Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Η συγκεκριμένη σειρά Spider-Woman είναι καλή και μία από τις καλύτερες του 2015 για μένα. :) Επίσης, στο goodreads έχει θετικές βαθμολογίες, οπότε ευτυχώς δεν είμαι μόνος. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1292
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Έχουμε ήδη δει δυο σπάνιους σχετικά χαρακτήρες για την χώρα μας, τη She-Hulk και τον Captain Britain. Προσωπικά δεν τους γνώριζα, οπότε ήταν ένα κέρδος η κυκλοφορία αυτών των τόμων. Θα ήθελα να δω και περισσότερα τέτοια τευχάκια με άλλους ήρωες όπως αυτούς που αναφέρει στο post του ο @nikolas12.

Πάντως, αν δούμε τι έγινε στην έκδοση "Παραμύθια από τη Χρυσή Συλλογή της Disney" της ίδιας εταιρείας η οποία μετά τους 100 πρώτους τόμους συνέχισε με άλλους 80, μάλλον θα είναι στα σχέδια να επεκτείνει και αυτή τη σειρά αν πάνε καλά οι πωλήσεις. Υποθέτω πως για καθαρά οικονομικούς λόγους, στην πρώτη 60αδα θα επενδύσουν σε πιο mainstream χαρακτήρες και αν δούμε κάτι πιο "φευγάτο" αυτό θα είναι σε ενδεχόμενη επέκταση. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

10 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Βρε παπιοτέτοιε... Κι εδώ αναζητάς παπιά;

 

Έλα ντε? Δεν το είχα σκεφτεί! :wow: 

 

Τελικά τα παπιά έχουν εισχωρήσει στο DNA μου! :lol:

 

@nikolas12 Κοίτα να δεις πόσοι τίτλοι υπάρχουν, με χαρακτήρες που δεν έχω ασχοληθεί μαζί τους. :wow:Πραγματικά θα ήθελα να διαβάσω μερικούς από αυτούς! :)

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35154
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  49
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Πάντως εγώ θα ήθελα να δούμε λίγο πιο μη διάσημους ήρωες . Όπως vision , Nova και γενικά παρόμοιους τυπαδες. Αλλά βέβαια και περισσότερα κόμικ εποχής . Δηλαδή δεκαετία 70 80 ή και 60 αλλά από doctor strange κατάλαβα πως μου ταιριάζουν περισσότερο οι επόμενες δεκαετίες:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

18 ώρες πριν, Θεόδωρος είπε:

Έχουμε ήδη δει δυο σπάνιους σχετικά χαρακτήρες για την χώρα μας, τη She-Hulk και τον Captain Britain. Προσωπικά δεν τους γνώριζα, οπότε ήταν ένα κέρδος η κυκλοφορία αυτών των τόμων. Θα ήθελα να δω και περισσότερα τέτοια τευχάκια με άλλους ήρωες όπως αυτούς που αναφέρει στο post του ο @nikolas12.

Πάντως, αν δούμε τι έγινε στην έκδοση "Παραμύθια από τη Χρυσή Συλλογή της Disney" της ίδιας εταιρείας η οποία μετά τους 100 πρώτους τόμους συνέχισε με άλλους 80, μάλλον θα είναι στα σχέδια να επεκτείνει και αυτή τη σειρά αν πάνε καλά οι πωλήσεις. Υποθέτω πως για καθαρά οικονομικούς λόγους, στην πρώτη 60αδα θα επενδύσουν σε πιο mainstream χαρακτήρες και αν δούμε κάτι πιο "φευγάτο" αυτό θα είναι σε ενδεχόμενη επέκταση. 

Μακάρι στην επέκταση της σειράς να έχουμε και διαφορετική εικόνα από τις ράχες των τόμων!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

On 17/12/2020 στο 2:39 ΜΜ, O Φρατζάτος είπε:

Κοίτα να δεις έκπληξη.Θα πω ότι ξέρω μιας και το Fallen Son είναι μια από τις πολλές ιστορίες της συλλογής που έχω ψάξει.

 

1.Είναι 5 τευχάκια και το κάθε ένα έχει διαφορετικό πρωταγωνιστή.

 

2.Το κάθε τευχάκι είναι βασισμένο στα Πέντε Στάδια του Πένθους.Τα οποία είναι ως εξής:

 

Άρνηση - Wolverine

Θυμός - Mighty Avengers & New Avengers

Διαπραγμάτευση - Captain America (Αντεμιτωπίζεται αυτό σε αναδρομή του παρελθόντος μάλλον και προφανώς)

Κατάθληψη - Spiderman 

Αποδοχή - Iron Man

 

3.Ο συγγραφέας είναι ο Jeph Loeb και πέντε διαφορετικοί σκιτσογράφοι για το κάθε ένα τεύχος έκαστος.Όλοι μεγάλα ονόματα.Οι πέντε σκιτσογράφοι είναι οι εξής με τα τευχάκα που σχεδίασαν από δίπλα:

 

Τευχάκι 1: Leinil Yu

Τευχάκι 2: Ed McGuinness

Τευχάκι 3: John Romita Jr.

Τευχάκι 4: David Finch

Τευχάκι 5: John Cassaday

 

4.Η όλη ιδέα είναι του J. Michael Straczynski.Του δίνουν τιμή για αυτό.Είναι ο δεύτερος αόρατος σεναριογράφος.Για αυτό ΘΑ ΣΈΒΕΣΤΕ!!.Καλά όχι.  :lol:  

 

5.Η ιστορία πέρα από ότι θεωρείται πολύ καλή,είναι και πολύ συγκινητική.Και αυτό δεν είναι τυχαίο,γιατί ο Loeb είχε πένθος για το γιο του,χρησιμοποιησε τις δικές του εμπειρίες,το πάλεψε και τα κατάφερε. 

 

@O Φρατζάτος  6 δεν είναι τα τεύχη;Στην Αγγλική έκδοση εκτός από τα 5 τεύχη που αναφέρεις έχει και το #25 κεφάλαιο του Captain America!Δηλαδή έχει τα εξής:

Captain America (Vol. 5) #25 and Fallen Son: Wolverine, Captain America, Avengers, Spider-Man, and Iron Man.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

35 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

@O Φρατζάτος  6 δεν είναι τα τεύχη;Στην Αγγλική έκδοση εκτός από τα 5 τεύχη που αναφέρεις έχει και το #25 κεφάλαιο του Captain America!Δηλαδή έχει τα εξής:

Captain America (Vol. 5) #25 and Fallen Son: Wolverine, Captain America, Avengers, Spider-Man, and Iron Man.

Αποτελείται από 5 μπορείς να δεις και εδώ 

https://readcomiconline.to/Comic/Fallen-Son-The-Death-of-Captain-America 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

39 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

@O Φρατζάτος  6 δεν είναι τα τεύχη;Στην Αγγλική έκδοση εκτός από τα 5 τεύχη που αναφέρεις έχει και το #25 κεφάλαιο του Captain America!Δηλαδή έχει τα εξής:

Captain America (Vol. 5) #25 and Fallen Son: Wolverine, Captain America, Avengers, Spider-Man, and Iron Man.

 

Εγώ αναφερόμουν στα τευχάκια Fallen Son.Που είναι και η βασική ιστορία που φέρει το όνομα αλλά ναι το ξέχασα αυτό.Το τευχάκι αυτό (Captain America (2006) #25) είναι εξίσου σημαντικό και μέρος της ιστορίας,αλλά δεν φέρει το όνομα.Καθώς δείχνει πως πέθανε ο Captain America.

 

Σεναριογράφος του είναι ο Ed Brubaker και ο σκιτσογράφος είναι ο Steve Epting.

 

Αν σου θυμήζουν κάτι αυτά τα ονόματα,τότε είναι γιατί αυτοί οι δύο είναι τα πρόσωπα πίσω από το Captain America Εκτώς Χρόνου (Τεύχος 4) και Captain America Στρατιώτης του Χειμώνα (Τεύχος 11).Αν τις διάβασες αυτές τις ιστορίες και σου αρέσουν τότε θα σου αρέσει και αυτό το τευχάκι.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Τελειώνοντας τον πρώτο τόμο του Punisher μου δημιουργήθηκε η ιδέα σύγκρισης του Punisher με τον  Deadpool!Και οι δύο "πιστεύουν" σε έναν δικό τους θεό!Σκοτώνουν ανθρώπους με μια λογική που μπορεί αρκετοί να μην τους καταλαβαίνουν.

Πάντως η μόνη διαφορά τους είναι τα συναισθήματά τους τη στιγμή που σκοτώνουν!Ο Deadpool σκοτώνει για την πλάκα του.Χλευάζει και κοροϊδεύει αυτούς που σκοτώνει.Ένα ακόμη στοιχείο του είναι ότι γνωρίζει ότι είναι χαρακτήρας κόμικ και απευθύνεται και στους αναγνώστες.Αντιθέτως ο Punisher είναι σοβαρός όταν σκοτώνει!Ισως μπορεί να χαρακτηριστεί και απαθής,χωρίς συναισθήματα τη στιγμή που στέλνει άτομα στον άλλο κόσμο!Φυσικά αυτό οφείλεται και στο ότι του σκότωσαν την οικογένεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Μόλις τώρα, olyssesmoore είπε:

Τελειώνοντας τον πρώτο τόμο του Punisher μου δημιουργήθηκε η ιδέα σύγκρισης του Punisher με τον  Deadpool!Και οι δύο "πιστεύουν" σε έναν δικό τους θεό!Σκοτώνουν ανθρώπους με μια λογική που μπορεί αρκετοί να μην τους καταλαβαίνουν.

Πάντως η μόνη διαφορά τους είναι τα συναισθήματά τους τη στιγμή που σκοτώνουν!Ο Deadpool σκοτώνει για την πλάκα του.Χλευάζει και κοροϊδεύει αυτούς που σκοτώνει.Ένα ακόμη στοιχείο του είναι ότι γνωρίζει ότι είναι χαρακτήρας κόμικ και απευθύνεται και στους αναγνώστες.Αντιθέτως ο Punisher είναι σοβαρός όταν σκοτώνει!Ισως μπορεί να χαρακτηριστεί και απαθής,χωρίς συναισθήματα τη στιγμή που στέλνει άτομα στον άλλο κόσμο!Φυσικά αυτό οφείλεται και στο ότι του σκότωσαν την οικογένεια.

Τέλος θα ήθελα να προσθέσω ότι είναι δύο χαρακτήρες αντιδιαμέτρου αντίθετοι και συνάμα ίδιοι που αυτό τους κάνει ακόμη καλύτερους!

Υ.Γ.  Τουλάχιστον για μένα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

20 λεπτά πριν, nikolas1503 είπε:

Αποτελείται από 5 μπορείς να δεις και εδώ 

https://readcomiconline.to/Comic/Fallen-Son-The-Death-of-Captain-America 

Αυτό δεν αναφέρεται στην ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL της Αγγλίας!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

22 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Εγώ αναφερόμουν στα τευχάκια Fallen Son.Που είναι και η βασική ιστορία που φέρει το όνομα αλλά ναι το ξέχασα αυτό.Το τευχάκι αυτό (Captain America (2006) #25) είναι εξίσου σημαντικό και μέρος της ιστορίας,αλλά δεν φέρει το όνομα.Καθώς δείχνει πως πέθανε ο Captain America.

 

Σεναριογράφος του είναι ο Ed Brubaker και ο σκιτσογράφος είναι ο Steve Epting.

 

Αν σου θυμήζουν κάτι αυτά τα ονόματα,τότε είναι γιατί αυτοί οι δύο είναι τα πρόσωπα πίσω από το Captain America Εκτώς Χρόνου (Τεύχος 4) και Captain America Στρατιώτης του Χειμώνα (Τεύχος 11).Αν τις διάβασες αυτές τις ιστορίες και σου αρέσουν τότε θα σου αρέσει και αυτό το τευχάκι.

 

Οκ.Τώρα το έθεσες καλύτερα!Ναι τους Ed Brubaker και Steve Epting τους ξέρω.(Τουλάχιστον όχι από κοντά...:lol:).

Όσο για τους τόμους 4 και 11,ναι τους έχω διαβάσει.Όμως επειδή ήταν από τους πρώτους τόμους και δεν είχα "μυηθεί" τόσο στο σύμπαν της Marvel,δεν είχα καταλάβει και πολλά!Αντιθέτως με το Νέο Καθεστώς μου ήταν πιο εύληπτο.

Γενικώς σκοπεύω να πάρω όλους τους τόμους της συλλογής,για πολλούς λόγους!Αρχικά για να σχηματιστεί η εικόνα από τις ράχες των τόμων,αλλά και δεν βρίσκεις εύκολα όλες αυτές τις ιστορίες  στα Ελληνικά!Ακόμη ούτε βρίσκεις κάπου αλλού τόσο φθηνά και με σκληρόδετα εξώφυλλα τις ιστορίες!

Που έχω ψάξει,υπάρχουν κάποιες ιστορίες στα Ελληνικά,αλλά με λεπτό εξώφυλλο και με τιμή που ξεπερνούν τα 10 ευρώ!(Έστω 9.99!)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Οκ.Τώρα το έθεσες καλύτερα!Ναι τους Ed Brubaker και Steve Epting τους ξέρω.(Τουλάχιστον όχι από κοντά...:lol:).

Όσο για τους τόμους 4 και 11,ναι τους έχω διαβάσει.Όμως επειδή ήταν από τους πρώτους τόμους και δεν είχα "μυηθεί" τόσο στο σύμπαν της Marvel,δεν είχα καταλάβει και πολλά!Αντιθέτως με το Νέο Καθεστώς μου ήταν πιο εύληπτο.

Γενικώς σκοπεύω να πάρω όλους τους τόμους της συλλογής,για πολλούς λόγους!Αρχικά για να σχηματιστεί η εικόνα από τις ράχες των τόμων,αλλά και δεν βρίσκεις εύκολα όλες αυτές τις ιστορίες  στα Ελληνικά!Ακόμη ούτε βρίσκεις κάπου αλλού τόσο φθηνά και με σκληρόδετα εξώφυλλα τις ιστορίες!

Που έχω ψάξει,υπάρχουν κάποιες ιστορίες στα Ελληνικά,αλλά με λεπτό εξώφυλλο και με τιμή που ξεπερνούν τα 10 ευρώ!(Έστω 9.99!)

 

Και είναι και από το ίδιο run/ίδια σειρά (Captain America (2005)) το Τευχάκι #25 με το Εκτός Χρόνου και το Στρατιώτης του Χειμώνα,απλά ειναι μεταγενέστερο.    

 

Επείσης:

"" Αυτό δεν αναφέρεται στην ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL της Αγγλίας! ""

 

Αναφέρεται.Αυτά τα πέντε τεύχη είναι με το όνομα και το Captain America #25.Σύνολο έξι τεύχη.  

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, O Φρατζάτος είπε:

 

Και είναι και από το ίδιο run/ίδια σειρά (Captain America (2005)) το Τευχάκι #25 με το Εκτός Χρόνου και το Στρατιώτης του Χειμώνα,απλά ειναι μεταγενέστερο.    

 

Επείσης:

"" Αυτό δεν αναφέρεται στην ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL της Αγγλίας! ""

 

Αναφέρεται.Αυτά τα πέντε τεύχη είναι με το όνομα και το Captain America #25.Σύνολο έξι τεύχη.  

 

Σόρρυ.Όταν έγραψα ότι δεν αναφέρεται στην ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL της Αγγλίας,εννοούσα ότι το συγκεκριμένο σάιτ δεν αναφέρεται στην συλλογή κι όχι στην ιστορία με τίτλο Fallen Son!Δεν ξέρω αν τώρα το έθεσα καλύτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

13 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Σόρρυ.Όταν έγραψα ότι δεν αναφέρεται στην ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL της Αγγλίας,εννοούσα ότι το συγκεκριμένο σάιτ δεν αναφέρεται στην συλλογή κι όχι στην ιστορία με τίτλο Fallen Son!Δεν ξέρω αν τώρα το έθεσα καλύτερα.

το έθεσες σώστα το λάθος ήταν δικό μου εξαρχής γιατί μιλούσα μόνο για την κύρια ιστορία για αυτό έβαλα και τον link είναι όντως 6 μαζί με το captain america 25 όπως πολύ σωστά και με λεπτομέρειες είπε και O Φρατζάτος thank you so much :spidey_yeah_that:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

11 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Μακάρι στην επέκταση της σειράς να έχουμε και διαφορετική εικόνα από τις ράχες των τόμων!

 

Ανακοινώθηκε κάπου επέκταση της σειράς; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ακολουθεί τοίχος!!

Αυτή η ανάρτηση είναι αναφορά σε δύο άτομα.

1.Στον @Laz33 

Ανακάλυψα πρόσφατα πως ο Moebius ΔΕΝ είναι χαρακτήρας της Marvel,αλλά σεναριογράφος και σκιτσογράφος Γαλλοβελγικών κόμικ,θρυλικός σε επίπεδο μάλιστα.Δεν ανακάλυψα μόνο αυτό όμως,βρήκα πως έκανε σχέδια και για μία ιστορία της Marvel.

Την περιορισμένη σειρά δύο τεύχων Silver Surfer Parable (μετάφραση κατά λέξη Silver Surfer Παραβολή):

Βουαλά:
RCO002_1466224944.thumb.jpg.55cd74c5fd1c44c1c6407b9d55b096c7.jpg

20201222_010250.thumb.jpg.21fda3497e078fe04d2c53875b3a5b97.jpg

RCO012_1466224991.thumb.jpg.c27cb1b6abce490afd502ecdeb2f7e3c.jpg


Με πλοκή από τη πένα του Stan Lee.
Βέβαια μικρή στο μεγέθος σε σχέση με άλλες ιστορίες πέντε και έξι τευχακίων.Αλλά και πάλι μεγαλύτερη από το κανονικό.Θεωρείται ωραία ιστορία και πιστεύω θα ήταν ότι πρέπει για 'σενα.Αλλά για να μπει στην συλλογή θα πρέπει να συνδυαστεί με μία άλλη ιστορία αναγκαστικά για να βγει στο μέγεθος.Ίσως και όχι αν κοντεύει στο μέγεθος του Wolverine (1982).Αλλά γενικά σε αυτή την περίπτωση έχει συνδυαστεί ξανά σε σκληρόδετο με το Marvel Graphic Novel Τεύχος #58 Silver Surfer The Enslavers (μετ. Silver Surfer Οι Υποδουλωτές),ιστορία του Stan Lee και του Keith Pollard.

 

Σχέδιο του The Enslavers:

RCO001_1462602080.thumb.jpg.97747e89d5fc057544942a5012d63259.jpg

RCO015_1462602080.thumb.jpg.256d0c34e11db2296d814e37387903f6.jpg

RCO021_1462602080.thumb.jpg.3734331109eb66bb0c4c9ca546f51177.jpg

 

Ο Keith Pollard δεν αναφέρεται καθόλου στη συλλογή παρά μόνο στο τεύχος Deathlok: Origin και αυτό γιατί σχεδίασε τρία τευχάκια εκεί.Θα μπορούσε να έχει αφιερομένες δύο σελίδες εξτραδάκια και ο Moebius ίσως παραπάνω.Το σκληρόδετο που ανέφερα παραπάνω έπιανε 168 σελίδες καθαρής σχεδόν ιστορίας.Το τεύχος θα λεγόταν Silver Surfer Parable (ή Silver Surfer Parable & The Enslavers).Ή αν δεν υπάρχει πρόβλημα για μικρού μεγέθους τεύχος τότε μόνο το Parable ξεκάθαρα.

(Όλο αυτό μπορει να το ξέρεις ήδη)


Αλλα επειδή φαντάζομαι πως αυτό δεν θα σου αρέσει για χι και ψι λόγους,τότε η Hatchette παραδίδει και επίσημα τα όπλα.Και ακολουθεί αυτό σε στυλ Έκτορα Μποτρίνι:

Laz: Αυτό το τεύχος είναι σκατά.Φωναξέ μου τον εκδότη.

Hatchette: Τι θες εγώ να κάνω,Laz; ΟΛΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ;
Να εκδόσω;
Να γράψω τα σενάρια;
Να ζωγραφίσω τα σκέτσα;
Ο διευθυντής μου εκεί....

(Δείχνει τον Διευθυντή που κοιμάται όρθιος)

Laz: Τέλος πάντων,θα το διορθώσουμε.Θα το κάνουμε κούκλα το μαγαζί,φεύγω και έρχομαι σε μια εβδομάδα.

Μια εβδομάδα μετά..

Laz: Είμαστε στο μαγαζί "Το Μεράκι του Εκδότη".Βελτιώσαμε πράγματα,για να δούμε οι αναγνώστες τι θα κάνουν σήμερα.

Και δείχνει τους αναγνώστες να λένε πως λατρεύουν τα τεύχη χωρίς καν να τα έχουν ακόμα αντικρίσει.  :lol:



2.Στον @Mandrake


Νομίζω είχες πει πως ήθελες να δεις Κόναν.Αυτό τώρα είναι πιθανό αν εξερέσεις πιθανές δυσκολίες.Το Conan the Barbarian του 1970 είναι πιο πιθανό (και ταιριαστό) για τη συλλογή από το The Savage Sword of Conan.Το τεύχος φαντάζομαι θα λεγόταν Conan the Barbarian - The Coming of Conan και θα είχε τα τεύχη Conan the Barbarian 1-9 συν την ιστορία The Sword and Sorceress από το το τεύχος 4 του Chamber of Darkness.Δυσκολίες που βρίσκω με αυτό:

Α.Λόγω αρίθμησης και των τεύχων Classic δεν θα το έβρισκα δυνατό,τουλάχιστον για την Άγγλική έκδοση του 2012 και αυτό λόγω εικόνας των ραχών,αλλιώς φαντάζομαι πως δεν υπάρχει θέμα.


Β.Το μέγεθος.Παίζει να αγγίζει τις 200 σελίδες,ιστορία συν εξτραδάκια.Δεν ξέρω το υπέρτατο όριο των σελιδών για τα τεύχη της Hatchette δυστηχώς.

Στα μαθηματικά βγαίνει έτσι:

20 (σελίδες) × 8 (τεύχη) + 19 (σελίδες τεύχους 9) + 7 (σελίδες ιστορίας The Sword and the Sorceress ) + 6 (πιθανές σελίδες για εξτραδάκια) = 192 σελίδες

Βάλε και δέκα σελίδες για τα εξώφυλλα= 202 σελίδες
Ίσως και λιγότερες σελίδες αντί για έξι στα εξτραδάκια,μιας και οι Roy Thomas και Barry Smith έχουν τεύχη αφιερομένα σε αυτούς στη συλλογή.


Δύσκολο.Και θα πει κανείς απλά να αφαιρέσω τευχάκια.Το σκέφτηκα ήδη,αλλά στα τευχάκια #7 και #8 φαίνεται λες και αφήνει συνέχεια παρόλο που είναι κάθε τευχάκι και μία ιστορία.Νομίζω πως στο #9 κλείνει πιο ωραία.Δεν ξέρω,οι ειδικοί να με διαφωτίσουν.

Πάντως πολύ ωραία σειρά!!
Λίγο διάβασα για έρευνα και μου άρεσε πολύ και μπορώ να καταλάβω γιατί θα ήθελες ένα τεύχος Conan!! :D  

 

Edit: Βρήκα τεύχη στη συλλογή που πάνε και στις 230 σελίδες,σύμφωνα με την ιστοσελίδα της Hatchette.Όποτε λογικά δεν θα υπήρχε πρόβλημα στο όριο σελιδών με την παραπάνω ιδέα.

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36792
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 18/12/2020 στο 1:51 ΜΜ, nikolas12 είπε:

Εμπνευσμένος από όσα είπαν ο @Ilias και @Indian έκατσα και έψαξα ξανά τους πρώτους 200 τόμους της συλλογής με σκοπό να βρω ιστορίες με είτε άγνωστους χαρακτήρες, είτε κουλούς όπως αναφέρουν τα παιδιά, είτε κλασικές ιστορίες με β χαρακτήρες με κάποιες εξ αυτών να έχουν αναφερθεί στα e-mail με Τσέλιο και να υπάρχουν στη Λίστα Καταγραφής του @Tsaklas. Ξεκινάμε λοιπόν!

 

1. Κλασική ιστορία το The Life and Death of Captain Marvel. Ξέρουμε πως δεν είναι στα σχέδια ακόμα.

 

CaptainMarvel1.jpg  CaptainMarvel2.jpg

 

2. Μιας και είμαστε στον Jim Starlin και στις ψηφοφορίες της χρονιάς, το The Infinity War πηγαίνει εξαιρετικά, υπάρχει και το Warlock που χωρίζεται σε δύο τόμους.

 

515YkKt0YVL._SX328_BO1,204,203,200_.jpg  Warlock2.jpg

 

3. Ας μείνουμε στα cosmic comics. Silver Surfer έχουμε δει στα ελληνικά από Anubis, αλλά εδώ έχουμε τόμους από Stan Lee, Dan Slott. Επίσης ο Nova έχει τόμο από τον τεράστιο Jeph Loeb με Ed McGuiness στο σχέδιο, άρα ήδη ψήθηκα.

 

silver surfer2.jpg  silver surfer.jpg  nova.jpg

 

4. Ο Black Panther δεν είναι στα πλάνα από όσα μας είπαν στα mail, αλλά υπάρχει το A Nation Under Our Feet που ξαναέβαλε το χαρακτήρα στο προσκήνιο, αλλά και το πιο παλιό Panthers Rage που ίσως ξενίσει λόγω σχεδίου.

 

Black Panther.jpg  Black Panther2.jpg

 

5. Δευτερεύοντες χαρακτήρες στο Universe που κι όμως έχουν δικούς τους τόμους. Thunderbolts, Ghost Rider, Iron Fist και φυσικά το αριστουργηματικό Vision του Tom King.

 

Thunderbolts.jpg  iron fist.jpg  Ghost Rider.jpg  vision1.jpg  

 

vision2.jpg

 

6. Πολλοί λατρεύουμε Spider-Man, αλλά υπάρχουν δύο ιστορίες για Spider-Gwen και Spider-Woman που θα ήταν ενδιαφέρουσες.

 

spiderwoman.jpg  spider-gwen.jpg

 

7. Ποιοι ξέρουν ποιος είναι ο Deathlok και ο Karnak; Αν σας έλεγα ότι και οι δύο έχουν εμφανιστεί στο MCU, o μεν στο Agents of S.H.I.E.L.D και ο δε στο Inhumans; Και πάλι έχουν τόμο στη συλλογή.

 

deathlok.jpg  karnak.jpg

 

8. Τρία ψιλοκουλά για το τέλος. Rocket Racoon, o Howard the Duck που έχει αναφερθεί και φυσικά Squirrel Girl! Οι φήμες λένε ότι η Hachette θα επέλεγε αυτούς τους τόμους για να δει αν εγώ και ο @Indian μπορούμε να γράψουμε 25 παραγράφους κριτική για αυτούς.

 

rocketracoon.jpg  HowardtheDuck.jpg  squirrelgirl.jpg

 

Φυσικά εσείς μπορείτε να βρείτε κι άλλους τόμους σε αυτήν την κατηγορία, ειδικά μετά το 200, εγώ έψαξα μέχρι εκεί γιατί δύσκολο να μπει κάποιος εξ αυτών στην 60άδα, αν πάει για 120 μπορεί να δούμε κάτι.

 

Μια ερώτηση έτσι χάριν της κουβέντας : Από τις λίγες γνώσεις που έχω και αν κρίνουμε ότι η ελληνική έκδοση της Hachette μας παρουσίασε ένα τεύχος με τον Captain Britain, δεν βρίσκω λόγο γιατί να μην μας παρουσιάσουν κάτι από Captain Marvel - Silver Surfer - Warlock - Ghost rider κ.α. Που είναι πιο γνωστοί ως χαρακτήρες. Με το δικό μου μυαλό πάντα, διότι οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοί. Εμπορικοί και άλλοι.

Αυτό πάντως που θεωρώ λάθος είναι ότι πάνε π.χ. και τυπώνουν (για την ελληνική έκδοση πάντα), το ''Πανίσχυρο Θωρ'' που υπάρχει ή το ''Κυνήγι του Κράβεν'' ενώ υπάρχουν τόοοσες ιστορίες και από τους δύο αυτούς χαρακτήρες... Ιδιαίτερα από Thor έχουμε δει ένα τεύχος στην ουσία από αυτήν την σειρά. Αν εξαιρέσουμε το παραπάνω που ανέφερα όπως έγραψα πριν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 ώρες πριν, rythmhawk είπε:

 

Μια ερώτηση έτσι χάριν της κουβέντας : Από τις λίγες γνώσεις που έχω και αν κρίνουμε ότι η ελληνική έκδοση της Hachette μας παρουσίασε ένα τεύχος με τον Captain Britain, δεν βρίσκω λόγο γιατί να μην μας παρουσιάσουν κάτι από Captain Marvel - Silver Surfer - Warlock - Ghost rider κ.α. Που είναι πιο γνωστοί ως χαρακτήρες. Με το δικό μου μυαλό πάντα, διότι οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοί. Εμπορικοί και άλλοι.

Αυτό πάντως που θεωρώ λάθος είναι ότι πάνε π.χ. και τυπώνουν (για την ελληνική έκδοση πάντα), το ''Πανίσχυρο Θωρ'' που υπάρχει ή το ''Κυνήγι του Κράβεν'' ενώ υπάρχουν τόοοσες ιστορίες και από τους δύο αυτούς χαρακτήρες... Ιδιαίτερα από Thor έχουμε δει ένα τεύχος στην ουσία από αυτήν την σειρά. Αν εξαιρέσουμε το παραπάνω που ανέφερα όπως έγραψα πριν.

 

Εγώ θα γούσταρα τέρμα κάτι από cosmic Marvel. Όσους τίτλους λέω ότι μάλλον δε θα μπουν είναι από τις πληροφορίες που παίρναμε κάποτε μέσω mail από τον υπεύθυνο της έκδοσης και έχει ταξινομήσει ο @Tsaklas στη λίστα που έχω βάλει λινκ. Όσον αφορά τις επανεκδόσεις είναι κι αυτή μεγάλη κουβέντα που έχουμε κάνει ουκ ολίγες φορές, σκέψου ότι υπάρχουν επανεκδόσεις τόμων που κυκλοφόρησαν πριν δύο χρόνια και επανεκδόσεις εξαντλημένων ιστοριών που κυκλοφόρησαν αυτόνομα ή σε τευχάκια πριν πολλά χρόνια (π.χ. Extremis, Gifted), αλλά και πάλι ένας συλλέκτης τις έχει ήδη. Εγώ για το δεύτερο τόμο Thor θα προτιμούσα κάτι διαφορετικό ας πούμε :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!! 

ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΧΟΛΙΑΣΕ Γ@ΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΔΥΦΟΡΟ ΤΟ ΤΑΡΑΝΔΙΣΙΟ!!!!!!!

 

Βαριόμουν υπερβολικά αυτόν το καιρό και έμπαινα στο φόρουμ είδα πως δεν σχολίαζε κανείς εδώ και έφευγα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36934
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   9
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το επόμενο τεύχος θα βγει κανονικά την άλλη Παρασκευή;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 26/12/2020 στο 11:28 ΜΜ, kostas02 είπε:

Το επόμενο τεύχος θα βγει κανονικά την άλλη Παρασκευή;;

 

Κανονικά ο επερχόμενος τόμος του Κάπτεν είναι να κυκλοφορήσει την Παρασκευή 1/1/2021. Όμως επειδή τότε είναι αργία, δεν γνωρίζω αν ο τόμος θα κυκλοφορήσει τότε, ή την επόμενη μέρα, το Σάββατο 2/1/2021. Τώρα, παίζει και ένα ενδεχόμενο ο τόμος να κυκλοφορήσει την Πέμπτη 31/12/2020, καθώς τα παιδιά που μένουν στην Αθήνα-Θεσσαλονίκη, μπορούν να τον βρουν από τότε σε κάποια κεντρικά σημεία πώλησης (στο παρελθόν έχουν υπάρξει περιπτώσεις, σε αυτές τις πόλεις, να έχουν κυκλοφορήσει οι τόμοι ακόμη και την Τετάρτη). Πάντως, αν στις άλλες πόλεις ο τόμος δεν κυκλοφορήσει την Πέμπτη-Παρασκευή, πιστεύω ότι λογικά θα κυκλοφορήσει το Σάββατο.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Λογικά θα βγει Πέμπτη 31/12 όπως όλα τα έντυπα που βγαίνουν κανονικά Παρασκευή 1/1 (και 25/12 αντίστοιχα). 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπορεί να κυκλοφορήσει κανονικά Παρασκευή για την υπόλοιπη Ελλάδα Αθήνα ίσως το βρούνε και από Τετάρτη  γιατί η εφημερίδες του σαββατοκύριακου 26 27 Δεκεμβρίου κυκλοφόρησαν 25 Δεκεμβρίου δηλαδή Χριστούγεννα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5383
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2224 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μάλλον πιο νωρίς θα βγει. Πάντως είναι η πρώτη φορά από την αρχή της έκδοσης που τυχαίνει αργία η ημερομηνία κυκλοφορίας του τόμου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Για τα πρακτικά, αναφέρω ότι ο πρώτος τόμος του 2020 (Guardians of the Galaxy) κυκλοφόρησε την Παρασκευή 3/1/2020, που ήταν κανονική εργάσιμη. Ας ελπίσουμε ότι ο πρώτος τόμος του 2021 να κυκλοφορήσει είτε την Πέμπτη 31/1 είτε το Σάββατο 2/1, καθώς ο Ιανουάριος είναι ο μόνος μήνας με 5 εβδομάδες και μας δίνεται έτσι η δυνατότητα να κυκλοφορήσουν 3 τόμοι σε έναν μήνα.:papas:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Νομίζω το τεύχος 8 ήταν να βγει τα προηγούμενα Χριστούγεννα αλλά βγήκε μια μέρα νωρίτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5383
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2224 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πριν από 1 ώρα, O Φρατζάτος είπε:

Νομίζω το τεύχος 8 ήταν να βγει τα προηγούμενα Χριστούγεννα αλλά βγήκε μια μέρα νωρίτερα.

 

Όχι, το τεύχος 8 βγήκε κανονικά Παρασκευή 20 Δεκεμβρίου 2019.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 27/12/2020 στο 6:10 ΜΜ, nikolas12 είπε:

Τόμος 18: Captain Britain - Ένας Αλλόκοτος Κόσμος

 

Captain-Britain-by-Alan-Moore-and-Alan-Davis-omnibus.jpg

 

Αυτόν τον τόμο τον είχα καιρό στο ράφι και για κάποιο λόγο ενώ ήταν του Alan Moore που έχει γράψει το αγαπημένο μου κόμικ, δεν τον είχα ανοίξει ακόμα. Είπα λοιπόν να τον ξεκινήσω, έχοντας δει εδώ ανάμεικτες κριτικές είτε διθυραμβικές είτε απογοητευμένες. Κατ' αρχάς χαίρομαι γιατί δεν έχω ξαναδιαβάσει ιστορία του Captain Britain, οπότε πάντα μου αρέσει η πρώτη επαφή με νέους ήρωες. Από εκεί και πέρα δε μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα. Η ιστορία έχει αρκετά σουρεαλιστικά στοιχεία και το σχέδιο του Davis μας ωθεί προς αυτήν την κατεύθυνση, ωραία καρέ που παραπέμπουν στη βρετανική νοοτροπία και τεχνοτροπία του 2000AD και γενικότερα σε μια άλλη εποχή.

 

26309013._SY540_.jpg

 

Με την ιστορία παρ' όλα αυτά δεν ενθουσιάστηκα. Αρχικά έψαξα αρκετά προκειμένου να καταλάβω τι ακριβώς έχει γίνει. Το A Crooked World είναι μέρος ενός πολύ μεγαλύτερου storyline, το οποίο ξεκίνησε με συγγραφέα τον Dave Thorpe και μετά πέρασε στον Moore. Το εισαγωγικό που μας λέει τι έχει συμβεί στο πριν είναι ουσιαστικά όλη η ιστορία που είχε γράψει ο Thorpe. Συνεχίζοντας την έρευνα, κατάλαβα ότι για να νιώσεις 100% την ιστορία πρέπει να έχεις διαβάσει και τι έχει γίνει πριν και να έχεις μια γενικότερη επαφή με Captain Britain. Αρκετοί χαρακτήρες είχαν συγκεκριμένη συμπεριφορά που σαν αναγνώστης που πιάνεις τόμο πρώτη φορά δε μπορείς να κατανοήσεις, ενώ για πολλούς δε μας είχε γίνει μια αναλυτική επεξήγηση ποιος είναι και τι δυνάμεις έχει. Γενικότερα ούτε η ροή μου άρεσε, ούτε το pacing, ήταν ανά σημεία πολύ αργό και ξαφνικά γινόταν πολύ γρήγορο, αλλάζαμε συνεχώς τοποθεσίες και νέα πρόσωπα εμφανιζόντουσαν και εξαφανιζόντουσαν.

 

3865821-6682589313-madji.jpg

 

Γενικά δεν ενθουσιάστηκα από το σενάριο του Moore, όσο κι αν τον αγαπάω, αλλά το σχέδιο του Davis το βρήκα αρκετά καλό. Γενικά επειδή δεν ενθουσιάστηκα τόσο, δε θα κάνω και το κλασικό εκτενές αφιέρωμα, γιατί δεν έχω πολλά να πω. Δεν είναι τόμος που θα πρότεινα σε κάποιον που αγοράζει περιστασιακά τη συλλογή, αλλά και πάλι θεωρώ πως η σειρά χρειάζεται τέτοιες επιλογές με τελείως διαφορετικές, weird ιστορίες και χαρακτήρες που δεν έχουμε δει στα ελληνικά.

 

Η αλήθεια είναι @nikolas12 ότι δεν περίμενα να μην σου αρέσει ο τόμος του Κάπτεν Μπρίτεν. :( Εννοείται ότι η κριτική σου είναι σεβαστή. :up: Εμένα αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι ο τρόπος με τον οποίο ο Μουρ καταφέρνει σε κάθε τεύχος (με το καθένα να αποτελείται από μόλις οκτώ σελίδες) να λέει μία ιστορία με αρχή, μέση και τέλος, παράλληλα με την διατήρηση των απολύτως απαραίτητων γεγονότων που έχουν προηγηθεί, χωρίς να μπερδεύει-κουράζει, όπως εν αντιθέσει συνέβει με τον τόμο του Δόκτωρ Στρέιντζ, που σε κάποια σημεία καταντούσε λίγο κουραστικός.

 

On 27/12/2020 στο 6:29 ΜΜ, O Φρατζάτος είπε:

Δεν ξέρω,η ροή μου φάνηκε πολύ καλή ως αναγνώστης πρώτης επαφής με τον χαρακτήρα και την ιστορία.Είναι βουνό μέχρι το τρίτο τευχάκι αν θυμάμαι καλά αλλά μετά κυλάει πολύ καλά.

 

Και εγώ στα πρώτα τεύχη δυσκολεύτηκα αρκετά να μπω στο κλίμα της ιστορίας. Κάτι το σενάριο που σε πετάει από το πρώτο τεύχος στα βαθιά, κάτι το σχέδιο που ξεχείλιζε από το ένα καρέ στο άλλο (με την καλή έννοια), με αποπροσανατόλιζαν από τα γεγονότα που εκτυλίσσοταν. Πάντως σε εμένα, η ιστορία άρχισε να κυλάει ομαλότερα έπειτα από το τεύχος της επίσκεψης του Κάπτεν Μπρίτεν στο παλιό του σπίτι.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

img20201230_10000021.jpg

 

Όπως ξέραμε ήδη, το δεύτερο μέρος του Secret Wars θα είναι ο 36ος τόμος της συλλογής!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.