Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

31 λεπτά πριν, spitermak είπε:

Σταματατε να λετε οτι ειναι επενεκδοση της Οξυ της Ανουμπις ειναι.

 

Κάτσε να σου εξηγήσω γιατί έχεις μπερδευτεί.Το επόμενο τεύχος είναι αυτό:

Scan_20201022.thumb.jpg.1f241613233ca88d634ba972f25e86ef.jpg.02b6763b392f8590904394a1acf18397.jpg

 

Τhe Mighty Thor: Αναζητώντας τους Θεούς

 

Το οποίο είναι όντως επανέκδοση της ΟΞΥ:

thor.thumb.jpg.b3e66fb6e1d145f2bb68667de73a5a57.jpg

 

Και λέγεται Θορ ο Πανίσχυρος.

 

Link:

https://brainfood.gr/proion/thor-o-panisxyros/

 

Το Thor God of Thunder/Θεός του Κεραυνού (περά που το ανέφεραν φίλοι εδώ γιατί ήθελαν να μπει αυτό παρά το "Αναζητώντας τους Θεούς") το πρωτοείπα εγώ σε αυτήν την ανάρτηση:

6 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

Δύο πράγματα που περιμένω:

 

1.Τον Laz να πει 3 στα 5 (ή 4 στα 5).

 

2.Και τις αναπόφευκτες συγκρίσεις μεταξύ εκδόσεων.

 

Όποιος ξίνισε με τα νέα μπορεί να μου δώσει οχτώ ευρώ να του πάρω το The God Butcher tpb της Anubis.Το έχει το ψιλικατζίδικο κοντά μου.Απλά είναι λίγο τσαλακωμένο κάτω δεξιά γωνία το εξώφυλλο.Εκδόσεις περιπτέρου,καταλαβένετε.  :lol:  

 

Και μετά ο nik ήθελε το συγκεκριμένο που είπα και ρώτησε εδώ που είναι το ψιλικατζίδικο που το έχει:

 

5 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Με τόσες εύστοχες επιλογές του @Laz33 νομίζω ότι οι προβλέψεις του θα μεταφερθούν από το GreekComics στην KingBet. Βασικά αφού είναι από Θεσσαλονίκη, παίζει να του δώσουν εκπομπή οι Betarades :lol: @O Φρατζάτος 8 ευρώ το The God Butcher; Χωρίς πλάκα το ψήνω να μου στείλεις που είναι το ψιλικατζίδικο, γιατί δεν το έχω και το θέλω.

 

 

Του απαντάω αναλυτικά εδώ:

4 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

 

Να ξέρεις πως δεν είναι άφθαρτο,έκδοση περιπτέρου είναι,ίσως και ξεχασμένη αλλά πάντως λιασμένο δεν είναι.

 

Πρόκειται για αυτό:

 

Και συγκεκριμένα αυτό:

THORGODTOMOI_0001.thumb.jpg.ea33711657311bd817cd745c420a2816.jpg

 

Το trade paperback της Anubis.

 

Αν και για να είμαι ειλικρινής δεν ρώτησα τιμή αλλά ο ψιλικατζής κοιτάει αυτό που γράφει και πληρώνεις αυτό....ή τουλάχιστον έτσι πρέπει.Είναι 7,90 ευρώ.

 

Πρόκειται για αυτό το μαγαζί:

20201022_120053.thumb.jpg.62dd01adefeeaa3d2ea0decdea7065f7.jpg

 

20201022_120151.thumb.jpg.95e1545f8da164dc9e922615c64bd0f7.jpg

 

 

Είναι κοντά στην Λάρνακος 35,Νέα Φιλαδέλφεια.

20201022_115809.thumb.jpg.8bf73f57475549a918125bf853a7e08c.jpg

 

Το κόμικ σταντ είναι ακριβώς αριστερά των σκαλιών πριν μπεις στο εσωτερικό κατάστημα.Όλα τα κόμικ που διαθέτει είναι στο πάνω μέρος.Ακριβώς απέναντι από τα ψυγεία και πίσω από το ψυγιάκι των ενεργειτικών ποτών Hell που θα δεις κατευθείαν με το που μπεις σε αυτό το υπόστεγο που βλέπεις στις φωτογραφίες.Και όχι παρά που έχει ψυγεία,δεν έχει υγρασία.

 

Και από ότι βλέπω είτε θα ρίξεις ποδαρόδρομο ή θα κάψεις βενζίνη.Είναι ανοιχτά μέχρι της 22:30 ή 23:30 το βράδυ.Αλλά είσαι σίγουρος; Ξαναλέω είναι έκδοση περιπτέρου. :lol:   

 

Και τα υπόλοιπα είναι ιστορία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21478
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Έχουμε 2 THOR στη συλλογή, και τα 2 επανεκδόσεις.

Έχουμε 2 X-MEN στη συλλογή, και τα 2 επανεκδόσεις.

Έχουμε 4 SPIDER-MAN στη συλλογή, τα 2 επανεκδόσεις.

Έχουμε 1 IRON MAN στη συλλογή, επανέκδοση.

Και το MARVELS επανέκδοση.

Σύνολο 8 στα 30 ουπς 31.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

19 λεπτά πριν, hudson είπε:

Έχουμε 2 THOR στη συλλογή, και τα 2 επανεκδόσεις.

Έχουμε 2 X-MEN στη συλλογή, και τα 2 επανεκδόσεις.

Έχουμε 4 SPIDER-MAN στη συλλογή, τα 2 επανεκδόσεις.

Έχουμε 1 IRON MAN στη συλλογή, επανέκδοση.

Και το MARVELS επανέκδοση.

Σύνολο 8 στα 30 ουπς 31.

 

Ξεχνάς το Astonishing X-Men,αλλιώς βάλε 2 "New X-Men" αντί για X-Men.  :D

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Έχει καταντήσει και κουραστικό και ελιτίστικο να γκρινιάζουμε διαρκώς για επανεκδόσεις. Δηλαδή το δυναμικότερο κοινό στο οποίο προσβλέπει μία εκδοτική και στο οποίο στο φινάλε απευθύνονται κυρίως αυτά τα κόμικ τί θα κάνει; Θα ψαχνει Καμπανάδες και Ανούμπηδες στα παλιατζήδικα; Να σοβαρευτούμε λίγο θα πρότεινα. Κανένας νέος δεν τρέχει στα παλιατζήδικα. Από τους 31 τόμους που ξέρουμε διαθέσιμοι σε συγκεντρωτική έκδοση είναι οι 3. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21478
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

2 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

Ξεχνάς το Astonishing X-Men,αλλιώς βάλε 2 "New X-Men" αντί για X-Men.  

Το Astonishing X-Men εννοούσα 1 από τα 2, γιατί το 2ο New X-Men αργεί ακόμα και δεν το υπολόγισα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 λεπτά πριν, hudson είπε:

Το Astonishing X-Men εννοούσα 1 από τα 2, γιατί το 2ο New X-Men αργεί ακόμα και δεν το υπολόγισα.

 

Α,άρα το Astonishing X-Men είναι επανέκδοση,αυτό δεν το ήξερα. Όχι ότι άλλαξε κάτι για εμένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21478
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

1 λεπτό πριν, O Φρατζάτος είπε:

Α,άρα το Astonishing X-Men είναι επανέκδοση,αυτό δεν το ήξερα. Όχι ότι άλλαξε κάτι για εμένα.

Το είχε εκδώσει η Anubis πριν πολλά χρόνια σε τεύχη περιπτέρου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

11 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Έχει καταντήσει και κουραστικό και ελιτίστικο να γκρινιάζουμε διαρκώς για επανεκδόσεις. Δηλαδή το δυναμικότερο κοινό στο οποίο προσβλέπει μία εκδοτική και στο οποίο στο φινάλε απευθύνονται κυρίως αυτά τα κόμικ τί θα κάνει; Θα ψαχνει Καμπανάδες και Ανούμπηδες στα παλιατζήδικα; Να σοβαρευτούμε λίγο θα πρότεινα. Κανένας νέος δεν τρέχει στα παλιατζήδικα. Από τους 31 τόμους που ξέρουμε διαθέσιμοι σε συγκεντρωτική έκδοση είναι οι 3. 

Δεν έχεις άδικο αλλά δεν νομίζω ότι γκρίνιαξε κάποιος για κάτι εξαντλημένο που επανεκδόθηκε. Ίσως απλά αναφέρθηκε σαν πληροφορία πχ ότι ο Daredevil είχε βγει επί Καμπανά, ή κάποιοι στην αρχή για το Extremis. Και ο @hudson φαντάζομαι πληροφοριακά το ανέφερε. Η περισσότερη φασαρία έγινε για τα ΟΞΥ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21478
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

2 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Δεν έχεις άδικο αλλά δεν νομίζω ότι γκρίνιαξε κάποιος για κάτι εξαντλημένο που επανεκδόθηκε. Ίσως απλά αναφέρθηκε σαν πληροφορία πχ ότι ο Daredevil είχε βγει επί Καμπανά, ή κάποιοι στην αρχή για το Extremis. Και ο @hudson φαντάζομαι πληροφοριακά το ανέφερε. Η περισσότερη φασαρία έγινε για τα ΟΞΥ. 

Μέσα στο μυαλό μου είσαι. Ακριβώς το ίδιο θα έγραφα.

Απλώς ήθελα να αναφέρω τι έχει επανεκδοθεί ως τώρα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

"Υπερκόσμιος"; Τι φάση; :D Εάν ρωτούσατε κάποιον αναγνώστη ακόμη και μετά τη δεκαετία του '90 εάν περίμενε ότι θα το κυκλοφορήσουν ξανά αυτό εδώ, η απάντηση θα ήταν 100% αρνητική κι ότι θα "ξεμείνουμε" με τα τεύχη των εκδόσεων "Kabanas Hellas" σε ασπρόμαυρο και τετραχρωμία... Δε μπορούσε να περάσει ποτέ απ' το μυαλό μου ότι θα το έβλεπα αυτό στην Ελλάδα σε μια καλύτερη έκδοση! Και να που έγινε! yahoo.gifΔυστυχώς είναι από τις ιστορίες που δεν υπάρχουν εφέ τα οποία μπορούν να αποτυπώσουν κινηματογραφικά αυτό που συμβαίνει στην ιστορία αυτή και δεν πιστεύω να δω ως μεταφορά ποτέ κάτι τέτοιο... Ακόμη και ότι αφορούσε κινηματογραφικά τα Infinity Gems ήταν "λίγο" σε σχέση με αυτό που βιώσαμε διαβάζοντας το κόμικ. Σημασία έχει ότι βγήκε, οπότε θα την απολαύσω για μια ακόμη φορά!

 

Τώρα, στα του Thor, να πω "τον Romita Jr. μου μέσα"; Να ρίξω κατάρες από τον 1ο υπεύθυνο των εκδόσεων σε όποιον ευχήθηκε να κυκλοφορήσει; :D Τι κάνουνε ρε; Πάνε καλά; Βρήκανε πρόσφορο έδαφος να κοντράρουν την άλλη εκδοτική για να της κάνουν ζημιά και την πληρώνουν οι αναγνώστες; Κι εγώ τώρα τι κάνω που έχω πληρώσει εκείνον της "Οξύ" κι έχει παραπάνω τεύχη μέσα; "Πουλάω" τη "Hachette"; Για κάντε μας τη χάρη εκεί πέρα που αρχίσατε να κυκλοφορείτε τις εκδόσεις που έχει προλάβει να βγάλει η "Οξύ" και βάλτε κάτι στον κόσμο που δεν έχει ξαναδιαβάσει τα τελευταία 20 χρόνια τουλάχιστον στην Ελλάδα. Υπάρχουν τόσες επιλογές και δεν έφταναν εκείνα της "Anubis" που επανεκδίδονται, έχουμε και της "Οξύ" τώρα με 1ο και "χειρότερο" τον Κρέηβεν. Είπαμε να στηρίξουμε, είπαμε να βγουν καλύτερες εκδόσεις, αλλά δε γίνεται ρε φίλε οι μισοί τόμοι της συλλογής να είναι εκδόσεις που έχουν βγει τα τελευταία 20 χρόνια και μάλιστα σε παρόμοιας μορφής έντυπο (trades) ή ακόμα χειρότερα με λειψά τεύχη, όπως θα γίνει τώρα. Και στο "E for Extinction" απ' ότι διαβάζω απ' τα παιδιά, λείπει ένα annual. Αισθάνομαι μ@^@#$ς και δε θα τους βγει σε καλό αν συνεχίσουν αυτή την τακτική. Να κυκλοφορήσει κάτι που προτίστως είχε βγάλει μόνο σε τεύχη η "Anubis", το καταλαβαίνω (οι τόμοι δε μετράνε φυσικά. Όχι και tpb, που λέει ο φίλος παραπάνω, ο κουτσουρεμένος τόμος!). Αλλά σε μία σειρά της οποίας η πρωτότυπη αριθμεί σχεδόν 250 τόμους, οι επιλογές είναι πολλές και θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί. Ήδη υπάρχουν φίλοι εδώ μέσα που είναι επιλεκτικοί στις αγορές τους. Εάν θέλουν να αυξήσουν αυτόν τον αριθμό, ας συνεχίσουν τις ανόητες εκδοτικές κοντρίτσες τους και μάλιστα με υποδεέστερες εκδόσεις.

 

Όσον αφορά την προσφορά της "Anubis", δε δείχνει τόσο άσχημη για όποιους δεν έχουν τους τόμους, να τους πάρουν με 8.5€ εφόσον δεν έχουν ούτε το "The Avengers: Κόκκινη Ζώνη" και έχουν επιπλέον το annual. Έπειτα τα δικά μου, τουλάχιστον, αντίτυπα δεν είναι προβληματικά όπως κάποια παλαιότερα της "Anubis" που είχαν θέμα με την κόλλα. Η "Κόκκινη Ζώνη" είχε νομίζω..εντάξει...

 

EDIT: Αν είναι να κυκλοφορήσουν κι άλλες, τώρα που το ξανασκέφτομαι, ας βγάλουν τις προβληματικές εκδόσεις της "Οξύ" τουλάχιστον που να μπορούμε επιτέλους να τις διαβάσουμε σωστά! Στο "The Infinity Gauntlet" μέχρι και κείμενο υπάρχει που εξαφανίζεται μέσα στην κόλλα! Ας βγει κανένα "Onslaught" (με την ελπίδα ότι θα έχει και τα tie-ins των επί μέρους σειρών, που δεν είχε κυκλοφορήσει η "Modern Times" τότε)! Να βγει επιτέλους το "House of M"! Αυτά γιατί τα βγάζουν τώρα και τείνει η μισή σειρά να γεμίσει με επανεκδόσεις και επιπρόσθετα να χειροτερεύει με κυκλοφορίες που δεν έχουν ακόμη εξαντληθεί απ' την αγορά;

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως εγώ αν και άσχετος με το θεμα πλέον κάτι λίγο έχω αρχίσει και καταλαβαίνω και έχω απορία γιατί δεν βάζουν και καποια πραγματικά ξεχωριστά αλλά παλιά gn. Δηλαδή οι πρώτες ιστορίες του Spiderman ακόμα και αν είναι 60 χρονών νομίζω θα ήταν κάτι ωραίο να διαβάζαμε. Και ταιριάζει σε μια τέτοια συλλογή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

25 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Πάντως εγώ αν και άσχετος με το θεμα πλέον κάτι λίγο έχω αρχίσει και καταλαβαίνω και έχω απορία γιατί δεν βάζουν και καποια πραγματικά ξεχωριστά αλλά παλιά gn. Δηλαδή οι πρώτες ιστορίες του Spiderman ακόμα και αν είναι 60 χρονών νομίζω θα ήταν κάτι ωραίο να διαβάζαμε. Και ταιριάζει σε μια τέτοια συλλογή.

 

Μπορείς να ρωτήσεις τα παιδιά εδώ (γνώστες και μη) που έπιασαν το καλύτερο φτυάρι της συλλογής τους και έθαψαν κυριολεκτικά το "Doctor Strange: Άγνωστοι Τόποι, Άγνωστοι Καιροί" των Stan Lee & Steve Ditko. Εάν όντως μας διαβάζουν οι εκδότες ή κάποιοι υπεύθυνοι, λοιπόν, μην περιμένεις να δεις τέτοιες εκδόσεις συχνά. Γι' αυτό μιλάω για "θαύμα" που κυκλοφόρησε το (μεταγενέστερο, έστω) "Secret Wars" στην Ελλάδα, αν και εδώ μιλάμε για event, οπότε είχαμε περισσότερες πιθανότητες να το δούμε να εκδίδεται (ειδικά αφού η "Οξύ" έπιασε αντίστοιχα events/crossovers των "Πετραδιών της Αιωνιότητας" και είδαν ότι πουλάνε).

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Να σου πω την αλήθεια, όπως έχω γράψει και στην κριτική μου για εκείνο τον τόμο, εγώ πραγματικά απόλαυσα εκείνο το Dr Strange. Ήταν τόσο vintage, τόσο αστείο στις πρώτες σελίδες του κάθε τεύχους με τις εξηγήσεις του Stan Lee που νόμιζα ότι με πήγε σε εκείνη την εποχή. Επειδή δεν είχα διαβάσει κάτι αντίστοιχο μου άρεσε πολύ. Βέβαια καταλαβαίνω απόλυτα και τους φίλους που τα έχουν αυτά τα παλιά και θέλουν αδημοσίευτα νέα. Πολύ λογικό!

Γενικά νομίζω είναι πολύ θεμιτό σε μια τέτοια τεράστια συλλογή να έχει απ' όλα με σκοπό να πιάσει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κοινό. Απλά νομίζω ότι για έναν αληθινό fan της Marvel που θέλει να έχει και την πίτα ολόκληρη (ολόκληρη τη ράχη συμπληρωμένη) και τον σκύλο χορτάτο (να μην αναγκαστεί να πάρει πολλά διπλά τεύχη που ξαναέχει) τα πράγματα εξ ορισμού είναι δύσκολα!

Αυτή η ράχη χαλάει το όλο πράγμα. Εγώ έχω αρχίσει και δεν τις γουστάρω πια. Ας πούμε σε κάτι συλλογές της Fantagraphics που παίρνω που έχει υπέροχες ράχες χωρίς ενιαίο σχέδιο (βλ. Disney Masters) ή αρίθμηση τελικά μπορώ και παίρνω αυτά που θέλω/δεν έχω χωρίς ψυχαναγκασμούς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

48 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Να σου πω την αλήθεια, όπως έχω γράψει και στην κριτική μου για εκείνο τον τόμο, εγώ πραγματικά απόλαυσα εκείνο το Dr Strange. Ήταν τόσο vintage, τόσο αστείο στις πρώτες σελίδες του κάθε τεύχους με τις εξηγήσεις του Stan Lee που νόμιζα ότι με πήγε σε εκείνη την εποχή. Επειδή δεν είχα διαβάσει κάτι αντίστοιχο μου άρεσε πολύ. Βέβαια καταλαβαίνω απόλυτα και τους φίλους που τα έχουν αυτά τα παλιά και θέλουν αδημοσίευτα νέα. Πολύ λογικό!

Γενικά νομίζω είναι πολύ θεμιτό σε μια τέτοια τεράστια συλλογή να έχει απ' όλα με σκοπό να πιάσει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κοινό. Απλά νομίζω ότι για έναν αληθινό fan της Marvel που θέλει να έχει και την πίτα ολόκληρη (ολόκληρη τη ράχη συμπληρωμένη) και τον σκύλο χορτάτο (να μην αναγκαστεί να πάρει πολλά διπλά τεύχη που ξαναέχει) τα πράγματα εξ ορισμού είναι δύσκολα!

Αυτή η ράχη χαλάει το όλο πράγμα. Εγώ έχω αρχίσει και δεν τις γουστάρω πια. Ας πούμε σε κάτι συλλογές της Fantagraphics που παίρνω που έχει υπέροχες ράχες χωρίς ενιαίο σχέδιο (βλ. Disney Masters) ή αρίθμηση τελικά μπορώ και παίρνω αυτά που θέλω/δεν έχω χωρίς ψυχαναγκασμούς.

 

Όχι φίλε μου, αυτή η ιστορία εκδόθηκε για πρώτη φορά στην Ελλάδα και προσωπικά τη θεωρώ πολύ σημαντική! Στα παιδιά δεν άρεσε το σενάριο, το σκίτσο και η ροή. Ο πολύς κόσμος δε θέλει τη Silver & την Golden Age, τι να κάνουμε. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Για να σου δώσω να καταλάβεις σε σχέση με τα Ντισνεϊκά, υπάρχουν αντίστοιχα εκείνοι που δε θέλουν να εκδοθεί Floyd Gottfredson (ενδεχομένως και πρώιμος Paul Murry) στην Ελλάδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, Mandrake είπε:

 

Όχι φίλε μου, αυτή η ιστορία εκδόθηκε για πρώτη φορά στην Ελλάδα και προσωπικά τη θεωρώ πολύ σημαντική! Στα παιδιά δεν άρεσε το σενάριο, το σκίτσο και η ροή. Ο πολύς κόσμος δε θέλει τη Silver & την Golden Age, τι να κάνουμε. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Για να σου δώσω να καταλάβεις σε σχέση με τα Ντισνεϊκά, υπάρχουν αντίστοιχα εκείνοι που δε θέλουν να εκδοθεί Floyd Gottfredson (ενδεχομένως και πρώιμος Paul Murry) στην Ελλάδα.

 

Α αυτά που έλεγα τις προάλλες στο άλλο thread. Τώρα με κάλυψες. Εντάξει καλό θα ήταν να είχαμε την άνεση και να υπήρχε χώρος (οικονομικός κυρίως) για όλα. Δυστυχώς είμαστε μικρή χώρα και στις αγορές κόμιξ και αναγκαστικά γίνονται επιλογές που φυσικά είναι αδύνατον να τους ικανοποιήσει όλους. 

Πάντως στην συγκεκριμένη ιστορία που αναφερόμαστε (Dr. Strange) η ροή ήταν εντυπωσιακή η αλήθεια είναι. Ντελίριο δράσης. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ωραίος ο Doc Strange αλλά το μόνο θέμα που είχα με αυτό το τεύχος ήταν το πάρα πολύ κείμενο.Με κούρασε πολύ,δεν ξέρω γιατί.

Βιβλία έχω διαβάσει και ένα λαϊκό ανάγνωσμα από άποψη κειμένου αλλά αυτά δεν με κούρασαν τόσο όσο αυτό.Παρόλα αυτά,άνετα ξαναδιάβαζα ιστορίες από golden και silver age.

 

Έχω μια προσωπική θεωρία για την εξέλιξη των βιβλίων από ολόκληρα κείμενα σε γραφικές ιστορίες.Και πάει κάπως έτσι:

 

Βιβλίο > Λαϊκό Ανάγνωσμα/βιβλίο με μονοσέλιδα σχέδια > Golden και Silver Age κόμικ > μοντέρνα κόμικ > (και ίσως στο μέλλον) minimal/απλά κόμικ  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Παίρνω πάσα για τα κόμικ με αρκετό κείμενο και κάνω την ερώτηση που με "βασανίζει" από χθες.

Διαβάζω τώρα το Secret Wars ή περιμένω το 2ο μέρος? 

Λογικά θα χρειαστεί να το ξαναδιαβάσω όταν βγει, καθώς θα έχει περάσει καιρός, αλλά δεδομένου ότι είναι παλαιάς κοπής και έχει αρκετό κείμενο μήπως με κουράσει? :thinking:

Επεξεργασία από Pilgrim
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 24/10/2020 στο 8:07 ΠΜ, Pilgrim είπε:

Παίρνω πάσα για τα κόμικ με αρκετό κείμενο και κάνω την ερώτηση που με "βασανίζει" από χθες.

Διαβάζω τώρα το Secret Wars ή περιμένω το 2ο μέρος? 

Λογικά θα χρειαστεί να το ξαναδιαβάσω όταν βγει, καθώς θα έχει περάσει καιρός, αλλά δεδομένου ότι είναι παλαιάς κοπής και έχει αρκετό κείμενο μήπως με κουράσει? :thinking:

 

Κατά την άποψή μου, μπορείς να διαβάσεις τώρα το Secret Wars και όταν κυκλοφορήσει το δεύτερο μέρος μπορείς να κάνεις τα εξής:

 

  1. Να ξανά διαβάσεις ολόκληρο τον τόμο (αν δεν θυμάσαι τι γίνεται).
  2. Να διαβάσεις τον τόμο κυρίως μέσα από το σχέδιο (αν θυμάσαι περίπου τι γίνεται).
  3. Να διαβάσεις την κριτική σου (αν την γράψεις) στο κυρίως τόπικ, για να σε βοηθήσει να θυμηθείς την πλοκή της ιστορίας.
  4. Να διαβάσεις την εμπεριστατωμένη κριτική που σίγουρα θα γράψει κάποια στιγμή ο φίλος @nikolas12, του οποίου κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχει σπόιλερ.

 

Πάντως ό,τι και αν επιλέξεις, η γνώμη μου είναι να διαβάσεις τον τόμο τώρα, παρά να περιμένεις να βγει το δεύτερο μέρος. Γιατί επίσης υπάρχει και το άλλο σενάριο, να διαβάσεις τον πρώτο τόμο για πρώτη φορά όταν βγει ο δεύτερος, και για κάποιον x λόγο να κουραστείς από αυτόν και να μην μπορείς να απολαύσεις επαρκώς τον επόμενο. Ενώ αν τον διαβάσεις τώρα, σίγουρα θα έχεις ξεχάσει κάποια πράγματα, αλλά όταν θα βγει το δεύτερο μέρος θα θυμάσαι τουλάχιστον πάνω-κάτω την βασική πλοκή της ιστορίας.

 

Επίσης κάτι άσχετο που ξέχασα να ρωτήσω όταν έγραψα την κριτική μου για τον τόμο του Ultimate Σπάιντερ-Μαν. Παρατήρησα σε μία σελίδα (εμπρός-πίσω) στο σημείο όπου ο Πίτερ είναι στο εμπορικό κέντρο και έρχεται ο θείος του ο Μπεν, αυτό:

 

Spoiler

20201023_160627.thumb.jpg.c3d6e673d4c788fc3dce971bf019f931.jpg

 

20201023_160849.thumb.jpg.b8d4574e1a9b843d7f2c94697bbb9f7f.jpg

 

Υπήρξε και σε κάποιον άλλον αυτή η "φθορά" του χρώματος;

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 22/10/2020 στο 7:58 ΜΜ, Kurdy Malloy είπε:

Έχει καταντήσει και κουραστικό και ελιτίστικο να γκρινιάζουμε διαρκώς για επανεκδόσεις. Δηλαδή το δυναμικότερο κοινό στο οποίο προσβλέπει μία εκδοτική και στο οποίο στο φινάλε απευθύνονται κυρίως αυτά τα κόμικ τί θα κάνει; Θα ψαχνει Καμπανάδες και Ανούμπηδες στα παλιατζήδικα; Να σοβαρευτούμε λίγο θα πρότεινα. Κανένας νέος δεν τρέχει στα παλιατζήδικα. Από τους 31 τόμους που ξέρουμε διαθέσιμοι σε συγκεντρωτική έκδοση είναι οι 3. 

Σωστά, ας πάει ο γέρος στα παλιατζίδικα που έχει αντοχές (και ελεύθερο χρόνο) να ψάχνει με τις ώρες και που δε μπορεί να διαβάζει στ' Αγγλικά και όχι ο πολυάσχολος νέος. Άλλωστε ο νέος μπορεί πλέον να τα διαβάσει απ' την άνεση του σπιτιού του σε μία ταμπλέτα. Κι εγώ νέος ήμουν τη δεκαετία του '90 που έψαχνα τα γνήσια βινύλια στα παλιατζίδικα και αναζητούσα κι απ' το εξωτερικό. Δεν είχα όμως ούτε ίντερνετ, ούτε γιουτούμπ, ούτε torrents, ούτε αγγελίες και e-shops για να τα βρω. Έπειτα το "Thor" ή το "Κυνήγι του Κρέηβεν", στα παλιατζίδικα το βρίσκεις σήμερα φίλε μου και το ήθελες επανέκδοση; Ή μήπως το "Dark Phoenix Saga" που ζητάνε πολλοί; Μήπως τα κίνητρα εκείνων που τα ζητούν κι εκείνων που τα εκδίδουν είναι άλλα; Λέω εγώ τώρα...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

9 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Ή μήπως το "Dark Phoenix Saga" που ζητάνε πολλοί; Μήπως τα κίνητρα εκείνων που τα ζητούν κι εκείνων που τα εκδίδουν είναι άλλα; Λέω εγώ τώρα...

tenor.thumb.gif.918d60ae9d5bab7ee8b64ad3f4f83f58.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   159
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Και ακριβώς στα μισά της συλλογής η ραχη είναι έτσι! ????

16036534302535496707775286874957.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Αυτό το κορίτσι τέρμα αριστερά πάνω,κάτι μου θυμίζει.

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

1 hour ago, O Φρατζάτος said:

Αυτό το κορίτσι τέρμα αριστερά πάνω,κάτι μου θυμίζει.

Υπάρχουν στριπάκια της Μαφάλντα σε κάποια σχολικά βιβλία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, jimakoszs97 είπε:

Υπάρχουν στριπάκια της Μαφάλντα σε κάποια σχολικά βιβλία.

 

Τώρα που το λες,κάπου σε σχολικό βιβλίο την έχω δει. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πρόκειται φυσικά για το συγκεντρωτικό επίτομο που έχει παρουσιαστεί κι εδώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   159
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Η Μαφάλντα είναι σταθερή αξία μαζί με τα υπερηρωικα ! ????

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  109
  • Reputation:   690
  • Achievement Points:  109
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1903 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 24/10/2020 στο 2:42 ΜΜ, kaneda είπε:

 

Κατά την άποψή μου, μπορείς να διαβάσεις τώρα το Secret Wars και όταν κυκλοφορήσει το δεύτερο μέρος μπορείς να κάνεις τα εξής:

 

  1. Να ξανά διαβάσεις ολόκληρο τον τόμο (αν δεν θυμάσαι τι γίνεται).
  2. Να διαβάσεις τον τόμο κυρίως μέσα από το σχέδιο (αν θυμάσαι περίπου τι γίνεται).
  3. Να διαβάσεις την κριτική σου (αν την γράψεις) στο κυρίως τόπικ, για να σε βοηθήσει να θυμηθείς την πλοκή της ιστορίας.
  4. Να διαβάσεις την εμπεριστατωμένη κριτική που σίγουρα θα γράψει κάποια στιγμή ο φίλος @nikolas12, του οποίου κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχει σπόιλερ.

 

Πάντως ό,τι και αν επιλέξεις, η γνώμη μου είναι να διαβάσεις τον τόμο τώρα, παρά να περιμένεις να βγει το δεύτερο μέρος. Γιατί επίσης υπάρχει και το άλλο σενάριο, να διαβάσεις τον πρώτο τόμο για πρώτη φορά όταν βγει ο δεύτερος, και για κάποιον x λόγο να κουραστείς από αυτόν και να μην μπορείς να απολαύσεις επαρκώς τον επόμενο. Ενώ αν τον διαβάσεις τώρα, σίγουρα θα έχεις ξεχάσει κάποια πράγματα, αλλά όταν θα βγει το δεύτερο μέρος θα θυμάσαι τουλάχιστον πάνω-κάτω την βασική πλοκή της ιστορίας.

 

Επίσης κάτι άσχετο που ξέχασα να ρωτήσω όταν έγραψα την κριτική μου για τον τόμο του Ultimate Σπάιντερ-Μαν. Παρατήρησα σε μία σελίδα (εμπρός-πίσω) στο σημείο όπου ο Πίτερ είναι στο εμπορικό κέντρο και έρχεται ο θείος του ο Μπεν, αυτό:

 

20201023_160627.thumb.jpg.c3d6e673d4c788fc3dce971bf019f931.jpg

 

20201023_160849.thumb.jpg.b8d4574e1a9b843d7f2c94697bbb9f7f.jpg

 

Υπήρξε και σε κάποιον άλλον αυτή η "φθορά" του χρώματος;

Και στον δικό  μου τόμο  έχει  φθορά  χρώματος....στείλε  ένα μήνυμα  στην εκδοτική  μήπως  μπορείς  να αλλάξεις  τον τόμο 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, Elias είπε:

Και στον δικό  μου τόμο  έχει  φθορά  χρώματος....στείλε  ένα μήνυμα  στην εκδοτική  μήπως  μπορείς  να αλλάξεις  τον τόμο 

 

Εντάξει στην δική μου περίπτωση αυτό το γεγονός αποτελεί ένα μεμονωμένο περιστατικό και όσο να 'ναι είναι υποφερτό. Απλά θα ήθελα να ξέρω αν υπήρξε αυτή η "φθορά" χρώματος και σε άλλα παιδιά, γιατί στο παρελθόν έχουν υπάρξει παρόμοια προβλήματα σε κάποιους τόμους. Όπως για παράδειγμα:

 

  • Να ανοίγεις το εξώφυλλο του τόμου και αυτός να έχει συγκολληθεί ανάποδα.
  • Κάποιες σελίδες να είναι τσακισμένες ή στραβά εκτυπωμένες.
  • Τα χρώματα να έχουν "ξεφτίσει" και να έχουν λερώσει τα άλλα καρέ (όπως στην δική μου περίπτωση).

 

Πρώτη φορά μου συμβαίνει κάποιος τόμος της συλλογής να έχει εσωτερικά τέτοιο πρόβλημα, αλλά επειδή αυτό δεν με ενοχλεί στην ανάγνωση του τόμου και επειδή είναι μόνο σε μία σελίδα αλλά και σε μικρή κλίμακα, δεν σκοπεύω να ζητήσω την αντικατάστασή του.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προβλήματα έχει εσωτερικά σε αρκετές σελίδες και το δικό μου "The Incredible Hulk: Σιωπηλές Κραυγές". Δυστυχώς το διάβασα πολύ καιρό μετά, επομένως φαντάζομαι ότι δεν έχω τη δυνατότητα να το αντικαταστήσω με κάποιον τρόπο. Θα πρέπει να το επαληθεύσω βέβαια, αλλά νομίζω πως σε εκείνο ήταν και μάλιστα σε 6-7 σκόρπιες σελίδες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 22/10/2020 στο 5:01 ΜΜ, O Φρατζάτος είπε:

Το επόμενο τεύχος είναι αυτό:

Scan_20201022.thumb.jpg.1f241613233ca88d634ba972f25e86ef.jpg.02b6763b392f8590904394a1acf18397.jpg

 

Τhe Mighty Thor: Αναζητώντας τους Θεούς

 

Και με αυτή την ιστορία, γίνονται τρεις (αν θυμάμαι καλά) οι ιστορίες της σειράς, που τις έχω σε άλλες εκδόσεις... :moutra2:

 

 

:beer0:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.