Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

1 λεπτό πριν, Bilis είπε:

Είχα στείλει εγώ στην ΑΡΓΟΣ όταν ήλπηζα ακόμη ότι μπορεί να έκδιδε το Dark Phoenix Saga. Μου απάντησαν μετ΄από μία βδομάδα στέλνοντας μερικές βασικές πληροφορίες για την συλλογή (τις περισσότερες τις ήξερα ήδη) που δεν είχαν καμία σχέση με το ερώτημά μου. Άντε να δούμε μήπως η Anubis δώσει απαντήσεις.

Προς το παρόν απλά διάβασαν το μήνυμα μου στο Facebook χωρίς να απαντήσουν. Ελπίζω να δώσουν κάποια απάντηση σύντομα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Δεν ξέρω αν το είπα πριν αλλά εντάξει.

 

Μιας και αναφέρθηκε το τεύχος 4 να πω πως μπέρδεψα το Out of Time με το Man out of Time πριν βγει το τεύχος.Στο Man out of Time λοιπόν o Cap κάνει κατί περίεργες φάτσες,απλά πατήστε " Man out of time faces" και γελάστε με τη ψυχή σας. :lol:

Για αυτό είπα ότι μπορεί κάποιοι να βρουν αρνητικό στο σχέδιο.Αλλά τελικά δεν ισχύει,το σχέδιο του τ4 είναι φοβερό.

 

1 ώρα πριν, Tsaklas είπε:

Για την τιμή σε καταλαβαίνω απόλυτα και είναι ο λόγος που αν και έχω πλέον πάνω από 300 tp/hc στην συλλογή μου δεν έχω αγοράσει κανένα omnibus. Eίναι τρομερές εκδόσεις αλλά η τιμή είναι απλησίαστη να τα δώσεις μαζεμένα στα καλά καθούμενα. Εννοείται αξίζει τα λεφτά αλλά 1)όπως είπα είναι πάρα πολλά για να τα δώσεις όλα μαζί 2)προσωπικά προτιμώ να πάρω πολλές μικρές εκδόσεις διάφορων χαρακτήρων/ιστοριών/συγγραφέων παρά αποκλειστικά μία για έναν χαρακτήρα. Γιατί να δώσω 100 ευρώ μόνο σε Σπάιντερμαν όλα μαζί όταν μπορώ να δώσω 100 ευρώ σταδιακά για Μπάτμαν, Σούπερμαν, Σπάιντερμαν, Γκριν Λάντερν κ.ο.κ. 

 

Αλλά όσον αφορά το δεύτερο σκέλος θα σου έλεγα να μην δίνεις δεκάρα για το τι λένε οι άλλοι. Το τι σου αρέσει εσένα να κάνεις στον ελεύθερό σου χρόνο είναι υπόθεση αποκλειστικά δική σου και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν. Ακόμα και αν πρόκειται για δικά τους λεφτά γιατί δεν είσαι ακόμα πλήρως ανεξάρτητος, αν είναι μέσα στα πλαίσια του μπάτζετ σου και δεν ζητάς παραπάνω χρήματα για άλλες δραστηριότητες επειδή δίνεις όλα τα λεφτά στα κόμικ, αλλά κάνεις μια ορθολογική χρήση που καλύπτει όλες τις ανάγκες σου, δεν έχουν λόγο να σου την πουν. 

 

 

 

Ισχύει και εγώ προτιμώ να τα δώσω στη συλλογή.

Και ναι,τα περισσότερα πράγματα που έχω είναι από καθαρά δικά μου λεφτά.Τα περισσότερα λεφτά που βγάζω τα δίνω στο σπίτι των γονιών μου που μένω,πες πως βοηθάμε ο ένας των άλλο σε αυτό.Όταν λέω κράξιμο σε οικογενειακό κύκλο δεν εννοώ γονείς,αλλά σόι.Αυτό το βιολί από μικρός και ναι τώρα πια τους γράφω.

Για αυτό το λόγο δεν μου αρέσουν πολύ οι οικογενειακές μαζώξεις. "Δεν είσαι άντρας" "σταμάτα να κάνεις σαν παιδί" "τα βιντεοπαιχνίδια είναι για παιδάκια,ανώριμε" και αυτά είναι ελαφριά.Πάει πέρα χόμπι πχ χαρακτήρα κ. ά. Αλλά σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή! :up:

 

Πάω μαζί τους στο χωριό κάθε καλοκαίρι να κάνω κανά μπάνιο,χωρίς φίλους και με αντιπάθεια στον αέρα για κάποια άτομα.Μια χαρά χωριό είναι αλλά λόγο αυτών που πέρναγα κάθε καλοκαίρι το μισώ.Και το κορυφαίο,δεν μπορώ να πάρω κανα βιντεοπαιχνίδι ή κάτι άλλο γιατί έχω ένα ξαδερφάκι που ότι παίρνει σπάει στα χέρια του.Κάνω μπάνιο καλοκαιρινό με το κόστος των νεύρων και της εσωτερικής γαλήνης.Και όποτε γυρνάω νιώθω άδειος γιατί δεν έκανα κάτι να περάσω καλά και μετά κλείνομαι πάλι πίσω στο σπίτι στην Αθήνα.Είμαι λίγο σπιτόγατος χαχαχα

Ένας από τους λόγους που θέλω να πάρω αυτοκίνητο,θα πέσουν πολλά κοκοδάχτυλα όταν το κάνω..

 

Εντάξει σταματάω με αυτό το post το παρατράβηξα.....   :lol:..........

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Θα χαροποιήσω πίσω το thread.

Λοιπόν κοίταζα την αφήσα της συλλογής γιατι δεν την έχω κρεμάσει και είδα λίγο ξάνα της πληροφορίες από πίσω,εκεί που λέει για γενικές πληροφορίες της συλλογής.Πάνω από το πράσινο πεδίο με όνομα "Έξτρα Υλικό" έχει τρεις εικόνες που λένε "1980 - " ,  "1990 - "  ,  "2000 - " 

 

Άρα μην ανησυχείτε,θα δούμε ιστορίες από 80s και 90s στη συλλογή όλα καλά να πάνε.Το ερώτημα είναι αν δούμε ιστορίες προ 80,δηλαδή 70s και 60s (πάει και πιο παλιά;) σε αυτή την 60άδα ή σε τυχών άλλη (όπως στο εξωτερικό).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4748
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3773 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας.

Αρα στην Ελλάδα δεν εχει εκδοθεί ακομα κατι που να σχετίζεται με τον Spider-Man και σε σχέδιο του Straczynski...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

13 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

Θα χαροποιήσω πίσω το thread.

Λοιπόν κοίταζα την αφήσα της συλλογής γιατι δεν την έχω κρεμάσει και είδα λίγο ξάνα της πληροφορίες από πίσω,εκεί που λέει για γενικές πληροφορίες της συλλογής.Πάνω από το πράσινο πεδίο με όνομα "Έξτρα Υλικό" έχει τρεις εικόνες που λένε "1980 - " ,  "1990 - "  ,  "2000 - " 

 

Άρα μην ανησυχείτε,θα δούμε ιστορίες από 80s και 90s στη συλλογή όλα καλά να πάνε.Το ερώτημα είναι αν δούμε ιστορίες προ 80,δηλαδή 70s και 60s (πάει και πιο παλιά;) σε αυτή την 60άδα ή σε τυχών άλλη (όπως στο εξωτερικό).

Πλάκα πλάκα αυτό το είχαμε ξεχάσει. Αναφέρει κιόλας ότι θα δούμε ιστορίες του Claremont, του Miller και του Moore. Ελπίζω ότι ισχύει και δεν έκαναν απλά μετάφραση του ξένου υλικού. Αν δείτε μάλιστα εκεί που λέει 1980,1990 έχει σελίδες από ιστορίες. Μπορεί κάποιος να τις αναγνωρίσει; 

 

Edit: Η ιστορία στο 1980 είναι το Dark Phoenix... Το μυστήριο πυκνωνει. Λέτε να δούμε και ιστορίες της Οξύ; 

15724499101907440621408579698914.jpg

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21480
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

30 λεπτά πριν, george_bakinio είπε:

Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας.

Αρα στην Ελλάδα δεν εχει εκδοθεί ακομα κατι που να σχετίζεται με τον Spider-Man και σε σχέδιο του Straczynski...

Στην Ελλάδα έχουν εκδοθεί από την Anubis σε σενάριο (και όχι σχέδιο) Straczynski τα εξής:

SPIDER-MAN: THE OTHER (τόμος 1-2)

THE ROAD TO CIVIL WAR

AMAZING SPIDER-MAN: CIVIL WAR

AMAZING SPIDER-MAN: BACK IN BLACK

AMAZING SPIDER-MAN: ONE MORE DAY

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4748
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3773 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

9 λεπτά πριν, hudson είπε:

Στην Ελλάδα έχουν εκδοθεί από την Anubis σε σενάριο (και όχι σχέδιο) Straczynski τα εξής:

SPIDER-MAN: THE OTHER (τόμος 1-2)

THE ROAD TO CIVIL WAR

AMAZING SPIDER-MAN: CIVIL WAR

AMAZING SPIDER-MAN: BACK IN BLACK

AMAZING SPIDER-MAN: ONE MORE DAY

Οκ, ευχαριστώ!!

Έψαχνα την ιστορία πριν απο αυτόν τον τόμο που εκδόθηκε. Γιατι εχει και μια περίληψη κιολας που λέει πως τον εγκαταλείπει η Μαιρη Τζέιν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

20 λεπτά πριν, george_bakinio είπε:

Οκ, ευχαριστώ!!

Έψαχνα την ιστορία πριν απο αυτόν τον τόμο που εκδόθηκε. Γιατι εχει και μια περίληψη κιολας που λέει πως τον εγκαταλείπει η Μαιρη Τζέιν.

 

Ο Straczynski είναι ο συγγραφέας του τεύχους 1 και ο John Romita Jr είναι ο εικονογράφος του,δηλαδή σχέδιο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

3 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Πλάκα πλάκα αυτό το είχαμε ξεχάσει. Αναφέρει κιόλας ότι θα δούμε ιστορίες του Claremont, του Miller και του Moore. Ελπίζω ότι ισχύει και δεν έκαναν απλά μετάφραση του ξένου υλικού. Αν δείτε μάλιστα εκεί που λέει 1980,1990 έχει σελίδες από ιστορίες. Μπορεί κάποιος να τις αναγνωρίσει; 

 

Edit: Η ιστορία στο 1980 είναι το Dark Phoenix... Το μυστήριο πυκνωνει. Λέτε να δούμε και ιστορίες της Οξύ; 

15724499101907440621408579698914.jpg

Να και κάτι άλλο που είχα αναφέρει παλιότερα ._. Τότε μου φαινόταν λογικό ότι θα περιλάμβαναν και ιστορίες της Οξύ αφού το καρέ του Dark Phoenix είναι μεταφρασμένο στα Ελληνικά ενώ άλλα καρέ όπως αυτά στο The Story So Far δεν είναι. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα το έκαναν αυτό εκτός αν είχαν ήδη μεταφράσει το Dark Phoenix για την συλλογή. Το 1990 μου είπε ένας φίλος μου ότι είναι από το Onslaught Saga αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26346
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  48

4 hours ago, Tsaklas said:

Πλάκα πλάκα αυτό το είχαμε ξεχάσει. Αναφέρει κιόλας ότι θα δούμε ιστορίες του Claremont, του Miller και του Moore. Ελπίζω ότι ισχύει και δεν έκαναν απλά μετάφραση του ξένου υλικού. Αν δείτε μάλιστα εκεί που λέει 1980,1990 έχει σελίδες από ιστορίες. Μπορεί κάποιος να τις αναγνωρίσει; 

 

Edit: Η ιστορία στο 1980 είναι το Dark Phoenix... Το μυστήριο πυκνωνει. Λέτε να δούμε και ιστορίες της Οξύ; 

15724499101907440621408579698914.jpg

 

Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά πιο πιθανό θεωρώ να μετέφρασαν απλά κάποια ξένη αφίσα.

Πάντως, τώρα βλέπω ότι η εικόνα στο "1990-" είναι από το AVENGERS FOREVER, φοβερή ιστορία και καλή υποψηφιότητα για την σειρά. Θα πρέπει να βγει σε 2 τόμους λόγω μεγέθους βέβαια...

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Δεν νομίζω να μπήκαν στο κόπο να μεταφράσουν εικώνες μιας αφίσας και όχι των τευχών που θεωρούνται πιο σημαντικά κιόλας.

 

Και αν δε κάνω λάθος μπορούν να φάνε μήνυση για ψευδής διαφήμιση.Αν ισχύει ότι διαφημίζουν  έστω και λίγο,καλώς.Αλλιώς δεν μπορούν να βάλουν κάτι που δε στέκει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Δεν ξέρω αν νομικά μπορούν να έχουν κυρώσεις αλλά είναι τουλάχιστον κοροϊδία από ηθικής πλευράς να έχουν γράψει ολόκληρο κείμενο που λέει ότι θα δείτε τον τάδε και τον δείνα συγγραφέα και να μην τους βάλουν. Από Alan Moore ας πούμε μόνο παλιές ιστορίες έχει. Συγκεκριμένα Captain Britain αν δεν κάνω λάθος. Κρίμα να μην το βγάλουν. Το ίδιο και Miller, δεν πρέπει να 'χει κάνει σύγχρονες δουλειές για Marvel. Χρωστάνε Daredevil λοιπόν. Ο Claremont πάλι έχει γράψει και κάποια X-Men μετά το 2000 νομίζω αλλά δεν πρέπει να ναι και τίποτα φοβερό, είναι; Δεν θυμάμαι να έχουν εκδοθεί στις ξένες εκδόσεις της συλλογής. Άρα και από αυτόν περιμένουμε κάτι από 80s-90s. Εκτός των άλλων αφού αναφέρουν 80s-90s-00s οφείλουν να το τηρήσουν. Ας μην δούμε 60s-70s, χαλάλι.  Αλλά ακόμα και η γραμμή τους να 'ναι μετά το 2000, το Avengers Forever ας πούμε που εκδόθηκε το '98 έχει τόση διαφορά με την φιλοσοφία των σύγχρονων για να μην το έβγαζαν, αφού λέτε κιόλας είναι τόσο καλή ιστορία; Κάπου χάνεται το πράγμα. Ζητάμε απαντήσεις!

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Νομίζω ότι στην αφίσα απλά υπαρχει μεταφρασμενο το κείμενο των ξένων εκδοσεων.

Είναι εμφανές ότι στη χώρα μας έχει δωθει προτεραιότητα σε πιο μοντέρνες ιστοριες,ισως από φόβο ότι οι νεαροτεροι αναγνώστες θα "τσινισουν" από μια πιο κλασική γραμμή σχεδίου και χρωματισμού.

Ξέρω ότι επαναλαμβανομαι λίγο,αλλά ειλικρινά ελπίζω αυτό να είναι προσωρινό.

Εν τω μεταξύ επιτέλους διάβασα το Avengers.Σιγουρα κατώτερο των δύο πρώτων τoμων,αλλά πέρασα καλά,μια ωραία,καθαρα action ιστορία.Με έκανε να θυμηθώ πράγματα που είχα ξεχάσει από παιδί,όπως η άγρια χώρα των Χmen!

Στο περίπτερο που αγορασα τον Cap υπήρχαν μόνο δύο αντίτυπα,μαλλον η σειρά πάει πολύ καλά...

Επεξεργασία από EVANGELOS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Τι να πω. Ας παραδεχτούμε ότι μας πουλάνε φούμαρα τότε. Δεν ξέρω αν μόνο σε εμένα φαίνεται τελείως επιπόλαιο και κακή στρατηγική να μετέφρασαν μια αφίσα χωρίς να αξιολογησουν καν τι λέει. Ίσως είμαστε πολύ απαισιόδοξοι με τις επανεκδόσεις και τις ιστορίες μόνο μετά το 2000. Ίσως πάλι εγώ είμαι πολύ αισιόδοξος. Θα δούμε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26346
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  48

38 min ago , Tsaklas said:

Ο Claremont πάλι έχει γράψει και κάποια X-Men μετά το 2000 νομίζω αλλά δεν πρέπει να ναι και τίποτα φοβερό, είναι;

 

Όχι  :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πρέπει να ήταν υποχρεωμένοι να δώσουν την αφίσα με το πρώτο τεύχος,μάλλον αυτό γίνεται σε όλες τις χώρες.

Αλλά από ότι φαίνεται,είναι απόφαση της εκδοτικής της κάθε χώρας η σειρά που θα εκδοθουν οι ιστορίες,και ποιες θα είναι αυτές.

 

Επεξεργασία από EVANGELOS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

60s 70s ίσως πολύ μετά.Πάντως αυτός ο φόβος με τους νεαρότερους να ξινίσουν ως προς το παλιό κόμικ υπάρχει και στην Αμερική,πολλά παιδιά βλέπουν μόνο mcu.Αλλά εκτός από χρήματα,στην Αμερική έγινε επιτυχής η συλλογή γιατί οι Αμερικάνοι είναι πιο λάτρεις των κόμικ.Το θέμα είναι πόσο μας αρέσουν τα κόμικ εμάς στην Ελλάδα.

 

Προσπάθησε να πείσεις τον Μπάμπη τον Μερακλή,Λεωνίδα τον Λεβέντη/Κλαρινογαμπρό,την Γεωργία την  Βitchογκόμενα και τον Alex τον Ultraφάση να αγοράσουν κόμικ. :lol:

 

...εντάξει ο Αlex μπορεί να έπαιρνε ένα δύο κόμικ αλλά μετά να τα άφηνε γιατι είναι για "παιδιά,dang dog" και να έπαιρνε κανά ηλεκτρικό πατίνι,δικέ μου τρελέ μου!!   :lol:

 

Την Αλίκη την Αρχοντονοικοκυρά δεν την βάζω καν.Αν υπάρχει καμιά κυρία εδώ άνω των 35-40 να μου απαντήσει σε αυτό το ποστ,ζήτημα να υπάρχει ένα κορίτσι σε όλο το φόρουμ.

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

8 λεπτά πριν, Lord Makro είπε:

 

Όχι  :lol:

 

Πρέπει να έχω ένα Xmen που έχει γράψει σε σχέδιο Μαναρα,να του το πάω για υπογραφη η θα με πάρει με τις κλωτσιές;(εμένα μου άρεσε βέβαια,αλλά δεν ξέρω αν ο ίδιος θα θέλει να το θυμάται)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26346
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  48

22 min ago , EVANGELOS said:

Πρέπει να έχω ένα Xmen που έχει γράψει σε σχέδιο Μαναρα,να του το πάω για υπογραφη η θα με πάρει με τις κλωτσιές;(εμένα μου άρεσε βέβαια,αλλά δεν ξέρω αν ο ίδιος θα θέλει να το θυμάται)

 

Χαχα το είχα ξεχάσει τελείως αυτό, το έχω κι εγώ και δεν θυμάμαι πολλά πράγματα από την πλοκή :P

Προσωπικά θα του πάω μόνο τεύχη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

7 ώρες πριν, kaneda είπε:

Γεια σας παιδιά και συγχαρητήρια που έχετε ένα φόρουμ για τα κόμιξ που όλοι αγαπάμε. Ένα γρήγορο πέρασμα σε όλα αυτά που προηγήθηκαν και σε αυτά που έρχονται...

  1. Οι 3 πρώτοι τόμοι τόσο σε σενάριο όσο και σε σχέδιο ήταν πολύ καλοί (ακόμα και αυτός του Άιρον-Μαν που είχε μπορώ να πω μια "διαφορετικότητα" στο σχέδιο, θα συμφωνήσω με αυτό που είπαν κάποια παιδιά παραπάνω, ότι θύμιζε μια ατμόσφαιρα νεο-νουάρ και δεν με χάλασε).
    1. Στο Σπάιντερ-Μαν παρότι δεν είμαι και πολύ φαν του μυστικιστικού στοιχείου, ήταν καλή αυτή η νέα διάσταση που προστέθηκε στην ιστορία του ήρωα. Πάρα πολύ καλές χιουμοριστικές ατάκες και καρέ μάχης. Βαθμολογία: 8/10.
    2. Στο Άιρον-Μαν ψιλο-άργησα να καταλάβω ότι ο κόσμος δεν γνωρίζει τον "πιλότο" της στολής, αλλά ότι γνωρίζει πως ο Τόνι είναι ο κατασευαστής της. Η ροή της ιστορίας κυλάει ομαλά με αρκετές επεξηγήσεις (ιδιαίτερα το τελευταίο εγώ το χρειάστηκα) και στα συν είναι και η ανατροπή που συμβαίνει στο τέλος. Παρόλα αυτά στο τελευταίο τεύχος χρειάστηκε να σταθώ αρκετά στο καρέ που ο ανταγωνιστής πεθαίνει, διότι δεν κατάλαβα εάν τον σκότωσε ο Άιρον-Μαν ή αν πέθανε από μόνος του (όπως στην ταινία Άιρον-Μαν 3). Τέλος και έμενα δεν μου άρεσε καθόλου (μπορώ να πω ότι ως ένα βαθμό σοκαρίστικα) που ο Τόνι κλώτσησε τον νεκρό-ακέφαλο ανταγωνιστή. Βαθμολογία: 6/10.
    3. Οι Νέοι Εκδικητές μου άρεσαν πολύ. Δεν με χάλασε η μποτούλα του Σπάιντι, αν και χρειάστηκε να γκουγκλάρω για να μάθω περισσότερα πράγματα για το νησί που ήταν οι Εκδικητές (δεν το είχα ξανακούσει κάπου) και γενικά τι παίζει με την Σπάιντερ-Γούμαν (σε ποιους έδινε αναφορά και για την ΑΣΠΙΔΑ και για τους Εκδικητές). Επίσης στα συν η παρουσία του Γούλβεριν (ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΣΤΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟ ΟΛΝΤ ΜΑΝ ΛΟΓΚΑΝ), οι διάλογοι μεταξύ Κάπτεν Αμέρικα και Άιρον-Μαν και η υποπλοκή στην αρχή με τον Νταρντέβιλ. Βαθμολογία: 9/10.
  2. Γενικά η άποψή μου σχετικά με τα κόμιξ που έχει εκδόσει η Οξύ (Ντάρκ Φοίνιξ) είναι ότι μάλλον δύσκολα θα το βγάλει η Χασέτ (το γράφω καλά;) έως και καθόλου, εκτός και αν γίνει αυτό που λένε πολλά μέλη του φόρουμ ότι θα βγει προς το τέλος της σειράς (όταν θα έχει πλέον εξαντληθεί η έκδοση της Οξύ). Πάντως για το "στοιχείο" που βρήκατε στην αφίσα του 1ου τόμου, θέλω να πιστεύω ότι όντως θα δούμε και κλασσικές ιστορίες από την δεκαετία '80-'90.
  3. Για το θέμα που έχετε αναφέρει με τις επανεκδόσεις τίτλων (Εξτρέμις), επειδή δεν έχω μεγάλη γκάμα από κόμιξ θα μου επιτρέψετε να μην πάρω θέση.
  4. Τέλος για την τιμή (μην πέσετε να με φάτε) και έχοντας διαβάσει αρκετά σχόλια πιο πάνω αλλά και ερευνώντας λίγο το θέμα (τιμές Ανούμπις-Οξύ συν τα τεύχη που περιέχει κάθε τόμος τους, σε σχέση με τα αντίστοιχα της Χασέτ), πιστεύω ότι είναι αυτό που λένε στο ΟΡΙΟ. Θα μπορούσαν είναι η αλήθεια αφού είναι 15ήμερο να το έβαζαν στα 7,99 ευρώ, όμως καταλαβαίνω ότι από την πλευρά της εκδοτικής θα μπορούσε να προκύψει "κάποιο" λειτουργικό κόστος που δεν θα μπορούσε να το αντιμετωπίσει (δεν θα την συνέφερε) σε βάθος χρόνου. Ξαναλέω 10 ευρώ το μήνα (αν ήταν μηνιαίο) κανένα πρόβλημα, 10 ευρώ το 15ήμερο (όπως είναι) στο όριο, 8 ευρώ το 15ήμερο ακόμα καλύτερα για εμάς.

Ελπίζω να μην σας κούρασα με την όλη ανάλυση. Με αφορμή το ψάξιμο της συλλογής στο ίντερνετ, βρήκα αυτό το καταπληκτικό φόρουμ για τα κόμιξ και είπα να εγγραφώ. Ελπίζω και εγώ φυσικά να εκδοθεί και να ολοκληρωθεί η σειρά στο μέλλον, περιέχοντας μία καλή ποικιλία από ήρωες και ιστορίες!

Σε αναμονή λοιπόν και σε επαγρύπνηση για τα επόμενα τεύχη (ΘΕΛΩ ΤΟ ΟΛΝΤ ΜΑΝ ΛΟΓΚΑΝ μην τα ξαναλέμε), μέχρι τότε να διαβάζετε κόμιξ και να περνάτε καλά...

 

Με εκτίμηση,

kaneda.

 

Καλώς ήρθες man!!

....Ωπα ξέρεις από Akira .Πες τα όλα,υπάρχει hardcover για Akira (στα ελληνικά αν γίνεται); :lol:

 

Όχι,όντως υπάρχει; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Μου απάντησαν... 

 

Screenshot_20191031_115853.jpg

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Βλέπω σου απάντησαν κανονικά περίμενα μια πιο τυπική απάντηση του στυλ κάντε υπομονή. Πολύ ευχάριστο αυτό που έγραψαν ότι οι τίτλοι θα καλύπτουν διάφορες εποχές τις Marvel, που σημαίνει (θέλω να πιστεύω) ότι θα δούμε και πιο κλασσικά πράγματα.

Άλλα και αυτά που θα κυκλοφορήσουν στα κοντά εξαιρετικές επιλογές, ωραίο μήνυμα μου έφτιαξε την διάθεση.

Επεξεργασία από budd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ωραία η απάντηση. Μας αποκάλυψαν τους δύο επόμενους ήρωες, όχι όμως και τους τίτλους. Θέλουν να διατηρήσουν την αγωνία μας.:)

Εφόσον πρόκειται για τους δύο αγαπημένους μου ήρωες, μπορώ να πω ότι τους εμπιστεύομαι να μας προσφέρουν δύο εξαιρετικούς τίτλους.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ελπίζω σε Silent Screams από Hulk και Power and Responsibility από Spider-Man. Αλλά θεωρώ πιο πιθανό το Planet Hulk (Part 1) για αρχή. Ο λόγος που δεν ελπίζω σ'αυτό είναι απλα γιατί το έχω. Για να πέφτουν τα στοιχήματα! 

 

Edit: λένε Amazing Spider-Man άρα άκυρο το Power and Responsibility, είναι Ultimate Spider-Man. Άρα ίσως βγουν τα επόμενα του Straczynski; Σε έναν ιδανικό κόσμο που πόνταραν σε παλιά κλασικά ίσως το Birth of Venom.

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

25 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Άρα ίσως βγουν τα επόμενα του Straczynski; 

 

Μακάρι! :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Το power and responsibility τ ο θεωρω και εγω πολυ πιθανο, και λυπαμαι γι αυτο διοτι θα ειναι αλλη μια επανεκδοση (και μαλιστα εχει βγει 2 φορες στην Ελλαδα) .... :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

16 ώρες πριν, TheMetalBat είπε:

60s 70s ίσως πολύ μετά.Πάντως αυτός ο φόβος με τους νεαρότερους να ξινίσουν ως προς το παλιό κόμικ υπάρχει και στην Αμερική,πολλά παιδιά βλέπουν μόνο mcu.Αλλά εκτός από χρήματα,στην Αμερική έγινε επιτυχής η συλλογή γιατί οι Αμερικάνοι είναι πιο λάτρεις των κόμικ.Το θέμα είναι πόσο μας αρέσουν τα κόμικ εμάς στην Ελλάδα.

 

Προσπάθησε να πείσεις τον Μπάμπη τον Μερακλή,Λεωνίδα τον Λεβέντη/Κλαρινογαμπρό,την Γεωργία την  Βitchογκόμενα και τον Alex τον Ultraφάση να αγοράσουν κόμικ. :lol:

 

Η σειρά δεν κυκλοφορεί στην Αμερική, τουλάχιστον όχι στις ΗΠΑ που έχεις στο μυαλό σου. Εκεί τα βγάζει η ίδια η Μάρβελ, η οποία δεν βγάζει - και δεν πιστεύω πως έχει σκοπό να βγάλει - τόμους στα newsstands. :)

 

Όσο για τους Μπάμπηδες και τις Γεωργίες, ανάλογα με την ηλικία που είναι και σε τι ηλικία είναι τα παιδιά τους. Αν διάβαζαν παλιά κόμικς, αυτά που θα ξέρουν και θα προτείνουν στα παιδιά τους είναι κόμικς του '80.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

5 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Για το πράγματι πολύ δυνατό τεύχος #7 του Captain America, είμαστε σίγουροι ότι το έχει σχεδιάσει άλλος; :thinking:

Νόμιζα ήταν διαφορετικό το σχέδιο από άποψη του σχεδιαστή, μιας και η ιστορία είναι ψιλοανεξάρτητη και μ΄αυτό τον τρόπο θέλησε να το καταλάβουμε.
Όπως στα flashbacks αλλάζει το σχέδιο για να καταλάβουμε ότι πρόκειται για γεγονότα του παρελθόντος.

Και τα flashback και το τεύχος #7 είχαν διαφορετικούς σχεδιαστές.

 

Όσο για τα καινούρια τεύχη, νομίζω πως η μόνη ιστορία του Hulk που βγήκε μετά από το 2000 στη συλλογή (εκτός από το World War Hulk) είναι το Planet Hulk. Αφού είπαν ότι θα δούμε κόμικ από πολλές εποχές είναι πιθανό το τεύχος να είναι το Silent Screams μιας και είναι από τα πρώτα τεύχη της original συλλογής. Όσο για Amazing Spider-Man, η συλλογή έχει πάρα πολλά και δεν είναι αδύνατο να δούμε κι άλλο του Straczynski αλλά μακάρι να είναι το Birth of Venom :pray:

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

50 λεπτά πριν, GreekComicFan είπε:

 

Η σειρά δεν κυκλοφορεί στην Αμερική, τουλάχιστον όχι στις ΗΠΑ που έχεις στο μυαλό σου. Εκεί τα βγάζει η ίδια η Μάρβελ, η οποία δεν βγάζει - και δεν πιστεύω πως έχει σκοπό να βγάλει - τόμους στα newsstands. :)

 

Όσο για τους Μπάμπηδες και τις Γεωργίες, ανάλογα με την ηλικία που είναι και σε τι ηλικία είναι τα παιδιά τους. Αν διάβαζαν παλιά κόμικς, αυτά που θα ξέρουν και θα προτείνουν στα παιδιά τους είναι κόμικς του '80.

 

Αλήθεια; Νόμιζα πως εκεί ξεκίνησε η συλλογή,τι φάση;; :lol:

 

Κανα τιραμόλα ξέρω γω ναι να τον διάβαζαν οι μπάμπηδες μικροί.Αλλά και πάλι δύσκολα να βρεις τέτοιους ανθρώπους να διαβάζουν κόμικ τώρα.Δεν βάζω τα παιδιά σε αυτό,μπορεί να θέλουν να διαβάσουν.Αλλά δυστηχώς θα τα συγκρίνων με mcu (δίκο μου πρόβλημα ξεκάθαρα)

 

Να δω έναν τύπο μερακλή να διαβάζει κόμικ spiderman και τι στο κόσμο  :lol:

Μιας και είπα για spiderman,δεν βρήκα το Amazing Spiderman Happy Birthday στη συλλογή.

 

Ειλικρινά τώρα,αν αυτή η συλλογή είχε να κάνει με ποδόσφαιρο θα γινόταν πάταγος κατευθείαν εδώ. 

 

 

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αν δεις την μέση ηλικία όσων ποστάρουν συχνά, θα δεις πως δεν είναι και τόσο δύσκολο. :) Και όχι, δεν μεγάλωσε όλη η γενιά μας με Τιραμόλα. Το αντίθετο. :)

Αν έχει γονιό κομιξά πάντως, έχει αποδειχτεί πως έχει επίδραση στην εκτίμηση που θα έχει για τα κόμικς γενικά και όχι μόνο σε σύγκριση με αυτά που θα περιμένει με βάση τις ταινίες. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.