Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί Watchlist της IMDB


Mandrake

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27016
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

  Συνεχίζοντας την κουβέντα που είχαμε εκεί...

On 16/7/2020 στο 11:31 ΠΜ, Tsaklas είπε:

Εμένα μου φαίνεται πιο εύκολο να βάζω όσα θέλω να δω στο watchlist γιατί όσα έχω δει τα βαθμολογώ οπότε είναι συγκεντρωμενα στα Ratings μου. 

 

Απ όσο έχω διαβάσει μέχρι τώρα, έχει συμπεριλάβει αρκετές ταινίες, πολλές γνωστές αλλά σίγουρα ακόμα και ο μεγαλύτερος γνώστης θα βρει κάποια που δε γνωρίζει. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια που είχε μόνο μερικές εκατοντάδες ψήφους στο IMDB και ήταν τελείως πειραματικό σινεμά. Από εκεί και πέρα όντως αρκετές από όσες έχει είναι κυρίως Αμερικανικές, αλλά οκ όπως είπες κι εσύ τι να πρωτοβαλει. Αν έβαζε από κάθε χώρα σημαντικές ταινίες θα έβγαινε το κόμικ τεράστιο. 

  

On 16/7/2020 στο 11:48 ΠΜ, Bilis είπε:

Εγώ δεν πολυχρησιμοποιώ watchlists, απλώς βλέπω ότι ταινία τυχαίνει να είναι στην τηλεόραση. Πιστεύω έχει περισσότερο ενδιαφέρον έτσι. Έχω βέβαια στο μυαλό μου 2-3 ταινίες που θέλω να δω και συνήθως τις βλέπω όταν δεν έχει τίποτα καλό η τηλεόραση. Τώρα το να χρησιμοποιεί κάποιος το watchlist για να βάζει τις ταινίες που έχει δει, πρώτη φορά το ακούω. Πάντα το χρησιμοποιούσα ως want list και αφού το Letterboxd έχει ειδική λειτουργία για να κάνεις log τις ταινίες που έχεις δει, το βρίσκω λίγο άσκοπο.

Ξεκινάμε απ' το τι θέλει/θεωρεί η ίδια η "IMDB" για τη Watchlist εδώ. ΑΛΛΑ... Η βάση δεν έχει κάποια αντίστοιχη κατηγορία για να φαίνονται οι ταινίες που έχει δει κάποιος. Κατά συνέπεια, κάποιοι χρησιμοποιούν αυτή τη λίστα γι' αυτό το σκοπό. Όταν θέλεις να πάρεις τη λίστα σου αυτή και να την περάσεις σε άλλες βάσεις δεδομένων στις οποίες είναι συμβατή, έχοντας βάλει τις αναζητήσεις σου εκεί, μονάχα αυτές θα περάσει. Για παράδειγμα, εγώ πέρασα στη "The Movie DB" τη Watchlist μου σώζοντας το CSV, αλλά δε μου επιτρέπει να κάνω την ίδια διαδικασία στις υπόλοιπες λίστες! Περισσότερο μ' ενδιαφέρει όμως να αποθηκευτεί στη νέα διαδικτυακή βάση δεδομένων τι έχω παρακολουθήσει (αν θέλω να την έχω να εμφανίζεται δημόσια και σε κάποιο φίλο να πάρει καμιά ιδέα) παρά ότι ΔΕΝ έχω παρακολουθήσει αλλά αναζητώ, που δεν έχει κανένα νόημα να τη βγάζεις δημόσια προς τα έξω. Οι βαθμολογίες είναι ξεχωριστό κομμάτι και δεν έχουν να κάνουν με τη Watchlist. Προσωπικά δεν τις χρησιμοποιώ κιόλας, διότι δε συμφωνώ, κατά συνέπεια δεν τις εμπιστεύομαι και δε θέλω να συμμετάσχω ο ίδιος σε κάτι τέτοιο. Εάν η "IMDB" σου έδινε τη δυνατότητα να κάνεις φίλους (κάτι που αιτούνται πολλά χρόνια τα μέλη (εδώ που βρήκα πρόχειρα αλλά και σε άλλα, ακόμη κι απ' το προηγούμενο φόρουμ της "IMDB", το οποίο σε κάποια φάση κατήργησε)) αλλά δε λένε να εκσυγχρονιστούν οι βροντόσαυροι. Και δε μιλάω για αλληλεπίδραση με μέσα κοινωνικής δικτύωσης, αλλά απλώς να έχεις επαφές μεταξύ μελών) κι εάν εφόσον υπήρχε αυτό σου έδινε τη δυνατότητα να στέλνεις μεμονωμένα τις προσωπικές σου λίστες (που όπως είπα παραπάνω και για άλλους λόγους, δεν υποστηρίζονται το ίδιο όπως η Watchlist), ίσως δε θα χρειαζόταν να tickάρω εκεί όσες έχω δει. Τις περνάω λοιπόν σε μία want list που δημιούργησα στην "IMDB" και όταν τις δω, tickάρω και το κουμπί της Watchlist. Κι έτσι οι χιλιάδες ταινίες & σειρές που έχω παρακολουθήσει, μεταφέρθηκαν εύκολα και γρήγορα στη "The Movie DB", όπως μπορούν να μεταφερθούν σε κάποια εφαρμογή που μπορεί να πάρει το CSV ή σε άλλη διαδικτυακή βάση δεδομένων που το υποστηρίζει. Για τις σειρές πιο αναλυτικά χρησιμοποιώ το "TV Maze" και φυσικά το "My Episodes", τα οποία είναι ενημερωμένα σε όσες, τουλάχιστον, σειρές διαθέτουν απ' αυτές που έχω. Λείπουν μερικές εκατοντάδες Ελληνικές, λείπουν βιντεοταινίες, ενώ δεν περνάνε και κινηματογραφικά σήριαλ, γιατί..έτσι! Τρώνε κολλήματα κι αντί να δημιουργήσουν κατηγορίες όπως έχουν χωρίσει τις τηλεοπτικές απ' τις διαδικτυακές σειρές, βαριούνται ν' ασχοληθούν με αποτέλεσμα να μένουν χιλιάδες παραγωγές απ' έξω (μόνο τα OVA να πιάσεις, δε θέλεις κάτι άλλο...).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24638
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Όλα αυτά που ζητάς τα προσφέρει το letterboxd. Ευκαιρία να κάνεις την μετάβαση :)

 

Όποιος θέλει ξέρει που να με βρει :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5269
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1682 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

4 ώρες πριν, Mandrake είπε:

  Συνεχίζοντας την κουβέντα που είχαμε εκεί...

  

Ξεκινάμε απ' το τι θέλει/θεωρεί η ίδια η "IMDB" για τη Watchlist εδώ. ΑΛΛΑ... Η βάση δεν έχει κάποια αντίστοιχη κατηγορία για να φαίνονται οι ταινίες που έχει δει κάποιος. Κατά συνέπεια, κάποιοι χρησιμοποιούν αυτή τη λίστα γι' αυτό το σκοπό. Όταν θέλεις να πάρεις τη λίστα σου αυτή και να την περάσεις σε άλλες βάσεις δεδομένων στις οποίες είναι συμβατή, έχοντας βάλει τις αναζητήσεις σου εκεί, μονάχα αυτές θα περάσει. Για παράδειγμα, εγώ πέρασα στη "The Movie DB" τη Watchlist μου σώζοντας το CSV, αλλά δε μου επιτρέπει να κάνω την ίδια διαδικασία στις υπόλοιπες λίστες! Περισσότερο μ' ενδιαφέρει όμως να αποθηκευτεί στη νέα διαδικτυακή βάση δεδομένων τι έχω παρακολουθήσει (αν θέλω να την έχω να εμφανίζεται δημόσια και σε κάποιο φίλο να πάρει καμιά ιδέα) παρά ότι ΔΕΝ έχω παρακολουθήσει αλλά αναζητώ, που δεν έχει κανένα νόημα να τη βγάζεις δημόσια προς τα έξω. Οι βαθμολογίες είναι ξεχωριστό κομμάτι και δεν έχουν να κάνουν με τη Watchlist. Προσωπικά δεν τις χρησιμοποιώ κιόλας, διότι δε συμφωνώ, κατά συνέπεια δεν τις εμπιστεύομαι και δε θέλω να συμμετάσχω ο ίδιος σε κάτι τέτοιο. Εάν η "IMDB" σου έδινε τη δυνατότητα να κάνεις φίλους (κάτι που αιτούνται πολλά χρόνια τα μέλη (εδώ που βρήκα πρόχειρα αλλά και σε άλλα, ακόμη κι απ' το προηγούμενο φόρουμ της "IMDB", το οποίο σε κάποια φάση κατήργησε)) αλλά δε λένε να εκσυγχρονιστούν οι βροντόσαυροι. Και δε μιλάω για αλληλεπίδραση με μέσα κοινωνικής δικτύωσης, αλλά απλώς να έχεις επαφές μεταξύ μελών) κι εάν εφόσον υπήρχε αυτό σου έδινε τη δυνατότητα να στέλνεις μεμονωμένα τις προσωπικές σου λίστες (που όπως είπα παραπάνω και για άλλους λόγους, δεν υποστηρίζονται το ίδιο όπως η Watchlist), ίσως δε θα χρειαζόταν να tickάρω εκεί όσες έχω δει. Τις περνάω λοιπόν σε μία want list που δημιούργησα στην "IMDB" και όταν τις δω, tickάρω και το κουμπί της Watchlist. Κι έτσι οι χιλιάδες ταινίες & σειρές που έχω παρακολουθήσει, μεταφέρθηκαν εύκολα και γρήγορα στη "The Movie DB", όπως μπορούν να μεταφερθούν σε κάποια εφαρμογή που μπορεί να πάρει το CSV ή σε άλλη διαδικτυακή βάση δεδομένων που το υποστηρίζει. Για τις σειρές πιο αναλυτικά χρησιμοποιώ το "TV Maze" και φυσικά το "My Episodes", τα οποία είναι ενημερωμένα σε όσες, τουλάχιστον, σειρές διαθέτουν απ' αυτές που έχω. Λείπουν μερικές εκατοντάδες Ελληνικές, λείπουν βιντεοταινίες, ενώ δεν περνάνε και κινηματογραφικά σήριαλ, γιατί..έτσι! Τρώνε κολλήματα κι αντί να δημιουργήσουν κατηγορίες όπως έχουν χωρίσει τις τηλεοπτικές απ' τις διαδικτυακές σειρές, βαριούνται ν' ασχοληθούν με αποτέλεσμα να μένουν χιλιάδες παραγωγές απ' έξω (μόνο τα OVA να πιάσεις, δε θέλεις κάτι άλλο...).

Στο IMDB γίνεται να τικάρεις τις ταινίες που έχεις δει, δεν ξέρω όμως αν μπαίνουν αυτόματα και σε κάποια λίστα. 1003542168_.thumb.png.2329717feff3417c8b98a4a6a25795b8.png

Τώρα, εγώ κυρίως χρησιμοποιώ Letterboxd επειδή έχει περισσότερες λειτουργίες από το IMDB σε αυτόν τον τομέα. Μπορείς να κάνεις log όλες τις ταινίες που έχεις δει ενώ παράλληλα έχεις ξεχωριστό watchlist. Μπορείς να τις προβάλεις ταξινομημένες κατά είδος, ημερομηνία ή δεκαετία κυκλοφορίας και επίσης έχει λειτουργία ημερολογίου για να κρατάς πότε έχεις δει ποια ταινία και που. Εκτός από αυτό, μπορείς να φτιάχνεις και δικές σου λίστες, δεν είμαι σίγουρος όμως αν μπορείς να κάνεις import/export. Εγώ πέρασα όλες τις ταινίες που έχω δει μία-μία επειδή δεν είχα προηγούμενες λίστες σε άλλες ιστοσελίδες. Είναι σχετικά εύκολο να το κάνεις αφού μπορείς να βρεις στην σελίδα ενός σκηνοθέτη ή ηθοποιού όλες τις ταινίες στις οποίες έχουν συμμετάσχει, και μάλιστα σου εμφανίζει το ποσοστό των ταινιών που έχεις δει! Δεν λείπει βέβαια το κλασικό rating/review σύστημα και μπορείς να ακολουθείς και άλλους χρήστες. Καλό είναι το IMDB αλλά τώρα το χρησιμοποιώ περισσότερο για να βρίσκω πληροφορίες. Για να σημειώνω τις ταινίες που βλέπω έχω το letterboxd.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3552 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Προσωπικά δεν έχω πειστεί ακόμα να μετακομίσω στο Letterbox. Σίγουρα είναι πιο οργανωμένο και προσφέρει παραπάνω δυνατότητες αλλά έχω βολευτεί τόσο στο IMDB που δε μπορώ με τίποτα να το παρατήσω. Προσπάθησα κάποια στιγμή να μεταφέρω τα στοιχεία μου εκεί, και γίνεται ένα μπάχαλο, παίρνει μερικές σειρές τις περνάει από λάθος σαν άκυρες ταινίες που τυχαίνει να μοιράζονται το όνομα, οι βαθμολογίες μου στα 10 όταν τις μετατρέπει σε αστεράκια δεν θεωρώ ότι με αντιπροσωπευουν (εύκολα θα βάλεις σε μια μέτρια ταινία 2/5 αστεράκια αλλά δύσκολα 4/10, στα στάνταρ του imdb είναι πολύ χαμηλό). Αν δεν έχεις προχωρήσει πολύ στη χρήση του IMDB σαφώς η μεταφορά στο Letterbox είναι μονόδρομος, αλλά για εμένα που έχω βαθμολογήσει 900 ταινίες και έχω 3.000 watchlist, είναι πολύ δύσκολο να συνεχίσω απλά σε άλλο σαιτ και να ψάχνω κιόλας σε όλα αυτά να βρω τα λάθη κατά τη μεταφορά από τη μια πλατφόρμα στην άλλη.

 

Πάντως @Mandrake η watchlist στο IMDB δεν είναι κάτι δημόσιο. Αν δεις δεν σου επιτρέπει να την μοιραστείς, απ όσο ξέρω τουλάχιστον χωρίς να εχεις κάποιο premium. Αυτό που μπορείς εύκολα να μοιραστείς με έναν φίλο δίνοντας ένα απλό Link είναι τα Ratings. Εννοείται δεν να κάνουμε κουμάντο σε κανέναν, το έχω ξανακούσει να χρησιμοποιούν την watchlist για καταγραφή όσων έχουν δει, δεν είναι κάτι λάθος, όπως βολεύει τον καθένα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24638
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Imdb χρησιμοποιούσα για χρόνια. Όταν συνειδητοποίησα πόσα σκαλιά πάνω είναι το letterboxd μετακομισα κατευθείαν. 

 

900 ταινίες δεν είναι πολλες. Λίγες λίγες να προσθέτεις κάθε μέρα γίνεται η δουλειά. Σκέψου άλλους που έπρεπε να μεταφέρουν 2000+

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27016
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δυο λεπτά παιδιά..ένας ένας. Ας αρχίσουμε απ' το επουσιώδες. Από που παίρνει API το Letterbox; Βασικά, απ' όπου κι αν το παίρνει, ακόμη κι απ' την "TheTVDB", άπο και κλείεται να έχει τα δεδομένα που έχει η "IMDB". Για να αρχίσω λοιπόν να περνάω απ' την αρχή χιλιάδες παραγωγές, θα πρέπει να είναι όντως το κάτι άλλο. Στην κουβέντα αυτή που είχαμε, θυμήθηκα άλλη μια σελίδα στην οποία εκκρεμούσε να φτιάξω λογαριασμό για να δω τι ρόλο βαράει και συγκεκριμένα την "Trakt.tv". Έφτιαξα λοιπόν σήμερα αλλά δεν έχω ακόμα ασχοληθεί. Η "IMDB" λοιπόν μπορεί πεισματικά να μην εκσυχρονίζεται και να βάζει badges που κερδίζεις με διάφορες κινήσεις που κάνεις, να μην απεμπλέκει επιτέλους τα "animation" δημιουργώντας μια νέα κατηγορία εκτός genres, να μην απεμπλέκει τις μικρούς μήκους επίσης απ' τα genres (καθώς ΔΕΝ είναι τέτοια), ενώ προσθέτει και αηδίες τύπου "shorts" σε σειρές των οποίων τα επεισόδια έχουν μικρή διάρκεια. Τώρα, που το είδαν αυτό γραμμένο και ποια Ακαδημαϊκή πηγή συμβουλεύτηκαν, οπωσδήποτε καμία διότι δεν υπάρχει τέτοια. Απ' την κεφάλα τους το έβγαλαν και αμφιβάλλω αν έχουν κανονισμούς για το όριο στη διάρκεια των επεισοδίων κάπου. Τρώνε λοιπόν τα κολλήματά τους, δεν εκσυγχρονίζονται και γι' αυτό κερδίζουν κόσμο οι υπόλοιπες λειψές κατά τ' άλλα και γεμάτες λάθη διαδικτυακές βάσεις δεδομένων του πλανήτη. Βάζω στοίχημα ότι και στο "Letterboxd" τα ίδια θα βρω. Εάν έκανα εγγραφή σε ένα "TV Maze" είναι επειδή έχει ένα πολύ σωστό σύστημα καταχώρησης για κάθε σειρά και μια απίθανη μηχανή αναζήτησης παρόλο που κι εκεί είναι τέρμα μ*&@#$ες, για λόγους που δε χρειάζεται να αναλύσω τώρα. Εάν έκανα το ίδιο στη "The Movie DB", είναι επειδή είδα πως υποστήριζαν ελληνικούς χαρακτήρες στη μηχανή αναζήτησης και φυσικά δεν περιορίζονται σε σειρές, αλλά σε κάθε είδους παραγωγή όπως στην "IMDB". Κατά συνέπεια ξεκίνησα να περνάω τίτλους ελληνικούς και δεύτερους και τρίτους εάν γνωρίζω, για κάθε είδους παραγωγή που έχω υπόψιν, είτε από εξώφυλλα, είτε από βιβλιογραφία, από τηλεπεριοδικά, απ' την προσωπική συλλογή βίντεο υλικού κτλ., ώστε να μπορεί ο καθένας να βρίσκει ακόμη κι απ' τους ελληνικούς τίτλους που έχει στη μνήμη του, οποιαδήποτε παραγωγή έχει έρθει στην Ελλάδα. Κάθε μια απ' αυτές της βάσεις έχει τα θετικά της, έχει και τ' αρνητικά της. Δυστυχώς και η "The Movie DB" έχει περάσει με λάθος τρόπο μέσα κάποιες σειρές, ονοματίζοντας 2η, 3η & 4η σαιζόν κάποιες μίνι σειρές ενός franchise, εκεί που θα έπρεπε να έχει ξέχωρα λήμματα όπως κανει η "IMDB". Π.χ. σε περιπτώσεις όπως τα "Messiah", τα "Blackadder", τα "V" και άλλα. Βάζω στοίχημα ότι και το "Letterboxd" κατά τον ίδιο τρόπο τα έχει και ότι και αυτό με τη σειρά του θα παίρνει API απ' την "TheTVDB".

 

Το να αναπαράγεις όμως "κλέβοντας" και να παίρνεις τις λάθος πληροφορίες μέσα σ' άλλες χωρίς να επιμελείσαι, επειδή "έτσι βολεύει", μόνο τσάμπα μάγκα σε κάνει. Οι τροφοδότες της "IMDB" έχουν εργαστεί για να περάσουν πληροφορίες απ' το μηδέν και έχουν φάει σκ*#ό όλα αυτά τα χρόνια (δε με βάζω πουθενά με άλλους μέσα, εγώ γύρω στα 3.000 submits έχω κάνει μονάχα όλα αυτά τα χρόνια) για να τη φτάσουν σ' αυτό το σημείο, να διορθώσουν πληροφορίες διεθνούς βιβλιογραφίας και να την πάνε ένα βήμα παραπέρα. Μη συγκρίνουμε παντελώς ανόμοια πράγματα. ΜΙΑ είναι ουσιαστικά η βάση. Εκτός κι αν θέλεις να με πείσεις ότι το "Letterboxd" απ' το 2011 που άνοιξε έχει περάσει όλα τα δεδομένα χειροκίνητα, χωρίς καμία συμβολή από πουθενά (γελάει ο κόσμος... Ούτε 100.000 τροφοδότες δε θα κατάφερναν να κάνουν κάτι τέτοιο). Αλλά δεν εξετάζουμε αυτό... Ωραία, κάποιος άνοιξε πρώτος και είναι λογικό επόμενο να τα συγκέντρωνε και να τα διόρθωνε πρώτος. Τα λάθη που αναπαράγονται και οι παραγωγές που δεν υπάρχουν, όμως, είναι δύο πολύ σημαντικοί λόγοι για μένα να μη χρησιμοποιήσω και αυτή τη βάση. Δεν προεξοφλώ, θα το ψάξω! :spidey_yeah_that:  Θα κάνω εγγραφή και θα ψάξω συγκεκριμένα πράγματα, να δω αν τα έχουν περασμένα! Προς το παρόν έχω ολοκληρώσει νομίζω στις εφαρμογές "TV Time" και "TV Series" τα πάντα που έχω παρακολουθήσει, στο δε "TV Time" έχω περάσει ένα μεγάλο αριθμό ταινιών επίσης που προσθέσαν στην πορεία (στην αρχή ήταν BETA για τις ταινίες αλλά μετά αφαίρεσαν την ένδειξη) αλλά δυστυχώς δεν τις βρίσκει όλες κι από Ελληνικές, άστα...), ενώ η "The Movie DB" έχει μείνει πίσω καθώς περνάω διαρκώς ελληνικούς τίτλους και δεν προχωρώ με το προσωπικό μου αρχείο... Η "IMDB" έχει αρχίσει εδώ και μερικά χρόνια να προσθέτει και μουσικά video clips, ενώ μόλις χθες συνειδητοποίησα ότι έχει αρχίσει να βάζει και τηλεοπτικές διαφημίσεις ακόμη, αρκεί αυτές, φαντάζομαι, να έχουν κάποιον τίτλο! Χώρια του ότι συμπεριλαμβάνει εδώ και πάρα πολλά χρόνια και video games (οκ, δεκτόν ότι έχει μείνει πολύ πίσω στην καταγραφή τους, βέβαια). Ποιος τα κάνει αυτά; Και ο λόγος που τα περνάει όλα αυτά, φυσικά, είναι διότι υπάρχουν καλλιτέχνες και τεχνικοί όπως σκηνοθέτες, σεναριογράφοι, συνθέτες, υπεύθυνοι φωτισμού, ενδυματολόγοι, χορογράφοι, ηλεκτρολόγοι, ηθοποιοί και άλλοι του χώρου. Δε θα μου φανεί παράξενο εάν βρει κάποιο τρόπο μελλοντικά να περνάει ακόμη και τους ηθοποιούς χωρών που νοικιάζουν ταινίες και χρησιμοποιούν δικούς τους ηθοποιούς για τις μεταγλωττίσεις τους! Προς το παρόν δεν έχω δει κάποια τέτοια δυνατότητα και δε μπορώ να σκεφτώ πως θα μπορούσαν να το φτιάξουν.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24638
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

16 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Δεν προεξοφλώ, θα το ψάξω! :spidey_yeah_that:  

 

Να το ψαξεις. Το letterboxd ασχολειται σχεδον αποκλειστικα με κινηματογραφο. Τον τελευταιο καιρο αρχισε να σε αφηνει να καταχωρεις και mini-seires ή limited series. Αμα γουσταρεις μια αξιολογη σελιδα για να καταχωρεις ο,τι βλεπεις δεν υπαρχει καλυτερο μερος.

 

Τωρα αμα εσυ θες ταυτοχρονα να καταχωρεις και σειρες τοτε θα σου ελεγα να κοιταξεις αλλου :) 

 

1.png 2.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5269
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1682 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Όπως είπα στο μου post: 

2 ώρες πριν, Bilis είπε:

Καλό είναι το IMDB αλλά τώρα το χρησιμοποιώ περισσότερο για να βρίσκω πληροφορίες. Για να σημειώνω τις ταινίες που βλέπω έχω το letterboxd.

Φυσικά και το Letterboxd δεν είναι αλάνθαστο και πρέπει να σημειωθεί ότι τις περισσότερες φορές δεν έχει καν listed ολόκληρο το cast & crew μιας ταινίας. Από άποψη πληροφοριών είναι ελλιπής.  Αρκετά επεισόδια σειρών είναι καταγεγραμμένα ως shorts και μερικές σειρές είναι περασμένες ως ταινίες. Κανονικά υποστηρίζει ταινίες και shorts αλλά τα shorts με ενδιαφέρουν ελάχιστα. Το Letterboxd είναι περισσότερο για να σημειώνεις ποιες ταινίες έχεις δει, πόσες είδες αυτή την χρονιά και τέτοια πράγματα. Το IMDB είναι πολύ πιο αξιόπιστο ως μέσο πληροφόρησης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

5 ώρες πριν, Γάντζος είπε:

Όλα αυτά που ζητάς τα προσφέρει το letterboxd. Ευκαιρία να κάνεις την μετάβαση :)

 

Όποιος θέλει ξέρει που να με βρει :)

 

Είναι φάση όπως το Episode Calendar για σειρές; Κάτι τέτοιο ψάχνω να οργανώσω λίγο τις ταινίες μου, όπως οργάνωσα τις σειρές μου, γιατί το imdb δε με εξυπηρετεί τόσο :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24638
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Όχι, δεν έχουν καμία σχέση :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2457
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

6 hours ago, Γάντζος said:

Όλα αυτά που ζητάς τα προσφέρει το letterboxd. Ευκαιρία να κάνεις την μετάβαση :)

 

Όποιος θέλει ξέρει που να με βρει :)

 

Απορω πως μου ξεφυγε αυτο το site εδω και τοσο καιρο... Thanks :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27016
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, Γάντζος είπε:

 

Να το ψαξεις. Το letterboxd ασχολειται σχεδον αποκλειστικα με κινηματογραφο. Τον τελευταιο καιρο αρχισε να σε αφηνει να καταχωρεις και mini-seires ή limited series. Αμα γουσταρεις μια αξιολογη σελιδα για να καταχωρεις ο,τι βλεπεις δεν υπαρχει καλυτερο μερος.

 

Τωρα αμα εσυ θες ταυτοχρονα να καταχωρεις και σειρες τοτε θα σου ελεγα να κοιταξεις αλλου :) 

 

1.png 2.png

Α, επομένως από την "The Movie DB" που αναφέρω παραπάνω! Μέχρι στιγμής εκεί έχω κάνει 2.026 καταχωρήσεις, κυρίως ελληνικών τίτλων αλλά έχω περάσει και διάρκειες ταινιών και διορθώσει/προσθέσει γλώσσες όπου χρειαζόταν, καθώς έχω βάλει και κάποια links που οδηγούν στην "IMDB" όπου έλειπαν. Επειδή λοιπόν το ξέρω από πρώτο χέρι, όταν πέρασα τη watchlist μου απ' το CSV της "IMDB" εκεί, το import status μου δείχνει ότι δέχτηκε τα 3.146 στοιχεία απ' τα 3.325 στοιχεία που του έδωσα τότε, μιας και τα υπόλοιπα (σχεδόν 200) δεν τα βρήκε! Έκτοτε, έψαξα εγώ χειροκίνητα να τα περάσω σε περίπτωση που απλώς δεν είχαν καταχωρήσει το id της "IMDB" και ανακάλυψα πως τα περισσότερα απ' αυτά όντως δεν τα είχαν καν περάσει. Το καλό με αυτή τη βάση είναι ότι προς το παρόν είναι συνεργάσιμοι και κάποια ψιλά ζητήματα έχουν επιλυθεί, αλλά έχει και αυτή αρκετά θεματάκια που κάνει την τροφοδοσία δύσκολη σε κάποιες περιπτώσεις... Κάποια δεδομένα κλειδώνονται, με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνω αναφορά να τα ξεκλειδώσουν για να διορθώσω κάποια δεδομένα, ενώ δεν έχουμε πρόσβαση στα κινηματογραφικά/τηλεοπτικά είδη. Αυτοί θέλουν κατά κύριο λόγο άτομα κάθε γλώσσας, για να μεταφράσουν στη δική τους, ότι ακριβώς κάνει η "TheTVDB" η οποία παρά το όνομά της και αυτή είναι για κάθε είδους παραγωγή. Και η "The Movie DB" προσπαθεί να συμπεριλάβει τα πάντα, φυσικά και όχι μόνο σειρές! Όπως είπαμε όμως και μόνο στο ότι εισάγεις ελληνικούς τίτλους στη μηχανή αναζήτησης, είναι για μένα μεγάλου ατού! Για να ψάξω έναν αντίστοιχο στην IMDB ο οποίος μάλιστα ήταν περασμένος σε Greeklish ως "transliterated title", θα έπρεπε να βρω τα γράμματα ακριβώς, αλλιώς αποτέλεσμα δε μου έδινε... Εάν το "ι" το είχε περάσει ο άλλος με "h" ή το "ο" με "w", κλάφτα Χαράλαμπε.

 

Τέλος, απ' την "The Movie DB" λείπουν αμέτρητες ελληνικές ταινίες & σειρές, απ' τις οποίες συγκεντρώνω υλικό γενικότερα για τις ανάγκες της "RetroDB" (η οποία είναι η ακριβέστερη στις πληροφορίες που δίνει), κατά συνέπεια πολύ φοβάμαι ότι δε θα εξυπηρετηθώ ούτε από το "Letterboxd" εφόσον παίρνει από εκεί το API... Θα κάνω ένα λογαριασμό όμως για το γαμώτο και βλέπουμε. Έχω βαρεθεί απλά να έχω ξέχωρες λίστες δεξιά κι αριστερά και να περνάω δεδομένα που κάποια στιγμή βαλτώνουν και δεν υπάρχουν για να τα περάσω, σε οποιαδήποτε βάση εκεί έξω πλην της "IMDB". Και σ' εκείνη λείπουν παραγωγές δηλαδή (επομένως το προσωπικό αρχείο είναι μονόδρομος), αλλά είναι κατά πολύ λιγότερες σε σχέση με άλλες... Εάν μου έλεγες να αναφέρω μία δεύτερη διαδικτυακή βάση δεδομένων με τα περισσότερα δεδομένα κάθε είδους παραγωγής, θα σου έλεγα οπωσδήποτε την "TheTVDB", η σελίδα όμως τεχνικά είναι χάλια και εξυπηρετεί μονάχα σε αυτό. Στο ότι δίνει σχεδόν ΠΑΝΤΟΥ ένα API, όταν η "IMDB" σου το στερεί, κατά συνέπεια κάθε πλατφόρμα εκεί έξω που μπορεί να ξέρετε, από το CODY, μέχρι ενδεχομένως και του "Netflix", από official, μέχρι unofficial και σχεδόν κάθε βάση δεδομένων, από εκεί παίρνει. Δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά για την "TheMovieDB", το "TV.com" έχει ξεπεραστεί προ πολλού, η "Wikipedia" βάση δεδομένων δεν είναι, η "TV Maze" που έχει γιγαντωθεί όμως (έχουν μάλιστα αρχίσει να περνάνε συνδέσμους δειλά δειλά και στη "Wikipedia" προς αυτό, όπως έχουν πολλά χρόνια τώρα για την "IMDB"!), από εκεί παίρνει το API και με τη σειρά της η "My Episodes" παίρνει το API απ' την "TV Maze" (παλαιότερα έπαιρνε απ' το "TV Rage", ώσπου εκείνο έκλεισε). Το "Episode Calendar" δε γνωρίζω τι είναι, αλλά θα πρότεινα να τσεκάρεις φίλε Νικόλα την "TV Maze" για σειρές! Έμπα σ' έναν χρήστη να δεις τι στατιστικά δίνει και κάνε ένα λογαριασμό να δεις τον τρόπο καταχώρησης! Βέβαια τα λάθη που αναφέρω παραπάνω, εξακολουθούν να υπάρχουν και εκεί, εφόσον υπάρχουν στην "TheTVDB", όπως και άλλα στα οποία δεν έχω αναφερθεί... Στην "TheTVDB" φτιάχνουν γιαλατζί σειρές, πιάνοντας κάθε σειρά ταινιών και βάζοντας τις ταινίες ως επεισόδια υπό την "ομπρέλα" ενός γενικού τίτλου (π.χ. "Batman Movies" ή "Rambo Movies"). Το "TV Maze" δεν έχω δει να τα παίρνει αυτά, βέβαια, αλλά παίρνει μια χαρά κάθε spin-off μίνι σειρά, είτε διαδικτυακή, είτε τηλεοπτική, είτε βιντεοσειρά (που δε μπορεί να την περάσει αλλιώς, μιας και δε φιλοξενεί τέτοιες) και τις περνάει ως "specials", κάτι που είναι απαράδεκτο και παντελώς λάθος. Μάλιστα, έχει φτάσει να παίρνει σειρές άσχετες μεταξύ τους ή να αναφέρει ως "specials" βιντεοταινίες & τηλεταινίες, προκειμένου να τις συμπεριλαμβάνει καθώς δε θα μπορούσε διαφορετικά έτσι όπως αυτοπεριορίζεται με τα είδη των παραγωγών που έχει επιλέξει να δέχεται. Για παράδειγμα έχει βάλει ως "Specials" τις δύο βιντεοταινίες "Stargate: Continuum" & "Stargate: The Ark of Truth". Στα "Doctor Who"; Γίνεται πάρτυ!! Προσπάθησα κάποια στιγμή να εξηγήσω και να διορθώσω ορισμένα να βγουν ως ξέχωρες παραγωγές και το κατάφερα και μετά από κάποιον καιρό πήγε κάποιος καθυστερημένος και τους έπεισε, φαίνεται, να τα ξαναπεράσουν ως specials. Τουλάχιστον υπάρχουν και ξεχωριστές ακόμα (παίζει να μην το 'χουν πάρει χαμπάρι, αλλά δε θα τους το αναφέρω κιόλας). Και σταματώ εδώ τη φλυαρία..το παράκανα... :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24638
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

@Mandrake τι ακριβώς θες να περάσεις και θεωρείς ότι δε θα σε ικανοποιησει το letterboxd? :)

 

Αλήθεια το έχω απορία :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5269
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1682 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

22 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Α, επομένως από την "The Movie DB" που αναφέρω παραπάνω! Μέχρι στιγμής εκεί έχω κάνει 2.026 καταχωρήσεις, κυρίως ελληνικών τίτλων αλλά έχω περάσει και διάρκειες ταινιών και διορθώσει/προσθέσει γλώσσες όπου χρειαζόταν, καθώς έχω βάλει και κάποια links που οδηγούν στην "IMDB" όπου έλειπαν. Επειδή λοιπόν το ξέρω από πρώτο χέρι, όταν πέρασα τη watchlist μου απ' το CSV της "IMDB" εκεί, το import status μου δείχνει ότι δέχτηκε τα 3.146 στοιχεία απ' τα 3.325 στοιχεία που του έδωσα τότε, μιας και τα υπόλοιπα (σχεδόν 200) δεν τα βρήκε! Έκτοτε, έψαξα εγώ χειροκίνητα να τα περάσω σε περίπτωση που απλώς δεν είχαν καταχωρήσει το id της "IMDB" και ανακάλυψα πως τα περισσότερα απ' αυτά όντως δεν τα είχαν καν περάσει. Το καλό με αυτή τη βάση είναι ότι προς το παρόν είναι συνεργάσιμοι και κάποια ψιλά ζητήματα έχουν επιλυθεί, αλλά έχει και αυτή αρκετά θεματάκια που κάνει την τροφοδοσία δύσκολη σε κάποιες περιπτώσεις... Κάποια δεδομένα κλειδώνονται, με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνω αναφορά να τα ξεκλειδώσουν για να διορθώσω κάποια δεδομένα, ενώ δεν έχουμε πρόσβαση στα κινηματογραφικά/τηλεοπτικά είδη. Αυτοί θέλουν κατά κύριο λόγο άτομα κάθε γλώσσας, για να μεταφράσουν στη δική τους, ότι ακριβώς κάνει η "TheTVDB" η οποία παρά το όνομά της και αυτή είναι για κάθε είδους παραγωγή. Και η "The Movie DB" προσπαθεί να συμπεριλάβει τα πάντα, φυσικά και όχι μόνο σειρές! Όπως είπαμε όμως και μόνο στο ότι εισάγεις ελληνικούς τίτλους στη μηχανή αναζήτησης, είναι για μένα μεγάλου ατού! Για να ψάξω έναν αντίστοιχο στην IMDB ο οποίος μάλιστα ήταν περασμένος σε Greeklish ως "transliterated title", θα έπρεπε να βρω τα γράμματα ακριβώς, αλλιώς αποτέλεσμα δε μου έδινε... Εάν το "ι" το είχε περάσει ο άλλος με "h" ή το "ο" με "w", κλάφτα Χαράλαμπε.

 

Τέλος, απ' την "The Movie DB" λείπουν αμέτρητες ελληνικές ταινίες & σειρές, απ' τις οποίες συγκεντρώνω υλικό γενικότερα για τις ανάγκες της "RetroDB" (η οποία είναι η ακριβέστερη στις πληροφορίες που δίνει), κατά συνέπεια πολύ φοβάμαι ότι δε θα εξυπηρετηθώ ούτε από το "Letterboxd" εφόσον παίρνει από εκεί το API... Θα κάνω ένα λογαριασμό όμως για το γαμώτο και βλέπουμε. Έχω βαρεθεί απλά να έχω ξέχωρες λίστες δεξιά κι αριστερά και να περνάω δεδομένα που κάποια στιγμή βαλτώνουν και δεν υπάρχουν για να τα περάσω, σε οποιαδήποτε βάση εκεί έξω πλην της "IMDB". Και σ' εκείνη λείπουν παραγωγές δηλαδή (επομένως το προσωπικό αρχείο είναι μονόδρομος), αλλά είναι κατά πολύ λιγότερες σε σχέση με άλλες... Εάν μου έλεγες να αναφέρω μία δεύτερη διαδικτυακή βάση δεδομένων με τα περισσότερα δεδομένα κάθε είδους παραγωγής, θα σου έλεγα οπωσδήποτε την "TheTVDB", η σελίδα όμως τεχνικά είναι χάλια και εξυπηρετεί μονάχα σε αυτό. Στο ότι δίνει σχεδόν ΠΑΝΤΟΥ ένα API, όταν η "IMDB" σου το στερεί, κατά συνέπεια κάθε πλατφόρμα εκεί έξω που μπορεί να ξέρετε, από το CODY, μέχρι ενδεχομένως και του "Netflix", από official, μέχρι unofficial και σχεδόν κάθε βάση δεδομένων, από εκεί παίρνει. Δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά για την "TheMovieDB", το "TV.com" έχει ξεπεραστεί προ πολλού, η "Wikipedia" βάση δεδομένων δεν είναι, η "TV Maze" που έχει γιγαντωθεί όμως (έχουν μάλιστα αρχίσει να περνάνε συνδέσμους δειλά δειλά και στη "Wikipedia" προς αυτό, όπως έχουν πολλά χρόνια τώρα για την "IMDB"!), από εκεί παίρνει το API και με τη σειρά της η "My Episodes" παίρνει το API απ' την "TV Maze" (παλαιότερα έπαιρνε απ' το "TV Rage", ώσπου εκείνο έκλεισε). Το "Episode Calendar" δε γνωρίζω τι είναι, αλλά θα πρότεινα να τσεκάρεις φίλε Νικόλα την "TV Maze" για σειρές! Έμπα σ' έναν χρήστη να δεις τι στατιστικά δίνει και κάνε ένα λογαριασμό να δεις τον τρόπο καταχώρησης! Βέβαια τα λάθη που αναφέρω παραπάνω, εξακολουθούν να υπάρχουν και εκεί, εφόσον υπάρχουν στην "TheTVDB", όπως και άλλα στα οποία δεν έχω αναφερθεί... Στην "TheTVDB" φτιάχνουν γιαλατζί σειρές, πιάνοντας κάθε σειρά ταινιών και βάζοντας τις ταινίες ως επεισόδια υπό την "ομπρέλα" ενός γενικού τίτλου (π.χ. "Batman Movies" ή "Rambo Movies"). Το "TV Maze" δεν έχω δει να τα παίρνει αυτά, βέβαια, αλλά παίρνει μια χαρά κάθε spin-off μίνι σειρά, είτε διαδικτυακή, είτε τηλεοπτική, είτε βιντεοσειρά (που δε μπορεί να την περάσει αλλιώς, μιας και δε φιλοξενεί τέτοιες) και τις περνάει ως "specials", κάτι που είναι απαράδεκτο και παντελώς λάθος. Μάλιστα, έχει φτάσει να παίρνει σειρές άσχετες μεταξύ τους ή να αναφέρει ως "specials" βιντεοταινίες & τηλεταινίες, προκειμένου να τις συμπεριλαμβάνει καθώς δε θα μπορούσε διαφορετικά έτσι όπως αυτοπεριορίζεται με τα είδη των παραγωγών που έχει επιλέξει να δέχεται. Για παράδειγμα έχει βάλει ως "Specials" τις δύο βιντεοταινίες "Stargate: Continuum" & "Stargate: The Ark of Truth". Στα "Doctor Who"; Γίνεται πάρτυ!! Προσπάθησα κάποια στιγμή να εξηγήσω και να διορθώσω ορισμένα να βγουν ως ξέχωρες παραγωγές και το κατάφερα και μετά από κάποιον καιρό πήγε κάποιος καθυστερημένος και τους έπεισε, φαίνεται, να τα ξαναπεράσουν ως specials. Τουλάχιστον υπάρχουν και ξεχωριστές ακόμα (παίζει να μην το 'χουν πάρει χαμπάρι, αλλά δε θα τους το αναφέρω κιόλας). Και σταματώ εδώ τη φλυαρία..το παράκανα... :beer:

:confuse: Μεγάλο μπέρδεμα. Απ' ότι φαίνεται είσαι πραγματικός ειδήμονας στα movie databases! :lol: Πάντως εγώ έχω να πω ότι το Letterboxd είναι πολύ εύχρηστο. Η μόνη φορά που δεν βρήκα την ταινία που έψαχνα ήταν όταν ο 10ος κύκλος του Ninjago είχε κυκλοφορήσει και ως ταινία στην Αμερική. Αφού η ταινία προβλήθηκε μόνο μία φορά σε μόνο μία χώρα και είχε αρκετά μικρό κοινό, μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ήταν εκεί. Πάντως δεν γίνεται να ανεβάσεις δεδομένα απευθείας στο Letterboxd. Νομίζω πρέπει να το κάνεις μέσω TMDB.

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27016
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 18/7/2020 στο 8:05 ΜΜ, Γάντζος είπε:

@Mandrake τι ακριβώς θες να περάσεις και θεωρείς ότι δε θα σε ικανοποιησει το letterboxd? :)

 

Αλήθεια το έχω απορία :)

 

 

Τι μου ζητάς εδώ; Να σου δώσω παραδείγματα παραγωγών που λείπουν;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27016
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν! Δημιούργησα λογαριασμό και δοκίμασα να περάσω τη Watchlist της "IMDB" στην "Letterboxd" και το αποτέλεσμα είναι αυτό που φοβόμουν. Απ' τους 3.476 τίτλους πέρασε τους 3.227 εκ των οποίων είναι τέρμα λάθος πάρα πολλοί. Απ' ότι φαίνεται δεν κοιτάζει τα επί μέρους id's της "IMDB" αλλά τους τίτλους απ' το CSV, με αποτέλεσμα να περνάει ας πούμε τη σειρά "Luna Nera" του 2020 που ξεκίνησα να βλέπω (ένα επεισόδιο μου 'χει μείνει) ως την κινηματογραφική ταινία "Black Moon" του '75. Άλλα αντί άλλων... Το ίδιο φυσικά έκανε περνώντας τη σειρά "The Dark Crystal" κι ενώ με παραξένεψε μιας και το "Letterboxd" δεν περιέχει σειρές, το ανοίγω και βλέπω ένα ντοκιμαντέρ "Behind the scenes" (το οποίο φυσικά δεν έχω παρακολουθήσει...). Επίσης, πέρασε τη σειρά "Fauda" και τη δείχνει ως "ταινία" (?!) αλλά με Ισραηλινή γραφή που δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό το πράμα... Με λίγα λόγια θα πρέπει να περάσω πολλές ώρες από "κόσκινο" 3.227 τίτλους για να σβήσω όσους τίτλους χρειάζεται να σβήσω, να tickάρω έναν προς έναν όσους απ' αυτούς έχω παρακολουθήσει (δε βρήκα κάποιο αυτόματο σύστημα να τις μεταφέρει στις "watched") και είναι κυριολεκτικά αδύνατον να βρω ποιες ταινίες ΔΕΝ πέρασε επειδή δεν τις έχει η βάση αυτή και δεν υπάρχει πουθενά log στο τι δεν "κράτησε" απ' το αρχείο... Τις σειρές το καταλαβαίνω, αλλά είναι βέβαιο ότι δεν έχει περάσει ούτε ταινίες. Και το ξέρω εκ των προτέρων επειδή δεν τις έχει ούτε η "The Movie DB" όλες, κατά συνέπεια εφόσον παίρνει από κει API το "Letterboxd" δε θα τις έχει. Συν τοις άλλοις, δε μπορώ να περάσω την custom λίστα μου με εκείνες που αναζητώ, οι οποίες είναι χιλιάδες πάλι (και πολύ περισσότερες)... Θα πρέπει να ψάχνω και να τις περνώ μία προς μία. Προτιμώ εκατό φορές να συνεχίσω με τις λίστες μου στην "The Movie DB" απευθείας. Έτσι κι αλλιώς το ίδιο υλικό έχει κι εκεί, έχω και ελληνικούς τίτλους & ελληνικές περιγραφές χτίζονται σιγά σιγά, ενώ παράλληλα έχω σειρές και όχι μόνο ταινίες! Θέλει πολλή δουλειά ακόμη για να ετοιμάσω τις λίστες με αυτά που έχω παρακολουθήσει και αυτά που έχω στην κατοχή μου γενικότερα (χωρισμένα επίσης σε σειρές και ταινίες, 4 λίστες το σύνολο και η watchlist αυτή τη φορά να χρησιμοποιείται ως want list), αλλά τουλάχιστον έχω κάνει μια γερή πρώτη εργασία εδώ & μήνες και θα τα έχω όλα συγκεντρωμένα κι ας μην έχει κουμπάκια κι "ευκολίες" όπως το "Letterboxd". Πρώτα βέβαια η "IMDB" στην οποία συγκεντρώνω πάρα πολλά χρόνια τις λίστες αυτές και σιγά σιγά τις μεταφέρω στη "The Movie DB".

 

Στο "TV Maze" για τις σειρές είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα, αφενός διότι οι σειρές που έχει δει κανείς είναι κατά πολύ λιγότερες από τις ταινίες κι αφετέρου γιατί με ένα κλικ "κλείνεις" όλα τα επεισόδια μιας σειράς που έχεις δει ή καταχωρείς ότι τα έχεις στην κατοχή σου. Για την ακρίβεια, επιλέγεις επεισόδιο και clickάρεις να καταχωρηθεί από κείνο και πίσω. Εγώ έχω ρίξει πολλή δουλειά κι εκεί, όμως, έχοντας φτιάει δικά μου tags για να έχω λίστα μπροστά μου με εκείνα που "παρακολουθώ", ώστε να μη μπερδεύεται με τις χιλιάδες σειρές που έχω βάλει στη want list. Έχω σελιδοδείκτη τις παραγωγές με το tag που έχω παρακολουθήσει και παράλληλα κατηγοριοποιώ με άλλα τις σειρές απ' τις οποίες εκκρεμεί απόκτηση επεισοδίων/κύκλων, τις σειρές στις οποίες αναμένω μετάφραση, τις σειρές οι οποίες αναζητούνται μεταφρασμένες/μεταγλωττισμένες (αναφέρομαι κυρίως σε rip κινουμένων σχεδίων με "καμένους" υπότιτλους αλλά και μεταγλωττισμένες), τις σειρές στις οποίες έχω αποκτήσει πλήρως (αλλά δεν τους βάζω επιπρόσθετα το tag εκείνων που παρακολουθώ, εφόσον δεν τις έχω ξεκινήσει) και εκείνες τις οποίες έχω εξ ολοκλήρου παρακολουθήσει. Κι έτσι, έχοντας φτιάξει ένα σύστημα τέτοιο ανοίγοντας τη σελίδα με όσες έχουν μέσα σ' άλλα το tag "Παρακολουθώ", εμφανίζονται μπροστά μου εκείνες που έχω σε εκκρεμότητα από παλιά να παρακολουθήσω, τις τρέχουσες, εκείνες τις νέες που έρχονται και που έχω βάλει σκοπό να τις δω σίγουρα (π.χ. το "Foundation" που ετοιμάζεται! Σε περίπτωση που δε μεταφραστεί στα Ελληνικά θα αλλάξει το tag, βέβαια, σε εκείνο της λίστας αναζήτησης) και φυσικά εμφανίζονται στις τρέχουσες οι νέες σαιζόν απευθείας. Σαν να έχω ρυθμίσει την εφαρμογή "TV Series" για Android με φίλτρα, ώστε να μου δείχνει αυτά που θέλω εγώ μονάχα. Θέλει λίγη σκέψη στην αρχή για τη δημιουργία των tags και πολύ κόπο στη συνέχεια (στην αρχή!) για να δεις ποια θα βάλεις σε ποιες (και όταν αλλάζει το status κάποιων σειρών ή τέλος πάντων τις έχεις ολοκληρώσει, να τα ενημερώνεις) αλλά το αποτέλεσμα σε δικαιώνει. Έχω περάσει πάνω από 2.000 σειρές, κατά συνέπεια δε μπορεί να φορτώνει μια τέτοια λίστα κάθε φορά για να περάσω ότι απέκτησα ή παρακολούθησα ένα ακόμη επεισόδιο μιας σειράς, οπότε έτσι το περιορίζω σε εκείνες τις δεκάδες που πραγματικά παρακολουθώ, είτε με αργούς, είτε με πιο γρήγορους ρυθμούς. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24638
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ θα τις περνούσα χειροκίνητα :) Λιγες λίγες κάθε μερα και ανά δεκαετία :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27016
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα στο τέλος θα είναι "μια βάση δεδομένων απ' τα ίδια" που θα μου μείνουν παραγωγές αμανάτι σε επιπλέον "μπακαλοτέφτερο" (για να ξέρω τι λείπει μήπως και προστεθεί κάποια στιγμή αργότερα και το μεταφέρω από εκεί) και δεν έχω και τις σειρές μέσα, οπότε γιατί να το κάνω αυτό; Δεν είναι εναλλακτική της "IMDB" που τα συμπεριλαμβάνει όλα και δε θα γίνει ποτέ... Στην "The Movie DB" είπα ότι το κάνω επειδή αφενός είναι συνεργάσιμοι σε ότι αφορά τις σχέσεις τους με τους τροφοδότες (για την ώρα τουλάχιστον) και αφετέρου περνούν οτιδήποτε και με ελληνικές περιγραφές. Σε τι θα μ' εξυπηρετήσει λοιπόν το "Letterboxd" παραπάνω για να κάνω διπλή δουλειά απ' τη βάση απ' την οποία αντλεί τα δεδομένα, έχοντας απ' έξω όλες τις σειρές; :) Εάν κι εφόσον βρω χρόνο, ίσως κάτσω σιγά σιγά να ξεσκαρτάρω ότι ανέβηκε στο λογαριασμό μου για να πάει στο "watched" και να διαγράψω οτιδήποτε άλλο, αλλά δε νομίζω ν' ασχοληθώ παραπάνω... Προφανώς δε ξέρεις τι σημαίνει να τις τσεκάρεις από μία watchlist τύπου "IMDB" σελίδα σελίδα και να περνάς 3.000+ ταινίες χειροκίνητα, γι' αυτό το λες. Έτσι ξεκίνησα πριν χρόνια απ' το προσωπικό μου αρχείο στην "IMDB" και δεν έχω τελειώσει ακόμη. Έπειτα θα πρέπει ν' ασχολούμαι μονάχα με αυτήν ενώ έχω άλλες που "τρέχουν" στην καθημερινότητά μου και έχω εκκρεμότητες ακόμη ("Greekcomics", "Goodreads", "The Movie DB", "IMDB" & "Discogs"), επομένως για μένα είναι ένα τεράστιο χάσιμο χρόνου... I'll pass... :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27016
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αλλά για πες μου λίγο πέντε πράγματα... Ανοίγω μια ταινία και δε βλέπω μέσα τα genres. Επίσης δε βλέπω να μου αναφέρει χώρα προέλευσης, γλώσσα, όπως δε βλέπω να γίνεται αναφορά εάν πρόκειται για κινηματογραφική ταινία, τηλεταινία ή βιντεοταινία ή να ξεκαθαρίζει κάπου όταν πρόκειται για ταινία μικρού μήκους. Μήπως βρίσκονται κάπου οι πληροφορίες αυτές και δεν τις βλέπω; :thinking: Έπειτα λες ότι δεν έχει σειρές, εμένα όμως μου πέταξε ένα "Ulysses 31" φιλμ :confuse: ή κάτι σκουπίδια όπως αυτό εδώ του "The Blacklist" ή αυτό εδώ του "Fauda" που αναφέρω παραπάνω. Τα αυτοματοποιημένα συστήματα για κάποιον που θέλει να φτιάξει μία νέα βάση δεδομένων βασιζόμενος σε έναν προγραμματιστή και όχι στη χειροκίνητη εργασία που κάνουν χιλιάδες άτομα επί σειρά ετών, αυτά τα αποτελέσματα έχουν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24638
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το letterboxd ασχολειται με κινηματογράφο. Τέλος.

Ούτε με βιντεοταινίες, ούτε με τηλεταινιες, ούτε με pilots.

 

Δεν έχω να πω κάτι παραπανω :) Ελπιζω να βρεις αυτό που ψάχνεις. 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27016
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα παραπάνω των οποίων σου έδωσα υπερσυνδέσμους, είναι ταινίες ή παντελώς λάθος καταχωρήσεις σειρών (ή μονάχα κύκλων, ολότελα); :) Σε πληροφορώ λοιπόν από χθες το βράδυ μονάχα που κοίταξα ότι το "Letterboxd" έχει και τηλεταινίες, πιλότους, βιντεοταινίες και απ' όλα. :) Δεν τα διαχωρίζει όμως... Τα "πετάει" μέσα εκ του ασφαλούς κι ότι γίνει, ενώ από κάτω έχει δύο κουμπάκια που σε οδηγούν προς τα αντίστοιχα λήμματα σε "IMDB" & "The Movie DB" γράφοντας "για περισσότερες πληροφορίες εκεί". https://www.greekcomics.gr/forums/public/style_emoticons/default/bigwing.gif Συν τοις άλλοις, εσφαλμένα περνάει ως "ταινίες" τις μίνι σειρές, είτε αυτές είναι των 2 είτε των 12 επεισοδίων. Που δεν είναι κακό αν "στη ζούλα" περάσει και μερικές σειρές παραπάνω στη λίστα κάποιου αλλά οι πληροφορίες είναι εσφαλμένες και ο κόσμος που χρησιμοποιεί μονάχα αυτό θα πάρει την πληροφορία ότι όντως πρόκειται για ταινίες. Ξεφτίλα... Το αντίθετο πολεμούσε να φτιάξει η "IMDB" πριν χρόνια, όταν εσφαλμένα ο κόσμος διεθνώς νόμιζε πως κάποιες μίνι σειρές είναι ταινίες, επειδή είχαν κυκλοφορήσει σε μια βιντεοκασέτα, όπως τα "The Tommyknockers" του Stephen King, για παράδειγμα (και ήταν περασμένες ως τέτοιες, μέχρι που διορθώθηκαν επιτέλους τα λήμματα!). Εγώ που έχω δει αρκετές μίνι σειρές, πρέπει να τις έχει περάσει όλες απ' τη μεταφορά της watchlist, ακόμη και κάποιες που δεν περίμενα με τίποτα λόγω πλήθους επεισοδίων. Και φυσικά καμιά αναφορά ΠΟΥΘΕΝΑ ότι πρόκειται για σειρές, ότι έχουν λίστες επεισοδίων με ημερομηνίες και τα συναφή. Fail...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27016
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλό, κακό, ανάποδο, από τη στιγμή που πέρασα τη λίστα μου (λειψή κατά 200+ τίτλους σ' εκείνες που 'χω δει και περισσότερους στη λίστα μ' εκείνες που αναζητώ...) έστω και με λάθη που έκανε σε ένα σωρό καταχωρήσεις, ξεκίνησα κι εκεί να περνάω ότι μπορώ... Το επόμενο διάστημα κοίταξα ένα προς ένα τις 3.000+ ταινίες και μίνι σειρές που έχω δει και ξεκαθάρισα τους άκυρους τίτλους, αφήνωντας κάποιους άκυρους στη watchlist ως ενδιαφέροντες. Έπειτα έσωσα το CSV της "IMDB" και το φόρτωσα στο "Letterbox", όπου εκεί οι παραγωγές είναι υπερπολλαπλάσιες και έκτοτε ξεκίνησα ν' ασχολούμαι με δύο πράγματα... Το 1ο είναι ότι μου ήρθε e-mail στην αρχή που πέρασα ως watched μερικές εκατοντάδες απ' την 1η λίστα και έλεγε ότι εντάξει με τις watched, αλλά καλό θα ήταν να περνάω από δω και πέρα στο "Ημερολόγιο" για να υπάρχει και μια ημερομηνία με το πότε τις είδα... Οπότε άρχισα να τις περνάω όλες από κι έπειτα (με ημερομηνία της εκάστοτε ημέρας που την καταχώρησα, φυσικά! Π.χ. την Κυριακή που μας πέρασε μου ήρθε ένα e-mail που έλεγε το εξής: "You logged 101 films this week, including Domina on August 30, 2020.") ξεσκαρτάρωντας παράλληλα τις άκυρες και στο τέλος πέρασα κάποιες λίγες τελευταίες που είχα δει και τις έχει το "Letterboxd", μετά όμως έπρεπε ν' ανοίγω τις σελίδες με τις ταινίες μία προς μία για να εντοπίσω εκείνες τις εκατοντάδες που ήταν διάσπαρτα μονάχα ως watched και όχι ως logged στο ημερολόγιο, να τις περάσω και αυτές μέσα. Ολοκλήρωσα αλλά απ' ότι φαίνεται μου ξέφυγαν καμιά δεκαριά και δεν πρόκειται να ψάξω 43 σελίδες με ταινίες από την αρχή με τίποτα... Το τέλειωσα λοιπόν κι αυτό και τώρα ενώ περνάω παράλληλα επιπλέον ένα σωρό ταινίες στη watchlist (ακόμη και εκείνες τις εκατοντάδες που έχω στην κατοχή μου και δεν έχω παρακολουθήσει), προσθέτω καινούργιες και φυσικά προσπαθώ απ' την want list της "IMDB" που πέρασα, να βρω και να διώξω τις άκυρες... Και όταν τελειώσω φυσικά με όλο αυτό (που θα πάρει κάνα δίμηνο στάνταρ για να ελέγξω 6.000+ τίτλους) θα έχω ακόμη εκκρεμότητες από τις λίστες της "IMDB" (τη λίστα με εκείνες που 'χω δει και με εκείνες που αναζητώ) μιας και, μεταξύ άλλων, είναι ταινίες που δεν έχει στη βάση του το "Letterboxd"... Δεν έχει σύστημα contributing η πλατφόρμα αυτή, οπότε τους έχω κάνει ήδη 6-7 reports δίνοντάς τους συνδέσμους προς την "IMDB" που δεν είχαν σε κάποιες ταινίες + 1 περίπτωση που ήταν διπλοκαταχώρηση. Μου ήρθαν στο e-mail αναφορές για τα reports που έκανα ότι θα ελεγχθούν, αλλά δεν έχουν διορθώσει/προσθέσει τίποτε ακόμη, εδώ και μια βδομάδα. Τσάμπα καίει και η λάμπα μου φαίνεται. Ας είναι...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.