ανακαλύψω νέα (κυρίως BD). 
Αναζωπύρωσε, κοινώς, ένα χόμπι που τα προηγούμενα  χρόνια είχα παραμελήσει αρκετά! Μέσα στους δύσκολους, για όλους μας, τελευταίους μήνες με βοήθησε να ξεχνιέμαι, ποτε στην Earth-616, ποτε στη Λιμνουπολη, ποτε σε ένα μικρό Γαλατικό χωριό...

Όλα τα παραπάνω, τα έγραψα, με μόνη αφορμή τα μηνύματα τα οποία αναφέρονται στην επερχόμενη, θέλω να ελπίζω, επέκταση της σειράς και που με έκαναν να νιώσω και πάλι το συναίσθημα και τη λαχτάρα του... “είναι Παρασκευή παππού, πάμε στο περίπτερο για Μίκι Μαους και Ποπάι;;”

 

Επεξεργασία από Giagri
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

2 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Αυτό που πρέπει ως ουσία να "κρατήσεις", είναι ότι

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Οι Beyonders του δίτομου της "Anubis" είναι η πραγματική φυλή, εκείνοι έφτιαξαν Κοσμικούς Κύβους που διαπότισαν με την ενέργειά τους και "τους έστειλαν" ως πείραμα και οι ίδιοι αυτοί Κύβοι σε κάποιο χρονικό διάστημα θα αναπτύσσονταν σε κάποια όντα. Κάποιοι των οποίων η ενέργεια δεν είχε προηγουμένως εξαντληθεί, βεβαίως... Η περίπτωση Molecule Man & Beyonder ήταν ένα "ατύχημα" όπου η ίδια όμως ενέργεια αντί να έρθει πρωτύτερα με τη μορφή Κύβου, πέρασε λόγω του πειράματος στο πολυσύμπαν και δημιούργησε από τη μία τον 1ο Beyonder, ο οποίος δε γνώριζε με ακρίβεια τη φυσιολογία του και παράλληλα έδωσε δυνάμεις στον Molecule Man. Οι υπόλοιποι Molecule Men που σχηματίστηκαν ένας για κάθε σύμπαν, ήταν επόμενο πείραμα των θεοτήτων εκείνων στη σύγχρονη, πλέον, εποχή. Τα ακριβή κίνητρά τους δεν πρέπει να αναφέρονται σε καμιά ιστορία, περισσότερο σαν "παιχνίδι" το έβλεπαν. Δεν έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες που σχετίζονται όμως και δε γνωρίζω περισσότερα. Θα βοηθούσε να δεις τις σαρώσεις τευχών "Σπάιντερ Μαν", εάν δεν έχεις τα τεύχη του Καμπανά, με το "Secret Wars II"! Εκεί θα έβλεπες τι γνώσεις είχε αποκομίσει γυρίζοντας κάθε διάσταση του πολυσύμπαντος, ποιο είναι το πραγματικό μέγεθος της δύναμής του σε σχέση με άλλες οντότητες του πολυσύμπαντος και τι κίνητρο είχε για να κάνει αυτά που έκανε. Υποθέτω ότι παρόμοιο κίνητρο είχε και η φυλή του μελλοντικά με πολύ πιο επιθετικό τόνο, όμως, απόλυτα καταστροφικό.

 

τα σπαιντερ μαν τα χω ολα αποθηκευμενα στον αδελφο μου αλλα ειναι δυσκολο να τα διαβασω χαχα , το μπερδεψαν πολυ παντως , βαζω τον ματαφραστη και διαβαζω καποιες φορες για τους ηρωες πραγματα που δεν ξερω αλλα για τον Beyonder ηταν ακαταλαβίστικα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33884
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, Giagri είπε:

Αρχικά, συγνώμη για το, σχετικά, off-topic...

Περίπου 18 μήνες μετά και με, σε λίγες μέρες, 40 τόμους να έχουν ήδη εκδοθεί, θέλω να πω ότι η σειρά αυτή ήταν η αιτία της εγγραφής μου στο forum. Έκτοτε, αν και σχεδόν ποτέ δε γράφω (είναι και ο πιτσιρικάς απαιτητικός τώρα που άρχισε να περπατάει) συνδέομαι καθημερινά και οποίος ελεύθερος χρόνος υπάρχει κατά τη διάρκεια της ημέρας καταναλώνεται στην ανάγνωση διαφόρων  topics του forum, κυρίως σε αυτά αφιερωματικού χαρακτήρα. 
Υπηρξε επίσης αφορμή να ξεσκονίζω όλα τα παλιότερα κόμικς ( και ... Κόμιξ ) που είχα στην βιβλιοθήκη, να συμπληρώσω κάποιες συλλογές που είχαν μείνει στη μέση (πχ Λούκι Λουκ), να αποκτήσω κάποια τα οποία ήθελα χρόνια ( πχ Sin City) και να ανακαλύψω νέα (κυρίως BD). 
Αναζωπύρωσε, κοινώς, ένα χόμπι που τα προηγούμενα  χρόνια είχα παραμελήσει αρκετά! Μέσα στους δύσκολους, για όλους μας, τελευταίους μήνες με βοήθησε να ξεχνιέμαι, ποτε στην Earth-616, ποτε στη Λιμνουπολη, ποτε σε ένα μικρό Γαλατικό χωριό...

Όλα τα παραπάνω, τα έγραψα, με μόνη αφορμή τα μηνύματα τα οποία αναφέρονται στην επερχόμενη, θέλω να ελπίζω, επέκταση της σειράς και που με έκαναν να νιώσω και πάλι το συναίσθημα και τη λαχτάρα του... “είναι Παρασκευή παππού, πάμε στο περίπτερο για Μίκι Μαους και Ποπάι;;”

 

 

Υπέροχο πόστ! Σιγά σιγά θα γίνεις και πιο ενεργός και μετά θα αρχίσεις να παίρνεις διάφορα κόμικ που διαβάζεις καλά λόγια εδώ μέσα και μέχρι να το καταλάβεις θα έχεις 4 βιβλιοθήκες με κόμικ σπίτι και έναν μπόμπιρα να στα τραβάει!!!:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 41: Οίκος του Μ

 

51ZbQlZtj4L._SX333_BO1,204,203,200_.jpg

 

Αρχικά να αναφέρω ότι ήθελα η αποκάλυψη να γίνει σήμερα το πρωί, αλλά δυστυχώς όσο ενεργοί κι αν δείχνουμε κάποιοι στο φόρουμ, κάποιες φορές μας χτυπάει η κανονική ζωή και η δουλειά την πόρτα και δεν έχουμε χρόνο ούτε να πάμε για μεσημεριανό φαγητό οπότε κάποια πράγματα που είχαμε προγραμματίσει αναβάλλονται για αργότερα :) Ευτυχώς τώρα που γύρισα και είχα λίγο χρόνο, μπορώ να γράψω για τον τόμο 41.

 

Οι περισσότεροι ανέμεναν το Marvel Zombies, αλλά τελικά η νέα κυκλοφορία θα είναι το House of M, το οποίο θα μεταφραστεί σε Οίκος του Μ. Ωραία μετάφραση για μένα. Επίσης σύμφωνα με τα μέλη του φόρουμ ήταν το δεύτερο στην ψηφοφορία για τον τόμο 41, άρα δίνουμε ένα μπράβο στους 8 που μάντεψαν σωστά.

 

Στο σενάριο βρίσκουμε τον πολιούχο της συλλογής Brian Michael Bendis και στο σχέδιο τον Olivier Coipel που τον έχουμε ξαναδεί στον έβδομο τόμο, Thor: Αναγέννηση. Έτρεξε για 8 τεύχη από τον Ιούνιο έως το Νοέμβριο του 2005, ωστόσο για την πλήρη κατανόηση της πλαισιώνεται από έναν μεγάλο αριθμό από tie-ins.

 

Csh8FmJek22oYYm3sKfUFb.jpg

 

Συνδέεται ως ένα βαθμό με το Planet X από τους X-Men του Grant Morrison (έχουμε δει δύο ιστορίες του στη συλλογή, αλλά όχι τη συγκεκριμένη ιστορία) και το Avengers Disassembled του Bendis (τόμος 27 της συλλογής). Επηρεασμένη από όσα συνέβησαν με τους X-Men στη Genosha και στους Avengers, η Wanda Maximoff, κόρη του Magneto, γνωστή και ως Scarlet Witch προσπαθεί να ξαναδημιουργήσει μία νέα πραγματικότητα, η οποία μοιάζει ουτοπική.

 

Σε αυτήν οι μεταλλαγμένοι ζουν εξουσιάζοντας τους ανθρώπους και πολλοί ήρωες όπως ο Spider-Man, o Cyclops, o Gambit και πολλοί άλλοι έχουν μια τελείως διαφορετική ζωή, ενώ και η Scarlet Witch με τον Quicksilver, τον Magneto, την Polarisκ και τα παιδιά της Wanda που είναι οι δίδυμοι William και Thomas έχουν σχηματίσει το House of Magnus που εξουσιάζει αυτή τη νέα πραγματικότητα, η οποία μοιάζει να έχει αντικαταστήσει τα όσα ξέραμε στο κύριο σύμπαν της Marvel. Ωστόσο όλο αυτό το χάος που έχει προκληθεί, αρχίζει σιγά σιγά και αποδομεί τη δομή της ίδιας της πραγματικότητας με αποτέλεσμα το σύμπαν της Marvel να μην είναι ποτέ ξανά το ίδιο.

 

House_of_M_Vol_1_1_Joe_Quesada_Variant_Textless.jpg

 

Αυτός ο τόμος θα ήθελα να βγει πριν το Wandavision που σαν σειρά το House of M αποτέλεσε βασική επιρροή της, ιδίως ως προς το γεγονός ότι η Wanda αλλάζει την πραγματικότητα προκειμένου να νιώσει καλύτερα μετά τα όσα της συνέβησαν. Ωστόσο και απευθείας μετά το τέλος της σειράς, δεν το βρίσκω καθόλου κακό, μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ενθουσιασμένος που θα το δούμε επιτέλους στα ελληνικά, γιατί είναι μία από τις πολύ δυνατές ιστορίες του Bendis και αποτελεί συνδετικό ιστό τόσο των New X-Men του Grant Morrison όσο και των New Avengers. Αυτός λοιπόν θα είναι ο τόμος 41 της συλλογής της Marvel, συγγνώμη σε όσους τον περίμεναν νωρίτερα, αλλά ψιλοπνίγομαι αυτές τις μέρες, οι επόμενοι ωστόσο τόμοι θα ανεβαίνουν σε ανύποπτα σημεία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Πολύ ωραία νέα! :mafia: Συμβαδίζει και με το WandaVision που έκλεισε πρόσφατα.
 

Επίσης είναι ο 6ος Bendis στην συλλογή. :lol:

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Nικολα, σ ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση και τις πολυ χρησιμες παραπλευρες πληροφοριες για τις ιστοριες. Ανυπομονω να αγορασω τον συγκεκριμενο τομο, τον περιμενα χρονια στα ελληνικα οπότε θα μπει με πολυ μεγαλη χαρα στη συλλογη μου :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12005
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  23
  • Reputation:   218
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

SUPERRRRRRRR. ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΜΟ ΑΥΤΟ......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν έχω καμία επαφή με την συγκεκριμένη ιστορία, οπότε κι εγώ είμαι από εκείνους που ανυπομονούν να την διαβάσουν. :mafia:

 

Ευχαριστούμε @nikolas12! :thanks:

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πείτε μου πως είναι η Μαρτιάτικη Πρωταπριλιά!!!  Ο 41ο τόμος είναι το House of M ????? Τώρα που ολοκληρώθηκε η σειρά WandaVision??? Άντε,το περιμένω εδώ και 15 χρόνια στα ελληνικά!!:xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Τρομερά νέα και όντως πολύ ωραία συγκυρία μετά το WandaVision. Λέγαμε για το timing της Hachette αλλά εδώ δεν τα κατάφεραν και άσχημα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

7 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

...όντως πολύ ωραία συγκυρία μετά το WandaVision

 

Επειδή το άκουσα συχνά αυτό κι επειδή έχω στις άμεσες προτεραιότητές μου να δω το Wandavision, τώρα που ολοκληρώθηκε ο πρώτος κύκλος, λέτε να δω πρώτα την σειρά και μετά να διαβάσω το κόμικ ή το ανάποδο? :thinking:

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

12 λεπτά πριν, Indian είπε:

 

Επειδή το άκουσα συχνά αυτό κι επειδή έχω στις άμεσες προτεραιότητές μου να δω το Wandavision, τώρα που ολοκληρώθηκε ο πρώτος κύκλος, λέτε να δω πρώτα την σειρά και μετά να διαβάσω το κόμικ ή το ανάποδο? :thinking:

 

 

:beer5:

Δεν είναι ο πρώτος αλλά ο αυτοτελές κύκλος. Το φινάλε θα συνδέσει κατευθείαν στη ταινία Doctor Strange 2. Δεν έχει σημασία αν διαβάζεις πρώτα το κόμικ ή ανάποδα. Απόλαυσε τη σειρά μέχρι να πιάσεις το κόμικ σε 2 εβδομάδες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

2 λεπτά πριν, PowerRangers8 είπε:

Απόλαυσε τη σειρά μέχρι να πιάσεις το κόμικ σε 2 εβδομάδες.

 

Μάλλον αυτό θα κάνω! :thanks:

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

  

Θα βγω άλλη μια φορά off-topic για να πω πέντε κουβέντες ακόμη στον φίλο Spawn και το κλείνω εδώ. Ακολουθούν κάποια spoilers που αφορούν τον Beyonder, οπότε καλό θα ήταν να το αποφύγετε όσοι δεν έχετε διαβάσει το δίτομο "Secret Wars" της "Hachette":

 

2 λεπτά πριν, SPAWN είπε:

τα σπαιντερ μαν τα χω ολα αποθηκευμενα στον αδελφο μου αλλα ειναι δυσκολο να τα διαβασω χαχα , το μπερδεψαν πολυ παντως , βαζω τον ματαφραστη και διαβαζω καποιες φορες για τους ηρωες πραγματα που δεν ξερω αλλα για τον Beyonder ηταν ακαταλαβίστικα


 

Spoiler

Υπάρχουν σαρωμένα ήδη εδώ μέσα αν δεν κάνω λάθος και μπορείς να τα διαβάσεις απ' τον υπολογιστή σου. Από κει και πέρα δεν είναι μπερδεμένα, εγώ τα έκανα να δείχνουν έτσι διότι έπρεπε να σου στριμώξω ένα σωρό καταστάσεις σε 3 παραγράφους και ίσως "δε μου βγήκε" καλά. Σε γενικές γραμμές της "Marvel Comics" ονομάζεται πολυσύμπαν (multiverse) επειδή υπάρχουν πολλά εναλλακτικά σύμπαντα με ένα βασικό, την Earth-616. Στην "DC Comics" έχουμε άλλο πολυσύμπαν και γενικότερα όλα τα σύμπαντα και πολυσύμπαντα των διαφόρων εκδοτικών οίκων υπάρχουν σε ένα μεγαλύτερο σύνολο που λέγεται omniverse (ας πούμε θα μεταφραζόταν ως "παντοσύμπαν" αν υπήρχε αυτή η λέξη ή τέλος πάντων "σύμπαν των πάντων"). Οι Beyonders δεν ανήκουν στο πολυσύμπαν της Marvel αλλά έξω από αυτό και δεν είχαν τρόπο να περάσουν μέσα σε αυτό λόγω φυσικών εμποδίων και της φυσιολογίας τους. Μπορούσαν όμως με κάποιον τρόπο να επικοινωνήσουν με άλλα όντα από το πολυσύμπαν, να κάνουν συμμαχίες, να τάξουν πληρωμές για να τους υπηρετήσουν, να στείλουν μέρος της ενέργειάς τους, ακόμη και να κατασκευάσουν συσκευές ή φυλές μέσα στο πολυσύμπαν χωρίς να έχουν οι ίδιοι εκεί φυσική παρουσία. Το πως και γιατί όμως δε μας το εξηγεί κάποιος. Όταν κάποια γεγονότα λοιπόν κατάφεραν ν' ανοίξουν κάποιες σχισμές, που είτε είχαν να κάνουν με πειράματα, είτε από φυσικές διεργασίες του σύμπαντος (η γκρίζα οπή των Skrull), τότε έπεφταν κάπως τα φυσικά αυτά φράγματα και υπήρχε η δυνατότητα να παρατηρήσουν καλύτερα ή και να εισχωρήσουν απ' αυτές σε μεγαλύτερη κλίμακα. Μπορούσαν οι ίδιοι να υπάρξουν και στο πολυσύμπαν.

 

Από κει και πέρα, φαντάσου παντοδύναμα πλάσματα που δεν υπολογίζουν τη Ζωή (όχι τη Λάσκαρη!) και απλώς θέλουν να πειραματιστούν και να "παίξουν" με το καινούργιο παιχνίδι που βρήκανε. Ή που για κάποιο δικό τους λόγο, από ένα καπρίτσιο, θέλουν να καταστρέψουν και να επανεκκινήσουν τα πάντα, επειδή δεν τους αρέσουν ή για να δουν απλά ότι μπορούν να το κάνουν. Που είναι περίεργοι να δουν το αποτέλεσμα του πειράματός τους. Φαντάσου τους ως αντίστοιχους των Celestials (που τους γνωρίζεις υποθέτω!), οι οποίοι είναι δημιουργοί ζωής στο σύμπαν και υπεύθυνοι για την εξέλιξη της ζωής στη Γη και σε εκατοντάδες άλλους κόσμους, σε μεγαλύτερη κλίμακα. Οι πλανήτες, τα ηλιακά συστήματα, οι γαλαξίες και το κάθε σύμπαν, είναι παιχνίδια που έχουν στα χέρια τους και κάνουν δοκιμές. Δεν τους ενδιαφέρει τι θα γίνει μετά εφόσον δεν επηρεάζει τη δική τους ύπαρξη & πραγματικότητα. Ο 1ος λοιπόν Beyonder ήταν ένα "ελαττωματικό παιδί" της φυλής αυτής, όπως το αποκαλούν οι ίδιοι περιγράφοντάς τον έτσι με μια έννοια που μπορεί κάποιος θνητός να κατανοήσει. Τα υπόλοιπα πλάσματα όπως Kosmos, Maker, Kubik & Shaper of Worlds, που ανέφερα, δε μας ενδιαφέρουν για να καταλήξουμε στα γεγονότα του τελευταίου "Secret Wars". Απλώς τους ανέφερα επιγραμματικά επειδή δρουν συμπληρωματικά στο να κατανοήσει κανείς περισσότερο τι είναι οι Κοσμικοί Κύβοι (όντα στην ουσία και όχι απλώς καθαρή ενέργεια) και τι οι Beyonders, τίποτε παραπάνω, τίποτε παρακάτω. Τα γεγονότα που οδηγούν σ' εκείνο το event (το δίτομο της "Anubis") δεν αφορούν τις οντότητες αυτές.

 

Εντάξει, θεϊκές οντότητες & αφηρημένες έννοιες πέρα από κάθε φαντασία και τέτοιες ιστορίες είναι δύσκολο να αποτυπωθούν σε εικόνα. Ίσως είναι πιο εύκολο σε ένα βιβλίο και όπου βγάλει τον καθένα η φαντασία του. Υπάρχουν μέσα πολλά παράδοξα όπως πλάσματα τα οποία επιβάλλεται να συμμετέχουν αλλά δε συμμετείχαν (π.χ. που είναι ο δημιουργός του πολυσύμπαντος (ο One-Above-All), όταν εκείνο καταστρέφεται ολοσχερώς; ), οπότε μην προσπαθείς με ορθολογισμό να δεις για ποιο λόγο έγιναν τα γεγονότα αυτά. Έπρεπε να γίνει αλλαγή στην εκδοτική για να προσελκύσουν νέο κοινό, σε ένα νέο πολυσύμπαν. Τελεία! Κάποιοι φαν εκεί έξω παραλληλίζουν τους Beyonders με τους ίδιους τους σεναριογράφους της εκδοτικής, ουσιαστικά, που όταν έχουν αποφασίσει να κάνουν μια μεγάλη αλλαγή στην ατζέντα της εταιρίας μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα όντα αυτά για να το αιτιολογήσουν σεναριακά, όπως έγινε τώρα. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33884
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πρέπει να αναφέρω εδώ τη μεγάλη προσπάθεια που κάνουν καποια επιφανή μέλη του φόρουμ να μας εντάξουν στο κλίμα των υπερηρωικων εμάς τους πιο άσχετους.  

 

Η συλλογή σιγά σιγά ΟΡΘΩΣ πάει σε μονοπάτια για πιο μυημένους. Γίνεται πιο δυσκολη η παρακολούθηση για εμάς τους πιο άσχετους. Θέλει χρόνο χρήμα και όρεξη να πεις ότι για να διαβάσω αυτό το House of M πρέπει να έχω background καμιά δεκαριά τόμους. Εγώ σιγά σιγά πια γίνομαι πάρα πολύ επιλεκτικός. Πήρα μια τεράστια τζούρα (περίπου 25 τομών) και τώρα κάπου αράζω στα κυβικά μου. Είναι φοβερά νέα (για τα οποία ήμουν σίγουρος) ότι η συλλογή συνεχίζεται και χαιρομαι γιατί θα δω και άλλους τόμους που θα πάρω τελικά και που για μένα θα είναι είτε Spiderman είτε καμία παλιά κλασική ιστορία. Αρκεί να μην έχει μπερδεμένους κοσμους πολλούς ήρωες και να μην έχει τεράστιες απαιτησεις σε background. Αφού και η τελευταία ιστορία των XMEN κάπου άρχισε να ξεφεύγει και ήθελε να έχεις διάφορες γνώσεις από άλλες ιστορίες για να καταλάβεις τι παίζει πιο πρίν. Αυτό στερει την χαρά στους πιο rookies σαν και μένα. 

Πάντως το Spiderman Blue που διαβάζω τώρα είναι μια χαρά!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

22 ώρες πριν, Giagri είπε:

Αρχικά, συγνώμη για το, σχετικά, off-topic...

Περίπου 18 μήνες μετά και με, σε λίγες μέρες, 40 τόμους να έχουν ήδη εκδοθεί, θέλω να πω ότι η σειρά αυτή ήταν η αιτία της εγγραφής μου στο forum. Έκτοτε, αν και σχεδόν ποτέ δε γράφω (είναι και ο πιτσιρικάς απαιτητικός τώρα που άρχισε να περπατάει) συνδέομαι καθημερινά και οποίος ελεύθερος χρόνος υπάρχει κατά τη διάρκεια της ημέρας καταναλώνεται στην ανάγνωση διαφόρων  topics του forum, κυρίως σε αυτά αφιερωματικού χαρακτήρα. 
Υπηρξε επίσης αφορμή να ξεσκονίζω όλα τα παλιότερα κόμικς ( και ... Κόμιξ ) που είχα στην βιβλιοθήκη, να συμπληρώσω κάποιες συλλογές που είχαν μείνει στη μέση (πχ Λούκι Λουκ), να αποκτήσω κάποια τα οποία ήθελα χρόνια ( πχ Sin City) και να ανακαλύψω νέα (κυρίως BD). 
Αναζωπύρωσε, κοινώς, ένα χόμπι που τα προηγούμενα  χρόνια είχα παραμελήσει αρκετά! Μέσα στους δύσκολους, για όλους μας, τελευταίους μήνες με βοήθησε να ξεχνιέμαι, ποτε στην Earth-616, ποτε στη Λιμνουπολη, ποτε σε ένα μικρό Γαλατικό χωριό...

Όλα τα παραπάνω, τα έγραψα, με μόνη αφορμή τα μηνύματα τα οποία αναφέρονται στην επερχόμενη, θέλω να ελπίζω, επέκταση της σειράς και που με έκαναν να νιώσω και πάλι το συναίσθημα και τη λαχτάρα του... “είναι Παρασκευή παππού, πάμε στο περίπτερο για Μίκι Μαους και Ποπάι;;”

 

 

Εμφανίστηκε άλλος ένας συντοπίτης που αγοράζει τους τόμους, λοιπόν! Τέτοια ν' ακούω και να μη μένει τίποτε στα περίπτερά μας! Να χαίρεσαι τον μπόμπιρα και καλά διαβάσματα! :beer5:

 

18 ώρες πριν, christs είπε:

Nικολα, σ ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση και τις πολυ χρησιμες παραπλευρες πληροφοριες για τις ιστοριες. Ανυπομονω να αγορασω τον συγκεκριμενο τομο, τον περιμενα χρονια στα ελληνικα οπότε θα μπει με πολυ μεγαλη χαρα στη συλλογη μου :spidey_yeah_that:

 

17 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

Πείτε μου πως είναι η Μαρτιάτικη Πρωταπριλιά!!!  Ο 41ο τόμος είναι το House of M ????? Τώρα που ολοκληρώθηκε η σειρά WandaVision??? Άντε,το περιμένω εδώ και 15 χρόνια στα ελληνικά!!:xm:

 

Μια απ' τα ίδια παιδιά... Απ' το 2008 περιμένω να διαβάσω τη συγκεκριμένη ιστορία που μου είχε εξιστορήσει στο περίπου ένας συμφοιτητής & φίλος απ' την Αθήνα, όταν είχαμε ακόμη τηλεφωνική επαφή. Οι άλλες ιστορίες εκδόθηκαν τα επόμενα χρόνια μέχρι σήμερα ("Civil War: Εμφύλιος Πόλεμος", "Παγκόσμιος Πόλεμος Χαλκ", "The Incredible Hulk: Πλανήτης Χαλκ", "Captain America: Στρατιώτης του Χειμώνα", "Fallen Son: Ο Θάνατος του Κάπτεν Αμέρικα", "Avengers: Διάλυση"), οπότε είχε μείνει το "House of M" και άλλη μία με τον Κόμη Νεφάρια που δεν περιμένω βέβαια ότι θα εκδοθεί ποτέ. Έτσι..για να κλείσω μ' εκείνες τις ιστορίες που ήθελα από τότε να διαβάσω.

 

Φίλε Indian, θα πρότεινα να διαβάσεις και το "Avengers: Διάλυση" ΠΡΙΝ, για να έχεις μια καλύτερη εικόνα για το "House of M"! Σε ότι αφορά τη διαδικτυακή σειρά "WandaVision", θα πρότεινα να παρακολουθήσεις πρώτα τη σειρά "Agents Of S.H.I.E.L.D.", διότι στο κλείσιμο θα καταλάβεις πολύ περισσότερα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

19 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Σε ότι αφορά τη διαδικτυακή σειρά "WandaVision", θα πρότεινα να παρακολουθήσεις πρώτα τη σειρά "Agents Of S.H.I.E.L.D.", διότι στο κλείσιμο θα καταλάβεις πολύ περισσότερα...

Συγνώμη αλλά η σειρά Agents Of S.H.I.E.L.D. που κολλάει στο WandaVision? Η πρώτη ανήκει στη ABC ενώ η δεύτερη ξέρετε που. Αν αναφέρεις το ''μαύρο πράγμα'' (χωρίς σποιλερ) δεν ξέρω αν θα έχει σχέση με αυτό το WandaVision λόγω της διαφορετικής εμφάνισης/παρουσίασης. Παρακολούθησα τη τελευταία σεζόν του S.H.I.E.L.D. με δυνατό ζόρι για να μάθω το φινάλε που τελικά απογοήτευση ήταν πολύ!Τουλάχιστον προτιμώ το φινάλε του WandaVision απο του S.H.I.E.L.D. .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, PowerRangers8 είπε:

Συγνώμη αλλά η σειρά Agents Of S.H.I.E.L.D. που κολλάει στο WandaVision? Η πρώτη ανήκει στη ABC ενώ η δεύτερη ξέρετε που. Αν αναφέρεις το ''μαύρο πράγμα'' (χωρίς σποιλερ) δεν ξέρω αν θα έχει σχέση με αυτό το WandaVision λόγω της διαφορετικής εμφάνισης/παρουσίασης. Παρακολούθησα τη τελευταία σεζόν του S.H.I.E.L.D. με δυνατό ζόρι για να μάθω το φινάλε που τελικά απογοήτευση ήταν πολύ!Τουλάχιστον προτιμώ το φινάλε του WandaVision απο του S.H.I.E.L.D. .

 

Θα σου απαντήσω με spoilers σε περίπτωση που κάποιοι δεν την έχουν παρακολουθήσει ακόμη:

 

Spoiler

Ναι, αναφέρομαι στο Darkhold, όπως πολύ σωστά "επεσήμανες". Δε ξέρω στην Earth-199999 τι ρόλο βαράει, αλλά αν το "ξεδιπλώσουν" απ' αυτά που υπάρχουν στην Earth-616, θα δούμε "παπάδες"! Καταρχήν η Scarlet Witch και το Darkhold έχουν προϊστορία. Την είχε διαφθείρει στο παρελθόν μέσω του μάγου Mordred (γιος της Morgana όπως γνωρίζουμε λίγο πολύ όλοι κι απ' την Μυθολογία του Κάμελοτ), ο οποίος την είχε δελεάσει, σε μια περιπέτεια που αφορούσε τους Εκδικητές για να την κάνει υπηρέτρια του Χθων και να της δώσει μεγάλη δύναμη. Εδώ το ταιριάζουν διαφορετικά πλέον και το σχετίζουν με το House of M, αντί να βάλουν μέσα ενδεχομένως τον Mephisto και τον Master Pandaemonium. Εντάξει, πάλι με δαιμονικές οντότητες έχει να κάνει η ιστορία, "δένει" καλά όταν αναφέρει η Agatha Harkness ότι έχει ένα κεφάλαιο για την Scarlet Witch το Darkhold (επομένως σχετίζει και τον Χθων (αν και ακόμη δεν έχει αναφερθεί ως ο συγγραφέας του βιβλίου, αν δεν απατώμαι) και τη Χαοτική Μαγεία με την Κόκκινη Μάγισσα). Κανένας απ' αυτούς τους δαίμονες/αρχιδαίμονες δεν έχει παρουσιαστεί στο "MCU" μέχρι στιγμής (μονάχα ο Mephisto με τον γιο του στην κινηματογραφική ταινία "Elektra", με ανθρώπινη μορφή, που δεν ανήκει όμως στο "MCU"!), επομένως αφού η φύση του βιβλίου δεν αλλοιώνεται κι εφόσον υπάρχει πολύ παλαιότερη σχέση με την Scarlet Witch στην Earth-616, γίνεται πιο βατό και για τους παλαιούς αναγνώστες.

 

Το Darkhold λοιπόν είναι πανάρχαιο και το έχει δημιουργήσει ένας απ' τους Elder Gods, ο Χθων, ο οποίος το έγραψε προτού αυτοεξοριστεί από τη Γη για να γλυτώσει από τον Demogorge. Ο τελευταίος κυνηγούσε να σκοτώσει όλους τους διεφθαρμένους Elder Gods που κυριαρχούσαν τη Γη (οι πρώτοι κάτοικοί της επί της ουσίας) πριν 4 δισεκατομμύρια χρόνια. Δυστυχώς ο 3ος κύκλος του "Runaways" δεν έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά κι έτσι δεν τον έχω παρακολουθήσει... Κάπου είχα διαβάσει όμως ότι το Darkhold αναφέρεται κι εκεί μέσα (άλλωστε, εμφανίζεται η Μοργκάνα, η οποία είχε στην κατοχή της το Darkhold στην Earth-616, μιας και υπήρξε υπηρέτρια του Χθων!), η σειρά συνδέεται με το "Cloak & Dagger" (εισάγονται οι πρωταγωνιστές εκείνου, μάλιστα), οπότε "δένουν" πολλά απ' αυτά μεταξύ τους για ότι έρχεται ν' ακολουθήσει κινηματογραφικά και τηλεοπτικά! Επομένως, όποιος δεν τα παρακολουθεί όλα, είναι καταδικασμένος να "χάνει" ενδιάμεσες πληροφορίες και θα βρίσκεται σε σύγχυση σε ότι αφορά αντικείμενα δύναμης ή οντότητες.

 

Όσο για το "κλείσιμο του "Agents Of S.H.I.E.L.D.", αφού γνωρίζεις βρε φίλε ότι απέσυραν ότι σειρά υπήρχε σε οποιοδήποτε κανάλι για να προωθήσουν το επερχόμενο "Disney+" και το κουβεντιάζουμε εδώ μέσα πολύ καιρό τώρα! :) Τουλάχιστον είχαν την αξιοπρέπεια να δώσουν ένα κλείσιμο και όχι να μείνουμε με το λιλί στο χέρι, όπως συνέβη με άλλες σειρές. Οπότε άκυρη η σύγκριση...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

εσυ μια χαρα τα λες και σε ευχαριστω και παλι. προτιμουσα το τελος αλλα lost στο secret wars II. γουσταρα σαν χαρακτηρα με ανθρωπινη μορφη τον Beyonder Ηταν για την εποχη και την τοτε ηλικια μου πολυ μπροστα. και τα αλλα μπροστα ειναι αλλα νοιωθω σαν τη γιαγια μου που τις δειχνεις smart κινητο αχαχα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, SPAWN είπε:

εσυ μια χαρα τα λες και σε ευχαριστω και παλι. προτιμουσα το τελος αλλα lost στο secret wars II. γουσταρα σαν χαρακτηρα με ανθρωπινη μορφη τον Beyonder Ηταν για την εποχη και την τοτε ηλικια μου πολυ μπροστα. και τα αλλα μπροστα ειναι αλλα νοιωθω σαν τη γιαγια μου που τις δειχνεις smart κινητο αχαχα

 

Όσο "μάστορες" κι αν είναι οι εκάστοτε σεναριογράφοι και σκιτσογράφοι, δε μπορούν να απεικονιστούν σωστά τέτοιου μεγέθους και τέτοιων εννοιών ιστορίες. Κανείς μας δε μπορεί να χωρέσει στο μυαλό του τι ακριβώς συμβαίνει όταν καταργούνται οι νόμοι της φυσικής με το ανοιγοκλείσιμο ενός ματιού ή με το χτύπημα δυο δακτύλων όπου στιγμιαία καταστρέφονται χιλιάδες γαλαξίες. Είναι κάτι αδιανόητο. Γι' αυτό και λέγεται Επιστημονική Φαντασία άλλωστε! Επιστρατεύουμε όσες γνώσεις διαθέτουμε, μας βοηθά λίγο το σκίτσο (εν προκειμένω, διότι στα βιβλία χρησιμοποιούμε μονάχα τη φαντασία μας καθώς κυλά το κείμενο), τα περισσότερα όμως απλώς τα φανταζόμαστε και το μόνο βέβαιο είναι ότι θα μείνουμε με απορίες. Γι' αυτό είχα γράψει και στο "Dark Phoenix Saga" ότι το κινηματογραφικό ωχριούσε μπροστά στην πραγματική ιστορία των κόμικς ή το πως πήρε το εξωγήινο συμβιωτικό ο Spider-Man στην 3η κινηματογραφική πατάτα του Sam Reimi. Δε μπορούν να απεικονιστούν "σωστά" ότι εφέ κι αν χρησιμοποιήσεις. Γιατί, μήπως έχει καμία σχέση αυτό που έκανε ο Thanos με το Γάντι της Αιωνιότητας κινηματογραφικά μ' αυτό που διαβάζουμε στην κλασική ιστορία; Υπάρχουν όμως τα πλάσματα αυτά, επιβάλλεται να έχουμε και Κοσμικές ιστορίες σε ένα sci-fi/fantasy πολυσύμπαν όπου οτιδήποτε μπορεί να συμβεί και απλώς απολαμβάνουμε την ιστορία και φυσικά τα μηνύματα που εξακολουθεί να περνά περί αυτοθυσίας, περί συντροφικότητας κτλ. Κάπως έτσι λοιπόν αισθανόμαστε όλοι φίλε μου... :) Εντάξει, σε όσους δεν αρέσει η επιστημονική φαντασία μπορεί ν' ακούσεις να τα κριτικάρουν ως ανοησίες. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Χωρίς τη Φαντασία, όμως, ο άνθρωπος θα είχε μείνει να σκαλίζει το χώμα για βολβούς και θα έμενε ακόμα στις σπηλιές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ωραίος ο Οίκος του Μ,να τον ευχαριστηθείτε!!!

Εγώ θα πάρω τον τόμο 40 New X-Men Αυτοκρατορική Εισβολή (αν προλάβω) και μετά τα υπόλοιπα τεύχη θα τα αφήσω στο έλεος της οικογένειάς μου.

 

Με πήραν τηλέφωνο σήμερα το μεσημέρι για να μου πουν πως παρουσιάζομαι στο Στρατό στις 18 Μαρτίου.

 

Ναι,με πήραν τηλέφωνο μόνο μία εβδομάδα πριν παρουσιαστώ για να μου το πουν.....

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
  • Like 13
  • Μπέρδεμα 1
  • Λύπη 1
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έμαθα ποιος θα είναι ο 42ος τόμος.
Σας τον αποκαλύπτω πριν με προλάβει ο @nikolas12 :)
 

 

Spoiler

sss.thumb.PNG.3a8e18f054b18b73606d6024ced131de.PNG
                   
                   :P

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

49 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Ωραίος ο Οίκος του Μ,να τον ευχαριστηθείτε!!!

Εγώ θα πάρω τον τόμο 40 New X-Men Αυτοκρατορική Εισβολή (αν προλάβω) και μετά τα υπόλοιπα τεύχη θα τα αφήσω στο έλεος της οικογένειάς μου.

 

Με πήραν τηλέφωνο σήμερα το μεσημέρι για να μου πουν πως παρουσιάζομαι στο Στρατό στις 18 Μαρτίου.

 

Ναι,με πήραν τηλέφωνο μόνο μία εβδομάδα πριν παρουσιαστώ για να μου το πουν.....

 

 

αρχείο λήψης.jpg

 

Μήτσο ελπίζω τουλάχιστον να μπαίνεις συχνά κι εδώ και να μη χάσεις επαφή με τη συλλογή. Έχω γράψει ένα κειμενάκι για τη θητεία μου, αλλά θα μπορούσα να γράψω βιβλίο για το πριν μπω. Πιο συγκεκριμένα ήξερα από τις αρχές του 2017 που μπήκα ότι το Νοέμβρη θα παρουσιαστώ, προγραμμάτισα όλη τη ζωή μου τότε (το να βρω μια δουλειά μέσω πανεπιστημίου, να κρατήσω σχέσεις για να με πάρουν μετά τη θητεία, το να τελειώσω με το πτυχίο ενώ δούλευα full time) και παρ' όλα αυτά ποτέ δεν είσαι προετοιμασμένος για το τι θα συναντήσεις και για το αν θα περάσεις καλά ή όχι. Σίγουρα δε θα ήθελα μόλις μια εβδομάδα να προετοιμαστώ. Το καλό να ξέρεις είναι ότι μπαίνεις σε καλή ηλικία, είδα 28άρηδες στο κέντρο να καταρρέουν ψυχολογικά επειδή είχαν κάνει διδακτορικά και δούλευαν σε εταιρείες για να πάνε εκεί να τους στάζουν τα εικοσάχρονα από ΣΜΥ. Δες το σαν εμπειρία, θα έχει κακές στιγμές, αλλά θα έχει και τη φάση του. Και όπως είπα ελπίζω να σε βλέπουμε εξίσου συχνά κι εδώ.

 

@Laz33 Κλαίω ρε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

46 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Με πήραν τηλέφωνο σήμερα το μεσημέρι για να μου πουν πως παρουσιάζομαι στο Στρατό στις 18 Μαρτίου.

 

Έλα, μην αγχώνεσαι. Θα περάσει χωρίς να το καταλάβεις. :) 

 

Εντύπωση, πάντως, μου έκανε ο τρόπος και το timing της ενημέρωσης. :thinking: Πήρες το χαρτί στα χέρια σου ή μήπως κάποιος φίλος σου σου κάνει πλάκα? :P 

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

25 λεπτά πριν, Indian είπε:

 

Έλα, μην αγχώνεσαι. Θα περάσει χωρίς να το καταλάβεις. :) 

 

Εντύπωση, πάντως, μου έκανε ο τρόπος και το timing της ενημέρωσης. :thinking: Πήρες το χαρτί στα χέρια σου ή μήπως κάποιος φίλος σου σου κάνει πλάκα? :P 

 

 

:beer5:

 

Όχι με πήραν τηλέφωνο από το Αστυνομικό Τμήμα του Δήμου μου,το έλεγξα και είναι επίσημο.Αύριο θα πάω από εκεί να πάρω το χαρτί.

Για τώρα,δεν νοιώθω κάτι παρά μόνο απογοήτευση με την μέρα που μου το είπαν.  :lol:  

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

52 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Ωραίος ο Οίκος του Μ,να τον ευχαριστηθείτε!!!

Εγώ θα πάρω τον τόμο 40 New X-Men Αυτοκρατορική Εισβολή (αν προλάβω) και μετά τα υπόλοιπα τεύχη θα τα αφήσω στο έλεος της οικογένειάς μου.

 

Με πήραν τηλέφωνο σήμερα το μεσημέρι για να μου πουν πως παρουσιάζομαι στο Στρατό στις 18 Μαρτίου.

 

Ναι,με πήραν τηλέφωνο μόνο μία εβδομάδα πριν παρουσιαστώ για να μου το πουν.....

 

 

Και μη ξεχάσεις να εφοδιαστείς με τα κατάλληλα έντυπα πριν μπεις!:

 

1. "Το Φανταράκι"

2. "Σωφεράκι" (αυτά τα είχε και ο @Indian στη θητεία του και από κει επηρρεάστηκε για το μελλοντικό του επάγγελμα!)

3. "Μπαλαδόρος"

4. "12 Μήνες Θητεία"

5. "Η Στρατιωτική Θητεία Απ' το Α ως το Ω"

6. "Στρατιωτική Άνευ Διδασκάλου"

7. "Rock the War"

8. "War S.A.: Πόλεμος Α.Ε."

9. "Περιοδικό για το Στρατό"

 

και όσο θα είσαι μέσα, ρίξε μια ματιά μπας και πετύχεις κανένα τεύχος του "Νέα Θητεία". Καλή θητεία εύχομαι και απόλαυσέ το όσο μπορείς! Όταν θα τελειώσει, θα τα θυμάσαι και θα γελάς! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.