Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο σε ενοχλούν (αν σε ενοχλούν) τα spoilers??


apetoussis82

Πόσο σε ενοχλούν (αν σε ενοχλούν) τα spoilers??  

24 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Συζητήσαμε και ξανασυζητήσαμε αν μας ενοχλούν ή όχι τα spoilers. Ας το ποσοτικοποιήσουμε να δούμε που θα μας πάει  :)

Επεξεργασία από apetoussis82
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Δεν βρήκα κάτι να με αντιπροσωπεύει πλήρως. Γενικά προσέχω με τα σπόιλερ, αλλά στον αντίποδα, εμένα δεν με νοιάζουν καθόλου και με ενοχλεί η τόση ευαισθησία πάνω σε αυτά. Ψήφισα το "Συνήθως δεν κάνω spoilers", λίγο οξύμωρο μιας και από εμένα ξεκίνησε η όλη συζήτηση, τώρα αν κάνω δεν θα βάλω και τα κλάματα, συνήθως είναι κάτι που θεωρώ δικαιολογημένο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Όχι ιδιαίτερα. Μια σύντομη ωραία περίληψη των 2-3 προτάσεων είναι μια χαρά αλλά όχι να κάτσεις να αραδιάσεις όλη την υπόθεση από την αρχή μέχρι το τέλος :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Όπως το θέσατε στο 6 απλά στοχοποιείτε και γελοιοποιείτε όσους λέμε ότι δεν είναι δυνατόν να προσέχουμε πάντα και για τα πάντα. Ψηφίστε μόνοι σας λοιπόν ότι σας βολεύει, γιατί προσωπικά δεν με εκφράζει κάτι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

17 λεπτά πριν, BATNICK είπε:

Όπως το θέσατε στο 6 απλά στοχοποιείτε και γελοιοποιείτε όσους λέμε ότι δεν είναι δυνατόν να προσέχουμε πάντα και για τα πάντα. Ψηφίστε μόνοι σας λοιπόν ότι σας βολεύει, γιατί προσωπικά δεν με εκφράζει κάτι. 

 

:thinking: δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς, αλλά σίγουρα δεν γελοιοποιώ κανέναν.

 

Τη δημοσκόπηση τη δημιούργησα με κάθε καλή πρόθεση. Προσπάθησα να ελαφρύνω και την κατάσταση της συζήτησης που προηγήθηκε με μια-δυο χαλαρές κουβέντες. Έτσι κι αλλιώς, αν δεν ρίξουμε και κανένα αστείο ενδιάμεσα, μεταξύ σοβαρού και αστείου, τότε οι περισσότεροι θα την βρουν βαρετή. Αλλά απ'ότι βλέπω δεν βγαίνει σε καλό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και εγώ θα ψήφιζα την επιλογή πως τα σπόιλερ επιτρέπονται για παλιά/κλασικά έργα που είναι σημεία αναφοράς, αλλά με σταμάτησε ο ίδιος λόγος που ανέφερε ο @BATNICK

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Γενικά δεν είμαι των άκρων.
Ούτε θα σιχτιρίσω κάποιον επειδή μου αποκάλυψε ένα στοιχείο απ΄το κόμικ που ήθελα να διαβάσω, αλλά σίγουρα θα σπαστώ αν κάποιος μου αραδιάσει όλη την υπόθεση και μου πει και τι έγινε στο φινάλε, πόσο μάλλον χωρίς να μ΄έχει προειδοποιήσει πριν ότι το κείμενό του περιέχει spoiler (πχ αυτό που είχε κάνει ο @spiderman για το "Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν", άσχετα αν είχα διαβάσει το κόμικ και δεν με αφορούσε άμεσα το σχόλιο).

Όσον αφορά τη δημοσκόπηση έβαλα το "αποφεύγω να διαβάζω πολλές κριτικές πριν να διαβάσω/παρακολουθήσω κάτι, μήπως και περιέχουν spoilers. Μετά τα διαβάζω όλα."


Θεωρώ πως αν κάποιος καίγεται τόσο πολύ να διαβάσει κάτι χωρίς να γνωρίζει το παραμικρό για το περιεχόμενο, θα πρέπει ο ίδιος να προσέχει που μπαίνει και τι διαβάζει ώστε να μη φάει σποϊλάρισμα.

Είναι το ίδιο με το να θες να δεις έναν αγώνα σε μαγνητοσκόπηση επειδή για τον α' ή β' λόγο δεν μπόρεσες να τον δεις live, αλλά δεν θες να μάθεις πόσο έληξε για να έχεις αγωνία.
Ε, δεν σου φταίει κάποιος αν πριν δεις τον αγώνα αρχίζεις και μπαίνεις σε αθλητικές σελίδες ή στο facebook και καταλάθος δεις κάπου το αποτέλεσμα.
Ας πρόσεχες :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Γενικά δεν είμαι των άκρων.
Ούτε θα σιχτιρίσω κάποιον επειδή μου αποκάλυψε ένα στοιχείο απ΄το κόμικ που ήθελα να διαβάσω, αλλά σίγουρα θα σπαστώ αν κάποιος μου αραδιάσει όλη την υπόθεση και μου πει και τι έγινε στο φινάλε, πόσο μάλλον χωρίς να μ΄έχει προειδοποιήσει πριν ότι το κείμενό του περιέχει spoiler (πχ αυτό που είχε κάνει ο @spiderman για το "Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν", άσχετα αν είχα διαβάσει το κόμικ και δεν με αφορούσε άμεσα το σχόλιο).

Όσον αφορά τη δημοσκόπηση έβαλα το "αποφεύγω να διαβάζω πολλές κριτικές πριν να διαβάσω/παρακολουθήσω κάτι, μήπως και περιέχουν spoilers. Μετά τα διαβάζω όλα."


Θεωρώ πως αν κάποιος καίγεται τόσο πολύ να διαβάσει κάτι χωρίς να γνωρίζει το παραμικρό για το περιεχόμενο, θα πρέπει ο ίδιος να προσέχει που μπαίνει και τι διαβάζει ώστε να μη φάει σποϊλάρισμα.

Είναι το ίδιο με το να θες να δεις έναν αγώνα σε μαγνητοσκόπηση επειδή για τον α' ή β' λόγο δεν μπόρεσες να τον δεις live, αλλά δεν θες να μάθεις πόσο έληξε για να έχεις αγωνία.
Ε, δεν σου φταίει κάποιος αν πριν δεις τον αγώνα αρχίζεις και μπαίνεις σε αθλητικές σελίδες ή στο facebook και καταλάθος δεις κάπου το αποτέλεσμα.
Ας πρόσεχες :)

Τώρα μου ήρθε μία ειδοποίηση στο ε-μαιλ και δεν ήξερα τι ήταν. Για αυτό που λές έγινε ασυναίσθητα και σίγουρα δεν ήθελα να αποκαλύψω το περιεχόμενο του κόμικ, απλά μου βγήκε έτσι(και δεν ήξερα καν αν τα γράφω σωστά), λόγω νοσταλγίας περισσότερο. Πάντως ακόμα δεν καταννοώ τι είναι το spoiler. Είναι το ''κουτάκι'' που περιέχει την ''αποκάλυψη πλοκής'';; Αν ναι, δεν ξέρω πως να το φτιάξω, νομίζω 10 χρόνια που ασχολούμαι με η/υ έχω πολλά να μάθω ακόμα τρομάρα μου. Από'κει και πέρα δεν πρόκειται να ξανα αποκαλύψω ''πλοκή'' σε κόμικ ή ταινία, είναι αλήθεια χάνεται κάπως το ενδιαφέρον μετά. Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Γενικά πιστεύω ότι παρόλο που είναι κακό να κάνεις spoiler αυτό ισχύει μόνο για πρόσφατες ταινίες και  κόμικς . Δηλαδή αν εσύ προσωπικά δεν έχεις διαβάσει ή δει κάτι απλά μην μπεις σε κάποιο θέμα σχετικό με αυτό γιατί πάνω στη συζήτηση κάποιων γνώστων του αντικειμένου μπορεί να φας spoiler. Μετά από αυτό όμως δεν μπορείς να κατηγορήσεις τον άλλον που άθελα σου σου έκανε spoiler γιατί εσύ ο ίδιος μπήκες σε κάποιο θέμα που ήξερες ότι υπάρχει το ενδεχόμενο να φας κάποιο spoiler. 

Επειδή έχω φάει spoiler πάνω σε ταινίες κυρίως αν ο άλλος το έκανε άθελα απλά τον συγχωρείς διαφορετικά να μην πω καλύτερα. 

 

Επεξεργασία από jimmy mcduck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ψήφισα χαριτολογώντας το 8 (σποιλερ ανήθικη έννοια - μπαν σε άπαντες) .

Είμαι μόνο κατά αυτών που επίτηδες για να γεμίσουν τον εγωϊσμό τους πως έχουν καταφέρει κάτι (στη προκειμένη να δουν πχ πρωτοι μια ταινία, ΟΥΑΟΥ) ή δε ξέρω γω ποιό άλλο σύμπλεγμα έχουν, κάνουν σπόιλερ και νομίζουν πως καταφέραν κάτι. Επίτηδες ξαναλέω. Έχω γνωρίσει προσωπικά τέτοιο άνθρωπο που εκ των υστέρων των σπόιλερ δικαιολογούσε πως το θεωρεί πλακίστσα κάθε φορά που βγαίνει από την αίθουσα να ουρλιάζει την υπόθεση. Ενήλικο άνθρωπο.

Απο κει και πέρα, προφανώς δεν υπάρχει κανένας νόμος να βγείς από το σινεμά και να γράψεις/πεις και όλη την υπόθεση. Δεν το απαγορεύει κανείς. Δημοκρατία και ελευθερία του λόγου έχουμε. Απλά νομίζω ότι πάνω από αυτά υπάρχει αυτό που λέμε αλληλοσεβασμός και τρόποι. Και επειδή ο έχων την παραπάνω πληροφορία κρατάει και το μαχαίρι και τη πίτα, καλό θα ήταν να σέβεται τον άλλον και μόνο επειδή βρίσκεται σε θέση ισχύος. Και όλοι έχουμε βρεθεί/θα βρεθούμε και από τις 2 πλευρές του νομίσματος.

Μαρέσει που υπάρχουν τοπικς, μπλογκς που αναφέρουν spoiler alert γιατί σου δίνουν την επιλογή να διαβάσεις χωρίς να βρεθείς εξ απροόπτου.
Επίσης το θεωρώ λογικό αφού επιλέγεις να μπεις στο διαδίκτυο πως ενδέχεται να διαβάσεις κάτι που δεν θές και είναι κατανοητό.
Το να απορροφηθείς σε μια κουβέντα και να σου ξεφύγει κάτι είναι ανθρώπινο.

Όλα μέσα στο παιχνίδι είναι, αρκεί να μην υπάρχει από πίσω δόλος.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

10 ώρες πριν, BATNICK είπε:

Όπως το θέσατε στο 6 απλά στοχοποιείτε και γελοιοποιείτε όσους λέμε ότι δεν είναι δυνατόν να προσέχουμε πάντα και για τα πάντα. Ψηφίστε μόνοι σας λοιπόν ότι σας βολεύει, γιατί προσωπικά δεν με εκφράζει κάτι. 

 

8 ώρες πριν, doom είπε:

Και εγώ θα ψήφιζα την επιλογή πως τα σπόιλερ επιτρέπονται για παλιά/κλασικά έργα που είναι σημεία αναφοράς, αλλά με σταμάτησε ο ίδιος λόγος που ανέφερε ο @BATNICK

 

Λυπάμαι που καταλήξαμε σε τέτοια παρεξήγηση. Ούτε πέρασε από το μυαλό μου η στοχοποίηση ή η γελοιοποίηση του οποιουδήποτε όταν έγραφα την 6η επιλογή. Απλώς έβαλα μέσα λίγο χιούμορ, όπως έκανα και αλλού, π.χ. στην πρότελευταια και στην αντιπρότελευταια επιλογή. Η δημοσκόπηση αποσκοπούσε στην αποφόρτιση της συζήτησης ώστε να το πάρουμε πιο χαλαρά το θέμα, επομένως τροποποιώ την επίμαχη επιλογή, ώστε να υπάρχει η πιθανότητα να λυθεί η παρεξήγηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

@apetoussis82  Κατάλαβα ότι έγραψες την δημοσκόπηση με κάθε καλή πρόθεση και έκανες τις διατυπώσεις ώστε να βγάζουν γέλιο. Και δεν είναι τόσο ότι παρεξηγήθηκα, αν και στον γραπτό λόγο η διαφορά είναι δυσδιάκριτη. Το θέμα είναι το αν περιμένεις από μια δημοσκόπηση σοβαρές απαντήσεις ή τρολάρισμα. Αν ήθελα να τρολάρω θα απαντούσα το γαλλική κουζίνα ή κάνα Μήτρογλου ξέρω 'γω :lol:  Ήθελα όμως να απαντήσω σοβαρά και η πρόταση που μ' εξέφραζε είχε μέσα μια υποπρόταση που δεν με εξέφραζε, αλλά διατυπώθηκε από άλλον χρήστη γιατί έτσι επέλεξε να ερμηνεύσει/παρερμηνεύσει τη γνώμη μου. Τεσπά, το θέμα έληξε και σ' ευχαριστώ για την αναδιατύπωση.

 

Κατά βάση διαβάζω κόμικς και βλέπω ταινίες. Σπάνια θα διαβάσω κάνα βιβλίο, αλλά επέλεξα την επιλογή που καλύπτει και τα τρία είδη. Όσο για το σποϊλάρισμα, ψήφισα την 6η κατά σειρά επιλογή "Δεν κάνω spoilers σε πρόσφατες ταινίες, βιβλία κλπ. Αν όμως έχει περάσει καμιά δεκαετία από την πρώτη τους κυκλοφορία, θεωρώ φυσιολογικό να τα συζητούμε δημόσια..." που εκφράζει καλύτερα το σκεπτικό μου για το πότε πρέπει να τελειώνει το απαγορευτικό. Επιτρέψτε μου όμως να αναλύσω λίγο το σκεπτικό μου γιατί τίποτα στη ζωή δεν είναι απλά άσπρο ή μαύρο. Καταρχάς σπόιλερ με σπόιλερ για μένα διαφέρει. Ας πούμε π.χ. ότι μιλάμε για μια ταινία μυστηρίου (τύπου Χίτσκοκ ή Αγκάθα Κρίστι κλπ), εκεί θα σεβαστώ τον άγραφο νόμο του σπόιλερ και 100 χρόνια μετά. Πολύ απλά γιατί το κλειδί, η όλη ουσία της ταινίας, είναι ακριβώς το κλίμα σασπένς και αγωνίας, το "Whodunit". Αν σου αποκαλύψω τον δολοφόνο, έστω κι άθελά μου, θα σου χαλάσω όλο το κλίμα αγωνίας που κρατά ως το φινάλε σχεδόν και που είναι προαπαιτούμενο για να δεις και να απολαύσεις την ταινία. Όταν όμως μιλάμε για υποπλοκές μιας ταινίας, όπως ας πούμε το ποιος είναι στ' αλήθεια ο Νταρθ Βέιντερ, 40 χρόνια μετά, με ένα ολόκληρο σύμπαν να 'χει χτιστεί, σόρι αλλά δεν θα κρυφτώ πίσω από ένα σπόιλερ, επειδή κάποιος κάπου κάποτε δεν το έμαθε ποτέ. Θεωρώ δεδομένο ότι όσοι αγαπούν το scifi το ξέρουν και όσοι δεν το ξέρουν δεν νοιάζονται για το franchise του SW και το είδος του scifi γενικότερα. Ναι σίγουρα υπάρχουν πιτσιρικάδες που δεν πρόλαβαν ακόμα να γνωρίσουν το σύμπαν. Ξέρετε κάτι, δεν με νοιάζει. Και δεν το λέω με κακή διάθεση του "ας πρόσεχαν, να γεννιόντουσαν νωρίτερα" ούτε χάριν εκδικήσεως "έχω φάει κι εγώ σπόιλερ στη ζωή μου για παλιές ταινίες, σειρά σας τώρα μπουχαχα", το λέω απλά γιατί πιστεύω ότι το σπόιλερ έχει νόημα μόνο για 1-2 χρόνια από την πρεμιέρα μιας ταινίας ή την ολοκλήρωση μιας σειράς και σίγουρα όχι επ' άπειρον για δεκαετίες και βάλε. Κάπου να σταματήσουμε να 'μαστε τόσο υπερευαίσθητοι και στη τελική ο καθένας φέρει και την προσωπική του ευθύνη. Όταν δηλαδή συζητάμε για το σίκουελ μιας ταινίας ή ενός κόμικ όπως για το Watchmen που ξεκίνησε η κουβέντα, κι εσύ μπαίνεις να διαβάσεις για το σίκουελ μην γνωρίζοντας το ορίτζιναλ υλικό, σόρι αλλά είσαι και λίγο άξιος της μοίρας σου. Όταν μπαίνεις σε μια ειδική συζήτηση για μια σειρά που κρατά τώρα 8 χρόνια ας πούμε, ε όσοι βρίσκονται εκεί μέσα είναι λογικό ότι βλέπουν τη σειρά. Θες να διαβάζεις όλα τα σχόλια, σε ελεύθερη χώρα ζούμε (έτσι λένε τα χαρτιά τουλάχιστον) κάντο, αλλά με δική σου ευθύνη. Και πριν αρχίσεις να σιχτιρίζεις τους κακούς που σου έκαναν σπόιλερ για κάτι προπολεμικό, κοίταξε πρώτα να σβήσεις τα σόσιαλ μίντια σου, γιατί σε όποια τρύπα κι αν κοιτάξεις θα βρεις ένα μιμίδιο να σου σποϊλάρει μια σειρά που δεν έχεις δει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, BATNICK είπε:

Όταν δηλαδή συζητάμε για το σίκουελ μιας ταινίας ή ενός κόμικ όπως για το Watchmen που ξεκίνησε η κουβέντα, κι εσύ μπαίνεις να διαβάσεις για το σίκουελ μην γνωρίζοντας το ορίτζιναλ υλικό, σόρι αλλά είσαι και λίγο άξιος της μοίρας σου.

 

Ναι,μόνο που το thread στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ήταν για το σίκουελ του Watchmen. :)

Το θέμα ήταν για νέες κυκλοφορίες από την DC. Ή μήπως ούτε αυτά τα θέματα μπορούν να τα διαβάζουν όσοι δεν θέλουν σποιλερς;

Όπως είχε πει και ο @sarkas δεν ξέρεις τι ενοχλεί ή όχι τον καθένα. Καλό είναι να σεβόμαστε το πώς θέλει να απολαμβάνει κάποιος ένα μέσο ψυχαγωγίας. Και ποιος κρίνει δηλαδή ποιό σπόιλερ θα πεις δημόσια και ποιο όχι; 

Εννοείται ότι αν μπω σε ένα τοπικ μιας σειράς που έχει βγάλει 6 σεζον και εγώ έχω δει μόνο την 1η,θα φάω σποιλερς και είναι λογικό.

Αλλά σε θέμα για τα νέα μιας εκδοτικής ή τα νέα του κινηματογράφου να φάω βαρύ σπόιλερ το θεωρώ απαράδεκτο και αδιανόητο. :)

Επεξεργασία από mko
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τα παράπονά σας στην εκδοτική, γιατί εν προκειμένω ο @Tsaklas απλώς παρέθεσε κατά λέξη το δικό τους κείμενο :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@BATNICK  Αυτό το απαντάω στο άλλο θέμα,αλλά ας το ξαναπώ. :)

Ο,τι κάνει/γράφει η DC είναι σωστό, δεοντολογικό και σέβεται τους αναγνώστες;Αυτό για μένα είναι η ιδανική/ουτοπική εταιρεία,που δεν υπάρχει,δεν έχω βρει εγώ μέχρι τώρα τουλάχιστον την ιδανική εταιρεία.

Δεν "καθαγιάζεται" το λάθος επειδή έγινε με τις ευλογίες της DC. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Για μένα εξαρχής δεν έγινε κανένα λάθος, οπότε...

 

tenor.gif?itemid=14148303

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@BATNICK Όχι,ακόμη και να μην το θεωρείς λάθος δεν είναι επιχείρημα ότι "το έγραψε και η ίδια η DC". :)

Επεξεργασία από mko
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Αδίκως το παλεύεις πάντως να προσπαθείς να με πείσεις. Δεκτή η άποψή σου, αλλά δεν θα συμφωνήσω. Για μένα καλώς το έγραψε η DC όπως το έγραψε, καλώς το παρέθεσε κατά λέξη ο Τσάκλας και γενικά έγινε πολύ κακό για το τίποτα. Πολύ απλά γιατί το θέμα σπόιλερς το βλέπω τόσο μα τόσο διαφορετικά και πιο χλιαρά απ' ότι οι περισσότεροι. Να στο θέσω πιο απλά και ξερά, πέρα από περιπτώσεις που προανέφερα π.χ. ταινίες whodunit ή υλικό πολύ πρόσφατο, στις όποιες άλλες περιπτώσεις ΑΝ βάλω σπόιλερ θα 'ναι στη λογική "κάτσε να το κρύψω αυτό, γιατί πάλι θα βρεθεί κάποιος υπερευαίσθητος να θιχτεί και να το κάνει θέμα", γιατί πολύ απλά βαριέμαι όλη αυτή την συζήτηση που από χτες έχετε τραβήξει από τα μαλλιά. Αν θες συνέχισε να προσπαθείς να με πείσεις ότι μονάχα η δική σου γνώμη μετράει και είναι σωστή, εγώ επειδή θεωρώ ότι όλοι έχουμε δίκιο από την δική μας οπτική, θα προτιμήσω να αποχωρήσω από την συζήτηση και να συνεχίσω με κάτι άλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@BATNICK Κανείς λάθος,δεν προσπαθώ να σε πείσω. :)

Μα ακριβώς επειδή έχεις αντίθετη γνώμη θέλω να σου εξηγήσω την δικιά μου οπτική. Η συζήτηση γίνεται για να δείξω τους λόγους που έχω αυτή τη νοοτροπία,όχι για να  αλλάξω γνώμη σε κάποιον και να πω" να,για αυτό έχεις λάθος και για αυτό εγώ έχω το δίκιο". :)

Είναι και κάποια σημεία βέβαια που δεν αφορούν γνώμες και απόψεις αλλά γεγονότα,που δε υπάρχει συμφωνώ ή διαφωνώ,είναι απλά γεγονότα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ρε συ @mko, ξεκινάς την διαφωνία, τρώγεσαι και με τα ρούχα σου από χθες "γιατί διαφωνείτε;" και "όχι κάνετε λάθος" :lol:

 

Για μένα η ανακοίνωση της DC είναι μια ακράδαντη απόδειξη ότι η εταιρία που πουλάει το κόμικ και έχει 100 μαρκετάδες από πίσω να μελετούν τις διαφημίσεις, δεν της καίγεται καρφάκι. Και είναι πολύ λογικό γιατί όσοι ενδιαφερθούν για το κόμικ κατά 80% θα γνωρίζουν το Watchmen, ενώ οι υπόλοιποι θα φάνε το σπόιλερ με το που διαβάσουν το νέο κόμικ. Να το δεχτώ ότι στις ανακοινώσεις για DC δεν είναι θέμα για το Watchmen οπότε θα έπρεπε να είμαι λίγο πιο προσεκτικός, αλλά όταν μου λες για την ανακοίνωση της εταιρίας, ε ξεκάθαρα απευθύνεται σε όσους είχαν ήδη επαφή με Watchmen. Απλά τα πράγματα.

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Ρε συ @mko, ξεκινάς την διαφωνία, τρώγεσαι και με τα ρούχα σου από χθες "γιατί διαφωνείτε;" και "όχι κάνετε λάθος" :lol:

 

Αυτό προσπαθούσα να  εξηγήσω και στον φίλο @BATNICK  αλλά μάλλον δεν το καταλαβαίνετε. :)

Δεν προσπαθώ να υπερισχύσω στους ρητορικούς αγώνες και να κερδίσω τη λογομαχία,λέω την γνώμη μου με αφορμή ένα γεγονός (που όπως είπα δεν έχει και τόση σημασία) και μετά απαντώ στους οποίους σχολιασμούς άλλων παιδιών πάνω σε αυτή τη γνώμη(σύμφωνους ή αντίθετους). 

Ούτε παραπονιέμαι για κάτι,ούτε φαγώθηκα με τα ρούχα μου,μην ανησυχείς. :)

Από εκεί και πέρα,θέλω πάντα να καταλαβαίνουν οι συνομιλητές μου την γνώμη μου για να διαφωνήσουν με αυτήν. Όπως και εγώ τη δική τους. Για αυτό μαζεύτηκαν πολλά ποστ,γιατί με ενοχλεί να λέω :

"Το μάνγκο στο πιάτο έχει χάλια γεύση"

και να μου λέει ο άλλος:

"Υπάρχουν και χειρότερα φρούτα, μην σκας,μια χαρά είναι ρε,εκτίμησε αυτά που έχεις"

και εγώ να πρέπει να του πω:

"Ναι, υπάρχουν και χειρότερα αλλά εγώ μιλούσα για το μάνγκο, και φυσικά εκτιμάω το πιάτο που έκατσες και μου μαγείρεψες"

....

και πάει λέγοντας. Με ενοχλεί απίστευτα αυτό.

Επεξεργασία από mko
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είχε κι άλλα σπόιλερ η ανακοίνωση της DC. Πχ πως ο Μπάτμαν έχει γιο :wow: και πως αυτός μάλιστα έχει γίνει Ρόμπιν :collapse:. Πολύ πιο φρέσκα σπόιλερ από αυτό για το Watchmen.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η έκτη επιλογή βάσει διατύπωσης είναι αυτή που με καλύπτει περισσότερο. Θεωρώ πως μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, είναι λογικό κάποια twists σε έργα και ειδικά κλασικά, είτε σειρές είτε ταινίες είτε βιβλία, να τα γνωρίζουμε και να συζητάμε δημόσια. Και στο κόμικ ισχύει αυτό. Π.χ. προκειμένου να ανεβάσω νέα για τη νέα σειρά κόμικ του Iron Man, είναι λογικό το ξέν άρθρο να με πληροφορεί τι έγινε στην προηγούμενη και σε τι κατάσταση βρίσκεται ο ήρωας όταν αρχίζει η νέα σειρά. Είναι ένα σπόιλερ που δεν έχω πρόβλημα να δεχθώ. 

 

ΟΜΩΣ! Αν πήγες να δεις το Force Awakens ή το Infinity War ή το Endgame και 2 ώρες μετά ανέβασες ποστ στο Facebook "Τι είναι μακρύ, άσπρο και πετάει μόνο στις 5 η ώρα;" με μερικές τελείες από κάτω και με το που πάτησα το "Δείτε περισσότερα" είχες σπόιλερ για το ποιος πέθανε, να σου καεί το βίντεο και είσαι άξιος για τα βρισίδια όλων. Λίγο σεβασμό σε όσους δεν πήγαν πρεμιέρα δεν βλάπτει, πλέον δεν την πατάω με τέτοια σε καμία περίπτωση, αλλά παλιότερα όταν είχε πρωτοξεκινήσει αυτή η βλακεία, το είχα ζήσει 1-2 φορές. Και εννοείται με τη σειρά μου όταν θα πάω στην πρεμιέρα του Endgame δε θα πω σε κανέναν συνάδελφο στη δουλειά που θέλει να πάει να το δει τι έγινε. Ας πάει και το συζητάμε μετά :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Endgame... :trixes: ένα από τα λίγα spoilers που έφαγα στη μούρη. Κάποιος αποφάσισε να ανεβάσει τη γνώμη του σε βίντεο με τίτλο που παρέπεμπε στο τέλος της ταινίας, και μου εμφανίστηκε στο home page του youtube.

 

Αλλά καλύτερα αυτό παρά στο infinity war :blob7:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Κι εγώ έφαγα spoiler στο endgame για το ποίοι πέθαναν και τσαντίστηκα πολύ γιατί επίτηδες μου το έκαναν. Βέβαια μετά όταν είδα την ταινία δεν με ενδιέφερε καθόλου και απλά την απόλαυσα. 

Επεξεργασία από jimmy mcduck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Εγώ που είχα διαβάσει μόνος μου τα spoilers για το Endgame πριν το δω φαντάζομαι θα σας φαίνομαι εξωγήινος :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

12 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Εγώ που είχα διαβάσει μόνος μου τα spoilers για το Endgame πριν το δω φαντάζομαι θα σας φαίνομαι εξωγήινος :lol:

 

48zklq.jpg

 

Ε σου άξιζε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ναι γιατί η πλοκή του Endgame ήταν τόσο απρόβλεπτη που μόνο σπόιλερς μπορούσαν να στο χαλάσουν :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

2 ώρες πριν, BATNICK είπε:

Ναι γιατί η πλοκή του Endgame ήταν τόσο απρόβλεπτη που μόνο σπόιλερς μπορούσαν να στο χαλάσουν :lol:

 

Άλλο να σου σποιλαρει την  πλοκή και άλλο να σου πει ποίοι πεθαίνουν.

Επεξεργασία από jimmy mcduck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.