Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Τώρα που ξέρουμε για το 30ο τόμο (προσεύχομαι να το πιάσω στα χεριά μου),παρατήρησα πως αρκετοί χαρακτήρες έκαναν τη εμφάνιση τους μέσα στη ελληνική 30αδα ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ. Δεν είναι λίγο άδικο να τους παραμελούμε για να στρέφουμε περισσότερο τη προσοχή μας στους Avengers,Captain America και Spider-Man.Ναι ξέρω πως είναι οι πιο δημοφιλές ήρωες αλλά θα ήταν ωραίο να απασχολήσουμε με άλλους χαρακτήρες με ενδιαφέρονται κοινά.

Χαρακτήρες που εμφανίστηκαν μια φορά είναι: Iron Man, Deadpool,Wolverine,Thor,Guardians of the Calaxy,Fantastic Four (πέρα από το 2ο μέρος που αργεί πολύ),She-Hulk,Doctor Stranger,The Punisher (εντάξει διτυμος τεύχος αλλά ίδια υπόθεση) και Captain Britain.

Μπορείτε να με διορθώσετε αν υπάρχουν κάποιοι συγκεκριμένοι χαρακτήρες εμφανίζονται παραπάνω από τη μια (ή δυο) φορά στη εξωτερική σειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

32 λεπτά πριν, PowerRangers8 είπε:

Τώρα που ξέρουμε για το 30ο τόμο (προσεύχομαι να το πιάσω στα χεριά μου),παρατήρησα πως αρκετοί χαρακτήρες έκαναν τη εμφάνιση τους μέσα στη ελληνική 30αδα ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ. Δεν είναι λίγο άδικο να τους παραμελούμε για να στρέφουμε περισσότερο τη προσοχή μας στους Avengers,Captain America και Spider-Man.Ναι ξέρω πως είναι οι πιο δημοφιλές ήρωες αλλά θα ήταν ωραίο να απασχολήσουμε με άλλους χαρακτήρες με ενδιαφέρονται κοινά.

Χαρακτήρες που εμφανίστηκαν μια φορά είναι: Iron Man, Deadpool,Wolverine,Thor,Guardians of the Calaxy,Fantastic Four (πέρα από το 2ο μέρος που αργεί πολύ),She-Hulk,Doctor Stranger,The Punisher (εντάξει διτυμος τεύχος αλλά ίδια υπόθεση) και Captain Britain.

Μπορείτε να με διορθώσετε αν υπάρχουν κάποιοι συγκεκριμένοι χαρακτήρες εμφανίζονται παραπάνω από τη μια (ή δυο) φορά στη εξωτερική σειρά.

 

Το αστείο είναι πως ο Spider-Man και ο Wolverine είναι οι πιο δημοφιλείς χαρακτήρες της Marvel γενικά ανεξαρτήτως ταινιών,εποχής και οτιδήποτε άλλο.Ο Spidey έχει τέσσερα σόλο τεύχη ωραία,ο Wolverine όμως έχει ένα (ναι είναι και τα τρία x-men αλλά έτσι και ο Spidey έχει πολλές παρουσίες σε δίαφορα τεύχη).Γνωρίζοντας αυτό θα περίμενε κανείς άλλη μία σόλο ιστορία Wolverine.

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Συμφωνώ για τον Wolverine άλλα μου κάνει εντύπωση ότι και για τον Iron Man έχουμε μόνο μια ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 λεπτό πριν, budd είπε:

Συμφωνώ για τον Wolverine άλλα μου κάνει εντύπωση ότι και για τον Iron Man έχουμε μόνο μια ιστορία.

 

Ναι όντως,γιατί αν η συλλογή βάζει ιστορίες βασισμένη στην διασημότητα του mcu τότε θα είχε και τον Iron Man σε ψηλό σκαμνί γιατί είναι ο Αστέρας του....και γιατι αυτός ξεκίνησε το mcu με την ταινία του το 2008.Αλλά για να είμαστε δίκαιοι,ξέρουμε πως θα μπει τουλάχιστον μία ακόμα ιστορία του. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

9 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Ναι όντως,γιατί αν η συλλογή βάζει ιστορίες βασισμένη στην διασημότητα του mcu τότε θα είχε και τον Iron Man σε ψηλό σκαμνί γιατί είναι ο Αστέρας του....και γιατι αυτός ξεκίνησε το mcu με την ταινία του το 2008.Αλλά για να είμαστε δίκαιοι,ξέρουμε πως θα μπει τουλάχιστον μία ακόμα ιστορία του. 

Ναι κυρίως από το mcu είναι από τους πιο δημοφιλείς άλλα με τις επιλογές που έχουν κάνει δεν μπορούμε να πούμε ότι στηρίζονται μόνο στο πόσο δημοφιλής είναι κάποιος ήρωας, έχει επιβεβαιωθεί το Iron Man: Demon in a Bottle άλλα και να βλέπαμε και τρίτο τόμο δεν θα μου φαινόταν παράξενο.

Επεξεργασία από budd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

O Iron Man και να ήθελαν, δεν έχει τόσους τόμους στην συλλογή. Θα περίμενα βέβαια ως τώρα να έχουμε δει και επανέκδοση των "Πέντε Εφιαλτών" αλλά οκ. Ο Θορ από την άλλη εχει αρκετές στην 60αδα του εξωτερικού, και έχουμε δει μόνο μια. Θα περίμενα επίσης παραπάνω εκπροσώπηση των X-Men. Θα μου πείτε, πήραμε 2 X-Men κι ένα Wolverine και περιμένουμε άλλο ένα X-Men. Η ξένη συλλογή πάντως στην 30αδα έχει 4 X-Men και ένα Wolverine. Κι αν πιάσω την 40αδα που θα δούμε εμείς το 2ο X-Men και λογικά κανένα άλλο ως τότε, είχαν 5 X-Men και 2 Wolverine. 

 

Συνολικά στην 60αδα είχαν:

6 Spider-Man (τα 4 μέχρι το 30)

6 X-Men (4/30) 

4 Captain America (2/30)

4 Hulk (3/30)

4 Wolverine (1/30)

3 Thor (2/30)

3 Avengers (2/30)

3 Fantastic Four (0/30)

2 Iron Man (2/30) 

2 Daredevil (1/30)

2 Punisher (1/30)

2 Captain Britain (1/30)

2 Ultimates (1/30)

1 She-Hulk (1/30)

1 Doctor Strange (0/30)

1 Eternals (0/30)

1 Venom (0/30)

1 Black Panther (0/30)

1 Thunderbolts (0/30)

Τα υπόλοιπα είναι events κυρίως. 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36029
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  5
  • Reputation:   35
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τι λέτε βρε παιδιά; Θέλουμε κι άλλο Spider-Man. Θέλουμε να δούμε σκίτσο Ρομίτα και Τζιλ Κέϊν. Κλασικές ιστορίες όπως το θάνατο των Stacys, την περιπέτεια το Harry με τα ναρκωτικά, κ.α. Όπως επίσης και από τον Κάπταιν Αμέρικα την ιστορία με το θάνατο το Red Skull που είχα διαβάσει τότε στα 80ς στα τεύχη του Καμπανά. Επίσης ξέρω ότι είναι αδύνατο για την ώρα αλλά προσδοκώ την επανακυκλοφορία των περιπετειών του ΡΟΜ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   159
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Νομίζω έχει να κάνει με τις πιο δημοφιλείς και εμπορικές ιστορίες οι οποίες έχουν μείνει για οποιοδήποτε λόγο κλασικές, ανεξαρτήτου ήρωα. Π.χ. ultimate spider-man ποτέ δεν μου έκανε κλικ και την θεωρώ ως ενα αδιάφορο retelling του origin αλλά είναι η αρχή του ultimate universe όποτε έχει ιστορική σημασία. Το ίδιο και το secret wars. Δεν είναι απαραίτητα το καλύτερο marvel event αλλά είναι το πρώτο που άνοιξε δρόμο και για άλλα. Σε όλα τα τεύχη της 60αδας υπάρχει κάτι που τα κάνει να ξεχωριζουν. Είτε θα είναι λαοφιλης ιστορία (βλέπε Marvels κ.α.) είτε θα είναι ένα σημαδιακό γεγονός ή ένας σημαδιακός χαρακτήρας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Ακόμα και οι ταινίες που λέτε (τις έχω δει και τις τρεις) στα κόμικς του Stan Lee βασίζονται και γενικότερα στη σειρά Amazing Spider-Man και όχι Ultimate Spider-Man.
Εκτός κι αν οι διαφορές είναι τόσο ελάχιστες που μόνο ένας έμπειρος αναγνώστης θα τις καταλάβει.

Οι διαφορές της τριλογίας του Sam Raimi είναι τεράστιες απ' τη σειρά "The Amazing Spider-Man" και θα μπορούσε να τις καταλάβει ο καθένας που έχει ασχοληθεί ελάχιστα με τον ήρωα. Σε περίπτωση που δεν έχουν δει κάποιοι τις ταινίες, τις βάζω σε spoilers:

 

Spoiler

1. Ο αραχνοϊστός του ΔΕΝ είναι από χημική φόρμουλα που έχει φτιάξει ο ίδιος, ούτε φυσικά χρησιμοποιεί περικάρπια για να τον ρίξει, αλλά βγαίνει από κάποιον..πόρο του δέρματος του καρπού του; :confuse:

 

2. Το 1ο αμόρε ήταν η Gwen Stacy και όχι η Mary-Jane Watson. Στις ταινίες τα κάνανε ανάποδα.

 

3. Ο Green Goblin είναι απ' τους πιο θανάσιμους και μισητούς εχθρούς του Spider-Man. Ούτε ο 1ος, ούτε ο 2ος θα μπορούσε ποτέ να συμμαχήσει μαζί του για οποιονδήποτε λόγο, πόσο μάλλον ν' αντιμετωπίσει έναν άλλο υπερκακοποιό. Fail.

 

4. Το εξωγήινο συμβιωτικό από δύο πράγματα σκοτώνεται. Από υψηλές (νομίζω) ηχητικές συχνότητες & από φωτιά και το έφερε ο Spider-Man από ένα μακρινό γαλαξία (θα δείτε στο "Secret Wars" τώρα που θα κυκλοφορήσει). Στην 3η ταινία πέφτει μια βραδιά, χωρίς λόγο και αιτία, σαν μετεωρίτης (μια φλεγόμενη κουράδα) απ' το διάστημα. Ακόμη και στη δημοφιλή σειρά κινουμένων σχεδίων των 90s "Spider-Man" που όλοι βλέπανε στο "Star Channel", το συμβιωτικό έρχεται ως λαθρεπιβάτης σε επιστροφή διαστημικής αποστολής από Σελήνη, όταν αυτό προσκολλάται στο σκάφος μέσα χωρίς να το πάρουν χαμπάρι. Πιλότος ήταν ο γιος του εκδότη Jonah Jameson. Ακόμη και αυτό το σενάριο είναι πολύ πιο πειστικό ως υπόθεση και το συμβιωτικό, φυσικά, αντιμετωπίζεται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

 

5. Ο Αραχνάκιας όταν αγχώνεται χάνει τις δυνάμεις του και ούτε προσκολλάται σε επιφάνειες, ούτε ιστό παράγει, τίποτα... Ότι να 'ναι λέμε... Το τελευταίο προφανώς έγινε ως αντιστάθμισμα αδυναμιών που έλειπαν, μιας και κάποιες φορές βρισκόταν πραγματικά σε κίνδυνο όταν τελείωναν τα φιαλίδια του υγρού για τον ιστό ή όταν δεν είχε χρήματα να αγοράσει καν τα υλικά για να φτιάξει (μονίμως μπατίρης) και έπρεπε να κυνηγάει ποδαράτο.

 

6. Αυτός που δολοφόνησε το θείο του τον Ben ήταν ο υπερκακοποιός Sandman (πριν γίνει Sandman). Ούτε καν...

 

7. Πάνε πολλά χρόνια και δεν τις καλοθυμάμαι, αλλά νομίζω πως δεν είχε καν την περιβόητη Αραχνοαίσθηση! Ίσως αυτό να έλειπε απ' τις δύο επόμενες ταινίες με τον Γκάρφιλντ πρωταγωνιστή όμως, δε θυμάμαι... Μπορεί να κάνω και λάθος. Σίγουρα στις νέες ταινίες του "Marvel Cinematic Universe" δεν αναφέρεται πουθενά ότι έχει κάτι τέτοιο, αλλά όταν "σκάει" εξωγήινη εισβολή στη Γη, τον βλέπουμε σε ένα λεωφορείο να zoomάρει ότι τουλάχιστον ανατρίχιασε τη στιγμή που ερχόταν σκάφος. Μια έμμεση μικρή αναφορά στην αραχνοαίσθηση, τίποτα συνταρακτικό στην ουσία.

Υπάρχουν κι άλλες μικρότερες όπως η συμπεριφορά του Spider-Man όταν καταλαμβάνεται απ' το συμβιωτικό που κινηματογραφικά είναι κυριολεκτικά για γέλια, αλλά οι "χοντρές" είναι οι παραπάνω που έχουν να κάνουν με δυνάμεις & τρόπους αντιμετώπισης, με origins και με αλλαγές στον περίγυρό του (εχθροί & φίλοι) οι οποίες παίζουν καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση του χαρακτήρα του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4142
  • Reputation:   32410
  • Achievement Points:  4320
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, Mandrake είπε:

Οι διαφορές της τριλογίας του Sam Raimi είναι τεράστιες απ' τη σειρά "The Amazing Spider-Man" και θα μπορούσε να τις καταλάβει ο καθένας που έχει ασχοληθεί ελάχιστα με τον ήρωα. Σε περίπτωση που δεν έχουν δει κάποιοι τις ταινίες, τις βάζω σε spoilers:

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

1. Ο αραχνοϊστός του ΔΕΝ είναι από χημική φόρμουλα που έχει φτιάξει ο ίδιος, ούτε φυσικά χρησιμοποιεί περικάρπια για να τον ρίξει, αλλά βγαίνει από κάποιον..πόρο του δέρματος του καρπού του; :confuse:

 

2. Το 1ο αμόρε ήταν η Gwen Stacy και όχι η Mary-Jane Watson. Στις ταινίες τα κάνανε ανάποδα.

 

3. Ο Green Goblin είναι απ' τους πιο θανάσιμους και μισητούς εχθρούς του Spider-Man. Ούτε ο 1ος, ούτε ο 2ος θα μπορούσε ποτέ να συμμαχήσει μαζί του για οποιονδήποτε λόγο, πόσο μάλλον ν' αντιμετωπίσει έναν άλλο υπερκακοποιό. Fail.

 

4. Το εξωγήινο συμβιωτικό από δύο πράγματα σκοτώνεται. Από υψηλές (νομίζω) ηχητικές συχνότητες & από φωτιά και το έφερε ο Spider-Man από ένα μακρινό γαλαξία (θα δείτε στο "Secret Wars" τώρα που θα κυκλοφορήσει). Στην 3η ταινία πέφτει μια βραδιά, χωρίς λόγο και αιτία, σαν μετεωρίτης (μια φλεγόμενη κουράδα) απ' το διάστημα. Ακόμη και στη δημοφιλή σειρά κινουμένων σχεδίων των 90s "Spider-Man" που όλοι βλέπανε στο "Star Channel", το συμβιωτικό έρχεται ως λαθρεπιβάτης σε επιστροφή διαστημικής αποστολής από Σελήνη, όταν αυτό προσκολλάται στο σκάφος μέσα χωρίς να το πάρουν χαμπάρι. Πιλότος ήταν ο γιος του εκδότη Jonah Jameson. Ακόμη και αυτό το σενάριο είναι πολύ πιο πειστικό ως υπόθεση και το συμβιωτικό, φυσικά, αντιμετωπίζεται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

 

5. Ο Αραχνάκιας όταν αγχώνεται χάνει τις δυνάμεις του και ούτε προσκολλάται σε επιφάνειες, ούτε ιστό παράγει, τίποτα... Ότι να 'ναι λέμε... Το τελευταίο προφανώς έγινε ως αντιστάθμισμα αδυναμιών που έλειπαν, μιας και κάποιες φορές βρισκόταν πραγματικά σε κίνδυνο όταν τελείωναν τα φιαλίδια του υγρού για τον ιστό ή όταν δεν είχε χρήματα να αγοράσει καν τα υλικά για να φτιάξει (μονίμως μπατίρης) και έπρεπε να κυνηγάει ποδαράτο.

 

6. Αυτός που δολοφόνησε το θείο του τον Ben ήταν ο υπερκακοποιός Sandman (πριν γίνει Sandman). Ούτε καν...

 

7. Πάνε πολλά χρόνια και δεν τις καλοθυμάμαι, αλλά νομίζω πως δεν είχε καν την περιβόητη Αραχνοαίσθηση! Ίσως αυτό να έλειπε απ' τις δύο επόμενες ταινίες με τον Γκάρφιλντ πρωταγωνιστή όμως, δε θυμάμαι... Μπορεί να κάνω και λάθος. Σίγουρα στις νέες ταινίες του "Marvel Cinematic Universe" δεν αναφέρεται πουθενά ότι έχει κάτι τέτοιο, αλλά όταν "σκάει" εξωγήινη εισβολή στη Γη, τον βλέπουμε σε ένα λεωφορείο να zoomάρει ότι τουλάχιστον ανατρίχιασε τη στιγμή που ερχόταν σκάφος. Μια έμμεση μικρή αναφορά στην αραχνοαίσθηση, τίποτα συνταρακτικό στην ουσία.

Υπάρχουν κι άλλες μικρότερες όπως η συμπεριφορά του Spider-Man όταν καταλαμβάνεται απ' το συμβιωτικό που κινηματογραφικά είναι κυριολεκτικά για γέλια, αλλά οι "χοντρές" είναι οι παραπάνω που έχουν να κάνουν με δυνάμεις & τρόπους αντιμετώπισης, με origins και με αλλαγές στον περίγυρό του (εχθροί & φίλοι) οι οποίες παίζουν καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση του χαρακτήρα του.

 

Για μένα πάντως αυτά είναι μικροδιαφορές :)
Για να μην κάνω όμως υποθετική συζήτηση, καλύτερα να διαβάσω πρώτα τον τόμο και θα επανέλθω για να γράψω το καθιερωμένο μου σχόλιο.
Αν διαβάσω κάτι πολύ διαφορετικό απ΄αυτά που ξέρω ήδη για τον Spider-Man απ΄τη σειρά Amazing, θα βγω και θα πω "λάθος μου, το ultimate σύμπαν είναι πράγματι κάτι εντελώς καινούριο".

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εδώ σε πείραξε που στον Λούκυ Λουκ το τσιγάρο αντικαταστάθηκε με ένα στάχυ ή ότι σχεδιαστικά τα γόνατά του είναι στραβά (που είναι στο ίδιο μέσον και ΔΕΝ είναι adaptations!) και θεωρείς "μικροδιαφορές" το origin ενός από τους μεγαλύτερους εχθρούς του, το οποίο μάλιστα απέχει χιλιόμετρα; Μικροδιαφορά είναι το ότι έχουν αλλάξει τις ικανότητές και σε κάποιο βαθμό την προσωπικότητά του, την προσωπική του ζωή και πως τον επηρέασε αυτό στη συνέχεια; Μα πέρα απ' τη γνωστή φράση του θείου Μπεν (στο βαθμό που τον διαμορφώνει), δεν έμεινε κάτι ίδιο! Εσύ από που τον θυμόσουν τον Spider-Man "έτσι όπως τον ξέρεις από τον Stan Lee"; Ποιος Stan Lee και ποιος Steve Ditko τα έγραψε αυτά που είδαμε στις ταινίες και που; Τότε βέβαια δεν υπήρχε Venom ούτε κατά διάνοια... Και ποιες θα ήταν δηλαδή οι "χοντρές διαφορές" κατά τη γνώμη σου; Να παρουσιάσουν τον Spider-Man ως Thor; Να τον κάνουν γυναίκα; Να του αλλάξουν το κοινωνικό status; Μα αυτά δε θα μπορούσαν ποτέ να τα κάνουν διότι θα τους είχαν λιντσάρει. Ο βασικός πυρήνας παραμένει και μόνο. Τι διαβάζω πάλι βραδιάτικα... Επειδή δεν έχει νόημα να ανοίγω πάλι spoilers και να επεκταθώ (διότι αν έχεις όντως διαβάσει κάτι στο παρελθόν είναι βέβαιο ότι το θυμάσαι λάθος), πιάσε διάβασε ιστορίες με τους συγκεκριμένους χαρακτήρες που ανέφερα απ' τα "The Amazing Spider-Man", ξαναδές τις ταινίες και μιλάμε πάλι. Πιο πιστός ήταν ο πιλότος του '78 της τηλεοπτικής σειράς που ακολούθησε, πιο πιστές ήταν επίσης οι δυο ταινίες με τον Γκάρφιλντ. Η τριλογία του Sam Raimi ως μεταφορά ήταν άστα... Το σώζει βέβαια η cultίλα που είχαν (Bruce Campbell! :respect: ) και το φοβερό παίξιμο των υπερκακοποιών (μιλάμε για ονόματα, άλλωστε!)! Και τα εφέ ήταν ωραία, δεν αντιλέγω... :)

 

EDIT: Όπα, κάπου χάθηκε η συζήτηση... Εγώ αναφέρομαι στις διαφορές με την τριλογία των κινηματογραφικών ταινιών του Sam Raimi! Στο Ultimate Universe υπάρχουν πάλι αρκετές, αλλά δεν αφορούν αυτά που αναφέρω παραπάνω... Καμία σχέση πάλι, όμως σε ότι αφορά τον Venom, τον Green Goblin κτλ. Θα δεις... Είναι καινούργιο απ' όλες τις απόψεις και στους αυτόνομους ήρωες και στις ομάδες και οι χαρακτήρες τους, όλα... Εμένα δε μου άρεσε να πω την αλήθεια παιδιά, ήθελα ν' αποφύγω το σχόλιο για ν' αποθαρρύνω υποψήφιους πελάτες της "Hachette", αλλά εννοείται πως θα τον πάρω και αυτόν τον τόμο, όχι μόνο γιατί θέλω τη σειρά ολοκληρωμένη, αλλά γιατί είναι μια ακόμη πολύ καλή έκδοση που αξίζει τα λεφτά μου, η οποία θα έχει και τα εξτραδάκια της, όπως όλες οι προηγούμενες. Προσωπικά τα "Ultimate Fantastic Four" μου αρέσανε πολύ! Ίσως ήταν η συγκεκριμένη ιστορία που εκδόθηκε στην Ελλάδα, βέβαια, αλλά ήταν κάτι που μου άρεσε πολύ! Και οι Ultimates, είτε έτσι λέγονται, είτε Εκδικητές, συνήθως δεν απογοητεύουν! Από κει και πέρα, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

6 hours ago, Mandrake said:

Εδώ σε πείραξε που στον Λούκυ Λουκ το τσιγάρο αντικαταστάθηκε με ένα στάχυ ή ότι σχεδιαστικά τα γόνατά του είναι στραβά (που είναι στο ίδιο μέσον και ΔΕΝ είναι adaptations!) και θεωρείς "μικροδιαφορές" το origin ενός από τους μεγαλύτερους εχθρούς του, το οποίο μάλιστα απέχει χιλιόμετρα; Μικροδιαφορά είναι το ότι έχουν αλλάξει τις ικανότητές και σε κάποιο βαθμό την προσωπικότητά του, την προσωπική του ζωή και πως τον επηρέασε αυτό στη συνέχεια; Μα πέρα απ' τη γνωστή φράση του θείου Μπεν (στο βαθμό που τον διαμορφώνει), δεν έμεινε κάτι ίδιο! Εσύ από που τον θυμόσουν τον Spider-Man "έτσι όπως τον ξέρεις από τον Stan Lee"; Ποιος Stan Lee και ποιος Steve Ditko τα έγραψε αυτά που είδαμε στις ταινίες και που; Τότε βέβαια δεν υπήρχε Venom ούτε κατά διάνοια... Και ποιες θα ήταν δηλαδή οι "χοντρές διαφορές" κατά τη γνώμη σου; Να παρουσιάσουν τον Spider-Man ως Thor; Να τον κάνουν γυναίκα; Να του αλλάξουν το κοινωνικό status; Μα αυτά δε θα μπορούσαν ποτέ να τα κάνουν διότι θα τους είχαν λιντσάρει. Ο βασικός πυρήνας παραμένει και μόνο. Τι διαβάζω πάλι βραδιάτικα... Επειδή δεν έχει νόημα να ανοίγω πάλι spoilers και να επεκταθώ (διότι αν έχεις όντως διαβάσει κάτι στο παρελθόν είναι βέβαιο ότι το θυμάσαι λάθος), πιάσε διάβασε ιστορίες με τους συγκεκριμένους χαρακτήρες που ανέφερα απ' τα "The Amazing Spider-Man", ξαναδές τις ταινίες και μιλάμε πάλι. Πιο πιστός ήταν ο πιλότος του '78 της τηλεοπτικής σειράς που ακολούθησε, πιο πιστές ήταν επίσης οι δυο ταινίες με τον Γκάρφιλντ. Η τριλογία του Sam Raimi ως μεταφορά ήταν άστα... Το σώζει βέβαια η cultίλα που είχαν (Bruce Campbell! :respect: ) και το φοβερό παίξιμο των υπερκακοποιών (μιλάμε για ονόματα, άλλωστε!)! Και τα εφέ ήταν ωραία, δεν αντιλέγω... :)

 

EDIT: Όπα, κάπου χάθηκε η συζήτηση... Εγώ αναφέρομαι στις διαφορές με την τριλογία των κινηματογραφικών ταινιών του Sam Raimi! Στο Ultimate Universe υπάρχουν πάλι αρκετές, αλλά δεν αφορούν αυτά που αναφέρω παραπάνω... Καμία σχέση πάλι, όμως σε ότι αφορά τον Venom, τον Green Goblin κτλ. Θα δεις... Είναι καινούργιο απ' όλες τις απόψεις και στους αυτόνομους ήρωες και στις ομάδες και οι χαρακτήρες τους, όλα... Εμένα δε μου άρεσε να πω την αλήθεια παιδιά, ήθελα ν' αποφύγω το σχόλιο για ν' αποθαρρύνω υποψήφιους πελάτες της "Hachette", αλλά εννοείται πως θα τον πάρω και αυτόν τον τόμο, όχι μόνο γιατί θέλω τη σειρά ολοκληρωμένη, αλλά γιατί είναι μια ακόμη πολύ καλή έκδοση που αξίζει τα λεφτά μου, η οποία θα έχει και τα εξτραδάκια της, όπως όλες οι προηγούμενες. Προσωπικά τα "Ultimate Fantastic Four" μου αρέσανε πολύ! Ίσως ήταν η συγκεκριμένη ιστορία που εκδόθηκε στην Ελλάδα, βέβαια, αλλά ήταν κάτι που μου άρεσε πολύ! Και οι Ultimates, είτε έτσι λέγονται, είτε Εκδικητές, συνήθως δεν απογοητεύουν! Από κει και πέρα, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

 

Διαβάζοντας και εγώ τον τόμο (που μου άρεσε πολύ) και διαβάζοντας από τη wikipedia την όλη ιστορία του "the amazing Spider-Man" έχω να πω ότι στα δικά μου μάτια οι διαφορές είναι πολλές και critical. Νομίζω ότι αν ήμουν αναγνώστης του 1970 και έβλεπα μπροστά μου το Ultimate Spiderman θα είχα ξενερώσει με τις τόσες αυθαιρεσίες.

 

Άσε που μπερδεύτηκα και έκατσα και είδα τους παλιούς μου τόμους της συλλογής για να καταλάβω σε πιο χρονικό σημείο εντάσσονται. 

 

Πάντως γενικά το σύμπαν του Spiderman έχει τόσο βάθος και τόσες μυριάδες ιστορίες με εκατοντάδες κακούς που μου έκανε εντύπωση. Γιατί ρε παιδιά τόσο πολύ πληροφορία? Τόσοι κακοί. Τόσες αλλαγές. Απίστευτο 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Ξέρει κανείς αν ο τόμος του Punisher είναι άνω των 15 στην αυθεντική έκδοση? Μου έκανε εντύπωση πως στο χαρτάκι με την τιμή έγραφε ότι ο τόμος μπορεί να περιέχει υλικό ακατάλληλο για αναγνώστες κάτω των 15, κάτι που έγραφε και το χαρτόνι παλιότερα. Απ' όσο ξέρω, κανένας από τους προηγούμενους τόμους δεν ήταν ακατάλληλος οπότε λογικά ο Punisher είναι ο πρώτος.

 

9 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

1. Ο αραχνοϊστός του ΔΕΝ είναι από χημική φόρμουλα που έχει φτιάξει ο ίδιος, ούτε φυσικά χρησιμοποιεί περικάρπια για να τον ρίξει, αλλά βγαίνει από κάποιον..πόρο του δέρματος του καρπού του; :confuse:

 

2. Το 1ο αμόρε ήταν η Gwen Stacy και όχι η Mary-Jane Watson. Στις ταινίες τα κάνανε ανάποδα.

 

3. Ο Green Goblin είναι απ' τους πιο θανάσιμους και μισητούς εχθρούς του Spider-Man. Ούτε ο 1ος, ούτε ο 2ος θα μπορούσε ποτέ να συμμαχήσει μαζί του για οποιονδήποτε λόγο, πόσο μάλλον ν' αντιμετωπίσει έναν άλλο υπερκακοποιό. Fail.

 

4. Το εξωγήινο συμβιωτικό από δύο πράγματα σκοτώνεται. Από υψηλές (νομίζω) ηχητικές συχνότητες & από φωτιά και το έφερε ο Spider-Man από ένα μακρινό γαλαξία (θα δείτε στο "Secret Wars" τώρα που θα κυκλοφορήσει). Στην 3η ταινία πέφτει μια βραδιά, χωρίς λόγο και αιτία, σαν μετεωρίτης (μια φλεγόμενη κουράδα) απ' το διάστημα. Ακόμη και στη δημοφιλή σειρά κινουμένων σχεδίων των 90s "Spider-Man" που όλοι βλέπανε στο "Star Channel", το συμβιωτικό έρχεται ως λαθρεπιβάτης σε επιστροφή διαστημικής αποστολής από Σελήνη, όταν αυτό προσκολλάται στο σκάφος μέσα χωρίς να το πάρουν χαμπάρι. Πιλότος ήταν ο γιος του εκδότη Jonah Jameson. Ακόμη και αυτό το σενάριο είναι πολύ πιο πειστικό ως υπόθεση και το συμβιωτικό, φυσικά, αντιμετωπίζεται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

 

5. Ο Αραχνάκιας όταν αγχώνεται χάνει τις δυνάμεις του και ούτε προσκολλάται σε επιφάνειες, ούτε ιστό παράγει, τίποτα... Ότι να 'ναι λέμε... Το τελευταίο προφανώς έγινε ως αντιστάθμισμα αδυναμιών που έλειπαν, μιας και κάποιες φορές βρισκόταν πραγματικά σε κίνδυνο όταν τελείωναν τα φιαλίδια του υγρού για τον ιστό ή όταν δεν είχε χρήματα να αγοράσει καν τα υλικά για να φτιάξει (μονίμως μπατίρης) και έπρεπε να κυνηγάει ποδαράτο.

 

6. Αυτός που δολοφόνησε το θείο του τον Ben ήταν ο υπερκακοποιός Sandman (πριν γίνει Sandman). Ούτε καν...

 

7. Πάνε πολλά χρόνια και δεν τις καλοθυμάμαι, αλλά νομίζω πως δεν είχε καν την περιβόητη Αραχνοαίσθηση! Ίσως αυτό να έλειπε απ' τις δύο επόμενες ταινίες με τον Γκάρφιλντ πρωταγωνιστή όμως, δε θυμάμαι... Μπορεί να κάνω και λάθος. Σίγουρα στις νέες ταινίες του "Marvel Cinematic Universe" δεν αναφέρεται πουθενά ότι έχει κάτι τέτοιο, αλλά όταν "σκάει" εξωγήινη εισβολή στη Γη, τον βλέπουμε σε ένα λεωφορείο να zoomάρει ότι τουλάχιστον ανατρίχιασε τη στιγμή που ερχόταν σκάφος. Μια έμμεση μικρή αναφορά στην αραχνοαίσθηση, τίποτα συνταρακτικό στην ουσία.

 

Η αραχνοαίσθηση υπάρχει στο MCU, θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι την χρησιμοποιεί στο Far From Home. Της έχουν δώσει όμως ένα ηλίθιο όνομα, κάτι σαν "Πιτεροψύλλιασμα" αν θυμάμαι καλά.:lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Και στην τριλογία του Raimi έχει spider-sense. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4142
  • Reputation:   32410
  • Achievement Points:  4320
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

11 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Εδώ σε πείραξε που στον Λούκυ Λουκ το τσιγάρο αντικαταστάθηκε με ένα στάχυ ή ότι σχεδιαστικά τα γόνατά του είναι στραβά (που είναι στο ίδιο μέσον και ΔΕΝ είναι adaptations!) και θεωρείς "μικροδιαφορές" το origin ενός από τους μεγαλύτερους εχθρούς του, το οποίο μάλιστα απέχει χιλιόμετρα; Μικροδιαφορά είναι το ότι έχουν αλλάξει τις ικανότητές και σε κάποιο βαθμό την προσωπικότητά του, την προσωπική του ζωή και πως τον επηρέασε αυτό στη συνέχεια; Μα πέρα απ' τη γνωστή φράση του θείου Μπεν (στο βαθμό που τον διαμορφώνει), δεν έμεινε κάτι ίδιο! Εσύ από που τον θυμόσουν τον Spider-Man "έτσι όπως τον ξέρεις από τον Stan Lee"; Ποιος Stan Lee και ποιος Steve Ditko τα έγραψε αυτά που είδαμε στις ταινίες και που; Τότε βέβαια δεν υπήρχε Venom ούτε κατά διάνοια... Και ποιες θα ήταν δηλαδή οι "χοντρές διαφορές" κατά τη γνώμη σου; Να παρουσιάσουν τον Spider-Man ως Thor; Να τον κάνουν γυναίκα; Να του αλλάξουν το κοινωνικό status; Μα αυτά δε θα μπορούσαν ποτέ να τα κάνουν διότι θα τους είχαν λιντσάρει. Ο βασικός πυρήνας παραμένει και μόνο. Τι διαβάζω πάλι βραδιάτικα... Επειδή δεν έχει νόημα να ανοίγω πάλι spoilers και να επεκταθώ (διότι αν έχεις όντως διαβάσει κάτι στο παρελθόν είναι βέβαιο ότι το θυμάσαι λάθος), πιάσε διάβασε ιστορίες με τους συγκεκριμένους χαρακτήρες που ανέφερα απ' τα "The Amazing Spider-Man", ξαναδές τις ταινίες και μιλάμε πάλι. Πιο πιστός ήταν ο πιλότος του '78 της τηλεοπτικής σειράς που ακολούθησε, πιο πιστές ήταν επίσης οι δυο ταινίες με τον Γκάρφιλντ. Η τριλογία του Sam Raimi ως μεταφορά ήταν άστα... Το σώζει βέβαια η cultίλα που είχαν (Bruce Campbell! :respect: ) και το φοβερό παίξιμο των υπερκακοποιών (μιλάμε για ονόματα, άλλωστε!)! Και τα εφέ ήταν ωραία, δεν αντιλέγω... :)

 

EDIT: Όπα, κάπου χάθηκε η συζήτηση... Εγώ αναφέρομαι στις διαφορές με την τριλογία των κινηματογραφικών ταινιών του Sam Raimi! Στο Ultimate Universe υπάρχουν πάλι αρκετές, αλλά δεν αφορούν αυτά που αναφέρω παραπάνω... Καμία σχέση πάλι, όμως σε ότι αφορά τον Venom, τον Green Goblin κτλ. Θα δεις... Είναι καινούργιο απ' όλες τις απόψεις και στους αυτόνομους ήρωες και στις ομάδες και οι χαρακτήρες τους, όλα... Εμένα δε μου άρεσε να πω την αλήθεια παιδιά, ήθελα ν' αποφύγω το σχόλιο για ν' αποθαρρύνω υποψήφιους πελάτες της "Hachette", αλλά εννοείται πως θα τον πάρω και αυτόν τον τόμο, όχι μόνο γιατί θέλω τη σειρά ολοκληρωμένη, αλλά γιατί είναι μια ακόμη πολύ καλή έκδοση που αξίζει τα λεφτά μου, η οποία θα έχει και τα εξτραδάκια της, όπως όλες οι προηγούμενες. Προσωπικά τα "Ultimate Fantastic Four" μου αρέσανε πολύ! Ίσως ήταν η συγκεκριμένη ιστορία που εκδόθηκε στην Ελλάδα, βέβαια, αλλά ήταν κάτι που μου άρεσε πολύ! Και οι Ultimates, είτε έτσι λέγονται, είτε Εκδικητές, συνήθως δεν απογοητεύουν! Από κει και πέρα, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

 

Είπα ότι μέχρι να διαβάσω τον τόμο δεν θα ξανασχολιάσω για τις διαφορές των δύο συμπάντων.
Απλά επειδή είδα αναφέρεις κάτι για Λούκυ Λουκ που είναι ανακριβές. Δεν είπα ποτέ ότι ο νέος Λούκυ Λουκ (αυτός του Ασντέ) είναι επαναπροσδιορισμένος σε σχέση με αυτόν του Μορίς.
Απλά επεσήμανα κάποιες μικροδιαφορές (κυρίως σχεδιαστικές) που λογικό είναι να υπάρχουν.
Eδώ υπήρχαν και ανάμεσα στον Μορίς του ΄50, τον Μορίς του ΄60, του ΄70, του ΄80 και πάει λέγοντας.
Ούτε είπα ότι με πείραξε που αντικαταστάθηκε το τσιγάρο (το οποίο αντικατέστησε ο Μορίς απ΄το 1983).
Ναι, θα προτιμούσα να είχε ακόμα το τσιγάρο και όχι το στάχυ, αλλά όχι ότι χαλάστηκα κιόλας γι΄αυτό το λόγο.
Σόρυ για το off-topic :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 

Είπα ότι μέχρι να διαβάσω τον τόμο δεν θα ξανασχολιάσω για τις διαφορές των δύο συμπάντων.
Απλά επειδή είδα αναφέρεις κάτι για Λούκυ Λουκ που είναι ανακριβές. Δεν είπα ποτέ ότι ο νέος Λούκυ Λουκ (αυτός του Ασντέ) είναι επαναπροσδιορισμένος σε σχέση με αυτόν του Μορίς.
Απλά επεσήμανα κάποιες μικροδιαφορές (κυρίως σχεδιαστικές) που λογικό είναι να υπάρχουν.
Eδώ υπήρχαν και ανάμεσα στον Μορίς του ΄50, τον Μορίς του ΄60, του ΄70, του ΄80 και πάει λέγοντας.
Ούτε είπα ότι με πείραξε που αντικαταστάθηκε το τσιγάρο (το οποίο αντικατέστησε ο Μορίς απ΄το 1983).
Ναι, θα προτιμούσα να είχε ακόμα το τσιγάρο και όχι το στάχυ, αλλά όχι ότι χαλάστηκα κιόλας γι΄αυτό το λόγο.
Σόρυ για το off-topic :)

 

Δυσανασχέτησες με αυτή του τη μορφή και αυτή είναι μια πραγματική λεπτομέρεια και μάλιστα στο ίδιο μέσο! Από την άλλη μου λες ότι έχεις διαβάσει τις πρωτότυπες ιστορίες και όχι μόνο δε δυσανασχέτησες με αυτές τις διαφορές που ανέφερα, αλλά τις αγκάλιασες κιόλας τις ταινίες αυτές διότι δε διέφεραν και πολύ απ' τα κόμικς! Λοιπόν αυτό είναι λάθος και το απέδειξα παραπάνω. Από τότε που ξεκίνησε το κόμικ "The Amazing Spider-Man" μέχρι σήμερα, έχουν βγει δεκάδες τηλεοπτικές & κινηματογραφικές παραγωγές, ακόμη και άκυρα rip-off απ' την Τουρκία και πουθενά δεν είχαν τόσες χοντρές ανακρίβειες (εντάξει..ας "κόψω κάτι", έβαλα και το "3 Dev Adam" μέσα. :lol2:). Ακόμη και στο "Ultimate Spider-Man" που φτιάχτηκε για να "στέκεται μόνο του" ως σύμπαν

 

Spoiler

τη φόρμουλα του ιστού την είχε εφεύρει ο πατέρας του, όπου τη βρήκε ο Peter Parker και την τελειοποίησε. Αυτά τα να αγχώνεται και μη μπορεί να σκαρφαλώσει κτλ., είναι για γέλια (μάλλον για κλάματα). Από κει και πέρα, εάν τα παραβλέψει κανείς κι αν βάλει στο μυαλό του ότι "εντάξει..απ' την Marvel Comics είναι, πολυσύμπαν έχει, ένα ακόμη εναλλακτικό είναι κι αυτό εδώ", περνάει η ώρα του καλά παρακολουθώντας τες, αυτό δε σημαίνει ότι δε θα αναφερθούν τα σεναριακά λάθη, μεταξύ άλλων κι εφόσον πρόκειται για κινηματογραφική προσαρμογή (adaptation) η σύγκριση είναι αναπόφευκτη.

Πλην της 3ης φυσικά που έφυγα παντελώς απογοητευμένος από τις αίθουσες... Δε με έχει "χαλάσει" τόσο πολύ άλλη υπερηρωική ταινία, αν εξαιρέσεις ίσως το "Thor: Ragnarok" στο οποίο περίμενα μεγαλεία (καλά το πήγε στην αρχή) και κατέληξε σε αυτό το αχαρακτήριστο πράμα...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Και στην τριλογία του Raimi έχει spider-sense. 

 

Ναι, δεν ήμουν σίγουρος. Για βοήθησέ με ωστόσο... Που δεν είχε αραχνοαίσθηση; Στις επόμενες με τον Γκάρφιλντ; Ή μόνο στον τελευταίο του "MCU"; Το "Far From Home" φίλε @Bilisόμως, είναι ταινία της "Sony" και όχι της "Marvel Studios"! Εάν αποφάσισαν να βάλουν μετά που "τα τσούγκρισαν" την αραχνοαίσθηση, είναι άλλο καπέλο. Στο "MCU" υπάρχει μόνο η σκηνή που αναφέρω (τα "Marvel Studios" έκλειναν το μάτι στο κοινό), η οποία μάλιστα δεν ήταν σε μάχη, μέσα σε αρκετές μάχες που έδωσε ο Spider-Man. Και είναι απ' τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά του. Βγήκαμε όμως off-topic κι αν θέλει κάποιος ας τα μετακινήσει αυτά κάπου. Στην 3η ταινία του Sam Raimi ας πούμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

8 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Ναι, δεν ήμουν σίγουρος. Για βοήθησέ με ωστόσο... Που δεν είχε αραχνοαίσθηση; Στις επόμενες με τον Γκάρφιλντ; Ή μόνο στον τελευταίο του "MCU"; Το "Far From Home" φίλε @Bilisόμως, είναι ταινία της "Sony" και όχι της "Marvel Studios"! Εάν αποφάσισαν να βάλουν μετά που "τα τσούγκρισαν" την αραχνοαίσθηση, είναι άλλο καπέλο. Στο "MCU" υπάρχει μόνο η σκηνή που αναφέρω (τα "Marvel Studios" έκλειναν το μάτι στο κοινό), η οποία μάλιστα δεν ήταν σε μάχη, μέσα σε αρκετές μάχες που έδωσε ο Spider-Man. Και είναι απ' τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά του. Βγήκαμε όμως off-topic κι αν θέλει κάποιος ας τα μετακινήσει αυτά κάπου. Στην 3η ταινία του Sam Raimi ας πούμε...

Το Far From Home είναι συμπαραγωγή της Marvel και της Sony και σίγουρα είναι μέρος του MCU. Και μάλιστα, ο Spider-Man χρησιμοποιεί την αραχνοαίσθηση στην τελική μάχη, άρα δεν υπάρχει κινηματογραφική εκδοχή του Spider-Man χωρίς αραχνοαίσθηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Το Far From Home είναι συμπαραγωγή της Marvel και της Sony και σίγουρα είναι μέρος του MCU. Και μάλιστα, ο Spider-Man χρησιμοποιεί την αραχνοαίσθηση στην τελική μάχη, άρα δεν υπάρχει κινηματογραφική εκδοχή του Spider-Man χωρίς αραχνοαίσθηση.

Έχεις δίκιο, συμπαραγωγή είναι. Ο ντόρος ότι δεν του είχαν δώσει είχε γίνει λοιπόν στο "Captain America: Civil War", στο "Avengers: Infinity War", στο "Avengers: Endgame" & στο "Spider-Man: Homecoming". Μετά φαίνεται πως άλλαξαν γνώμη, διότι μέχρι τότε δεν έδειξε πουθενά να έχει και δεν τον βοήθησε ποτέ σε καμία μάχη. Υπάρχει λοιπόν κινηματογραφική εκδοχή του χωρίς αραχνοαίσθηση ή όχι; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4142
  • Reputation:   32410
  • Achievement Points:  4320
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Δυσανασχέτησες με αυτή του τη μορφή και αυτή είναι μια πραγματική λεπτομέρεια και μάλιστα στο ίδιο μέσο! Από την άλλη μου λες ότι έχεις διαβάσει τις πρωτότυπες ιστορίες και όχι μόνο δε δυσανασχέτησες με αυτές τις διαφορές που ανέφερα, αλλά τις αγκάλιασες κιόλας τις ταινίες αυτές διότι δε διέφεραν και πολύ απ' τα κόμικς! Λοιπόν αυτό είναι λάθος και το απέδειξα παραπάνω. Από τότε που ξεκίνησε το κόμικ "The Amazing Spider-Man" μέχρι σήμερα, έχουν βγει δεκάδες τηλεοπτικές & κινηματογραφικές παραγωγές, ακόμη και άκυρα rip-off απ' την Τουρκία και πουθενά δεν είχαν τόσες χοντρές ανακρίβειες (εντάξει..ας "κόψω κάτι", έβαλα και το "3 Dev Adam" μέσα. :lol2:). Ακόμη και στο "Ultimate Spider-Man" που φτιάχτηκε για να "στέκεται μόνο του" ως σύμπαν

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

τη φόρμουλα του ιστού την είχε εφεύρει ο πατέρας του, όπου τη βρήκε ο Peter Parker και την τελειοποίησε. Αυτά τα να αγχώνεται και μη μπορεί να σκαρφαλώσει κτλ., είναι για γέλια (μάλλον για κλάματα). Από κει και πέρα, εάν τα παραβλέψει κανείς κι αν βάλει στο μυαλό του ότι "εντάξει..απ' την Marvel Comics είναι, πολυσύμπαν έχει, ένα ακόμη εναλλακτικό είναι κι αυτό εδώ", περνάει η ώρα του καλά παρακολουθώντας τες, αυτό δε σημαίνει ότι δε θα αναφερθούν τα σεναριακά λάθη, μεταξύ άλλων κι εφόσον πρόκειται για κινηματογραφική προσαρμογή (adaptation) η σύγκριση είναι αναπόφευκτη.

Πλην της 3ης φυσικά που έφυγα παντελώς απογοητευμένος από τις αίθουσες... Δε με έχει "χαλάσει" τόσο πολύ άλλη υπερηρωική ταινία, αν εξαιρέσεις ίσως το "Thor: Ragnarok" στο οποίο περίμενα μεγαλεία (καλά το πήγε στην αρχή) και κατέληξε σε αυτό το αχαρακτήριστο πράμα...


Για τον Spider-Man δεν θα σχολιάσω μέχρι να το διαβάσω.
Για τον Λούκυ Λουκ παρεξήγησες.

Καταρχάς (άσχετα αν άλλαξε όνομα η σειρά απ΄όταν ανέλαβε ο Ασντέ) δεν είπα ποτέ ότι άλλαξε το σύμπαν του Λούκυ Λουκ.
Ούτε εγώ το είπα ούτε η εταιρεία το είπε (σε αντίθεση με τον Spider-Man).
Κατά 2ον δεν χαλάστηκα που έκοψε το τσιγάρο.
Χαλάστηκα που οι Άγγλοι της cinebook αντικατέστησαν στο εξώφυλλο του άλμπουμ "Νταίηζυ Τάουν" το τσιγάρο με το στάχυ.
Άλλο το ένα άλλο το άλλο.
Το ότι ο ΛΛ παρουσιάζεται χωρίς τσιγάρο απ΄το ΄83 κι έπειτα δεν με πειράζει, αλλά να παίρνεις ένα παλιό άλμπουμ και να κάνεις εικαστική παρέμβαση λόγω λογοκρισίας με βρίσκει αντίθετο.
Αλλοιώνεις τη δουλειά του δημιουργού έτσι.

Φεύγουμε πάντως πολύ off-topic. Καλύτερα να σταματήσουμε ή να μεταφέρουμε αλλού τη συζήτηση :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 10/10/2020 στο 5:49 ΜΜ, PowerRangers8 είπε:

Τώρα που ξέρουμε για το 30ο τόμο (προσεύχομαι να το πιάσω στα χεριά μου),παρατήρησα πως αρκετοί χαρακτήρες έκαναν τη εμφάνιση τους μέσα στη ελληνική 30αδα ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ. Δεν είναι λίγο άδικο να τους παραμελούμε για να στρέφουμε περισσότερο τη προσοχή μας στους Avengers,Captain America και Spider-Man.Ναι ξέρω πως είναι οι πιο δημοφιλές ήρωες αλλά θα ήταν ωραίο να απασχολήσουμε με άλλους χαρακτήρες με ενδιαφέρονται κοινά.

Χαρακτήρες που εμφανίστηκαν μια φορά είναι: Iron Man, Deadpool,Wolverine,Thor,Guardians of the Calaxy,Fantastic Four (πέρα από το 2ο μέρος που αργεί πολύ),She-Hulk,Doctor Stranger,The Punisher (εντάξει διτυμος τεύχος αλλά ίδια υπόθεση) και Captain Britain.

Μπορείτε να με διορθώσετε αν υπάρχουν κάποιοι συγκεκριμένοι χαρακτήρες εμφανίζονται παραπάνω από τη μια (ή δυο) φορά στη εξωτερική σειρά.

 

On 10/10/2020 στο 6:21 ΜΜ, O Φρατζάτος είπε:

Το αστείο είναι πως ο Spider-Man και ο Wolverine είναι οι πιο δημοφιλείς χαρακτήρες της Marvel γενικά ανεξαρτήτως ταινιών,εποχής και οτιδήποτε άλλο.Ο Spidey έχει τέσσερα σόλο τεύχη ωραία,ο Wolverine όμως έχει ένα (ναι είναι και τα τρία x-men αλλά έτσι και ο Spidey έχει πολλές παρουσίες σε δίαφορα τεύχη).Γνωρίζοντας αυτό θα περίμενε κανείς άλλη μία σόλο ιστορία Wolverine.

 

On 10/10/2020 στο 7:47 ΜΜ, budd είπε:

Συμφωνώ για τον Wolverine άλλα μου κάνει εντύπωση ότι και για τον Iron Man έχουμε μόνο μια ιστορία.

 

Για ιστορίες του Άιρον Μαν και εγώ πιστεύω ότι θα δούμε κάποια στιγμή στην συλλογή την ιστορία Άιρον Μαν: Demon in a Bottle. Παρόλα αυτά αν και νομίζω πως αυτή η ιστορία είναι η επικρατέστερη, θα προτιμούσα να έβλεπα τον κλασσικό τόμο The Invincible Άιρον Μαν: The Tragedy and the Triumph (με λατινική αρίθμηση). Αν και την τελευταία δεκαετία ο ήρωας έχει γίνει πολύ δημοφιλής εξαιτίας του MCU, στην συλλογή υπάρχουν μόνο άλλες δύο ιστορίες του, το κλασσικό The Invincible Άιρον Μαν: The Beginning of the End (με λατινική αρίθμηση) και το Άιρον Μαν: The Five Nightmares, ο οποίος είναι country exclusive (αν και έχει εκδοθεί παλαιότερα από την Ανούμπις). Επίσης οι δύο τελευταίοι τόμοι στο εξωτερικό είναι εκτός αρχικής 60άδας.

 

Από την άλλη, η συλλογή περιέχει αρκετές ιστορίες με τον Θορ, τον Ντέντπουλ και τον Δόκτωρ Στρέιντζ, με τους τόμους των δύο τελευταίων να εμφανίζονται ως επί το πλείστον μετά την δεύτερη 60άδα.

 

Όσον αφορά τον Κάπτεν Μπρίτεν, ο μοναδικός τόμος που υπάρχει στην συλλογή εκτός του Μουρ, είναι το Κάπτεν Μπρίτεν και ΜΙ13: Vampire State, για τον οποίο δεν γνωρίζω πολλά πράγματα.

 

Και φυσικά το καλύτερο για το τέλος... τόμοι του Γούλβεριν. Θέλω να ελπίζω ότι θα δούμε τουλάχιστον ακόμα έναν τόμο του Γούλβεριν (του κανονικού, όχι του κλώνου-παιδιού του) στην συλλογή, αν και τα πράγματα εδώ είναι αμφίρροπα. Αν και υπάρχουν μερικοί τόμοι του ήρωα στην συλλογή, η εκδοτική μας τριπλάρει επιτόπια και μας λέει ότι ιστορίες όπως το Ολντ Μαν Λόγκαν και το Ορίτζινς "δεν συμπεριλαμβάνονται στην συλλογή από όσο γνωρίζουνε", παρότι για το πρώτο φημολογείται έντονα ότι η Ανούμπις έχει τα δικαιώματα, καθώς και το δεύτερο έχει εκδοθεί από την Ανούμπις στο παρελθόν (συν του ότι οι τόμοι είναι στην αρχική 60άδα). Από την άλλη με το Όπλο Χ (και αυτό στην αρχική 60άδα) υπάρχει το όλο θέμα με τα δικαιώματα της Οξύ, αν και νομίζω πως ο τόμος είχε εκδοθεί περίπου κοντά χρονολογικά με αυτόν του Κρέιβεν.

 

Υ.Γ.: Για να κάνουμε πάρτυ με τον @nikolas12... τόμοι Χ-ΜΕΝ. Στην συλλογή δεν υπάρχουν πολλοί τόμοι πέρα το run του Γουίντον (Astonishing) και του Μόρισον (New), καθώς δεν ξέρω κατά πόσο αυτοί ολοκληρώνονται επαρκώς με μόνο δύο τόμους από τον κάθε συγγραφέα. Επομένως, πέρα από την συνέχεια των τόμων αυτών (ιδιαίτερα του Astonishing), θα ήθελα πολύ να δω ιστορίες από τον τίτλο Uncanny. Αν και ξέρω πως δεν υπάρχουν στην συλλογή, είναι κρίμα που δεν περιλαμβάνονται arcs από την Uncanny σειρά (αλλά και από τις άλλες που ανέφερα). Ιδιαίτερα για τους Uncanny Χ-ΜΕΝ, θεωρώ πως το γεγονός ότι δεν εμφανίζονται πολλές από τις ιστορίες τους στην συλλογή (χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος), είναι επειδή ίσως τα arcs τους να έπιαναν πολλά τεύχη, με αποτέλεσμα να χρειαζόντουσαν πολλοί τόμοι χωρισμένοι σε parts. Αλλά φανταστείτε λίγο τις ιστορίες... Dark Phoenix, Days of Future Past, Mutant Massacre, Fatal Attractions, Age of Apocalypse (το οποίο παίζει να έβγαινε και σε 35 parts), Phalanx Covenant, Operation Zero Tolerance, Messiah Complex και όλα αυτά σε σκληρόδετη έκδοση και με τις επιπλέον πληροφορίες στο τέλος... Το υπέρτατο όνειρο!

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

11 λεπτά πριν, kaneda είπε:

 

 

 

Για ιστορίες του Άιρον Μαν και εγώ πιστεύω ότι θα δούμε κάποια στιγμή στην συλλογή την ιστορία Άιρον Μαν: Demon in a Bottle. Παρόλα αυτά αν και νομίζω πως αυτή η ιστορία είναι η επικρατέστερη, θα προτιμούσα να έβλεπα τον κλασσικό τόμο The Invincible Άιρον Μαν: The Tragedy and the Triumph (με λατινική αρίθμηση). Αν και την τελευταία δεκαετία ο ήρωας έχει γίνει πολύ δημοφιλής εξαιτίας του MCU, στην συλλογή υπάρχουν μόνο άλλες δύο ιστορίες του, το κλασσικό The Invincible Άιρον Μαν: The Beginning of the End (με λατινική αρίθμηση) και το Άιρον Μαν: The Five Nightmares, ο οποίος είναι country exclusive (αν και έχει εκδοθεί παλαιότερα από την Ανούμπις). Επίσης οι δύο τελευταίοι τόμοι στο εξωτερικό είναι εκτός αρχικής 60άδας.

 

Από την άλλη, η συλλογή περιέχει αρκετές ιστορίες με τον Θορ, τον Ντέντπουλ και τον Δόκτωρ Στρέιντζ, με τους τόμους των δύο τελευταίων να εμφανίζονται ως επί το πλείστον μετά την δεύτερη 60άδα.

 

Όσον αφορά τον Κάπτεν Μπρίτεν, ο μοναδικός τόμος που υπάρχει στην συλλογή εκτός του Μουρ, είναι το Κάπτεν Μπρίτεν και MI13: Vampire State, για τον οποίο δεν γνωρίζω πολλά πράγματα.

 

Και φυσικά το καλύτερο για το τέλος... τόμοι του Γούλβεριν. Θέλω να ελπίζω ότι θα δούμε τουλάχιστον ακόμα έναν τόμο του Γούλβεριν (του κανονικού, όχι του κλώνου-παιδιού του) στην συλλογή, αν και τα πράγματα εδώ είναι αμφίρροπα. Αν και υπάρχουν μερικοί τόμοι του ήρωα στην συλλογή, η εκδοτική μας τριπλάρει επιτόπια και μας λέει ότι ιστορίες όπως το Ολντ Μαν Λόγκαν και το Ορίτζινς "δεν συμπεριλαμβάνονται στην συλλογή από όσο γνωρίζουνε", παρότι για το πρώτο φημολογείται έντονα ότι η Ανούμπις έχει τα δικαιώματα, καθώς και για το δεύτερο έχει εκδοθεί από την Ανούμπις στο παρελθόν (συν του ότι οι τόμοι είναι στην αρχική 60άδα). Από την άλλη με το Όπλο Χ (και αυτό στην αρχική 60άδα) υπάρχει το όλο θέμα με τα δικαιώματα της Οξύ, αν και νομίζω πως ο τόμος είχε εκδοθεί περίπου κοντά χρονολογικά με αυτόν του Κρέιβεν.

 

Υ.Γ.: Για να κάνουμε πάρτυ με τον @nikolas12... τόμοι Χ-ΜΕΝ. Στην συλλογή δεν υπάρχουν πολλοί τόμοι πέρα το run του Γουίντον (Astonishing) και του Μόρινσον (New), καθώς δεν ξέρω κατά πόσο αυτοί ολοκληρώνονται επαρκώς με μόνο δύο τόμους από τον κάθε συγγραφέα. Επομένως, πέρα από την συνέχεια των τόμων αυτώ (ιδιαίτερα του Astonishing), θα ήθελα πολύ να δω ιστορίες από τον Uncanny τίτλο. Αν και ξέρω πως δεν υπάρχουν στην συλλογή, είναι κρίμα που δεν περιλαμβάνονται arcs από την Uncanny σειρά (αλλά και από τις άλλες που ανέφερα). Ιδιαίτερα για τους Uncanny Χ-ΜΕΝ, θεωρώ πως το γεγονός ότι δεν εμφανίζονται ιστορίες τους στην συλλογή (χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος), είναι επειδή ίσως τα arcs τους να έπιαναν πολλά τεύχη, με αποτέλεσμα να χρειαζόντουσαν πολλοί τόμοι χωρισμένοι σε parts. Αλλά φανταστείτε λίγο τις ιστορίες... Dark Phoenix, Days of Future Past, Mutant Massacre, Fatal Attractions, Age of Apocalypse (το οποίο παίζει να έβγαινε και σε 35 parts), Phalanx Covenant, Operation Zero Tolerance, Messiah Complex και όλα αυτά σε σκληρόδετη έκδοση και με τις επιπλέον πληροφορίες στο τέλος. Το υπέρτατο όνειρο!

Το Demon in a Bottle έχει ήδη επιβεβαιωθεί πως συμπεριλαμβάνεται στην ελληνική συλλογή. 

 

Από εκεί και πέρα, στην συλλογή του εξωτερικού υπάρχει ο τόμος Uncanny X-Men: Second Genesis από Κλερμοντ, όπως και country exclusive το Days of Future Past. (πέραν του Dark Phoenix που όπως φαίνεται εδώ το αποφύγαμε λόγω Οξύ). 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Υπολόγισα πως το Messiah Complex σίγουρα θα έμπαινε στη συλλογή σε δύο μέρη.Το ερώτημα είναι τι/ποια εξώφυλλα θα έβαζαν.Καινούργια φτιαγμένα για αυτό ή απο τα υπάρχοντα (τευχών ή και trade paperback); 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 12/10/2020 στο 12:00 ΠΜ, O Φρατζάτος είπε:

Υπολόγισα πως το Messiah Complex σίγουρα θα έμπαινε στη συλλογή σε δύο μέρη.Το ερώτημα είναι τι/ποια εξώφυλλα θα έβαζαν.Καινούργια φτιαγμένα για αυτό ή απο τα υπάρχοντα (τευχών ή και trade paperback); 

 

Αν έμπαινε η ιστορία Messiah Complex στην συλλογή σε δύο μέρη, τα υπάρχοντα εξώφυλλα που θα μπορούσαν να έβαζαν είναι:

 

Για το πρώτο μέρος το κλασσικό

 

1117589.jpg

 

ή το εναλλακτικό

 

944297.jpg

 

Για το δεύτερο μέρος ένα που μου άρεσε αρκετά

 

51AG5g53JUL._AC_SL1500_.jpg

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

7 ώρες πριν, kaneda είπε:

 

Αν έμπαινε η ιστορία Messiah Complex στην συλλογή σε δύο μέρη, τα υπάρχοντα εξώφυλλα που θα μπορούσαν να έβαζαν είναι:

 

για το πρώτο μέρος το κλασσικό

 

1117589.jpg

 

ή το εναλλακτικό

 

944297.jpg

 

για το δεύτερο μέρος ένα που μου άρεσε αρκετά

 

51AG5g53JUL._AC_SL1500_.jpg

 

Αν και μου αρέσει η ιδέα αυτή,για το δεύτερο μέρος θα έβαζα το εξώφυλλο του chapter 7 ή 8 και έπειτα αν όχι κάποιο εναλλακτικό ή καινούργιο.Η ιστορία είναι 13 chapters/κεφάλαια/τεύχη σύνολο σωστά;

Πες το πρώτο μέρος είναι σύνολο 6 ή 7 τευχάκια και το δεύτερο είναι αναλόγως πόσο είναι το πρώτο,6 ή 7 τα υπόλοιπα τευχάκια. Το βρίσκω λίγο παραπλανητικό να βάλεις εξώφυλλο ενός τευχακιού που δεν είναι μέσα στο τόμο/τεύχος.Εδώ ακούστηκε παράπονο για τη "γκαλερί"  των εξωφύλλων των τευχών του τόμου του Punisher.Ήταν μαζί σε μια σελίδα σε μικρές διαστάσεις αντί για ολόκληρες σελίδες.Δεν είναι όμοιο με αυτό το πράγμα αλλά πάω στοίχημα πως θα ακουστούν παράπονα. :lol:  

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 12/10/2020 στο 2:39 ΜΜ, O Φρατζάτος είπε:

Αν και μου αρέσει η ιδέα αυτή,για το δεύτερο μέρος θα έβαζα το εξώφυλλο του chapter 7 ή 8 και έπειτα αν όχι κάποιο εναλλακτικό ή καινούργιο.Η ιστορία είναι 13 chapters/κεφάλαια/τεύχη σύνολο σωστά;

Πες το πρώτο μέρος είναι σύνολο 6 ή 7 τευχάκια και το δεύτερο είναι αναλόγως πόσο είναι το πρώτο,6 ή 7 τα υπόλοιπα τευχάκια. Το βρίσκω λίγο παραπλανητικό να βάλεις εξώφυλλο ενός τευχακιού που δεν είναι μέσα στο τόμο/τεύχος.Εδώ ακούστηκε παράπονο για τη "γκαλερί"  των εξωφύλλων των τευχών του τόμου του Punisher.Ήταν μαζί σε μια σελίδα σε μικρές διαστάσεις αντί για ολόκληρες σελίδες.Δεν είναι όμοιο με αυτό το πράγμα αλλά πάω στοίχημα πως θα ακουστούν παράπονα. :lol:  

 

Ναι, όντως έχεις δίκιο. Όλο το arc περιλαμβάνει περίπου 15 τεύχη και το εξώφυλλο που παρέθεσα για το δεύτερο μέρος, περιλαμβάνει το εξώφυλλο ενός τεύχους που ανήκει στο πρώτο μέρος (αν θεωρήσουμε δηλαδή ότι θα έβγαιναν δύο τόμοι με τον πρώτο να περιλαμβάνει τα τεύχη 1 έως 8 και τον δεύτερο τα τεύχη 9 έως 15).

 

Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες, καθώς όταν έψαχνα τα εξώφυλλα και είδα αυτό του Κέιμπλ, μου άρεσε πολύ και δεν παρατήρησα ότι αυτό θα άνηκε στο πρώτο μέρος. Γενικά πάντως θα ήθελα στο πρώτο μέρος να είναι ένα εξώφυλλο με πιο πολλούς χαρακτήρες (δείχνοντάς μας τους ήρωες που λαμβάνουν μέρος στην ιστορία) και στο δεύτερο μέρος ένα εξώφυλλο πιο απλό, το οποίο σου δίνει και πληροφορίες σχετικά με την πλοκή (τον Κέιμπλ να είναι μαζί με το μωρό που ψάχνουν όλοι).

 

Επί την ευκαιρία να πω πως και εμένα δεν μου άρεσε που ο τόμος του Πάνισερ δεν είχε τα εξώφυλλα πριν από το κάθε τεύχος, αλλά τα είχε σαν μικρογραφίες στο τέλος του τόμου. Αν ήταν ο τόμος μεγάλος σε μέγεθος τύπου Κάπτεν Μπρίτεν ή Δόκτωρ Στρέιντζ, να καταλάβω ότι και καλά θα έπιανε πολύ "όγκο" ο τόμος και μπορεί να ξέφευγε από τα στάνταρ που ακολουθεί η εκδοτική. Παρόλα αυτά όμως ο τόμος είναι σχετικά μικρός σε μέγεθος και καλό θα ήταν να βλέπαμε τα εξώφυλλα κανονικά πριν από το κάθε τεύχος, ούτως ώστε να γνωρίζει ο αναγνώστης πότε η ιστορία αλλάζει τεύχος (πράγμα που όμως είναι ευδιάκριτο σε αυτόν το τόμο), αλλά και να μπορεί να απολαμβάνει καλύτερα τα εξώφυλλα στο κανονικό τους μέγεθος.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

https://myboxes.gr/?product=tbgn2box

 

H Anubis μέσω του myboxes ξεστοκάρει το E is for Extinction και Imperial, αφού μαζί με το Avengers Κόκκινος Πόλεμος (ιστοριάρα από Geoff Johns, διαβάστε το γιατί αξίζει) και με την τιμή στα 24,90 ουσιαστικά δίνει κάθε τόμο στα 8,30. Το πρώτο έχει κυκλοφορήσει από τη συλλογή, το δεύτερο αναμένεται το 2021 και θα καθυστερήσει αρκετά. Σίγουρα η ποιότητα έκδοσης της συλλογής είναι πολύ ανώτερη, απλά δε μπορώ να καταλάβω τη λογική.

 

Επίσης μια λεπτομέρεια που δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος που πρόσεξε και σε αυτήν βρίσκω φουλ λογική. Περνώντας τα στοιχεία κάθε τόμου στη βάση, είδα ότι κάποιοι τόμοι που είναι επανεκδόσεις παλιότερων τίτλων της Anubis δεν έχουν μεταφραστεί εκ νέου. Στον τόμο του Thor ας πούμε αναγράφεται ως μεταφραστής ο Σάββας Αργυρού, ο οποίος όμως πλέον δουλεύει για το Οξύ και παλιότερα ήταν συνεργάτης της Anubis. Το πρόσεξα γιατί στις επανεκδόσεις είδα άλλα ονόματα από τα συνήθη του Κανελλόπουλου και του Τσιάρα. (ναι προφανώς το Kraven έγινε εκ νέου μετάφραση)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Σε κορόιδα απευθύνεται η Anubis φαίνεται... Ποιος θα αγοράσει πακετάκι με τα X-Men ενώ κυκλοφορούν ήδη από την συλλογή;

 

Για την μετάφραση νομίζω το είχα αναφέρει σε παλαιότερη δημοσίευση εδώ που αναλύαμε τους μεταφρασές κάθε τόμου. Είναι Τσιάρας, Μανούσος, Κανελλόπουλος + Τσέλιος σε 1 τόμο μόνο (New Avengers), τα άλλα έχουν την παλιά μετάφραση της Anubis.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Tετάρτη σήμερα... Δε νομιζω να μάθουμε από σήμερα το επόμενο τεύχος, αλλά για να δούμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34863
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  24
  • Reputation:   282
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το επομενο ειναι ΘΟΡ και κυκλοφορει απο ΟΞΥ με διαφορετικο τιτλο και μονο 18,89€  https://brainfood.gr/proion/thor-o-panisxyros/

 

1691804826_Scan_20201022(2).thumb.jpg.2e5ead7ba2f5fa1e478a1653968eb80c.jpgScan_20201022.thumb.jpg.1f241613233ca88d634ba972f25e86ef.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.