Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Υπάρχει ιστορία  Runaways στο τεύχος τους για την αντίστοιχη συλλογή Marvel's Mightiest Heroes "Red" της Hatchette.Που έχοντας το υλικό μπορεί να τη χρησιμοποιήσει αν θέλει,η ιστορία λέγεται Pride & Joy και κρατάει 6 τευχάκια.Αλλά πρέπει να φτιάξει το τεύχος εξ ολοκλήρου γιατί δεν υπάρχει σε καμία έκδοση τηs Marvel Black (αυτής εδώ).Δηλαδή για τους λίγο πιο γνώριμους με τη συλλογή,να κάνει είναι country exclusive για την Ελλάδα,το Runaways Pride & Joy.Όλο αυτό το κόβω πολύ δύσκολο ως απίθανο να γίνει συν πως δεν έχω ιδέα ποιοι είναι αυτοί οι Runaways.   

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αν οι πληροφορίες του antzelos είναι αξιόπιστες και ισχύει ότι θα δούμε τους ήρωες και τους τίτλους που αναφέρει, έχει να πέσει πααααρα πολύ γκρίνια εδώ μέσα :lol:


Διάβασαν καλά τα μάτια μου;
Spider Island 2 τόμοι + Αραχνοσύμπαν;

Αν ισχύει αυτό ξεχνάμε το Blue, μιας και ξέρουμε σίγουρα ότι ένα απ΄τα επόμενα Spider-Man θα είναι το Power and Responsibility και ότι αποκλείεται να βγουν πάνω από τέσσερις ακόμα τόμοι με τον ήρωα :thinking:
 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Παιδιά το παίρνω πίσω,τελικά ο antzelos λέει αλήθεια.Στο ότι υπάρχει τουλάχιστον το Runaways Pride & Joy κάπου στη συλλογή.

 

Μπήκα στην ιταλική σελίδα της Hatchette και το βρήκα.Είναι στην Ιταλική έκδοση της συλλογής.

 

https://www.hachette-fascicoli.it/search?q=Marvel&cid=0&adv=false&isc=false&sid=false&pagenumber=6&pf=&pt=

 

Και πάλι δύσκολο το κόβω να μπει.Καθώς ειναι...τολμηρή επιλογή.  

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λοιπόν τώρα που ο atzelos έβαλε και τίτλους τόμων, σε περίπτωση που ισχύουν έχω να πω:

 

Ξεκινάμε από τα καλά. Τέλεια η επιλογή Iron Man, θέλω πολύ να το δω. Το ίδιο ισχύει και για Punisher (το έχω στα αγγλικά εννοείται θα το ξαναπάρω και λογικά μιλάμε για δύο τόμους) και φυσικά ένας τόμος που ήθελα πολύ στα ελληνικά από Black Panther. Guardians of the Galaxy ήταν αυτό που φαντάστηκα. Silver Surfer New Dawn αυτά είναι, περιμένω πως και πως! Vision όντως είναι του Tom King, αλλά δε θα βάλουν και τη συνέχεια του; Jessica Jones στην αγγλική βλέπω μόνο το Uncaged. Alias λογικά θα είναι το πρώτο volume του Bendis. Και το Secret Invasion αρκετά καλή επιλογή, το έχω διαβάσει στα αγγλικά, αλλά φοβάμαι ότι θα αποβεί τόμος τύπου Forever, δηλαδή δεν είναι για όλους τους αναγνώστες.

 

Στα κακά τώρα. Πολλή επανέκδοση από Anubis. Ultimates, 1602, Eternals (λογικά), Ms. Marvel, κάποια εξαντλημένα, κάποια πρόσφατα, πραγματικά minimum effort ως επιλογές. Spider-Man μας ήρθαν τα πάνω κάτω. Περιμέναμε σίγουρα από Τσέλιο Ultimate Spider-Man: Power and Responsibility και The Amazing Spider-Man: Revealations & Until the Stars Turn Cold και παρακαλάγαμε για κανά Blue ή Death of the Stacys και έκατσε Spider-Verse (κι άλλη επανέκδοση από τόμο της Anubis που κυκλοφόρησε Νοέμβριο) και Spider-Island (που αγαπάω Slott, αλλά όχι δύο τόμοι Spider-Island και να μη μπει το Blue). Και γενικά πάντως χλιαρές επιλογές, καλό όμως που εμπλουτίζεται η συλλογή με περισσότερους ήρωες, τα υπόλοιπα εδώ θα είμαστε να τα συζητάμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για το μόνο που χάρηκα από αυτά που μάθαμε είναι ότι επιτέλους θα ξεκολλήσουμε από τους πρώτους 60 τόμους ελπίζω να βάλουν σύντομα τον black panther για να αποδώσουν έστω ένα ελάχιστο φόρο τιμής όπως είπα και σε άλλο τοπικ κατα τα αλλά ποιά  είναι η Jessica Jones  και ποιοί οι runaways βρε παιδιά 

Επεξεργασία από nikolas1503
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 λεπτά πριν, nikolas1503 είπε:

Για το μόνο που χάρηκα από αυτά που μάθαμε είναι ότι επιτέλους θα ξεκολλήσουμε από τους πρώτους 60 τόμους ελπίζω να βάλουν σύντομα τον black panther για να αποδώσουν έστω ένα ελάχιστο φόρο τιμής όπως είπα και σε άλλο τοπικ κατα τα αλλά ποιά  είναι η Jessica Jones  και ποιοί οι runaways βρε παιδιά 

 

Δεν ξέρω αν οι επιλογές αυτές συνεπάγονται ότι ξεφεύγουμε από την εξηντάδα :( Μπορεί οι πληροφορίες του Τσέλιου να ήταν όταν δεν είχαν αποφασιστεί και οι 60 τόμοι, μπορεί όμως να σημαίνει ότι πάμε και για τους 120, γι' αυτό και μπήκα Hawkeye, Black Panther, Black Widow. 

 

Εν συντομία Jessica Jones είναι χαρακτήρας που δημιούργησε ο Bendis το 2002 για το imprint Marvel MAX (με ιστορίες ακατάλληλες δια ανηλίκους :lol: ), οι δυνάμεις της είναι ότι έχει υπεράνθρωπη δύναμη και μπορεί να πετάξει, ενώ στο Alias αφήνει τη ζωή της υπερηρωίδας και ανοίγει γραφείο (το Alias) στο οποίο είναι ιδιωτική ντετέκτιβ. Έχει παντρευτεί τον Luke Cage και έχουν μια κόρη.

 

Οι Runaways δημιουργήθηκαν από τον Brian K. Vaughan (του Y: The Last Man και του Saga) και αφορά μια ομάδα παιδιών τα οποία είναι φίλοι μεταξύ τους. Μια μέρα μαθαίνουν πως οι γονείς τους που συναντιούνται μια φορά το χρόνο έχουν μια εγκληματική ομάδα, την Pride και κάποιοι εξ αυτών είναι τρελοί επιστήμονες, μεταλλαγμένοι, εξωγήινοι, ταξιδιώτες στο χρόνο. Σοκαρισμένα τα παιδιά αποφασίζουν να φύγουν μακριά τους ενώ μαθαίνουν πως έχουν κληρονομήσει κάποιες από τις δυνάμεις τους.

 

Και η Jessica Jones και οι Runaways είχαν δικές τους σειρές που εντάσσονταν στο MCU και μάλιστα οι πρώτες σεζόν τους βασίζονταν στα κόμικ που ενδέχεται να δούμε στη συλλογή :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

4 ώρες πριν, antzelosdoukoutselis@yahoo είπε:

Φίλε μου @Tsaklas δεν είναι εικασίες. έχω αυτές τις πληροφορίες ότι αργότερα θα κυκλοφορήσουν αυτοί οι τόμοι με αυτούς τους σουπερ ήρωες. Τώρα το πότε και με ποια σειρά, δε το ξέρω. Και επίσης οι runaways έχουν τόμο.

Μάλιστα, δεν γνώριζα την ύπαρξη της Ιταλικής συλλογής, γι'αυτό και με έπιασες απροετοίμαστο με το Runaways. 

 

Παρόλα αυτά, θα μπορούσες να μας δώσεις κάποια παραπάνω στοιχεία για το πώς το γνωρίζεις; Έχεις κάποιο μέσο; Μίλησες με τον κο Τσέλιο σε μέιλ και επιβεβαίωσε κάτι; Βλέπω είσαι μέλος του φόρουμ 54 μέρες, λογικά έχεις δει πόσο αγαπάμε και υπεραναλύουμε την συγκεκριμένη συλλογή, καλό θα ήταν να είχαμε μια επιβεβαίωση έξτρα για το αν αυτά που λες ισχύουν, ειδικά από την στιγμή που κάποια ακούγονται εξωπραγματικά κακές εκδοτικές κινήσεις (πχ. έκδοση Spiderverse και Ms. Marvel που ούτε 2 χρόνια δεν κυκλοφορούν από την ίδια την Anubis που επιμελείται την συλλογή) και ταυτόχρονα πολλά αντιφάσκουν με παλιότερες πληροφορίες που μας είχαν δοθεί. Δεν στο λέω με καχυποψία και κακία, μακάρι όντως να μας φέρνεις αποκλειστικά στοιχεία με όποιον τρόπο να 'ναι, απλά κρίμα θα 'ναι να χαρούμε ή να ξενερώσουμε για κάτι και τελικά να μην ισχύει.

 

 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Για να ξαναζωντανέψει το τόπικ, γιατί πολλή ξεραΐλα έχει πέσει τελευταία, θα αναφερθώ πιο αναλυτικά στα λεγόμενα του @antzelosdoukoutselis@yahoo

 

Πραγματικά αν ισχύει, είναι ό,τι πιο απρόβλεπτο ως τώρα. Τα περισσότερα είναι ξεπατηκωτούρα της μέχρι τώρα άγνωστης Ιταλικής συλλογής, η οποία φαίνεται ότι δεν ακολυοθεί καμία άλλη παγκοσμίως. Spider-Island θα με ενδιέφερε αλλά να χαθεί το Blue δεν θα το ήθελα σε καμία περίπτωση, αν και το θεωρώ λίγο πολύ ψιλο-σίγουρο ότι θα το δούμε. Το Spider-verse πάλι θεωρώ ανούσιο να εκδοθεί εφόσον δεν έχει ούτε 2 χρόνια που κυκλοφόρησε. Το ίδιο ισχύει και για το Ms. Marvel. Θα ήταν αυτοκτονία από μέρους της Anubis να συνεναίσουν σε κάτι τέτοιο. Από εκεί και πέρα, θα σήμαινε 2η επανέκδοση ΟΞΥ με το Daredevil: Ο Άνθρωπος Χωρίς Φόβο (Ο Ατρόμητος όπως κυκλοφορεί στα ελληνικά). Ultimates, Eternals και 1602 επίσης επανεκδόσεις, από - αν δεν κάνω λάθος - διαθέσιμες κυκλοφορίες τη Anubis. Για το Εternals μάλιστα είχαν πει όχι. Το Iron Man και το Punisher τα ξέραμε ήδη, οπότε αυτά είναι τα σίγουρα και καλές επιλογές επίσης. Hawkeye και Vision είχαν πει όχι, αλλά είναι από τα πιο ονομαστά σύγχρονα runs οπότε είναι ευπρόσδεκτα. Αντίστοιχα, για Χήρα και Πάνθηρα είχαν πει ότι δεν είναι στα σχέδια, αλλά το να συμπεριληφθούν δε θα μου έκανε εντύπωση, δεδομένης της επιτυχίας του Πάνθηρα στο MCU (+ τον αδικοχαμένο Μπόουζμαν) και την επερχόμενη ταινία της Χήρας. 2 τόμοι Χήρα βέβαια είναι λίγο υπερβολή. Το Secret Invasion μας είχε πει το παιδί στο Comic Street ότι δεν θα κυκλοφορήσει και γενικά ως τώρα έχει πέσει 100% μέσα, άρα δεν έχω λόγο να μην τον πιστεύω, εκτός αν πρόκειται για δική του παρερμηνεία σε απάντηση του Τσέλιου. Silver Surfer και Thanos Imperative, ευπρόσδεκτα. Τέλος, έχουμε Jessica Jones και Iron Fist, ίσως να εμπνεύστηκαν από τις σειρές του Netflix, αλλά το Runaways πραγματικά με εκπλήσσει, η σειρά που 'χε βγει δεν είχε ακουστεί καθόλου. 

 

Συνολικά, πραγματικά μου φαίνονται απίστευτο να ισχύει η πληροφορία, μέχρι σοβαρότερης επιβεβαίωσης. Για να δούμε τι επιφυλλάσσει το μέλλον όμως. Τώρα που σταμάτησαν τα στοιχεία βρήκαν να μας πλακώσουν με μέτριες επιλογές και να σκάσουν 18 απρόβλεπτοι τόμοι σαν πιθανό σενάριο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Δεν θέλω να γίνω αγενής, ούτε να προσβάλλω τον φίλο @antzelosdoukoutselis@yahoo , αλλά συμφωνώ με τον @Tsaklas ότι χρειάζεται κάποιου είδους επιβεβαίωση. Δεν καταλαβαίνω πως από το πουθενά σκάνε πληροφορίες για 20+ τόμους, ειδικότερα τώρα που ο Τσέλιος έχει σταματήσει να ανοίγεται. Μακάρι να είναι αληθινές αλλά μερικές είναι αντιφατικές με παλιότερες πληροφορίες από έγκυρη πηγή. Βέβαια αρκετές φορές ο Τσέλιος είχε πει: "Δεν είναι προς το παρόν στα σχέδια μας" όμως αμφιβάλλω να άλλαξαν τα σχέδιά τους τόσο νωρίς. Απ' ότι ξέρουμε, είναι ήδη πολύ πιο μπροστά από εμάς, αφού το Avengers Forever είχε μεταφραστεί από τον περασμένο Σεπτέμβρη και κυκλοφόρησε μόλις πριν λίγους μήνες. Άλλοι τόμοι όπως το Spiderverse και η Ms. Marvel δεν βγάζουν νόημα λόγω της πρόσφατης έκδοσής τους από την Anubis αλλά εάν όντως η Anubis δεν μπορεί να επηρεάσει καθόλου τις επιλογές ιστοριών, τότε θα υπήρχε μία λογική στο γιατί να κρατήσουν τις ιστορίες που έχουν ήδη εκδώσει για το τέλος της συλλογής. Το Spiderverse, όμως το έβγαλαν ενώ η συλλογή είχε ήδη αρχίσει οπότε υπάρχει λίγο μπέρδεμα.:thinking:

Είναι και αυτό που λένε κάποιοι ότι αυτές οι ιστορίες μπορεί να εμφανιστούν στην δεύτερη 60άδα.

 

Όπως είπα και πριν μακάρι να είναι αληθινές οι πληροφορίες αλλά οποιοσδήποτε μπορεί να πει μερικούς τυχαίους τίτλους ως "επιβεβαιωμένους". Το είχα κάνει κι εγώ μάλιστα, για πλάκα, με τον Howard the Duck.:lol:

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εδώ ο άνθρωπος ανέστησε το τόπικ μετά από τόσο καιρό που κλαίγαμε σε εμβρυακή στάση που δεν απαντούσε ο Τσέλιος και μας έδωσε λόγους για γκρίνιες με επανεκδόσεις και εσείς γκρινιάζετε; :lol: Πλάκα κάνω προφανώς, όντως καλό θα ήταν να ξέρουμε μια πηγή πληροφόρησης, αλλά πρέπει να δώσω ότι η ακρίβεια σε ήρωες και τίτλους είναι εξαιρετική αν και υπάρχουν και τρανταχτές αστοχίες ή αντιφάσεις. Και πάλι όμως μιλάμε για ποστ που μου θύμισε παλιά, καλή, αναζωπυρωμένη κουβεντούλα και αυτό είναι κάτι που λατρεύω! @Tsaklas θα γίνει update στη λίστα με τις φήμες για να τις έχουμε συγκεντρωτικά; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

51 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

@Tsaklas θα γίνει update στη λίστα με τις φήμες για να τις έχουμε συγκεντρωτικά; 

Έκανα τους υπολογισμούς και παρατήρησα ότι εάν προσθέσουμε την λίστα του @antzelosdoukoutselis@yahoo (22 τεύχη) στην λίστα με τα 28 επιβεβαιωμένα τεύχη και λάβουμε υπόψη και τα 9 επιβεβαιωμένα τεύχη χωρίς αριθμό, τότε έχουμε τίτλους για 59 τεύχη της συλλογής!!! Τώρα θυμάμαι κι εγώ ότι ο Τσέλιος είχε επιβεβαιώσει πως θα δούμε κι άλλη ιστορία του Stan Lee άρα αυτή είναι το τελευταίο και 60στό τεύχος?!?!! Αυτό σημαίνει δηλαδή ότι ξέρουμε όλους τους τίτλους της συλλογής!?!?!!??!:confuse::wow:

 

Edit: Θυμήθηκα και ότι είχε επιβεβαιωθεί πως θα δούμε τουλάχιστον έναν τίτλο από αυτή την εικόνα. Αυτό είναι παράξενο, μιας και κανένας από αυτόυς δεν περιλαμβάνεται σε καμία από τις λίστες μας.

https://comicstreet.gr/uploads/monthly_2020_07/image.png.e8467630a9c9f04f7df17ae3791aeee0.png

 

Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι οι τίτλοι που ανέφερε ο @antzelosdoukoutselis@yahoo θα είναι στην επόμενη 60άδα ή ίσως υπάρχει κάποια ανακρίβεια στους επιβεβαιωμένους τίτλους χωρίς αριθμό.

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Αν κάποιος έχει κονέ με τη Hatchette ας τους προτείνει και αυτές τις τρεις ιστορίες που καθαρά εγώ θέλω γενικά αν γίνεται και ας μην μπουν ποτέ.Ευχαριστώ!

 

1.Dark Avengers: Assemble

(Dark Avengers (2009) 1 - 6)

 

Ναι ξέρω και άλλη ιστορία Bendis αλλά η συλλογή δεν έχει και πολλά από Dark Reign (δεν είναι γραπτό event αλλά περίοδος).Οπότε τι καλύτερο από τους Dark Avengers που ευθύνονται και για το Siege.Άσε που η όλη ιδέα μου φαίνεται αστεία και τρελός χαβαλές όσο δεν πάει.

 

2. Ms Marvel: Best of the Best

(Giant Size Ms Marvel,Ms Marvel (2006) 1 - 5)

 

Ίσως η μόνη ιστορία της Ca(eye)rol που δέχομαι να έχω καθώς μου αρέσει και περισσότερο από όλες.Και θα προτιμούσα να είχε εμφάνιση τόμου στη συλλογή ως Ms Marvel.Για πολλούς καλούς ή κακούς λόγους αναλόγως πως το σκέφτεται κανείς.Αυτό.

 

3. Cable & Deadpool: If Looks Could Kill

(Cable/Deadpool 1 - 6 )

 

Ο Cable δεν έχει τόμο στη συλλογή και η πρώτη ιστορία του καλύτερου του run του 2008 είναι πιασμένη.Τι  φοβερό θα ήταν να είχε τόμο με ιστορία που είναι συνεργάτης με τον Deadpool.Σαν μία ταινία buddy cop με υπερήρωες.

 

Και θα δείξω ένα για την Ηλέκτρα,επειδή τα  Elektra Saga και Elektra Assassin είναι μεγάλα για τόμο.Αλλά γενικά ποτέ δεν ξέρεις. 

 

Elektra: Bloodlines

(Elektra (2014) 1 - 5) 

 

Φοβερό σχέδιο και ωραία πλοκή από όσο είδα.Να αναφέρω επείσης πως όλες οι ιστορίες που είπα μαζί με αυτήν εδώ είναι απο runs,που σημαίνει πως έχουν συνέχεια,είτε φανερή είτε όχι.Αλλά δεν τις υπολογίζω.

 

Αστειεύμαι φυσικά και σιγά το πράγμα αν δεν γίνεται......δεν θα με πείραζε να δω έστω το Cable/Deadpool βέβοια....:blush2: 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

3 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

 @Tsaklas θα γίνει update στη λίστα με τις φήμες για να τις έχουμε συγκεντρωτικά; 

Μέχρι να υπάρξει κάποιου είδους επιβεβαίωση δεν θα βάλω κάτι. Εξάλλου δεν γράφω φήμες κάπου, μονάχα επιβεβαιωμένα και κάποιες προσωπικές εικασίες με βάση την ξένη λίστα που αντιστοιχεί και σε πολλές του εξωτερικού. Να γεμίσω τώρα με Runaways και Black Widow που υπάρχουν μόνο στην Ιταλική συλλογή, δεν θα το ήθελα. Ας δούμε αν θα ξαναμπεί ο φίλος να σχολιάσει κάτι παραπάνω και βλέπουμε.

 

3 ώρες πριν, Bilis είπε:

Edit: Θυμήθηκα και ότι είχε επιβεβαιωθεί πως θα δούμε τουλάχιστον έναν τίτλο από αυτή την εικόνα. Αυτό είναι παράξενο, μιας και κανένας από αυτόυς δεν περιλαμβάνεται σε καμία από τις λίστες μας.

 

Spoiler

https://comicstreet.gr/uploads/monthly_2020_07/image.png.e8467630a9c9f04f7df17ae3791aeee0.png

 

 

Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι οι τίτλοι που ανέφερε ο @antzelosdoukoutselis@yahoo θα είναι στην επόμενη 60άδα ή ίσως υπάρχει κάποια ανακρίβεια στους επιβεβαιωμένους τίτλους χωρίς αριθμό.

Από αυτούς στο Blue ποντάρω. Τον έχω γράψει στις γνωστές ιστορίες που ενδεχομένως να δούμε στην συλλογή. Παραπάνω δεν ξέρουμε για να γράψω κάτι πιο σίγουρο. Τώρα να γράψω "μπορεί να μπει αυτός ή αυτός ή αυτός κλπ" μου φαίνεται λίγο υπερβολή :P  Με τη λίστα του φίλου δεν έχει να κάνει, είπε δεν γνωρίζει νούμερα. Αν ισχύει κάτι, μπορεί να ναι μεμονωμένοι τόμοι από όλο το εύρος των 28-60, όχι κάτι συνεχόμενο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Επόμενο τεύχος μετά από avengers θα πρέπει να δούμε κατι απο xmen η thor η ironman διαφορετικά secret wars.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

58 λεπτά πριν, Γουλβι είπε:

Επόμενο τεύχος μετά από avengers θα πρέπει να δούμε κατι απο xmen η thor η ironman διαφορετικά secret wars.

 

Πρακτικά μιλώντας δεν θα δούμε X-Men σύντομα καθώς είδαμε New X-Men στο τεύχος 22.Αλλά όλα είναι πιθανά,εγω θέλω να δω κάτι που δεν ξέρουμε πως θα μπει αν είναι πιθανόν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@TheMetalBat Δύσκολο για κάτι καινούργιο μέσα στην 60αδα από 61 μέχρι 200 τα υπόλοιπα πάλι μετά από avengers μπορεί να βγάλουν marvel zombies η punisher αλλά θα είναι λίγο βαρετό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

11 λεπτά πριν, Γουλβι είπε:

@TheMetalBat Δύσκολο για κάτι καινούργιο μέσα στην 60αδα από 61 μέχρι 200 τα υπόλοιπα πάλι μετά από avengers μπορεί να βγάλουν marvel zombies η punisher αλλά θα είναι λίγο βαρετό.

 

Για τα δύο τελευταία θα διαφωνήσω λόγο γούστου αλλά γενικά ναι,πλέον η εξηντάδα περιορίζει τη πιθανότητα για τίποτα καινούργιο/τεύχος που δεν ξέρουμε ήδη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5757 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Τώρα πήρα είδηση την τελευταία "διαρροή" και ομολογώ πως ήταν μια ευχάριστη έκπληξη. Δεν έχω κανένα από αυτά και κάποια ( Punisher, Black Panther, Vision ), τα ήθελα.

Βλέποντας πως είναι γραμμένοι οι τίτλοι καθώς και το γεγονός πως έχει κάποιους ιταλικούς, με κάνει να πιστεύω στην αυθεντικότητα της. Το ερώτημα τώρα είναι ένα : μόλις μάθαμε όλη την 60άδα ή επιβεβαιώνεται η συνέχιση  πέραν των 60 από τόσο νωρίς ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ρίχτε ρε ένα House of M

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πήγα να ψαρέψω τον Τσέλιο για να μάθουμε αν η λίστα του antzelos είναι αξιόπιστη.
Συγκεκριμένα τον ρώτησα αν θα δούμε το Spider Island στη συλλογή.
Μου απάντησε "δεν γνωρίζουμε".

Τζίφος. Εξακολουθεί να μη δίνει πληροφορίες :(

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Τώρα μόλις μου ήρθε μία ιδέα.

(Εμπνευσμένη από το Decades of Marvel)

 

Μιας και το θυμήθηκα λόγο του Marvels,κάποια στιγμή στο μέλλον θα μπορούσε η Hatchette να βάλει δύο ακόμα τεύχη στην αρίθμηση "Classic" (για την 2012 Αγγλική έκδοση) και κανονικά για τις άλλες εκδόσεις της συλλογής.Τα οποία θα έχουν δύο ιστορίες Marvel που θα αντιπροσοπεύουν τις δεκατίες του 40 και 50.

Έχουν βάλει ιστορίες από όλες τις δεκαετίες εκτώς αυτές τις δύο.

 

Να προειδοποιήσω πως το στυλ είναι σαν το τεύχος 16,πολύ κείμενο καθώς και υπάρχουν ο Δεύτερος Παγκόσμιος και ο Κόκκινος Τρόμος λόγω των εποχών που φτιάχτηκαν.

 

Τεύχος του '40:

 

The Human Torch versus The Sub-Mariner

 

61jeDJX9zaL._AC_SY400_.thumb.jpg.4304f4d9d741dbfead9a4441c283ca31.jpg

4900209.thumb.jpg.6d56a027dcee92ea507a1fe1ecf25d88.jpg

20200903_143527.thumb.jpg.b032753eb248fbe76d4e9a76519a8691.jpg

 

Με δύο-τέσσερις σελίδες εξτραδάκια για την εποχή και τους δύο χαρακτήρες καθώς και αφιερώματα στον Bill Everett και Carl Burgos.

 

Πριν το Civil War και το Batman v Superman ήταν ο Human Torch (το ανδροειδές όχι ο Johny Storm των Fantastic Four) εναντίον του Νάμορ του Sub-Mariner. Ίσως γενικά το πρώτο crossover υπερηρώων και το φαβορί της εποχής.

 

Τεύχος του '50:

 

Captain America Strikes!

 

51eA0a9YtML._AC_SY400_.jpg

4938995.jpg

20200903_143613.jpg

 

Και αυτό με δύο-τέσσερις σελίδες εξτραδάκια για την εποχή και ίσως δύο αφιερώματα για τους Howard Chaykin και Mort Lawrence.

 

Σε αντίθεση με την ιστορία του τεύχους του '40 που είναι ίσως η καλύτερη επιλογή,αυτό το τεύχος είναι η μόνη επιλογή.Μια όχι πολύ καλή ιστορία που πολλοί λένε πως είναι προπαγάνδα,τόσο που ο συγγραφέας το απαρνήθηκε αλλά δεν θα είναι και η χειρότερη ιστορία της συλλογής καθώς έχει και τα ωραία της.Και μπέσα,αν δικαιολογεί το The Human Torch vs The Sub-Mariner στη συλλογή τότε το δέχομαι.

 

Οι σελίδες ίσως είναι στο όριο ή εξέχουν λίγο στο όριο.Το Decades Marvel in 40s έχει τον ίδιο αριθμό σελιδών με το X-Men Second Genesis της συλλογής.

 

X-Men Second Genesis:

20200903_143644.thumb.jpg.81dcf14e85877bb7fa68aec50c8db0f5.jpg

20200903_143710.thumb.jpg.a325138380917648e60c5b3724793169.jpg

 

Decades:Marvel in 40s:

20200903_143527.thumb.jpg.b032753eb248fbe76d4e9a76519a8691.jpg

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτά τα δύο παίζει να είναι μεγάλες φόλες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το πρώτο όχι,το δεύτερο ναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Λαμβάνοντας υπ'όψιν την πρώτη 25αδα της αγγλικής έκδοσης έχουμε σε εκκρεμότητα τους 5 σημειωμένους τόμους, από τους οποίους οι Ultimates, Zombies, Punisher έχουν αναφερθεί στο φόρουμ ως σίγουροι. Για να δούμε.....:papas:

Μπήκα και σε μια ιστοσελίδα όπου καταγράφεται η λίστα των τόμων που εκδόθηκαν στην Ιταλία μέχρι στιγμής  https://www.comicsbox.it/serie/MGNHCHT&limite=0 και συγκρίνοντάς την με την αντίστοιχη λίστα της Ελλάδας, υπάρχουν ελάχιστα κοινά σημεία.

image.thumb.png.3e1c23117d38d7b651452276b44a2d15.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36273
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  37
  • Reputation:   245
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

1 ώρα πριν, Metatron89 είπε:

Λαμβάνοντας υπ'όψιν την πρώτη 25αδα της αγγλικής έκδοσης έχουμε σε εκκρεμότητα τους 5 σημειωμένους τόμους, από τους οποίους οι Ultimates, Zombies, Punisher έχουν αναφερθεί στο φόρουμ ως σίγουροι. Για να δούμε.....:papas:

Μπήκα και σε μια ιστοσελίδα όπου καταγράφεται η λίστα των τόμων που εκδόθηκαν στην Ιταλία μέχρι στιγμής  https://www.comicsbox.it/serie/MGNHCHT&limite=0 και συγκρίνοντάς την με την αντίστοιχη λίστα της Ελλάδας, υπάρχουν ελάχιστα κοινά σημεία.

image.thumb.png.3e1c23117d38d7b651452276b44a2d15.png

Συμφωνώ απόλυτα! Η σειρά ακολουθεί την αγγλική έκδοση σχεδόν πιστά.. Μου φαίνεται παράξενο εώς απίθανο να αλλάξει ρότα στα μισά και να ακολουθήσει την ιταλική. Μικροαλλαγές που έχουν κάνει είναι μάλλον για τόμους που ίσως δεν θα εκδόσουν... Για παράδειγμα πιστεύω ότι στην θέση των dark phoenix  και Ultimates βάλανε το gardians of galaxy και τον doctor strange... Υποθέσεις κάνω βέβαια... Ο χρόνος θα δείξει! ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  106
  • Reputation:   562
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αυτό πιστεύω και'γώ,η πρώτη 60άδα θα ακολουθήσει το πρότυπο της Αγγλικής,πλήν ελαχίστων προσθαφαιρέσεων που ήδη έχουν γίνει κάποιες όπως,Captain America-out of time,deadpool,guardians of galaxy,doctor strange,και αυτές λόγω ταινιών της Μάρβελ που έχουν προβληθεί στην Ελλάδα σαν επαγγελματικό τρύκ για να προσελκύσουν και κινηματογραφικό κοινό στη αγορά των τόμων.Οι τελευταίες επιλογές τους δείχνουν ότι επιτέλους συμμαζεύουν την πρώτη 25άδα μετά τις όποιες παρεμβάσεις είχαν κάνει.Τώρα όσον αφορά σε κάτι που είχε αναφερθεί παλιότερα και αν ισχύει,ότι δηλ. η Ανούβις λόγω της συνεργασίας της με την Άσετ έχει βάλει φρένο σε κάποιους τίτλους που περιέχονται στη πρώτη 60άδα όπως civil war,1602,eternals,αυξάνει τη πιθανότητα να δούμε στη θέση τους περισσότερους τίτλους που έχει εκδόσει η οξύ,(εάν και εφόσον έχει περάσει η διάρκεια των 2 ετών πνευματικών δικαιωμάτων) όπως dark phoenix,black panther,κτλπ για να καλυφθούν τα κενά αυτής της συμφωνίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Και εγώ εχώ το άλλο ερώτημα που από όσο ξέρω δεν έχει ερωτηθεί.

Πόσοι αγόραζουν την Ελληνική συλλογή καθαρά λόγω του mcu;  

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

Και εγώ εχώ το άλλο ερώτημα που από όσο ξέρω δεν έχει ερωτηθεί.

Πόσοι αγόραζουν την Ελληνική συλλογή καθαρά λόγω του mcu;  

 

Η ερώτηση που περίμενα να δω αρκετό καιρό και Επιτέλους την ρώτησε κάποιος 

Εγώ νομίζω η μεγαλύτερη πλειοψηφία καθαρά λόγω mcu μην γελιόμαστε και βάζω και τον εαυτό μου μέσα 

Επεξεργασία από nikolas1503
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

8 ώρες πριν, Metatron89 είπε:

Λαμβάνοντας υπ'όψιν την πρώτη 25αδα της αγγλικής έκδοσης έχουμε σε εκκρεμότητα τους 5 σημειωμένους τόμους, από τους οποίους οι Ultimates, Zombies, Punisher έχουν αναφερθεί στο φόρουμ ως σίγουροι. Για να δούμε.....:papas:

Μπήκα και σε μια ιστοσελίδα όπου καταγράφεται η λίστα των τόμων που εκδόθηκαν στην Ιταλία μέχρι στιγμής  https://www.comicsbox.it/serie/MGNHCHT&limite=0 και συγκρίνοντάς την με την αντίστοιχη λίστα της Ελλάδας, υπάρχουν ελάχιστα κοινά σημεία.

image.thumb.png.3e1c23117d38d7b651452276b44a2d15.png

Σωστός, με μια διόρθωση ότι σίγουρο είναι το Ultimate Spider-Man όχι το Ultimates αν και θεωρώ κι αυτό θα βγει λογικά. 

 

3 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

Και εγώ εχώ το άλλο ερώτημα που από όσο ξέρω δεν έχει ερωτηθεί.

Πόσοι αγόραζουν την Ελληνική συλλογή καθαρά λόγω του mcu;  

 

Εγώ λόγω MCU είχα ξεκινήσει να διαβάζω υπερηρωικα κόμικ πριν 5 χρόνια αλλά πλέον ήμουν ήδη τακτικός αναγνώστης, κυρίως DC Comics. Δε θα έλεγα ότι με παρακίνησε μόνο το MCU αλλά ήμουν σε μια φάση που σκέφτηκα καιρός είναι να επεκταθώ σε κάποια σημαντικά κόμικ της Marvel και η συλλογή μου ήρθε κουτί που λέμε. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35116
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  47
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

18 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

Και εγώ εχώ το άλλο ερώτημα που από όσο ξέρω δεν έχει ερωτηθεί.

Πόσοι αγόραζουν την Ελληνική συλλογή καθαρά λόγω του mcu;  

 

Νομιζω οτι αυτοι που ειναι κατω των 30 ειναι αυτοι που αγοραζουν κυριως λογω του MCU..

Οι ανω 30-40 επειδη εβλεπαν τα παιδικα (πχ τα TAS) κολλησαν απο τοτε..Και οι πιο μεγαλοι επειδη ειχαν το μικροβιο απο τα παλια κομικ του καμπανα ή οτι αλλο κυκλοφορουσε τοτε..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.