Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1626 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

40 λεπτά πριν, Pilgrim είπε:

Στο Ultimates όμως βλέπεις τους γερμανούς στρατιώτες να μιλάνε και δεν καταλαβαίνεις τι λένε.

Από τη στιγμή που είμαστε η πλευρά του αναγνώστη (βλέπουμε δηλαδή την πλοκή να εξελίσσεται) και όχι η πλευρά των αμερικανών στρατιωτών που πολεμάμε τους ναζί,

θα έπρεπε να υπάρχει μετάφραση, έστω και σε αστερίσκο.

 

Το ότι δεν ήταν και στο πρωτότυπο μεταφρασμένα δεν μ'αρέσει. Τουλάχιστον δεν φταίει η μετάφραση της Anubis

 

Συμφωνώ και εγώ φίλε @Pilgrim. Πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να βλέπαμε την μετάφραση των γερμανικών με αστερίσκο, όπως συνηθίζεται σε τέτοιες περιπτώσεις τις περισσότερες φορές.

 

Για να ελαφρύνω την ατμόσφαιρα όμως, μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τα μπαλονάκια αυτά, σαν να βλέπουμε μία ξένη αγγλόφωνη ταινία δράσης, όπου όταν οι "κακοί" μιλάνε μεταξύ τους σε άλλη γλώσσα (για παράδειγμα στα ρώσικα), δεν υπάρχουν οι αντίστοιχοι υπότιτλοι να μεταφράζουν αυτά που λένε. :lol:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, kaneda είπε:

 

Όντως, κρίμα που οι διάλογοι στα γερμανικά δεν έχουν μεταφραστεί. :( Παρόλα αυτά και από το ReadComicOnline τα αντίστοιχα μπαλονάκια δεν είναι στα αγγλικά, ούτε έχουν επεξήγηση με αστερίσκο στο κάτω μέρος του/της καρέ/σελίδας.

 

Πάντως και στον τόμο Κάπτεν Αμέρικα: Εκτός Χρόνου, υπάρχει κάτι αντίστοιχο...

 

 

Τέλος, κάτι άσχετο, όταν πήρα τον τόμο των Ultimates και τον ξεφύλλισα, βρήκα στο πέμπτο τεύχος του τόμου, τέσσερις σελίδες οι οποίες στο επάνω μέρος ήταν κολλημένες μεταξύ τους (κάτι αντίστοιχο πρέπει να είχε συμβεί και στον φίλο @O Φρατζάτος σε κάποια κόμιξ της Οξύ). Δοκίμασα με ένα ψαλίδι και με έναν χάρακα και σιγά-σιγά διαχώρισα τις σελίδες. Σε κάποια σημεία οι σελίδες στο πάνω μέρος είναι λίγο "ψιλοκομμένες"/"ξεφτισμένες", αλλά επειδή στο όλο αποτέλεσμα ο τόμος ήταν εντάξει, αποφάσισα (πριν διαχωρίσω τις σελίδες) να μην προχωρήσω στην αντικατάστασή του. :up:

 

Όλα καλά όμως, προχωράμε δυναμικά και περιμένουμε εναγωνιώς τις επόμενες ανακοινώσεις για την συλλογή. :)

 

Δεν θέλω να ξανασυναντήσω αυτό το πράγμα.

 

Πάντως τα μπαλονάκια έτσι είναι και στο κανονικό:

RCO014_1461990157.thumb.jpg.19bafa9263d72f229c033270ed62e1f1.jpg

 

Φαντάζομαι οι δημιουργοί δεν το θεώρησαν σημαντική λεπτομέρια ή είμαστε στα μάτια των Αμερικανών οι οποίοι δεν ξέρουν Γερμανικά.

 

Στο Wolverine (1982) τα μπαλονάκια είναι μεταφρασμένα όχι μόνο γιατί ο Wolverine ξέρει Ιαπωνικά (ή Γιαπωνέζικα,όπως λέει ο πατέρας μου) αλλά και γιατί η όλη υπόθεση είναι στην Ιαπωνία (κατά 98% περίπου).

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1626 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

34 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Στο Wolverine (1982) τα μπαλονάκια είναι μεταφρασμένα όχι μόνο γιατί ο Wolverine ξέρει Ιαπωνικά (ή Γιαπωνέζικα,όπως λέει ο πατέρας μου) αλλά και γιατί η όλη υπόθεση είναι στην Ιαπωνία (κατά 98% περίπου).

 

Πωω, ο τόμος του Γούλβεριν! Τί μου θύμησες τώρα! Τί ιστοριάρα ήταν αυτή! Από το σχόλιό σου δράττομαι της ευκαιρίας να κάνω μία εκτίμηση σχετικά με τους πιθανούς τόμους που ενώ στο εξωτερικό είναι εντός 60άδας, στην Ελλάδα μπορεί να μην τους δούμε, λόγω κάποιων τόμων που έχουν κυκλοφορήσει σε εμάς που στο εξωτερικό είναι εκτός 60άδας. Αυτός λοιπόν που ενδέχεται να μην δούμε στην 60άδα είναι ο τόμος (με βαριά καρδιά το γράφω) Ολντ Μαν Λόγκαν, καθώς έχει αναφερθεί από τον Τσέλιο ότι "από όσο γνωρίζουν δεν συμπεριλαμβάνεται στην συλλογή". Φυσικά και επλίζω αυτό να μην ισχύει και μακάρι να καταφέρουμε να δούμε την ιστορία ακόμα και στον 60ο τόμο. :pray:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1626 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Bilis είπε:

(Επίσης στο καρέ που ο Cap λέει "Τι περιμένετε, κυρίες μου; Τα Χριστούγεννα;", στο πρώτο τεύχος, η ατάκα είναι λίγο κομμένη. Δεν ξέρω αν είναι λάθος στην επιμέλεια, το έχετε και άλλοι αυτό;).

 

Ναι, και σε εμένα έτσι είναι η ατάκα.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 ώρες πριν, Bilis είπε:

Ακολουθεί η κριτική μου για τους δύο πιο πρόσφατους τόμους της συλλογής, με spoilers.

Iron Man: Δαίμονας στο Μπουκάλι

Η συγκεκριμένη ιστορία πραγματεύεται τον αλκοολισμό του Τόνι, αν και στην πραγματικότητα το ζήτημα του αλκοολισμού μένει στο υπόβαθρο μέχρι να τεθεί ολοκληρωτικά στο τελευταίο τεύχος. Γενικά ακολουθεί παρόμοιο μοτίβο με όλες τις υπερηρωικές ιστορίες παλιάς σχολής, απλώς ασχολείται επιφανιακά με ένα πιο σοβαρό θέμα. Περισσότερο μου άρεσε το subplot με τον Namor και την Roxxon. Το βρήκα πολύ ανθρώπινο, χωρίς να απομακρύνεται από το υπερηρωικό. Τα υπόλοιπα τεύχη είναι απλώς "καλά". Με ενόχλησαν μερικές σεναριακές ευκολίες όπως εκεί που ο Iron Man σκοτώνει τον πρέσβη και την γλιτώνει με ευκολία και ο Justin Hammer ήταν μέτριος κακός. Αναγνωρίζω όμως πως η ιστορία ήταν πρωτοπόρα για την εποχή της και επέφερε ριζικές αλλαγές σε ολόκληρη την βιομηχανία.  Αυτό που είχε περισσότερο ενδιαφέρον για εμένα είναι το πόσο διαφέρουν οι δυνάμεις του Iron Man από τότε. Τώρα που η τεχνολογία είναι πιο ανεπτυγμένη έχουμε δει πιο δημιουργικές ικανότητες και γκατζετάκια. Εν τέλει, ο Δαίμονας στο μπουκάλι αξίζει να διαβαστεί για ιστορικούς λόγους, ενώ παράλληλα αποτελεί και ένα ευχάριστο ανάγνωσμα.

The Ultimates: Υπεράνθρωποι
Ο Millar και ο Hitch παρουσιάζουν την "Απόλυτη" εκδοχή των Εκδικητών. Βλέπουμε μία πολύ ρεαλιστική προσέγγιση, όχι μόνο στους χαρακτήρες αλλά και στην σύναψη μιας τέτοιας ομάδας ηρώων. Εκτός από ρεαλιστικοί, οι χαρακτήρες είναι και καλογραμμένοι, με τον Banner να ξεχωρίζει. Η πλοκή είναι έξυπνη, με ομαλή ροή και άφθονη δράση που απεικονίζεται άριστα στα κινηματογραφικά καρέ του Hitch. Τα μόνα παράπονα που έχω είναι για το πέμπτο τεύχος που μάλλον είναι και αυτό που μου άρεσε λιγότερο. Σε αντίθεση με τα προηγούμενα τεύχη, η εικονογράφηση είναι χαοτική και αρκετές φορές δυσκολεύτηκα να καταλάβω τι συμβαίνει. Η λύση που δίνεται στο τέλος έρχεται λίγο από το πουθενά και δεν είναι τόσο ικανοποιητική, που είναι κρίμα γιατί αυτό ήταν η κορυφή μιας εξαιρετικά στημένης ιστορίας. (Επίσης στο καρέ που ο Cap λέει "Τι περιμένετε, κυρίες μου; Τα Χριστούγεννα;", στο πρώτο τεύχος, η ατάκα είναι λίγο κομμένη. Δεν ξέρω αν είναι λάθος στην επιμέλεια, το έχετε και άλλοι αυτό;). Γενικά, η ιστορία μου άφησε θετικές εντυπώσεις και ανυπομονώ για την συνέχεια!

 

31 λεπτά πριν, kaneda είπε:

 

Ναι, και σε εμένα έτσι είναι η ατάκα.

 

Δεν ξέρω αν αναφέρεστε σε τεχνικό πρόβλημα ή για την απόδοση της φράσης.Αν είναι όμως για το δεύτερο τότε η φράση είνα μια χαρά μεταφρασμένη.

 

Το αρχικό ήταν:

What are waiting for,ladies?

Christmas?

 

Μάλλον αναφέρεσαι στο κόμμα που έχει,εξού και το "κομμένη".Τώρα το είδα.

 

Edit:Το ξαναέλενξα,έχει και στο αρχικό κόμμα πριν το "ladies".

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1626 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

36 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Δεν ξέρω αν αναφέρεστε σε τεχνικό πρόβλημα ή για την απόδοση της φράσης.Αν είναι όμως για το δεύτερο τότε η φράση είνα μια χαρά μεταφρασμένη.

 

Το αρχικό ήταν:

What are waiting for ladies?

Christmas?

 

Μάλλον αναφέρεσαι στο κόμμα που έχει,εξού και το "κομμένη".Τώρα το είδα.

 

Όχι, δεν αναφέρομαι σε λανθασμένη απόδοση της φράσης. Και νομίζω πως και ο @Bilis δεν εννοεί αυτό. Απλά, στο μπαλονάκι που μιλάει ο Κάπτεν Αμέρικα, από την φράση "Τι περιμένετε, κυρίες μου; Τα Χριστούγεννα;", το "Τα" βγαίνει τελείως έξω από το μπαλονάκι, με αποτέλεσμα αυτά τα δύο γράμματα στο καρέ να μην φαίνονται ολόκληρα.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δευτέρα και ο τομος εχει εξαντληθει απο το μαγαζι που ψωνιζω. Δηλαδη μεσα σε 3μιση μερες, και με 2 μερες απολυτου ψυχους και χιονιου. Τρενο πηγαινει η συλλογη, θεωρω βεβαιο οτι θα συνεχισουν τη συλλογη αν εχουν τη δυνατοτητα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

4 λεπτά πριν, kaneda είπε:

 

Όχι, δεν αναφέρομαι σε λανθασμένη απόδοση της φράσης. Και νομίζω πως και ο @Bilis δεν εννοεί αυτό. Απλά στο μπαλονάκι που μιλάει ο Κάπτεν Αμέρικα, από την φράση "Τι περιμένετε, κυρίες μου; Τα Χριστούγεννα", το "Τα" βγαίνει τελείως έξω από το μπαλονάκι, με αποτέλεσμα αυτά τα δύο γράμματα να μην φαίνονται ολόκληρα.

 

Πάντως και στο αρχικό τα Χριστούγεννα είναι εκτός μπαλονιού.

RCO015_1461990157.thumb.jpg.aab59a90d65c3c0fa987d5e88f53d223.jpg

 

Πόσο τα σπάει αυτή η σελίδα;

Υλικό για αφίσα σίγουρα.

 

7 λεπτά πριν, christs είπε:

Δευτέρα και ο τομος εχει εξαντληθει απο το μαγαζι που ψωνιζω. Δηλαδη μεσα σε 3μιση μερες, και με 2 μερες απολυτου ψυχους και χιονιου. Τρενο πηγαινει η συλλογη, θεωρω βεβαιο οτι θα συνεχισουν τη συλλογη αν εχουν τη δυνατοτητα.

 

Και μένεις και Θεσσαλονίκη.....

Φαντάζομαι εσείς το έχετε στρώσει εκεί πάνω.    

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1626 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

16 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Πάντως και στο αρχικό τα Χριστούγεννα είναι εκτός μπαλονιού.

RCO015_1461990157.thumb.jpg.aab59a90d65c3c0fa987d5e88f53d223.jpg

 

Πόσο τα σπάει αυτή η σελίδα;

Υλικό για αφίσα σίγουρα.

 

Όντως, το καρέ είναι άπαιχτο! Το φαντάζομαι ήδη σε αφίσα έξτρα λαρτζ! Δυστυχώς, επειδή αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να βγάλω φωτογραφία την σελίδα, απλά στο παραπάνω καρέ που παραθέτεις, φαντάσου το "CHRISTMAS?" ("ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ;" στον ελληνικό τόμο) μετατοπισμένο κάποια εκατοστά προς τα αριστερά. Ως αποτέλεσμα αυτού, μέρος των γραμμάτων "Τ" και "Α" δεν φαίνονται πλήρως. Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω την φωτογραφία από τον τόμο μου. :up:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

15 λεπτά πριν, kaneda είπε:

 

Όντως, το καρέ είναι άπαιχτο! Το φαντάζομαι ήδη σε αφίσα έξτρα λαρτζ! Δυστυχώς, επειδή αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να βγάλω φωτογραφία την σελίδα, απλά στο παραπάνω καρέ που παραθέτεις, φαντάσου το "CHRISTMAS?" ("ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ;" στον ελληνικό τόμο) μετατοπισμένο κάποια εκατοστά προς τα αριστερά. Ως αποτέλεσμα αυτού, μέρος των γραμμάτων "Τ" και "Α" δεν φαίνονται πλήρως. Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω την φωτογραφία από τον τόμο μου. :up:

 

A κατάλαβα,είναι στα όρια της σελίδας και κόβει τα γράμματα.Πιστεύω ήταν αναπόφευκτο γιατί η δική μας λέξη "Χριστούγεννα" είναι πιο μεγάλη από την Αγγλική "Christmas".

 

Christmas

Χριστούγεννα 

 

Βάλε και το άρθρο,ίσον τα "Τα Χριστούγεννα".Και αν πήγαιναν τη λέξη πιο δεξιά θα κάλυβε το πρόσωπο του Κάπταιν,λογικά.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μωρέ ας το πάρω εγώ γιατί ακόμα δεν μπόρεσε να το πάρω και ας γράφει και τα κούλουμα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1626 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

17 ώρες πριν, kaneda είπε:

Όντως, το καρέ είναι άπαιχτο! Το φαντάζομαι ήδη σε αφίσα έξτρα λαρτζ! Δυστυχώς, επειδή αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να βγάλω φωτογραφία την σελίδα, απλά στο παραπάνω καρέ που παραθέτεις, φαντάσου το "CHRISTMAS?" ("ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ;" στον ελληνικό τόμο) μετατοπισμένο κάποια εκατοστά προς τα αριστερά. Ως αποτέλεσμα αυτού, μέρος των γραμμάτων "Τ" και "Α" δεν φαίνονται πλήρως. Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω την φωτογραφία από τον τόμο μου. :up:

 

Ορίστε, αν και αρκετά καθυστερημένα, επειδή δεν πρόλαβα να το ανεβάσω εχθές, το "επίμαχο" καρέ...

 

Spoiler

20210216_091452.thumb.jpg.94e39f6e61a8a5142b89664e45472e04.jpg

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

13 ώρες πριν, kaneda είπε:

 

Ορίστε, αν και αρκετά καθυστερημένα, επειδή δεν πρόλαβα να το ανεβάσω εχθές, το "επίμαχο" καρέ...

 

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

20210216_091452.thumb.jpg.94e39f6e61a8a5142b89664e45472e04.jpg

 

Κατάλαβα,πιο δεξιά και θα κάλυβε το μέτωπο ή το πρόσωπο του Κάπταιν.Μια "θυσία" που έπρεπε να γίνει.

 

Θα πω περισσότερα αργότερα αν είναι γιατί τώρα δεν έχω ρεύμα στο σπίτι μου και είμαι με δεδομένα κινητού συν πως έχω πεθάνει στο κρύο.

 

Edit: Ήρθε πριν από λίγο το ρεύμα και τώρα η μάνα μου βράζει μακαρονάκι κοφτό με τυρί φέτα.Το περιμένω πως και πως γιατί δεν μπόρεσα να φάω τίποτα σήμερα.

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1626 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

Θα πω περισσότερα αργότερα αν είναι γιατί τώρα δεν έχω ρεύμα στο σπίτι μου και είμαι με δεδομένα κινητού συν πως έχω πεθάνει στο κρύο.

 

Edit: Ήρθε πριν από λίγο το ρεύμα και τώρα η μάνα μου βράζει μακαρονάκι κοφτό με τυρί φέτα.Το περιμένω πως και πως γιατί δεν μπόρεσα να φάω τίποτα σήμερα.

 

Φίλε @O Φρατζάτος, ότι θα σου έστελνα τις ευχές μου για να λυθεί γρήγορα το πρόβλημα με την ηλεκτροδότηση. Μακάρι γενικά, η όλη κατάσταση με την κακοκαιρία να ηρεμήσει κάπως και να μην προκαλέσει άλλα προβλήματα στο μέλλον! Φίλε κουράγιο, όλα θα φτιάξουν! Επίσης, για το φαγητό, εγκρίνω και εγώ με τα χίλια. Καλή όρεξη!

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 ώρα πριν, kaneda είπε:

 

Φίλε @O Φρατζάτος, ότι θα σου έστελνα τις ευχές μου για να λυθεί γρήγορα το πρόβλημα με την ηλεκτροδότηση. Μακάρι γενικά, η όλη κατάσταση με την κακοκαιρία να ηρεμήσει κάπως και να μην προκαλέσει άλλα προβλήματα στο μέλλον! Φίλε κουράγιο, όλα θα φτιάξουν! Επίσης, για το φαγητό, εγκρίνω και εγώ με τα χίλια. Καλή όρεξη!

 

Ευχαριστώ,μόλις τελείωσα.Είναι βρασμένο με κύβο λαχανικών,είναι αυτό που λένε στα Αγγλικά All Time Classic.Ω ναι "chef kiss".

 

Και τώρα ζεστάθηκα αλλά γενικά δεν στεναχωριέμαι.Έχει να χιονίσει πάρα πολύ καιρό έτσι στην Αθήνα.

 

 

Edit: Άσχετο με τα πάντα αλλά το Venom: Lethal Protector στην Αγγλική συλλογή (τεύχος 223 στην έκδοση 2012 της Αγγλικής συλλογής) δεν είναι η μίνι σειρα του '90.Είναι νομίζω η τελευταία ιστορία από το run to Mike Costa στη σειρά του Venom (2016) που οδηγεί αμέσως στο event  Venom Inc.Για την ακρίβεια στο τεύχος είναι δύο ιστορίες από αυτό το run,πρώτα το The Land Before Crime και μετά το Lethal Protector.Αυτό για εκείνους που παρατηρούν την Αγγλική συλλογή που και που,όπως εγώ.

 

Το παραπάνω ήθελα να το πω από εχθές αλλά καθηστέρησα λόγω περιπτώσεων.

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

11 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

Θα πω περισσότερα αργότερα αν είναι γιατί τώρα δεν έχω ρεύμα στο σπίτι μου και είμαι με δεδομένα κινητού συν πως έχω πεθάνει στο κρύο.

Μια καλή λύση για ζέσταμα σε ακραίες καιρικές συνθήκες ψύχους είναι η καύση κόμιξ. Εγώ χθες έκαψα τρείς τόμους της συλλογής για να ζεσταθώ, μην ανησυχείτε ήταν επανεκδόσεις της anubis, καλύτερα και από ξύλα. Για φαγητό λίγο δύσκολο ή τρως το χαρτάκι όπως είναι η βγαίνεις για κυνήγι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

8 ώρες πριν, kaneda είπε:

Μακάρι γενικά, η όλη κατάσταση με την κακοκαιρία να ηρεμήσει κάπως

Μήδεια την λένε, πρόσεχε πως μιλάς.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

8 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

Είναι βρασμένο με κύβο λαχανικών

Τι μάρκα κύβο? 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2155
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1855 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, Γουλβι είπε:

Μια καλή λύση για ζέσταμα σε ακραίες καιρικές συνθήκες ψύχους είναι η καύση κόμιξ. Εγώ χθες έκαψα τρείς τόμους της συλλογής για να ζεσταθώ, μην ανησυχείτε ήταν επανεκδόσεις της anubis, καλύτερα και από ξύλα. Για φαγητό λίγο δύσκολο ή τρως το χαρτάκι όπως είναι η βγαίνεις για κυνήγι.

Δύο τρεις μέρες πριν, είχα προτείνει τις συγκεκριμένες επανεκδόσεις να τις δωρίσουμε σε κάποια δομή όπου φιλοξενούνται παιδιά. Δεν την είχα σκεφτεί αυτή την εναλλακτική. Ανατρίχιασα λίγο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 ώρες πριν, Γουλβι είπε:

Μια καλή λύση για ζέσταμα σε ακραίες καιρικές συνθήκες ψύχους είναι η καύση κόμιξ. Εγώ χθες έκαψα τρείς τόμους της συλλογής για να ζεσταθώ, μην ανησυχείτε ήταν επανεκδόσεις της anubis, καλύτερα και από ξύλα. Για φαγητό λίγο δύσκολο ή τρως το χαρτάκι όπως είναι η βγαίνεις για κυνήγι.

 

Δεν είχα τζάκι ή ξυλόσομπα εύκαιρη δυστυχώς. :lol:

 

Αν ήταν να κάψεις κόμικ,να έκαιγες αυτά που δεν σου αρέσουν καθόλου.Αν δεν σου αρέσουν οι επανεκδόσεις  τότε καλά έκανες.

 

2 ώρες πριν, Γουλβι είπε:

Τι μάρκα κύβο? 

 

 

Knorr

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

50 λεπτά πριν, Ilias είπε:

Δεν την είχα σκεφτεί αυτή την εναλλακτική. Ανατρίχιασα λίγο

 Ετσι όπως πάει η κατάσταση σε λίγο θα χρησιμοποιούμε τα κόμιξ μας και για χαρτί τουαλέτας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

27 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Δεν είχα τζάκι ή ξυλόσομπα εύκαιρη δυστυχώς. :lol:

 

Αν ήταν να κάψεις κόμικ,να έκαιγες αυτά που δεν σου αρέσουν καθόλου.Αν δεν σου αρέσουν οι επανεκδόσεις  τότε καλά έκανες.

 

Καλά ούτε εγώ μέσα στο διαμέρισμα την άναψα στην ψησταριά. :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55420
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

2 hours ago, Γουλβι said:

Τι μάρκα κύβο? 

 

 

Τον Κοσμικό Κύβο! :)

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35735
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   195
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1508 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Καλησπέρα σε όλους τους συναναγνωστες. Με έχει προβληματίσει το γεγονός ότι δεν μπορώ να βρω εύκολα το κάθε νεο τεύχος μετά τις γιορτές στην Πάτρα.

Για όσους ξέρουν , ψάχνω όλα τα σημεία από την Αγυιά μέχρι τα μποζαιτικα για να βρω ένα.

Μπορεί κάποιος φίλος Πατρινός να μου υποδείξει κάποιο σημείο που βρίσκει 2-3-4 κομμάτια (όχι κρατημένα) να περνάω από εκεί ή εναλλακτικά κάποιον άλλο τρόπο αγοράς χωρίς να περιμένω να τα φέρει η GB.

Ευχαριστώ

Επεξεργασία από ilias73
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1626 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

23 ώρες πριν, ilias73 είπε:

Καλησπέρα σε όλους τους συναναγνωστες. Με έχει προβληματίσει το γεγονός ότι δεν μπορώ να βρω εύκολα το κάθε νεο τεύχος μετά τις γιορτές στην Πάτρα.

Για όσους ξέρουν , ψάχνω όλα τα σημεία από την Αγυιά μέχρι τα μποζαιτικα για να βρω ένα.

Μπορεί κάποιος φίλος Πατρινός να μου υποδείξει κάποιο σημείο που βρίσκει 2-3-4 κομμάτια (όχι κρατημένα) να περνάω από εκεί ή εναλλακτικά κάποιον άλλο τρόπο αγοράς χωρίς να περιμένω να τα φέρει η GB.

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα φίλε @ilias73, επειδή εγώ δεν είμαι από την Πάτρα, μέχρι να απαντήσει κάποιος Πατρινός, μπορείς να δοκιμάσεις να μιλήσεις στον πιο κοντινό σου περιπτερά-υπεύθυνο παντοπωλείου, για να μιλήσει αυτός (ή εσύ ηλεκτρονικά στο info@argoscom.gr) με την Άργος, για να σου φέρνει το τόμο που κυκλοφορεί κάθε φορά. Σε περίπτωση που μιλήσεις απευθείας με την Άργος, απλά φαντάζομαι ότι θα τους στείλεις την διεύθυνση του περιπτερά (καλό είναι να έχεις πάρει και το οκ του περιπτερά από πριν) και ίσως κάποια δικά σου στοιχεία. Θέλω να είμαι αισιόδοξος ότι η Άργος θα ανταποκριθεί στο αίτημά σου και θα σε βοηθήσει, καθώς μέχρι τώρα και σύμφωνα με άλλα μέλη (για προμήθεις ή ανταλλαγή ελλατωματικών τευχών) η μέχρι τώρα εξυπηρέτησή της είναι άψογη. :up:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

On 17/2/2021 στο 10:09 ΠΜ, Γουλβι είπε:

 Ετσι όπως πάει η κατάσταση σε λίγο θα χρησιμοποιούμε τα κόμιξ μας και για χαρτί τουαλέτας.

Για χαρτί τουαλέτας έχουν στα lidl ολόκληρα πακέτα με 16 ή 24 ρολά και πολύ φθηνά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

On 17/2/2021 στο 3:53 ΜΜ, ilias73 είπε:

Καλησπέρα σε όλους τους συναναγνωστες. Με έχει προβληματίσει το γεγονός ότι δεν μπορώ να βρω εύκολα το κάθε νεο τεύχος μετά τις γιορτές στην Πάτρα.

Για όσους ξέρουν , ψάχνω όλα τα σημεία από την Αγυιά μέχρι τα μποζαιτικα για να βρω ένα.

Μπορεί κάποιος φίλος Πατρινός να μου υποδείξει κάποιο σημείο που βρίσκει 2-3-4 κομμάτια (όχι κρατημένα) να περνάω από εκεί ή εναλλακτικά κάποιον άλλο τρόπο αγοράς χωρίς να περιμένω να τα φέρει η GB.

Ευχαριστώ

Δεν είμαι ούτε φίλος ούτε πατρινός!:lmao:Είμαι από το Αιγιο και όταν λειτουργούσαν τα Πανεπιστήμια κανονικά έμενα στο Ρίο στην Εστία.Γι αυτό θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και στο Ρίο...Ή στο "κέντρο Τύπου" που είναι στην πάτρα,στην Γούναρη νομίζω!Θυμάμαι ότι ήταν δίπλα σε ένα μεγάλο θέατρο-κινηματογράφο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Βρήκα ένα giveaway στο Facebook όπου ο νικητής κερδίζει δύο τεύχη της συλλογής της επιλογής του. Παραθέτω τον σύνδεσμο για όποιον ενδιαφέρεται: https://www.facebook.com/TheMarvelguys/posts/1798788106946155

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Πριν από 1 ώρα, olyssesmoore είπε:

Για χαρτί τουαλέτας έχουν στα lidl

Χαρτί τουαλέτας από τα Lidl?:nuts:Δεν θα πέσουμε και τόσο χαμηλά. Η Anubis έχει την καλύτερη ποιότητα χαρτιού, ειδικά στα μάνγκα, έχω καβατζα κάποια που η μια σελίδα έχεις δύο εκτυπωμένες μέσα και δεν μου τα αντικαταστησαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

21 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Βρήκα ένα giveaway στο Facebook όπου ο νικητής κερδίζει δύο τεύχη της συλλογής της επιλογής του. Παραθέτω τον σύνδεσμο για όποιον ενδιαφέρεται: https://www.facebook.com/TheMarvelguys/posts/1798788106946155

 

 

Και έτσι κάνεις τη σειρά κάπως πιο γνωστή.Λίγο έξυπνο μπορώ να πω.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.