Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Θα πάνε στο από δίπλα όλα αυτά, μη στεναχωριέστε :) Απλώς δεν θέλω να χαλάσω τη ροή της κουβέντας και κάθε φορά το αναβάλω :) 

4 hours ago, GreekComicFan said:

Για τις επόμενες 10; Θα ήθελα πολύ να βρω μια εκδοτική εταιρία που να μπορεί να ρεγουλάρει τον προϋπολογισμό της ώστε να μπορέσει να κάνει κάτι τέτοιο, ιδίως όταν έχει τόσες αγορές να τροφοδοτήσει. :) Χωρίς να υπολογίζουμε το πόσο κακή εμπορική πρακτική είναι το να ετοιμάζεις τόσο υλικό για κάτι που σε μερικούς μήνες μπορεί να μην αποδίδει και να σου μείνει στα χέρια απούλητο.

 

10 15νθημερα=5 μήνες. Όντως ακούγεται πολύ. Από την ανάποδη όμως, πόσο καιρό να παίρνει η μετάφραση ενός τόμου και το editing στα μπαλονάκια? Βάλε και τυπογραφείο, βάλε και παραγγελία-προετοιμασία. Από τις διάφορες κουβέντες κατά καιρούς με εκδότες+μεταφραστές, έχουμε ένα τέτοιο χρονοδιάγραμμα? (θυμάμαι λχ τους 4 (?) άγριους μήνες που είχε πάρει το Περτουίλαμπι, αν και εκεί μιλάμε για δουλειά από ερασιτέχνες). Το λέω από την άποψη του τι θα είναι ένα μίνιμουμ για την προετοιμασία οιουδήποτε τόμου.

 

(και προφανώς, άμα την διακόψουν προτού ολοκληρωθεί, θα υπάρχουν κάποιες ημιτελείς μεταφράσεις κ.ο.κ. Όπου μπορεί και να πούνε "άντε ας το βγάλουμε και αυτό αφού είναι σχεδόν έτοιμο", μπορεί και να πούνε "αρκετά μπήκαμε μέσα, θα χάσουμε λεφτά εάν εντέλει το/τα εκτυπώσουμε")

 

:cheers5: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32429
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Tι έγινε ρε παιδιά;
Δυο μέρες δεν μπήκα στο φόρουμ και ξαφνικά βλέπω μαθαίνουμε τους 2 επόμενους τόμους :wow:
Δεν κέρδισα ηλεκτρικό λουκούμι αλλά δεν πειράζει.
Ήθελα να δω Fantastic Four.
Το Unthinkable ήταν η προφανής επιλογή. Και στο εξωτερικό αυτό ήταν το πρώτο F4 που βγήκε.
Το μνημονεύουν συχνά πυκνά στις λίστες με τις top ιστορίες των 4 Φανταστικών.
Λογικά καλό θα΄ναι :)


 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Διάβασα τους φύλακες και έχω να πω πως όλη η ιστορία μπορούσε να είναι μόνο τρεις λέξεις,"Fuck You Dad!!!!"  :lol:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Παιδιά νομίζω κι εμένα μου έβαλαν λάθος χαρτόνι. :lol:

379658054_--marvel-watchmen-gntm--the-amazing-bulk.thumb.png.093037d1c03f24cb6920fe9ec2f8cae8.png

Spoiler

Ο τόμος Μπάμπουρες παίζει να είναι από το run του Alan Moore.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

14 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

Πως και ο πατέρας του Κουίλ δεν είναι πλανήτης;

 

Στα κόμικ ο πατέρας του Κουίλ είναι ο Αυτοκράτορας Τζ'Σον. Και στις ταινίες ο πλανήτης Εγώ. Είχανε ενημερώσει μάλιστα, πριν κυκλοφορήσει η δεύτερη ταινία, ότι ο πατέρας του θα είναι διαφορετικός στις ταινίες. Διατήρησαν έτσι την αγωνία του κοινού για το ποιος θα είναι τελικά ο πατέρας του :)

 

Μάλιστα ο Τζ' Σον προφέρεται Τζέι Σον, μολονότι τον γράφουν αλλιώς οι έλληνες μεταφραστές. Βλέπεις, οι αμερικανοί βλέπουν το όνομά του ως J' Son και το προφέρουν Τζέι (το γράμμα J δηλαδή) Σον. Ενώ εμείς το πολύ να προφέρουμε το Τζ'Σον ως Τζι Σον :lol:

 

Ο Τζ'Σον είχε εμφανιστεί και σε αυτήν εδώ την ιστορία της Κάπταιν Μάρβελ. Εμφανίστηκαν επίσης σε μικρό ρόλο και οι Φύλακες του Γαλαξία.

Επεξεργασία από Super Goofy 000
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, Bilis είπε:

Παιδιά νομίζω κι εμένα μου έβαλαν λάθος χαρτόνι. :lol:

379658054_--marvel-watchmen-gntm--the-amazing-bulk.thumb.png.093037d1c03f24cb6920fe9ec2f8cae8.png

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ο τόμος Μπάμπουρες παίζει να είναι από το run του Alan Moore.

 

 

Τεύχος για GNTM ε; Πολύ κοριτσίστικο για 'μένα και ελπίζω εσείς να το διαβάζετε μόνο και μόνο για το τέλειο fanservice,η παγίδα του για να τραβήξει τα αγόρια.Επείσης η Βίκη Καγιά έχει απαίσιο διάλογο όπως η απόπειρές της να φανεί "cool"/γαμάτη με τα Αγγλικά της,μπλιαχ.

 

Θα το πάρω μόνο και μόνο για τη ράχη αλλιώς θα το προσπεράσω.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

23 λεπτά πριν, Super Goofy 000 είπε:

 

Στα κόμικ ο πατέρας του Κουίλ είναι ο Αυτοκράτορας Τζ'Σον. Και στις ταινίες ο πλανήτης Εγώ. Είχανε ενημερώσει μάλιστα, πριν κυκλοφορήσει η δεύτερη ταινία, ότι ο πατέρας του θα είναι διαφορετικός στις ταινίες. Διατήρησαν έτσι την αγωνία του κοινού για το ποιος θα είναι τελικά ο πατέρας του :)

 

Μάλιστα ο Τζ' Σον προφέρεται Τζέι Σον, μολονότι τον γράφουν αλλιώς οι έλληνες μεταφραστές. Βλέπεις, οι αμερικανοί βλέπουν το όνομά του ως J' Son και το προφέρουν Τζέι (το γράμμα J δηλαδή) Σον. Ενώ εμείς το πολύ να προφέρουμε το Τζ'Σον ως Τζι Σον :lol:

 

Ο Τζ'Σον είχε εμφανιστεί και σε αυτήν εδώ την ιστορία της Κάπταιν Μάρβελ. Εμφανίστηκαν επίσης σε μικρό ρόλο και οι Φύλακες του Γαλαξία.

 

Τις περισσότερες ταινίες mcu που είδα πρόσφατα τις νοίκιαζε ένας φίλος μου σε  blue ray και τις βλέπαμε παρέα με έναν άλλο φίλο.Για τη δράση και πλάκα μόνο,ήταν δική του ιδέα.Με αποτέλεσμα να μην ψάχνω παραπάνω πληροφορίες πέρα αυτού,αγνοώντας τι είπαν ποιοι για τυχόν αλλαγές.

 

Ήταν ίσως η μεγαλύτερη "στροφή πλοκής" στο τεύχος για μένα παρόλο που στη πραγματικότητα δεν ήταν.

 

Επείσης το Τζ'Σον το διάβασα σαν "Τζ'Σον" όπως ο Μαύρος Πάνθηρας που λέγεται "Τ'τσάλα".

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  20

22 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

 

Τεύχος για GNTM ε; Πολύ κοριτσίστικο για 'μένα και ελπίζω εσείς να το διαβάζετε μόνο και μόνο για το τέλειο fanservice,η παγίδα του για να τραβήξει τα αγόρια.Επείσης η Βίκη Καγιά έχει απαίσιο διάλογο όπως η απόπειρές της να φανεί "cool"/γαμάτη με τα Αγγλικά της,μπλιαχ.

 

Θα το πάρω μόνο και μόνο για τη ράχη αλλιώς θα το προσπεράσω.

Κοίτα, κι εγώ απογοητεύτηκα λίγο με την σειρά αλλά συνήθως το βιβλίο είναι καλύτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

45 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

Επείσης το Τζ'Σον το διάβασα σαν "Τζ'Σον" όπως ο Μαύρος Πάνθηρας που λέγεται "Τ'τσάλα".

 

T'Challa = Τι (έτσι προφέρεται το αγγλικό γράμμα Τ) Τσάλλα = Τι Τσάλλα

 

J'Son = Τζέι (το αγγλικό γράμμα J) Σον = Τζέι Σον (δηλώνει δηλαδή ότι είναι διαφορετικό από το όνομα Τζέισον=Ιάσωνας) 

 

 

Σε αυτό το βίντεο πάντως, ακούω Τζέι Σον (αν και το ι προφέρεται ανεπαίσθητα). Θεωρώ λοιπόν ότι Τζέι Σον έπρεπε να τον γράφουν.  :)

Επεξεργασία από Super Goofy 000
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

22 ώρες πριν, germanicus είπε:

Θα πάνε στο από δίπλα όλα αυτά, μη στεναχωριέστε :) Απλώς δεν θέλω να χαλάσω τη ροή της κουβέντας και κάθε φορά το αναβάλω :) 

 

10 15νθημερα=5 μήνες. Όντως ακούγεται πολύ. Από την ανάποδη όμως, πόσο καιρό να παίρνει η μετάφραση ενός τόμου και το editing στα μπαλονάκια? Βάλε και τυπογραφείο, βάλε και παραγγελία-προετοιμασία. Από τις διάφορες κουβέντες κατά καιρούς με εκδότες+μεταφραστές, έχουμε ένα τέτοιο χρονοδιάγραμμα? (θυμάμαι λχ τους 4 (?) άγριους μήνες που είχε πάρει το Περτουίλαμπι, αν και εκεί μιλάμε για δουλειά από ερασιτέχνες). Το λέω από την άποψη του τι θα είναι ένα μίνιμουμ για την προετοιμασία οιουδήποτε τόμου.

 

(και προφανώς, άμα την διακόψουν προτού ολοκληρωθεί, θα υπάρχουν κάποιες ημιτελείς μεταφράσεις κ.ο.κ. Όπου μπορεί και να πούνε "άντε ας το βγάλουμε και αυτό αφού είναι σχεδόν έτοιμο", μπορεί και να πούνε "αρκετά μπήκαμε μέσα, θα χάσουμε λεφτά εάν εντέλει το/τα εκτυπώσουμε")

 

:cheers5: 

 

Για σειρές κόμικς από εκδότες που έχουν μεγάλη παραγωγή παγκοσμίως, και δεν βγάζουν ένα-δύο κόμικς το χρόνο για να έχουν χρόνο για να κωλυσιεργούν, μου φαίνεται λίγο δύσκολο ως πρακτική.

Εδώ και στην Οξύ όπως καταλαβαίνω στο πως κινείται η συνεργασία τους με το Έθνος, μετά τις πρώτες έξι σειρές που έβγαλαν, τους ζητάει νέο υλικό 3 με 4 βδομάδες πριν και το ετοιμάζουν. Μπορεί να έχουν κάποιες ιδέες για το τι σειρές μπορεί να βγάλουν όποτε τους ζητά ανανέωση το Έθνος, αλλά όλα είναι ρευστά και δεν το καθορίζουν από πριν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 ώρες πριν, Super Goofy 000 είπε:

 

T'Challa = Τι (έτσι προφέρεται το αγγλικό γράμμα Τ) Τσάλλα = Τι Τσάλλα

 

J'Son = Τζέι (το αγγλικό γράμμα J) Σον = Τζέι Σον (δηλώνει δηλαδή ότι είναι διαφορετικό από το όνομα Τζέισον=Ιάσωνας) 

 

 

Σε αυτό το βίντεο πάντως, ακούω Τζέι Σον (αν και το ι προφέρεται ανεπαίσθητα). Θεωρώ λοιπόν ότι Τζέι Σον έπρεπε να τον γράφουν.  :)

 

Σε πιάνω,απλά το "τζ" το διάβασα σαν "τζ" και όχι "τζέι" ή "τζι".Ειλικρινά τώρα σιγά το πράγμα.

Μοιάζουμε σαν τους τυπάδες που επιμένουν τον Krillin να τον λέμε Kuririn στο dragonball :lol:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, GreekComicFan είπε:

Για σειρές κόμικς από εκδότες που έχουν μεγάλη παραγωγή παγκοσμίως, και δεν βγάζουν ένα-δύο κόμικς το χρόνο για να έχουν χρόνο για να κωλυσιεργούν, μου φαίνεται λίγο δύσκολο ως πρακτική.

Εδώ και στην Οξύ όπως καταλαβαίνω στο πως κινείται η συνεργασία τους με το Έθνος, μετά τις πρώτες έξι σειρές που έβγαλαν, τους ζητάει νέο υλικό 3 με 4 βδομάδες πριν και το ετοιμάζουν. Μπορεί να έχουν κάποιες ιδέες για το τι σειρές μπορεί να βγάλουν όποτε τους ζητά ανανέωση το Έθνος, αλλά όλα είναι ρευστά και δεν το καθορίζουν από πριν.

Παιδιά, στον "οδηγό" του Facebook δείχνουν πεπεισμένοι ότι θα εκδοθούν και οι 60 τόμοι. Αυτό πιθανόν δεν το 'χουν αλλάξει επειδή βλέπουν ότι μέχρι στιγμής πάει καλά. Από την άλλη, βέβαια, εάν το αλλάξουν και το διαβάσει ο αναγνώστης, μπορεί και να μη ρισκάρει να τη ξεκινήσει. Αν και δύσκολο το τελευταίο εδώ που τα λέμε, γιατί πόσες ευκαιρίες θα έχουμε να δούμε τέτοιες εκδόσεις στην Ελλάδα; :) Όσοι αντιλαμβάνονται για τι κυκλοφορία μιλάμε, θα την υποστηρίξουν και όσο τραβήξει! Όσο για το "Έθνος της Κυριακής", έχουν ήδη πει στα παιδιά που έχουν επικοινωνήσει ότι ανανεώνουν διαρκώς τη συνεργασία, αλλά βλέπουμε πως κάποιες φορές βγαίνουν και εκτός προγράμματος, όπως τις προηγούμενες δύο σειρές που τις ξεκίνησαν, τελικά, εντός του 2019! Πάντως το ότι θα γυρνούσαμε στο εβδομαδιαίο υπερηρωικό μόνο όνειρο μου ακούγεται!! Έχω να το δω από τη δεκαετία του '80 και γουστάρω απίστευτα!! :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  20

5 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Παιδιά, στον "οδηγό" του Facebook δείχνουν πεπεισμένοι ότι θα εκδοθούν και οι 60 τόμοι.

Στον ποιόν? Έχει η επίσημη συλλογή σελίδα στο Facebook ή εννοείς από την Anubis ή κάτι τέτοιο?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

3 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Παιδιά, στον "οδηγό" του Facebook δείχνουν πεπεισμένοι ότι θα εκδοθούν και οι 60 τόμοι. Αυτό πιθανόν δεν το 'χουν αλλάξει επειδή βλέπουν ότι μέχρι στιγμής πάει καλά. Από την άλλη, βέβαια, εάν το αλλάξουν και το διαβάσει ο αναγνώστης, μπορεί και να μη ρισκάρει να τη ξεκινήσει. Αν και δύσκολο το τελευταίο εδώ που τα λέμε, γιατί πόσες ευκαιρίες θα έχουμε να δούμε τέτοιες εκδόσεις στην Ελλάδα; :)Όσοι αντιλαμβάνονται για τι κυκλοφορία μιλάμε, θα την υποστηρίξουν και όσο τραβήξει! Όσο για το "Έθνος της Κυριακής", έχουν ήδη πει στα παιδιά που έχουν επικοινωνήσει ότι ανανεώνουν διαρκώς τη συνεργασία, αλλά βλέπουμε πως κάποιες φορές βγαίνουν και εκτός προγράμματος, όπως τις προηγούμενες δύο σειρές που τις ξεκίνησαν, τελικά, εντός του 2019! Πάντως το ότι θα γυρνούσαμε στο εβδομαδιαίο υπερηρωικό μόνο όνειρο μου ακούγεται!! Έχω να το δω από τη δεκαετία του '80 και γουστάρω απίστευτα!! :spidey_yeah_that:

Δεν λέμε για τον αριθμό των ανακοινωθέντων τόμων όμως, αλλά για τον προγραμματισμό από πριν των τόμων που θα βγουν τους αμέσως επόμενους μήνες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Watchmen? πρωτη φορα το ακουω.. Ξέρει κανείς τι παιζει; θα παρακολουθούμε ανθρώπους που παρακολουθούν κάποιους αλλους; Ή έχει να κάνει με ανθρωπους-ρολογια;;

 

Θα τα πάρω και τα τέσσερα αλλά θα τα μοιραστώ με την Κάτια :D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμπληρωματικά το έγραψα επειδή πιστεύω πως προγραμματισμός μέχρι ενός βαθμού θα μπορούσε να υπάρχει (το να έχεις σχέδια και να κάνεις ένα πλάνο, δεν κοστίζει κάτι πέρα από κάποιο χρόνο που θα πρέπει να διαθέσεις) αλλά να έχουν τυπωθεί ήδη ακόμη και οι 4-5 αυτές εκδόσεις, αποκλείεται να έχει συμβεί. Αν έχει τιράζ 3.000 κομμάτια ο κάθε τόμος, αυτόματα πάμε στα 15.000 κομμάτια που εάν στις 2 επόμενες εκδόσεις οι πωλήσεις πέσουν κατακόρυφα, μπορεί να σταματήσει αυτό και να μείνουν με μια αποθήκη απούλητα. Είναι ρίσκο. Το να έχουν ετοιμαστεί γραφιστικά κάποια εξώφυλλα και φτιαχτεί μελλοντικές καρτέλες, δε νομίζω ότι έχει μεγάλο κόστος αλλά μέχρι εκεί!

 

Δεν έχει καμιά υποχρέωση ο εκδότης να ανακοινώσει το οτιδήποτε και πιθανόν να προσπαθεί να ξεφορτωθεί όσους τους ζαλίζουν ρωτώντας διαρκώς για τις επόμενες που θα βγουν, όταν ήδη προσπαθούν να εξυπηρετήσουν τους ανυπόμονους ανακοινώνοντας μέσα απ' την τρέχουσα καρτέλα τους επόμενους τέσσερις τόμους. Κι εγώ στη θέση τους τα ίδια θα έλεγα προκειμένου να τους ξεφορτωθώ κι ας είχα όντως πλάνο για κάποιες μετέπειτα. Έπειτα, δε νομίζω ότι στις αντίστοιχες εκδόσεις του εξωτερικού έπραξαν διαφορετικά στους αναγνώστες, ανακοινώνοντάς τους απ' την αρχή το πλάνο των 2.5+ ετών. Δεν το γνωρίζω, αλλά δε νομίζω, εφόσον οι τόμοι δε φτάνουν τον αριθμό των αντίστοιχων Αμερικανικών... Η λογική λέει πως απ' τη στιγμή που και εκεί είναι περιορισμένες σειρές και έχουν τόσες επιλογές, πάλι θα κοιτούσαν τι έχει εκδοθεί στο παρελθόν σε κάθε χώρα και σε τι μορφή, θα σφυγμομετρούσαν τους αναγνώστες και θα προχωρούσαν σιγά σιγά με κάποιες επιλογές. Αν έβρισκαν αντίστοιχα και μια "Anubis" ώστε να συνεργαστούν με έτοιμες μεταφράσεις, ακόμα καλύτερα! :) Είναι πολλά τα 2.5 χρόνια παιδιά και έχουν όλο το χρόνο στη διάθεσή τους να σκεφτούν τι θα βάλουν μετά. Γιατί να υπάρχει μακρινό πλάνο; Τους κυνηγάει κανένας;

  

9 ώρες πριν, Bilis είπε:

Στον ποιόν? Έχει η επίσημη συλλογή σελίδα στο Facebook ή εννοείς από την Anubis ή κάτι τέτοιο?

 

Εκ παραδρομής... Αναφέρομαι στην απάντηση από επίσημα χείλη που ανάρτησε ο TheMetalBat εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 1/5/2020 at 12:21 PM, Manitou said:

Εγώ μόλις τελειώσα το Θορ που ήταν το τελευταίο που είχα αδιάβαστο. Καταρχάς μετά το Hulk το σχέδιο μου φάνηκε επικό. Επίσης κ ο τρόπος γραφής καθώς και το σχέδιο σαφώς πιο μοντέρνο Μ άρεσαν σαφώς περισσότερο. Όμως η ιστορία ήταν απλά ένας πρόλογος ενός μεγάλου SAGA. Επίσης για εμάς τους αμύητους ήταν κομματάκι μπερδεμένη. Χωρίς να ξέρω το παρελθόν μπερδεύτηκα με το ποιος είναι ποιος και τι ρόλο παίζει. Πράγμα λογικό βέβαια. Θα ήθελα να διάβαζα τη συνέχεια. Προς το παρόν θα πάρω το καπταιν Αμέρικα για να διαβάσω τη συνέχεια και ίσως το Spiderman. Τα άλλα δεν ξέρω τι είναι και αν θα τα τιμήσω. F4 τι φάση? Επίσης η ιστορία του Spiderman είναι παλιάς κοπής ή καινούργια? @germanicus μη βαράς. Δεν είχα ξαναδιαβάσει ποτέ σουπερηρωικα και οι παλιές ιστορίες μου φαίνονται και παλιές και μπερδεμένες. Οι καινούργιες πολύ πιο απλές. Καταλαβαίνω ότι είναι ο Καρλ Μπάρκς έναντι του fachini ξέρω γω αλλά σε αυτή τη φάση ο fachini είναι πιο διασκεδαστικό ς


Δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει η ατάκα :) Για να απαντήσω λιτά, στο σκέλος των υπερηρωικών, δυσκολεύομαι να διαβάσω τα παλιά υπερηρωικά, βρίσκω τα νέα πιο απλά και από όσα έχουν βγει μέχρι στιγμής, μου άρεσαν πάρα πολύ προ δεκαετίας όταν τα διάβασα, τα συγκεκριμένα Avengers, Captain, Thor και X-Men.  :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 hours ago, germanicus said:


Δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει η ατάκα :) Για να απαντήσω λιτά, στο σκέλος των υπερηρωικών, δυσκολεύομαι να διαβάσω τα παλιά υπερηρωικά, βρίσκω τα νέα πιο απλά και από όσα έχουν βγει μέχρι στιγμής, μου άρεσαν πάρα πολύ προ δεκαετίας όταν τα διάβασα, τα συγκεκριμένα Avengers, Captain, Thor και X-Men.  :) 

 

:cheers5: 

 

Ααα εγώ νόμιζα το αντίθετο. Οτι ήσουν φαν των παλαιότερων. Μα και εγώ έτσι ακριβώς νιώθω. Τα παλιά τα βρίσκω πολύ πολύ μπερδεμένα. 

nice indeed

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32429
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν ισχύει απόλυτα ότι τα παλιά είναι πιο μπερδεμένα.
Βασικά δεν νομίζω καν να ισχύει.
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στο Hulk συγκεκριμένα, δεν το διάβασα ακόμη.
Αλλά κάτι Spider-Man για παράδειγμα που διάβασα, τα παλιά ήταν πιο απλοϊκά και πιο ευχάριστα απ΄τα καινούρια :)
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ναι για τον Hulk αναφέρομαι που είναι το πρώτο που διάβασα. 

Βασικά μου φάνηκε λίγο μπερδεμένο και λίγο περίεργο. Αν λάβεις υπόψη ότι δεν ήξερα και το περιβάλλον καταλαβαίνεις ότι έμπλεξα. Οι καινούριες που διαβάζω στα υπόλοιπα graphic novels μου φαίνονται πιο καλά δομημένες και εξηγημένες.

Κατά τα άλλα δεν έχω προσωπική γνώμη, 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Θα δούμε λοιπόν και τη συνέχεια του Amazing Spider-Man του Straczynski, "Revelations & Until the Stars Turn Cold". 

Screenshot_20200107_133437.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32429
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Νομίζω γενικώς τα υπερηρωικά χρειάζονται υπόβαθρο για να καταλάβεις πλήρως μια ιστορία.
Ακόμα και τα θεωρητικώς αυτοτελή story arcs, χρησιμοποιούν στοιχεία από παλιότερες ιστορίες.
Αυτό το συναντώ και στα μοντέρνα. Δεν θεωρώ ότι έχει να κάνει με παλιό-καινούριο.
Πχ και στο Thor που βγήκε στη συλλογή, δεν πιάνεις πλήρως το νόημα αν δεν ξέρεις τι προηγήθηκε, τι είναι το Ragnarok, γιατί ο Thor βρέθηκε εκεί που βρέθηκε κτλ.
Ένα ψιλομπέρδεμα το έχεις στην αρχή αν είσαι άσχετος με τον ήρωα όπως εγώ.
Μετά κάπως ξεκαθαρίζουν τα πράματα.
Σίγουρα βοηθάει και ο πρόλογος που υπάρχει στην αρχή κάθε τόμου, αλλά και πάλι δεν μπορεί να δώσει όλες τις γνώσεις και πληροφορίες που χρειάζεσαι :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Κι εγώ θεωρώ ότι τα καινούργια είναι πιο ξεκάθαρα από τα παλιά. Στα 80s και 90s δεν υπήρχε η δημοφιλία που υπάρχει τώρα λόγω ταινιών κλπ, οπότε απλά γινόταν ένας χαμός, εμφανίζονταν η Σάρα και η Μάρα σε κάθε τεύχος, αναφορές από δω κι από εκεί, μπλεγμένα storylines. Δες το Hulk ας πούμε που βγήκε τώρα που απο το πουθενά σου εμφανίζει Νάμορ και Ρικ Τζόουνς. Εγώ που ασχολούμαι με υπερηρωικά, ήθελα ψάξιμο για να καταλάβω τι εστί Ρικ Τζόουνς. Πλέον που το κοινό έχει γίνει μεγαλύτερο σε πλήθος, θεωρώ κάνουν καλύτερη δουλειά στην παρουσίαση του τι έχει συμβεί και στην επιλογή του ποιον θα μπλέξουν μέσα στην ιστορία. Εννοείται υπάρχουν και εξαιρέσεις. Στο New Avengers του Bendis πχ πάλι έχασα τα αβγά και τα πασχάλια κι ας είναι 00s ιστορία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

On 6/1/2020 στο 8:48 ΠΜ, Pilgrim είπε:

Ξέρει κανείς τι παιζει;

 

Είναι η ταινία του Ψάλτη "Και ο πρώτος ματάκιας" σε κόμικς. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

50 min ago , Tsaklas said:

Κι εγώ θεωρώ ότι τα καινούργια είναι πιο ξεκάθαρα από τα παλιά. Στα 80s και 90s δεν υπήρχε η δημοφιλία που υπάρχει τώρα λόγω ταινιών κλπ, οπότε απλά γινόταν ένας χαμός, εμφανίζονταν η Σάρα και η Μάρα σε κάθε τεύχος, αναφορές από δω κι από εκεί, μπλεγμένα storylines. Δες το Hulk ας πούμε που βγήκε τώρα που απο το πουθενά σου εμφανίζει Νάμορ και Ρικ Τζόουνς. Εγώ που ασχολούμαι με υπερηρωικά, ήθελα ψάξιμο για να καταλάβω τι εστί Ρικ Τζόουνς. Πλέον που το κοινό έχει γίνει μεγαλύτερο σε πλήθος, θεωρώ κάνουν καλύτερη δουλειά στην παρουσίαση του τι έχει συμβεί και στην επιλογή του ποιον θα μπλέξουν μέσα στην ιστορία. Εννοείται υπάρχουν και εξαιρέσεις. Στο New Avengers του Bendis πχ πάλι έχασα τα αβγά και τα πασχάλια κι ας είναι 00s ιστορία. 

 

Να αυτό ήθελα να πω. Κάτι τέτοιο κατάλαβα κ εγώ. Ακόμα και το Θορ που πολύ σωστά λες ότι έχει μεγάλο χάσιμο με όλα αυτά που εννοούνται το διάβασα πολύ πιο εύκολα από το Hulk. Στο Hulk με όλα αυτά που συνέβησαν βασανίστηκα να το τελειώσω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Υπάρχουν και παλιότερες ιστορίες, που είναι πολύ πιο απλές και κατανοητές από τις σύγχρονες. Όπως το επερχόμενο Γούλβεριν (τόμος 13), που επειδή ακριβώς είναι μίνι σειρά τεσσάρων τευχών, αφηγείται μία πλήρη κι ολοκληρωμένη ιστορία.

 

Τα περισσότερα υπερηρωικά, παλιά ή νέα, αποτελούν τμήμα ενός έπους/saga, μιας ιστορίας που εκτείνεται από 20 έως και 100 τεύχη μετά. Γι αυτό και είδαμε τόμους όπως Θορ, Εκδικητές και Χαλκ, όπου η ιστορία στην ουσία μας εισάγει στον κόσμο του κάθε ήρωα, αφήνει όμως διακριτικά και αναπάντητες ερωτήσεις για επόμενους τόμους :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά, δεν είναι τόσο μπερδεμένα τα υπερηρωικά κόμικς... Απλώς όπως και σε κάθε κόσμο που χτίζεται με τις δεκαετίες, υπάρχουν πάντοτε κι άλλα που δε ξέρεις και περισσότερα πρόσωπα που μπλέκονται και περισσότερες περιπέτειες και συνεργασίες όλων αυτών και συνεργασίες των επόμενων κτλ. Είναι ένα σύμπαν χωρίς σταματημό, αλλά μη μπερδεύεστε τόσο πολύ. Όπως κάθε νέο "σύμπαν" που φτιάχνει ένας συγγραφέας που σέβεται τον εαυτό του, έτσι και εκείνοι της "Marvel Comics" έχουν "επιρροές" από παλαιότερους λογοτεχνικούς συγγραφείς (ηρωικής & επιστημονικής φαντασίας εν προκειμένω), από μυθολογίες όλου του κόσμου με τα δικά τους πάνθεον, από φιλοσοφίες, εισάγοντας παράλληλα κάποια συγκεκριμένα στοιχεία επιστημονικής φαντασίας για το πλαισιώσουν καλύτερα.

 

Έτσι έχουμε εξωγήινους και εξωγήινες θεότητες, πέρα από εκείνες της Γης. Μεταλλαγμένους που 3.000.000 χρόνια πίσω έβαλαν το "σπόρο" στη Γη κάποιοι από αυτούς, με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν να δημιουργούνται μεταλλαγμένοι στη Γη απ' την εποχή των Φαραώ της Αρχαίας Αιγύπτου μέχρι τις μέρες μας (ας πούμε, απ' το 3.000 π.Χ.). Η πιο γνωστή ομάδα μεταλλαγμένων που φέρουν το λεγόμενο γονίδιο Χ, είναι οι X-Men και από κει και πέρα ξεπηδούν διαρκώς νέοι αυτόνομοι, ομάδες καλών, ομάδες κακών και ζουν ανάμεσά μας. Είναι μία εξέλιξη του ανθρώπου σε αυτό που ο Magneto ονομάζει "Homo Superior", όπως εξελικτικά ο Homo Sapiens αντικατέστησε τον άνθρωπο του Νεάντερταλ (μεγαλύτερος εγκέφαλος κτλ.). Γεννιούνται λοιπόν όπως όλοι οι άλλοι και αποκτούν τις μεταλλαγμένες τους δυνάμεις μόλις μπουν στην εφηβεία (αν θυμάμαι καλά). Υπάρχουν κάποιες κοσμικές οντότητες που άλλοτε αδιαφορούν παντελώς για τη Γη και άλλοτε εμπλέκονται και μας ζαλίζουν τον έρωτα (δυνάμεις που αποτελούνται από αφηρημένες οντότητες όπως είναι το "Χάος", η "Τάξη", το "Μίσος", ο "Έρωτας", η "Αιωνιότητα", άλλες που είναι αυτόνομα άτομα που είναι μοναδικοί στο είδος τους που δεν υπάρχει πλέον, οι Παρατηρητές που είναι μια εξωγήινη φυλή που έχει ορκιστεί μονάχα να παρατηρεί τι συμβαίνει σε όλο το σύμπαν και να καταγράφει, δυνάμεις της φύσης που δημιουργήθηκαν με τη γέννηση του σύμπαντος όπως είναι ο Φοίνικας και κάποιοι άλλοι σκόρπιοι των οποίων παρουσιάσεις μπορείτε να βρείτε κι εδώ μέσα παρουσιάσεις τους αν θέλετε στους Χαρακτήρες Κόμικς.), υπάρχουν υπερήρωες που λειτουργούν αυτόνομα που είτε είναι μεταλλαγμένοι απ' το γονίδιο αυτό, είτε έχουν μεταλλαχτεί από κάποια πειράματα/ατυχήματα/whatever (Spider-Man, Hulk, Fantastic 4), υπάρχουν υπερήρωες που χρησιμοποιούν κάθε τύπου τεχνολογία για να αποκτούν ικανότητες που δεν έχουν (Iron Man, Batman κτλ.), υπάρχουν αυτόκλητοι εκδικητές που δεν έχουν καν δυνάμεις ή ήρωες που μπορεί να είναι εξαιρετικοί αθλητές όπως η Black Widow και ο Iron Fist, ή αντιήρωες όπως ο Punisher (που όμως λειτουργούν πολλές φορές ηρωικά και συνεργάζονται) και τέλος υπάρχουν κάποιοι υπερασπιστές της Γης όπου προκύπτουν από όλες τις παραπάνω κατηγορίες (Avengers, Defenders κτλ.) ή του διαστήματος γενικότερα (Guardians of the Galaxy), όπου συνήθως τους τελευταίους συνήθως τους συναντάς σε ιστορίες σκληροπυρηνικής επιστημονικής φαντασίας (που αφορούν εξωγήινους, αστροστόλους, διαγαλαξιακές έχθρες & συμμαχίες κ.α.). Κατά τ' άλλα, οι σεναριογράφοι θα χρησιμοποιήσουν και το Ράγκναροκ της Σκανδιναβικής Μυθολογίας, τον Αρμαγεδδών της Βίβλου, κάποιον Αρχαιοελληνικό κατακλυσμό ενδεχομένως, τη μυθολογία της Ατλαντίδας, τη μυθολογία του Κάμελοτ, την Υβοριανή Εποχή του Robert E. Howard (συγγραφέα του Κόναν, μιας και τα συγγραφικά δικαιώματα τα πήρε η "Marvel Comics" από πολύ παλιά, φτιάχνοντας έτσι το κόμικ του χαρακτήρα και συμπληρώνοντας τον κόσμο του, μέσα απ' τα πνευματικά παιδιά του συγγραφέα), τη μυθολογία Κθούλου του H.P. Lovecraft, τις αρχαίες παραδόσεις των Αιγυπτίων ή των Μεσοποτάμιων, την Άγρια Δύση, τη Βικτωριανή Εποχή και ότι μπορείτε να φανταστείτε, δένοντάς τα αριστοτεχνικά (όχι πάντα ομολογουμένως, ανάλογα τους συγγραφείς που είναι από πίσω κάθε περίοδο) και φτιάχνοντας αυτό που αποκαλούμε "Marvel Multiverse".

 

Με λίγα λόγια, εάν δε γνωρίζεις τι είναι το Ράγκναροκ, δε φταίει η εκδοτική και ο συγγραφέας, όπως δε φταίει εάν δε γνωρίζεις τι είναι το Κάμελοτ, τι είναι η Ατλαντίδα, ποιοι είναι οι θεοί του Ολύμπου, ποιοι είναι της Μεσοποταμίας, ποιος είναι ο Μανιτού (:P) ποιους είχαν οι Ίνκα κτλ. Μπορεί να τους έχουν ένα διαφορετικό υπόβαθρο, αλλά στην ουσία για εκείνα τα γνωστά πρόσωπα, χώρους, καταστάσεις, ιστορικά & μυθολογικά γεγονότα μιλούν, απλώς μπαίνει επιπρόσθετα και η μυθοπλασία. Τι είναι οι μεταλλαγμένοι, το γνωρίζουμε επίσης. Ξέρουμε τι θα πει η λέξη "μετάλλαξη", γνωρίζουμε και πληροφορούμαστε καθημερινά για μεταλλαγμένα τρόφιμα. Το ποιοι το έκαναν που αναφέρω στην αρχή, πότε και γιατί, είναι δευτερεύοντα και αναλύθηκαν από την ίδια την εκδοτική μετά από πολλά χρόνια... Δεν είναι μείζων και δε θ' απασχολήσει ιδιαίτερα (έως καθόλου) το μέσο αναγνώστη. Από κει και πέρα οι μεταλλαγμένοι μέσα απ' τις δεκαετίες που υπάρχουν, αποδεικνύεται ότι δεν είναι όλοι το ίδιο δυνατοί και έχουν βαθμίδες μετάλλαξης, αλλά ούτε και αυτό είναι δυσνόητο μιας και σε τέτοια περίπτωση απειλής, γίνεται ξεκάθαρο μέσα στην ίδια την ιστορία. Δεν είναι δυσνόητα παιδιά, όλοι αυτοί οι χαρακτήρες ζουν στο ίδιο "σύμπαν", στην ίδια Γη, στις ίδιες πόλεις, μοιραίο είναι σε κάποιες φάσεις να συναντηθούν μεταξύ τους, είτε για να τσακωθούν, είτε για να ενώσουν τις δυνάμεις τους για να αντιμετωπίσουν ένα μεγαλύτερο Κακό, είτε γιατί εμπλέκονται προσωπικά μεταξύ τους (π.χ. ζευγαράκια. Μια πρώην, ένας νυν, από κάποιον να προέκυψαν τυχαία οι δυνάμεις σε ένα γνωστό ή συγγενή του (π.χ. η ξαδέρφη του Bruce Banner (She-Hulk) πήρε τις δυνάμεις της απ' τον Hulk, μεταγγίζοντάς της το αίμα του σε ένα αυτοκινητιστικό που έπαθε), τα σενάρια αμέτρητα, που είναι δύσκολο να μπουν σε κατηγορίες... Να έχετε μόνο κατά νου πως όσοι έχουν υπερδυνάμεις που είναι σαν εκείνες των μεταλλαγμένων, το ότι δε θα δείτε να τους αποκαλούν "μεταλλαγμένους" στα κόμικς, δε σημαίνει πως δεν είναι! Απλώς δεν έχουν το γονίδιο Χ αλλά το ότι το DNA τους έχει υποστεί μετάλλαξη, αυτό είναι δεδομένο! Για παράδειγμα ο Spider-Man που τον τσίμπησε μια ραδιενεργός αράχνη, ο Hulk που έσκασε κοντά του μία βόμβα ακτίνων Γάμμα, οι 4 Φανταστικοί που λούστηκαν με κοσμική ακτινοβολία σε μία επιστημονική μέτρηση που έκαναν με διαστημόπλοιο, λίγο έξω από τη Γη (ατύχημα) κ.ο.κ. Απλώς το αναφέρουν για να διαχωρίσουν στους αναγνώστες εκείνους που η μετάλλαξή τους προέκυψε από το πείραμα εκείνο των αρχαίων εκείνων διαστημικών θεών και φέρουν το γονίδιο Χ. Έπειτα, έχουμε εξωγήινες αυτοκρατορίες που σε κάποιες φάσεις παίζουν ένα ρόλο (είτε εισβολέα, είτε φιλικό), έχουμε επισκέπτες απ' το μέλλον, έχουμε αφυπνίσεις μεταφυσικών & εξωδιαστατικών οντοτήτων (δαίμονες & σκοτεινούς θεούς που είτε έρχονται αυτόνομοι, είτε με ορδές ολόκληρες) που βρίσκουν πρόσφορο έδαφος να (ξανά)εισβάλουν στη Γη και δε λείπουν φυσικά οι παρανοϊκοί επιστήμονες που με τα πειράματά τους ενίοτε δημιουργούν υπερστρατιώτες, άλλοτε επικίνδυνα πλάσματα, με σκοπό να αποκτήσουν (τι άλλο; ) δύναμη και κυριαρχία, όπου μέσα σ' άλλα απαγάγουν & μελετούν μεταλλαγμένους για να επιτύχουν τους σκοπούς τους. Εύκολα πράγματα είναι, σενάρια που τα βλέπουμε στην καθημερινότητά μας ( :lol: ) που άλλοτε "βγαίνουν" καλά, άλλοτε πιο μέτρια, αλλά πάντοτε προσθέτουν στο σύμπαν αυτό. Μία καλή πηγή γνώσης είναι η "Εγκυκλοπαίδεια της Marvel Comics" που δυστυχώς έχει εξαντληθεί, μπορείτε να τσεκάρετε τις παρουσιάσεις που σας αναφέρω παραπάνω για να δείτε κάποιους χαρακτήρες που έχουν παρουσιάσει διάφοροι φίλοι, αλλιώς υπάρχει η wikia βάση δεδομένων, όπου μπορεί να σας διαφωτίσει περισσότερο και φυσικά η Wikipedia! Προσπαθώ να σας το "ανοίξω" λίγο παραπάνω για να δείτε χονδρικά τι συμπεριλαμβάνει ένα τέτοιο σύμπαν (και αντίστοιχα, της "DC Comics" έχει τα δικά του παρόμοια πλάσματα και κόσμους).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@Mandrake Καταπληκτική ανάλυση όπως πάντα. Απλά στη φάση που είμαι με τη δουλειά και την οικογένεια δεν έχω το χρόνο να μπω σε όλο αυτό το σύμπαν το οποίο είναι Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Ο. Δεν είναι νορμάλ πράγματα αυτά, αλλά καθαρά Αμερικ άνικα (:lol:).

Ουσιαστικά η πρώτη μου προσέγγιση είναι αυτοί οι τόμοι. Κάποιες ιστορίες, όπως ο Κάπταιν Αμέρικα, έγιναν πιο εύκολα κατανοητές γιατί το Background περιγράφονταν ξεκάθαρα στην αρχή του τόμου (πολύ καλή ιδέα αυτό παρεπιπτόντως) και γιατί δεν γινόταν ο κακός χαμός από μπλεγμένους ήρωες. 

Φυσικά και δεν έχω το κουράγιο να εντρυφήσω σε όλα αυτά που λες. Αν πραγματικά μ άρεσαν και είχα περισσότερο ελεύθερο χρόνο ίσως να το έκανα.

Πάντως και μια απλή γεύση που παίρνω τώρα καλά είναι!!! :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το σκεφτούμουν και εγώ όταν συζητάγαμε εδώ για τη βάση των ιστοριών στα τεύχη και τις συνέχειες τους,τα διάφορα runs κλπ (πχ ο Spiderman στο Τεύχος1 Coming Home είναι ο ίδιος που είναι στο Τεύχος 10  Birth of Venom;)

 

Ενώ σε manga ουσιαστικά δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα.Το dragonball για παράδειγμα,ένα από τα παλιότερα manga  που συνεχίζει μέχρι τώρα έχει τις εξής σειρές που είναι "canon":

1. Dragonball

2. Dragonball Z

3. Dragonball Super

(Υπάρχει και το anime adaption που είναι πιο γνωστό έχει και το dragonball GT αλλά θεωρήται noncanon)

 

(Έτσι είναι και το Naruto,Bleach και One Piece,είναί ίσως το καθένα λίγο μεγαλύτερο από ένα run ενός Αμερικάνικου υπερήρωα.)

 

 

Τα διαβάζεις/βλέπεις με αυτή τη σειρά και αυτό είναι.Προσπάθησε να το κάνεις αυτό σε αμερικάνικο υπερηρωικό.Εγώ μπερδεύτικα απίστευτα ως αρχάριος :lol:

 

Οπότε όταν διαβάζω ένα τεύχος,μένω μέσα σε αυτό γιατί αλλιώς θα με φάει η Μαύρη Άβυσσος :lol:

 

Μπέρδεμα,πολύ μπέρδεμα.

 

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@TheMetalBat  Και εκείνα της "Marvel Comics" με τη σειρά βγήκαν. Ξεκίνα απ' τη μέση του "DragonBall Z", πιάσε λίγο στο τέλος το "DragonBall GT", στο τέλος δες καμιά δεκαριά σκόρπια επεισόδια απ' το "DragonBall" και πες μας τι κατάλαβες. Αν παρακολουθήσεις όμως όσα αφορούν τη Freezer, μετά πιάσεις όσα αφορούν τον Cell, μετά όσα αφορούν τον Majin Buu, δε θα καταλάβεις τι παρακολούθησες επειδή δεν γνωρίζεις το origin του Sogoku;

 

@Manitou Καθαρά αμερικανική η Ατλαντίδα; Οι θεοί του Ολύμπου; Η Σκανδιναβική Μυθολογία; Οι Μεσοποτάμιοι θεοί; Η Φυσική & Βιολογία; Αλλά συγγνώμη... Τα Ντίσνεϋ δεν είναι ΓΕΜΑΤΑ με αντίστοιχες ιστορίες τύπου χιουμοριστικών ripoff με παραλλαγές σε ονόματα όλων των παραπάνω που ανέφερα και εκατό φορές περισσότερων; :) 

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.