Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ταινίες του DC Extended Universe (DCEU), Νέα και Φήμες


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

dc_extended_universe_wallpaper_by_the_dark_mamba_995_dbubjak-pre.jpg

 

Ακολουθούν όλα τα θέματα σχετικά με τις ταινίες του DC Extended Universe όπου μπορείτε να βρείτε τα νέα, τις παρουσιάσεις και τις κριτικές των μελών:

 

1. Man of Steel (2013)

2. Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)

3. Suicide Squad (2016)

4. Wonder Woman (2017)

5. Justice League (2017)

6. Aquaman (2018)

7. Shazam! (2019)

8. Birds of Prey (2020)

 

Σε αυτό το θέμα επίσης θα μπορούμε επίσης να συζητάμε για τα νέα του σύμπαντος ταινιών της DC, φήμες για επόμενες ταινίες και την πορεία του DCEU :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

7 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

dc_extended_universe_wallpaper_by_the_dark_mamba_995_dbubjak-pre.jpg

 

1. Man of Steel (2013)

2. Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)

3. Suicide Squad (2016)

4. Justice League (2017)

5. Aquaman (2018)

6. Shazam! (2019)

7. Birds of Prey (2020)

Τα 4 πρώτα έχω δεί. Το Man of Steel ενώ είχε αρκετά εφέ και δράση κάπου δεν μου πολυάρεσε, το Batman vs Superman ήταν εξαιρετικό, ειδικά η μάχη μεταξύ τους και μετά με τον Doomsday που φαινόταν ανίκητος, εκπληκτικά τα εφέ. Το Suicide Squad ήταν συμπαθητικά καλό, το Justice League πολλά υποσχόμενο αλλά τελικά ''λίγο''. Τα Aquaman και Shazam δεν τα έχω δεί... το Aquaman έκανε πάνω από 1 δις $ εισπράξεις πιθανόν να αξίζει. Νομίζω η DC πρέπει να γυρίσει περισσότερες ταινίες και να το δεί πιο σοβαρά γιατί φαίνεται να έχει μείνει στην επιτυχία της τριλογίας του Νόλαν και στις πολύ καλές 2 πρώτες ταινίες με τον Κρίστοφερ Ρίβ. Νομίζω ξέχασες την Wonder Woman που ήταν πολύ καλή ταινία και αυτήν του Green Ladern.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

9 λεπτά πριν, spiderman είπε:

Τα 4 πρώτα έχω δεί. Το Man of Steel ενώ είχε αρκετά εφέ και δράση κάπου δεν μου πολυάρεσε, το Batman vs Superman ήταν εξαιρετικό, ειδικά η μάχη μεταξύ τους και μετά με τον Doomsday που φαινόταν ανίκητος, εκπληκτικά τα εφέ. Το Suicide Squad ήταν συμπαθητικά καλό, το Justice League πολλά υποσχόμενο αλλά τελικά ''λίγο''. Τα Aquaman και Shazam δεν τα έχω δεί... το Aquaman έκανε πάνω από 1 δις $ εισπράξεις πιθανόν να αξίζει. Νομίζω η DC πρέπει να γυρίσει περισσότερες ταινίες και να το δεί πιο σοβαρά γιατί φαίνεται να έχει μείνει στην επιτυχία της τριλογίας του Νόλαν και στις πολύ καλές 2 πρώτες ταινίες με τον Κρίστοφερ Ρίβ. Νομίζω ξέχασες την Wonder Woman που ήταν πολύ καλή ταινία και αυτήν του Green Ladern.

 

Έγινε προσθήκη της Wonder Woman (και μου φαίνονταν λίγες στη λίστα :lol:), το Green Lantern δεν ανήκει στο DCEU, υποτίθεται ότι το πλάνο ήταν να ξεκινήσει με εκείνον, αλλά ύστερα από την παταγώδη αποτυχία της ταινίας, το σύμπαν ξεκίνησε με το Man of Steel. Shazam! και Aquaman στα προτείνω οπωσδήποτε, εμένα μου άρεσαν πολύ και ήταν σίγουρα καλύτερες ταινίες από τις πρώτες προσπάθειες του σύμπαντος που προσωπικά βρήκα είτε βαρετές (Man of Steel, ήθελα πολύ να μου αρέσει) είτε απογοητευτικές (BvS, κρατάς όλες τις σκηνές του Affleck, τη σκηνάρα στην αποθήκη και τη μάχη των δύο ηρώων και το υπόλοιπο δε χρειάζεται). Το DCEU φαίνεται να έχει βρει το δρόμο του μετά το WW, με ένα καλό πλάνο μπορεί να μας προσφέρει σταθερά κάθε χρόνο ταινίες όπως το MCU.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

E αφού το άνοιξες, αναμένεται η Wonder Woman 1984 που καθυστέρησε λόγω COVID σε πρώτη φάση και στο προσεχές μέλλον (μπορεί να ξεχνάω κάτι) ταινίες για Batman, Flash, Cyborg, Shazam! 2, Aquaman 2, Suicide Squad 2 ή μάλλον The Suicide Squad (άρα μήπως ο Σαζάμ 2 είναι The Shazam! ; :thinking:) και κάτι έχει πάρει το μάτι μου για Green Lantern Corps & Black Adam. Βέβαια κατά καιρούς έχω διαβάσει για τους πάντες εκτός από τον Τζίμι Όλσεν άρα δεν ξέρω πόση βάση έχουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Καλό πλάνο δεν ξέρω αν υπάρχει, αλλά θα δείξει. Να αναφερθούμε έτσι ενδεικτικά στο τι έχει ανακοινωθεί για το μέλλον του σύμπαντος:

 

Wonder Woman 1984 (2020):  

Η Wonder Woman (Gal Gadot) στο συγκεκριμένο ελαφρύ σίκουελ (είπαν θα στέκεται άνετα μόνο του σαν ταινία) που διαδραματίζεται στα 80s έρχεται αντιμέτωπη με την Σοβιετική Ένωση, την Cheetah (Kristen Wiig) και τον Maxwell Lord (Pedro Pascal). Η ταινία ήταν να κυκλοφορήσει τον Νοέμβρη του 19 αλλά ίσως στην χειρότερη επιχειρηματική κίνηση στην ιστορία, αποφάσισαν να μεταφέρουν την πρεμιέρα τον Ιούνιο του '20, ίδιο μήνα με την πρεμιέρα της επιτυχημένης πρώτης ταινίας, με πρόφαση να ασχοληθούν με το post-production πιο χαλαρά. Η σκηνοθέτης Patty Jenkins (Monster, Wonder Woman) δήλωσε ότι ολοκλήρωσε τις τελικές πινελιές πολύ νωρίτερα, και θα προτιμούσε να είχε βγει Νοέμβρη. Που να ήξερε ότι ύστερα θα χτυπήσει ο κορωνοϊός και η ταινία θα μεταφερθεί από Ιούνιο στον Αύγουστο και ύστερα στις 2 Οκτωβρίου που είναι η τωρινή της πρεμιέρα, με κίνδυνο να μεταφερθεί ξανά προφανώς.

 

The Suicide Squad (2021):

Μετά την αποτυχία του πρώτου Suicide Squad και την απόλυση του James Gunn (Slither, Guardians of the Galaxy) από την Marvel, η DC βρήκε την ευκαιρία να τον προσλάβει για ένα ακόμα πιο παλαβό reboot της ομάδας, ύστερα από τα αποτυχημένα πλάνα για απευθείας σίκουελ. Ομολογουμένως all-star cast με την Margot Robbie (Χάρλει Κουίν), την Viola Davis (Αμάντα Γουόλερ), τον Joel Kinnaman (Ρικ Φλαγκ) και τον Jai Courtney (Κάπτεν Μπούμερανγκ) να επιστρέφουν στους ρόλους τους, αλλά και τους νεοφερμένους David Dastmalchiian ως Polka Dot Man, Daniella Melchior ως Ratcatcher, Steve Agee στην φωνή του King Shark καθώς και χωρίς επιβεβαιωμένους ρόλους τους: Idris Elba, John Cena, Storm Reid, Flula Borg, Nathan Fillion, Peter Capaldi, Pete Davidson, Sean Gunn, Michael Rooker, Taika Waititi, Joaquin Cosio, Mayling Ng, Juan Diego Botto, Tinashe Kajese, Julio Ruiz και Jennifer Holland. Φήμες λένε ότι ο Idris Elba θα κάνει τον Vigilante. Η ιστορία εμπνέεται από το run του Jon Ostrander στην Suicide Squad. Προς το παρόν την περιμένουμε για Αύγουστο του 2021. 

 

Black Adam (2021):

Eίχε ανακοινωθεί από το 2014 ότι ο Dwayne Johnson θα αναλάβει τον ρόλο του Black Adam. Eνώ περιμέναμε να εισαχθεί στην ταινία του Shazam, η WB αποφάσισε να τους διαχωρίσει. Την σκηνοθεσία ανέλαβε ο Jaume Collet-Serra (House of Wax, Orphan, The Commuter) που δούλεψε με τον The Rock στο ανερχόμενο Jungle Cruise της Disney. Έχει ανακοινωθεί ότι θα δούμε διάφορα μέλη της JSA στην ταινία, ενώ μόλις χθες (16/7/2020) ανακοινώθηκε ότι ο Noah Centineo θα κάνει τον Atom Smasher, δίνοντας βάρος σε μια σειρά από φήμες που τον ήθελαν στον ρόλο εδώ και 1 μήνα, μαζί με τον Armie Hammer και την Eiza Gonzalez ως Hawkman και Hawkgirl αντίστοιχα. Θα δούμε αν θα επιβεβαιωθούν και αυτοί. Προς το παρόν την ταινία αναμένουμε τα Χριστούγεννα του 2021.

 

The Flash (2022):

Πολύπαθη ταινία, είχε ανακοινωθεί πολύ καιρό, αλλά ποτέ δεν κατάφερνε να στεριώσει σε σκηνοθέτη-σεναριογράφο. Τον ρόλο του Φλας θα επαναλάβει o Ezra Miller ενώ τα πράγματα φαίνεται να παίρνουν επιτέλους μπρος με τον Andy Muschietti (It) στο τιμόνι, σε σενάριο του ιδίου και της Christina Hodson των Bumblebee και Birds of Prey. Πρόσφατα ανακοινώθηκε πως ο Michael Keaton από τα Μπάτμαν του Τιμ Μπάρτον βρίσκεται σε συζητήσεις να επαναλάβει τον ρόλο, προς μεγάλο ενθουσιασμό των fans. Γενικότερα η ταινία έχει ανακοινωθεί πως θα είναι εμπνευσμένη από το κόμικ Flashpoint, γεγονός που μας κάνει όλους να επιθυμούμε και μια επιστροφή του Jeffrey Dean Morgan ως Flashpoint Batman. Φήμες θέλουν τον Ray Fisher να επιστρέφει ως Cyborg, καθώς και ο Billy Crudup ως ο πατέρας του Μπάρι, ενώ οι ίδιες φήμες που επιβεβαίωσαν τον Centineo στο Black Adam, αναφέρουν πως ψάχνουν να κάνουν recast την Iris West, που είχε λίγες διεγραμμένες σκηνές στο Justice League, καθώς και ότι ψάχνουν να καστάρουν θηλυκή Mirror Master, θέλουν κάποιο μεγάλο όνομα στο ρόλο της Νόρα Άλλεν, με επικρατέστερη την Vera Farmiga, ενώ κοιτάνε πολλούς και διάφορους ηθοποιούς για τον Reverse Flash, από τον Charlie Hunnam και τον Alexander Skarsgaard ως τον Michael Fassbender. Προφανώς όλα αυτά φήμες. Η ταινία είναι προς το παρόν προγραμματισμένη για τον Ιούνιο του 2022.

 

Shazam 2 (2022):

Το σίκουελ του πρώτου Shazam, με τους Zachary Levi και Michelle Borth να επιστρέφουν ως Σαζάμ και Lady Shazam, αλλά και τον David F. Sandberg (Lights Out, Shazam) ξανά στην καρέκλα του σκηνοθέτη. Αναμένεται για Νοέμβριο του 2022, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πόσο θα έχουν μεγαλώσει τα παιδάκια ως τότε,  πολύ το άργησαν :lol: Λογικά θα συνεχίσουν με τον Mister Mind που εμφανίστηκε στην post credit scene του πρώτου, νομίζω ο Johns ακολούθησε παρόμοια ιστορία στο κόμικ Shazam που έγραψε πρόφατα για την DC, ως συνέχεια του mini-series που είχε γράψει, στο οποίο βασίστηκε η πρώτη ταινία.

 

Aquaman 2 (2022):

Μετά την ανέλπιστη εμπορική επιτυχία του πρώτου, εννοείται ανακοινώθηκε σίκουελ του Άκουαμαν. Λέγεται πως η ιστορία θα εξερευνήσει τα 7 βασίλεια της Ατλαντίδας. Jason Momoa επιστρέφει στον ομώνυμο ρόλο με James Wan (The Conjuring, Fast & Furious 7, Aquaman) επίσης να επιστρέφει στην σκηνοθεσία. Αυτή που δεν είναι απόλυτα σίγουρη για επιστροφή είναι η Μίρα της Amber Heard, η οποία βρίσκεται σε μια δικαστική διαμάχη αυτή την στιγμή με τον Τζόνι Ντεπ, για να διαλευκανθεί ποιος κακοποιούσε ποιον. Αναμένεται τον Δεκέμβρη του 2022.

 

Εκτός αυτών έχουν αναφερθεί ένα τσούρμο πρότζεκτ κατά καιρούς, άλλα περισσότερο, άλλα λιγότερο σίγουρα:

  • Wonder Woman 3, η σκηνοθέτης έχει αναφέρει πλάνο για τριλογία
  • The Trench, ο James Wan έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον για horror spin-off του Aquaman γύρω από τα πλάσματα της Τάφρου
  • New Gods, καιρό τώρα έχει ανακοινωθεί ταινία για τους New Gods (Ντάρκσαιντ και δε συμμαζεύεται) σε σκηνοθεσία της Ava DuVernay (Selma, A Wrinkle in Time) και σενάριο της ίδιας μαζί με τον συνήθη αμφιλεγόμενο ύποπτο Tom King. 
  • The Amazonians, spin-off για τις Αμαζόνες, με την Patty Jenkins της WW μονάχα σε ρόλο παραγωγού
  • Nightwing, καιρό τώρα είχαν ανακοινώσει ετοιμασία μιας ταινίας για τον Ντικ Γκρέισον, σε σκηνοθεσία του Chris McKay (Τhe Lego Batman Movie). Το σενάριο έχει σχεδόν ολοκληρωθεί μας είπε το 2018, αλλά δεν ακούσαμε κάτι από τότε.
  • Green Lantern Corps, άλλη πολύπαθη ταινία, ήταν να συνεχίσει μετά το JL να επεκτείνει το σύμπαν, αλλά μετά την αναταραχή που προκάλεσε, καθυστέρησε. Μεγάλη ανάμειξη έχει ο Geoff Johns που θα έγραφε το σενάριο. Αναμένουμε νεότερα.
  • Gotham City Sirens, μια ταινία για την ομάδα των Harley Quinn, Catwoman και Poison Ivy. Δόθηκε τελικά προταιρεότητα στο Birds of Prey, αλλά ο σκηνοθέτης David Ayer (Fury, Suicide Squad) ανέφερε πρόσφατα ότι η ταινία βρίσκεται ακόμα υπό επεξεργασία και η Margot Robbie ενδιαφέρεται να γίνει.
  • Batgirl, ταινία για την Μπάρμπαρα Γκόρντον είχε γράψει και επιλεχθεί να σκηνοθετήσει ο Josh Whedon (The Avengers, Cabin in the Woods) αλλά μετά την αναταραχή του Justice League έφυγε και ψάχνουν να τον αντικαταστήσουν με γυναίκα σκηνοθέτη. Ως νέα σεναριογράφος επιλέχθηκε ξανά η Christina Hodson (Βumblebee, Birds of Prey).
  • Supergirl, ταινία για την ομώνυμη ηρωίδα ανακοινώθηκε το 2018, αναζητούν γυναίκα σκηνοθέτη.
  • Plastic Man, ανακοινώθηκε στα τέλη του 2018 ως adventure-comedy σε σενάριο της Amanda Idoko (Central Park).
  • Lobo, ταινία για τον ιδιαίτερο αυτό ήρωα προσπαθεί καιρό να οργανώσει η DC, αρχικά προσεγγίζοντας τον Guy Ritche με τον Dwayne Johnson για τον ρόλο, με τον 2ο τελικά να επιλέγεται ως Black Adam. Για το σενάριο επιλέχθηκε ο Jason Fuchs (Ice Age 4, Wonder Woman), ενώ για την σκηνοθεσία προσέγγισαν τον Michael Bay (The Rock, Armageddon, Transformers). O Βay ζήτησε στον Fuchs να ξαναγράψει το σενάριο με σκοπό να ανταποκρίνεται σε ένα μικρότερο μπάτζετ.
  • Deadshot, ταινία πάνω στον χαρακτήρα του Will Smith από το Suicide Squad είχε ανακοινώσει η DC,  η οποία φαίνεται να έχει μπει στον πάγο, λόγω της πολυάσχολης καριέρας του ηθοποιού.
  • Cyborg, το αρχικό πλάνο του DCEU περιλάμβανε και ταινία για τον Cyborg του Ray Fisher, η οποία μπήκε στον πάγο μετά το Justice League, αν και ο ηθοποιός υποστηρίζει ότι ακόμα επεξεργάζονται την παραγωγή της.
  • Blue Beetle, στα τέλη του 2018 ανακοινώθηκε ταινία πάνω στον 3ο Blue Beetle, Jaime Reyes, σε σενάριο των Gareth Dunnet-Alcocer (Σφαίρες στο Μεξικό) και Zev Forman.
  • Deathstroke, είχε ανακοινωθεί ταινία για τον Deathstroke του Joe Manganiello, αλλά πλέον ο ηθοποιός έχει αποχωρήσει από τον ρόλο λόγω του τεταμένου JL. Ο σκηνοθέτης Gareth Evans (Τhe Raid) έχει αναφέρει πως η DC εντυπωσιάστηκε με το σκοτεινό σενάριό του, το οποίο παραλλήλισε με Κορεάτικα νουάρ φιλμ. Δυστυχώς μπήκε στον πάγο.
  • Harley Quinn & Joker, είχαν ανακοινώσει ταινία που εξερευνά την σχέση των 2 χαρακτήρων, η οποία υποθετικά θα ξεκινούσε παραγωγή μετά το The Suicide Squad. Η Margot Robbie μοιάζει να ενδιαφέρεται, ενώ σκηνοθεσία και σενάριο ανέλαβαν οι Glenn Fiquara και John Requa του Bad Santa. Αναμένουμε νεότερα.
  • The Joker, ταινία για τον Joker του Jared Leto είχαν ανακοινώσει αλλά με το πώς τον εξοστρακίζουν από το σύμπαν σιγά σιγά κάτι τέτοιο φαντάζει μακρινό.
  • Booster Gold, είχαν γίνει διάφορα σχέδια για ταινία πάνω στον ήρωα, τόσο εντός όσο κι εκτός σύμπαντος, με πάντα επίκεντρο έναν κωμικό τόνο. Ο Zack Stentz (Thor, X-Men First Class) αναφέρει πως έχει γράψει ένα σενάριο, το οποίο ακόμα αναμένει έγκριση από την WB.
  • Οι ταινίες Man of Steel 2 και Justice League Dark αν και χιλιοειπωμένες, φαίνονται εκτός προγραμματισμού της WB, με τον Σούπερμαν να αποφασίζεται να έχει πλέον συμπληρωματικό ρόλο σε ταινίες τρίτων, και το JL Dark να καταλήγει ως σειρά στο HBO Max.

 

Θα παρατηρήσατε ότι δεν ανέφερα πουθενά το γνωστό The Batman του Matt Rieves με τον Robert Pattinson. Το συγκεκριμένο έχουν αναφέρει ότι θα είναι εκτός σύμπαντος, οπότε η συζήτησή του υπάγεται αλλού.

 

Αυτό που έχω εγώ να παρατηρήσω είναι ότι κατά καιρούς η DC έχει συζητήσει με πολύ αξιόλογους δημιουργούς όπως φαίνεται, αλλά δεν προχωράει σε κάτι σίγουρο, απλά ανακοινώνει για να ανακοινώνει. Μακάρι να βρει τον δρόμο της σιγά-σιγά.

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

@Tsaklas προσπαθώ να βρω πως μπαίνουν περισσότερα από ένα respect και δε μπορώ :lol: 

 

Είχε επίσης ακουστεί ταινία για τον Nightwing με σκηνοθέτη τον Adam McKay που και αυτή έχει κολλήσει. Επιπλέον σύμφωνα με το DCEU Mythic, η WB ετοιμάζεται για Justice League Rebirth που ουσιαστικά δε θα είναι συνέχεια του Justice League που είδαμε (ούτε του Snyder), αλλά θα αφορά ένα soft reboot της ομάδας. Περισσότερα εδώ.

 

Νομίζω λογική κίνηση, από όσο έχω δει στα ρεπορτάζ ψήνεται επιστροφή Cavill ως Superman, οπότε ίσως έχουμε κάποιες σόλο ταινίες για Shazam, Superman, Aquaman, WW και μετά μπορούμε να προχωρήσουμε στο εν λόγω reboot, το οποίο θα χτιστεί όσο μεθοδικά έχτιζε το MCU το πρώτο Avengers (αν και οι περισσότερες ταινίες ήταν ψιλομέτριες, αλλά δεν το λέμε :lol:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Κάτι τετοια δεν τα πολυεμπιστεύομαι όπως DCEU Mythic αλλά θα δείξει. 

 

Nightwing το ανέφερα, αλλά νομίζω πάντα ήταν ο Chris McKay όχι ο Adam. Σε ένα άρθρο που είδα τώρα πρόχειρα με ένα γκουγκλαρισμα λένε από λάθος Adam αλλά μετά αναφέρουν το Lego Batman Movie που είναι του Chris. O Adam McKay είναι του Anchorman, Big Short, Vice. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

4 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Κάτι τετοια δεν τα πολυεμπιστεύομαι όπως DCEU Mythic αλλά θα δείξει. 

 

Nightwing το ανέφερα, αλλά νομίζω πάντα ήταν ο Chris McKay όχι ο Adam. Σε ένα άρθρο που είδα τώρα πρόχειρα με ένα γκουγκλαρισμα λένε από λάθος Adam αλλά μετά αναφέρουν το Lego Batman Movie που είναι του Chris. O Adam McKay είναι του Anchorman, Big Short, Vice. 

 

Μου ξέφυγε το Nightwing στα bullets. Τους McKay τους μπερδεύω κι εγώ, το λάθος μάλλον το άρθρο που λες ήταν αυτό που είδα πρώτο στο google και είναι από αυτό το σάιτ να λέει για τον Adam McKay, αλλά μάλλον μπερδεύτηκαν και μπέρδεψαν και μένα και είναι ο Chris McKay. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

michael-keaton-batman-returns-1200x675.jpg

 

Κάποιοι θα ενθουσιαστούν πολύ με αυτήν την είδηση όπως κι εγώ. Βάσει λοιπόν ενός αποκλειστικού ρεπορτάζ του giantfreakinrobot, η DC ετοιμάζει σόλο ταινία για τον Batman του Michael Keaton! Ο Keaton θα επιστρέψει στο ρόλο για το The Flash που βγαίνει το χρόνο (όπου έχει ήδη γυρίσει τις σκηνές του) και σύμφωνα με την πηγή του ρεπορτάζ μέσα στη Warner Bros θα αναπτυχθεί και ταινία για τον γερασμένο Bruce Wayne του Keaton. Διαβάζοντας το ρεπορτάζ, καταλαβαίνω ότι θα διαδραματίζεται εντός DCEU. Μπορείτε να το διαβάσετε κι εσείς ολόκληρο εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τώρα γουστάρω...αυτά είναι νέα!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τεράστια νέα μιας και όπως φαίνεται η DC πήρε επιτέλους απόφαση ποιοι θα τρέξουν το σύμπαν της! Αντιγράφω από το superheronews.gr:

 

Παράθεση

 

Σύμφωνα με πληροφορίες του The Hollywood Reporter η Warner Bros. Discovery αποφάσισε να αντικαταστήσει την DC Films με μια νέα εταιρεία παραγωγής τα DC Studios, όπου οι James Gunn και Peter Safran θα είναι πρόεδροι και θα έχουν χρέη Διευθύνοντα Συμβούλου από την 1η Νοεμβρίου.

 

Ο Gunn θα αναλάβει το δημιουργικό κομμάτι και ο Safran εκείνο της παραγωγής και το επιχειρηματικό. Το δίδυμο θα έχει υπό την εποπτεία του τις ταινίες, τις τηλεοπτικές σειρές και τα πρότζεκτ στα κινούμενα σχέδια με το σύμπαν να έχει το όνομα DCU και θα δίνουν αναφορά κατευθείαν αναφορά στον ισχυρό άνδρα της WBD, David Zaslav, ενώ θα έχον στενή συνεργασία με στελέχη των τμημάτων της μητρικής εταιρείας. Ο James Gunn θα συνεχίσει να σκηνοθετεί και ο Peter Safran να είναι παραγωγός.

 

Στο Joker: Folie à deux του Todd Phillips την επίβλεψη θα έχουν οι πρόεδροι της, Warner Bros. Pictures Michael De Luca και Pamela Abdy και όσον αφορά το σύμπαν του The Batman που ετοιμάζει ο Matt Reeves δεν έχει γίνει γνωστό ποιος θα το εποπτεύει.

 

 

Από τη μία με ξενερώνει το ότι ίσως ο Gunn φύγει από τη Marvel μετά το τρίτο Guardians (αν και γενικά η φάση των εταιρειών δεν είναι καθόλου ανταγωνιστική, αν αναλογιστούμε κοινές συνεντεύξεις Johns-Feige, τα δώρα της Marvel στον Gunn για την έναρξη των γυρισμάτων του Suicide Squad), αλλά από την άλλη επιτέλους στη μετά Johns-Berg εποχή, βλέπουμε ένα όραμα για το universe της DC, ενώ θα έχουν υπό την εποπτεία τους και σειρές και animation, ενώ ευτυχώς τα νέα σύμπαντα της DC θα πάνε σε άλλους υπεύθυνους όπως πρέπει. Αυτό δίνει στη DC το πλεονέκτημα ενός διαφορετικού ύφους ταινιών ανάλογα με το κοινό που απευθύνονται και ταυτόχρονα το main σύμπαν θα αποκτήσει επιτέλους κοινό σχέδιο και δε θα υπάρχουν tone shifts από το σκοτεινό του Snyder στο χιουμοριστικό του Whedon και στο αισιόδοξο του Johns και μετά στο gore-χιουμοριστικό του Gunn και στο τέλος ένας αχταρμάς.

 

Δεύτερον η συγχώνευση Warner-Discovery έχει προκαλέσει τρελό χαμό με κοψίματα ταινιών και απ' όσο λένε έρχονται κι άλλα. Όμως οι ταινίες της για το 2023-24 είναι ουσιαστικά έτοιμες, άρα μέσα στον επόμενο χρόνο θα μπορεί να έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο να γίνουν σαφή τα μπάτζετ και να αρχίσουν να φτιάχνουν πρότζεκτ. Και όχι απλά να θέσουν στις ταινίες του 2023 τις βάσεις για κάτι μεγαλύτερο (με mid credit σκηνές), αλλά να φτιάξουν κι άλλες τηλεοπτικές σειρές και να καστάρουν νέους χαρακτήρες ή να φέρουν πίσω ηθοποιούς. 

 

Τώρα ίσως ο Gunn πέφτει καταγέλαστος σε κάποιους παραδοσιακούς φαν της DC, αλλά θεωρώ ότι και έχει δώσει καλό δείγμα γραφής και αγαπάει χαρακτήρες και μπορεί να προσδώσει κάτι καινούριο. Όσοι βρίσκονται στο όραμα του Snyder, μπορούν να γυρίσουν στο ZSJL και να δουν τα what ifs, δεν είναι κακό και εγώ το κάνω, γιατί αυτή η ταινία όσο περνάει ο καιρός με αγγίζει περισσότερο με το βαθύ lore που εξερεύνησε, αλλά επιχειρηματικά (και από άποψη σχεδίων) δεν βγήκε. Η DC πρέπει να κάνει ταινίες που σου μένουν. Θέλει τα δικά της Avengers, τα δικά της Guardians, τα δικά της Civil War. Όχι από άποψη ύφους, από άποψη ποιότητας. 1μιση χρόνο μετά το ZSJL μόνο λίγοι καμμένοι το συζητάμε. Έντονα, αλλά δεν είμαστε πολλοί. Αλλά οι στιγμές μεγάλων ταινιών μένουν χαραγμένες για χρόνια και πρέπει επιτέλους να βρεθεί μια στρατηγική να μας τις προσφέρει. Πληρώνουμε εισιτήρια, δευτερεύοντες ήρωες σπάνε ταμεία από τα λεφτά μας, αξίζουμε κάτι μεγαλύτερο. We will see how that goes.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Και ξαφνικά τέλος ο Χένρι Καβιλ. Σε επόμενη ταινία θα ασχοληθούν με τα νεανικά χρόνια του Σούπερμαν όταν πρωτοεγινε δημοσιογράφος και θέλουν κάποιον νεότερο. Ιδωμεν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.