Jump to content
News Ticker
  • Ανακοίνωση:
  • Η νέα εμφάνιση του GC είναι έτοιμη, μπορείτε να την αλλάζετε άμεσα σε σκούρα με το κουμπί πάνω δεξιά. Επίσης το διπλανό κουμπί έχει πολλές χρήσιμες ρυθμίσεις (μέγεθος γραμμάτων, αλλαγή φόντου κ.λ.π.).
  • Recommended Posts

Τίτλος:
    ΠΙΝΟΚΙΟ
    Σενάριο/Kείμενα:
    David Chauvel
    Σχέδιο:
    Tim Mc Burnie
    Hμερ. έκδοσης:
    25-07-2020
    Εξώφυλλα:
    2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
    Τεύχη:
    2
    Κατηγορία:
    Σειρά/Συνεχόμενα
    Είδος εντύπου:
    Κόμικ
    Βιβλιοδεσία:
    Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
    Περιοδικότητα:
    Εβδομαδιαία
    Μέγεθος:
    21.0 x 28.0
    Σελίδες:
    44
    Χρώμα:
    Έγχρωμο (ΕΓΧ)
    Μετάφραση:
    Τατιάνα Ραπακούλια
    Lettering:
    Τίνα Χελιώτη
    Πρωτότυπος τίτλος:
    Pinochio
    Προέλευση:
    Γαλλική
    Ονομαστική τιμή:
    4,50 €

PINOCCHIO2020_0001.jpg  PINOCCHIO2020_0002.jpg

Πινόκιο, το γνωστό σκοτεινό παραμύθι του CARLO COLLODI (όπως όλα τα παλιά παραμύθια σχεδόν άλλωστε) που στο πέρασμα των χρόνων έγιναν  αρκετές αλλαγές για να γίνει πιο εύπεπτο για τις μικρές ηλικίες,  σε μία ακόμη διασκευή για κόμικς από τους CHAUVEL /MC BURNIE.

Η ιστορία γνωστή, το ξύλινο παιδί που θέλει να γίνει αληθινό και περνά από αρκετές περιπέτειες μέχρι να τα καταφέρει .Το πιο μεγάλο πρόβλημά του είναι το όταν λέει ψέματα, η ξύλινη μύτη του ...μεγαλώνει.

Η πιο γνωστή μορφή του ξύλινου ήρωα είναι αυτή που του έδωσαν οι σχεδιαστές των στούντιο ΝΤΙΣΝΕΥ στην αξεπέραστη υπέροχη ταινία, που αν και πέρασαν αρκετά χρόνια, δεν υπάρχει άλλη που να έχει την δυναμική και την μαγεία της.

Η εκδοτική ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΣ αναλαμβάνει την έκδοση, με έναν ήρωα που απασχόλησε -με άλλη εκδοχή τόσο την πρώτη γενιά ΑΝΕΜΟΔΟΥΡΑ (Στέλιος με 3 εκδοτικές περιόδους, 1975 -1984- 1991) όσο και την δεύτερη (Γιώργος κ Κατερίνα 2004).

Το έργο ολοκληρώνεται σε 2 άλμπουμ και διανέμεται μαζί με την ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΩΝ ΣΥΝΤΑΚΤΩΝ, παίρνοντας σε λίγες μέρες τον δρόμο της αυτονομίας. 

• Like 15
    • Thanks 3

Ο Σοβελ που υπογράφει το (διασκευασμενο) σενάριο ειναι ο σεναριογράφος του Shaolin & Mussaka

• Like 8
    • Thanks 2

θα το πάρουμε, αλλά δεν μας ενθουσιάζει το θέμα... 

• Like 5

Τελικα η εκδοση ειναι καλη και το σχεδιο επισης, η ιστορια υποθετω η ιδια θα ειναι αν και ποτε δεν ξερεις!!

• Like 2

η σκηνη με το κρεμασμα ειναι καπως σκληρη για μικρα παιδια

• Like 1

Γενικά τα "παλιά" παραμύθια ήταν έτσι φτιαγμένα που δεν απευθύνονταν σε μικρά παιδιά της δικής μας political correct εποχής. Βέβαια αν δεις πόσο γουστάρουν τα παιδιά της δικής μας εποχής τον λύκο που κυνηγάει τα γουρουνάκια, ή την ιστορία με τα κατσικάκια που τρώει ο λύκος, κοιμάται και έρχεται η μαμά κατσίκα του ανοίγει την κοιλιά σε μια πρωτοποριακή -χωρίς αναισθητικό- επέμβαση, τα βγάζει, τη γεμίζει πέτρες και την ξαναράβει θα σε βάλει σε σκέψεις Το ίδιο ισχύει και για αυτή την ιστορία.

Δεν απευθύνεται στο παιδικό κοινό τόσο. Ο Πινόκιο είναι το αυθεντικό κ@#$παιδο της ιστορίας. Οι υπόλοιποι κοιτάνε να τον εκμεταλλευτούν, ενώ σε κάποια φάση τον κρεμάνε κιόλας σε ένα πανοραμικό ολοσέλιδο καρέ.

Δεν μου άρεσε καθόλου που έχει σπάσει στα δύο. Είναι μικρό για να σπάσει στα δύο.

• Like 7

Συμφωνω δεν θα επρεπε να σπασει στα δυο, τα παραμυθια ειναι ωραιο να τα διαβαζεις ολοκληρωμενα.... στο μπλεκ διαφημιζε οτι θα βαλουν τον γυρο του κοσμου σε 80 μερες....

• Like 1

Δεν το έχω διαβάσει, γιατί περιμένω να βγει και το δεύτερο μέρος που ολοκληρώνει την ιστορία για  να την διαβάσω χωρίς διακοπές.

Μου αρέσει η ιδέα της διασκευής ενός κλασικού διηγήματος και η μεταφορά του σε κόμικ. Ελπίζω το σενάριο να μην με απογοητεύσει. Πάντως από το σχέδιο δεν έχω παράπονο. Μου άρεσε αρκετά.

Περισσότερα, όταν διαβαστεί. :)

:beer:

• Like 5
    On 27/7/2020 στο 2:10 ΜΜ, Comichunter είπε:

Συμφωνω δεν θα επρεπε να σπασει στα δυο, τα παραμυθια ειναι ωραιο να τα διαβαζεις ολοκληρωμενα.... στο μπλεκ διαφημιζε οτι θα βαλουν τον γυρο του κοσμου σε 80 μερες....

Δηλαδή μέσα Οκτωβρίου;

• Funny 7

Λέτε να βγει και κάνα Peter Pan του loisel? 

Και αυτό κλασσικό παραμύθι είναι. 

• Like 4

Του γκουντ του μπι τρου

• Like 3
    • Thanks 1

Εξώφυλλο/οπισθόφυλλο 2ου μέρους. :)

PINOCCHIO2020_0002.jpg

Μεταφέρθηκαν στη βάση

:cheers5:

• Like 6
    • Thanks 2

Το Πινόκιο τον κατάπιε καρχαρίας η φάλαινα;;;;

3 ώρες πριν, Comichunter είπε:

Το Πινόκιο τον κατάπιε καρχαρίας η φάλαινα;;;;

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο κόμικ, γιατί δεν το έχω διαβάσει, αλλά στην αυθεντική ιστορία του Πινόκιο τον είχε καταπιεί μια φάλαινα :) 

• Like 2
    3 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο κόμικ, γιατί δεν το έχω διαβάσει, αλλά στην αυθεντική ιστορία του Πινόκιο τον είχε καταπιεί μια φάλαινα :) 

Εδώ γράφουν καρχαρίας...χαχαχα

Φίλοι μου καλησπέρα. Στην πρωτότυπη ιστορία του Collodi  "Οι Περιπέτειες του Πινόκιο" ήταν καρχαρίας. Ο Disney στην ταινία κινουμένων σχεδίων αποφάσισε να αντικαταστήσει τον καρχαρία με φάλαινα γιατί έκρινε ότι ο καρχαρίας της ιστορίας που ήταν "μεγαλύτερος από 5όροφο σπίτι, και το στόμα του τόσο μεγάλο που θα μπορούσε να περάσει ατμομηχανή" όπως περιγράφεται στο βιβλίο, θα τρόμαζε τους μικρούς θεατές. Μάλιστα ο εν λόγω καρχαρίας (το Τρομερό Σκυλόψαρο),  έχει και δικό του λήμμα στην Βικιπαιδεία. https://en.wikipedia.org/wiki/The_Terrible_Dogfish

• Like 7
    • Thanks 2
    • 3 weeks later...

Ο Πινοκιο σαν παραμυθι μου αρεσε οταν ημουν μικρος. Φυσικα ειχα δει την εκδοχη του Ντισνευ συν καποιες εικονογραφησεις και μετα απεκτησα και το βιβλιο. Οποτε ειχα ενα ενδιαφερον για αυτη την εκδοση εστω και αν δεν θα ηταν η πρωτη μου επιλογη για αγορα. Παντως δεν απογοητευτηκα. Πολυ ομορφο το σχεδιο και νομιζω αρκετα πστη μεταφορα.

• Like 4
    • Thanks 1