Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόψεις για spoilers σε παλιά κόμικ (Watchmen)


mko

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

6 ώρες πριν, Manitou είπε:

 

Γιατί? Είναι δικαίωμά μου να μην θέλω να δω κάτι αν έχω μάθει όλη την εξέλιξη. Γιατί είναι τραγικό? Δουλεύω σκληρά, κυνηγάω μωρό και δεν έχω άπειρο χρόνο οπότε επιλέγω πολύ προσεκτικά που θα διοχετεύσω τον ελάχιστο χρόνο που έχω για να δω κάτι. Έχω μάθει σχεδόν όλους τους θανάτους του GoT από διάφορα Memes. Ξέρω το τέλος. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι αριστούργημα. Αριστουργήματα υπάρχουν πολλά εκεί έξω. Είναι δικαίωμά μου να μην θέλω να δω που ξέρω βασικά σημεία της εξέλιξης. Υπάρχουν άνθρωποι που νοιάζονται για τη σκηνοθεσία, για τη φωτογραφία, για τις ερμηνείες. Καλά κάνουν. Υπάρχουν και άνθρωποι που νοιάζονται για την γ@%$^&$^%&^^& ιστορία. 

Δεν κατηγόρησα κανέναν που μου σποιλέριασε το GoT. Ας πρόσεχα και ας το έβλεπα στην ώρα του αν ήθελα. 

Όμως αν δεν γουστάρω να δω κάτι που ξέρω το τέλος του και γουστάρω να δω κάτι άλλο που δεν το ξέρω είναι δικαίωμά μου πως να το κάνουμε τώρα. 

Έχει τεράστια διαφορά να σε κατηγορήσω π.χ. ότι μου είπες το τέλος του GoT σε ένα topic εδω μέσα, λες και δεν κυκλοφορεί παντού, και αυτό που λέω ότι "Επιλέγω να μην το δω γιατί ξέρω την υπόθεση". Στην πρώτη περίπτωση σε κατηγορώ. Στη δεύτερη εκφράζω μια προσωπική επιθυμία. 

Και για να σε προλάβω. Πιο παλιά έχω δει διάφορα πράγματα που ήξερα το τέλος. Με ξενέρωνε μεν αλλά είχα χρόνο να διαθέσω εκεί. Αν ήταν αριστούργημα δεν με επηρέαζε στην κρίση μου για αυτό που έβλεπα, αλλά πως να το κάνουμε μου χάλαγε την απόλαυση. Δες τον "Δικηγόρο του Διαβόλου" ενώ ξέρεις το τέλος. Σου στερεί την μισή (και βάλε) ταινία γιατί ξέρεις τη σκηνή με το μάτι του Πατσίνο. Υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα. Και υπάρχει τεράστια διαφορά από το "μην τσαντίζεσαι που σου έκανα spoiler γιατί υπάρχει παντού" με το "είσαι τραγικός που σε ενοχλούν τα spoiler αφού η ταινία είναι ωραία ". Τεράστια όμως.

 

 

Γιατί όπως είπα θεωρώ ότι ο θεατής χάνει το νόημα έτσι, δεν είναι απαραίτητα στις ανατροπές. Τώρα όπως το έθεσες δεν έχεις άδικο και το καταλαβαίνω. Δεν έχουμε όλοι όλο τον χρόνο του κόσμου και προφανώς επιλέγουμε σε τι θα τον επενδύσουμε. Τέλος πάντων σορρυ για το "τραγικός", δεν ήθελα να προσβάλλω, περισσότερο χαρακτήριζα έτσι αυτή την λογική όχι τα ίδια τα άτομα. Απλώς λέω ότι είναι κρίμα να απορρίπτεις κάτι καλό απλά γιατί γνωρίζεις κάποια στοιχεία της πλοκής. Μπορεί να σε εκπλήξει κάτι άλλο ή στην τελική να σ αρέσει ακόμα κι έτσι γιατί η ανατροπή δεν είναι το παν. Κανείς δε μείωσε το σενάριο, απλά αυτό δεν είναι μόνο οι εκπλήξεις. 

 

Πριν από 1 ώρα, Bilis είπε:

Εντάξει αυτό με ολόκληρη την πλοκή το παραδέχτηκα ότι είναι υπερβολή. Αν όμως κάποιος ξέρει πολλές πληροφορίες για μία ταινία, μπορώ να καταλάβω γιατί θα προτιμήσει να δει μια άλλη για την οποία δεν ξέρει τίποτα, ειδικά αν έχει περιορισμένο ελεύθερο χρόνο.

 

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι πολλοί συνδέετε τα spoilers με τις ανατροπές και τις ανατροπές με την έκπληξη. Η ανατροπή του Fight Club (που παρεμπίπτοντος δεν πιστεύω ότι είναι υπερεκτιμημένη, είναι μάλιστα από τις αγαπημένες μου ταινίες) δεν έχει σκοπό να σε κάνει να πεις "Δεν το περίμενα αυτό!". Σε βοηθάει να συνδέσεις τα κομμάτια του παζλ που απλώνονταν όλη την ώρα μπροστά σου και να δεις όλη την ταινία από διαφορετική οπτική, καταλαβαίνοντας έτσι καλύτερα τους χαρακτήρες. Εάν ήδη ξέρεις την ανατροπή δεν θα έχεις ζήσει την ταινία πριν από αυτήν τη σκηνή με τον ίδιο τρόπο επειδή θα ξέρεις πληροφορίες που δεν έπρεπε να ξέρεις. Επίσης πολλές ανατροπές βασίζονται λιγότερο στην έκπληξη και περισσότερο σε άλλα συναισθήματα.  Στο Once Upon a Time in Hollywood για παράδειγμα υπάρχει μια σκηνή που ο Brad Pitt μπαίνει μέσα σε έναν αχυρώνα και χτίζεται ατμόσφαιρα. Εάν ξέρεις τι θα βρει, δεν νιώθεις την ένταση και απλώς βλέπεις τον Brad Pitt να περπατάει για ένα πεντάλεπτο. Υπάρχει ανατροπή σε αυτή την σκηνή, υπάρχει και έκπληξη, δεν είναι όμως ο σκοπός της να μείνεις έκπληκτος παρά να νιώσεις αγωνία. Δεν πάω να δω ταινίες για να εκπλαγώ. Εάν οι ταινίες βασίζονται στις εκπλήξεις τότε είναι κακογραμμένες, όπως επισημάνατε κάποιοι. (Δείτε για παράδειγμα τον τελευταίο κύκλο του Game of Thrones.

 

Σχετικά με την πλοκή, πιστεύω ότι είναι το θεμέλιο μιας ταινίας. Αν είναι αδύνατη τότε το όλο πράγμα καταρρέει. Μπορεί κάποιοι να κοιτάνε τις ταινίες σαν έργα τέχνης για την εξωτερική ομορφιά τους αλλά για εμένα η ουσία είναι στο σενάριο. Ο τελευταίος κύκλος του Game of Thrones ήταν άψογος σε όλα εκτός από το σενάριο και θεωρείται ο χειρότερος κύκλος. Δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει "Αυτός ο κύκλος ήταν αριστουργηματικός, παρόλο που δεν λειτούργησε το σενάριο".

 

Το ότι μετά από κάποια ηλικία μερικά spoilers είναι "γνωστά" δεν βγάζει νόημα για εμένα. Αν κάποιος ξεκινήσει να ασχολείται με τον κινηματογράφο μεγάλος σε ηλικία? :)

 

Όσο για τα ratings, αυτά είναι 100% προσωπικά και υποκειμενικά. Το χειρότερο που μπορούν να κάνουν είναι να χτίσουν προσδοκίες. Αν πας σε μια ταινία περιμένοντας να είναι βλακεία, δεν σημαίνει ότι θα είναι απαραίτητα βλακεία.

Τα ratings για μένα είναι ακόμα χειρότερο spoiler. Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις σε μια ταινία είναι να πας με ανεβασμένες προσδοκίες. Εκεί να δεις πόσο ξενέρωμα θα φας αν δεν είναι το φοβερό πράγμα που λένε όλα τα reviews κριτικές βαθμολογίες κλπ και αυτό περίμενες να δεις. 

 

Από εκεί και πέρα, για μένα η ανατροπή του Fight Club ξεκάθαρα θέλει να σου τινάξει τον εγκέφαλο, δεν είναι κάτι που μπορείς εύκολα να μαντέψεις ούτε ψυλλιαζεσαι χωρίς να το ξέρεις. Ναι μετά έχει ενδιαφέρον να το ξαναδείς με βάση αυτό και να δεις πώς το στήνει, όλες οι καλές ανατροπές έχουν μικρες λεπτομέρειες που τις προδίδουν εξαρχής για να πεις "ναι ρε φίλε όντως" αλλιώς δεν είναι ιδιαίτερα πετυχημένες. Τώρα οκ αγωνία και έκπληξη κλπ για μενα το ίδιο πράγμα είναι όσον αφορά τα σποιλερ. Αν σου δημιουργεί σωστά αγωνία θα συμβαίνει είτε το ξέρεις το αποτέλεσμα είτε όχι. 

 

Τέλος πάντων για μένα έχει υπεραναλυθει το ζήτημα, συζητάμε κάτι που πάνω από όλα είναι θέμα γούστου. Κάποιοι θέλουν να προσέχουν τα πάντα, άλλοι το θεωρούν υπερβολή. Προσωπικά όπως είπα σέβομαι τουλάχιστον όσους δε θέλουν το παραμικρό σποιλερ, ακόμα κι αν στην προκειμένη μου ξέφυγε από λάθος. Απλά το θεωρώ πολύ κρίμα να θεωρούν ότι η απόλαυσή τους χάλασε με μια μικρή αποκάλυψη. Αυτά. 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Διάβασα το έγκλημα το Όριαν Εξπρές της Αγκάθα Κρίστι, μετά που είχα δει (2 ή 3 φορές) την ταινία με τον Άλμπερτ Φίνεϊ και μετά είδα και την ταινία με τον Κένεθ Μπράνα και αργότερα διάβασα και δυο διασκευές του σε κόμιξ (από την Modern Times και από την Διόπτρα). Μετά την πρώτη φορά που είδα την ταινία ήξερα ποιος είναι ο δολοφόνος.

 

Αυτό που λέω εγώ είναι (νομίζω) πολύ απλό. Αυτός που ενοχλείται πρέπει να αποφεύγει τις πηγές ενόχλησής του. Είναι καφρίλα να βγω από το σινεμά και να αποκαλύψω ότι στην 6η αίσθηση ο Μπρους Γουίλις είναι στην πραγματικότητα ο Σάμιουελ Τζάκσον, αλλά είναι και παράλογο να μιλάω με έναν άλλο για την ταινία και να μην μπορώ να το σχολιάσω γιατί ίσως αυτοί που ακούν από το δίπλα τραπεζάκι δεν την έχουν δει, ειδικά αν μιλάμε για μια ταινία 20ετίας.

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

@Kurdy Malloy  συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψες. Πέρα από whodunit πλοκές που οκ εκεί άμα φας σπόιλερ τον δολοφόνο σου γ@μ... όλη την αγωνία, σε όλα τα άλλα είναι λίγο φάση "είπανε του τρελού να χ... κι αυτός ξεκ....κε". Δυστυχώς στην εποχή του ίντερνετ είναι εύκολο να φας σπόιλερ και δυστυχώς αυτό έβγαλε στο προσκήνιο και πολλούς υπερευαίσθητους. Θέλω να μείνω μόνο στο θέμα των τρέιλερς που ανέφερες. Κι εγώ τελευταία σταματώ από κάποιο σημείο να βλέπω κάθε νέο τρέιλερ που βγαίνει, αλλά όχι γιατί φοβάμαι μην φάω σπόιλερ, απλά γιατί οι εταιρίες - ιδίως όταν μιλάμε για υπερηρωικές ταινίες - το 'χουν κυριολεκτικά ξεφτιλίσει. Δλδ ναι οκ θέλω να δω 1-2 τρέιλερς, για να δω τι παίζει και να ψηθώ να δω την ταινία. Αλλά δεν θέλω να δω μισή ντουζίνα τρέιλερς πριν βγει η ταινία. Κάπου μπάστα δλδ, τα τρέιλερς υποτίθεται υπάρχουν για να σου δώσουν μια πρόγευση για την ταινία, και πλέον έχουμε φτάσει στο σημείο η ταινία να υπάρχει απλά για να μπορούμε να βγάζουμε αναρίθμητα σποτάκια. Χώρια που αν κάτσω και δω τα τρέιλερς πριν την ταινία, μπορεί να σιχτιρίσω όταν δω την ταινία γιατί κάποιος παπ... έκρινε σκόπιμο να κόψει σκηνές από το theatrical cut, ενώ μας τις είχε δείξει στο τρέιλερ και γούσταρα. Και μου 'χει τύχει και στο Suicide Squad αυτό με την σκηνή της Χάρλεϊ στο μπαρ και στο Endgame με τον Χαλκ που στο τέλος μην πω πώς τον κατήντησαν γιατί πάλι θα βρεθεί κάποιος να πει "ΣΠΟΪΛΕΡ"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33858
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

11 min ago , thor77 said:

 

Αυτό που λέω εγώ είναι (νομίζω) πολύ απλό. Αυτός που ενοχλείται πρέπει να αποφεύγει τις πηγές ενόχλησής του. Είναι καφρίλα να βγω από το σινεμά και να αποκαλύψω ότι στην 6η αίσθηση ο Μπρους Γουίλις είναι στην πραγματικότητα ο Σάμιουελ Τζάκσον, αλλά είναι και παράλογο να μιλάω με έναν άλλο για την ταινία και να μην μπορώ να το σχολιάσω γιατί ίσως αυτοί που ακούν από το δίπλα τραπεζάκι δεν την έχουν δει, ειδικά αν μιλάμε για μια ταινία 20ετίας.

 

Εδώ συμφωνώ 100%!!!!

Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

35 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Πάρε και διάβασε Σέρλοκ Χολμς. Φοβερή γλώσσα, καταπληκτική αφήγηση τρομερές εικόνες. Στην κυριολεξία διαβάζεις και ακούς καλπασμούς αλόγων στα καλντερίμια του Λονδίνου. Αν σου πω όλους τους δολοφόνους δεν θα ξενερώσεις? Ή μήπως θα πεις "Μωρέ θα διαβάσω 400 σελίδες παρόλο που ξέρω τον δολοφόνο μόνο και μόνο για την γλώσσα του και δεν με ενδιαφέρει το τέλος". Αν το κάνεις τότε μπράβο σου είσαι από τους ελάχιστους εραστές του ταξιδιού και όχι του προορισμού.

Είδες ότι κι εσύ εν τέλει έδωσες παράδειγμα από whodunit αστυνομικό αν και σε όλα τα προηγουμενα ποστ αναφέρθηκε με αρκετή σαφήνεια ότι είναι η μοναδική κατηγορία δημιουργιών που έχει τεράστια σημασία το spoiler;

 

Το κουμπάκι spoiler alert υπάρχει επειδή υπάρχουν ταινίες που ακόμα προβάλλονται, υπάρχουν περιοδικά/βιβλία ακόμη στα ράφια από την Α 'Έκδοση και επειδή υπάρχουν πολλοί ιδιότροποι χρήστες παγκοσμίως που περιμένουν σαν ελατήρια να πεταχτούν και να πούνε SPOILER ALERT ακόμα και αν αναφέρουμε ότι οι Γαλάτες είναι δυνατοί λόγω ενός μαγικού φίλτρου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Πριν από 1 ώρα, Tsaklas είπε:

Τα ratings για μένα είναι ακόμα χειρότερο spoiler. Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις σε μια ταινία είναι να πας με ανεβασμένες προσδοκίες. Εκεί να δεις πόσο ξενέρωμα θα φας αν δεν είναι το φοβερό πράγμα που λένε όλα τα reviews κριτικές βαθμολογίες κλπ και αυτό περίμενες να δεις. 

 

Από εκεί και πέρα, για μένα η ανατροπή του Fight Club ξεκάθαρα θέλει να σου τινάξει τον εγκέφαλο, δεν είναι κάτι που μπορείς εύκολα να μαντέψεις ούτε ψυλλιαζεσαι χωρίς να το ξέρεις. Ναι μετά έχει ενδιαφέρον να το ξαναδείς με βάση αυτό και να δεις πώς το στήνει, όλες οι καλές ανατροπές έχουν μικρες λεπτομέρειες που τις προδίδουν εξαρχής για να πεις "ναι ρε φίλε όντως" αλλιώς δεν είναι ιδιαίτερα πετυχημένες. Τώρα οκ αγωνία και έκπληξη κλπ για μενα το ίδιο πράγμα είναι όσον αφορά τα σποιλερ. Αν σου δημιουργεί σωστά αγωνία θα συμβαίνει είτε το ξέρεις το αποτέλεσμα είτε όχι. 

 

Τέλος πάντων για μένα έχει υπεραναλυθει το ζήτημα, συζητάμε κάτι που πάνω από όλα είναι θέμα γούστου. Κάποιοι θέλουν να προσέχουν τα πάντα, άλλοι το θεωρούν υπερβολή. Προσωπικά όπως είπα σέβομαι τουλάχιστον όσους δε θέλουν το παραμικρό σποιλερ, ακόμα κι αν στην προκειμένη μου ξέφυγε από λάθος. Απλά το θεωρώ πολύ κρίμα να θεωρούν ότι η απόλαυσή τους χάλασε με μια μικρή αποκάλυψη. Αυτά. 

Συμφωνώ με τα περισσότερα από αυτά που είπες. Δεν ξέρω αν είναι χειρότερο να σου πει κάποιος την πλοκή ή να σε ενθουσιάσει υπερβολικά για μια ταινία. Με τον ίδιο τρόπο που αποφεύγω τα spoilers προσπαθώ να αποφύγω τα reviews και τα βλέπω μετά την ταινία για να συγκρίνω την άποψη μου με αυτή του reviewer.

 

1 ώρα πριν, Kurdy Malloy είπε:

Ποιος το λέει ότι δε λειτούργησε το σενάριο; Αυτοί που τρώγανε όλη την προηγούμενη σεζόν στα φόρα προβλέποντας και έφαγαν κουβά. Ναι ΟΚ θεωρώ ότι η πλοκή δεν είχε την ίδια φινέτσα που είχαν οι πρώτες σεζόν που βασίστηκαν στα βιβλία ίσως όχι και την ίδια συνοχή, λογικό εφόσον ότι συνέβαινε είχε και 100 σελίδες έργου σε εξήγηση.  Η σειρά έθεσε νέα στάνταρ στις τηλεοπτικές παραγωγές, έδωσε ακόμα και την τελευταία σεζόν επεισόδια έργα τέχνης (πχ το 2ο με τη νυχτερινή μάχη). Και για να καταλάβουμε πόσο σαθρό είναι το επιχείρημα περί σπόιλερ και πλοκής: Η πλοκή βρίσκεται σε περίληψη ΠΑΝΤΟΥ. Αν είναι το σημαντικότερο διαβάστε την και πάμε παρακάτω. Κανείς δεν το κάνει όμως. Γιατί το ζητούμενο είναι το οπτικό αποτέλεσμα όχι η πλοκή.

Κατά την γνώμη μου δεν λειτούργησε και απ' ότι βλέπω η πλειοψηφία συμφωνεί μαζί μου. Εδώ έφτασαν στο σημείο να μαζέψουν πάνω από ένα εκατομμύριο υπογραφές για να ξαναγραφτεί ο όγδοος κύκλος ενώ αρκετοί ηθοποιοί εξέφρασαν την δυσαρέσκειά τους και οι ίδιοι οι δημιουργοί παραδέχτηκαν ότι τα θαλάσσωσαν. Προσωπικά πιστεύω ότι η παρακμή του Game of Thrones είχε ξεκινήσει από τον έβδομο κύκλο, όταν δεν υπήρχε άλλο υλικό από τα βιβλία. Πιστεύω επίσης ότι πολλά ψεγάδια στο σενάριο κατάφεραν να γλυτώσουν επειδή οι θεατές πρόσεχαν περισσότερο τα ειδικά εφέ και τα σκηνικά. Μήπως τελικά το κοινό δίνει υπερβολική σημασία στα τεχνικά στοιχεία τελικά? :thinking:

 

1 ώρα πριν, thor77 είπε:

Διάβασα το έγκλημα το Όριαν Εξπρές της Αγκάθα Κρίστι, μετά που είχα δει (2 ή 3 φορές) την ταινία με τον Άλμπερτ Φίνεϊ και μετά είδα και την ταινία με τον Κένεθ Μπράνα και αργότερα διάβασα και δυο διασκευές του σε κόμιξ (από την Modern Times και από την Διόπτρα). Μετά την πρώτη φορά που είδα την ταινία ήξερα ποιος είναι ο δολοφόνος.

Εντάξει, όταν είναι διαφορετική εκδοχή της ίδιας ιστορίας τότε είναι μονόδρομος. Δεν γίνεται να δεις την ταινία και να διαβάσεις το βιβλίο ταυτόχρονα.

 

Πριν από 1 ώρα, Kurdy Malloy είπε:

Είδες ότι κι εσύ εν τέλει έδωσες παράδειγμα από whodunit αστυνομικό αν και σε όλα τα προηγουμενα ποστ αναφέρθηκε με αρκετή σαφήνεια ότι είναι η μοναδική κατηγορία δημιουργιών που έχει τεράστια σημασία το spoiler;

 

Το κουμπάκι spoiler alert υπάρχει επειδή υπάρχουν ταινίες που ακόμα προβάλλονται, υπάρχουν περιοδικά/βιβλία ακόμη στα ράφια από την Α 'Έκδοση και επειδή υπάρχουν πολλοί ιδιότροποι χρήστες παγκοσμίως που περιμένουν σαν ελατήρια να πεταχτούν και να πούνε SPOILER ALERT ακόμα και αν αναφέρουμε ότι οι Γαλάτες είναι δυνατοί λόγω ενός μαγικού φίλτρου.

Αυτό είναι προσωπική σου άποψη. Μπορεί κάποιος άλλος να δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα στα spoilers. Αν κάτι δεν έχει τεράστια σημασία δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είναι καθόλου σημαντικό. Είναι διαφορετική εμπειρία να βλέπεις μια ταινία ξέροντας ποιος θα πεθάνει και ποιος όχι.

 

Νόμιζα ότι μέχρι τώρα είχαμε εξακριβώσει πως το αν σε πειράζουν τα spoilers ή όχι είναι ξεκάθαρα προσωπική προτίμηση. Με δυσαρεστεί να βλέπω λέξεις όπως "υπερευαίσθητοι" και "ιδιότροποι" μόνο επειδή έχουμε μια διαφορετική προτίμηση. Δεν θυμάμαι εγώ ποτέ να είπα σε κανέναν που του αρέσουν τα spoilers ότι αυτό που κάνει δεν είναι σωστό, ούτε έχω προσπαθήσει ποτέ να πείσω κάποιον να αρχίσει να βλέπει ταινίες χωρίς να ξέρει τίποτα επειδή εμένα μου αρέσει να τις βλέπω έτσι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ιδιοτροπία δεν είναι να σε πειράζουν τα σποιλερ. Ιδιοτροπία είναι να σε πειράζουν τα σποιλερ, να μπαίνεις εκεί που συζητιούνται ταινίες και σειρές έχοντας την απαίτηση να μη δεις τίποτα, να θες να επιβάλλεις τους κανόνες σου ακόμα και σε έργα δεκαετίας ή και παλιότερα και να το παίζεις και παρεξηγημένος όταν σου λένε ότι αυτό όλο είναι ιδιοτροπία. ;):)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα να με πείτε απρόσεκτο, αμελή και εγωιστή, μιας και αυτό θα το θεωρήσω κατανοητό κι αναμενόμενο στα πλαίσια της παραξενιάς του άλλου :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.