Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9668
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

32 min ago , TheMetalBat said:

Τα διαβάζεις/βλέπεις με αυτή τη σειρά και αυτό είναι.Προσπάθησε να το κάνεις αυτό σε αμερικάνικο υπερηρωικό.Εγώ μπερδεύτικα απίστευτα ως αρχάριος :lol:

H Marvel τα τελευταία χρόνια έχει τα Epic Collections που πιστεύω πως είναι ο καλύτερος τρόπος για να διαβάσεις «με την σωστή σειρά» τα comics της.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

7 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

@TheMetalBatΚαι τα άλλα με σειρά βγήκαν. Ξεκίνα απ' τη μέση του "DragonBall Z", πιάσε λίγο στο τέλος το "DragonBall GT", στο τέλος δες καμιά δεκαριά σκόρπια επεισόδια απ' το "DragonBall" και πες μας τι κατάλαβες.

 

Έτσι είναι οι τόμοι εν μέρι και ναι έτσι δεν καταλαβαίνες κάτι.Εγώ λέω για τα δίαφορα runs reboots που όλα δεν είναι noncannon εν μέρι.Το σύμπαν 616 έχει 6 reboot περίπου,τι θεωρήται canon γενικά και τι όχι πάντως;

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ποιος έχει 6 reboots; Ένα έγινε φίλε κι αυτό καμιά εντεκαριά χρόνια πίσω! Που τα είδες τα 6; Μήπως μπερδεύτηκες με την "DC Comics";

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, jimakoszs97 είπε:

H Marvel τα τελευταία χρόνια έχει τα Epic Collections που πιστεύω πως είναι ο καλύτερος τρόπος για να διαβάσεις «με την σωστή σειρά» τα comics της.

 

 

 

 

Τώρα εντάξει,έβαλες και το τύπο που έχει ένα βιβλιοπωλείο σκληρόδετα που λιγουρεύομαι αλλά ποτέ δεν θα μπορώ να πάρω :lol:

 

Edit:Μικρή διόρθωση,αυτός που λέω εγώ λέγεται Gem Mint Condition.Ενώ αυτός στο βίντεο λέγεται Near Mint Condition,ο οποίος βέβαια δεν πάει καθόλου πίσω.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

25 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Ποιος έχει 6 reboots; Ένα έγινε φίλε κι αυτό καμιά εντεκαριά χρόνια πίσω! Που τα είδες τα 6; Μήπως μπερδεύτηκες με την "DC Comics";

 

Το λέει εδώ στο "history".

 

https://marvel.fandom.com/wiki/Earth-616

 

Παίζει να το πήρα και εγώ λάθος,τα λέει ως "incarnations".

 

Αλλά είναι ο Thor του '70 ίδιος με του τώρα;  Τόσα πολλά πράγματα και runs.Πάντως τόσα χρόνια ζωής για έναν ήρωα,όλο και κάτι θα έχει αλλάξει.

 

Τέλος πάντων,θα τα πιάνω όλα ως canon να τελιώνει το θέμα.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33865
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

40 min ago , Mandrake said:

 

@Manitou Καθαρά αμερικανική η Ατλαντίδα; Οι θεοί του Ολύμπου; Η Σκανδιναβική Μυθολογία; Οι Μεσοποτάμιοι θεοί; Η Φυσική & Βιολογία; Αλλά συγγνώμη... Τα Ντίσνεϋ δεν είναι ΓΕΜΑΤΑ με αντίστοιχες ιστορίες τύπου χιουμοριστικών ripoff με παραλλαγές σε ονόματα όλων των παραπάνω που ανέφερα και εκατό φορές περισσότερων; :) 

 

Οχι βρε παρανόησες. Αμερικάνικη εννοώ την νοοτροπία "ωωω έχουμε βρει την κότα με τα χρυσά αυγά πέτα μέσα ότι βρεις διαθέσιμο στην αγορά. Μυθολογίες διαθέσιμων χωρών, μεταλλαγμένους, εξωγήινους, υπερήρωες να έχουν όλων των ειδών τις δυνάμεις κ.τ.λ."

Όσο για την Ντίσνευ φυσικά και είναι γεμάτη με αντίστοιχες τέτοιες ιστορίες, οι οποίες όμως αναφέρονται σαν "παραλλαγές" του βασικού κόσμου και οι οποίες επειδή έχω ασχοληθεί και ξέρω τον βασικό κόσμο δεν με ενοχλούν. 

Άσε που αν ακολουθήσεις την κλασική περπατησιά (Μπαρκς, Ρόσα, Σκάρπα, Κάστυ) έχεις μια φοβερή συνέπεια. Αυτό όμως είναι μια άλλη κουβέντα και δεν είναι για αυτό το topic. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Καλά και τα Disney δεν πάνε πίσω. Διαβάζεις Ροσα και σου λέει αυτά κι αυτα για το πως κέρδισε την περιουσία του ο Σκρουτζ. Διαβάζεις μετά τους Ιταλούς στα Εκατομμύρια του Σκρουτζ και σου λένε κάτι εντελώς άλλο. Συνέπεια δεν υπάρχει πουθενά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Mandrake είπε:

τη Freezer

Τον βρε :lol:

3 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Καλά και τα Disney δεν πάνε πίσω. Διαβάζεις Ροσα και σου λέει αυτά κι αυτα για το πως κέρδισε την περιουσία του ο Σκρουτζ. Διαβάζεις μετά τους Ιταλούς στα Εκατομμύρια του Σκρουτζ και σου λένε κάτι εντελώς άλλο. Συνέπεια δεν υπάρχει πουθενά. 

Υπάρχει διότι είναι διαφορετικά σύμπαντα :) Κατά τον Ρόσα είναι έτσι και στο σύμπαν τον Ιταλών είναι αλλιώς. Και οι2 έχουν βάση τον Μπαρκς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

41 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Καλά και τα Disney δεν πάνε πίσω. Διαβάζεις Ροσα και σου λέει αυτά κι αυτα για το πως κέρδισε την περιουσία του ο Σκρουτζ. Διαβάζεις μετά τους Ιταλούς στα Εκατομμύρια του Σκρουτζ και σου λένε κάτι εντελώς άλλο. Συνέπεια δεν υπάρχει πουθενά. 

Γι΄αυτό BD και πάλι BD.

Εκεί υπάρχουν ένα σωρό σειρές, των 20-30 τευχών συνήθως, εντελώς ανεξάρτητες μεταξύ τους (δεν αναφέρομαι στις spin-off, ελάχιστες είναι αυτές εξάλλου).
Για να καταλάβεις το Αστερίξ δεν πρέπει να έχεις διαβάσει και ΤενΤεν, για να καταλάβεις το Θόργκαλ δεν πρέπει να έχεις διαβάσει και Βαλεριάν, για να καταλάβεις το Μπάουνσερ δεν πρέπει να έχεις διαβάσει και Μπλούμπερυ...
Απλά πράματα, ξεκάθαρα.
Τα υπερηρωικά είναι τελικά αρκετά μπερδεμένα ως επί το πλείστον. Ευτυχώς υπάρχουν κι εξαιρέσεις.
Όχι ότι δεν έχουν τη φάση τους, μια χαρά περνάω με τα περισσότερα απ΄όσα έχω διαβάσει, αλλά δεν μου προσφέρουν την ίδια ικανοποίηση που βρίσκω στη γαλλοβελγική σκηνή :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο @Tsaklas  αναφερόταν στη συνεπεια που (δεν) έχουν τα Ντίσνευ,όχι στο αν χρειάζεται να διαβάσεις κάτι άλλο για να καταλάβεις κάποιο Ντίσνεϋ κόμικ.Δηλαδη για να διαβάσω Μ.Μυστηριο δεν χρειάζεται να έχω διαβάσει πριν X-Mickey.Ακομη και για ΜΜ β κύκλο δεν χρειάζεται να διαβασεις τον Α κύκλο πρώτα.Ειναι εντελώς ανεξάρτητα μεταξύ τους.

Επεξεργασία από mko
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34863
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  24
  • Reputation:   282
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θελω να αγορασω το World War Hulk απο Οξυ και το Civil War II απο Anubis αλλα βλεπω οτι υπαρχει στη σειρα!!!!! Ωραια η αγωνια αλλα γνωμη μου ειναι οτι θα πρεπει να ανακοινωσουν  τα τευχη εστω ως το 60 για να ξερουμε τι να περιμενουμε.

1615454171_.jpg.a1283c5d2b6e18a0a12309287d3197ed.jpg84865638_51V7bmmouPL._SX328_BO1204203200_.thumb.jpg.fb68ff146b5d72831b1c2acf9f831b16.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Noname.jpg

 

Οι νέες προσθήκες στη συλλογή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 ώρες πριν, Mandrake είπε:

@TheMetalBat  Και εκείνα της "Marvel Comics" με τη σειρά βγήκαν. Ξεκίνα απ' τη μέση του "DragonBall Z", πιάσε λίγο στο τέλος το "DragonBall GT", στο τέλος δες καμιά δεκαριά σκόρπια επεισόδια απ' το "DragonBall" και πες μας τι κατάλαβες. Αν παρακολουθήσεις όμως όσα αφορούν τη Freezer, μετά πιάσεις όσα αφορούν τον Cell, μετά όσα αφορούν τον Majin Buu, δε θα καταλάβεις τι παρακολούθησες επειδή δεν γνωρίζεις το origin του Sogoku;

 

 Με τη σειρά τα βλέπεις/διαβάζεις όλα

Dragonball (αν θέλει κανείς)

Dragonballz

Dragonball super.

 

Και όχι δεν χρειάζεται να δεις dragonball για να καταλάβεις dragonballz,ο περισσότερος κόσμος έβλεπε Ζ πρώτα ούτως ή άλλως,επείσης "η" Freezer είναι άντρας (μπερδεύτηκε το ελληνικό dub).

 

Η βασική μου σκέψη μου όταν το έγραψα το post πριν είναι ότι στα Αμερικάνικα δεν ξέρεις από που να πρωτοαρχίσεις,εγώ δηλαδή.Ενώ το dragon ball αν το δεις πρώτο ξέρεις τι συνέβη με τον Son Goku και τους Red Ribbon Army που δούλευε εκεί ο Dr. Gero και γιατί έφτιαξε τον Cell και τον Android 16.Καθώς και ποιοι είναι οι Z Fighters με τον Piccolo και πόσο φοβερός ήταν εκεί ο Yamcha (ναι το είπα χαχα),κλπ. 

 

Αλλά επειδή βγαίνω εκτός θέματος και δεν θέλω να μιλήσω άλλο για αυτό.Θέλω να ρωτήσω το εξής,ο Spiderman από το '60 μέχρι τώρα είναι ο ίδιος Peter Parker ή τον έχουν αλλάξει; Με ποια σειρά και τι πρέπει να διαβάσω για την ολόκληρη ιστορία του Spiderman;

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33865
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 hour ago, Tsaklas said:

Καλά και τα Disney δεν πάνε πίσω. Διαβάζεις Ροσα και σου λέει αυτά κι αυτα για το πως κέρδισε την περιουσία του ο Σκρουτζ. Διαβάζεις μετά τους Ιταλούς στα Εκατομμύρια του Σκρουτζ και σου λένε κάτι εντελώς άλλο. Συνέπεια δεν υπάρχει πουθενά. 

Δεν ισχύει αυτό που λες. Τα εκατομμύρια είναι μια χαζή ιταλική ιστορία. Ο Ροσα ο Μπαρκς ο Σκάρπα ο Καστυ και άλλοι έχουν κάτι χιλιάδες ιστορίες με συνέπεια. Αλλά εδώ δεν είναι το σωστό τοπικ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

2 hours ago, Laz33 said:

Ίσως θα πρέπει να έχει διαβάσει και τα 369 τεύχη που προηγήθηκαν, δεν ξέρω.
 

 

Βασικά δεν προηγήθηκαν 369 τεύχη. :P

Το "πρώτο" τεύχος αυτής της σειράς είναι το 102 - πιο πριν λεγόταν Tales to Astonish και δημοσίευε ιστορίες Hulk για τα τελευταία δεκάδες τεύχη.

Και πιο πριν, υπήρξε η πρώτη πρώτη σειρά του ήρωα, με 6 μόλις τεύχη.

 

Πάντως, για να μιλήσουμε και πιο σοβαρά, δεν είναι δυνατόν να κρίνετε τις ιστορίες αυτές με βάση τη λογική των αυτοτελών σειρών ή των κόμικς που φτιάχνονται ειδικά για να συγκεντρωθούν αργότερα και σε τόμο. Μιλάμε για μηνιαία ΣΕΙΡΑ, και φυσικά πρέπει να την παρακολουθεί κανείς σταθερά αν θέλει να έχει πλήρη εικόνα. Προφανώς και ο αναγνώστης της σειράς του Hulk ξέρει για τον Ρικ Τζόουνς και για το ρόλο οποιουδήποτε άλλου χαρακτήρα. Είναι απόλυτα φυσιολογικό (και επιθυμητό) να υπάρχουν στοιχεία της πλοκής που προέρχονται από τα προηγούμενα τεύχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν ξέρω, πάντως με τις Σιωπηλές Κραυγές ένιωσα σαν να ξεκίνησα να διαβάζω μια ιστορία απ΄τη μέση.
Μήπως δεν είναι και τόσο καλή ιδέα τεύχη που αποτελούν μέρος μιας μεγάλης συνεχιζόμενης σειράς να συγκεντρώνονται σε τόμο; :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

12 min ago , Laz33 said:

Δεν ξέρω, πάντως με τις Σιωπηλές Κραυγές ένιωσα σαν να ξεκίνησα να διαβάζω μια ιστορία απ΄τη μέση.
Μήπως δεν είναι και τόσο καλή ιδέα τεύχη που αποτελούν μέρος μιας μεγάλης συνεχιζόμενης σειράς να συγκεντρώνονται σε τόμο; :thinking:

 

Μα, αυτά τα τεύχη αποτελούν το 99% της Marvel! Τι θα μείνει;!;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

3 ώρες πριν, st2anger είπε:

Θελω να αγορασω το World War Hulk απο Οξυ και το Civil War II απο Anubis αλλα βλεπω οτι υπαρχει στη σειρα!!!!! Ωραια η αγωνια αλλα γνωμη μου ειναι οτι θα πρεπει να ανακοινωσουν  τα τευχη εστω ως το 60 για να ξερουμε τι να περιμενουμε.

1615454171_.jpg.a1283c5d2b6e18a0a12309287d3197ed.jpg84865638_51V7bmmouPL._SX328_BO1204203200_.thumb.jpg.fb68ff146b5d72831b1c2acf9f831b16.jpg

 Λογικά δεν θα κυκλοφορήσουν στην σειρά της Hachette από την στιγμή κυκλοφορούν ήδη από τις εκδόσεις οξύ και Anubis.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35033
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  41
  • Reputation:   232
  • Achievement Points:  42
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

 Μία ακόμα απόπειρα για προβλέψεις σχετικά με τη 2η δεκάδα. Για να δούμε θα πιάσουμε τίποτα; :p

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33865
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σωστά τα λέτε όλοι και όλοι έχετε το δίκιο σας. Απλά όταν κάνεις μια συλλογή τέτοιου είδους όπου θέλεις να ανοίξεις την αγορά σου (γιατί νομίζω αυτός είναι ο σκοπός και για αυτό υπάρχουν και τα σημειώματα "η ιστορία ως εδώ") ψάχνεις ιστορίες που να στέκουν κάπως καλά αυτοτελώς και να μην αποτελούν κομμάτι μεγάλης ιστορίας. Προφανώς για τους μόνιμους αναγνώστες οι μεγάλες ιστορίες είναι οι καλές και ζουμερες. Προφανώς είναι επιθυμητό η μεγάλη ιστορία του Hulk να έχει πολλές αναφορές να έχει πολύ λαό και να ανακατεύει πολλά πράγματα. Απλά σε μια τέτοια συλλογή εμένα θα με αποτρέψει από το να ξαναπάρω κάτι παρόμοιο. Πράγμα όμως που είναι κ λογικό εδώ που τα συζητάμε. Αν θες να δοκιμάσεις κάτι νέο πρέπει να έχεις υπομονή ανοχή και συγκαταβατικοτητα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

1 hour ago, tkollias said:

Μα, αυτά τα τεύχη αποτελούν το 99% της Marvel! Τι θα μείνει;!;

 

Το 99% από τις προ του 2000 τουλάχιστον...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

1 hour ago, tkollias said:

Μα, αυτά τα τεύχη αποτελούν το 99% της Marvel! Τι θα μείνει;!;

 

Το 99% από τις προ του 2000 τουλάχιστον...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

5 ώρες πριν, Manitou είπε:

Δεν ισχύει αυτό που λες. Τα εκατομμύρια είναι μια χαζή ιταλική ιστορία. Ο Ροσα ο Μπαρκς ο Σκάρπα ο Καστυ και άλλοι έχουν κάτι χιλιάδες ιστορίες με συνέπεια. Αλλά εδώ δεν είναι το σωστό τοπικ

 

6 ώρες πριν, mko είπε:

Ο @Tsaklas  αναφερόταν στη συνεπεια που (δεν) έχουν τα Ντίσνευ,όχι στο αν χρειάζεται να διαβάσεις κάτι άλλο για να καταλάβεις κάποιο Ντίσνεϋ κόμικ.Δηλαδη για να διαβάσω Μ.Μυστηριο δεν χρειάζεται να έχω διαβάσει πριν X-Mickey.Ακομη και για ΜΜ β κύκλο δεν χρειάζεται να διαβασεις τον Α κύκλο πρώτα.Ειναι εντελώς ανεξάρτητα μεταξύ τους.

 

6 ώρες πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Τον βρε :lol:

Υπάρχει διότι είναι διαφορετικά σύμπαντα :) Κατά τον Ρόσα είναι έτσι και στο σύμπαν τον Ιταλών είναι αλλιώς. Και οι2 έχουν βάση τον Μπαρκς.

Είπα μια κουβέντα για Ντίσνευ και πέσανε να με φάνε οι ντισνεϊκοί :lol: Σ'αυτό που λέτε έχετε δίκιο. Στέκουν άψογα μόνα τους και δεν χρειάζεται να έχεις διαβάσει το Α για να κατανοήσεις το Β. Εκτός από πολύ συγκεκριμένα παραδείγματα που είναι συνέχειες άλλων ιστοριών κλπ. Εγώ μίλησα καθαρά για μια ενιαία εκδοχή των γεγονότων, που ούτε εκεί υπάρχει. Στα υπερηρωικά τουλάχιστον έχει ενταχθεί η έννοια του multiverse κλπ. Το να  λέμε για διαφορετικά σύμπαντα στα Disney χωρίς εντός ιστοριών να υπάρχει κάτι τέτοιο μου μοιάζει λίγο δική μας παραδοχή. Είμαι σίγουρος ότι και οι ίδιοι οι Ιταλοί πχ δεν ακολουθούν τα Εκατομμύρια του Σκρουτζ αλλά αναφέρονται στο παρελθόν του Σκρουτζ όπως τους κάνει κέφι. Τεσπα. 

 

Όσο για τα υπόλοιπα που είπατε θεωρώ κι εγώ ότι ιδανικό γι'αυτή την συλλογή θα ήταν να μπαίνουν ιστορίες από τεύχη τύπου 1-6. Ή έστω από την αρχή ενός run. O David γράφει τον Hulk από το τεύχος #331 απ'όσο βλέπω. Γιατί να μας πετάξουν στο #370 και να χάνουμε τον μπούσουλα; Σας το λέει ένας μαθημένος στα υπερηρωικά, στην DC τουλάχιστον, που γνωρίζει την Marvel κυρίως από τον κινηματογράφο και αναζητήσεις στο ίντερνετ για εμβάθυνση. Θέλω να πω δεν είμαι κανένας πρωτάρης. Ίσως λανθασμένα να χρεώσαμε το μπέρδεμα του τόμου στην ηλικία της ιστορίας. Η αλήθεια είναι ότι και περσινές ιστορίες να πιάσεις, αν σου δώσω κάτι που γράφτηκε στη μέση ενός run, το να μπερδευτείς είναι πανέυκολο. Ευτυχώς βλέπω στα X-Men του Claremont πχ, αν τα δημοσιεύσουν, υπάρχει τόμος με τα αρχικά τεύχη του, από το 94 και μετά. Ελπίζω να μην δημιουργηθεί παρόμοιο θέμα στο Birth of Venom αλλά και στο Daredevil: Born Again, αν βγει, που επίσης πιάνουν απ' τη μέση τα πράγματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Γι΄αυτό BD και πάλι BD.

Εκεί υπάρχουν ένα σωρό σειρές, των 20-30 τευχών συνήθως, εντελώς ανεξάρτητες μεταξύ τους (δεν αναφέρομαι στις spin-off, ελάχιστες είναι αυτές εξάλλου).
Για να καταλάβεις το Αστερίξ δεν πρέπει να έχεις διαβάσει και ΤενΤεν, για να καταλάβεις το Θόργκαλ δεν πρέπει να έχεις διαβάσει και Βαλεριάν, για να καταλάβεις το Μπάουνσερ δεν πρέπει να έχεις διαβάσει και Μπλούμπερυ...
Απλά πράματα, ξεκάθαρα.
Τα υπερηρωικά είναι τελικά αρκετά μπερδεμένα ως επί το πλείστον. Ευτυχώς υπάρχουν κι εξαιρέσεις.
Όχι ότι δεν έχουν τη φάση τους, μια χαρά περνάω με τα περισσότερα απ΄όσα έχω διαβάσει, αλλά δεν μου προσφέρουν την ίδια ικανοποίηση που βρίσκω στη γαλλοβελγική σκηνή :)

 

 

6 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Ηulk: Σιωπηλές Κραυγές

 

Διάβασα επιτέλους τον 8ο τόμο που έχω αγοράσει εδώ και σχεδόν 2 εβδομάδες.
btw είναι το 1ο κόμικ που διαβάζω για το 2020 :)

 

Λοιπόν. Θα συμφωνήσω με αρκετά σχόλια, και ειδικά αυτό του Manitou, πως η ιστορία ήταν λίγο μπέρδεμα.
Βασικά ξεκίνησε απότομα με την εμφάνιση του γκρι Xαλκ, του Δρ. Στρέηντζ, του Ναμόρ(ούτε καν ακουστά τον είχα), του Δρ. Σαμψών κτλ.
Πολύ μπλέξιμο.
Μετά άρχισε να ξεκαθαρίζει, τα τεύχη 3 και 4 (δηλαδή τ΄αμερικάνικα #372-#373) μου άρεσαν αρκετά, εκεί με την επανασύνδεση του Μπρους με τη Μπέτι.
Στα επόμενα μπλέχτηκαν οι Σκραλ (οι ποιοι;), ένας Ρικ Τζόουνς που απ΄ό,τι κατάλαβα "έπρεπε" να τον ξέρω :lol: και άντε πάλι να προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει.
Οκ, έβγαλα κάποιο νόημα τελικά, αλλά πολύ βαβούρα και πολλοί νέοι πρωταγωνιστές.
Δεν προλάβαινε καλά καλά να τελειώσει μια ιστορία, ξεκινούσε μια άλλη εντελώς άσχετη.
Το τελευταίο τεύχος (#377) ήταν καλό κι έγινε το ξεκαθάρισμα μεταξύ γκρι και πράσινου Χαλκ :)

 

Συνολικά έχω ανάμεικτα συναισθήματα. Υπήρχαν σημεία που απόλαυσα, υπήρχαν σημεία που με κούρασαν.
Θεωρώ πως θέλει καλό γνωστικό υπόβαθρο για να πιάσει ένας άσχετος το νόημα. Ίσως θα πρέπει να έχει διαβάσει και τα 369 τεύχη που προηγήθηκαν, δεν ξέρω.
Θα συμφωνήσω επομένως πως ο τόμος απευθύνεται κυρίως σε φανς του Hulk και όχι σε άσχετους ή περιστασιακούς αναγνώστες υπερηρωικών όπως εγώ.

 

 

 

 

Προσπαθούμε όλον αυτόν τον καιρό να σας δώσουμε να καταλάβετε πως δεν πρέπει να τα συγκρίνετε με σειρές που έχουν συνέχεια και συνέπεια τόσα χρόνια. Το άρθρο που έχει κάθε τόμος είναι μεν βοηθητικό αλλά ok, δεν είναι απόλυτα κατατοπιστικό πάντα. Δε θα κάτσει να σου αναλύσει τι είναι οι Skrull (μία απ' τις εξωγήινες αυτοκρατορίες που ανέφερα παραπάνω), οπότε αν θέλεις να μάθεις κάτι επιπλέον, πας στην Wikipedia ή στη βάση δεδομένων της οποίας σύνδεσμο παρέθεσα ήδη. Δε θα διαβάσεις όλο το λήμμα με τις εμφανίσεις τους αλλά μονάχα στην αρχή που εξηγεί τι είναι και πας παρακάτω. Οι τόμοι αυτοί δεν είναι δυνατόν να συμπληρώσουν κάθε κενό που έχετε σε δεκαετίες τόσων ιστοριών και τευχών. Είναι κάποιες επιλεγμένες ιστορίες από χαρακτήρες ή ομάδες θεωρούμενες ως "καλές" και το άρθρο προσπαθεί να σε μπάσει καλύτερα στο κλίμα. Είναι ξεκάθαρο, βέβαια, ότι απευθύνεται κυρίως σε όσους δεν έχουν ιδέα, αλλά μέσα σε δύο σελίδες από που ν' αρχίσει πια, τι να συμπεριλάβει και που να τελειώσει;

 

Εάν πιάσετε σειρές που είναι για μικρότερες ηλικίες, όπως το "Marvel Super Hero Magazine" ή το "Marvel Super Heroes Squad", πέρα απ' τα παιχνίδια που έχουν μέσα, έχουν και κάποιες σελίδες που αναφέρουν επιγραμματικά (σε 2-3 σειρές το πολύ!) τι είναι ο κάθε χαρακτήρας που βλέπεις μέσα, για να "μπάσει" το παιδί στον κόσμο και να ξέρει ποιος είναι αυτός που θα δει σε κάποια ιστορία αργότερα. Αυτό για το παιδί που δεν έχει μελετήσει το σύμπαν, αρκεί! Εσείς τώρα που είστε ενήλικοι και έχετε φάει κόμικς με το κουτάλι, δεν αρκείστε σε αυτό (και είναι λογικό!), παρόλο που τα επί μέρους άρθρα είναι πολύ πιο επεξηγηματικά από εκείνες τις σειρούλες που αναφέρω παραπάνω, ειδικά αν είστε χαρακτήρες που θέλετε πραγματικά να ξεκοκαλίσετε κάτι. Το καταλαβαίνω. Θα σας πω λοιπόν, ακόμη, το εξής. Προσωπικά, τα διαβάζω τόσα χρόνια και επειδή ακριβώς μελετώ κυρίως τις ελληνικές εκδόσεις, έχω επίσης πολλά κενά, τα οποία πολλές φορές κάθομαι και συμπληρώνω με τις ώρες, εγκυκλοπαιδικά. Εάν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θέλετε να μάθετε περισσότερα για το σύμπαν αυτό, ίντερνετ έχετε, οδηγίες έχετε, είναι το μόνο εύκολο να τα ψάξετε, αρκεί να διαθέσετε ΧΡΟΝΟ και υπομονή! Και τις ιστορίες που σας "λείπουν" ή που θα θέλατε να διαβάσετε οπωσδήποτε, είτε τις κατεβάζετε στ' αγγλικά, είτε περιμένετε να κυκλοφορήσουν ή ψάχνετε να δείτε εάν υπάρχουν ήδη κυκλοφορίες τέτοιες! Εγώ ακόμη έχω κενά και οι περισσότεροι φίλοι εδώ μέσα (αν όχι όλοι!) επιλεκτικά διαβάζουν! Αλλά έτσι λειτουργεί όταν έχεις ένα "σύμπαν" μέσα από εκδόσεις τόσων ετών... Δεν είναι μια σειρά άλμπουμ ή μια σειρά βιβλίων που θα τη "βγάλεις" σε ένα Χ χρονικό διάστημα. Ακόμη και ένα χαρακτήρα να πιάσεις να ασχοληθείς, οι ιστορίες είναι τόσο πολλές που είναι σχεδόν αδύνατον να τις ολοκληρώσεις όλες. Αλλά δε χρειάζεται!! Κρατάτε αυτό ως ουσία, θα πω για πολλοστή φορά! Καλοδεχούμενο να "πέφτετε" στη συνέχεια και πάνω σε παλαιότερες που δεν έχετε διαβάσει ποτέ, αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο! Το ζητούμενο είναι να κατανοήσεις πάνω κάτω πως είναι δομημένος αυτός ο Κόσμος, τι είδους πλάσματα τον περιλαμβάνουν, ότι δεν υπάρχουν μόνο καλοί και κακοί αλλά και γκρίζες ζώνες, όπου θα δεις κατά καιρούς άτυπες συμμαχίες γιατί διασταυρώθηκαν οι δρόμοι τους (π.χ. Spider-Man με X-Men), θα δεις συμμαχίες που δεν περίμενες ποτέ ότι θα διαβάσεις (π.χ. Doctor Strange με Dr. Doom), θα δεις χαρακτήρες να μεταστρέφονται γιατί τα έφεραν έτσι οι συγκυρίες (π.χ. Hulk), είτε γιατί με τα χρόνια ή με συγκεκριμένα συμβάντα αλλάζει η ψυχοσύνθεσή τους (π.χ. Iron Man), άλλωστε μιλάμε για έναν κατεξοχήν δραματικό κόσμο. Πιάνεις τον κακό και επιστρέφοντας στο σπίτι σου σε πετάνε έξω κλοτσηδόν γιατί χρωστούσες τρία μηνιάτικα! :lol:

6 ώρες πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Τον βρε :lol:

Υπάρχει διότι είναι διαφορετικά σύμπαντα :) Κατά τον Ρόσα είναι έτσι και στο σύμπαν τον Ιταλών είναι αλλιώς. Και οι2 έχουν βάση τον Μπαρκς.

Όπως λέει παρακάτω ο TheMetalBat ήταν το ελληνικό dub που δίχασε τότε και έχουν περάσει τόσα χρόνια... Σκέφτηκα να γράψω "η/ο" αλλά δεν ήμουν σίγουρος και "έπαιξα" το ένα. Παρόλα αυτά, όμως, αρσενικός με τέτοιο κραγιονάκι; :lol:  Όσο για το ότι κάποιοι έπιασαν πρώτα τα "DragonBall Z", θα διαφωνήσω. Προφανώς το λες λόγω ηλικίας ( Ο "ΑΝΤ1" μια χαρά με τη σειρά πρόβαλε, κανονικότατα!), αλλά όχι κι ότι αυτό κάνανε όλοι ή να προσπαθείς να περάσεις ότι αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος παρακολούθησης! Έλεος... Ας μην το αναλύσουμε όμως εδώ τώρα και αυτό...

 

Στα Ντίσνεϋ που δηλώνω εγώ άσχετος, πιάσ' το αυγό και κούρευτο... Το καλό είναι πως δύσκολα θα τύχω με όλες αυτές τις εκδόσεις, όλα αυτά τα χρόνια δύο origin χαρακτήρα ή έστω να είναι "κοντά" που θα τα διαβάσω, όπου απλά δεν το θυμάμαι και περνάει απαρατήρητο. Δε θυμάμαι να με ενόχλησε/απασχόλησε ποτέ τέτοιο πράγμα. :) Πλέον αγοράζω και διαβάζω όσο προλαβαίνω μονάχα τις ειδικές εκδόσεις, είτε περιπτέρου, είτε βιβλιοπωλείου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4080
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  63
  • Reputation:   404
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Χρήστο, γιατί προ 2000; Τι έχει αλλάξει δηλαδή; Είδαμε και το House/Power of X που το κάνανε λύσσα στις παραπομπές για να βγει κάποια άκρη και το οποίο θεωρείται κορυφή για τη χρονιά που πέρασε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

4 ώρες πριν, Nostalgia Hit Me είπε:

 Μία ακόμα απόπειρα για προβλέψεις σχετικά με τη 2η δεκάδα. Για να δούμε θα πιάσουμε τίποτα; :p

Ωραίος. Το Black Panther βγάζει πολύ νόημα αλλά για κάποιο λόγο απάντησαν σε κάποιον ότι δεν έχουν ιστορια του στη συλλογή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

@tkollias Το λέω από την απόψη των απανωτών νέων volumes που βγάζουν για την κάθε σειρά, πράγμα που δίνει μια κάποια αυτοτέλεια. Όταν το vol.342 του Iron Man έχει π.χ. 12 τεύχη, μπορείς να τα βγάλεις σε 2 τόμους και σίγουρα θα στέκονται καλύτερα σε έναν νέο αναγνώστη από το να διαβάσει κάποια τυχαία τεύχη της πρώτης και κλασικής περιόδου.

 

(φυσικά δεν συμφωνώ με αυτό το μπαχαλο των επαναριθμήσεων...)

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το ότι οι περισσότεροι γνωρίζουν το dbz αντί του db γενικά εννοώ,οι πιο "mainstream"Στην ελλάδα έχει βγει το db κανονικά ναι.

 

Αλλά ναι συμφωνώ το αφήνω.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35033
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  41
  • Reputation:   232
  • Achievement Points:  42
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

@Tsaklas Όντως; Κρίμα αν ισχύει. Αν και περισσότερο στεναχωριέμαι για Hawkeye να πω την αλήθεια. Ίσως σκοπεύουν να το εκδώσουν εκτός συλλογής (οξύ ή anubis). Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και θα το εκτιμούσα σε έντυπη μορφή :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μόλις τώρα, Nostalgia Hit Me είπε:

@Tsaklas Όντως; Κρίμα αν ισχύει. Αν και περισσότερο στεναχωριέμαι για Hawkeye να πω την αλήθεια. Ίσως σκοπεύουν να το εκδώσουν εκτός συλλογής (οξύ ή anubis). Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και θα το εκτιμούσα σε έντυπη μορφή :D 

 

Πριν από 1 ώρα, Tsaklas είπε:

Ωραίος. Το Black Panther βγάζει πολύ νόημα αλλά για κάποιο λόγο απάντησαν σε κάποιον ότι δεν έχουν ιστορια του στη συλλογή.

 

20200108_235019.thumb.jpg.c4ed3480cc32c810bdd0161f2593d6d7.jpg

 

Ορίστε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.