Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

11 min ago , TheMetalBat said:

Πως και δεν το είχανε έτσι;

 

""  Μία Σόνια μα τι Σόνια ""

 

Αυτο θα ταιριαζε αν το εκανε μιουζικαλ ο Δαλιανιδης!! Με Ζωη Λασκαρη στο ρολο της Σονιας ταμαμ!

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Έτσι όπως είδα το εξώφυλλο του Howard the Duck αλλά με τον Ντόναλντ απόρησα: Αν βγει όντως τόμος Howard the Duck, οι κριτικές του θα γίνουν στο Disney Club μας; :) (μην κάνετε κανένα αστείο εκεί στη Hachette, τόσοι φοβεροί τόμοι υπάρχουν ακόμα για να δούμε στα ελληνικά :D )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32469
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  8
  • Reputation:   39
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

παιδια λέτε να δουμε τα Vision του Tom King; είδα πως υπάρχουν στη συλλογη...

επισης θελω  να δω:

1) Captain Britain από Alan Moore

2) Spiderman Blue 

3) Punisher Welcome back Frank p1&p2

4) Fallen son the death of Captain America

5) 1602

6) Thunderbolts: faith in monsters

7) Ghost Rider:road to damnation

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μιας και θα μας καλομάθουν με Stan Lee, εγώ θα ήθελα να δω την συνεργασία του με John Buscema...

103.thumb.jpg.e351366463089788ecdf6356a880c7b5.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2943
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 28/3/2020 στο 10:30 ΜΜ, nikolas12 είπε:

Πολύ σωστό το πρώτο, εγώ μιλούσα περισσότερο για τα 60s, αλλά αν μιλάμε γενικότερα για Marvel, πράγματι το Claremont/Byrne είναι θρυλικό, εμένα μου άρεσε και με το Claremont/Lee. Μακάρι να δούμε ιστορία των X-Men με Claremont/Byrne στη συλλογή, δεν έχω ψάξει αν υπάρχει κάποια. 

 

Εγώ με αφορμή την συλλογή της Χασέτ, τώρα ξεκινάω να έχω μία πρώτη επαφή με τα κόμιξ της Μάρβελ. Μπήκα λοιπόν στην διαδικασία και αναζήτησα στο διαδίκτυο κόμιξ της Μάρβελ για διάβασμα. Ως μεγάλος φαν των μεταλλαγμένων υπερηρώων ξεκίνησα να διαβάζω τα κόμιξ των Χ-ΜΕΝ (από το τεύχος #94 και μετά) και παρότι είμαι στην αρχή ακόμα, έχω να πω πως έχω μείνει άφωνος με το τρόπο που οι δημιουργοί χειρίζονται την ιστορία και τους χαρακτήρες.

 

Τέλος, έχοντας ρίξει μια ματιά στους τόμους της συλλογής βρήκα μόνο δύο ιστορίες των Κλέρμοντ/Μπερν. Η πρώτη είναι το Νταρκ Φοίνιξ (που αρκετά δύσκολα να κυκλοφορήσει λόγω της Οξύ, αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα την δούμε στο όχι και τόσο μακρινό μέλλον) και η δεύτερη είναι το Uncanny Χ-ΜΕΝ: Δεύτερη Γενιά (περιλαμβάνοντας τα τεύχη Giant-Size Χ-ΜΕΝ #1 και Χ-ΜΕΝ #94-103), το οποίο κυκλοφόρησε στην πρώτη 60άδα (57ο) και ανήκει όπως και ο επερχόμενος τόμος του Δόκτωρ Στρέιντζ στα κλασσικά κόμιξ (με λατινική αρίθμηση που λέει και ο @TheMetalBat). Επιπλέον το κόμιξ Days of Future Past (περιλαμβάνοντας τα τεύχη Uncanny Χ-ΜΕΝ #138-143 και Uncanny Χ-ΜΕΝ Annual #4) επίσης των ίδιων, περιλαμβάνεται στις διεθνείς αποκλειστικότητες (εκτός αρχικής 60άδας). Θέλω να ελπίζω πως θα δούμε και τις τρεις ιστορίες κάποια στιγμή στην Ελλάδα!

 

Υ.Γ.: @nikolas12 το δίδυμο Κλέρμοντ/Λι αν θυμάμαι καλά έγραφε τις ιστορίες των Χ-ΜΕΝ την δεκαετία του '90. Τις θεωρείς καλύτερες από αυτές των Λόμπντελ/Ρομίτα Τζ.;

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Για το Days of Future Past είχε τα δικαιώματα η Anubis για έκδοση στην Ελλάδα, αλλά ακόμα να το βγάλει. Είναι νομίζω και πολύ μικρό για να είναι από μόνο του τόμος. Το Δεύτερη γενιά ίσως το δούμε, αν και σίγουρα ο επόμενος τόμος X-Men θα είναι το Dangerous. Ιστορίες των Lobdell/ John Romita Jr. δεν έχω διαβάσει δυστυχώς για να συγκρίνω, αλλά ατομικά οι Claremont/Lee μου αρέσουν πολύ περισσότερο από το εν λόγω δίδυμο, αλλά who knows;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2943
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Για το Days of Future Past είχε τα δικαιώματα η Anubis για έκδοση στην Ελλάδα, αλλά ακόμα να το βγάλει. Είναι νομίζω και πολύ μικρό για να είναι από μόνο του τόμος. Το Δεύτερη γενιά ίσως το δούμε, αν και σίγουρα ο επόμενος τόμος X-Men θα είναι το Dangerous. Ιστορίες των Lobdell/ John Romita Jr. δεν έχω διαβάσει δυστυχώς για να συγκρίνω, αλλά ατομικά οι Claremont/Lee μου αρέσουν πολύ περισσότερο από το εν λόγω δίδυμο, αλλά who knows;

 

Τα δικαιώματα του Days of Future Past τα έχει η Ανούμπις! @nikolas12 τι λες τώρα; Οι ελπίδες μου αρχίζουν να αυξάνονται για την κυκλοφορία αυτού του τόμου στην ελληνική συλλογή! Εξάλλου ο τόμος έχει κυκλοφορήσει σε Γαλλία, Πολωνία, Ρωσία, Αργεντινή και Περού και γιατί όχι και στην Ελλάδα, αφού η εκδοτική που κάνει την επιμέλεια της συλλογής έχει και τα δικαιώματα του DOFP; Όσο αφορά το μέγεθος του τόμου, αν αυτός κυκλοφορήσει όπως και στις προαναφερθείσες χώρες θα περιλαμβάνει περίπου 7 τεύχη, οπότε πιστεύω πως από πλευράς ποσότητας θα είμαστε μέσα στα συνηθισμένα στάνταρ των υπολοίπων τόμων. Εδώ ολόκληρος τόμος Γούλβεριν εκδόθηκε με τέσσερα τεύχη (παρεμπιπτόντως με εξαιρετική ιστορία) και εν τέλει δεν είχε τα δύο τεύχη από το Uncanny Χ-ΜΕΝ που αναμέναμε. Αυτό το λέω γιατί από πλευράς ποιότητας έχω ακούσει από πολλούς να εκθειάζουν και τις δύο αυτές ιστορίες (για την ιστορία του Γούλβεριν συγκαταλέγομαι και εγώ μέσα σε αυτούς) ως κλασσικές και must reading για κάποιον που θέλει να έχει μία πιο στενή σχέση με την ιστορία των Χ-ΜΕΝ.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

30 λεπτά πριν, kaneda είπε:

 

Τα δικαιώματα του Days of Future Past τα έχει η Ανούμπις! @nikolas12 τι λες τώρα; Οι ελπίδες μου αρχίζουν να αυξάνονται για την κυκλοφορία αυτού του τόμου στην ελληνική συλλογή! Εξ' άλλου ο τόμος έχει κυκλοφορήσει σε Γαλλία, Πολωνία, Ρωσία, Αργεντινή και Περού και γιατί όχι και στην Ελλάδα, αφού η εκδοτική που κάνει την επιμέλεια της συλλογής έχει και τα δικαιώματα του DOFP; Όσο αφορά το μέγεθος του τόμου, αν αυτός κυκλοφορήσει όπως και στις προαναφερθείσες χώρες θα περιλαμβάνει περίπου 7 τεύχη, οπότε πιστεύω πως από πλευράς ποσότητας θα είμαστε μέσα στα συνηθισμένα στάνταρ των υπολοίπων τόμων. Εδώ ολόκληρος τόμος Γούλβεριν εκδόθηκε με τέσσερα τεύχη (παρεμπιπτόντως με εξαιρετική ιστορία) και εν τέλει δεν είχε δύο τεύχη από το Uncanny Χ-ΜΕΝ που αναμέναμε. Αυτό το λέω γιατί από πλευράς ποιότητας έχω ακούσει από πολλούς να εκθειάζουν και τις δύο αυτές ιστορίες (για την ιστορία του Γούλβεριν συγκαταλέγομαι και εγώ μέσα σε αυτούς) ως κλασσικές και must reading για κάποιον που θέλει να έχει μία πιο στενή σχέση με την ιστορία των Χ-ΜΕΝ.

 

Δεν ξέρω τι παίζει πλέον με τα δικαιώματα, γιατί είναι είδηση που έχει βγει σίγουρα εδώ και κάποια χρόνια, οπότε δεν ξέρω τι ισχύει πλέον πάνω σε αυτό το θέμα. Η Anubis έχει πει πως σε σχέση με τη συλλογή, έχει αναλάβει μόνο τη μετάφραση και την επιμέλεια και δεν έχει κάποιον άλλο ρόλο, οπότε αν έχει ακόμα τα δικαιώματα ίσως λειτουργήσει απαγορευτικά. To DOFP με 7 τεύχη καταλαμβάνει τόμο, αλλά πρέπει να περιμένουμε λίγο για να δούμε τι θα γίνει με την κυκλοφορία του. Ένας άλλος τόμος X-Men που θα ήθελα να δω στη συλλογή, αν και κάπως δύσκολο να βγει θα ήταν το God Loves, Man Kills των Claremont/Brett Anderson.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2943
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

 Ένας άλλος τόμος X-Men που θα ήθελα να δω στη συλλογή, αν και κάπως δύσκολο να βγει θα ήταν το God Loves, Man Kills των Claremont/Brett Anderson.

 

Πες τα άνθρωπέ μου! Επιτέλους και ένας φαν των Χ-ΜΕΝ! :blob7: Και εγώ θα ήθελα πάρα πολύ να δω αυτήν την ιστορία, καθώς όπως είχα πει και παλαιότερα:

 

On 19/2/2020 στο 10:41 ΠΜ, kaneda είπε:

Τέλος θα ήθελα να δω στην συλλογή την ιστορία Χ-ΜΕΝ: God Loves, Man Kills (από την οποία πήρε στοιχεία η ταινία Χ-ΜΕΝ 2) αν και δυστυχώς δεν συμπεριλαμβάνεται σε αυτήν.

 

https://img-s2.onedio.com/id-54120c118600a81b3c5559af/rev-0/w-500/s-0ea9f6c3e883863a779100d5e220d9f9d633c2bb.jpg

 

Αλλά στην συνέχεια ο @Bilis με ενημέρωσε ότι:

 

On 19/2/2020 στο 2:38 ΜΜ, Bilis είπε:

Βασικά συμπεριλαμβάνεται στον τόμο "Marvel Masters: Chris Claremont" αλλά αμφιβάλλω αν η συλλογή θα προχωρήσει αρκετά για να τον δούμε.

 

Μακάρι λοιπόν να δούμε και αυτήν την ιστορία στην συλλογή! Αν και έτσι όπως το πάμε μας κόβω να καθόμαστε οι δυο μας και να βγάζουμε νέα αποκλειστική 60άδα για την Χασέτ και να αντικαθιστούμε ολόκληρη την τρέχουσα συλλογή από ιστορίες των Χ-ΜΕΝ. :lol:

 

Υ.Γ.: @nikolas12 μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις τί εννοείς στην πρόταση με την έντονη γραφή;

 

2 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

 Η Anubis έχει πει πως σε σχέση με τη συλλογή, έχει αναλάβει μόνο τη μετάφραση και την επιμέλεια και δεν έχει κάποιον άλλο ρόλο, οπότε αν έχει ακόμα τα δικαιώματα ίσως λειτουργήσει απαγορευτικά.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 ώρες πριν, BLESSED είπε:

παιδια λέτε να δουμε τα Vision του Tom King; είδα πως υπάρχουν στη συλλογη...

επισης θελω  να δω:

1) Captain Britain από Alan Moore

2) Spiderman Blue 

3) Punisher Welcome back Frank p1&p2

4) Fallen son the death of Captain America

5) 1602

6) Thunderbolts: faith in monsters

7) Ghost Rider:road to damnation

Το "1602" έχει εκδοθεί ήδη από την "Anubis" από το 2012 και κυκλοφορεί κανονικά.

 

Φίλε TheMetalBat εδώ μέσα έπρεπε να τ' αναφέρω αυτά, εδώ μέσα έπρεπε να κάνω αυτή την ερώτηση, εδώ μπήκα και την έκανα. :) 

 

Και ναι, οι σειρές "Conan the Barbarian", "The Savage Sword of Conan", "Conan the Adventurer", κάποιες μίνι σειρές, one-shot και γραφικές νουβέλες, είναι εκδόσεις της "Marvel Comics", όπως και η σειρά "Kull", με τον άλλο ήρωα του Robert E. Howard και κατά κάποιον τρόπο το "σύμπαν" του ανήκει κανονικότατα στην Earth-616, γι' αυτό και ρώτησα μήπως υπάρχει κάποιο trade paperback στη σειρά αυτή που να αφορά ιστορίες του. Προφανώς δεν αναφερόμουν σε σειρές της "Dark Horse" ή όποιας άλλης... Όσο για τον Howard Duck, υπήρχε ελληνική έκδοση στο παρελθόν ονόματι "Χάουαρντ Ντακ" με μόλις 8 τεύχη. Οι δεύτερες ιστορίες του περιοδικού, ήταν περιπέτειες της Κόκκινης Σόνια και του Μαύρου Πάνθηρα! Απ' ότι λέτε δεν υπάρχει λοιπόν... Κρίμα... Ελπίζω να βγάλουν τον Howard Duck τουλάχιστον. Για "Blade" αποκλείεται, εφόσον ανήκει σε διαφορετική σειρά...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

4 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Για "Blade" αποκλείεται, εφόσον ανήκει σε διαφορετική σειρά...

 

Ποτέ μη λες ποτέ,μερικές ιστορίες που ήταν στη μία συλλογή εμφανίζονται στην άλλη.Για παράδειγμα το Deadpool: Suicide Kings.

 

Αποκλειστικό για Γερμανία,Γαλλία και Ρωσσία στη συλλογή Marvel Graphic Novels:

20200329_140949.thumb.jpg.edefb18bc7e398e42c49d06ff11f5f69.jpg

 

 

Στη συλλογή Marvel's Mightiest Heroes ήταν στο κανονικό (μη αποκλειστικό) τεύχος του Deadpool:

20200329_141356.thumb.jpg.c482ae42cab3150985add7f2ddbf1f68.jpg

 

 

Με αποκλειστικό τεύχος Deadpool που έχει την ιστορία The Circle Chase να το αντικαθιστά στη Γερμανική έκδοση της συλλογής Marvel's Mightiest Heroes:

20200329_142449.thumb.jpg.283c8a64774ab433c65d89591d909fe4.jpg

 

Οπότε από αυτή την άποψη,υπάρχει μια πιθανότητα να δούμε την ιστορία του που έχει στην άλλη συλλογή,η οποία είναι το Blade: Undead Again (Blade (vol. 5) #1 - 6 )  :) 

 

Edit: Link στο readcomicsonline:

https://readcomiconline.to/Comic/Blade-2006  

 

Αν όντως δούμε αυτήν την ιστορία ή οποιαδήποτε ιστορία Blade σε αυτή τη συλλογή τότε είναι country exclusive/αποκλειστικό χώρας. 

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

11 ώρες πριν, kaneda είπε:

Πες τα άνθρωπέ μου! Επιτέλους και ένας φαν των Χ-ΜΕΝ! :blob7: Και εγώ θα ήθελα πάρα πολύ να δω αυτήν την ιστορία, καθώς όπως είχα πει και παλαιότερα:

 

Υ.Γ.: @nikolas12 μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις τί εννοείς στην πρόταση με την έντονη γραφή;

 

 

Εννοώ ότι αν η Anubis κάνει μόνο την επιμέλεια, δε σημαίνει ότι μοιράζεται και δικαιώματα από κόμικ που έχει εξασφαλίσει η ίδια την έκδοση. Αν δηλαδή έχει ακόμα τα δικαιώματα του DOFP και σκοπεύει να το εκδώσει (αμήν και πότε), τότε η συνεργασία με τη Hachette που είναι μόνο σε επίπεδο μεταφράσεων δε θα οδηγήσει στο να μπει ο τόμος στη συλλογή. Καθαρά δική μου υπόθεση αυτό, αφού δεν έχουμε κάποιο νέο σχετικά με την έκδοση, ούτε με πολλά ακόμα πλάνα για τη συλλογή :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

18 ώρες πριν, BLESSED είπε:

παιδια λέτε να δουμε τα Vision του Tom King; είδα πως υπάρχουν στη συλλογη...

επισης θελω  να δω:

1) Captain Britain από Alan Moore

2) Spiderman Blue 

3) Punisher Welcome back Frank p1&p2

4) Fallen son the death of Captain America

5) 1602

6) Thunderbolts: faith in monsters

7) Ghost Rider:road to damnation

ας βάλουμε και  μια εικόνα στα τεύχη που θα ήθελες να δεις ευτυχώς έχει και χαρούμενα 

512WFBn-1ML._AC_SY400_.jpg

14739416.jpg

129043_458456_7.jpg

51oTNdq8enL._SX336_BO1,204,203,200_.jpg

18528581.jpg

f7efd9bcb4ec3e99087dfd1f2e85fe2b.jpg

20360146._SY475_.jpg

91CXYIhE91L.jpg

043.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Punisher έχει επιβεβαιωθεί σε μέιλ ότι θα μπει. Vision από την άλλη είπαν δεν είναι στα σχέδια όταν ρώτησα. Ghost Rider επίσης είχαν απαντήσει σε κάποιον ότι δεν είναι στο πλάνο τους. 

 

Captain Britain, Spider-Man Blue και Τhunderbolts θέλω κι εγώ πολύ να τα δω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2943
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Εννοώ ότι αν η Anubis κάνει μόνο την επιμέλεια, δε σημαίνει ότι μοιράζεται και δικαιώματα από κόμικ που έχει εξασφαλίσει η ίδια την έκδοση. Αν δηλαδή έχει ακόμα τα δικαιώματα του DOFP και σκοπεύει να το εκδώσει (αμήν και πότε), τότε η συνεργασία με τη Hachette που είναι μόνο σε επίπεδο μεταφράσεων δε θα οδηγήσει στο να μπει ο τόμος στη συλλογή. Καθαρά δική μου υπόθεση αυτό, αφού δεν έχουμε κάποιο νέο σχετικά με την έκδοση, ούτε με πολλά ακόμα πλάνα για τη συλλογή :) 

 

Ναι κατάλαβα. Εγώ θυμήθηκα τους τόμους που είχε κυκλοφορήσει παλαιότερα η Ανούμπις και συμπεριλήφθηκαν στην συλλογή της Χασέτ (Άιρον Μαν, Χ-ΜΕΝ και Θορ). Κάπως έτσι το σκέφτηκα και για το DOFP, καθώς αφού η Ανούμπις (μάλλον) εξακολουθεί να έχει τα δικαιώματα της ιστορίας, θα μπορούσε να την εκδώσει μέσα από την συλλογή της Χασέτ (όπως την είχε εκδώσει και αυτή με την σειρά της σε κάποιες χώρες ως country exclusive). Εξάλλου ως τώρα έχουμε μία ένδειξη ότι ίσως μπορεί να δούμε και άλλους τόμους που ήταν εκτός της αρχικής συλλογής, με τον πρώτο τόμο του Κάπτεν Αμέρικα που κυκλοφόρησε στην χώρα μας. Πάντως μακάρι να δούμε το DOFP στην συλλογή κάποια στιγμή, :pray: καθώς πρόκειται για την πρώτη ιστορία των Χ-ΜΕΝ που περιλαμβάνει ταξίδι στον χρόνο.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις πήρα και εγώ την she hulk ευτυχώς που πήρα τηλέφωνο για να μου το κρατησή ποιος να το περίμενε ότι θα είχε απήχηση τελικά η she hulk στον daredevil ήταν και τα 5 αντίτυπα που φέρνει όταν πήγα να το πάρω ενω τωρα εξαφανίστηκαν κοίτα να δεις κάτι πράγματα εν το μεταξύ στο δρόμο πέτυχα και την δημοτική αστυνομία και την αστυνομία στα οχήματα και εκεί που περίμενα να μου κάνουν έλεγχο τίποτα ούτε σημασία δεν μου δώσανε τόσο χεσμένο να με έχουν δεν το περίμενα εμείς δηλαδή δεν είμαστε Έλληνες φορολογούμενοι πολίτες ορίστε μας στο πηγάδι κατουρισαμε έξω φρενών έγινα τώρα (καλά αυτά τα λέω εκ του ασφαλούς γιατί είχα χαρτιά μαζί μου) Όχι πείτε μου τώρα άδικο έχω 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Καλημέρα στην παρέα!Κοίταζα χθες την αφίσα του πρώτου τόμου και μου δημιουργήθηκε η απορία σε ποιους τόμους της σειράς (που έχουν ήδη εκδοθεί στο εξωτερικό) περιλαμβάνονται οι ιστορίες της παρακάτω εικόνας....Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη, ευχαριστώ!

 

 

IMG_20200330_214602.thumb.jpg.594e17973da50f7deac3cd9f8c67e8f3.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

55 λεπτά πριν, Metatron89 είπε:

Καλημέρα στην παρέα!Κοίταζα χθες την αφίσα του πρώτου τόμου και μου δημιουργήθηκε η απορία σε ποιους τόμους της σειράς (που έχουν ήδη εκδοθεί στο εξωτερικό) περιλαμβάνονται οι ιστορίες της παρακάτω εικόνας....Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη, ευχαριστώ!

Το 1980 είναι από το Dark Phoenix, το οποίο μάλλον δεν θα δούμε αφού έχει εκδοθεί από την Οξύ. Το 1990 νομίζω είναι από το Avengers: Forever.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το πρώτο είναι όντως το Dark Phoenix. Για το δεύτερο έκοψα τη φωτογραφία και έψαξα διάφορα καρέ της στο google, αλλά η αναζήτησή μου δεν τελεσφόρησε. Βάσει ηρώων είναι μάλλον Avengers (αναφέρονται και οι Εκδικητές σε ένα μπαλονάκι), βάσει σχεδίου πρέπει να είναι το Avengers Forever που πολύ σωστά αναφέρει ο @Bilis που μακάρι να το δούμε στη συλλογή σε αντίθεση με το Dark Phoenix που δεν πιστεύω ότι θα βγει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

4 ώρες πριν, Metatron89 είπε:

Καλημέρα στην παρέα!Κοίταζα χθες την αφίσα του πρώτου τόμου και μου δημιουργήθηκε η απορία σε ποιους τόμους της σειράς (που έχουν ήδη εκδοθεί στο εξωτερικό) περιλαμβάνονται οι ιστορίες της παρακάτω εικόνας....Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη, ευχαριστώ!

 

 

IMG_20200330_214602.thumb.jpg.594e17973da50f7deac3cd9f8c67e8f3.jpg

 

Η εικόνα του " 1980 - " είναι  από Uncanny X-Men Dark Phoenix:

20200331_153302.thumb.jpg.a55c30810163f3b747f142725c484a1c.jpg

s-l400.thumb.jpg.5117dc9df2097033b5ae25e75239eec0.jpg

 

Η εικόνα του " 1990 - " είναι από Avengers Forever,είναι σε δύο μέρη και η εικόνα είναι στο Πρώτο Μέρος:

20200331_132654.thumb.jpg.b1eceebf0ce8651d152c33645d1b6d49.jpg

1294516194_51F1COW23hL._SX373_BO1204203200_.thumb.jpg.59c389d5b897de3f41372dae3dcdd0e6.jpg

1732894258_s-l400(1).thumb.jpg.36d67210ec6a3eec1579174053760600.jpg

 

Και αυτή εδώ η αρχική είναι από Siege:

910444098_973@.jpg.24996de86ad4e3549f252a5eddccdd15.thumb.jpg.88da7c483629950be2f79317d16eb171.jpg

115386.thumb.jpg.115f5ace7d0920548e4a63250bf63b36.jpg

 

Και αυτες εδώ είναι από Secret Invasion:

 

(Αυτή είναι δίπλα από αυτές που έδειξες και είναι η εικόνα  του " 2000 - ")

secret-invasion-de3c0c8e-41b2-4583-b528-66dc058b3aa-resize-750.thumb.jpeg.6277eec42698f9ed40dd57cc9119afeb.jpeg

 

(Αυτή είναι εκεί που σου συστήνει μερικούς χαρακτήρες)

20200331_124358.thumb.jpg.91a30d3af7c230ece008eca78f968fa5.jpg

1381242625_51ytnuCdO8L._SX329_BO1204203200_.thumb.jpg.faf4dc12ebaf8a42165cd6f02cf1c2d5.jpg

 

Νομίζω κάλυψα όλες τις εικόνες της αφίσας,δεν ξέρω αν μου ξέφυγε τίποτα.

 

Edit: Το διόρθωσα,αν ξέχασα καμία εικόνα από την αφίσα πείτε το μου.

Μπέρδεψα τον Hank Pym με X-Men.Γιατί αυτός έπρεπε να είχε στολή x-man;   :lol: 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παρατήρησε κάνεις ότι στην she hulk είτε λείπανε κάποια γράμματα είτε είχανε βάλει λάθος γράμματα και κάποιοι από τους διαλόγους ήταν λίγο θολή η μόνο στο δικό το Τεύχος το είχε αυτό 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Σας παρακαλώ ας μου στείλει κάποιος το email της argos για να μου στείλουν κάποια τεύχη. Ευχαριστώ πολύ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35905
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   48
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1469 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 min ago , Comichunter said:

Σας παρακαλώ ας μου στείλει κάποιος το email της argos για να μου στείλουν κάποια τεύχη. Ευχαριστώ πολύ. 

 

Το email της argos είναι: info@argoscom.gr

 

Αλλα τι θα κάνεις για να σου τα στείλουν:thinking: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 ώρες πριν, Jimnets είπε:

 

Το email της argos είναι: info@argoscom.gr

 

Αλλα τι θα κάνεις για να σου τα στείλουν:thinking: 

 

Μπορεί να ζητήσει τα παλαιότερα τεύχη μέσω αυτού του email όπως λέει στη δεύτερη σελίδα κάθε τόμου άλλωστε.Μιλόντας από προσωπική εμπειρία,μπορεί να του απαντήσουν δίνοντας του ένα τηλέφωνο επικοινωνίας το οποίο καλείς.Μετά σου ζητούν ονοματεπώνυμο και τηλέφωνο για να σου επικοινωνήσουν όταν θα το στείλουν και μετά να ρωτήσουν ποια τεύχη θέλεις.Τέλος θα σε ρωτήσουν που να σου τα στείλουν,εγώ συνενωήθηκα με το περίπτερο από όπου τα παίρνω αλλά αν μένεις ή δουλεύεις κοντά κέντρο Αθηνών τότε καλύτερα.Μπορεί να στο στείλουν σπίτι δεν ξέρω,εγώ ανταλλαγή τεύχους έκανα όχι ζήτηση παλαιότερου τεύχους αλλά το δουλεύω και αυτό τώρα έμμεσα. 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

6 ώρες πριν, nikolas1503 είπε:

Παρατήρησε κάνεις ότι στην she hulk είτε λείπανε κάποια γράμματα είτε είχανε βάλει λάθος γράμματα και κάποιοι από τους διαλόγους ήταν λίγο θολή η μόνο στο δικό το Τεύχος το είχε αυτό 

 

Δεν είχα αυτό το πρόβλημα προσωπικά. Εμένα ήταν λίγο φθαρμένος εξωτερικά ο τόμος σε κάποια σημεία, συγκεκριμένα κάτω δεξιά στο εξώφυλλο και στην κορυφή της ράχης. Είμαι πολύ ψυχαναγκαστικός στις επιλογές βιβλίων και κόμικ, αλλά δυστυχώς για να αγοράσω το συγκεκριμένο έκανα καταδρομική στην Πλακεντίας και δεν το πρόσεξα :( 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

44 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

 

Δεν είχα αυτό το πρόβλημα προσωπικά. Εμένα ήταν λίγο φθαρμένος εξωτερικά ο τόμος σε κάποια σημεία, συγκεκριμένα κάτω δεξιά στο εξώφυλλο και στην κορυφή της ράχης. Είμαι πολύ ψυχαναγκαστικός στις επιλογές βιβλίων και κόμικ, αλλά δυστυχώς για να αγοράσω το συγκεκριμένο έκανα καταδρομική στην Πλακεντίας και δεν το πρόσεξα :( 

 

Έλα να σε αποτελειώσω τώρα :lol:

 

20200401_170009.thumb.jpg.6c46f5bbddf77edb362f06b3d6c05e2b.jpg

 

Τεύχος Wolverine,το μόνο που βρήκα.Μια δυο γρατζουνιές στο εξώφυλλο,δεν είναι τίποτα σκισμένο και σοβαρό εκεί για αυτό και δεν με πείραζε.Αλλά αυτό εκεί στη φωτό δεν φαινόταν από τη ζελατίνα...οπότε ναι.Από μέσα ευτυχώς είναι μια χαρά.Είπα να το κρατήσω και να μην το αλλάξω,αν δεν το πολυπαίζω/πειράζω θα είναι εντάξει θέλω να πιστεύω. 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Λυπάμαι παιδιά. Ήταν καλό όσο κράτησε. :sad1:

1192721657_.thumb.png.e29dfeeb4297e340e975cb52052d9ac2.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

5 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Λυπάμαι παιδιά. Ήταν καλό όσο κράτησε. :sad1:

1192721657_.thumb.png.e29dfeeb4297e340e975cb52052d9ac2.png

 

Καλό μήνα  <<κύριε Τσέλιο>>:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν το πίστεψα ούτε για ένα δευτερόλεπτο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Η πραγματική τρολλιά θα είναι να βάλουν όντως τον Ηοward the Duck :lol:

 

@Bilis έπρεπε να βάλεις τη Σοφία Χιώτη ή γενικα την argoscom να το λέει αυτό.Τότε ίσως να σε πίστευα λίγο.Αλλά με το Τσέλιο δεν σε πιστεψα καθόλου :lol: 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.