Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόψεις για spoilers σε παλιά κόμικ (Watchmen)


mko

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Δεν το μάθατε από μένα  :notalk: αλλά...

 

Spoiler

Ο Λουκ φίλησε την αδελφή του :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

5 λεπτά πριν, BATNICK είπε:

Δεν το μάθατε από μένα  :notalk: αλλά...

 

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

Ο Λουκ φίλησε την αδελφή του :lol:

 

 

Έτσι μπράβο :)  Να φάνε το σπόιλερ μόνο οι περίεργοι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

19 λεπτά πριν, BATNICK είπε:

Δεν το μάθατε από μένα  :notalk: αλλά...

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ο Λουκ φίλησε την αδελφή του :lol:

 

 

Πρέπει να μπαίνει έξω από το σπόιλερ προειδοποίηση για το τι αφορά το σπόιλερ:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

9 λεπτά πριν, doom είπε:

 

Πρέπει να μπαίνει έξω από το σπόιλερ προειδοποίηση για το τι αφορά το σπόιλερ:P

 

Η περιέργεια σκότωσε τη γάτα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 ώρες πριν, mko είπε:

@Tsaklas Δεν χάνω καθόλου την ουσία του έργου. :) Εννοείται πως το ζουμί βρίσκεται στις σκέψεις και στα συναισθήματα που σου προσφέρει το κόμικ/ταινία και στις ιδέες που θέλει να μεταδόσει ο δημιουργός.

Αλλά μην μου πεις ότι περιορίζεται κιόλας η ελευθερία αυτών που έχουν διαβάσει ένα κόμικ, και ότι δεν μπορούν να μιλήσουν ελεύθερα για εκείνο!Δεν χρειάζεται να προσέξουν κάτι αυτοί,απλά γράφουν/λένε ο,τι θέλουν και πριν από αυτό λένε ένα "διαβάστε μόνο αν έχετε  δει την ταινία" πχ. Μια κριτική για παράδειγμα μπορεί να έχει σποιλερς,μπορεί και να μην έχει.Κατ' εμε αυτός που κάνει την κριτική θα πρέπει να το ξεκαθαρίσει από πριν αυτό.

Λίγος αναθεματισμένος σεβασμός δηλαδή,από αυτούς που κάποια πράγματα τα θεωρούν δεδομένα ενώ δεν είναι.

Εννοείται σεβασμός, κι εγώ όταν γράφω κριτικές για οτιδήποτε προσέχω πάντοτε να μην κάνω σπόιλερ. Αλλά φυσικό κι επόμενο είναι ότι δεν μπορούμε να έχουμε στο μυαλό μας πάντα τι μπορεί να πειράξει κάποιον, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για κάτι που απευθύνεται σε όσους έχουν με επαφή με κάτι άλλο, όπως εδώ το Rorscach με το Watchmen.

 

1 ώρα πριν, apetoussis82 είπε:

Καλή η δημοκρατική συζήτηση, αλλά, αν αυτός που του κάνεις το spoiler, για π.χ. το Usual Suspects, ή το Sixth Sense, ή το Fight Club, έρθει και σας βρει νύχτα, δεν πρέπει να έχετε παράπονο.

:)

 

Υγ.: υπάρχουν και κανόνες στο GC μας.

Τα έχω δει και τα 3, γνωρίζοντας ήδη τα σπόιλερ. Προφανώς αυτά είναι τρανταχτά παραδείγματα καθώς τα συγκεκριμένα σπόιλερ είναι θα λέγαμε μεγάλο μέρος της ταινίας, αλλά και πάλι το θεωρώ φυσικό κι επόμενο για ταινίες 20-25 ετών. Δεν θα κατηγορήσω κανέναν που έχει βουίξει το διαδίκτυο, λογικό είναι εφόσον ασχολούμαι με το σινεμά και δεν μπορούσα να τις δω όταν βγήκαν λόγω ηλικίας, να πέφτω πάνω σε τέτοιες αποκαλύψεις. 

 

1 ώρα πριν, doom είπε:

Η αναφορά στα διάσημα twists κλασικών ταινιών δε θεωρείται σπόιλερ. Αν κάποιος ενήλικας δεν έχει δει αυτές τις ταινίες, η ευθύνη είναι δική του.

 

Αυτό με λίγα λόγια.

 

Πριν από 1 ώρα, sarkas είπε:

Στη λογοτεχνία ας πουμε που υπάρχουν πάραπολλα κλασικά έργα άξια ανάγνωσης, δε νομίζω να ήθελε κανείς να μάθει το τέλος από το έγκλημα και τιμωρία παρόλο που είναι το βιβλίο είναι 150 χρόνων. Επομένως όχι, κάθε σπόιλερ αφού μπορείς να το αποφύγεις απέφυγέ το. Δε κοστίζει. Δεν είναι θέμα ηλικίας του έργου, είναι θέμα ότι αν κάποιος δε το ξέρει (έστω και ένας) του χαλάς τη μαγεία.
Πάνω σε αυτό δλδ αξίζει να είμαστε προσεκτικοί και όχι στο να σκεφτόμαστε αν θα φιμώσουμε ή όχι τον λόγο μας επειδή είναι αρκετά χρόνια μετά ή έλα μωρέ τώρα το ξέρουν πλέον όλοι αφου έχει βγει σε τόσα μέσα.

Το ποιος έκανε το έγκλημα όμως είναι κάτι βασικό. Υπάρχουν σπόιλερ και σπόιλερ. Σέβομαι τα ουσιαστικά σπόιλερ στα οποία βασίζεται κάποιο έργο, αλλά δε συμφωνώ με όσους κάνουν ζήτημα αν μάθουν κάτι που δεν επηρεάζει την απόλαυση του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Το ποιος έκανε το έγκλημα όμως είναι κάτι βασικό. Υπάρχουν σπόιλερ και σπόιλερ. Σέβομαι τα ουσιαστικά σπόιλερ στα οποία βασίζεται κάποιο έργο, αλλά δε συμφωνώ με όσους κάνουν ζήτημα αν μάθουν κάτι που δεν επηρεάζει την απόλαυση του.


Το τι είναι και τι δεν είναι σημαντική πληροφόρηση για τον καθένα δε μπορείς ούτε να το ξέρεις ούτε να το μαντεύεις.
Η βασική ερώτηση που πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου είναι εξαρχής όπως γράφεις στο μήνυμά σου: Ξέρεις τι επηρεάζει τον καθένα για την απόλαυσή του;

Αν ναι , τότε δεν θα επεξεργαζόσουν το αρχικό σου ποστ αφού ξέρεις τα τι και τα πως του καθένα αφού όπως λές για σένα δεν επηρεάζει την απόλαυσή του το συγκεκριμένο σπόιλ, εξού και το κάνες.

Το ξαναλέω γιατί νομίζω δε κατάλαβες τι ήθελα να πω:  Όταν κάνεις σποιλερ σε δεύτερο χρόνο (δλδ δεν συζητάς και σου ξεφεύγει καταλάθος πχ, αλλά εχεις χρόνο να σκεφτείς τι θα γράψεις σε ένα ποστ) τότε δεν σου προσφέρει τίποτα το να κάνεις σπόιλερ. Αντίθετα το να μην πεις, σημαίνει ότι σέβεσαι τον συνάνθρωπό σου που ενδεχομένως δεν το ξέρει και θα το ανακαλύψει μόνος του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

17 λεπτά πριν, sarkas είπε:


Το τι είναι και τι δεν είναι σημαντική πληροφόρηση για τον καθένα δε μπορείς ούτε να το ξέρεις ούτε να το μαντεύεις.
Η βασική ερώτηση που πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου είναι εξαρχής όπως γράφεις στο μήνυμά σου: Ξέρεις τι επηρεάζει τον καθένα για την απόλαυσή του;

Αν ναι , τότε δεν θα επεξεργαζόσουν το αρχικό σου ποστ αφού ξέρεις τα τι και τα πως του καθένα αφού όπως λές για σένα δεν επηρεάζει την απόλαυσή του το συγκεκριμένο σπόιλ, εξού και το κάνες.

Το ξαναλέω γιατί νομίζω δε κατάλαβες τι ήθελα να πω:  Όταν κάνεις σποιλερ σε δεύτερο χρόνο (δλδ δεν συζητάς και σου ξεφεύγει καταλάθος πχ, αλλά εχεις χρόνο να σκεφτείς τι θα γράψεις σε ένα ποστ) τότε δεν σου προσφέρει τίποτα το να κάνεις σπόιλερ. Αντίθετα το να μην πεις, σημαίνει ότι σέβεσαι τον συνάνθρωπό σου που ενδεχομένως δεν το ξέρει και θα το ανακαλύψει μόνος του.

Προφανώς το επεξεργάστηκα από σεβασμό στον @mko και για να αποφύγω παρόμοιες καταστάσεις, δε σημαίνει όμως ότι συμφωνώ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εντάξει,σίγουρα το τι ενοχλεί ή όχι τον καθένα είναι ρευστό.Δεν έχουν όλοι την ίδια άποψη προφανώς.Πάντως  από τον τρόπο που έγραψα κάποια από τα ποστ ίσως να φάνηκε πως μεγαλοποιώ τα πράγματα χωρίς λόγο,δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πριν από 1 ώρα, Tsaklas είπε:

Εννοείται σεβασμός, κι εγώ όταν γράφω κριτικές για οτιδήποτε προσέχω πάντοτε να μην κάνω σπόιλερ. Αλλά φυσικό κι επόμενο είναι ότι δεν μπορούμε να έχουμε στο μυαλό μας πάντα τι μπορεί να πειράξει κάποιον, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για κάτι που απευθύνεται σε όσους έχουν με επαφή με κάτι άλλο, όπως εδώ το Rorscach με το Watchmen.

 

Τα έχω δει και τα 3, γνωρίζοντας ήδη τα σπόιλερ. Προφανώς αυτά είναι τρανταχτά παραδείγματα καθώς τα συγκεκριμένα σπόιλερ είναι θα λέγαμε μεγάλο μέρος της ταινίας, αλλά και πάλι το θεωρώ φυσικό κι επόμενο για ταινίες 20-25 ετών. Δεν θα κατηγορήσω κανέναν που έχει βουίξει το διαδίκτυο, λογικό είναι εφόσον ασχολούμαι με το σινεμά και δεν μπορούσα να τις δω όταν βγήκαν λόγω ηλικίας, να πέφτω πάνω σε τέτοιες αποκαλύψεις. 

 

Αυτό με λίγα λόγια.

 

Το ποιος έκανε το έγκλημα όμως είναι κάτι βασικό. Υπάρχουν σπόιλερ και σπόιλερ. Σέβομαι τα ουσιαστικά σπόιλερ στα οποία βασίζεται κάποιο έργο, αλλά δε συμφωνώ με όσους κάνουν ζήτημα αν μάθουν κάτι που δεν επηρεάζει την απόλαυση του.

 

Δεν κάνουμε και μια δημοσκόπηση να δούμε τι παίζει?

 

Υγ.: νομίζω ότι δεν διάβασες το Έγκλημα & Τιμωρία :) (σου το συστήνω  ανεπιφύλακτα! ) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Αυτή η συζήτηση επαναλαμβάνεται κάθε φορά που συμβαίνει ένα παρόμοιο περιστατικό. Προσωπικά πιστεύω ότι αν ξέρεις πως κάποιος δεν έχει δει μία ταινία, από ευγένεια και μόνο, πρέπει να σεβαστείς το να μην θέλει να ξέρει spoilers. Από την άλλη πλευρά, εάν δεν θέλεις να σου κάνουν spoil, πρέπει να μείνεις μακριά από σχετικές ιστοσελίδες/συζητήσεις. Είχα μάθει χειρότερα spoilers για το Watchmen, από δικό μου και μόνο λάθος. Την νοοτροπία όμως ότι "κάτι θεωρείται γνωστό επειδή κυκλοφόρησε πριν από πολλά  χρόνια" την βρίσκ γελοία. Εγώ, λόγου χάρη, που είμαι δεκάξι, από τις ταινίες που ανέφερε ο @apetoussis82 έχω δει μόνο το Fight Club. Και τι δηλαδή πάει να πει

4 ώρες πριν, doom είπε:

Η αναφορά στα διάσημα twists κλασικών ταινιών δε θεωρείται σπόιλερ. Αν κάποιος ενήλικας δεν έχει δει αυτές τις ταινίες, η ευθύνη είναι δική του.

Έχω δηλαδή υποχρέωση να δω όλες τις κλασσικές ταινίες, όταν ενηλικιωθώ? Και σταματήστε να αναφέρετε το παράδειγμα με τον Darth Vader. Κι εγώ ήξερα ότι ο Vader είναι πατέρας του Luke από όταν ήμουν έξι χρονών αλλά για αυτό ευθύνεται ότι το Star Wars είναι το πιο δημοφιλές franchise ταινιών και όχι ότι βγήκε πριν από τάδε χρόνια. Είμαι από τους ανθρώπους που θεωρούν ότι "όσο λιγότερα ξέρεις για την ταινία, τόσο το καλύτερο" αλλά και να δω spoilers δεν χάλασε ο κόσμος. Στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι λίγο δικαιολογημένο επειδή ήταν απευθείας μεταφορά από άρθρο, δεν είναι ωραίο όμως όταν οι άλλοι σου λένε "βγήκε πριν από τόσα χρόνια, έπρεπε να το ξέρεις" ή "σιγά μωρέ το spoiler, πως κάνεις έτσι?". Καλό είναι να σεβόμαστε τις αποφάσεις των άλλων στο αν τους ενοχλούν τα spoilers ή όχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

15 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Αυτή η συζήτηση επαναλαμβάνεται κάθε φορά που συμβαίνει ένα παρόμοιο περιστατικό. Προσωπικά πιστεύω ότι αν ξέρεις πως κάποιος δεν έχει δει μία ταινία, από ευγένεια και μόνο, πρέπει να σεβαστείς το να μην θέλει να ξέρει spoilers. Από την άλλη πλευρά, εάν δεν θέλεις να σου κάνουν spoil, πρέπει να μείνεις μακριά από σχετικές ιστοσελίδες/συζητήσεις. Είχα μάθει χειρότερα spoilers για το Watchmen, από δικό μου και μόνο λάθος. Την νοοτροπία όμως ότι "κάτι θεωρείται γνωστό επειδή κυκλοφόρησε πριν από πολλά  χρόνια" την βρίσκ γελοία. Εγώ, λόγου χάρη, που είμαι δεκάξι, από τις ταινίες που ανέφερε ο @apetoussis82 έχω δει μόνο το Fight Club. Και τι δηλαδή πάει να πει

Έχω δηλαδή υποχρέωση να δω όλες τις κλασσικές ταινίες, όταν ενηλικιωθώ? Και σταματήστε να αναφέρετε το παράδειγμα με τον Darth Vader. Κι εγώ ήξερα ότι ο Vader είναι πατέρας του Luke από όταν ήμουν έξι χρονών αλλά για αυτό ευθύνεται ότι το Star Wars είναι το πιο δημοφιλές franchise ταινιών και όχι ότι βγήκε πριν από τάδε χρόνια. Είμαι από τους ανθρώπους που θεωρούν ότι "όσο λιγότερα ξέρεις για την ταινία, τόσο το καλύτερο" αλλά και να δω spoilers δεν χάλασε ο κόσμος. Στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι λίγο δικαιολογημένο επειδή ήταν απευθείας μεταφορά από άρθρο, δεν είναι ωραίο όμως όταν οι άλλοι σου λένε "βγήκε πριν από τόσα χρόνια, έπρεπε να το ξέρεις" ή "σιγά μωρέ το spoiler, πως κάνεις έτσι?". Καλό είναι να σεβόμαστε τις αποφάσεις των άλλων στο αν τους ενοχλούν τα spoilers ή όχι.

Εννοείται αν ξέρεις ότι κάποιος δεν έχει δει κάτι, δεν κάνεις spoiler. Ειδάλλως μιλάμε για καφρίλα. Όσο για το Star Wars, εγώ μίλησα ξεκάθαρα για τον συνδυασμό δημοφιλίας και παλαιότητας. Λογικό είναι για μια άκυρη ταινία των 70s να συναντήσεις spoiler πολύ πιο δύσκολα από ότι για το Star Wars. Αν κάτι συζητιέται λιγότερο, προφανώς θα υπάρξει και μικρότερη πιθανότητα για spoiler αλλά και ο κόσμος θα είναι πιο προσεκτικός και δε θα θεωρεί δεδομένο ότι κάτι είναι γνωστό αν το αντικείμενο της συζήτησης είναι κάτι που δεν είναι ευρέως διαδεδομένο. 

 

Όσο για τις ταινίες, δεν είπε κάνεις ότι έχεις υποχρέωση να τις δεις μέχρι κάποιο χρονικό διάστημα. Απλά λέμε ότι όποιος ασχολείται λίγο με το σινεμά και ψάχνεται γενικά, είναι πολύ εύκολο να φάει spoiler για τόσο γνωστές ταινίες και δεν του φταίει κανείς. Κι εγώ 20 χρόνων είμαι και τις ταινίες που αναφέρθηκαν τις είδα στα 19-20, αλλά μιας και από τα 15 ψάχνομαι γενικά με το σινεμά, χωρίς να βλέπω τόσες παλιότερες ταινίες μέχρι να τελειώσω το σχολείο που είχα παραπάνω χρόνο να βλέπω πολλές σπίτι, κατανοώ ότι ήταν φυσικό επακόλουθο να φάω σποιλερ για κάποιες. Δεν είναι ευχάριστο, αλλά για μένα είναι αναπόφευκτο. Συζητούσαμε τις προάλλες για το Filmish, έχει μέσα ένα σωρό spoiler για σημαντικές ταινίες. Τι θα κάνουμε, θα στείλουμε στον συγγραφέα ότι "ρε συ, ήρεμα με τα spoiler"; Σίγουρα χρειάζεται σεβασμό και προσοχή από όλους αλλά κάποια πράγματα δεν μπορείς να τα αποφύγεις. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33879
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Διάβασα το διάλογό σας.

Θεωρώ ότι όλο αυτό ήταν μια κακή στιγμή.

Προφανώς ο @Tsaklas δεν ΄ήθελε να κάνει ένα τέτοιο spoiler παρά προέβαλε τη διαφήμιση της DC που ήταν από μόνη της spoiler. Ένα τέτοιο spoiler έφαγα εγώ πέρσι που αποφάσισα να δω το Prison Break και έπεσε σε κάποια φάση αναπόφευκτα πάνω στη διαφήμιση του 5ου κύκλου. Έφαγα ένα critical spoiler που μου χάλασε ένα τεράστιο κομμάτι της απόλαυσης βλέποντας τον 4ο κύκλο.

Και ο @mko ήταν άτυχος που έπεσε πάνω στην περίπτωση και του χάλασε ένα τμήμα της απόλαυσης. Πάντως @mkoμην ξενερώνεις και διάβασε το watchmen. Σε κάποια φάση καταλαβαίνεις που πάει το όλο πράγμα και δεν θα σε χαλάσει τόσο. Εντάξει δεν είναι το 1% που λένε κάποιοι φίλοι παραπάνω, αλλά δεν είναι ότι σου αποκαλύπτει και τη δομή της ιστορίας. 

Πάντως το θέμα spoiler με βάση την παλαιότητα δυστυχώς δεν έχει σωτηρία. Εγώ π.χ. δεν έχω δει το Game of Thrones και το Lost. Ε δεν θα τα δω ποτέ. Μια απλή βόλτα στο fb μια απλή παρατήρηση κάποιων memes είναι αρκετή. Οπότε αν θες να δεις κάτι καλό - διάσημο - παλιό κάντο όσο πιο γρήγορα μπορείς. Ενα spoiler πάντα παραφυλάει σε κάποια γωνία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

32 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Διάβασα το διάλογό σας.

Θεωρώ ότι όλο αυτό ήταν μια κακή στιγμή.

Προφανώς ο @Tsaklas δεν ΄ήθελε να κάνει ένα τέτοιο spoiler παρά προέβαλε τη διαφήμιση της DC που ήταν από μόνη της spoiler. Ένα τέτοιο spoiler έφαγα εγώ πέρσι που αποφάσισα να δω το Prison Break και έπεσε σε κάποια φάση αναπόφευκτα πάνω στη διαφήμιση του 5ου κύκλου. Έφαγα ένα critical spoiler που μου χάλασε ένα τεράστιο κομμάτι της απόλαυσης βλέποντας τον 4ο κύκλο.

Και ο @mko ήταν άτυχος που έπεσε πάνω στην περίπτωση και του χάλασε ένα τμήμα της απόλαυσης. Πάντως @mkoμην ξενερώνεις και διάβασε το watchmen. Σε κάποια φάση καταλαβαίνεις που πάει το όλο πράγμα και δεν θα σε χαλάσει τόσο. Εντάξει δεν είναι το 1% που λένε κάποιοι φίλοι παραπάνω, αλλά δεν είναι ότι σου αποκαλύπτει και τη δομή της ιστορίας. 

Πάντως το θέμα spoiler με βάση την παλαιότητα δυστυχώς δεν έχει σωτηρία. Εγώ π.χ. δεν έχω δει το Game of Thrones και το Lost. Ε δεν θα τα δω ποτέ. Μια απλή βόλτα στο fb μια απλή παρατήρηση κάποιων memes είναι αρκετή. Οπότε αν θες να δεις κάτι καλό - διάσημο - παλιό κάντο όσο πιο γρήγορα μπορείς. Ενα spoiler πάντα παραφυλάει σε κάποια γωνία.

Συμφωνώ αλλά με θλίβει η τελευταία σου παράγραφος.Ούτε εγώ τα έχω δει γιατί γενικά δεν είμαι τόσο των σειρών, αλλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί την σήμερον ημέρα ταυτίζουμε την απόλαυση ενός έργου με την εξέλιξη της πλοκής. Απ'όσο ξέρω τουλάχιστον οι πρώτες 5-6 σεζόν GoT είναι αριστουργηματικά γραμμένες, δεν νομίζω ότι όλη η ουσία έγκειται στο να ενθουσιαστείς από τις ανατροπές. Σίγουρα ήταν μια σειρά που σου γύριζε ανάποδα τις προσδοκίες απ'όσο μου έχουν πει οπότε χάνεις ένα αρκετά μεγάλο μέρος του ενθουσιασμού της πρώτης προβολής γνωρίζοντας στοιχεία της πλοκής, αλλά για μένα δεν μπορεί κάτι να 'ναι τόσο καλό μονάχα λόγω ανατροπών. Κι εγώ όλα αυτά τα χρόνια στο ίντερνετ συχνάζω, έχω δει άπειρα memes GoT και έχω πληροφορηθεί για πολλές εξελίξεις, αλλά σίγουρα θα ήθελα να το τσεκάρω κάποτε γιατι α) δεν μπορεί να ξέρω τα πάντα μόνο από memes, σίγουρα κάτι θα μου ξέφυγε ή δεν θα το θυμάμαι κι ας το έχω δει, οπότε ένα μέρος της έκπληξης θα είναι πάλι εκεί, β) γιατί πέραν του τέλους όλοι μιλούν για μια αριστουργηματική σειρά που δεν μπορώ να πιστέψω ότι οφείλεται μονάχα στις ανατροπές προσδοκιών. Μπορεί να κάνω και λάθος γιατί δεν την έχω δει όπως είπα. Αλλά είναι ακριβώς η λογική που με στεναχωρεί πάνω στα σπόιλερ που θεωρώ εμποδίζει τον κόσμο να χαρεί κάποια πράγματα και ψάχνει τι θα του κάνει εντύπωση, θεωρώντας ότι "του το χάλασαν" επειδή έφαγε ένα σπόιλερ και δε θα μπορέσει να το απολαύσει ποτέ. Προφανώς εξαρτάται από το άτομο, δε θα αλλάξω τα μυαλά καθενός και κατανοώ να ξενερώνει κάποιος με τα σπόιλερ, απλά λέω μια γνώμη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Συγνώμη με αυτά που θα γράψω αλλά αν εξαιρέσουμε τις crime fiction & whodunit ταινίες/βιβλία, η ένοια σπόιλερ πρακτικά είναι ανύπαρκτη. Όταν βλέπω τόση κουβέντα για τα σπόιλερ μου έρχεται στο μυαλό ο Γκούσταφ από τα Κουραφέλκυθρα και οι γριές που φωνάζουν Spoiler Alert στο Χριστός Ανέστη (πάλι από Κουραφέλκυθρα). Δηλαδή έμαθα ότι χωρίζουν ο Μπίλι με τη Μέρι στον 3ο κύκλο, και; Αν το σήριαλ στηρίζεται στην αγωνία αν χωρίσει ο Μπίλι με τη Μέρι μήπως τελικά είναι μάπα σήριαλ; Αν κάτι αξίζει το βλέπεις/διαβάζεις και με σπόιλερ και χωρίς. 

 

Δύο ακόμα παρατηρήσεις

1. Αναφέρθηκαν τα trailer. Πραγματικά γελάω με όποιον δε βλέπει trailer για το spoiler. Teaser ονομάζονται και είναι φτιαγμένα έτσι ώστε φλερτάροντας με το σπόιλερ να τονώσουν το ενδιαφέρον. Η ίδια η εταιρία το έβγαλε έτσι, θεωρεί ότι έτσι πρέπει να πλασαριστεί το κλασσικό της προϊόν, ευχαριστεί πολύ δε θέλει συμβουλές από εμάς γιατί αυτή είναι η WB, DC, Marvel, New Age και εγώ είμαι ο Μητσος με το περίπτερο. Αν ήμουν τόσο γατος και ήξερα καλύτερα πιθανότατα θα ήμουν εγώ εκεί και εκείνοι στο περίπτερό μου.

2. Την κάθε DC δεν την ενδιαφέρει καθόλου (μα καθόλου) κάποιος που 35 χρόνια δεν ενδιαφέρθηκε να διαβάσει το Watchmen και επιλέγει να γράψει αυτό το teaser. Δε θα χαλάσει ούτε το μάρκετινγκ ούτε την επικοινωνία με την πελατεία της επειδή κάποιος που πήγε 50 δεν έχει διαβάσει ένα από τα πιο κλασσικά της βιβλία και ίιιιιιιιιιιισως το κάνει στα 70. Και σόρι το πρόβλημα δεν είναι οι μικροί, οι μεγάλοι γκρινιάζουν. Μπαίνει ένα χρονικό threshold ακολουθούνται και μερικοί κανόνες συμπεριφοράς (δεν αραδιάζουμε ημιάγνωστα σπόιλερς χωρίς λόγο) και το πρόβλημα λύθηκε. 

 

Είναι όντως σε τεράστια έξαρση η υστερία για το spoiler alert. Απαλαγείτε και θα απολαμβάνετε περισσότερο τις ταινίες, βιβλία, κόμικς γιατί πλέον θα εστιάζετε στα σημαντικά (σκηνοθεσία, ηθοποιία, σχέδιο, καλλιτεχνικό αποτέλεσμα) και όχι στην πλοκή και στην όποια ανατροπή που ίσως γίνει (και θα γίνει, πλέον είναι τόσο βέβαιο που spoiler alert θέλει όνταν όλα πάνε συμφωνα με το πλάνο)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για το τελευταίο που είπες: γιατί πιστεύεις ότι κάποιος που δεν θέλει σποιλερς και προσέχει πολύ με αυτά δεν απολαμβάνει τα άλλα κομμάτια της ταινίας/κομικ (σκηνοθεσία,ερμηνείες,σχέδιο) ;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

18 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Εννοείται αν ξέρεις ότι κάποιος δεν έχει δει κάτι, δεν κάνεις spoiler. Ειδάλλως μιλάμε για καφρίλα. Όσο για το Star Wars, εγώ μίλησα ξεκάθαρα για τον συνδυασμό δημοφιλίας και παλαιότητας. Λογικό είναι για μια άκυρη ταινία των 70s να συναντήσεις spoiler πολύ πιο δύσκολα από ότι για το Star Wars. Αν κάτι συζητιέται λιγότερο, προφανώς θα υπάρξει και μικρότερη πιθανότητα για spoiler αλλά και ο κόσμος θα είναι πιο προσεκτικός και δε θα θεωρεί δεδομένο ότι κάτι είναι γνωστό αν το αντικείμενο της συζήτησης είναι κάτι που δεν είναι ευρέως διαδεδομένο. 

 

Όσο για τις ταινίες, δεν είπε κάνεις ότι έχεις υποχρέωση να τις δεις μέχρι κάποιο χρονικό διάστημα. Απλά λέμε ότι όποιος ασχολείται λίγο με το σινεμά και ψάχνεται γενικά, είναι πολύ εύκολο να φάει spoiler για τόσο γνωστές ταινίες και δεν του φταίει κανείς. Κι εγώ 20 χρόνων είμαι και τις ταινίες που αναφέρθηκαν τις είδα στα 19-20, αλλά μιας και από τα 15 ψάχνομαι γενικά με το σινεμά, χωρίς να βλέπω τόσες παλιότερες ταινίες μέχρι να τελειώσω το σχολείο που είχα παραπάνω χρόνο να βλέπω πολλές σπίτι, κατανοώ ότι ήταν φυσικό επακόλουθο να φάω σποιλερ για κάποιες. Δεν είναι ευχάριστο, αλλά για μένα είναι αναπόφευκτο. Συζητούσαμε τις προάλλες για το Filmish, έχει μέσα ένα σωρό spoiler για σημαντικές ταινίες. Τι θα κάνουμε, θα στείλουμε στον συγγραφέα ότι "ρε συ, ήρεμα με τα spoiler"; Σίγουρα χρειάζεται σεβασμό και προσοχή από όλους αλλά κάποια πράγματα δεν μπορείς να τα αποφύγεις. 

Τώρα να σου πω ότι στο Filmish περνούσα τις σελίδες που είχαν spoilers? :D Βασικά το είχα κάνει μόνο για 3 ταινίες που ήταν στο "watchlist" μου και τις έχω δει από τότε. Πάντως πιστεύω έχει χαθεί η ουσία σ' αυτό το thread. Δηλαδή η πλοκή της ταινίας δεν είναι σημαντική? Δεν θα πήγαινα να δω μια ταινία που θα ήξερα την πλοκή κατά γράμμα. (Αν και για να είμαστε ρεαλιστές δεν γίνεται, τουλάχιστον κατά λάθος να μάθει κάποιος τόσα spoiler. Και ναι, πολλές φορές οι ανατροπές είναι σημαντικές για την απόλαυση της ταινίας. Στο Fight Club, για παράδειγμα, γνωστά μου πρόσωπα που ήξεραν την τελική ανατροπή μου είπαν ότι "η ταινία είναι απλώς υπερεκτιμημένη,  πολύς χαμός για το τίποτα". Οι ανατροπές πολλές φορές επηρεάζουν συναισθηματικά το κοινό. Θα βλέπατε ταινία τρόμου αν θα ξέρατε ακριβώς ποια στιγμή θα γίνει κάθε jumpscare? Σχετικά με τα trailers, πολλές φορές οι εταιρίες "παίζουν το πιο δυνατό τους χαρτί" και βάζουν σημαντικές σκηνές για να ανεβεί ο ενθουσιασμός και να πουλήσει η ταινία. Ακόμη χειρότερα, σε διαφημίσεις στην τηλεόραση, δεν νοιάζονται καν. Τουλάχιστον τρεις φορές έχω πετύχει τον θάνατο του κακού σε διαφήμιση ταινίας στο Star. Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι η αντίδραση των άλλων σε αυτούς που δεν θέλουν να ξέρουν spoilers. Οι περισσότεροι κάνουν λες και με το που ακούσουμε spoiler θα βάλουμε τα κλάματα και δεν θα μιλήσουμε ξανά σε αυτόν που μας το είπε. Και να μάθουμε spoiler, δεν είναι ότι θα καταστραφεί εντελώς η εμπειρία. Οι περισσότεροι δεν έχουμε καμια εμμονή.Στην τελική, απλώς προσπαθούμε να απολαύσουμε μία ταινία. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό θεωρείται "γελοίο" και πρέπει να "απαλλαχθούμε" από αυτό. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πριν από 1 ώρα, Bilis είπε:

Τώρα να σου πω ότι στο Filmish περνούσα τις σελίδες που είχαν spoilers? :D Βασικά το είχα κάνει μόνο για 3 ταινίες που ήταν στο "watchlist" μου και τις έχω δει από τότε. Πάντως πιστεύω έχει χαθεί η ουσία σ' αυτό το thread. Δηλαδή η πλοκή της ταινίας δεν είναι σημαντική? Δεν θα πήγαινα να δω μια ταινία που θα ήξερα την πλοκή κατά γράμμα. (Αν και για να είμαστε ρεαλιστές δεν γίνεται, τουλάχιστον κατά λάθος να μάθει κάποιος τόσα spoiler. Και ναι, πολλές φορές οι ανατροπές είναι σημαντικές για την απόλαυση της ταινίας. Στο Fight Club, για παράδειγμα, γνωστά μου πρόσωπα που ήξεραν την τελική ανατροπή μου είπαν ότι "η ταινία είναι απλώς υπερεκτιμημένη,  πολύς χαμός για το τίποτα". Οι ανατροπές πολλές φορές επηρεάζουν συναισθηματικά το κοινό. Θα βλέπατε ταινία τρόμου αν θα ξέρατε ακριβώς ποια στιγμή θα γίνει κάθε jumpscare? Σχετικά με τα trailers, πολλές φορές οι εταιρίες "παίζουν το πιο δυνατό τους χαρτί" και βάζουν σημαντικές σκηνές για να ανεβεί ο ενθουσιασμός και να πουλήσει η ταινία. Ακόμη χειρότερα, σε διαφημίσεις στην τηλεόραση, δεν νοιάζονται καν. Τουλάχιστον τρεις φορές έχω πετύχει τον θάνατο του κακού σε διαφήμιση ταινίας στο Star. Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι η αντίδραση των άλλων σε αυτούς που δεν θέλουν να ξέρουν spoilers. Οι περισσότεροι κάνουν λες και με το που ακούσουμε spoiler θα βάλουμε τα κλάματα και δεν θα μιλήσουμε ξανά σε αυτόν που μας το είπε. Και να μάθουμε spoiler, δεν είναι ότι θα καταστραφεί εντελώς η εμπειρία. Οι περισσότεροι δεν έχουμε καμια εμμονή.Στην τελική, απλώς προσπαθούμε να απολαύσουμε μία ταινία. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό θεωρείται "γελοίο" και πρέπει να "απαλλαχθούμε" από αυτό. 

Δεν ξέρω αν είδες πιο πάνω, αλλά υπήρξε σχόλιο "εγώ δεν θα δω το Game of Thrones γιατί έχω φάει σπόιλερ από memes". Εμένα αυτό μου φαίνεται τραγικό σαν λογική και ενάντια σ'αυτό επιχειρηματολογώ 2 μέρες τώρα. Δεν μπορεί κάποιος να χαλιέται τόσο με ένα σπόιλερ που να θεωρεί ότι του χάλασε την εμπειρία κάποιου έργου, και αν αυτό κάποια φορά ισχύει είναι διότι το αντίστοιχο έργο δεν ήταν αρκετά καλό και ουσιώδες όπως είπε ο @Kurdy Malloy.

 

Κανένα πραγματικά καλό έργο δεν στηρίζεται απλά σε μια ανατροπή ή σε ένα plot point. Υπάρχουν φορές που κάτι τέτοιο ταράζει τα νερά και σε κάνει να εκτιμήσεις το έργο λίγο παραπάνω, σου τινάζει τον εγκέφαλο που λέμε. Αλλά θα το δεις 1, 2, 3, ε μετά θα βαρεθείς αν το μόνο που σου προσφέρει είναι αυτή η ανατροπή. Όντως το Fight Club είναι λίγο υπερεκτιμημένο για μένα πέραν της ανατροπής, αν και αξίζει για τους κοινωνικούς σχολιασμούς του. Αν κάτι δεν βλέπεται γνωρίζοντας κάτι συγκεκριμένο γι'αυτό, ε είναι μάπα εξαρχής πώς να το κάνουμε. Αυτό λέμε, ότι συγχέετε την απόλαυση με την έκπληξη και αυτά είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα που λανθασμένα έχουν ταυτιστεί και πάνε κατά διαόλου την βιομηχανία του θεάματος που θέλει μόνο να στήνει μυστήρια που αδυνατεί να απαντήσει ικανοποιητικά, προσπαθώντας να εκπλήξει τους φαν που διψάνε για ανατροπές τόσο κοινότυπες πλέον που όπως είπε και ο Kurdy αποτελούν τον κανόνα όχι την εξαίρεση.

 

Από εκεί και πέρα, νομίζω πηγαίνουμε στα άκρα. Κανείς δεν είπε ότι είναι οκ να αραδιάζουμε ολόκληρη την πλοκή κάποιου έργου με λεπτομέρεια. Αλλά το να αποκλείουμε την θέαση/ανάγνωση έργου λόγω σπόιλερ και να ταυτίζουμε την απόλαυση με ένα μονάχα στοιχείο της πλοκής, χάνει την ουσία. Αυτό λέμε. Ένα καλό έργο θα το δεις ευχάριστα με ή χωρίς σπόιλερ. 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

2 ώρες πριν, mko είπε:

Για το τελευταίο που είπες: γιατί πιστεύεις ότι κάποιος που δεν θέλει σποιλερς και προσέχει πολύ με αυτά δεν απολαμβάνει τα άλλα κομμάτια της ταινίας/κομικ (σκηνοθεσία,ερμηνείες,σχέδιο) ;;

Θεωρώ ότι δίνει υπερβολικά πολύ σημασία στην πλοκή. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, αλλά αυτή την αίσθηση έχω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Γενικά συμφωνώ με @Kurdy Malloy απόλυτα, αλλά θεωρώ πως υπάρχουν μερικές περιπτώσεις που η σκηνοθεσία και οι ερμηνείες οδηγούν στο να κάνουν μια ανατροπή ακόμα πιο ενθουσιώδη σε σχέση με το αν την ξέρεις. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ας πούμε το ποιος είναι ο Keyser Soze ή το ποιος σκότωσε τη Laura Palmer. Όταν βλέπεις κάτι υπό την οπτική να μη φας σπόιλερ και προσέχεις, σου κάνει τέτοιες ανατροπές ακόμα καλύτερες. Και το The Usual Suspects είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες και δυστυχώς είχα μάθει ποιος είναι ο Keyser Soze, ναι μεν το απήλαυσα, γιατί είναι ταινιάρα, αλλά θα προτιμούσα να ζήσω το σοκ της ανατροπής. 

 

Τώρα όσον αφορά σειρές κτλ συμφωνώ απόλυτα με τον Kurdy, δε ζω για το πότε επιτέλους θα γίνει το χ, το ψ, το ζ γεγονός (ίσα ίσα μπορεί να έχω δει σε ποιο επεισόδιο θα γίνει) και περισσότερο με αφορά η ροή της ιστορίας, η σκηνοθεσία και το πως φτάσαμε εκεί. 

 

Η άποψή μου για τα spoilers γενικά έχει να κάνει καθαρά με το χρονικό, δηλαδή σιχαίνομαι άτομα που μετά το The Force Awakens έκαναν ποστ στο Facebook με το ποιος είναι ο Kylo Ren και το ποιος πεθαίνει (είχα αργήσει να τη δω γιατί είχα να παραδώσω εργασίες και έτρεχα οπότε τα έφαγα και τα δύο) ενώ η ταινία είχε βγει στους κινηματογράφους δύο μέρες πριν, τώρα αν πέντε χρόνια μετά κάποιος παραπονεθεί επειδή έφαγε spoiler για την τέταρτη πιο εμπορική ταινία όλων των εποχών, θα τον κοιτάξω με απορία.

 

Παίζει πολύ ο παράγοντας χρόνος που έχει βγει η ταινία ή σειρά που σχολιάζουμε. Άποψή μου όμως ότι κάποιες ταινίες παραείναι κλασικές για να μη φας σπόιλερ, οπότε σε μια ηλικία γύρω στα 25 επιβάλλεται να τις έχεις δει, διαφορετικά είναι τόσο ριζωμένες στην ποπ κουλτούρα που σίγουρα θα ξέρεις ας πούμε ποιος είναι ο μπαμπάς του Luke. Από την άλλη αν θέλω να προτείνω σε κάποιον ταινία, του τονίζω ότι δε θα του σποϊλάρω τίποτα για να την απολαύσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ πάντως λέω να ξεκινήσω το GoT ενώ γνωρίζω ήδη το τέλος και κάποιους θανάτους χαρακτήρων :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πριν από 1 ώρα, mko είπε:

Εγώ πάντως λέω να ξεκινήσω το GoT ενώ γνωρίζω ήδη το τέλος και κάποιους θανάτους χαρακτήρων :D

 

Στο GoT είσαι τυχερός, είναι τόσο εμετική, άθλια και κακογραμμένη η τελευταία σεζόν με ίσως ένα από τα χειρότερα τελευταία επεισόδια σειράς που έχουν παιχτεί ποτέ που τουλάχιστον θα το ξέρεις ήδη και δε θα ζήσεις την απογοήτευση που ζήσαμε όλοι βλέποντας την, ενώ περιμέναμε επικό φινάλε :) (γενική άποψη και πάντα χωρίς σπόιλερ ένα από τα καλύτερα pilot επεισόδια και συγχρόνως ένα από τα καλύτερα φινάλε έχει η σειρά The Shield)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

3 ώρες πριν, mko είπε:

Εγώ πάντως λέω να ξεκινήσω το GoT ενώ γνωρίζω ήδη το τέλος και κάποιους θανάτους χαρακτήρων :D

Μεγάλο κομμάτι των θεατών ξεκίνησε να το βλέπει ενώ είχε διαβάσει όσα βιβλία έχουν κυκλοφορήσει, ενώ η συντριπτική πλειοψηφία των θεατών πριν από κάθε σεζόν ξαναεβλεπε όλες τις προηγούμενες. Ελπίζω να σε καλύπτω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33879
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

13 hours ago, Tsaklas said:

Δεν ξέρω αν είδες πιο πάνω, αλλά υπήρξε σχόλιο "εγώ δεν θα δω το Game of Thrones γιατί έχω φάει σπόιλερ από memes". Εμένα αυτό μου φαίνεται τραγικό σαν λογική και ενάντια σ'αυτό επιχειρηματολογώ 2 μέρες τώρα.

 

Γιατί? Είναι δικαίωμά μου να μην θέλω να δω κάτι αν έχω μάθει όλη την εξέλιξη. Γιατί είναι τραγικό? Δουλεύω σκληρά, κυνηγάω μωρό και δεν έχω άπειρο χρόνο οπότε επιλέγω πολύ προσεκτικά που θα διοχετεύσω τον ελάχιστο χρόνο που έχω για να δω κάτι. Έχω μάθει σχεδόν όλους τους θανάτους του GoT από διάφορα Memes. Ξέρω το τέλος. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι αριστούργημα. Αριστουργήματα υπάρχουν πολλά εκεί έξω. Είναι δικαίωμά μου να μην θέλω να δω που ξέρω βασικά σημεία της εξέλιξης. Υπάρχουν άνθρωποι που νοιάζονται για τη σκηνοθεσία, για τη φωτογραφία, για τις ερμηνείες. Καλά κάνουν. Υπάρχουν και άνθρωποι που νοιάζονται για την γ@%$^&$^%&^^& ιστορία. 

Δεν κατηγόρησα κανέναν που μου σποιλέριασε το GoT. Ας πρόσεχα και ας το έβλεπα στην ώρα του αν ήθελα. 

Όμως αν δεν γουστάρω να δω κάτι που ξέρω το τέλος του και γουστάρω να δω κάτι άλλο που δεν το ξέρω είναι δικαίωμά μου πως να το κάνουμε τώρα. 

Έχει τεράστια διαφορά να σε κατηγορήσω π.χ. ότι μου είπες το τέλος του GoT σε ένα topic εδω μέσα, λες και δεν κυκλοφορεί παντού, και αυτό που λέω ότι "Επιλέγω να μην το δω γιατί ξέρω την υπόθεση". Στην πρώτη περίπτωση σε κατηγορώ. Στη δεύτερη εκφράζω μια προσωπική επιθυμία. 

Και για να σε προλάβω. Πιο παλιά έχω δει διάφορα πράγματα που ήξερα το τέλος. Με ξενέρωνε μεν αλλά είχα χρόνο να διαθέσω εκεί. Αν ήταν αριστούργημα δεν με επηρέαζε στην κρίση μου για αυτό που έβλεπα, αλλά πως να το κάνουμε μου χάλαγε την απόλαυση. Δες τον "Δικηγόρο του Διαβόλου" ενώ ξέρεις το τέλος. Σου στερεί την μισή (και βάλε) ταινία γιατί ξέρεις τη σκηνή με το μάτι του Πατσίνο. Υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα. Και υπάρχει τεράστια διαφορά από το "μην τσαντίζεσαι που σου έκανα spoiler γιατί υπάρχει παντού" με το "είσαι τραγικός που σε ενοχλούν τα spoiler αφού η ταινία είναι ωραία ". Τεράστια όμως.

 

 

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

[...]Δουλεύω σκληρά, κυνηγάω μωρό και δεν έχω άπειρο χρόνο οπότε επιλέγω πολύ προσεκτικά που θα διοχετεύσω τον ελάχιστο χρόνο που έχω για να δω κάτι.

[...]

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε μου. Ζω ακριβώς το ίδιο (με μόνη διαφορά έναν πληθυντικό, στη λέξη μωρό :lol: ). Κι εγώ αν ξέρω την υπόθεση ή το τέλος μιας ταινίας, προτιμώ να τη βάλω στην πάντα και να δω κάτι άλλο. Κι ίσως μετά από 2-3 δεκαετίες να ξεχάσω όλα τα spoilers και έτσι να δω την ταινία άφοβα :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Για μένα τα πράγματα είναι απλά. Όπως είπε κι ο @Kurdy Malloy αν δεν μιλάμε για μια αποκλειστικά αστυνομική/μυστηρίου ιστορία το σπόιλερ είναι δευτερεύον. Ακόμα και ταινίες όπως η 6η αίσθηση ας πούμε σου δίνουν στοιχεία να ανακαλύψεις μόνος σου το τι παίζει.

 

Ακόμα όταν διαβάσεις σχόλια ή συμμετέχεις σε μια συζήτηση σχετικά με ένα βιβλίο/κόμιξ/φιλμ με το οποίο δεν έχεις έρθει σε επαφή είναι σχεδόν απόλυτα σίγουρο ότι θα έρθεις αντιμέτωπος με σπόιλερ. Αν σε ενοχλεί, μην συμμετέχεις σε τέτοια φόρουμ/συζητήσεις.

 

Βέβαια ακόμα και η βαθμολογία μιας ταινίας στην imdb ή ενός εντύπου στο goodreads δεν σε αφήνει να έρθεις σε επαφή με το έργο τέχνης ανεπηρέαστος (με άλλη διάθεση ξεκινάς να βλέπεις μια ταινία με βαθμολογία 3,67 και αλλιώς όταν βαθμολογείται με 9,86) οπότε μήπως κι αυτά δεν είναι μορφή σπόιλερ που χαλάνε την ανεπηρέαστη απόλαυση;

 

Μετά οι λίστες με τα Μπεστ Σέλερς και τις πρώτες ταινίες του Μποξ Οφις;

 

Οι λίστες με τις βραβευμένες ταινίες, βιβλία και συγγραφείς; 

 

Τέλος πάντων σε έναν κόσμο γεμάτο σίκουελ, πρίκουελ και ριμέικς το να συζητάμε για σπόιλερ εμείς που συχνάζουμε σε ένα φόρουμ που ασχολείται με αφηγήσεις είναι αστείο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33879
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

52 min ago , thor77 said:

Για μένα τα πράγματα είναι απλά. Όπως είπε κι ο @Kurdy Malloy αν δεν μιλάμε για μια αποκλειστικά αστυνομική/μυστηρίου ιστορία το σπόιλερ είναι δευτερεύον. Ακόμα και ταινίες όπως η 6η αίσθηση ας πούμε σου δίνουν στοιχεία να ανακαλύψεις μόνος σου το τι παίζει.

 

Ακόμα όταν διαβάσεις σχόλια ή συμμετέχεις σε μια συζήτηση σχετικά με ένα βιβλίο/κόμιξ/φιλμ με το οποίο δεν έχεις έρθει σε επαφή είναι σχεδόν απόλυτα σίγουρο ότι θα έρθεις αντιμέτωπος με σπόιλερ. Αν σε ενοχλεί, μην συμμετέχεις σε τέτοια φόρουμ/συζητήσεις.

 

Βέβαια ακόμα και η βαθμολογία μιας ταινίας στην imdb ή ενός εντύπου στο goodreads δεν σε αφήνει να έρθεις σε επαφή με το έργο τέχνης ανεπηρέαστος (με άλλη διάθεση ξεκινάς να βλέπεις μια ταινία με βαθμολογία 3,67 και αλλιώς όταν βαθμολογείται με 9,86) οπότε μήπως κι αυτά δεν είναι μορφή σπόιλερ που χαλάνε την ανεπηρέαστη απόλαυση;

 

Μετά οι λίστες με τα Μπεστ Σέλερς και τις πρώτες ταινίες του Μποξ Οφις;

 

Οι λίστες με τις βραβευμένες ταινίες, βιβλία και συγγραφείς; 

 

Τέλος πάντων σε έναν κόσμο γεμάτο σίκουελ, πρίκουελ και ριμέικς το να συζητάμε για σπόιλερ εμείς που συχνάζουμε σε ένα φόρουμ που ασχολείται με αφηγήσεις είναι αστείο...

 

Νομίζω ότι συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. 

Δεν δουλεύει για όλους το ίδιο. 

Τα να σου πει κάποιος το τέλος ενός βιβλίου ή μιας ταινίας όσες θεωρίες και αν μου πεις δεν μπορείς να με πείσεις ότι δεν σου χαλάει κάτι. Πολύ ή λίγο. Πως να το κάνουμε τώρα. Θέλουμε να κάνουμε το πικρό γλυκό στα πλαίσια της λογικής της εποχής μας "να μην θίξουμε κανέναν να μην πούμε κάτι κακό". Και λες ότι Στην 6η αίσθηση π.χ. αν σου πουν το τέλος ΔΕΝ σου χαλάνε την ταινία. Έστω και κατά ένα μέρος. Λες ότι σου δίνουν στοιχεία να ανακαλύψεις μόνος σου το τι παίζει. Πράγματι έτσι είναι. Αλλά εγώ είμαι στόκος και δεν τα πιάνω. Γιατί να μου χαλάσεις το τέλος/απόλαυση της ταινίας? 

Διαφωνώ λοιπόν με την πρώτη σου φράση κάθετα.

Από την άλλη συμφωνώ απόλυτα με τη δεύτερη σου φράση. Αυτό είπα και εγώ άλλωστε. Αν δεν θες σώνει και καλά να φας σποιλερ για κάτι απέφυγε τους χώρους κινδύνου. Εγώ π.χ. δεν με νοιάζει αν δεν δω κάτι λόγω spoiler. Δεν με ενδιαφέρει γιατί θα δω κάτι άλλο ή αν δεν είναι τόσο κριτικαλ το σποιλερ θα το παρακάμψω. Αυτό όμως που θέλω να προφυλάξω ώστε να μην μου το χαλάσουν προσπαθώ να το κάνω. Είναι δικιά μου δουλειά να το κάνω γιατί απλά δεν εμπιστεύομαι κανέναν άλλο να το κάνει για μένα.

 

Τέλος σε αυτό που λες στο τέλος για το imdb κτλ νομίζω ότι συγκρίνει πεπόνια με πιτόγυρα :gyros:.

Είναι τελείως διαφορετικό πράγμα μια ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΉ κριτική για κάτι με το ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ του spoiler. 

Τέλος πράγματι σε έναν κόσμο γεμάτο σίκουελ, πρίκουελ και ριμέικς (προσθέτω, facebook, instagram, internet) το να συζητάμε για σπόιλερ εμείς που συχνάζουμε σε ένα φόρουμ που ασχολείται με αφηγήσεις είναι αστείο   ουτοπικό.

Από την άλλη όμως τι να κάνεις? Να τρέχεις να τα δεις όλα πρώτα μήπως πεταχτεί ο άλλος και σου πει όλη την υπόθεση λέγοντας σου μετά "δες το όμως γιατί είναι ωραίο". Τι να το κάνω ρε αδερφέ? Εμένα με ενδιαφέρει να δω τι θα γίνει όχι πως θα γίνει. 

 

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

18 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Από εκεί και πέρα, νομίζω πηγαίνουμε στα άκρα. Κανείς δεν είπε ότι είναι οκ να αραδιάζουμε ολόκληρη την πλοκή κάποιου έργου με λεπτομέρεια. Αλλά το να αποκλείουμε την θέαση/ανάγνωση έργου λόγω σπόιλερ και να ταυτίζουμε την απόλαυση με ένα μονάχα στοιχείο της πλοκής, χάνει την ουσία. Αυτό λέμε. Ένα καλό έργο θα το δεις ευχάριστα με ή χωρίς σπόιλερ. 

Εντάξει αυτό με ολόκληρη την πλοκή το παραδέχτηκα ότι είναι υπερβολή. Αν όμως κάποιος ξέρει πολλές πληροφορίες για μία ταινία, μπορώ να καταλάβω γιατί θα προτιμήσει να δει μια άλλη για την οποία δεν ξέρει τίποτα, ειδικά αν έχει περιορισμένο ελεύθερο χρόνο.

 

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι πολλοί συνδέετε τα spoilers με τις ανατροπές και τις ανατροπές με την έκπληξη. Η ανατροπή του Fight Club (που παρεμπίπτοντος δεν πιστεύω ότι είναι υπερεκτιμημένη, είναι μάλιστα από τις αγαπημένες μου ταινίες) δεν έχει σκοπό να σε κάνει να πεις "Δεν το περίμενα αυτό!". Σε βοηθάει να συνδέσεις τα κομμάτια του παζλ που απλώνονταν όλη την ώρα μπροστά σου και να δεις όλη την ταινία από διαφορετική οπτική, καταλαβαίνοντας έτσι καλύτερα τους χαρακτήρες. Εάν ήδη ξέρεις την ανατροπή δεν θα έχεις ζήσει την ταινία πριν από αυτήν τη σκηνή με τον ίδιο τρόπο επειδή θα ξέρεις πληροφορίες που δεν έπρεπε να ξέρεις. Επίσης πολλές ανατροπές βασίζονται λιγότερο στην έκπληξη και περισσότερο σε άλλα συναισθήματα.  Στο Once Upon a Time in Hollywood για παράδειγμα υπάρχει μια σκηνή που ο Brad Pitt μπαίνει μέσα σε έναν αχυρώνα και χτίζεται ατμόσφαιρα. Εάν ξέρεις τι θα βρει, δεν νιώθεις την ένταση και απλώς βλέπεις τον Brad Pitt να περπατάει για ένα πεντάλεπτο. Υπάρχει ανατροπή σε αυτή την σκηνή, υπάρχει και έκπληξη, δεν είναι όμως ο σκοπός της να μείνεις έκπληκτος παρά να νιώσεις αγωνία. Δεν πάω να δω ταινίες για να εκπλαγώ. Εάν οι ταινίες βασίζονται στις εκπλήξεις τότε είναι κακογραμμένες, όπως επισημάνατε κάποιοι. (Δείτε για παράδειγμα τον τελευταίο κύκλο του Game of Thrones.

 

Σχετικά με την πλοκή, πιστεύω ότι είναι το θεμέλιο μιας ταινίας. Αν είναι αδύνατη τότε το όλο πράγμα καταρρέει. Μπορεί κάποιοι να κοιτάνε τις ταινίες σαν έργα τέχνης για την εξωτερική ομορφιά τους αλλά για εμένα η ουσία είναι στο σενάριο. Ο τελευταίος κύκλος του Game of Thrones ήταν άψογος σε όλα εκτός από το σενάριο και θεωρείται ο χειρότερος κύκλος. Δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει "Αυτός ο κύκλος ήταν αριστουργηματικός, παρόλο που δεν λειτούργησε το σενάριο".

 

Το ότι μετά από κάποια ηλικία μερικά spoilers είναι "γνωστά" δεν βγάζει νόημα για εμένα. Αν κάποιος ξεκινήσει να ασχολείται με τον κινηματογράφο μεγάλος σε ηλικία? :)

 

Όσο για τα ratings, αυτά είναι 100% προσωπικά και υποκειμενικά. Το χειρότερο που μπορούν να κάνουν είναι να χτίσουν προσδοκίες. Αν πας σε μια ταινία περιμένοντας να είναι βλακεία, δεν σημαίνει ότι θα είναι απαραίτητα βλακεία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ποιος το λέει ότι δε λειτούργησε το σενάριο; Αυτοί που τρώγανε όλη την προηγούμενη σεζόν στα φόρα προβλέποντας και έφαγαν κουβά. Ναι ΟΚ θεωρώ ότι η πλοκή δεν είχε την ίδια φινέτσα που είχαν οι πρώτες σεζόν που βασίστηκαν στα βιβλία ίσως όχι και την ίδια συνοχή, λογικό εφόσον ότι συνέβαινε είχε και 100 σελίδες έργου σε εξήγηση.  Η σειρά έθεσε νέα στάνταρ στις τηλεοπτικές παραγωγές, έδωσε ακόμα και την τελευταία σεζόν επεισόδια έργα τέχνης (πχ το 2ο με τη νυχτερινή μάχη). Και για να καταλάβουμε πόσο σαθρό είναι το επιχείρημα περί σπόιλερ και πλοκής: Η πλοκή βρίσκεται σε περίληψη ΠΑΝΤΟΥ. Αν είναι το σημαντικότερο διαβάστε την και πάμε παρακάτω. Κανείς δεν το κάνει όμως. Γιατί το ζητούμενο είναι το οπτικό αποτέλεσμα όχι η πλοκή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33879
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τα έχετε βάλει όλα στον ίδιο κουβά. Άλλο πράγμα η πλοκή που σωστά αναφέρεις ότι γράφεται παντού, άλλο πράγμα το τέλος. Το ζητούμενο δεν είναι μόνο το οπτικό αποτέλεσμα. Ο κάθε άνθρωπος έχει άλλα κριτήρια. Αν είναι έτσι να σταματήσουμε να διαβάζουμε βιβλία γιατί δεν έχουν εικόνα. Πάρε και διάβασε Σέρλοκ Χολμς. Φοβερή γλώσσα, καταπληκτική αφήγηση τρομερές εικόνες. Στην κυριολεξία διαβάζεις και ακούς καλπασμούς αλόγων στα καλντερίμια του Λονδίνου. Αν σου πω όλους τους δολοφόνους δεν θα ξενερώσεις? Ή μήπως θα πεις "Μωρέ θα διαβάσω 400 σελίδες παρόλο που ξέρω τον δολοφόνο μόνο και μόνο για την γλώσσα του και δεν με ενδιαφέρει το τέλος". Αν το κάνεις τότε μπράβο σου είσαι από τους ελάχιστους εραστές του ταξιδιού και όχι του προορισμού.

Γιατί όμως θέλετε να αποδείξετε ότι τα spoiler δεν έχουν καμία σημασία? Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχε κουμπάκι spoier δεν θα υπήρχε η λέξη δεν θα υπήρχε spoiler alert κ.ο.κ.

Προφανώς και υπάρχουν άπειρες υπερβολές σχετικά με το τι είναι spoiler και υπάρχει και ένα αρκετά θολό τοπίο σχετικά με το πότε κάτι είναι spoiler. 

Αλλά δεν παύει να υπάρχει και να ενοχλεί κάποιους ανθρώπους.

Αυτο που λες ότι "το ζητούμενο είναι το οπτικό αποτέλεσμα όχι η πλοκή" δουλεύει για κάποιους ανθρώπους μόνο.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33879
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως εγώ που τα λέω αυτά είχα κοντέψει να φάω ξύλο στο σινεμά το μακρινό 1999 γιατί στο διάλειμμα της ταινίας συζητώντας με την παρέα μου μάντεψα φωναχτά το τέλος. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.