Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

11 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Ακούραστη η Hachette, πάντα στην ώρα της στο ράφι...

 

Κι ούτε καν στην ώρα της. Για την ακρίβεια μία ημέρα νωρίτερα! :lol:

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35720
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   126
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ποια πιστεύετε ότι θα είναι τα 4 τελευταία που θα συμπληρώσουν την 40αδα; Προσωπικά θα έλεγα Demon in Bottle, Zombies, Spiderman Blue και House of M... Λέτε να τα προσπεράσουν και να δούμε κάτι από τα παρακάτω;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2154
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Spiderman Blue παίζει δυνατά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Και κάπου εκεί είναι το Demon in a Bottle σίγουρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

  Thor: The Last Viking   The Mighty Thor #337–343
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2175
  • Reputation:   21463
  • Achievement Points:  2214
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 5/11/2020 στο 2:31 ΜΜ, hudson είπε:

Από ότι φαίνεται ακολουθούμε πλέον την αγγλική έκδοση.

Τα παρακάτω είναι αυτά που είναι στην πρώτη ξένη 40αδα (συν το 41 που είναι συνέχεια και το περιμένουμε) και δεν έχουν βγει σε εμάς.

2.Uncanny X-Men Dark Phoenix (έχει βγει από Οξύ)

4.The Ultimates Super-Human (έχει βγει από Anubis)

22.Marvel Zombies (έχει βγει από Anubis)

29.Iron Man Demon in a Bottle

31.Captain America The Chosen

33.Spider-Man Blue

35.House of M

36.Wolverine Origin (έχει βγει από Anubis)

38.Thor The Last Viking

39.Civil War (έχει βγει από Anubis τρεις φορές)

41.Fantastic Four Authoritative Action

 

Λογικά 5 από αυτά θα συμπληρώσουν την ελληνική 40αδα (βγάζω το Civil War)

Ψηφίζω :

29.Iron Man, 33.Spider-Man, 35.House of M, μάλλον το 36.Wolverine(έχει εξαντληθεί) και το 41.Fantastic Four

Πριν ένα μήνα είχα προβλέψει τα παραπάνω. Ως τώρα έπεσα μέσα στο "Fantastic Four".

Πιστεύω ακόμα το "Iron man Demon in a Bottle" και το "Spider-Man Blue" και μάλλον 2 από τα 3 (το "House of M", το "Wolverine Origin" ή το "Thor The Last Viking".)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

5 ώρες πριν, Ilias είπε:

Spiderman Blue παίζει δυνατά.

Επιτέλους από επίσημα χείλη :)

 

Κι εγώ θεωρώ Spider-Man Blue, Marvel Zombies, Iron Man: Demon in a Bottle, House of M θα 'ναι αυτά που θα κλείσουν την 40άδα. 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

29 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Επιτέλους από επίσημα χείλη :)

 

 

Ποια επίσημα χείλη;  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

24 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Ποια επίσημα χείλη;  

Ο @Ilias ειναι ο Ηλίας Τσιάρας που μεταφράζει κάποιους τόμους της συλλογής. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

15 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Ο @Ilias ειναι ο Ηλίας Τσιάρας που μεταφράζει κάποιους τόμους της συλλογής. 

 

Έλα ρε!!!

Αυτό όντως δεν το ήξερα.Μπορεί και να τον ρωτήσω πως νοιώθει που είναι μεταφραστής κόμικ και τρώει spoiler συνέχεια σε τυχόν ιστορίες που μπορεί να ήθελε να διαβάσει.Θυμάμαι το είχα απορία αυτό λίγο παλιότερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2154
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

49 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Έλα ρε!!!

Αυτό όντως δεν το ήξερα.Μπορεί και να τον ρωτήσω πως νοιώθει που είναι μεταφραστής κόμικ και τρώει spoiler συνέχεια σε τυχόν ιστορίες που μπορεί να ήθελε να διαβάσει.Θυμάμαι το είχα απορία αυτό λίγο παλιότερα.

Δεν είναι και το καλύτερο συναίσθημα. Όταν μεταφράζεις, δεν απολαμβάνεις, δεν αφήνεις το μάτι να χαθεί στα πάνελς. Σε νοιάζουν μόνο τα μπαλονάκια. Εννοείται πως κοιτάς γύρω σου να ξέρεις τι γίνεται, αλλά σίγουρα χάνεις πολλά σε αναγνωστική εμπειρία

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

57 λεπτά πριν, Ilias είπε:

Δεν είναι και το καλύτερο συναίσθημα. Όταν μεταφράζεις, δεν απολαμβάνεις, δεν αφήνεις το μάτι να χαθεί στα πάνελς. Σε νοιάζουν μόνο τα μπαλονάκια. Εννοείται πως κοιτάς γύρω σου να ξέρεις τι γίνεται, αλλά σίγουρα χάνεις πολλά σε αναγνωστική εμπειρία

 

Δεν περίμενα απάντηση,οπότε σε ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 ώρες πριν, Ilias είπε:

Spiderman Blue παίζει δυνατά.

Και εγώ θέλω από καιρό να σε ρωτήσω αλλά κρατιέμαι όποτε λέω να σταματήσω την αυτοσυγκράτηση και να σου κάνω κάνα δυο ερωτήσεις και ας μην μου απαντήσεις η να απαντήσεις αινιγματικά ως συνήθως 

Το spiderman Blue το έχεις μεταφράσει εσύ τελικά; και αν ναι το Blue θα παραμείνει έως έχει η θα είναι ο spiderman με τα μπλε πως είναι η Μαρία με τα κίτρινα ?

Και δεύτερον όσες ιστορίες έχεις μεταφράσει τις έχουμε δει όλες συνολικά στους μέχρι τόμους που έχουν κυκλοφορήσει και αυτούς που ξέρουμε ότι θα κυκλοφορήσουν επίσημα  η υπάρχουν ακόμα κάποιες που έχεις μεταφράσει και δεν τις έχουμε δει και αν ναι πόσες;

Επεξεργασία από nikolas1503
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2154
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

12 ώρες πριν, nikolas1503 είπε:

Και εγώ θέλω από καιρό να σε ρωτήσω αλλά κρατιέμαι όποτε λέω να σταματήσω την αυτοσυγκράτηση και να σου κάνω κάνα δυο ερωτήσεις και ας μην μου απαντήσεις η να απαντήσεις αινιγματικά ως συνήθως 

Το spiderman Blue το έχεις μεταφράσει εσύ τελικά; και αν ναι το Blue θα παραμείνει έως έχει η θα είναι ο spiderman με τα μπλε πως είναι η Μαρία με τα κίτρινα ?

Και δεύτερον όσες ιστορίες έχεις μεταφράσει τις έχουμε δει όλες συνολικά στους μέχρι τόμους που έχουν κυκλοφορήσει και αυτούς που ξέρουμε ότι θα κυκλοφορήσουν επίσημα  η υπάρχουν ακόμα κάποιες που έχεις μεταφράσει και δεν τις έχουμε δει και αν ναι πόσες;

Θα απαντήσει αινιγματικά-κρυπτικά καθώς δεν ξέρω πόσα μπορώ να πω και δεν θέλω να εκθέσω κανέναν, ούτε φυσικά τον εαυτό μου. Μετά τη μετάφραση, σειρά έχει η επιμέλεια. Η οποία μπορεί να απογειώσει ή να χαντακώσει κάποια έννοια ή ολόκληρους διαλόγους. Το επόμενο τεύχος το έχω μεταφράσει εγώ. Εάν δεν κάνω λάθος το τελείωσα τέλη Απριλίου. Από τότε έχω κάνει άλλα 4 και δουλεύω ακόμα ένα 5ο. Αυτά που δεν ξέρετε, είναι ένα ωραίο μείγμα old time classic και σύγχρονων ιστοριών από δυνατούς σεναριογράφους. Ελπίζω να σε κάλυψαν κάπως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σαν παλιό μέλος του forum θα ήθελα να παρακαλέσω να μην ζαλισουμε τον @Ilias με ερωτήσεις που θα τον φέρουν σε δυσκολη θέση και ας τον χαρούμε σε πιο επικοδομητικες συζητήσεις για την δουλειά του και τη συλλογή αυτή καθεαυτή. Καλωσηρθες από εμένα και ελπίζω να σου αρέσει η παρέα μας και.... να ξεκινήσεις να διαβάσεις Ντίσνεϋ (:lol:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  66
  • Reputation:   308
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Λέτε μόλις βγουν με το καλό όλοι οι τόμοι να επανακυκλοφορήσουν από την αρχή; Έχω χάσει αρκετά τεύχη (σχεδόν τα μισά) και δεν με παίρνει να τα παραγγείλω όλα μαζί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36792
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω ότι πολλά από αυτά υπάρχουν ακόμα για να τα παραγγείλεις. Η να ψαχτείς σε κανένα πρακτορείο τύπου μετά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πάντως τώρα ανανεώνονται συχνά τα τεύχη στο gbpublishing.  

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ε, ναι. Σίγουρα θα βρίσκονται εύκολα οι συγκεκριμένοι τόμοι. :)

 

Πάντως, αν ήταν ιστορίες του Don Rosa, θα τους επανακυκλοφορούσε η Καθημερινή! :lol:

 

 

:beer5:

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

15 ώρες πριν, Bilis είπε:

Βγαίνω εκτός θέματος, αλλά θέλω να επισημάνω ότι ούτε εγώ ξέρω να ζωγραφίζω. Απλώς κι εμένα μου αρέσουν οι ιστορίες και το κόμικ είναι ένα μέσο που θέλω να δοκιμάσω. Σχεδιαστή βρίσκεις εύκολα. Το να δεις επιτυχία στην Ελλάδα είναι όντως δύσκολο. Όταν κάνεις μια αυτοέκδοση περισσότερο κοιτάς να βγάλεις πίσω το κόστος παρά να βγάλεις και κέρδος. Στην καλύτερη μπορεί να κερδίσεις κάποια φήμη. Το αν αρέσει στον κόσμο το έργο σου δεν έχει σημασία αν εσύ είσαι ικανοποιημένος από το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι κι αλλιώς από τα λάθη μαθαίνουμε. Κι εγώ μην νομίζεις ότι είμαι κανένας νομπελίστας συγγραφέας. :lol: Οι ιστορίες μου είναι απλώς ένας αχταρμάς από χαρακτήρες και γεγονότα. 

 

 

Μην νομίζεις ότι είπα "πάτο" γιατί θα περίμενα να έχουν οι ιστορίες μου καμιά φοβερή απήχηση,όχι.Το είπα γιατί αν δεν άρεσαν και δεν τις έπαιρνε αρκετός κόσμος ίσα ίσα για να βγουν τα έξοδα/χρήματα που έδωσες για να φτιάξεις τα τεύχη σου τότε έρχεσαι χαμένος.Και η λογική λέει να μην το συνεχίσεις,βέβαια αν είσαι πορομένος δεν σε νοιάζει αλλά αν το υπολογίζεις το ποσό λόγω οικονομικής στενότητας τότε θα πρέπει να το σταματήσεις ή να μην το ξεκινούσες καθόλου.

 

Είναι και το ψυχολογικό κομμάτι,την στεναχώρια που θα νιώσεις στην συνειδητοποίηση πως δεν αρέσουν στον κόσμο οι ιστορίες σου.Βέβαια,αυτό θα ίσχυε μόνο σε καμιά Αμερική,Ιαπωνία,Γαλλία κτλ.

Εδώ στην Ελλάδα που τα κόμικ δεν είναι τόσο γνωστά ή είναι αλλά δεν ασχολούνται πολλά άτομα.Οπότε περιμένεις αποτυχία από την αρχή.Και αν πάει καλά,εκπλήσεσαι ευχάριστα.

 

Εγώ έχω μία ιστορία στο κεφάλι μου που αν ζούσα σε μία από τις παραπάνω χώρες που ανέφερα μπορεί να γινόταν ακριβώς αυτό που σκέφτομαι και ήθελα να γίνει,δηλαδή κάπως long runner/12 τεύχη+.Εδώ στην Ελλάδα,για την συγκεκριμένη ιστορία,αν κατάφερνα να πουλήσω 5 τεύχη το πολύ τότε φίλε θα άνοιγα σαμπάνια και θα έκανα πάρτι. 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

On 3/12/2020 στο 10:42 ΠΜ, O Φρατζάτος είπε:

Είναι διαδοχική ιστορία του τεύχους 12 Fantastic Four Ασύλληπτη Παγίδα.Στο οποίο δεν γράφει πως συνεχίζεται  στο "τεύχος 34",μόνο στο "Απόλυτη Δράση".

 

Τρεις συνέχειες στη σειρά.

 

Αυτό πάει για 'σενα,  @olyssesmoore 

@O Φρατζάτος που ξαναδιάβασα το τεύχος 12 αναφέρει ότι στο τεύχος 34 θα περιλαμβάνει τα κεφάλαια 503-508,ενώ στην αγγλική έκδοση αναφέρει ότι περιλαμβάνει τα τεύχη 503-511!Η Hachette μας κλέβει!:grr::crying:Το ίδιο είχε κάνει και με το τεύχος με τον Venom!Από το τεύχος του Venom έλειπε το κεφάλαιο "Web of Spiderman #1" κι ακόμη ένα κεφάλαιο....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

9 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Μην νομίζεις ότι είπα "πάτο" γιατί θα περίμενα να έχουν οι ιστορίες μου καμιά φοβερή απήχηση,όχι.Το είπα γιατί αν δεν άρεσαν και δεν τις έπαιρνε αρκετός κόσμος ίσα ίσα για να βγουν τα έξοδα/χρήματα που έδωσες για να φτιάξεις τα τεύχη σου τότε έρχεσαι χαμένος.Και η λογική λέει να μην το συνεχίσεις,βέβαια αν είσαι πορομένος δεν σε νοιάζει αλλά αν το υπολογίζεις το ποσό λόγω οικονομικής στενότητας τότε θα πρέπει να το σταματήσεις ή να μην το ξεκινούσες καθόλου.

 

Είναι και το ψυχολογικό κομμάτι,την στεναχώρια που θα νιώσεις στην συνειδητοποίηση πως δεν αρέσουν στον κόσμο οι ιστορίες σου.Βέβαια,αυτό θα ίσχυε μόνο σε καμιά Αμερική,Ιαπωνία,Γαλλία κτλ.

Εδώ στην Ελλάδα που τα κόμικ δεν είναι τόσο γνωστά ή είναι αλλά δεν ασχολούνται πολλά άτομα.Οπότε περιμένεις αποτυχία από την αρχή.Και αν πάει καλά,εκπλήσεσαι ευχάριστα.

 

Εγώ έχω μία ιστορία στο κεφάλι μου που αν ζούσα σε μία από τις παραπάνω χώρες που ανέφερα μπορεί να γινόταν ακριβώς αυτό που σκέφτομαι και ήθελα να γίνει,δηλαδή κάπως long runner/12 τεύχη+.Εδώ στην Ελλάδα,για την συγκεκριμένη ιστορία,αν κατάφερνα να πουλήσω 5 τεύχη το πολύ τότε φίλε θα άνοιγα σαμπάνια και θα έκανα πάρτι. 

Ήθελα να το αναφέρω στο προηγούμενο μου post, αλλά υπάρχει και η επιλογή να ανεβάσεις την δουλειά σου online. Υπάρχουν αρκετές πλατφόρμες και ιστοσελίδες που έχουν δημιουργηθεί για την δημοσίευση κόμικς. Αν έχεις και κάποιον φίλο ή γνωστό που ασχολείται με το σχέδιο τότε δεν χρειάζεται να ξοδέψεις σχεδόν καθόλου λεφτά. Εναλλακτικά, υπάρχει πάντα και η επιλογή να ανεβάσεις εδώ τις δημιουργίες σου. Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι κομιξόφιλοι συνφορουμίτες θα αφιέρωναν λίγο χρόνο για να την τιμήσουν. Αν είσαι πωρωμένος πάντα βρίσκεις τον τρόπο! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

@O Φρατζάτος που ξαναδιάβασα το τεύχος 12 αναφέρει ότι στο τεύχος 34 θα περιλαμβάνει τα κεφάλαια 503-508,ενώ στην αγγλική έκδοση αναφέρει ότι περιλαμβάνει τα τεύχη 503-511!Η Hachette μας κλέβει!:grr::crying:Το ίδιο είχε κάνει και με το τεύχος με τον Venom!Από το τεύχος του Venom έλειπε το κεφάλαιο "Web of Spiderman #1" κι ακόμη ένα κεφάλαιο....

 

Δεν μπορώ να πω κάτι για το FF μέχρι να βγει.Αλλά στο Βένομ υπάρχει το Web of Spider-Man #1:

MARVELGRAPHICNOVELS_0010z.thumb.jpg.c6bcfed9bf9e9e61d6eeb269ee2e9d67.jpg

 

Και εγώ ο ίδιος μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως υπάρχει,το έχω διαβάσει.Όσο για τα Απάντα του Ρομάνο Σκάρπ-εεεε του Βένομ,μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπόρεσαν να το βάλουν.Και οι λόγοι είναι πιθανόν δύο:

 

1.Πέρναγαν  συνολικά το όριο σελιδών.

 

2.Επειδή εμπλέκονταν και άλλες υποϊστορίες μαζί που είτε δεν ξέραμε ή θα έκαναν ένα αχταρμά που θα το χάλαγαν και άλλες σελίδες εξήγησης,μία από αυτές είναι ο φίλος της Θείας Μέϊ.Και μόνο τα κομμένα κομμάτια του Βένομ να είναι το πολύ ας πούμε παραπάνω ένα τευχάκι σε υλικό.

 

Αν και δεν σε κόβει στο τέλος.Σε κόβει κάπως στον επίλογο που λέει κάπως πως δουλεύει ο συμβιωτής.Είναι καλό μέρος για τέλος αυτό του τεύχους καθώς το άλλο είναι η επιστροφή του Βένομ.Βέβαια το άλλο που λείπει είναι άλλο ένα κερασάκι στη τούρτα.

 

Δύο τελευταία πράγματα:

1.Με μπέρδεψες πολύ.

2.Είπε ότι θα είναι η Γέννηση του Βένομ,είχε τους εννέα μήνες και τη Γέννηση,λιποθύμησε ο μπαμπάς στο μαιευτήριο αλλά στο τέλος όλα καλά.Είχε τη Γέννηση,δεν είπε πως θα έχει και τα πρώτα βήματα.Μη θέλουμε τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο.  :lol:

 

Αυτό το αστείο το έκανα πρώτα στον Kaneda.Κάπου στις αρχικές σελίδες εδώ έχω ξαναγράψει σχόλιο για αυτό το πράγμα.  :lol:

 

Και παρατηρώ γενικά πάντως,πως η hatchette φροντίζει να ολοκληρώνει μια κεντρική ιστορία,είτε κόβει τίποτα παραπάνω ή έξτρα στο τέλος,είτε όχι.  

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

1 ώρα πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Δεν μπορώ να πω κάτι για το FF μέχρι να βγει.Αλλά στο Βένομ υπάρχει το Web of Spider-Man #1:

MARVELGRAPHICNOVELS_0010z.thumb.jpg.c6bcfed9bf9e9e61d6eeb269ee2e9d67.jpg

 

Και εγώ ο ίδιος μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως υπάρχει,το έχω διαβάσει.Όσο για τα Απάντα του Ρομάνο Σκάρπ-εεεε του Βένομ,μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπόρεσαν να το βάλουν.Και οι λόγοι είναι πιθανόν δύο:

 

1.Πέρναγαν  συνολικά το όριο σελιδών.

 

2.Επειδή εμπλέκονταν και άλλες υποϊστορίες μαζί που είτε δεν ξέραμε ή θα έκαναν ένα αχταρμά που θα το χάλαγαν και άλλες σελίδες εξήγησης,μία από αυτές είναι ο φίλος της Θείας Μέϊ.Και μόνο τα κομμένα κομμάτια του Βένομ να είναι το πολύ ας πούμε παραπάνω ένα τευχάκι σε υλικό.

 

Αν και δεν σε κόβει στο τέλος.Σε κόβει κάπως στον επίλογο που λέει κάπως πως δουλεύει ο συμβιωτής.Είναι καλό μέρος για τέλος αυτό του τεύχους καθώς το άλλο είναι η επιστροφή του Βένομ.Βέβαια το άλλο που λείπει είναι άλλο ένα κερασάκι στη τούρτα.

 

Δύο τελευταία πράγματα:

1.Με μπέρδεψες πολύ.

2.Είπε ότι θα είναι η Γέννηση του Βένομ,είχε τους εννέα μήνες και τη Γέννηση,λιποθύμησε ο μπαμπάς στο μαιευτήριο αλλά στο τέλος όλα καλά.Είχε τη Γέννηση,δεν είπε πως θα έχει και τα πρώτα βήματα.Μη θέλουμε τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο.  :lol:

 

Αυτό το αστείο το έκανα πρώτα στον Kaneda.Κάπου στις αρχικές σελίδες εδώ έχω ξαναγράψει σχόλιο για αυτό το πράγμα.  :lol:

Σόρρυ επειδή δεν θυμόμουν τι έλειπε.Τώρα που το έλεγξα στην αγγλική έκδοση αναφέρει ότι περιλαμβάνει τα εξής κεφάλαια "The Amazing Spider-Man #252, 256–259, 300, Web Of Spider-Man #1 and excerpt from Fantastic Four #274, The Amazing Spider-Man #298–299".Δηλαδή από την ελληνική έκδοση λείπουν τα 3 τελευταία κεφάλαια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, olyssesmoore είπε:

Σόρρυ επειδή δεν θυμόμουν τι έλειπε.Τώρα που το έλεγξα στην αγγλική έκδοση αναφέρει ότι περιλαμβάνει τα εξής κεφάλαια "The Amazing Spider-Man #252, 256–259, 300, Web Of Spider-Man #1 and excerpt from Fantastic Four #274, The Amazing Spider-Man #298–299".Δηλαδή από την ελληνική έκδοση λείπουν τα 3 τελευταία κεφάλαια!

 

Και το κομμάτι Fantastic Four μέσα στο ελληνικό τεύχος είναι.Είναι η σκηνή όπου ο συμβιωτής αποδρά από τη φυλακή του στο Μέγαρο Μπάξτερ.

 

Κοίτα,το σήμείο που το κόψανε δεν είναι κακό.Ίσα ίσα εκεί κάπως ολοκληρώνεται η ιστορία.

 

Κάτσε,τώρα κατάλαβα τι εννοείς,μισό λεπτό.Εγώ νόμιζα πως εννοείς το trade paperback,Birth of Venom.Που έχει ότι έχει της Hatchette συν τα Amazing Spiderman (1963) #315,#316,#317.Τα οποία θα περνούσαν σίγουρα το όριο σελιδών και θα υπήρχε χάσμα ιστοριών.Δηλαδή ένας αχταρμάς.

 

Ότι είπα πριν ήταν για την trade paperback έκδοση.

 

Της Hatchette:  Είναι όλα κανονικά.Απλά αυτά τα τρία τευχάκια έχουν μόνο μονοσέλιδα ή δυσέλιδα αποσπάσματα που αφορούν τον Βένομ.Αυτά στο οπισθόφυλλο δεν αναφέρονται ποτέ.Η wikipedia λέει τι έχει γενικώς,οπότε όλα κομπλέ.

 

Να ξέρεις πως στην wikipedia λέει excerpt (κομμάτι/απόσπασμα) from Fantastic Four #274 and Spider-Man #298 - 299.

Και για του λόγου το αληθές,ορίστε οι σελίδες:

 

Fantastic Four  (1961) #274:

RCO022_1468933530.thumb.jpg.1ced45d345980d23c30a9f588625d998.jpg

RCO023_1468933530.thumb.jpg.3c653f30dcd43b4262a2362e0dca1589.jpg

 

Amazing Spider-Man (1963) #298:

RCO023_1469436987.thumb.jpg.44a98425f1ed0389d7712f3356f6c1d6.jpg

 

Amazing Spider-Man (1963) #299:

RCO022_1469436937.thumb.jpg.f81c1c680f90e645bb36de1eb2ee09b0.jpg

RCO023_1469436937.thumb.jpg.49cdf51f6292c06527d786fc3dc2fe66.jpg

 

Προσοχή: Νομίζω πως είναι και αυτή η σελίδα του Spider-Man #298,αλλά δεν είμαι σίγουρος (στο κανονικό τευχάκι του είναι πριν τη σελίδα που ανέβασα πιο πάνω):

RCO022_1469436987.thumb.jpg.2daad557157224fe5cb343aa53da1589.jpg

 

Δεν ξέρω δυστηχώς πως να βάλω spoiler tag από το κινητό.

Κανένα άλλο παράπονο ή απορία; :lol:   

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

59 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Και το κομμάτι Fantastic Four μέσα στο ελληνικό τεύχος είναι.Είναι η σκηνή όπου ο συμβιωτής αποδρά από τη φυλακή του στο Μέγαρο Μπάξτερ.

 

Κοίτα,το σήμείο που το κόψανε δεν είναι κακό.Ίσα ίσα εκεί κάπως ολοκληρώνεται η ιστορία.

 

Κάτσε,τώρα κατάλαβα τι εννοείς,μισό λεπτό.Εγώ νόμιζα πως εννοείς το trade paperback,Birth of Venom.Που έχει ότι έχει της Hatchette συν τα Amazing Spiderman (1963) #315,#316,#317.Τα οποία θα περνούσαν σίγουρα το όριο σελιδών και θα υπήρχε χάσμα ιστοριών.Δηλαδή ένας αχταρμάς.

 

Ότι είπα πριν ήταν για την trade paperback έκδοση.

 

Της Hatchette:  Είναι όλα κανονικά.Απλά αυτά τα τρία τευχάκια έχουν μόνο μονοσέλιδα ή δυσέλιδα αποσπάσματα που αφορούν τον Βένομ.Αυτά στο οπισθόφυλλο δεν αναφέρονται ποτέ.Η wikipedia λέει τι έχει γενικώς,οπότε όλα κομπλέ.

 

Να ξέρεις πως στην wikipedia λέει excerpt (κομμάτι/απόσπασμα) from Fantastic Four #274 and Spider-Man #298 - 299.

Και για του λόγου το αληθές,ορίστε οι σελίδες:

 

Fantastic Four  (1961) #274:

RCO022_1468933530.thumb.jpg.1ced45d345980d23c30a9f588625d998.jpg

RCO023_1468933530.thumb.jpg.3c653f30dcd43b4262a2362e0dca1589.jpg

 

Amazing Spider-Man (1963) #298:

RCO023_1469436987.thumb.jpg.44a98425f1ed0389d7712f3356f6c1d6.jpg

 

Amazing Spider-Man (1963) #299:

RCO022_1469436937.thumb.jpg.f81c1c680f90e645bb36de1eb2ee09b0.jpg

RCO023_1469436937.thumb.jpg.49cdf51f6292c06527d786fc3dc2fe66.jpg

 

Προσοχή: Νομίζω πως είναι και αυτή η σελίδα του Spider-Man #298,αλλά δεν είμαι σίγουρος (στο κανονικό τευχάκι του είναι πριν τη σελίδα που ανέβασα πιο πάνω):

RCO022_1469436987.thumb.jpg.2daad557157224fe5cb343aa53da1589.jpg

 

Δεν ξέρω δυστηχώς πως να βάλω spoiler tag από το κινητό.

Κανένα άλλο παράπονο ή απορία; :lol:   

Ευχαριστώ!Δεν ξέρω και πολλά Αγγλικά και δεν κατάλαβα το excerpt(κομμάτι/απόσπασμα).Οι σελίδες που έβαλες στην απάντηση περιέχονται στον τόμο birth of venom;Ρωτάω γιατί δεν τον έχω εύκαιρο αυτή τη στιγμή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

31 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Ευχαριστώ!Δεν ξέρω και πολλά Αγγλικά και δεν κατάλαβα το excerpt(κομμάτι/απόσπασμα).Οι σελίδες που έβαλες στην απάντηση περιέχονται στον τόμο birth of venom;Ρωτάω γιατί δεν τον έχω εύκαιρο αυτή τη στιγμή.

 

Εννοείται.Για αυτό το λόγο λέει στη wikipedia πως έχει αποσπάσματα από Fantastic Four (1961) #274 και Spider-Man (1963) #298 - 299.Είναι αυτές οι σελίδες.Όλα τα άλλα είναι κανονικά τεύχη (το Spider-Man (1963) #300 μάλιστα είναι διπλό σε μέγεθος τευχάκι,είναι 38 σελίδες περίπου).

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

20 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Τόμος 33: The Punisher - Η Επιστροφή Μέρος Δεύτερο

 

Screenshot 2020-12-14 03.56.02.png

 

Τα έχω πει πολύ αναλυτικά για το πρώτο μέρος οπότε σε αυτό δε θα εμβαθύνω ιδιαίτερα για το δεύτερο μέρος.

 

Σενάριο 

 

Screenshot 2020-12-14 03.56.09.png

 

Ο Ennis συνεχίζει την ιστορία ακριβώς όπως το περιμένουμε. Κινείται στους τρεις άξονες από τα προηγούμενα τεύχη, δηλαδή τον Πόλεμο Punisher-Νιούτσι, την ιστορία των τριών τιμωρών που πιστεύουν στην αυτοδικία αφού βλέπουν τον Punisher και την ιστορία του Soap που προσπαθεί να πιάσει τον Frank. Όπως είναι λογικό αυτές οι τρεις ιστορίες ενώνονται όσο προχωράμε στα τεύχη.

 

Screenshot 2020-12-14 03.54.41.png

 

Αρχικά έχουμε την εμφάνιση του Ρώσου που είχαμε δει και στο The Punisher ως μισθοφόρος των Νιούτσι προκειμένου να σκοτώσει τον αποδυναμωμένο Frank που είδαμε μετά το τέλος του έκτου τεύχους. Φυσικά ο Punisher μέσα από ένα ακόμα όργιο βίας τελειώνει την ιστορία με τη φαμίλια και αντί να συλληφθεί από τον Soap και τη συνάδελφο του (που μαζί έχουν ένα λίγο αδιάφορο arc) τους βοηθάει στην επαγγελματική τους ανέλιξη.

 

Screenshot 2020-12-14 03.54.23.png

 

Τέλος βλέπουμε πως οι υπόλοιποι τιμωροί ενώνονται μεταξύ τους και παρά τις ταξικές διαφορές τους και την ανομοιογένεια που παρουσιάζουν τα θύματά τους, θεωρούν ότι μπορούν να εξαγνίσουν τους πάντες σκοτώνοντας τους, νομίζοντας ότι κάτι τέτοιο το επικροτεί και ο Punisher που θέλουν για αρχηγό τους. Η ιστορία τελειώνει όπως θα περίμενε κανείς από αυτό το κόμικ. Εκτός αυτών έχουμε και ένα side arc σχετικά με τον Punisher και τους συγκατοίκους του στην πολυκατοικία που έχει αίσιο τέλος.

 

Ένα θετικό και ένα αρνητικό της έκδοσης

 

Screenshot 2020-12-14 03.40.08.png

 

Το αφιέρωμα του προηγούμενου μέρους ήταν λίγο φειδωλό, αλλά εδώ απολαμβάνουμε ένα πολύ πλούσιο και χορταστικό εξτραδάκι. Έχουμε τόσο βιογραφίες για τους μεγάλους Garth Ennis-Steve Dillon όσο και πρωτότυπες σελίδες από σενάριο, σχέδια για εναλλακτικούς Punisher και το Μανιφέστο του Ennis πάνω στον Punisher και το τι πιστεύει για τον ήρωα. Πολύ όμορφο να βλέπεις τον τρόπο σκέψης του ανθρώπου που αναγέννησε τον Τιμωρό και έγραψε φοβερές ιστορίες του.

 

Screenshot 2020-12-14 03.39.58.png

 

Από την άλλη ένα αρνητικό είναι ότι τα εξώφυλλα του Bradstreet απουσιάζουν ενδιάμεσα στα κεφάλαια και αρχή κάθε κεφαλαίου αναγράφεται απλά στην πρώτη του σελίδα. Δε μας έχει συνηθίσει σε κάτι τέτοιο η Hachette και ελπίζω να μην το βλέπουμε συχνά σε τόμους, είναι ωραίο να υπάρχει μια σαφής μετάβαση μεταξύ κεφαλαίων.

 

Screenshot 2020-12-14 03.39.50.png

 

Στα υπόλοιπα που έχω πει για σχέδιο, σε ποιους προτείνεται κτλ μπορείτε να ανατρέξετε στο ποστ που επισημαίνω στην πρώτη γραμμή του review αυτού.

 

Δηλαδή τα εξώφυλλα των τευχακιών είναι όπως στο προηγούμενο μέρος.Όλα σε μία σελίδα σε μικρότερο τεύχος.Σωστά;  

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

22 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Δηλαδή τα εξώφυλλα των τευχακιών είναι όπως στο προηγούμενο μέρος.Όλα σε μία σελίδα σε μικρότερο τεύχος.Σωστά;  

 

 

Υπάρχουν το κάθε ένα ξεχωριστά σε δική του σελίδα αφού τελειώσει η ιστορία και πριν το αφιέρωμα. Κοινώς όπως σε όλους τους τόμους υπάρχουν ενδιάμεσα στα κεφάλαια, αυτοί τα έβαλαν μαζικά όλα μαζί στο τέλος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35154
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  49
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

On 8/12/2020 στο 5:24 ΜΜ, Tsaklas είπε:

Ο @Ilias ειναι ο Ηλίας Τσιάρας που μεταφράζει κάποιους τόμους της συλλογής. 

Αυτα ήταν κάποια καλά νέα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.