Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

 

Εννοείται πως αν κάποιος μπορεί και θέλει θα το πάρει νωρίτερα.Και τώρα μου δίνεις κάπως αφορμή να πω κάτι για το οποίο είχα σκέψεις για λίγο καιρό.Το να είσαι επαγγελματίας  κομιξόφιλος μεταφραστής (αυτό πάει και γενικά για σινεφίλ μεταφραστές ταινιών) είναι ότι καλύτερο υπάρχει ή ότι χειρότερο υπάρχει;

 

Για το  καλύτερο:

Διαβάζεις το κόμικ πριν από όλους (εν μέρι),το κάνεις χωρίς να πληρώσεις αντιθέτως πληρώνεσαι για να το διαβάσεις και μεταφράσεις.

 

Για το χειρότερο:

Σποϊλάρεσαι μόνος σου για χάρη των άλλων αν θες να το διαβάσεις με το χρόνο σου και όχι σε σίγουρα περιορισμένο χρονικό διάστημα (αυτό πάει για τα χοντρά τεύχη όπως Birth of Venom,Born Again και Silent Screams που σίγουρα θέλουν χρόνο) και αν κάνεις καμιά λάθος μετάφραση σε καμιά Αμερικάνικη έκφραση που δεν υπάρχει Ελληνικό αντίθετο και παρόμοιο ή κανένα ορθογραφικό λάθος τότε μπορεί να φας κράξιμο.Πολύ συγκεκριμένη περίπτωση το ξέρω.

 

(Εγώ βρίσκω αυτά τα μικρά λαθάκια σαν "easter eggs" όπως το "  <b>Tom DeFalco</b>  " τεύχος 1 Birth of Venom,όχι "τήπωτα σαι φάσυ αίτση ξαίρο 'γο" απλά όχι. )  

Εγώ θεωρώ ότι μάλλον είναι αρκετά ευτυχές να σου αρέσουν τα κόμικ και να καταφέρεις να προσληφθείς στον χώρο της μετάφρασής τους. Ειδικά στην Ελλάδα που οι εκδόσεις είναι αρκετά αραιές, πρέπει να ναι αρκετά ευχάριστο και όχι κάτι αποπνικτικό σε φάση "αυτό μ άρεσε αλλά τώρα που το μεταφράζω όλη μέρα μπουχτισα και δεν θέλω να δω κόμικ μπροστά μου" (εκτός αν είσαι σ αυτούς που μεταφράζουν ξέρω γω το Μίκυ Μαους που βγαίνει κάθε βδομάδα, εκεί θα βλέπεις πάπιες και στον ύπνο σου, αλλά ελπίζω ότι δεν θα ναι σταθερό πόστο και θα εναλλασονται γιατί αλλιώς ο άνθρωπος θα χει τρελαθεί). Το μόνο αρνητικό πιστεύω θα ναι τίποτα κακές ιστορίες αλλά είναι κι αυτό στο πρόγραμμα του μεταφραστή φαντάζομαι, πάντα μπορεί να σου τύχει να μεταφράσεις κάτι που δεν είναι τόσο αξιόλογο. Το ίδιο μπορεί να πει κάποιος για μεταφράσεις σε υπότιτλους ταινιών πχ. 

 

Βέβαια να σημειωθεί ότι σε τέτοια πόστα συνήθως οι επαγγελματίες δουλεύουν αρκετά και πληρώνονται λίγο. 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Θα ήθελα να προσθέσω κάτι στην προηγούμενη συζήτηση σχετικά με το αν το σχέδιο της She-Hulk είναι "προκλητικό". Πιστεύω ότι στον τόμο που διαβάσαμε αυτό δεν ισχύει, δεν μπορώ όμως να πω το ίδιο και για το run του Sensational She-Hulk. Εκεί εμφανιζόταν επίτηδες στα εξώφυλλα με αισθησιακά ρούχα και ανέφερε την δικαιολογία ότι "πρέπει να πουλήσει το τεύχος". Δεν λέω, καλή στρατηγική για marketing αλλά δεν είναι το κατάλληλο role model για κορίτσια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

24 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Δεν λέω, καλή στρατηγική για marketing αλλά δεν είναι το κατάλληλο role model για κορίτσια

Τι εννοείς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εγώ το μόνο που θα πω είναι αυτό:

 

Το sex appeal πουλάει και είναι καλή τακτική μαρκετινγκ και κοιτάς να ικανοποιείς το κοινό σου.Δεν είναι κακό,αν το κοινό σου είναι άντρες που τους αρέσουν οι γυναίκες,βάζεις μια δύμετρη καλονή με bikini,αν είναι γυναίκες που τους αρέσουν οι αντρες τότε έναν μυώδη μορφονιό με μποξεράκι.Και στο sensational she hulk είναι και για χιούμορ:

20200411_181130.thumb.jpg.51d73871602a8bca5637982281822459.jpg

 

Και παρόλο που οι αναγνώστες του Sensational She-Hulk ήταν περισσότερο αγόρια:

20200411_180340.thumb.jpg.f29bc06924d5fb39e99c25c3cd866356.jpg

20200411_180404.thumb.jpg.395ffdbbd723571354ab10851de6ce56.jpg

 

Έδωσε sex appeal και για κορίτσια:

20200411_180315.thumb.jpg.ed89516f52edff1516b056f1c090deba.jpg

 

Κατά δική μου άποψη η She-Hulk (ειδικά στο Sensational),είναι sexy,αστεία και υπερβολικά δυνατή και το ξέρει.Επείσης έχει υπερβολική αυτοπεποίθηση στον εαυτό της στη μορφή αυτή,σε κάνει να νιώθεις λίγο βολικά στο σώμα σου το ίδιο κάθως δεν είναι υπερβολικά "sexualized" και είναι πιο φυσική.Όσο φυσική μπορεί να είναι μια δύμετρη πράσινη γυναίκα που μπορεί να πετάξει αυτοκίνητα στον αέρα πιο γρήγορα από το να πεις "ουαου" .Τέλος,υπάρχουν ποϊόντα και σειρές που το μεγαλύτερο κοινό είναι οι γυναίκες και το sexy πηγαίνει σε αυτές.

 

Το post αυτό δημιουργήθηκε με τη γενναιόδωρη χορήγησή της OMO!!

 

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ρε εχω καιρο να σιδερωσω! Λες για αυτο να παχυνα και να μην εχω κοιλιακους αλλα προικοιλιακους πλεον??? 

 

Θα βγω οφτοπικ αλλα αφου ετσι ειναι το θεμα να πω οτι γουσταρω τρελα τις αποκατω διαφημισεις γιατι αποδομει το θεμα που κουβεντιαζετε.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ερώτηση προς τους γνώστες της παρέας: To anime Planet Hulk παραγωγής Lionsgate του 2010 συνδέεται με τον 17ο τόμο της σειράς που θα δούμε σε δυο εβδομάδες?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

8 λεπτά πριν, Metatron89 είπε:

Ερώτηση προς τους γνώστες της παρέας: To anime Planet Hulk παραγωγής Lionsgate του 2010 συνδέεται με τον 17ο τόμο της σειράς που θα δούμε σε δυο εβδομάδες?

 

Από όσο ξέρω είναι adaption.Καθώς έχει τον Beta Ray Bill  μέσα και από όσο ξέρω το κόμικ δεν τον έχει. 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

13 λεπτά πριν, Metatron89 είπε:

Ερώτηση προς τους γνώστες της παρέας: To anime Planet Hulk παραγωγής Lionsgate του 2010 συνδέεται με τον 17ο τόμο της σειράς που θα δούμε σε δυο εβδομάδες?

 

Φαντάζομαι εννοείς animation, γιατί το anime συνδέεται με την ιαπωνική κουλτούρα και αναρωτιόμουν πότε βγήκα Ιάπωνας Hulk :lol: Ναι, αυτή η ταινία είναι adaptation του κόμικ και κάποια στοιχεία από το κόμικ σχετικά με τον Hulk έχει δανειστεί το Thor: Ragnarok. Επίσης η παραγωγή νομίζω έγινε από τη Madhouse, στην αναζήτηση δε βρήκα κάτι σχετικό με Lionsdale :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πήρα το Doctor Strange,θα έχω υλικό/πράμα για τη Μεγάλη Εβδομάδα με το καλό.  :D

 

34 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

 

Φαντάζομαι εννοείς animation, γιατί το anime συνδέεται με την ιαπωνική κουλτούρα και αναρωτιόμουν πότε βγήκα Ιάπωνας Hulk :lol: Ναι, αυτή η ταινία είναι adaptation του κόμικ και κάποια στοιχεία από το κόμικ σχετικά με τον Hulk έχει δανειστεί το Thor: Ragnarok. Επίσης η παραγωγή νομίζω έγινε από τη Madhouse, στην αναζήτηση δε βρήκα κάτι σχετικό με Lionsdale :) 

 

Διαφωνώ,πιστεύω πως αν το έφτιαξε η Ιαπωνία τότε είναι anime/manga,manga το Ιαπωνικό κόμικ και anime το Ιαπωνικό animation(ή και κινούμενο σχέδιο) ανεξαρτήτως αν έχει ή δεν έχει Ιαπωνική κουλτούρα μέσα.  :)    

 

Και το Hellsing που είναι από την Madhouse,μια Ιαπωνική εταιρεία,είναι anime. (Ήταν manga αρχικά).Και το ποιο κοντινό πράγμα που είχε σε ιαπωνική κουλτούρα είναι μια Ιαπωνέζα κυνηγός τεράτων/καλόγρια που δεν εμφανίζεται πολύ αλλά βγαίνω εκτός θέματος.  

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

11 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

Πήρα το Doctor Strange,θα έχω υλικό/πράμα για τη Μεγάλη Εβδομάδα με το καλό.  :D

 

 

Διαφωνώ,πιστεύω πως αν το έφτιαξε η Ιαπωνία τότε είναι anime/manga,manga το Ιαπωνικό κόμικ και anime το Ιαπωνικό animation(ή και κινούμενο σχέδιο) ανεξαρτήτως αν έχει ή δεν έχει Ιαπωνική κουλτούρα μέσα.  :)    

 

Και το Hellsing που είναι από την Madhouse,μια Ιαπωνική εταιρεία,είναι anime. (Ήταν manga αρχικά).Και το ποιο κοντινό πράγμα που είχε σε ιαπωνική κουλτούρα είναι μια Ιαπωνέζα κυνηγός τεράτων/καλόγρια που δεν εμφανίζεται πολύ αλλά βγαίνω εκτός θέματος.  

 

Το ίδιο λέω ουσιαστικά. Ότι και καλά αν είναι anime, είναι ιαπωνική ταινία, άρα φαντάζομαι τον Hulk σε ιαπωνική κουλτούρα, δηλαδή ιαπωνικό στυλ animation περισσότερο. Τώρα το αν οτιδήποτε Ιαπωνικής προέλευσης στο κομμάτι animation μπορεί να ονομαστεί anime είναι τεράστια συζήτηση, κλίνω πάντως προς το ότι συμφωνώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35154
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  49
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Μετά και τον Captain Britain ποια νομίζετε πως θα είναι τα επόμενα τεύχη και πιστεύετε πως θα εμπεριέχει και το marvel zombies?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

17 λεπτά πριν, Barcelona ? the best είπε:

Μετά και τον Captain Britain ποια νομίζετε πως θα είναι τα επόμενα τεύχη και πιστεύετε πως θα εμπεριέχει και το marvel zombies?

 

Να σου πω,πολλά σόλο μαζεύτηκαν οπότε το κόβω ένα κοντινό μελλοντικό τεύχος να είναι event ή team (δηλαδή γεγονός ή ομάδα).Άρα ναι,μπορεί να είναι Marvel Zombies,γιατί όχι;  

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

24 λεπτά πριν, Barcelona ? the best είπε:

Μετά και τον Captain Britain ποια νομίζετε πως θα είναι τα επόμενα τεύχη και πιστεύετε πως θα εμπεριέχει και το marvel zombies?

 

Η πρόβλεψη που κάνουμε οι περισσότεροι είναι Marvels ή Marvel Zombies στο 19 και Ultimate Spider-Man στο 20. Είχε ειπωθεί αλλού ότι το 18 θα είναι το Avengers Forever, αλλά το 18 αποδείχτηκε ότι είναι το Captain Britain, οπότε μπορεί να πάει στο 19, μπορεί και να πάει πιο κάτω, γιατί ίσως δεν ήταν έγκυρη η πληροφορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είπε ο Τσέλιος ότι μετά το Planet Hulk θα δούμε Captain Britain και Avengers.

Άρα ξέρουμε μέχρι τον 19ο τόμο.
Απ΄τον 20ο και μετά είναι άγνωστο.
Ελπίζω στο #20 να δούμε το Marvels ή έστω ένα Spider-Man :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Animation εννοώ σόρρυ για την παρερμηνεία. Lionsgate Films είναι η εταιρεία παραγωγής. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παίδες!Λογικά θα το δω για μπω λίγο στο κλίμα πριν διανεμηθεί με το καλό ο επόμενος τόμος :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

48 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Είπε ο Τσέλιος ότι μετά το Planet Hulk θα δούμε Captain Britain και Avengers.

Άρα ξέρουμε μέχρι τον 19ο τόμο.
Απ΄τον 20ο και μετά είναι άγνωστο.
Ελπίζω στο #20 να δούμε το Marvels ή έστω ένα Spider-Man :)

Είμαι πολύ σίγουρος ότι το 20 θα 'ναι το Ultimate Spider-Man: Power and Responsibility. Θα δούμε όμως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

Είπε ο Τσέλιος ότι μετά το Planet Hulk θα δούμε Captain Britain και Avengers.

Άρα ξέρουμε μέχρι τον 19ο τόμο.
Απ΄τον 20ο και μετά είναι άγνωστο.
Ελπίζω στο #20 να δούμε το Marvels ή έστω ένα Spider-Man :)

 

Είχε επιβεβαιώσει το Avengers ε; Πολύ κακή μνήμη έχω και ξεχνιέμαι :( Πάντως πιστεύω θα είναι το Forever. (μη μου πείτε ότι έχει επιβεβαιωθεί και αυτό)

 

44 λεπτά πριν, Metatron89 είπε:

Animation εννοώ σόρρυ για την παρερμηνεία. Lionsgate Films είναι η εταιρεία παραγωγής. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παίδες!Λογικά θα το δω για μπω λίγο στο κλίμα πριν διανεμηθεί με το καλό ο επόμενος τόμος :mafia:

 

Εγώ θα το πάω αντίθετα, δηλαδή θα περιμένω να βγουν και οι 2 τόμοι, θα τους διαβάσω και θα δω μετά τι δουλειά έγινε σε σχέση με το source material. Θα είναι όπως της DC (κατ' εμέ η τοπ εταιρεία στο super hero animation) που βγάζει ταινιάρες τόσο με πιστό adaptation του αρχικού υλικού όσο και καλή μίξη νέων στοιχείων και στοιχείων από το κόμικ; Έχω γενικά ακούσει πολύ θετικά σχόλια πάντως.

 

16 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Είμαι πολύ σίγουρος ότι το 20 θα 'ναι το Ultimate Spider-Man: Power and Responsibility. Θα δούμε όμως.

 

Και εγώ είμαι ψιλοσίγουρος και ανυπομονώ να το δω, αλλά λες η 20άδα να κλείσει με κανένα event και να πάμε κουβά; :D Εγώ στη θέση τους θα παρακολουθούσα το φόρουμ και αν σε κανένα πέφταμε αρκετοί μέσα θα το άλλαζα για σπάσιμο (κι ας μη γίνεται λόγω του ότι ανακατεύεται ξένη εταιρεία :D )

 

Επίσης @Tsaklas πιο πάνω που είπες ότι έπαιρνες τον τόμο Πέμπτη πρωί από Πλακεντίας, περίπου τι ώρα τους έφερναν το πρωί; Να δω μήπως προλαβαίνω να τους παίρνω.

Επεξεργασία από nikolas12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Θα δούμε κανά τεύχος Iron Man μέχρι το τεύχος 22! Το είδατε εδώ πρώτοι κύριοι και κυρίες! :lol:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

14 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

 

Είχε επιβεβαιώσει το Avengers ε; Πολύ κακή μνήμη έχω και ξεχνιέμαι :( Πάντως πιστεύω θα είναι το Forever. (μη μου πείτε ότι έχει επιβεβαιωθεί και αυτό)

 

Επίσης @Tsaklas πιο πάνω που είπες ότι έπαιρνες τον τόμο Πέμπτη πρωί από Πλακεντίας, περίπου τι ώρα τους έφερναν το πρωί; Να δω μήπως προλαβαίνω να τους παίρνω.

Ρε συ τις προάλλες δεν αναλύαμε το Forever για το σχέδιο κλπ; Νόμιζα είχαμε λίγο πολύ συμφωνήσει ότι θα ναι αυτό. Λέτε να πέσαμε σε τόσο διαβολική σύμπτωση να μας είπε Avengers στον τόμο 19 και παράλληλα το παιδί στο Comicstreet που είπε συγκεκριμένα στο 19 ότι θα δούμε το Forever, να το έβαλε από το κεφάλι του; :lol: Δεν ξέρω, εγώ πάντως το θεωρώ 99% επιβεβαιωμένο.

 

Δεν θα σε διαφωτίσω ιδιαίτερα μάλλον, τις Πέμπτες είχα αργά μάθημα, νομίζω 10 η ώρα το νωρίτερο έχει τύχει να το πάρω από Πλακεντίας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 λεπτό πριν, Tsaklas είπε:

Ρε συ τις προάλλες δεν αναλύαμε το Forever για το σχέδιο κλπ; Νόμιζα είχαμε λίγο πολύ συμφωνήσει ότι θα ναι αυτό. Λέτε να πέσαμε σε τόσο διαβολική σύμπτωση να μας είπε Avengers στον τόμο 19 και παράλληλα το παιδί στο Comicstreet που είπε συγκεκριμένα στο 19 ότι θα δούμε το Forever, να το έβαλε από το κεφάλι του; :lol: Δεν ξέρω, εγώ πάντως το θεωρώ 99% επιβεβαιωμένο.

 

Δεν θα σε διαφωτίσω ιδιαίτερα μάλλον, τις Πέμπτες είχα αργά μάθημα, νομίζω 10 η ώρα το νωρίτερο έχει τύχει να το πάρω από Πλακεντίας. 

 

Και κάνουν τρίπλα και βάζουν Disassembled :lol: Το ρώταγα περισσότερο για το αν μας το έχει επιβεβαιώσει ο Τσέλιος σε mail, μετά κατάλαβα τι πατάτα είπα γιατί ο Τσέλιος πάντα μας λέει για ήρωα του τόμου και ποτέ την ιστορία :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πλάκα θα έχει σε δύο εβδομάδες που με το καλό θα πάρουμε το Planet Hulk Μέρος 1 και περιμένουμε να δούμε το Captain Britain του Alan Moore.αΝ κάνουν ένα Tokyo drift και να βάλουν το Captain Britain and MI13 Vampire State.   :lol:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Γνωρίζουμε ποιος ήρωας θα είναι στον επόμενο τόμο; Τα έχω όλα σε ζελατίνα και δεν τα έχω ανοίξει ακόμα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

18 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

 

Διαφωνώ,πιστεύω πως αν το έφτιαξε η Ιαπωνία τότε είναι anime/manga,manga το Ιαπωνικό κόμικ και anime το Ιαπωνικό animation(ή και κινούμενο σχέδιο) ανεξαρτήτως αν έχει ή δεν έχει Ιαπωνική κουλτούρα μέσα.  :)    

Αυτό δεν ισχύει.Με αυτή τη λογικη,οι Ιάπωνες δεν μπορούν να φτιάξουν άλλους είδους κόμικ(ή κινούμενο σχέδιο) πέρα από μάνγκα/άνιμε.Δηλαδη ο,τι υφος,θεματολογία και περιεχόμενο και να έχει το έργο τους,θα ονομάζεται έτσι.Δεν μπορεί να φτιάξει δηλαδή κάποιος Ιάπωνας δημιουργος ένα ΒD ή ένα Ντίσνεϋ;Θα ονομαστεί manga μόνο και μόνο επειδή έχει δημιουργηθεί από Ιάπωνα;

Το βρίσκω εντελώς λάθος.Ισχυει και με το αντίθετο βεβαια.Ενας Έλληνας ας πούμε μπορεί να φτιάξει ένα manga κομικ,αντίστοιχα ένας Γάλλος ένα fumetti(με ήρωα τον Ντύλαν Ντογκ πχ και με σχέδιο και σενάριο fumetti αισθητικής)δεν θα ονομαστεί ΒD(γαλλοβελγικο δλδ) επειδή φτιάχτηκε από Γάλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Διαβάζοντας ξανά αυτό το post, το θεώρησα υπερβολικά μακροσκελές και ανούσιο και αποφάσισα να το διαγράψω

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

54 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

Πλάκα θα έχει σε δύο εβδομάδες που με το καλό θα πάρουμε το Planet Hulk Μέρος 1 και περιμένουμε να δούμε το Captain Britain του Alan Moore.αΝ κάνουν ένα Tokyo drift και να βάλουν το Captain Britain and MI13 Vampire State.   :lol:  

εμένα μου ακούγεται ενδιαφέρον αυτή η ανατροπή πάντως συγνώμη  αλλά τώρα που το διάβασα καλύτερα η ιστορία είναι με Βρυκόλακες  η καμία σχέση  ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

24 λεπτά πριν, Jim® είπε:

Γνωρίζουμε ποιος ήρωας θα είναι στον επόμενο τόμο; Τα έχω όλα σε ζελατίνα και δεν τα έχω ανοίξει ακόμα!

 

Το πρώτο μέρος του Planet Hulk θα είναι στο επόμενο. Συνήθως ο πρώτος που παίρνει τον τόμο που κυκλοφόρησε πιο πρόσφατα, βάζει φωτό του επόμενου τεύχους στο άλλο τόπικ που έχουμε για τη συλλογή, την κρυστάλλινη σφαίρα.

Επεξεργασία από nikolas12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

34 λεπτά πριν, nikolas1503 είπε:

εμένα μου ακούγεται ενδιαφέρον αυτή η ανατροπή πάντως συγνώμη  αλλά τώρα που το διάβασα καλύτερα η ιστορία είναι με Βρυκόλακες  η καμία σχέση  ?

Ναι, έχει βρικόλακες. Στο Captain Britain and the MI13 αντιμετωπίζουν τέτοιου είδους τέρατα απ' όσο ξέρω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Jim® Ο επόμενος τόμος είναι The Incredible Hulk - Πλανήτης Χαλκ, Μέρος Πρώτο. Τους έχεις μονο για συλλογή και όχι να τα διαβάζεις,φίλε ?

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 ώρα πριν, mko είπε:

Αυτό δεν ισχύει.Με αυτή τη λογικη,οι Ιάπωνες δεν μπορούν να φτιάξουν άλλους είδους κόμικ(ή κινούμενο σχέδιο) πέρα από μάνγκα/άνιμε.Δηλαδη ο,τι υφος,θεματολογία και περιεχόμενο και να έχει το έργο τους,θα ονομάζεται έτσι.Δεν μπορεί να φτιάξει δηλαδή κάποιος Ιάπωνας δημιουργος ένα ΒD ή ένα Ντίσνεϋ;Θα ονομαστεί manga μόνο και μόνο επειδή έχει δημιουργηθεί από Ιάπωνα;

Το βρίσκω εντελώς λάθος.Ισχυει και με το αντίθετο βεβαια.Ενας Έλληνας ας πούμε μπορεί να φτιάξει ένα manga κομικ,αντίστοιχα ένας Γάλλος ένα fumetti(με ήρωα τον Ντύλαν Ντογκ πχ και με σχέδιο και σενάριο fumetti αισθητικής)δεν θα ονομαστεί ΒD(γαλλοβελγικο δλδ) επειδή φτιάχτηκε από Γάλλο.

 

Επειδή είναι εκτός θέματος,και παραβγήκα ήδη δεν θα μιλήσω παραπάνω για αυτό το θέμα (είναι και μεγάλο θέμα για συζήτηση) και για αυτό απολογούμαι.Μπορώ όμως να σου πω ευχαριστώ.Ευχαριστώ γιατί επιτέλους έμαθα τι στο κόρακα σημαίνει BD. 

Και όχι εδώ δε βρήκα κάτι που να το εξηγεί.Οπότε και πάλι ευχαριστώ.   :up:  

 

 

1 ώρα πριν, Bilis είπε:

Ακολουθεί σχετικά μεγάλο και άσχετο με την συλλογή post, αγνοήστε το αν δεν σας ενδιαφέρει

 

Για να γίνω πιο ξεκάθαρος σχετικά με το προηγούμενο ποστ μου, δεν έχω κανένα πρόβλημα με την She-Hulk ως χαρακτήρα. Αντιθέτως πιστεύω ότι είναι καλογραμμένη και δεν θα ήταν υπερβολή αν έλεγα πως είναι από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες της Marvel. Ούτε το φύλο της She-Hulk είναι αυτό που με ενοχλεί. Γενικά βρίσκω τέτοιου είδους διαφημίσεις "φτηνές" και αποπροσανατολιστικές.

Σχετικά με αυτό πιστεύω ότι οι διαφημίσεις πρέπει να εστιάζουν περισσότερο στην ικανοποίηση του κοινού σχετικά με τον προϊόν που πουλάν και όχι με τις σεξουαλικές προτιμήσεις των καταναλωτών.  Υπάρχουν βέβαια και διαφημίσεις που το χρησιμοποιούν αυτό  έξυπνα ή χιουμοριστικά όπως αυτές που παράθεσε ο @albertus magnus.  Σε αντίθεση με την διαφήμιση που παράθεσε ο @TheMetalBat όπου μέχρι να τελειώσει είχα ήδη ξεχάσει το όνομα του προϊόντος και χωρίς να  το καταλάβω είχα βγάλει το παντελόνι μου. Για να το σιδερώσω φυσικά!

 

Για να μην ξεφεύγω από το θέμα, αυτό που με εκνεύριζε περισσότερο στα εξώφυλλα ήταν ότι η She-Hulk είχε επίγνωση του τι γίνεται. Αμέτρητοι γυναικείοι χαρακτήρες έχουν αισθησιακά εξώφυλλα αλλά δεν το αναφέρουν οι ίδιες επειδή υπάρχει ένας "αόρατος" σχεδιαστής που τις υποκινεί. Όταν βλέπεις την She-Hulk να κάνει κάτι τέτοιο, επειδή είναι δυνατή ως χαρακτήρας, μπορεί να μπερδευτεί αυτό με προτερήματα που μπορεί να αποκομίσει κανείς από τον χαρακτήρα της και γι' αυτό είχα πει ότι δεν είναι κατάλληλη για role model, αναφέροντας σε αυτόν τον τομέα. Βέβαια, όπως επισημάνατε κάποιοι, το κύριο fanbase είναι αγόρια οπότε ως τεχνική marketing είναι αρκετά εύστοχη. Ειδικά όταν κυκλοφορούσε το Sensational She-Hulk όπου τα εξώφυλλα υποτίθεται αντιπροσώπευαν την ιστορία. Είναι σαν να λένε ότι δεν χρειάζεται να προσπαθήσουν επειδή η πρωταγωνίστρια είναι σέξι. 

 

Πιστεύω παίζει ρόλο και ότι αυτό έγινε στην She-Hulk. Αν ήταν κάποια άλλη ηρωίδα δεν νομίζω να έκανα τόσο χαμό. :)

 

Η διαφήμιση που έδειξα δεν το πήγε με χιούμορ σε αντίθεση με τη She-Hulk και τις διαφημίσεις που έδειξε ο Albertus.Αααα κατάλαβα, επειδή το καταλαβαίνει η She-Hulk ότι ο δημιουργός τη βάζει σε bikini ή επειδή σαν δυνατός χαρακτήρας αυτό τη ρίχνει.Μην ανησυχείς με την αυτοπεποίθηση που έχει μπορεί όντως να το έκανε για τον εαυτό της.Και ο Byrne τη παθαίνει από τη She Hulk,οπότε κομπλέ:

RCO039_1468980489.thumb.jpg.1b93ebe8ca9ccccb13528a4020d99b2e.jpg

 

 

2 ώρες πριν, nikolas1503 είπε:

εμένα μου ακούγεται ενδιαφέρον αυτή η ανατροπή πάντως συγνώμη  αλλά τώρα που το διάβασα καλύτερα η ιστορία είναι με Βρυκόλακες  η καμία σχέση  ?

 

Ναι είναι.

RCO002_1473044806.thumb.jpg.451bc7ed189b1216e161a264ef0f4f1c.jpg

 

Εντάξει τώρα το παράκανα με το θέμα.....

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, TheMetalBat είπε:

 

Και όχι εδώ δε βρήκα κάτι που να το εξηγεί.Οπότε και πάλι ευχαριστώ. 

Υπάρχει ενα τεράστιο αφιέρωμα εδώ, σε αυτό το φόρουμ αποκλειστικά για τα BD.Ειναι πολύ καλό και πραγματικά έχει πέσει δουλειά σε αυτό.Γενικως εδώ δύσκολο να μην βρεις αυτό που ψάχνεις.Οποια απορία και να έχεις θα σου λυθεί αν ψάξεις.

Θα σου δώσω λινκ σε λίγο που θα μπορώ.

Επεξεργασία από mko
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.