Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι είδος κόμικς προτιμάτε και γιατί;


Γλομπος

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  64
  • Reputation:   351
  • Achievement Points:  93
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

 Υπερηρωικα 

Ντισνευ

Γουέστερν (μπλεκ, λουκυ Λουκ κλπ) 

ή κάτι άλλο (γράψτε τι) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Λοιπόν τα κόμικς που προτιμάω είναι τα εξής :

1 τα Disney μιας και με αυτά ξεκίνησα, από αυτά αποτελείται το μεγαλύτερο μέρος της συλλογής μου και γενικά τα θαυμάζω και μου αρέσουν τόσο όσο κανένα άλλο κόμικ. 

2 τα υπερηρωϊκά. Σε ποιον δεν αρέσουν οι σούπερ ήρωες. Βέβαια είμαι αναποφάσιστος και δεν μπορώ να διαλέξω ανάμεσα σε Marvel και DC. 

3 γουέστερν από μικρός διαβάζω Λουκυ Λουκ και γενικά μου αρέσει σαν θεματολογία το γουέστερν. Δυστυχώς δεδομένης της ηλικίας μου από παλιά όπως Μικρός Σερίφης, Μικρός Αρχηγός, Μικρός Καουμπόι δεν τα ξέρω. (Μαζί με τα Λουκυ Λουκ θα έβαζα και τα Αστερίξ και ίσως και τα Τεν Τεν ) 

4 τα πολεμικά κόμικς μου αρέσουν πολύ μιας και από μικρός μου άρεσε να βλέπω ταινίες με τον 2ο ΠΠ και επηρεαζόμουν από τα πολεμικά μοντελάκια που έφτιαχνε ο πατέρας μου και τώρα που πήρε μερικά Δρασις Τανκς Πόλεμος κλπ τα έχω λιώσει στο διάβασμα. 

5 τα επιστημονικής φαντασίας πχ Star Wars. 

Αυτά από μένα :)

 

Επεξεργασία από jimmy mcduck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όπως είναι ευρέως γνωστό (μιας και είμαι φίρμα :P) διαβάζω όλων των ειδών τα κόμικς, γιατί μου αρέσει να εξερευνώ διαρκώς νέους χαρακτήρες και ιστορίες.

 

Είναι γνωστή επίσης και η αγάπη μου για τα κόμικς Disney, καθώς με αυτά ξεκίνησα την ανάγνωση εικονογραφημένων περιοδικών, που μετέπειτα έγινε παθιασμένο χόμπυ. Ό,τι και να γίνει, εκείνα θα κατέχουν την πρώτη θέση στην καρδιά μου! :love4:

 

Από εκεί και πέρα περνάω όμορφα και με τα BDs και με τα υπερηρωικά, ακόμα και με μερικά..."κουλτουριάρικα"! :P

 

Για να είμαι ειλικρινής, τα μοναδικά κόμικς στα οποία δεν έχω μεγάλη εμπειρία είναι τα manga (έχω διαβάσει μόνο το πολύ καλό "Death Note") κι αυτό ίσως επειδή δεν κυκλοφορούν πλήρεις οι σειρές στην χώρα μας. Και δεν τρελαίνομαι να τις διαβάσω στα Αγγλικά.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  144
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ως πιτσιρικάς διάβαζα κυρίως όλα της Disney, ΠΟΠΑΫ, Σεραφίνο, Τιραμόλα & Μπάγκς Μπάννυ.

Πολύ αγαπημένα επίσης ήταν ο Λούκυ Λουκ, ο Αστερίξ και όλα τα πολεμικά. Αργότερα προστέθηκαν στα ενδιαφέροντα και ο Τεν Τεν, ο Μπλέκ και το Αγόρι. 

 

Με την επιστροφή και την ενασχόληση ξανά παρέα με τον γιο μετά από χρόνια, έχω επικεντρωθεί περισσότερο στην ανάγνωση συλλογή και πιο ενδελεχή μελέτη των Μίκυ Μάους, Disney Κλασικών, ΚΟΜΙΞ και Λούκυ Λουκ & Αστερίξ. 

Επίσης λόγω ιδιαίτερης αγάπης και κολλήματος από μικρός με τον JUDGE DREDD στα πολύ αγαπημένα τώρα είναι και όλα των εκδόσεων SEΛΙΝΙ και ξενόγλωσσα γύρω από τον "I AM THE LAW" :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  39
  • Reputation:   345
  • Achievement Points:  44
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ξεκίνησα μικρός με Disney του Τερζόπουλου και Ποπάυ του Δραγούνη, μετά ελληνικές εκδόσεις υπερηρωικών και Αστερίξ και στη συνέχεια αμερικάνικα υπερηρωικά αλλά και σιγά-σιγά κάποια μικρότερων εταιρειών (Image,Boom κλπ.). Τώρα διαβάζω κυρίως ιστορίες των μικρότερων εταιρειών που προανέφερα, αλλά διαβάζω (έστω και ψηφιακά) και ότι αξιόλογο πέσει στην αντίληψή μου, από όποια κατηγορία κι αν προέρχεται (από Disney μέχρι horror).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ ξεκίνησα αρκετά μικρός με Disney, Αστερίξ, Λούκυ Λουκ, Ποπάυ που είχαν μείνει στο σπίτι του παππού μου από τη συλλογή της θείας μου. Μέχρι το Λύκειο έπαιρνα σταθερά Αλμανάκο, Μεγάλα Σήριαλ και περιοδικά αγόραζα Μίκυ Μάους. Κάπου εκεί έκανα ένα ψιλομεγάλο διάλειμμα μέχρι που σε κάποια φάση συνειδητοποίησα ότι βλέπω φανατικά υπερηρωικές ταινίες, αλλά δεν είχα διαβάσει πολλά κόμικ που τις ενέπνευσαν.

 

Κάπου εκεί αγόραζα της Anubis, μετά ήρθε και το Οξύ και σιγά σιγά για όποια κόμικ μου άρεσαν έψαχνα τις συνέχειες ή παρεμφερή τους στα αγγλικά. Αγόρασα αρκετά είτε σε ταξίδια είτε ηλεκτρονικά. Πλέον συνεχίζω να διαβάζω αρκετά υπερηρωικά, πρόσφατα ξανάρχισα τα Disney κυρίως μέσω του Μίκυ Μάους, αλλά ψάχνω και συγκεκριμένα τευχάκια από ενδιαφέρουσες ιστορίες, ενώ διαβάζω ξανά Αστερίξ και Λούκυ Λουκ. Επίσης αγοράζω σειρές από Image, Vertigo και Dark Horse αν μου κεντρίσουν το ενδιαφέρον. Προσπαθώ ταυτόχρονα να εντρυφήσω στην παλιά και νέα ευρωπαϊκή σκηνή που δεν έχω τόση εξοικείωση. Πρόσφατα ήρθα σε επαφή με τον Κόρτο Μαλτέζε, αγοράζω το ΜΠΛΕΚ και μόλις πριν λίγες μέρες πήρα τεύχη από Βαβέλ και Πάρα Πέντε. Κάποια στιγμή θέλω να ψάξω και λίγο παραπάνω BD που έχουν βγει στα αγγλικά, αλλά αυτό είναι αρκετά μελλοντικό project, αφού η στοίβα με τα αδιάβαστα έχει φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.