Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  66
  • Reputation:   308
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αποκτήθηκε και ο 3ος τόμος! Άψογος με μοναδικό μειονέκτημα τη ράχη όπου η εικόνα δεν ευθυγραμμίζεται και μία σκισμένη σελίδα στην άκρη... Πάμε για τον 4ο!!!

Άσχετο με το θέμα, άλλα έχει κανείς άποψη για Daredevil by Chip Zdarsky;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ίσως να οφείλεται και στην κλίση που έχει το ράφι της βιβλιοθήκης. Τα δικά μου κάνουν κούρμπα προς τα κάτω, λόγω του βάρους των κόμικς, οπότε αν βάλω εκεί τους τόμους της Marvel, δεν θα είναι οι ράχες τους τόσο ευθυγραμμισμένες. Να 'χουμε να λέμε. :lol: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Και σε μένα γίνεται αλλά το συγκεκριμένο ράφι έχει αρκετά λίγα κόμικ. Δεν νομίζω να έχει κάποια κλίση. Πιο πιθανό θεωρώ το λάθος στην ράχη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32792
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  23
  • Reputation:   103
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

όταν ενωθούν όλα μαζί πιστεύω δεν θα φαίνεται σχεδόν καμία διαφορά..

τώρα φαίνεται λόγω 3 βιβλίων μόνο και στη μη διακόσμηση..

σε μένα ο αιρον μαν είναι ελάχιστα πιο πάνω

 

σε λίγα χρόνια θα ανταλλάζουμε ράχες όπως κάναμε μικροί με τα αυτοκόλλητα η τις κάρτες...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εγώ θα μιλήσω από πλευρά σχεδόν άσχετου σε κόμικ και σε όλα αυτά. Πήρα και εγώ το τρίτο τεύχος αλλά λόγο πολλαπλών καταστάσεων και δουλειάς αυτό το σαββατοκύριακο δεν είχα χρόνο να το διαβάσω.Θα αφήσω σχόλιο με κριτική και γενικά θέμα το τρίτο τεύχος σε επόμενο ποστ. Είναι λίγο μεγάλο το εικοσάρικο το μήνα για το μέσο καταναλωτή και άσχετο σε συλλογή/αγορά κόμικ κ.λ. Αλλά μπορώ να κατανοήσω ότι η τιμή είναι πάρα πολλή καλή για μια ολόκληρη ιστορία από μαθηματικής πλευράς τουλάχιστον, είναι 5 με 6 τεύχη/κόμικ  μέσα σε ένα από ότι βλέπω και τα κόμικ που βλέπω σε περίπτερα κάνουν 2,50 ή 3+ ευρώ,άρα 2,50 χ 5 πες είναι 12.50 ευρώ συν το σκληρό εξώφυλλο και οπισθόφυλλο,καλό χαρτί και παραπάνω υλικό μπορεί και συν 6-8 ευρώ ξέρω 'γω. Ένα καλό βιβλίο με μια ολοκληρωμένη ιστορία συν της καλύτερες ιστορίες marvel,μπα,μια χαρά είναι τα 10 ευρώ αν το πάρεις έτσι.:D    

 

Μέχρι και στον πατέρα μου του αρέσει,είναι κομιξοφαν παλιάς σχολής.Του αρέσει έτσι όπως είναι σκληρόδετη με ολοκληρωμένη ιστορία,το αποκαλεί "όμορφο",παρόλο που οι υπερήρωες του είναι σχεδόν αδιάφοροι (με εξαίρεση μερικές ταινίες,και όχι από MCU).Αλλά δεν θα έδινε το δεκάρικο εύκολα αν και καταλαβαίνει πως δεν είναι μόνο ένα τεύχος στην ιστορία/περιοδικό. Θα προτιμούσε να το δώσει σε τσιγάρα και μπύρες όπως λέει.Πάλι καλά που δεν καπνίζω και πίνω αλκοόλ σπάνια. :lol:

 

Παρεμπιπτόντως,επειδή βλεποντάς με να παίρνω τα τρία πρώτα τεύχη της συλλογής και πως είναι σκληρόδετα,λέει πως μπορεί να έπαιρνε κανά σκληρόδετο βιβλίο κόμικ παλιάς σχολής,  Ένα από αυτά: Τιραμόλα,Σεραφίνο,Ποπάυ,Μίκι Μάους (και όλη η παρέα του),Λοόκι Λουκ και Αστερίξ & Οβελίξ.  Αν υπάρχει κανένα σκληρόδετο με θέμα αυτά τα κόμικ σε κάνα κατάστημα στην Αθήνα σε (ίσως) χαμηλή τιμή.Μπορείτε παρακαλώ να μου πείτε;  Μιας και ο ίδιος έλεγε να πάρει ένα ή μπας και εγώ του το κάνω δώρο στα γενέθλιά του. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα πρέπει κάποιος να μεταφέρει ίσως μια τέτοια συζήτηση κάπου αλλού, αλλά για να έχεις υπόψιν ορισμένες εκδόσεις:

 

1. "Λούκυ Λουκ"

2. "Asterix"

3. "Η Μεγάλη Βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς"

4. "Οι Επίγονοι του Καρλ Μπαρκς" (αν δε βρεις αυτό, μπορείς να τσεκάρεις την επανακυκλοφορία του από άλλη εκδοτική με τίτλο "Carl Barks: Οι Επίγονοι")

5. "Ο Βίος & η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ" + "Τα Χαμένα Επεισόδια: Ο Βίος & η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ"

6. "Μίκυ Μάους: Στην Κοιλάδα του Θανάτου"

7. "Βιβλιοθήκη Κόμιξ"

 

"Τιραμόλα" & "Σεραφίνο" δυστυχώς δεν υπάρχει σε σκληρόδετο (δε ξέρω στο εξωτερικό τι συμβαίνει) και ούτε βλέπω να κυκλοφορεί κάτι... Σε "Ποπάυ" ελπίζω κάποια στιγμή να βγει αυτή η υπέροχη έκδοση της "Fantagraphics Books" και στην Ελλάδα, αλλά μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάτι τέτοιο που ζητάς...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Σήμερα αγόρασα το Extremis. Το Avengers θα το προσπεράσω μιας και έχω αποφασίσει πως θα αγοράζω επιλεκτικά! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55398
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Επιλεκτικά και πήρες το Extremis αντί να πάρεις το Avengers? Μεγάλο λάθος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Κι εμένα μου άρεσε πολύ περισσότερο το New Avengers παρά το Extremis.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το πήρα και αυτό σιχαμένοι μαρβελάκηδες :lol:. Ουφ άντε να πάρω και το επόμενο που θέλω να το δω και τέλος (?). :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Αγοράστηκε και το New Avengers, εκεί που έλεγα ότι θα αγοράζω επιλεκτικά πλέον έχω ''ψηθεί'' να πάρω όλη την σειρά. Απ ότι βλέπω οι επιλογές που κάνουν είναι πολύ καλές και ελπίζω και σε μεγάλη ποικιλία από πλευράς χαρακτήρων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Έχω αγοράσει και τα 3 τεύχη, δεν έχω βρει ακόμα το χρόνο να διαβάσω κάποιο. Είναι πάντως και τα τρία μεταξύ των τίτλων που ήθελα να διαβάσω. Κάτι πολύ θετικό είναι ότι όπως βλέπω τους τίτλους που μπορεί να εκδοθούν μελλοντικά, πραγματικά χαίρομαι που ιστορίες όπως το House of M, για τις οποίες είχα ακούσει πολύ θετικά σχόλια και σκεφτόμουν να αγοράσω στα αγγλικά, όχι μόνο θα εκδοθούν στα ελληνικά, αλλά σε μία όμορφη συνολικά έκδοση και με κόστος 10 ευρώ, σίγουρα χαμηλότερο από το να το πάρεις και στα αγγλικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

17 ώρες πριν, Δημήτρης 1 είπε:

Σήμερα αγόρασα το Extremis. Το Avengers θα το προσπεράσω μιας και έχω αποφασίσει πως θα αγοράζω επιλεκτικά! :lol:

Και'γω συμφωνώ μαζί σου, ότι δεν θα αγοράσω όλους τους τόμους, θα επιλέξω ήρωες που μου αρέσουν. Δλδ την She Hulk αν την εκδόσουν δεν υπάρχει περίπτωση να την αγοράσω ή πχ Black Panther,

Daredevil, Nova και κάτι τέτοιους απλά δεν... Ούτε και το Wolverin Δημόσιος Κίνδυνος σκέφτομαι να το παρω(που κυκλοφόρησε πρόσφατα από Anubis).. γενικά δεν με τραβάνε οι X-Men ούτε οι Fantastic 4.

Γούστα είναι αυτά...

Άμα συλλέξω αρκετά από Marvel θα δώ τι καλό υπάρχει από DC να πάρω 3-4 και μετά θα το ρίξω στον Αρκά(που τον έχω αφήσει τελευταία).

 

 

Πάντως πέρα από τα κόμικ καλό είναι να συλλέγουμε και διάφορα άλλα βιβλία πχ Φιλοσοφίας, Θεολογίας, Ψυχολογίας, Λογοτεχνίας, Ποίησης κτλ ανάλογα με τα γούστα του καθενός φυσικά.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εγώ πάλι πιστεύω ότι τη She-Hulk θα τη βγάλουν όταν θα κάνει πρεμιέρα η σειρά και όπως είναι σχετικά άγνωστη ηρωίδα θα μοσχοπουλήσει για να μάθει ο κόσμος ποια είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Λέτε να συνδυάζουν τις εκδόσεις με το τι βγαίνει στα σινεμά και στις πλατφόρμες; Δεν ξέρω. Νομίζω κάτι τέτοια θα θέλει να τα έχει σε αποκλειστικότητα η ίδια η Anubis. Όσο για She-Hulk, η σειρά λογικά θα ξεκινήσει στο Disney+ το 2022, καθώς μέχρι το 2021 έχουν βγάλει αναλυτικό πρόγραμμα και δεν νομίζω ότι χωράει κάπου. Απ'όσο είχα υπολογίσει η 60άδα θα έχει τελειώσει ως τότε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Δεν μπορεί να μην υπάρχει καμία σχέση με τις ταινίες και τις σειρές. Για She-Hulk είναι νωρίς να πούμε κάτι, αλλά από Black Widow πιστεύω κάτι θα δούμε. Ίσως ένα δυο μήνες πριν (ή μετά) την ταινία της. Θα εκδώσει πιθανώς ο Άνουβις αυτόνομη εκδόση βιβλιοπωλείου τον ίδιο μήνα που κυκλοφορεί η ταινία, για να αυξήσει τις πωλήσεις του, ενώ με την Επίσημη Συλλογή θα δούμε κάτι με απόσταση μερικών μηνών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Καλό θα ναι. Θα το ξέρουμε και 6 βδομάδες πριν μην τα ψάχνουμε για διάβασμα και τα πάρουμε στα αγγλικά. Για Eternals σίγουρα μπορούν να βγάλουν του Gaiman πριν την ταινία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Eγώ πάντως εξακολουθώ να μην έχω δει διαφήμιση το 3ο τεύχος.
Τα δύο πρώτα τα έβλεπα πολύ συχνά, το Spiderman ειδικά όλη την ώρα.
Μάλλον τις μειώσαν.

Όσον αφορά τους New Avengers έλεγα να μην το πάρω αλλά αρχίσατε να με ψήνετε.
Έχω κάνει πολλές αγορές τον τελευταίο μήνα κι έλεγα να βάλω ένα φρένο.
Αφήστε που δεν μου πολυαρέσουν τα υπερηρωικά που μπλέκονται πολλοί ήρωες.
Αλήθεια γιατί New Avengers; Ποια η διαφορά με τους παλιούς;
Αυτά με το multiverse της Marvel και το Crisis της DC μ΄έχουν μπερδέψει.
Μπορεί κάποιος με λίγα λόγια να μου πει τι είναι; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55398
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

7 min ago , Laz33 said:

Αλήθεια γιατί New Avengers; Ποια η διαφορά με τους παλιούς;

 

Γράφει μέσα! :)

 

Αλλά εν συντομία, κάποια στιγμή διαλύθηκαν οι παλαιοί Avengers και δεν υπήρχαν καθόλου Avengers.

 

Και κάποια στιγμή ξαναμαζεύτηκαν διάφοροι και ξανάφτιαξαν την ομάδα των Avengers. Γι'αυτό και... New Avengers!

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

45 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Eγώ πάντως εξακολουθώ να μην έχω δει διαφήμιση το 3ο τεύχος.
Τα δύο πρώτα τα έβλεπα πολύ συχνά, το Spiderman ειδικά όλη την ώρα.
Μάλλον τις μειώσαν.

 

Το Spider-Man το πήρε πολύς κόσμος γιατί η τιμή ήταν σκοτωμα. Με το Iron Man σίγουρα πολλοί ξενισαν και έδωσαν δυσκολότερα το εφτάρι. Ε και μετά οταν είδαν πως το Avengers πήγε στο δεκάρικο σίγουρα ήταν πολύ πιο μειωμένες οι πωλήσεις. Εδω μέχρι και η κοπελα στο περίπτερο σχολίασε πως το δεκάρικο ειναι too much. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55398
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Να σας δω όλους εσάς που τώρα κάνετε επιλογές που μετά θα ψάχνετε να βρείτε τους παλαιούς τόμους και δεν θα τους βρίσκετε! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21478
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σήμερα πείρα τον τρίτο τόμο, η αλήθεια είναι ότι δεν τον βρήκα εύκολα τα περισσότερα περίπτερα είχαν μόνο κανα δύο IRON MAN

και εκεί τελικά που το βρήκα είχε τρία AVENGERS και δύο IRON MAN όπου στα AVENGERS  το χαρτόνι πάνω εκεί που γράφει την τιμή 

ήταν διπλωμένο προς τα πίσω (στα IRON MAN όχι). Ήθελε να κρύψει την τιμή; Ή ίσως να ήταν τυχαίο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34552
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  34
  • Reputation:   136
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1762 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

43 λεπτά πριν, Δημήτρης 1 είπε:

Εδω μέχρι και η κοπελα στο περίπτερο σχολίασε πως το δεκάρικο ειναι too much

Εμένα ο θείος μου, πατέρας των μικρών μου ξαδερφών ηλικίας γυμνασίου, που τους το αγόρασε (άσχετοι από κόμικς, αλλά fans του MCU) μου ανέφεραν ότι είναι υπερβολική η τιμή του.
Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι είναι χάρισμα και ότι τέτοιες εκδόσεις σε Public κλπ κοστίζουν τουλάχιστον 20-25 ευρώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Αυτά με το multiverse της Marvel και το Crisis της DC μ΄έχουν μπερδέψει.
Μπορεί κάποιος με λίγα λόγια να μου πει τι είναι; :thinking:

Μια φορά κι έναν καιρό υπήρχε ένα "σύμπαν"... :P  Τόσο της "Marvel Comics" όσο και της "DC Comics" θεωρούνται πολυσύμπαντα, επειδή υπάρχει κάποιο βασικό σε κάθε εταιρία (στην "Marvel Comics" η Earth-616 και στην "DC Comics" η Earth-One) και δημιουργούσαν ιστορίες με παράλληλούς χαρακτήρες που υπήρχαν "κάπου αλλού" έως και πολύ διαφορετικές εκδοχές ιστοριών. Δε ξέρω πως ξεκίνησε όλο αυτό, υποθέτω ότι δεν ασπάζονταν την επιστημονική θεωρία τότε :P , απλώς για τις ανάγκες νέων σεναρίων και μιας και μιλάμε για κόσμους επιστημονικής φαντασίας, ξεκίνησε όλο αυτό. Κάποια στιγμή ξεκίνησαν να καταγράφουν όλους αυτούς τους παράλληλους κόσμους και να τους καταχωρούν με τις παραπάνω κωδικές ονομασίες. Στη "Marvel Comics" φαίνεται πως η εταιρία είχε κάποιους υποτυπώδεις κανόνες και δεν άφηνε ανεξέλεγκτους τους επόμενους σεναριογράφους να κάνουν το μακρύ και το κοντό τους, αλλά στην "DC Comics" έφτασαν να υπάρχουν πλέον πολλές Supergirl (τη μία στην ανέφερα ήδη σε άλλο νήμα), πολλοί Superman, να έχουν τη μία υπερβολικά τεράστιες δυνάμεις (αν θυμάσαι τον Christopher Reeve στις ταινίες, περιστρέφει ανάποδα την τροχιά της Γης και γυρίζει πίσω στο χρόνο :lol: ή θα δεις ιστορίες με τον Σούπερμαν και τη Wonder Woman να τραβάνε τη Γη απ' το διάστημα για να τη βγάλουν έξω απ' την τροχιά της και πάρα πολλά άλλα παραδείγματα...) ενώ στην πορεία να έχουν θέσει όρια, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να βγει άκρη τι είναι πραγματικό και τι όχι και έτσι έγινε το 1ο "Crisis on Infinite Earths". Ένα κοσμογονικό συμβάν ("events" ονομάζονται τα αντίστοιχα και στις 2 εταιρίες) όπου όλα τα σύμπαντα θα κατέληγαν, πλέον σε ένα! Βέβαια, τα πράγματα στην πορεία ξανάγιναν μπάχαλο, οπότε ακολούθησε το "Infinite Crisis", έπειτα το "Final Crisis" και συνέχισαν με το "The New 52" όπου οδήγησαν τα γεγονότα του "Flashpoint" με τελευταίο το "DC Rebirth".

 

Αντίστοιχα στη "Marvel Comics", η μοναδική φορά που υπήρξε ένα τέτοιο συμβάν ήταν με το "Secret Wars". Βέβαια, στο παρελθόν υπήρξαν κι άλλα μεγάλα events όπως με το Γάντι της Αιωνιότητας (του οποίου μια άλλη εκδοχή παρακολουθούσαμε τα τελευταία 10 χρόνια, κινηματογραφικά!) κτλ. (γενικά, "events" λέγονται όσα έχουν και δική τους αυτόνομη μίνι σειρά ενώ "crossovers" όσα συμμετέχουν χαρακτήρες στις δικές τους σειρές, όμως!) αλλά κάτι που να άλλαξε ριζικά το πολυσύμπαν της "Marvel Comics" δεν υπήρξε. Καταστροφές εντός αυτού, ακόμη κι επαναδημιουργία του βασικού σύμπαντος (Earth-616) ναι! Εν συντομία τα αναφέρουμε "Crisis" λοιπόν στη "DC Comics", εννοώντας όλα εκείνα τα events που μετέτρεψαν το γνωστό πολυσύμπαν σε κάτι άλλο. Ένα (μικρότερης κλίμακας, φυσικά!) τηλεοπτικό Crisis τώρα έρχεται φέτος (μας προετοίμασαν οι προηγούμενες σαιζόν!) στις σειρές του λεγόμενου "Arrowverse" του καναλιού "The CW". Μιας και δεν έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες, αν θέλει κάποιος άλλος φίλος ας συμπληρώσει/διορθώσει οτιδήποτε!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

38 λεπτά πριν, gigok είπε:

Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι είναι χάρισμα και ότι τέτοιες εκδόσεις σε Public κλπ κοστίζουν τουλάχιστον 20-25 ευρώ.

 

Στο Jemma το Inifinty Saga της ίδιας σειράς το είχα αγοράσει 12 ευρώ το τομάκι, ενώ σε Amazon/Ebay βρίσκεις κάποια τομάκια της ίδιας πάντα συλλογής, από 4 ευρώ, πάντα στα αγγλικά. Αν τα Public τα χρεώνουν τόσο κρίμα για όποιον δεν γνωρίζει και δώσει τόσα λεφτά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

42 λεπτά πριν, gigok είπε:

Εμένα ο θείος μου, πατέρας των μικρών μου ξαδερφών ηλικίας γυμνασίου, που τους το αγόρασε (άσχετοι από κόμικς, αλλά fans του MCU) μου ανέφεραν ότι είναι υπερβολική η τιμή του.
Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι είναι χάρισμα και ότι τέτοιες εκδόσεις σε Public κλπ κοστίζουν τουλάχιστον 20-25 ευρώ.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό. Θεωρώ πως υπάρχουν 2 τινά σχετικά με τα 10 ευρώ.

Πρώτον η τιμή μπορεί να φαίνεται υψηλή προς όσους δεν αγοράζουν συχνά κόμικ, αλλά στους γνώστες που αξιολογούν σε μεγάλο βαθμό και την έκδοση φαίνεται λίγο πιο λογική. Δηλαδή σκληρό εξώφυλλο, ωραίες ιστορίες που δεν έχουμε δει στα ελληνικά και προσεγμένο γενικότερα, τα 10 ευρώ είναι καλή τιμή, όταν π.χ. η Anubis και το Οξύ έχουν βγάλει τίτλους με λιγότερες σελίδες και πιο ακριβούς στην τιμή.

Δεύτερον παίζει μεγάλο ρόλο ότι η συχνότητα της έκδοσης είναι κάθε 2 εβδομάδες. Οι προαναφερόμενοι εκδοτικοί μπορεί να έχουν κάθε graphic novel σε υψηλότερη τιμή, αλλά εκδίδουν ένα συγκεκριμένο αριθμό τίτλων το χρόνο, από τους οποίους μπορείς να επιλέξεις. Αντίθετα η συγκεκριμένη συλλογή, κυκλοφορεί κάθε 2 εβδομάδες, άρα 20 ευρώ το μήνα για όποιον δε θέλει να επιλέξει και θέλει όλες τις ιστορίες. Αυτό είναι που προβληματίζει και εμένα προσωπικά, αλλά από την άλλη δύσκολα θα επιλέξω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26345
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

8 hours ago, spiderman said:

καλό είναι να συλλέγουμε και διάφορα άλλα βιβλία πχ Φιλοσοφίας, Θεολογίας, Ψυχολογίας, Λογοτεχνίας, Ποίησης κτλ ανάλογα με τα γούστα του καθενός φυσικά.

 

 

Πιστεύω σύντομα θα βάλουν και κάποιο τόμο με Θωρ... :D:D:D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@Mandrake και @constantinople ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Πολύ μπέρδεμα αυτό με τα παράλληλα σύμπαντα.
Κατανοώ βέβαια ότι οι σεναριογράφοι έπρεπε να βρουν καινούριες ιδέες.

Θα εξοικειωθώ, που θα πάει; :)
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

21 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Πολύ μπέρδεμα αυτό με τα παράλληλα σύμπαντα.

Και δεν έχεις διαβάσει τίποτα στην ουσία για να μπερδεύεσαι :lol: Που να δεις πράμα με τον HickMan:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

45 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

@Mandrake και @constantinople ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Πολύ μπέρδεμα αυτό με τα παράλληλα σύμπαντα.
Κατανοώ βέβαια ότι οι σεναριογράφοι έπρεπε να βρουν καινούριες ιδέες.

Θα εξοικειωθώ, που θα πάει; :)
 

Εγώ, μια φορά, δεν έχω ακόμα εξοικειωθεί. :lol:  Όπως βγαίνουν οι εκδόσεις στην Ελλάδα, δύσκολα εξοικειώνεσαι... Απλώς έχεις κατά νου τις περιόδους και βγάζεις άκρη με ότι νέο κυκλοφορεί. Παλαιότερα που δεν υπήρχαν ξένες βάσεις δεδομένων διαδικτυακά, άντε γεια... Μόνο όσοι είχαν συνέπεια σε αγορές εξωτερικού (και διάβαζαν οδηγούς όπως το κορυφαίο "Wizard"!) γνώριζαν κάποια πράγματα. Στην περίπτωση της "Marvel Comics", εάν κάποιος διαβάσει με χρονολογική σειρά τις ιστορίες όπως αυτές βγαίνουν σε πακέτα σαρωμένες στο διαδίκτυο (σε torrents με την ένδειξη "chronological"), θα έχει μια σωστή εικόνα. Στην περίπτωση της "DC Comics" με τόσες αλλαγές, το χάος... Με τις chronological, μάλιστα, τα διαβάζεις ακόμη πιο σωστά, καθώς έχουν βάλει όλες τις σειρές κόμικς με τη σειρά που πρέπει να διαβαστούν και όχι κάθε σειρά ξεχωριστά. Π.χ. για τους X-Men συνδύαζαν τη βασική σειρά "Uncanny X-Men" με τα "Excalibur", "X-Factor", "Spider-Man and X-Factor", "Cable", "Northstar", "Wolverine" και οτιδήποτε σχετικό με τη σωστή σειρά των γεγονότων! Εγώ είχα ξεκινήσει να τα συγκεντρώνω μια περίοδο (πάνε καμιά 10αριά χρόνια τουλάχιστον) αλλά "πέθανε" το 2014 ένας σκληρός 3Tb όπου είχα με όλα τα ελληνικά & ξένα κόμικς (μέσα σ' άλλα διάφορα...) και γεια σας... Είχα διαβάσει κάποια τεύχη, βέβαια, αλλά κυρίως για να ικανοποιήσω την περιέργειά μου με κάποιες ιστορίες και να "κλείσω" κάποιες που δεν είχαν ολοκληρωθεί στην Ελλάδα (π.χ. του "Θορ" της "Μαμούθ Comix" που μας άφησε στα κρύα του λουτρού...) και με "έτρωγε" τόσα χρόνια... Δεν έπιασα τα πάντα από την αρχή... Το έχω παρατήσει το "σπορ", βέβαια, γι' αυτό και δεν τα αναζήτησα ξανά. Δε ξέρω αν θα καταφέρεις να εξοικειωθείς με τα εκδοτικά "μπρος-πίσω" των Ελλήνων εκδοτών, ας ελπίζουμε τουλάχιστον ότι θα βγαίνουν ολοκληρωμένες οι ιστορίες που ξεκινούν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.