Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

48 λεπτά πριν, Riddick είπε:

Νομιζω οτι αυτοι που ειναι κατω των 30 ειναι αυτοι που αγοραζουν κυριως λογω του MCU..

Οι ανω 30-40 επειδη εβλεπαν τα παιδικα (πχ τα TAS) κολλησαν απο τοτε..Και οι πιο μεγαλοι επειδη ειχαν το μικροβιο απο τα παλια κομικ του καμπανα ή οτι αλλο κυκλοφορουσε τοτε..

 

Δεν ξέρω αν η Marvel είχε πολλά παιδικά στα 90s (μόνο τους X-Men και Spiderman μπορώ να θυμηθώ αλλά στο 2000+ δεν είχε πολλά.Δεν νομίζω επείσης να ήταν  φαβορί αυτά του 2000+.Αλλά αυτά περί παιδικών που είπες θα ήταν 100% σίγουρο αν είχε βγει η αντίστοιχη συλλογή της dc και μιλάγαμε τώρα για αυτήν.

Είχε φοβερά παιδικά η dc στα 90s και 2000 και βλέπωντας πολύ star μικρός μπορώ να το επιβεβαιώσω.   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35116
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  47
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

34 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

 

Δεν ξέρω αν η Marvel είχε πολλά παιδικά στα 90s (μόνο τους X-Men και Spiderman μπορώ να θυμηθώ αλλά στο 2000+ δεν είχε πολλά.Δεν νομίζω επείσης να ήταν  φαβορί αυτά του 2000+.Αλλά αυτά περί παιδικών που είπες θα ήταν 100% σίγουρο αν είχε βγει η αντίστοιχη συλλογή της dc και μιλάγαμε τώρα για αυτήν.

Είχε φοβερά παιδικά η dc στα 90s και 2000 και βλέπωντας πολύ star μικρός μπορώ να το επιβεβαιώσω.   

Μπορω να θυμηθω τουλαχιστον 3 spiderman ,το x- men, ενα iron man και ενα fantstic four το οποιο ομως μαλλον το βλεπα σε βιντεοκασετα...

Και οντως και η dc ειχε εξαιρετικα παιδικα κυριως το Batman που δειχνε ο Ant1 και καποιο superman..

Σημασια ομως δεν εχει η εταιρια αλλα οτι  τα ατομα που εκεινη την περιοδο ηταν γυρω στα 10+- ειναι πιο πιθανο απεκτησαν απο εκει το ερεθισμα παρα απο το mcu.

Επεξεργασία από Riddick
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

54 λεπτά πριν, Riddick είπε:

Μπορω να θυμηθω τουλαχιστον 3 spiderman ,το x- men, ενα iron man και ενα fantstic four το οποιο ομως μαλλον το βλεπα σε βιντεοκασετα...

Και οντως και η dc ειχε εξαιρετικα παιδικα κυριως το Batman που δειχνε ο Ant1 και καποιο superman..

Σημασια ομως δεν εχει η εταιρια αλλα οτι  τα ατομα που εκεινη την περιοδο ηταν γυρω στα 10+- ειναι πιο πιθανο απεκτησαν απο εκει το ερεθισμα παρα απο το mcu.

 

Απόλυτα.Και τώρα που το σκέφτομαι ποιο πιθανό είναι τώρα να διαβάσει κάποιος κόμικ επειδή είδε κάποιο αντίστοιχο κινούμενο σχέδιο και ταινίες παρά επειδή είδε το ίδιο το κόμικ κάπου.Πχ έβλεπα την Λεγεώνα των Υπερηρώων στο star και από εκεί και έπειτα ηθελα να διαβάζω για την Τριάδα της DC (δεν ισχύει).O άλλος είδε τις ταινίες των Εκδικητών και πήρε αμπάριζα ότι έγραψε για Εκδικητές ο Kurt Busiek και ο Bendis μιας και τον ακολουθεί.Ακριβώς το ίδιο ισχύει και στα manga με anime.Πιο πολλοί θα δουν το anime πρώτα και μετά άμα θέλουν διαβάζουν το αντίστοιχο manga. 

 (Τουλάχιστον εκτός Ιαπωνίας,για την ίδια την Ιαπωνία δεν ξέρω)  

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Η αγωνία κορυφώνεται καθώς μετράμε ώρες μέχρι να μας αποκαλυφθεί ο επόμενος τόμος της συλλογής...

Θα είναι αφορμή για τυμπανοκρουσίες και πανηγυρισμούς λόγω νέας κυκλοφορίας στην ελληνική γλώσσα  ή για παράπονο και κλάμα λόγω επανέκδοσης?

Αναμένουμε εναγωνίως το ανέβασμα της πολυπόθητης φωτογραφίας με την τελευταία σέλίδα του τόμου 27 :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το μεγάλο φαβορί είναι ο Iron Man (λογικά με την ιστορία "Ο Δαίμονας στο Μπουκάλι") σύμφωνα με τη δημοσκόπηση της Metron Analysis... εεεε... του Bilis :)
Αουτσάιντερ ο Punisher, που είναι και η δικιά μου επιλογή.
Για να δούμε ποιος θα πάρει λουκούμι. Κλείνουν οι "κάλπες" σε λίγες ώρες :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Τυχαίο tag @nikolas12 :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δυστυχώς φίλοι μου το γρουσουζέψαμε και ο τόμος δεν ήρθε Τετάρτη απόγευμα :( Ρώτησα τον κύριο και μου λέει "Συνήθως έρχονται Παρασκευή", του λέω ότι το βρίσκω Πέμπτη πρωί ή και Τετάρτη απόγευμα, με έκοψε καμμένο και μου λέει "Ξέρεις καλύτερα", αλλά δυστυχώς δεν το είχαν φέρει. Θα ψάξω αύριο το πρωί. Η πλάκα είναι ότι πριν μπω στο μαγαζί, βοήθησα μια ευγενέστατη τουρίστρια που είχε χαθεί με τους χάρτες και δεν ήξερε πως να πάει Μοναστηράκι και λέω ότι θα ανταμειφθώ για την καλή μου πράξη, πάμε να μάθουμε τον τόμο και τελικά έμεινα με το tag του @Tsaklas στο χέρι :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Η αγωνία παρατείνεται λοιπόν... Πάμε για αύριο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μπορώ να ρωτήσω κάτι άσχετο αλλά και σχετικό ταυτόχρονα;

 

Γιατί το νήμα σαν εικόνα έχει τον Scar; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34863
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  24
  • Reputation:   282
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

16 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Το μεγάλο φαβορί είναι ο Iron Man (λογικά με την ιστορία "Ο Δαίμονας στο Μπουκάλι") σύμφωνα με τη δημοσκόπηση της Metron Analysis... εεεε... του Bilis :)
Αουτσάιντερ ο Punisher, που είναι και η δικιά μου επιλογή.
Για να δούμε ποιος θα πάρει λουκούμι. Κλείνουν οι "κάλπες" σε λίγες ώρες :)

Το πηρες το λουκουμι ;)  280073618_Scan_20200910(2).thumb.jpg.56dfef7fdd0b662aa705f331ee09f398.jpg The Punisher, Vol. 1: Welcome Back, Frank

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5757 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εντάξει, αυτή τη φορά δεν νομίζω να έχουμε παραπονούμενους. Κλασσική πλέον ιστορία, Ennis στα καλύτερα του, απαραίτητη προσθήκη σε κάθε βιβλιοθήκη. Προσωπικά ο τόμος που περίμενα απ'την αρχή περισσότερο από κάθε άλλο ( Μαζί με House of M ) :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, st2anger είπε:

Το πηρες το λουκουμι ;)  280073618_Scan_20200910(2).thumb.jpg.56dfef7fdd0b662aa705f331ee09f398.jpg The Punisher, Vol. 1: Welcome Back, Frank

Καλά πότε το πήρες πότε το ανέβασες μα από τι ώρα πήγες βρε παιδί μου και εσυ η πήγες από εχθές το βράδυ και περίμενες από έξω ;:D 

Άρα στον punisher  θα μάθουμε εκτός από τον επόμενο τόμο  και πότε θα βγει και η συνέχεια της ιστορίας 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Επιτέλους ένα καλό νέο! Πολύ ευχάριστο. Νομίζω ψιλοακυρωνει και τον φίλο που τάχα μου μας είπε και τίτλους και αυτό το μετέφρασε ως "Καλωσηρθες Πίσω Φρανκ".... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Τέλεια νέα επιτέλους Punicher, να αυτά κάνει αυτή η συλλογή και μας έχει κερδίσει από την πρώτη στιγμή και έτσι συγχωρείς την όποια επανέκδοση. :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35116
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  47
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Απο την μια βλεπω 4.2 στο goodeads με 4.800 ψηφους και καλα λογια για story,απο την αλλη βλεπω το σχεδιο και δεν με τραβαει καθολου...δεν ξερω τι να κανω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΝΑΙ! Ώρα να πέσουν πιστολίδια.

 

3 λεπτά πριν, Riddick είπε:

Απο την μια βλεπω 4.2 στο goodeads με 4.800 ψηφους και καλα λογια για story,απο την αλλη βλεπω το σχεδιο και δεν με τραβαει καθολου...δεν ξερω τι να κανω...

 

Διάβασε ίσως τα δύο πρώτα τευχάκια κάπου online,μετά αν νιώθεις ότι σου αρέσει και θες να μάθεις τη συνέχεια τότε παρ'το. 

 

Link:

https://readcomiconline.to/Comic/The-Punisher-2000  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πρώτη μέρα άδειας, λες να κάτσεις να απολαύσεις ύπνο και ξυπνάς με αυτά τα εξαιρετικά νέα. Επιτέλους Punisher κύριοι! Και μάλιστα με μια εξαιρετική ιστορία. Έχω στα αγγλικά το paperback με όλα τα τεύχη, αλλά αυτή είναι μια ελληνική έκδοση που θα στηρίξω σίγουρα για δύο λόγους.

 

IMG_20200910_132503.jpg  IMG_20200910_133921_HHT.jpg

 

Πρώτον στην Ελλάδα έχουμε δει από ελάχιστο έως καθόλου Punisher. Χαρακτηριστικά θυμάμαι το Οι Δουλέμποροι του Οξύ (για το MAX imprint μάλιστα, άρα έχει hardcore βία για άνω των 18) που ήταν εξαιρετικό, αλλά γενικά μιλάμε για παραμελημένο ήρωα. Δεύτερον γιατί μιλάμε για Garth Ennis και Steve Dillon. Κι αυτό φτάνει για πολλά, αλλά ας το αναλύσουμε λίγο ακόμα, να πούμε 5 πράγματα για το τι τόμος είναι αυτός, γιατί αξίζει κτλ.

 

IMG_20200910_133930_HHT.jpg

 

Garth Ennis στο σενάριο, Steve Dillon στο σχέδιο σημαίνει αυτόματα ιστορία με αρκετή βία και πολύ πιστολίδι. Στο αφιέρωμα μου στον Dillon έχω γράψει αρκετά για την τεχνοτροπία του δίδυμου, το πως αναπτύσσουν διάφορους τίτλους και φυσικά τι έκαναν με τον Punisher, αναφέροντας το Welcome Back Frank. Το Welcome Back Frank εντάσσεται στο Marvel Knights imprint, έχοντας πιο ενήλικες ιστορίες και περισσότερη βία από τα συνηθισμένα κόμικ της Marvel. Ουσιαστικά η ιστορία αποτελεί ένα limited series 12 τευχών και αποτέλεσε το προοίμιο μιας σειράς 37 τευχών που ξεκίνησε το 2001 και τελείωσε το 2004. Έχουν βγει αρκετοί τίτλοι Marvel Knights στα ελληνικά και για Black Widow και για Spider-Man.

 

IMG_20200910_134002_HHT.jpg

 

Το σχέδιο του εξωφύλλου δεν έχει καμία σχέση με το σχέδιο εντός. Το σχεδίασε ο Tim Bradstreet, ενώ και τα 12 τεύχη τα σχεδίασε ο Dillon. Γενικά σε αυτό το θέμα δεν είμαι καθόλου αντικειμενικός γιατί λατρεύω το σχέδιο του Dillon και πρέπει να πω ότι στον Punisher ταιριάζει γάντι σχεδιάζοντας υπέροχα και επιβλητικά τον ήρωα και κάνει τους κακούς να φαίνονται πολύ δυνατοί. Επίσης σε όλα αυτά έχουμε σενάριο από τον Garth Ennis των Preacher, Hellblazer, The Boys και φυσικά πολλών τίτλων Punisher. H ιστορία αφορά την επιστροφή του Frank από το Vietnam στη Νέα Υόρκη όπου μαζί με κάποιους ακόμα έμπιστους συντρόφους του θα τα βάλει με το συνδικάτο του εγκλήματος των  Gnucci. 

 

IMG_20200910_134015_HHT.jpg

 

Είναι μια ιστορία που δεν απευθύνεται σε παιδιά, αλλά σε όσους γουστάρουν κόμικ με αρκετή βία και αίμα και πολύ πιστολίδι, οπότε περιμένω ότι θα το απολαύσουμε. Ελπίζω τα δύο μέρη να βγουν με μικρή διαφορά μεταξύ τους, όχι όπως τα X-Men, αν και αυτά τα τεύχη δεν είναι συνέχεια της ιστορίας, αλλά η ιστορία σπασμένη στα δύο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν έχω σκοπό να το πάρω, διότι δεν μου αρέσει καθόλου αυτός ο ήρωας όπως τον βλέπω, αλλά δεν μπορώ να μην εκθειάσω ξανά την εξαιρετική παρουσίαση του Νικόλα.

Απλά νομίζω ότι η θέση της, μαζί με το σχόλιο/Link Που έδωσε ο @TheMetalBat (και για το οποίο πολύ πολύ σε ευχαριστώ :clap2:) πιο πάνω πρέπει να πάνε στη βασική παρουσίαση γιατί είναι πραγματικά χρήσιμα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

7 ώρες πριν, st2anger είπε:

Το πηρες το λουκουμι ;) 

Το λουκούμι το πήρα, τον τόμο δεν ξέρω αν θα πάρω :thinking:

Δεν γκρινιάζω εννοείται. Έπρεπε να βγει και μια ιστορία μ΄αυτόν τον ήρωα, ο οποίος απ΄ό,τι βλέπω είναι αρκετά γνωστός κι έχει μεγάλο κοινό.
Απλά εμένα δεν πολυενθουσιάζει. Πολύ βία και πιστολίδι.
Υπερηρωικό θα διαβάσω ή western; :lol:
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Συμβουλή προς όσους αμφιταλαντεύονται για τον τόμο Punisher. Δεν το παίζω γνώστης ούτε έξυπνος, απλά σας μεταφέρω τι έκανα εγώ στην συγκεκριμένη περίπτωση:

  1. Μπείτε στη μαγική ιστοσελίδα που ανήρτησε ο φίλος @TheMetalBat 
  2. Διαβάζετε δωρεάν το πρώτο τεύχος
  3. Ανάλογα με το αν σας καλύπτει το ύφος/το σχέδιο/το σενάριο/ο ήρωας, αποφασίζετε αν θα το αγοράσετε.

Επειδή διάβασα τα 4 πρώτα τεύχη από το συγκεκριμένο σάιτ πριν μερικούς μήνες, θυμάμαι ότι δεν είχε πυκνούς διαλόγους και η γλώσσα που χρησιμοποιεί δεν χρειάζεται και τρομερή εξικοίωση με την αγγλική γλώσσα. Πιστεύω αξίζει να κάνετε το παραπάνω πείραμα, καθώς πρόκειται για έκδοση που πρώτη φορά βλέπουμε στα ελληνικά.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Επιτελούς!!!!!!!!Ένας από τους πιο αγαπημένος μας αντι-ηρωες!! Είναι η τρίτη φορά που θα έχω τον Punisher στα χεριά μου. (1η φορά τα 4 ασπρόμαυρα τεύχη της ΚΟΜΠΡΑ ΠΡΕΣΣ και 2η της ΟΞΥ.)

Ε, αν θυμάμαι καλά ο Steve Dillon έχει φύγει από τη ζωή εδώ και μερικά χρόνια? Δεν ήταν τόσο μεγάλος.Κρίμα που δεν είναι εδώ ένα από τα σπουδαία ταλέντα.:sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Να κοιτάς στο θέμα με την κρυστάλλινη σφαίρα.

 

Πριν από 1 ώρα, Comichunter είπε:

Από. Πότε δεν ανεβαίνουν εδώ οι τόμοι;;;; 

Οπωσδήποτε κάθε μέλος μπορεί να γράφει όπου θέλει και να αναρτά σε παράλληλα νήματα. Θα πρέπει όμως οι Διαχειριστές να μεταφέρουν βασικά ζητήματα που αφορούν μία έκδοση στο φυσικό της χώρο, δηλαδή στην παρουσίαση. Αλλιώς γιατί την έχουμε; Ή έστω να αντιγράψουν τα θέματα αυτά για όσους θέλουν να τα σχολιάσουν και αλλού, εφόσον δοκιμάζουν τις υπερηρ..εχμ..μαντικές τους ικανότητες! :) Κι εγώ διαβάζω τη "σελίδα σου" φίλε Tsaklas αραιά και που (εάν βρω χρόνο, μιας και ακόμη "πετάγονται μπροστά μου" θέματα που δεν έχει τύχει να διαβάσω), αλλά δεν την έχω βάλει σε παρακολούθηση. Το ότι έχεις την απαίτηση όμως από τον κόσμο να κοιτάζει σε δέκα διαφορετικά νήματα για να μάθει βασικές πληροφορίες που αφορούν μια σειρά που αγοράζει, έξω από το νήμα της παρουσίασής της, με ξεπερνά. Και το "δέκα" δεν το είδα για πλάκα, διότι εδώ μπορεί να είναι μόνο δύο τα θέματα, αλλά συμβαίνει σε μεγαλύτερο βαθμό αυτό στα Ντισνεϊκά, όπου έχουμε άλλο θέμα για τις νέες εκδόσεις των "Καθημερινών Εκδόσεων" όπου μπορεί να πει ένας μια πληροφορία για τους τόμους του Ρομάνο Σκάρπα (τυχαίο το παράδειγμα), να το πει και στις "Καλοκαιρινές εκδόσεις 2020 Ντίσνεϋ", να το αναφέρει ξέρω γω σε κάποιο poll, να το πει και σε κάποιο συγκεντρωτικό θέμα των τόμων κάθε έτους και να μην το πει ή το δείξει στην κυρίως παρουσίαση! Αυτά είναι βασικά ζητήματα που ένα νεότερο μέλος μπορεί να μην προσανατολίζεται σωστά και να αναρτήσει μια διαφήμιση, μια πληροφορία, κάτι, κάπου αλλού που ενδεχομένως θα το δουν λίγοι, αλλά θα πρέπει η Δ.Ο. να τα μεταφέρει εκεί που πρέπει για να υπάρχει σωστή και έγκαιρη ενημέρωση. Και όχι φίλε Tsaklas να διώχνουμε μέλη απ' το μόνο χώρο που θα έπρεπε πραγματικά να συζητάνε τις τρέχουσες (με ύπαρξη διαφήμισης) εκδόσεις! Φιλικά! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

15 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Οπωσδήποτε κάθε μέλος μπορεί να γράφει όπου θέλει και να αναρτά σε παράλληλα νήματα. Θα πρέπει όμως οι Διαχειριστές να μεταφέρουν βασικά ζητήματα που αφορούν μία έκδοση στο φυσικό της χώρο, δηλαδή στην παρουσίαση. Αλλιώς γιατί την έχουμε; Ή έστω να αντιγράψουν τα θέματα αυτά για όσους θέλουν να τα σχολιάσουν και αλλού, εφόσον δοκιμάζουν τις υπερηρ..εχμ..μαντικές τους ικανότητες! :) Κι εγώ διαβάζω τη "σελίδα σου" φίλε Tsaklas αραιά και που (εάν βρω χρόνο, μιας και ακόμη "πετάγονται μπροστά μου" θέματα που δεν έχει τύχει να διαβάσω), αλλά δεν την έχω βάλει σε παρακολούθηση. Το ότι έχεις την απαίτηση όμως από τον κόσμο να κοιτάζει σε δέκα διαφορετικά νήματα για να μάθει βασικές πληροφορίες που αφορούν μια σειρά που αγοράζει, έξω από το νήμα της παρουσίασής της, με ξεπερνά. Και το "δέκα" δεν το είδα για πλάκα, διότι εδώ μπορεί να είναι μόνο δύο τα θέματα, αλλά συμβαίνει σε μεγαλύτερο βαθμό αυτό στα Ντισνεϊκά, όπου έχουμε άλλο θέμα για τις νέες εκδόσεις των "Καθημερινών Εκδόσεων" όπου μπορεί να πει ένας μια πληροφορία για τους τόμους του Ρομάνο Σκάρπα (τυχαίο το παράδειγμα), να το πει και στις "Καλοκαιρινές εκδόσεις 2020 Ντίσνεϋ", να το αναφέρει ξέρω γω σε κάποιο poll, να το πει και σε κάποιο συγκεντρωτικό θέμα των τόμων κάθε έτους και να μην το πει ή το δείξει στην κυρίως παρουσίαση! Αυτά είναι βασικά ζητήματα που ένα νεότερο μέλος μπορεί να μην προσανατολίζεται σωστά και να αναρτήσει μια διαφήμιση, μια πληροφορία, κάτι, κάπου αλλού που ενδεχομένως θα το δουν λίγοι, αλλά θα πρέπει η Δ.Ο. να τα μεταφέρει εκεί που πρέπει για να υπάρχει σωστή και έγκαιρη ενημέρωση. Και όχι φίλε Tsaklas να διώχνουμε μέλη απ' το μόνο χώρο που θα έπρεπε πραγματικά να συζητάνε τις τρέχουσες (με ύπαρξη διαφήμισης) εκδόσεις! Φιλικά! :beer:

Εγώ απλά του είπα να κοιτάει και στην Σφαίρα, μιας και σ'εκείνο το θέμα γίνεται πάντα η συζήτηση για τα μελλοντικά τεύχη,  οπότε εκεί συνηθίζεται να ανεβαίνει πρώτα η διαφήμιση του επόμενου τεύχους. Καλώς ή κακώς έτσι συμβαίνει τόσο καιρο. Εδώ μάλιστα, μέχρι πρόσφατα ανέβαζαν μόνο το σκαναρισμένο εξώφυλλο-οπισθόφυλλο χωρίς την διαφήμιση. Οπότε ναι, αν θέλει να το βλέπει από Πέμπτη, ας κοιτάει κι εκεί, αυτό ήθελα να πω μόνο, όχι να αποφεύγει να κοιτάει κι εδώ. Εννοείται για κριτικές και καταχωρήσες εξωφύλλων κλπ αυτό είναι το κατάλληλο θέμα, αλλά θα πρέπει να περιμένει και 1-2 μέρες παραπάνω να σκαναριστεί και να ανέβει μαζί με τη διαφήμιση. Δεν είχα πρόθεση να κάνω κάποια προτροπή τύπου "άστους αυτούς, απέναντι είναι καλύτερα", σόρρυ αν φάνηκε έτσι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Υπάρχει και σε άλλους στον τόμο 27,Avengers:Διάλυση,το παρακάτω πρόβλημα;Το ξέρω μικρό το κακό,αλλά παραμένει ακόμη ένα πρόβλημα της σειράς....

2020_09_11 10_33 Office Lens.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Υπάρχει και σε άλλους στον τόμο 27,Avengers:Διάλυση,το παρακάτω πρόβλημα;Το ξέρω μικρό το κακό,αλλά παραμένει ακόμη ένα πρόβλημα της σειράς....

2020_09_11 10_33 Office Lens.jpg

τι πρόβλημα έχεις με τον τόμο ; γιατί από την εικόνα που ανέβασες δεν μπορώ να καταλάβω 

  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

6 λεπτά πριν, nikolas1503 είπε:

τι πρόβλημα έχεις με τον τόμο ; γιατί από την εικόνα που ανέβασες δεν μπορώ να καταλάβω 

  

Η σελίδα που γράφει"AVENGERS FINALE ,ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ΕΞΩΦΥΛΛΟΥ" δε θα έπρεπε να είναι πριν την ιστορία που αντιστοιχεί σε αυτό το κεφάλαιο;Αυτό εννοώ...Ενώ αντιθέτως βρίσκεται στο τέλος της ιστορίας και πριν τα εξτραδάκια(σχόλια,σχέδια κτλ)...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, olyssesmoore είπε:

Η σελίδα που γράφει"AVENGERS FINALE ,ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ΕΞΩΦΥΛΛΟΥ" δε θα έπρεπε να είναι πριν την ιστορία που αντιστοιχεί σε αυτό το κεφάλαιο;Αυτό εννοώ...Ενώ αντιθέτως βρίσκεται στο τέλος της ιστορίας και πριν τα εξτραδάκια(σχόλια,σχέδια κτλ)...

Α τώρα κατάλαβα γιατί το δικό μου το μυαλό πήγε ότι ο τόμο σου είχε πρόβλημα του τύπου να είναι σκισμένο η χαλιά εκτύπωση και τέτοια  πάντως Και στο δικό έτσι είναι χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος νομίζω ότι είναι εναλλακτικά εξώφυλλα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35028
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   173
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Καλησπερα!Η ράχη καθώς φτάσαμε στον τόμο 27 και ο Wolverine έκανε την εμφάνιση του:

AD85E49F-E8D3-44E3-A2B2-BF29420BC508.jpeg

Επεξεργασία από Giagri
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

7 λεπτά πριν, Giagri είπε:

Καλησπερα!Η ράχη καθώς φτάσαμε τον τόμο 27 και ο Wolverine έκανε την εμφάνιση του:

AD85E49F-E8D3-44E3-A2B2-BF29420BC508.jpeg

ΩΩΩΩ Με πρόλαβες!!!!!Ήμουν έτοιμος να ανεβάσω τη δίκη μου φώτο!:spidey:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ένας χρόνος και 27 τεύχη!!!! Μας απομένει άλλος ένας εναμισος χρόνος για τη ολοκλήρωση της συλλογής!!!

1ο θέμα - Αφού σήμερα είναι η πιο γνωστή ημερομηνία, θα μπορούσε να βγει το τεύχος Κάπτεν Αμερικα Νέο Καθεστώς αλλά βγήκε τον αταίριαστο μηνά, Αύγουστο.

2ο θέμα - Ελπίζουμε μέσα στη 60ηδα να βγει το House of M το οποίο διαδραματίζεται αμέσως μετά το Avengers Disassembled (αν δε κάνω λάθος).

Καλή συνεχεία!

@Giagri τελικά είμαι δεύτερος :P.

119236910_364884468035364_7389244726289358281_n.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.