Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
SPORTY JR.
Εκδοτική:
PEGASUS MAGAZINES PUBLICATIONS Λίστα εκδόσεων
Εξώφυλλα:
27 ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ  (Λείπουν τα: 1-37, 39-57, 59-62, 74-75, 78, 87, 91-98)
Τεύχη:
99
Είδος εντύπου:
Περιοδικό
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αθλητικά/Μηχανοκίνησης
Περιοδικότητα:
Μηνιαία
Μέγεθος:
23.0 x 18.5
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
Ονομαστική τιμή:
3,90 €

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

SPORTYJR_0079.jpg  SPORTYJR_0080.jpg  SPORTYJR_0081.jpg  SPORTYJR_0082.jpg      

 

Το περιοδικό Sporty Jr. είναι ελληνικό περιοδικό μηνιαίας κυκλοφορίας που απευθύνεται σε εφήβους. Εκδίδεται από την εκδοτική Pegasus. Το πρώτο τεύχος κυκλοφόρησε το 2003. Πρόκειται για ένα περιοδικό που άφησε το στίγμα του τη δεκαετία των 00s με πολλά παιδιά να αποτελούν αναγνώστες του την περίοδο που πήγαιναν στο Γυμνάσιο και το Λύκειο. 

 

Αν και η θεματολογία του φαινόταν από τα εξώφυλλα να επικεντρώνεται στο ποδόσφαιρο, το Sporty ασχολιόταν με ένα μεγάλο εύρος θεμάτων που απασχολούσαν τους νέους της εποχής. Τα περισσότερα αφιερώματα και οι στήλες του περιοδικού είχαν να κάνουν σε πρώτο βαθμό ποδόσφαιρο, ευρωπαϊκό και ελληνικό, αλλά και με το μπάσκετ. Ταυτόχρονα υπήρχαν αρκετά άρθρα σχετικά με BMX, παρκούρ, γκράφιτι και skate, αλλά ακόμα και για winter sports όπως το snowboard. Υπήρχε σταθερά κάποιο άρθρο για pro wrestling, αλλά μόνο σχετικά με το WWE και δεν κάλυπτε άλλες εταιρείες επαγγελματικής πάλης όπως το TNA ή το Ring of Honor. Τα μουσικά άρθρα αφορούσαν κυρίως το hip-hop και το δημοφιλές pop rock τύπου Tokyo Hotel, αλλά που και που καταπιάνονταν και με punk ή rock μπάντες. Που και που υπήρχαν αρθράκια για σειρές, ταινίες ή κόμικ, ενώ υπήρχαν αρκετά κόμικ σκιτσάκια που πλαισίωναν κάποια αφιερώματα, αλλά και μερικά εξώφυλλα.

 

Δεν ξέρω πολλά σχετικά με το Sporty σήμερα, αφού τελευταίο τεύχος που έχω στην κατοχή μου είναι από το Δεκέμβριο του 2011. Από αυτά που έψαξα είδα ότι πλέον ονομάζεται Junior by Sporty και δεν ξέρω αν έχει συνεχίσει την ίδια αρίθμηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχεις κανένα από τα δωράκι να μας φωτογραφίσεις; Για παράδειγμα το τέρμα, τη βουβουζέλα, την αφίσα των "Metallica"... :D  Να πούμε επίσης ότι κάποια τεύχη του περιοδικού αυτού έδωσαν κόμικς, όπως το "Supa Strikas" και το "The Ultimate Search". Το περίεργο εδώ είναι ότι το "The Ultimate Search" το έχω απ' την εκδοτική "Hachette Rizolli" και όχι από την "Pegasus Magazines Publications"... :confuse:  Στην παρουσίαση του "The Ultimate Search" θα βρείτε και το εξώφυλλο του τεύχους του #75 (Δεκεμβρίου 2009) που είχα σαρώσει με τις τότε προδιαγραφές που ζητούσε το φόρουμ. Αν σας κάνει προσθέστε το.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.