Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

4 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Δεν ανέφερα καθόλου ότι αν σε κάποιον δεν άρεσε κάποιος τόμος να τον πείσω ντε και καλά να του αρέσει...Απλώς ανέφερα ότι κάποιοι βρίσκουν μερικούς τόμους δυσνόητους.Που αν σου άρεσε ή δεν άρεσε και το αν κατάλαβες τι διάβασες ή δεν κατάλαβες είναι διαφορετικές έννοιες.Γιατί πρώτα πρέπει να καταλάβεις αυτό που διάβασες κι ύστερα με βάση τον χαρακτήρα σου,να κρίνεις αν σου άρεσε αυτό που διάβασες ή δε σου άρεσε.Ένα παράδειγμα:Η καρδιά είναι όργανο.Το μπουζούκι είναι όργανο.Οπότε η καρδιά είναι μπουζούκι.Ή άλλο ένα παράδειγμα:έχουμε μπροστά μας ένα άρθρο που αναφέρεται στην ελληνική γλώσσα.Ο ένας κατάλαβε ότι αναφέρεται στην ελληνική γλώσσα κι ο άλλος κατάλαβε ότι αναφέρεται στα μαθηματικά.Μετά τους ρωτάνε σας άρεσε το θέμα;Κι οι δύο απαντάνε ότι τους άρεσε το θέμα(σύμφωνα με αυτά που κατάλαβε ο καθένας τους)....

 

Αναφέρεσαι στην καθημερινή και τα Άπαντα του Σκάρπα.Στα Άπαντα του Σκάρπα δεν έχει περιεχόμενα όπως δεν έχουν ούτε οι τόμοι της Marvel.Οι τόμοι της Marvel δεν έχουν αριθμημένες σελίδες ενώ τα Άπαντα έχουν.Ακόμη αναφέρεις ότι οι περισσότεροι τόμοι ήρθαν σε ΟΛΟΥΣ με προβλήματα.Όπως το έθεσες απορρίπτεις ότι υπάρχουν κάποιοι που πήραν τους τόμους χωρίς κανένα πρόβλημα και μέσα σε αυτούς είμαι κι εγώ.Επομένως καταλήγω ότι είμαι ένα φάντασμα....Γενικώς όταν κάποιος θέλει να συγκρίνει δύο αντικείμενα πρέπει να έχουν περίπου τα ίδια χαρακτηριστικά.Δηλαδή δεν γίνεται να συγκριθεί το χαρτί ενός κόμικ που κάνει 4€ με το χαρτί ενός κόμικ που κάνει 10€.

 

Κι εγώ φιλικά τα λέω.Στα πλαίσια της συζήτησης.Απλά σε κάποια διαφωνούσα κι ήθελα να αιτιολογήσω το γιατί.

Σύμφωνοι αλλά όταν μιλάμε για μια συλλογή που απευθύνεται σε όλους, λογικό κι επόμενο να βρεθεί κάποιος να σου πει "εγώ φίλε σαν νέος αναγνώστης υπερηρωικού, με αυτό τον τόμο δεν έβγαλα άκρη, με κούρασε κι εν τέλει δεν το διασκέδασα". Δεν είναι ότι αν είχε διαβάσει όλη την παγκόσμια λογοτεχνία θα του φαινόταν παιχνιδάκι. Απλά δεν έχει εντρυφήσει στην Marvel και χάθηκε, εγώ αυτό καταλαβαίνω τουλάχιστον όταν αναφέρονται σε έναν τόμο ως "δυσνόητο". 

 

Οι τόμοι Marvel μια χαρά αναφέρουν από πίσω από ποια τεύχη προήλθε το υλικό. Που είναι και το ελάχιστο, μιας και δεν έχουν ξεχωριστές ιστορίες συνήθως όπως ο τόμος Σκάρπα, αλλά μια ενιαία που αποτελείται από τεύχη. Πήρες χωρίς πρόβλημα ακόμα και τον τόμο της "Μάχης των Κολοσσών" που απ'όσο το συζητήσαμε, σε όλους είχε "ζάρες" στο πίσω μέρος; Όπως και να 'χει, φαίνεται ότι οι ελαττωματικοί τόμοι Σκάρπα είναι πολύ πιο συνηθισμένοι από την συλλογή Marvel. Αρκεί να δεις στο θέμα για τα Άπαντα και θα το διαπιστώσεις πιστεύω. Έχεις δίκιο ότι το κόστος δε συγκρίνεται, απλά ήθελα να σου πω ότι ο Σκάρπα είναι μια πραγματικά πρόχειρη έκδοση με πολλαπλά προβλήματα, οπότε σε σχέση με την Ηachette υπάρχουν πολύ χειρότερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Να σου πω @Tsaklas

Μιας και γνωρίζω τον ενθουσιασμό σου για ιστορία Guardians of the Galaxy και τη τελική σου άποψη για το Κοσμικοί Εκδικητές ήθελα να σου πω πως στην Αγγλική original συλλογή (έκδοση 2012)  έχει βγει μια ιστορία GotG και σε λίγο καιρό θα βγεί και η συνέχειά της:

20200917_183429.thumb.jpg.6928f719c68ef4114cde6a8fa320313d.jpg

20200917_183503.thumb.jpg.5cb28cdfdc8481c8d4bd1cc0d06a930c.jpg

 

(Που από το τίτλο της συνέχειας,καταλαβαίνεις πως θα έχει Ghost Rider ή όπως ταιριάζει στο θέμα,Cosmic Ghost Rider)

 

Έψαξα και είδα πως συνεχίζει,υπάρχει ένα event ονόματι Infinity Countdown που οι Φύλακες παίζουν μεγάλο ρόλο.Μάλλον κάποια στιγμή  θα βγάλουν άλλο ένα τεύχος/ιστορία με τους Φύλακες με όνομα Infinity Quest που ακολουθεί αυτές τις δύο πιο πάνω και είναι πριν το event.Το οποίο πιστεύω θα ακολουθήσει στη συλλογή.

Πως σου φαίνεται; θα το γούσταρες να το διαβάσεις ή επειδή  είναι πρόσφατη marvel θα ήσουν σε επιφυλακή (και πολύ σωστά);  

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Μάλλον το δεύτερο, η πρόσφατη Marvel απ ότι έχω καταλάβει είναι μια σκιά των ταινιών και απλά βγάζει κόμικ των ηρωων του MCU να υπάρχουν για να συνοδεύουν το hype των ταινιών. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 16/9/2020 στο 8:05 ΜΜ, Tsaklas είπε:

Σύμφωνοι αλλά όταν μιλάμε για μια συλλογή που απευθύνεται σε όλους, λογικό κι επόμενο να βρεθεί κάποιος να σου πει "εγώ φίλε σαν νέος αναγνώστης υπερηρωικού, με αυτό τον τόμο δεν έβγαλα άκρη, με κούρασε κι εν τέλει δεν το διασκέδασα". Δεν είναι ότι αν είχε διαβάσει όλη την παγκόσμια λογοτεχνία θα του φαινόταν παιχνιδάκι. Απλά δεν έχει εντρυφήσει στην Marvel και χάθηκε, εγώ αυτό καταλαβαίνω τουλάχιστον όταν αναφέρονται σε έναν τόμο ως "δυσνόητο". 

 

Ή έχει διαβάσει αρκετά καλό κομμάτι της παγκόσμιας λογοτεχνίας και έχει καταλάβει ότι η πολυπλοκότητα δεν πάει πάντα μαζί με την ποιότητα. Ειδικά στα κόμικς που ένας πραγματικά μεγάλος δημιουργός θα δώσει χώρο και αέρα και στο σχέδιο να μιλήσει, η απλότητα συχνά κρύβει το μεγαλείο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33873
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

45 min ago , Kurdy Malloy said:

 

Ή έχει διαβάσει αρκετά καλό κομμάτι της παγκόσμιας λογοτεχνίας και έχει καταλάβει ότι η πολυπλοκότητα δεν πάει πάντα μαζί με την ποιότητα. Ειδικά στα κόμικς που ένας πραγματικά μεγάλος δημιουργός θα δώσει χώρο και αέρα και στο σχέδιο να μιλήσει, η απλότητα συχνά κρύβει το μεγαλείο.

 

Πολύ σωστά. Υπάρχει το Watchmen που μια μεγάλη πολύπλοκη υπόθεση δίνει ένα αριστούργημα και υπάρχει και ο quino που με απλές γραμμές παρουσιάζει ένα κόμικ φιλοσοφία. Υπάρχουν βιβλία πολύπλοκα και δυσνόητα χωρίς λόγο που τελικά δεν σου προσφέρουν τίποτα και υπάρχει και το όνομα του Ρόδου που είναι δυσνόητο και πολύπλοκο αλλά αριστούργημα. Το ίδιο και από την άλλη όχθη του ποταμού. 

Επίσης θα συμφωνήσω ότι ο όρος graphic novel εφευρέθηκε κυριως για να αναβαθμιστούν τα κόμικ στη συνείδηση του μέσου ανθρώπου που τα θεωρεί όλα "μικυμαου" (καημένο μου ποντίκι τι διασυρμός). Άλλο το πώς χρησιμοποιείται σήμερα. 

Πάντως είναι παντελώς άσχετο το ποσό έχεις διαβάσει λογοτεχνία με το τι καταλαβαίνεις από Μάρβελ. Είναι σαν να λέμε ότι δεν καταλαβαίνεις κινέζικα επειδή δεν έχεις πτυχίο ελληνικής φιλολογίας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

18 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

 

Ή έχει διαβάσει αρκετά καλό κομμάτι της παγκόσμιας λογοτεχνίας και έχει καταλάβει ότι η πολυπλοκότητα δεν πάει πάντα μαζί με την ποιότητα. Ειδικά στα κόμικς που ένας πραγματικά μεγάλος δημιουργός θα δώσει χώρο και αέρα και στο σχέδιο να μιλήσει, η απλότητα συχνά κρύβει το μεγαλείο.

Δεν είπα απαραίτητα ότι η πολυπλοκότητα πχ του Marvels το καθιστά ένα αριστούργημα που περνάει απαρατήρητο από τους μη γνώστες. Λέω απλά ότι όσο καλό κι αν είναι, λογικό κάπου να μπερδέψει κάποιον που δεν έχει τόση επαφή με τα υπερηρωικά και να μην τον αφήσει να απολαύσει άλλα χαρακτηριστικά του, που το καθιστούν αξιόλογο. Προφανώς πολυπλοκότητα δεν είναι απαραίτητα και ποιότητα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ισχύει αυτό που λέει ο Σταύρος (πολυπλοκότητα δεν σημαίνει απαραίτητα ποιότητα).
Kι εγώ θα συμπληρώσω ότι άλλο πολύπλοκο, άλλο δυσνόητο, άλλο κουραστικό.
Δεν ταυτίζονται πάντα αυτές οι έννοιες.

Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το πολύπλοκο σενάριο θα είναι και δυσνόητο. Αν είναι καλογραμμένο και επεξηγηματικό δεν είναι δυσνόητο.
Αντιθέτως μπορεί ένα σενάριο να είναι σχετικά απλό αλλά κακογραμμένο, με διαλόγους χωρίς συνοχή. Αυτό θα σε μπερδέψει, άρα δυσνόητο :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33873
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

37 min ago , Laz33 said:

Ισχύει αυτό που λέει ο Σταύρος (πολυπλοκότητα δεν σημαίνει απαραίτητα ποιότητα).
Kι εγώ θα συμπληρώσω ότι άλλο πολύπλοκο, άλλο δυσνόητο, άλλο κουραστικό.
Δεν ταυτίζονται πάντα αυτές οι έννοιες.

Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το πολύπλοκο σενάριο θα είναι και δυσνόητο. Αν είναι καλογραμμένο και επεξηγηματικό δεν είναι δυσνόητο.
Αντιθέτως μπορεί ένα σενάριο να είναι σχετικά απλό αλλά κακογραμμένο, με διαλόγους χωρίς συνοχή. Αυτό θα σε μπερδέψει, άρα δυσνόητο :)

 

Επίσης έχει να κάνει κ με το γνωστικό υπόβαθρο του καθενός. Ένας άνθρωπος με θετικές σπουδές πιθανόν να διαχειρίζεται καλύτερα τα πιο "φυσικομαθηματικα" σενάρια. Αντίθετα ένας άνθρωπος με θεωρητικό background πιθανόν να διαχειρίζεται καλύτερα σεναρια με πολιτικοιστορικα γεγονότα. Και αυτό βέβαια δεν ισχύει για όλους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35116
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  47
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

18 ώρες πριν, Manitou είπε:

 

Πολύ σωστά. Υπάρχει το Watchmen που μια μεγάλη πολύπλοκη υπόθεση δίνει ένα αριστούργημα και υπάρχει και ο quino που με απλές γραμμές παρουσιάζει ένα κόμικ φιλοσοφία. Υπάρχουν βιβλία πολύπλοκα και δυσνόητα χωρίς λόγο που τελικά δεν σου προσφέρουν τίποτα και υπάρχει και το όνομα του Ρόδου που είναι δυσνόητο και πολύπλοκο αλλά αριστούργημα. Το ίδιο και από την άλλη όχθη του ποταμού. 

Επίσης θα συμφωνήσω ότι ο όρος graphic novel εφευρέθηκε κυριως για να αναβαθμιστούν τα κόμικ στη συνείδηση του μέσου ανθρώπου που τα θεωρεί όλα "μικυμαου" (καημένο μου ποντίκι τι διασυρμός). Άλλο το πώς χρησιμοποιείται σήμερα. 

Πάντως είναι παντελώς άσχετο το ποσό έχεις διαβάσει λογοτεχνία με το τι καταλαβαίνεις από Μάρβελ. Είναι σαν να λέμε ότι δεν καταλαβαίνεις κινέζικα επειδή δεν έχεις πτυχίο ελληνικής φιλολογίας.

Και οπως και να το κανεις αλλιως ακουγεται "Η επισημη συλλογη με graphic novel..." και αλλιως το "Η επισημη συλλογη με Trade Paperback.."

Εγω παντως να πω την αληθεια δεν εχω διαβασει ποτε βιβλια στην ζωη μου,δεν με τραβανε..Ωστόσο διαβαζω κομικς απο τα 10 μου πρωτα της Marvel και της DC που ηταν πιο ευκολα να βρω και μετα και απο αλλες εταιριες..νομιζω πως στα 34 μου μπορω να καταλαβω τι διαβαζω και να εχω αποψη για αυτο..

18 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Ισχύει αυτό που λέει ο Σταύρος (πολυπλοκότητα δεν σημαίνει απαραίτητα ποιότητα).
Kι εγώ θα συμπληρώσω ότι άλλο πολύπλοκο, άλλο δυσνόητο, άλλο κουραστικό.
Δεν ταυτίζονται πάντα αυτές οι έννοιες.

Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το πολύπλοκο σενάριο θα είναι και δυσνόητο. Αν είναι καλογραμμένο και επεξηγηματικό δεν είναι δυσνόητο.
Αντιθέτως μπορεί ένα σενάριο να είναι σχετικά απλό αλλά κακογραμμένο, με διαλόγους χωρίς συνοχή. Αυτό θα σε μπερδέψει, άρα δυσνόητο
:)

 

Αυτο ακριβως..Μπορει επισης ενα σεναριο ενω ειναι καλογραμμενο,να εχει διαλογους που τραβανε πολυ ή ειναι αχρειαστοι με αποτελεσμα σε μερικους να φαινεται κουραστικο....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Καλημέρα στην παρέα! Αφορμή στην κουβεντούλα το τρέιλερ της σειράς WandaVision...Λέτε να πλησιάζει η ώρα να βγει ο τόμος του συγκεκριμένου ήρωα? Για να δούμε :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 λεπτό πριν, Metatron89 είπε:

Καλημέρα στην παρέα! Αφορμή στην κουβεντούλα το τρέιλερ της σειράς WandaVision...Λέτε να πλησιάζει η ώρα να βγει ο τόμος του συγκεκριμένου ήρωα? Για να δούμε :thinking:

 

 

RCO002_1497498965 Β (1).jpg  Image-22-600x5801.jpg

 

Οι τόμοι που υπάρχουν στην ξένη συλλογή είναι το Little Worse Than A Man και το Little Better Than A Beast, το κάθε ένα αποτελείται από 6 τεύχη από τα 12 συνολικά που έβγαλε ο Tom King και θεωρείται εξαιρετική ιστορία για τον ήρωα. Προσωπικά είναι στα άμεσα πλάνα μου να το διαβάσω στα αγγλικά, αλλά δε θα με χάλαγε να μεταφραστεί κιόλας. Το παλικάρι που έγραψε για τόμο Vision συμπεριέλαβε μόνο τον πρώτο, το οποίο δε θα το θεωρήσω σωστή κίνηση, αφού πρέπει να βγουν και οι δύο για να ολοκληρωθεί η ιστορία. Πάντως σε τόσο πρόσφατες ιστορίες δε μας έχει συνηθίσει η συλλογή, τα συγκεκριμένα τεύχη βγήκαν 2015-2016 και η πιο πρόσφατη ιστορία νομίζω ότι είναι των Guardians of the Galaxy που βγήκε το 2013.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Το θεωρώ πολύ δύσκολο να μπει στη συλλογή, προσωπικά. Όπως είπαμε η Hachette δεν δείχνει να ασχολείται με την επικαιρότητα για να του δώσει σημασία, ενώ αν θυμάστε ο Τσελιος για ιστορία Vision ήταν αρνητικός. Αν μπει πάντως, θα μπουν και τα 2 μέρη, δε γίνεται αλλιώς. Αλλά το βλέπω πολύ δύσκολο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35262
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

καλησπέρα σε όλους, 

 

διαβάζοντας τις εμπειρίες σας για τα κακέκτυπα, μπορεί κάποιος να συλλέξει σε ποια τεύχη έχουν παρουσιαστεί προβλήματα για να τα ελέγξουμε; επειδή κάνω ανακαίνιση το σπίτι και δεν υπάρχει κενή βιβλιοθήκη, τα βάζω απλά σε μια κούτα με την ζελατίνα τους χωρίς να τα ανοίγω καν, κ τώρα αγχώθηκα! :)

επίσης από που μπορεί να γίνει η αντικατάσταση; από ένα site, gbpublishes δεν υπάρχουν όλα.

 

thanks!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πριν από 1 ώρα, J4ck είπε:

καλησπέρα σε όλους, 

 

διαβάζοντας τις εμπειρίες σας για τα κακέκτυπα, μπορεί κάποιος να συλλέξει σε ποια τεύχη έχουν παρουσιαστεί προβλήματα για να τα ελέγξουμε; επειδή κάνω ανακαίνιση το σπίτι και δεν υπάρχει κενή βιβλιοθήκη, τα βάζω απλά σε μια κούτα με την ζελατίνα τους χωρίς να τα ανοίγω καν, κ τώρα αγχώθηκα! :)

επίσης από που μπορεί να γίνει η αντικατάσταση; από ένα site, gbpublishes δεν υπάρχουν όλα.

 

thanks!

Γενικά ανανεώνονται, όσα δεν υπάρχουν κάποια στιγμή, γίνονται πάλι διαθέσιμα αργότερα. Για το ποια ήταν τα κακέκτυπα δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δεν μου έχει τύχει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 ώρα πριν, J4ck είπε:

καλησπέρα σε όλους, 

 

διαβάζοντας τις εμπειρίες σας για τα κακέκτυπα, μπορεί κάποιος να συλλέξει σε ποια τεύχη έχουν παρουσιαστεί προβλήματα για να τα ελέγξουμε; επειδή κάνω ανακαίνιση το σπίτι και δεν υπάρχει κενή βιβλιοθήκη, τα βάζω απλά σε μια κούτα με την ζελατίνα τους χωρίς να τα ανοίγω καν, κ τώρα αγχώθηκα! :)

επίσης από που μπορεί να γίνει η αντικατάσταση; από ένα site, gbpublishes δεν υπάρχουν όλα.

 

thanks!

 

Το δικό μου ήταν το τεύχος 8 Hulk Σιωπηλές Κραυγές που άλλαξα.Έχω δει για το Avengers Μάχη στο Χρόνο Μέρος 2.Αν και όχι κακέκτυπο με την κανονική έννοια,αλλά τα τεύχη 13 και 14 είχαν το πίσω χαρτάκι της συσκευασίας (με τιμή,όνομα κλπ) κολλημένο στο τεύχος.Το οποίο έφευγε με μωρομάντηλο χωρίς θέμα.Τουλάχιστον στις πρώτες εκδόσεις των τευχών,σε πιο πρόσφατες πιστεύω δεν έχει όπως και τα επόμενα τεύχη δεν είχαν.Το λέω αυτό επειδή είπες πως έχεις τα τεύχη σου σε ζελατίνα,είτε όλα ή συγκεκριμένα.Μπορείς να ζητήσεις για τυχόν αλλαγή λόγω κακέκτυπου εδώ:

Email: info@argoscom.gr 

 

Και παρόλο που λέει πως δεν έχουν κάποια.Στείλε  κάνα mail και παράγγειλε,μπορεί να σε έχουν υπόψην,να σου φτιάξουν και να σου φέρουν ή όταν φέρουν γενικά.Πότε δεν ξέρεις.

 

Πριν από 1 ώρα, Tsaklas είπε:

Γενικά ανανεώνονται, όσα δεν υπάρχουν κάποια στιγμή, γίνονται πάλι διαθέσιμα αργότερα. Για το ποια ήταν τα κακέκτυπα δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δεν μου έχει τύχει.

 

Και ποτέ να μην σου τύχει.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Η hachette έβγαλε και νέα συλλογή με παραμύθια λογικά οι δουλειές πάνε καλά με τα marvel κόμικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33873
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ολα τα λεφτά για την hachette  ήταν αυτή η συλλογή:

 

εκεί πήρε θάρρος και προχώρησε και στα υπόλοιπα.

Λέμε για Marvel, αλλά μέχρι το 25 τεύχος που τα έπαιρνα εγώ το μαγαζί της γειτονιάς μου πουλούσε προκρατημένα 25 τεύχη για πλάκα

Στη συλλογή της Marvel το ίδιο κατάστημα πουλάει 2-3 το πολύ για να κάνετε συγκρίσεις!

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

14 λεπτά πριν, Γουλβι είπε:

Η hachette έβγαλε και νέα συλλογή με παραμύθια λογικά οι δουλειές πάνε καλά με τα marvel κόμικς.

 

Ναι όντως,ένα φωνητικό κουτί ή κάτι τέτοιο με διάφορες φιγούρες (πχ τη κοκκινοσκουφίτσα) που σου λέει το ανάλογο παραμμύθι.Το είδε η αδερφή μου και της φάνηκε πολύ γλυκό όπως μου είπε.

 

Λίγο εντυπωσιάζομαι πάντως,γιατί για να ξεκινήσει και άλλη συλλογή σημαίνει πως αυτή εδώ θα τα πάει καλά.Εντάξει,έστω αρκετά καλά ώστε να συνεισφέρει κάπως.Είτε το "κομιξοαναγνωστικό" κοινό της Ελλάδας είναι μικρό και δυνατό ή πολύ κόσμος στην Ελλάδα κομιξόφιλος και το κρύβει. :lol: 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

5 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Είτε το "κομιξοαναγνωστικό" κοινό της Ελλάδας είναι μικρό και δυνατό ή πολύ κόσμος στην Ελλάδα κομιξόφιλος και το κρύβει. 

Είναι αλήθεια πολλοί είναι κρυφοκομιξακιες.:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Η Hatchette στην Ελλάδα έχει επίσης την συλλογή με τα νομίσματα, αυτή με τα κλασσικά αυτοκίνητα, την άλλη που κάθε τεύχος είναι ένα κομμάτι από ένα μοντέλο Lancia Delta και αυτή με τις σπουδαίες γυναίκες. Νομίζω μερικές από αυτές κυκλοφορούσαν και πριν την συλλογή της Marvel οπότε υπάρχει μια σχετική παρουσία της Hatchette στην Ελλάδα τα τελευταία δύο χρόνια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

38 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Ολα τα λεφτά για την hachette  ήταν αυτή η συλλογή:

 

εκεί πήρε θάρρος και προχώρησε και στα υπόλοιπα.

Λέμε για Marvel, αλλά μέχρι το 25 τεύχος που τα έπαιρνα εγώ το μαγαζί της γειτονιάς μου πουλούσε προκρατημένα 25 τεύχη για πλάκα

Στη συλλογή της Marvel το ίδιο κατάστημα πουλάει 2-3 το πολύ για να κάνετε συγκρίσεις!

 

 

 

 

 

 

Δεν αμφιβάλλω,γιατί έχει προχωρήσει πάρα πολύ και μπράβο της.Αλλά πιστεύω είναι και η εύρεια του κοινού στο οποίο απευθύνεται.Το οποίο είναι για όλα τα μικρά παιδιά ανεξαρτήτου ηλικίας και φύλου.Ενώ αυτή εδώ της marvel δεν είναι (κανονικά) για μικρά παιδιά,στα περισσότερα κορίτσια δεν αρέσει η συλλογή γιατί στρέφει πιο πολύ σε αγόρια πιστεύω εγώ (όχι ότι δεν υπάρχουν κορίτσια που διαβάζουν marvel προς Θεού,αλλά η disney είναι πιο αρεστή σε αυτά) και γιατί η marvel,dc,manga (γενικά manga,όχι anime),όλα τα κόμικ ever δεν είναι όσο γνωστά και διάσημα όσο η disney,τουλάχιστον στην Ελλάδα. 

 

Λακωνικά,από όπου και να το δεις,αυτή εδώ η συλλογή δεν έχει την ίδια βάση και εύρεια  με τη disney και τη δική της συλλογή. 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

8 λεπτά πριν, Bilis είπε:

υπάρχει μια σχετική παρουσία της Hatchette στην Ελλάδα τα τελευταία δύο χρόνια.

Τη  hachette την ήξερα από το 2009 στη Ελλαντα με τη συλλογή dragonball το θρυλικό μάνγκα που την αγόραζα, μεχρι και γραφεία είχαν,μετά με τα μνημόσυνα φύγανε και επέστρεψαν 10 χρόνια μετά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33873
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

16 hours ago, O Φρατζάτος said:

 

Δεν αμφιβάλλω,γιατί έχει προχωρήσει πάρα πολύ και μπράβο της.Αλλά πιστεύω είναι και η εύρεια του κοινού στο οποίο απευθύνεται.Το οποίο είναι για όλα τα μικρά παιδιά ανεξαρτήτου ηλικίας και φύλου.Ενώ αυτή εδώ της marvel δεν είναι (κανονικά) για μικρά παιδιά,στα περισσότερα κορίτσια δεν αρέσει η συλλογή γιατί στρέφει πιο πολύ σε αγόρια πιστεύω εγώ (όχι ότι δεν υπάρχουν κορίτσια που διαβάζουν marvel προς Θεού,αλλά η disney είναι πιο αρεστή σε αυτά) και γιατί η marvel,dc,manga (γενικά manga,όχι anime),όλα τα κόμικ ever δεν είναι όσο γνωστά και διάσημα όσο η disney,τουλάχιστον στην Ελλάδα. 

 

Λακωνικά,από όπου και να το δεις,αυτή εδώ η συλλογή δεν έχει την ίδια βάση και εύρεια  με τη disney και τη δική της συλλογή. 

 

Σαφώς!!! Δεν σχολίασα το γιατί πουλάνε περισσότερο τα παραμύθια από την Marvel, απλώς ανέφερα τον απίθανο παροξυσμό που γινόταν στην αρχή για τη συλλογή των παραμυθιών. Σκέψου ότι στα περισσότερα εφημεριδάδικα έπρεπε να προπαραγγείλεις το επόμενο τεύχος τη μέρα που έπαιρνες το τρέχον τεύχος. 

Οπότε από εκεί οπλίστηκαν και έβγαλαν εκατό συλλογές μετά!

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Να δούμε, θα μάθουμε τον νέο τόμο σήμερα ή θα καθιερωθεί για Πέμπτη πλέον;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μόλις πήρα το νεο τόμο στα χέρια μου και στο επόμενο τεύχος ειναι το:

Ultimate Spider-Man Vol.1 Power and Responsibility

4F52400E-9A32-4D02-9AAF-B84A8CB10B9E.jpeg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το ακούτε αυτό;

 

Είναι ο @Laz33 που ουρλιάζει σαν μικρό κοριτσάκι.  :lol:

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Σπάει από τώρα λοιπόν το μοτίβο να έχουμε Σπάιντερμαν στο τέλος κάθε δεκάδας. Ενδιαφέρον. Είναι τόμος που ήθελα, οπότε μια χαρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Περίμενα να΄ναι ο τόμος #30 μιας και σχεδόν με είχατε πείσει ότι ακολουθείται το μοτίβο να μπαίνει τόμος Spider-Man στα νούμερα 10, 20, 30 κτλ.
Τελικά ήρθε έναν τόμο νωρίτερα και αποδείχθηκε για άλλη μια φορά ότι δεν υπάρχουν μοτίβα.
Μια χαρά πάντως. Την περίμενα καιρό αυτήν την ιστορία :cool:


Έπεσα πάντως μέσα στην πρόβλεψη για τους επόμενους 5 τόμους.

On 13/9/2020 στο 9:14 ΜΜ, Laz33 είπε:

Πιστεύω οι επόμενοι 5 τόμοι στην Ελλάδα (με ανακατεμένη σειρά) θα είναι αυτοί:

 

022.thumb.jpg.23ed4a15009a21ca8dae530cbd4a1dcf.jpg 025.thumb.jpg.9e3cd9ae57c961c5c4794e6abddab83e.jpg 029.thumb.jpg.cc1c1c560994cff060978174e3b7d0c7.jpg


026.thumb.jpg.c8647694348ee47fc0a2442adf6e3c21.jpg 027.thumb.jpg.5ceef1265df2944a32548f899f898a5c.jpg

 

Αουτσάιντερ αυτός:
 

002.thumb.jpg.3a278ab212cd503fdc428bc32a888eab.jpg

 


1/5 μέχρι στιγμής, για να δούμε στη συνέχεια τι θα κάνουμε :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Επιτέλους Spider-Man και μάλιστα Ultimate Spider-Man. Οι Bendis και Bagley έχουν φοβερό run για τον ήρωα και ελπίζω αυτή η ιστορία να ψήσει πολλούς να ασχοληθούν με το συγκεκριμένο run μιας και δεν πιστεύω ότι η Hachette θα βγάλει κάποια συνέχεια της ιστορίας ή γενικά κάποιο άλλο Ultimate Spider-Man με Miles Morales. Σίγουρη αγορά για μένα και αυτός ο τόμος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πολύ ωραία άρα πάμε για δυο πολύ δυνατούς τόμους, οι ευχάριστες εκπλήξεις συνεχίζονται :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.