Μετάβαση στο περιεχόμενο

COMIC Ήρωες των σπορ – Η ιστορία του αθλητικού κόμικ


Indian

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94920
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Νομίζω ότι δεν χρειάζονται συστάσεις για τον κύριο Νίκο Νικολαΐδη (aka @Nikos Nikolaidis). Οι λάτρεις των ρετρό ποδοσφαιρικών κόμικς σίγουρα θα έχουν διαβάσει μία από τις μελέτες του (ή τουλάχιστον θα έπρεπε :P ). Επίσης, οι κάτοικοι του Αιγάλεω, γνωρίζουν καλύτερα την εποικοδομητική του δράση στον δήμο.  :respect: Πολυγραφότατος χαρακτήρας, έχει γράψει αρκετά πονήματα τόσο για τα κόμικς που αγαπήσαμε, όσο και για την γενέτειρά του και για το ποδοσφαιρικό τμήμα που διαθέτει. Χαρακτηριστικές δουλειές του στον χώρο της ένατης τέχνης είναι ο “Πορτιέρο Μάκης Ροδίτης”, η συνεργασία του με τον κύριο Φραγκιαδάκη στον “Τετρακοσάρη”, καθώς και οι συμμετοχές του στα βιβλία “70s-80s Τα περιοδικά που αγαπήσαμε”, “Ήρωες του Στέλιου Ανεμοδουρά”, “Ο Μπλεκ και οι...άλλοι” κ.ά.. Τελευταία, έχουμε την χαρά να διαβάζουμε τα αφιερώματα που κάνει για τα πρώτα τεύχη θρυλικών τίτλων των προηγούμενων δεκαετιών, στο περιοδικό “Μπλεκ”. :)

 

Ο κ. Νικολαΐδης, λοιπόν, δημιούργησε ένα νέο βιβλίο, το οποίο τυπώθηκε μόλις τον Ιούνιο και φέρει τον τίτλο “COMIC Ήρωες των σπορ – Η ιστορία του αθλητικού κόμικ”. Η νέα αυτή δημιουργία πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με τις εκδόσεις “24 γράμματα”.

 

1780246100__.thumb.jpg.c840f834c3465850ecaa4491da196b59.jpg

 

Από τον τίτλο του βιβλίου, νομίζω ότι δεν χωράνε παρανοήσεις σχετικά με το περιεχόμενό του. Ο συγγραφέας βρίσκεται στο στοιχείο του κι ακόμα κι αν δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου, είμαι σίγουρος ότι θα περάσω ευχάριστα διαβάζοντάς το, ενώ παράλληλα είμαι πεπεισμένος ότι θα λάβω πολλές πληροφορίες για το αντικείμενο “Κόμικ και ποδόσφαιρο”.

 

Αντιγράφω από το site της εκδοτικής για το βιβλίο.

 

Παράθεση

Ένα μοναδικό ταξίδι στην εποχή της αθωότητας του αθλητισμού
Μια μοναδική έγχρωμη  μελέτη – λεύκωμα που θα μας βοηθήσει να  κατανοήσουμε τις ρίζες του ποδοσφαίρου. Να κατανοήσουμε πως συνέπαιρνε το ποδόσφαιρο πριν από τα τηλεοπτικά πλάνα στην Ελλάδα και το εξωτερικό.
Μία μελέτη που συγκεντρώνει και παρουσιάζει όλα τα αθλητικά κόμικ που γαλούχησαν το αθλητικό κοινό στην Ελλάδα
Μια μοναδική έγχρωμη έκδοση για να μελετήσετε ή να δωρίσετε σε όσους αγάπησαν τα κόμικς ή τον αθλητισμό
Ένα μοναδικό βιβλίο που ενώνει τον κόσμο του κόμικ και του ποδοσφαίρου (και ευρύτερα του αθλητισμού). Μια μοναδική μελέτη που παρουσιάζει τα δεκάδες(!!!) αθλητικά κόμικς που ξεσήκωναν τη φαντασία της νεολαίας, κυρίως, πριν την έλευση της τηλεόρασης. Μια εντυπωσιακή έγχρωμη έκδοση που φέρνει κοντά μας έναν άγνωστο κόσμο και παντρεύει την εικαστική Τέχνη με την λατρεία του ποδοσφαίρου

 

Ας πούμε και δύο λόγια για την ταυτότητα του βιβλίου, αλλά και για την εκδοτική.

 

ΣΕΙΡΑ: ΜΕΛΕΤΕΣ (αρ. σειράς 47)
Τίτλος: COMIC Ήρωες των σπορ – η ιστορία του αθλητικού κόμικ
Συγγραφέας: Νίκος Νικολαΐδης
Τόπος και χρονολογία πρώτης έκδοσης: Αθήνα, Ιούνιος  2020
ISBN: 978-618-5469-71-9
Σελίδες: 150, έγχρωμες, Τιμή 22.00
Διάσταση σελίδας: 20 x 20 cm
Χαρτί: βέλβετ 120gr
Εκδόσεις: 24γράμματα / Γιώργος Δαμιανός
Διεύθυνση / Κεντρική Διάθεση:
Λεωφόρος Πεντέλης 77, Χαλάνδρι 152 34
Τηλ.: +30 210 612 70 74
Email: info@24grammata.com
Web site / e-shop: www. 24grammata.com
Copyright © 2020 24γράμματα

 

Και φυσικά, πιστεύω ότι αξίζει να πούμε και δύο λόγια για τον συγγραφέα, όπως αναφέρθηκαν στο site της εκδοτικής.

 

Παράθεση

 

Ο Νίκος Δημ. Νικολαΐδης γεννήθηκε στις 28 Ιουλίου του 1964 στο Αιγάλεω και είναι συγγραφέας και δημιουργός κόμικς. Σπούδασε Οδοντιατρική στο Πανεπιστήμιο της Αθήνας και εργάσθηκε ως ελεύθερος επαγγελματίας από το 1991 έως το 2011.
Έχει ασχοληθεί με την τοπική και αθλητική ιστοριογραφία, καθώς και με την μελέτη των εικονογραφημένων εκδόσεων. Έχει γράψει το σενάριο ιστορίας του χαρακτήρα «Μπλεκ» που δημοσιεύτηκε στην ιταλική έκδοση του περιοδικού. Για το συγγραφικό του έργο τιμήθηκε από το Δήμο Αιγάλεω, το Σύνδεσμο Βετεράνων ποδοσφαιριστών του «Αιγάλεω Α.Ο.», το Σύνδεσμο Φιλάθλων της ομάδας και την «Πανελλήνια Ένωση Ασσυρίων». Το 2009 ήταν επικεφαλής συντονιστικής επιτροπής φιλάθλων που είχε συσταθεί με σκοπό να αποτρέψει τη συγχώνευση του ποδοσφαιρικού τμήματος του Αιγάλεω με το αντίστοιχο του Ηλυσιακού. Επίσης έχει βραβευθεί σε πανελλήνιο διαγωνισμό για άρθρο του σχετικά με το Παγκόσμιο Κύπελλο του 1998, που διοργάνωσε η αθλητική εφημερίδα «Sportime».
Είναι νυμφευμένος με τη Βανέσσα Καλλίτση και έχουν δύο παιδιά.

 

Βιβλιογραφία

• «50 Χρόνια Αιγάλεω» (Έκδοση Δήμος Αιγάλεω, 1998).
• «Η ιστορία του Αιγάλεω, από τις λαμαρίνες στα σαλόνια της Ευρώπης». («Έμβρυο», 2007. ISBN 960-8002-42-7).
• «Απ’ τις αλάνες της ΕΣΚΑ στα Παρκέ της Α1». («Έμβρυο», 2008. ISBN 978-960-8002-45-6).
• «Το Αλφαβητάρι του Αιγάλεω, μια πόλη, μια ιστορία». («Ιστορικό Λαογραφικό Οικομουσείο Αιγάλεω», 2011. ISBN 978-960-93-2971-2).
• «Εκεί, εκεί, στη Β’ Εθνική! Απ’ τα ντέρμπι του ‘60 στα μπαράζ του νέου αιώνα». (Νίκος Νικολαΐδης, 2011. ISBN 978-960-93-2735-0).
• «Απ΄τη Γ΄Εθνική στο Περιφερειακό, 1965-2012». (CD-Rom: Νίκος Νικολαΐδης, 2012. ISBN 978-618-80048-0-1).
• «Αν η Ιστορία, γραφόταν με… αν. (ψηφιακή έκδοση: Νίκος Νικολαΐδης. 2014. ISBN 978-618-80048-1-8). (αναρτημένο στα 24grammata.com)
• «Πορτιέρο Μάκης Ροδίτης» (κόμικς, σχέδιο). («Λεωπαλαίοντες», 2010. K077005).

• «Ο Τετρακοσάρης» (κόμικς, σενάριο). («Comics & Crosswords», ένθετο στα τεύχη 9-28 στο περιοδικό «Νέος Μπλεκ», 2014-15 & επίτομη έκδοση, 2016, ISBN 978-618-82244-1-4).
• «70 χρόνια Α.Ο. Αιγάλεω ‘CITY’ (1947-2017)». (Νίκος Νικολαΐδης, 2017, ISBN 978-618-80048-2-5).
• comic – Ήρωες των Σπορ. Η Ιστορία του αθλητικού κόμικ

 

 

Όποιος, λοιπόν θέλει να δει μερικά previews από το εσωτερικό του ή αν θέλει να αποκτήσει το εν λόγω βιβλίο, μπορεί να μπει στο site της εκδοτικής.

 

Προσωπικά εύχομαι το συγκεκριμένο πόνημα του κ. Νικολαΐδη να είναι καλοτάξιδο και να γνωρίσει την επιτυχία που του αξίζει. :)

 


:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  63
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1630
  • Achievement Points:  349
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανάρτηση και εύχομαι να σας ικανοποιήσει το περιεχόμενο του βιβλίου !!! :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36522
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On ‎14‎/‎7‎/‎2020 στο 8:38 ΠΜ, Nikos Nikolaidis είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανάρτηση και εύχομαι να σας ικανοποιήσει το περιεχόμενο του βιβλίου !!! :cheers3:

Είμαι σίγουρος ότι θα το κάνει όπως και με τις άλλες σου δουλειές ,αν και  το ποδόσφαιρο με αφήνει παγερα αδιάφορο έχω αρκετά ποδοσφαιρικά  κόμικς στην συλλογή μου και το βρίσκω ενδιαφέρον την εν λόγω μελέτη .Περίοδος '70 που όποιος δεν είχε λεφτά για γήπεδο το άκουγε στο ράδιο (μεσημέρι καλοκαιριάτικης  Κυριακής ,'όλα ήσυχα άκουγες μόνο την περιγραφή αγώνων από τα ανοιχτά παράθυρα ) τα έβλεπες στην τηλεόραση και τα διάβαζες σε κόμικς που υπήρχαν σε πληθώρα τότε (ΓΚΟΛ ,ΦΙΛΑΘΛΟΣ,Δ.ΑΓΟΡΙ ,ΜΠΛΕΚ κ.λ.π.)

 Καλές πωλήσεις ,θα το τιμήσω σίγουρα .

Επεξεργασία από Βασιλεύς των κόμικς
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  63
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1630
  • Achievement Points:  349
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

38 min ago , Βασιλεύς των κόμικς said:

Είμαι σίγουρος ότι θα το κάνει όπως και με τις άλλες σου δουλειές ,αν και  το ποδόσφαιρο με αφήνει παγερα αδιάφορο έχω αρκετά ποδοσφαιρικά  κόμικς στην συλλογή μου και το βρίσκω ενδιαφέρον την εν λόγω μελέτη .Περίοδος '70 που όποιος δεν είχε λεφτά για γήπεδο το άκουγε στο ράδιο (μεσημέρι καλοκαιριάτικης  Κυριακής ,'όλα ήσυχα άκουγες μόνο την περιγραφή αγώνων από τα ανοιχτά παράθυρα ) τα έβλεπες στην τηλεόραση και τα διάβαζες σε κόμικς που υπήρχαν σε πληθώρα τότε (ΓΚΟΛ ,ΦΙΛΑΘΛΟΣ,Δ.ΑΓΟΡΙ ,ΜΠΛΕΚ κ.λ.π.)

 Καλές πωλήσεις ,θα το τιμήσω σίγουρα .

 

Σας ευχαριστώ θερμά για όσα γράψατε!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.