Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βασιλεύς των κόμικς

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ERRAND BOYS: ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΛΗΜΑΤΑ
Σενάριο/Kείμενα:
D.J.Kirkbride
Σχέδιο:
Νίκος Κούτσης/ Μάνος Λαγουβάρδος / Γιώργος Κωνσταντόπουλος / Βασίλης Δημόπουλος
Σχέδιο εξωφύλλου:
Νίκος Κούτσης/ Μιχάλης Τόρης
Hμερ. έκδοσης:
01-09-2020
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Επιστ. Φαντασίας
Μέγεθος:
16.0 x 24.0
Σελίδες:
154
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γαβριήλ Τομπαλίδης
Lettering:
Frank Cvetkovic (AM) / Τίνα Χελιώτη (ΕΛ)
Χρωματισμός:
Νίκος Κούτσης/ Άλκης Καμπούρης
Επιμέλεια:
Γαβριήλ Τομπαλίδης
Πρωτότυπος τίτλος:
Errand Boys
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-618-5362-65-2
Ονομαστική τιμή:
12 €

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36522
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ERRANDBOYSMIKROSHRWS_0001.jpg  ERRANDBOYSMIKROSHRWS_0001z.jpg

 

 Στο μέλλον όταν είσαι άνεργος κα οι μόνες δουλειές δεν και τόσο της προκοπής κάνεις θελήματα ,όχι τα συνηθισμένα αλλά...τα  επικίνδυνα και παράνομα.Ενας τέτοιος τύπος είναι και ο 30χρόνος Τζέις ένα αμετανόητο καθαρματάκι ,εγωιστης που κοιτάει μόνο το δικό του συμφέρον και το πως θα περάσει καλά .Ωσπου μια μέρα φορτωνεται τον 13χρόνο ετεροθαλή αδερφό του.Θα γίνει επιτέλους υπεύθυνος ; ή οχι ;
Αυτή είναι με λίγα λόγια η ιστορία που διαδραματίζεται σε 5 τεύχη που εδώ στην Ελλαδα εκδίδονται σε ένα τόμο (που είναι το συνηθές) Μία ιστορία που κατορθώνει να συνδιάσει την δράση με το χιούμορ αλλά και τον δεσμό δύο διαφορετικών αδερφων ,μια σχέση που πραγματεύεται την απώλεια και την οικογένειας .
 Το σενάριο του ΚΙRKBRIDE αλλά και το σχέδιο με το υπέροχο χρώμα του Νίκου Κούτση απογειώνει τό κόμικς.Το άλμπουμ συμπλήρωνεται με μικρές ιστορίες με την συμβολή των Λαγουβάρδο ,Κωνσταντόπουλο, Καμπούρη  και Δημόπουλο,έξτρα σχέδια από τον Νίκο και   με εισαγωγικό σημείωμα και βιογραφίες συντελεστών απο τον αγαπητό μου φίλο Γ.Τομπαλίδη .

 Η έκδοση στα γνωστά πρότυπα των εκδόσεων Μ.Η.  .Επιτέλους και λίγο IMAGE που έχουμε πήξει σε D.C & MARVEL Λεοκράτη θέλουμε κ άλλα τέτοια . 

Η έκδοση επίσημα κυκλοφορεί την 1 Σεπτεμβρίου αλλά μπορεί να το παραγγείλετε από τώρα στο e-shop της εταιρίας .Στην ταυτότητα του κόμιξ-αλμπουμ γράφει για ημερομηνία  κυκλοφορίας τον Απρίλιο του φετινου έτους προφανώς  για το Comicdom-con και  το Thecon που αναβλήθηκαν λόγω επιδημίας ,ετσι αναστέλλειγια τώρα  μήπως και το  Comicdom-con γινόταν τώρα .
Καλή αναγνωση   

ΓΙΑ ΤΟ GREEKCOMICS

 ΒΑΣΙΛΕΥΣ των ΚΟΜΙΚΣ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to ERRAND BOYS - ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΛΗΜΑΤΑ

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το πήρα και εγώ στα χέρια μου, ωραία έκδοση, γυαλιστερό εξώφυλλο, όμορφα χρώματα μέσα, μου φαίνεται ότι είναι λίγο μικρότερο από το κλασικό μέγεθος άλλων paperbacks στα ελληνικά, όταν πάω σπίτι θα κάνω μια σύγκριση. Νομίζω θα ήταν ιδανικό να ήταν λίγο μεγαλύτερο, θα αναδείκνυε καλύτερα το σχέδιο του Κούτση. Χαίρομαι που ο Μικρός Ήρως μπήκε σιγά σιγά στο παιχνίδι με Image, ευελπιστώ να συνεχίσει και να ακολουθήσουν κι άλλοι εκδοτικοί που θα φέρουν στα ελληνικά τίτλους από Image και Dark Horse (νομίζω το Οξύ κάτι είχε πει).

 

Είναι ιδανικές οι εκδόσεις αυτόνομων ιστοριών με 4-5 τεύχη σε ένα ωραίο paperback, καθώς ιστορία σε συνέχειες και πολλά volumes θεωρώ πως ούτε θα πιάσει από ένα σημείο και μετά, ούτε θα ολοκληρωθεί. Τo Errand Boys πιστεύω πως είναι καλή επιλογή και πωλείται και σε μια αρκετά καλή τιμή που θα κερδίσει το ενδιαφέρον του κόσμου. Όταν το διαβάσω, θα έρθει και η ανάλογη κριτική φυσικά :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3805
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Κάθισα και το διάβασα όλο μονορούφι σήμερα, και προσωπικά το κατευχαριστήθηκα :). Ωραία έκδοση, κι επίσης ωραία ιστορία, που την σκεπάζει ένα πέπλο περιπέτειας, ενώ ταυτόχρονα περπατάει και σε άλλα πιο ασυνήθιστα και σίγουρα πιο βαθυστόχαστα, μονοπάτια. Την παράσταση κλέβει ο κακόμοιρος Τονκ, με τη ζωή του να αλλάζει, ξαφνικά, αλλά κι ο Τζέις, ο στοιχειωμένος από τα λάθη του πρωταγωνιστής μας, κυριαρχεί σε πολλές δυνατές σκηνές :hug2:.  Και στα τελευταία μέρη, φυσικά (τα οποία για μένα είναι και τα καλύτερα), συμπονούμε τον φίλο μας (:godfather:). Να επισημάνω, πως μου άρεσε πολύ και το όλο κλήμα που διαδραματίζεται η ιστορία. Όσον αφορά το σχεδιαστικό κομμάτι, εξαιρετικό σχέδιο, που όπως βλέπουμε, ο σχεδιαστής δίνει αρκετή σημασία στη λεπτομέρεια, καθώς και στα τοπία, τα οποία, ομολογώ να πω πως με άφησαν με ανοιχτό το στόμα. Ιδιαίτερη μνεία και στα ολοσέλιδα καρέ, που, πιστεύω, ήθελαν μεγαλύτερο μέγεθος για να να αναδειχτούν :respect:.  Γενικώς, δεν μετάνιωσα, που το αγόρασα, το αντίθετο, και θα "στηρίξω" τη Μικρός Ηρώς, παίρνοντας, όποια έκδοση της μου τραβάει το ενδιαφέρον.

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

16 ώρες πριν, Gong είπε:

Κάθισα και το διάβασα όλο μονορούφι σήμερα, και προσωπικά το κατευχαριστήθηκα :). Ωραία έκδοση, κι επίσης ωραία ιστορία, που την σκεπάζει ένα πέπλο περιπέτειας, ενώ ταυτόχρονα περπατάει και σε άλλα πιο ασυνήθιστα και σίγουρα πιο βαθυστόχαστα, μονοπάτια. Την παράσταση κλέβει ο κακόμοιρος Τονκ, με τη ζωή του να αλλάζει, ξαφνικά, αλλά κι ο Τζέις, ο στοιχειωμένος από τα λάθη του πρωταγωνιστής μας, κυριαρχεί σε πολλές δυνατές σκηνές :hug2:.  Και στα τελευταία μέρη, φυσικά (τα οποία για μένα είναι και τα καλύτερα), συμπονούμε τον φίλο μας (:godfather:). Να επισημάνω, πως μου άρεσε πολύ και το όλο κλήμα που διαδραματίζεται η ιστορία. Όσον αφορά το σχεδιαστικό κομμάτι, εξαιρετικό σχέδιο, που όπως βλέπουμε, ο σχεδιαστής δίνει αρκετή σημασία στη λεπτομέρεια, καθώς και στα τοπία, τα οποία, ομολογώ να πω πως με άφησαν με ανοιχτό το στόμα. Ιδιαίτερη μνεία και στα ολοσέλιδα καρέ, που, πιστεύω, ήθελαν μεγαλύτερο μέγεθος για να να αναδειχτούν :respect:.  Γενικώς, δεν μετάνιωσα, που το αγόρασα, το αντίθετο, και θα "στηρίξω" τη Μικρός Ηρώς, παίρνοντας, όποια έκδοση της μου τραβάει το ενδιαφέρον.

 

:beer2:

Όταν στηρίζεις μια εκδοτική παίρνεις όλες τις εκδόσεις,  όχι οποία σου κεντρισεις το ενδιαφέρον :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

44 min ago , Comichunter said:

Όταν στηρίζεις μια εκδοτική παίρνεις όλες τις εκδόσεις,  όχι οποία σου κεντρισεις το ενδιαφέρον :)

 

Καλά τι άποψη είναι αυτή πάλι? 

Μόνο σαν αστείο μπορώ να το δεχτώ. Και πάλι εκνευρίζομαι που το διαβάζω.

 

Ο @Gong το παιδί είναι 9 χρονών. 

Αλλά και όλοι οι υπόλοιποι νομίζεις έχουμε λεφτά να τα παίρνουμε όλα?

Μα τι καθόμαστε και γράφουμε δεν μπορώ να καταλάβω!!!

 

Δηλαδή αν μου αρέσουν τα παπούτσια adidas να πάω να αγοράσω ότι κυκλοφορεί από adidas.

:wall:

 

@Gong πολύ ωραίο το σχόλιο σου. Τον τελευταίο καιρό όλο και καλύτερα πράγματα γράφεις εδώ μέσα!!!!Μπράβο. :respect:

Επεξεργασία από Manitou
  • Like 12
  • Διαφωνώ 1
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

 

Καλά τι άποψη είναι αυτή πάλι? 

Μόνο σαν αστείο μπορώ να το δεχτώ. Και πάλι εκνευρίζομαι που το διαβάζω.

 

Ο @Gong το παιδί είναι 9 χρονών. 

Αλλά και όλοι οι υπόλοιποι νομίζεις έχουμε λεφτά να τα παίρνουμε όλα?

Μα τι καθόμαστε και γράφουμε δεν μπορώ να καταλάβω!!!

 

Δηλαδή αν μου αρέσουν τα παπούτσια adidas να πάω να αγοράσω ότι κυκλοφορεί από adidas.

:wall:

 

@Gong πολύ ωραίο το σχόλιο σου. Τον τελευταίο καιρό όλο και καλύτερα πράγματα γράφεις εδώ μέσα!!!!Μπράβο. :respect:

Στα παιδιά πρεπει να μάθουμε από. Μικρά να εκφράζονται σωστά!  Εκτιμώ ότι ένα παιδί 9 ετών συμμετέχει ισαξια αλλά πρέπει να μαθαίνει και να γίνεται ακόμα καλύτερο.  Για καλό το έγραψα,  αν δεν σου άρεσε λυπάμαι,  δικό σου είναι το θέμα! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

10 min ago , Comichunter said:

Στα παιδιά πρεπει να μάθουμε από. Μικρά να εκφράζονται σωστά!  Εκτιμώ ότι ένα παιδί 9 ετών συμμετέχει ισαξια αλλά πρέπει να μαθαίνει και να γίνεται ακόμα καλύτερο.  Για καλό το έγραψα,  αν δεν σου άρεσε λυπάμαι,  δικό σου είναι το θέμα! 

 

Μα τι εννοείς "να εκφράζονται σωστά?"

Ο @Gong εκφράστηκε εξαιρετικά.

Έγραψε "το αντίθετο, και θα "στηρίξω" τη Μικρός Ηρώς, παίρνοντας, όποια έκδοση της μου τραβάει το ενδιαφέρον"

Το "στηρίζω" κάποιον δεν σημαίνει ότι αγοράζω ότι βγάλει. Και ένα πράγμα να αγοράσεις (γιατί ένα μπορείς λόγω χρημάτων) τον στηρίζεις πάλι.

Ιδίως όταν δεν έχεις πακτωλό χρημάτων να σε "στηρίζουν". 

Εγώ από τη σειρά graphic novel της Marvel έχω αγοράσει 16 από τα 25. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ. Δεν χρειάζεται να τα πάρω όλα. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

7 ώρες πριν, Comichunter είπε:

Στα παιδιά πρεπει να μάθουμε από. Μικρά να εκφράζονται σωστά!  Εκτιμώ ότι ένα παιδί 9 ετών συμμετέχει ισαξια αλλά πρέπει να μαθαίνει και να γίνεται ακόμα καλύτερο.  Για καλό το έγραψα,  αν δεν σου άρεσε λυπάμαι,  δικό σου είναι το θέμα! 

 

Γιατί δεν του αγοράζεις όλες τις εκδόσεις του Μικρού Ήρωα των τελευταίων μηνών να το δασκαλέψεις; Κάνε μια καλή αρχή. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

22 min ago , x for xepeta said:

 

Γιατί δεν του αγοράζεις όλες τις εκδόσεις του Μικρού Ήρωα των τελευταίων μηνών να το δασκαλέψεις; Κάνε μια καλή αρχή. :D

 

Ο @Gong στηρίζει και καθημερινή πάντως. Ανεβαίνει το budget.:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λοιπόν επειδή (και) με δικιά μου ευθύνη ξέφυγε η κουβέντα ας ξαναγυρίσουμε στο προκείμενο. Το πήρα κ εγώ το errand boys. Σαν πρώτη ανάγνωση δεν μου έκανε κλικ. Το σχέδιο λίγο μπερδευτικο και όχι του γούστου μου τόσο. Σαν έκδοση όμως είναι πολύ καλο. Θα το διαβάσω φυσικα και θα επανέλθω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

6 ώρες πριν, x for xepeta είπε:

 

Γιατί δεν του αγοράζεις όλες τις εκδόσεις του Μικρού Ήρωα των τελευταίων μηνών να το δασκαλέψεις; Κάνε μια καλή αρχή. :D

Δες τη συλογη μου και μετα να γραφεις οτι σου κατεβει!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

19 λεπτά πριν, Comichunter είπε:

Δες τη συλογη μου και μετα να γραφεις οτι σου κατεβει!!

:(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

And no one ate dinner that night.

                              ~ Announcer,Persona 4

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1294
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αν και έχω βάλει ως προτεραιότητα το "Φαξ απ' το Σαράγεβο", περιμένω κριτικές και από αυτό για να δω πιο από τα δυο θα πάρω πρώτο. Το όλο storyline πάντως μοιάζει ελκυστικό. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το Errand Boys ήταν μια έκδοση που κέρδισε το ενδιαφέρον μου από την πρώτη στιγμή και μετά την ανάγνωσή της μπορώ να πω πως το hype μου δικαιώθηκε. Ας αναλύσω λίγο το γιατί μου άρεσε το νέο graphic novel των εκδόσεων Μικρός Ήρως.

 

Σενάριο

 

Ο Kirkbride πιάνει από νωρίς το θέμα της οικογένειας που είναι και η κύρια θεματική του τίτλου. Ο πρωταγωνιστής μας που κάνει διάφορα θελήματα για να ζήσει μαθαίνει ότι ο πατέρας του και η μητριά του πέθαναν οπότε πρέπει να γίνει κηδεμόνας του ετεροθαλούς αδελφού του. Ωστόσο ο ίδιος δεν έχει συγχωρήσει στον πατέρα του ότι ξεκίνησε οικογένεια, ενώ η μητέρα του αντιμετώπιζε μια θανατηφόρα αρρώστια και έτσι δεν είναι και πολύ ενθουσιασμένος που θα μεγαλώνει τον αδελφό του μέχρι να ενηλικιωθεί. 

 

Παρά το γεγονός ότι έχουμε να κάνουμε με sci-fi τίτλο, άρα πάντα χρειαζόμαστε να ξεκαθαρίζουμε κάποιες έννοιες όσον αφορά το lore του κόσμου που βρισκόμαστε, στο συγκεκριμένο κόμικ αυτό δε χρειάζεται, αφού οι ορολογίες είναι απλές και εύκολες και τις καταλαβαίνουμε γρήγορα. Στο σενάριο δε δίδεται τόση σημασία στο sci-fi στοιχείο, όσο στην αξία της οικογένειας, το πως είναι να μαθαίνεις ξαφνικά ότι πρέπει να ζήσεις με έναν αδελφό, πως είναι να μην έχεις δίπλα σου τους γονείς σου μεγαλώνοντας και γενικά πόσο πιο ευτυχισμένος και καλύτερος άνθρωπος θα έβγαινες αν ζούσες σε μια αγαπημένη οικογένεια, κάτι που εξερευνά ο Kirkbride στο τέταρτο και μακράν αγαπημένο μου τεύχος της σειράς. Αν και οι περιπέτειες και όσα συνέβησαν στα θελήματα δε με τρέλαναν, τα μηνύματα που περνάει το κόμικ είναι πολύ δυνατά και σε αγγίζουν καθ' όλη τη διάρκεια του και κυρίως στο τέλος.

 

Σχέδιο

 

Το σχέδιο του Κούτση είναι πολύ όμορφο και πρέπει να πω πως μου αρέσει η λεπτομέρεια που το διακρίνει. Υπάρχουν μεγάλα καρέ, τα οποία έχουν σχεδιαστεί πρόσωπα, πλάσματα ή χαρακτήρες ακόμα και στις πιο μικρές γωνίτσες και γενικότερα είναι η χαρά ενός κομιξόφιλου που θέλει να παρατηρεί μεγάλα πάνελ. Και στα πιο μικρά φυσικά θα διακρίνει κανείς λεπτομέρειες. Ειδική μνεία στο χρωματισμό του Τόρη, ένας sci-fi τίτλος με υπερφυσικά πλάσματα, τέρατα και παράξενους ανθρώπους πρέπει να έχει πολλά χρώματα και ο Τόρης βρίσκει τα καταλληλότερα και τα προσφέρει σε πολύ όμορφους συνδυασμούς, οι οποίοι αναδεικνύουν το λεπτομερές σχέδιο του Κούτση. Επίσης στις έξτρα ιστοριούλες έχουμε πολύ ωραίο σχέδιο από Έλληνες σχεδιαστές. Γενικότερα πολύ όμορφο να βλέπεις Έλληνες καλλιτέχνες να κάνουν τόσο όμορφη δουλειά σε έναν αμερικάνικο τίτλο.

 

Έκδοση

 

Όσο κι αν έψαξα, δε βρήκα κάποιο paperback της ιστορίας, παρά μόνο τα τεύχη ξεχωριστά, συνεπώς συμπεραίνω ότι κρατάμε το πρώτο collected edition στα χέρια μας, κάτι που είναι άκρως θετικό. Επίσης είναι πολύ ωραίο που οι εκδόσεις Μικρός Ήρως ανοίγουν συνεχώς τις επιλογές τους προς όλο και πιο καινούρια μονοπάτια και φέρνουν στα ελληνικά έναν αυτόνομο τίτλο της Image που δε χρειάζεται να περιμένουμε αν θα βγει κάποια συνέχεια όπως έγινε με το Saga. Μιας και Οξύ και Anubis μας καλύπτουν το Marvel-DC, θα μου άρεσε ο Μικρός Ήρως να βγάλει κι άλλους τίτλους από Image ή Dark Horse όσον αφορά το κομμάτι των αμερικάνικων κόμικ. 

 

Σαν έκδοση είναι μικρότερο από το σύνηθες paperback, αν ήταν λίγο μεγαλύτερο τύπου στο μέγεθος των εκδόσεων της Anubis δε θα με χάλαγε, ίσα ίσα θα βοηθούσε το σχέδιο του Κούτση να αναδειχθεί περισσότερο. Επίσης το χαρτί της εκτύπωσης είχε περίεργη υφή, δεν ξέρω γιατί. Σε γενικά πλαίσια πάντως μιλάμε για όμορφη έκδοση και σε όποιον αρέσουν τα sci-fi και τα αμερικάνικα κόμικ το προτείνω οπωσδήποτε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λοιπόν το διάβασα και εγώ και έφυγα με ανάμικτα συναισθήματα.

Δεν μου άρεσε το σχέδιο. Ήταν πολύ φορτωμένο για τα γούστα μου και αν εξαιρέσεις τον πρωταγωνιστή δεν μου άρεσε ο σχεδιασμός των υπόλοιπων χαρακτήρων. Βέβαια είναι και θέμα γούστου, γιατί γενικά δεν είμαι fun του sci-fi. Στα ελαφρυντικά του σχεδίου είναι ότι σίγουρα πνιγόταν σε τόσο μικρό format. Επίσης είναι φανερό ότι ο σχεδιαστής έχει ρίξει πολύ δουλειά και μπράβο του, απλά δεν έκανε για εμένα. 

Η υπόθεση ήταν σχετικά απλή, πράγμα που μου άρεσε γιατί μια πυκνή υπόθεση με ένα τόσο πυκνό σχέδιο θα με μπούκωνε τόσο που θα το άφηνα. 

Όπως προείπα λοιπόν η υπόθεση είναι σχετικά απλή, και τα θελήματα δεν είναι κάτι φοβερό. Ίσα ίσα. 

Μου άρεσε η ιδέα της φυλακής και επίσης μου άρεσε το ότι δεν ήταν πολλοί οι εμπλεκόμενοι σε όλο το βιβλίο.

Αυτό που πραγματικά μου άρεσε στο errand boys όμως είναι το βαθύτερο νόημά του και οι οικογενειακές σχέσεις/δυσκολίες/αναζητήσεις που προβάλλονται μέσα από αυτό.  

Δεν του φαίνεται αλλά τελικά το errand boys το παίρνεις σαν sci fi κομικ και καταλήγεις και διαβάζεις το "χωρίς οικογένεια" του Ε. Μαλό. 

Εν κατακλείδι δεν μετάνιωσα που το πήρα, αλλά δεν το απόλαυσα κιόλας όπως π.χ. το Blacksad. 

Εξαιρετική έκδοση πάντως για άλλη μια φορά.

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to ERRAND BOYS: ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΛΗΜΑΤΑ
  • 1 year later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94910
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες όσον αφορά την φιλοσοφία του κόμικ. Κύριο μέλημα του Kirkbribe είναι να περάσει στους αναγνώστες τις αξίες της οικογένειας, ιδιαίτερα σε μία περίοδο που αυτές δοκιμάζονται. Βλέποντας τον Τζέις, εύκολα κι εύλογα θα οδηγηθούμε στο συμπέρασμα ότι είναι ένας παρίας, ένας φιλόσοφος του πεζοδρομίου που αναλαμβάνει ευκαιριακές κι αμφιβόλου ήθους δουλειές για να εξασφαλίσει τα προς το ζην. Και φυσικά αφήνει να εννοηθεί ότι ήρθε σε αυτή την κατάσταση, λόγω της έλλειψης των στενών οικογενειακών δεσμών και της αγάπης που δεν έλαβε ποτέ στην παιδική του ηλικία. Με την ανάληψη της κηδεμονίας του αδελφού του, όμως, φαίνεται ότι αλλάζει σιγά-σιγά κι αποκτά μία πιο υπεύθυνη στάση. Σαν να μην θέλει να περάσει κι ο Τονκ αυτό που πέρασε κι εκείνος στην δική του εφηβεία. Αλλά κι ο Τονκ, από την μεριά του προσπαθεί να συνέλθει από το σοκ και με τον τρόπο του προσπαθεί να εξομοιωθεί με τον τρόπο ζωής του αδελφού του. Το χιούμορ δηλώνει παρόν στην ιστορία, αλλά δεν χρησιμοποιείται αλόγιστα. Κάνει την εμφάνισή του σε καίρια σημεία του σεναρίου, για να αμβλύνει κάποιες δύσκολες σκηνές της πλοκής. Μιας πλοκής που δεν υστερεί σε σκηνές δράσης κι έντασης, οι οποίες υπάρχουν για να τονίσουν περισσότερο τον νεοσύστατο δεσμό ανάμεσα στα δύο αδέλφια. Οι διάλογοι και οι επεξηγηματικές λεζάντες δουλεύουν καλά κι έχουν μία χροιά που μου έφερε στο μυαλό ιστορίες με τον Spider-Man! :P Αυτό, όμως, που με χάλασε είναι η πληθώρα των "εμ" που υπήρχαν σχεδόν παντού. Με κούρασε πολύ. :( Όσον αφορά το πλαίσιο στο οποίο κινείται η ιστορία, δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν στηρίζεται στην επιστημονική φαντασία. Με αυτό που πραγματεύεται, όμως, θα μπορούσε κάλλιστα να διαδραματίζεται και στο δικό μας το παρόν. Ένιωσα ότι το Sci-Fi κλίμα λειτουργεί σαν κράχτης για να προσελκύσει και το αντίστοιχο κοινό. Το φινάλε της ιστορίας, ουσιαστικά, ολοκληρώνει την "μεταμόρφωση" του πρωταγωνιστή από έναν ανεύθυνο κατεργάρη, σε έναν ώριμο άνθρωπο και γεμίζει τον αναγνώστη με συγκινητικά συναισθήματα. Εν κατακλείδι, θεωρώ την εν λόγω ιστορία αρκετά καλή, αλλά όχι κι ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει. Παραδέχομαι ότι λειτουργεί περισσότερο με το συναίσθημα, παρά με την δράση και σε αυτόν τον τομέα νομίζω ότι το πετυχαίνει. :) 

 

Κι αν το σενάριο είναι καλό, το σχέδιο (με έντονο το ελληνικό στοιχείο) ίσως να ανήκει στους κυριότερους λόγους που θα πρέπει να δώσει κάποιος σημασία στο κόμικ αυτό. Ο Κούτσης έχει καταθέσει το μεγάλο ταλέντο του και μας χαρίζει πανέμορφα καρέ, γεμάτα κίνηση και ζωντάνια. Με την σειρά του το σχέδιο φροντίζει να εντείνει την αγωνία όπου χρειάζεται, αλλά και να ενισχύει το χιούμορ (πάλι όπου χρειάζεται :P ). Το μοναδικό μου παράπονο είναι ότι ήταν κάπως παραφορτωμένο. Επίσης, θα ήθελα να το έβλεπα σε ένα μεγαλύτερο φορμάτ. Σε πολύ καλά επίπεδα κυμαίνεται κι ο χρωματισμός, ο οποίος με την φανταχτερή παλέτα του μου έφτιαξε το κέφι.  :) 

 

Η εκδοτική, γι' ακόμα μία φορά, φαίνεται να μην κάνει εκπτώσεις στην ποιότητα, χαρίζοντάς μας ένα άψογο TPB, το οποίο (κάπου διάβασα) συγκεντρώνει για πρώτη φορά, παγκοσμίως, όλα τα τεύχη μαζί. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Η κόλληση και το παχύ και πολυτελές χαρτί υπόσχονται ανθεκτικότητα στις πολλές αναγνώσεις, την ίδια ώρα που η εκτύπωση αποδίδει κι αναδεικνύει εξαιρετικά το σχέδιο και τα χρώματα. Στα εξτραδάκια, ο Γαβριήλ Τομπαλίδης αναλαμβάνει να μας εντάξει στο πνεύμα του Errand Boys στο εισαγωγικό του σημείωμα, λίγο πριν ξεκινήσει η ιστορία, ενώ μετά το πέρας της και τρεις σελίδες με προσχέδια του Νίκου Κούτση, έχουμε τρεις μικρές ιστορίες, εμπνευσμένες από την κεντρική, επιμελημένες από διάφορους γνωστούς κομίστες. Η δεύτερη, νομίζω ήταν η καλύτερη και με συγκίνησε ιδιαίτερα. Τέλος, δεν παραλείπονται και τα σύντομα βιογραφικά των δημιουργών. 

 

Κλείνοντας, δεν μπορούμε παρά να ευχαριστήσουμε την εκδοτική για τα γρήγορα αντανακλαστικά που επέδειξε κι έφερε στην χώρα μας μία καλή ιστορία, στο σύνολό της, σχετικά σύντομα. Εύχομαι να ακολουθήσουν κι άλλες τέτοιες πρωτοβουλίες. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  234
  • Reputation:   2217
  • Achievement Points:  284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1846 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάστηκε και από μένα .

Αν και γενικά εκδόσεις image & vertigo/black label είναι στα κύρια κόμιξ που διαβάζω, το συγκεκριμένο κόμιξ δεν το γνώριζα, οπότε ξαφνιάστηκα ευχάριστα όταν αντιλήφθηκα(με 3 χρόνια καθυστέρηση:P ) ότι το έχει βγάλει ο μικρός ήρωας.

 

Όμορφη ιστορία που πραγματεύεται τις αξία της οικογένειας και τις σχέσεις σε αυτήν. Το σενάριο σχετικά απλό, έχει αρκετά στοιχεία δράσεις και sci-fi . Όπως αναφέρεται και από πάνω , πράγματι το σχέδιο αν και πλούσιο, μερικές φορές ήταν λίγο χαοτικό με αποτέλεσμα να με μπερδεύει σε κάποια σημεία και να μην με βοηθάει στην ροή της ανάγνωσης της ιστορίας.

 

Η έκδοση είναι μικρότερη απο το κλασσικό αμερικάνικο paperback και γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερο για να βοηθήσει και το σχέδιο.

 

Γενικά είναι ένα καλό κόμιξ που οκ δεν θα τρελαθεί κάποιος διαβάζοντας το, αλλά πιστεύω ότι είναι μια όμορφη και safe επιλογή που θα αρέσει στους περισσότερους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.