Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ο Τσέλιος πρέπει να 'χει κάνει και μεταφράσεις για την Anubis στο παρελθόν. Παρ'όλα αυτά, τον Κρέιβεν για την συλλογή της Hachette λογικά θα μετέφρασε ο Ηλίας Τσιάρας, που είχε πει στο Comicstreet ότι εκτός από Avengers και Secret Wars, θα δούμε σύντομα και Spider-Man στην συλλογή (προφανώς από όσα του δόθηκαν να μεταφράσει).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και εγω προβληματίζομαι που χρόνια περιμένουμε μεταφράσεις από πολλά κόμικ-σταθμούς και τώρα που μας δίνεται η ευκαιρία να έχουμε όσες περισσότερες διαφορετικές γίνεται, έρχεται η άφιξη του 20ου και μας λέει πάρτε μια από τα ίδια.   Σε βάθος χρόνου για μία Ελλάδα που από το 1990 μέχρι σήμερα δεν είχε βγάλει ούτε τις 5 βασικές ιστόρίες σπάιντερμαν και μπάτμαν το βρίσκω απίστευτο να βλέπουμε την τελευταία 5ετια το ίδιο κομικ.

Το μόνο που δέχομαι και σκέφτομαι, είναι πως αν ήμουν υπεύθυνος της σειράς και περνούσε από το χέρι μου, θα ήθελα να υπάρχει μέσα οπωσδήποτε και αυτός ο τόμος για λόγους πληρότητας ώστε να είναι μια μερακλίδικη σωστή 60αδα.  Επομένως θα μείνω με αυτή τη σκέψη... και ίσως σε 2ο χρόνο να σκέφτομαι και το αισιόδοξο της υπόθεσης: μπας κ βάλει μυαλό το public και κάνει επιτέλους καμιά έκπτωση που το χει τερματίσει το ζήτημα τόσα χρόνια με την Οξύ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33863
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

11 hours ago, Indian said:

Και κάπου εδώ ξεκινάνε να τίθενται τα πρώτα φιλοσοφικά ερωτήματα.

 

Από την στιγμή που έχω το "Kraven's Last Hunt" από την ΟΞΥ, πρέπει να πάρω και τον σκληρόδετο τόμο για να μην καταστρέψω το σχέδιο της ράχης (και να το έχω σε πιο πολυτελή έκδοση) ή θα πρέπει να σταματήσω τις σπατάλες και να το παρακάμψω? :thinking:  :P

 

 

:beer:

 

Τα έλεγα εγώ για τα καλαμάκια...........

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

 

Τα έλεγα εγώ για τα καλαμάκια...........

 

 

Εσύ την έδωσες την ιδέα, εμείς δεν ακολουθήσαμε.Και εμένα με καλαμάκι με βλέπω :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Με πονάει να αγοράσω κόμικ που κυριολεκτικά αγόρασα πέρσι....

 

Το πρώτο πραγματικό δίλημμα στην συλλογή. Και η μέγιστη παγίδα είναι ότι ενώ δεν έχω χάσει τόμο μέχρι στιγμής όσο προχωράει η συλλογή τόσο ποιο δύσκολα θα θέλω να χαλάσω την ράχη. ??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ενώ εγώ που είχα το Extremis (και δεν ξαναγόρασα) και χάλασε η ράχη από τον δεύτερο τόμο δεν θα είχα τέτοια διλήμματα αν είχα τον τόμο. Και κατανοώ όσους το έχουν ήδη και έχουν ξενερώσει, ειδικά όσους το έχουν αγοράσει σχετικά πρόσφατα ή τους πιο ένθερμους αγοραστές της σειράς που και έχουν τους τόμους από την Οξύ, θέλουν όμως να αγοράσουν και ολόκληρη της συλλογή. Δεν θα είναι όμως ο πρώτος τόμος που θα περιέχει ιστορίες που έχουν επανεκδοθεί εγώ είχα ήδη το Extremis και τον τόμο των X-men (που δεν ξαναγόρασα) ενώ είχα και τα 3/6 από τον Thor (τα 3 πρώτα τεύχη οπότε και δεν υπήρξε σκέψη να μην αγοράσω τον τόμο) και σχεδόν όλο το Daredevil (μου έλειπε το ένα από τα τεύχη του τόμου, δίνοντάς μου το άλλοθι να τον αποκτήσω). Νομίζω ότι είχαν ξανακυκλοφορήσει και τα τεύχη που αποτελούσαν την Γέννηση του Βένομ και τον πρώτο τόμο του Hulk.

 

Αν ο συγκεκριμένος τόμος δεν πάει καλά, ενδεχομένως να μην ξαναδούμε στην σειρά άλλο τόμο που να έχει βγει από την συνεργασία Public-Οξύ. Σίγουρα όμως η ζήτηση των τόμων από το Public θα πέσει τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον, πράγμα που ίσως οδηγήσει στην πτώση των τιμών ειδικά στα μονοπωλιακής διάθεσης κόμιξ τους. Και νομίζω ότι ένα τέτοιο ενδεχόμενο δεν θα άφηνε κανέναν μας αδιάφορο (τουλάχιστον κανέναν μας που δεν έχει όλους τους τόμους της συνεργασίας).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Τελικά μονό εγώ και ο @kaneda παίζει να χαρήκαμε με το μαντάτο :lol:

 

(Ελπίζω να σε θυμάμαι καλά kaneda,πως και εσύ ήθελες τον Kraven,να μην σε μπερδεύω με κάποιον άλλον.)  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Για να κάνω και τη φιγούρα μου, τον Κρέιβεν τον είχα πάρει εκείνο το ευτυχισμένο καλοκαίρι που τα είχαν βάλει 30% και 1 στα 3 δώρο. Μου βγήκε 7-8 ευρώ. :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35262
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

καλησπέρα παίδες,

 

πρώτο ποστ στο φορουμ, καλώς σας βρήκα,.

έχουμε ιδέα ποιοι τόμοι θα έρθουν στην Ελλάδα;

 

με μια μικρή αναζήτηση στο net βρήκα την ξένη συλλογή και φαίνεται ότι στο εξωτερικό ο τόμος των Guardians δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και υπάρχουν αρκετοί ακόμη που δεν βρίσκω καν!

 

Ελπίζω επίσης να μην βάλουν 1602 και Marvel Zombies που υπάρχουν ήδη ακόμα στην ελληνική αγορά από anubis.

 

επίσης για το World War Hulk που λέτε παραπάνω υπάρχει ήδη στην συλλογή του εξωτερικού οπότε το σκέφτομαι..

 

 

Marvel.jpg

Επεξεργασία από J4ck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

7-8; Δεν πήρες και 2 Μπέρνιδες μαζί;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

11 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Για να κάνω και τη φιγούρα μου, τον Κρέιβεν τον είχα πάρει εκείνο το ευτυχισμένο καλοκαίρι που τα είχαν βάλει 30% και 1 στα 3 δώρο. Μου βγήκε 7-8 ευρώ. :PPP:

 

Ο ορισμός του "Πως τους πετσόκοψες έτσι". Προσωπική μου επιτυχία ήταν ότι πήρα το Avengers Assemble της Οξύ από 18 ευρώ στα 9, γιατί μάλλον είχαν ξεχάσει την προσφορά (είχε τελειώσει πριν 2-3 μέρες) ή είχαν κατά λάθος περάσει στα συστήματά τους ότι δίνεται με 50% :lol: Θα συμφωνήσω πολύ με τον @thor77 ότι ίσως τα κόμικ που πωλούνται μονοπωλιακά από το Public οδηγηθούν σε πτώση τιμών, γεγονός που έχουμε δει πολύ λίγες φορές στα χρόνια που συνεργάζονται με Οξύ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2355 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

11 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Για να κάνω και τη φιγούρα μου, τον Κρέιβεν τον είχα πάρει εκείνο το ευτυχισμένο καλοκαίρι που τα είχαν βάλει 30% και 1 στα 3 δώρο. Μου βγήκε 7-8 ευρώ. :PPP:

Χα χα εγώ το είχα πάρει ένα καλοκαίρι που τις λιγοστές μέχρι τότε κυκλοφορίες από οξύ ( 3 ή 4 αν θυμάμαι καλά) τις είχε 50% έκπτωση και πήρα τον Κρέιβεν και το Doctor Strange,

παλιές εποχές :)  μακάρι να ξαναδούμε κάτι ανάλογο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

17 λεπτά πριν, J4ck είπε:

καλησπέρα παίδες,

 

πρώτο ποστ στο φορουμ, καλώς σας βρήκα,.

έχουμε ιδέα ποιοι τόμοι θα έρθουν στην Ελλάδα;

 

με μια μικρή αναζήτηση στο net βρήκα την ξένη συλλογή και φαίνεται ότι στο εξωτερικό ο τόμος των Guardians δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και υπάρχουν αρκετοί ακόμη που δεν βρίσκω καν!

 

Ελπίζω επίσης να μην βάλουν 1602 και Marvel Zombies που υπάρχουν ήδη ακόμα στην ελληνική αγορά από anubis.

 

επίσης για το World War Hulk που λέτε παραπάνω υπάρχει ήδη στην συλλογή του εξωτερικού οπότε το σκέφτομαι..

 

 

Marvel.jpg

 

Καλωσήρθες J4ck :) Σε αυτό το σχόλιο μπορείς να βρεις ένα συγκεντρωτικό με όσα τεύχη έχουν κυκλοφορήσει, όσα έχουν επιβεβαιωθεί και όσα μας έχουν πει ότι δεν υπάρχουν στο πλάνο μέσα από επικοινωνία με e-mail με όσους επιμελούνται την έκδοση:

 

Στο συγκεκριμένο τόπικ της κρυστάλλινης σφαίρας επίσης κάνουμε σχεδόν καθημερινά συζήτηση και προβλέπουμε επόμενους τόμους κτλ, αλλά παραθέτω το συγκεκριμένο σχόλιο, γιατί είναι το πιο συγκεντρωτικό από τις πληροφορίες και τις προβλέψεις 88 σελίδων :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

11 λεπτά πριν, thor77 είπε:

7-8; Δεν πήρες και 2 Μπέρνιδες μαζί;

To διάβαζα και τότε. Ο Μπέρνης συνέφερε αν ήθελες να πάρεις μόνο ένα. Εγώ πχ πήρα από τα πρώτα της Οξύ, τον Κρέιβεν, τον Στρέιντζ και το Όπλο Χ. Χρεώθηκα τα 2 με την έκπτωση και μου βγήκαν και τα 3 21 ή 22. Αν έβαζα και 6 Μπέρνι ήταν ακόμα στα 3 αν θυμάμαι καλά θα μου έβγαινε στα 18. Και να φορτωθώ 6 κόμικ που δεν ήθελα; Νταξ, ας σκεφτούμε ότι από τότε έχει το Public να μας κάνει καλή προσφορά, μήηηηηηηηηηπως λέω αυτή την κατάχρηση την πληρώνουμε χρόνια τώρα; Εγώ από τότε φοβόμουν ότι θα καταλήξουμε το public να μην ξανακάνει προσφορά σε κόμικς και πήρα μόνο ένα για το γιο μου. Νομίζω ότι είχα δίκιο :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κι εγώ ένα πήρα από σπόντα. Ήθελα να πάρω το V for Vendetta για δώρο στον αδερφό μου, το παράγγειλα με 2 Μπέρνιδες, του έδωσα το V και τον 1 Μπέρνυ και κράτησα εγώ τον άλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, J4ck είπε:

καλησπέρα παίδες,

 

πρώτο ποστ στο φορουμ, καλώς σας βρήκα,.

έχουμε ιδέα ποιοι τόμοι θα έρθουν στην Ελλάδα;

 

με μια μικρή αναζήτηση στο net βρήκα την ξένη συλλογή και φαίνεται ότι στο εξωτερικό ο τόμος των Guardians δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και υπάρχουν αρκετοί ακόμη που δεν βρίσκω καν!

 

Ελπίζω επίσης να μην βάλουν 1602 και Marvel Zombies που υπάρχουν ήδη ακόμα στην ελληνική αγορά από anubis.

 

επίσης για το World War Hulk που λέτε παραπάνω υπάρχει ήδη στην συλλογή του εξωτερικού οπότε το σκέφτομαι..

 

 

Marvel.jpg

 

Καλώς ήρθες!!!!!!

 

(σου απαντάω στο δεύτερο νήμα/thread της συλλογής αυτής  "Κρυστάλλινη Σφαίρα" που επιτρέπονται συζητήσεις πιο χαλαρές.Καθώς το κανονικό είναι πιο πολύ για κριτικές τευχών (ή ίσως και σημαντικές πληροφορίες,δεν ξέρω).

 

Κοιτάς την εππανέκδοση 2016 της Αγγλίας.Εκεί όντως οι Guardians δεν βγήκαν ακόμα.Αλλά στου 2012 βγήκαν οι Guardians κανονικά (έχει δύο εκδώσεις σχεδόν ίδιες,η αρχική του 2012 και η εππανέκδοση του 2016).

 

Δεν θυμάμαι τελείως ποιοι τόμοι θα κυκλοφορήσουν. (Μπορείς να ποστάρεις μία τη λίστα σου @Tsaklas ; Ευχαριστώ πολύ!)

 

(Εντάξει,με κάλυψε ο nikolas12.)

 

Το Marvel Zombies είναι επιβεβαιωμένο πάντως,ρώτησα εγώ ο ίδιος.Όσο για το World War Hulk,με τα πρόσφατα δεδομένα,ίσως.Απάντησαν σε έναν αναγνώστη πως το τεύχος 20 θα είναι το Kraven's Last Hunt.Ιστορία από Οξύ και βγήκε πρόσφατα.Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε ανοίγουν πιθανότητες και για το World War Hulk.

 

 

Η μόνη διαφορά των Εκδόσεων 2012 και 2016 της συλλογής είναι η αρίθμηση σε ορισμένα τεύχη.Τα "Classic",ιστορίες του 60-70 δηλαδή είχαν αρίθμηση τη λέξη Classic με λατινικά νούμερα και στη ράχη πήγαιναν τέρμα αριστερά στου 2012.Ενώ στου 2016 είναι στην αρίθμηση και ράχη κανονικά.Και σύμφωνα με το τεύχος 16 (ιστορία με αρίθμηση Classic στην έκδοση του 2012),η δική μας ελληνική έκδοση ακολουθεί την εππανέκδοση του 2016.  

 

Edit:

Η έκδοση του 2016 βγάζει και θα συνεχίζει να βγάζει αυτά που είχε η έκδοση του 2012 (απλά με διαφορετική σειρά και τη διαφορά που αναφέρω πάνω).Αν θες να δεις τι καινούργιο βγαίνει στη συλλογή γενικά,κοίτα την έκδοση του 2012 που είναι ακόμα σε κυκλοφορία.Η σελίδα της Βικιπαίδειας για τη συλλογή  την έχει αναλυτικά:

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Official_Marvel_Graphic_Novel_Collection

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9667
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

32 min ago , Kurdy Malloy said:

To διάβαζα και τότε. Ο Μπέρνης συνέφερε αν ήθελες να πάρεις μόνο ένα. Εγώ πχ πήρα από τα πρώτα της Οξύ, τον Κρέιβεν, τον Στρέιντζ και το Όπλο Χ. Χρεώθηκα τα 2 με την έκπτωση και μου βγήκαν και τα 3 21 ή 22. Αν έβαζα και 6 Μπέρνι ήταν ακόμα στα 3 αν θυμάμαι καλά θα μου έβγαινε στα 18. Και να φορτωθώ 6 κόμικ που δεν ήθελα; Νταξ, ας σκεφτούμε ότι από τότε έχει το Public να μας κάνει καλή προσφορά, μήηηηηηηηηηπως λέω αυτή την κατάχρηση την πληρώνουμε χρόνια τώρα; Εγώ από τότε φοβόμουν ότι θα καταλήξουμε το public να μην ξανακάνει προσφορά σε κόμικς και πήρα μόνο ένα για το γιο μου. Νομίζω ότι είχα δίκιο :) 


Αν τα 3 κόμικς που ήθελες να πάρεις κόστιζαν λίγο κάτω από 20€ (το καθένα) τότε άξιζε πολύ το κόλπο με τα Μπάρνυ και Μπένυ γιατί θα πλήρωνες μόνο 18 ευρώ και για τα 3 (+τα 6 Μπάρνυ και Μπένυ).

Απ' όσο θυμάμαι το Μπάρνυ και Μπένυ κόστιζε 3€ με την έκπτωση, αλλά στην προσφορά «3 για 2» (παίρνεις 3, πληρώνεις τα 2 ακριβότερα) τα Μπάρνυ τα «έπιανε» με την αρχική τους τιμή, δηλαδή 20€.
Οπότε μπορούσες να πάρεις ένα κόμικ που κόστιζε μέχρι 19,99€ με μόνο 6 ευρώ και «δώρο» 2 Μπάρνυ και Μπένυ.
 

Spoiler

Εγώ κατέληξα με 42 Μπάρνυ και Μπένυ και από τα 21 κόμικς που πήρα δωρεάν τα δύο ήταν ο πρώτος σκληρόδετος τόμος Paper girls της Image που στο Public τον είχαν βάλει 19€ αντι για 35$.

 

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35704
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   57
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Kraven Last Hunt είναι ίσως ο καλύτερος τόμος του Spiderman.

O Spiderman είναι ο δημοφιλέστερος ήρωας της Marvel.

Το να μπει στην συλλογή ο καλύτερος τόμος του καλυτερου σου ήρωα το θεωρώ φυσιολογικό, όπως και φυσιοογικό είναι εφόσον έχουν περάσεις 33 χρόνια από την κυκλοφορία του πολλοί να το έχουν διαβάσει, κάποιοι να το έχουν αγοράσει στα αγγλικά και λιγότεροι στα ελληνικά. Δεν μειώνει τη δυναμική της συλλογής κάθε άλλο, bring more classics home pls

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

4 λεπτά πριν, Constantine85 είπε:

Το Kraven Last Hunt είναι ίσως ο καλύτερος τόμος του Spiderman.

O Spiderman είναι ο δημοφιλέστερος ήρωας της Marvel.

Το να μπει στην συλλογή ο καλύτερος τόμος του καλυτερου σου ήρωα το θεωρώ φυσιολογικό, όπως και φυσιοογικό είναι εφόσον έχουν περάσεις 33 χρόνια από την κυκλοφορία του πολλοί να το έχουν διαβάσει, κάποιοι να το έχουν αγοράσει στα αγγλικά και λιγότεροι στα ελληνικά. Δεν μειώνει τη δυναμική της συλλογής κάθε άλλο, bring more classics home pls

 

Το θέμα είναι ότι η Ελληνική έκδοση δεν έχει συμπληρώσει καν πέντε χρόνια από τότε που βγήκε. Δεν πιστεύω βέβαια η συλλογή να καταλήξει σαν το ΚΟΜΙΞ με τις ανατυπώσεις αλλά θα προτιμούσα ιστορίες που δεν έχουμε ξαναδεί στα Ελληνικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

42 λεπτά πριν, thor77 είπε:

Κι εγώ ένα πήρα από σπόντα. Ήθελα να πάρω το V for Vendetta για δώρο στον αδερφό μου, το παράγγειλα με 2 Μπέρνιδες, του έδωσα το V και τον 1 Μπέρνυ και κράτησα εγώ τον άλλο.

Εγώ ο καημένος αν και ήμουν μέλος εκείνο το ένδοξο καλοκαίρι που κάνατε πάρτι με τους Μπάρνηδες, είχα να συνδεθώ πάρα πολύ καιρό και δεν πήρα πρέφα, αγόρασα κανονικά κάποια κόμικ και κάτι μέρες μετά μπήκα εδώ και τράβαγα τα μαλλιά μου που δεν ήξερα την μπαγαποντιά αυτή :lol:

 

Πριν από 1 ώρα, thor77 είπε:

Δεν θα είναι όμως ο πρώτος τόμος που θα περιέχει ιστορίες που έχουν επανεκδοθεί εγώ είχα ήδη το Extremis και τον τόμο των X-men (που δεν ξαναγόρασα) ενώ είχα και τα 3/6 από τον Thor (τα 3 πρώτα τεύχη οπότε και δεν υπήρξε σκέψη να μην αγοράσω τον τόμο) και σχεδόν όλο το Daredevil (μου έλειπε το ένα από τα τεύχη του τόμου, δίνοντάς μου το άλλοθι να τον αποκτήσω). Νομίζω ότι είχαν ξανακυκλοφορήσει και τα τεύχη που αποτελούσαν την Γέννηση του Βένομ και τον πρώτο τόμο του Hulk.

Το θέμα δεν είναι απλά ότι πρόκειται για επανέκδοση, αλλά ότι είναι πρόσφατη επανέκδοση για κάτι που βρίσκεται. Το Extremis και τα X-Men ήταν εξαντλημένα, το Thor νομίζω ο μόνος τρόπος να το πάρει κανείς θα ήταν να χρεωθεί κάμποσα χρήματα παραπάνω και να αγοράσει ένα Anubis Box που τα περιείχε και προφανώς τα τευχάκια του Καμπάνα το '90 με τα τεύχη του Βένομ και του Χαλκ δεν είναι προσβάσιμα πλέον για τον μέσο αγοραστή. 

 

Όσο για το αν ένα μαζικό μποϊκοτάρισμα θα στείλει ένα ηχηρό μήνυμα στην εκδοτική αλλά και η έκδοση αυτή θα επιφέρει εκδόσεις στα ΟΞΥ στο Publc, μακάρι αλλά ειδικά για το πρώτο δεν είμαι σίγουρος. Μάλλον η σειρά είναι προκαθορισμένη σε μεγάλο βαθμό και δεν θα ιδρώσει τ'αυτί της Hachette στο εξωτερικό για το αν στην Ελλάδα πουλήθηκαν κάποιοι τόμοι λιγότεροι. Το Public πάλι δεν νομίζω να καταλάβει καν τι φταίει και θα του μείνουν απούλητα ένα μάτσο Κρέιβεν, λες και νοιάζεται για τα κόμικ καθόλου. 

 

13 λεπτά πριν, Constantine85 είπε:

Το Kraven Last Hunt είναι ίσως ο καλύτερος τόμος του Spiderman.

O Spiderman είναι ο δημοφιλέστερος ήρωας της Marvel.

Το να μπει στην συλλογή ο καλύτερος τόμος του καλυτερου σου ήρωα το θεωρώ φυσιολογικό, όπως και φυσιοογικό είναι εφόσον έχουν περάσεις 33 χρόνια από την κυκλοφορία του πολλοί να το έχουν διαβάσει, κάποιοι να το έχουν αγοράσει στα αγγλικά και λιγότεροι στα ελληνικά. Δεν μειώνει τη δυναμική της συλλογής κάθε άλλο, bring more classics home pls

 

Φυσιολογικό είναι, αλλά όπως είπαν η έκδοση υπάρχει στα ελληνικά μόλις 5 χρόνια. Για να δούμε classics το λέμε, προτιμάς δηλαδή να μπει Κρέιβεν απλά γιατί είναι κορυφαία ιστορία, παρά ότι υπάρχει ήδη στα ελληνικά, ή ας πούμε να μας δοθεί η μοναδική ευκαιρία να δούμε Death of the Stacys και Spider-Man No More στα ελληνικά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3171
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

@J4ck Κάποιοι από αυτούς τους τόμους έχουν ήδη βγει στα ελληνικά  από εκδόσεις ΟΞΥ και Anubis. Όμως εγώ θα τους πάρω για τη συλλογή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35704
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   57
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 min ago , Tsaklas said:

Φυσιολογικό είναι, αλλά όπως είπαν η έκδοση υπάρχει στα ελληνικά μόλις 5 χρόνια. Για να δούμε classics το λέμε, προτιμάς δηλαδή να μπει Κρέιβεν απλά γιατί είναι κορυφαία ιστορία, παρά ότι υπάρχει ήδη στα ελληνικά, ή ας πούμε να μας δοθεί η μοναδική ευκαιρία να δούμε Death of the Stacys και Spider-Man No More στα ελληνικά;

 

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω αυτό με τα ελληνικά και στα αγγλικά μια χαρά δουλευει για εμένα.  Μάλλον για αυτό παραξενεύτηκα με την συζήτηση. Ήδη στη συλλογή είχε τόμους που είχα και τους πήρα γιατί απλά έχει άλλη αίσθηση μια συλλογή, but that's me.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2943
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 29/4/2020 στο 1:27 ΜΜ, TheMetalBat είπε:

Τελικά μονό εγώ και ο @kaneda παίζει να χαρήκαμε με το μαντάτο :lol:

 

(Ελπίζω να σε θυμάμαι καλά kaneda,πως και εσύ ήθελες τον Kraven,να μην σε μπερδεύω με κάποιον άλλον.)  

 

Πλάκα πλάκα @TheMetalBat παίζει μόνο εμείς οι δύο να κάναμε πάρτι :party3: όταν μάθαμε ότι θα κυκλοφορήσει η ιστορία του Κρέιβεν. Άντε και στο τεύχος 21 που δεν ξέρουμε την στορία, να είναι επιτέλους αυτή του Χ-ΜΕΝ: Νταρκ Φοίνιξ! :pray:

 

Και τώρα πέφτουν όλα τα μέλη του φόρουμ επάνω μου με αυτή την δήλωση... :lol:

 

Εντάξει τώρα πέρα από την πλάκα, με όλο το σεβασμό προς στα μέλη του φόρουμ και έχοντας διαβάσει με αρκετή προσοχή τα προηγούμενα σχόλια, και εγώ εξεπλάγην (ευχάριστα) όταν το έμαθα, καθώς πολλοί από εμάς πίστευαν πώς αν πρόκειται να κυκλοφορούσαν ποτέ οι τίτλοι της Οξύ στην συλλογή, αυτό θα γινόταν (στην καλύτερη περίπτωση) προς το τέλος της 60άδας. Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο @Νίκος Τσιλοπάνος μας είπε ότι το ποστ του, το δημοσιεύει με μια μεγάλη επιφύλαξη. Οπότε εγώ από την μεριά μου, μέχρι να δω την ανακοίνωση στο πίσω μέρος του τόμου 19 θα παραμείνω συγκρατημένα χαρούμενος. Τώρα επειδή τα μόνα κόμιξ που έχω εκτός της συλλογής είναι λίγα (έχω το Όπολο Χ, το Αυτόχειρες Βασιλιάδες, τον Εμφύλιο Πόλεμο, άντε και αυτά του Έθνους), όσο αφορά τις απόψεις που διατυπώθηκαν παραπάνω να πω πως τις κατανοώ και τις σέβομαι πλήρως, αλλά αν τελικά όντως εκδοθεί η ιστορία του Κρέιβεν θα προχωρήσω στην απόκτησή της. :blush2:

 

Υ.Γ.: Πάντως @Νίκος Τσιλοπάνος (καθαρά στο χαβαλέ), αν το ποστ σου πρόκειται για καθυστερημένο πρωταπριλιάτικο αστείο, απλά πες το μας και μην μας τυραννάς! :shit2:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Βασικά ούτε 5 ετών έκδοση είναι το Κρέιβεν.
Το Δεκέμβριο του ΄16 κυκλοφόρησε απ΄την Οξύ.
3,5 ετών και είναι ακόμα διαθέσιμο.

 

Όπως έγραψα και στο 1ο μου σχόλιο όταν έμαθα την είδηση, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι το βγάζουν για λόγους πληρότητας.
Δεν γίνεται ν΄απουσιάζει τέτοια ιστορία απ΄τη συλλογή.
Γι΄αυτό και πιστεύω ότι αργότερα θα δούμε και το Dark Phoenix Saga.
Μην ξεχνάτε το είχε και στην αφίσα του 1ου τόμου :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Καλά νέα και για μένα το Kraven's Last Hunt μιας και το είχα καιρό το τομάκι στο μάτι! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

20 λεπτά πριν, kaneda είπε:

 

Πλάκα πλάκα @TheMetalBat παίζει μόνο εμείς οι δύο να κάναμε πάρτι :party3: όταν μάθαμε ότι θα κυκλοφορήσει η ιστορία του Κρέιβεν. Άντε και στο επόμενο τεύχος που δεν ξέρουμε ποια ιστορία είναι (τόμος 21 ή 22;), να είναι επιτέλους αυτό του Χ-ΜΕΝ: Νταρκ Φοίνιξ! :pray:

 

Και τώρα πέφτουν όλα τα μέλη του φόρουμ επάνω μου με αυτή την δήλωση... :lol:

 

Εντάξει τώρα πέρα από την πλάκα, με όλο το σεβασμό προς στα μέλη του φόρουμ και έχοντας διαβάσει με αρκετή προσοχή τα προηγούμενα σχόλια, και εγώ εξεπλάγην (ευχάριστα) όταν το έμαθα, καθώς πολλοί από εμάς πίστευαν πώς αν πρόκειται να κυκλοφορούσαν ποτέ οι τίτλοι της Οξύ στην συλλογή, αυτό θα γινόταν (στην καλύτερη περίπτωση) προς το τέλος της 60άδας. Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο @Νίκος Τσιλοπάνος μας είπε ότι το ποστ του, το δημοσιεύει με μια επιφύλαξη. Οπότε εγώ από την μεριά μου, μέχρι να δω την ανακοίνωση στο πίσω μέρος του τόμου 19 θα παραμείνω συγκρατημένα χαρούμενος. Τώρα επειδή τα μόνα κόμιξ που έχω εκτός της συλλογής είναι λίγα (έχω το Όπολο Χ, το Αυτόχειρες Βασιλιάδες, τον Εμφύλιο Πόλεμο, άντε και αυτά του Έθνους), όσο αφορά τις απόψεις που διατυπώθηκαν παραπάνω να πω πως τις κατανοώ και τις σέβομαι πλήρως, αλλά αν τελικά όντως εκδοθεί η ιστορία του Κρέιβεν θα προχωρήσω στην απόκτησή της. :blush2:

 

Υ.Γ.: Πάντως @Νίκος Τσιλοπάνος (καθαρά στο χαβαλέ) αν το ποστ σου πρόκειται για καθυστερημένο πρωταπριλιάτικο αστείο, απλά πες το μας και μην μας τυραννάς! :Ungry: :lol:

Όχι όχι πρωταπριλιάτικο αστείο δεν είναι,δεν μπορώ να κάνω τόσο καλή δουλεία ώστε να φαίνεται τόσο αληθοφανές,το μήνυμα είναι 100% origianl.Εξάλου αν ήθελα να σας κάνω πρωταπριλιάτικη φάρσα θα το είχα κάνει πολύ νωρίτερα.Από την άλλη χαίρομαι που επιτέλους κάποιος (φίλε kaneda ) έδωσε σημασία στα  λόγια μου γιατί όλοι έπεσαν με τα μούτρα στο άκουσμα του τίτλου και κανείς δεν πρόσεξε τα υπόλοιπα που είπα δηλαδή ότι ο Τσέλιος μπορεί να έδωσε τον τίτλο έτσι για να τον δώσει,αυτή την στιγμή πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί οι πιθανότητες να βγει το kreven's last hunt στην συλλογή είναι 50/50 δεν είμαστε απολύτως σίγουροι. Από την μία εμπιστεύομαι τον Τσέλιο και την εγκυρότητα που έχει από την άλλη είναι δύσκολο να πιστέψω ότι θα μπει αυτός ο τίτλος την στιγμή που υπάρχουν συμβόλαια με σοβαρές εταιρίες.Σας έδειξα αυτό το μήνυμα από την μια να λυθεί η περιέργεια μας όσον αναφορά τον 20ο τόμο και από την άλλη να πείτε και εσείς την γνώμη σας αλλά συμβουλεύω να μην το δέσουμε κόμπο

 

 

Επεξεργασία από Νίκος Τσιλοπάνος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Πιστεύω έχουμε βγάλει πολλά βιαστικά συμπεράσματα χωρίς να ξέρουμε τι παίζει με τα δικαιώματα. Έχει, για παράδειγμα, δικαίωμα η Hatchette να εκδώσει όλες τις ιστορίες της Οξύ ή μόνο το Last Hunt επειδή είναι παλιό και η Οξύ έχει χάσει τα δικαιώματα? Τώρα ο Τσέλιος να μας τρολάρει χλωμό το βλέπω. Που ακούστηκε customer service να λέει ψέματα στους πελάτες? Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ για να μην βγει το Last Hunt είναι οι Χατσέτηδες από την Ιταλία να είπαν στην Anubis για Last Hunt χωρίς να ξέρουν για τα δικαιώματα, κάτι που επίσης δεν πιστεύω να έχει γίνει.

 

Είδα και κάποιους που λένε να μην πάρουν τον τόμο για να μην συνεχιστούν οι επανεκδόσεις όμως δεν νομίζω να πετύχει. Ακόμα και 1000 άτομα που ήδη έχουν το Last Hunt δεν το πάρουν, θα είναι άλλοι τόσοι που θα πιστεύουν ότι είναι καλή ευκαιρία να το αγοράσουν 7 ευρώ φθηνότερο. Ίσως άμα τους στέλναμε email όπως τότε με το χαρτάκι αλλά δεν νομίζω η Hatchette να επηρεαστεί στους τόμους που έχει σκοπό να εκδώσει. 

 

Σκέφτηκα πως καλό θα ήταν να έστελνε κάποιος email στον Τσέλιο για να ξεκαθαρίσει τουλάχιστον την κατάσταση με τα δικαιώματα αλλά δεν νομίζω πως αυτό είναι δική του δουλειά έτσι κι αλλιώς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

4 ώρες πριν, Bilis είπε:

Που ακούστηκε customer service να λέει ψέματα στους πελάτες?

 

EA Games (Challenge Everything)

 

4 ώρες πριν, Bilis είπε:

Είδα και κάποιους που λένε να μην πάρουν τον τόμο για να μην συνεχιστούν οι επανεκδόσεις όμως δεν νομίζω να πετύχει. Ακόμα και 1000 άτομα που ήδη έχουν το Last Hunt δεν το πάρουν, θα είναι άλλοι τόσοι που θα πιστεύουν ότι είναι καλή ευκαιρία να το αγοράσουν 7 ευρώ φθηνότερο.

 

 

Και με σκληρό εξώφυλλο,να το λέμε και αυτό.   

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

19 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Σκέφτηκα πως καλό θα ήταν να έστελνε κάποιος email στον Τσέλιο για να ξεκαθαρίσει τουλάχιστον την κατάσταση με τα δικαιώματα αλλά δεν νομίζω πως αυτό είναι δική του δουλειά έτσι κι αλλιώς.

 

Έστειλα ένα μήνυμα στο Facebook στον υπεύθυνο εκδόσεων του Οξύ, γιατί είχαμε μιλήσει στη Λέσχη και λέγαμε να κανονίσουμε κάτι πράγματα για το σάιτ μου που δεν τα προχωρήσαμε, αλλά δεν πιστεύω ότι θα με διαφωτίσει πάνω στα δικαιώματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

22 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Πιστεύω έχουμε βγάλει πολλά βιαστικά συμπεράσματα χωρίς να ξέρουμε τι παίζει με τα δικαιώματα. Έχει, για παράδειγμα, δικαίωμα η Hatchette να εκδώσει όλες τις ιστορίες της Οξύ ή μόνο το Last Hunt επειδή είναι παλιό και η Οξύ έχει χάσει τα δικαιώματα? Τώρα ο Τσέλιος να μας τρολάρει χλωμό το βλέπω. Που ακούστηκε customer service να λέει ψέματα στους πελάτες? Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ για να μην βγει το Last Hunt είναι οι Χατσέτηδες από την Ιταλία να είπαν στην Anubis για Last Hunt χωρίς να ξέρουν για τα δικαιώματα, κάτι που επίσης δεν πιστεύω να έχει γίνει.

 

Είδα και κάποιους που λένε να μην πάρουν τον τόμο για να μην συνεχιστούν οι επανεκδόσεις όμως δεν νομίζω να πετύχει. Ακόμα και 1000 άτομα που ήδη έχουν το Last Hunt δεν το πάρουν, θα είναι άλλοι τόσοι που θα πιστεύουν ότι είναι καλή ευκαιρία να το αγοράσουν 7 ευρώ φθηνότερο. Ίσως άμα τους στέλναμε email όπως τότε με το χαρτάκι αλλά δεν νομίζω η Hatchette να επηρεαστεί στους τόμους που έχει σκοπό να εκδώσει. 

 

Σκέφτηκα πως καλό θα ήταν να έστελνε κάποιος email στον Τσέλιο για να ξεκαθαρίσει τουλάχιστον την κατάσταση με τα δικαιώματα αλλά δεν νομίζω πως αυτό είναι δική του δουλειά έτσι κι αλλιώς.

Θα του ξαναστείλω να δω τι θα μου απαντήσει

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.