Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ γενικά θέλω να ξέρω τι τόμος θα κυκλοφορήσει, γιατί ανάλογα κανονίζω το μπάτζετ, αλλά επειδή έχω ζήσει και την εποχή που το Ίντερνετ δεν ήταν τόσο διαδεδομένο, μου άρεσε πολύ να πηγαίνω στο περίπτερο να ανακαλύπτω τι καινούριο έχει βγει. Ακόμα και τώρα το κάνω με πρακτορεία τύπου που μπορεί να έχουν ξεχασμένα αντίτυπα. Δε θα ξεχάσω όταν πριν κάποια χρόνια που ήμουν στο ΚΤΕΛ και είχα λίγο χρόνο, βρήκα ένα αντίτυπο του Μεγάλου Σπλας που είχε κάνει επανέκδοση η Καθημερινή και το δικό μου που είχα από τον Τερζόπουλο, το είχα χάσει. Τότε δεν παρακολουθούσα τα τεκταινόμενα και δεν ήξερα ότι κυκλοφόρησε και απλά έκατσε να το βρω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι φυσικό να θέλουμε να ξέρουμε ποιός τόμος θα βγει μετά ειδικά όταν υπάρχουν παραπάνω από 200 στο εξωτερικό και η συλλογή συνεχίζεται και εμείς καλός  ή κακός θα δούμε μάλλον μόνο τους 60 κατά την γνώμη μου είναι λάθος που δεν υπάρχει επίσημο site καλά όχι βέβαια ότι και αυτό θα ήταν και κάτι το σπουδαίο αν συγκρίνω την καθημερινή που δεν ενημέρωσε για τα καλοκαιρινά πακέτα εγώ από εδώ μέσα το έμαθα και αυτό 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

20 λεπτά πριν, nikolas1503 είπε:

Είναι φυσικό να θέλουμε να ξέρουμε ποιός τόμος θα βγει μετά ειδικά όταν υπάρχουν παραπάνω από 200 στο εξωτερικό και η συλλογή συνεχίζεται και εμείς καλός  ή κακός θα δούμε μάλλον μόνο τους 60 κατά την γνώμη μου είναι λάθος που δεν υπάρχει επίσημο site καλά όχι βέβαια ότι και αυτό θα ήταν και κάτι το σπουδαίο αν συγκρίνω την καθημερινή που δεν ενημέρωσε για τα καλοκαιρινά πακέτα εγώ από εδώ μέσα το έμαθα και αυτό 

 

 

 

Σε παρακαλώ,site για κόμικ; (σαρκασμός) Εδώ κάποιος έκραζε τις διαφημίσεις της τηλεόρασης για τη συλλογή,βίντεο youtube όχι σχόλιο σε φόρουμ.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

 

Σε παρακαλώ,site για κόμικ; (σαρκασμός) Εδώ κάποιος έκραζε τις διαφημίσεις της τηλεόρασης για τη συλλογή,βίντεο youtube όχι σχόλιο σε φόρουμ.

Αυτό δεν το ήξερα δηλαδή κάποιος youtuber έκραξε την διαφήμιση τής συλλογής για ποιο λόγο ;  

Επεξεργασία από nikolas1503
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

58 λεπτά πριν, nikolas1503 είπε:

Αυτό δεν το ήξερα δηλαδή κάποιος youtuber έκραξε την διαφήμιση τής συλλογής για ποιο λόγο ;  

 

Πιο πολύ του στυλ "διαφιμήσεις; εμείς παλιά δεν χρειαζόμασταν διαφημίσεις έλεος,βλέπαμε τα κόμικ στο περίπτερο κρεμασμένα με το μανταλάκι και πέρναμε αυτό που θέλαμε".  

 

Edit:

Ξέρεις κάτι; Θα σου δείξω,καλύτερα κρίνε εσύ για τον εαυτό σου.Εγώ μπορεί να υπερβάλω.

Εντάξει λάθος μου,δεν ήταν για την συλλογή αυτή,αλλά το format που ακολουθεί,συλλογή σκληρόδετων βιβλίων κόμικ με 4 ή παραπάνω τευχάκια μέσα που βγαίνει κάθε 1 ή 2 εβδομάδες...όμως δεν έχει ξαναβγεί κάτι παρόμοιο στην Ελλάδα από όσο ξέρω εκτός από τη Βιβλιοθήκη Καρλ Μπαρκς.

 

14:30 ως 15:12

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@TheMetalBat  Μάλλον αναφέρεσαι στον Κώστα τον Καπετσώνη. :)

Εντάξει,δεν "έκραξε" ακριβώς τις διαφημίσεις,απλά ήθελε να πει ότι παλιά (αρκετά παλιά) έπαιρναν τα παιδιά όποιο κόμικ τους έκανε κλικ εκείνη τη στιγμή στο περίπτερο.Ήθελε να σχολιάσει δηλαδή ότι σήμερα τα παιδιά έχουν  ανάγκη της διαφημίσεις για να μάθουν  για τα κόμικς που ήδη κυκλοφορούν,γιατί είναι συνεχώς απασχολημένα με άλλα πράγματα (κινητό,τάμπλετ, λάπτοπ, τηλεόραση). :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, mko είπε:

@TheMetalBat  Μάλλον αναφέρεσαι στον Κώστα τον Καπετσώνη. :)

Εντάξει,δεν "έκραξε" ακριβώς τις διαφημίσεις,απλά ήθελε να πει ότι παλιά (αρκετά παλιά) έπαιρναν τα παιδιά όποιο κόμικ τους έκανε κλικ εκείνη τη στιγμή στο περίπτερο.Ήθελε να σχολιάσει δηλαδή ότι σήμερα τα παιδιά έχουν  ανάγκη της διαφημίσεις για να μάθουν  για τα κόμικς που ήδη κυκλοφορούν,γιατί είναι συνεχώς απασχολημένα με άλλα πράγματα (κινητό,τάμπλετ, λάπτοπ, τηλεόραση). :)

 

Είσαι τσακάλι πάντως μέσα έπεσες,μία ώρα μου πήρε να βρω το βίντεο.  :lol:  

 

Έγινε.

Στη συγκεκριμένη φάση,καταλαβαίνω από δεύτερο χέρι την άποψη αυτή.Τα κόμικ ήταν πιο "mainstream" παλιά στην Ελλάδα,με προσωπικό παράδειγμα τους γονείς μου.Όχι,δεν είναι κομιξόφιλοι για αυτό και είπα "mainstream",ίσως ο πατέρας μου  να στρέφει λίγο προς εκεί εκφράζοντας επιθυμία να αγοράσει σκληρόδετα κόμικ Ποπάϊ σαν τη συλλογή εδώ.Τρελό φαβορί ο Ποπάϊ τη δεκαετία του 70 και 80.Και για να επιστρέψω,απλά μου φάνηκε λίγο ελιτιστικός ο τρόπος που το είπε,και όχι μόνο για αυτό το πράγμα.Η νοσταλγία και ο ελιτισμός εμπλέκονται μεταξύ τους μερικές φορές,ακόμα και αν κάτι για το οποίο έχει κάποιος νοσταλγία είναι αντικειμενικά χάλια.Υπάρχει παντού,ακόμα και σε νέους σαν εμένα.

Πχ playstation 1 ή 2 versus 3 ή 4 και ούτω καθεξής.  

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Κοίταζα το ημερολόγιο προκειμένου να σημειώσω τις ημερομηνίες που θα βγουν οι επόμενοι τόμοι της σειράς και παρατήρησα ότι ο άγνωστος τόμος 25 είναι να κυκλοφορήσει την Παρασκευή 14 Αυγούστου. Λίγο ζόρικη ημερομηνία από άποψη επερχόμενης αργίας (μια μέρα πριν την 15η Αυγούστου). Λέτε να μας αλλάξουν την ημέρα κυκλοφορίας και να πάει μια εβδομάδα μετά?

Δεν θα αντέξω αναμονή 3 εβδομάδων :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Τον τόμο 25 θα τον μάθουμε στο τέλος του τόμου 24 από Πέμπτη 30/7 που κυκλοφορεί σε κεντρικά σημεία στην Αθήνα. Οπότε ακόμα και να αργήσει μια βδομάδα, τουλάχιστον θα γνωρίζουμε ποια ιστορία θα είναι. Αλλά δεν νομίζω ότι γίνεται κάτι τέτοιο, ακόμα και ανήμερα αργία να πέφτει η κυκλοφορία κάποιου έντυπου, συνήθως κυκλοφορεί μια μέρα νωρίτερα κιόλας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64275
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

On 7/10/2020 at 5:02 PM, TheMetalBat said:

Η νοσταλγία και ο ελιτισμός εμπλέκονται μεταξύ τους μερικές φορές,ακόμα και αν κάτι για το οποίο έχει κάποιος νοσταλγία είναι αντικειμενικά χάλια.Υπάρχει παντού,ακόμα και σε νέους σαν εμένα.

 

Δεν θα τον έλεγα ελιτισμό... θα το έλεγα απλά νοσταλγία που μεταφέρεται, εντελώς υποκειμενικά και γενικά στο μοτίβο "Οι παλιοί καλοί καιροί"...

Στην ουσία, πολύ λίγα πράγματα ήταν καλύτερα, απλά.... ήμασταν νεώτεροι, με μεγαλύτερη ενέργεια, μεγαλύτερο ενθουσιασμό και θέλαμε να κατακτήσουμε τον κόσμο... γνωρίζαμε πρωτόγνωρα πράγματα, νοιώθαμε τον κόσμο να αλλάζει και τρέχαμε μαζί του... υπήρχαν διαφορετικές νοοτροπίες και συνήθειες αλλά με αυτές είχαμε μεγαλώσει οπότε το διαφορετικό πάντα μας ξυνίζει :) 

Όσο μεγαλώνεις όμως, βαραίνεις, ενθουσιάζεσαι πιο δύσκολα, μαθαίνεις πιο δύσκολα, ρισκάρεις πιο δύσκολα... και πολλές φορές μασάς τη καραμέλα "Τι ωραίοι καιροί τότε... πόσο ωραία περνούσαμε... πόσο ωραίες οι ιστορίες του Καμπανά που τα χρώματα ήταν δίπλα από το καρέ.... τι ωραία γεύση είχε το καρπούζι (βάλτε όποιο ουσιαστικό θέλετε)" :) 

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

21 ώρες πριν, Valtasar είπε:

 

Δεν θα τον έλεγα ελιτισμό... θα το έλεγα απλά νοσταλγία που μεταφέρεται, εντελώς υποκειμενικά και γενικά στο μοτίβο "Οι παλιοί καλοί καιροί"...

Στην ουσία, πολύ λίγα πράγματα ήταν καλύτερα, απλά.... ήμασταν νεώτεροι, με μεγαλύτερη ενέργεια, μεγαλύτερο ενθουσιασμό και θέλαμε να κατακτήσουμε τον κόσμο... γνωρίζαμε πρωτόγνωρα πράγματα, νοιώθαμε τον κόσμο να αλλάζει και τρέχαμε μαζί του... υπήρχαν διαφορετικές νοοτροπίες και συνήθειες αλλά με αυτές είχαμε μεγαλώσει οπότε το διαφορετικό πάντα μας ξυνίζει :) 

Όσο μεγαλώνεις όμως, βαραίνεις, ενθουσιάζεσαι πιο δύσκολα, μαθαίνεις πιο δύσκολα, ρισκάρεις πιο δύσκολα... και πολλές φορές μασάς τη καραμέλα "Τι ωραίοι καιροί τότε... πόσο ωραία περνούσαμε... πόσο ωραίες οι ιστορίες του Καμπανά που τα χρώματα ήταν δίπλα από το καρέ.... τι ωραία γεύση είχε το καρπούζι (βάλτε όποιο ουσιαστικό θέλετε)" :) 

 

:cheers3:

@Valtasar Έχουμε προβληματακι με την λεξουλα ελιτισμός ως γνωστόν:lol: Πολλά πράγματα ήταν καλύτερα τότε η μόνη απόδειξη που χρειαζεσε είναι να κοιτάξεις γύρω σου και τώρα υπάρχουν νέοι με ενθουσιασμό και ενέργεια που θέλουν να κατακτήσουν τον κόσμο αλλά τους μάθαμε να μην κάνουν όνειρα και τώρα οι νεοι γνωρίζουν προτωγνορα πράγματα δες ιντερνετ δες ιούς δες οικονομική εξαθλίωση αλλά ακόμα και αν προσπαθούν να τρέξουν μαζί με τον κόσμο που άλλαζει πολύ πιο γρήγορα και να γίνουν καλύτεροι όλοι τους βάζουν τρικλοποδιές και τους αποκαλούν τεμπέληδες. Στο βάρος έχεις ένα δίκιο, πολλοί από την παλιά γενιά χοντρυναν υπερβολικά και με τον όγκο τους θέλουν να παραγγονισουν και την νέα γενιά γιατί περνούσαμε καλά! Πολύ καλά τότε, τα λεφτά είχαν αξία και η ανθρώπινη ζωή και αξιοπρέπεια το ιδιο και αυτά τα εσχη που η νεα ελιτ μας έχει επιβάλλει δεν θα τα δεχόμασταν ποτέ τότε αλλά όσο ακόμα ο άνθρωπος μπορεί να ονειρεύεται, ακόμα και μέσα από τα κόμικς τίποτα δεν έχει χαθεί.:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64275
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

15 min ago , Γουλβι said:

Πολύ καλά τότε, τα λεφτά είχαν αξία και η ανθρώπινη ζωή και αξιοπρέπεια το ιδιο και αυτά τα εσχη που η νεα ελιτ μας έχει επιβάλλει δεν θα τα δεχόμασταν ποτέ τότε αλλά όσο ακόμα ο άνθρωπος μπορεί να ονειρεύεται, ακόμα και μέσα από τα κόμικς τίποτα δεν έχει χαθεί.

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη λέξη, απλά χρησιμοποίησα άλλες :) 

Μπορώ να αναλύσω/αντικρούσω/συμφωνήσω με πολλά από αυτά που αναφέρεις αλλά δεν θα το κάνω γιατί το θέμα που είμαστε δεν πραγματεύεται κάτι τέτοιο.

Η άποψή μου είναι ότι ΚΑΘΕ ΓΕΝΙΑ και ΚΑΘΕ ΕΠΟΧΗ έχει να αντιμετωπίσει εχθρούς. Μπορεί να φαίνονται διαφορετικοί και να παίρνουν διαφορετικές μορφές και ονόματα αλλά στην ουσία είναι ΙΔΙΟΙ. Για μένα είναι : η ανθρώπινη απληστία και ματαιοδοξία. 

Φυσικά, υπάρχουν προτερήματα και ομορφιά σε κάθε εποχή. Η κάθε μία ίναι μοναδική αλλά και μια κουκίδα στη πορεία του ανθρώπινου είδους.

 

Αρκετά όμως κρατηθήκαμε εκτός θέματος :) Ας μιλήσουμε για τον 25ο τόμο :) 

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

14 λεπτά πριν, Valtasar είπε:

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη λέξη, απλά χρησιμοποίησα άλλες :) 

Μπορώ να αναλύσω/αντικρούσω/συμφωνήσω με πολλά από αυτά που αναφέρεις αλλά δεν θα το κάνω γιατί το θέμα που είμαστε δεν πραγματεύεται κάτι τέτοιο.

Η άποψή μου είναι ότι ΚΑΘΕ ΓΕΝΙΑ και ΚΑΘΕ ΕΠΟΧΗ έχει να αντιμετωπίσει εχθρούς. Μπορεί να φαίνονται διαφορετικοί και να παίρνουν διαφορετικές μορφές και ονόματα αλλά στην ουσία είναι ΙΔΙΟΙ. Για μένα είναι : η ανθρώπινη απληστία και ματαιοδοξία. 

Φυσικά, υπάρχουν προτερήματα και ομορφιά σε κάθε εποχή. Η κάθε μία ίναι μοναδική αλλά και μια κουκίδα στη πορεία του ανθρώπινου είδους.

 

Αρκετά όμως κρατηθήκαμε εκτός θέματος :) Ας μιλήσουμε για τον 25ο τόμο :) 

 

:cheers3:

Ναι να μιλήσουμε για τον 25 τόμο που ελπίζω εγώ προσωπικά σε μια ανατροπή και να μην είναι κάτι από τα έτοιμα που έχει η anubis η να μην είναι κάτι από τα πρώτα δυστυχώς γράφω ότι ελπίζω όχι ότι το πιστεύω και όλας αλλά όσο ζω ελπίζω έτσι δεν λένε 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

24 λεπτά πριν, Valtasar είπε:

 

Αρκετά όμως κρατηθήκαμε εκτός θέματος :) Ας μιλήσουμε για τον 25ο τόμο :) 

 

:cheers3:

Ναι τόμος 25 με ποσά μηνύματακια βομβάρδισαμε σήμερα τον Τσιάρα?:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Χρησιμοποίησα το λέξη ελιτισμός όπως την είχα δει στα Αγγλικά,πχ "Anime elitists prefer only old anime like Gundam, they ignore newer anime." 

 

Μετάφραση: "Οι Ελιτιστές των Anime προτιμούν τα παλιά Anime όπως το Gundam,αγνοούν τα νεώτερα Anime."

 

Εδώ σημαίνει ανωτερότητα,άρα αν υπάρχει θέμα με τη λέξη "ελιτισμός" απλά σκεφτείτε  " το παίζω ανώτερος είτε είμαι είτε όχι".Γιατί αυτό εννοούσα και τώρα τελείωσα οριστικά.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Δεν υπάρχει κανένα θέμα με την λέξη ελιτισμός βρε παιδιά. Απλά ο @Γουλβι θυμάται παλιότερες διαφωνίες που αποκαλούσε για κάποιο λόγο ελιτιστές όσους λέγαμε ότι προτιμάμε νέες ιστορίες από επανεκδόσεις. 

 

Στο θέμα μας, η τόση επιμονή του Τσέλιου να μην αποκαλύψει τον τόμο 25 με κάνει να πιστεύω ότι θα είναι κάποιος από το πακέτο που κυκλοφορεί τώρα με τα 2 Ultimates + το Marvel Zombies. Αν το έλεγε, η προσφορά της Anubis θα πήγαινε άκλαφτη. Ίσως γι'αυτό το κρύβει με τόση επιμέλεια, μπας και αγοράσει κανένας ανυποψίαστος την καλοκαιρινή τους προσφορά, να τα μοσχοπλήσουν και μετά να τα βγάλουν στη συλλογή και να χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο. Εικασίες κάνω πάντα έτσι, μπορεί να πέφτω κι εντελώς έξω.

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

11 λεπτά πριν, Γουλβι είπε:

Ναι τόμος 25 με ποσά μηνύματακια βομβάρδισαμε σήμερα τον Τσιάρα?:lol:

Και τι σας απάντηση άραγε? Πάλι με κανένα φυσικομαθηματικό γρίφο που πρέπει να έχεις και γνώσεις αστρολογικές αριθμολογικες και να λες το φλυτζάνι και την ταρο για να καταλάβεις ποιός θα είναι Τελικά τόμος 25 :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

22 ώρες πριν, Valtasar είπε:

Όσο μεγαλώνεις όμως, βαραίνεις...

 

Εμένα θα μου πεις? :gyros:  :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

8 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Δεν υπάρχει κανένα θέμα με την λέξη ελιτισμός βρε παιδιά. Απλά ο @Γουλβι θυμάται παλιότερες διαφωνίες που αποκαλούσε για κάποιο λόγο ελιτιστές όσους λέγαμε ότι προτιμάμε νέες ιστορίες από επανεκδόσεις. 

 

 

Αποκάλεσα ελιτιστες όσους έλεγαν ότι η σειρά έχει βγει μόνο για καποιους διάβασμενους  και ψαγμενους με τα κομικς που έχουν ήδη τις παλιές ιστορίες και όχι για όλο το κόσμο και εμένα μου αρέσουν οι καινούργιες ιστορίες.

 

 Προσωπικά καλά κάνουν και δεν απαντάνε τι νόημα θα είχε το φόρουμ να λέγεται κρυστάλλινη σφαίρα αν δεν κάναμε εμείς μαντεψιες για τον επόμενο τόμο?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35874
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   264
  • Achievement Points:  89
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

25 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

Χρησιμοποίησα το λέξη ελιτισμός όπως την είχα δει στα Αγγλικά,πχ "Anime elitists prefer only old anime like Gundam, they ignore newer anime." 

 

Μετάφραση: "Οι Ελιτιστές των Anime προτιμούν τα παλιά Anime όπως το Gundam,αγνοούν τα νεώτερα Anime."

 

 

Αυτοί με τα gundam είναι μεγάλοι ελιτιστες :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 λεπτά πριν, Γουλβι είπε:

Αποκάλεσα ελιτιστες όσους έλεγαν ότι η σειρά έχει βγει μόνο για καποιους διάβασμενους  και ψαγμενους με τα κομικς που έχουν ήδη τις παλιές ιστορίες και όχι για όλο το κόσμο και εμένα μου αρέσουν οι καινούργιες ιστορίες.

 

 Προσωπικά καλά κάνουν και δεν απαντάνε τι νόημα θα είχε το φόρουμ να λέγεται κρυστάλλινη σφαίρα αν δεν κάναμε εμείς μαντεψιες για τον επόμενο τόμο?

Μόνο που κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο όπως σου εξηγήσαμε. :D  Προσπαθούσαμε απλά να πούμε ότι η ελληνική αγορά κόμικς είναι μικρή και δεν υπάρχει χώρος να δούμε αλλού κάποιες ιστορίες που είναι μεγάλη ευκαιρία να συναντήσουμε εδώ και θα ήταν κρίμα να παραλειφθούν για χάρη επανεκδόσεων.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το "ελιτίστικο" ποστ αφορούσε αυτό που είπα ότι το καλύτερο εκδοτικά για την Ελλάδα θα ήταν να δούμε μεγαλύτερο πλήθος ιστοριών στη γλώσσα μας για να λάβω απαντήσεις περί ελιτισμου και να μιλάω για τον εαυτό μου άσχετα με το με ποιον συμφώνησε η πλειονότητα. Γενικά δε θέλω να βγαίνω εκτός θέματος, απλά αν ψάξει κάποιος το ποστ θα δει πως για μένα το θετικό είναι να εκδίδονται πολλές ιστορίες στα ελληνικά, άλλωστε έχω αγοράσει και τόμους που τους έχω ξαναδιαβάσει στα αγγλικά :) Από εκεί και πέρα με κάλυψε απόλυτα ο @Tsaklas και ο @Valtasar, θεωρώ πως γενικά όλη η παρεξήγηση που δημιουργήθηκε τότε είναι προϊόν κακής συνεννόησης μας, καθώς δεν άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο και αν το έκανα, προέκυψε από λάθος διατύπωση :)

Επεξεργασία από nikolas12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά, από έγκυρες πληροφορίες έμαθα ότι

 

Spoiler

ο 23ος τόμος θα είναι το "Secret Wars"! Επίσης, μετά το 24ο graphic novel θα κυκλοφορήσει το 25ο! https://www.greekcomics.gr/forums/uploads/monthly_2017_11/yahoo.gif.f3eef4979debc3a80bd0d44ea9837657.gif

Spoiler

:p4:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

1 ώρα πριν, Mandrake είπε:

έμαθα ότι

Χμ... διαβάζεις κρυφά προφητείες των γερόντων ; :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

13 λεπτά πριν, MARIELOS είπε:

Χμ... διαβάζεις κρυφά προφητείες των γερόντων ; :lol:

Δε φτάνει που σας τις αποκρυπτογραφώ και σας δίνω μασημένη τροφή, με κοροϊδεύετε κι από πάνω! :D

 

Spoiler

http://home.bt.com/images/troll-at-computer-136392703710003901-140815161528.jpg

 

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

487e78.thumb.jpg.d53817f0751fede76a95652b243b79b1.jpg

 

Ωωωωω γέροντα @Mandrake η ευχή!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

To 23 είναι τo Secret War του Bendis και όχι το Secret Wars των 80s,αμάν πια,όλο μπερδεύεστε.

 

r235728_948392.thumb.jpg.794c5f78219c8172802f6561cc5654c6.jpg

 

Αλλά  καθώς βλέπω όλους να μπερδεύονται,κανένας δεν αποκάλεσε το Secret Wars του 2015 "Secret Wars III",καθώς είναι όντως το τρίτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

19 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

To 23 είναι τo Secret War του Bendis και όχι το Secret Wars των 80s,αμάν πια,όλο μπερδεύεστε.

 

r235728_948392.thumb.jpg.794c5f78219c8172802f6561cc5654c6.jpg

 

Αλλά  καθώς βλέπω όλους να μπερδεύονται,κανένας δεν αποκάλεσε το Secret Wars του 2015 "Secret Wars III",καθώς είναι όντως το τρίτο.

 

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

18 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

 

Έτσι όμως φαίνεται ο γνώστης.

(Εκτός αν αγνοήτε την ύπαρξη του Secret Wars II γιατί δεν ήταν καλό,εκεί πάω πάσο.).Άντε να βγουν όλα τα Secret wars να τα λέμε με τον αριθμό των τόμων για να σταματήσει το μπέρδεμα.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

 

Έτσι όμως φαίνεται ο γνώστης.

(Εκτός αν αγνοήτε την ύπαρξη του Secret Wars II γιατί δεν ήταν καλό,εκεί πάω πάσο.).Άντε να βγουν όλα τα Secret wars να τα λέμε με τον αριθμό των τόμων για να σταματήσει το μπέρδεμα.

Έχω αναφέρει ήδη κάποιες σελίδες πίσω το "Secret Wars II" του '85 (τώρα που το σκέφτομαι, πρέπει να ήταν στο άλλο νήμα, όταν ρωτάει ο spiderman ποιο θα δώσει η σειρά). Ναι, παίζει να μην το ξέρω αφού το έχω διαβάσει από το '87 που πρωτοκυκλοφόρησε στα "Σπάιντερ Μαν" του Καμπανά. Το έγραψα βιαστικά "Secret Wars" παραπάνω διότι σκοπός μου ήταν να κάνω χαβαλέ και δεν το σπουδαιολόγησα. Πάμε παρακάτω γνώστη μου. Κολλάς πολύ.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.