Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα αγοράσετε τον 25ο τόμο της συλλογής της Marvel, Captain America: Ένα Νέο Καθεστώς;


nikolas12

Θα αγοράσετε τον 25ο τόμο της συλλογής της Marvel, Captain America: Ένα Νέο Καθεστώς;  

47 Μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Θα αγοράσετε τον 25ο τόμο της συλλογής της Marvel, Captain America: Ένα Νέο Καθεστώς;


Αυτή η ψηφοφορία είναι κλειστή για νέες ψηφοφορίες


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μετά το ποστ σχετικά με την πλοκή του 25ου τόμου, ξεκίνησε στην κρυστάλλινη σφαίρα μια σειρά από ποστ σχετικά με το αν θα αγοράσει κάποιος τον τόμο ή όχι; Σε αυτή τη δημοσκόπηση λοιπόν θα έχουμε ακόμα μεγαλύτερο δείγμα που θα απαντήσει.

 

Οι επιλογές είναι απλές. Ναι ή όχι. Δε μου αρέσει να βάζω επιλογές που συμπεριλαμβάνουν την αιτία που απαντάει κάποιος ναι ή όχι, γιατί μερικοί μπορεί να μην καλυφθούν. Οπότε αρχικά ξεκαθαρίζουμε πως η δημοσκόπηση απευθύνεται σε άτομα που αγοράζουν τη συλλογή είτε τακτικά είτε περιστασιακά. Αν θέλει κάποιος να επιχειρηματολογήσει την ψήφο του, ας γράψει κάποιο ποστ. Πολλοί προφανώς είπαν στην τελευταία σελίδα της κρυστάλλινης σφαίρας τη γνώμη τους, οπότε μπορείτε να διαβάσετε και εκεί τι παίζει. 

 

Το ποστ σχετικά με την πλοκή μεταφέρεται αυτούσιο και εδώ:

 

Παράθεση

 

Έψαξα λίγο το plot επειδή δεν την έχω διαβάσει και μεταφέρω τα εξής: H ιστορία αυτή αφορά τις αποφάσεις που πρέπει να πάρει σαν ήρωας ο Cap μετά την 11η Σεπτεμβρίου. Το κόμικ ουσιαστικά ξεκινάει με τον Cap να ανασύρει θύματα από τα ερείπια των Δίδυμων Πύργων. Μετά από αυτό ο Nick Fury του ζητάει να πάει στο Αφγανιστάν, ενώ ο Cap θέλει να συνεχίσει να βοηθάει στο World Trade Center. Μετά από κάποιους μήνες ένα αεροπλάνο ρίχνει πολλές μικρές βόμβες σε μια πόλη που λέγεται Centerville και ο Fury αναθέτει στον ήρωα να βρει τον Al-Tariq και τους ακόλουθους του, τρομοκράτες που θέλουν να καταστρέψουν την πόλη. 

 

captainamericanewdeal2.jpg

 

Είναι ένα κόμικ με αρκετά πολιτικά στοιχεία, προφανώς επηρεασμένο από την τρομοκρατική επίθεση στους Δίδυμους Πύργους. Αφορά κυρίως το πως ο Captain εκλαμβάνει το ρόλο του σε μια κοινωνία που έχει σοκαριστεί από την επίθεση και δεν έχει επανέλθει στην κανονικότητα. Από αυτά που είδα έχει όμορφο σχέδιο, αλλά βασίζεται περισσότερο στους ήρωες και τις θεματικές που θίγει και όχι στους κακούς, δε φαίνεται δηλαδή ότι θα διαβάσουμε μια ιστορία με κάποιον τρελό κακό. Επειδή όμως είναι υπερηρωικό κόμικ, πάντα μπορεί να γίνει κάποια ανατροπή και να είναι κάποιος άλλος πίσω από όλα. Ίδωμεν :)

 

 

Προσωπικά ψηφίζω ναι, γιατί αν και ξεχειλίζει αμερικάνικο πατριωτισμό από κάθε τρούπα (πράγμα λογικό), το σχέδιο φαίνεται ωραίο, πολλές ιστορίες Captain America στα ελληνικά δεν έχουμε και αγοράζω όλη τη συλλογή εκτός επανεκδόσεων που έχω ήδη. Τώρα το αν θα είναι καλό ή μπούρδα θα το κρίνω διαβάζοντας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θα τον αγοράσω, πρώτον γιατί θέλω να έχω ολοκληρωμένη την συλλογή της Marvel και δεύτερον γιατί είμαι πάντα ανοιχτός σε ιστορίες, που δεν έχω διαβάσει.

 

Όσον αφορά την συγκεκριμένη ιστορία, η κεντρική ιδέα του σεναρίου της δεν με κερδίζει προς το παρόν. Θα ήθελα, όμως, να την διαβάσω για να μπορέσω να βγάλω ασφαλέστερα συμπεράσματα για το αν μου αρέσει ή όχι. :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21479
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ναι, γιατί πολύ απλά είναι αδημοσίευτη ιστορία. Το αν θα μου αρέσει ή όχι, είναι άλλο θέμα.

Ούτε και μένα με ενθουσιάζει η υπόθεση τόσο πολύ, αλλά στο κάτω κάτω Captain America και πατριωτισμός πάνε πακέτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ κατά πάσα πιθανότητα δεν θα το πάρω,γιατί δεν με τραβάει αρκετά (παρόλο που το σχέδιο είναι όντως ωραίο). Αν όμως αγόραζα τακτικά την συλλογή, και όχι περιστασιακά όπως κάνω τώρα, σίγουρα αυτό το τεύχος  δεν θα με εμπόδιζε να συνεχίσω το σερί. :)

Επεξεργασία από mko
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Θα τον πάρω, κυρίως για την ράχη αλλά και η ιστορία δεν μου είναι εντελώς αδιάφορη. Απ΄ ότι έχω ακούσει μέχρι στιγμής, δεν είμαι και πολύ ενθουσιασμένος αλλά μου αρέσει να δοκιμάζω καινούρια πράγματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ σίγουρα όχι. Δεν μου αρέσει καθόλου το στόρυ οπότε δεν θα το πάρω. Νομίζω πλέον θα παίρνω μόνο τον Αραχνάκια!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Θα τον πάρω και εγώ γιατί έχω σκοπό να ολοκληρώσω την συλλογή άλλα και να μην αγόραζα όλους τους τόμους πάλι θα προτιμούσα τον τόμο

γιατί είναι μια αδημοσίευτη ιστορία, τώρα για τον αν αξίζει αυτό θα δείξει πάντως μια ματιά που έριξα στο σχέδιο μου άρεσε αρκετά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Κι εγώ θα τον αγοράσω απλά για την ολοκλήρωση της 60αδας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Εγώ δεν θα τον αγοράσω για καθαρά δικά μου πιστεύω,ο captain america είναι ένας ήρωας που τον σιχαίνομαι  και χωρίς υπερβολή τον σιχαίνομαι όπως ο διάολος το λιβάνι,δεν ξέρω αλλά ποτέ μου δεν μου άρεσε όλο αυτό το αμερικάνικο όνειρό ο ιδανικός πατριώτης το να ποζάρεις μπροστά από την αμερικάνικη σημαία μου ήταν πάντα σιχαμερό και έτσι μιας και αυτός ο τόμος θα είναι βουτηγμένος μέσα σε όλα αυτά δεν πρόκειται να τον αγοράσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν θα το πάρω.
Αφενός δεν με τραβάει το σενάριο, αφετέρου ψιλοβαριέμαι τον Κάπτεν Αμέρικα.
Γενικά πάντως έχει πέσει ο αρχικός μου ενθουσιασμός για τη συλλογή και για τα υπερηρωικά γενικότερα.
Χαρακτηριστικό το ότι ενώ πήρα τους 10 απ΄τους 15 πρώτους τόμους, απ΄τους επόμενους 10 πήρα μόλις τους... 2 :thinking:
Πλέον είμαι πολύ επιλεκτικός.
Θα παίρνω μόνο Spider-Man (ο μόνος ήρωας της Marvel που σταθερά απολαμβάνω να διαβάζω) και κάποιες καλές κλασικές ιστορίες από άλλους ήρωες (πχ το Dark Phoenix από X-Men αν βγει, το Coming of Galactus από F4, το Demon in a Bottle από Iron Man κτλ) :)
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Όχι γιατί τα οικονομικά μου δεν πάνε καλά θα έλεγα, γενικά όλη η αγορά έχει βουλιάξει και κόβουμε όλοι από παντού γιατί επέρχεται πολύ δύσκολος χειμώνας(+ το ότι θέλω να δώσω χρήματα να συλλέξω κάποιες ταινίες που μου αρέσουν). No money στην παρούσα φάση για κόμικς... 

Άμα κάθε τι που βγαίνει το αγοράζω αντίο ζωή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35720
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   126
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Θα το αγοράσω κανονικά είμαι πολύ noob στις ιστορίες marvel οπότε τα διαβάζω όλα και αυτή η σειρά είναι το μπάσιμο μου! ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.