Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2155
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 7/2/2021 στο 11:56 ΜΜ, Laz33 είπε:

Πριν πολύ καιρό ο Τσέλιος, τότε ακόμα που απαντούσε στα mails μας, μου είχε πει ότι θα δούμε κι άλλον τόμο με Stan Lee στη συλλογή.
Κατά πάσα πιθανότητα το Marvel Origins 60's, αν κρίνω κι απ΄την 60άδα του εξωτερικού.

 

Καλά τα λες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36273
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  37
  • Reputation:   245
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πάντως εάν κρίνω από την αγγλική έκδοση πιστεύω ότι θα ακολουθήσουν τουλάχιστον άλλες 8 επανεκδόσεις... Προσωπικά δεν με πειράζει αφού είναι η πρώτη μου επαφή με κόμιξ και δεν έχω κανένα προηγούμενο... Φτάνοντας τα 2/3 της συλλογής να πω ότι δεν το έχω μετανιώσει αν και έχει περάσει πολλές φορές από το μυαλό μου να γίνω επιλεκτικός καθώς τα χρήματα είναι πολλά αν αναλογιστούμε το συνολικό ποσό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

23 λεπτά πριν, Lykid είπε:

Πάντως εάν κρίνω από την αγγλική έκδοση πιστεύω ότι θα ακολουθήσουν τουλάχιστον άλλες 8 επανεκδόσεις... Προσωπικά δεν με πειράζει αφού είναι η πρώτη μου επαφή με κόμιξ και δεν έχω κανένα προηγούμενο... Φτάνοντας τα 2/3 της συλλογής να πω ότι δεν το έχω μετανιώσει αν και έχει περάσει πολλές φορές από το μυαλό μου να γίνω επιλεκτικός καθώς τα χρήματα είναι πολλά αν αναλογιστούμε το συνολικό ποσό...

Κι όμως είναι λίγα τα χρήματα αν αναλογιστείς 1ον)ότι τα περισσότερα είναι πρώτη φορά που κυκλοφορούν στα Ελληνικά,2ον)όσα έχουν ξανακυκλοφορήσει στα ελληνικά εκείνα με το λεπτό εξώφυλλο είναι ακριβότερα από αυτά της συλλογής που έχουν σκληρό εξώφυλλο!,3ον)είναι από τις λίγες συλλογές που κυκλοφορούν κάθε δεύτερη εβδομάδα κι όχι κάθε εβδομάδα,και 4ον)είναι διαφορετικό να πληρώνεις 590.40 ευρώ(ή 600 ευρώ στρογγυλά) σε 2.5 χρόνια και διαφορετικό σε 1 χρόνο

Καταλαβαίνω ότι μπορεί κάποιος μπορεί να έχει κι άλλες υποχρεώσεις αλλά αυτή η συλλογή έχει 2 χρήσεις:για ομορφιά και για διάβασμα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2155
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Κι όμως είναι λίγα τα χρήματα αν αναλογιστείς 1ον)ότι τα περισσότερα είναι πρώτη φορά που κυκλοφορούν στα Ελληνικά,2ον)όσα έχουν ξανακυκλοφορήσει στα ελληνικά εκείνα με το λεπτό εξώφυλλο είναι ακριβότερα από αυτά της συλλογής που έχουν σκληρό εξώφυλλο!,3ον)είναι από τις λίγες συλλογές που κυκλοφορούν κάθε δεύτερη εβδομάδα κι όχι κάθε εβδομάδα,και 4ον)είναι διαφορετικό να πληρώνεις 590.40 ευρώ(ή 600 ευρώ στρογγυλά) σε 2.5 χρόνια και διαφορετικό σε 1 χρόνο

Καταλαβαίνω ότι μπορεί κάποιος μπορεί να έχει κι άλλες υποχρεώσεις αλλά αυτή η συλλογή έχει 2 χρήσεις:για ομορφιά και για διάβασμα!

Εάν αναλογιστούμε την έκταση των τομών (5+ τεύχη, μερικά ακόμα και 8) συν το γεγονός πως μιλάμε για hardcover, δεν αναφέρω καν τα extras γιατί δεν ξέρω κατά πόσο αφορά την πλειοψηφία, είναι το απόλυτο value for money

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, Lykid είπε:

Πάντως εάν κρίνω από την αγγλική έκδοση πιστεύω ότι θα ακολουθήσουν τουλάχιστον άλλες 8 επανεκδόσεις... Προσωπικά δεν με πειράζει αφού είναι η πρώτη μου επαφή με κόμιξ και δεν έχω κανένα προηγούμενο... Φτάνοντας τα 2/3 της συλλογής να πω ότι δεν το έχω μετανιώσει αν και έχει περάσει πολλές φορές από το μυαλό μου να γίνω επιλεκτικός καθώς τα χρήματα είναι πολλά αν αναλογιστούμε το συνολικό ποσό...

Ποιά 8 εννοείς ? τα δύο που πιστεύω ότι λες είναι σίγουρα το marvel zombies και το 1602 τα οποία κυκλοφορούν και τα δύο αλλά το 1602 είναι φωτιά και λαβρα το δε marvel zombies είναι και αυτό σε προσφορά δεν ξέρω αν αναφέρεσαι και στα δύο ultimates  αλλά και στο  new x men την συνέχεια τού προηγούμενου 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Οχτώ επανεκδόσεις και εμένα μου φαίνονται πολλές, το marvel zombies έχει αναφερθεί άλλα κάτι άλλο νομίζω δεν ξέρουμε σίγουρα.

Επεξεργασία από budd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Από πρώτη ξένη 60άδα, στην Ελλάδα, έχουν εκδοθεί παλαιότερα τα εξής:

(σε παρένθεση ο αριθμός της ξένης έκδοσης της συλλογής)

(με έντονα γράμματα ότι έχει ως τώρα κυκλοφορήσει από την συλλογή στην Ελλάδα, συν τα δύο που πρόκειται να κυκλοφορήσουν το 13 και το 16)

(Civil War και Eternals δεν θα τα δούμε από τη συλλογή, λογικά, γιατί μόλις επανακυκλοφόρησαν από την Anubis)

 

1 (2). Uncanny X-Men Dark Phoenix (Οξύ 2018)

2 (3). Iron Man Extremis (Anubis 2008) εξαντλημένο

3 (4). The Ultimates Super-Human (Anubis 2008)

4 (6). Thor Reborn (Anubis 2011 σε τεύχη) εξαντλημένο

5 (10). Astinishing X-Men Gifted (Anubis 2006 σε τεύχη) εξαντλημένο

6 (13). The Amazing Spider-Man Kraven's Last Hunt (Οξύ 2016)

7 (15). Marvels (Anubis 2009) και (Modern Time 1998) εξαντλημένο

8 (17). New X-Men E is for Extinction (Anubis 2007)

9 (22). Marvel Zombies (Anubis 2010)

10 (25). Ultimate Spider-Man Power and Responsibility (Anubis 2006 σε τεύχη) και (Modern Time 2002 σε τεύχη) εξαντλημένο

11 (27). The Mighty Thor In Search of the Gods (Οξύ 2017)

12 (28). Astonishing X-Men Dangerous (Anubis 2006 σε τεύχη) εξαντλημένο

13 (34). New X-Men Imperial (Anubis 2007)

14 (36). Wolverine Origin (Anubis 2009) εξαντλημένο

15 (39). Civil War (Anubis 2010 και άλλες 2 επανεκδόσεις)

16 (44). The Ultimates Homeland Security (Anubis 2008)

17 (45). Wolverine Weapon X (Οξύ 2017)

18 (46). 1602 (Anubis 2012)

19 (49). Eternals (Anubis 2007 και 2020)

20 (50). Black Panther Who Is the Black Panther? (Οξύ 2018)

21 (51). Word War Hulk (Οξύ 2017)

22 (58). Doctor Strange The Oath (Οξύ 2016)

23 (60). Venom vol.2 (Οξύ 2018)

 

Από τα 23 έχουν βγει τα 12 ως τώρα, μένουν 11 ακόμα, μείον 2 (Civil War και Eternals), 9

Τώρα ποια από αυτά τα 9, κανείς δεν ξέρει.

 

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

On 9/2/2021 στο 2:58 ΜΜ, nikolas1503 είπε:

Διαβάζοντας τα προηγούμενα σχόλια εμένα μου γεννήθηκε η εξής απορία  θα ήθελα να ήξερα τι επιχειρηματική κίνηση είναι αυτή που δείχνω και στις εικόνες εδώ πια δεν τίθεται μόνο θέμα επανέκδοσεις  μόνο στα σούπερ μάρκετ δεν τα δίνουνε μετά από αγορές με 5 ευρώ 

004.jpg

-50%
img-book
 

 

044.jpg

-50%
img-book
 

 

BEST-GraphicNovels_BOX4-SQUARE_SHOP-1024x1024.jpg

 

017.jpg

-50%
img-book
 

 

034.jpg

-50%
img-book
 
 
BEST-GraphicNovels_BOX2new-SQUARE_SHOP-1024x1024.jpg

 

Πες ότι το Βένομ και τη κούπα του τα παίρνεις κανονικά και οι Υπεράνθρωποι είναι δώρο.Το ίδιο και με τους Εκδικητές,το ημερολόγιο και τους New X-Men. 

 

Παντώς το "αν η συλλογή καταφέρει να ολοκληρώσει τουλάχιστον την πρώτη 60άδα" και το "έχει πολλές επανεκδόσεις",είναι ίσως τα δύο πιο συζητούμενα πράγματα για αυτήν μέχρι στιγμής.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

IMG_20210210_183415.jpg

 

Είστε έτοιμοι; Είστε έτοιμοι; TO SPIDER-MAN BLUE ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ! Είμαι εξαιρετικά ενθουσιασμένος!

 

Περισσότερα όπως το εξώφυλλο, η συνέχεια του σημερινού τόμου,το  σκαναρισμα κτλ σε επόμενο ποστ γιατί όπως διαφαίνεται μάλλον στη φωτό, είμαι στο αυτοκίνητο και γράφω από το κινητό. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Εξαιρετικά νέα @nikolas12! Πραγματικά νομίζω το περιμέναμε όλοι. 

 

Μηπως λεει και σε ποιον τόμο θα δούμε τη συνέχεια του Ultimates; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Και ξέρεις,είναι και ιστορία Spider-Man,φαντάσου να το δει αυτό ο @Laz33 και να πει "α δεν θα το πάρω".

 

 

Τον  σκοτώνεις μετά ή δεν τον σκοτώνεις;  :lol:   

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

35 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Εξαιρετικά νέα @nikolas12! Πραγματικά νομίζω το περιμέναμε όλοι. 

 

Μηπως λεει και σε ποιον τόμο θα δούμε τη συνέχεια του Ultimates; 

 

Φυσικά, απλά περίμενα λίγο να τα σκανάρω όλα μαζί και να σας παραδώσω κι αυτό το νέο:

 

img20210210_19132307.jpg

 

Ο τόμος 43 θα είναι η συνέχεια της ιστορίας.

 

Πάμε τώρα και στο Blue.

 

img20210210_19123113.jpg

 

Κατ' αρχάς για όποιον δεν το έχει ξαναδιαβάσει πρόκειται για έναν από τους τίτλους που έφτιαξαν οι Jeph Loeb και Tim Sale για τη Marvel που συνδύαζε έναν ήρωα με ένα χρώμα και η τετράδα ήταν Captain America: White, Hulk: Gray, Daredevil: Yellow και Spider-Man: Blue. Τους τρεις πρώτους σκέφτομαι πολύ να τους παρουσιάσω. Το Blue είναι ο γνωστότερος εκ των τεσσάρων και το χρώμα αποδίδει αυτό που λένε οι Αμερικάνοι feeling blue, δηλαδή το αίσθημα της κατάθλιψης. Μπορεί να το έχετε ακούσει και από τον όρο Blue Monday που θεωρείται η πιο καταθλιπτική ημέρα του χρόνου και είναι συνήθως η τρίτη Δευτέρα κάθε Ιανουαρίου. Επίσης είναι τρομερό τραγούδι των New Order :lol:

 

Μου αρέσει πολύ η απόδοση του τίτλου. Έχω πολύ μικρή μεταφραστική εμπειρία από αγγλικά και γερμανικά κείμενα για εργασίες στο πανεπιστήμιο ή για projects της δουλειάς οπότε δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος για αυτήν την κουβέντα (γι' αυτό τις αποφεύγω κι εδώ μέσα), ωστόσο πάντα σκέφτομαι πως θα μετέφραζα κάποιον τόμο της συλλογής. Το Blue με δυσκόλεψε πολύ, αλλά νομίζω το Απώλεια είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή. Το Μπλε δε θα ήταν καλή μετάφραση, αφού το "νιώθω μπλε" δε σημαίνει κάτι στα ελληνικά. Ο τίτλος Απώλεια αφορά την απώλεια της Gwen Stacy και πως νιώθει ο Peter μετά το θάνατο της αγαπημένης του. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μελαγχολία ίσως να ταιριάζει καλύτερα. Αλλά το απώλεια μάλλον ακούγεται καλύτερο. Πολύ ωραία νέα. Γλέντι με πυρσούς και βεγγαλικά στο λαζεικο. @nikolas12 περιμένω αγωνιωδώς την παρουσίαση του τρέχοντος τόμου που παρόλο που δεν μου αρέσουν οι group ιστορίες ίσως τον πάρω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Επιτέλους Spider-Man.

Δεν θα γινόταν 10άδα χωρίς τον Αραχνάκια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4142
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4320
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Kαι πάνω που θα ρωτούσα γιατί το Blue έγινε Aπώλεια, με κάλυψε ο Νικόλας :)


@O Φρατζάτος θα το πάρω.
Είπαμε. Τα Spider-Man τα παίρνω.
Τα Spider-Man της συλλογής εννοώ, όχι γενικώς.
Πχ το Red Goblin που έβγαλε πριν λίγες μέρες η Οξύ δεν με πολυψήνει.

 

Μακάρι να δούμε κι ένα Spider-Man No More ή ένα Death of Stacys στην 60άδα.
Ή το Who is Miles Morales.

 

Άσχετο αλλά θυμάστε έναν τύπο που μας έλεγε ότι θα δούμε στη συλλογή κάτι Spider Island 2 τόμους, κάτι Spider-Verse και κάτι άλλα απίθανα; Και φυσικά πουθενά το Blue.

Ή που οι πηγές του ήταν φουλ αναξιόπιστες ή που απλά μας τρόλαρε :lol:
 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ναι,με το Runaways vol 1.

 

Λέτε όντως να το δούμε;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

1 ώρα πριν, Laz33 είπε:

Άσχετο αλλά θυμάστε έναν τύπο που μας έλεγε ότι θα δούμε στη συλλογή κάτι Spider Island 2 τόμους, κάτι Spider-Verse και κάτι άλλα απίθανα; Και φυσικά πουθενά το Blue.

Ή που οι πηγές του ήταν φουλ αναξιόπιστες ή που απλά μας τρόλαρε :lol:
 

Αν θυμάμαι καλά είχε προσπαθήσει να πλασάρει κάποιους τόμους από την Ιταλική συλλογή ως επιβεβαιωμένους για την δική μας. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο ήταν το κίνητρο του. Μικρή κοινότητα είμαστε οπότε δεν θα έπαιρνε κάποιου είδους φήμη και το ψέμα του θα ανακαλυπτόταν αργά ή γρήγορα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Φοβερά νέα για όλους τους φαν, είτε πρωτάρηδες είτε παλιές καραβάνες, αφού τον συγκεκριμένο τόμο τον ανέμεναν αμφότεροι.:nek:

Σήμερα είμαστε επισήμως ενήμεροι για 3 τόμους και τις ημερομηνίες έκδοσής τους (#39,40,43). Αν αναλογιστούμε και το γεγονός ότι γνωρίζουμε με βεβαιότητα ότι αναμένουμε Marvel Zombies, The Amazing Spider-Man: Revealations & Until the Stars Turn Cold, House of M, Avengers: Birth of Ultron, Marvel Origins the 60s, έχουμε φτάσει στο στάδιο να περιμένουμε μόνο 14 τόμους για να κλείσει η 60αδα. Ήδη με έπιασε ένα "feeling Blue" για το πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός.... :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

 

Φυσικά, απλά περίμενα λίγο να τα σκανάρω όλα μαζί και να σας παραδώσω κι αυτό το νέο:

 

img20210210_19132307.jpg

 

Ο τόμος 43 θα είναι η συνέχεια της ιστορίας.

 

Πάμε τώρα και στο Blue.

 

img20210210_19123113.jpg

 

Κατ' αρχάς για όποιον δεν το έχει ξαναδιαβάσει πρόκειται για έναν από τους τίτλους που έφτιαξαν οι Jeph Loeb και Tim Sale για τη Marvel που συνδύαζε έναν ήρωα με ένα χρώμα και η τετράδα ήταν Captain America: White, Hulk: Gray, Daredevil: Yellow και Spider-Man: Blue. Τους τρεις πρώτους σκέφτομαι πολύ να τους παρουσιάσω. Το Blue είναι ο γνωστότερος εκ των τεσσάρων και το χρώμα αποδίδει αυτό που λένε οι Αμερικάνοι feeling blue, δηλαδή το αίσθημα της κατάθλιψης. Μπορεί να το έχετε ακούσει και από τον όρο Blue Monday που θεωρείται η πιο καταθλιπτική ημέρα του χρόνου και είναι συνήθως η τρίτη Δευτέρα κάθε Ιανουαρίου. Επίσης είναι τρομερό τραγούδι των New Order :lol:

 

Μου αρέσει πολύ η απόδοση του τίτλου. Έχω πολύ μικρή μεταφραστική εμπειρία από αγγλικά και γερμανικά κείμενα για εργασίες στο πανεπιστήμιο ή για projects της δουλειάς οπότε δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος για αυτήν την κουβέντα (γι' αυτό τις αποφεύγω κι εδώ μέσα), ωστόσο πάντα σκέφτομαι πως θα μετέφραζα κάποιον τόμο της συλλογής. Το Blue με δυσκόλεψε πολύ, αλλά νομίζω το Απώλεια είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή. Το Μπλε δε θα ήταν καλή μετάφραση, αφού το "νιώθω μπλε" δε σημαίνει κάτι στα ελληνικά. Ο τίτλος Απώλεια αφορά την απώλεια της Gwen Stacy και πως νιώθει ο Peter μετά το θάνατο της αγαπημένης του. 

Είναι κρίμα που δεν υπάρχουν και οι άλλοι 3 στην συλλογή από μια ματιά που τους έριξα

εμένα προσωπικά μου άρεσαν ιδιαίτερα ο Hulk και ο Daredevil ο Captain America όχι τόσο αυτό βέβαια δεν συνεπάγεται ότι δεν είναι εξίσου καλό με τα προηγούμενα επειδή δεν αρέσει σε εμένα

τώρα κάτι που μπορεί να μην έχει καμία απολύτως σχέση  αν δεν κάνω λάθος το κάθε χρώμα συμβολίζει διαφορετικό συναίσθημα κίτρινο ζήλεια γκρι θυμός μπλε θλίψη το άσπρο δεν θυμάμαι 

Πάντως εγω θα περιμένω πώς και πώς να κάνεις την παρουσίαση σου για τους 3 τόμους :batman:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2155
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

13 ώρες πριν, Manitou είπε:

Μελαγχολία ίσως να ταιριάζει καλύτερα. Αλλά το απώλεια μάλλον ακούγεται καλύτερο. Πολύ ωραία νέα. Γλέντι με πυρσούς και βεγγαλικά στο λαζεικο. @nikolas12 περιμένω αγωνιωδώς την παρουσίαση του τρέχοντος τόμου που παρόλο που δεν μου αρέσουν οι group ιστορίες ίσως τον πάρω. 

Για τα τυπικά, μαζί σου κι εγώ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2155
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

14 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

 

Φυσικά, απλά περίμενα λίγο να τα σκανάρω όλα μαζί και να σας παραδώσω κι αυτό το νέο:

 

img20210210_19132307.jpg

 

Ο τόμος 43 θα είναι η συνέχεια της ιστορίας.

 

Πάμε τώρα και στο Blue.

 

img20210210_19123113.jpg

 

Κατ' αρχάς για όποιον δεν το έχει ξαναδιαβάσει πρόκειται για έναν από τους τίτλους που έφτιαξαν οι Jeph Loeb και Tim Sale για τη Marvel που συνδύαζε έναν ήρωα με ένα χρώμα και η τετράδα ήταν Captain America: White, Hulk: Gray, Daredevil: Yellow και Spider-Man: Blue. Τους τρεις πρώτους σκέφτομαι πολύ να τους παρουσιάσω. Το Blue είναι ο γνωστότερος εκ των τεσσάρων και το χρώμα αποδίδει αυτό που λένε οι Αμερικάνοι feeling blue, δηλαδή το αίσθημα της κατάθλιψης. Μπορεί να το έχετε ακούσει και από τον όρο Blue Monday που θεωρείται η πιο καταθλιπτική ημέρα του χρόνου και είναι συνήθως η τρίτη Δευτέρα κάθε Ιανουαρίου. Επίσης είναι τρομερό τραγούδι των New Order :lol:

 

Μου αρέσει πολύ η απόδοση του τίτλου. Έχω πολύ μικρή μεταφραστική εμπειρία από αγγλικά και γερμανικά κείμενα για εργασίες στο πανεπιστήμιο ή για projects της δουλειάς οπότε δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος για αυτήν την κουβέντα (γι' αυτό τις αποφεύγω κι εδώ μέσα), ωστόσο πάντα σκέφτομαι πως θα μετέφραζα κάποιον τόμο της συλλογής. Το Blue με δυσκόλεψε πολύ, αλλά νομίζω το Απώλεια είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή. Το Μπλε δε θα ήταν καλή μετάφραση, αφού το "νιώθω μπλε" δε σημαίνει κάτι στα ελληνικά. Ο τίτλος Απώλεια αφορά την απώλεια της Gwen Stacy και πως νιώθει ο Peter μετά το θάνατο της αγαπημένης του. 

Το Μπλε θα ήταν τραγικό και απαράδεκτο! 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2155
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μετά από όλη αυτή τη συζήτηση περί ανατυπώσεων μου γεννήθηκε μια ιδέα. Όντας ένας από τους πολλούς, φαντάζομαι, που ήδη έχει τα περισσότερα τεύχη σε προηγούμενες εκδόσεις αλλά αγοράζει τη σειρά της Hachette, τι θα λέγατε να συγκεντρώναμε τους παλιούς τόμους (όσοι βέβαια δεν θέλουν να τους πουλήσουν ή να τους κρατήσουν για χι ψι λόγους) και να τους δωρίσουμε σε κάποια δομή όπου φιλοξενούνται παιδιά; Παιδιατρικές κλινικές, ορφανοτροφεία, παιδικά χωριά SOS; Πώς σας φαίνεται; Έλεγα να το κάνω, αλλά σκέφτηκα μπας και θέλετε κι εσείς, να γίνει συλλογικά, να ακουστεί και η όμορφη κοινότητά μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

15 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

IMG_20210210_183415.jpg

 

Είστε έτοιμοι; Είστε έτοιμοι; TO SPIDER-MAN BLUE ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ! Είμαι εξαιρετικά ενθουσιασμένος!

 

Περισσότερα όπως το εξώφυλλο, η συνέχεια του σημερινού τόμου,το  σκαναρισμα κτλ σε επόμενο ποστ γιατί όπως διαφαίνεται μάλλον στη φωτό, είμαι στο αυτοκίνητο και γράφω από το κινητό. 

Αμάν!Ξαναβγαίνουν τα τεύχη από Τετάρτη απόγευμα;Και περιμένα πως και πως το σήμερα για να δω τα νέα τεύχη της συλλογής που θα κυκλοφορήσουν!Νιώθω παράλληλα και απογοήτευση που άργησα να δω την δημοσίευση και χαρά για τα επόμενα τεύχη!Και κυρίως η συνέχεια του τόμου 37 θα είναι στον τόμο 43 κι όχι στο τέλος της 60άδας!:sad1::lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

24 λεπτά πριν, Ilias είπε:

Μετά από όλη αυτή τη συζήτηση περί ανατυπώσεων μου γεννήθηκε μια ιδέα. Όντας ένας από τους πολλούς, φαντάζομαι, που ήδη έχει τα περισσότερα τεύχη σε προηγούμενες εκδόσεις αλλά αγοράζει τη σειρά της Hachette, τι θα λέγατε να συγκεντρώναμε τους παλιούς τόμους (όσοι βέβαια δεν θέλουν να τους πουλήσουν ή να τους κρατήσουν για χι ψι λόγους) και να τους δωρίσουμε σε κάποια δομή όπου φιλοξενούνται παιδιά; Παιδιατρικές κλινικές, ορφανοτροφεία, παιδικά χωριά SOS; Πώς σας φαίνεται; Έλεγα να το κάνω, αλλά σκέφτηκα μπας και θέλετε κι εσείς, να γίνει συλλογικά, να ακουστεί και η όμορφη κοινότητά μας.

Κατά κάποιον τρόπο συμφωνώ κι έγω!Κάποια στιγμή όταν μεγαλώσω αρκετά(γιατί τώρα είμαι 22 χρονών,για την ακρίβεια την Κυριακή τα κλείνω) κι ίσως όταν τα βαρεθώ να τα δωρίσω!Αυτό το σκέφτομαι και για βιβλία που έχουν εξαντληθεί!Κυρίως θα επέλεγα κάποια βιβλιοθήκη για να τα δωρίσω για να μπορούν περισσότερα άτομα να τα διαβάσουν!Θα επέλεγα την βιβλιοθήκη της πόλης μου(Το Αίγιο) γιατί δεν έχει και μεγάλη γκάμα βιβλίων ή και ενδιαφέροντων βιβλίων!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, Ilias είπε:

Μετά από όλη αυτή τη συζήτηση περί ανατυπώσεων μου γεννήθηκε μια ιδέα. Όντας ένας από τους πολλούς, φαντάζομαι, που ήδη έχει τα περισσότερα τεύχη σε προηγούμενες εκδόσεις αλλά αγοράζει τη σειρά της Hachette, τι θα λέγατε να συγκεντρώναμε τους παλιούς τόμους (όσοι βέβαια δεν θέλουν να τους πουλήσουν ή να τους κρατήσουν για χι ψι λόγους) και να τους δωρίσουμε σε κάποια δομή όπου φιλοξενούνται παιδιά; Παιδιατρικές κλινικές, ορφανοτροφεία, παιδικά χωριά SOS; Πώς σας φαίνεται; Έλεγα να το κάνω, αλλά σκέφτηκα μπας και θέλετε κι εσείς, να γίνει συλλογικά, να ακουστεί και η όμορφη κοινότητά μας.

 

Εξαιρετική ιδέα. Εγώ δεν έχω κανένα παλιό αλλά προτίθεμαι να στείλω τα δικά μου της Hachette που δεν μου άρεσαν!

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, Ilias είπε:

Το Μπλε θα ήταν τραγικό και απαράδεκτο! 

 

Ναι θα ήταν. Συμφωνώ.

Βέβαια στα 16 μας προσπαθούσαμε να ρίξουμε κανένα κοριτσάκι χορεύοντας "μπλουζ" και όχι "μελαγχολικά" ή "απώλεια" :lol:

Μμμ μόλις σκέφτηκα πόσο παλαιομοδίτικο ακούγεται το "χορεύοντας μπλουζ". :lol:

Από την άλλη βέβαια πόσο πιο πιασάρικο όνομα είναι το "μπλουζ" από την κανονική μετάφραση. Εξαιρετική απόδοση για μένα η συγκεκριμένη λέξη. Δεν μπορώ να φανταστώ το "Γεια σου Αννούλα πάμε να χορέψουμε ένα "μελαγχολικό"?

Για αυτό και έμεινε έτσι. άλλωστε το blues είναι αργκό. Κανονικά είναι melancholy. Που προέρχεται από την ελληνική λέξη μελαγχολία. Που το πρώτο συνθετικό είναι το μέλας που είναι το μάυρο.

Άρα είναι SPIDERMAN BLACK.

Μπου χα χα χα χα χα χα!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

29 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Ναι θα ήταν. Συμφωνώ.

Βέβαια στα 16 μας προσπαθούσαμε να ρίξουμε κανένα κοριτσάκι χορεύοντας "μπλουζ" και όχι "μελαγχολικά" ή "απώλεια" :lol:

Μμμ μόλις σκέφτηκα πόσο παλαιομοδίτικο ακούγεται το "χορεύοντας μπλουζ". :lol:

Από την άλλη βέβαια πόσο πιο πιασάρικο όνομα είναι το "μπλουζ" από την κανονική μετάφραση. Εξαιρετική απόδοση για μένα η συγκεκριμένη λέξη. Δεν μπορώ να φανταστώ το "Γεια σου Αννούλα πάμε να χορέψουμε ένα "μελαγχολικό"?

Για αυτό και έμεινε έτσι. άλλωστε το blues είναι αργκό. Κανονικά είναι melancholy. Που προέρχεται από την ελληνική λέξη μελαγχολία. Που το πρώτο συνθετικό είναι το μέλας που είναι το μάυρο.

Άρα είναι SPIDERMAN BLACK.

Μπου χα χα χα χα χα χα!!!!

Α δεν ξέρω τι  χορεύατε με την Αννούλα τότε  πάντως η Γαρμπή με την ίδια λέξη μια χαρά σουξέ έκανε είναι και κεφλίδικο Και all time classic :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 6/2/2021 στο 4:16 ΜΜ, olyssesmoore είπε:

*Για τη συλλογή με τα ορυκτά(προσωπική άποψη) είναι καλύτερη για γεωλόγους,για σχολεία και καθηγητές για διδακτικούς σκοπούς και για γονείς που έχουν παιδιά και θέλουν να μάθουν κάτι τα παιδιά τους!

 

On 6/2/2021 στο 8:16 ΜΜ, Manitou είπε:

Παρεπιπτόντως αν θες ορυκτα κυκλοφορεί ένας περιοδικός πίνακας με όλα τα ορυκτά πίσω από το κάθε στοιχείο. Έτσι τα μαζεύεις όλα όμορφα και περιποιημένα!:cheers3:

 

O περιοδικός πίνακας δείχνει στοιχεία και όχι ορυκτά. Η συλλογή πάντως δεν ξέρω για ποιους είναι, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι για γεωλόγους. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 10/2/2021 στο 6:08 ΜΜ, hudson είπε:

Από πρώτη ξένη 60άδα, στην Ελλάδα, έχουν εκδοθεί παλαιότερα τα εξής:

(σε παρένθεση ο αριθμός της ξένης έκδοσης της συλλογής)

(με έντονα γράμματα ότι έχει ως τώρα κυκλοφορήσει από την συλλογή στην Ελλάδα, συν τα δύο που πρόκειται να κυκλοφορήσουν το 13 και το 16)

(Civil War και Eternals δεν θα τα δούμε από τη συλλογή, λογικά, γιατί μόλις επανακυκλοφόρησαν από την Anubis)

 

1 (2). Uncanny X-Men Dark Phoenix (Οξύ 2018)

2 (3). Iron Man Extremis (Anubis 2008) εξαντλημένο

3 (4). The Ultimates Super-Human (Anubis 2008)

4 (6). Thor Reborn (Anubis 2011 σε τεύχη) εξαντλημένο

5 (10). Astinishing X-Men Gifted (Anubis 2006 σε τεύχη) εξαντλημένο

6 (13). The Amazing Spider-Man Kraven's Last Hunt (Οξύ 2016)

7 (15). Marvels (Anubis 2009) και (Modern Time 1998) εξαντλημένο

8 (17). New X-Men E is for Extinction (Anubis 2007)

9 (22). Marvel Zombies (Anubis 2010)

10 (25). Ultimate Spider-Man Power and Responsibility (Anubis 2006 σε τεύχη) και (Modern Time 2002 σε τεύχη) εξαντλημένο

11 (27). The Mighty Thor In Search of the Gods (Οξύ 2017)

12 (28). Astonishing X-Men Dangerous (Anubis 2006 σε τεύχη) εξαντλημένο

13 (34). New X-Men Imperial (Anubis 2007)

14 (36). Wolverine Origin (Anubis 2009) εξαντλημένο

15 (39). Civil War (Anubis 2010 και άλλες 2 επανεκδόσεις)

16 (44). The Ultimates Homeland Security (Anubis 2008)

17 (45). Wolverine Weapon X (Οξύ 2017)

18 (46). 1602 (Anubis 2012)

19 (49). Eternals (Anubis 2007 και 2020)

20 (50). Black Panther Who Is the Black Panther? (Οξύ 2018)

21 (51). Word War Hulk (Οξύ 2017)

22 (58). Doctor Strange The Oath (Οξύ 2016)

23 (60). Venom vol.2 (Οξύ 2018)

 

Από τα 23 έχουν βγει τα 12 ως τώρα, μένουν 11 ακόμα, μείον 2 (Civil War και Eternals), 9

Τώρα ποια από αυτά τα 9, κανείς δεν ξέρει.

 

Φίλε @hudson αν μου επιτρέπεις να προσθέσω ότι με βάση την λίστα του @Tsaklas, πρόκειται να δούμε στην συλλογή και το Μάρβελ Zombies. Οπότε οι ιστορίες που παίζει να επανεκδοθούν από την Χασέτ είναι 8. :)

 

Επίσης κάτι που δεν νομίζω να έχει αναφερθεί σχετικά με την συζήτηση των επανεκδόσεων μεταξύ Χασέτ-Ανούμπις-Οξύ και των άλλων εκδοτικών, είναι ότι οι τόμοι που περιλαμβάνονται στην πρώτη 60άδα στην συλλογή του εξωτερικού, περιέχουν καλώς ή κακώς ιστορίες που έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα από άλλες εκδοτικές (εκτός Χασέτ) στο παρελθόν. Από ότι είδα, αν δεν κάνω λάθος και από όσο γνωρίζω, μετά τον 60ο, ελάχιστοι είναι οι τόμοι που έχουν εκδοθεί στο παρελθόν στην Ελλάδα. Τις μόνες ιστορίες που βρήκα να έχουν εκδοθεί στο παρελθόν (στην δεύτερη 60άδα) είναι το Siege, το Avengers Prime, το Fear Itself, το Avengers vs. X-Men και ίσως κάποιες ιστορίες (τεύχη) από τους Classic τόμους που μπορεί να είχαν εκδοθεί από Καμπανά/Modern Times. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι με βάση την αρχική 60άδα του εξωτερικού, είναι αναπόφευκτο ότι και στην δική μας 60άδα θα δούμε ιστορίες οι οποίες έχουν εκδοθεί στο παρελθόν. Εξάλλου οι τόμοι που έχουν κυκλοφορήσει ως τώρα στην Ελλάδα είναι κατά 80% καρμπόν με την συλλογή του εξωτερικού. Εξαίρεση αποτελούν οι τόμοι των Ντέντπουλ, Γκάρντιανς και Δόκτωρ Στρέιντζ, καθώς επίσης το Birth of Ultron που έχει επιβεβαιωθεί πως θα το δούμε κάποια στιγμή.

 

22 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Κατ' αρχάς για όποιον δεν το έχει ξαναδιαβάσει πρόκειται για έναν από τους τίτλους που έφτιαξαν οι Jeph Loeb και Tim Sale για τη Marvel που συνδύαζε έναν ήρωα με ένα χρώμα και η τετράδα ήταν Captain America: White, Hulk: Gray, Daredevil: Yellow και Spider-Man: Blue. Τους τρεις πρώτους σκέφτομαι πολύ να τους παρουσιάσω.

 

18 ώρες πριν, nikolas1503 είπε:

Είναι κρίμα που δεν υπάρχουν και οι άλλοι 3 στην συλλογή από μια ματιά που τους έριξα

εμένα προσωπικά μου άρεσαν ιδιαίτερα ο Hulk και ο Daredevil ο Captain America όχι τόσο αυτό βέβαια δεν συνεπάγεται ότι δεν είναι εξίσου καλό με τα προηγούμενα επειδή δεν αρέσει σε εμένα

τώρα κάτι που μπορεί να μην έχει καμία απολύτως σχέση  αν δεν κάνω λάθος το κάθε χρώμα συμβολίζει διαφορετικό συναίσθημα κίτρινο ζήλεια γκρι θυμός μπλε θλίψη το άσπρο δεν θυμάμαι 

Πάντως εγω θα περιμένω πώς και πώς να κάνεις την παρουσίαση σου για τους 3 τόμους 

 

Και εγώ μαζί σου @nikolas1503, μακάρι αν μπορέσει ο @nikolas12 να κάνει μία παρουσίαση αυτών των ιστοριών, όπως έκανε αντίστοιχα και με την συνέχεια της ιστορίας των Astonishing Χ-ΜΕΝ. :beer5:

 

Επίσης, στην πρώτη σελίδα στο κυρίως τόπικ όπου αναφέρονται οι επερχόμενοι τόμοι μαζί με αυτούς που έχουν ήδη κυκλοφορήσει, αν μπορούν οι διαχειριστές να αλλάξουν κάποια στιγμή τον ελληνικό τίτλο της επερχόμενης ιστορίας του Σπάιντερ-Μαν από "Απειλή" σε "Απώλεια", καθώς επίσης και το έτος που κυκλοφόρησε ο δεύτερος τόμος των Μυστικών Πολέμων σε "2021" από "2020". :D

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 10/2/2021 στο 1:41 ΜΜ, Ilias είπε:

Εάν αναλογιστούμε την έκταση των τομών (5+ τεύχη, μερικά ακόμα και 8) συν το γεγονός πως μιλάμε για hardcover, δεν αναφέρω καν τα extras γιατί δεν ξέρω κατά πόσο αφορά την πλειοψηφία, είναι το απόλυτο value for money

Μπράβο και τι έχεις να προτείνεις Ηλία για όσους "έκαναν το λάθος" και τα αγόρασα με διπλάσια σχεδόν χρήματα από τις εκδόσεις "Οξύ" ή που τα έχουν πάρει ήδη ακριβότερα σε paperback απ' την "Anubis"; Πρόβλημά τους! Σωστά; :)  Όσο για τα "εξτρά", έχουμε και την περίπτωση value my ass. Θυμηθείτε τον Thor. Σε κάθε περίπτωση, προσωπικά, θα στηρίξω τη σειρά αλλά καταλαβαίνω απόλυτα εκείνους που δυσανασχετούν για ορισμένα τέτοια θέματα και τα κακώς κείμενα πρέπει να λέγονται. Αναγνώστες είμαστε στο κάτω κάτω της γραφής, όχι διαφημιστές και promoters εκδοτικών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.