Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   159
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1538 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το κακό στα punisher είναι το απαραδεκτο σχέδιο του dillon. όλα τα πρόσωπα ιδια και εκνευριστικά και καμια κινηση στο σχεδιο του. Μονο στατικοτητα! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35154
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  49
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

1 λεπτό πριν, evripidis είπε:

Το κακό στα punisher είναι το απαραδεκτο σχέδιο του dillon. όλα τα πρόσωπα ιδια και εκνευριστικά και καμια κινηση στο σχεδιο του. Μονο στατικοτητα! 

Εγώ πιστεύω ότι ήταν από τα πιο ωραία σχέδια της συλλογής .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   159
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1538 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

7 ώρες πριν, Barcelona ? the best είπε:

Εγώ πιστεύω ότι ήταν από τα πιο ωραία σχέδια της συλλογής .

Εντυπωσιακό που υπάρχουν τόσες εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις. Μ αρέσει αυτό! Πες μου τωρα τι πιστεύεις και για το σχέδιο του romita jr!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

35 λεπτά πριν, evripidis είπε:

Εντυπωσιακό που υπάρχουν τόσες εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις. Μ αρέσει αυτό! Πες μου τωρα τι πιστεύεις και για το σχέδιο του romita jr!!

 

Θα σου πω εγώ,που συμφωνώ μαζί σου με το σχέδιο του Dillon.Ούτε εμένα μου άρεσε ιδιαίτερα και η αλήθεια είναι περίμενα το σχέδιο των εξωφύλλων,που μου άρεσε πολύ περισσότερο.

 

Μου αρέσει το σχέδιο του Romita Jr.Μια γεύση τη πήρα με το πρώτο τεύχος (Amazing Spider-Man Η Επιστροφή) που εκεί μου αρέσει φοβερά.Έχει και ωραία ιστορία που το βοηθάει.Και στο Thor Αναζητώντας τους Θεούς φαίνεται καλό.

 

Ένα κοινό παράπονο που έχω δει από διάφορους ανθρώπους γενικά για το σχέδιό του Romita Jr. είναι πως τα πρόσωπα των χαρακτήρων που σχεδιάζει φαίνονται να κλίνουν προς τα κάτω,σαν να σκύβουν το κεφάλι τους.

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35181
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

5 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

Ένα κοινό παράπονο που έχω δει από διάφορους ανθρώπους γενικά για το σχέδιό του Romita Jr. είναι πως τα πρόσωπα των χαρακτήρων που σχεδιάζει φαίνονται να κλίνουν προς τα κάτω,σαν να σκύβουν το κεφάλι τους.

 

Κατ' αρχάς τα πρόσωπα έχουμε συμφωνήσει σαν ανθρωπότητα ότι έχουν κυκλικό σχήμα, ενώ σε κάποια κόμικ του Romita Jr. είναι τετράγωνα. Εγώ το έχω ξαναπεί, ο Romita Jr. δεν είναι για όλες τις περιπτώσεις. Ούτε ο Dillon είναι για τα πάντα. Στους συμβατικούς ήρωες ο Dillon δε μου αρέσει. Αλλά για Punisher, Hellblazer, Preacher ο άνθρωπος δίνει ρέστα. Γενικά η βία του Ennis θέλει Dillon ή γενικά τέτοιου είδους σχεδιαστή.

 

Μου αρέσει να κάνω ένα αντίστοιχο recasting σχεδιαστών ανάλογα με την ιστορία. Πως θα ήταν δηλαδή αν το Thor Αναγέννηση το σχεδίαζε ο Finch; Πως θα ήταν το πρώτο Spider-Man της συλλογής αν το σχεδίαζε ο Bagley ή ο Dodson; Άλλους γιατί μου ταιριάζουν πιο πολύ, άλλους απλά σαν απορία. Στο Punisher σχεδιαστή εκείνης της εποχής δε μπορώ να βρω, καταλαβαίνω βέβαια όσους τους ξενίζει.

 

Ο Romita Jr. για μένα είναι ανάλογα με το είδος του χαρακτήρα που ζωγραφίζει. Στο Avengers της Οξύ δε μου άρεσε καθόλου. Τα τεύχη του είναι τα χειρότερα στο κομμάτι του σχεδίου από το Avengers vs X-Men όπου τα υπόλοιπα τα είχαν ο Kubert και ο Coipel. Στο τελευταίο Thor της συλλογής δε μου αρέσει. Γενικότερα του πάνε οι street level ήρωες. Στον πρώτο τόμο της συλλογής κάνει φοβερά πράγματα. Στο Black Panther της Οξύ επίσης ρίχνει πολύ ψαγμένη-προσεγμένη δουλειά. Στο Daredevil της ίδιας εκδοτικής ή στο Kick-Ass της Anubis.. Και στο Superman: Year One όπου το έχω αναλύσει πολύ στην κριτική μου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1538 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα σας αλλάξω λίγο το θέμα με τους σχεδιαστές και θα πάω στο προηγούμενο με το πόσα μέρη θα έχει το fantastic four τελικά γιατί είπατε και για τον venom και μπερδεύτηκε τελείως το θέμα από ότι είδα εμπεριέχει τα τεύχη 503 έως 511 αρα 9 αν δεν κάνω κάπου λάθος βέβαια δεν ξέρω και πόσες σελίδες αποτελείται τα κάθε τεύχος 

Οπότε περιμένω πληροφορίες από τον fashion expert ε λάθος comic expert nikolas12:D

Τώρα που το σκέφτομαι λέτε να δούμε και την συνέχεια από το πρώτο spiderman και αυτό 9 δεν έχει; α πολύ  μεγάλο δώρο για τα Χριστούγεννα θα είναι αυτό  

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, nikolas1503 είπε:

Θα σας αλλάξω λίγο το θέμα με τους σχεδιαστές και θα πάω στο προηγούμενο με το πόσα μέρη θα έχει το fantastic four τελικά γιατί είπατε και για τον venom και μπερδεύτηκε τελείως το θέμα από ότι είδα εμπεριέχει τα τεύχη 503 έως 511 αρα 9 αν δεν κάνω κάπου λάθος βέβαια δεν ξέρω και πόσες σελίδες αποτελείται τα κάθε τεύχος 

Οπότε περιμένω πληροφορίες από τον fashion expert ε λάθος comic expert nikolas12:D

Τώρα που το σκέφτομαι λέτε να δούμε και την συνέχεια από το πρώτο spiderman και αυτό 9 δεν έχει; α πολύ  μεγάλο δώρο για τα Χριστούγεννα θα είναι αυτό  

 

 

Στην Αγγλική πρωτότυπη έκδοση του FF Απόλυτη Δράση,το περιεχόμενο είναι τα τευχάκια Fantastic Four (1963) #503 έως #511.Ο Olyssesmoore είπε και είδε κάπου  πως είναι/θα είναι από #503 ως #508. Δεν ξέρω που το είδε και δεν μπορώ να πω κάτι μέχρι να βγεί.Το οποίο βγαίνει πολύ σύντομα αυτή την Παρασκευή,18/12/2020.

Εμείς όμως θα μάθουμε την Πέμπτη.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Κάπου μέσα στον Punisher βρίσκεται και αυτό:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

On 15/12/2020 στο 11:53 ΜΜ, Kurdy Malloy είπε:

Κάπου μέσα στον Punisher βρίσκεται και αυτό:

 

 

Αν αυτό είναι σπόντα σε 'μένα,τότε το δέχομαι γιατί είναι πρωτότυπο. 

 

 

Edit (20/12/2020):

ΥΓ=Για να μην μπερδεύεται ο κόσμος.Νόμιζα πως είναι κάποιο είδος υπονοούμενου για "πιανόσαστε με ανούσια πράγματα,ωριμάστε λίγο" επειδή μιλούσα για το σχέδιο του Dillon και πως δεν μου άρεσε τόσο.Έχω δει κάτι τέτοιο να γίνεται στο youtube και ο στίχος "είναι παιδιά που δεν γίνονται άντρες " που είναι ένας από τους βασικούς τίτλους κάπως το δείχνει έτσι.Αλλά στο τέλος,ευτυχώς για όλους,ήμουν απλά λιγάκι παρανοϊκός ή ότι ταιριάζει σε αυτό.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Όχι καμία σχέση, έχει χρησιμοποιήσει ο μεταφραστής αυτούσιο στίχο., αυτό λέω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

5 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Όχι καμία σχέση, έχει χρησιμοποιήσει ο μεταφραστής αυτούσιο στίχο., αυτό λέω.

 

Α,εντάξει.Απολογούμαι.

 

Σε περίπτωση που ήθελες να βάλεις το βίντεο να ξεκινήσει σε συγκεκριμένη στιγμή καθώς το πατάει κάποιος (για να δείξεις ποιος στίχος είναι),να ξέρεις πως δεν μου το βγάζει και ξεκινάει κανονικά το βίντεο από την αρχή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Όχι δεν έβαλα κάτι τέτοιο, αλλά είναι στο 2'36"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

11 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Στην Αγγλική πρωτότυπη έκδοση του FF Απόλυτη Δράση,το περιεχόμενο είναι τα τευχάκια Fantastic Four (1963) #503 έως #511.Ο Olyssesmoore είπε και είδε κάπου  πως είναι/θα είναι από #503 ως #508. Δεν ξέρω που το είδε και δεν μπορώ να πω κάτι μέχρι να βγεί.Το οποίο βγαίνει πολύ σύντομα αυτή την Παρασκευή,18/12/2020.

Εμείς όμως θα μάθουμε την Πέμπτη.

 

Επειδή βλέπω μεγάλη ανησυχία, να σας καθησυχάσω πως (κατά 99%) θα απολαύσουμε και τα 9 τεύχη στα ελληνικά. Δεν είμαστε οι φτωχοί συγγενείς της Ευρώπης (στο συγκεκριμένο θέμα) και η Hachette δεν έχει λόγο να αλλάξει κάτι από τη συλλογή για την ελληνική έκδοση. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   159
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1538 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

14 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

 

Κατ' αρχάς τα πρόσωπα έχουμε συμφωνήσει σαν ανθρωπότητα ότι έχουν κυκλικό σχήμα, ενώ σε κάποια κόμικ του Romita Jr. είναι τετράγωνα. Εγώ το έχω ξαναπεί, ο Romita Jr. δεν είναι για όλες τις περιπτώσεις. Ούτε ο Dillon είναι για τα πάντα. Στους συμβατικούς ήρωες ο Dillon δε μου αρέσει. Αλλά για Punisher, Hellblazer, Preacher ο άνθρωπος δίνει ρέστα. Γενικά η βία του Ennis θέλει Dillon ή γενικά τέτοιου είδους σχεδιαστή.

 

Μου αρέσει να κάνω ένα αντίστοιχο recasting σχεδιαστών ανάλογα με την ιστορία. Πως θα ήταν δηλαδή αν το Thor Αναγέννηση το σχεδίαζε ο Finch; Πως θα ήταν το πρώτο Spider-Man της συλλογής αν το σχεδίαζε ο Bagley ή ο Dodson; Άλλους γιατί μου ταιριάζουν πιο πολύ, άλλους απλά σαν απορία. Στο Punisher σχεδιαστή εκείνης της εποχής δε μπορώ να βρω, καταλαβαίνω βέβαια όσους τους ξενίζει.

 

Ο Romita Jr. για μένα είναι ανάλογα με το είδος του χαρακτήρα που ζωγραφίζει. Στο Avengers της Οξύ δε μου άρεσε καθόλου. Τα τεύχη του είναι τα χειρότερα στο κομμάτι του σχεδίου από το Avengers vs X-Men όπου τα υπόλοιπα τα είχαν ο Kubert και ο Coipel. Στο τελευταίο Thor της συλλογής δε μου αρέσει. Γενικότερα του πάνε οι street level ήρωες. Στον πρώτο τόμο της συλλογής κάνει φοβερά πράγματα. Στο Black Panther της Οξύ επίσης ρίχνει πολύ ψαγμένη-προσεγμένη δουλειά. Στο Daredevil της ίδιας εκδοτικής ή στο Kick-Ass της Anubis.. Και στο Superman: Year One όπου το έχω αναλύσει πολύ στην κριτική μου

Σ αυτό υπάρχει μια αλήθεια αλλά ο Romita JR είναι καλός στους street level heroes που δεν έχει υπερβολικά μεγάλες απαιτήσεις και τρελά background. Μερικές απεικονίσεις ειδικά μηχανικών και ηλεκτρονικών αντικειμένων είναι για κλάματα. Σίγουρα η καλύτερη δουλειά του ηταν στο amazing spide-man επί straczynski αλλά γενικά δεν είναι κάτι τρομερό και πιστεύω ότι υπάρχουν άλλοι με πολυ περισσότερο ταλέντο που δεν είχαν τις ευκαιρίες που είχε αυτός, βλέπε Leonardo manco, Immonen, Pacheco κλπ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

22 λεπτά πριν, Ilias είπε:

Επειδή βλέπω μεγάλη ανησυχία, να σας καθησυχάσω πως (κατά 99%) θα απολαύσουμε και τα 9 τεύχη στα ελληνικά. Δεν είμαστε οι φτωχοί συγγενείς της Ευρώπης (στο συγκεκριμένο θέμα) και η Hachette δεν έχει λόγο να αλλάξει κάτι από τη συλλογή για την ελληνική έκδοση. 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.Δεν το βρίσκω και εγώ λογικό να μειώσει των αριθμό των τευχακίων.

 

Οπότε παρά μια ανάσα,μπορείς να ανακουφιστείς, @olyssesmoore   

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

56 λεπτά πριν, evripidis είπε:

Σ αυτό υπάρχει μια αλήθεια αλλά ο Romita JR είναι καλός στους street level heroes που δεν έχει υπερβολικά μεγάλες απαιτήσεις και τρελά background. Μερικές απεικονίσεις ειδικά μηχανικών και ηλεκτρονικών αντικειμένων είναι για κλάματα. Σίγουρα η καλύτερη δουλειά του ηταν στο amazing spide-man επί straczynski αλλά γενικά δεν είναι κάτι τρομερό και πιστεύω ότι υπάρχουν άλλοι με πολυ περισσότερο ταλέντο που δεν είχαν τις ευκαιρίες που είχε αυτός, βλέπε Leonardo manco, Immonen, Pacheco κλπ

 

Για τους υπόλοιπους δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.Αλλά ο Pacheco δεν είχε ευκαιρίες;

 

Σοβαρά τώρα;

 

Ολόκληρος τερματοφύλακας στην Ντεπορτίβο Αλαβές είναι.

 

Τι ήθελες;

Να πάει στην Ρεάλ Μανδρίτης;

Μερικοί άνθρωποι και οι απαιτήσεις τους......  :lol:

 

Έχει την τιμή να έχει την υπογραφή του στο Avengers Μάχη στο Χρόνο,μία από τις καλυτερες και σημαντικότερες ιστορίες της Marvel που υπήρξαν ποτέ.Όπως και ο Romita Jr,αλλά δεν μπορούν πολλοί να έχουν τέτοια τιμή.  

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   159
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1538 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

4 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Για τους υπόλοιπους δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.Αλλά ο Pacheco δεν είχε ευκαιρίες;

 

Σοβαρά τώρα;

 

Ολόκληρος τερματοφύλακας στην Ντεπορτίβο Αλαβές είναι.

 

Τι ήθελες;

Να πάει στην Ρεάλ Μανδρίτης;

Μερικοί άνθρωποι και οι απαιτήσεις τους......  :lol:

 

Έχει την τιμή να έχει την υπογραφή του στο Avengers Μάχη στο Χρόνο,μία από τις καλυτερες και σημαντικότερες ιστορίες της Marvel που υπήρξαν ποτέ.Όπως και ο Romita Jr,αλλά δεν μπορούν πολλοί να έχουν τέτοια τιμή.  

Αλλά νομίζω ότι ο Romita JR είναι δουλευταρας και αξιόπιστος. Δεν κρεμάει κανέναν ποτέ και βγάζει πέρα και 2-3 μηνιαίους τίτλους, αναπληρώνει κενά, όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 ώρα πριν, Indian είπε:

Να πω κι εγώ δύο λόγια για τον τόμο #29 ("Ultimate Spider-Man - Δύναμη & Ευθύνη")? Πάμε, λοιπόν. :)

 

Πριν ασχοληθώ πιο ενεργά με τα κόμικς, έβλεπα τους διάφορους τίτλους που πλαισίωναν το σύμπαν του "Αραχνάκια" (Amazing..., Ultimate..., Spectacular...) και μου είχε σχηματιστεί η ιδέα στο μυαλό ότι περιείχαν απλές ιστορίες, ίδιας θεματολογίας και είχαν δημιουργηθεί αυτή η ποικιλία μόνο και μόνο για να υπάρχουν περισσότερες πωλήσεις. Μετά από τόσα χρόνια, λοιπόν, κάποιος μου εξήγησε τι σημαίνει το Ultimate σύμπαν του ήρωα! :thanks: Σαν παλιομοδίτης, λοιπόν, μόλις έμαθα τι πρόκειται να διαβάσω, αντέδρασα. Γενικά προτιμώ να μην "πειράζεται" το origin του εκάστοτε γνωστού (ή μάλλον θρυλικού) ήρωα, αλλά να επεκτείνεται με καλογραμμένες ιστορίες, γεμάτες δράση. Θεωρώ ένα είδος ιεροσυλίας να σκαλίζεται το παρελθόν, το οποίο είχαν στήσει χαρισματικοί καλλιτέχνες, πριν από πολλές δεκαετίες. Όχι ότι δεν υπάρχουν νέοι δημιουργοί που θα μπορούσαν να κάνουν καλή δουλειά, αλλά είπαμε, είμαι παλιομοδίτης. :P Διαβάζοντας τα εξτραδάκια αυτού του τόμου κατάλαβα τους λόγους που έπρεπε να γίνει αυτή η επανεγγραφή της γέννησης του Spider-Man και μάλιστα μου το πούλησε τόσο καλά, που συμφώνησα σε κάτι τέτοιο! Ξαφνικά έβγαζε νόημα! :lol:

 

Είναι φανερό ότι έχουμε να κάνουμε με ένα σενάριο, το οποίο σέβεται το origin του χαρακτήρα και σε καμία περίπτωση δεν έρχεται να κοροϊδέψει, να διακωμωδήσει ή να εκμοντερνίσει (με την αρνητική σημασία του όρου) την κατάσταση. Πιστό στο παρελθόν, αλλά ταυτόχρονα και με μία φρέσκια ματιά στο τι συνέβη, η υπόθεση προσπαθεί να φέρει τον ήρωα στο σήμερα και να δώσει μία ευκαιρία σε αναγνώστες νεότερης ηλικίας να γνωρίσουν τον συγκεκριμένο μύθο, αλλά και στους παλαιότερους αναγνώστες να διαβάσουν μία εναλλακτική προσέγγιση. Προσωπικά, δεν μου πήρε πολύ να συνηθίσω την νέα κατάσταση και να αρχίσω να διαβάζω την ιστορία με ενδιαφέρον. Ένα μέτρια έμπειρο μάτι (ή ένας λάτρης των ταινιών του Spider-Man), σίγουρα θα μπορούσε άνετα να εντοπίσει τις διαφορές, ανάμεσα στο Ultimate σύμπαν και το αρχικό. Η πλοκή έχει ενδιαφέρον και παρουσιάζει πολλούς χαρακτήρες από το αρχικό σύμπαν, ελαφρώς παραλλαγμένους όχι τόσο στα φυσικά τους χαρακτηριστικά, αλλά στις προσωπικότητές τους. Αυτό που με πείραξε κάπως είναι η σκηνοθεσία, η οποία (σε πολλά σημεία) άλλαζε τις σκηνές κάπως απότομα, μία πρακτική που δεν με βρίσκει σύμφωνο. Επίσης, πολλές από τις σημαντικές στιγμές του origin (όπως το δάγκωμα της αράχνης, η συνήθεια μετά την μετάλλαξη και η εξοικείωση με τα νέα χαρίσματα, ο θάνατος του θείου Μπεν κ.ά.) ήταν κι αυτές βιαστικές και δεν έδιναν την σωστή υπόσταση στην στιγμή. Το φινάλε δεν απογοητεύει ούτε τους λάτρεις της δράσης, καθώς έχουμε μία μεγάλη μάχη ανάμεσα στον πρωταγωνιστή κι έναν από τους μεγαλύτερους αντιπάλους του, τον Green Goblin, ενώ παράλληλα αφήνει υπονοούμενα για την συνέχεια, κάνοντας έτσι τους αναγνώστες να την αναζητήσουν στα επόμενα τεύχη. Όσον αφορά το στυλ του Spider-Man, έχει υιοθετηθεί κι εδώ ο φλύαρος χαρακτήρας κατά την διάρκεια της μάχης, αλλά σε αντίθεση με τις παλιές ιστορίες, εδώ νομίζω ότι τα αστεία του ήταν κάπως ανέμπνευστα. Επίσης, θα προτιμούσα να έβλεπα τον J. Jonah Jameson σε πιο ενεργό ρόλο. Το στυλ του είναι αρκετά κωμικό! :P

 

Όπως και να έχει, πάντως, απαλλαγμένος από τον συντηρητισμό του παρελθόντος, μπορώ να πω ότι απόλαυσα την συγκεκριμένη οπτική της ιστορίας, αλλά σίγουρα δεν στάθηκε ικανή να με ενθουσιάσει. Ο λόγος είναι ότι, ακόμα και με τον μανδύα του νέου και...ultimate, πραγματεύεται κάτι γνωστό, χιλιοειπωμένο και χιλιοπαιγμένο. Ομολογώ, όμως, ότι ήταν μία ενδιαφέρουσα προσέγγιση. :)

 

Όσον αφορά τον εικαστικό τομέα, αυτό που επικρατεί, με το που ανοίγουμε τον τόμο, είναι τα έντονα και ζωηρά χρώματα. Έχει χρησιμοποιηθεί μία ενδιαφέρουσα παλέτα, η οποία δένει αρκετά με τον όλο σχεδιασμό κι ενώ περίμενα να με κουράσει, αντιθέτως την βρήκα ευχάριστη.

 

Το σχέδιο, έχω την εντύπωση ότι, στην προσπάθειά του να ενισχύσει την ανανέωση που επιχειρείται στο σενάριο, μου έβγαλε μία παιδικότητα. Σαν να είχε για target group αποκλειστικά τους μικρότερους σε ηλικία αναγνώστες. Δεν ήταν και τόσο ρεαλιστικό, ενώ η απόδοση των χαρακτήρων ήταν άλλες φορές χοντροκομμένη κι άλλες (τις περισσότερες) στενόμακρη. Εννοείται ότι κι αυτή η όψη συνηθίζεται στο πι και φι, αλλά προσωπικά θα το ήθελα πιο "αληθινό", πιο "ενήλικο".

 

Όπως είπα στην αρχή για τα έξτρα, στάθηκαν αφορμή να μου ανοίξουν τα μάτια, όσον αφορά τον νέο τίτλο και να μου δώσουν όλες τις απαραίτητες πληροφορίες που με έκαναν να μην αποτάξω σαν "ιερόσυλο" το εν λόγω ανάγνωσμα, να το δεχτώ και στο τέλος να το...απολαύσω! :P Ενδιαφέρον παρουσιάζει και η σχεδιαστική σύγκριση κάποιων εκ των πρωταγωνιστών ανάμεσα στο αρχικό σύμπαν και στο ultimate. Γι' ακόμα μία φορά τα παρελκόμενα της ιστορίας δεν νομίζω ν' άφησαν κανέναν απογοητευμένο. :clap2:

 


:beer5:

 

Προσοχή: Ακολουθεί πάπλωμα.

 

1.

Ωραία κριτική!! :D  

 

Η αρχή του Σπάϊντερ-Μαν παραμένει αγνή χωρίς αλλαγές,τουλάχιστον όχι από την συγκεκριμένη ιστορία.Η οποία είναι σε άλλο συμπάν το οποίο δημιουργεί και επηρεάζει.

 

Συν πως είναι φοβερή δικαιολογία να σπας την αρνητική κριτική των κριτών σου.Τι; Έκλεισες ένα μήνα σε μία τεράστια εκδοτική και έγραψες νέα εκδοχή της αρχής ενός σημαντικού και αγαπημένου χαρακτήρα της και σου λένε όλοι "μας χάλασες τον αγαπημένο μας χαρακτήρα" και "στην πυρά"; Λες "νέο και παράλληλο σύμπαν,άλλος χαρακτήρας και ο αρχικός μένει παρθένος-εεεε ανόθευτος" και άντε γεια.  

 

2.

Κάτι τελευταίο,φιλικά μιλώντας,μην λες τον εαυτό σου παλιομοδίτη,τουλάχιστον όχι εκεί που δεν χρειάζεται και όχι αρνητικά.

Όπως εδώ,καθώς η Marvel εδώ δεν αλλάζει τον γνήσιο Σπάϊντι,αλλά φτιάχνει και προσθέτει έναν καινούργιο.Να πεις πως είναι κάποια ριζική αλλάγη στον γνήσιο που την θεωρείς άσχημη και το λες ευγενικά να το δεχτώ.

 

Βλέπεις άλλους το παίρνουν περίφανα:

 

Ένας φίλος (δεν θυμάμαι όνομα) στο νήμα νέων για εκδόσεις Μικρός Ηρώς το 2020 του Greekcomics εδώ,απάντησε πως λατρέυει τον όρο άλμπουμ για τα Γαλλοβελγικά κόμικ όσο και αν "γεροντίστικο" ακούγεται ή φαίνεται σε κάποιους.Εγώ το είχα πει αυτό,πως ακούγεται γεροντίστικο για εμένα και πως δεν μου αρέσει ο όρος,παρόλο που έχει ιστορική σημασία και το λένε οι Γάλλοι ξέρω 'γω. :lol:  

 

Και ο Νικόλας Δραπετσώνης (αν τον έγραψα σωστά) από το mycomics.gr.

Δεν ξέρω γιατί,αλλά αυτός ο τύπος μου φαίνεται να είναι ο Έκτορας Μποτρίνι των Κόμικ,πραγματικά.

Ο τρόπος που μιλάει για το πως τα νέα κόμικ δεν είναι ωραία και μόνο τα παλιά αξίζουν,μου φαίνεται λες και το παίζει ανώτερος.

 

Δεν ξέρω,πονοκεφαλιάζω να καταλάβω γιατί το πιστεύω αυτό και η πιο λογική εξήγηση που μπορώ να σκεφτώ είναι πως μου θυμήζει ένα συγγενικό μου πρόσωπο που όντως το έπαιζε ανώτερο από όλους και έσπαγε όλων τα νεύρα.Πέρασα ώραιες στιγμές με αυτό το άτομο,μην "σωχέ".

 

Αλλά αυτό που πρέπει να κρατήσουμε είναι πως ο τύπος είναι της παλιάς μοδώς και πολύ περίφανος για αυτό.Αλλιώς δεν θα είχε την τεράστια συλλογή παλιών,κλασσικών κόμικ και εντύπων που έχει και μπράβο του για αυτό.

 

Ξέρω ότι είναι ειρωνικό να τα λέει όλα αυτά το αλεπουδάκι στην αλεπού,γιατί καθώς εσύ έρχεσαι εγώ πηγαίνω.Αλλά ήθελα να στο πω αυτό σε περίπτωση που είπες τον εαυτό σου παλιομοδίτη μειονεκτικά.

 

Αν δεν ισχύει τίποτα τέτοιο,τότε αγνόησε  το δεύτερο σκέλος,εσύ Indian και όποιος τυχόντας το διαβάσει.Και αφήστε τον τρελό στις μπούρδες και τη τρέλα του.Σχεδόν τρεις το βράδυ,το κεφάλι κάνει περίεργα παιχνίδια.  :lol:  

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35181
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

13 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Και ο Νικόλας Δραπετσώνης (αν τον έγραψα σωστά) από το mycomics.gr.

 

Φρατζάτε ωραίο ποστ, αλλά εδώ μήπως εννοείς τον Κώστα Καπετσώνη; Αν ναι, έχω να δω τέτοιο 0/2 από βολές του Σακίλ :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

8 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

 

Φρατζάτε ωραίο ποστ, αλλά εδώ μήπως εννοείς τον Κώστα Καπετσώνη; Αν ναι, έχω να δω τέτοιο 0/2 από βολές του Σακίλ :lol:

 

Ναι παιδιά,αυτόν τον κύριο εννοώ.

Ευτυχώς δεν έπαιξα πέναλτι σε τοπικό.  :lol: 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94927
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@O Φρατζάτος Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια κι εννοείται ότι είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε καλοπροαίρετη κριτική ή συμβουλή. Το ότι έχω μεγαλύτερη εμπειρία από εσένα στο φόρουμ, προσωπικά δεν μου λέει κάτι. Δεν έχω ούτε το αλάθητο, ούτε κι ότι είμαι ισχυρογνώμων. :)

 

Όσον αφορά αυτό που είπα περί παλιάς σχολής, έχω την εντύπωση ότι ισχύει. Ενώ δέχομαι (κι αγοράζω) όλων των ειδών τα κόμικς (από τα λεγόμενα underground, μέχρι και τα παιδικά που απευθύνονται σε κορίτσια) τα διαβάζω με μεγάλο ενδιαφέρον. Έχω πιάσει, όμως, πολλές φορές τον εαυτό μου να απολαμβάνει περισσότερο τις κλασικές ιστορίες και να νιώθει ότι "ξεβολεύεται" όταν πνέει ο αέρας της αλλαγής. Για εμένα όλοι οι ήρωες (πχ της Marvel) δεν θα πρέπει να "πειράζονται" κι ούτε απολαμβάνω ιδιαίτερα την όλη νοοτροπία που υπάρχει με τα reboots, τις άπειρες Γαίες και τα πολυ-σύμπαντα. Όχι ότι δεν τα διαβάζω, απλά δεν είναι τόσο του γούστου μου. Γι' αυτό και λέω τον εαυτό μου παλιομοδίτη. Επειδή είμαι ακόμα κολλημένος στα παλιά. :P

 

Εννοείται φυσικά ότι είναι η προσωπική μου άποψη και προτίμηση. :)

 

20 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Και ο Νικόλας Δραπετσώνης (αν τον έγραψα σωστά) από το mycomics.gr.

 

Μήπως εννοείς τον Κώστα Καπετσώνη? :thinking:

 

EDIT--> Με πρόλαβε ο Νικόλας! :lol:

 

 

:beer5:

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

6 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

Ένας φίλος (δεν θυμάμαι όνομα) στο νήμα νέων για εκδόσεις Μικρός Ηρώς το 2020 του Greekcomics εδώ,απάντησε πως λατρέυει τον όρο άλμπουμ για τα Γαλλοβελγικά κόμικ όσο και αν "γεροντίστικο" ακούγεται ή φαίνεται σε κάποιους.Εγώ το είχα πει αυτό,πως ακούγεται γεροντίστικο για εμένα και πως δεν μου αρέσει ο όρος,παρόλο που έχει ιστορική σημασία και το λένε οι Γάλλοι ξέρω 'γω. :lol:  

FWIW οι Γάλλοι το λένε Τόμο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

On 15/12/2020 στο 11:03 ΜΜ, O Φρατζάτος είπε:

 

Στην Αγγλική πρωτότυπη έκδοση του FF Απόλυτη Δράση,το περιεχόμενο είναι τα τευχάκια Fantastic Four (1963) #503 έως #511.Ο Olyssesmoore είπε και είδε κάπου  πως είναι/θα είναι από #503 ως #508. Δεν ξέρω που το είδε και δεν μπορώ να πω κάτι μέχρι να βγεί.Το οποίο βγαίνει πολύ σύντομα αυτή την Παρασκευή,18/12/2020.

Εμείς όμως θα μάθουμε την Πέμπτη.

 

Στα εξτραδάκια του τεύχους 12 ανέφερε ότι η συνέχεια είναι το Απόλυτη Δράση κι ότι η συνέχεια είναι τα τεύχη #503-508!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Δεν θα ανεβάσει κάποιος το FF Απόλυτη Δράση;Να μας φύγει κι η απορία περί περιεχομένου;(Όσο για τα τεύχη #503 έως #508 που αναφέρει(στον δικό μου τόμο 12)ότι θα ειναι η συνέχεια,αν είναι τυπογραφικό λάθος σε μένα τότε ζητάω συγγνώμη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21926
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τεύχος 35 το "Fallen Son Ο Θάνατος του Κάπτεν Αμέρικα"

 

image.thumb.jpeg.f60affe9e604d33bc53b1208c68087cd.jpeg

 

Το Fantastic Four περιλαμβάνει τα τεύχη 503-511

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

29 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Δεν θα ανεβάσει κάποιος το FF Απόλυτη Δράση;Να μας φύγει κι η απορία περί περιεχομένου;(Όσο για τα τεύχη #503 έως #508 που αναφέρει(στον δικό μου τόμο 12)ότι θα ειναι η συνέχεια,αν είναι τυπογραφικό λάθος σε μένα τότε ζητάω συγγνώμη!

Δεν είναι τυπογραφικό λάθος, αυτό λέει όντως στις έξτρα σελίδες του τόμου 12. Απλώς έχει και έξτρα τεύχη ο συγκεκριμένος τόμος, για μεγαλύτερη απόλαυση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1676 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

4 λεπτά πριν, hudson είπε:

Τεύχος 35 το "Fallen Son Ο Θάνατος του Κάπτεν Αμέρικα"

 

image.thumb.jpeg.f60affe9e604d33bc53b1208c68087cd.jpeg

 

Το Fantastic Four περιλαμβάνει τα τεύχη 503-511

Αδιάφορο. Ξέρει κανείς αν αξίζει?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35154
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  49
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Και εγώ που μπερδεύτηκα και νόμιζα πως το 35 θα είναι η συνέχεια του secret wars.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35181
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

9 ώρες πριν, hudson είπε:

Τεύχος 35 το "Fallen Son Ο Θάνατος του Κάπτεν Αμέρικα"

 

image.thumb.jpeg.f60affe9e604d33bc53b1208c68087cd.jpeg

 

Το Fantastic Four περιλαμβάνει τα τεύχη 503-511

 

Δυνατή επιλογή το Fallen Son. Τρομερά θετικό ότι το έχει γράψει ο Jeph Loeb με ιδέα του Straczynski. Επίσης Finch, Yu, Cassaday, McGuiness, Romita Jr. πολύ δυνατά ονόματα σχεδιαστικά, θέλω να δω το τελικό αποτέλεσμα και αν υπάρχουν σκαμπανεβάσματα στην ποιότητα ή σχεδιαστικές αποκλίσεις. Έχω ακούσει καλά λόγια, οπότε σίγουρη αγορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ενδιαφέρουσα επιλογή που την ήθελα κι εγώ. Μας χαλάει λίγο τα σχέδια βέβαια γιατί Iron Man περιμένουμε και Iron Man δε βλέπουμε. Όπως και με το Marvel Zombies. 

 

Δεν ξέρω και κατά πόσο συνδέεται με το Death of Captain America του Brubaker, νομίζω είχε κάποια σχέση; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.