Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Οποιος δεν το έχει στα αγγλικά, δεν πρέπει να χάσει τον επόμενο τόμο!!!!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  106
  • Reputation:   562
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

7 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Υπάρχει και σε άλλους στον τόμο 27,Avengers:Διάλυση,το παρακάτω πρόβλημα;Το ξέρω μικρό το κακό,αλλά παραμένει ακόμη ένα πρόβλημα της σειράς....

2020_09_11 10_33 Office Lens.jpg

Και το δικό μου έτσι είναι,και όπως λές μικρό το κακό σε σχέση με το τι έπαθε ένας φίλος μου που πήρε το νέο καθεστώς του Κάπ,ο τόμος είχε τα 5 τεύχη του Κάπ και στη θέση του έκτου είχαν βάλει το τέλος του Marvels με τα εξτράδια του και διαφήμιση επόμενου τεύχους το disassembled. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

1 ώρα πριν, PowerRangers8 είπε:

Ένας χρόνος και 27 τεύχη!!!! Μας απομένει άλλος ένας εναμισος χρόνος για τη ολοκλήρωση της συλλογής!!!

1ο θέμα - Αφού σήμερα είναι η πιο γνωστή ημερομηνία, θα μπορούσε να βγει το τεύχος Κάπτεν Αμερικα Νέο Καθεστώς αλλά βγήκε τον αταίριαστο μηνά, Αύγουστο.

Δεν το είχα σκεφτεί ότι πέρασε κιόλας ένας χρόνος, πολύ ενδιαφέρον. Θυμάμαι το χα διαβάσει να λένε ότι βγαίνουν στα περίπτερα σκληρόδετοι τόμοι Marvel στα 4,99 και νόμιζα ότι κάποιος τρολλάρει :lol: 

 

Όσο για το 1ο θέμα που αναφέρεις, πραγματικά στην Hachette όσον αφορά στον προγραμματισμό, είναι λες και ζουν σε μια σπηλιά χωρίς επαφή με τον έξω κόσμο και απλά εκδίδουν ανεξάρτητα τι συμβαίνει, με μια δική τους προκαθορισμένη σειρά. Τον περασμένο Δεκέμβρη πχ ήρθε ο Claremont, ούτε που τους πέρασε από το μυαλό λόγω AthensCon να εκδόσουν το Wolverine που βγήκε τελικά 3 μήνες μετά. Βγάζουν στον τόμο #3 το Εκδικητές: Απόδραση που είναι από τα λίγα που στο εξωτερικό δεν βρίσκονται στην πρώτη 20άδα της συλλογής, για να κυκλοφορήσουν τελικά την προγενέστερη ιστορία του στο #27 με το Εκδικητές: Διάλυση. Πέφτει Παρασκευή η επέτειος της 11ης Σεπτεμβρίου στην οποία έχουν αφιερώσει ιστορία, και αποφασίζουν εντελώς κουλά να βγει ο τόμος αυτός 1 μήνα πριν. Να τρελαίνεσαι. Γι'αυτό λέω, μην περιμένετε τόμους για την Black Widow λόγω της ταινίας ή του Πάνθηρα λόγω της πρόωρης απώλειας του Boseman. Οι τύποι προχωράνε στα τυφλά τελείως. Αν δούλευαν στον Τερζόπουλο, θα δημοσίευαν ιστορίες τύπου "Ποιος Έκλεψε το Μίκυ Μάους 1500" στο τεύχος 1700, έτσι γιατί μπορούν :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

59 λεπτά πριν, akouw είπε:

Και το δικό μου έτσι είναι,και όπως λές μικρό το κακό σε σχέση με το τι έπαθε ένας φίλος μου που πήρε το νέο καθεστώς του Κάπ,ο τόμος είχε τα 5 τεύχη του Κάπ και στη θέση του έκτου είχαν βάλει το τέλος του Marvels με τα εξτράδια του και διαφήμιση επόμενου τεύχους το disassembled. 

Με λίγα λόγια για γέλια και για κλάματα η συλλογή...Ενώ στην αρχή φαινόταν πολύ Ουάου και λες θα αξίζει.Δε νοείται να γίνονται τέτοια λάθη!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2255
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  43
  • Reputation:   382
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

14 hours ago, olyssesmoore said:

Υπάρχει και σε άλλους στον τόμο 27,Avengers:Διάλυση,το παρακάτω πρόβλημα;Το ξέρω μικρό το κακό,αλλά παραμένει ακόμη ένα πρόβλημα της σειράς....

2020_09_11 10_33 Office Lens.jpg

 

Δεν είναι πρόβλημα. Είναι επιλογή του σχεδιαστή του βιβλίου. Αν το εξώφυλλο έμπαινε εκει που θα "επρεπε" τότε με την προσθήκη της 3σέλιδης κλασσικής ιστορίας, η αμέσως επόμενη σελίδα που έχει τον τίτλο του "Φινάλε" θα ήταν δεξιά, πράγμα που δε γίνεται γιατί πρόκειται περί spread, σαλονιού ή δισέλιδου.

 

Επεξεργασία από freddeus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

 

17 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Με λίγα λόγια για γέλια και για κλάματα η συλλογή...Ενώ στην αρχή φαινόταν πολύ Ουάου και λες θα αξίζει.Δε νοείται να γίνονται τέτοια λάθη!!!

 

Κοίτα ρε φίλε κάτι Κομικσοφιλους,

αντί να λέτε ευχαριστώ παραπονιέστε κιόλας για μικρό λαθάκια που αμέσως   οι αντιπρόσωποι τα διορθώνουν  με ένα μήνυμα και γιατί δεν συντονίζει ένας ολόκληρος εκδοτικός οίκος τις εκδόσεις του στα γεγονότα της καθημερινότητας και στις επετείους. Τι να πω, κανείς πιο αχάριστος από αυτόν που ευεργετείται, φίλοι μου μας αξίζει ότι θα ακολουθήσει στην συνέχεια σε αυτή τη χώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 λεπτά πριν, Γουλβι είπε:

 

 

Κοίτα ρε φίλε κάτι Κομικσοφιλους,

αντί να λέτε ευχαριστώ παραπονιέστε κιόλας για μικρό λαθάκια που αμέσως   οι αντιπρόσωποι τα διορθώνουν  με ένα μήνυμα και γιατί δεν συντονίζει ένας ολόκληρος εκδοτικός οίκος τις εκδόσεις του στα γεγονότα της καθημερινότητας και στις επετείους. Τι να πω, κανείς πιο αχάριστος από αυτόν που ευεργετείται, φίλοι μου μας αξίζει ότι θα ακολουθήσει στην συνέχεια σε αυτή τη χώρα.

Δεν κατάλαβα τι θες να πεις με το ευεργετειται σε τι ακριβώς μας ευεργετησαν μήπως μας το δίνουν τσάμπα η μας το προσφέρουν σαν ένθετο αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι προϊόν που βγαίνει στην αγορά και όπως καθε προϊόν φυσικά αυτο που σε νοιάζει είναι να έχει αγοραστικό κοινό για αυτό το λόγο οφείλεις να μην είσαι πίσω από την ήλιο και με την καθημερινότητα θα πας και με της επετείους και με της γιορτές και με της εποχες και οτι άλλο ειναι αναγκαίο για να πουλήσεις παράδειγμα  δεν γίνεται να είναι καλοκαίρι και εσυ να πουλάς μπουφάν η να είναι Χριστούγεννα και εσυ να βαφής κόκκινα αυγά :lol:  

Και για να σε προλάβω η άποψη σου είναι σεβαστή απλός δεν με βρίσκει σύμφωνο 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34879
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Φίλοι μου για να πω και εγώ τη γνώμη μου, νομίζω πως είναι κάπως άστοχο να κακοχαρακτηριζουμε τη συλλογή για μικρά λάθη σε εκτυπώσεις.

 

Το λάθος που αναφέρθηκε πιο πάνω δεν είναι καν λάθος απλά μια επιλογή στο γραφιστικό κομμάτι του τομου, από εκεί και πέρα σε όλες μα όλες τις μαζικές εκτυπώσεις θα γίνουν λάθη, τα οποία μια υπεύθυνη εκδοτική φροντίζει να αντικαταστήσει.

 

Ακόμα κι αυτό με το τελευταίο κεφάλαιο του Marvels είναι απλώς ένα κακέκτυπο. Δεν εμφανίστηκε μαζικό πρόβλημα σε όλους τους τόμους όπως έγινε με το φετινό δεύτερο τόμο Σκάρπα ή με το φετινό Avengers της Οξύ που αποσυρανε την έκδοση και την ξανατυπώσανε. 

 

Κακέκτυπα πάντα θα υπάρξουν και ο δαίμων του τυπογραφείου θα φροντίσει να γίνουν λάθη, το ότι παίρνουμε μια συλλογή με ιστορίες που ως επί το πλείστον δεν έχουμε ξαναδεί (και που αν βλέπαμε θα τις πληρώναμε χρυσές) με κόστος 10 ευρώ και που έχει potential για πάνω από 150 τόμους είναι ευτυχές, για τα όποια λάθη, είναι εύκολο να αντικατασταθούν μετά από επικοινωνία με την εκδοτική και στις σχεδόν 120 σελίδες του τοπικ νομίζω έχουμε δει τέτοιες περιπτώσεις.

 

Δεν απευθύνομαι σε κανέναν συγκεκριμένα, απλά καλό είναι να μη χαρακτηρίζεται από τέτοια μικρά πραγματάκια μια τόσο καλή εκδοτική κίνηση για τη χώρα μας. Τα τεχνικά λύνονται και για μένα περισσότερη κριτική μπορεί να γίνει στο κομμάτι των επιλογών ιστοριών  ή σε κάποια μικρά θέματα όπως αυτό με την 11η Σεπτεμβρίου εκεί που και εγώ είμαι αυστηρός κριτής ως τακτικός αναγνώστης και καταναλωτής χωρίς όμως να υπερβάλλω :) My two cents και πάω να συνεχίσω τις διακοπές μου με μια ακόμη βουτιά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εμένα στο ΔΙΑΛΥΣΗ 2 σελίδες ήταν κολλημένες και όταν τις ξεκόλλησα- όχι πολύ προσεκτικά είναι αλήθεια αποδείχθηκε πως στο πάνω σημείο ήταν άκοπες, οπότε όταν άνοιξε εκείνο το σημείο δεν κόπηκε συμμετρικά και είναι σαν να κάνει ένα μικρό αυτάκι- κομμάτι της απέναντι σελίδας.

 

Να το αλλάξω ή να το κάνω γαργάρα λέτε;;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

20 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Όσο για το 1ο θέμα που αναφέρεις, πραγματικά στην Hachette όσον αφορά στον προγραμματισμό, είναι λες και ζουν σε μια σπηλιά χωρίς επαφή με τον έξω κόσμο και απλά εκδίδουν ανεξάρτητα τι συμβαίνει, με μια δική τους προκαθορισμένη σειρά. Τον περασμένο Δεκέμβρη πχ ήρθε ο Claremont, ούτε που τους πέρασε από το μυαλό λόγω AthensCon να εκδόσουν το Wolverine που βγήκε τελικά 3 μήνες μετά. Βγάζουν στον τόμο #3 το Εκδικητές: Απόδραση που είναι από τα λίγα που στο εξωτερικό δεν βρίσκονται στην πρώτη 20άδα της συλλογής, για να κυκλοφορήσουν τελικά την προγενέστερη ιστορία του στο #27 με το Εκδικητές: Διάλυση. Πέφτει Παρασκευή η επέτειος της 11ης Σεπτεμβρίου στην οποία έχουν αφιερώσει ιστορία, και αποφασίζουν εντελώς κουλά να βγει ο τόμος αυτός 1 μήνα πριν. Να τρελαίνεσαι. Γι'αυτό λέω, μην περιμένετε τόμους για την Black Widow λόγω της ταινίας ή του Πάνθηρα λόγω της πρόωρης απώλειας του Boseman. Οι τύποι προχωράνε στα τυφλά τελείως. Αν δούλευαν στον Τερζόπουλο, θα δημοσίευαν ιστορίες τύπου "Ποιος Έκλεψε το Μίκυ Μάους 1500" στο τεύχος 1700, έτσι γιατί μπορούν :lol:

Πιστεύω ότι η σειρά των τευχών είναι προκαθορισμένη. Η επιλογή του New Avengers θα έγινε καθαρά για λόγους marketing. Δεν κολλάει και τόσο να βάλεις τον 3ο τόμο της συλλογής να έχει τον τίτλο "Διάλυση". Το New Avengers θα προσέλκυε περισσότερους καινούριους αναγνώστες αφού έχει το "New" στον τίτλο που υποσυνείδητα σημαίνει ότι δεν χρειάζεται προηγούμενη γνώση. Επίσης όταν έγινε το AthensCon είχαν κυκλοφορήσει μόνο 6 τίτλοι της συλλογής. Στην αρχή επέλεγαν μόνο σύγχρονες ιστορίες γνωστών ηρώων οπότε θα ήταν λίγο περίεργο να χαλάσουν το μοτίβο. Άσε που οι ιστορίες μπορεί να επιλέγονται από την εκδοτική του εξωτερικού που λογικά δεν θα έχει γνώση για τα events.

20 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Με λίγα λόγια για γέλια και για κλάματα η συλλογή...Ενώ στην αρχή φαινόταν πολύ Ουάου και λες θα αξίζει.Δε νοείται να γίνονται τέτοια λάθη!!!

Η συλλογή έχει μερικά λαθάκια που και που αλλά δεν θα την χαρακτήριζα "για γέλια και για κλάματα". Κι εγώ ενοχλούμαι αρκετές φορές από την ράχη που είναι στραβή ή δεν είναι ευθυγραμμισμένη αλλά τα περισσότερα είναι τεχνικά λάθη που δεν γίνονται λόγο έλλειψης ενδιαφέροντος. Για μία έκδοση που βγάζει δύο καινούριες ιστορίες κάθε μήνα, σε σκληρόδετη έκδοση, τα δέκα ευρώ που ζητάει είναι προνομιακή τιμή. Αν οι ίδιες ιστορίες έβγαιναν από Anubis και Οξύ τότε θα έπρεπε να πληρώνουμε τα διπλάσια για μια έκδοση που δεν είναι σκληρόδετη, ούτε έχει τα εξτραδάκια στο τέλος. Κάθε φορά που αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα απλώς στέλνω email στην εταιρία διανομής και αν είναι σοβαρό, ζητάω αντικατάσταση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35720
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   126
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Έχω καταλάβει ότι πέρα από την αρχή που έβαλαν ιστορίες πολύ γνωστών ηρώων (έστω μια φορά ο καθένας) για να μαζευτεί το κοινό φαντάζομαι, στη συνέχεια επιλέγουν να ακολουθήσουν τη σειρά που βλέπουμε στη σελίδα https://thecollector.io/features/global/hachette-marvel-graphic-novels που δεν ξέρω από ποια χώρα είναι... Δηλαδή βλέπουμε ότι προσπαθούν να καλύψουν κενά που έχουν αφήσει από τα πρώτα τεύχη της σειράς αυτής, οπότε δεν νομίζω ότι οι επιλογές είναι τόσο αψυχολόγητες...

Για μένα γενικά η σειρά αξίζει κάθε ευρώ που έχω χαλάσει, δεν έχω κανένα παράπονο ούτε σε θέμα ποιότητας ούτε να μην βρίσκω κάποιο τεύχος κλπ, ευτυχώς βέβαια που δεν έχω τόσο μεγάλη συλλογή και δεν έχω πέσει σε επανακυκλοφορία κάποιου που ήδη έχω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

16 ώρες πριν, Γουλβι είπε:

 

 

Κοίτα ρε φίλε κάτι Κομικσοφιλους,

αντί να λέτε ευχαριστώ παραπονιέστε κιόλας για μικρό λαθάκια που αμέσως   οι αντιπρόσωποι τα διορθώνουν  με ένα μήνυμα και γιατί δεν συντονίζει ένας ολόκληρος εκδοτικός οίκος τις εκδόσεις του στα γεγονότα της καθημερινότητας και στις επετείους. Τι να πω, κανείς πιο αχάριστος από αυτόν που ευεργετείται, φίλοι μου μας αξίζει ότι θα ακολουθήσει στην συνέχεια σε αυτή τη χώρα.

Να απαντήσω κι εγώ γιατί σε εμένα απευθύνεσαι κυρίως, αν και με κάλυψε λίγο πολύ ο @nikolas1503.

 

Είπα πουθενά ότι δεν εκτιμώ την συλλογή; Μια παρατήρηση έκανα. Ακόμα και οι τεμπέληδες στην Καθημερινή φρόντιζαν να βάζουν έστω εξώφυλλο του εκάστοτε καλεσμένου στο AthensCon στο τεύχος Μίκυ Μαους που προηγούταν της εκδήλωσης. Δε νομίζω ότι λέω και κάτι τόσο παράλογο. Το να κοιτάς την επικαιρότητα και να συμβαδίζεις, μόνο κέρδος είναι. Από εκεί και πέρα αν εγώ είμαι "κάτι κομικσοφιλοι...", νομίζω το έχω αποδείξει τόσο καιρό που ξημεροβραδιαζομαι σ αυτό το θέμα και στηρίζω την συλλογή. Ξέρω βέβαια ότι λογικά τσάμπα και βερεσέ τα λέω μιας και συνηθίζεις να συνδέεσαι εδώ, να κατηγορείς κάποιον για κάτι και να εξαφανίζεται όταν σου δίνει μια ικανοποιητική απάντηση. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

2 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Να απαντήσω κι εγώ γιατί σε εμένα απευθύνεσαι κυρίως, αν και με κάλυψε λίγο πολύ ο @nikolas1503.

 

Είπα πουθενά ότι δεν εκτιμώ την συλλογή; Μια παρατήρηση έκανα. Ακόμα και οι τεμπέληδες στην Καθημερινή φρόντιζαν να βάζουν έστω εξώφυλλο του εκάστοτε καλεσμένου στο AthensCon στο τεύχος Μίκυ Μαους που προηγούταν της εκδήλωσης. Δε νομίζω ότι λέω και κάτι τόσο παράλογο. Το να κοιτάς την επικαιρότητα και να συμβαδίζεις, μόνο κέρδος είναι. Από εκεί και πέρα αν εγώ είμαι "κάτι κομικσοφιλοι...", νομίζω το έχω αποδείξει τόσο καιρό που ξημεροβραδιαζομαι σ αυτό το θέμα και στηρίζω την συλλογή. Ξέρω βέβαια ότι λογικά τσάμπα και βερεσέ τα λέω μιας και συνηθίζεις να συνδέεσαι εδώ, να κατηγορείς κάποιον για κάτι και να εξαφανίζεται όταν σου δίνει μια ικανοποιητική απάντηση. 

:lol:Αι Κίου τζατζικιου, φίλε Τζαγκλα είναι γνωστή η καψούρα που έχεις για τον Γουλβι μου θυμίζεις μια  ανικανοποίητη γκόμενα που είχα στο λύκειο όλο παράπονο, με αφορμή το δικό σου σχόλιο και του άλλου φίλου απλά έγραψα σταματήστε την κλαψα και να είστε ευγνώμονες, αλλά μιας και το  φόρουμ ακόμα  δίνει την δυνατότητα ελεύθερης  έκφρασης μιας γνώμης λέω και γω τη δική μου, σε κάποιους απλά δεν αρέσει, σεβαστό. 
 (καλά ρε φίλε λες τεμπέληδες εργαζόμενους σε εφημερίδα? Αμφιβάλω αν έχεις δουλέψει μια μέρα στη ζωή σου.)

Σίγουρα δεν είμαι ενεργό μέλος στο φόρουμ όπως εσύ και ούτε πρόκειται ποτέ να γίνω,δεν είμαι ιντερνετικός τύπος και ούτε με ενδιαφέρει η διαδικτιακη μου ιστεροφημια, αλλά φίλε Τζαγκλα έχω δει πολλούς τοξικους ανθρώπους σε αυτό το χώρο για να κάτσω να ασχοληθώ με τις κλάψες σου και απλά δεν πρόκειται να σου ξανα απαντήσω είναι ξεκάθαρο πως θέλεις δράμα, απλα να ξέρεις δεν έχω τίποτα προσωπικό με κανένα μέλλος εδώ  μέσα, μην έχεις τόσο μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου, οπότε ναι τζάμπα τα λες. Φιλικά η καψούρα σου Γουλβι.;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

4 ώρες πριν, Γουλβι είπε:

:lol:Αι Κίου τζατζικιου, φίλε Τζαγκλα είναι γνωστή η καψούρα που έχεις για τον Γουλβι μου θυμίζεις μια  ανικανοποίητη γκόμενα που είχα στο λύκειο όλο παράπονο, με αφορμή το δικό σου σχόλιο και του άλλου φίλου απλά έγραψα σταματήστε την κλαψα και να είστε ευγνώμονες, αλλά μιας και το  φόρουμ ακόμα  δίνει την δυνατότητα ελεύθερης  έκφρασης μιας γνώμης λέω και γω τη δική μου, σε κάποιους απλά δεν αρέσει, σεβαστό. 
 (καλά ρε φίλε λες τεμπέληδες εργαζόμενους σε εφημερίδα? Αμφιβάλω αν έχεις δουλέψει μια μέρα στη ζωή σου.)

Σίγουρα δεν είμαι ενεργό μέλος στο φόρουμ όπως εσύ και ούτε πρόκειται ποτέ να γίνω,δεν είμαι ιντερνετικός τύπος και ούτε με ενδιαφέρει η διαδικτιακη μου ιστεροφημια, αλλά φίλε Τζαγκλα έχω δει πολλούς τοξικους ανθρώπους σε αυτό το χώρο για να κάτσω να ασχοληθώ με τις κλάψες σου και απλά δεν πρόκειται να σου ξανα απαντήσω είναι ξεκάθαρο πως θέλεις δράμα, απλα να ξέρεις δεν έχω τίποτα προσωπικό με κανένα μέλλος εδώ  μέσα, μην έχεις τόσο μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου, οπότε ναι τζάμπα τα λες. Φιλικά η καψούρα σου Γουλβι.;)

Έχεις ένα τεράστιο ταλέντο να διαστρεβλωνεις τα λόγια του άλλου και να βγάζεις απίστευτα συμπεράσματα. Προφανώς για τους εργαζόμενους στην Καθημερινή αναφέρομαι αποκλειστικά όσον αφορά την δουλειά τους στα Disney, που αν ρίξεις μια ματιά στα σχετικά θέματα στο φόρουμ θα καταλάβεις ότι τα παράπονα για την εντελώς διεκπαιρεωτικη δουλειά τους είναι πολλαπλά. Το αν έχω δουλέψει δεν το ξέρεις και δεν αφορά ούτε εσένα ούτε την συζήτηση. 

 

Όπως και να χει το νόημα του σχολιου μου είναι ότι προφανώς είμαστε ευγνώμονες. Εξυπακούεται αυτό και αν δεν ήμασταν δε θα στηριζαμε. Απλά τώρα που καλομάθαμε και φαίνεται η συλλογή να συνεχίζει τουλάχιστον γι αυτά τα 60 τεύχη, λέμε και μια γνώμη παραπάνω. Το ίδιο συμβαίνει πχ με την συλλογή Σκαρπα. Από το τίποτα, είναι όαση. Αλλά δεν παύει να έχει προβλήματα. Είτε δηλαδή τα καταπίνεις όλα για να λέγεσαι κομιξοφιλος είτε είσαι αχάριστος; (ασύγκριτη η ποιότητα έκδοσης με της Hachette προφανώς αλλά λέω ένα παράδειγμα). 

 

Από εκεί και πέρα φαίνεται ποιος έχει μεγάλη ιδέα τον εαυτό του και νομίζει ότι ασχολούμαστε συνέχεια μαζί του. Εγώ αναφέρθηκα σε μια συμπεριφορά που έχεις προ πολλού και σε πολλά διαφορετικά άτομα. Δεν έχω καμιά καψούρα μαζί σου ούτε με απασχολεί τι κάνεις. Απλά με ενοχλεί να μπαίνει κάποιος, να χαρακτηρίζει και να φεύγει. Είτε αυτό γίνεται σε εμένα είτε σε άλλα μέλη της κοινότητας που ξέρω από πρώτο χέρι ότι σε καμία περίπτωση δεν είναι όπως τα παρουσιάζεις. Καλή σου συνέχεια λοιπόν φίλε κομιξοφιλε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

15 ώρες πριν, Cresswell97 είπε:

Έχω καταλάβει ότι πέρα από την αρχή που έβαλαν ιστορίες πολύ γνωστών ηρώων (έστω μια φορά ο καθένας) για να μαζευτεί το κοινό φαντάζομαι, στη συνέχεια επιλέγουν να ακολουθήσουν τη σειρά που βλέπουμε στη σελίδα https://thecollector.io/features/global/hachette-marvel-graphic-novels που δεν ξέρω από ποια χώρα είναι... 

Τωρα είδα το ποστ σου, μπράβο φίλε με βοήθησες να ξαναβρώ αυτή τη σελίδα κάπου την είχα κοιτάξει αντεγραψα το κατάλογο για να παρακολουθώ πως τα συγχρονίζουν και μετά την έχασα, από ότι φαίνεται η συλλογή εκδίδεται από το 2011 ή 2012 ανά τον κόσμο με διάφορες επανεκδόσεις, από ότι λέει το σάιτ είναι η  ανανεωμένη συλλογή του 2016, ειδικά τα καπτεν νέο καθεστώς Μάρβελ και το διάλυση νομίζω τα έβγαλαν το ένα μετά το άλλο κάπου εκεί υπάρχει και το punisher  λογικά βάση αυτής της συλλογής κινούνται και στην Ελλάδα λίγο ανακατεμένη, για εμένα το μυστήριο με τις επιλογές έχει λυθεί ότι βλέπουμε σε αυτό το κατάλογο θα το δούμε πιστεύω 99% και στην Ελλάδα επόμενο Σπάιντερμαν blue ? Αν η επιλογή είναι σε αυτή την πρώτη εικοσάδα τα πράγματα είναι απλά και χαλαγα το χρόνο μου στις κρυσταλινες σφαίρες και στις χαρτοριχτρες.:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Απλά κάποια άτομα έχουν μία μεγαλύτερη τάση να διαμαρτύρονται για το παραμικρό...

Συμβαίνει...Και μένα δεν είναι η καλύτερη μου:flower2:

 

Απολαύστε τα κόμικ σας, μην ψυρίζετε το παραμικρό και μη βιάζεστε να κάνετε βαρύγδουπες και βαρυσήμαντες δηλώσεις θα έλεγα εγώ:)

 

Στην τελική όπως έχει ειπωθεί τόσες φορές κανείς δε σε αναγκάζει να αγοράσεις κάτι, όλες οι εκδόσεις-ειδικά οι καινούριες έχουν και λάθη, τα οποία αντικαθίστανται από ότι φαίνεται και χρειάζεται και λίγη υπομονή:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35720
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   126
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Στο θέμα επόμενων τευχών, νομίζω ότι έχουν "ξεχάσει" λίγο βασικούς  ήρωες όπως Thor, Iron man και έχουν βγάλει απανωτά αρκετά από Spiderman και κάποια ομαδικά για να μαζέψουν τη λίστα που προανέφερα... Από τη λίστα πιστεύω θα δούμε στα κοντά κάποια events και κάποιους ήρωες που έχουμε καιρό πχ Ultimates, Marvel Zombies, Thor in search of the Gods ή The last Viking, Iron man Demon in a bottle, Secret Wars, FF Authoritative action... Αυτά τα λέω βέβαια χωρίς να ξέρω τι έχουν βγάλει στον Anubis πρόσφατα εκτός συλλογής ή τι έχει βγάλει άλλος εκδοτικός...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

54 λεπτά πριν, Cresswell97 είπε:

Στο θέμα επόμενων τευχών, νομίζω ότι έχουν "ξεχάσει" λίγο βασικούς  ήρωες όπως Thor, Iron man και έχουν βγάλει απανωτά αρκετά από Spiderman και κάποια ομαδικά για να μαζέψουν τη λίστα που προανέφερα... Από τη λίστα πιστεύω θα δούμε στα κοντά κάποια events και κάποιους ήρωες που έχουμε καιρό πχ Ultimates, Marvel Zombies, Thor in search of the Gods ή The last Viking, Iron man Demon in a bottle, Secret Wars, FF Authoritative action... Αυτά τα λέω βέβαια χωρίς να ξέρω τι έχουν βγάλει στον Anubis πρόσφατα εκτός συλλογής ή τι έχει βγάλει άλλος εκδοτικός...

Ακόμα και από Σπάιντερμαν, θεωρώ έχουμε δει λίγα, έχει πολλές καλές ιστορίες. Αλλά ναι Άιρον Μαν και Θωρ ειδικά, τους ξέχασαν τελείως.

 

Πάντως εδώ μπορείς να δεις ποια έχουν επιβεβαιωθεί από παλιότερα μέιλ στην εκδοτική και ποια έχουν βγει από άλλες εκδόσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

To ΄χαμε πει και παλιότερα.
Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων ακολουθούμε σχεδόν πιστά την αγγλική συλλογή.
Είναι χαρακτηριστικό ότι απ΄τους 28 πρώτους τόμους που γνωρίζουμε, οι 24 βρίσκονται και στην πρώτη 60άδα της αγγλικής έκδοσης.

Μόνο οι τόμοι Deadpool, Guardians of the Galaxy, Doctor Strange και το Captain America Εκτός Χρόνου είναι "άκυροι".
Άρα να μην περιμένουμε πολλές εκπλήξεις.

Δείτε λίγο ποιοι είναι οι 60 πρώτοι τόμοι στην αγγλική συλλογή. Ένα τουλάχιστον 85% αυτών θα το δούμε και στην Ελλάδα :)

Πιστεύω οι επόμενοι 5 τόμοι στην Ελλάδα (με ανακατεμένη σειρά) θα είναι αυτοί:

 

022.thumb.jpg.23ed4a15009a21ca8dae530cbd4a1dcf.jpg 025.thumb.jpg.9e3cd9ae57c961c5c4794e6abddab83e.jpg 029.thumb.jpg.cc1c1c560994cff060978174e3b7d0c7.jpg


026.thumb.jpg.c8647694348ee47fc0a2442adf6e3c21.jpg 027.thumb.jpg.5ceef1265df2944a32548f899f898a5c.jpg

 

Αουτσάιντερ αυτός:
 

002.thumb.jpg.3a278ab212cd503fdc428bc32a888eab.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

23 ώρες πριν, Laz33 είπε:

To ΄χαμε πει και παλιότερα.
Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων ακολουθούμε σχεδόν πιστά την αγγλική συλλογή.
Είναι χαρακτηριστικό ότι απ΄τους 28 πρώτους τόμους που γνωρίζουμε, οι 24 βρίσκονται και στην πρώτη 60άδα της αγγλικής έκδοσης.

Μόνο οι τόμοι Deadpool, Guardians of the Galaxy, Doctor Strange και το Captain America Εκτός Χρόνου είναι "άκυροι".
Άρα να μην περιμένουμε πολλές εκπλήξεις.

Δείτε λίγο ποιοι είναι οι 60 πρώτοι τόμοι στην αγγλική συλλογή. Ένα τουλάχιστον 85% αυτών θα το δούμε και στην Ελλάδα :)

Πιστεύω οι επόμενοι 5 τόμοι στην Ελλάδα (με ανακατεμένη σειρά) θα είναι αυτοί:

 

022.thumb.jpg.23ed4a15009a21ca8dae530cbd4a1dcf.jpg 025.thumb.jpg.9e3cd9ae57c961c5c4794e6abddab83e.jpg 029.thumb.jpg.cc1c1c560994cff060978174e3b7d0c7.jpg


026.thumb.jpg.c8647694348ee47fc0a2442adf6e3c21.jpg 027.thumb.jpg.5ceef1265df2944a32548f899f898a5c.jpg

 

Αουτσάιντερ αυτός:
 

002.thumb.jpg.3a278ab212cd503fdc428bc32a888eab.jpg

 

 

Ο Laz θέλει απεγνωσμένα ηλεκτρονικό κουλούρι,κύριες και κύριοι!!  :lol:

 

Γερό χαρτί ταρό πάντως,βάλε και τον αουτσάιντερ μέσα και γίνεται ίσως το δυνατότερο.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

On 11/9/2020 στο 7:49 ΜΜ, olyssesmoore είπε:

Με λίγα λόγια για γέλια και για κλάματα η συλλογή...Ενώ στην αρχή φαινόταν πολύ Ουάου και λες θα αξίζει.Δε νοείται να γίνονται τέτοια λάθη!!!

Συγγνώμη που το σχόλιό μου βρήκε αντίθετους κάποιους!Αλλά πιστεύω ότι μετά την καραντίνα και την πληγή που έχουμε ως χώρα αρκετοί θα είναι εκείνοι που σταμάτησαν να αγοράζουν την σειρά.Επίσης,επειδή είμαστε καμιά δεκαριά(μπορεί να είμαστε και περισσότεροι.Ο αριθμός είναι συμβολικός) άτομα σε αυτήν την "ομάδα" που γνωρίζουμε ότι μπορεί να γίνει αυτή η αλλαγή σε τόμο που είναι κακέκτυπο δε σημαίνει ότι το γνωρίζουν ΟΛΟΙ όσοι αγοράζουν την συλλογή.Λοιπόν αυτοί όχι μόνο θα τραβάνε τα μαλλιά τους που αγόρασαν κακέκτυπο αλλά δε θα ξέρουν και τι να κάνουν....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δε νομίζω να έπεσαν οι πωλήσεις λόγω της κατάστασης...Λίγο δύσκολο να επηρέασε αυτό αν όντως έχουν πέσει οι πωλήσεις, για το οποίο όμως επίσης δεν έχουμε κάποια ένδειξη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

On 15/9/2020 στο 8:24 ΜΜ, olyssesmoore είπε:

Συγγνώμη που το σχόλιό μου βρήκε αντίθετους κάποιους!Αλλά πιστεύω ότι μετά την καραντίνα και την πληγή που έχουμε ως χώρα αρκετοί θα είναι εκείνοι που σταμάτησαν να αγοράζουν την σειρά.

Φίλε άλλο είναι να λες η συλλογή είναι για γέλια και κλάματα και άλλο ότι ο κόσμος δεν αγοράζει λόγω της κατάστασης που υπάρχει και είναι παγκόσμια, για ποια από όλες τις πληγες  της χώρας λες? Το κωλονοιο ή τους τρελοτσασπερ που κυβερνάνε και κλείσανε τον κόσμο μέσα στα σπίτια και καταστρέψανε πολλούς επαγγελματίες αφού αυτό μπορούσε να μην γίνει αν φορούσαμε ένα πανι στη μούρη? Ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν καταστραφεί οικονομικά. Εγώ για πολλά χρόνια παρακολουθούσα το σάιτ για να ενημερώνω με για κυκλοφορίες κόμικ τώρα μόνο έφτιαξα λογαριασμό λόγω της συλλογής, πολλοί βλέπουν τα ποστ  και χωρίς λογαριασμό και ενημερώνονται και αν κάποιος θέλει να αλλάξει τους τόμους υπάρχουν τηλ στην αρχή της σελίδας κάθε τόμου και ενημερώνονται. Άντε πάω για δουλειά έξω στην κενωνια τωρα. :lol:

Επεξεργασία από Γουλβι
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

1 ώρα πριν, Γουλβι είπε:

Φίλε άλλο είναι να λες η συλλογή είναι για γέλια και κλάματα και άλλο ότι ο κόσμος δεν αγοράζει λόγω της κατάστασης που υπάρχει και είναι παγκόσμια, για ποια από όλες τις πληγες  της χώρας λες? Το κωλονοιο ή τους τρελοτσασπερ που κυβερνάνε και κλείσανε τον κόσμο μέσα στα σπίτια και καταστρέψανε πολλούς επαγγελματίες αφού αυτό μπορούσε να μην γίνει αν φορούσαμε ένα βρακί στη μούρη που σε προστατεύει από τον κωλονοιο και τις κλανιές? Ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν καταστραφεί οικονομικά αλλά αν δεις μια μέρα και πούνε θα φας το εμβόλιο στο οπίσθιο με το ζόρι, όπως λένε τώρα σε πολλές χώρες του κόσμου,κλαφτα, αλλά ας μην είμαστε τόσο απαισιόδοξοι. Εγώ για πολλά χρόνια παρακολουθούσα το σάιτ για να ενημερώνω με για κυκλοφορίες κόμικ τώρα μόνο έφτιαξα λογαριασμό λόγω της συλλογής, πολλοί βλέπουν τα ποστ  και χωρίς λογαριασμό και ενημερώνονται και αν κάποιος θέλει να αλλάξει τους τόμους υπάρχουν τηλ στην αρχή της σελίδας κάθε τόμου και ενημερώνονται. Άντε πάω για δουλειά έξω στην κενωνια τωρα και θα φροντίσω να φορέσω και τη βράκα στη μούρη γιατί είμαι σούπερ ήρωας με βρακί στη μούρη. :lol:

Για να το θέσω πιο σωστά.Η συλλογή είναι τέλεια, αλλά δεν μπορεί η Hachette που βγάζει κι άλλες συλλογές στο εμπόριο,οι συλλογές της να βγαίνουν με λάθη.Πρέπει να ελέγχονται και να ξαναελέγχονται....Αρχικά η συλλογή "Η επίσημη συλλογή graphic novels της marvel" δεν φτιάχτηκε από την Hachette αλλά από όσους απαρτίζουν την Marvel.Η Hachette απλά κυκλοφορεί κι εκδίδει τη σειρά στην Ελλάδα.Επίσης δεν μπορεί οι συλλογές που περιέχουν "παιχνιδάκια" να μην έχουν κανένα ελάττωμα κι αυτή η συλλογή graphic novels να έχει....Γι αυτό πιο σωστά:Η Hachette είναι για γέλια και για κλάματα που εκδίδει την συλλογή Marvel.

 

12 ώρες πριν, gotham-city είπε:

Δε νομίζω να έπεσαν οι πωλήσεις λόγω της κατάστασης...Λίγο δύσκολο να επηρέασε αυτό αν όντως έχουν πέσει οι πωλήσεις, για το οποίο όμως επίσης δεν έχουμε κάποια ένδειξη...

Κανείς μας δεν ξέρει ούτε αν έπεσαν οι πωλήσεις κι ούτε αν έμειναν σταθερές.Γι αυτό απλά κι οι δυο έχουμε δίκιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Διαβάζω από αρκετούς ότι ο τάδε τόμος ήταν δυσνόητος και κουραστικός.Επίσης διαβάζω από άλλους ότι ο τάδε τόμος πρέπει να είναι στο ράφι κάθε κομιξόφιλου.Αρχικά να ξεκαθαρίσουμε ότι τα graphic novels δεν είναι απλά comics.Τα graphic novels είναι το ενδιάμεσο ενός κόμικ κι ενός βιβλίου-μυθιστορήματος.Γι αυτό αν κάποιοι δεν μπορούν να κατανοήσουν μια ιστορία graphic novel δεν είναι το πρόβλημα η ιστορία.Το πρόβλημα είναι ότι δεν διαβάζεις βιβλία-μυθιστορήματα κι ύστερα να τα κατανοήσεις...Δηλαδή να πεις στον άλλο με δυο λόγια τι έγινε...Να δώσεις μια περίληψη της ιστορίας...Άλλο πρόβλημα που μπορεί να συμβαίνει σε αυτόν που διαβάζει κάποιον τόμο της συλλογής και να του φαίνεται δυσνόητος είναι ότι το μυαλό του αποσπάται από διάφορες σκέψεις την ώρα που διαβάζει.Με λίγα λόγια απλά διαβάζει για να πει πως τον διάβασε....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34879
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

37 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Διαβάζω από αρκετούς ότι ο τάδε τόμος ήταν δυσνόητος και κουραστικός.Επίσης διαβάζω από άλλους ότι ο τάδε τόμος πρέπει να είναι στο ράφι κάθε κομιξόφιλου.Αρχικά να ξεκαθαρίσουμε ότι τα graphic novels δεν είναι απλά comics.Τα graphic novels είναι το ενδιάμεσο ενός κόμικ κι ενός βιβλίου-μυθιστορήματος.Γι αυτό αν κάποιοι δεν μπορούν να κατανοήσουν μια ιστορία graphic novel δεν είναι το πρόβλημα η ιστορία.Το πρόβλημα είναι ότι δεν διαβάζεις βιβλία-μυθιστορήματα κι ύστερα να τα κατανοήσεις...Δηλαδή να πεις στον άλλο με δυο λόγια τι έγινε...Να δώσεις μια περίληψη της ιστορίας...Άλλο πρόβλημα που μπορεί να συμβαίνει σε αυτόν που διαβάζει κάποιον τόμο της συλλογής και να του φαίνεται δυσνόητος είναι ότι το μυαλό του αποσπάται από διάφορες σκέψεις την ώρα που διαβάζει.Με λίγα λόγια απλά διαβάζει για να πει πως τον διάβασε....

 

Η αλήθεια είναι ότι δε μπορώ να καταλάβω τη λογική των δύο επιχειρημάτων σου :) 

 

Ας ξεκινήσουμε από το πρώτο. Προσωπικά έχω μια βιβλιοθήκη με πάνω από 1000 βιβλία, τα οποία διαβάζω από 6 χρονών. Διαβάζω αστυνομικό, λογοτεχνικό, κοινωνικό, μυθιστορήματα και βιβλία με δοκίμια και πόσα ακόμα. Και πιστεύω ότι τα περισσότερα μέλη εδώ μέσα έχουν μια λογοτεχνική παιδεία, κάτι που φαίνεται από τις συζητήσεις γύρω από βιβλία στα σχετικά sections και threads του φόρουμ με παρουσιάσεις σειρών και βιβλίων :) Ελάχιστοι διαβάζουν κόμικ χωρίς να έχουν πιάσει ένα βιβλίο και ακόμη πιο ελάχιστοι μπορούν να κατανοήσουν και να αναλύσουν ένα κόμικ αν δεν έχουν διαβάσει ένα βιβλίο. Αν κάποιο κόμικ είναι κακογραμμένο, δε μπορούν ντε και καλά μέσω της λογοτεχνικής παιδείας να το βγάλουν αριστούργημα, γιατί πολύ απλά δε θα μπορούν να το κατανοήσουν και δε θα φταίνε εκείνοι :) 

 

Όσον αφορά το δεύτερο πάλι επειδή είμαι αρκετό καιρό εδώ μέσα και έχω δει πως διαβάζουν οι περισσότεροι, δε συμφωνώ :) Υπάρχουν παιδιά που διαβάζουν BD και προσέχουν την παραμικρή λεπτομέρεια σε σενάριο και σχέδιο. Υπάρχουν άλλοι που έχουν εντρυφήσει στο υπερηρωικό άρα έχουν βάση για να κάνουν συγκρίσεις και να συζητήσουν επ' αυτού. Προσωπικά όταν έχω μια τόσο υπέροχη συλλογή όπως αυτή της Hachette πιάνω κάθε τόμο με ξεχωριστή όρεξη. Αν το Doctor Strange το βαρεθώ στα 8 τεύχη, φταίω εγώ που το θεωρώ κουραστικό και δε μου αρέσει η δομή του; Αφού με πολλή όρεξη το ξεκίνησα :) Επίσης για τον ίδιο τόμο υπάρχουν αναλύσεις πολλών παραγράφων για το τι δεν άρεσε σε κάθε μέλος. Γενικά όταν κάποιοι τόμοι δεν αρέσουν στους περισσότερους δε μπορεί κανένας εξ αυτών να μη διαβάζει βιβλία ή κανένας από όλους να μη διάβασε τον τόμο με προσοχή. Πολύ απλά η ιστορία δεν είναι καλή :) 

 

Συνεπώς θεωρώ ότι υπάρχουν κόμικ που είναι κουραστικά, υπάρχουν τόμοι αριστουργήματα και τόμοι που είναι δυσνόητοι και για το μυημένο και για τον πρωτάρη :) Δε φτάνει να έχεις διαβάσει βιβλία για να κατανοήσεις μια ιστορία, ούτε να μη διαβάζεις με προσοχή. Σε έναν χώρο όπως το GC τα πιο πολλά μέλη διαβάζουν με όρεξη, γιατί αγαπούν την ένατη τέχνη και στο 95% των περιπτώσεων έχουν διαβάσει και αρκετά βιβλία, άρα τους είναι δύσκολο μια δυσνόητη ή κακή ιστορία να τη θεωρήσουν καλή :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

14 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

 

Η αλήθεια είναι ότι δε μπορώ να καταλάβω τη λογική των δύο επιχειρημάτων σου :) 

 

Ας ξεκινήσουμε από το πρώτο. Προσωπικά έχω μια βιβλιοθήκη με πάνω από 1000 βιβλία, τα οποία διαβάζω από 6 χρονών. Διαβάζω αστυνομικό, λογοτεχνικό, κοινωνικό, μυθιστορήματα και βιβλία με δοκίμια και πόσα ακόμα. Και πιστεύω ότι τα περισσότερα μέλη εδώ μέσα έχουν μια λογοτεχνική παιδεία, κάτι που φαίνεται από τις συζητήσεις γύρω από βιβλία στα σχετικά sections και threads του φόρουμ με παρουσιάσεις σειρών και βιβλίων :) Ελάχιστοι διαβάζουν κόμικ χωρίς να έχουν πιάσει ένα βιβλίο και ακόμη πιο ελάχιστοι μπορούν να κατανοήσουν και να αναλύσουν ένα κόμικ αν δεν έχουν διαβάσει ένα βιβλίο. Αν κάποιο κόμικ είναι κακογραμμένο, δε μπορούν ντε και καλά μέσω της λογοτεχνικής παιδείας να το βγάλουν αριστούργημα, γιατί πολύ απλά δε θα μπορούν να το κατανοήσουν και δε θα φταίνε εκείνοι :) 

 

Όσον αφορά το δεύτερο πάλι επειδή είμαι αρκετό καιρό εδώ μέσα και έχω δει πως διαβάζουν οι περισσότεροι, δε συμφωνώ :) Υπάρχουν παιδιά που διαβάζουν BD και προσέχουν την παραμικρή λεπτομέρεια σε σενάριο και σχέδιο. Υπάρχουν άλλοι που έχουν εντρυφήσει στο υπερηρωικό άρα έχουν βάση για να κάνουν συγκρίσεις και να συζητήσουν επ' αυτού. Προσωπικά όταν έχω μια τόσο υπέροχη συλλογή όπως αυτή της Hachette πιάνω κάθε τόμο με ξεχωριστή όρεξη. Αν το Doctor Strange το βαρεθώ στα 8 τεύχη, φταίω εγώ που το θεωρώ κουραστικό και δε μου αρέσει η δομή του; Αφού με πολλή όρεξη το ξεκίνησα :) Επίσης για τον ίδιο τόμο υπάρχουν αναλύσεις πολλών παραγράφων για το τι δεν άρεσε σε κάθε μέλος. Γενικά όταν κάποιοι τόμοι δεν αρέσουν στους περισσότερους δε μπορεί κανένας εξ αυτών να μη διαβάζει βιβλία ή κανένας από όλους να μη διάβασε τον τόμο με προσοχή. Πολύ απλά η ιστορία δεν είναι καλή :) 

 

Συνεπώς θεωρώ ότι υπάρχουν κόμικ που είναι κουραστικά, υπάρχουν τόμοι αριστουργήματα και τόμοι που είναι δυσνόητοι και για το μυημένο και για τον πρωτάρη :) Δε φτάνει να έχεις διαβάσει βιβλία για να κατανοήσεις μια ιστορία, ούτε να μη διαβάζεις με προσοχή. Σε έναν χώρο όπως το GC τα πιο πολλά μέλη διαβάζουν με όρεξη, γιατί αγαπούν την ένατη τέχνη και στο 95% των περιπτώσεων έχουν διαβάσει και αρκετά βιβλία, άρα τους είναι δύσκολο μια δυσνόητη ή κακή ιστορία να τη θεωρήσουν καλή :) 

Κοίτα.Ο καθένας το εξηγεί με την δικιά του κοσμοθεωρία που φυσικά είναι διαφορετική στον καθένα μας.Όλες οι γνώμες είναι δεκτές και απλά κατέθεσα την γνώμη μου για να βοηθήσω όσους δυσκολεύονται σε κάποιους τόμους.Δεν το έκανα για να κατακρίνω κανέναν.Τώρα αν κάποιος το εξέλαβε διαφορετικά, τι να κάνω;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34879
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

10 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Κοίτα.Ο καθένας το εξηγεί με την δικιά του κοσμοθεωρία που φυσικά είναι διαφορετική στον καθένα μας.Όλες οι γνώμες είναι δεκτές και απλά κατέθεσα την γνώμη μου για να βοηθήσω όσους δυσκολεύονται σε κάποιους τόμους.Δεν το έκανα για να κατακρίνω κανέναν.Τώρα αν κάποιος το εξέλαβε διαφορετικά, τι να κάνω;

 

Κανένα απολύτως πρόβλημα, προφανώς forum είμαστε και θα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις μεταξύ μελών :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

4 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Διαβάζω από αρκετούς ότι ο τάδε τόμος ήταν δυσνόητος και κουραστικός.Επίσης διαβάζω από άλλους ότι ο τάδε τόμος πρέπει να είναι στο ράφι κάθε κομιξόφιλου.Αρχικά να ξεκαθαρίσουμε ότι τα graphic novels δεν είναι απλά comics.Τα graphic novels είναι το ενδιάμεσο ενός κόμικ κι ενός βιβλίου-μυθιστορήματος.Γι αυτό αν κάποιοι δεν μπορούν να κατανοήσουν μια ιστορία graphic novel δεν είναι το πρόβλημα η ιστορία.Το πρόβλημα είναι ότι δεν διαβάζεις βιβλία-μυθιστορήματα κι ύστερα να τα κατανοήσεις...Δηλαδή να πεις στον άλλο με δυο λόγια τι έγινε...Να δώσεις μια περίληψη της ιστορίας...Άλλο πρόβλημα που μπορεί να συμβαίνει σε αυτόν που διαβάζει κάποιον τόμο της συλλογής και να του φαίνεται δυσνόητος είναι ότι το μυαλό του αποσπάται από διάφορες σκέψεις την ώρα που διαβάζει.Με λίγα λόγια απλά διαβάζει για να πει πως τον διάβασε....

Tα graphic novels είναι απλά κόμικς που βαφτίστηκαν έτσι για να προσεγγίσουν όσους δεν τους αρέσει να λένε ότι διαβάζουν κόμικς και θέλουν να το παίζουν ψαγμένοι ότι διαβάζουν "γραφικές νουβέλλες" :D  Μαρκετινίστικος όρος είναι περισσότερο παρά οτιδηποτε άλλο.

 

Από εκεί και πέρα, δεν υπάρχει αντικειμενικότητα στην τέχνη, και κατά συνέπεια, ούτε στα αγαπημένα μας κόμικς. Μπορεί κάποιου να μην του άρεσε το Κρέιβεν, το Marvels, ακόμα και το Watchmen βρε αδερφέ, ενώ θεωρούνται από όλους ως αριστουργήματα. Μπορεί να μας ξενίζει, αλλά αν ο άλλος σου λέει με επιχειρήματα ότι ξέρεις δε μου άρεσε γι'αυτό και γι'αυτό τον λόγο τι θα του πεις; "Όχι, καλά θα κάνεις να σ'αρέσει"; Πάνω από όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου. Μπορεί σε κάποιον ένα κόμικ που εκτιμούν πολλοί, να μην πει τίποτα και ένα κόμικ που θεωρείται πατάτα να μιλήσει στην ψυχή του. Εφόσον πέρασε/δεν πέρασε καλά και το ξέρει ο ίδιος, μπορεί κανείς να τον κατηγορήσει; Ειδικά γα το υπερηρωικό που τώρα έχει προσελκύσει λόγω της συλλογής άτομα από όλα τα κοινά που έρχονται σε επαφή με το είδος πρώτη φορά. Προφανώς μπερδεύει να διαβάζουν ιστορίες με χαρακτήρες που δεν γνωρίζουν και αναφορές σε γεγονότα που δεν έχουν γνώση. Δεν έχει να κάνει με το υπόβαθρό τους σαν αναγνώστες.

 

Όσο για το αν η Hachette είναι για γέλια και για κλάματα, υπερβολικό σε βρίσκω. Δεν νομίζω ότι έχουμε συναντήσει και τόσα κακέκτυπα, και γενικά η εντύπωση που έχει δοθεί είναι πως η αντικατάσταση είναι εύκολη. Τι να πει και η Καθημερινή που βγάζει τα Άπαντα Σκάρπα σε πατσαβουρόχαρτο, χωρίς περιεχόμενα, χωρίς αρίθμηση τόμων και μέσα σ'όλα αυτά οι περισσότεροι τόμοι έφτασαν σε όλους με προβλήματα, και για να το αλλάξεις πρέπει να συνεννοείσαι με περιπτεράδες, την ίδια την εκδοτική και δεν ξέρω κι εγώ ποιον άλλον...

 

Φιλικά ολα αυτα πάντα, στα πλαίσια της συζήτησης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

5 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Tα graphic novels είναι απλά κόμικς που βαφτίστηκαν έτσι για να προσεγγίσουν όσους δεν τους αρέσει να λένε ότι διαβάζουν κόμικς και θέλουν να το παίζουν ψαγμένοι ότι διαβάζουν "γραφικές νουβέλλες" :D  Μαρκετινίστικος όρος είναι περισσότερο παρά οτιδηποτε άλλο.

 

Από εκεί και πέρα, δεν υπάρχει αντικειμενικότητα στην τέχνη, και κατά συνέπεια, ούτε στα αγαπημένα μας κόμικς. Μπορεί κάποιου να μην του άρεσε το Κρέιβεν, το Marvels, ακόμα και το Watchmen βρε αδερφέ, ενώ θεωρούνται από όλους ως αριστουργήματα. Μπορεί να μας ξενίζει, αλλά αν ο άλλος σου λέει με επιχειρήματα ότι ξέρεις δε μου άρεσε γι'αυτό και γι'αυτό τον λόγο τι θα του πεις; "Όχι, καλά θα κάνεις να σ'αρέσει"; Πάνω από όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου. Μπορεί σε κάποιον ένα κόμικ που εκτιμούν πολλοί, να μην πει τίποτα και ένα κόμικ που θεωρείται πατάτα να μιλήσει στην ψυχή του. Εφόσον πέρασε/δεν πέρασε καλά και το ξέρει ο ίδιος, μπορεί κανείς να τον κατηγορήσει; Ειδικά γα το υπερηρωικό που τώρα έχει προσελκύσει λόγω της συλλογής άτομα από όλα τα κοινά που έρχονται σε επαφή με το είδος πρώτη φορά. Προφανώς μπερδεύει να διαβάζουν ιστορίες με χαρακτήρες που δεν γνωρίζουν και αναφορές σε γεγονότα που δεν έχουν γνώση. Δεν έχει να κάνει με το υπόβαθρό τους σαν αναγνώστες.

 

Όσο για το αν η Hachette είναι για γέλια και για κλάματα, υπερβολικό σε βρίσκω. Δεν νομίζω ότι έχουμε συναντήσει και τόσα κακέκτυπα, και γενικά η εντύπωση που έχει δοθεί είναι πως η αντικατάσταση είναι εύκολη. Τι να πει και η Καθημερινή που βγάζει τα Άπαντα Σκάρπα σε πατσαβουρόχαρτο, χωρίς περιεχόμενα, χωρίς αρίθμηση τόμων και μέσα σ'όλα αυτά οι περισσότεροι τόμοι έφτασαν σε όλους με προβλήματα, και για να το αλλάξεις πρέπει να συνεννοείσαι με περιπτεράδες, την ίδια την εκδοτική και δεν ξέρω κι εγώ ποιον άλλον...

 

Φιλικά ολα αυτα πάντα, στα πλαίσια της συζήτησης.

Δεν ανέφερα καθόλου ότι αν σε κάποιον δεν άρεσε κάποιος τόμος να τον πείσω ντε και καλά να του αρέσει...Απλώς ανέφερα ότι κάποιοι βρίσκουν μερικούς τόμους δυσνόητους.Που αν σου άρεσε ή δεν άρεσε και το αν κατάλαβες τι διάβασες ή δεν κατάλαβες είναι διαφορετικές έννοιες.Γιατί πρώτα πρέπει να καταλάβεις αυτό που διάβασες κι ύστερα με βάση τον χαρακτήρα σου,να κρίνεις αν σου άρεσε αυτό που διάβασες ή δε σου άρεσε.Ένα παράδειγμα:Η καρδιά είναι όργανο.Το μπουζούκι είναι όργανο.Οπότε η καρδιά είναι μπουζούκι.Ή άλλο ένα παράδειγμα:έχουμε μπροστά μας ένα άρθρο που αναφέρεται στην ελληνική γλώσσα.Ο ένας κατάλαβε ότι αναφέρεται στην ελληνική γλώσσα κι ο άλλος κατάλαβε ότι αναφέρεται στα μαθηματικά.Μετά τους ρωτάνε σας άρεσε το θέμα;Κι οι δύο απαντάνε ότι τους άρεσε το θέμα(σύμφωνα με αυτά που κατάλαβε ο καθένας τους)....

 

Αναφέρεσαι στην καθημερινή και τα Άπαντα του Σκάρπα.Στα Άπαντα του Σκάρπα δεν έχει περιεχόμενα όπως δεν έχουν ούτε οι τόμοι της Marvel.Οι τόμοι της Marvel δεν έχουν αριθμημένες σελίδες ενώ τα Άπαντα έχουν.Ακόμη αναφέρεις ότι οι περισσότεροι τόμοι ήρθαν σε ΟΛΟΥΣ με προβλήματα.Όπως το έθεσες απορρίπτεις ότι υπάρχουν κάποιοι που πήραν τους τόμους χωρίς κανένα πρόβλημα και μέσα σε αυτούς είμαι κι εγώ.Επομένως καταλήγω ότι είμαι ένα φάντασμα....Γενικώς όταν κάποιος θέλει να συγκρίνει δύο αντικείμενα πρέπει να έχουν περίπου τα ίδια χαρακτηριστικά.Δηλαδή δεν γίνεται να συγκριθεί το χαρτί ενός κόμικ που κάνει 4€ με το χαρτί ενός κόμικ που κάνει 10€.

 

Κι εγώ φιλικά τα λέω.Στα πλαίσια της συζήτησης.Απλά σε κάποια διαφωνούσα κι ήθελα να αιτιολογήσω το γιατί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.