Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια είναι η αγαπημένη σας ιστορία Disney;


Σκρουτζ ΜακΝτακ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34859
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  25
  • Reputation:   144
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Όλοι μας έχουμε διαβάσει πολλές ιστορίες κόμικς της Disney από πολλούς διαφορετικούς δημιουργούς και με πολλούς διαφορετικούς χαρακτήρες. 

 

Σίγουρα από τα τόσα τεύχη και τους τόσους τόμους ο καθένας έχει ξεχωρίσει μερικές περιπέτειες των αγαπημένων του ηρώων που έχει διαβάσει ξανά και ξανά. (Ξανά και ξανά έχουμε διαβάσει και τον Μαγικό Αυλητή αλλά αυτό για άλλο λόγο)  

 

Σε αυτό το ποστ ας πει ο καθένας ποιες ιστορίες κόμικς θεωρεί τις καλύτερες και για ποιο λόγο. Είτε την καλύτερη από κάθε περιοδικό, είτε την καλύτερη από κάθε δημιουργό, είτε από κάθε χαρακτήρα. 

 

Από Ντον Ρόσα θεωρώ κορυφαία ιστορία τον Βίο και την Πολιτεία (κάθε του επεισόδιο πολύ καλό με καλύτερα αυτά στα Κλόνταϊκ και το φινάλε). Από Μπαρκς Το Μυστικό του Παλιού Κάστρου, Επιστροφή στο Κλόνταϊκ, Το δεύτερο πιο Πλούσιο Παπί του Κόσμου και Ένα Φτωχό Γεροντάκι. Οι ιταλικές δεν μου αρέσουν τόσο για να είναι στις πολύ αγαπημένες μου, δεν θυμάμαι κάποια έντονα.

 

 

Επεξεργασία από Σκρουτζ ΜακΝτακ
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   842
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ από τον Μπαρκς θυμάμαι την ιστορία "χαμένοι στις Ανδεις". Επίσης, από τον Ροσα, εκτός από τον βίο την ιστορία "και οι επτά μείον τέσσερις ήταν υπέροχοι". 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πάρα πολλές ιστορίες έχω ξεχωρίσει κατά καιρούς, με τις περισσότερες από αυτές να είναι από τα χεράκια του Barks, του Scarpa και του Rosa, χωρίς βέβαια να υστερούν πολύ κι άλλοι δημιουργοί.

 

Κάθε μήνας στο ΚΟΜΙΞ της Α' Περιόδου ήταν μία γιορτή για εμένα, καθώς απολάμβανα και ξεκοκάλιζα κάθε ιστορία που δημοσιευόταν. Θυμάμαι οι πρώτες ιστορίες που μου έμειναν στην μνήμη ήταν "Το νύχι της Κάλι" και το "Τελευταίο Μπαλαμπού" του Romano Scarpa. Ο "Συλλέκτης κροκοδείλων", του Don Rosa και φυσικά όλες οι ιστορίες του Carl Barks που είχαν δημοσιευτεί στα πρώτα 50 τεύχη του τίτλου. Εννοείται, φυσικά, ότι δεν θα μπορούσα να ξεχωρίσω κάποια από αυτές. Μου είναι αδύνατο. :P

 

Ωραίες εποχές, απίστευτες αναμνήσεις! :hug2:

 

 

:beer:

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πολλές αγαπημένες, κυρίως Σκάρπα, Ρόσα, Μπαρκς, Κάρπι και Μάσιμο Ντε Βίτα. Αλλά αν προσπαθήσω αβίαστα να θυμηθώ από τα παιδικά χρόνια ιστορίες που μου έμειναν ως αγαπημένες θα μου έρθουν αμέσως στο μυαλό το Όσα παίρνει ο άνεμος και το Σενιόρ Σκρουτζ. Επίσης Ο Δραπέτης του Αλκατράζ, και το Παγκόσμιο κύπελλο. Κάποιες Του Φάντομ χωρίς να θυμάμαι συγκεκριμένα τίτλους και του Μικυ Κιντ.

Επεξεργασία από hardivic
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

31 λεπτά πριν, hardivic είπε:

Πολλές αγαπημένες, κυρίως Σκάρπα, Ρόσα, Μπαρκς, Κάρπι και Μάσιμο Ντε Βίτα. Αλλά αν προσπαθήσω αβίαστα να θυμηθώ από τα παιδικά χρόνια ιστορίες που μου έμειναν ως αγαπημένες θα μου έρθουν αμέσως στο μυαλό το Όσα παίρνει ο άνεμος και το Σενιόρ Σκρουτζ. Επίσης Ο Δραπέτης του Αλκατράζ, και το Παγκόσμιο κύπελλο. Κάποιες Του Φάντομ χωρίς να θυμάμαι συγκεκριμένα τίτλους και του Μικυ Κιντ.

 

Το Παγκόσμιο Κύπελλο! Τέλεια ιστορία που σχεδόν ξέχασα την ύπαρξη της.

 

Ο Δραπέτης του Αλκαράζ δεν μου έκανε κλικ, από τις πρώτες φορές που το διάβασα (πριν 30 χρόνια??). Την έβρισκα βαρετή και κάπως συγχυσμένη ως πλοκή. Καθώς μεγάλωνα, όποτε την ξαναδιάβαζα μου άρεσε λίγο παραπάνω, αλλά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πολλοί την θεωρούν ως σπουδαία ιστορία.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Ως μεγάλος φαν των Ντακ θαυμάζω πολύ και λατρεύω το σύνολο των ιστοριών του Barks αλλά ιστορίες του που τις υπερλατρεύω είναι "Χριστούγεννα στο Βουνό της Αρκούδας", "Το χρυσάφι των Ινκας", και ένα σωρό άλλες. Βέβαια και από ROSA, Tony Strobl, αλλά και από παλιούς Ιταλούς σχεδιαστες Scarpa,  Massimo De Vita, Giorgio Cavazzano, Giovan Battista Carpi και πολλούς άλλους μου αρέσουν πολλές ιστορίες τους και είναι εξίσου καλές αλλά πιστεύω πως στην τελική δεν μπορούν να συγκριθούν με αυτές του Μεγάλου δασκάλου. Από Μίκυ και Γκούφυ λατρεύω τις ιστορίες του πρωτεργάτη Godfredson αλλά και αυτές του Paul Murry και του Scarpa. Βέβαια  μου αρέσουν και καινούργιες Casty και Ziche αλλά δεν νομίζω ότι συγκρίνονται με τις ιστορίες των παραπάνω. Τέλος για να απαντήσω ξεκάθαρα πια είναι η αγαπημένη μου ιστορία θα πω μια από αυτές του Barks " Το Χρυσάφι των Ινκας" 

 

:)

Επεξεργασία από jimmy mcduck
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 hour ago, hardivic said:

Πολλές αγαπημένες, κυρίως Σκάρπα, Ρόσα, Μπαρκς, Κάρπι και Μάσιμο Ντε Βίτα. Αλλά αν προσπαθήσω αβίαστα να θυμηθώ από τα παιδικά χρόνια ιστορίες που μου έμειναν ως αγαπημένες θα μου έρθουν αμέσως στο μυαλό το Όσα παίρνει ο άνεμος και το Σενιόρ Σκρουτζ. Επίσης Ο Δραπέτης του Αλκατράζ, και το Παγκόσμιο κύπελλο. Κάποιες Του Φάντομ χωρίς να θυμάμαι συγκεκριμένα τίτλους και του Μικυ Κιντ.

 

Βγάζω Παγκόσμιο Κύπελλο. Βάζω Τριλογία το Σπαθί των Πάγων.

Βγάζω Δραπέτη του Αλκαράζ και βάζω την Πεταλούδα του Κολόμβου.

 

Τέλος προσθέτω μια ιστορία που οι Λύκοι (Λύκοι λέγονται παιδιά και όχι Μουργόλυκοι) κάνανε τους μούφα ιδιοκτήτες πετρελαιοπηγών για να κοροϊδέψουν τον Σκρουτζ κάπου σε μια έρημο. Την διάβαζα και έτρωγα μακαρόνια με σάλτσα. Ακόμα θυμάμαι πως μύριζε η σάλτσα. 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  39
  • Reputation:   345
  • Achievement Points:  44
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το Παγκόσμιο Κύπελλο (Αλμανάκο 40), όντως το θυμάμαι κι εγώ φοβερή ιστορία. Θα συμφωνήσω με @Indian  ότι οι ιστορίες των τευχών της Α΄ Περιόδου του ΚΟΜΙΞ ήταν κάθε μήνα μία εμπειρία, ένα ταξίδι σε μαγευτικό κι εξωτικό προορισμό. Εξίσου ωραίες, αλλά με διαφορετικό τρόπο ήταν κι οι ιστορίες του Α΄ Κύκλου του Μίκυ Μυστήριο. Αν έπρεπε να διαλέξω μία πάντως, θα διάλεγα το "Χαμένοι στις Άνδεις", γιατί μικρός δεν είχα το πρώτο τεύχος του ΚΟΜΙΞ και ήταν παιδικό απωθημένο να διαβάσω την ιστορία, όπως κι απωθημένο είναι να περπατήσω κάποια στιγμή στην οροσειρά των Άνδεων.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

10 min ago , jimmy mcduck said:

Ως μεγάλος φαν τον Ντακ θαυμάζω πολύ και λατρεύω το σύνολο των ιστοριών του Barks αλλά ιστορίες του που τις υπερλατρεύω είναι "Χριστούγεννα στο Βουνό της Αρκούδας", "Το χρυσάφι των Ινκας", και ένα σωρό άλλες. Βέβαια και από ROSA, Tony Strobl, αλλά και από παλιούς Ιταλούς σχεδιαστες Scarpa,  Massimo De Vita, Giorgio Cavazzano, Giovan Battista Carpi και πολλούς άλλους μου αρέσουν πολλές ιστορίες τους και είναι εξίσου καλές αλλά πιστεύω πως στην τελική δεν μπορούν να συγκριθούν με αυτές του Μεγάλου δασκάλου. Από Μίκυ και Γκούφυ λατρεύω τις ιστορίες του πρωτεργάτη Godfredson αλλά και αυτές του Paul Murry και του Scarpa. Βέβαια  μου αρέσουν και καινούργιες Casty και Ziche αλλά δεν νομίζω ότι συγκρίνονται με τις ιστορίες των παραπάνω. Τέλος για να απαντήσω ξεκάθαρα πια είναι η αγαπημένη μου ιστορία θα πω μια από αυτές του Barks " Το Χρυσάφι των Ινκας" 

 

:)

 

Ωραία και πρωτότυπη επιλογή. Και ωραία ιστορία!

Εμένα αν μου πεις διάλεξε μία θα σου πω το "Χαμένοι στις Άνδεις". Μάλιστα σε αυτή την ιστορία έχω βρει και μια έκδοση του Uncle Scrooge στα Αγγλικά λίγο πριν βγει το πρώτο ΚΟΜΙΞ. 

Οι ιστορίες των Ντακ στην Ελλάδα νομίζω χωρίζονται στο πριν και στο μετά από αυτή την ιστορία. Εκεί ξεκίνησε η νέα εποχή!

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  52
  • Reputation:   222
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3730 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Από τον Μπαρκς με είχε εντυπωσιάσει πάρα πολύ το "Καιρός για διακοπές" και τη θεωρώ από τις καλύτερες που έχει γράψει. Επίσης μια ιστορία που με είχε ενθουσιάσει ήταν το "Διαπλεκόμενα Συμφέροντα" από τον Α Κύκλο του Μικυ Μυστήριο. Τέλος όλες οι πρώτες ιστορίες του Φάντομ Ντακ θεωρώ πως είναι αξεπέραστες!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Μετά από τόσες και τόσες ιστορίες Disney που έχω διαβάσει μου είναι δύσκολο να ξεχωρίσω μία. :) Για αυτό, λοιπόν, θα αναφέρω απλά μερικές ιστορίες που μου έμειναν.

 

Από Scarpa πολύ μου είχε αρέσει ο "Αυτοκράτορας του Μίκυ Σίτυ", η "Πεταλούδα του Κολόμβου", το "Διπλό μυστήριο του Μαύρου Φαντάσματος" (βέβαια το σενάριο είναι του Martina εδώ) και ο "Άνθρωπος από το Αλτακράζ". Φυσικά και ο δημιουργός, έχει κι άλλες αξέχαστες ιστορίες, τις οποίες δυστυχώς τώρα αδυνατώ να θυμηθώ, όμως είπα τις πιο αγαπημένες μου :PΤώρα αν πιάσουμε Barks θα βάλουμε αμέτρητες ιστορίες μέσα, οπότε να πω απλά πως μου έχει μείνει "Ο χρυσός Γίγας" και το "Κυνήγι των κατασκόπων" από δα αυτόν :NoNo:. Άλλους πιο παλαιούς δημιουργούς δεν γνωρίζω (δεν ζούσα καν τότε :lol:), αλλά ούτε συ άλλος δεν θα συνέχιζα γιατί θα κούραζα. Τέλος πάντων. Από νεο'ι'ταλική σχολή έχουμε το φοβερό "Όλα αυτά που θα συμβούν χθες", "Μαύρο Κεραυνό 3", και γιατί όχι "Μίκυ Μαλτέζε".

 

:beer:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36408
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  307
  • Reputation:   1633
  • Achievement Points:  312
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

2 λεπτά πριν, Gong είπε:

Από νεο'ι'ταλική σχολή έχουμε το φοβερό "Όλα αυτά που θα συμβούν χθες", "Μαύρο Κεραυνό 3", και γιατί όχι "Μίκυ Μαλτέζε".

 

Μίκυ Μαλτέζε φαίνεται ξεκάθαρα!!:D

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Έχω αμέτρητες αναμνήσεις από ιστορίες Disney.

 

Από ιταλικές, θυμάμαι να διαβάζω και να ξαναδιαβάζω την "Εξαφάνιση του Αλφάβητου" του Μάσιμο Ντε Βίτα στο Μίκυ Μάους. Σίγουρα μου έχει μείνει επίσης "Ο Επικός Μίκυ" από το ΚΟΜΙΞ. Επίσης, είχα πάθει τρελό κόλλημα με τον "Άρχοντα των Μάγων". Πολλοί μπορεί να σκεφτούν "τι μεταμοντέρνα μας λέει αυτός, που ναι οι κλασικές ιταλικές, στην πυρά!" :lol: Παρόλα αυτά σαν παιδάκι με αυτές μεγάλωσα κι αυτές θυμάμαι με αγάπη.

 

Από Μπαρκς κι εγώ τώρα που το είπατε, λάτρευα το "Κυνήγι των Κατασκόπων". Φοβερή ιστορία με περιπέτεια και χιούμορ. 

 

Ο αγαπημένος μου όλων όμως είναι ο Ρόσα. Δύσκολο να διαλέξω ανάμεσα στην "Αιχμάλωτη του Χειμάρρου της Αγωνίας", το "Όνειρο μιας Ζωής", τον "Μαύρο Ιππότη", την "Αυτού Μεγαλειότης Σκρουτζ Μακ Ντακ" (από την οποία εμπνευστήκαμε με 3 φίλους μου στο δημοτικό και προσποιούμασταν ότι είμαστε βασιλιάδες σε ένα μικρό κομμάτι του προαυλίου του σχολείου, την Δημοτικολάνδη :lol:).... Αλλά η μακράν αγαπημένη μου ιστορία όλων είναι.... 

 

Το "Γράμμα από το Σπίτι". Φοβερά μελετημένη, περιπετειώδης και συγκινητική, ενώ μάλιστα ήταν μόλις στο 2ο-3ο ΚΟΜΙΞ που είχα αγοράσει ποτέ ως παιδί. Απεριόριστη εκτίμηση. Λόγω αυτής της ιστορίας επέλεξα εκτός από τον Βίο, να μου υπογράψει ο Ρόσα και τον 6ο τόμο της Βιβλιοθήκης Κόμιξ πέρσι στη Θεσσαλονίκη. (Ντάξει όλος ο τόμος αυτός έχει αριστουργήματα, μην κρυβόμαστε, αλλά η βασική αιτία ήταν αυτή η ιστορία).

Επεξεργασία από Tsaklas
  • Like 6
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34859
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  25
  • Reputation:   144
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

17 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Το "Γράμμα από το Σπίτι". Φοβερά μελετημένη, περιπετειώδης και συγκινητική, ενώ μάλιστα ήταν μόλις στο 2ο-3ο ΚΟΜΙΞ που είχα αγοράσει ποτέ ως παιδί. Απεριόριστη εκτίμηση. Λόγω αυτής της ιστορίας επέλεξα εκτός από τον Βίο, να μου υπογράψει ο Ρόσα και τον 6ο τόμο της Βιβλιοθήκης Κόμιξ πέρσι στη Θεσσαλονίκη.

Περιμένω να βάλουν ανατύπωση αυτή την ιστορία 2 χρόνια :crying: Δεν την έχω διαβάσει ποτέ.. Επιτέλους θα μπει αυτούς τους μήνες που έρχονται 

Επεξεργασία από Σκρουτζ ΜακΝτακ
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  52
  • Reputation:   222
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3730 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Θυμάμαι μικρός είχα διαβάσει την ιστορία "Ηλεκτρονική Επανάσταση" που ενώ είναι του 1983 είχε προβλέψει τα social media!

 

https://inducks.org/story.php?c=I+TL+1438-AP

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36274
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  8
  • Reputation:   78
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Οι ιστορίες που ξεχωρίζουν για μένα είναι του Καρλ Μπαρκς, τις οποίες θυμάμαι να διαβάζω μικρός και να με συνεπαίρνουν. Συγκεκριμένα, μεγάλη εντύπωση θυμάμαι πως μου έκαναν οι ιστορίες: "Το Φάντασμα του Σπηλαίου", "Ο Σερίφης της Μαύρης Κοιλάδας", "Η Πηγή της Νιότης" και "Το Άγγιγμα του Μίδα". Όμως η μία και μοναδική, αγαπημένη μου ιστορία είναι "Τα Λάφυρα του Πιζάρρο", η οποία ήταν το πρώτο κόμικ που διάβασα ποτέ και χωρίς αυτή μπορεί να μην είχα ενδιαφερθεί ποτέ για τον κόσμο των κόμικς.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  64
  • Reputation:   351
  • Achievement Points:  93
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Από Καρλ μπαρκς το "στην παλιά Καλιφόρνια 

Από Ροσα θα συμφωνήσω με τον βίο και την πολιτεία του Σκρουτζ Μακ ντακ 

Από σκαρπα" τα όργανα του παρανομου "

Από καστυ" όλα αυτά που θα συμβούν χτες "

:)

Επεξεργασία από Γλομπος
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Είναι φοβερή η ποικιλία στις απαντήσεις πάντως!!!!

Ωραίο θέμα!

:beer5:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.