Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21905
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

54 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Τα περισσότερα μέλη εδώ μέσα πάντως μάλλον περισσότερο DCάκηδες δείχνουν παρά ΦουρτουνMarvelάκηδες. Είδες το προμοτάρισμα του Batman δεκαετίες τώρα τι έχει φτιάξει; :)  Κανένα πρόβλημα με αυτό, αλλά τώρα έγινε η αρχή με τη σειρά της "Hachette". Κι εγώ κοιτάζω μακροπρόθεσμα. Γιατί να μείνουμε στους 60 ή στους 120 και όχι στους 250 + τα διεθνή αποκλειστικά; Εάν την παρατήσουν, νομίζεις ότι θα τη ξαναπιάσουν κάποια στιγμή μελλοντικά; Στην Ουγγαρία και στην Τσεχία που αναφέρετε, τους θεωρείτε βλάκες που συνεχίζουν με την ίδια σειρά; Και στο κάτω κάτω της γραφής εάν αλλάξει γνώμη η "Anubis", θα "κλείσει την πόρτα" στην "Hachette". Τι ακριβώς πιστεύεις ότι θα κάνει η "Hachette" μελλοντικά, εφόσον θα γνωρίζει ότι σταμάτησαν τη συνεργασία για ν' αλλάξουν "παρτενέρ";

 

Στην συνεργασία Hachette και Anubis ίσως έχεις δίκιο. Αν σταματήσει ίσως να μην ξανά συνεχιστεί.

 

Σε αυτό που διαφωνώ είναι στην αναλογία DC-Marvel. Πιστεύω είναι ένα 30-70% υπέρ Marvel.

Ίσως ο μόνος δημοφιλής ήρωας της DC που μπορεί να ανταγωνιστεί στα ίσα ήρωες της Marvel είναι, όπως είπες, ο Batman.

Ο Kabanas έκανε καλή δουλειά τόσα χρόνια, από κοντά και η Μαμούθ εκδίδοντας τα Marvel.

Δυστυχώς τα DC ήταν πολύ στο περιθώριο, εκδίδονταν για 5-6 χρόνια το πολύ και με διαφορά 15 χρόνια η μία έκδοση από την άλλη. Πρώτα από τα "Καλύτερα Κόμικς, τα ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΑ-ΔΥΝΑΜΙΚΑ" μετά "Ψαρόπουλος" και μετά "Πέργαμος"

Ευτυχώς ήρθε η Anubis και κάπως αναστήθηκαν και αυτοί οι ήρωες στην Ελλάδα.

 

Τέλος πάντων, κάθε εκδοτική απόπειρα καλοδεχούμενη.

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

24 λεπτά πριν, hudson είπε:

Ίσως ο μόνος δημοφιλής ήρωας της DC που μπορεί να ανταγωνιστεί στα ίσα ήρωες της Marvel είναι, όπως είπες, ο Batman.

Ο Kabanas έκανε καλή δουλειά τόσα χρόνια, από κοντά και η Μαμούθ.

 
Πότε η Μαμούθ έβγαλε Μπάτμαν; :thinking:
Μήπως εννοείς Ψαρόπουλο;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21905
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

12 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Πότε η Μαμούθ έβγαλε Μπάτμαν; :thinking:
Μήπως εννοείς Ψαρόπουλο;

 

Αυτό που λέω είναι ότι ο Kabanas και  Μαμούθ έκαναν καλή δουλειά εκδίδοντας τα Marvel στην Ελλάδα.

Δεν το είχα γράψει καλά, αλλά το διόρθωσα.

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πάντως η DC χρειάζεται μία μικρή ώθηση εδώ και γενικά.Η Marvel καλά τα πάει,θέλω να δω και την DC να ανεβαίνει σε διασημότητα.Δεν ξέρω πόσο κέρδος έχει η Marvel από μία τέτοια έκδοση για να έχει και η DC παρόμοιο κέρδος.Ανεξαρτήτως τις πωλήσεις,μιλάω για ποσοστό,60% 50% κτλ 

 

Τώρα κάτι για την συλλογή εν μέρι:

 

Στην αρχική Αγγλική έκδοση θα βγουν σύντομα 2 τεύχη (Astonishing) X-Men.Run του Soule που βγήκε το 2017 με 2018.

 

L1040238.thumb.jpg.37e7b2928c67085b7e920094957116b1.jpg

 

L1040240.thumb.jpg.68ff97ea6ff9b05e0b1099e290a0e66a.jpg

 

Το ένα ακολουθεί το άλλο.Σύμφωνα με κριτικές,είναι μία από τις καλύτερες ιστορίες/runs X-Men των τελευταίων χρόνων,η πρώτη ιστορία είναι δυνατή και η δεύτερη όχι τόσο αλλά εξίσου καλή ή στο χειρότερο μέτρια.

 

Το παραπάνω μπορεί να αγνοηθεί καθώς ειναι απλά μερικές πληροφορίες.Αυτό που δηλώνω είναι έκπληψη γιατί παει καιρός που βγήκε ιστορία X-Men στην συλλογή εκείνη.Κοίτα να δεις!   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

42 λεπτά πριν, hudson είπε:

 

Στην συνεργασία Hachette και Anubis ίσως έχεις δίκιο. Αν σταματήσει ίσως να μην ξανά συνεχιστεί.

 

Σε αυτό που διαφωνώ είναι στην αναλογία DC-Marvel. Πιστεύω είναι ένα 30-70% υπέρ Marvel.

Ίσως ο μόνος δημοφιλής ήρωας της DC που μπορεί να ανταγωνιστεί στα ίσα ήρωες της Marvel είναι, όπως είπες, ο Batman.

Ο Kabanas έκανε καλή δουλειά τόσα χρόνια, από κοντά και η Μαμούθ.

Δυστυχώς τα DC ήταν πολύ στο περιθώριο, εκδίδονταν για 5-6 χρόνια το πολύ και με διαφορά 15 χρόνια η μία έκδοση από την άλλη.

Ευτυχώς ήρθε η Anubis και κάπως αναστήθηκαν και αυτοί οι ήρωες στην Ελλάδα.

 

Τέλος πάντων, κάθε εκδοτική απόπειρα καλοδεχούμενη.

 

Δεν είχαμε "DC Comics" εκδόσεις στην Ελλάδα τη δεκαετία του '80 και είχαμε γαλουχηθεί στη γενιά μας περισσότερο με "Marvel Comics", δε διαφωνώ σε αυτό! Αλλά εγώ μιλάω για νεαρότερους αναγνώστες που είναι πιο δυναμικοί στις αγορές νέων εκδόσεων και όχι νοσταλγούς μονάχα. Ο Νικόλας και ο Παναγιώτης έχουν δηλώσει ότι έχουν αγοράσει trades (ξενόγλωσσα) κυρίως από "DC Comics" όλα αυτά τα χρόνια κι έτσι τους είναι πιο εύκολο να ακολουθήσουν την ελληνική έκδοση με trades της "Marvel Comics"! Εμείς οι χαροκαμένοι απλώς παίρνουμε οτιδήποτε σχετικό ελληνικό προκύψει, δεν "πιανόμαστε" νομίζω. :lol: Δεν εννοώ ότι το κάνουμε για λόγους νοσταλγίας & συλλογής (όπως στις εκδόσεις του Καμπανά), απλώς είναι άλλο το κίνητρο. Η "Modern Times" έκανε κάποια ανοίγματα με την "DC Comics", αλλά μη ξεχνάς ότι καταπιάστηκε και με "Vertigo"! Που είναι η "Vertigo" απ' την "Anubis"; Ένα "Y: The Last Man", ένα "Preacher", ένα "Fables" και πάπαλα (καλά ντε..έβγαλε και 2 του Neil Gaiman... https://www.greekcomics.gr/forums/uploads/monthly_2017_11/fiou.gif.76f02427a44629fbbe0d1be456b61827.gif)! Κάθε εκδοτική απόπειρα καλοδεχούμενη (μην αποφασίσουν μια ώρα να τις κόψουν όλες μαχαίρι και μείνουμε οι υπόλοιποι με το λιλί στο χέρι! :lol: ) αλλά θα προτιμούσα να συνεχίσουν αυτό που ξεκίνησαν με προοπτική να ολοκληρωθεί και όσο πάει (θα δούμε αν κουράσει, αν και στοιχηματίζω πως δεν), προκειμένου να κάνουν πειράματα και να καταλήξουμε να έχουμε "εκδοτικά πασαλείμματα" από σοβαρές σειρές του εξωτερικού...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Πάντως η DC χρειάζεται μία μικρή ώθηση εδώ και γενικά.Η Marvel καλά τα πάει,θέλω να δω και την DC να ανεβαίνει σε διασημότητα.Δεν ξέρω πόσο κέρδος έχει η Marvel από μία τέτοια έκδοση για να έχει και η DC παρόμοιο κέρδος.Ανεξαρτήτως τις πωλήσεις,μιλάω για ποσοστό,60% 50% κτλ

 

Εντάξει κι εγώ θέλω μια Porsche, συζητάμε όμως τι είναι εφικτό, τι όχι και τι εν τέλει θα μας ζημιώσει ως αναγνώστες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21905
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Λοιπόν 4 τόμοι μέχρι να κλείσει η 40άδα.

Τους δύο τους ξέρουμε, οι άλλοι δύο;

"Spider-Man Blue" και "Marvel Zombies";

 

Δεν έχουμε πλέον λουκουμάκια, ε!:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

58 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Το ένα ακολουθεί το άλλο.Σύμφωνα με κριτικές,είναι μία από τις καλύτερες ιστορίες/runs X-Men των τελευταίων χρόνων,η πρώτη ιστορία είναι δυνατή και η δεύτερη όχι τόσο αλλά εξίσου καλή ή στο χειρότερο μέτρια.

Ψιλοαδιάφορο εν τέλη θα χαρακτήριζα το run αυτό :) Είναι και πολύ μικρό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, Mandrake είπε:

 

Δεν είχαμε "DC Comics" εκδόσεις στην Ελλάδα τη δεκαετία του '80 και είχαμε γαλουχηθεί στη γενιά μας περισσότερο με "Marvel Comics", δε διαφωνώ σε αυτό!

 

Τα Σούπερμαν και Μπάτμαν του Ψαρόπουλου δεκαετία ΄80 έβγαιναν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

56 λεπτά πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Ψιλοαδιάφορο εν τέλη θα χαρακτήριζα το run αυτό :) Είναι και πολύ μικρό.

 

Ίσως και να είναι αλλά με βάση τις κριτικές και την ελλειψη ιστοριών X-Men την τελευταίο καιρό στη συγκεκριμένη συλλογή,μόνο καλό μπορώ να το πω.

 

Και τυχόν ιστορίες από το run του Hickman (δεν έχω ιδέα αν είναι καλό) απέχουν πολύ ακόμα.Γιατί εκείνη η συλλογή κινείται κάπως χρονολογικά από ότι φαίνεται,οι περισσότερες ιστορίες των τευχών που βγαίνουν τώρα είναι του έτους 2017.    

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21905
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

1 ώρα πριν, Laz33 είπε:

Τα Σούπερμαν και Μπάτμαν του Ψαρόπουλου δεκαετία ΄80 έβγαιναν...

 

Βασικά είναι 1978-1982

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 

Τα Σούπερμαν και Μπάτμαν του Ψαρόπουλου δεκαετία ΄80 έβγαιναν...

 

Τα θυμάσαι εσύ Laz τα "Σούπερμαν"; Διότι εγώ στα περίπτερα δε νομίζω πως τα είδα ποτέ. Έπειτα εκείνα ξεκίνησαν την κυκλοφορία τους το Δεκέμβριο του '78 που σημαίνει ότι τα 32 πρώτα τεύχη κυκλοφόρησαν τη δεκαετία του '70. Εγώ κόμικς ξεκίνησα να διαβάζω το '83 και "Σπάιντερ Μαν" το '85, κατά συνέπεια αυτά δεν υπήρχαν. Πέρ' απ' αυτό όμως, ο Καμπανάς είχε ήδη 10 σειρές της "Marvel Comics" από τη δεκαετία του '70 που κυκλοφορούσαν σχεδόν παράλληλα, με το "Σπάιντερ Μαν" από μόνο του να ξεκινά το '77 και να φτάνει έως το '93-'94 με σχεδόν 600 τεύχη x 3 ιστορίες έκαστο. Το "Σούπερμαν έβγαλε 105 τεύχη με 2 ιστορίες το καθένα. Το ότι έμαθαν οι αναγνώστες τον Batman απ' τα 8 τεύχη που κυκλοφόρησαν το 1980, προφανώς κάνεις πλάκα. Έτσι δεν είναι; :)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

To ΄82 τι δεκαετία είναι;
Είπες δεν είχαμε DC τη δεκαετία του ΄80.
Επειδή ξεκίνησες να διαβάζεις κόμικς το ΄83 δεν σημαίνει ότι τη δεκαετία του ΄80 δεν είχαμε DC.
Σαφώς και τα Marvel ήταν περισσότερα.
Αλλά όταν έχουν κυκλοφορήσει 105 τεύχη Σούπερμαν απ΄το ΄78 ως το ΄82 δεν μπορούμε να λέμε ότι ο κόσμος δεν ήξερε τότε τα DC.
Τα Μπάτμαν πες εντάξει. Με 8 τεύχη δεν πρόλαβαν να τα μάθουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατά πρώτον βγάλε απ' έξω τα 32 τεύχη μιας και είμαστε σε άλλη δεκαετία. Μένεις με 73. Όταν τώρα έχεις συνέχεια απ' τη Σκληρή Γενιά του Καμπανά (70s), προφανώς και τα "Marvel Comics" μαθαίνεις περισσότερο, μιας και από εκείνα ξεκίνησες να διαβάζεις τις δεκαετίες αυτές. Δεν είπα ποτέ ότι δεν ήξεραν τα "DC Comics". Είπα ότι η γενιά μου, τη δεκαετία του '80 δε μεγάλωσε με αυτά. Εγώ γεννήθηκα το 1979. Ρώτησε και τον @Lord Makro που είναι λίγο μεγαλύτερος ή τον thor77 που μου ρίχνει 2 χρονάκια και έζησαν περισσότερο τη δεκαετία ως πιτσιρικάδες, να σου πουν (εάν διάβαζαν κόμικς από μπόμπιρες), με ποια κόμικς θεωρούν ότι μεγάλωσαν. Κι αν δεν ήταν του γούστου του @thor77, ποια τουλάχιστον έχει ως εικόνα περισσότερο στα περίπτερα. Ένας μεγαλύτερος τα θυμάται περισσότερο, αλλά μπροστά στις ιστορίες της Marvel είναι σταγόνα στον ωκεανό. Υπό αυτή την έννοια το είπα. Τον Σούπερμαν δεν περίμεναν βέβαια να έρθει ο Ψαρόπουλος για να τον μάθουν Έλληνες αναγνώστες. Εκτός απ' την κινηματογραφική ταινία του συγκεριμένου, γνώριζαν οι μεγαλύτεροι ήδη από τη δεκαετία του '60 την "DC Comics", με τα "Καλύτερα Κόμικς" της "Ατλαντίς"! Αλλά επί μια δεκαπενταετία περίπου είχαν εξαφανιστεί κυκλοφορίες της εκδοτικής αυτής απ' την Ελλάδα και τα "Σούπερμαν" του Ψαρόπουλου προφανώς είχαν πωλήσεις για να φτάσουν τα 105 τεύχη, αλλά μιλάμε για εντελώς άλλα μεγέθη και για κυκλοφορίες της "Marvel Comics" σερί από το '77 (αν θυμάμαι καλά) μέχρι σήμερα. Σε λίγο θα μας πεις ότι τον Batman τον έμαθαν από τα στριπς των εφημερίδων και του "Ταχυδρόμου" και έτσι γαλουχήθηκε η γενιά της "DC Comics" στην Ελλάδα. Στο Ηράκλειο τα "Σούπερμαν" δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι είχαν καν διανομή. Εγώ μια φορά στα περίπτερα του Ηρακλείου δεν τα θυμάμαι και το '83-'84 είναι βέβαιο ότι θα έβλεπα στα περίπτερα επαναδιανομές τευχών για ξεστοκάρισμα, όπως έβλεπα (και αγόραζα) 2 χρόνια αργότερα "Κάπταιν Αμέρικα" των 70s. Άλλωστε σε τόμους δεν κυκλοφόρησαν ποτέ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2747
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Όντως δεν θυμάμαι στο Ηράκλειο να κυκλοφόρησε ποτέ Σούπερμαν. Θυμάμαι που είχα πετύχει κάποια τεύχη μάλλον σε επαναδιανομή σε διακοπές στην Θεσσαλονίκη το 86. Από τότε δεν τα ξαναβρήκα πουθενά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1774
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Όχι μόνο στην περιφέρεια, και Αθήνα δεκαετία 80 , δεν θυμάμαι στο περίπτερο Σούπερμαν. Από τις ταινίες τον έμαθα. Προσωπικά πρέπει να τελείωνα το λύκειο όταν έπιασα κόμικ του στα χέρια μου. Τα ίδια και χειρότερα με Μπάτμαν, αρχές 90 με την κλασσική σειρά που έβαζε μεσημέρι ο ΑΝΤ1 και λίγο αργότερα με την animated έγινε η γνωριμία. Οπότε ναι, νομίζω πως  η γενιά των σημερινών σαραντάρηδων μαρβελοκρατείται ξεκάθαρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3070
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τι έγινε ρε παιδιά? Δεν έχουμε σπόιλερ σήμερα? :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21905
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αυτός είναι ο επόμενος τόμος Νο38

 

image.thumb.jpeg.923c9d7bdaef8c2c5d60e4ad4190982c.jpeg

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

9 λεπτά πριν, Pilgrim είπε:

Τι έγινε ρε παιδιά? Δεν έχουμε σπόιλερ σήμερα? :D

 

img20210128_09564241.jpg

 

Έρχεται σκαναρισμένο βρε :) 

 

Edit: Μαζί με τον @hudson το βάλαμε :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1675 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Ωραία! Επίτέλους Millar! :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καιρό είχε να μπει επανέκδοση τόμου της Anubis (που εξακολουθεί να είναι διαθέσιμος) κι είχα αρχίσει ν΄ανησυχώ :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τι ειν τούτου ρε παιδιά???? :gnews:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1537 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν πέταξα και από την χαρά μου άλλοι δύο τόμοι εκτός  γιατί έχει και συνέχεια από ότι θυμάμαι  και είναι κρίμα γιατί κυκλοφορούν και μάλιστα σε ωραία προσφορά βέβαια  δεν είναι σκληρόδετα αλλά παραμένει καλή η προσφορά τέλος πάντων ότι έγινε έγινε 

 https://myboxes.gr/tbgn4/

Επεξεργασία από nikolas1503
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εγώ πάντως περιμένω και ελπίζω κάποια στιγμά να βάλουν το "Η Ζωή και ο Θάνατος του Κάπταιν Μάρβελ" :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10070
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

8 ώρες πριν, Mandrake είπε:

ή τον thor77 που μου ρίχνει 2 χρονάκια και έζησαν περισσότερο τη δεκαετία ως πιτσιρικάδες, να σου πουν (εάν διάβαζαν κόμικς από μπόμπιρες), με ποια κόμικς θεωρούν ότι μεγάλωσαν. Κι αν δεν ήταν του γούστου του @thor77, ποια τουλάχιστον έχει ως εικόνα περισσότερο στα περίπτερα. Ένας μεγαλύτερος τα θυμάται περισσότερο, αλλά μπροστά στις ιστορίες της Marvel είναι σταγόνα στον ωκεανό.

 

Εγώ αφενός δεν ήμουν σαν παιδί του υπερηρωικού κόμικ, αφετέρου ζούσα σε χωριό όπου υπήρχε ένα μόνο σημείο διακίνησης τύπου. Υπερηρωικά κόμικ δεν θυμάμαι να είχα δει ποτέ, πέρα από του Καμπανά. στα χέρια μου είχε πέσε μόνο ένα τόμος Σπάιντερμαν που τον είχε παρατήσει σπίτι μας ένας ξάδερφος από Αθήνα που τον φιλοξενούσαμε με τους γονείς του ένα καλοκαίρι στα μέσα της δεκαετίας του 80. Τον Σούπερμαν τον γνώρισα από την ταινία Σούπερμαν 2 που είχε βάλει κάποια Χριστούγενα (μάλλον προς το τέλος της δεκαετίας) η τηλεόραση και τον Μπάτμαν από την ομώνυμη ταινία που είχα δει σε βιντεοκασέτα. Υπερηρωικά κόμιξ πρώτη φορά αγόρασα φαντάρος και ήταν της Ανούμπις. 

 

Η πορεία μου στα κόμιξ (κόμιξ που παρακολουθούσα σε τακτική βάση δηλαδή) από τα μέσα της δεκαετία του 1980 έως τις αρχές της δεκαετίας του 2010 ήταν Ποπάυ (του Δραγούνη)->Περιπέτεια (του Ανεμοδουρά)->Κλασσικά Εικονογραφημένα (για μια περίοδο παράλληλα με την Περιπέτεια αλλά τα εγκατέλειψα πριν την Περιπέτεια)-> Λούκυ Λουκ/Αστερίξ (της Μαμούθ και στην συνέχεια σε άλλες εκδόσεις της από BD) -> κόμιξ από την  Anubis (Κόναν αρχικά και στην συνέχεια και υπερηρωικά, περισσότερο σαν λύση ανάγκης λόγω της υποχώρησης στα όρια της εξαφάνισης ελληνικών εκδόσεων BD).

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

42 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Τι ειν τούτου ρε παιδιά???? :gnews:

Αφορά τους "Avengers" του Ultimate Universe της Marvel που εκεί λέγονται Ultimates :) Το συγκεκριμένο σύμπαν ήταν ένας πειραματισμός όπου ο θάνατος κλπ (τουλάχιστον στις αρχές) ήταν μόνιμος.

Είναι το ίδιο σύμπαν με το Ultimate Spiderman για να σε βοηθήσω...

 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

13 λεπτά πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Αφορά τους "Avengers" του Ultimate Universe της Marvel που εκεί λέγονται Ultimates :) Το συγκεκριμένο σύμπαν ήταν ένας πειραματισμός όπου ο θάνατος κλπ (τουλάχιστον στις αρχές) ήταν μόνιμος.

Είναι το ίδιο σύμπαν με το Ultimate Spiderman για να σε βοηθήσω...

 

 

Ευχαριστώ. Σε δύο σειρές τα είπες όλα!!! :beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, nikolas12 είπε:

 

img20210128_09564241.jpg

 

Έρχεται σκαναρισμένο βρε :) 

 

Edit: Μαζί με τον @hudson το βάλαμε :lol:

Επιτέλους κι άλλη συνέχεια σε τόμους!Κι είχα αρχίσει να ανησυχώ!:lol:Ε πως θα μας κάνουν να αγοράσουμε κι άλλους τόμους από την σειρά για όσους τους πέρνουν περιστασιακά!

Τώρα με τον τόμο "The Ultimates:Υπεράνθρωποι" θα πρέπει να τον διαβάσω όταν κυκλοφορήσει η συνέχειά του για να μην ξεχάσω τι γίνεται!:sad1::crying:Μακάρι να μην κυκλοφορήσει στο τέλος της 60άδας κι αρχίσω να νευριάζω!:lmao:Γιατί ήδη έχω αδιάβαστο τον τόμο 22 που η συνέχειά του είναι στον τόμο 40!:grr:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21905
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

Καιρό είχε να μπει επανέκδοση τόμου της Anubis (που εξακολουθεί να είναι διαθέσιμος) κι είχα αρχίσει ν΄ανησυχώ :lol:

 

Για αυτό αποφάσισαν να μας τους δώσουνε μαζεμένους. Έρχεται και ο 40 (New X-Men) που  είναι η συνέχεια του 22 και υπάρχουν ακόμα διαθέσιμοι από την Anubis. Για να δούμε ο 39 ποια επανέκδοση θα είναι; Θα έχουμε τρία στα τρία;:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 ώρα πριν, nikolas1503 είπε:

Δεν πέταξα και από την χαρά μου άλλοι δύο τόμοι εκτός  γιατί έχει και συνέχεια από ότι θυμάμαι  και είναι κρίμα γιατί κυκλοφορούν και μάλιστα σε ωραία προσφορά βέβαια  δεν είναι σκληρόδετα αλλά παραμένει καλή η προσφορά τέλος πάντων ότι έγινε έγινε 

 https://myboxes.gr/tbgn4/

 

Ρε νεκρομάντη!!!

 

Ανέστησες το myboxes;

 

 Πως το έκανες αυτό;  :lol:      

 

Δελεαστική η ιστορία Βένομ στην σελίδα που παρέθεσες,δεν μπορώ να πω.Αλλά μου έρχεται να διαβάσω το Carnage U.S.A. (ή μια ιστορία Carnage) έτσι για το κέφι,πάρα πολύ σχετικό το γνωρίζω.

 

Δύο πράγματα για τους Υπερανθρώπους:

 

1.Ο Nick Fury που εμφανίζεται είναι διαφορετικός από τον κύριο του 616 και έμπνευση για τον Nick Fury που βλέπουμε στις ταινίες Marvel των τελευταίων χρόνων.

 

(Είναι λίγο πολύ κοινή γνώση,το γνωρίζω,αλλά όλο και κάποιος θα υπάρχει που μπορεί να απωρίσει.)

 

2.Εμφανίζεται ο George Bush.

 

Αυτό. :lol:

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.