Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Προσωπικά είναι κάτι που ήθελα. Ήμουν 99% σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα μπει και έλεγα ας μην δελεαστω τώρα με τις προσφορές της Anubis και κλαίω μετά. Αρα σε 2 βδομάδες θα μάθουμε τον τόμο 39 αλλά και τον τόμο με τη συνέχεια του Ultimates. Προφανώς βέβαια η επανέκδοση διαθέσιμου τόμου για άλλη μια φορά, είναι κάτι ασχήμο, εφόσον μπορούσαμε να δούμε κάτι εντελώς καινούργιο στα ελληνικά. 

 

Ίσως άλλαξαν γνώμη για επανέκδοση Marvel Zombies πάντως γιατί πολύ έχει αργήσει. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ε ναι, αυτά που δεν είναι εξαντλημένα καθυστερούν λιγάκι να βγουν στη σειρά, μήπως και προλάβουν να τα κάνουν πράγματι εξαντλημένα πουλώντας το στοκ σε όσους δεν τα 'χουν. :D

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

19 hours ago, Mandrake said:

Στο Ηράκλειο τα "Σούπερμαν" δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι είχαν καν διανομή.

 

Μπράβο φίλε μου που έπιασες αυτό το θέμα, γιατί το είχα κι εγώ απορία. Και στο Αγρίνιο, δεν είχα αγοράσει ΠΟΤΕ τεύχος Σούπερμαν και δεν ξέρω καν αν κυκλοφορούσε στα περίπτερα. Κατεξοχήν παιδί των 80s εγώ, και φανατικοί κομιξάκιδες με τον αδερφό μου, αγοράζαμε ένα σωρό τεύχη από διάφορες σειρές. Δεν ξέρω ακριβώς τι έπαιζε με τον Ψαρόπουλο, αλλά στη γενιά μας η DC ήταν κυριολεκτικά ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ, η μόνη επαφή που είχα με τον Superman ήταν από τις ταινίες, και τον Batman τον γνωρίσαμε ουσιαστικά από την ταινία του Τιμ Μπάρτον (και από κάποια εφημερίδα - Εθνος ίσως; - που δημοσίευε ένα διάστημα αρχαίες golden age ιστορίες του ήρωα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στην Πάτρα πάντως υπήρχε στα περίπτερα και το διάβαζα μικρός, όχι φανατικά κάθε βδομάδα ωστόσο λόγω υψηλής τιμής και λίγων σελίδων...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

μηνιαιο ηταν η  στην καλυτερη δεκαπενθημερο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Τώρα που το σκέφτομαι, κι εδώ μάλλον κυκλοφορούσε, απλά αν σταμάτησε το 1982 ήμουν πολύ μικρός ακόμα για να αγοράζω κόμικς ο ίδιος στο περίπτερο (και δεν ήξερα καλά καλά να διαβάζω ακόμα). Όπως και να έχει, τεύχη των αρχών του 80 βρίσκαμε για χρόνια μετά από αναδιανομές, ακόμα και Καμπανάδες της "σκληρής γενιάς" που δεν τα πέτυχα καθόλου στην αρχική τους κυκλοφορία. Superman όμως όχι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   159
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Σήμερα πήρα τον καινούριο τόμο και μέχρι και η γυναίκα μου σχολίασε αρνητικά τον τίτλο σε στυλ "τι θα πει Δαίμονας στο μπουκαλι?" Με εκπλήσσει πάντως τέτοια μεταφραστική αστοχία το 2021. Είναι το πρώτο φαουλ που είδα μεχρι στιγμής στην συλλογή. ¨ολα καλά ομως! Αγαπάμε συλλογηόπως και να χει!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 27/1/2021 στο 3:23 ΜΜ, Pilgrim είπε:

Μου έμεινε όμως μία απορία:

 

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

Ποιος ήταν τελικά ο Iron Man? (Μας δείχνει ότι είναι μαύρος χωρίς να τον ονοματίζει.)

 

 

Μόλις χθες τελείωσα το δεύτερο μέρος των Μυστικών Πολέμων και ακόμα να συνέλθω! Στο τεύχος #9 αναφέρεται ότι...

 

Spoiler

ο άνθρωπος που βρίσκεται μέσα στην στολή του Άιρον Μαν, είναι ο φίλος του (τουλάχιστον μέσα από το MCU), Τζέιμς "Ρόουντι" Ρόουντς, πιο γνωστός και ως Γουόρ Μασίν ή Άιρον Πάτριοτ.

 

On 27/1/2021 στο 6:31 ΜΜ, O Φρατζάτος είπε:

Τώρα κάτι για την συλλογή εν μέρι:

 

Στην αρχική Αγγλική έκδοση θα βγουν σύντομα 2 τεύχη (Astonishing) X-Men.Run του Soule που βγήκε το 2017 με 2018.

 

L1040238.thumb.jpg.37e7b2928c67085b7e920094957116b1.jpg

 

L1040240.thumb.jpg.68ff97ea6ff9b05e0b1099e290a0e66a.jpg

 

Το ένα ακολουθεί το άλλο.Σύμφωνα με κριτικές,είναι μία από τις καλύτερες ιστορίες/runs X-Men των τελευταίων χρόνων,η πρώτη ιστορία είναι δυνατή και η δεύτερη όχι τόσο αλλά εξίσου καλή ή στο χειρότερο μέτρια.

 

Το παραπάνω μπορεί να αγνοηθεί καθώς ειναι απλά μερικές πληροφορίες.Αυτό που δηλώνω είναι έκπληψη γιατί παει καιρός που βγήκε ιστορία X-Men στην συλλογή εκείνη.Κοίτα να δεις!   

 

Πραγματικά, κρίμα που στην συλλογή δεν υπάρχουν γενικά πολλοί τόμοι των Χ-ΜΕΝ. Χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες, πιστεύω ότι αυτό εν μέρει οφείλεται στα ίσως μεγάλα events των Χ-ΜΕΝ (Mutant Massacre, Fatal Attractions, Age of Apocalypse), τα οποία μπορεί να έπιαναν πολλούς τόμους και κατά συνέπεια, να έβγαιναν σε πολλά parts. Άλλος ένας λόγος, χωρίς πάλι να γνωρίζω, μπορεί να έχει να κάνει με την "μαμά" της εταιρίας Marvel Studios, της "ο ορισμός του μονοπωλίου" Disney Studios, η οποία μπορεί να ήθελε να προωθήσει περισσότερο τα κόμιξ που άπτονται στο MCU και λιγότερο εκείνα της (τότε) 20th Century Fox.

 

On 28/1/2021 στο 10:13 ΠΜ, Bilis είπε:

Ωραία! Επίτέλους Millar! :mafia:

 

Ο Μίλλαρ μας έχει καλομάθει με ιστορίες αριστουργήματα (Εμφύλιος Πόλεμος, Ολντ Μαν Λόγκαν, Κικ-Ας, Κίνγκσμαν). Αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

 

On 28/1/2021 στο 10:46 ΠΜ, constantinople είπε:

Εγώ πάντως περιμένω και ελπίζω κάποια στιγμά να βάλουν το "Η Ζωή και ο Θάνατος του Κάπταιν Μάρβελ" :pray:

 

Και εγώ μαζί σου @constantinople! Εγώ από την μεριά μου θα ήθελα πάρα πολύ να έβλεπα τον τόμο του Μίλλαρ, Ολντ Μαν Λόγκαν. Χωρίς να θέλω όμως να στο χαλάσω, και οι δύο ιστορίες έχουν επιβεβαιωθεί από τον Τσέλιο, σε απάντηση που έδωσε στον φίλο @Tsaklas αν θυμάμαι καλά, ότι δεν περιλαμβάνονται στην συλλογή. Όμως η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία! Ποιός ξέρει, ίσως να γίνει κάτι και εν τέλει να τις δούμε στην 60άδα, ή στην επέκταση της συλλογής (εάν γίνει).

 

Υ.Γ.1: Όσο αφορά για την συζήτηση που κάνατε για Χασέτ-Ένγκλεμος, εγώ θα προτιμούσα να πάνε αρχικά όλα καλά μέχρι την 60άδα, και στην συνέχεια η συλλογή να επεκταθεί. Προτιμώ δηλαδή την Μάρβελ από την DC, αν και θα ήταν βέβαια πολύ καλό να έβγαινε και μία σειρά της DC αλά Χασέτ, παρότι δεν θα την ξεκινούσα.

 

Υ.Γ.2: Επίσης, αν και πάρα πολύ μικρό ενδεχόμενο, θα μπορούσε ενδεχομένως η τωρινή συλλογή να επεκταθεί, και η συλλογή της DC της Ένγκλεμος να εκδοθεί από την Οξύ, ή από κάποια άλλη εκδοτική (ακόμα πιο απίθανο). Είναι ένα ενδεχόμενο και αυτό όμως (το 0,000001%).

 

Υ.Γ.3: Τέλος, πιστεύω ότι οι επόμενες τρεις ιστορίες που θα δούμε στην συλλογή (εκτός Ultimates και New Χ-ΜΕΝ) είναι το Σπάιντερ-Μαν: Blue, το Μάρβελ Zombies και το House of M.

 

Υ.Γ.:4: Μία ερώτηση για όποιον έχει όρεξη να απαντήσει. Γιατί στην συλλογή του εξωτερικού δεν έχει κυκλοφορήσει ούτε μία ιστορία της Κάπτεν Μάρβελ; Της Κάρολ Ντάνβερς δηλαδή, σε περίπτωση που μπερδευτείτε για το ποιά από όλες εννοώ.

 

Υ.Γ.5: Και μία πραγματικά σημαντική ερώτηση. Στον νέο τόμο του Άιρον Μαν δεν μου έχει την ενότητα "Τα Γεγονότα που Οδήγησαν στην Ιστορία...". Και σε εσάς έτσι είναι; Δεν πιστεύω να έπεσα σε τόμο που να του λείπει μία σελίδα;

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Lord Makro είπε:

Τώρα που το σκέφτομαι, κι εδώ μάλλον κυκλοφορούσε, απλά αν σταμάτησε το 1982 ήμουν πολύ μικρός ακόμα για να αγοράζω κόμικς ο ίδιος στο περίπτερο (και δεν ήξερα καλά καλά να διαβάζω ακόμα). Όπως και να έχει, τεύχη των αρχών του 80 βρίσκαμε για χρόνια μετά από αναδιανομές, ακόμα και Καμπανάδες της "σκληρής γενιάς" που δεν τα πέτυχα καθόλου στην αρχική τους κυκλοφορία. Superman όμως όχι...

 

Εμένα μου 'χε μάθει η μάνα μου να διαβάζω προτού μπω στο νηπιαγωγείο, οπότε τεσσάρων χρονών μου αγόραζαν κόμικς και ειδικά όταν κατέβαινα στο χωριό που είχε κούτες από Ντισνεϊκά και Ποπάυ, πηγαίναμε βόλτα με τον παππού μου απ' το πατρικό και διάλεγα κάποια (ή κανένα "Σεραφίνο/Τιραμόλα")! Γι' αυτό λέω ότι ξεκίνησα δειλά δειλά να διαβάζω το '83. Τα "Σπάιντερ Μαν" τα θυμάμαι στα περίπτερα, αλλά δε μου "έλεγαν" κάτι τότε. "Σούπερμαν" δεν τα θυμάμαι ποτέ να έχω δει μπροστά μου! Πρωτομαγιά του '85 που είχαμε πάει οικογενειακώς επίσκεψη (μεγάλες παρέες) σε μισόχτιστη οικοδομή φίλων (ιδανικά μέρη για μεγάλες παρέες όταν "ανοίγει" ο καιρός, εφόσον "έπαιζε" τέτοιο μέρος από κάποιον!) για κρασοκατανύξεις και πασετομπριζολίδια στα κάρβουνα, ένα μεγαλύτερό μου παιδί είχε φέρει κάποια "Σπάιντερ Μαν", οι μικρότεροι τρέχαμε σαν τα παλαβά δεξιά & αριστερά κι όταν έκατσα σε κάποια φάση εκεί στο τσιμέντο που τα 'χε παρατημένα ο άλλος, έπιασα να διαβάσω ένα από περιέργεια και κόλλησα άσχημα... Δεν ήθελα να μ' ενοχλούν μέχρι να τελειώσω έστω την 1η ιστορία! Εκεί έγινε το βάπτισμα του πυρός σε ότι αφορά τη δική μου ενασχόληση με υπερηρωικά. Από το τεύχος #119 λοιπόν (που το 'χω εντοπίσει πλέον με τα χρόνια, τις τελευταίες δεκαετίες που τα ξαναμαζεύω) κι έπειτα, δεν πρέπει να 'χασα ούτε τεύχος! Παράλληλα βέβαια με "Αγόρι", "Μπλεκ", "Βαβούρα" και λοιπά, αλλά από αυτά ότι μπορούσα (ούτε κρουασάν στο σχολείο λέμε με το χαρτζιλίκι!)... Φυσικά έπαιρνα και τα "Κάπταιν Αμέρικα" (σκληρή γενιά) όταν τα πετύχαινα σε αναδιανομές (σε τεύχη, διότι οι τόμοι ήταν πιο ακριβοί), αλλά ούτε εκείνη την περίοδο είδα ποτέ αναδιανομές από "Σούπερμαν".

 

Ο Σούπερμαν μου ήταν γνωστός από την κινηματογραφική ταινία και φυσικά τις ταινίες κινουμένων σχεδίων μικρού μήκους των "Fleischer Studios"! Κι επειδή εγώ εδώ στο Ηράκλειο δεν είχα ποτέ πρόσβαση σε παλαιοβιβλιοπωλεία και Μοναστηράκι, πρώτη μου φορά τα είδα σε αυτήν εδώ την κοινότητα. Ίσως μονάχα να "έπαιζε" κανένα άρθρο σε κάποιο απ' τα περιοδικά που αγόραζα αργότερα και να 'χα δει καμιά φωτογραφία με εξώφυλλο, αλλά πότε κυκλοφόρησαν δεν είχα ιδέα και κανέναν τρόπο να το μάθω. Αλλά ακόμη κι αν γνώριζα κάπως την ύπαρξή τους και είχα πέντε στοιχεία από κάπου, εάν δεν κατάφερνα να βρω εκδόσεις "Καμπανά" στο "Solaris" αρχές της δεκαετίας του '90 (δεν υπήρχε και άλλο!), ενώ ίσα που έβρισκα τόμους, πλέον, των "X-Men" της "Μαμούθ Comix" (και όχι όλους βέβαια... Ήθελα κάποια με σκισμένα εξώφυλλα να τα αντικαταστήσω και ξανάψαχνα κάποια τεύχη) πόσο μάλλον να γνώριζα ή να ρωτούσα για Ψαρόπουλο. Τα δε 2 άλμπουμ του "Batman" της "Ars Longa" δεν πρέπει να τα είδα ποτέ μπροστά μου, πιθανόν διότι δεν κυκλοφόρησαν ποτέ σε περίπτερα παρά μόνο σε βιβλιοπωλεία. Τον Μπάτμαν λοιπόν από τις ταινίες και από την καταπληκτική σειρά κινουμένων σχεδίων, πλέον στην ιδιωτική τηλεόραση ("ΑΝΤ1"), κατά συνέπεια τη δεκαετία του '90, όπου ήρθε με τη σειρά της η έκδοση της "Πέργαμος Εκδοτική" (ως πιο παιδική σειρά όμως) και λίγο μετά ήρθε η "Modern Times" με σειρά για μεγαλύτερους σε ηλικία αναγνώστες! Όσοι βέβαια μεγαλώνοντας ξεκίνησαν ν' αγοράζουν ξένες εκδόσεις από ειδικά σημεία τύπου, τότε γνώριζαν φυσικά νωρίτερα τους χαρακτήρες της "DC Comics", αλλά και πάλι οι περισσότεροι πιθανολογώ ότι με Αμερικανικά τεύχη της "Marvel Comics" ασχολήθηκαν, για να βρουν περισσότερες (και μεταγενέστερες) ιστορίες που εδώ δεν είχαν δημοσιευτεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 ώρες πριν, evripidis είπε:

Σήμερα πήρα τον καινούριο τόμο και μέχρι και η γυναίκα μου σχολίασε αρνητικά τον τίτλο σε στυλ "τι θα πει Δαίμονας στο μπουκαλι?" Με εκπλήσσει πάντως τέτοια μεταφραστική αστοχία το 2021. Είναι το πρώτο φαουλ που είδα μεχρι στιγμής στην συλλογή. ¨ολα καλά ομως! Αγαπάμε συλλογηόπως και να χει!!!!

Γιατί μεταφραστική αστοχία;
Μια χαρά μετάφραση είναι.
Το "εμφιαλωμένος δαίμονας", που προτείνετε κάποιοι, μου φαίνεται πιο αλλόκοτο.
Εκτός αυτού υπάρχει στα αγγλικά λέξη για το εμφιαλωμένος.
Άρα απ΄τη στιγμή που ο συγγραφέας αποφάσισε να μην τη χρησιμοποιήσει, δεν βρίσκω λόγο να παραπονιόμαστε για τον τίτλο της ελληνικής έκδοσης.
Μακάρι να ήταν αυτά τα σοβαρότερα μεταφραστικά θέματα. Έχουμε δει μαργαριτάρια για μαργαριτάρια.
Δεν μιλάω για την Hachette. Γενικώς το λέω.
Πχ είχα αναφέρει ένα τραγικό λάθος στον Γελαστό Άνδρα της Οξύ, πέρα απ΄τον τίτλο που επίσης το λες μεταφραστική αστοχία.
"Ο Άνδρας που Γελά" ή ακόμα καλύτερα "Ο Άνθρωπος που Γελά" έπρεπε να είναι, όχι "Ο Γελαστός Άνδρας".
Ο αμερικάνικος τίτλος είναι "The Man Who Laughs", σαφής αναφορά στο ομώνυμο έργο του Ουγκό, που εδώ στην Ελλάδα ευρέως το ξέρουμε ως "Ο Άνθρωπος που Γελά".

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2155
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

13 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Γιατί μεταφραστική αστοχία;
Μια χαρά μετάφραση είναι.
Το "εμφιαλωμένος δαίμονας", που προτείνετε κάποιοι, μου φαίνεται πιο αλλόκοτο.
Εκτός αυτού υπάρχει στα αγγλικά λέξη για το εμφιαλωμένος.
Άρα απ΄τη στιγμή που ο συγγραφέας αποφάσισε να μην τη χρησιμοποιήσει, δεν βρίσκω λόγο να παραπονιόμαστε για τον τίτλο της ελληνικής έκδοσης.
Μακάρι να ήταν αυτά τα σοβαρότερα μεταφραστικά θέματα. Έχουμε δει μαργαριτάρια για μαργαριτάρια.
Δεν μιλάω για την Hachette. Γενικώς το λέω.
Πχ είχα αναφέρει ένα τραγικό λάθος στον Γελαστό Άνδρα της Οξύ, πέρα απ΄τον τίτλο που επίσης το λες μεταφραστική αστοχία.
"Ο Άνδρας που Γελά" ή ακόμα καλύτερα "Ο Άνθρωπος που Γελά" έπρεπε να είναι, όχι "Ο Γελαστός Άνδρας".
Ο αμερικάνικος τίτλος είναι "The Man Who Laughs", σαφής αναφορά στο ομώνυμο έργο του Ουγκό, που εδώ στην Ελλάδα ευρέως το ξέρουμε ως "Ο Άνθρωπος που Γελά".

 

Μάλλον γενικά στο Οξύ έχουν θέμα με τον Βίκτορ Ουγκώ, δεν εξηγείται αλλιώς. Εκτός αν σκόπιμα το άφησαν Χιούγκο για να παραπέμπει στον Στρέιντζ, που είναι χαρακτήρας του βιβλίου. Αν και μου φαίνεται λίγο κουλό 

 

IMG_20210130_111251.jpg

IMG_20210130_111153.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2155
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

7 ώρες πριν, Ilias είπε:

Μάλλον γενικά στο Οξύ έχουν θέμα με τον Βίκτορ Ουγκώ, δεν εξηγείται αλλιώς. Εκτός αν σκόπιμα το άφησαν Χιούγκο για να παραπέμπει στον Στρέιντζ, που είναι χαρακτήρας του βιβλίου. Αν και μου φαίνεται λίγο κουλό 

 

IMG_20210130_111251.jpg

IMG_20210130_111153.jpg

Εννοείται πως η συγκεκριμένη σειρά προτείνεται ανεπιφύλακτα για όλους όσοι έχουν μικρά παιδιά. Ο Ευρυπίδης τα έχει 5 ευρώ έκαστο, και τα τρια που έχουν μεταφραστεί

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36792
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ότι αφορά πάντως της σειρά της Hachette πάει πολύ καλά από ότι βλέπω εδώ Ηράκλειο Κρήτης, αλλά και γενικά νομίζω. Και από συζητήσεις με καταστηματάρχες τα ίδια μηνύματα λαμβάνω... Για του λόγου το αληθές χτες κατέβηκα να ψωνίσω το τελευταίο βιβλίο του Τόλκιν και ψώνισα και τον 37ο Τόμο και ο περιπτεράς τον έβγαλε από ένα κρυμμένο σημείο διότι μου λέει ότι γίνεται χαμός. Συνήθως τον έχει μπροστά να φαίνεται. Τον 35ο (ο θάνατος του C. America) το είχε φέρει 5 κόπιες και του έμεινε μια κόπια μετά από δυό - τρείς μέρες που πέρασα από εκεί. Και πιθανό και αυτή η κόπια να μην την γύρισε πίσω. Αυτό που λες @Mandrake περί 250 + μου ακούγεται πολύ φιλόδοξο αλλά δεν αποκλείεται... Νομίζω μεγάλο ρόλο θα παίξει επίσης και η τωρινή κατάσταση, που παρεμπιπτόντως νομίζω ότι εξυπηρετεί τις εκδοτικές εταιρείες. Όπως επίσης και το κινηματογραφικό κομμάτι... Μεγάλο ρόλο θα παίξει αυτό στο να δημιουργήσει νέο αλλά ΚΑΙ παλιό κοινό στο να ασχοληθεί. Ελπίζω να τραβήξει πολύ όλο αυτό και να βγουν όσο το δυνατόν περισσότερες ιστορίες από την MARVEL. Είναι βέβαια και τα δικαιώματα - οικονομικό μέρος που έχει κάθε εκδοτική... Θέλω να πω δηλαδή ότι αν τυχόν η σειρά της Hachette πάει ακόμα πιο καλά από ότι τώρα, ίσως αυτό λειτουργήσει αρνητικά και αυτούς στην Οξύ. Αν και αυτοί δεν θα χάσουν σε κάθε περίπτωση... Σίγουρα ξέρουν - ενημερώνονται κ.λ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36792
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 29/1/2021 στο 5:13 ΜΜ, Mandrake είπε:

 

Εμένα μου 'χε μάθει η μάνα μου να διαβάζω προτού μπω στο νηπιαγωγείο, οπότε τεσσάρων χρονών μου αγόραζαν κόμικς και ειδικά όταν κατέβαινα στο χωριό που είχε κούτες από Ντισνεϊκά και Ποπάυ, πηγαίναμε βόλτα με τον παππού μου απ' το πατρικό και διάλεγα κάποια (ή κανένα "Σεραφίνο/Τιραμόλα")! Γι' αυτό λέω ότι ξεκίνησα δειλά δειλά να διαβάζω το '83. Τα "Σπάιντερ Μαν" τα θυμάμαι στα περίπτερα, αλλά δε μου "έλεγαν" κάτι τότε. "Σούπερμαν" δεν τα θυμάμαι ποτέ να έχω δει μπροστά μου! Πρωτομαγιά του '85 που είχαμε πάει οικογενειακώς επίσκεψη (μεγάλες παρέες) σε μισόχτιστη οικοδομή φίλων (ιδανικά μέρη για μεγάλες παρέες όταν "ανοίγει" ο καιρός, εφόσον "έπαιζε" τέτοιο μέρος από κάποιον!) για κρασοκατανύξεις και πασετομπριζολίδια στα κάρβουνα, ένα μεγαλύτερό μου παιδί είχε φέρει κάποια "Σπάιντερ Μαν", οι μικρότεροι τρέχαμε σαν τα παλαβά δεξιά & αριστερά κι όταν έκατσα σε κάποια φάση εκεί στο τσιμέντο που τα 'χε παρατημένα ο άλλος, έπιασα να διαβάσω ένα από περιέργεια και κόλλησα άσχημα... Δεν ήθελα να μ' ενοχλούν μέχρι να τελειώσω έστω την 1η ιστορία! Εκεί έγινε το βάπτισμα του πυρός σε ότι αφορά τη δική μου ενασχόληση με υπερηρωικά. Από το τεύχος #119 λοιπόν (που το 'χω εντοπίσει πλέον με τα χρόνια, τις τελευταίες δεκαετίες που τα ξαναμαζεύω) κι έπειτα, δεν πρέπει να 'χασα ούτε τεύχος! Παράλληλα βέβαια με "Αγόρι", "Μπλεκ", "Βαβούρα" και λοιπά, αλλά από αυτά ότι μπορούσα (ούτε κρουασάν στο σχολείο λέμε με το χαρτζιλίκι!)... Φυσικά έπαιρνα και τα "Κάπταιν Αμέρικα" (σκληρή γενιά) όταν τα πετύχαινα σε αναδιανομές (σε τεύχη, διότι οι τόμοι ήταν πιο ακριβοί), αλλά ούτε εκείνη την περίοδο είδα ποτέ αναδιανομές από "Σούπερμαν".

 

Ο Σούπερμαν μου ήταν γνωστός από την κινηματογραφική ταινία και φυσικά τις ταινίες κινουμένων σχεδίων μικρού μήκους των "Fleischer Studios"! Κι επειδή εγώ εδώ στο Ηράκλειο δεν είχα ποτέ πρόσβαση σε παλαιοβιβλιοπωλεία και Μοναστηράκι, πρώτη μου φορά τα είδα σε αυτήν εδώ την κοινότητα. Ίσως μονάχα να "έπαιζε" κανένα άρθρο σε κάποιο απ' τα περιοδικά που αγόραζα αργότερα και να 'χα δει καμιά φωτογραφία με εξώφυλλο, αλλά πότε κυκλοφόρησαν δεν είχα ιδέα και κανέναν τρόπο να το μάθω. Αλλά ακόμη κι αν γνώριζα κάπως την ύπαρξή τους και είχα πέντε στοιχεία από κάπου, εάν δεν κατάφερνα να βρω εκδόσεις "Καμπανά" στο "Solaris" αρχές της δεκαετίας του '90 (δεν υπήρχε και άλλο!), ενώ ίσα που έβρισκα τόμους, πλέον, των "X-Men" της "Μαμούθ Comix" (και όχι όλους βέβαια... Ήθελα κάποια με σκισμένα εξώφυλλα να τα αντικαταστήσω και ξανάψαχνα κάποια τεύχη) πόσο μάλλον να γνώριζα ή να ρωτούσα για Ψαρόπουλο. Τα δε 2 άλμπουμ του "Batman" της "Ars Longa" δεν πρέπει να τα είδα ποτέ μπροστά μου, πιθανόν διότι δεν κυκλοφόρησαν ποτέ σε περίπτερα παρά μόνο σε βιβλιοπωλεία. Τον Μπάτμαν λοιπόν από τις ταινίες και από την καταπληκτική σειρά κινουμένων σχεδίων, πλέον στην ιδιωτική τηλεόραση ("ΑΝΤ1"), κατά συνέπεια τη δεκαετία του '90, όπου ήρθε με τη σειρά της η έκδοση της "Πέργαμος Εκδοτική" (ως πιο παιδική σειρά όμως) και λίγο μετά ήρθε η "Modern Times" με σειρά για μεγαλύτερους σε ηλικία αναγνώστες! Όσοι βέβαια μεγαλώνοντας ξεκίνησαν ν' αγοράζουν ξένες εκδόσεις από ειδικά σημεία τύπου, τότε γνώριζαν φυσικά νωρίτερα τους χαρακτήρες της "DC Comics", αλλά και πάλι οι περισσότεροι πιθανολογώ ότι με Αμερικανικά τεύχη της "Marvel Comics" ασχολήθηκαν, για να βρουν περισσότερες (και μεταγενέστερες) ιστορίες που εδώ δεν είχαν δημοσιευτεί.

...Δεν μου λες...Στο ένα χέρι είχες την Μπριζόλα και στο άλλο τον Σπάιντερ μαν? Αυτό και αν είναι βάπτισμα του πυρός...:lol: Πάντως μιας και το ανέφερες η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν θυμάμαι πιτσιρικάς να έχω οποιαδήποτε ανάμνηση από Σούπερμαν η Μπάτμαν κόμικ σε περίπτερο... Πιο σίγουρος ακόμα είμαι για Σούπερμαν, αλλά γιατί κιόλας έτσι??...

Επεξεργασία από rythmhawk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 λεπτά πριν, rythmhawk είπε:

...Δεν μου λες...Στο ένα χέρι είχες την Μπριζόλα και στο άλλο τον Σπάιντερ μαν? Αυτό και αν είναι βάπτισμα του πυρός...:lol: Πάντως μιας και το ανέφερες η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν θυμάμαι πιτσιρικάς να έχω οποιαδήποτε ανάμνηση από Σούπερμαν η Μπάτμαν κόμικ σε περίπτερο... Πιο σίγουρος ακόμα είμαι για Σούπερμαν, αλλά γιατί κιόλας έτσι??...

 

Εννοείται πως τα χέρια ήταν πλυμένα με αγίασμα όταν έπιασα στα χέρια μου το τεύχος αυτό! :D Πλάκα πλάκα ήταν σίγουρα παλαιότερο απ' το #119, αλλά άντε να βρω τώρα (και να θυμηθώ) ποιο τεύχος ήταν... Θυμάμαι το σκηνικό, θυμάμαι ποιανού ήταν τα τεύχη αυτά, αλλά αδυνατώ να θυμηθώ ποια ιστορία διάβασα... Σήμερα, 35 χρόνια μετά δεν άλλαξε κάτι. Ναι στα υπερηρωικά ναι και στα πασετομπριζολίδια! Σε επίσκεψη στο σπίτι της ίδιας οικογένειας αγαπητέ είχα ακούσει για πρώτη φορά Alice Cooper, όπως είχα δει και σχεδόν όλη τη σειρά ταινιών "Εφιάλτης στο Δρόμο με της Λεύκες" σε βιντεοκασέτες! Με παρέσυραν οι κακές παρέες στο δρόμο του :firedevil:

 

Για το Μπάτμαν είναι προφανές το γιατί και το λέμε παραπάνω. Κυκλοφόρησαν το 1980 και ήταν μόλις 8 τεύχη! Για τον "Σούπερμαν" που θα έπρεπε να υπάρχει έστω κάποια αναδιανομή, πιθανολογώ ότι είχε κακή διανομή ο Ψαρόπουλος, τουλάχιστον σε ότι αφορά την επαρχία (αν και συνομήλικος Αθηναίος φίλος παραπάνω (ο @kujo79), λέει πως ούτε εκείνος τα θυμάται να κυκλοφορούν!).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Η συλλογή πουλάει τρελά μου λέει ο περιπτεράς

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το Δαίμονας στο μπουκάλι είναι μια χαρά μετάφραση. Ιδίως όταν μιλάει για αλκοολισμό. Το εμφιαλωμένου δαίμονας είναι τουλάχιστον αστείο αν όχι παντελώς άστοχο. Δεν είναι κόκα κόλα, δαίμονας είναι. 

 

Σχετικά με τα Σούπερμαν του @Mandrake εγώ που είμαι παντελώς συνομιληκος του και επίσης μεγάλωσα σε νησί (Κέρκυρα) δεν είχα δει ποτέ σε περίπτερο οτιδήποτε υπερηρωικο. Και εγώ διαβαζα από μικρός αλλά μεγάλωσα με Μίκυ με ποπαυ με Τιραμόλα με Μπλεκ με περιπέτειες κ.α. Αν και μου άρεσε ο Σούπερμαν από τις ταινίες (τότε είχαν βγει οι πρώτες ταινιαρες) δεν ήξερα καν ότι υπήρχε σε κόμικ. Ο Μπάτμαν και ο Σπάιντερμαν ήταν άγνωστες έννοιες μέχρι που τους έμαθα από τα ηλεκτρονικά της εποχής και από το Μπλεκ. Προφανώς θα υπήρχε κάτι στα περίπτερα αλλά δεν τους έδινα σημασία. Τα βιώματα από τους μεγάλους σε αυτή τη φάση παίζει τεράστια σημασία. Εμένα ο μεγαλύτερος αδερφός μου και τα μεγαλύτερα ξαδέρφια μου διάβαζαν Βαβέλ Αρκά και Αστερίξ. Οπότε εκεί πήγα πιο μεγάλος. Στα υπερηρωικα έφτασα μόλις μπήκα στην πέμπτη δεκαετία της ζωής μου (ναι έτσι ακούγεται χειρότερο πάρα "στα 40 μου" :crying:).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Βλέποντας ότι σε 2 εβδομάδες αναμένουμε το Ultimates (τόμος #4 της αγγλικής έκδοσης) μήπως η Hachette κλείνει τις τρύπες που έχει αφήσει σε σύγκριση με την αρχική σειρά κυκλοφορίας της έκδοσης? Από την πρώτη 30αδα έχουμε σε εκκρεμότητα τον Dark Phoenix (τόμος #2) και το Marvel Zombies (τόμος #22) :nek:

 

Το βάζω σε σπόιλερ για να μην διαβαστεί από τους εύθικτους της κουβεντούλας, παρόλο που κάνω ξεκάθαρα χιούμορ και δεν θέλω να θίξω κανένα:

Spoiler

Αν όντως διανείμουν τους παραπάνω 2 τόμους ξεκινάει και πάλι το δακρύβρεχτο δράμα περί επανέκδοσης για τους φανατικούς Μαρβελάκηδες :sick2:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21487
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το "Δαίμονας στο Μπουκάλι" ,για μένα, μια χαρά μετάφραση. Τόσα χρόνια έχουμε δει τέρατα στις μεταφράσεις.

 

Η συλλογή πιστεύω τα πάει πολύ καλά, αν δεν τα πήγαινε θα είχε κοπεί από καιρό. Στην Ελλάδα είμαστε, ότι δεν προχωράει κόβεται.

 

Να πω και εγώ την επαφή μου με τα DC Ψαρόπουλος.

Μεγάλωσα στην Καστοριά. Η αλήθεια είναι ότι στα περίπτερα εκείνη την εποχή υπήρχαν Disney, Μπλεκ και από υπέρ ήρωες κόμικ της Μαμούθ (X-Men) και αν θυμάμαι του Kabana (Σπάιντερμαν). 

Παρόλα αυτά, από τα πρώτα κόμικ που έπιασα στα χέρια μου (1986-87) ήταν και το "Σούπερμαν" του Ψαρόπουλου. Ένας συνεργάτης του πατέρα μου, που είχε παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας, ταξίδευε πολύ συχνά στη Θεσσαλονίκη και τους έφερνε από εκεί διάφορα κόμικ. Έτσι ήρθαν στην κατοχή μου μερικά από αυτά. 

Για την εποχή ήταν ΥΠΕΡΕΚΔΟΣΗ, γυαλιστερό χαρτί, όλο έγχρωμο. Εκείνη την δεκαετία προβάλλονταν στα σινεμά και οι ταινίες του, και λίγα χρόνια μετά και στην τηλεόραση . Ίσως για αυτό κόλλησα περισσότερο με τα DC παρά με τα Marvel (με απωθούσε η "λασπουριά" του Kabana, πολύ καλύτερα βέβαια οι εκδόσεις της Μαμούθ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

21 λεπτά πριν, hudson είπε:

Το "Δαίμονας στο Μπουκάλι" ,για μένα, μια χαρά μετάφραση. Τόσα χρόνια έχουμε δει τέρατα στις μεταφράσεις.

 

Η συλλογή πιστεύω τα πάει πολύ καλά, αν δεν τα πήγαινε θα είχε κοπεί από καιρό. Στην Ελλάδα είμαστε, ότι δεν προχωράει κόβεται.

 

Να πω και εγώ την επαφή μου με τα DC Ψαρόπουλος.

Μεγάλωσα στην Καστοριά. Η αλήθεια είναι ότι στα περίπτερα εκείνη την εποχή υπήρχαν Disney, Μπλεκ και από υπέρ ήρωες κόμικ της Μαμούθ (X-Men) και αν θυμάμαι του Kabana (Σπάιντερμαν). 

Παρόλα αυτά, από τα πρώτα κόμικ που έπιασα στα χέρια μου (1986-87) ήταν και το "Σούπερμαν" του Ψαρόπουλου. Ένας συνεργάτης του πατέρα μου, που είχε παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας, ταξίδευε πολύ συχνά στη Θεσσαλονίκη και τους έφερνε από εκεί διάφορα κόμικ. Έτσι ήρθαν στην κατοχή μου μερικά από αυτά. 

Για την εποχή ήταν ΥΠΕΡΕΚΔΟΣΗ, γυαλιστερό χαρτί, όλο έγχρωμο. Εκείνη την δεκαετία προβάλλονταν στα σινεμά και οι ταινίες του, και λίγα χρόνια μετά και στην τηλεόραση . Ίσως για αυτό κόλλησα περισσότερο με τα DC παρά με τα Marvel (με απωθούσε η "λασπουριά" του Kabana, πολύ καλύτερα βέβαια οι εκδόσεις της Μαμούθ).

Νομίζω ότι και η ταινία του Σούπερμαν που είχε βγει τότε τους έδωσε ισχυρή ώθηση. Για Μπάτμαν και Σπάιντερμαν δεν είχαμε ιδιαίτερα ερεθίσματα μέχρι το Μπλεκ και την δημιουργία της ιδιωτικής τηλεόρασης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

22 ώρες πριν, rythmhawk είπε:

Ότι αφορά πάντως της σειρά της Hachette πάει πολύ καλά από ότι βλέπω εδώ Ηράκλειο Κρήτης, αλλά και γενικά νομίζω. Και από συζητήσεις με καταστηματάρχες τα ίδια μηνύματα λαμβάνω... Για του λόγου το αληθές χτες κατέβηκα να ψωνίσω το τελευταίο βιβλίο του Τόλκιν και ψώνισα και τον 37ο Τόμο και ο περιπτεράς τον έβγαλε από ένα κρυμμένο σημείο διότι μου λέει ότι γίνεται χαμός. Συνήθως τον έχει μπροστά να φαίνεται. Τον 35ο (ο θάνατος του C. America) το είχε φέρει 5 κόπιες και του έμεινε μια κόπια μετά από δυό - τρείς μέρες που πέρασα από εκεί.

 

11 ώρες πριν, SPAWN είπε:

Η συλλογή πουλάει τρελά μου λέει ο περιπτεράς

 

Όταν ξεπουλάς 10+ κομμάτια σε κάθε περίπτερο στις αρχές και πλέον 4 & 5 το πολύ, σας δείχνει για "τρελό ξεπούλημα"; Όταν στα Ντισνεϊκά παραμύθια της ίδιας εκδοτικής αγόραζαν 20+ στις αρχές και εδώ και μήνες αγοράζουν 5-6, σας δείχνει για "τρελό ξεπούλημα"; Επειδή οι περιπτεράδες έχουν κοντή μνήμη και ότι θυμούνται χαίρονται, δε σημαίνει ότι ακυρώνοντα όσα έχουμε παρατηρήσει και γράψει εδώ μέσα από τις αρχές του 2020 μέχρι σήμερα.

 

10 ώρες πριν, Manitou είπε:

Το Δαίμονας στο μπουκάλι είναι μια χαρά μετάφραση. Ιδίως όταν μιλάει για αλκοολισμό. Το εμφιαλωμένου δαίμονας είναι τουλάχιστον αστείο αν όχι παντελώς άστοχο. Δεν είναι κόκα κόλα, δαίμονας είναι.

 

Πες τα ρε φίλε..! Όπως λέει και ο Laz παραπάνω, το "Εμφιαλωμένος Δαίμονας" είναι γελοιότητα και απορώ με ορισμένους που τους φαίνεται πιο σωστό ενώ ο τίτλος που έχουν ήδη δώσει τους ακούγεται λάθος. Απορώ..!! Με το "Εμφιαλωμένος Δαίμονας" ως τίτλο θα διηγιούσασταν μια ιστορία που οδηγεί έναν άνθρωπο στον αλκοολισμό; Ψάχνουν γκρινιάρηδες διαρκώς να βρουν ψεγάδια και μέσα σ' άλλα διαβάζει κανείς απύθμενες βλακείες. Έλεος επιτέλους...

 

 

Υ.Σ. Δε θυμάμαι ποιοι έγραψαν παραπάνω για τον τίτλο και δεν το έψαξα... Αυτή τη σελίδα είδα μόνο, μόλις τώρα κι έκανα τα replies. Οπωσδήποτε δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένα πρόσωπα, πάντως. No pun intended!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

15 ώρες πριν, Manitou είπε:

Νομίζω ότι και η ταινία του Σούπερμαν που είχε βγει τότε τους έδωσε ισχυρή ώθηση. Για Μπάτμαν και Σπάιντερμαν δεν είχαμε ιδιαίτερα ερεθίσματα μέχρι το Μπλεκ και την δημιουργία της ιδιωτικής τηλεόρασης.

 

Στις τηλεοράσεις βέβαια, ήδη από τη δημόσια τηλεόραση υπήρχε τόσο η live action τηλεοπτική live action σειρά "The Amazing Spider-Man" ('77-'79), όπως και η σειρά "Ο Απίθανος Χουλκ" ("The Incredible Hulk") ('77-'82)! Υπήρχαν ωστόσο και 3 βιντεοταινίες που ήταν συρραφή επεισοδίων της 1ης και άλλες 4 τηλεταινίες ανεξάρτητα απ' τη 2η σειρά, οι οποίες κυκλοφόρησαν τόσο στο βίντεο, όσο και στην τηλεόραση σε αρκετές προβολές εκείνη την εποχή! Χώρια απ' αυτά, κυκλοφορούσαν σειρές κινουμένων σχεδίων όπως το "Spider-Man and His Amazing Friends" ('81-'86), αν και η αλήθεια είναι πως ανακυκλώνονταν μάλλον τα ίδια 8 πρώτα επεισόδια διαρκώς στην TV (ακόμη και σε τοπικά κανάλια, μιας και μόνο αυτά φαίνεται να είχαν κυκλοφορήσει σε βιντεοκασέτα). Υπήρχε βέβαια αντίστοιχα και η τηλεοπτική σειρά "Μπάτμαν" ("Batman") ('66-'68) που ήταν πολύ δημοφιλής! Περίεργο πάντως που δεν έχουμε ακόμα παρουσίαση ούτε του "Batman" αυτού, ούτε του "The Incredible Hulk" ή της live action "The Amazing Spider-Man"... Τουλάχιστον στον κατάλογο των τηλεοπτικών δεν υπάρχει καμιά απ' αυτές! :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

 

 

Βγαίνει και σε κουτάκι! image.thumb.png.f74deac2a5c7bdd772a2bd3e7cf91cee.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το αλιευσα από τη σελίδα του Don Rosa στο fb. Όταν η Disney αποφάσισε να εξαγοράσει τη Marvel έστειλε τον δικό της Θεό (Καρλ Μπαρκς) σε μια πρόσωπο με πρόσωπο διαπραγμάτευση με τον από κει Θεό (Stan Lee). Βέβαια κάπου εκεί κοντά ήταν και ο Don Rosa.

 

 

FB_IMG_1612204448056.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

On 31/1/2021 στο 7:20 ΜΜ, Mandrake είπε:

Όταν ξεπουλάς 10+ κομμάτια σε κάθε περίπτερο στις αρχές και πλέον 4 & 5 το πολύ, σας δείχνει για "τρελό ξεπούλημα"; Όταν στα Ντισνεϊκά παραμύθια της ίδιας εκδοτικής αγόραζαν 20+ στις αρχές και εδώ και μήνες αγοράζουν 5-6, σας δείχνει για "τρελό ξεπούλημα"; Επειδή οι περιπτεράδες έχουν κοντή μνήμη και ότι θυμούνται χαίρονται, δε σημαίνει ότι ακυρώνοντα όσα έχουμε παρατηρήσει και γράψει εδώ μέσα από τις αρχές του 2020 μέχρι σήμερα.

Κι' έλεγα εγώ, πολύς καιρός έχει περάσει χωρίς να ακούσουμε καταστροφολογικά σενάρια για την συλλογή. Το τι βλέπει ο καθένας στο περίπτερου του δεν έχει καμία αξία. Υπάρχουν πολλές μεταβλητές που δεν μπορούν να υπολογιστούν όπως οι τόμοι που πουλήθηκαν πρωτύτερα και αυτοί που ο περιπτεράς έχει κρατημένους. Ακόμα και αν πάει κάποιος και ρωτήσει τον περιπτερά πόσους τόμους του έφεραν, δεν μπορεί να ξέρει πόσες πωλήσεις γίνονται μέσω e-shop. Με την κατάσταση που επικρατεί, δεν θα ήταν διόλου απίθανο πολλοί να προτιμούν να παραγγέλνουν τους τόμους αντί να πηγαίνουν στο περίπτερο. Εκτός αυτού, φυσικό είναι το τιράζ να μειώνεται. Σε κάθε συλλογή ξεκινάνε δυναμικά και μετά εστιάζουν στο σταθερό αγοραστικό κοινό που έχει δημιουργηθεί. Αφού υπάρχει αγοραστικό κοινό, δεν βλέπω κανέναν ρεαλιστικό λόγο για τον οποίο μπορεί να έχουν μειωθεί οι πωλήσεις εκτός αν κάποιος έχει να μου δείξει κάποιο αρχείο πωλήσεων από την εταιρία διανομής ή την Hatchette που να υποδεικνύει το αντίθετο.

On 31/1/2021 στο 7:20 ΜΜ, Mandrake είπε:

Πες τα ρε φίλε..! Όπως λέει και ο Laz παραπάνω, το "Εμφιαλωμένος Δαίμονας" είναι γελοιότητα και απορώ με ορισμένους που τους φαίνεται πιο σωστό ενώ ο τίτλος που έχουν ήδη δώσει τους ακούγεται λάθος. Απορώ..!! Με το "Εμφιαλωμένος Δαίμονας" ως τίτλο θα διηγιούσασταν μια ιστορία που οδηγεί έναν άνθρωπο στον αλκοολισμό; Ψάχνουν γκρινιάρηδες διαρκώς να βρουν ψεγάδια και μέσα σ' άλλα διαβάζει κανείς απύθμενες βλακείες. Έλεος επιτέλους...

 

 

Υ.Σ. Δε θυμάμαι ποιοι έγραψαν παραπάνω για τον τίτλο και δεν το έψαξα... Αυτή τη σελίδα είδα μόνο, μόλις τώρα κι έκανα τα replies. Οπωσδήποτε δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένα πρόσωπα, πάντως. No pun intended!

Αφού είπες και μόνος σου ότι δεν θυμάσαι ποιοι έγραψαν για τον τίτλο, γιατί τους "βαφτίζεις" γκρινιάρηδες; Εγώ ήμουν αυτός που είχε προτείνει το "Εμφιαλωμένος Δαίμονας" και μάλιστα το είχα πει με χιουμοριστικό τόνο, όπως υποδηλώνει η γελαστή φατσούλα από δίπλα. Δεν περίμενα να δημιουργηθεί θέμα γι' αυτό.

Η μετάφραση δεν μου άρεσε επειδή το πρωτότυπο είναι "Demon in a Bottle". Πιο σωστό θα ήταν το "Δαίμονας σε Μπουκάλι". Πιστεύω πως έχω το δικαίωμα να εκφράζω την δυσαρέσκεια μου για οποιοδήποτε θέμα, όσο μικρό κι αν είναι. Εξ' άλλου, δεν δημιούργησα κανένα θέμα, απλώς είπα ότι δεν μου άρεσε η μετάφραση. Μέσα από τις απαντήσεις άλλων μεγαλοποιήθηκε. Το αν είμαι γκρινιάρης ή όχι νομίζω μπορεί να το συνειδητοποιήσει κανείς από το γεγονός ότι από τους 36 τόμους που έχω διαβάσει, για τους 33 έχω θετική άποψη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

Το αλιευσα από τη σελίδα του Don Rosa στο fb. Όταν η Disney αποφάσισε να εξαγοράσει τη Marvel έστειλε τον δικό της Θεό (Καρλ Μπαρκς) σε μια πρόσωπο με πρόσωπο διαπραγμάτευση με τον από κει Θεό (Stan Lee). Βέβαια κάπου εκεί κοντά ήταν και ο Don Rosa.

 

 

FB_IMG_1612204448056.jpg

 

Ιστορικές φωτογραφίες. Συνάντηση γιγάντων!  :wow:

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36792
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, Bilis είπε:

Κι' έλεγα εγώ, πολύς καιρός έχει περάσει χωρίς να ακούσουμε καταστροφολογικά σενάρια για την συλλογή. Το τι βλέπει ο καθένας στο περίπτερου του δεν έχει καμία αξία. Υπάρχουν πολλές μεταβλητές που δεν μπορούν να υπολογιστούν όπως οι τόμοι που πουλήθηκαν πρωτύτερα και αυτοί που ο περιπτεράς έχει κρατημένους. Ακόμα και αν πάει κάποιος και ρωτήσει τον περιπτερά πόσους τόμους του έφεραν, δεν μπορεί να ξέρει πόσες πωλήσεις γίνονται μέσω e-shop. Με την κατάσταση που επικρατεί, δεν θα ήταν διόλου απίθανο πολλοί να προτιμούν να παραγγέλνουν τους τόμους αντί να πηγαίνουν στο περίπτερο. Εκτός αυτού, φυσικό είναι το τιράζ να μειώνεται. Σε κάθε συλλογή ξεκινάνε δυναμικά και μετά εστιάζουν στο σταθερό αγοραστικό κοινό που έχει δημιουργηθεί. Αφού υπάρχει αγοραστικό κοινό, δεν βλέπω κανέναν ρεαλιστικό λόγο για τον οποίο μπορεί να έχουν μειωθεί οι πωλήσεις εκτός αν κάποιος έχει να μου δείξει κάποιο αρχείο πωλήσεων από την εταιρία διανομής ή την Hatchette που να υποδεικνύει το αντίθετο.

Αφού είπες και μόνος σου ότι δεν θυμάσαι ποιοι έγραψαν για τον τίτλο, γιατί τους "βαφτίζεις" γκρινιάρηδες; Εγώ ήμουν αυτός που είχε προτείνει το "Εμφιαλωμένος Δαίμονας" και μάλιστα το είχα πει με χιουμοριστικό τόνο, όπως υποδηλώνει η γελαστή φατσούλα από δίπλα. Δεν περίμενα να δημιουργηθεί θέμα γι' αυτό.

Η μετάφραση δεν μου άρεσε επειδή το πρωτότυπο είναι "Demon in a Bottle". Πιο σωστό θα ήταν το "Δαίμονας σε Μπουκάλι". Πιστεύω πως έχω το δικαίωμα να εκφράζω την δυσαρέσκεια μου για οποιοδήποτε θέμα, όσο μικρό κι αν είναι. Εξ' άλλου, δεν δημιούργησα κανένα θέμα, απλώς είπα ότι δεν μου άρεσε η μετάφραση. Μέσα από τις απαντήσεις άλλων μεγαλοποιήθηκε. Το αν είμαι γκρινιάρης ή όχι νομίζω μπορεί να το συνειδητοποιήσει κανείς από το γεγονός ότι από τους 36 τόμους που έχω διαβάσει, για τους 33 έχω θετική άποψη. 

 

Σε αυτά που γράφεις περί σειράς Hachett είναι πολύ πιθανό να έχεις δίκιο αλλά, και εγώ αγοράζω ανελλιπώς την συλλογή από την αρχή και επειδή είμαι από ηράκλειο Κρήτης και παρακολουθώ τι γίνεται, σου λέω με απόλυτη σιγουριά ότι όλα τα σημεία που αγοράζω ξέρω ακριβώς τι γίνεται γιατί βλέπω εξαρχής πόσες κόπιες φέρνουν και πόσες μένουν στο τέλος... Αγοράζω κάθε τεύχος Παρασκευή η Σάββατο βαριά και έχουν ήδη κρατήσει κάποιες κόπιες. Δεν μπορεί όλοι οι μαγαζάτορες να λένε τα ίδια και να ψεύδονται.. Γιατί αυτοί χρεώνονται την κόπια αν τους μείνει. Επίσης από κατάστημα σε κατάστημα αλλάζουν οι αριθμοί και για αυτό άλλοι φέρνουν περισσότερες κόπιες και άλλοι λιγότερες. Έχει να κάνει και με το σημείο που είναι το κάθε περίπτερο - κατάστημα άρα, και την ζήτηση. Έχει τύχει και έχω ξωριστεί μια φορά που καθυστέρησα να το πάρω γιατί είχαν ξεπουλήσει. Και γράφω ξανά ότι αναφέρομαι σε σημεία που πουλάει η σειρά. τώρα ότι μπορεί να έχουν ρίξει το τιράζ εντάξει. Δεν λέει πάντα πολλά αυτό. Λογικό μου ακούγεται στην αρχή να παράγουν περισσότερες κόπιες και μετά να το ρυθμίζουν αναλόγως...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

23 ώρες πριν, Bilis είπε:

Κι' έλεγα εγώ, πολύς καιρός έχει περάσει χωρίς να ακούσουμε καταστροφολογικά σενάρια για την συλλογή. Το τι βλέπει ο καθένας στο περίπτερου του δεν έχει καμία αξία. Υπάρχουν πολλές μεταβλητές που δεν μπορούν να υπολογιστούν όπως οι τόμοι που πουλήθηκαν πρωτύτερα και αυτοί που ο περιπτεράς έχει κρατημένους. Ακόμα και αν πάει κάποιος και ρωτήσει τον περιπτερά πόσους τόμους του έφεραν, δεν μπορεί να ξέρει πόσες πωλήσεις γίνονται μέσω e-shop. Με την κατάσταση που επικρατεί, δεν θα ήταν διόλου απίθανο πολλοί να προτιμούν να παραγγέλνουν τους τόμους αντί να πηγαίνουν στο περίπτερο. Εκτός αυτού, φυσικό είναι το τιράζ να μειώνεται. Σε κάθε συλλογή ξεκινάνε δυναμικά και μετά εστιάζουν στο σταθερό αγοραστικό κοινό που έχει δημιουργηθεί. Αφού υπάρχει αγοραστικό κοινό, δεν βλέπω κανέναν ρεαλιστικό λόγο για τον οποίο μπορεί να έχουν μειωθεί οι πωλήσεις εκτός αν κάποιος έχει να μου δείξει κάποιο αρχείο πωλήσεων από την εταιρία διανομής ή την Hatchette που να υποδεικνύει το αντίθετο.

Αφού είπες και μόνος σου ότι δεν θυμάσαι ποιοι έγραψαν για τον τίτλο, γιατί τους "βαφτίζεις" γκρινιάρηδες; Εγώ ήμουν αυτός που είχε προτείνει το "Εμφιαλωμένος Δαίμονας" και μάλιστα το είχα πει με χιουμοριστικό τόνο, όπως υποδηλώνει η γελαστή φατσούλα από δίπλα. Δεν περίμενα να δημιουργηθεί θέμα γι' αυτό.

 

Η μετάφραση δεν μου άρεσε επειδή το πρωτότυπο είναι "Demon in a Bottle". Πιο σωστό θα ήταν το "Δαίμονας σε Μπουκάλι". Πιστεύω πως έχω το δικαίωμα να εκφράζω την δυσαρέσκεια μου για οποιοδήποτε θέμα, όσο μικρό κι αν είναι. Εξ' άλλου, δεν δημιούργησα κανένα θέμα, απλώς είπα ότι δεν μου άρεσε η μετάφραση. Μέσα από τις απαντήσεις άλλων μεγαλοποιήθηκε. Το αν είμαι γκρινιάρης ή όχι νομίζω μπορεί να το συνειδητοποιήσει κανείς από το γεγονός ότι από τους 36 τόμους που έχω διαβάσει, για τους 33 έχω θετική άποψη. 

 

Έχεις δίκιο, εκφράστηκα σκληρά και ζητώ συγγνώμη. Δεν ήσουν όμως ο μόνος που το ανέφερε και οπωσδήποτε δεν ήταν επί προσωπικού. Τουλάχιστον 2 μέλη το ανέφεραν και είμαι απόλυτα βέβαιος γι' αυτό, απλώς δε μπήκα στη διαδικασία να κοιτάξω στις πίσω σελίδες. Αποδίδεις λάθος ωστόσο. Ο τίτλος είναι "Δαίμονας στο μπουκάλι" διότι θέλει να πει ότι "λόγω του μπουκαλιού (= αλκοόλ) προκύπτει εκείνος". Δεν κυριολεκτεί ότι υπάρχει όντως κάποιος δαίμονας μέσα σε ένα μπουκάλι. Ο τίτλος "Δαίμονας (μέσα) σε ένα μπουκάλι" δε θα είχε κανένα απολύτως νόημα.

 

Σε ότι αφορά τις πωλήσεις, επιτρέψτε μου να διαφωνήσω μ' εσένα και τον Rythmhawk στο εξής. Τα 10 τουλάχιστον αντίτυπα σε κάθε τόμο, δεν ήταν σε ένα περίπτερο. Ήταν σε όλα όσα έγραψαν εδώ μέλη, σε όσα ρώτησα και σε άλλα περίπτερα, όπως και σε όσα ανέφεραν μέλη του "Greekcomics" από διάφορα σημεία της Ελλάδας. Ούτε μόνο στο Ηράκλειο, ούτε μόνο σε ένα περίπτερο. Ομοίως τα νούμερα που παρέθεσα αργότερα κι εγώ και άλλα μέλη που μειώθηκαν, δεν προκύπτουν ούτε μόνο στο Ηράκλειο, ούτε μόνο σε ένα περίπτερο. Προσωπικά, τουλάχιστον, ρώτησα σε 4 περίπτερα κεντρικά του Ηρακλείου και 2η και 3η φορά. Αυτά όλα έτσι κι αλλιώς είναι καταγεγραμμένα στο φόρουμ και μπορεί οποιοσδήποτε να τα δει. Το τιράζ δεν είναι απαραίτητο ότι θα πρέπει ντε και καλά να παραμένει το ίδιο. Εάν πουλάς βγάζεις τα ίδια. Εάν όχι, προφανώς και το μειώνεις. Οπωσδήποτε οι πρώτοι δύο τόμοι που ήταν και πιο φτηνοί θα είχαν μεγαλύτερο, αφενός για διαφημιστικούς σκοπούς, αφετέρου επειδή ήταν βέβαιο ότι θα πουλήσουν περισσότερο απ' ότι οι επόμενοι, λόγω κόστους. Εγώ βλέπω μετά από ένα χρόνο τη συντριπτική πλειοψηφία των τόμων να την πουλάνε ακόμη στο e-shop του πρακτορείου. Επίσης βλέπω αρκετό κόσμο να πουλάει τους τόμους του σε sites πλειστηριασμών, εκεί που λέγαμε στις αρχές ότι "πάρτε τα τώρα διότι θα τα ψάχνετε μετά μιας και κανείς δε θα πουλάει μια τέτοια συλλογή και θα τα κλαίετε". Προφανώς όλοι αυτοί πήραν ορισμένα από περιέργεια (π.χ. θα βρείτε αγγελία με τα 10 πρώτα ή θα βρείτε αγγελίες με λίγα σκόρπια), δεν τους άρεσαν και είπαν να τα "σκοτώσουν" και προφανώς να διακόψουν τη σειρά (ειδικά εκείνη που πουλάνε τόμους στη σειρά!). Αυτό ήταν αγοραστικό κοινό της σειράς αυτής όμως το οποίο δεν υπάρχει πλέον. Είναι άτομα τα οποία φεύγουν απ' την αγορά της και ξεπουλάνε. Υπάρχουν βέβαια κι αυτοί οι λίγοι που ψάχνουν να βρουν κανένα κορόιδο για 20-30 ψωροευρώ (πουλάει ένας τους 11 πρώτους τόμους 130€ και κάποιος άλλους τον 1ο στο 10ρικο, απ' ότι είδα).

 

Όσοι αγοράζουν επιλεκτικά, επίσης δε μπορείς να τους προσθέσεις σε καταναλωτικό κοινό όταν θα περνάνε δεκαπενθήρα όπου κάποιοι τόμοι θα επιστρέφονται στο στοκ. Στην Κύπρο που άρχισαν να πηγαίνουν με καθυστέρηση, πόσοι να τα παίρνουν άραγε; Από κει και πέρα εάν δεν έχουμε ζητήματα διαφορετικού προγραμματισμού (π.χ. εδώ πουλάει περισσότερο, αλλάζουμε διανομή), που το βλέπω δύσκολο σύμφωνα με το πόσο γρήγορα ελίσσεται & προσαρμόζεται το "Άργος" (χάλι!), δε βλέπω το λόγο γιατί να μη συζητάμε για λιγότερες πωλήσεις. Εφόσον δε παραδέχεστε και οι δύο ότι το τιράζ μειώνεται έτσι κι αλλιώς, αλλά εξακουλουθούμε να βλέπουμε στοκ! Το μεγαλύτερο μέρος δεν παραμένει σε στοκ; Τα έντυπα δεν έχουν υποδιπλασιαστεί στα περίπτερα; Και καλά στο δικό μου το κεντρικό δε φέρνει πάνω από 4, άλλα όμως έχουν από 1-2 αντίτυπα (πήγαινε σ' εκείνο της Πλατείας Δασκαλογιάννη Rythmhawk και το από κάτω της Δικαιοσύνης να δεις πόσα φέρνουν και ρώτα όπως έχω κάνει κι εγώ!). Που πήγαν τα αντίτυπα; Ξέρεις εσύ κανένα περίπτερο Billis που να φέρνει 10 αντίτυπα να μας πεις; Ένα θέλω να μου πεις ή άντε δύο το πολύ! Έπειτα εγώ δε λέω ότι δε μπορεί να στηριχτεί η συγκεκριμένη σειρά, απλά ότι ενδεχομένως "βγαίνει" με το ζόρι σε σχέση με τον αριθμό αντιτύπων που ακόμη παράγει. Αυτό εκτιμώ, μπορεί να είμαι και λάθος. Σε τι διαφωνείτε ακριβώς; Πιστεύετε ότι η σειρά "πάει μπάλα"; Εάν συνεχίσει με τους ίδιους ρυθμούς θα "βγαίνει", αλλά οι έτοιμες μεταφράσεις και τα εξαντλημένα της "Anubis" είναι πλέον ελάχιστα. Εάν στηριζόταν εν πολλοίς σε αυτά (αυτό μας δείχνουν μέχρι στιγμής οι τόμοι που τελικά κυκλοφόρησαν), στην επόμενη 60άδα τι θα είναι μέσα; Όλα που έχουν και κυκλοφορούν ακόμη, τα οποία δε θα ξεστοκάρουν ποτέ; Το έχουν κάνει ήδη μια φορά με δική τους έκδοση (ενδεχομένως για να γλυτώσουν χρήματα μη πληρώνοντας μεταφραστή, χρησιμοποιώντας την παλιά μετάφραση). Πόσες ακόμη θα πρέπει για να τους μείνει όλο το στοκ; Εφόσον είχαν να επανεκδόσουν πολλά με αυτόν τον τρόπό, το deal με την "Hachette" ήταν καλό. Από δω και πέρα; Εγώ λέω μακάρι να συνεχίσει, άλλωστε το "σενάριο καταστροφολογίας" που μου προσάπτεις ότι παρουσιάζω φίλτατε Billis απεύχομαι να γίνει μιας και είμαι αυτός που επίσης έχει γκρινιάξει για τις επανακυκλοφορίες αυτές, ίσως περισσότερο απ' όλους, παρόλα αυτά τη στηρίζω και θα τη στηρίζω από τον 1ο μέχρι τον τελευταίο τόμο. Εάν λοιπόν "σβήσει" κάποια στιγμή, το μόνο σίγουρο είναι πως δε θα είμαι εγώ η αιτία. Οφείλουμε όμως να τα εξετάζουμε όλα τα θέματα. Και μην έχεις καμία αμφιβολία ότι ο κόσμος που μπήκε σε lockdown θα πήγαινε στο περίπτερο να πάρει τους τόμους του κανονικά. Τουλάχιστον σε ότι αφορά τα δικά μας εδώ, οι ίδιοι τόμοι έρχονται και οι ίδιοι φεύγουν.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   159
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

On 2/2/2021 στο 8:41 ΜΜ, Mandrake είπε:

 

Έχεις δίκιο, εκφράστηκα σκληρά και ζητώ συγγνώμη. Δεν ήσουν όμως ο μόνος που το ανέφερε και οπωσδήποτε δεν ήταν επί προσωπικού. Τουλάχιστον 2 μέλη το ανέφεραν και είμαι απόλυτα βέβαιος γι' αυτό, απλώς δε μπήκα στη διαδικασία να κοιτάξω στις πίσω σελίδες. Αποδίδεις λάθος ωστόσο. Ο τίτλος είναι "Δαίμονας στο μπουκάλι" διότι θέλει να πει ότι "λόγω του μπουκαλιού (= αλκοόλ) προκύπτει εκείνος". Δεν κυριολεκτεί ότι υπάρχει όντως κάποιος δαίμονας μέσα σε ένα μπουκάλι. Ο τίτλος "Δαίμονας (μέσα) σε ένα μπουκάλι" δε θα είχε κανένα απολύτως νόημα.

 

Σε ότι αφορά τις πωλήσεις, επιτρέψτε μου να διαφωνήσω μ' εσένα και τον Rythmhawk στο εξής. Τα 10 τουλάχιστον αντίτυπα σε κάθε τόμο, δεν ήταν σε ένα περίπτερο. Ήταν σε όλα όσα έγραψαν εδώ μέλη, σε όσα ρώτησα και σε άλλα περίπτερα, όπως και σε όσα ανέφεραν μέλη του "Greekcomics" από διάφορα σημεία της Ελλάδας. Ούτε μόνο στο Ηράκλειο, ούτε μόνο σε ένα περίπτερο. Ομοίως τα νούμερα που παρέθεσα αργότερα κι εγώ και άλλα μέλη που μειώθηκαν, δεν προκύπτουν ούτε μόνο στο Ηράκλειο, ούτε μόνο σε ένα περίπτερο. Προσωπικά, τουλάχιστον, ρώτησα σε 4 περίπτερα κεντρικά του Ηρακλείου και 2η και 3η φορά. Αυτά όλα έτσι κι αλλιώς είναι καταγεγραμμένα στο φόρουμ και μπορεί οποιοσδήποτε να τα δει. Το τιράζ δεν είναι απαραίτητο ότι θα πρέπει ντε και καλά να παραμένει το ίδιο. Εάν πουλάς βγάζεις τα ίδια. Εάν όχι, προφανώς και το μειώνεις. Οπωσδήποτε οι πρώτοι δύο τόμοι που ήταν και πιο φτηνοί θα είχαν μεγαλύτερο, αφενός για διαφημιστικούς σκοπούς, αφετέρου επειδή ήταν βέβαιο ότι θα πουλήσουν περισσότερο απ' ότι οι επόμενοι, λόγω κόστους. Εγώ βλέπω μετά από ένα χρόνο τη συντριπτική πλειοψηφία των τόμων να την πουλάνε ακόμη στο e-shop του πρακτορείου. Επίσης βλέπω αρκετό κόσμο να πουλάει τους τόμους του σε sites πλειστηριασμών, εκεί που λέγαμε στις αρχές ότι "πάρτε τα τώρα διότι θα τα ψάχνετε μετά μιας και κανείς δε θα πουλάει μια τέτοια συλλογή και θα τα κλαίετε". Προφανώς όλοι αυτοί πήραν ορισμένα από περιέργεια (π.χ. θα βρείτε αγγελία με τα 10 πρώτα ή θα βρείτε αγγελίες με λίγα σκόρπια), δεν τους άρεσαν και είπαν να τα "σκοτώσουν" και προφανώς να διακόψουν τη σειρά (ειδικά εκείνη που πουλάνε τόμους στη σειρά!). Αυτό ήταν αγοραστικό κοινό της σειράς αυτής όμως το οποίο δεν υπάρχει πλέον. Είναι άτομα τα οποία φεύγουν απ' την αγορά της και ξεπουλάνε. Υπάρχουν βέβαια κι αυτοί οι λίγοι που ψάχνουν να βρουν κανένα κορόιδο για 20-30 ψωροευρώ (πουλάει ένας τους 11 πρώτους τόμους 130€ και κάποιος άλλους τον 1ο στο 10ρικο, απ' ότι είδα).

 

Όσοι αγοράζουν επιλεκτικά, επίσης δε μπορείς να τους προσθέσεις σε καταναλωτικό κοινό όταν θα περνάνε δεκαπενθήρα όπου κάποιοι τόμοι θα επιστρέφονται στο στοκ. Στην Κύπρο που άρχισαν να πηγαίνουν με καθυστέρηση, πόσοι να τα παίρνουν άραγε; Από κει και πέρα εάν δεν έχουμε ζητήματα διαφορετικού προγραμματισμού (π.χ. εδώ πουλάει περισσότερο, αλλάζουμε διανομή), που το βλέπω δύσκολο σύμφωνα με το πόσο γρήγορα ελίσσεται & προσαρμόζεται το "Άργος" (χάλι!), δε βλέπω το λόγο γιατί να μη συζητάμε για λιγότερες πωλήσεις. Εφόσον δε παραδέχεστε και οι δύο ότι το τιράζ μειώνεται έτσι κι αλλιώς, αλλά εξακουλουθούμε να βλέπουμε στοκ! Το μεγαλύτερο μέρος δεν παραμένει σε στοκ; Τα έντυπα δεν έχουν υποδιπλασιαστεί στα περίπτερα; Και καλά στο δικό μου το κεντρικό δε φέρνει πάνω από 4, άλλα όμως έχουν από 1-2 αντίτυπα (πήγαινε σ' εκείνο της Πλατείας Δασκαλογιάννη Rythmhawk και το από κάτω της Δικαιοσύνης να δεις πόσα φέρνουν και ρώτα όπως έχω κάνει κι εγώ!). Που πήγαν τα αντίτυπα; Ξέρεις εσύ κανένα περίπτερο Billis που να φέρνει 10 αντίτυπα να μας πεις; Ένα θέλω να μου πεις ή άντε δύο το πολύ! Έπειτα εγώ δε λέω ότι δε μπορεί να στηριχτεί η συγκεκριμένη σειρά, απλά ότι ενδεχομένως "βγαίνει" με το ζόρι σε σχέση με τον αριθμό αντιτύπων που ακόμη παράγει. Αυτό εκτιμώ, μπορεί να είμαι και λάθος. Σε τι διαφωνείτε ακριβώς; Πιστεύετε ότι η σειρά "πάει μπάλα"; Εάν συνεχίσει με τους ίδιους ρυθμούς θα "βγαίνει", αλλά οι έτοιμες μεταφράσεις και τα εξαντλημένα της "Anubis" είναι πλέον ελάχιστα. Εάν στηριζόταν εν πολλοίς σε αυτά (αυτό μας δείχνουν μέχρι στιγμής οι τόμοι που τελικά κυκλοφόρησαν), στην επόμενη 60άδα τι θα είναι μέσα; Όλα που έχουν και κυκλοφορούν ακόμη, τα οποία δε θα ξεστοκάρουν ποτέ; Το έχουν κάνει ήδη μια φορά με δική τους έκδοση (ενδεχομένως για να γλυτώσουν χρήματα μη πληρώνοντας μεταφραστή, χρησιμοποιώντας την παλιά μετάφραση). Πόσες ακόμη θα πρέπει για να τους μείνει όλο το στοκ; Εφόσον είχαν να επανεκδόσουν πολλά με αυτόν τον τρόπό, το deal με την "Hachette" ήταν καλό. Από δω και πέρα; Εγώ λέω μακάρι να συνεχίσει, άλλωστε το "σενάριο καταστροφολογίας" που μου προσάπτεις ότι παρουσιάζω φίλτατε Billis απεύχομαι να γίνει μιας και είμαι αυτός που επίσης έχει γκρινιάξει για τις επανακυκλοφορίες αυτές, ίσως περισσότερο απ' όλους, παρόλα αυτά τη στηρίζω και θα τη στηρίζω από τον 1ο μέχρι τον τελευταίο τόμο. Εάν λοιπόν "σβήσει" κάποια στιγμή, το μόνο σίγουρο είναι πως δε θα είμαι εγώ η αιτία. Οφείλουμε όμως να τα εξετάζουμε όλα τα θέματα. Και μην έχεις καμία αμφιβολία ότι ο κόσμος που μπήκε σε lockdown θα πήγαινε στο περίπτερο να πάρει τους τόμους του κανονικά. Τουλάχιστον σε ότι αφορά τα δικά μας εδώ, οι ίδιοι τόμοι έρχονται και οι ίδιοι φεύγουν.

Φίλε μου από την μια κατηγορείς την πλάκα που έκανε ο φίλος παραπάνω και εμένα που είπα οτι στηρίζω με τρέλα την συλλογή αλλά μου χτυπάει άσχημα εν έτει 2021 μεταφραστικό λάθος, αλλά εσυ θεωρείς ότι μπορείς να γκρινιάζεις για τις επανεκδόσεις χωρις να σε κρίνει κανένας. Καλύτερα να μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Όσο για το αν πηγαίνει καλά ή όχι στις πωλήσεις η συλλογή δεν το ξέρεις ούτε εσύ, ούτε κανένας. Κουβέντα καφενείου κανουμε και δεν χρειάζεται να φανατιζόμαστε έτσι και να επιβάλλουμε την άποψη μας με σαθρά επιχειρήματα. Όλοι υποθέσεις κάνουμε για την πλάκα μας. Δεν χρειάζονται ξίνιες και κατηγορίες. Να σαι καλά φίλε και καλή διάθεση να αποκτήσεις σου εύχομαι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

On 2/2/2021 στο 8:41 ΜΜ, Mandrake είπε:

 

Έχεις δίκιο, εκφράστηκα σκληρά και ζητώ συγγνώμη. Δεν ήσουν όμως ο μόνος που το ανέφερε και οπωσδήποτε δεν ήταν επί προσωπικού. Τουλάχιστον 2 μέλη το ανέφεραν και είμαι απόλυτα βέβαιος γι' αυτό, απλώς δε μπήκα στη διαδικασία να κοιτάξω στις πίσω σελίδες. Αποδίδεις λάθος ωστόσο. Ο τίτλος είναι "Δαίμονας στο μπουκάλι" διότι θέλει να πει ότι "λόγω του μπουκαλιού (= αλκοόλ) προκύπτει εκείνος". Δεν κυριολεκτεί ότι υπάρχει όντως κάποιος δαίμονας μέσα σε ένα μπουκάλι. Ο τίτλος "Δαίμονας (μέσα) σε ένα μπουκάλι" δε θα είχε κανένα απολύτως νόημα.

 

Σε ότι αφορά τις πωλήσεις, επιτρέψτε μου να διαφωνήσω μ' εσένα και τον Rythmhawk στο εξής. Τα 10 τουλάχιστον αντίτυπα σε κάθε τόμο, δεν ήταν σε ένα περίπτερο. Ήταν σε όλα όσα έγραψαν εδώ μέλη, σε όσα ρώτησα και σε άλλα περίπτερα, όπως και σε όσα ανέφεραν μέλη του "Greekcomics" από διάφορα σημεία της Ελλάδας. Ούτε μόνο στο Ηράκλειο, ούτε μόνο σε ένα περίπτερο. Ομοίως τα νούμερα που παρέθεσα αργότερα κι εγώ και άλλα μέλη που μειώθηκαν, δεν προκύπτουν ούτε μόνο στο Ηράκλειο, ούτε μόνο σε ένα περίπτερο. Προσωπικά, τουλάχιστον, ρώτησα σε 4 περίπτερα κεντρικά του Ηρακλείου και 2η και 3η φορά. Αυτά όλα έτσι κι αλλιώς είναι καταγεγραμμένα στο φόρουμ και μπορεί οποιοσδήποτε να τα δει. Το τιράζ δεν είναι απαραίτητο ότι θα πρέπει ντε και καλά να παραμένει το ίδιο. Εάν πουλάς βγάζεις τα ίδια. Εάν όχι, προφανώς και το μειώνεις. Οπωσδήποτε οι πρώτοι δύο τόμοι που ήταν και πιο φτηνοί θα είχαν μεγαλύτερο, αφενός για διαφημιστικούς σκοπούς, αφετέρου επειδή ήταν βέβαιο ότι θα πουλήσουν περισσότερο απ' ότι οι επόμενοι, λόγω κόστους. Εγώ βλέπω μετά από ένα χρόνο τη συντριπτική πλειοψηφία των τόμων να την πουλάνε ακόμη στο e-shop του πρακτορείου. Επίσης βλέπω αρκετό κόσμο να πουλάει τους τόμους του σε sites πλειστηριασμών, εκεί που λέγαμε στις αρχές ότι "πάρτε τα τώρα διότι θα τα ψάχνετε μετά μιας και κανείς δε θα πουλάει μια τέτοια συλλογή και θα τα κλαίετε". Προφανώς όλοι αυτοί πήραν ορισμένα από περιέργεια (π.χ. θα βρείτε αγγελία με τα 10 πρώτα ή θα βρείτε αγγελίες με λίγα σκόρπια), δεν τους άρεσαν και είπαν να τα "σκοτώσουν" και προφανώς να διακόψουν τη σειρά (ειδικά εκείνη που πουλάνε τόμους στη σειρά!). Αυτό ήταν αγοραστικό κοινό της σειράς αυτής όμως το οποίο δεν υπάρχει πλέον. Είναι άτομα τα οποία φεύγουν απ' την αγορά της και ξεπουλάνε. Υπάρχουν βέβαια κι αυτοί οι λίγοι που ψάχνουν να βρουν κανένα κορόιδο για 20-30 ψωροευρώ (πουλάει ένας τους 11 πρώτους τόμους 130€ και κάποιος άλλους τον 1ο στο 10ρικο, απ' ότι είδα).

 

Όσοι αγοράζουν επιλεκτικά, επίσης δε μπορείς να τους προσθέσεις σε καταναλωτικό κοινό όταν θα περνάνε δεκαπενθήρα όπου κάποιοι τόμοι θα επιστρέφονται στο στοκ. Στην Κύπρο που άρχισαν να πηγαίνουν με καθυστέρηση, πόσοι να τα παίρνουν άραγε; Από κει και πέρα εάν δεν έχουμε ζητήματα διαφορετικού προγραμματισμού (π.χ. εδώ πουλάει περισσότερο, αλλάζουμε διανομή), που το βλέπω δύσκολο σύμφωνα με το πόσο γρήγορα ελίσσεται & προσαρμόζεται το "Άργος" (χάλι!), δε βλέπω το λόγο γιατί να μη συζητάμε για λιγότερες πωλήσεις. Εφόσον δε παραδέχεστε και οι δύο ότι το τιράζ μειώνεται έτσι κι αλλιώς, αλλά εξακουλουθούμε να βλέπουμε στοκ! Το μεγαλύτερο μέρος δεν παραμένει σε στοκ; Τα έντυπα δεν έχουν υποδιπλασιαστεί στα περίπτερα; Και καλά στο δικό μου το κεντρικό δε φέρνει πάνω από 4, άλλα όμως έχουν από 1-2 αντίτυπα (πήγαινε σ' εκείνο της Πλατείας Δασκαλογιάννη Rythmhawk και το από κάτω της Δικαιοσύνης να δεις πόσα φέρνουν και ρώτα όπως έχω κάνει κι εγώ!). Που πήγαν τα αντίτυπα; Ξέρεις εσύ κανένα περίπτερο Billis που να φέρνει 10 αντίτυπα να μας πεις; Ένα θέλω να μου πεις ή άντε δύο το πολύ! Έπειτα εγώ δε λέω ότι δε μπορεί να στηριχτεί η συγκεκριμένη σειρά, απλά ότι ενδεχομένως "βγαίνει" με το ζόρι σε σχέση με τον αριθμό αντιτύπων που ακόμη παράγει. Αυτό εκτιμώ, μπορεί να είμαι και λάθος. Σε τι διαφωνείτε ακριβώς; Πιστεύετε ότι η σειρά "πάει μπάλα"; Εάν συνεχίσει με τους ίδιους ρυθμούς θα "βγαίνει", αλλά οι έτοιμες μεταφράσεις και τα εξαντλημένα της "Anubis" είναι πλέον ελάχιστα. Εάν στηριζόταν εν πολλοίς σε αυτά (αυτό μας δείχνουν μέχρι στιγμής οι τόμοι που τελικά κυκλοφόρησαν), στην επόμενη 60άδα τι θα είναι μέσα; Όλα που έχουν και κυκλοφορούν ακόμη, τα οποία δε θα ξεστοκάρουν ποτέ; Το έχουν κάνει ήδη μια φορά με δική τους έκδοση (ενδεχομένως για να γλυτώσουν χρήματα μη πληρώνοντας μεταφραστή, χρησιμοποιώντας την παλιά μετάφραση). Πόσες ακόμη θα πρέπει για να τους μείνει όλο το στοκ; Εφόσον είχαν να επανεκδόσουν πολλά με αυτόν τον τρόπό, το deal με την "Hachette" ήταν καλό. Από δω και πέρα; Εγώ λέω μακάρι να συνεχίσει, άλλωστε το "σενάριο καταστροφολογίας" που μου προσάπτεις ότι παρουσιάζω φίλτατε Billis απεύχομαι να γίνει μιας και είμαι αυτός που επίσης έχει γκρινιάξει για τις επανακυκλοφορίες αυτές, ίσως περισσότερο απ' όλους, παρόλα αυτά τη στηρίζω και θα τη στηρίζω από τον 1ο μέχρι τον τελευταίο τόμο. Εάν λοιπόν "σβήσει" κάποια στιγμή, το μόνο σίγουρο είναι πως δε θα είμαι εγώ η αιτία. Οφείλουμε όμως να τα εξετάζουμε όλα τα θέματα. Και μην έχεις καμία αμφιβολία ότι ο κόσμος που μπήκε σε lockdown θα πήγαινε στο περίπτερο να πάρει τους τόμους του κανονικά. Τουλάχιστον σε ότι αφορά τα δικά μας εδώ, οι ίδιοι τόμοι έρχονται και οι ίδιοι φεύγουν.

Λόγω διαβάσματος δεν έχω αρκετό χρόνο να δώσω μια ολοκληρωμένη απάντηση οπότε θα κάνω ότι μπορώ.
Η αλήθεια είναι πως στο Greekcomics δεν έχουμε κάνει κάποια οργανωμένη έρευνα για την διανομή και το τιράζ των τόμων. Δεν πιστεύω πως τα στοιχεία που δίνει ο καθένας που και που είναι επαρκή. Επίσης, χωρίς να έχω εμπειρία στον χώρο των μεταπωλήσεων, έκανα μια γρήγορη αναζήτηση σε Facebook Marketplace & Vendora και παρατήρησα ότι σχεδόν όλοι οι τόμοι που πωλούνται είναι από την πρώτη δεκάδα. Κατά την γνώμη μου, αν ήταν να σταματήσει η συλλογή, θα είχε σταματήσει τότε. Τώρα που είμαστε στα 2/3, το βλέπω δύσκολο να μειωθεί το σταθερό κοινό. Αυτό που συμπεραίνω είναι ότι η συλλογή τα βγάζει πέρα όπως τόσες άλλες συλλογές. Εδώ έχουμε δει κάποιες με ορυκτά και αυτοκινητάκια να ολοκληρώνονται, δεν βλέπω λόγο να μην ολοκληρωθεί κι αυτή. Στους 60 τόμους θα είναι ένα κρίσιμο σημείο όπου μπορεί να χαθεί κοινό αλλά θα προσπαθήσω να μείνω οπτιμιστής. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.