Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

19 λεπτά πριν, Γουλβι είπε:

Δεν λέω πλάκα έχουν και τα σχετικά με τη συλλογή απλά μου κάνουν εντύπωση:lol:

Τι να σου πω ρε φίλε και εγώ διαβάζω κόμιξ να ξεχνιέμαι αλλα ως παγκόσμιος πολίτης και εγώ βλέπω τι γίνεται γύρω μου και μου ξυπνάνε μνήμες τότε που τα Σεντινελς μας κυνηγούσαν στους δρόμους μαζι με τους άλλους χ μεν, οι συμπτώσεις είναι πολλές.:dadira: 

 

Ότι είναι,είναι.

 

@nikolas1503 Έγραψα λάθος,εννοούσα πως δεν νομίζω να σχετίζεται με τον Δαίμωνα στο Μπουκάλι και αν σχετίζεται,μπορεί να είναι πως συμβαίνουν ταυτόχρονα.Ο ένας ως Iron Man στους Μυστικούς Πολέμους (1984) και ο άλλος ως Iron Man στον Δαίμωνα στο Μπουκάλι.Αυτό μόνο.

 

Πάντως ο τίτλος "Δαίμωνας σε Μπουκάλι/Demon in a Bottle" θα ήταν φοβερή διαφήμιση για ουίσκι:

 

Hot to burn your soul!!!

Ted's Whiskey!!

Demon in a Bottle!!!!!!!

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ερώτηση προς τους φανς. Η ιστορία που έρχεται θεωρείται κλασική του iron man? Έχει κάποιου είδους origin μέσα? Βλέπω πολλά διθυραμβικα σχόλια και ψήθηκαν να πάρω και εγώ τόμο μετά από καιρό. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36292
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   15
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Εγώ το είχα διαβάσει από τον Καμπανα και εάν θυμάμαι καλά η τιμή του τεύχους ήταν 15 δραχμές. Αχ ημουν

νέος τότε ! Πολύ καλό σενάριο, κλασικός Iron Man και δίκαια βρίσκεται μέσα στις 5 καλύτερες ιστορίες του

σιδερένιου. Στο συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 16/1/2021 στο 9:53 ΠΜ, nikolas1503 είπε:

Και θα αλλάξω λίγο το θέμα στους μυστικούς πολέμους ο iron man δεν ήταν ακριβώς αυτός αλλά κάποιος άλλος και γιατί δεν ήταν φαντάζομαι συνδέεται με το επόμενο δαίμονας στο μπουκάλι ο λόγος που δεν ήταν εκεί η καμία σχέση 

 

Χωρίς να έχω διαβάσει το δεύτερο μέρος των Μυστικών Πολέμων και τον επερχόμενο τόμο του Άιρον Μαν, νομίζω πως οι δύο ιστορίες-γεγονότα δεν συνδέονται μεταξύ τους. Η ιστορία του Άιρον Μαν εκδόθηκε το 1979, ενώ οι Μυστικοί Πόλεμοι το 1984. Πάντως ο Άιρον Μαν συμμετέχει κανονικά και στα δύο μέρη.

 

Spoiler

Η "πανοπλία" του τουλάχιστον συμμετέχει, γιατί αν κατάλαβα καλά από τα συμφραζόμενά σου, μάλλον αυτός που βρίσκεται μέσα στην στολή, δεν είναι ο Τόνι.

 

On 17/1/2021 στο 10:47 ΠΜ, Manitou είπε:

Ερώτηση προς τους φανς. Η ιστορία που έρχεται θεωρείται κλασική του iron man? Έχει κάποιου είδους origin μέσα? Βλέπω πολλά διθυραμβικα σχόλια και ψήθηκαν να πάρω και εγώ τόμο μετά από καιρό. 

 

Κλασσική, με την έννοια όπως αυτήν που ήταν ο τόμος του Δόκτωρ Στρέιντζ, δεν είναι. Δηλάδή, στην αρχική σειρά του εξωτερικού, ο επερχόμενος τόμος δεν είναι με λατινική αρίθμηση (δεν συμπεριλαμβάνεται στους Classic τόμους). Παρόλα αυτά, εξαιτίας της χρονιάς που κυκλοφόρησε η ιστορία (το 1979, στα τεύχη #120-128 του vol. 1 που βγήκε ποτέ για κόμιξ του Άιρον Μαν με το όνομά του για τίτλο), θα μπορούσαμε να την θεωρήσουμε ως κλασσική. Γενικά, η ιστορία έχει να κάνει με το πρόβλημα αλκοολισμού που αντιμετωπίζει ο Τόνι. Και εγώ πιστεύω ότι η ιστορία θα αξίζει.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

59 λεπτά πριν, kaneda είπε:

 

Χωρίς να έχω διαβάσει το δεύτερο μέρος των Μυστικών Πολέμων και τον επερχόμενο τόμο του Άιρον Μαν, νομίζω πως οι δύο ιστορίες-γεγονότα δεν συνδέονται μεταξύ τους. Η ιστορία του Άιρον Μαν εκδόθηκε το 1979, ενώ οι Μυστικοί Πόλεμοι το 1984. Πάντως ο Άιρον Μαν συμμετέχει κανονικά και στα δύο μέρη.

 

Ίσως σπόιλερ (θα μπει με την πρώτη ευκαιρία σε πλαίσιο, δεν μπορώ να το βάλω από το κινητό). Η "πανοπλία" του τουλάχιστον συμμετέχει, γιατί αν κατάλαβα καλά από τα συμφραζόμενά σου, μάλλον αυτός που βρίσκεται μέσα στην στολή, δεν είναι ο Τόνι.

 

 

Κλασσική, με την έννοια όπως αυτήν που ήταν ο τόμος του Δόκτωρ Στρέινζτ, δεν είναι. Δηλάδή, στην αρχική σειρά του εξωτερικού, ο επερχόμενος τόμος δεν είναι με λατινική αρίθμηση (δεν συμπεριλαμβάνεται στους Classic τόμους). Παρόλα αυτά, εξαιτίας της χρονιάς που κυκλοφόρησε η ιστορία (το 1979, στα τεύχη #120-128 του vol. 1 που βγήκε ποτέ για κόμιξ του Άιρον Μαν με το όνομά του για τίτλο), θα μπορούσαμε να την θεωρήσουμε ως κλασσική. Γενικά, η ιστορία έχει να κάνει με το πρόβλημα αλκοολισμού που αντιμετωπίζει ο Τόνι. Και εγώ πιστεύω ότι η ιστορία θα αξίζει.

Σε ευχαριστώ που απάντησες Ε δεν ήξερα πως μπορούσα να το ρωτήσω και ταυτόχρονα να μην κάνω και spoiler

Με το φτωχό το μυαλό μου υπέθεσα ότι οι ιστορίες μπορεί να συνδέονται να το πω λαϊκιστι θα είχε γίνει κουρουμπελο ούτε το βρακί του ( που είναι και ακριβό) δεν θα μπορούσε να σηκώσει ο πόλεμος τον μάρανε :lol: αλλά τελικά λάθος υπέθεσα κάτι άλλο θα έχει γίνει 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Και στο τέλος βλέπεις τον Τόνι να κάνει εγχήρηση για το τρυπημένο του συκώτι ξέρω 'γω.Τόσο ρεαλιστική είναι η ιστορία.  :lol:   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35593
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   17
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1538 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Παιδιά ξέρετε αν υπάρχει πιθανότητα να βγει στη συλλογή το "The amazing spider-man: revelations and until the stars turn cold" του JMS ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

22 λεπτά πριν, Ανδρέας είπε:

Παιδιά ξέρετε αν υπάρχει πιθανότητα να βγει στη συλλογή το "The amazing spider-man: revelations and until the stars turn cold" του JMS ;

Είναι επιβεβαιωμένο ότι θα κυκλοφορήσει κάποια στιγμή στην συλλογή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29271
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  9
  • Reputation:   40
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3990 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά πού μπορώ να βρω τον τόμο 30 "Μυστικοί Πόλεμοι Μέρος 1" ?

Επεξεργασία από Alkis30
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 ώρες πριν, Alkis30 είπε:

Παιδιά πού μπορώ να βρω τον τόμο 30 "Μυστικοί Πόλεμοι Μέρος 1" ?

 

Τσέκαρε στο σάιτ της GB-PublishingServices.gr. Ανανεώνεται συνεχώς με τους τόμους της συλλογής. Λίγο υπομονή κάνε και σίγουρα κάποια στιγμή θα προστεθεί και ο τόμος 30. Εναλλακτικά αν βιάζεσαι, δοκίμασε να επικοινωνήσεις με την Ανούμπις.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29271
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  9
  • Reputation:   40
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3990 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, kaneda είπε:

 

Τσέκαρε στο σάιτ της GB-PublishingServices.gr. Ανανεώνεται συνεχώς με τους τόμους της συλλογής. Λίγο υπομονή κάνε και σίγουρα κάποια στιγμή θα προστεθεί και ο τόμος 30. Εναλλακτικά αν βιάζεσαι, δοκίμασε να επικοινωνήσεις με την Ανούμπις.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Επικοινώνησα με την Ανούμπις αλλά δεν έχουν σχέση με τη συγκεκριμένη συλλογή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

8 λεπτά πριν, Alkis30 είπε:

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Επικοινώνησα με την Ανούμπις αλλά δεν έχουν σχέση με τη συγκεκριμένη συλλογή.

Η Anubis είναι υπεύθυνη για την μετάφραση και την επιμέλεια. Λογικά όμως δεν σχετίζονται με την διανομή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η anubis έχει ξεκαθαρίσει την θέση της εδώ και αρκετό καιρό σε ότι αφορά για την συλλογή εξάλλου δεν σχέση ποτέ με την διανομή ας στείλει ένα μήνυμα στην Άργος που είναι υπεύθυνη για την διανομή 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29271
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  9
  • Reputation:   40
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3990 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, nikolas1503 είπε:

Η anubis έχει ξεκαθαρίσει την θέση της εδώ και αρκετό καιρό σε ότι αφορά για την συλλογή εξάλλου δεν σχέση ποτέ με την διανομή ας στείλει ένα μήνυμα στην Άργος που είναι υπεύθυνη για την διανομή 

 

Αυτό ακριβώς έκανα και περιμένω να μου πουν. Αλλά επίσης με ενημέρωσαν και από την GB Publishing οτι περιμένουν νέα παραλαβή τις επόμενες ημέρες σε τεύχη που έχουν εξαντληθεί τα οποία και θα αναρτηθούν εκ νέου στο eshop τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

21 ώρες πριν, Bilis είπε:

Κι εδώ έχουμε όμορφο σχέδιο με ωραίους παραλληλισμούς. Ξέρει κανείς γιατί ο Spidey φοράει πάλι την μαύρη στολή του; Είναι λόγω του πένθους;

 

Επειδή στο κόμιξ Εμφύλιος Πόλεμος των Μίλλαρ/ΜακΝίβεν, γίνεται αυτό...

 

Spoiler

uDuH8YoxhTl2mZ3J3RQT_zzdfNh3b661_r0GYdSv

 

Ο Σπάιντερ-Μαν εντάσσεται με την πλευρά του Άιρον Μαν και πείθεται να αποκαλύψει την μυστική του ταυτότητα στον κόσμο. Στο τέλος της ιστορίας, μετανιωμένος, αποφασίζει να φορέσει για ένα διάστημα την μαύρη στολή του.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29271
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  9
  • Reputation:   40
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3990 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 ώρες πριν, Alkis30 είπε:

 

Αυτό ακριβώς έκανα και περιμένω να μου πουν. Αλλά επίσης με ενημέρωσαν και από την GB Publishing οτι περιμένουν νέα παραλαβή τις επόμενες ημέρες σε τεύχη που έχουν εξαντληθεί τα οποία και θα αναρτηθούν εκ νέου στο eshop τους.

 

Τελικά η Αργος με παράπεμψε στο eshop της GB Publishing για την απόκτηση / αναπλήρωση παλαιότερων τευχών..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, Alkis30 είπε:

 

Τελικά η Αργος με παράπεμψε στο eshop της GB Publishing για την απόκτηση / αναπλήρωση παλαιότερων τευχών..

Καλύτερα να σου πω την αλήθεια έχω παραγγείλει 3 φορές έως τώρα και τις 3 έχω μείνει ευχαριστημένος είναι πολύ εξυπηρετικοί τώρα πρόσφατα δε επειδή δεν πρόλαβα κάποια Μίκυ Μάους και είχα τις ιστορίες του φάντομ λειψες τούς έστειλα μήνυμα με πήραν τηλέφωνο μετά από λίγο τούς είπα ποιά θέλω μου τα βρήκαν εκεί που θα έπρεπε να τα βρώ ένα ένα τώρα ξεμπέρδεψα και finito la musica passato la fiesta 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

5 ώρες πριν, kaneda είπε:

 

 

Επειδή στο κόμιξ Εμφύλιος Πόλεμος των Μίλλαρ/ΜακΝίβεν, γίνεται αυτό...

 

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

 

 

Και το συγκεκριμένο arc πρέπει να προσθέσω ότι το έχουμε δει ολόκληρο στα ελληνικά. Αρχικά έχουμε τα The Road to Civil War και το Civil War και ακριβώς μετά το Civil War η σειρά του Spider-Man συνεχίζει με το Back In Black. Σε αυτό έχουμε 

Spoiler

τη θεία May σε κώμα ύστερα από πυροβολισμό ενός πληρωμένου δολοφόνου.

 

Ουσιαστικά αυτό γυρίζει τον Spider-Man στον πιο σκοτεινό του εαυτό και τη μαύρη στολή. Μετά έρχεται μία από τις 4-5 πιο αμφιλεγόμενες ιστορίες του ήρωα που δίχασε πολύ κόσμο, το One More Day με επιστροφή της στολής (αν και δε θυμάμαι να την πολυβλέπουμε) που κλείνει το run του Straczynski και η πλήρης επιστροφή στην κανονική στολή είναι με την έναρξη του Brand New Day που ξεκινάει το επίσης τεράστιο run του Dan Slott και έχουμε δει και 30 τεύχη του στα ελληνικά από την Anubis. Γενικά η όλη περιπέτεια του Spider-Man μετά το Civil War και την έναρξη ενός νέου κύκλου χωρίς την MJ καλύφθηκε πολύ ωραία από την εκδοτική και αν κάποιος είναι φαν του ήρωα αξίζει να το διαβάσει όλο αυτό το storyline. Σίγουρα έχει πάρα πολύ αμφιλεγόμενες, αλλά και κάποιες πολύ έντονες στιγμές :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

 

Και το συγκεκριμένο arc πρέπει να προσθέσω ότι το έχουμε δει ολόκληρο στα ελληνικά. Αρχικά έχουμε τα The Road to Civil War και το Civil War και ακριβώς μετά το Civil War η σειρά του Spider-Man συνεχίζει με το Back In Black. Σε αυτό έχουμε 

  Απόκρυψη περιεχομένων

τη θεία May σε κώμα ύστερα από πυροβολισμό ενός πληρωμένου δολοφόνου.

 

Ουσιαστικά αυτό γυρίζει τον Spider-Man στον πιο σκοτεινό του εαυτό και τη μαύρη στολή. Μετά έρχεται μία από τις 4-5 πιο αμφιλεγόμενες ιστορίες του ήρωα που δίχασε πολύ κόσμο, το One More Day με επιστροφή της στολής (αν και δε θυμάμαι να την πολυβλέπουμε) που κλείνει το run του Straczynski και η πλήρης επιστροφή στην κανονική στολή είναι με την έναρξη του Brand New Day που ξεκινάει το επίσης τεράστιο run του Dan Slott και έχουμε δει και 30 τεύχη του στα ελληνικά από την Anubis. Γενικά η όλη περιπέτεια του Spider-Man μετά το Civil War και την έναρξη ενός νέου κύκλου χωρίς την MJ καλύφθηκε πολύ ωραία από την εκδοτική και αν κάποιος είναι φαν του ήρωα αξίζει να το διαβάσει όλο αυτό το storyline. Σίγουρα έχει πάρα πολύ αμφιλεγόμενες, αλλά και κάποιες πολύ έντονες στιγμές :) 

Ένα ευχαριστώ είναι λίγο για Όλες αυτές τις πληροφορίες που μας δίνεις και καλύπτουμε πολλά κενά που έχουμε να σαι καλά. 

Εγώ έχω ακόμα μια απορία (ως συνήθως) Αφού αποκαλύπτει την ταυτότητα του πως γίνεται μετά να μην θυμούνται ποιος είναι όποια στολή και να φοράει αν δεν κάνω λάθος ο spiderman είναι από αυτούς που δεν θέλουν να ξέρουν την μυστική του ταυτότητα για να μην κάποιος από τους εχθρούς του κάνει κακό σε κάποιον που αγαπάει 

Επεξεργασία από nikolas1503
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, nikolas1503 είπε:

Ένα ευχαριστώ είναι λίγο για Όλες αυτές τις πληροφορίες που μας δίνεις και καλύπτουμε πολλά καινά που έχουμε να σαι καλά. 

Εγώ έχω ακόμα μια απορία (ως συνήθως) Αφού αποκαλύπτει την ταυτότητα του πως γίνεται μετά να μην θυμούνται ποιος είναι όποια στολή και να φοράει αν δεν κάνω λάθος ο spiderman είναι από αυτούς που δεν θέλουν να ξέρουν την μυστική του ταυτότητα για να μην κάποιος από τους εχθρούς του κάνει κακό σε κάποιον που αγαπάει 

 

Καινό = καινούργιο 

 

Κενό = άδειο 

 

Με αγάπη,

Ο υποκριτής  Γραμματικός Ναζί της γειτονιάς σου  :D  

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 ώρες πριν, nikolas1503 είπε:

Ένα ευχαριστώ είναι λίγο για Όλες αυτές τις πληροφορίες που μας δίνεις και καλύπτουμε πολλά καινά που έχουμε να σαι καλά. 

Εγώ έχω ακόμα μια απορία (ως συνήθως) Αφού αποκαλύπτει την ταυτότητα του πως γίνεται μετά να μην θυμούνται ποιος είναι όποια στολή και να φοράει αν δεν κάνω λάθος ο spiderman είναι από αυτούς που δεν θέλουν να ξέρουν την μυστική του ταυτότητα για να μην κάποιος από τους εχθρούς του κάνει κακό σε κάποιον που αγαπάει 

 

Να 'σαι καλά φίλε για τα όμορφα λόγια :) Θα σου βάλω σε spoiler την απάντηση σε περίπτωση που κάποιος που διάβασε το παραπάνω ποστ θέλει να τα διαβάσει όλα τα κόμικ που αναφέρω. Λοιπόν όπως είπε ο @kaneda, o Spider-Man στο Civil War

Spoiler

αποκαλύπτει την ταυτότητα του. Έτσι στο Back in Black o Kingpin προσλαμβάνει έναν δολοφόνο για να πυροβολήσει τη θεία May αφού οι κακοί ξέρουν ότι ο Peter Parker είναι ο Spidey. 

 

Εκεί όπως είπαμε γυρίζει στον πιο σκοτεινό εαυτό και για εκείνη την περίοδο φοράει τη μαύρη του στολή. Επίσης μετά από εκείνο το σημείο ξεκινάει το One More Day και μετά ο Spidey ψάχνει τρόπους

Spoiler

να σώσει τη θεία May από το θάνατο ζητώντας βοήθεια χρηματική ή πνευματική από τον Iron Man και τον Doctor Strange και φτάνει σε σημείο να μιλήσει μέχρι και με villains.

 

Εκεί το One More Day μετατρέπεται σε τέρμα αμφιλεγόμενη ιστορία όπως προείπα, γιατί ο Peter Parker

Spoiler

κάνει μια συμφωνία με τον δαίμονα Mephisto ο οποίος δε ζητάει την ψυχή του Peter, αλλά το να μη μπορεί να παντρευτεί τη Mary Jane. Έτσι ύστερα από διαπραγμάτευση καταλήγουν στα εξής: Ο Peter Parker και η MJ θα διαλύσουν το γάμο τους και δε θα θυμούνται τη σχέση τους και σε αντάλλαγμα η θεία May θα ζήσει και ο Peter Parker θα ξαναγυρίσει στην παλιά του ζωή, ανύπαντρος και χωρίς κανείς να ξέρει την πραγματική του ταυτότητα.

 

Και έτσι τελειώνει o Straczynski από τον τίτλο και όλα επιστρέφουν στην κανονικότητα και μπορούν να κάνουν μία φρέσκια αρχή που γίνεται με τον Dan Slott με τον κόσμο να μη θυμάται αυτό που έγινε στο Civil War. Το θέμα είναι ότι η συγκεκριμένη ιστορία είναι από αυτές που έθαψαν κοινό και κριτικοί. Δηλαδή πολλοί τη χαρακτήρισαν το χειρότερο κόμικ της Marvel εκείνη τη χρονιά και άλλα ωραία. Η πλάκα είναι ότι την προγραμματίζανε για 1-2 χρόνια τόσο ο Quesada που ήταν ο τότε αρχισυντάκτης της Marvel, αλλά και κορυφαίοι writers. Και γενικά ο Quesada σχεδίασε την ιστορία και συμμετείχε στο σενάριο, αλλά είχαν μεγάλη κόντρα με τον Straczynski στο κομμάτι του σεναρίου σε σημείο που ο τελευταίος ήθελε να μην αναγράφεται το όνομά του ως σεναριογράφου των τελευταίων τευχών. Είναι ένα γεγονός και μια κόντρα με πολύ ζουμί και περισσότερα έχει εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

59 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

 

Να 'σαι καλά φίλε για τα όμορφα λόγια :) Θα σου βάλω σε spoiler την απάντηση σε περίπτωση που κάποιος που διάβασε το παραπάνω ποστ θέλει να τα διαβάσει όλα τα κόμικ που αναφέρω. Λοιπόν όπως είπε ο @kaneda, o Spider-Man στο Civil War

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

αποκαλύπτει την ταυτότητα του. Έτσι στο Back in Black o Kingpin προσλαμβάνει έναν δολοφόνο για να πυροβολήσει τη θεία May αφού οι κακοί ξέρουν ότι ο Peter Parker είναι ο Spidey. 

 

Εκεί όπως είπαμε γυρίζει στον πιο σκοτεινό εαυτό και για εκείνη την περίοδο φοράει τη μαύρη του στολή. Επίσης μετά από εκείνο το σημείο ξεκινάει το One More Day και μετά ο Spidey ψάχνει τρόπους

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

να σώσει τη θεία May από το θάνατο ζητώντας βοήθεια χρηματική ή πνευματική από τον Iron Man και τον Doctor Strange και φτάνει σε σημείο να μιλήσει μέχρι και με villains.

 

Εκεί το One More Day μετατρέπεται σε τέρμα αμφιλεγόμενη ιστορία όπως προείπα, γιατί ο Peter Parker

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

κάνει μια συμφωνία με τον δαίμονα Mephisto ο οποίος δε ζητάει την ψυχή του Peter, αλλά το να μη μπορεί να παντρευτεί τη Mary Jane. Έτσι ύστερα από διαπραγμάτευση καταλήγουν στα εξής: Ο Peter Parker και η MJ θα διαλύσουν το γάμο τους και δε θα θυμούνται τη σχέση τους και σε αντάλλαγμα η θεία May θα ζήσει και ο Peter Parker θα ξαναγυρίσει στην παλιά του ζωή, ανύπαντρος και χωρίς κανείς να ξέρει την πραγματική του ταυτότητα.

 

Και έτσι τελειώνει o Straczynski από τον τίτλο και όλα επιστρέφουν στην κανονικότητα και μπορούν να κάνουν μία φρέσκια αρχή που γίνεται με τον Dan Slott με τον κόσμο να μη θυμάται αυτό που έγινε στο Civil War. Το θέμα είναι ότι η συγκεκριμένη ιστορία είναι από αυτές που έθαψαν κοινό και κριτικοί. Δηλαδή πολλοί τη χαρακτήρισαν το χειρότερο κόμικ της Marvel εκείνη τη χρονιά και άλλα ωραία. Η πλάκα είναι ότι την προγραμματίζανε για 1-2 χρόνια τόσο ο Quesada που ήταν ο τότε αρχισυντάκτης της Marvel, αλλά και κορυφαίοι writers. Και γενικά ο Quesada σχεδίασε την ιστορία και συμμετείχε στο σενάριο, αλλά είχαν μεγάλη κόντρα με τον Straczynski στο κομμάτι του σεναρίου σε σημείο που ο τελευταίος ήθελε να μην αναγράφεται το όνομά του ως σεναριογράφου των τελευταίων τευχών. Γενικά είναι ένα γεγονός και μια κόντρα με πολύ ζουμί και περισσότερα έχει εδώ.

 

Διάβασα λίγο την ιστορία και εκτώς από το ότι ήθελα να ξεράσω από τα μάτια καθώς,στεναχωρήθηκα λίγο. (Γιατί στο run του Straczynski,γιατί; )

 

Και ήταν ένα πρόβλημα που είχε λύση από ότι παρατήρησα.Κάποιος δυνατός χρώσταγε σε κάποιον έναν "καφέ".

 

Άλλα τέλος πάντων,υπάρχει και το γλυκό μανταρίνι του Renew your Vows για όσους πικράθηκαν με το νεράτζι του One More Day. 

 

 

(Σημείωση: Το νεράτζι σε γλυκό του κουταλιού είναι φοβερό αλλά ωμό και σκέτο είναι μόνο θάνατος.)

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36795
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   22
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν έχω καταφέρει να βρω τον τελευταίο τόμο (#36, Secret Wars part 2) σε 2-3 μέρη που έψαξα στην Θεσσαλονίκη. Ενώ τους προηγούμενους τους έβρισκα εύκολα.

 

Έχει πάρει κάποιος άλλος τον τόμο στην Θεσσαλονίκη ή κάπου εκτός Αττικής;

 

Ευχαριστώ,

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ψαξε κι αλλο δεν μπορει να εχει εξαντληθει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Καινό = καινούργιο 

 

Κενό = άδειο 

 

Με αγάπη,

Ο υποκριτής  Γραμματικός Ναζί της γειτονιάς σου  :D  

Ε συγνώμη τώρα το είδα πρέπει να έγινε από την αυτόματη διόρθωση 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36792
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εδώ στο Ηράκλειο Κρήτης υπάρχει πάντως...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36795
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   22
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 21/1/2021 στο 12:52 ΜΜ, SPAWN είπε:

Ψαξε κι αλλο δεν μπορει να εχει εξαντληθει

Σήμερα έψαξα πάνω από δύο ώρες στην περιοχή της Τούμπας και Χαριλάου.

 

Το μαγαζί από το οποιό το έπαιρνα μάλλον θα σταματήσει να φέρνει περιοδικά, πάντως αυτή την φορά δεν έφερε.

 

Επίσης, πλέον πολύ λίγα μαγαζιά ή περίπτερα έχουν περιοδικό τύπο, τα περισσότερα έχουν μόνο παιχνίδια και εφημερίδες. Έκανα πολλές γύρες με το αυτοκίνητο και πάλι βρήκα λίγα μαγαζιά.

 

Αν κάποιος το δει κάπου στην Θεσσαλονίκη, όπου και αν είναι μέσα στην πόλη, ας μου στείλει ένα μήνυμα ή ας απαντήσει σε αυτό το thread.

 

Ευχαριστώ,

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, Zinos είπε:

Σήμερα έψαξα πάνω από δύο ώρες στην περιοχή της Τούμπας και Χαριλάου.

 

Το μαγαζί από το οποιό το έπαιρνα μάλλον θα σταματήσει να φέρνει περιοδικά, πάντως αυτή την φορά δεν έφερε.

 

Επίσης, πλέον πολύ λίγα μαγαζιά ή περίπτερα έχουν περιοδικό τύπο, τα περισσότερα έχουν μόνο παιχνίδια και εφημερίδες. Έκανα πολλές γύρες με το αυτοκίνητο και πάλι βρήκα λίγα μαγαζιά.

 

Αν κάποιος το δει κάπου στην Θεσσαλονίκη, όπου και αν είναι μέσα στην πόλη, ας μου στείλει ένα μήνυμα ή ας απαντήσει σε αυτό το thread.

 

Ευχαριστώ,


Επιχείρησε να δεις στο Μαγικό Κόσμο στη Β.Όλγας.
Την προηγούμενη Παρασκευή που πέρασα είχε φέρει τουλάχιστον 5-6 τόμους.
Όλο και κάποιος θα του έμεινε πιστεύω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4128
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   360
  • Achievement Points:  105
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5986 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 1/21/2021 at 12:32 PM, Zinos said:

Δεν έχω καταφέρει να βρω τον τελευταίο τόμο (#36, Secret Wars part 2) σε 2-3 μέρη που έψαξα στην Θεσσαλονίκη. Ενώ τους προηγούμενους τους έβρισκα εύκολα.

 

Έχει πάρει κάποιος άλλος τον τόμο στην Θεσσαλονίκη ή κάπου εκτός Αττικής;

 

Ευχαριστώ,

Φίλε μου πρώτη φορά το διαπιστώνω κι εγώ αυτό εδώ στην Τρίπολη, από την Παρασκευή που άρχισα να το αναζητώ στα συνηθισμένα μίνι μάρκετ και περίπτερα.

Επεξεργασία από Everest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Σε εμάς εδώ στο Αίγιο μετά από τον 15ο-20ο τόμο φέρνουν μόνο όσα αγοράζονται!Δηλαδή έχω βρει ένα περίπτερο-κέντρο τύπου που ξέρουν ότι παίρνω όλη την σειρά!Το μόνο που έχετε να κάνετε σε όσους αγοράζουν τους τόμους της συλλογής περιστασιακά,καλό θα ήταν να το πείτε στον κάθε περιπτερά στην αρχή της εβδομάδας που θα κυκλοφορήσει!

Υ.Γ: Για σας @Everest @Zinos αναφέρομαι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.