Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιον από τους παρακάτω συγγραφείς Disney κόμικ προτιμάτε;


Γλομπος

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  64
  • Reputation:   351
  • Achievement Points:  93
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

1)Ρομανο σκαρπα 

2)φλόυντ γκοντφερσον 

ή 3) Ουίλιαμ βαν χορν

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36408
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  307
  • Reputation:   1633
  • Achievement Points:  312
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Από Αυτούς: Ρομάνο Σκάρπα, Φλόυντ Γκότφρεσον

Κατά τα άλλα: Καρλ Μπαρκς, Ντον Ρόσα

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Αποκλείω σίγουρα  τον Βαν Χορν και είμαι ανάμεσα στον Scarpa και στον Godfredson. Όμως ο ένας έχει τελείως διαφορετικό σχεδιαστικό στιλ από τον άλλον και ο Scarpa επηρεάστηκε από τον Godfredson διαβάζοντας τις ιστορίες του ως παιδί. Δεν νομίζω πως συγκρίνονται αυτοί οι δύο. 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

O Walt Disney!!

 

 

Εντάξει,πέρα από την πλάκα.Αν και δεν ξέρω εμπειρικά,για την ώρα θα πω Scarpa και Barks,γιατί έχουν δύο συλλογές εδώ που φαίνονται να είναι πολύ αγαπημένες. 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  52
  • Reputation:   222
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3730 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Σκάρπα μακράν!

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

48 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

O Walt Disney!!

 

 

Εντάξει,πέρα από την πλάκα.Αν και δεν ξέρω εμπειρικά,για την ώρα θα πω Scarpa και Barks,γιατί έχουν δύο συλλογές εδώ που φαίνονται να είναι πολύ αγαπημένες. 

 

 Φαντάζομαι ότι αν ήταν και ο Barks μέσα στις επιλογές που ανέφερε ο @Γλομπος οι περισσότεροι αυτόν θα επέλεγαν ως κορυφαίο. Βέβαια και άλλοι παλαιοί κλασικοί Αμερικανοί σχεδιαστές όπως ο Tony Stobl και ο Paul Murry αλλά και άλλοι Ιταλοί είναι εξίσου καλοί με τους παραπάνω. 

Επεξεργασία από jimmy mcduck
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

@Γλομπος

 

ΔΓ/ΔΑ?

Όλοι?

Κανένας?

 

:cheers5:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

15 λεπτά πριν, jimmy mcduck είπε:

 

 Φαντάζομαι ότι αν ήταν και ο Barks μέσα στις επιλογές που ανέφερε ο @Γλομπος οι περισσότεροι αυτόν θα επέλεγαν ως κορυφαίο. Βέβαια και άλλοι παλαιοί κλασικοί Αμερικανοί σχεδιαστές όπως ο Tony Stobl και ο Paul Murry αλλά και άλλοι Ιταλοί είναι εξίσου καλοί με τους παραπάνω. 

 

Α,νόμιζα πως ήταν οι δικοί του αγαπημένοι και όχι επιλογές.

Αλλά ναι κρατήστε το Scarpa.

Γενικά όπως είπα δεν ξέρω από αυτά.Ότι ιστορία μίκι μάους έχω διαβάσει ως τώρα τη διάβασα χωρίς να δω και ξέρω ποιος την έγραψε.

 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  144
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Σκάρπα και τα μυαλά στα κάγκελα, για μένα.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από αυτούς προτιμώ τον Σκάρπα, οποίος είναι γενικά ο 4ος αγαπημένος μου, πίσω από Μπαρκς, Ρόσα, Κάστυ.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Εννοείται Σκαρπα από αυτούς. 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ παραδόξως βρίσκω το σουρεαλιστικό ρεπερτόριο του Χορν πολύ πιο διασκεδαστικό από τις αναχρονιστικές δουλειές των Σκάρπα και Γκότφρεντσον. Όχι βέβαια ότι δεν τις εκτιμώ, αλλά είναι ιστορίες που δείχνουν την ηλικία τους και δεν προσφέρονται εύκολα σε αναγνώστες της σημερινής εποχής με εξήγηση άλλη της "γνωρίστε τις κλασσικές ιστορίες του παρελθόντος", ούτε διαβάζονται με την ίδια όρεξη μετά την πρώτη ανάγνωση.

 

Εννοείται ότι, εάν ήταν ο Μπαρκς στις επιλογές, θα ήταν κορυφή για τον απλούστατο λόγο ότι οι δικές του ιστορίες είναι εξαιρετικές και πάντα επίκαιρες, σε αντίθεση με των άλλων δύο που ανέφερα.

 

Γενικώς πάντα θεωρούσα ότι ο Βαν Χορν (πάντα ο πατέρας) είναι υποτιμημένος. Έχει ένα πολύ ιδιαίτερο και αναγνωρίσιμο στυλ, πάρα πολύ αστείες ιστορίες που σπάνε τον τέταρτο τοίχο και καυτηριάζουν πολύ πετυχημένα (κατ'εμέ πάντα, προφανώς) την σημερινή εποχή και μόνο την σημερινή εποχή, πάντα με έναν αλλοπρόσαλλο τρόπο που τραβά το ενδιαφέρον του αναγνώστη.

 

Μπορεί αντικειμενικά οι ιστορίες των άλλων δύο να αξίζουν περισσότερα, αλλά από καπρίτσιο εγώ θα πω Ουίλλιαμ and I rest my case :D

  • Like 6
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι δύο από τις τρεις επιλογές είναι πρωτίστως σχεδιαστές και όχι συγγραφείς, δηλαδή σεναριογράφοι.

 

Scarpa: Έχει γράψει και σενάρια, που είναι όντως εξαιρετικά, αλλά, όπως βλέπουμε στα άπαντα, τα σενάρια στις ιστορίες, που σχεδίασε, τα έγραψαν κυρίως άλλοι. Όσοι απαντήσανε "Scarpa", μήπως στην ουσία απάντησαν "Rodolfo Cimino";

 

Gottfredson: Ξεκίνησε γράφοντας σενάρια, αλλά σύντομα, λόγω φόρτου εργασίας, ανέθεσε το σενάριο σε άλλους. Οι επιλογές είναι και εδώ αρκετές, αλλά θα διακινδύνευα να πω, ότι όσοι απάντησαν "Gottfredson", στην ουσία απάντησαν "Bill Walsh".

 

Η τρίτη επιλογή είναι ιδιαίτερη περίπτωση. Ο Van Horn γράφει κυρίως δικά του σενάρια, αλλά την καλύτερη δουλειά του πιστεύω ότι την έκανε σε σενάρια του John Lustig. Έχω δει δουλειά τού Lustig με άλλους σχεδιαστές, και εκεί έλειπε η σπιρτάδα, που είχαν οι ιστορίες, που έγραφε για τον Van Horn. Φαντάζομαι, επομένως, ότι ο Van Horn συνεισέφερε σ' αυτές ιστορίες πολύ περισσότερα από το σχέδιο. Από την άλλη, από τότε που σταμάτησε να συνεργάζεται με τον Lustig, κάτι λείπει από τις ιστορίες του, άρα, αυτό που φαίνεται ότι έπαιξε καταλυτικό ρόλο, ήταν η συνεργασία μεταξύ των δύο. Επειδή, λοιπόν, έχω κι εγώ μία συμπάθεια προς τις ιστορίες τού Van Horn, η οποία όμως εστιάζει σ' αυτές, που έφτιαξε με τον Lustig, θα έλεγα (εδώ κι αν βάζω το κεφάλι μου στο ντορβά) ότι, όσοι απάντησαν "Van Horn", εννοούσαν "Van Horn / Lustig".

  • Like 7
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

53 λεπτά πριν, Kriton είπε:

Scarpa: Έχει γράψει και σενάρια, που είναι όντως εξαιρετικά, αλλά, όπως βλέπουμε στα άπαντα, τα σενάρια στις ιστορίες, που σχεδίασε, τα έγραψαν κυρίως άλλοι. Όσοι απαντήσανε "Scarpa", μήπως στην ουσία απάντησαν "Rodolfo Cimino";

Βλέπουμε στο inducks πως από τις πρώτες 20 στην κατάταξη ιστορίες του Σκάρπα, 16 τις έχει γράψει ο ίδιος, 4 ο Μαρτίνα και ΜΗΔΕΝ ο Τσιμίνο.

Οπότε όχι, Σκάρπα απαντήσαμε.

 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

24 min ago , doom said:

Βλέπουμε στο inducks πως από τις πρώτες 20 στην κατάταξη ιστορίες του Σκάρπα, 16 τις έχει γράψει ο ίδιος, 4 ο Μαρτίνα και ΜΗΔΕΝ ο Τσιμίνο.

Οπότε όχι, Σκάρπα απαντήσαμε.

 

Ευτυχώς πού υπάρχει και το I.N.D.U.C.K.S., για να ξέρουμε ποιες ιστορίες μάς αρέσουν και ποιες όχι. :D

 

Τη δική μου άποψη περί της βαθμολογίας στο I.N.D.U.C.K.S. την έχω καταθέσει πριν από καιρό: τα δείγματα είναι πολύ μικρά, για να έχουν οποιαδήποτε σημασία.

 

Από τις αγαπημένες σου ιστορίες σε σχέδιο Scarpa είναι όλες ή, έστω, οι περισσότερες σε δικό του σενάριο; Αν ναι, αυτό μετράει πολύ περισσότερο για μένα, απ' όσο οποιαδήποτε στατιστικά από το I.N.D.U.C.K.S.

 

Πάντως, όταν από τις 513 ιστορίες, που σχεδίασε ο Scarpa, στις 362, δηλαδή στο 70%, το σενάριο δεν είναι δικό του, είναι εύλογη απορία αν, όταν λέμε Scarpa, εννοούμε Scarpa ή κάποιον άλλον από τους σεναριογράφους του, όπως τον Cimino, που ήταν το πρώτο όνομα, που μου ήρθε στο μυαλό. Βέβαια, 151 ιστορίες σε δικό του σενάριο δεν είναι και λίγες, οπότε, αν περιοριστούμε σ' αυτές, μπορούμε άνετα να βγάλουμε συμπέρασμα για τις ικανότητές του ως σεναριογράφου. Περιοριζόμαστε, όμως ή απλώς λέμε ωραία τα άπαντα, άρα ωραίος και ο Scarpa;

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Kriton είπε:

 

Τη δική μου άποψη περί της βαθμολογίας στο I.N.D.U.C.K.S. την έχω καταθέσει πριν από καιρό: τα δείγματα είναι πολύ μικρά, για να έχουν οποιαδήποτε σημασία.

Πάνω από 200 ψήφους έχουν αυτές οι ιστορίες και η επικράτηση των ιστοριών που έγραψε ο Σκάρπα έναντι αυτών που έγραψε ο Τσιμίνο ή οποιοσδήποτε άλλος είναι τόσο συντριπτική που δεν μπορεί να αμφισβητηθεί. To inducks είναι πολύ χρήσιμο και συνήθως αξιόπιστο εργαλείο.

Εγώ πιστεύω πως οποιονδήποτε να ρωτήσουμε να μας πει τις αγαπημένες του ιστορίες Σκάρπα, θα πει μερικές από τις κλασικές που έγραψε ο Σκάρπα, ίσως και κάποια του Μαρτίνα.

Και είμαι βέβαιος πως ο μέσος αναγνώστης δεν μπορεί να αναφέρει από μνήμης 3 ιστορίες του Σκάρπα που έγραψε ο Τσιμίνο.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.