Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

4 ώρες πριν, Tasos είπε:

Αγόρασα τους πρώτους 13 και δεν πήρα τον Daredevil (άργησα να πάω, επιστράφηκαν τα τεύχη που περίσσεψαν και κυκλοφόρησε το επόμενο, η She-Hulk). Ξενέρωσα λιγάκι και δεν μου πολυκάνει κέφι πλεον. Λίγο η γενικότερη αβεβαιότητα, λίγο η επιλογή των τευχών, λίγο και η διανομή τους. Και κάτι γενικότερο που αφορά συλλογικά τα κόμικς. Άποψη μου είναι πως ο φυσικός τους χώρος είναι τα εξειδικευμένα καταστήματα (κομιξάδικα) και όπου δεν υπάρχουν αυτά τα περίπτερα. Θεωρώ αδιανόητο το περίπτερο της γειτονιάς μου να έχει ένα Μίκυ Μάους, ένα Κόμιξ, ένα παλιό τεύχος Λούκυ Λουκ και κάποιες επιστροφές της Anubis. Ας το δουν λιγάκι οι εκδότες...

 

Η επιλογή των τευχών μέχρι τώρα είναι εξαιρετική. Βλέπουμε τίτλους που εκδοτικοί τόσα χρόνια δε φέρανε με κυκλοφορία κάθε δύο εβδομάδων σε εξαιρετική τιμή και σκληρόδετη έκδοση. Έχω δώσει για μέτρια graphic novels 15-20 ευρώ το καθένα ή κάποια τύπου του Οξύ με το Έθνος που έσπαγε σε 3 τεύχη και έδινα συγκεντρωτικά και για τις 3 εφημερίδες 12 ευρώ για τίτλους που δεν άξιζαν ούτε τα μισά. Το να διαβάσω το Wolverine του Claremont ή το Birth of Venom (που είχε και πολλές σελίδες) σε αυτήν την τιμή και έκδοση είναι προνομιακό.

 

Για συλλογές με κυκλοφορία νέου τόμου κάθε δύο εβδομάδες, το περίπτερο και τα πρακτορεία τύπου είναι ο καλύτερος τρόπος διανομής. Αρχικά τα κομιξάδικα είναι πολύ λίγα. Συνεπώς τώρα με τον κορονοϊό θα μας εξυπηρετούσαν όσα κάνουν αποστολές, αφού τα φυσικά καταστήματα έχουν κλείσει και δεν πιστεύω ότι εγώ τουλάχιστον θα έμπαινα στον κόπο όπως και οι περισσότεροι για ένα μόνο τεύχος. Προσωπικά κάνω μαζικές παραγγελίες αυτήν την περίοδο. Δεύτερον τα κομιξάδικα έχουν μια τεράστια γκάμα τίτλων που δε θα βοηθούσε τη συλλογή να αναδειχθεί ανάμεσα τους. Κυρίως γιατί αυτός που πάει κομιξάδικο ψάχνει νέα τεύχη και συνήθως ξένα, δε θα πάει να πάρει το σκληρόδετο κάθε δύο εβδομάδες, ενώ στο περίπτερο κοντά στο σπίτι του θα πεταχτεί. Σε περίπτερο καλώς ή κακώς βρίσκονται όσοι παίζουν με μεγάλα τιράζ (Μίκυ Μάους, ΚΟΜΙΞ, Anubis κτλ), προσωπικά Mister No ή Ζαγκόρ μόνο σε πρακτορείο τύπου έχω βρει, σε περίπτερο δεν έχω δει.

 

Γενικότερα θα ήταν καλύτερο να βλέπαμε περισσότερες εκδόσεις στο περίπτερο. Το Avengers vs X-men τόμος 2 πετάχτηκα στο περίπτερο δίπλα στη δουλειά και το πήρα, αλλιώς θα έπρεπε να βρω ποιο κομιξάδικο πουλάει online για να το αγοράσω και επειδή έκανε 6 ευρώ θα έπρεπε και να το κοτσάρω σε μεγάλη παραγγελία για δωρεάν μεταφορικό, αλλιώς θα έπρεπε να περιμένω να ανοίξουν τα μαγαζιά. Υπάρχουν εκδόσεις που μπορούν να πωλούνται μέσω περιπτέρου και υπάρχουν αυτές που πρέπει να βρίσκονται στο κομιξάδικο. Αν η αγορά μπορούσε να σηκώσει πιο πολλές εκδόσεις με μεγάλα τιράζ (που μακάρι να ανέβει το κόμικ στη χώρα μας και να το δούμε), θα βλέπαμε μεγαλύτερο εύρος επιλογών. Οπότε μια συλλογή με νέο τεύχος δύο φορές κάθε μήνα, καλύτερα υποστηρίζεται από το περίπτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

5 ώρες πριν, Tasos είπε:

Αγόρασα τους πρώτους 13 και δεν πήρα τον Daredevil (άργησα να πάω, επιστράφηκαν τα τεύχη που περίσσεψαν και κυκλοφόρησε το επόμενο, η She-Hulk). Ξενέρωσα λιγάκι και δεν μου πολυκάνει κέφι πλεον. Λίγο η γενικότερη αβεβαιότητα, λίγο η επιλογή των τευχών, λίγο και η διανομή τους. Και κάτι γενικότερο που αφορά συλλογικά τα κόμικς. Άποψη μου είναι πως ο φυσικός τους χώρος είναι τα εξειδικευμένα καταστήματα (κομιξάδικα) και όπου δεν υπάρχουν αυτά τα περίπτερα. Θεωρώ αδιανόητο το περίπτερο της γειτονιάς μου να έχει ένα Μίκυ Μάους, ένα Κόμιξ, ένα παλιό τεύχος Λούκυ Λουκ και κάποιες επιστροφές της Anubis. Ας το δουν λιγάκι οι εκδότες...

όπως είπε και ο φίλος nikolas 12 αν η συγκεκριμένη συλλογή έβγαινε σε κομιξάδικα κανείς σχεδόν δεν θα έδινε σημασία και το βάρος που πρέπει να έχει αυτή η συλλογή.Τώρα όσον αφορά την διανομή θα μπορούσαν να βάζουν σε κάθε περίπτερο π.χ. τρείς τέσσερις τόμους ειδικά άμα ξέρουν πόσοι φεύγουν ώστε να μοιράζονται τόμοι σε πολλά περίπτερα σε όλη την χώρα και να μπορείς να το βρεις πιο εύκολα.Όταν σε ένα περίπτερο από το οποίο φεύγουν μόνο δύο τόμοι έχει 8 και σε ένα άλλο περίπτερο στην επαρχία που έστω και επιλεκτικά υπάρχει ένας που θέλει να πάρει και δεν υπάρχει τόμος τότε είναι πρόβλημα.Επίσης θα έπρεπε να προσέξουν λίγο και το τι γίνεται αφού ένας τόμος επιστραφεί  πίσω και πως να τον παραγκείλεις πιο εύκολα ή ακόμα και αν θες να δώσεις πίσω τον δικό σου που είναι ελαττωματικός και να πάρεις έναν άλλον θα έπρεπε αν υπάρχει λιγότερη γραφειοκρατία.Τέλος να πω πως εμένα μου αρέσει να μπαίνω σε ένα περίπτερο και να αγοράζω από εκεί κόμικς έχει άλλο γούστο και βέβαια δεν με ενοχλούν η επιστροφές της anubis και τα παλιά λούκυ λουκ ή μικυ ή ότι άλλο υπάρχει μιας και ο δικός μου περιπτεράς μου τα αφήνει όλα 1ευρώ:mafia::mafia::mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  66
  • Reputation:   308
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

34 λεπτά πριν, Νίκος Τσιλοπάνος είπε:

όπως είπε και ο φίλος nikolas 12 αν η συγκεκριμένη συλλογή έβγαινε σε κομιξάδικα κανείς σχεδόν δεν θα έδινε σημασία και το βάρος που πρέπει να έχει αυτή η συλλογή.Τώρα όσον αφορά την διανομή θα μπορούσαν να βάζουν σε κάθε περίπτερο π.χ. τρείς τέσσερις τόμους ειδικά άμα ξέρουν πόσοι φεύγουν ώστε να μοιράζονται τόμοι σε πολλά περίπτερα σε όλη την χώρα και να μπορείς να το βρεις πιο εύκολα.Όταν σε ένα περίπτερο από το οποίο φεύγουν μόνο δύο τόμοι έχει 8 και σε ένα άλλο περίπτερο στην επαρχία που έστω και επιλεκτικά υπάρχει ένας που θέλει να πάρει και δεν υπάρχει τόμος τότε είναι πρόβλημα.Επίσης θα έπρεπε να προσέξουν λίγο και το τι γίνεται αφού ένας τόμος επιστραφεί  πίσω και πως να τον παραγκείλεις πιο εύκολα ή ακόμα και αν θες να δώσεις πίσω τον δικό σου που είναι ελαττωματικός και να πάρεις έναν άλλον θα έπρεπε αν υπάρχει λιγότερη γραφειοκρατία.Τέλος να πω πως εμένα μου αρέσει να μπαίνω σε ένα περίπτερο και να αγοράζω από εκεί κόμικς έχει άλλο γούστο και βέβαια δεν με ενοχλούν η επιστροφές της anubis και τα παλιά λούκυ λουκ ή μικυ ή ότι άλλο υπάρχει μιας και ο δικός μου περιπτεράς μου τα αφήνει όλα 1ευρώ:mafia::mafia::mafia:

Το περίπτερο έχει άλλη χάρη!! Πιτσιρικάς τέλη του '80 θυμάμαι άπειρους τίτλους... Μίκυ, Κόμιξ, περιπέτεια, κάπτεν, σπάιντερ, τα πολεμικά -μάχη κλπ., μπλεκ, αγόρι, GI Joe, λουκυ λουκ κλπ μαμουθ, ένας χαμός! Δεν ήξερα τι να πάρω.. Χρυσές εποχές..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

21 hours ago, Tasos said:

 Και κάτι γενικότερο που αφορά συλλογικά τα κόμικς. Άποψη μου είναι πως ο φυσικός τους χώρος είναι τα εξειδικευμένα καταστήματα (κομιξάδικα) και όπου δεν υπάρχουν αυτά τα περίπτερα. Θεωρώ αδιανόητο το περίπτερο της γειτονιάς μου να έχει ένα Μίκυ Μάους, ένα Κόμιξ, ένα παλιό τεύχος Λούκυ Λουκ και κάποιες επιστροφές της Anubis. Ας το δουν λιγάκι οι εκδότες...

 

Κομιξάδικα έχει μόνο Αθήνα και Θεσσαλονίκη. 

Οπουδήποτε αλλού έχει οτι να ναι. Εφημεριδάδικα, περίπτερα, παντοπωλεία, σούπερ μάρκετ, γαλατάδικα.

Σε όλα τα παραπάνω μπορείς να βρεις κόμικ.

Οχι όμως σε κομιξάδικα γιατί απλά δεν υπάρχουν

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

10 λεπτά πριν, Manitou είπε:

 

Κομιξάδικα έχει μόνο Αθήνα και Θεσσαλονίκη. 

Οπουδήποτε αλλού έχει οτι να ναι. Εφημεριδάδικα, περίπτερα, παντοπωλεία, σούπερ μάρκετ, γαλατάδικα.

Σε όλα τα παραπάνω μπορείς να βρεις κόμικ.

Οχι όμως σε κομιξάδικα γιατί απλά δεν υπάρχουν

Πολύ σωστά τα λες φίλε,μόνο στις δύο μεγαλύτερες πόλεις της Ελλάδας υπάρχουν και αυτό δεν είναι σωστό υπάρχουν και σε άλλες πόλεις φανατικοί κομιξάκιδες που έχουν και αυτοί ψυχή.Δεν λέω να υπάρχει κανα μαγαζί υπερπαραγωγή ένα μικρό μαγαζάκι έστω να φέρνει λίγες νέες εκδόσεις και τίποτα παλιές.Εγώ στον Βόλο μόνο σταθερή πηγή είναι το public (προ κορωνοιού)και αυτά δεν έχουν πάντα καλό υλικό(συνήθως έχουν καλά κομμάτια)αλλά ως σταθερό σημείο μόνο αυτό.Μετά αν θέλω τίποτα άλλο κάνω κομιξοσαφάρι παίρνοντας σβάρνα όλα τα περίπτερα μπας και βρω κανά παλίο ΚΟΜΙΞ μικυ,λουκυ λουκ,και τίποτα παλιές επιστροφές της Anubis,γι'αυτό λέω λοιπόν πως ένα μαγαζάκι με λίγες εκδόσεις νέες και παλιές και σε μικρότερες πόλεις δεν θα έβλαπτε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μιλώντας για τη συλλογή να είναι μόνο σε κομιξάδικο.

 

Είναι και θέμα απόστασης και διάθεσης.Αφήστε τον κοροναϊό,τα μέτρα κατά του και το πρόστιμο 150άρι στην άκρη.Πάω στοίχημα πως τα περισσότερα μην πω όλα τα κομιξάδικα της Αθήνας είναι προς το Κέντρο.Αν κάποιος δεν μένει κοντά κέντρο,υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να πηγαίνει συχνά εκεί ή να μην θέλει,ειδικά αν δεν έχει κάποιο όχημα και δεν είναι εκεί η δουλειά του (ώστε να χρειαστεί να πάει).

 

 

Πχ εγώ

 

Μένω Αθήνα,θέλω λεωφορείο 2 ώρες "πήγαινε-έλα" για να πάω Ομόνοια.Δεν δουλεύω Κέντρο και θέλω δρόμο μισάωρο με 40 λεπτά να πάω στο σταθμό τρένου και μετά ένα μετρό και τέλος άλλο ένα τρένο για να πάω Κέντρο.Αν και μου πέρνει 2 ώρες περίπου μόνο το "πήγαινε" για Κέντρο το τρένο είναι κάπως καλύτερο,στο λεωφορείο γίνομαι σαρδέλα. :lol:  

Αν η συλλογή ήταν μόνο σε κομιξάδικο,σας το ορκίζομαι κατά 90% πιθανότητα θα έλεγα "να πάει γ@μη@ει".    :lol:  

 

Επείσης,δεν ξέρω τις υπηρεσίες μεταφορών του κάθε κομιξάδικου αλλά ξέρω της gbpublishing,δεν σβήνει η τιμή των μεταφορικών από 30 κιλά και πάνω ξέρω 'γω,αλλά αυξάνεται η τιμή μεταφορικών (και ίσως αντικαταβολής),ανά κιλό.Και αν παίρνεις το κάθε τεύχος από το site είναι 4 ευρώ ανα παραγγελία ενός τεύχους (τουλάχιστον έτσι ήταν για μένα).  

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32104
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  28
  • Reputation:   114
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2507 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Παιδιά, τώρα που μπήκα στο site της gb publishing, το e-shop φαίνεται να λειτουργεί κανονικά! Ισχύει ή απλά το 'χουν για μόστρα; :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

4 λεπτά πριν, doctor jimmy είπε:

Παιδιά, τώρα που μπήκα στο site της gb publishing, το e-shop φαίνεται να λειτουργεί κανονικά! Ισχύει ή απλά το 'χουν για μόστρα; :D

 

 

Ισχύει full!!!!

 

 

Να ξέρεις,τηλεφωνικές παραγγελίες δέχονται μόνο στις 6 με 8 το απόγευμα.Η αντικαταβολή είναι συν 1 ευρώ και τα μεταφορικά 2,42 με 3 ευρώ μέχρι δύο κιλά.Μετά πάει συν 70 λεπτά ανά κιλό  τα μεταφορικά και 1,20 ευρώ αντικαταβολή (ή συν 1,20 το κάθε κιλό; δεν το ξέρω αυτό).Αυτά είναι τα "standards" για εντός Αθηνών.  

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Παιδιά κάποιος από εσάς είχε ένα link για online παραγκελίες των τόμων αλλά δεν  μπορώ να το βρω σε τόσες σελίδες μπορείτε να μου το στείλετε

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

10 λεπτά πριν, Νίκος Τσιλοπάνος είπε:

Παιδιά κάποιος από εσάς είχε ένα link για online παραγκελίες των τόμων αλλά δεν  μπορώ να το βρω σε τόσες σελίδες μπορείτε να μου το στείλετε

 

 

Εδώ είσαι.

 

Link:

https://www.gb-publishingservices.gr/e-shop/proigoumena-teuxi/marvel-black

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

5 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ ρε φίλε

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Μετράει κανείς πόσες φορές έχει ποστάρει ο @TheMetalBat το link?? :lol: Αν πούμε ότι κάθε φορά που το ποστάρει αγοράζει και κάποιος από έναν τόμο τότε δεν νομίζω η συλλογή να τελειώσει πριν το 2030.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ισχύει,εκπλήσσομαι που δεν το έχουν βάλει ακόμα στο πρώτο ποστ του βασικού thread με μερικές βασικές πληροφορίες σχετικά με το πως ή πότε μπορείς να παραγγείλεις ένα τεύχος,τηλεφωνικώς ή online.Έστω πόσο κοστίζουν μεταφορικά σε γενικές γραμμές και λοιπά.

 

Έχω μια απορία,μπορεί να μου πει κανείς αν αυτά τα τεύχη είναι το ίδιο πράγμα;

 

1.

FEB182843_0.thumb.jpg.ef6d6b9387c2a2fa5607cb593be9373a.jpg

20200416_225605.thumb.jpg.673e2c96d205563171e0e8a429d7425a.jpg

 

2.

APR182812_0.thumb.jpg.f31b2ec636562249eb0f2d59a148df93.jpg

20200416_225622.thumb.jpg.ad9ff2634d6c33f8ceed54539907a7ec.jpg

 

3.

large-6585765.thumb.jpg.7000e1e99c483c37eae2fb43648e12ef.jpg

20200416_225542.thumb.jpg.57f4a747788d555be409b3179fc063a5.jpg

 

Φαίνεται πως τα δύο πρώτα είναι μία ιστορία χωρισμένη σε δύο μέρη ενώ το τρίτο είναι international variant.Και τα τρία λέγονται Avengers:Standoff.Τι φάση;

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

Ισχύει,εκπλήσσομαι που δεν το έχουν βάλει ακόμα στο πρώτο ποστ του βασικού thread με μερικές βασικές πληροφορίες σχετικά με το πως ή πότε μπορείς να παραγγείλεις ένα τεύχος,τηλεφωνικώς ή online.Έστω πόσο κοστίζουν μεταφορικά σε γενικές γραμμές και λοιπά.

Χχμμ,δεν είναι τόσο περίεργο.Αυτο συμβαίνει σε όλες τις εκδόσεις περιπτέρου και με όλους τους εκδοτικούς οίκους (Καθημερινή,Anubis κλπ).Αν χάσεις κάποιο τεύχος,μπορείς μετά να το παραγγείλεις,είτε από πρατήριο τύπου,είτε από τον περιπτερά είτε από τα γραφεία της ίδιας της εκδοτικής,αλλά σε καμία παρουσίαση έκδοσης περιπτέρου δεν αναφέρεται κάποιο συγκεκριμένο λινκ για να τα πάρει κάποιος.Ίσως επειδή μπορείς να τα πάρεις με χίλιους δυο άλλους τρόπους(δεύτερο χέρι,δημοπρασίες κλπ).

Δεν θα ήταν κακό βέβαια να υπάρχει ένα λινκ στο πρώτο ποστ,ίσως όχι τόσο σημαντικό και απαραίτητο για μια παρουσίαση. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  66
  • Reputation:   308
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 16/4/2020 στο 2:55 ΜΜ, Manitou είπε:

 

Κομιξάδικα έχει μόνο Αθήνα και Θεσσαλονίκη. 

Οπουδήποτε αλλού έχει οτι να ναι. Εφημεριδάδικα, περίπτερα, παντοπωλεία, σούπερ μάρκετ, γαλατάδικα.

Σε όλα τα παραπάνω μπορείς να βρεις κόμικ.

Οχι όμως σε κομιξάδικα γιατί απλά δεν υπάρχουν

Προσεχώς θα έχει και η Λάρισα. Μην το γρουσουζέψω, κάτι ψήνεται...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κάποτε είχε και η Πάτρα... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  109
  • Reputation:   690
  • Achievement Points:  109
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1904 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

14 ώρες πριν, Tasos είπε:

Προσεχώς θα έχει και η Λάρισα. Μην το γρουσουζέψω, κάτι ψήνεται...

Πω πω τι μου θύμισες......πριν χρόνια όταν  ήμουν   φοιτητής  στη Λάρισα  υπήρχε  ένα κομικσαδικο  9 Ρίχτερ λεγόταν......σχεδόν  κάθε  μέρα  εκεί  την έβγαζα με το που έφερνε  τα κόμικς να προλάβω  να τα πάρω να τα διαβάσω-για αυτό  και χρωσταγα  μαθήματα  χαχαχαχαχ

Επεξεργασία από Elias
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Και στο Ηράκλειο είχε ανοίξει σε κάποια φάση ένα άλλα δεν μακροημερευσε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32429
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Στο "απέναντι" φόρουμ υπονοήθηκε απ΄τον μεταφραστή της συλλογής Ηλία Τσιάρα, ότι ένας απ΄τους επόμενους τόμους θα είναι το Marvel Super Heroes: Secret Wars (Part1) και ο άλλος το Αvengers: Forever (Part1) που έτσι κι αλλιώς το γνωρίζαμε, ενώ ακολουθεί κάποιο Spider-Man.
Για Captain Britain δεν υπήρξε κάποια αναφορά ή υπονοούμενο, αλλά για να το λέει ο Τσέλιος σίγουρα κάτι ξέρει :)

 

Edit: Aν κι απ΄ό,τι βλέπω υπάρχουν διάφοροι μεταφραστές, οπότε ο Τσιάρας μπορεί να μιλάει για τους τόμους που μετάφρασε ο ίδιος.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

11 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Στο "απέναντι" φόρουμ υπονοήθηκε απ΄τον μεταφραστή της συλλογής Ηλία Τσιάρα, ότι ένας απ΄τους επόμενους τόμους θα είναι το Marvel Super Heroes: Secret Wars (Part1) και ο άλλος το Αvengers: Forever (Part1) που έτσι κι αλλιώς το γνωρίζαμε, ενώ ακολουθεί κάποιο Spider-Man.
Για Captain Britain δεν υπήρξε κάποια αναφορά ή υπονοούμενο, αλλά για να το λέει ο Τσέλιος σίγουρα κάτι ξέρει :)

 

Επιτέλους μετά το Secret Wars του 2015, θα δούμε και το Secret Wars της δεκαετίας του 80. Εξαιρετική επιλογή και θα έλεγα ότι την ψιλοπερίμενα. Για Forever τα έχουμε ξαναπεί. O Spidey ίσως είναι το 21, αν το 18 είναι το Captain Britain και τα επόμενα δύο είναι αυτά που είπε ο Τσιάρας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Εικάζω ότι επειδή ο Τσέλιος δεν αποκαλύπτει αυτούσιους τους τίτλους των ιστοριών, απέκρυψε το Secret Wars. Τώρα με ποια σειρά θα βγουν, κανείς δεν ξέρει. Πάντως μιας και 2 που είπε το παιδί στο Comicstreet έχουν ήδη επιβεβαιωθεί, λογικά θα ισχύει πως θα δούμε και τα House of M, Avengers Disassembled. 

 

Edit: Επίσης δεν σημαίνει ότι ο Τσιάρας είπε πως θα βγουν απαραίτητα με αυτή τη σειρά, μίλησε μόνο για όσα μετέφρασε ο ίδιος. Το πιθανότερο, να έκανε άλλος τη μετάφραση του Captain Britain και γι'αυτό να μην αναφέρθηκε.

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  106
  • Reputation:   562
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Στο 19 ή στο 20 λογικά θα πρέπει να δούμε part 2 απο F4.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

21 λεπτά πριν, akouw είπε:

Στο 19 ή στο 20 λογικά θα πρέπει να δούμε part 2 απο F4.

Που το βασίζετε αυτό που λες?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

20 λεπτά πριν, akouw είπε:

Στο 19 ή στο 20 λογικά θα πρέπει να δούμε part 2 απο F4.

 

Μακάρι αν και δεν έχει πολυακουστεί κάτι για το καινούριο F4. Θεωρώ ότι ίσως το αφήσου λίγο ακόμα, σίγουρα θα είναι στην τρίτη δεκάδα όπως το βλέπω.

 

Επίσης σύμφωνα με όσα λέχθηκαν στο thread της Anubis, το Civil War επανεκδίδεται οπότε επιβεβαιώνεται αυτό που λέγαμε ότι οι σχετικά πιο πρόσφατοι τίτλοι της Οξύ και της Anubis πιο πιθανό να επανεκδοθούν από τις ίδιες τις εκδοτικές και στη συλλογή πιθανότερα να δούμε σειρές που είχαν βγει σε τεύχη ή graphic novels που τα είδαμε πάνω από μια δεκαετία πριν όπως το Extremis.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

10 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

 

Μακάρι αν και δεν έχει πολυακουστεί κάτι για το καινούριο F4. Θεωρώ ότι ίσως το αφήσου λίγο ακόμα, σίγουρα θα είναι στην τρίτη δεκάδα όπως το βλέπω.

 

Επίσης σύμφωνα με όσα λέχθηκαν στο thread της Anubis, το Civil War επανεκδίδεται οπότε επιβεβαιώνεται αυτό που λέγαμε ότι οι σχετικά πιο πρόσφατοι τίτλοι της Οξύ και της Anubis πιο πιθανό να επανεκδοθούν από τις ίδιες τις εκδοτικές και στη συλλογή πιθανότερα να δούμε σειρές που είχαν βγει σε τεύχη ή graphic novels που τα είδαμε πάνω από μια δεκαετία πριν όπως το Extremis.

Είχαν ήδη απαντήσει καιρό τώρα στον @TheMetalBat ότι δεν θα συμπεριληφθεί το Civil War στην συλλογή. Και σε μένα είπαν πως δεν υπάρχουν σχέδια για το Eternals. Από παλιά της Anubis όπως έχω σημειώσει στην λίστα, έχουμε σίγουρα το Ultimate Spider-Man: Power and Responsibility, το X-Men: Dangerous, το Marvels και το Marvel Zombies. Έχω ρωτήσει για το Siege τον Τσέλιο, λογικά αύριο θα γνωρίζουμε. Φαντάζομαι ότι θα βγουν και τα The Ultimates, ίσως και το Wolverine: Origin και το Thor: The Godbutcher.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  106
  • Reputation:   562
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Πριν από 1 ώρα, nikolas1503 είπε:

Που το βασίζετε αυτό που λες?

Ακυρο για το 19 εχει αναφερθει καποιο avengers πιθανολογω για το 20 μιας και το out of time με το winter soldier ειχαν μια αποσταση 7 τευχων και το ενα ηταν συνεχεια του αλλου.Στην Αγγλικη εκδοση τα part 1και part 2 εχουν αποσταση 3-4 τευχων  εκτος του secret wars του 80 εδω ποσο παραπανω να το τραβηξουν απο 8 τομους?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

21 λεπτά πριν, akouw είπε:

Ακυρο για το 19 εχει αναφερθει καποιο avengers πιθανολογω για το 20 μιας και το out of time με το winter soldier ειχαν μια αποσταση 7 τευχων και το ενα ηταν συνεχεια του αλλου.Στην Αγγλικη εκδοση τα part 1και part 2 εχουν αποσταση 3-4 τευχων  εκτος του secret wars του 80 εδω ποσο παραπανω να το τραβηξουν απο 8 τομους?

Η συνέχεια του X-Men ακόμα να εκδοθεί πάντως, και μέχρι το 20 θα έχουν ήδη περάσει 14 τόμοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

41 min ago , Tsaklas said:

Η συνέχεια του X-Men ακόμα να εκδοθεί πάντως, και μέχρι το 20 θα έχουν ήδη περάσει 14 τόμοι.

 

Ναι, αλλά το Gifted είναι σχετικά αυτόνομο, ενώ και το Cpt America αν και πιο συνδεδεμένοι οι δύο τόμοι, δεν είναι το ίδιο με μια ιστορία που θα κοπεί σε δύο μέρη , όπως πχ το Planet Hulk.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Αvengers Forever από όσα έχω ακούσει θεωρείται εξαιρετικό.Δεδομενου ότι πρόκειται να βγει στη σειρά,μπορεί να μου κάποιος που το έχει διαβάσει αν είναι καλό για κάποιον άσχετο με Avengers;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 λεπτό πριν, kujo79 είπε:

 

Ναι, αλλά το Gifted είναι σχετικά αυτόνομο, ενώ και το Cpt America αν και πιο συνδεδεμένοι οι δύο τόμοι, δεν είναι το ίδιο με μια ιστορία που θα κοπεί σε δύο μέρη , όπως πχ το Planet Hulk.

Το μόνο σίγουρο πάντως  είναι πως αύριο θα μάθουμε από αυτούς που θα πάρουν πρώτοι το planet hulk τι θα είναι το επόμενο 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.