Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μύηση των παιδιών μας στα κόμικς


MARIELOS

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2747
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Έχοντας δύο παιδιά στην ηλικία των δύο χρονών, θα μου άρεσε να μάθω παρόμοιες εμπειρίες για τον τρόπο με τον οποίο μυήσατε τα παιδιά σας στον κόσμο των κόμικς. Τώρα σαν την μαμά λεοπάρδαλη, δίνω στα παιδιά μου Μίκυ Μάους (δεύτερης αγοράς και όχι τα δικά μου) και κοιτάζουν τις εικόνες. Έχουμε ξεπεράσει το στάδιο του σκισίματος και είμαστε στο στραπατσάρισμα όμως βλέπω πόσο χαίρονται που κοιτάζουν τις εικόνες. Η προσωπική μου συλλογή είναι καλά προστατευμένη. Απλά με προβληματίζει το πότε θα είναι ώριμα ώστε να τους παρουσιάσω τα Λούκυ Λουκ, τα Αστερίξ, τα Μάρβελ κλπ χωρίς να τα κακοποιήσουν. Να τους φερθούν με σεβασμό και αγάπη. Έχω ένα πλάνο στο μυαλό μου σύμφωνα με τα στάδια της ηλικίας τους και με βάση την δική μου εμπειρία έναρξης ανάγνωσης κόμικς, αλλά θα ήθελα και την προσωπική σας άποψη.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάρα πολύ ωραίο θέμα. Εμένα η κόρη μου είναι 3.5 και έχω τις ίδιες σκέψεις με σένα. Νομίζω ότι αφού μεγαλώσει λίγο και πάει σχολείο θα δοκιμάσει να διαβάσει γιατί έχει 4 μεγάλες βιβλιοθήκες για ερέθισμα. Τώρα αν θα κολλήσει είναι δικό της θέμα. Πάντως όπως έχω ξαναγράψει σε άλλο θέμα, θα ήθελα πολύ να διαβάζει το εβδομαδιαίο Μίκυ Μάους. Έχει πραγματικά ωραίες ιστορίες με ωραία μηνύματα. 

Τώρα όσο αφορά το θέμα του σεβασμού στα κόμικ νομίζω ότι πρέπει από την αρχή να "σκίσουμε τη γάτα". Βάζεις κανόνες από νωρίς. Η δικιά μου ξέρει ότι αυτά είναι του μπαμπά και δεν τα πετάμε-χαλάμε. Και όντως δεν τα χαλάει. Ας μιλήσουν όμως και οι πιο έμπειροι!!

:beer5:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με βάση τη δική μου εμπειρία ανάγνωσης κόμικς δε θα ήθελες να ακούσεις τη συμβουλή μου, μιας και με τον αδερφό μου είχαμε επικούς καυγάδες από μικράκια, με αποτέλεσμα πολλά κόμικς να τα πετάμε ο ένας στον άλλον και να τα κάνουμε κουρέλια! Όσο περισσότερες σελίδες είχε το κόμικ, τόσο καλύτερα εκσφενδονιζόταν στην άλλη άκρη του δωματίου! Φταίνε και οι ρημαδιασμένες οι ταινίες με νίντζα που παρακολουθούσαμε εκείνη την εποχή. :lol:  Δε μας φταίγανε σε όλα οι μανούλες που εξαφανίστηκαν τα κόμικς μας... Η μάνα μου, μου είχε μάθει να διαβάζω πριν μπω στο νηπιαγωγείο. Νομίζω πως αυτό είναι το κλειδί για να ξεκινήσει η ανάγνωση σε παιδικά αναγνώσματα κάθε τύπου και τα κόμικς έχουν λιγότερα λογάκια από ένα παιδικό παραμύθι με την εικόνα να βοηθάει! Μαθαίνει το παιδί να το εξασκεί σιγά σιγά, συλλαβιστά στην αρχή και καλύτερα προχωρώντας. Πόση υπομονή θέλει αυτό και πόσο χρόνο μπορεί να πάρει, δε γνωρίζω... Θα πρέπει να ρωτήσεις τη μητέρα μου. "Μίκυ Μάους" και "Ποπάυ" πάντως ήταν σίγουρα από τα πρώτα μου αναγνώσματα και από κοντά "Σεραφίνο" & "Τιραμόλα", μέχρι που ανακάλυψα το "Σπάιντερ-Μαν", 6 χρόνων πλέον. Τα πολυθεματικά "έπαιζαν" σχεδόν σε κάθε περίοδο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36408
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  307
  • Reputation:   1636
  • Achievement Points:  312
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1405 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Εγώ μυήθηκα λίιιιιιιιιιιγο όσο χρειαζόταν και τώρα δουλεύει τόσο πολύ η μηχανή που στο τέλος θα σκάσει!:boom:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3473
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1538 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Φίλε @MARIELOS εγώ θα μιλήσω ως έφηβος και θα πω ότι όταν ξεκίνησα να διαβάζω κόμικς Μίκυ Μάους στην ηλικία των 4, 5  δεν ήμουν αρκετά προσεκτικός και για αυτό μερικά τεύχη που τα έχω από μικρός είναι ταλαιπωρημένα και έχουν φθορές. Όμως κάπου γύρω στα 6 7 που έβλεπα καρτούν στη τηλεόραση και dvd  ανάμεσα σε αυτά που έβλεπα ήταν και Αστερίξ και Λούκυ Λουκ και μιας και ο πατέρας μου είχε όλη την σειρά Αστερίξ και κάποια Λούκυ Λουκ ξεκίνησα να τα διαβάζω χωρίς να τα κακομεταχειριζομαι και μου άρεσαν πάρα πολύ. Για Marvel και DC που λες ενδιαφέρον απέκτησαν για μενα στην ηλικία των 10 και άνω γιατί τότε άρχισα να βλέπω τις ταινίες που υπήρχαν.  Βέβαια πιστεύω πως αν ένα παιδί δεν θέλει και δεν αγαπά πραγματικά τα κόμικς θα ασχοληθεί για λίγο με αυτά αν το προτρέψει κάνεις και μετά από λίγο καιρό θα χάσει το ενδιαφέρον του για αυτά κάτι παρόμοιο με αυτό που έκανε η δική μου μικρή αδερφή. Μόλις έγινε 9, 10 και ήρθε σε επαφή με tablet και τέτοια σταμάτησε να διαβάζει τα κόμικς μου και να αγοράζει η ίδια δικά της και έχασε το ενδιαφέρον τις για αυτά . Γενικά πιστεύω ότι κυρίως τα κορίτσια όταν μεγαλώσουν λίγο χάνουν το ενδιαφέρον τους για τα κόμικς και πέρα από τη α δελφη μου ξέρω άλλες 4 5 ίδιες περιπτώσεις από φίλους μου. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος. Πάντως να ξέρεις πως άμα τους αρέσουν  των παιδιών και θα τα διαβάζουν και θα τα προσέχουν και θα τα κρατήσουν στο μέλλον.   :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36408
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  307
  • Reputation:   1636
  • Achievement Points:  312
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1405 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

2 λεπτά πριν, jimmy mcduck είπε:

Βέβαια πιστεύω πως αν ένα παιδί δεν θέλει και δεν αγαπά πραγματικά τα κόμικς θα ασχοληθεί για λίγο με αυτά αν το προτρέψει κάνεις και μετά από λίγο καιρό θα χάσει το ενδιαφέρον του για αυτά κάτι παρόμοιο με αυτό που έκανε η δική μου μικρή αδερφή. Μόλις έγινε 9, 10 και ήρθε σε επαφή με tablet και τέτοια σταμάτησε να διαβάζει τα κόμικς μου και να αγοράζει η ίδια δικά της και έχασε το ενδιαφέρον τις για αυτά . Γενικά πιστεύω ότι κυρίως τα κορίτσια όταν μεγαλώσουν λίγο χάνουν το ενδιαφέρον τους για τα κόμικς και πέρα από τη α δελφη μου ξέρω άλλες 4 5 ίδιες περιπτώσεις από φίλους μου. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος. Πάντως να ξέρεις πως άμα τους αρέσουν  των παιδιών και θα τα διαβάζουν και θα τα προσέχουν και θα τα κρατήσουν στο μέλλον.   :)

Αχ και βαχ! ξέρεις πόσο δίκο έχεις;;;; Σε μια συμμαθήτρια μου επειδή ήμαστε και γειτόνοι μιλούσα μι αφορά για τα Disney. Μου λέει πως δεν ήμαστε λίγο μεγάλοι για Μίκυ Μάους και της είπα να πάει από το περίπτερο να πάρει ένα και να μου πει.

Πράγματι πήρε της άρεσε πολύ μετά πήρε ένα Super Μίκυ και μετά... Τέλος!!!!Άσε που με νευριάζει απίστευτα μα όμως τρομερά απίστευτα που αντί για αυτό κάθετε και κάνει χωρους του Tik Tok!!! Δεν τις καταλαβαίνω τι τους αρέσει σε αυτό !!!

Μια άλλη της είχαν δώσει τον τόμο του Μπαρκς πριν κάποια χρόνια και απλώς στολίζει την βιβλιοθήκη!!!

Κόμικς παίρνεις όχι διακοσμιτικά!!!:moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ωραίο θέμα, σηκώνει αρκετή συζήτηση.
Όσον αφορά το πως θα μεταχειρίζεται το παιδί σου τα κόμικς νομίζω δεν παίζει τόσο ρόλο η ηλικία όσο η νοοτροπία που θα του περάσεις.
Αν ο ίδιος ο γονέας τα αντιμετωπίζει σαν κάτι το ευτελές και αναλώσιμο, μην περιμένει το παιδί του να τα σέβεται και να τα προσέχει.

Εγώ πχ από πολύ μικρός που θυμάμαι τον εαυτό μου να διαβάζω κόμικς (κάπου στα 7-8) τα πρόσεχα και δεν τα κακομεταχειριζόμουν. Γι΄αυτό και όσα έχω από τότε παραμένουν σε πολύ καλή κατάσταση.
Ο ανιψιός μου απ΄την άλλη έχει γίνει 11 αλλά ακόμα τσαπατσούλης είναι με τα κόμικς. Τα διπλώνει στο διάβασμα, τα κάνει "ρολό" κάποιες φορές όταν τα κρατάει, τα παρατάει όπου να΄ναι, τα διαβάζει χωρίς να έχει καθαρά χέρια κτλ.

Γι΄αυτό και δεν του έχω δείξει τη συλλογή μου. Όταν είναι να του κάνω δώρο ένα Αστερίξ ή ένα Λούκυ Λουκ, του αγοράζω καινούριο (το οποίο συνήθως κρατάω εγώ και του δίνω τα παλιό μου :lol:).

 

Οπότε νομίζω δεν παίζει και τόσο ρόλο πότε θα δώσεις κόμικς στο παιδί σου.
Σίγουρα βέβαια απ΄τα 6 και μετά. Δεν βρίσκω λόγο νωρίτερα απ΄τη στιγμή που δεν ξέρει να διαβάζει.
Δεν έχει νόημα να βλέπει απλά τις εικόνες. Ας πάρει εικονογραφημένα παραμύθια αν θέλει να βλέπει εικόνες και να του διαβάζεις εσύ το κείμενο.
Α, κι εννοείται να παίρνεις κόμικς που είναι κατάλληλα για την ηλικία του.
Μη δώσεις σ΄ένα 8χρονο να διαβάσει Θόργκαλ για παράδειγμα. Περιέχει σκηνές βίας και ολίγο γυμνό.
Στην Αγγλία μάλιστα η cinebook έχει στα οπισθόφυλλα των Θόργκαλ την ένδειξη "Ages: 12+".
Kαι η Μαμούθ κανονικά θα έπρεπε να έχει προειδοποίηση ηλικίας.
Τα υπερηρωικά επίσης θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχουν προειδοποίηση ηλικίας και να δίνονται σε παιδιά άνω των 10 ετών.
Γενικά ο γονιός πρέπει να το ψάχνει λίγο. Όχι βρήκαμε ένα κόμικ στο περίπτερο και το πήραμε χωρίς 2η σκέψη :)

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2747
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Έχω εκπαιδεύσει τα παιδιά να μην πειράζουν τα βιβλία μου, αλλά τα κόμικς τα έχω κρύψει γιατί... παιδιά είναι... όταν βλέπουν πολύχρωμα έντυπα με παπιά, ποντίκια κλπ είναι πειρασμός ακατανίκητος. Πιστεύω και εγώ ότι όταν αρχίσουν να ξέρουν να διαβάζουν, θα πρέπει να αρχίσουμε με Μίκυ Μάους κλπ και σιγά σιγά όσο μεγαλώνουν να προχωράμε ανάλογα με την ηλικία. Πέρα όμως από τα παιδικά βιβλία με εικόνες, τους δίνω Μίκυ Μάους από τώρα για εξοικείωση. Επειδή πολλά παιδιά δεν διαβάζουν εξωσχολικά (ελπίζω τα δικά μου να διαβάζουν με τόσο βιβλιομάνι στο σπίτι και να μην λειτουργήσουν αντιδραστικά), μακάρι τα παιδιά να διαβάζουν έστω και κόμικς μεγαλώνοντας αφού ο λόγος στα συννεφάκια του Μίκυ Μάους είναι σωστός και στρωτός και πιστεύω κάτι είναι και αυτό καλύτερο από την βλεματική (βοϊδίσια) πολύωρη επαφή με το τάμπλετ.  Εγώ είχα την τύχη να έχω μεγαλύτερα αδέρφια οπότε σε μικρή ηλικία είχα έρθει σε επαφή με τύπους όπως ο Δικαστής Ντρεντ ή ο Σλέιν , ήρωες όχι τόσο φιλικοί με τα παιδιά για να τους έχεις παιδαγωγούς. Βέβαια ήταν πιο αθώες εποχές με λιγότερο εθισμό στη βία, τότε που ο Κυνηγός με τον Σβαρτς θεωρούνταν ακατάλληλο για ανηλίκους, ενώ σήμερα το ανιψάκι μου της Τετάρτης δημοτικού έβλεπε Game of thrones και Walking Dead χαλαρά μετά τον Μπομπ Σφουγγαράκη και την Πέπα.  Οπότε προχωράμε και βλέπουμε....     

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1675 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Ας πω κι εγώ την γνώμη μου ως έφηβος, αν και δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο θα βοηθήσω.  Προσωπικά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται κάποιου είδους μύηση στα κόμικς, ιδιαίτερα από τόσο μικρή ηλικία. Μερικά ΜΜ Τερζόπουλου που έχω από όταν ήμουν τεσσάρων χρονών έχουν καταντήσει κουρέλια. Τα είχα πάρει μόνο επειδή έδιναν το αεροπλανάκι του Φάντομ Ντακ. :lol: Πιο σοβαρά άρχισα να ασχολούμαι γύρω στα δώδεκα όταν διάβαζα τα κόμικς που είχαν οι εφημερίδες των γωνιών μου. Από εκεί έμαθα Αρκά, Ντίσνευ, Αστερίξ και Λούκυ Λουκ. Αργότερα φυσικά ήρθε η Marvel με το MCU που με έβαλε για τα καλά στα κόμικς. Οπότε πιστεύω πως το παιδί μεγαλώνοντας θα βρει μόνο του ενδιαφέρον για τα κόμικς, ειδικά αν οι γονείς του έχουν ήδη μία συλλογή. Θυμάμαι πολλές φορές που οι γονείς μου μου έλεγαν να διαβάζω λογοτεχνία αντί να κάνω άλλες ασχολίες (όπως να παίζω βίντεο παιχνίδια) και τότε μου κακοφαινόταν. Βέβαια κάποια στιγμή άρχισα να διαβάζω μόνος μου λογοτεχνία αλλά δεν ξέρω αν αυτή η "πίεση" βγάζει σε καλό. Άσε που υπάρχει και η πιθανότητα τα παιδιά να το συνδέσουν αυτό με την παιδική τους ηλικία και μεγαλώνοντας να θέλουν να ανεξαρτητοποιηθούν από αυτό. Πιστεύω πιο σημαντικό είναι να κρατάς τα παιδιά σου μακριά από οθόνες όσο περισσότερο γίνεται, ειδικά στις μικρές ηλικίες. Μετά θα μπορούν πιο εύκολα να βρουν δημιουργικές ασχολίες όπως τα κόμικς.   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  144
  • Reputation:   983
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

@MARIELOS πάρα πολύ ωραίο θεματάκι. Να πω λοιπόν πως μύησα εγώ τον γιο μου (αλλά και την κόρη μου κάπως) στον θαυμαστό κόσμο των κόμικς. Να πω ότι από μικρός ήμουν κι εγώ πολύ φανατικός και παρ'ότι πάντα σε όλες τις φάσεις της ζωής μου διάβαζα κόμικς και ως ενήλικας ακόμη (κυρίως Αστερίξ και Λούκυ Λουκ) "ξανακύλησα" και άρχισα και πάλι να διαβάζω φανατικά και συστηματικά αφού γεννήθηκε ο γιος μου, jimmy mcduck και όταν περίπου αυτός έγινε 3-4 χρονών. Εκείνο το διάστημα λοιπόν ο πεθερός μου έπαιρνε την Καθημερινή, οπότε άρχισα να του μαζεύω την μεγάλη βιβλιοθήκη του Ντίσνεϊ, να του παίρνω διάφορα Μίκυ (θυμάμαι την χαρά του όταν συμπληρώσαμε και φτιάξαμε το αεροπλάνο του Φάντομ). Στην αρχή του τα διάβαζα εγώ και στην πορεία μεγαλώνοντας και μαθαίνοντας να διαβάζει, συνέχισε μόνος του. Αυτό ήταν, κόλλησε τόσο πολύ και στην συνέχεια αυτός με έκανε να κολλήσω κι εγώ ακόμα περισσότερο, οπότε τώρα συλλέγουμε και διαβάζουμε παρέα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94909
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όντως, πολύ ωραίο θέμα το συγκεκριμένο. :clap2:

 

Για να παίρνουμε μαθήματα κι εμείς όταν κάνουμε οικογένεια. Ενδόμυχα, πάντα είχα άγχος σε ποια χέρια θα αφήσω την συλλογή μου κι αν εκείνη θα μεγαλώσει, ή θα κακοπέσει. :)

 

Η βαφτιστήρα μου γεννήθηκε Παρασκευή και το πρώτο "δώρο" που πήρε από εμένα ήταν το Μίκυ Μάους της εβδομάδας εκείνης. Αργότερα τής πήρα κι άλλα κόμικς, διαφόρων ειδών, αλλά δεν βλέπω μεγάλο ενθουσιασμό. Προτιμάει το tablet. Επίσης, πήρα μερικά Μίκυ Μάους και Ντόναλντ στον φίλο του κολλητού μου και φαίνεται να του αρέσουν (οι εικόνες τουλάχιστον, μιας κι ακόμα δεν μπορεί να διαβάσει). Δεν φαίνεται, όμως, να είναι από τις πρώτες επιλογές στην διασκέδασή του. :(

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υπάρχουν υπέροχες σειρές κόμικς που μπορούν να σε εισάγουν στη λογοτεχνία με πρώτη και καλύτερη τα "Κλασσικά Εικονογραφημένα"! Ανάλογα την ηλικία να γίνεται και μια επιλογή των ιστοριών, φυσικά. Αλλά όταν το παιδί αρχίζει να βγαίνει έξω (εάν υπάρχουν ακόμη παιχνίδια αλάνας όταν θα έρθει η ώρα...) και αρχίσουν επιπρόσθετα οι εξωσχολικές δραστηριότητες (γυμναστήριο, κολύμπι, ζωγραφική, μουσική κτλ.) ο χρόνος ανάγνωσης οπωσδήποτε θα μειωθεί... Όσο είναι το παιδί μικρό και περνάει πολύ ώρα στο σπίτι θα βρεθεί χρόνος και για ανάγνωση κόμικς (και γενικότερα δηλαδή!), αρκεί να περιοριστούν οι ώρες στην TV και στα tablets. Και πιστεύω πως αν βλέπει να ασχολείται ο μπαμπάς με τη μαμά, θα εκδηλώσει αργά ή γρήγορα ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

7 hours ago, Mandrake said:

Υπάρχουν υπέροχες σειρές κόμικς που μπορούν να σε εισάγουν στη λογοτεχνία με πρώτη και καλύτερη τα "Κλασσικά Εικονογραφημένα"! Ανάλογα την ηλικία να γίνεται και μια επιλογή των ιστοριών, φυσικά. Αλλά όταν το παιδί αρχίζει να βγαίνει έξω (εάν υπάρχουν ακόμη παιχνίδια αλάνας όταν θα έρθει η ώρα...) και αρχίσουν επιπρόσθετα οι εξωσχολικές δραστηριότητες (γυμναστήριο, κολύμπι, ζωγραφική, μουσική κτλ.) ο χρόνος ανάγνωσης οπωσδήποτε θα μειωθεί... Όσο είναι το παιδί μικρό και περνάει πολύ ώρα στο σπίτι θα βρεθεί χρόνος και για ανάγνωση κόμικς (και γενικότερα δηλαδή!), αρκεί να περιοριστούν οι ώρες στην TV και στα tablets. Και πιστεύω πως αν βλέπει να ασχολείται ο μπαμπάς με τη μαμά, θα εκδηλώσει αργά ή γρήγορα ενδιαφέρον.

 

Παίρνω πάσα και τοποθετούμαι. Κλασσικά Εικονογραφημένα. Και εγώ τα έχω. Φαίνονται αρκετά "παλιακά" σε σχέση με ότι άλλο κυκλοφορεί και είναι δύσκολο νομίζω να τα πασάρεις. Πάντως όταν τα διάβαζα μικρός, ενώ διάβαζα ήδη λογοτεχνία, σύντομα με βρήκα να προτιμώ το πρωτότυπο παρά το κλασικό εικονογραφημένο. Παρόλα αυτά είναι μια καλή επιλογή.

Σε όλα τα άλλα που λες συμφωνώ 100%. Ας βρούμε πρώτα πως θα περιοριστεί η TV και το tablet (με το δεύτερο να είναι ο μεγάλος εχθρός) και μετά ας διαβάσει ότι θέλει.

 

Εδώ πρέπει να αναφέρω και κάτι άλλο. Ήμουν 10 χρονών όταν ο αδερφός μου που τότε ήταν 20 είχε φέρει σπίτι ένα ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ. Το πήρα και το διάβασα. Στο τέλος είχε μια ΑΠΟΤΡΟΠΑΙΑ ιστορία με εξαιρετικά δυσάρεστες εικόνες για τα παιδικά μου μάτια. Ακόμα την θυμάμαι και ανατριχιάζω. Προσοχή σε αυτά λοιπόν που έχουν πρόσβαση τα παιδιά μας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2747
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Στο βαφτιστήρι μου δεν πέτυχε το πείραμα. Πάντα μαζί με τα δώρα του, του έδινα βιβλίο και κόμικς. Ποτέ δεν το ρώτησα αν τα διάβασε, ποτέ δεν μου είπε αν τα διάβασε και αν του άρεσαν παρά το γεγονός ότι για τα παιχνίδια και τα ρούχα εξέφραζε τον ενθουσιασμό του. Γεγονός είναι ότι οι γονείς του δεν διαβάζουν ούτε λογοτεχνία ούτε κόμικς. Οπότε πιστεύω εκεί είναι το κλειδί με τα παπούζ μας.  Για τα Κλασικά Εικονογραφημένα, γεγονός είναι ότι πολλές φορές όταν μικρός ήθελα να πάρω βιβλίο, κοιτούσα πρώτα την πίσω σελίδα ενός Κλασικού όπου είχε την λίστα με τις εκδόσεις, και διάλεγα κάποιο που μου είχε αρέσει ως κόμικ. Οπότε η αγάπη για τα κόμικς και την λογοτεχνία τροφοδοτούσε η μια την άλλη. Χμ...έχε γούστο να αρχίσω και τα σκληρόδετα της Οξύ τώρα...:lefta: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  144
  • Reputation:   983
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

On 8/21/2020 at 8:53 AM, MARIELOS said:

... Γεγονός είναι ότι οι γονείς του δεν διαβάζουν ούτε λογοτεχνία ούτε κόμικς. ...

Αυτό πιστεύω ότι είναι το "κλειδί" στην όλη υπόθεση. Κι εγώ και η γυναίκα μου πάντα διαβάζαμε πολύ. Οπότε το παιδί έχοντας αυτή την εικόνα είναι πολύ πιο εύκολο ν' αρχίσει να διαβάζει και κόμικς στην συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά και οτιδήποτε άλλο. :gnews:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 21/8/2020 στο 8:09 ΠΜ, Manitou είπε:

 

Παίρνω πάσα και τοποθετούμαι. Κλασσικά Εικονογραφημένα. Και εγώ τα έχω. Φαίνονται αρκετά "παλιακά" σε σχέση με ότι άλλο κυκλοφορεί και είναι δύσκολο νομίζω να τα πασάρεις. Πάντως όταν τα διάβαζα μικρός, ενώ διάβαζα ήδη λογοτεχνία, σύντομα με βρήκα να προτιμώ το πρωτότυπο παρά το κλασικό εικονογραφημένο. Παρόλα αυτά είναι μια καλή επιλογή.

Δεν κάνω συγκρίσεις φίλε μου αν και η ανάγνωση του ενός δεν αναιρεί την ανάγνωση του άλλου. Όμως για τρόπους να προσεγγίσει το παιδί του στην ανάγνωση κόμικς ρωτά ο Marielos και όχι στην ανάγνωση γενικότερα. Παρόλα αυτά, για να καταλάβω, εσύ προτείνεις αντί να πιάσει π.χ. τον "Ιούλιο Καίσαρα "των "Κλασσικών Εικονογραφημένων", να πιάσει Σαίξπηρ στο πρωτότυπο; :) Εσύ διαβάζεις Σαίξπηρ στο πρωτότυπο; Και όταν λέμε "πρωτότυπο" φαντάζομαι εννοείς την ελληνική απόδοση κάθε έργου, φυσικά και όχι την αρχαΐζουσα Αγγλική! Αλλά ακόμη κι αν διαβάζεις σήμερα, δεν είσαι παιδί πλέον. Εγώ πολλά τεύχη δεν έτυχε να αγοράσω μικρός αλλά θυμάμαι έναν 2ο ξάδερφο που μεγάλωσε με αυτά (του τα έπαιρναν οι γονείς του προφανώς) που όταν πηγαίναμε σπίτι τους επίσκεψη τα είχαν σε 2 καλαθάκια περιοδικών και τα ξεφύλλιζα με τις ώρες. Τέλος πάντων, προτάσεις κάνουμε εδώ και γνώμη μου είναι πως μια τέτοια σειρά θα ήταν για ένα παιδί μια καλή πρώτη επαφή με τη λογοτεχνία. Εάν είχα παιδί, είναι βέβαιο ότι θα του αγόραζα! Εάν του αρέσουν τώρα ή όχι το βλέπει κανείς στην πορεία και δοκιμάζει με κάτι άλλο. Δεν είναι αναγνώσματα για πολύ μικρές ηλικίες, βέβαια... Θα μπορούσε να ξεκινήσει με τα "Μικρά Κλασσικά Εικονογραφημένα", εάν μπορέσει και θέλει να βρει τέτοια! Μερικά αλμπουμάκια είχαν κυκλοφορήσει απ' την "Modern Times"!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 hours ago, Mandrake said:

Δεν κάνω συγκρίσεις φίλε μου αν και η ανάγνωση του ενός δεν αναιρεί την ανάγνωση του άλλου. Όμως για τρόπους να προσεγγίσει το παιδί του στην ανάγνωση κόμικς ρωτά ο Marielos και όχι στην ανάγνωση γενικότερα. Παρόλα αυτά, για να καταλάβω, εσύ προτείνεις αντί να πιάσει π.χ. τον "Ιούλιο Καίσαρα "των "Κλασσικών Εικονογραφημένων", να πιάσει Σαίξπηρ στο πρωτότυπο; :) Εσύ διαβάζεις Σαίξπηρ στο πρωτότυπο; Και όταν λέμε "πρωτότυπο" φαντάζομαι εννοείς την ελληνική απόδοση κάθε έργου, φυσικά και όχι την αρχαΐζουσα Αγγλική! Αλλά ακόμη κι αν διαβάζεις σήμερα, δεν είσαι παιδί πλέον. Εγώ πολλά τεύχη δεν έτυχε να αγοράσω μικρός αλλά θυμάμαι έναν 2ο ξάδερφο που μεγάλωσε με αυτά (του τα έπαιρναν οι γονείς του προφανώς) που όταν πηγαίναμε σπίτι τους επίσκεψη τα είχαν σε 2 καλαθάκια περιοδικών και τα ξεφύλλιζα με τις ώρες. Τέλος πάντων, προτάσεις κάνουμε εδώ και γνώμη μου είναι πως μια τέτοια σειρά θα ήταν για ένα παιδί μια καλή πρώτη επαφή με τη λογοτεχνία. Εάν είχα παιδί, είναι βέβαιο ότι θα του αγόραζα! Εάν του αρέσουν τώρα ή όχι το βλέπει κανείς στην πορεία και δοκιμάζει με κάτι άλλο. Δεν είναι αναγνώσματα για πολύ μικρές ηλικίες, βέβαια... Θα μπορούσε να ξεκινήσει με τα "Μικρά Κλασσικά Εικονογραφημένα", εάν μπορέσει και θέλει να βρει τέτοια! Μερικά αλμπουμάκια είχαν κυκλοφορήσει απ' την "Modern Times"!

 

Όχι δεν κατάλαβες πως το εγραψα. Και εμένα μου αρέσουν τα κλασικά εικονογραφημένα και για αυτό έγραψα ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή. Απλά είπα ότι όταν ήμουν μικρός και τα διάβαζα, τελικά σε σύγκριση με αυτα που ήδη είχα σε βιβλία π.χ. Ιουλίος Βερν τελικά με τράβηξε το βιβλίο και όχι το κλασικό εικονογραφημένο. Μου φαινόταν πιο ψυχρό. Και ότι σήμερα που τα σχέδια στην τηλεόραση είναι πιο φαντασμαγορικά είναι δύσκολα να τα πασαρεις γιατί φαίνεται η ηλικία τους.

Προφανώς και χάρη σε αυτά τα κλασικά διάβασα πολλές κλασικές ιστορίες που θα ήταν αδύνατο να τις διαβάσω μικρός όπως τον Ρωμαίο και την Ιουλιέτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3285
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 Ο δικός μου (8 ετών σήμερα, θα πάει Τρίτη) μεγαλώνει σε ένα σπίτι γεμάτο με κόμικ και βλέπει εμένα να διαβάζω κάτι κάθε μέρα.

Έμαθε να μην ακουμπάει τα πράγματά μου χωρίς πρόβλημα από μωρό.

Βλέπει ταινίες pixar από μικρός και όταν τελείωσε την πρώτη δημοτικού του έδωσα δικά του διάφορα κόμιξ.

Λουκυ Λουκ , Αστερίξ , λίγα Disney , Ποπάυ  και κάποια Garfield.

Σαν πείραμα πέτυχε γιατί τα διάβαζε καθημερινά  ,ιδιαίτερα τα τεύχη που του άρεσαν Λουκυ Λουκ , Garfield,

βελτίωσε την ικανότητα του στην ανάγνωση και βασικά διασκέδασε.

Τα disney δεν τα γουστάρει προς το παρόν και γενικά δεν έχει προχωρήσει σε κάτι άλλο.

Την σημερινή εποχή πάντως δεν μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις με το παρελθόν γιατί τα παιδιά είναι δοσμένα στα κινητά , tablet ,youtube κτλ.

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος που διαβάζει κόμικς , αν και πιστεύω ότι όσο μεγαλώνει θα το μειώνει.

Το τελευταίο διάστημα ξεκίνησα να του διαβάζω βιβλίο πριν κοιμηθεί (Ή ιστορία του γάτου που έμαθε σε ένα γλάρο να πετά , Χόμπιτ,) και βλέπουμε...

Πάντως δεν θέλει πίεση , ας δίνουμε το παράδειγμα ότι υπάρχουν και άλλα διασκεδαστικά πράγματα εκτός από τις οθόνες  και αυτά θα διαλέξουν.

 

 

 

Επεξεργασία από Cassidy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 ώρες πριν, Manitou είπε:

 

Όχι δεν κατάλαβες πως το εγραψα. Και εμένα μου αρέσουν τα κλασικά εικονογραφημένα και για αυτό έγραψα ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή. Απλά είπα ότι όταν ήμουν μικρός και τα διάβαζα, τελικά σε σύγκριση με αυτα που ήδη είχα σε βιβλία π.χ. Ιουλίος Βερν τελικά με τράβηξε το βιβλίο και όχι το κλασικό εικονογραφημένο. Μου φαινόταν πιο ψυχρό. Και ότι σήμερα που τα σχέδια στην τηλεόραση είναι πιο φαντασμαγορικά είναι δύσκολα να τα πασαρεις γιατί φαίνεται η ηλικία τους.

Προφανώς και χάρη σε αυτά τα κλασικά διάβασα πολλές κλασικές ιστορίες που θα ήταν αδύνατο να τις διαβάσω μικρός όπως τον Ρωμαίο και την Ιουλιέτα.

Ε ναι, είναι ελλειπή σε σχέση με τα πρωτότυπα βιβλία, δεν το συζητάμε... Κι εγώ Μαρκ Τουαιήν, Ιούλιο Βερν κ.α. από βιβλία τους λάτρεψα! Νομίζω όμως πως είναι ανάλογα τι παρακολουθεί το παιδί... Ο ανιψιός μου για παράδειγμα, βλέπει και σύγχρονα καρτούν, τρελαίνεται όμως και για τις ταινίες μικρού μήκους "Τομ & Τζέρρυ" που του είχα γράψει σε δισκάκια! Δυστυχώς στα κόμικς το "έχασε" διότι οι γονείς δουλεύουν πολύ, μεγάλωσε & μεγαλώνει στο Μπαχρέιν, κατά συνέπεια οι συμμαθητές & φίλοι του εκεί είναι κυρίως της ψηφιακής τεχνολογίας.

 

6 ώρες πριν, Cassidy είπε:

 Ο δικός μου (8 ετών σήμερα, θα πάει Τρίτη) μεγαλώνει σε ένα σπίτι γεμάτο με κόμικ και βλέπει εμένα να διαβάζω κάτι κάθε μέρα.

Έμαθε να μην ακουμπάει τα πράγματά μου χωρίς πρόβλημα από μωρό.

Βλέπει ταινίες pixar από μικρός και όταν τελείωσε την πρώτη δημοτικού του έδωσα δικά του διάφορα κόμιξ.

Λουκυ Λουκ , Αστερίξ , λίγα Disney , Ποπάυ  και κάποια Garfield.

Σαν πείραμα πέτυχε γιατί τα διάβαζε καθημερινά  ,ιδιαίτερα τα τεύχη που του άρεσαν Λουκυ Λουκ , Garfield,

βελτίωσε την ικανότητα του στην ανάγνωση και βασικά διασκέδασε.

Τα disney δεν τα γουστάρει προς το παρόν και γενικά δεν έχει προχωρήσει σε κάτι άλλο.

Την σημερινή εποχή πάντως δεν μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις με το παρελθόν γιατί τα παιδιά είναι δοσμένα στα κινητά , tablet ,youtube κτλ.

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος που διαβάζει κόμικς , αν και πιστεύω ότι όσο μεγαλώνει θα το μειώνει.

Το τελευταίο διάστημα ξεκίνησα να του διαβάζω βιβλίο πριν κοιμηθεί (Ή ιστορία του γάτου που έμαθε σε ένα γάτο να πετά , Χόμπιτ,) και βλέπουμε...

Πάντως δεν θέλει πίεση , ας δίνουμε το παράδειγμα ότι υπάρχουν και άλλα διασκεδαστικά πράγματα εκτός από τις οθόνες  και αυτά θα διαλέξουν.

 

 

 

Όχι πίεση παιδιά... Όπως τσεκάρει ο γονέας τι κλίση έχει ένα παιδί και δοκιμάζει να τον γράψει σε κάποιες δραστηριότητες, έτσι θα κάνει και με τα κόμικς. Θα τεστάρει με διάφορα, μπορεί να υποβοηθηθεί από σχετικά κινούμενα σχέδια και βλέπει. Μη ξεχνάτε ότι και να διαβάζει το παιδί, κατά πάσα πιθανότητα (αν κρίνουμε απ' τα ποσοστά κομικσόφιλων που έχουμε στην Ελλάδα) δε θα διαβάζει ο περίγυρός του και μπορεί η πατρική φιγούρα να είναι πρότυπο για ένα παιδί αλλά δεν παίρνει μόνο από εκεί ερεθίσματα. Οπωσδήποτε θα ζηλέψει και κάτι από συμμαθητή του, φίλο του ή συγγενή (κάποια ηλεκτρονική συσκευή που δεν έχει) που δεν διαπαιδαγωγήθηκε το ίδιο. Σε αυτό δεν έχουν αλλάξει και πολλά πράγματα από παλιά. Και πως θα μπορούσαν άλλωστε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3285
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξέχασα να αναφέρω ότι η αρχή έγινε με το Bone. Είχε καιρό να το διαβάσει και χθες τράβηξε ένα τόμο από την βιβλιοθήκη πριν κοιμηθεί το βράδυ. 

Όταν ήταν 6 του διάβασα εγώ τον πρώτο τόμο και τους υπόλοιπους 8 τους διάβασε μόνος του σε χρόνο ρεκόρ. Τα συγκεκριμένα του είπα να τα προσέξει και σχετικά το έκανε. 

Έκτοτε έπαιρνε συνέχεια κάποιον τόμο και διάβαζε αποσπάσματα που του άρεσαν. 

Γενικά με το Bone  και Λουκυ Λουκ/Ρανταπλαν έχει ασχοληθεί πολύ... 

Επεξεργασία από Cassidy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

5 hours ago, Cassidy said:

 

Γενικά με το Bone  και Λουκυ Λουκ/Ρανταπλαν έχει ασχοληθεί πολύ... 

 

Πλάκα πλάκα και τα δύο είναι ότι πρέπει!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.