Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Λοιπόν εδώ και λίγη ώρα ξεφυλλίζω το Comic Street σε τέτοια φάση:

image.thumb.png.5cbb2e9a8e20762d3454b46e397a9846.png

 

Προσπαθούσα να αποκωδικοποιήσω κανένα παραπάνω μήνυμα Τσιάρα. Σε ποστ του @nikolas12 που εξέφραζε την επιθυμία του να δούμε τα " Spider-Man: Blue, Ultimate Spider-Man: Power and Responsibility, The Amazing Spider-Man: Revealations & Until the Stars Turn Cold, The Amazing Spider-Man: Spider-Man No More, Death of the Stacys και κάτι από Miles Morales", ο Τσιάρας είχε απαντήσει "κάτι θα κάνουμε και για σένα". (καλά κι εσύ, χάθηκε να βάλεις μόνο όσα δεν ξέραμε ότι θα εκδοθούν, μπας και ψαρέψουμε τίποτα; :lol:)

Το είχα δει τότε, λέω μια τρύπα στο νερό, μπορεί να εννοεί οτιδήποτε. Αλλά τώρα σκέφτομαι. Το Ultimate Spider-Man θα έχει την ίδια μετάφραση με το 2000, άρα δεν θα το ανέθεσαν στον Τσιάρα. Επίσης την συνέχεια του Amazing Spider-Man του Στραζύνσκι, λογικά θα την ανέθεσαν στον Χρήστο Κανελλόπουλο που μετέφρασε και τον 1ο τόμο Στραζύνσκι. Άρα τι μένει; Κάποιο από τα Blue, No More ή Death of the Stacys. Όποιο και να ναι, εγώ θα 'μαι χαρούμενος, και μακάρι να εννοούσε και παραπάνω από 1. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

@Tsaklas αφιερωμένο

 

966467757_.thumb.jpg.5c807e2b8dc985024e2c3080e7bee86f.jpg

 

Νομίζω πάμε για Blue, αλλά δε θέλω να το γρουσουζέψω. Χάθηκε και αυτός ο χριστιανός να τα γράφει και στα δύο φόρουμ, αν και εδώ είμαστε πολλοί και ρωτάμε συνέχεια και μετά θα είχε και αυτός αντιμετώπιση Τσέλιου.

Επεξεργασία από nikolas12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Κι εγώ το Blue το θεωρώ στανταράκι, μακάρι και τα άλλα 2. Πιο πολύ θέλω βέβαια το Death of Stacys μετά το Blue.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

10 ώρες πριν, mko είπε:

Έχει διαβάσει κανείς το Secret war του Bendis; Αξίζει;

 

Δεν το έχω διαβάσει αλλά στο goodreads έχει γενικά θετικές κριτικές.Αλλά ο Bendis είναι σαν το ψάρεμα,πιάνεις λαβράκι ή σκισμένη μπότα,με τις πιθανότητες να τείνουν προς το δεύτερο όπως κατάλαβα και είδα.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

7 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

 

Δεν το έχω διαβάσει αλλά στο goodreads έχει γενικά θετικές κριτικές.Αλλά ο Bendis είναι σαν το ψάρεμα,πιάνεις λαβράκι ή σκισμένη μπότα,με τις πιθανότητες να τείνουν προς το δεύτερο όπως κατάλαβα και είδα.  

Να σου πω την αλήθεια είναι λίγο θέμα γούστου κιόλας. O Bendis δεν θεωρώ ότι είναι χειρότερος απ'τον μέσο συγγραφέα υπερηρωικών κόμικς, που απλά γράφει κάτι που θα διαβάσεις μια φορά, θα περάσεις την ώρα σου ευχάριστα και αύριο δε θα το θυμάσαι. Απλά προσωπικά δεν αντέχω κιόλας τον τρόπο γραφής του, σε συνδυασμό με την έλλειψη περιεχομένου. Παρόλα αυτά αδιαμφισβήτητα είναι από τους αρχιτέκτονες του σύγχρονου Marvel Universe, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, πολλοί πλέον θεωρούν τα σύγχρονα κόμικς της Marvel μια μετριότητα που απλά υπάρχει για να συνοδεύει τις ταινίες. Σε μεγάλο βαθμό ισχύει, αλλά στις απαρχές του έκανε δουλίτσα, τόσο στο Ultimate Universe με Spider-Man κλπ όσο και στο κανονικό. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωραία (και αστεία λόγω των memes :D ) κουβέντα φτιάξατε,ένα άλλο πράγμα που θα ήθελα να πω εδώ είναι ότι ο Greekcomicfan ρώτησε τον Τσιάρα στο comicstreet μήπως γνωρίζει πόσους τόμους έχουν μεταφράσει και οι υπόλοιποι μεταφραστές της Anubis.

Αυτό σημαίνει ότι αν κάνουν μια πρόσθεση όλους τους τόμους που έχει αναλάβει  μέχρι τώρα ο καθένας και το άθροισμα βγαίνει πάνω από 60,είμαστε μπροστά σε μια σπουδαία ανακάλυψη :D

Πάμε:

14 έχει κάνει ο Τσιάρας

Κανελλόπουλος πόσους;

Τσέλιος πόσους;

Οι άλλοι(που δεν ξέρω/θυμάμαι ποιοι είναι :D ) πόσους ο καθένας;

 

Αρχικά,κάποιος θα μετρήσει από τους τόμους που ήδη έχουν βγει,πόσες μεταφράσεις έχει κάνει ο καθένας.

Εναλλακτικά,μπορούμε να στείλουμε email στον Τσέλιο (πάλι :D ) και να ρωτήσουμε πόσα τεύχη έχει πάρει αυτός.

Μετά έχουμε τον Κανελλόπουλο (καινούριο χαρτί αυτός χαχα).Θα βρούμε το e-mail του και θα ρωτήσουμε κι αυτόν.

Στο τέλος ένα μυαλό θα κάνει την πρόσθεση και τσουπ έχουμε έναν αριθμό τόμων που(σχεδόν) σίγουρα θα βγουν.

Δεν πιστεύω να σας κούρασα :D

Πάω για ύπνο σε λίγο,αύριο το πρωί(μεσημέρι μάλλον) που θα ξυπνήσω θέλω νούμερα 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

21 λεπτά πριν, mko είπε:

Ωραία (και αστεία λόγω των memes :D ) κουβέντα φτιάξατε,ένα άλλο πράγμα που θα ήθελα να πω εδώ είναι ότι ο Greekcomicfan ρώτησε τον Τσιάρα στο comicstreet μήπως γνωρίζει πόσους τόμους έχουν μεταφράσει και οι υπόλοιποι μεταφραστές της Anubis.

Αυτό σημαίνει ότι αν κάνουν μια πρόσθεση όλους τους τόμους που έχει αναλάβει  μέχρι τώρα ο καθένας και το άθροισμα βγαίνει πάνω από 60,είμαστε μπροστά σε μια σπουδαία ανακάλυψη :D

Πάμε:

14 έχει κάνει ο Τσιάρας

Κανελλόπουλος πόσους;

Τσέλιος πόσους;

Οι άλλοι(που δεν ξέρω/θυμάμαι ποιοι είναι :D ) πόσους ο καθένας;

 

Αρχικά,κάποιος θα μετρήσει από τους τόμους που ήδη έχουν βγει,πόσες μεταφράσεις έχει κάνει ο καθένας.

Εναλλακτικά,μπορούμε να στείλουμε email στον Τσέλιο (πάλι :D ) και να ρωτήσουμε πόσα τεύχη έχει πάρει αυτός.

Μετά έχουμε τον Κανελλόπουλο (καινούριο χαρτί αυτός χαχα).Θα βρούμε το e-mail του και θα ρωτήσουμε κι αυτόν.

Στο τέλος ένα μυαλό θα κάνει την πρόσθεση και τσουπ έχουμε έναν αριθμό τόμων που(σχεδόν) σίγουρα θα βγουν.

Δεν πιστεύω να σας κούρασα :D

Πάω για ύπνο σε λίγο,αύριο το πρωί(μεσημέρι μάλλον) που θα ξυπνήσω θέλω νούμερα 

 

 

Το είδα, πράγματι είναι η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου. Όπως έχω ξαναπεί οι μεταφράσεις Anubis για την Hachette παίζουν κυρίως στην τριάδα Τσιάρας-Μανούσος-Κανελλόπουλος. Ο Τσέλιος είχε κάνει 1 τεύχος μόνο και οι επανεκδόσεις είναι με την παλιά τους μετάφραση. Πάντως αν τα μοιράσουμε εξίσου, 14x3 μας κάνει 42 τόμους. Βάλε κι άλλους 10 ας πούμε επανεκδόσεις Anubis (έχουμε δει 4 μέχρι το 24, άρα στους 60 άνετα βγαίνουν τόσοι). Προσθέτουμε και 1-2 τεύχη Τσέλιος + ότι Κανελλόπουλος-Μανούσος στην αρχή παίζαν μπάλα μόνοι τους, ο Τσέλιος πρώτη φορά μπήκε στον τόμο 9. Άρα λογικό να έχουν 1-2 τόμους παραπάνω ο καθένας. Για μένα σίγουρα η μετάφραση της 60άδας με αυτά τα δεδομένα έχει οριακά τελειώσει. Ειδικά εφόσον ο Τσιάρας μου χε πει ότι το Avengers Forever που ήταν ο τόμος 19 το μετέφρασε από Σεπτέμβρη. Τώρα μένει να δούμε τι θα πει ο Τσιάρας, αν συνεχίζει κανονικά μεταφράσεις κι αν γνωρίζει ξεκάθαρα για τεύχη παραπάνω από 60.

 

Εγώ είχα προσπαθήσει πάντως να μάθω και από την Ιταλική Ηachette κατευθείαν, τους έστειλα μέιλ στα αγγλικά μπας και αποκαλύψουν παραπάνω τόμους, αλλά μάλλον έχουν βάλει κάποια φραγή να δέχονται μόνο μέιλ από Ιταλία ή κάτι τέτοιο γιατί ύστερα μου έβγαλε "το μήνυμα αποκλείστηκε".

 

 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Α είναι κι ο Μανούσος στη μέση,σωστά. e-mail του έχουμε; :D

Τώρα πέρα από την πλάκα,κι εγώ είμαι της θεωρίας πως οι 60 τόμοι έχουν μεταφραστεί ήδη σίγουρα.

Ειδικά αν σκεφτείς ότι κάποιες μεταφράσεις ειναι έτοιμες από τις παλιότερες εκδόσεις της Anubis,αυτό σχεδόν  επιβεβαιώνεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34863
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  24
  • Reputation:   282
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καλημερα, με επομενο τευχοςτο  https://www.goodreads.com/book/show/105935.Secret_War

 

IMG_20200702_075036.thumb.jpg.64b59f2bb1f49899ade35c8bbe4b5bf2.jpgIMG_20200702_075046.thumb.jpg.4602b332962497c40e7236af7a42c027.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35390
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  13
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το σχέδιο του spider-man στο εξώφυλλο του secret war,μου θυμίζει μούφα φιγούρες spider-man από πανηγύρι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

15 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Τα φόρουμ μετά από κάθε έμμεση πληροφορία Τσιάρα :lol:

image.png

Ο Τσιαρας απάντησε ότι ένα το πέτυχα :lol: το κακό είναι ότι είναι μόνο 1, εγώ ήθελα να μπουν όλα αυτά :thinking: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

34 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Ο Τσιαρας απάντησε ότι ένα το πέτυχα :lol: το κακό είναι ότι είναι μόνο 1, εγώ ήθελα να μπουν όλα αυτά :thinking: 

Αν ήταν να ποντάρω θα έλεγα το Blue. Μου φαίνεται ότι θα βάλουν έναν τόμο Spider-Man στο τέλος κάθε δεκάδας άρα είναι πιθανό να δούμε άλλους 4!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Εγώ αρχίζω να αναρωτιέμαι μήπως επιβεβαιώνει το πολυπόθητo Death of the Stacys. Στο θέμα του Στρέιντζ, αφού επιβεβαίωσε τα 80s Secret Wars και 90s Avengers Forever, είπε "'Άντε καλά, περιμένετε και κάτι από Spidey... Αλλά αργεί ακόμα!". Στο σχόλιο του @nikolas12 που αράδιαζε τίτλους Σπάιντι με μέσα το Stacys, είπε πάλι ότι "κάτι θα κάνουμε για σένα". Σήμερα που έβαλα την εικόνα του στο μιμ σχεδόν στρατηγικά, μου λέει 1 το πέτυχες. Θα μου πείτε και τι τον εμποδίζει να έλεγε το Blue ρε Τσάκλα;

 

Το σκεπτικό μου:

1) Τον έχουμε δει να επιβεβαιώνει κυρίως ιστορίες προ 2000, που ξέρει ότι το αναγνωστικό κοινό εκτιμά περισσότερο. 

2) Τα 3 Spidey που είδαμε ως τώρα ήταν μετάφραση Χρήστος Κανελλόπουλος, άρα φαντάζομαι έχει καθιερωθεί στα Spidey και άρα αν εκδοθεί το Blue θα 'ναι δική του μετάφραση

3) Ο Τσιάρας έχει μεταφράσει ήδη 2 classics ιστορίες: Το Doctor Strange και το Birth of Ultron. Άρα φαντάζομαι εύκολα θα του έδωσαν πάλι το Death of Stacys που είναι επίσης classic (προ 1980 δηλαδή). 

 

Μακάρι να είμαι σωστός. Το Blue το θεωρώ δεδομένο ότι θα βγει εξάλλου. Το θέμα είναι αν θα δούμε και το Death of the Stacys. Εικάζω ότι στο 30 θα δούμε το Ultimate Spider-Man, στο 40 το Blue, στο 50 το Revelations & Until the Stars Turn Cold και στο 60 το Death of Stacys. :pray:

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για το blue θα λέει μα το έβαλες και εσύ φάτσα κάρτα ενώ την Θεός σχωρέστιν εκει που την χαντακωσες που να την πιάσει εύκολα το μάτι και απο ό,τι διάβασα o nikolas12 έκτος τον άλλον spiderman τόμο τελευταία ανέφερε και κάτι από miles Morales αυτή την παράμετρο την προσπέρασες ντετέκτιβ Μπέκετ-tsakla πρέπει να εξετάζεις όλα τα στοιχεία για να φτάνεις στην λύση του μυστηρίου :thinking::D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

56 λεπτά πριν, nikolas1503 είπε:

Για το blue θα λέει μα το έβαλες και εσύ φάτσα κάρτα ενώ την Θεός σχωρέστιν εκει που την χαντακωσες που να την πιάσει εύκολα το μάτι και απο ό,τι διάβασα o nikolas12 έκτος τον άλλον spiderman τόμο τελευταία ανέφερε και κάτι από miles Morales αυτή την παράμετρο την προσπέρασες ντετέκτιβ Μπέκετ-tsakla πρέπει να εξετάζεις όλα τα στοιχεία για να φτάνεις στην λύση του μυστηρίου :thinking::D

Ε δεν νομίζω να εννοεί Μοράλες, δύσκολα να χαραμίσουν έναν τόμο Spider Man εκεί, ήδη έχουν λιγοστούς ενώ είναι δημοφιλής ήρωας. Ξαναλέω το Blue είμαι σίγουρος πως θα βγει, απλά θέλω να ελπίζω ότι το μετέφρασε άλλος οπότε ο Τσιάρας δε θα αναφέρεται σ'αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πάντως σχετικά με το Planet Hulk,κρίμα που η Hatchette δεν έβαλε ή δεν μπόρεσε να βάλει την δεύτερη ιστορία του Giant Size Hulk 2006 (που λέγεται Banner War) στο πρώτο μέρος.Είναι δέκα σελίδες και απαντάει στο ερώτημα "Που χάθηκε αυτή η ψυχή ο Banner;".Δεν τον βλέπεις καθόλου παρά μόνο λίγο στο δεύτερο μέρος.Είναι canon κομμάτι της ιστορίας και το είδα σε πολλούς οδηγούς ανάγνωσης τευχών κόμικ για το Planet Hulk στο διαδίκτυο.

 

Σεναριογράφος ο Greg Pak και Σκιτσογράφος ο Aaron Lopresti κανονικά.

Είναι χρονολογικά μετά το Incredible Hulk (2000) #95 και πριν το Incredible Hulk  (2000) #96.

 

Link:

https://readcomiconline.to/Comic/Giant-Size-Hulk/Full?id=109481

 

Εντάξει,δεν είναι πολύ αναγκαίο αλλά μιας και είναι κανονικό κομμάτι της ιστορίας είπα να το αναφέρω.Αν με το που δείτε τον Banner ξαφνικά στο δεύτερο μέρος απορήσετε, τότε ξέρετε που να κοιτάξετε.

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Να αναφέρουμε κι εδώ ότι στο τέλος του σημερινού τόμου New X-Men, αναφέρει ότι θα δούμε την συνέχεια στον τόμο 40 με το New X-Men: Αυτοκρατορική Εισβολή. Αν μέτρησα καλά κυκλοφορεί 12/3/2021. 

 

Όπως είπα, με παραξένεψε γιατί θεωρούσα σιγουράκι τον τόμο Σπάιντερμαν στο τέλος κάθε 10άδας. Όλο εκπλήξεις αυτή η Hachette. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Ε δεν νομίζω να εννοεί Μοράλες, δύσκολα να χαραμίσουν έναν τόμο Spider Man εκεί, ήδη έχουν λιγοστούς ενώ είναι δημοφιλής ήρωας. Ξαναλέω το Blue είμαι σίγουρος πως θα βγει, απλά θέλω να ελπίζω ότι το μετέφρασε άλλος οπότε ο Τσιάρας δε θα αναφέρεται σ'αυτό.

Ότι έχουν χαραμίσει τόμους το έχουν κάνει ήδη αυτό ε δεν λέω ότι θα είναι στο 30 η 40 η 50 η 60 που είναι καθαρά ιστορία spiderman μπορεί να το βάλουν στο ενδιάμεσο μπορεί και καθόλου και για αυτό σκεφτόμουν να τον παραγγείλω από το εξωτερικό αλλά δεν μπορώ στο site  της hachette δεν στέλνουν πουθενά εκτος Αμερικής και ασε δε τα ακριβά μεταφορικά δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές η σχεδόν καθόλου και τέλος στο Ebay αυτός κάνει 16 και κάτι ενώ τα  blue και τα άλλα κάτω από 5 ευρώ 

Μακάρι να έχεις δίκιο τι να πω  σχετικά με τις μεταφράσεις τώρα που το λες δεν εχω παρατηρήσει ποτέ τους μεταφραστές στους τόμους 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 λεπτό πριν, Tsaklas είπε:

Να αναφέρουμε κι εδώ ότι στο τέλος του σημερινού τόμου New X-Men, αναφέρει ότι θα δούμε την συνέχεια στον τόμο 40 με το New X-Men: Αυτοκρατορική Εισβολή. Αν μέτρησα καλά κυκλοφορεί 12/3/2021. 

 

Όπως είπα, με παραξένεψε γιατί θεωρούσα σιγουράκι τον τόμο Σπάιντερμαν στο τέλος κάθε 10άδας. Όλο εκπλήξεις αυτή η Hachette. 

Τίποτα δεν είναι δεδομένο τελικά πάει και αυτό το έχει ανεβάσει κάνεις που μπορούμε να το δούμε 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Μόλις τώρα, nikolas1503 είπε:

Τίποτα δεν είναι δεδομένο τελικά πάει και αυτό το έχει ανεβάσει κάνεις που μπορούμε να το δούμε 

Το είπαν στο κεντρικό τόπικ.

 

4 λεπτά πριν, nikolas1503 είπε:

για αυτό σκεφτόμουν να τον παραγγείλω από το εξωτερικό αλλά δεν μπορώ στο site  της hachette δεν στέλνουν πουθενά εκτος Αμερικής και ασε δε τα ακριβά μεταφορικά δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές η σχεδόν καθόλου και τέλος στο Ebay αυτός κάνει 16 και κάτι ενώ τα  blue και τα άλλα κάτω από 5 ευρώ 

Εγώ θα σου έλεγα να συγκρατηθείς με τις ιστορίες Marvel μέχρι να τελειώσει η συλλογή για να αποφύγεις διπλές αγορές, όντως τίποτα δεν είναι σίγουρο, μόνο εικασίες κάνουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 λεπτό πριν, Tsaklas είπε:

Το είπαν στο κεντρικό τόπικ.

 

Εγώ θα σου έλεγα να συγκρατηθείς με τις ιστορίες Marvel μέχρι να τελειώσει η συλλογή για να αποφύγεις διπλές αγορές, όντως τίποτα δεν είναι σίγουρο, μόνο εικασίες κάνουμε.

Ναι θα ακολουθήσω την συμβουλή σού ειδικά μετά από αυτό που μάθαμε τώρα :boom:τι κεραμμυδα ήταν αυτή 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21461
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Έχετε προσέξει πάντως ο,τι θεωρίες ή προβλέψεις κάνουμε εδώ, λίγο αργότερα πέφτουν στο κενό;

Στην αρχή λέγαμε για το μοτίβο solo, solo, team:boom:.Μετά λέγαμε για τις επανεκδόσεις ότι μακάρι να μην δούμε πολλές, μέσα στην 25άδα έχουμε ήδη 5. Ύστερα ότι δεν πρόκειται να μπουν ιστορίες πριν το 2000, και εκεί έξω πέσαμε.

Και τέλος η θεωρία για τις 10άδες του Spider-Man, ξανά:boom:. Είναι σαν να μας διαβάζει κάποιος από τη Hachette και να λέει "Ώστε αυτά θέλετε;Με αυτό το πλευρό να κοιμάστε. Εμείς θα τα κάνουμε όλα ανάποδα έτσι για να σας τη σπάσουμε" :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

7 λεπτά πριν, hudson είπε:

Έχετε προσέξει πάντως ο,τι θεωρίες ή προβλέψεις κάνουμε εδώ, λίγο αργότερα πέφτουν στο κενό;

Στην αρχή λέγαμε για το μοτίβο solo, solo, team:boom:.Μετά λέγαμε για τις επανεκδόσεις ότι μακάρι να μην δούμε πολλές, μέσα στην 25άδα έχουμε ήδη 5. Ύστερα ότι δεν πρόκειται να μπουν ιστορίες πριν το 2000, και εκεί έξω πέσαμε.

Και τέλος η θεωρία για τις 10άδες του Spider-Man, ξανά:boom:. Είναι σαν να μας διαβάζει κάποιος από τη Hachette και να λέει "Ώστε αυτά θέλετε;Με αυτό το πλευρό να κοιμάστε. Εμείς θα τα κάνουμε όλα ανάποδα έτσι για να σας τη σπάσουμε" :lol:

 

Νομίζω ότι το μοτίβο solo, solo, team είχε μία βάση στην αρχή και θα μπορούσε να υπάρχει σαν μοτίβο κυκλοφορίας. Τώρα αυτό του Spider-Man το θεωρώ ξεκάθαρα τυχαίο :) Πιστεύω πάντως πως οι υπεύθυνοι των εκδόσεων μας διαβάζουν, αλλά δε βασίζονται στις επιλογές ή τις επιθυμίες μας :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Για τις επανεκδόσεις εγώ πάντα το θεωρούσα δεδομένο ότι από υλικό της Anubis σίγουρα θα δούμε κάμποσα, μιας και είναι έτοιμη δουλειά και την διευκολύνει. Για την Οξύ είναι που ήμασταν κατηγορηματικοί όλοι αλλά μας την έσκασε ο τόμος του Κρέιβεν. 

 

Από εκεί και πέρα το solo solo team δεν το πίστεψα ποτέ από την άλλη και το θεωρούσα τυχαίο. Το Σπαιντερμαν για κάποιο λόγο το χα σίγουρο ότι βγαίνει ανά τέλος δεκάδας.

 

Όσο για το αν μας διαβάζουν, λογικά γνωρίζουν την ύπαρξή μας. Τώρα δεν ξέρω αν είναι και μέλη που απλά μας διαβάζουν ακόμα κρυφα, μην ξεχνάτε για να διαβάσει κανείς την 100+ σελίδα που έχουμε φτάσει τώρα πρέπει να ναι μέλος. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

39 λεπτά πριν, hudson είπε:

Έχετε προσέξει πάντως ο,τι θεωρίες ή προβλέψεις κάνουμε εδώ, λίγο αργότερα πέφτουν στο κενό;

Στην αρχή λέγαμε για το μοτίβο solo, solo, team:boom:.Μετά λέγαμε για τις επανεκδόσεις ότι μακάρι να μην δούμε πολλές, μέσα στην 25άδα έχουμε ήδη 5. Ύστερα ότι δεν πρόκειται να μπουν ιστορίες πριν το 2000, και εκεί έξω πέσαμε.

Και τέλος η θεωρία για τις 10άδες του Spider-Man, ξανά:boom:. Είναι σαν να μας διαβάζει κάποιος από τη Hachette και να λέει "Ώστε αυτά θέλετε;Με αυτό το πλευρό να κοιμάστε. Εμείς θα τα κάνουμε όλα ανάποδα έτσι για να σας τη σπάσουμε" :lol:

 

Στο τέλος θα βάζουν ιστορίες από DC.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

33 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

 

Στο τέλος θα βάζουν ιστορίες από DC.

 

Άμα βάλουν κι εκεί επανεκδόσεις από Anubis, θα τρελαθώ :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

 

Άμα βάλουν κι εκεί επανεκδόσεις από Anubis, θα τρελαθώ :lol:

Εκεί έχουμε και λιγότερους τίτλους να έχουν βγει στα ελληνικά. Φαντάσου να βγει η συλλογή της Eaglemoss για DC και να ξεκινήσει με Death of Superman και Batman and Son :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   159
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ρε παιδιά δεν υπάρχει μοτίβο και δεν υπήρχε ποτέ μοτίβο. Τσεκάρετε τις εκδοσεις της σειράς στο εξωτερικό και θα διαπιστώσετε ότι δεν υπάρχει πουθενά μοτίβο όπως και να το κοιτάξετε. Είναι θέμα του τι βολεύει τις επιχειρήσεις που εμπλέκονται σε αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τι έγινε τρολς? Δε θα διακοπεί τελικά η σειρά? Θα φτάσει σίγουρα μέχρι το 40?? :lol:

 

Και για να το σοβαρέψουμε, μάλλον έχουν πλέον τη λίστα με όλα τα τεύχη ως το 60.

Επεξεργασία από Pilgrim
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

25 λεπτά πριν, Pilgrim είπε:

Τι έγινε τρολς? Δε θα διακοπεί τελικά η σειρά? Θα φτάσει σίγουρα μέχρι το 40?? :lol:

 

Και για να το σοβαρέψουμε, μάλλον έχουν πλέον τη λίστα με όλα τα τεύχη ως το 60.

Σίγουρα την έχουν, δεδομένου ότι η μετάφραση πρέπει να έχει σχεδόν ολοκληρωθεί. Περίεργο που από όλες τις στιγμές, τώρα αποφάσισαν να σταματήσουν να απαντάνε, που έχουν όλη την 60αδα στα χέρια τους. 

 

Επίσης ο Τσιάρας μου απάντησε ότι μάλλον δεν επιλέγει η Anubis, καθώς θέλει να πιστεύει ότι αν επέλεγε, θα τον ρωτούσαν ως γνώστη :lol:

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.