Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι καλύτερες υπερ-ηρωικές ταινίες ανά ήρωα;


spiderman

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1799 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ποια κατά την γνώμη σας η καλύτερη υπερ-ηρωική ταινία ανά ήρωα;

Ας καταθέσουμε τις προσωπικές μας απόψεις!!! :)

 

Από ΣΟΥΠΕΡΜΑΝ= «Superman II» (1980) [Έχουν γυριστεί 7 συνολικά]

 

Από ΜΠΑΤΜΑΝ= «Ο Σκοτεινός Ιππότης Η Επιστροφή» (2012) αλλά πολύ κοντά και το «Ο Σκοτεινός Ιππότης»(2008) [Έχουν γυριστεί 7 συνολικά αφήνω εκτός το Batman VS Superman, που το βάζω στον Σούπερμαν από πάνω]

 

Από ΣΠΑΙΝΤΕΡΜΑΝ= «Spiderman 3 Sam Raimi» (2007) [Εχουν γυριστεί 7 συνολικά]

 

Από ΑΙΡΟΝΜΑΝ= «Ironman 2»(2010) [Εχουν γυριστεί 3 συνολικά]

 

Από ΚΑΠΤΕΝ ΑΜΕΡΙΚΑ= «Captain America 3: Civil War»(2016) [Εχουν γυριστεί 4 συνολικά, μία ήταν το 1989]

 

Από X-MEN= «Χ-Μen 7: Days of Future Past»(2014) [Εχουν γυριστεί 10 συνολικά + 2 Deadpool που θα τις δούμε ξεχωριστά]

 

Από ΕΚΔΙΚΗΤΕΣ: «Avengers 4: Endgame»(2019) [Εχουν γυριστεί 4 συνολικά]

 

Από 4 ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΙ: «Fantastic Four» (2005) [Έχουν γυριστεί 3 συνολικά, αν και γενικά όλες πατάτα ήταν]

 

Από Ο ΤΙΜΩΡΟΣ: «The Punisher»(2004) [Εχουν γυριστεί 3 συνολικά το πρώτο το 1990]

 

Ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: «Daredevil»(2003) 

 

ΛΕΓΕΩΝΑ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ: «Justice League»(2017) μέτρια ταινία

 

Από ΘΩΡ: «Thor 3: Ragnarok» [Εχουν γυριστεί 3 συνολικά]

 

Από ΑΝΤ ΜΑΝ= «Antman 2: Antman and the Wasp»(2018) [Εχουν γυριστεί 2 συνολικά]

 

ΚΑΠΤΕΝ ΜΑΡΒΕΛ= δεν το έχω δεί

 

ΣΑΖΑΜ= δεν το έχω δεί

 

ΧΑΝΚΟΥΚ= «Hancock» (2008) μέτρια ταινία

 

Από ΜΠΛΕΗΝΤ= Blade(1998) [Εχουν γυριστεί 3 συνολικά]

 

Από ΜΕΪΤΡΙΞ= «The Matrix»(1999) [Έχουν γυριστεί 3 συνολικά τώρα γυρίζεται η 4η, την θεωρώ υπερ-ηρωική]

 

Από ΦΥΛΑΚΕΣ ΤΟΥ ΓΑΛΑΞΙΑ= Έχω δεί μόνο το 2ο πολύ καλό αλλά δεν έχω άποψη το 1ο δεν το έχω δεί.

 

ΓΟΥΟΝΤΕΡ ΓΟΥΜΑΝ= «Wonder Woman» (2017)

 

ΑΚΟΥΑΜΑΝ= Δεν το έχω δεί

 

ΓΚΡΙΝ ΛΑΝΤΕΡΝ= «Green Ladern» (2011) συμπαθητικό

 

ΔΟΚΤΩΡ ΣΤΡΕΗΝΤΖ= «Dr Strange» (2016)

 

ΒΕΝΟΜ= «Venom» (2018)

 

Από ΝΤΕΝΤΠΟΥΛ= «Deadpool» (2016) [Eχουν γυριστεί δύο]

 

Ευχαριστώ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Πρώτη φορά βλέπω να λέει κάποιος καλύτερο Spider-Man το 3ο :wow:

 

Από εκεί και πέρα...

 

DC Comics:

  • Σούπερμαν μάλλον θα προτιμήσω το Superman (1978). Δεν έχω δει το Donner Cut του 2ου και τα 3,4 του Ριβ.
  • Μπάτμαν ξεκάθαρα το  The Dark Knight (2008) που είναι και η αγαπημένη μου ταινία. 

Για τους υπόλοιπους που έχει γυριστεί μόνο μια ταινία δεν νομίζω ότι έχει νόημα να επεκταθώ. Προφανώς αυτή η μία τους θα είναι και η καλύτερη :P 

 

Marvel:

  • Σπάιντερμαν προτιμώ το 1o Spider-Man (2002) λόγω αδυναμίας στον Γκόμπλιν του Νταφόε, αλλά έχω πολύ καιρό να δω το 2 και ξέρω ότι γενικά πολλοί το προτιμούν, οπότε επιφυλλάσσομαι.
  • Aπό Iron Man ξεκάθαρα το 1ο Iron Man (2008). Tα επόμενα 2 τα θεωρώ πολύ κατώτερα.
  • Από Captain America δυσκολεύομαι. Το Civil War είναι ταινιάρα αλλά είναι κυρίως team-up για μένα, δεν επικεντρώνεται τόσο στον Κάπτεν. Καθαρά ταινία Κάπτεν βγαλμένη από τις σελίδες του Brubaker είναι το The Winter Soldier (2015). 
  • Από X-Men συμφωνώ κι εγώ στο αριστουργηματικό X-Men: Days of Future Past (2014). Θα βάλω όμως την παράμετρο της τριλογίας του Γούλβεριν και θα πω ότι ακόμα παραπάνω προτιμώ το Logan (2017).
  • Από Thor δεν τρελαίνομαι για κανένα από τα 3, το 1ο είναι βαρετό αλλά έχει ωραία μίξη νορβηγικής μυθολογίας-επιστήμης-μαγείας, το 2ο πιο σκοτεινό και ενδιαφέρον αλλά με πολύ κακό σενάριο και αχρείαστο βάρος σε κακούς δεύτερους χαρακτήρες, το 3ο πολύ κωμικό αλλά στα όρια της παρωδίας. Σαν ταινίες δηλαδή δεν με ικανοποίησε καμία πλήρως, αλλά η αρτιότερη σίγουρα είναι το Thor Ragnarok (2017).
  • Aπό Avengers με διαφορά το τρομερό Avengers: Infinity War (2018). Ό,τι καλύτερο έχει βγάλει η Marvel στο σινεμά.
  • Ant-Man τα λατρεύω και τα 2, αλλά το πρώτο Ant-Man (2015) πολύ πιο πρωτότυπο και φρέσκο + το στοιχείο του heist που λατρεύω.
  • Guardians of the Galaxy ξεκάθαρα το πρώτο Guardians of the Galaxy (2014).
  • Από Fantastic 4 δεν υπάρχει κάτι εξαιρετικό, του 2015 ήταν ένα άισχος, τα παλιά των 00s είναι αρκετά fun και μάλλον προτιμώ κι εγώ το Fantastic Four (2005).
  • Από Deadpool ξεκάθαρα το πρώτο Deadpool (2016), το 2ο αναίρεσε την όποια πρωτοτυπία και παρωδία του superhero είδους.
  • Να προσθέσω και τα Hulk, το πρώτο του 2003 ήταν απαράδεκτο, ενώ το The Incredible Hulk (2008) βλεπόταν, το θεωρώ υποτιμημένο χωρίς να 'ναι κάτι φοβερό.
  • Blade, Punisher, Ghost Rider δεν έχω δει.

Από Matrix που ανέφερες έχω δει μόνο το πρώτο και τα σπάει. Τα άλλα ακόμα αποφεύγω να τα δω, θα μου το χαλάσουν :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1799 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@Tsaklas πωπω τον Hulk ξέχασα, απαράδεκτο! Συμφωνώ και'γω η ταινία του 2008 μου άρεσε αρκετά, ειδικά το κυνηγητό στην Βραζιλία στην αρχή και μετά η μάχη με τον ''κακό'' Χάλκ ή ότι τέλος πάντων ήταν αυτό.

Το Infinity War θέλω να το ξαναδώ, όταν το είχα πρωτοδεί δεν είχα δει ολες τις ταινίες mcu και μου φάνηκαν ασύνδετες οι σκηνές, επίσης σκέψου πρώτο απ'όλα είδα το endgame και δεν καταλαβαινα τι στο καλό γινόταν, δλδ στην 1η σκηνή που εξαφανίζονται γυναίκα και παιδιά του Hawkeye εγώ νόμιζα ότι είχε γίνει απαγωγή, όχι ότι χάθηκαν λόγω των πετραδιών της αιωνιότητας απο τον Θάνος. Στο Infinity όλα τα λεφτά είναι η σκηνή με τον Strange που γίνεται 1000 άτομα και ''δένει'' τον Θάνος, μου άρεσε πολύ.

Επεξεργασία από spiderman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Παραθέτω τα δικά μου ανά ήρωα:

 

Superman= Superman II (1980) το cut του Donner

 

Batman= Μακράν το The Dark Knight. Η καλύτερη υπερηρωική ταινία που έχω δει

 

Spider-Man= Spider-Man 2. Δεν ξεπερνιέται αυτή η ταινιάρα. Αν πιάσουμε και τα animation, το Into the Spider-Verse θέτει υποψηφιότητα

 

Ιron Man = Iron Man του 2008 το πρώτο το ορθόδοξο. Η ταινία που ξεκίνησε το MCU και μακράν η πιο ωραία της τριλογίας για μένα. Έθεσε τη φόρμουλα για πολλά άλλα origin stories.

 

Captain America= Captain America: Civil War και θα έλεγα αρκετά εύκολα, στις αγαπημένες μου του MCU, αλλά όντως συμφωνώ με @Tsaklas φέρνει περισσότερο σε Avengers. Από τις άλλες δύο ταινίες το The Winter Soldier κερδίζει εύκολα, απίστευτη ταινιάρα.

 

X-Men= Ισοπαλιά μεταξύ του εξαιρετικού X2 και X-Men: Days of Future Past. To πρώτο υπερηρωικό franchise που δέθηκα πραγματικά.

 

The Avengers: Ισοπαλία μεταξύ Infinity War και Endgame. Σαν να μη ζητήσεις να διαλέξω το αγαπημένο από τα παιδιά μου. Κλείνουν το προσωπικό μου τοπ 3 μαζί με το The Dark Knight

 

F4: Fantastic Four του 2005. Γενικά όλες οι ταινίες του ήταν κακές, αλλά το τελευταίο ήταν πραγματικά άθλιο και το δεύτερο σκότωσε την εικόνα που θέλαμε να δούμε για Galactus, άρα το λιγότερο κακό είναι το πρώτο.

 

The Punisher: The Punisher του 2004. Το War Zone δε μου άρεσε καθόλου, ειδικά στο θέμα στολών, ενώ ο Thomas Jane ήταν λίγο καλύτερος από Ray Stevenson. O Bernthal ωστόσο και η σειρά Marvel's The Punisher είναι μακράν η αγαπημένη μου εκδοχή του ήρωα.

 

Daredevil: Daredevil του 2003 το director's cut θεωρώ πως είναι υποφερτό.

 

Justice League: Λογικά θα γίνει αγαπημένο μου το Snyder Cut. Αλλά γενικά για λεγεώνα καλύτερα να λέμε για το φοβερό καρτούν που έπαιζε στο Star :lol:

 

Thor: Thor: Ragnarok, ταινιάρα για μένα. Το πρώτο ήταν μέτριο και κάπως βαρετό, αλλά με καλές ιδέες, το δεύτερο δε μου άρεσε καθόλου. Το Ragnarok με στοιχεία από Planet Hulk και κάπως υπερβολικό χιούμορ είχε για μένα τις καλύτερες στολές και την πιο ωραία ροή από όλη την τριλογία.

 

Ant Man= Το πρώτο Ant Man μου άρεσε λίγο περισσότερο.

 

Captain Marvel, Shazam δεν έχουν άλλη ταινία. Το πρώτο δε μου άρεσε, το δεύτερο ήταν κρυφή εκπληξούλα, την οποία απήλαυσα.

 

Blade= Πάει καιρός που τα έχω δει, θυμάμαι ότι το Trinity δε μου άρεσε καθόλου, από τα πρώτα δύο νομίζω μου άρεσε πιο πολύ το δεύτερο Blade II.

 

Matrix: Δεν το θεωρώ υπερηρωικό, αλλά γενικά το πρώτο Matrix δε συγκρίνεται με τίποτα με τη μετριότητα και την αθλιότητα των δύο ταινιών που το ακολούθησαν. Είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες και μακράν το αγαπημένο μου ending σε ταινία η τελευταία σκηνή.

 

Guardians of the Galaxy= Ισοπαλία. Ίσως οριακά το πρώτο. Δεν ξέρω, τα λατρεύω και τα δύο.

 

Wonder Woman, Aquaman, Dr Strange, Venom δεν έχουν sequels για σύγκριση. Τα πρώτα τρία μου άρεσαν αρκετά, το Venom ήταν λίγο μέτριο.

 

Deadpool: Ισοπαλία. Τα αγαπώ και τα δύο εξίσου, το καθένα για δικούς του λόγους.

 

Hulk: Δε μου αρέσει καμία από τις πρόσφατες ταινίες, αλλά αν τις συγκρίνω το The Incredible Hulk είναι σίγουρα καλύτερο.

 

Ghost Rider: Το πρώτο Ghost Rider. To Spirit of Vengeance δε βλέπεται.

 

Wolverine: Στο X-Men Origins και το The Wolverine πόνεσα βλέποντας έναν από τους αγαπημένους μου ήρωες και τον αγαπημένο Hugh Jackman ως Wolverine να πρωταγωνιστεί σε τόσο κακές ταινίες. Και μετά ήρθε το Logan. Σίγουρα μεταξύ των καλύτερων ταινιών που έχει να επιδείξει ο υπερηρωικός κινηματογράφος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32804
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3117 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Βαριέμαι να αναλύω :antekale: θα περιμένω να γράψει ο @Indian και άπλα θα μπω να συμφωνήσω μαζί του. :D

 

Αν και κατά 90% με ψιλοκάλυψαν @Tsaklas & @nikolas12:)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12983
  • Reputation:   95088
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 17/7/2020 στο 9:26 ΜΜ, Retroplaymo είπε:

Βαριέμαι να αναλύω :antekale: θα περιμένω να γράψει ο @Indian και άπλα θα μπω να συμφωνήσω μαζί του.

 

Ε, λοιπόν δεν θα γράψω για να σε αναγκάσω να γράψεις πρώτος! Τεμπέλαρε! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  222
  • Reputation:   1344
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 16/7/2020 στο 9:12 ΜΜ, spiderman είπε:

 

Από ΣΠΑΙΝΤΕΡΜΑΝ= «Spiderman 3 Sam Raimi» (2007)

 

Χαίρομαι να βλέπω αυτήν την όχι και τόσο δημοφιλή άποψη. Δεν λέω απαραίτητα οτι  είναι η αγαπημένη μου spider-man ταινία αλλά την θεωρώ απίστευτα υποτιμημένη και όσον αφορά την τριλογία του Sam Raimi είναι για εμένα σίγουρα καλύτερη από το Spider-man 1.

Επεξεργασία από spider-maniac
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1176
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Spider-Man:  Spider-Man 2 (2004)

Batman:  Batman returns (1992)

X-Men: Days of Future Past

Wolverine: Logan

Avengers: νο1

Superman: νο1 (1978)

Iron Man: νο1

Cpt America: Civil War

F4: κανενα

Blade: νο1

Thor: Ragnarok

Guardians: νο1

Hulk: Κανενα

Justice League: κανενα

Wonder Woman: θελω να θεωρω πως μονο το νο1 βγηκε

AquaΜανα: κανενα

Venom: κανενα

Deadpool: ισοπαλια, κανενα δεν με πεθανε τρελα

Daredevil: tv series (σειραρος) και μονο

Punisher: tv series

GhostRider: κανενα

*οπου κανενα, εννοω κ να μη τα χα δει δεν εχασα απολυτως τιποτα, ποσο μαλλον να τα συγκρινω κιολας.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.