Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 10/2/2021 στο 3:49 ΜΜ, evripidis είπε:

Φίλε σηκώνω ψηλά τα χέρια με σένα! Με γκρινιάρηδες πρωτοκομιξάκηδες και πρωτοδισκάκηδες δεν μπόρεσα ποτέ να βγάλω άκρη. Στείλε κανένα βιογραφικό στην Anubis, Οξύ ή μαμουθκομιξ να σε πάρουν γιατί δεν ξέρουν τι χάνουν με τέτοιο ξερολα. Αιντε καλά κρασιά και κράζε όσο θες σαν απατημένη γκόμενα. Εσένα τώρα άκουσε η ανουμπις και ιδρωσε τ αυτάκι της. Και σιγά μην σου δείξω κάτι από την συλλογή μου για να σου αποδείξω αυτό που θες. Επειδή σκέφτεσαι σαν το γιο μου που είναι δημοτικό δεν θα μπω στην διαδικασία . Βαριέμαι και ν ασχοληθώ με την πάρτη σου. 

 

Καλώς τον ώριμο επιχειρηματία! Επιμένεις δηλαδή ότι τις έχεις αγοράσει όλες αυτές τις επανεκδόσεις και απλά δεν τις δείχνεις για να μη μου κάνεις το χατηράκι, έτσι; :)Για φαντάσου... :Gantzos:    Εάν δε θέλει, δε θ' ακούσει κανέναν μας. Θα δει έμπρακτα όμως τη δυσαρέσκεια ορισμένων. Εάν ψάχνεις για δουλειά, θα πρότεινα να σε πάρουν για σύμβουλο. Καλή τύχη εύχομαι τώρα στην εκδοτική με το ξεπούλημα των αντίστοιχων paperbacks. Άλλωστε ότι αποφασίσουν οι καταναλωτές σε δυο βδομάδες, διότι μετά ξαναπάνε στο 30% οι τιμές τους ή όπου αυτές ήταν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

22 ώρες πριν, hudson είπε:

Επιτέλους Spider-Man.

Δεν θα γινόταν 10άδα χωρίς τον Αραχνάκια.

 

Ο @spiderman θα τον αγοράσει αυτόν άραγε; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, kaneda είπε:

Επίσης κάτι που δεν νομίζω να έχει αναφερθεί σχετικά με την συζήτηση των επανεκδόσεων μεταξύ Χασέτ-Ανούμπις-Οξύ και των άλλων εκδοτικών, είναι ότι οι τόμοι που περιλαμβάνονται στην πρώτη 60άδα στην συλλογή του εξωτερικού, περιέχουν καλώς ή κακώς ιστορίες που έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα από άλλες εκδοτικές (εκτός Χασέτ) στο παρελθόν. Από ότι είδα, αν δεν κάνω λάθος και από όσο γνωρίζω, μετά τον 60ο, ελάχιστοι είναι οι τόμοι που έχουν εκδοθεί στο παρελθόν στην Ελλάδα. Τις μόνες ιστορίες που βρήκα να έχουν εκδοθεί στο παρελθόν (στην δεύτερη 60άδα) είναι το Siege, το Avengers Prime, το Fear Itself, το Avengers vs. X-Men και ίσως κάποιες ιστορίες (τεύχη) από τους Classic τόμους που μπορεί να είχαν εκδοθεί από Καμπανά/Modern Times. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι με βάση την αρχική 60άδα του εξωτερικού, είναι αναπόφευκτο ότι και στην δική μας 60άδα θα δούμε ιστορίες οι οποίες έχουν εκδοθεί στο παρελθόν. Εξάλλου οι τόμοι που έχουν κυκλοφορήσει ως τώρα στην Ελλάδα είναι κατά 80% καρμπόν με την συλλογή του εξωτερικού. Εξαίρεση αποτελούν οι τόμοι των Ντέντπουλ, Γκάρντιανς και Δόκτωρ Στρέιντζ, καθώς επίσης το Birth of Ultron που έχει επιβεβαιωθεί πως θα το δούμε κάποια στιγμή.

 

Εδώ θα πρέπει να μπει ένα "ΕΑΝ συνεχίσει"! Εάν αυτό συμβεί, έχουμε να δούμε πράματα και θάματα! Θα συνεχίσει όμως; Στις υπόλοιπες χώρες, πότε ανακοίνωσε η "Hachette" τη συνέχειά τους; Γνωρίζει κανείς; Στον 40ο τόμο; Στον 50ο; Στον 59ο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

29 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Ο @spiderman θα τον αγοράσει αυτόν άραγε; :thinking:

Δεν αντελήφθην 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Εδώ θα πρέπει να μπει ένα "ΕΑΝ συνεχίσει"! Εάν αυτό συμβεί, έχουμε να δούμε πράματα και θάματα! Θα συνεχίσει όμως; Στις υπόλοιπες χώρες, πότε ανακοίνωσε η "Hachette" τη συνέχειά τους; Γνωρίζει κανείς; Στον 40ο τόμο; Στον 50ο; Στον 59ο;

 

Δυστυχώς από ότι κοίταξα δεν κατάφερα να βρω κάποια πληροφορία σχετικά με το πότε και σε ποιον τόμο η Χασέτ ανακοίνωση την επέκταση της πρώτης 60άδας στο εξωτερικό. Το μόνο που βρήκα ήταν ότι η Χασέτ ανακοίνωσε την συνέχεια της πρώτης 60άδας μέσω του επίσημου σάιτ της, και πως οι επόμενες ανακοινώσεις που αφορούσαν την περαιτέρω επέκταση της συλλογής γίνονταν είτε από το επίσημο σάιτ της, είτε από την σελίδα της στο Facebook. Παρόλα αυτά μακάρι να πάνε όλα καλά και να συνεχιστεί η συλλογή στην Ελλάδα και για δεύτερεη 60άδα. :pray:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33883
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πώς και δεν έχει κάνει κανείς δημοσκόπηση για το αν θα συνεχιστεί η σειρά μετά τον τόμο 60!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2154
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, Mandrake είπε:

Μπράβο και τι έχεις να προτείνεις Ηλία για όσους "έκαναν το λάθος" και τα αγόρασα με διπλάσια σχεδόν χρήματα από τις εκδόσεις "Οξύ" ή που τα έχουν πάρει ήδη ακριβότερα σε paperback απ' την "Anubis"; Πρόβλημά τους! Σωστά; :)  Όσο για τα "εξτρά", έχουμε και την περίπτωση value my ass. Θυμηθείτε τον Thor. Σε κάθε περίπτωση, προσωπικά, θα στηρίξω τη σειρά αλλά καταλαβαίνω απόλυτα εκείνους που δυσανασχετούν για ορισμένα τέτοια θέματα και τα κακώς κείμενα πρέπει να λέγονται. Αναγνώστες είμαστε στο κάτω κάτω της γραφής, όχι διαφημιστές και promoters εκδοτικών.

Κι εγώ τους κατανοώ. Είμαι ένας από αυτούς, αφού, παρόλο που έχω τις προηγούμενες εκδόσεις, θέλω ολόκληρη τη συλλογή της Hachette. Ποτέ δεν έκρινα ή επιτέθηκα σε κάποιον που γκρινιάζει για τις επανεκδόσεις. Λογικό είναι να ενοχλεί κάτι τέτοιο. Είπα απλώς πως στα δέκα ευρώ, δύσκολα να βρεις κάτι καλύτερο, τόσο σαν ποιότητα έκδοσης όσο και σαν ποσότητα σελίδων. Προσωπικά, δεν δρω ως  διαφημιστής ούτε ως συνήγορος της εκδοτικής. Πιστεύω πως αυτό φαίνεται από τη στάση που κρατάω στο forum.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

38 λεπτά πριν, kaneda είπε:

 

Δυστυχώς από ότι κοίταξα δεν κατάφερα να βρω κάποια πληροφορία σχετικά με το πότε και σε ποιον τόμο η Χασέτ ανακοίνωση την επέκταση της πρώτης 60άδας. Το μόνο που βρήκα ήταν ότι η Χασέτ ανακοίνωσε την συνέχεια της πρώτης 60άδας μέσω του επίσημου σάιτ της, και πως οι επόμενες ανακοινώσεις που αφορούσαν την περαιτέρω επέκταση της συλλογής γίνονταν είτε από το επίσημο σάιτ της, είτε από την σελίδα της στο Facebook. Παρόλα αυτά μακάρι να πάνε όλα καλά και να συνεχιστεί η συλλογή στην Ελλάδα και για δεύτερεη 60άδα. :pray:

 

Το ανακοίνωσε και μετά απέσυρε την ανακοίνωση φίλε μου και όποιος το διάβασε, το διάβασε τότε; Κάτι δεν κολλάει εδώ... Ο @Ilias που εργάζεται για την "Anubis", μήπως μπορεί να επιβεβαιώσει αν έχει υπάρξει ανακοίνωση ποτέ τέτοια απ' την "Hachette"; Και απαντώντας και στο νέο σχόλιο του Ηλία που προέκυψε, δεν είπα πως κάνεις διαφήμιση ή ότι συμφωνείς με αυτά φίλε μου και ασφαλώς δεν έχεις δείξει τέτοια εικόνα εδώ μέσα! Η αλήθεια είναι όμως ότι το value for money ισχύει για όλους πλην ενός τόμου και αν βάλουμε μέσα ότι κάποιοι (έστω) πληρώσαμε και πήραμε τους τόμους αυτούς πριν, δεν τιμά τις επιλογές της εκδοτικής και την αντιμετώπισή της προς εμάς. Παράλληλα όμως μας θέλει για πελάτες! Κι όλο αυτό προκειμένου να "χτυπήσει" την άλλη εκδοτική, όταν οι εκδόσεις που έβγαζε είναι πολύ λίγες σε σχέση με αυτό υπάρχει "εκεί έξω" και υπάρχει κοινό που να μπορεί να στηρίξει (με δυσκολία ίσως) μία σειρά τέτοιας περιοδικότητας παράλληλα με σποραδικές εκδόσεις. Σε τι ωφελεί λοιπόν μια τέτοια κίνηση; Τους φάγανε τη δουλειά; Τα ερωτήματα είναι ρητορικά. Κι εγώ τη θέλω ολόκληρη τη συλλογή και αν τέλος πάντων προχωρήσει και καταφέρει να ολοκληρωθεί κάποια στιγμή, θα έχουμε άλλη εικόνα για τη σειρά αυτή στο σύνολό της και όχι αυτή την "ασχημη" των επανεκδόσεων που βλέπουμε σήμερα. Οπωσδήποτε για όσους δεν έχουν αποκτήσει πρωτύτερα τους τόμους αυτούς, είναι μια καλή ευκαιρία να τους αποκτήσουν τώρα σε προσιτή τιμή και σε καλύτερη έκδοση απ' αυτήν που είχαμε οι υπόλοιποι. Πλην του τελευταίου "Thor", επαναλαμβάνω και εκείνον που θ' ακολουθεί, αλλά εκείνοι που αγοράζουν όλη τη σειρά δε νομίζω πως θα βγάλουν αυτούς τους δύο απ' έξω. Οι υπόλοιποι ας ξανασκεφτούν εάν τους συμφέρει.

 

 

Φίλε @spiderman απλώς ήταν μια απόπειρα (χωρίς επιτυχία προφανώς) να επαναφέρω το χιουμοριστικό σχόλιο του @constantinople (αν θυμάμαι καλά) όταν είχε πει ότι ο Spider-Man δε θέλει ν' αγοράσει Spider-Man, εφόσον προέκυψε νέα έκδοση. Αυτό ήταν όλο. :)

 

Υ.Σ. Μια μικρή παράκληση για τον φίλο Φρατζάτος και όποιον άλλο το κάνει στα replιεs, να διαγράφει τις φωτογραφίες που έβαλαν άλλοι στα σχόλια τους, διότι ξεδιπλώνονται κάποια τεράστια σχόλια για δεύτερη φορά με αποτέλεσμα να τραβάει παραπάνω σελίδες αυτό το θέμα και αν θέλει κανείς να βρει κάτι που ειπώθηκε στο παρελθόν, γίνεται ακόμη πιο δύσκολο. Εάν θέλει άλλωστε να δει κανείς τι ακριβώς ειπώθηκε απ' το προηγούμενο μέλος, μπορεί να πάει στο βελάκι πάνω δεξιά που θα τον οδηγήσει σε εκείνο το σχόλιο.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

8 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Το ανακοίνωσε και μετά απέσυρε την ανακοίνωση φίλε μου και όποιος το διάβασε, το διάβασε τότε; Κάτι δεν κολλάει εδώ... Ο @Ilias που εργάζεται για την "Anubis", μήπως μπορεί να επιβεβαιώσει αν έχει υπάρξει ανακοίνωση ποτέ τέτοια απ' την "Hachette"; Και απαντώντας και στο νέο σχόλιο του Ηλία που προέκυψε, δεν είπα πως κάνεις διαφήμιση ή ότι συμφωνείς με αυτά φίλε μου και ασφαλώς δεν έχεις δείξει τέτοια εικόνα εδώ μέσα! Η αλήθεια είναι όμως ότι το value for money ισχύει για όλους πλην ενός τόμου και αν βάλουμε μέσα ότι κάποιοι (έστω) πληρώσαμε και πήραμε τους τόμους αυτούς πριν, δεν τιμά τις επιλογές της εκδοτικής και την αντιμετώπισή της προς εμάς. Παράλληλα όμως μας θέλει για πελάτες! Κι όλο αυτό προκειμένου να "χτυπήσει" την άλλη εκδοτική, όταν οι εκδόσεις που έβγαζε είναι πολύ λίγες σε σχέση με αυτό υπάρχει "εκεί έξω" και υπάρχει κοινό που να μπορεί να στηρίξει (με δυσκολία ίσως) μία σειρά τέτοιας περιοδικότητας παράλληλα με σποραδικές εκδόσεις. Σε τι ωφελεί λοιπόν μια τέτοια κίνηση; Τους φάγανε τη δουλειά; Τα ερωτήματα είναι ρητορικά.

 

 

Φίλε @spiderman απλώς ήταν μια απόπειρα (χωρίς επιτυχία προφανώς) να επαναφέρω το χιουμοριστικό σχόλιο του @constantinople (αν θυμάμαι καλά) όταν είχε πει ότι ο Spider-Man δε θέλει ν' αγοράσει Spider-Man, εφόσον προέκυψε νέα έκδοση. Αυτό ήταν όλο. :)

Α δεν ξέρω αν θα το πάρω, πιο τεύχος θα είναι? Σίγουρα θα αγοράσω το RED GOBLIN φαίνεται ενδιαφέρον, καλά αυτός ο Νόρμαν Όσμπορν πόσο χρονών παίζει να είναι? Νιός ήμουνα και γέρασα και ακόμα ζεί... χαχα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 λεπτό πριν, spiderman είπε:

Α δεν ξέρω αν θα το πάρω, πιο τεύχος θα είναι? Σίγουρα θα αγοράσω το RED GOBLIN φαίνεται ενδιαφέρον, καλά αυτός ο Νόρμαν Όσμπορν πόσο χρονών παίζει να είναι? Νιός ήμουνα και γέρασα και ακόμα ζεί... χαχα

Τσέκαρε την προηγούμενη σελίδα και θα δεις τη σάρωση με τη διαφήμιση του επόμενου. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Οκ το είδα, Spiderman Blue, ο άλλος Red Goblin, αναμένουμε τον Fuchsia Venom και τον Orange Δόκτωρ Οκτάπους, ρε θα μας τρελάνεται εκεί στην Marvel? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5384
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

 

9 λεπτά πριν, spiderman είπε:

Οκ το είδα, Spiderman Blue, ο άλλος Red Goblin, αναμένουμε τον Fuchsia Venom και τον Orange Δόκτωρ Οκτάπους, ρε θα μας τρελάνεται εκεί στην Marvel? 

 

 

635696598_.jpg.3012a82675954068f306bd4afbcdfc43.jpg

 

Edn7Ku5WkAQsBTO.thumb.jpg.8e16000e30ac5d3dd07569836c7dc9eb.jpg

Επεξεργασία από Captain Cooper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2154
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

33 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Το ανακοίνωσε και μετά απέσυρε την ανακοίνωση φίλε μου και όποιος το διάβασε, το διάβασε τότε; Κάτι δεν κολλάει εδώ... Ο @Ilias που εργάζεται για την "Anubis", μήπως μπορεί να επιβεβαιώσει αν έχει υπάρξει ανακοίνωση ποτέ τέτοια απ' την "Hachette"; Και απαντώντας και στο νέο σχόλιο του Ηλία που προέκυψε, δεν είπα πως κάνεις διαφήμιση ή ότι συμφωνείς με αυτά φίλε μου και ασφαλώς δεν έχεις δείξει τέτοια εικόνα εδώ μέσα! Η αλήθεια είναι όμως ότι το value for money ισχύει για όλους πλην ενός τόμου και αν βάλουμε μέσα ότι κάποιοι (έστω) πληρώσαμε και πήραμε τους τόμους αυτούς πριν, δεν τιμά τις επιλογές της εκδοτικής και την αντιμετώπισή της προς εμάς. Παράλληλα όμως μας θέλει για πελάτες! Κι όλο αυτό προκειμένου να "χτυπήσει" την άλλη εκδοτική, όταν οι εκδόσεις που έβγαζε είναι πολύ λίγες σε σχέση με αυτό υπάρχει "εκεί έξω" και υπάρχει κοινό που να μπορεί να στηρίξει (με δυσκολία ίσως) μία σειρά τέτοιας περιοδικότητας παράλληλα με σποραδικές εκδόσεις. Σε τι ωφελεί λοιπόν μια τέτοια κίνηση; Τους φάγανε τη δουλειά; Τα ερωτήματα είναι ρητορικά.

 

 

Φίλε @spiderman απλώς ήταν μια απόπειρα (χωρίς επιτυχία προφανώς) να επαναφέρω το χιουμοριστικό σχόλιο του @constantinople (αν θυμάμαι καλά) όταν είχε πει ότι ο Spider-Man δε θέλει ν' αγοράσει Spider-Man, εφόσον προέκυψε νέα έκδοση. Αυτό ήταν όλο. :)

Δυστυχώς, δεν ξέρω κάτι σχετικά με την Hachette ή για την επέκταση της σειράς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21482
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

2 ώρες πριν, kaneda είπε:

Φίλε @hudson αν μου επιτρέπεις να προσθέσω ότι με βάση την λίστα του @Tsaklas, πρόκειται να δούμε στην συλλογή και το Μάρβελ Zombies. Οπότε οι ιστορίες που παίζει να επανεκδοθούν από την Χασέτ είναι 8.

Δεν έβαλα το Marvel Zombies γιατί ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα, δεν αναφέρεται κάπου μέσα στη συλλογή πχ σε ποιον αριθμό θα το δούμε.

 

2 ώρες πριν, kaneda είπε:

Επίσης κάτι που δεν νομίζω να έχει αναφερθεί σχετικά με την συζήτηση των επανεκδόσεων μεταξύ Χασέτ-Ανούμπις-Οξύ και των άλλων εκδοτικών, είναι ότι οι τόμοι που περιλαμβάνονται στην πρώτη 60άδα στην συλλογή του εξωτερικού, περιέχουν καλώς ή κακώς ιστορίες που έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα από άλλες εκδοτικές (εκτός Χασέτ) στο παρελθόν.

 

Βασικά στο ποστ μου αυτό αναφέρω, δλδ ποιες ιστορίες έχουμε δει από την πρώτη 60άδα της Hachette, στο παρελθόν από διάφορες ελληνικές εκδοτικές (Anubis, Οξύ, Modern Time). Και οι 23 που αναφέρω έχουνε δημοσιευτεί στο παρελθόν. Δίπλα από κάθε ιστορία μέσα στην παρένθεση αναφέρω την εκδοτική και την χρονιά που εκδόθηκαν. Η Hachette πρώτη φορά της εκδίδει στην Ελλάδα τώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Το ανακοίνωσε και μετά απέσυρε την ανακοίνωση φίλε μου και όποιος το διάβασε, το διάβασε τότε; Κάτι δεν κολλάει εδώ...

 

@Mandrake αυτό που ανέφερα, το διάβασα από το σάιτ της Επίσημης Συλλογής Graphic Novels της Μάρβελ στην Wikipedia. Από ότι διάβασα δεν αναφέρει σε ποιο τόμο η Χασέτ ανακοίνωσε την επέκταση της συλλογής, μόνο ότι η ανακοίνωση αυτή έγινε γνωστή από το επίσημο σάιτ της εταιρίας. :) 

 

2 ώρες πριν, hudson είπε:

Δεν έβαλα το Marvel Zombies γιατί ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα, δεν αναφέρεται κάπου μέσα στη συλλογή πχ σε ποιον αριθμό θα το δούμε.

 

Από κεκτημένη ταχύτητα και βασιζόμενος στις πληροφορίες που είχε δώσει στο παρελθόν ο Τσέλιος, τις οποίες έχει ομαδοποιήσει ο @Tsaklas στο αντίστοιχο τόπικ του, ανέφερα το Μάρβελ Zombies, γιατί νόμιζα ότι το είχες ξεχάσει στην λίστα σου και επίσης επειδή ήταν το μοναδικό από τις επανακυκλοφορίες που γνωρίζουμε ότι θα δούμε στο μέλλον. :blush2:

 

2 ώρες πριν, hudson είπε:

Βασικά στο ποστ μου αυτό αναφέρω, δλδ ποιες ιστορίες έχουμε δει από την πρώτη 60άδα της Hachette, στο παρελθόν από διάφορες ελληνικές εκδοτικές (Anubis, Οξύ, Modern Time). Και οι 23 που αναφέρω έχουνε δημοσιευτεί στο παρελθόν. Δίπλα από κάθε ιστορία μέσα στην παρένθεση αναφέρω την εκδοτική και την χρονιά που εκδόθηκαν. Η Hachette πρώτη φορά της εκδίδει στην Ελλάδα τώρα.

 

Ναι, η λίστα σου είναι απόλυτα κατανοητή. :up: Απλά αυτή η παράγραφος που έγραψα...

 

5 ώρες πριν, kaneda είπε:

Επίσης κάτι που δεν νομίζω να έχει αναφερθεί σχετικά με την συζήτηση των επανεκδόσεων μεταξύ Χασέτ-Ανούμπις-Οξύ και των άλλων εκδοτικών, είναι ότι οι τόμοι που περιλαμβάνονται στην πρώτη 60άδα στην συλλογή του εξωτερικού, περιέχουν καλώς ή κακώς ιστορίες που έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα από άλλες εκδοτικές (εκτός Χασέτ) στο παρελθόν. Από ότι είδα, αν δεν κάνω λάθος και από όσο γνωρίζω, μετά τον 60ο, ελάχιστοι είναι οι τόμοι που έχουν εκδοθεί στο παρελθόν στην Ελλάδα. Τις μόνες ιστορίες που βρήκα να έχουν εκδοθεί στο παρελθόν (στην δεύτερη 60άδα) είναι το Siege, το Avengers Prime, το Fear Itself, το Avengers vs. X-Men και ίσως κάποιες ιστορίες (τεύχη) από τους Classic τόμους που μπορεί να είχαν εκδοθεί από Καμπανά/Modern Times. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι με βάση την αρχική 60άδα του εξωτερικού, είναι αναπόφευκτο ότι και στην δική μας 60άδα θα δούμε ιστορίες οι οποίες έχουν εκδοθεί στο παρελθόν. Εξάλλου οι τόμοι που έχουν κυκλοφορήσει ως τώρα στην Ελλάδα είναι κατά 80% καρμπόν με την συλλογή του εξωτερικού. Εξαίρεση αποτελούν οι τόμοι των Ντέντπουλ, Γκάρντιανς και Δόκτωρ Στρέιντζ, καθώς επίσης το Birth of Ultron που έχει επιβεβαιωθεί πως θα το δούμε κάποια στιγμή.

 

αποτελεί μία σκέψη που έκανα διαβάζοντας κατά καιρούς διάφορα σχόλια όσο αφορά τις επανεκδόσεις τόμων γενικά, καταλήγοντας στο (άτυπο) συμπέρασμα των δύο προτάσεων με έντονη γραφή, όπως φαίνονται παραπάνω στην παράθεση. Δηλαδή, δεν αναφερόμουν (άμεσα) στο ποστ σου και για αυτό το λόγο στο αρχικό μου ποστ άλλαξα παράγραφο (μετά την αναφορά του Μάρβελ Zombies), παίρνοντας "πάσα" με σκοπό να εκφράσω μία σκέψη-ιδέα μου.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

11 λεπτά πριν, kaneda είπε:

 

@Mandrake αυτό που ανέφερα, το διάβασα από το σάιτ της Επίσημης Συλλογής Graphic Novels της Μάρβελ στην Wikipedia. Από ότι διάβασα δεν αναφέρει σε ποιο τόμο η Χασέτ ανακοίνωσε την επέκταση της συλλογής, μόνο ότι η ανακοίνωση αυτή έγινε γνωστή από το επίσημο σάιτ της εταιρίας. :) 

 

 

Μπορείς φίλε μου να αντιγράψεις εδώ τη φράση που μου λες ότι διάβασες περί "επέκτασης της συλλογής στην Ελλάδα" διότι εγώ δεν τη βρήκα; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

19 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Μπορείς φίλε μου να αντιγράψεις εδώ τη φράση που μου λες ότι διάβασες περί "επέκτασης της συλλογής στην Ελλάδα" διότι εγώ δεν τη βρήκα; :)

 

Θα το παραθέσω εγώ,ήμουν ήδη στη σελίδα για κάτι άσχετο:

 

Είναι στην υποκεφαλίδα "List of Books":

 

20210211_234911.thumb.jpg.55c9578e19eff336c114dfebdaccb7af.jpg

 

Και από κάτω αυτού,έχει για τις άλλες συνέχειες της που συνέβησαν μέχρι τωρα.Αυτον το καιρό θα πάει ή είναι προγραμματισμένη να πάει μέχρι το τεύχος 250,για αργότερα δεν γνωρίζω.

 

Ότι είπα είναι για την Αγγλική έκδοση της συλλογής,δεν ξέρω αν εννοείτε την Ελληνική.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

38 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Μπορείς φίλε μου να αντιγράψεις εδώ τη φράση που μου λες ότι διάβασες περί "επέκτασης της συλλογής στην Ελλάδα" διότι εγώ δεν τη βρήκα;

 

Συγγνώμη αν δεν έγινα κατανοητός, ή αν μπέρδεψα και άλλα παιδιά ενδεχομένως. Απαντούσα σε αυτό...

 

5 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Στις υπόλοιπες χώρες, πότε ανακοίνωσε η "Hachette" τη συνέχειά τους; Γνωρίζει κανείς; Στον 40ο τόμο; Στον 50ο; Στον 59ο;

 

δηλαδή έψαξα να βρω τον αριθμό του τόμου που είχε κυκλοφορήσει στην συλλογή του εξωτερικού, όταν η Χασέτ ανακοίνωσε την επέκταση της αρχικής 60άδας. Έψαξα και βρήκα από εδώ (στην πρώτη παράγραφο, την πρόταση που έχει επισημάνει ο φίλος @O Φρατζάτος στο αμέσως παραπάνω ποστ) μόνο ότι η ανακοίνωση αυτή (της επέκτασης της 60άδας του εξωτερικού) έγινε από το επίσημο σάιτ της Χασέτ. Δεν βρήκα δηλαδή κάπου τον αριθμό του τόμου όταν η Χασέτ ανακοίνωσε για πρώτη φορά την επέκταση της συλλογής του εξωτερικού, όπως ρωτάς παραπάνω. Αναφέρομαι αποκλειστικά στην συλλογή του εξωτερικού. :)

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο εξωτερικό οι τόμοι που έχουν κυκλοφορήσει είναι πολύ περισσότεροι. Εμάς μας ενδιαφέρει τι γίνεται εδώ και κάποια παιδιά είχαν αναφέρει για δύο χώρες που συνέχισαν σε 2η 60άδα πρόσφατα (τις αναφέρει και η "Wikipedia" αν δεν απατώμαι, ίσως πήραν την πληροφορία από κει). Οπότε μένει να δούμε αν έχει ανακοινωθεί κάτι για την Ελληνική. Επειδή το έκαναν σε άλλες χώρες, δε σημαίνει πως θα συμβεί και εδώ. Στους πρώτους 60 είπαμε πως η "Anubis" είχε κίνητρο για να ξεκινήσει (έτοιμο μεταφρασμένο υλικό). Ας ελπίσουμε ότι θα προχωρήσει και παρακάτω! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36273
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  37
  • Reputation:   245
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Uncanny X-Men Dark Phoenix

Μarvel Zombies

Wolverine Origin 

The Ultimates Homeland Security 

Wolverine Weapon X 

1602

Word War Hulk 

Doctor Strange The Oath

Venom vol.2

9 τόμοι που πιστεύω έχουν μεγάλη πιθανότητα να επανεκδοθουν (το Ultimates επιβεβαιώθηκε). Επίσης αν και το civil war και το eternals εκδόθηκαν πρόσφατα από Anubis δεν αποκλείεται να τα δούμε στην συλλογή στα τελευταία νούμερα. Ναι το ξέρω ότι ο Τσέλιος είπε ότι δεν θα εκδοθούν αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα μας έλεγε κάτι διαφορετικό από την στιγμή που είχε κανονιστεί η έκδοση τους από Αnubis. Θα ήταν σαν να τους χαντακώνει. Θα δείξει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21482
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ως τώρα έχουν εκδοθεί 4 τόμοι εκτός πρώτης 60άδας που είναι οι

4. Captain America Εκτός Χρόνου (δεν υπάρχει στην αρχική συλλογή) 

5. Deadool Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον (#84)

9. Gardian of Galaxy Κοσμικοί Εκδικητές (#121)

16. Doctor Strange Άγνωστοι Τόποι, Άγνωστοι Καιροί (#68)

Αυτό μάλλον σημαίνει ότι 4 τόμοι από την 60άδα δεν θα εκδοθούν,

οι 2 το Civil War και Eternals;

Τώρα αν υπάρξουν μέχρι το τέλος και άλλοι τόμοι εκτός πρώτης 60άδας, ανεβαίνει ο αριθμός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

15 λεπτά πριν, hudson είπε:

Ως τώρα έχουν εκδοθεί 4 τόμοι εκτός πρώτης 60άδας που είναι οι

4. Captain America Εκτός Χρόνου (δεν υπάρχει στην αρχική συλλογή) 

5. Deadool Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον (#84)

9. Gardian of Galaxy Κοσμικοί Εκδικητές (#121)

16. Doctor Strange Άγνωστοι Τόποι, Άγνωστοι Καιροί (#68)

Αυτό μάλλον σημαίνει ότι 4 τόμοι από την 60άδα δεν θα εκδοθούν,

οι 2 το Civil War και Eternals;

Τώρα αν υπάρξουν μέχρι το τέλος και άλλοι τόμοι εκτός πρώτης 60άδας, ανεβαίνει ο αριθμός.

'

Πλαγίως έχουμε επιβεβαιώσει και το The Avengers: Birth of Ultron που είναι ο 64ος τόμος της ξένης συλλογής. Νομίζω από κάποιο σχόλιο που είχε αλιευθεί περί τόμου με κλασικό δίδυμο Conan που μετά ψάχναμε τους 120 πρώτους τόμους και είχαμε καταλήξει σε αυτή τη συζήτηση. Και πολλές πιθανότητες για την ίδια θέση συγκέντρωνε και το Kree-Skrull War που είναι ο 107ος τόμος, πρόταση του @Γιαννης Σ εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Από τους 40 τόμους έχουμε:

29 - New (ακυκλοφόρητες ιστορίες στη Ελλάδα)

12 - Επανεκδόσεις (Anubis και ΟΞΥ).

4 - Δίτομες ιστορίες (η καθεμιά που χωρίζεται σε δυο τόμους). Δεν ξέρω πως μετράνε τα New X-Men. Fantastic Four,Captain America και Astonishing X-Men επειδή κάθε τίτλος ακολουθεί διαφορετικό κεφάλαιο σε δεύτερο τόμο δηλαδή τη συνεχεία ενός προηγούμενου arc.

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 12/2/2021 στο 3:44 ΜΜ, hudson είπε:

Ως τώρα έχουν εκδοθεί 4 τόμοι εκτός πρώτης 60άδας που είναι οι

4. Captain America Εκτός Χρόνου (δεν υπάρχει στην αρχική συλλογή) 

5. Deadool Ο Πόλεμος του Γουέιντ Γουίλσον (#84)

9. Gardian of Galaxy Κοσμικοί Εκδικητές (#121)

16. Doctor Strange Άγνωστοι Τόποι, Άγνωστοι Καιροί (#68)

Αυτό μάλλον σημαίνει ότι 4 τόμοι από την 60άδα δεν θα εκδοθούν,

οι 2 το Civil War και Eternals;

Τώρα αν υπάρξουν μέχρι το τέλος και άλλοι τόμοι εκτός πρώτης 60άδας, ανεβαίνει ο αριθμός.

να μια ωραία ιδέα για δημοσκόπηση ποιοι 4 τόμοι από αυτούς που έχουν μείνει πιστεύετε ότι δεν θα μπουν στην 60άδα θα παρακαλέσω τον συνονόματο και ειδικό @nikolas12 αν το θέλει βέβαια να το δημιουργήση :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

19 λεπτά πριν, nikolas1503 είπε:

να μια ωραία ιδέα για δημοσκόπηση ποιοι 4 τόμοι από αυτούς που έχουν μείνει πιστεύετε ότι δεν θα μπουν στην 60άδα θα παρακαλέσω τον συνονόματο και ειδικό @nikolas12 αν το θέλει βέβαια να το δημιουργήση :nek:

 

"δημιουργήση"

 

Μπαμπά,τι δουλειά έχεις εδώ;

:lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

"δημιουργήση"

 

Μπαμπά,τι δουλειά έχεις εδώ;

:lol:

 

Είπαμε έχω πάθει Μαλέσκου από ότι βλέπω όμως μάλλον και ο μπαμπάς σου πω πω σαν ιός εξαπλώνεται :doctor:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Διαβάζοντας το πρώτο τεύχος των Ultimates με ψιλοχάλασε που δεν μετέφρασαν τους διαλόγους στα γερμανικά, έστω σε αστερίσκο.

Κάτι το οποίο γίνεται, αν δεν κάνω λάθος, και στην προηγούμενη έκδοση της Anubis.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

20 λεπτά πριν, Pilgrim είπε:

Διαβάζοντας το πρώτο τεύχος των Ultimates με ψιλοχάλασε που δεν μετέφρασαν τους διαλόγους στα γερμανικά, έστω σε αστερίσκο.

Κάτι το οποίο γίνεται, αν δεν κάνω λάθος, και στην προηγούμενη έκδοση της Anubis.

 

 

Νομίζω,βέβαια πάει καιρός,κάτι τέτοιο έγινε και στο πρώτο τεύχος της συλλογής,το Amazing Spider-Man Η Επιστροφή.Στην προτελευταία σελίδα του τευχακιού Amazing Spider-Man (1999) #30 (και πρώτο τευχάκι στο τεύχος της συλλογής).

 

Στο πέμπτο καρέ ο Ξανθομάλλης:

RCO021_1468941102.thumb.jpg.ba84b73f252428f261fcda8300eb92b9.jpg

 

Αν δεις και στο τεύχος της συλλογής και εκεί τα Γερμανικά του μένουν αμετάφραστα,κοίτα να δεις ίδια γλώσσα.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Pilgrim είπε:

Διαβάζοντας το πρώτο τεύχος των Ultimates με ψιλοχάλασε που δεν μετέφρασαν τους διαλόγους στα γερμανικά, έστω σε αστερίσκο.

Κάτι το οποίο γίνεται, αν δεν κάνω λάθος, και στην προηγούμενη έκδοση της Anubis.

 

Όντως, κρίμα που οι διάλογοι στα γερμανικά δεν έχουν μεταφραστεί. :( Παρόλα αυτά και από το ReadComicOnline τα αντίστοιχα μπαλονάκια δεν είναι στα αγγλικά, ούτε έχουν επεξήγηση με αστερίσκο στο κάτω μέρος του/της καρέ/σελίδας.

 

Πάντως και στον τόμο Κάπτεν Αμέρικα: Εκτός Χρόνου, υπάρχει κάτι αντίστοιχο...

 

On 7/11/2019 στο 1:59 ΠΜ, kaneda είπε:

Επίσης στο πέμπτο τεύχος στο σημείο που σκάει ο μπράβος του Σκαλ δεν θα ήταν καλύτερα η ατάκα του (όπως και η ατάκα του Μπάκι όταν κάνει ντου με τους Ρώσους στην πρώτη σκηνή) να είναι μεταφρασμένη στο κάτω σημείο της σελίδας (όπως ήταν εκείνη που έλεγε για τον τίτλο της εφημερίδας στο πρώτο τεύχος);

 

Τέλος, κάτι άσχετο, όταν πήρα τον τόμο των Ultimates και τον ξεφύλλισα, βρήκα στο πέμπτο τεύχος του τόμου, τέσσερις σελίδες οι οποίες στο επάνω μέρος ήταν κολλημένες μεταξύ τους (κάτι αντίστοιχο πρέπει να είχε συμβεί και στον φίλο @O Φρατζάτος σε κάποια κόμιξ της Οξύ). Δοκίμασα με ένα ψαλίδι και με έναν χάρακα και σιγά-σιγά διαχώρισα τις σελίδες. Σε κάποια σημεία οι σελίδες στο πάνω μέρος είναι λίγο "ψιλοκομμένες"/"ξεφτισμένες", αλλά επειδή στο όλο αποτέλεσμα ο τόμος ήταν εντάξει, αποφάσισα (πριν διαχωρίσω τις σελίδες) να μην προχωρήσω στην αντικατάστασή του. :up:

 

Όλα καλά όμως, προχωράμε δυναμικά και περιμένουμε εναγωνιώς τις επόμενες ανακοινώσεις για την συλλογή. :)

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

2 hours ago, O Φρατζάτος said:

 

Νομίζω,βέβαια πάει καιρός,κάτι τέτοιο έγινε και στο πρώτο τεύχος της συλλογής,το Amazing Spider-Man Η Επιστροφή.Στην προτελευταία σελίδα του τευχακιού Amazing Spider-Man (1999) #30 (και πρώτο τευχάκι στο τεύχος της συλλογής).

 

Στο πέμπτο καρέ ο Ξανθομάλλης:

RCO021_1468941102.thumb.jpg.ba84b73f252428f261fcda8300eb92b9.jpg

 

Αν δεις και στο τεύχος της συλλογής και εκεί τα Γερμανικά του μένουν αμετάφραστα,κοίτα να δεις ίδια γλώσσα.

 

 

Εδώ να το καταλάβω.. Ο τύπος μιλάει μισά αγγλικά μισά γερμανικά επειδή φοβάται οπότε αυτός είναι ένας τρόπος να περάσει το συναίσθημα στον αναγνώστη.

 

Στο Ultimates όμως βλέπεις τους γερμανούς στρατιώτες να μιλάνε και δεν καταλαβαίνεις τι λένε.

Από τη στιγμή που είμαστε η πλευρά του αναγνώστη (βλέπουμε δηλαδή την πλοκή να εξελίσσεται) και όχι η πλευρά των αμερικανών στρατιωτών που πολεμάμε τους ναζί,

θα έπρεπε να υπάρχει μετάφραση, έστω και σε αστερίσκο. 

 

  

10 min ago , kaneda said:

 

Όντως, κρίμα που οι διάλογοι στα γερμανικά δεν έχουν μεταφραστεί. :( Παρόλα αυτά και από το ReadComicOnline τα αντίστοιχα μπαλονάκια δεν είναι στα αγγλικά, ούτε έχουν επεξήγηση με αστερίσκο στο κάτω μέρος του/της καρέ/σελίδας.

 

Πάντως και στον τόμο Κάπτεν Αμέρικα: Εκτός Χρόνου, υπάρχει κάτι αντίστοιχο...

 

 

 

Με κάνετε να ψάχνω τη συλλογή!

Όντως εντόπισα σε 3 καρέ στο Εκτός Χρόνου, αλλά τα γερμανικά εκεί ήταν μερικές λέξεις και ίσως να πέρασε στο ντούκου. Αν και εκεί θα ήθελα τη μετάφραση.

Εδώ μιλάμε για ολόκληρα μπαλονάκια. Το ότι δεν ήταν και στο πρωτότυπο μεταφρασμένα δεν μ'αρέσει. Τουλάχιστον δεν φταίει η μετάφραση της Anubis

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.