Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

 

Ρώτησε κάποιος,νομίζω ο Tsaklas τον κυρ. Χρήστο Τσέλιο (Διευθυντή Επιμέλειας του Anubis) μέσω mail για το τι θα δούμε μετά τον Wolverine.Αν και την Anubis ρωτάς γενικά,για αυτά φαίνεται να απαντάει ο ίδιος κατά πολύ.Ανέβασε φωτογραφία ο Tsaklas το mail εδώ.

 

Edit:Περιέργως δεν βρίσκω τη φωτογραφία,αλλά την είδα όταν πρωτοανέβηκε.

 

Edit2:Τελικά τη βρήκε ο @Indian

Ευχαριστώ εν το μεταξύ!

Screenshot_20200218_150455.jpg.292ee5a0d9aa4c9d6fc0ab0a3d55f017.thumb.jpg.a30ede3a4547c9ef0311578dae81cf99.jpg

 

Μάλιστα και αυτός Γιατί δεν είπε και τα υπόλοιπα 4 που μένουν για την 20 αδα να μην τον ζαλίζουν συνέχεια 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

2 ώρες πριν, nikolas1503 είπε:

Μάλιστα και αυτός Γιατί δεν είπε και τα υπόλοιπα 4 που μένουν για την 20 αδα να μην τον ζαλίζουν συνέχεια 

Λογικά δεν θα ξέρουν ακόμα ποια θα είναι τα υπόλοιπα. Την πρώτη φορά που τον είχαμε ρωτήσει μας είχε πει για Hulk και Spider-Man αλλά τελικά έβγαλαν και το Guardians ανάμεσα οπότε ούτε κι αυτός είναι 100% σίγουρος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55375
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Απίστευτοι είμαστε! Μας είπε τα επόμενα 2 και γκρινιάζουμε γιατί δεν μας είπε τα επόμενα 4. Μην τον πολυπρήζετε γιατί στο τέλος θα σταματήσει να απαντάει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εντάξει το παρακάνουμε λίγο.Ας κρατήσουμε λίγο το μυστήριο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τον Γούλβεριν δεν τον πήρα, γιατί πρώτον δεν είμαι λάτρης του και 2ον έχω παραγγείλει το Spider-verse: Μαχη Επιβίωσης και το περιμένω(προτίμησα να δώσω εκεί τα χρήματα μου) + το καινούργιο του Αρκά.

Τώρα για το Daredevil ακόμα δεν ξέρω θα ήθελα οταν βγεί να ποστάρετε 2-3 φώτο με το σχέδιο μέσα να δώ τι ''παίζει''... οκ πήρα το ''Η γέννηση του Βένομ'' αν και γκρίνιαζα αρχικά για το σχέδιο

αλλά είμαι φάν του αραχνάκια όσο να ναι. Τώρα με τον Ατρόμητο δεν ξέρω, δεν με τρελαίνει κιόλας ως ήρωας, αν και τον διάβαζα μικρός στο εβδομαδιαίο Σπαιντερμαν(δεκαετία του '80, ρε πως

μεγαλώσαμε εε;;;).

Η She-Hulk μου ειναι αδιάφορη... θα προτιμουσα Μαύρη Χήρα μάλλον. Ο Δρ.Στρεήντζ μ'αρέσει... γενικά τρελαινομαι για ''αποκρυφισμό'', ''ανατολίτικες τεχνικές'' κτλ κτλ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, spiderman είπε:

Τον Γούλβεριν δεν τον πήρα, γιατί πρώτον δεν είμαι λάτρης του και 2ον έχω παραγγείλει το Spider-verse: Μαχη Επιβίωσης και το περιμένω(προτίμησα να δώσω εκεί τα χρήματα μου) + το καινούργιο του Αρκά.

Τώρα για το Daredevil ακόμα δεν ξέρω θα ήθελα οταν βγεί να ποστάρετε 2-3 φώτο με το σχέδιο μέσα να δώ τι ''παίζει''... οκ πήρα το ''Η γέννηση του Βένομ'' αν και γκρίνιαζα αρχικά για το σχέδιο

αλλά είμαι φάν του αραχνάκια όσο να ναι. Τώρα με τον Ατρόμητο δεν ξέρω, δεν με τρελαίνει κιόλας ως ήρωας, αν και τον διάβαζα μικρός στο εβδομαδιαίο Σπαιντερμαν(δεκαετία του '80, ρε πως

μεγαλώσαμε εε;;;).

Η She-Hulk μου ειναι αδιάφορη... θα προτιμουσα Μαύρη Χήρα μάλλον. Ο Δρ.Στρεήντζ μ'αρέσει... γενικά τρελαινομαι για ''αποκρυφισμό'', ''ανατολίτικες τεχνικές'' κτλ κτλ.

 μια ιδέα μπορείς να πάρεις για τον daredevil  δεν ξέρω αν θα είναι το ίδιο το βρήκα  τυχαία το site  https://readcomiconline.to/Comic/Daredevil-Born-Again/Full?id=48717&__cf_chl_jschl_tk__=c94685ed26ebc65451286d4f44d16bbf129cd3ec-1583160885-0-AVab8Kaa13eaIHlR99m_c4X8CXIQ3H_aaGiABKXGDjr0gEB5O1CN_oQten2wo_1x1FM17dAwemSvTaCnkK4wBxESi4ar4wQ45xyx4X9S0J-D8siX7P4Nv1jsO4jP0nrno5inymG_xYSNwAv7mimORANgE6BpV4Zn3Rgfk-v2Xi5Y8yhwBjm-BIPVK77JlpzOAM1oNUc6ABK0YiCzGek6g-m2_pDhZ8KXuOuRd8hTgZoyAX_XCvksnj5chGX2JqkRiSmFbziKC_ghG-U5ieZ8aHdNlvr2q5zpYk4q3v9996r8D9rznpWM5wXtyzEwdEJRfK95HeAvyHa3b2bjBI8YSeE  τα άλλα παιδιά εδώ που είναι πιο ειδικοί από ότι εγώ θα σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες 

Επεξεργασία από nikolas1503
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

5 ώρες πριν, spiderman είπε:

Τον Γούλβεριν δεν τον πήρα, γιατί πρώτον δεν είμαι λάτρης του και 2ον έχω παραγγείλει το Spider-verse: Μαχη Επιβίωσης και το περιμένω(προτίμησα να δώσω εκεί τα χρήματα μου) + το καινούργιο του Αρκά.

Τώρα για το Daredevil ακόμα δεν ξέρω θα ήθελα οταν βγεί να ποστάρετε 2-3 φώτο με το σχέδιο μέσα να δώ τι ''παίζει''... οκ πήρα το ''Η γέννηση του Βένομ'' αν και γκρίνιαζα αρχικά για το σχέδιο

αλλά είμαι φάν του αραχνάκια όσο να ναι. Τώρα με τον Ατρόμητο δεν ξέρω, δεν με τρελαίνει κιόλας ως ήρωας, αν και τον διάβαζα μικρός στο εβδομαδιαίο Σπαιντερμαν(δεκαετία του '80, ρε πως

μεγαλώσαμε εε;;;).

Η She-Hulk μου ειναι αδιάφορη... θα προτιμουσα Μαύρη Χήρα μάλλον. Ο Δρ.Στρεήντζ μ'αρέσει... γενικά τρελαινομαι για ''αποκρυφισμό'', ''ανατολίτικες τεχνικές'' κτλ κτλ.

 

Το Daredevil έχει κι αυτό πιο "παλιό" σχέδιο. Αν θέλεις να πάρεις μία ιδέα (αν και είναι με διαφορετικούς σκιτσογράφους) μπορείς να δεις σελίδες από το The Man Without Fear και το Daredevil Vol. 1 που έχουν βγάλει οι εκδόσεις Οξύ. Κινείται λοιπόν σε τέτοιο μοτίβο. Γενικά είναι μία τρομερή ιστορία, η οποία απεικονίζει με άψογο τρόπο το πως ο Daredevil στέκεται ξανά στα πόδια του αφού ο Fisk ανακαλύπτει ποιος είναι πίσω από τη μάσκα.

 

Γενικότερα είμαι αρκετά ενθουσιασμένος, γιατί οποιονδήποτε ήρωα και να βγάλουν θα το διαβάσω για την ποιότητα της ιστορίας και όχι τον ήρωα καθ' αυτόν. Όσες ιστορίες Doctor Strange είχαν βγει στα ελληνικά και ειδικά ο Όρκος του Οξύ με κέρδισαν σε πολύ μεγάλο βαθμό, οπότε αναμένουμε να δούμε ποιος τίτλος θα είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

@spiderman  Ο φίλος  @Laz33 είχε ανεβάσει κάποιες εικόνες με το σχέδιο του Daredevil στο άλλο topic, τις αφήνω κι εγώ εδώ:

https://www.greekcomics.gr/forums/uploads/monthly_2020_02/RCO005_1468887419.jpg.85f8463f1bd04d878f1b671e6b2884bf.jpghttps://www.greekcomics.gr/forums/uploads/monthly_2020_02/RCO011_1468887419.jpg.03301ff981d17c3044f12f90e9752eea.jpghttps://www.greekcomics.gr/forums/uploads/monthly_2020_02/RCO186_1468887419.jpg.5288f663011aebf2588fd9d2384747d0.jpghttps://www.greekcomics.gr/forums/uploads/monthly_2020_02/7dae7b12e1623c6d12a4d2f1e6131d1e._SX1280_QL80_TTD_.jpg.f77ea1017e04cca6530927e6eedf9576.jpg

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Βλέποντας τις παραπάνω εικώνες θυμήθηκα την αναζήτηση που έκανα για το Born Again.Το τεύχος της συλλογής (του εξωτερικού τουλάχιστον) έχει τα τευχάκια Daredevil #227-233.

20200302_221120.thumb.jpg.2f96dd1d5e943313bcdd40baa4aab7b8.jpg

 

Ενώ η ιστορία Born Again γενικά ή όλη η ιστορία σε ένα βιβλίο είναι τα τευχάκια Daredevil #226-233.

 20200302_221753.thumb.jpg.26d47e2908c8a939764617ff1e677450.jpg

 

Δηλαδή λείπει το τευχάκι Daredevil #226.Βέβοια θα είναι σίγουρα στο "Η Ιστορία Μέχρι Τώρα" μέρος του τεύχους.Έστω να αναφερθεί.

 

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εν το μεταξύ ήρθε η ώρα να ανοίξω επιτέλους το Wolverine,αλλά έχω κολλημένο χαρτί...πως το βγάζω αυτό τώρα χωρίς ζημιά ολέ; :lol:

20200303_163250.thumb.jpg.8395b633e732917b0539f43d3b0d93b0.jpg

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το τρίβεις λίγο με ένα ένα βαμβακάκι ελάχιστα βρεγμένο και είσαι κομπλέ.Με λίγα λόγια μας παιδεύουν χωρίς λόγο :antekale: ας το βάλουν χωρίς κόλα μέσα στην ζελατίνα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

22 λεπτά πριν, budd είπε:

Το τρίβεις λίγο με ένα ένα βαμβακάκι ελάχιστα βρεγμένο και είσαι κομπλέ.Με λίγα λόγια μας παιδεύουν χωρίς λόγο :antekale: ας το βάλουν χωρίς κόλα μέσα στην ζελατίνα.

 

 

Το έκανα πριν με υγρό μαντηλάκι όπως είπε ο Billis.Τσάκησα το χαρτί στην άκρη με ένα πολύ λεπτό μαχαίρι να δω που είναι κολλημένο (είναι στο κέντρο).Και μετά το πέρασα με υγρό μαντηλάκι.

20200303_172802.thumb.jpg.a2a63418c85332b7bcb7864a70ef8094.jpg

 

Αλλά ναι,δεν μου φτάνει ένα μικρό αγχος που έχω για το αν το τεύχος είναι εντάξει.Τώρα έχω να ανησυχω και για το χαρτάκι....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το αγόρασα και εγώ προχθές και δεν ήταν κολλημένο το χαρτάκι.Τους τελείωσε η κόλλα, τι να πω; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εγώ το αγόρασα το Σάββατο και η κόλα ήταν ελάχιστη οπότε δεν μου δημιούργησε πρόβλημα (το χαρτί ήταν κολλημένο, περνώντας πάνω του το χέρι μου για να δω πού είναι κολλημένο ξεκόλλησε χωρίς να αφήσει κάποιο άξιο λόγου ίχνος). Είναι όμως πρόβλημα και ίσως την επόμενη φορά να μην είμαι τόσο τυχερός. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

 

3 ώρες πριν, Constantine85 είπε:

Βλέπω κάποια σχόλια για το "παλιομοδίτικο" σχέδιο του Frank Miller ?

Εντάξει γούστα είναι αυτά, αλλά το επόμενο τέυχος , στο οποίο γράφει δεν σχεδιάζει, δείχνει το potential που είχε o Daredevil να γίνει ο Batman της Marvel στα χέρια του, imho a must read (μαζί και με το υπόλοιπο του run στον DD).

 

 

Βλέπω καμιά φορά βίντεο σχετικά με ιστορίες πιθανών τευχών για τη συλλογή.Ένα από αυτό ήταν το 1602 που υπάρχει στην συλλογή του εξωτερικού.Είδα το βίντεο του ComicTropes,ένα youtube  κανάλι που μου αρέσει πολύ:

 

Και υπάρχει ένα σχόλιο που έλεγε αυτό:

20200304_133034.thumb.jpg.541a91055a7f83a520ff32d4b995c93d.jpg

 

Και ένας απάντησε με αυτό:

20200304_132910.thumb.jpg.ccef708128828da1c01b36f11106079d.jpg

 

Αν ισχύει κάτι τέτοιο πως ο Miller γράφει αντρίκες ιστορίες,τότε την επόμενη εβδομάδα που θα κυκλοφορήσει το Born Again στη συλλογή θα φροντήσω να έχω φυστίκια και μπύρες!!  :gun2:

 

Edit:Ήθελα να πω "αν ο Miller κάνει αντρίκιες ιστορίες τότε θα πάρω μπύρα".Αλλά ήθελα να πω και πως βρήκα αυτό το σχόλιο.Αυτό μόνο. 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Όντως ο Gaiman είναι περισσότερο παραμυθάς θα έλεγα, ενώ ο Μίλλερ είναι πιο ωμός στην γραφή του. Παρ'ότι δεν συμφωνώ με τις απόψεις του αρκετές φορές, ο τρόπος που συνθέτει τις ιστορίες του είναι πραγματικά καλός. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35704
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   57
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιατί έχουμε Gaimanικούς στο forum? τσ τσ τσ :)

 

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί ο ένας χαρακτηρίζεται anti του άλλου στο σχόλιο που παραθέτεις. Το ότι ο ένας του αρέσει και ο άλλος όχι δεν σημαίνει ότι ο ένας είναι anti του άλλου.

 

Προσωπικά συμφωνώ με τον Tsalkas, ο Gaiman είναι ένας storyteller παραμυθάς( imho ο καλύτερος σύγχρονος) που γούσταρε τo μέσο και έγραψε ένα από τα καλύτερα graphic novels, aka Sandman και... κάποια άλλα. To 1602 είναι συμπαθητικό ευχάριστο πείραμα που, για καλό του, δεν παίρνει τον εαυτό του και πολύ στα σοβαρά !

 

Ο Frank Miller είναι ένας κομίστας που γράφει σχεδιάζει κτλ, με ιδιαίτερη dark αισθητική που μετέτρεψε τον Batman στον dark knight που αγαπάμε όλοι! (τι όχι;) Και παρά τις όποιες ιδεολογικές διαφωνίες μπορεί να έχει κάποιος τα Sin City και οι 300 (όχι η ταινία) είναι το λιγότερο άρτια καλλιτεχνικά.

 

Τώρα αν ο ένας γράφει για άντρες και ο άλλος για κοριτσάκια I don't care, διαβάζω και τους δύο πολύ ευχάριστα!  Και για να ρίξω λάδι στη φωτιά θα ρώταγα τους φίλους στο YT τι γνώμη έχουν για τον Moore ;)

Επεξεργασία από Constantine85
added ...
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, Constantine85 είπε:

Γιατί έχουμε Gaimanικούς στο forum? τσ τσ τσ :)

 

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί ο ένας χαρακτηρίζεται anti του άλλου στο σχόλιο που παραθέτεις. Το ότι ο ένας του αρέσει και ο άλλος όχι δεν σημαίνει ότι ο ένας είναι anti του άλλου.

 

Προσωπικά συμφωνώ με τον Tsalkas, ο Gaiman είναι ένας storyteller παραμυθάς( imho ο καλύτερος σύγχρονος) που γούσταρε τo μέσο και έγραψε ένα από τα καλύτερα graphic novels, aka Sandman και... κάποια άλλα. To 1602 είναι συμπαθητικό ευχάριστο πείραμα που, για καλό του, δεν παίρνει τον εαυτό του και πολύ στα σοβαρά !

 

Ο Frank Miller είναι ένας κομίστας που γράφει σχεδιάζει κτλ, με ιδιαίτερη dark αισθητική που μετέτρεψε τον Batman στον dark knight που αγαπάμε όλοι! (τι όχι;) Και παρά τις όποιες ιδεολογικές διαφωνίες μπορεί να έχει κάποιος τα Sin City και οι 300 (όχι η ταινία) είναι το λιγότερο άρτια καλλιτεχνικά.

 

Τώρα αν ο ένας γράφει για άντρες και ο άλλος για κοριτσάκια I don't care, διαβάζω και τους δύο πολύ ευχάριστα!  Και για να ρίξω λάδι στη φωτιά θα ρώταγα τους φίλους στο YT τι γνώμη έχουν για τον Moore ;)

 

Ήθελα να δώσω ένα γενικό πλαίσιο παρά να πω απλά "άκουσα πως ο Miller γράφει ιστορίες αντρίκες...αν ισχύει αυτό θα πάρω μπύρες"

 

Τέλος πάντων,μην το πάτε σε Gaiman vs Miller το θέμα.Τα σχόλια τα έδειξα ως απόδειξη πως τα είδα έτσι και μόνο αυτό.Ίσως βλακεία έκανα που έδωσα ένα γενικό πλαίσιο και δεν το έγραψα απλά.

 

.....αλλά αν θες ρίξτους το λάδι χαχα.....

 

Edit: έκανα το αρχικό  post λίγο πιο ξεκάθαρο σε αυτό που ήθελα να πω,θέλω να πιστεύω

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Eγώ πάλι θεωρώ τον Μίλερ υπερεκτιμημένο.
Το ξαναλέω δεν έχω μεγάλη σχέση με τα υπερηρωικά.
Μερικούς μήνες ασχολούμαι.
Είχα ακούσει πολύ καλά λόγια γι΄αυτόν πριν ξεκινήσω να διαβάζω, όπως και για τον Μουρ.
Ο Μουρ όντως αντάξιος της φήμης του. Ό,τι διάβασα δικό του ήταν από καλό έως πάρα πολύ καλό(με αποκορύφωμα το Watchmen).
Αλλά ο Μίλερ, ειδικά στα Μπάτμαν, δεν με ενθουσίασε. Ούτε το Year One, ούτε το Dark Knight Returns θεωρώ αξίζουν τον ντόρο που γίνεται.
Τα Daredevil του να πω την αλήθεια μ΄άρεσαν περισσότερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35704
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   57
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

20 min ago , TheMetalBat said:

 

Ήθελα να δώσω ένα γενικό πλαίσιο παρά να πω απλά "άκουσα πως ο Miller γράφει ιστορίες αντρίκες...αν ισχύει αυτό θα πάρω μπύρες"

 

Τέλος πάντων,μην το πάτε σε Gaiman vs Miller το θέμα.Τα σχόλια τα έδειξα ως απόδειξη πως τα είδα έτσι και μόνο αυτό.Ίσως βλακεία έκανα που έδωσα ένα γενικό πλαίσιο και δεν το έγραψα απλά.

 

Edit: έκανα το αρχικό  post λίγο πιο ξεκάθαρο σε αυτό που ήθελα να πω,θέλω να πιστεύω

Συγγνώμη ως νέος στο forum νόμιζα ότι έχουμε fan boys του Gaiman και του Miller και θα έπαιρνες φυστικία και μπυρα για να απολαύσεις τους τσακωμούς!

 

Tώρα αν είναι για άντρες τι να σου πω...12+ age rating έχει αλλά μια καλή μπύρα πάει με όλα!

 

@Laz33 όντως τα DD μου άρεσαν καλύτερα από τα Batman του, αλλά το impact τους ήταν ασσύμετρο!

Επεξεργασία από Constantine85
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ο frank miller ακόμα και στα χειρότερα του έχει πάντα κάτι διαφορετικό να σου δώσει. 

Το δεύτερο τεύχος από το Superman Year One για παράδειγμα είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο για την πρωτοτυπία του σε μια ιστορία που έχει χιλιοειπωθει. 

Και το διασκεδαστικοτατο The Golden child που βγήκε φέτος έδειξε ότι ο Μιλλερ ξέρει τι γράφει, είναι ο μόνος που έγραψε τον Darkseid σαν πραγματικό Θεό του κακού. Δεν έχει ξαναγράψει έτσι κάποιος τον Darkseid από τον Grant Morrison. 

Γενικα ειμί πολύ φαν του Μιλλερ. Δεν μπορώ να πω ότι όλες του οι δουλειές μου αρέσουν αλλά πάντα έχει κάτι να σου δώσει. Το Holy terror Για παράδειγμα που όλοι κράζουν σαν άθλιο, είναι άρτιο σχεδιαστικά, και πετυχενει το σκοπό του σαν προπαγάνδα (που ο Μιλλερ έχει βγει κι έχει πει αυτός είναι ο λόγος που υπαρχει),δεν μου αρέσει, αλλά δεν σημαινει ότι δεν είναι δουλεμένο. 

Τα πιο ενδιαφέρον κομμάτια του TDK3 είναι πάντα τα μίνι κόμικ του Μιλλερ. 

 

Τρώει πολύ κράξιμο ο άνθρωπος(δικαιολογημενα) επειδή είναι αντιπαθητικος σαν χαρακτήρας σε πολλους. Αλλά σαν καλλιτέχνης είναι μοναδικός.

Δεν θα βρεις πιο άρτιες χορογραφίες και spash pages από κομικ του Μιλλερ. Κυριολεκτικά στο TDK 1 σχεδόν κάθε σελίδα έχει μια iconic στιγμή. Το daredevil του είναι τόσο καλό που ο χαρακτήρας δεν μπόρεσε να ξεφύγει ποτέ από την πορεία που χάραξε.  Το Μartha Washington είναι ένα υπεροχο κομικ με μια αξιοσέβαστη πρωταγωνιστρια πολύ πριν να γίνει κουλ να εχεις θηλυκό πρωταγωνιστή. Σε μια εποχή που οι γυναίκες πρωταγωνιστές έπρεπε να φοράνε μικρά στριγκακια για να τα αγοράσει κόσμος.

Το Ronin επίσης είναι πανέμορφο. Και δείχνει τις επιρροές του μιλλερ. 

 

Ο Μιλλερ θεωρώ γράφει τα καλύτερα popcorn fiction. Δεν θεωρώ ότι είναι πολύ βαθής αλλά σίγουρα στα καλύτερα του είναι πιο διασκεδαστικος από όποιοδηποτε.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

26 λεπτά πριν, Constantine85 είπε:

Συγγνώμη ως νέος στο forum νόμιζα ότι έχουμε fan boys του Gaiman και του Miller και θα έπαιρνες φυστικία και μπυρα για να απολαύσεις τους τσακωμούς!

 

Tώρα αν είναι για άντρες τι να σου πω...12+ age rating έχει αλλά μια καλή μπύρα πάει με όλα!

 

@Laz33 όντως τα DD μου άρεσαν καλύτερα από τα Batman του, αλλά το impact τους ήταν ασσύμετρο!

 

Τα τεύχη 1-4 (νομίζω) τα διάβασα με συνοδεία φυστικιών.Αν τώρα για το τεύχος 14 πάνε τα φυστίκια και η μπύρα τότε γιατί όχι :lol:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

10 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Eγώ πάλι θεωρώ τον Μίλερ υπερεκτιμημένο.
Το ξαναλέω δεν έχω μεγάλη σχέση με τα υπερηρωικά.
Μερικούς μήνες ασχολούμαι.
Είχα ακούσει πολύ καλά λόγια γι΄αυτόν πριν ξεκινήσω να διαβάζω, όπως και για τον Μουρ.
Ο Μουρ όντως αντάξιος της φήμης του. Ό,τι διάβασα δικό του ήταν από καλό έως πάρα πολύ καλό(με αποκορύφωμα το Watchmen).
Αλλά ο Μίλερ, ειδικά στα Μπάτμαν, δεν με ενθουσίασε. Ούτε το Year One, ούτε το Dark Knight Returns θεωρώ αξίζουν τον ντόρο που γίνεται.
Τα Daredevil του να πω την αλήθεια μ΄άρεσαν περισσότερο.

 

Οι δουλειές του Miller στα Daredevil είναι κορυφαίες. Πήρε έναν άσημο τίτλο εκείνη την εποχή και τον έκανε must have για τους λάτρεις των κόμικ. Αυτό θα το δεις και στο Born Again που είναι iconic ως δουλειά και σίγουρα το magnum opus του Miller στον τίτλο.

 

Γενικά για τον Miller πάντως, οι δουλειές του και στο Batman είναι φανταστικές, στο Year One επαναπροσδιόρισε τον ήρωα και το origin του, ενώ και στο TDKR δημιούργησε κάτι καινούριο εντελώς πρωτοποριακό για την εποχή, το οποίο ακόμα και σήμερα μοιάζει φρέσκο και θεματολογικά χρησιμοποιείται ως βάση είτε για ταινίες, είτε για κόμικ. Και το λέω αυτό σαν άνθρωπος που δε συμπαθεί το Miller ως άνθρωπο, αλλά σέβεται τις δουλειές του ως καλλιτέχνη, ούτε ξετρελαίνομαι με το σχέδιο του. Αλλά οι ιστορίες του είναι καλοδουλεμένες και δεν είναι τυχαίο ότι έχει τόσους γνωστούς τίτλους στο παλμαρέ του. Τα είπε καλύτερα ο @Aoshi και με κάλυψε σε μεγάλο βαθμό.

Επεξεργασία από nikolas12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

On 3/3/2020 στο 5:33 ΜΜ, TheMetalBat είπε:

 

Το έκανα πριν με υγρό μαντηλάκι όπως είπε ο Billis.Τσάκησα το χαρτί στην άκρη με ένα πολύ λεπτό μαχαίρι να δω που είναι κολλημένο (είναι στο κέντρο).Και μετά το πέρασα με υγρό μαντηλάκι.

20200303_172802.thumb.jpg.a2a63418c85332b7bcb7864a70ef8094.jpg

 

Αλλά ναι,δεν μου φτάνει ένα μικρό αγχος που έχω για το αν το τεύχος είναι εντάξει.Τώρα έχω να ανησυχω και για το χαρτάκι....

Εγώ δεν χρειάζεται να ανησυχώ για το χαρτάκι μιας και το τράβηξα "προσεκτικά", χωρίς να γίνει κάποια ζημιά στον τόμο. Τώρα το αν έγινε ζημιά στο χαρτάκι είναι άλλη υπόθεση.

IMG_20200304_192814.thumb.jpg.6b74a7b15f66bf935a865731fe61c4cf.jpg

 

Υ.Γ. Το Billis πως και το γράφετε όλοι με δύο l??? Είναι από συνήθεια??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

18 ώρες πριν, Bilis είπε:

Εγώ δεν χρειάζεται να ανησυχώ για το χαρτάκι μιας και το τράβηξα "προσεκτικά", χωρίς να γίνει κάποια ζημιά στον τόμο. Τώρα το αν έγινε ζημιά στο χαρτάκι είναι άλλη υπόθεση.

IMG_20200304_192814.thumb.jpg.6b74a7b15f66bf935a865731fe61c4cf.jpg

 

Υ.Γ. Το Billis πως και το γράφετε όλοι με δύο l??? Είναι από συνήθεια??

 

Εσύ και ο Thor77.Πως ο άλλος έκανε με το αλάτι.

 

d33332fd-be97-457d-8bfb-b20cad6867dd.thumb.png.6f596c3dbc4a206579570147ab1afa13.png

 

Έτσι εσείς με το χαρτάκι στο τόμο όμως :lol:

 

Εγώ τουλάχιστον βάζω δύο L γιατί έτσι είναι το όνομα Bill.Καμιά φορά όταν γράφω το ονομά σου και έχω δει ότι έχω βάλει δύο L,σκέφτομαι "Να το αλλάξω; ...Μπα γ@μα το.."  :lol:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2943
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα παιδιά. Έχω πάρει και εγώ από την προηγούμενη Παρασκευή τον τόμο του Γούλβεριν και σε εμένα το χαρτάκι δεν ήταν κολλημένο πάνω στον τόμο όπως συνέβη σε πολλούς από εσάς. Παρόλα αυτά στον τόμο παρατήρησα ότι στην σελίδα όπου έχει τον τίτλο, υπάρχουν κάποιες ενοχλητικές κλωστές στο σημείο της συγκόλλησης. Για να γίνω πιο κατανοητός:

 

20200304_233037.thumb.jpg.88a428af597434cc906396fc387c6ff5.jpg

 

Εντάξει, με ένα νυχοκόπτη και με ένα ψαλιδάκι τις έκοψα προσεκτικά και ιδού το αποτέλεσμα:

 

20200305_002016.thumb.jpg.8bf5d53683df2dd9603538fab79a200e.jpg

 

Επειδή όμως αυτό μου έχει συμβεί και σε άλλους τόμους (όπου σε κάποιες περιπτώσεις έχουν υπάρξει κλωστές και στην σελίδα που έχει την ενημέρωση για τον επόμενο τόμο), όσο να 'ναι αυτό χαλάει λίγο την όλη εικόνα στο μάτι.

 

Πέρα από την πλάκα όμως, μακάρι να μην ξανά υπάρξουν στο μέλλον θέματα με τους τόμους του τύπου "το χαρτάκι είναι κολλημένο πάνω στον τόμο", ή "το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο έχουν ζάρες" (έχει συμβεί και σε εμένα), ή "μέσα στις σελίδες ξεπετάγονται ενοχλητικές κλωστές", ή "σε κάποιες σελίδες το χρώμα φαίνεται να έχει ξεθωριάσει και να έχει μουτζουρώσει τα άλλα καρέ", ή "μέσα στον τόμο υπάρχουν πετσάκια" (ειδικά για τα δύο τελευταία ξέρει πολύ καλά ο @TheMetalBat). Είναι κρίμα σε μια τόσο καλή συλλογή να υπάρχουν τέτοια "θεματάκια" από την εκδοτική, η οποία για να μην παρεξηγηθώ από την πλευρά της μας έχει φερθεί άριστα. Τόσο προσφέροντάς μας μία καλή ποικιλία από ιστορίες, όσο και με τις άμεσες απαντήσεις που δίνει στα διάφορα μέιλ που της στέλνουμε κατά καιρούς. Απλά καλό θα ήταν να υπάρξει λίγη περισσότερη προσοχή στο τελευταίο στάδιο που περνάει ο τόμος (στο κομμάτι της επιμέλειας;) πριν αυτός βγει στην αγορά.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Mειώθηκε αισθητά το τιράζ ή είναι ιδέα μου; Δεν μπορώ να βρω το Γούλβεριν πουθενά. Σε όσα περίπτερα έχω ρωτήσει απλά δεν το έχουν φέρει. Ακόμη και σε αυτά που είχα βρει κάποιον από τους προηγούμενους τόμους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33419
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2012 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

23 λεπτά πριν, luckystrike είπε:

Mειώθηκε αισθητά το τιράζ ή είναι ιδέα μου; Δεν μπορώ να βρω το Γούλβεριν πουθενά. Σε όσα περίπτερα έχω ρωτήσει απλά δεν το έχουν φέρει. Ακόμη και σε αυτά που είχα βρει κάποιον από τους προηγούμενους τόμους.

 

 

Η αλήθεια είναι ότι στο περίπτερο που το αγοράζω, συνήθως φέρνει πολλά αντίτυπα. Ενώ τώρα είχε λιγότερα. Και σε ένα άλλο που το έφερνε, απλά δεν το είχε (ίσως να μην το παρατήρησα, γιατί κάτι άλλο έψαχνα).. Τουλάχιστον να ολοκληρωθεί αισίως η 60αδα.. Ακόμα και από το forum και τις απαντήσεις μπορεί ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματα του. Στην αρχή υπήρχε ζωηρότητα και τώρα φαίνεται πιο μειωμένο το ενδιαφέρον. Πόσο μάλλον για τους μη συλλέκτες που απλά τύχαινε που και που να το αγοράζουν.. Εγώ έχω χάσει τους guardians of the galaxy και fantastic 4, αλλά θα τους παραγγείλω, για την ράχη και μόνο..

Επεξεργασία από JohnZari2000
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Παιδια και εμενα στο ψιλικατζιδικο που πηγαινω συνεχεια (και παιρνω απο κει τα παντα) και ειχα παρει ολα τα τευχη απο κει (αν και μετα το 4 του φερνανε μονο ενα αντιτυπο) την τελευταια φορα δεν του φερανε καθολου ουτε αυτο το ενα. ΑΝ ειναι θεμα τιραζ ή αν ο διανομεας χαζολογαει και δεν κοιταζει τι πουλιεται και τι οχι σε ενα συγκεκριμενο σημειο δεν ξερω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Θα έλεγα ότι αυτό μου φαίνεται μια χαρά σαν πρόβλημα.Αλλά με τη γκαντεμιά που με τρώει φοβάμαι μην μου γίνει χειρότερο.Απλά το αφήνω ασχολίαστο και ελπίζω τα τεύχη να είναι όσο καλά γίνεται.

 

Τώρα @kaneda ,στη δικιά σου περίπτωση.Πιστεύω αν ήθελες το τεύχος να είναι "άγκιχτο",μπορούσες κατά τη γνώμη μου να έβαζες τις κλωστές καθέτος ώστε να μην φαίνονται πολύ/πετάγονται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.