Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

20 λεπτά πριν, mko είπε:

Υπάρχει ενα τεράστιο αφιέρωμα εδώ, σε αυτό το φόρουμ αποκλειστικά για τα BD.Ειναι πολύ καλό και πραγματικά έχει πέσει δουλειά σε αυτό.Γενικως εδώ δύσκολο να μην βρεις αυτό που ψάχνεις.Οποια απορία και να έχεις θα σου λυθεί αν ψάξεις.

Θα σου δώσω λινκ σε λίγο που θα μπορώ.

 

Εμένα πάντως δεν μου έβγαζε τίποτα όσο πάταγα "BD" (γιατί μόνο αυτό ήξερα σαν έννοια/λέξη/πράγμα),και για του λόγου το αληθές:

20200412_193837.thumb.jpg.3551efe84439dc2981c7fbf6e5e25f18.jpg

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

8 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

 

Εμένα πάντως δεν μου έβγαζε τίποτα όσο πάταγα "BD" (γιατί μόνο αυτό ήξερα σαν έννοια/λέξη/πράγμα),και για του λόγου το αληθές:

20200412_193837.thumb.jpg.3551efe84439dc2981c7fbf6e5e25f18.jpg

 

 

 

https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?/forum/90-ευρωπαϊκα-bd/

 

 

Έχει 2 οδηγούς. Έναν για αρχάριους με τα must read, και έναν επιπέδου διατριβής στα BD. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ξερω,γενικά η αναζήτηση εντός του gc δεν λειτουργεί τόσο καλα,καλύτερα να γράφεις στο google το θέμα που ψάχνεις και δίπλα την λέξη "greekcomics".Σίγουρα θα σου βγαζει.Να και το θέμα που σου ελεγα

Edit:με πρόλαβε τελικά ο Γιαννης

Επεξεργασία από mko
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αν μπορει καποιος να ανεβασει το link απο το goodreads για το Doctor Strange γιατι δεν ξερω τον αγγλικο τιτλο :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35905
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   48
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1469 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

18 min ago , Γάντζος said:

Αν μπορει καποιος να ανεβασει το link απο το goodreads για το Doctor Strange γιατι δεν ξερω τον αγγλικο τιτλο :) 

 

Ο αγγλικός του τίτλος είναι:

A nameless land a timeless time :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, Γάντζος είπε:

Αν μπορει καποιος να ανεβασει το link απο το goodreads για το Doctor Strange γιατι δεν ξερω τον αγγλικο τιτλο :) 

 

Παίξε στοίχημα φίλε,ήμουν στη σελίδα όταν έλαβα ειδοποίηση για το post σου.

 

Link:

https://www.goodreads.com/book/show/23276836-doctor-strange

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@TheMetalBat

BD με απλά λόγια είναι το καλύτερο είδος κόμικς που υπάρχει :D

Ρίξε μια ματιά στη φωτό εξωφύλλου που έχω στο προφίλ μου να πάρεις μια ιδέα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

@TheMetalBat

BD με απλά λόγια είναι το καλύτερο είδος κόμικς που υπάρχει :D

Ρίξε μια ματιά στη φωτό εξωφύλλου που έχω στο προφίλ μου να πάρεις μια ιδέα :)

 

Αναγνωρίζω μόνο τους Asterix & Obelix και Lucky Luke.Οι άλλοι δύο μοίζουν με Tenten αλλά μεγάλοι (ο δεξιός ειδικά) και ο καουμπόϊς δεν έχω ιδέα ποιος είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

6 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

Jim® Ο επόμενος τόμος είναι The Incredible Hulk - Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Πρώτο. Τους έχεις μονο για συλλογή και όχι να τα διαβάζεις,φίλε ?

 

 

Ευχαριστώ! Είναι στο πρόγραμμα απλά τώρα προέχουν άλλα κόμικς και βιβλία ;) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 ώρες πριν, Γάντζος είπε:

Αν μπορει καποιος να ανεβασει το link απο το goodreads για το Doctor Strange γιατι δεν ξερω τον αγγλικο τιτλο :) 

Λογικά ρώτησες για να ανανεώσεις το αρχικό ποστ στο άλλο νήμα, μια διόρθωση μόνο, το Planet Hulk είναι ιστορία του 2006. Το 1999 είναι η χρονιά που ξεκίνησε η σειρά γενικότερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

 

Αναγνωρίζω μόνο τους Asterix & Obelix και Lucky Luke.Οι άλλοι δύο μοίζουν με Tenten αλλά μεγάλοι (ο δεξιός ειδικά) και ο καουμπόϊς δεν έχω ιδέα ποιος είναι.

Λούκυ Λουκ, Αστερίξ & Οβελίξ, στη μέση είναι ο Ιζνογκούντ, δεξιά του οι Μπλέικ & Μόρτιμερ και στην άκρη ο Μπλούμπερυ.
Μαζί με τον ΤενΤεν που δεν χωρούσε να βάλω, αυτοί είναι κάποιοι απ΄τους πιο κλασικούς ήρωες της γαλλοβελγικής σχολής.

Καλά και τα υπερηρωικά, αλλά σαν τα BD δεν έχει(για μένα τουλάχιστον).
Και μιας και ανάφερες τον ΤενΤεν, σήμερα όλως τυχαίως διάβασα (για πολλοστή φορά) τον Τεντέν στο Θιβέτ.
Ρίξε μια ματιά και σ΄αυτό το είδος. Έχει πολλές ωραίες επιλογές :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

54 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Λούκυ Λουκ, Αστερίξ & Οβελίξ, στη μέση είναι ο Ιζνογκούντ, δεξιά του οι Μπλέικ & Μόρτιμερ και στην άκρη ο Μπλούμπερυ.
Μαζί με τον ΤενΤεν που δεν χωρούσε να βάλω, αυτοί είναι κάποιοι απ΄τους πιο κλασικούς ήρωες της γαλλοβελγικής σχολής.

Καλά και τα υπερηρωικά, αλλά σαν τα BD δεν έχει(για μένα τουλάχιστον).
Και μιας και ανάφερες τον ΤενΤεν, σήμερα όλως τυχαίως διάβασα (για πολλοστή φορά) τον Τεντέν στο Θιβέτ.
Ρίξε μια ματιά και σ΄αυτό το είδος. Έχει πολλές ωραίες επιλογές :)

 

Α τον Ιζνογκούντ δεν τον έβλεπα:

20200413_013951.thumb.jpg.0cb98a18829a64eb59d428594946dde8.jpg

 

Αλλά μετά κατάφερα να δω την εικώνα καλύτερα:

20200413_014026.thumb.jpg.07e5137575a12ac582a0b2275c9c3f5b.jpg

 

Τον γνωρίζω τον Ιζνογκούντ από μια σειρά κινουμένων σχεδίων.

 

Αν και έχω περιορισμούς οικονομικούς και χωρικούς καθώς και λίγο υπερβολικές πρωτιμήσεις (η συλλογή φταίει),ίσως μια μέρα στο προσεχές μέλλον να στρέψω το βλέμμα μου σε Γαλλοβελγικά.Αν πιάνεται και ο Έλρικ των Εκδόσεων Αίολος,ίσως γίνει πιο σύντομα αλλά είναι μεγάλο "ίσως" γιατί είναι σειρά που θέλει χρήματα και χώρο.Ευχαριστώ πάντως!  :)  

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

6 hours ago, Laz33 said:

Λούκυ Λουκ, Αστερίξ & Οβελίξ, στη μέση είναι ο Ιζνογκούντ, δεξιά του οι Μπλέικ & Μόρτιμερ και στην άκρη ο Μπλούμπερυ.
Μαζί με τον ΤενΤεν που δεν χωρούσε να βάλω, αυτοί είναι κάποιοι απ΄τους πιο κλασικούς ήρωες της γαλλοβελγικής σχολής.

Καλά και τα υπερηρωικά, αλλά σαν τα BD δεν έχει(για μένα τουλάχιστον).
Και μιας και ανάφερες τον ΤενΤεν, σήμερα όλως τυχαίως διάβασα (για πολλοστή φορά) τον Τεντέν στο Θιβέτ.
Ρίξε μια ματιά και σ΄αυτό το είδος. Έχει πολλές ωραίες επιλογές :)

 

Για μένα αυτό είναι το αγαπημένο μου Τεν Τεν. @Laz33 θέλω να πιάσω τα Μπλέικ & Μόρτιμερ κάποια στιγμή αλλά δεν ξέρω που θα τα βρω. Έχω βρει δύο από τα πρώτα που τα έχω αδιάβαστα αλλά τα άλλα είναι δυσκολάκι.

 

Πάμε στα του τόπικ τώρα,

 

Παιδιά μια χάρη θέλω. Οταν ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει ένας τόμος αν μπορεί κάποιος γνώστης ας κάνει μια μικρή ανάλυση να ξέρουμε τι να περιμένουμε. Κλασικό/Μη κλασικό, Βασικό run Για τον ήρωα, Μοντέρνο/Παλιό κ.λ.π.

Βασικά ήδη γίνεται αυτό, αλλά έτσι λίγο πιο συγκεκριμένα ώστε να ξέρουμε τι να περιμένουμε οι αμύητοι. Ας πούμε τον Dr Strange τον πήρα γιατί κατάλαβα ότι είναι κλασικό. Την She-Hulk πάλι όχι γιατί δεν μου φάνηκε κάτι ξεχωριστό,

Μεχρι τώρα δεν έχω πάρει Gurdians of Galaxy, She Hulk, Deadpool. Φαντάζομαι δεν έχασα κάτι φοβερό.

Μπορεί να μου πει κάποιος ας πούμε τι παίζει με αυτό:

The Incredible Hulk Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Πρώτο 

 

Το προηγούμενο Hulk που διάβασα σε αυτή τη σειρά ήταν για μένα ένας από τους 2-3 χειρότερους τόμους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34884
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Παιδιά μια χάρη θέλω. Οταν ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει ένας τόμος αν μπορεί κάποιος γνώστης ας κάνει μια μικρή ανάλυση να ξέρουμε τι να περιμένουμε. Κλασικό/Μη κλασικό, Βασικό run Για τον ήρωα, Μοντέρνο/Παλιό κ.λ.π.

Βασικά ήδη γίνεται αυτό, αλλά έτσι λίγο πιο συγκεκριμένα ώστε να ξέρουμε τι να περιμένουμε οι αμύητοι. Ας πούμε τον Dr Strange τον πήρα γιατί κατάλαβα ότι είναι κλασικό. Την She-Hulk πάλι όχι γιατί δεν μου φάνηκε κάτι ξεχωριστό,

Μεχρι τώρα δεν έχω πάρει Gurdians of Galaxy, She Hulk, Deadpool. Φαντάζομαι δεν έχασα κάτι φοβερό.

Μπορεί να μου πει κάποιος ας πούμε τι παίζει με αυτό:

The Incredible Hulk Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Πρώτο 

 

Το προηγούμενο Hulk που διάβασα σε αυτή τη σειρά ήταν για μένα ένας από τους 2-3 χειρότερους τόμους.

 

Deadpool έχασες μόνο αν σου αρέσει πολύ το καφροχιούμορ του στα κόμικ, Guardians ήταν οκ, She-Hulk για μένα από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις μέχρι τώρα, εξαιρετικά διασκεδαστικό. Πάμε στο Planet Hulk. To Planet Hulk είναι ένα από τα πιο γνωστά, αν όχι το γνωστότερο κόμικ του Hulk. Το έχει γράψει ο Greg Pak, ένας συγγραφέας που μπορεί γενικότερα να μην έχει τις τρομερές δουλειές, αλλά το run του στο Hulk θεωρείται πολύ καλό, σε μεγάλο βαθμό που θεωρείται από τους κορυφαίους που ανέλαβαν τον ήρωα μετά τον Peter David. 

 

Η υπόθεση αφορά το ότι ο Hulk χάνει τον έλεγχο για ακόμα μία φορά και οι Illuminati αποφασίζουν να τον διώξουν από τον πλανήτη. Όπου Illuminati όχι αυτοί που κυνηγούσαν τον Sin Boy, αλλά μια μυστική ομάδα μεταξύ μερικών από τους πιο έξυπνους ήρωες του Marvel Universe. Στην προκειμένη περίπτωση είναι οι Doctor Strange, Iron Man, Black Bolt, Mister Fantastic και Namor με τους πρώτους να συμφωνούν και τον τελευταίο να διαφωνεί με την απόφαση. Τότε στο ρόστερ τους άνηκε και ο Professor X που είχε εξαφανιστεί όμως μετά το House of M. Δεν ξέρω αν ξεχνάω κάποιον από την τότε σύνθεση. Το αποτέλεσμα είναι να βλέπουμε τον ήρωα να φτάνει σε έναν ξένο πλανήτη, τον Sakaar (που είδαμε και στο Thor: Ragnarok) και να μάχεται ως μονομάχος σε αρένα διάφορα τέρατα, προετοιμάζοντας την εκδίκησή του απέναντι στους Illuminati. Υπάρχουν επιρροές και εικόνες από μάχες στην αρχαία Ρώμη και το Κολοσσαίο. Μετά το τέλος της ιστορίας ξεκινάει το World War Hulk, μια επίσης κλασική ιστορία που αφορά την εκδίκηση που παίρνει ο Hulk ενάντια στους Illuminati.

 

Σίγουρη αγορά για μένα και για όσους διαβάζουν άλλα είδη κόμικ, μια ιστορία που επιτέλους βλέπουμε στα ελληνικά και μάλιστα το follow up της, World War Hulk έχει ήδη κυκλοφορήσει από τις εκδόσεις Οξύ οπότε μπορεί κανείς να διαβάσει και τη συνέχεια αν του αρέσει.

Επεξεργασία από nikolas12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@nikolas12 εξαιρετικός!!!Αν είχα δύο χεράκια στο Thanks θα σου τα έβαζα!!!!!!Σε ευχαριστώ πολύ! Αυτό ακριβώς εννοούσα πριν. Βασικά κάτι λιγότερο από αυτό. Εσύ το πήγες ένα βήμα πιο πάνω!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

On 13/4/2020 στο 8:10 ΠΜ, Manitou είπε:

 

Για μένα αυτό είναι το αγαπημένο μου Τεν Τεν. @Laz33 θέλω να πιάσω τα Μπλέικ & Μόρτιμερ κάποια στιγμή αλλά δεν ξέρω που θα τα βρω. Έχω βρει δύο από τα πρώτα που τα έχω αδιάβαστα αλλά τα άλλα είναι δυσκολάκι.

 

Πάμε στα του τόπικ τώρα,

 

Παιδιά μια χάρη θέλω. Οταν ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει ένας τόμος αν μπορεί κάποιος γνώστης ας κάνει μια μικρή ανάλυση να ξέρουμε τι να περιμένουμε. Κλασικό/Μη κλασικό, Βασικό run Για τον ήρωα, Μοντέρνο/Παλιό κ.λ.π.

Βασικά ήδη γίνεται αυτό, αλλά έτσι λίγο πιο συγκεκριμένα ώστε να ξέρουμε τι να περιμένουμε οι αμύητοι. Ας πούμε τον Dr Strange τον πήρα γιατί κατάλαβα ότι είναι κλασικό. Την She-Hulk πάλι όχι γιατί δεν μου φάνηκε κάτι ξεχωριστό,

Μεχρι τώρα δεν έχω πάρει Gurdians of Galaxy, She Hulk, Deadpool. Φαντάζομαι δεν έχασα κάτι φοβερό.

Μπορεί να μου πει κάποιος ας πούμε τι παίζει με αυτό:

The Incredible Hulk Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Πρώτο 

 

Το προηγούμενο Hulk που διάβασα σε αυτή τη σειρά ήταν για μένα ένας από τους 2-3 χειρότερους τόμους.

 

Ο Nick Fury στέλνει στέλνει τον Hulk για να σταματήσει ένα δωρυφόρο της Ασπίδας στο διάστημα που βγήκε εκτός ελεγχου.Τον νικάει και μετά πάει να χρησιμοποιήσει το διαστημόπλοιο με το οποίο πήγε για να γυρίσει πίσω.Αλλά κάτι συμβαίνει και αντί να πηγαίνει στη γη,φεύγει μακριά της.Μετά παίζει ένα βίντεο με τον Μίστερ Φαντάστικ να εξηγεί το λογο που φεύγει το διαστημόπλοιο από τη Γη αντί να πηγαίνει προς αυτήν.Ο οποίος είναι πως ο Χαλκ είναι πολύ επικίνδυνος για τη Γη και το στέλνουν σε ένα ήρεμο πλανήτη με φυτοφάγα ζώα  ώστε να μην μπορεί να πειράξει ούτε να τον πειράξει κανένας.Ο Χαλκ το βλέπει αυτό ως προδοσία και αχαριστία και εξοργύζεται.

RCO003_1465449964.thumb.jpg.8d2b11b85552a48a2fc9513a9d2435cb.jpg

 

Αλλά ένα ατύχημα συμβαίνει και δε πάει το διαστημόπλοιο στη καθορισμένη πορεία του,αλλά σε έναν άγνωστο πλανήτη.

RCO004_1465449964.thumb.jpg.bab2f8749a343266bf04b9804f24d337.jpg

 

Εκεί τον αιχμαλωτίζουν στρατιώτες του βασιλιά του πλανήτη και τον αναγκάζουν να παλεύει,μονομάχος στυλ.

 

Μετά βρίσκει έξι χαρακτήρες στην ίδια θέση με αυτόν και μαζί προσπαθούν να κερδίσουν την ελευθερία τους και άλλα.

RCO015_1465450020.thumb.jpg.f3fa607ae46db1a047274b8e08fe286e.jpg

RCO028_1465449964.thumb.jpg.86bb6419db627321d5cb9bb0ce807845.jpg

 

Είναι ιστορία του 2006 και ουσιαστικά ιστορία μονομάχου,στο διάστημα.Αν σου αρέσουν ταινίες τύπου Ο Μονομάχος (με τον Russel Crow),Σπάρτακος (του 1960 με τον Kirk Douglas) και Μπεν Χουρ (παλιό και πρόσφατο,αλλά εμένα μου αρέσει το παλιό) τότε πιστεύω θα σου αρέσει,πολλοί που το διάβασαν το θεωρούν επικό και γαμ@τη (όπως λένε) ίστορία Hulk.  :)  

 

Αλλά δεν ξέρω,αν δεν σου άρεσει ο προηγούμενος τόμος Χαλκ από Peter David (πολλοί τον θεωρούν ο de facto συγγραφέας για Χαλκ ή από τους καλύτερους) δεν ξέρω πως θα σου φανεί αυτός.Αλήθεια,ποιοι ήταν οι άλλοι 2-3 τόμοι που δεν σου άρεσαν;

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν μου άρεσε καθόλου ο Iron Man, ο Hulk και οι Avengers.

Όλα τα άλλα μου άρεσαν από πολύ ως πάρα πολύ.

Πάντως αυτό το Hulk δεν θα το τιμήσω. Δεν είναι καθόλου του γούστου μου τέτοιες ιστορίες.

Σας ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αξίζει πάντως αμύητος να πάρει αυτή τη συλλογή για να καταλαβαίνει κάποια αστεία στο Big Bang Theory που δεν καταλάβαινε πριν!!!!! :lol:

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@Manitou τα Μπλέικ & Μόρτιμερ απ΄το #5 και μετά υπάρχουν διαθέσιμα σε αρκετά βιβλιοπωλεία.
Τα 4 πρώτα είναι εξαντλημένα, αλλά με λίγο ζόρι και αρκετή υπομονή βρίσκονται κι αυτά στα στέκια με μεταχειρισμένα.
Σίγουρα πάντως υπάρχουν όλα σε ψηφιακή μορφή, οπότε μπορείς να διαβάσεις όποιο θες αν δεν έχεις πρόβλημα να διαβάζεις από υπολογιστή :)

 

Όσον αφορά το Planet Hulk θα σου πρότεινα να δεις το animation να πάρεις μια ιδέα.
Όπως έγραψα και σ΄άλλο μου σχόλιο είναι μια ιστορία που δεν τη λες τυπική υπερηρωική, οπότε είναι ό,τι πρέπει για όσους δεν είμαστε και πολύ φανς των υπερηρωικών.
Πιστεύω θα σ΄αρέσει :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καλησπέρα συντροφοι Μαρβελιστες (που έπεσα πια):lol:

 

Ερώτηση. Stan Lee έχουμε πρώτη εμφάνιση στον τόμο του Dr Strange?

Και γιατί δεν έχει εισαγωγικό βιογραφικό?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34884
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

24 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Καλησπέρα συντροφοι Μαρβελιστες (που έπεσα πια):lol:

 

Ερώτηση. Stan Lee έχουμε πρώτη εμφάνιση στον τόμο του Dr Strange?

Και γιατί δεν έχει εισαγωγικό βιογραφικό?

 

Ναι, είναι η πρώτη εμφάνιση Stan Lee. Σύμφωνα με όσα έχω παρατηρήσει προσωπικά, όταν ένας δημιουργός (π.χ. Miller που ήταν κολλητά στα Wolverine-Daredevil) δεν έχει βιογραφικό μάλλον θα υπάρχει σε επόμενο τόμο. Άρα ή υπάρχει περίπτωση να έχουμε μέσα στους επόμενους 10 τόμους κι άλλη ιστορία Stan Lee ή ακόμα καλύτερα να βγει το Marvel Masters: Stan Lee και να παίξει μεγάλο αφιέρωμα. Καθαρή προσωπική εκτίμηση γιατί και μένα με παραξένεψε που δεν είχε βιογραφικό του πιο δημοφιλούς συγγραφέα υπερηρωικού κόμικ όλων των εποχών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Λογικά δεν είχε βιογραφικό επειδή ο Stan Lee θα είχε εμφανιστεί και νωρίτερα σε τόμο στο εξωτερικό (π.χ. στον Marvel Origins: The 60's) και θα ήταν εκεί το βιογραφικό του. Αν δούμε τον τόμο όπου πρωτοεμφανίστηκε θα δούμε και το βιογραφικό.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το πρώτο τεύχος στο εξωτερικό (αρχική Αγγλική συλλογή) που έχει γραμμένο με το όνομα του Stan Lee  στο εξώφυλλό  του είναι το Marvel Origins:The 60s ( τεύχος 55 στην αρχική Αγγλική έκδοση ).Πρώτο τεύχος με ιστορία του είναι το Doctor Strange Nameless Land,Timeless Time (τεύχος 68 της αρχική Αγγλικής συλλογής).Το ίδιο και για τον Steve Ditko,τουλάχιστον αυτός έχει βιογραφικό στο τεύχος 16 το δικό μας;

 

Τα Marvel Masters σίγουρα έχουν κάποιο είδος βιογραφικού (και σίγουρα περισσότερα από αυτό όπως πλήρη αφιέρωση) σε αυτόν που είναι αφιερωμένα.Και είτε επειδή είναι το πρώτο τεύχος με το ονομά του ή όχι,το Marvel Origins:The 60s σίγουρα έχει βιογραφικό του λόγο της σημαντικότητας του και των χαρακτήρων του σε εκείνη την δεκαετία (και γενικά).  

 

Επείσης,τα τεύχη που έχουν "Classic" αρίθμηση με λατινικούς αριθμούς στην αρχική Αγγλική συλλογή (2012 έκδοση) είναι από τα μεγαλύτερα της συλλογής.Το βλέπουμε και στο τεύχος 16 Doctor Strange ,είναι το μεγαλύτερο/παχύτερο τεύχος της ελληνικής συλλογής ως τώρα.Οπότε όταν βλέπετε ένα τεύχος "Classic",προσέξτε μην σαλιώσετε το πάτωμα.Εσείς και εγώ μαζί!   :lol:  

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ευχαριστώ. Λέω και εγώ κάτι θα μου ξέφυγε. Νομίζω ότι ο μεγαλύτερος όλων είναι ο Stan Lee. Δεν μπορεί να μην έχει αφιέρωμα!!!Πάντως το Dr Strange φαίνεται πολύ παλιό και κλασικό και αξίζει όντως η αγορά του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αν μου επιτρέπετε, έχω την αίσθηση ότι η συλλογή έχει «ξεφουσκώσει» όσον αφορά τις πωλήσεις, πχ έχω να πάρω τόμο απ'το F4, και γενικά δεν με «τραβάει» τόσο να πάω ν'αγοράσω.

Την τελευταία φορά που είχα πάει στο Κέντρο Τύπου, πάνω από 1,5 μήνα, πρέπει να ήταν Τρίτη είχαν βγεί από Παρασκεύη οι τόμοι(F4), ε ήταν γεμάτο, όλα απούλητα εγώ πήρα έναν και

είχε άλλα 10 εκεί και άγνωστο αν πουλήθηκαν, γενικά πρέπει να έχει πέσει σε πωλήσεις η συλλογή. Επίσης σε ένα περίπτερο έφερνε στην αρχή 3-4 τόμους, μετά τους έκανε 1 και τον

έδινε κατόπιν παραγγελίας πήγα αρκετές φορές και δεν έβρισκα. Μακάρι πάντως να συνεχίσει η συλλογή ως το τέλος κρίμα θα είναι να διακοπεί στην μέση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35116
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  47
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

40 λεπτά πριν, spiderman είπε:

Αν μου επιτρέπετε, έχω την αίσθηση ότι η συλλογή έχει «ξεφουσκώσει» όσον αφορά τις πωλήσεις, πχ έχω να πάρω τόμο απ'το F4, και γενικά δεν με «τραβάει» τόσο να πάω ν'αγοράσω.

Την τελευταία φορά που είχα πάει στο Κέντρο Τύπου, πάνω από 1,5 μήνα, πρέπει να ήταν Τρίτη είχαν βγεί από Παρασκεύη οι τόμοι(F4), ε ήταν γεμάτο, όλα απούλητα εγώ πήρα έναν και

είχε άλλα 10 εκεί και άγνωστο αν πουλήθηκαν, γενικά πρέπει να έχει πέσει σε πωλήσεις η συλλογή. Επίσης σε ένα περίπτερο έφερνε στην αρχή 3-4 τόμους, μετά τους έκανε 1 και τον

έδινε κατόπιν παραγγελίας πήγα αρκετές φορές και δεν έβρισκα. Μακάρι πάντως να συνεχίσει η συλλογή ως το τέλος κρίμα θα είναι να διακοπεί στην μέση.

Νομιζω οτι ειναι πολυ λογικο.Πολυ λιγους ενδιαφερει να φτιαξουν την ραχη.Λιγο η κριση,λιγο η κατασταση με τον ιο (λιγο το θεμα χωρου :))  οι περισσοτεροι κανουμε επιλογες ιστοριων.Νομιζω και η εταιρια θα περιμενε κατι τετοιο.Μακαρι να συνεχιστει γιατι εχει και καποια ωραια event να δωσει..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Νομίζω μόνο η Argos μπορεί να μας απαντήσει με ασφάλεια για το πως πάνε οι πωλήσεις.
Τα υπόλοιπα είναι απλά προσωπικές εκτιμήσεις.
Δεν λέω ότι διαφωνώ ή συμφωνώ. Κι εγώ έχω την "αίσθηση" ότι οι πωλήσεις έπεσαν ελαφρώς.
Αλλά άλλο αίσθηση και άλλο πραγματικότητα.
Μπορεί πχ να μη στέλνουν πολλούς τόμους σ΄ένα περίπτερο, αλλά να στέλνουν περισσότερους σε άλλο ή να αγοράζουν περισσότεροι ηλεκτρονικά ή κάποιους τόμους να τους στέλνουν Κύπρο κ.ο.κ.

Πάντως στη δημοσκόπηση που έφτιαξα πρόσφατα, η πλειοψηφία βλέπω ότι τα αγοράζει όλα.
33 άτομα πήραν όλους τους τόμους, 13 πήραμε επιλεκτικά κάποιους :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  66
  • Reputation:   308
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αγόρασα τους πρώτους 13 και δεν πήρα τον Daredevil (άργησα να πάω, επιστράφηκαν τα τεύχη που περίσσεψαν και κυκλοφόρησε το επόμενο, η She-Hulk). Ξενέρωσα λιγάκι και δεν μου πολυκάνει κέφι πλεον. Λίγο η γενικότερη αβεβαιότητα, λίγο η επιλογή των τευχών, λίγο και η διανομή τους. Και κάτι γενικότερο που αφορά συλλογικά τα κόμικς. Άποψη μου είναι πως ο φυσικός τους χώρος είναι τα εξειδικευμένα καταστήματα (κομιξάδικα) και όπου δεν υπάρχουν αυτά τα περίπτερα. Θεωρώ αδιανόητο το περίπτερο της γειτονιάς μου να έχει ένα Μίκυ Μάους, ένα Κόμιξ, ένα παλιό τεύχος Λούκυ Λουκ και κάποιες επιστροφές της Anubis. Ας το δουν λιγάκι οι εκδότες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

5 ώρες πριν, spiderman είπε:

Αν μου επιτρέπετε, έχω την αίσθηση ότι η συλλογή έχει «ξεφουσκώσει» όσον αφορά τις πωλήσεις, πχ έχω να πάρω τόμο απ'το F4, και γενικά δεν με «τραβάει» τόσο να πάω ν'αγοράσω.

Την τελευταία φορά που είχα πάει στο Κέντρο Τύπου, πάνω από 1,5 μήνα, πρέπει να ήταν Τρίτη είχαν βγεί από Παρασκεύη οι τόμοι(F4), ε ήταν γεμάτο, όλα απούλητα εγώ πήρα έναν και

είχε άλλα 10 εκεί και άγνωστο αν πουλήθηκαν, γενικά πρέπει να έχει πέσει σε πωλήσεις η συλλογή. Επίσης σε ένα περίπτερο έφερνε στην αρχή 3-4 τόμους, μετά τους έκανε 1 και τον

έδινε κατόπιν παραγγελίας πήγα αρκετές φορές και δεν έβρισκα. Μακάρι πάντως να συνεχίσει η συλλογή ως το τέλος κρίμα θα είναι να διακοπεί στην μέση.

Αυτό σαν τεκμηρίωση μου φάνηκε λίγο αστείο, γιατί είναι καθαρά μια προσωπική σου άποψη. Μετά το F4 έχουν βγει: Wolverine και Daredevil, κορυφαίες κλασικές ιστορίες από ονομαστούς δημιουργούς, She-Hulk που οκ όντως αδιάφορο σαν πρώτη εκτίμηση αλλά τελικά είναι πολύ ξεχωριστός τόμος με κωμικά στοιχεία, και Doctor Strange υπερ-κλασικός τόμος, του μεγάλου Stan Lee. Αν θυμάμαι καλά εσένα σε απωθεί το κλασικό σχέδιο, αλλά αυτό δε θα πει ότι η συλλογή ξεφούσωκσε. Οι περισσότεροι εδώ ενθουσιάστηκαν πιστεύω. Ο μέσος κόμικ φαν που ξέρει 5 πράγματα για υπερηρωικά το ίδιο. Ο φαν πάλι που απλά έχει επαφή με υπερήρωες μόνο τηλεοπτικά/κινηματογραφικά, σίγουρα θα ψήθηκε με Wolverine, μιας και ήταν το επίκεντρο όλων των ταινιών X-Men, με Daredevil σίγουρα πάλι λόγω της επιτυχημένης σειράς του Νέτφλιξ αλλά και ο Doctor Strange λόγω των ταινιών πάλι δεν θεωρώ ότι θα πέρασε αδιάφορος, ειδικά με το όνομα του Stan Lee στο εξώφυλλο. Μόνο η She-Hulk συμφωνώ ότι θα πέρασε απαρατήρητη από αρκετούς.

 

Αυτά όσον αφορά το αν οι τόμοι και οι επιλογές τραβούν κάποιον να τα αγοράσει. Για το αν οι πωλήσεις έχουν πέσει, αναπόφευκτα ο ιός θα μείωσε λίγο τις αγορές. Αλλά και πάλι εγώ βλέπω σταθερά στο περίπτερο να έχει 2-3 τόμους και είναι μια συλλογή που έχει ένα σχετικά μικρό αλλά σταθερό κοινό, οπότε δεν θα ανησυχούσα. Όπως είπαν και τα παιδιά πάνω, μόνο εκτιμήσεις κάνουμε αυτή την στιγμή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Προσωπικά κι εμένα έχει ξεφουσκώσει η πολύ όρεξη για υπερηρωικά που είχα αρχικά.
Γενικώς υπερηρωικά, όχι μόνο αυτά της συλλογής. Μιλάω και για DC.

Το Φθινόπωρο είχα πέσει με τα μούτρα και παίζει ν΄αγόρασα καμιά 40ριά κόμικς αυτού του είδους μέσα σε 3 μήνες. Συν πόσα άλλα που διάβασα ψηφιακά.
Αλλά μετά τα Χριστούγεννα παίρνω μόνο αυτά της συλλογής. Και όχι όλα.

Ο κύριος λόγος είναι ότι τα περισσότερα απ΄όσα διάβασα, μου φάνηκαν απλώς ok.
Λίγα ήταν αυτά που πραγματικά μ΄άρεσαν πολύ.

Αλλά αυτό δεν λέει κάτι για την πορεία των πωλήσεων.
Επειδή συμβαίνει σε μένα δεν σημαίνει ότι ισχύει για όλους.


Θεωρώ πως η συλλογή εξακολουθεί να έχει ενδιαφέρον κι αυτό φαίνεται απ΄τη συμμετοχή εδώ μέσα.
Είναι το μόνο ίσως thread του φόρουμ που συστηματικά έχει κίνηση τον τελευταίο καιρό.
Στα περισσότερα άλλα νέκρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.